PDA

View Full Version : Dead Space (2023)



Leon_DiZ
20-06-2021, 22:13
https://youtu.be/l5WeBNfX-og


The sci-fi survival horror classic Dead Space returns, completely rebuilt from the ground up by Motive Studios to offer a deeper and more immersive experience. Harnessing the power of the Frostbite game engine and next generation consoles, this remake brings jaw-dropping visual fidelity and improvements to gameplay while staying true to the original. Dead Space will be available on PlayStation®5, Xbox Series X|S, and PC.

Isaac Clarke is an everyman engineer on a mission to repair a vast, sprawling starship, the USG Ishimura, only to discover something has gone horribly wrong. The ship's crew has been slaughtered and infected by some alien scourge...and Isaac’s beloved partner, Nicole, is lost somewhere on board.


Now Isaac is alone with only his tools and engineering skills as he attempts to uncover the nightmarish mystery of what happened aboard the Ishimura. Trapped with hostile creatures called “necromorphs”, Isaac faces a battle for survival, not only against the escalating terrors of the ship, but his own crumbling sanity.



EA will reportedly announce ‘an established IP’ revival next month (https://www.videogameschronicle.com/news/ea-will-reportedly-announce-an-established-ip-revival-next-month/)


Το Dead Space είναι.


1392147491915763719

Leon_DiZ
23-07-2021, 00:15
https://youtu.be/l5WeBNfX-og

1418276174069866499

hakoo
23-07-2021, 00:23
Fuck yeah!
Next gen only, ΕΑ το νου σου.

BillyFlo81
23-07-2021, 00:37
Next gen είναι, ευτυχώς.
Θυμάμαι που είχαν δώσει ένα άθλιο demo τότε στο original και τελικά αποδείχθηκε ένα από τα καλύτερα horror survival. Ανυπομονώ για το remake, φαίνεται φοβερό. Μακάρι να μας έρθει σύντομα και επίσης να ακολουθήσει και το δεύτερο κάποια στιγμή αργότερα.

Stefanos
23-07-2021, 01:00
Ω να σου... αυτα ειναι!!!

tonybsg
23-07-2021, 10:21
Cut off their limbs!

Πώς και πώς θα το περιμένουμε!!

drifterx
23-07-2021, 11:40
Μου αρέσει η είδηση και φυσικά θα παιχτεί για να ξαναζήσω τον απόλυτο εφιάλτη που είχα ζήσει τότε!

Από την άλλη ένα μέρος του εγκεφάλου μου προβληματίζεται, όταν αντί για φρέσκες ιδέες, η βιομηχανία ακολουθεί την εύκολη συνταγή του καλομαγειρεμένου φαγητού.

Εκείνο το callisto protocol, που είναι??

Anyway, τα remake είναι σαφώς προτιμητέα από τα gaas, maas (malakia as a service) και haas (hazomara as a service).

hakoo
23-07-2021, 12:14
Το τελευταιο σου σχολιο θα εγραφα κι εγω φιλε, δυστυχως εκει εχουμε καταντησει. Να χαιρομαστε με ο,τιδηποτε δεν ειναι Gaas/service/platform.

https://youtu.be/OHa56-3OhPw

Next gen only, no mtx.

enstikto
23-07-2021, 12:18
Πολύ καλά νέα αλλά φοβάμαι γιατί είναι EA.
Παίζει να μας βάλει και να πληρώσουμε extra για το Ray-Tracing και μετά όταν δεν θα πουλήσει το παιχνίδι λόγο αυτής της πρακτικής θα πει "ο κόσμος δεν θέλει single player games" :P

Desmond
23-07-2021, 18:13
Πωπω.... Ένα game που το περιμενα flop αλλά cult στην καλύτερη και τελικά έγινε ορόσημο για το genre. Φυσικά κα δεν ήταν καμία παρθενογέννεση, αλλά ταυτόχρονα τις επιρροές του, από Bioshock και SH μέχρι Re και Alien, τις ενσωμάτωσε τόσο καλά που έβγαλε πλήρη αίσθηση φρεσκάδας και αυθεντικότητας. Μάλλον θα είναι το δεύτερο ever preorder μου μετά το TLOUII, αρκει να έχω πάρει PS5 μέχρι τότε!

giotios
23-07-2021, 19:17
Αμετρητες φορες εχω κανει συζητησεις με φιλους του στυλ ολο remakes βγαινουν πλεον, χαθηκαν οι φρεσκιες ιδεες, τουλαχιστον ας κανουν remake το Dead Space.

Δικαιωση! Day 1 και ας ειναι και ΕΑ :)

Οσο για το teaser επρεπε να ειναι το Twinkle Twinkle Little Star.

psx3
23-07-2021, 21:26
Εγώ πάντως δεν νομίζω ότι έχουν πεθάνει τα SP games (ούτε πρόκειται), απλά η EA παίρνει τα ζεστά φράγκα των MTX (FIFA FUT, Apex Legends) και τα επενδύει πίσω σε AAA SP παραγωγές (Star Wars Jedi Fallen, Dead Space Remake).

Γιατί το κάνει αυτό αφού η MP μπίζνα είναι μακράν πιο κερδοφόρα; Προφανώς για να φτιάξει «πρόσωπο» στην gaming κοινότητα.

Μακάρι να το έκαναν και άλλες εταιρίες αυτό (*γκουχ* Konami *γκουχ* Pachinko).

Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι ο μόνος που το βλέπει έτσι, αλλά δεν το θεωρώ κακό. Τα ίδια περιμένω και από την Sony φυσικά (όχι να γίνει FucKonami) αναφορικά με την GaaS στρατηγική.

hakoo
23-07-2021, 22:20
Εγώ πάντως δεν νομίζω ότι έχουν πεθάνει τα SP games (ούτε πρόκειται),

Εννοειται οτι δεν εχουν πεθανει, θελουν να τα πεθανουν για ετσι τους βολευει. Το οτι τα sp games δεν πουλανε ειναι ενα μυθος που εχει καταρριφθεί με νουμερα.
Απλα γιατι να βγαζουν 10 ενω μπορουν να βγαλουν 100 και με μικροτερους κυκλους αναπτυξης?
Αν συνεχισει ετσι η κατασταση θεωρω οτι τα sp AAA games θα παρουν την θεση των indies στο οχι και τοσο μακρινο μελλον, δλδ μικρες παραγωγες απο ανεξαρτητους publishers, ολες οι μεγαλες παραγωγες θα ειναι services/πλατφορμες κτλ.
Η ΕΑ εν προκειμενω εριξε καποια λεφτα στο fallen order για damage control και μην τρελαθουμε, σιγα την μεγαλη παραγωγη. Σταγόνα στον ωκεανό και αυτο και το Dead Space. Αυτο που λες ειναι το καλο σεναριο, δλδ τα λεφτά απο mtx να χρηματοδοτουν καποια sp games και μακαρι να γινει. Δεν το βλεπω βεβαια, θεωρω οτι οι publishers τυπου ΕΑ θα συνεχισουν για καποια χρονια ακομα να χρηματοδοτούν σποραδικα καποια sp games τα οποια θα γινονται ολο και λιγοτερα μεχρι να ολοκληρωθει η μεταβαση της επομενης γενιας των νεων παικτων (που θα εχει μεγαλωσει με battle royale) και θα τα κοψουν εντελως.
Δεν θεωρω οτι θα παρει και πολυ καιρο ολο αυτο, νομιζω στην επομενη γενια τα sp games θα τα ψαχνουμε με κυαλια.

Lefteris_X
23-07-2021, 22:58
Παιδιά, όπως χω περιγράψει πιο παλιά ένα ρημεηκ κοστίζει πολύ λίγα χρήματα σε σχέση με μια παραγωγή ΑΑΑ σε νέα ιδέα.

Οι μηηηηηηνες/χρόνια γραψίματος σεναρίου, σχεδιασμός κόσμου (theme κ world), το εκτενές και συνεχές επι καιρό testing για το πόσο είναι υλοποιήσιμα όλα τα μέρη του σεναρίου (κι αν δεν είναι φτου κ πάλι απ την αρχή στο κομμάτι του σεναρίου, από την αρχή ξανά σχεδίαση κλπκλπ) = ολα αυτά γλιτώνονται σε ένα ρημεηκ.

Ετσι λοιπόν, με πολύ λίγο χρήμα η ΕΑ προσπαθεί να πείσει ότι είναι καλό παιδάκι και όχι αιμοβόρος εταιρεία, και μάλιστα χρησιμοποιεί έξτρα «πειθώ» βγάζοντας το παιχνίδι μόνο σε νεξτ-τζεν ώστε να πείσει τον κόσμο ότι πραγματικά υποστηρίζει τα νέα μηχανήματα.

Μόνο που ισχύει το τελείως αντιθέτο καθώς εκεί που απαιτούνται πολλά χρήματα στην ΑΑΑ παραγωγή (ΒΦ 2042) το βγάζει 6-7 μηχανήματα. ΑΥΤΗ είναι η αληθινή ΕΑ και όχι αυτή που προσπαθεί να μας πείσει ότι είναι.

Αν πραγματικά θες να το παίξεις μάγκας ΕΑ, βγάλε νέα ΑΑΑ παραγωγή που να είναι αυστηρά νεξτ-τζεν και sp.

Αντιθέτως ρίχνεις στραγάλια λεφτά και θα αποκομίσεις πολλά περισσότερα.

WolfRathmA
02-08-2021, 17:48
Ξεφτίλα θα γίνω αλλά θα το πω…

Το πρώτο δεν μπόρεσα ποτέ να το τελειώσω, καθώς μου προκαλούσε πολύ άγχος και δεν μπορούσα να το ευχαριστηθώ. Πιο πολύ ίδρωνα παρά έπαιζα.

Ειχα να νιώσω έτσι με το πρώτο Resident Evil όταν ήμουν 12 χρόνων.

Πιστεύω να μην ξαναπάθω το ίδιο! ��

BillyFlo81
30-08-2021, 21:23
1432387717875130373

BillyFlo81
01-09-2021, 10:40
https://youtu.be/4wjPk_DEKRk

hakoo
01-09-2021, 14:40
Το ειδα ολο, το footage που εδειξαν δεν ειναι τοσο εντυπωσιακο αλλα το παιχνιδι βρισκεται σε πολυ πρωιμο σταδιο. Το ολο project ειναι σε ανάπτυξη περιπου ενα χρονο οπως ειπαν οποτε θα βελτιωθει πολυ στο μελλον. Ο,τι ειπαν ειναι πολυ ενθαρρυντικό σε σχεση με το πως αντιμετωπιζουν την ατμοσφαιρα του παιχνιδιου και το dismemberment tech που εχουν αναπτύξει ακομα και σε αυτο το σταδιο που ειναι φαινεται οτι θα ειναι jaw dropping στην τελικη του μορφη.
Μακαρι να παει καλα το ολο project, ανυπομονω να το δω οταν θα εχει προχωρησει η αναπτυξη του!

Valkyre
01-09-2021, 15:32
Το ειδα αποσπασματικα. Αυτο που με εκανε να χαρω ειναι που απο οτι φαινεται ο Isaac δεν θα ειναι μουγγος αυτη τη φορα, πραγμα που ανεξαρτητως παιχνιδιου για εμενα ειναι θετικο. Ποσο μαλλον σε ενα remake που απαιτει εξτρα δουλεια η συγκεκριμενη αλλαγη.

Error Flynn
01-09-2021, 15:42
Εμένα πάλι το γεγονός ότι ο Isaac δεν έλεγε κουβέντα στο πρώτο παιχνίδι ήταν από τα στοιχεία που μου άρεσαν τρομερά.

Δε σου μετέφερε ο χαρακτήρας "χαζοχαρούμενες" εκφράσεις και σκέψεις που μπορεί να σε ξενέρωναν ερμηνευτικά.

Ήταν σιωπηλός σε ένα γενικά επίσης σιωπηλό παιχνίδι και αφουγκραζόταν τα πάντα.

Δε ξέρω εγώ αυτό το είχα βρει πολύ ταιριαστό και καινοτόμο σε αντίθεση με τα περισσότερα παιχνίδια που οι χαρακτήρες ξεφουρνίζουν ένα σωρό ηρωικές αρλούμπες και κλισέ.

Valkyre
01-09-2021, 15:57
Εγω δυστυχως δεν μπορω να το δεχθω αυτο σαν feature σε οπποιοδηποτε παιχνιδι. Δεν γινεται να χαλαει ο κοσμος γυρω σου, να σου μιλανε ανθρωποι, να οργανωνουν καποιο σχεδιο και εσυ να εισαι μουγγος. Ειναι κατι που ενω στοχευει απο τους δημιουργους να με βαλει στο πετσι του ρολου (immersion), καταληγει να κανει το ακριβως αντιθετο.

Φυσικα ουτε εμενα θα μου αρεσει εαν ξαφνικα απο εκει που δεν ελεγε τιποτα αρχισει να μιλαει ασταματητα ή απλα πεταει κλισεδουρες οπως σωστα ειπες. Δεν θελω να μιλαει απλα για να μιλαει. Αλλα αν δεις τι ειπαν οι devs θα υπαρχουν συγκεκριμενες μοναχα συνθηκες στις οποιες θα ανταποκρινεται ο χαρακτηρας. Δηλαδη ειναι ακριβως αυτο που λεω. Θα παραμεινει ενας σιωπηλος χαρακτηρας στο μεγαλυτερο μερος, αλλα οταν ρε φιλε το επιτασσει το σεναριο, θα πει μια κουβεντα, θα δειξει οτι εχει αποψη και οτι δεν ειναι απλα ενα αβαταρ.

Παντα για εμενα ετσι? :P

psx3
01-09-2021, 16:04
Εμένα πάλι το γεγονός ότι ο Isaac δεν έλεγε κουβέντα στο πρώτο παιχνίδι ήταν από τα στοιχεία που μου άρεσαν τρομερά.

Δε σου μετέφερε ο χαρακτήρας "χαζοχαρούμενες" εκφράσεις και σκέψεις που μπορεί να σε ξενέρωναν ερμηνευτικά.

Ήταν σιωπηλός σε ένα γενικά επίσης σιωπηλό παιχνίδι και αφουγκραζόταν τα πάντα.

Δε ξέρω εγώ αυτό το είχα βρει πολύ ταιριαστό και καινοτόμο σε αντίθεση με τα περισσότερα παιχνίδια που οι χαρακτήρες ξεφουρνίζουν ένα σωρό ηρωικές αρλούμπες και κλισέ.
Shots fired @ "Oh crap!"? :P

Πέραν της πλάκας, όσο κλισέ και να είναι οι ηρωικές αρλούμπες ("save the world", "fight the evil"), οι ήρωες (και οι villains από την απέναντι μεριά) στο storytelling δεν παύουν να είναι ένα αρχέτυπο με ιστορία χιλιάδων ετών... κοινώς, είναι στο DNA μας!

Error Flynn
01-09-2021, 16:11
όχι απαραίτητα... τις περισσότερες φορές ναι έτσι είναι όπως το λες psx3.

αρκετά όμως και τα παραδείγματα όπου πχ η έλλειψη ομιλίας οδηγεί σε εξίσου πολύ καλά αποτελέσματα.

και σε ένα άλλο επίπεδο μας αφήνει να ταυτιστούμε περισσότερο με τον χαρακτήρα που ελέγχουμε.

οι σκέψεις μας είναι και δικές του εκείνη τη στιγμή κατά μια έννοια.

καταλαβαίνω πως το λες βέβαια.

psx3
01-09-2021, 16:18
όχι απαραίτητα... τις περισσότερες φορές ναι έτσι είναι όπως το λες psx3.

αρκετά όμως και τα παραδείγματα όπου πχ η έλλειψη ομιλίας οδηγεί σε εξίσου πολύ καλά αποτελέσματα.

και σε ένα άλλο επίπεδο μας αφήνει να ταυτιστούμε περισσότερο με τον χαρακτήρα που ελέγχουμε.

οι σκέψεις μας είναι και δικές του εκείνη τη στιγμή κατά μια έννοια.

καταλαβαίνω πως το λες βέβαια.
Μια χαρά σε καταλαβαίνω κι εγώ, μην ανησυχείς.

Θα διαφωνήσω μόνο στο «καινοτόμο»... η Nintendo φημίζεται εδώ και δεκαετίες π.χ. για τον μουγκό Link στο Zelda (ένα απλό παράδειγμα, υπάρχουν κι άλλα).

Κάποτε δικαίως λόγω τεχνικών περιορισμών (cartridge capacity, PCM samples), σήμερα λόγω τσιγκουνιάς (κοστίζουν αρκετά οι ηθοποιοί, το mo-cap και οι μεταγλωττίσεις).

Περί ορέξεως (στο υποκειμενικό σκέλος)! :)

hakoo
01-09-2021, 16:29
Μιλησαν αρκετα για το voice over του Isaac και δειχνουν να το εχουν σκεφτει, αυτο ακριβως που λετε σαν ανησυχια (να μην καταστρέφεται η ατμοσφαιρα με ασκοπα μπιρι μπιρι) το ειπαν και ιδιοι οποτε σιγουρα θα υπαρχει μια ισορροπια.
Συγκεκριμενα ειπαν το εχουν θεσει ως κανονα στην ομαδα να μιλαει μονο οταν του μιλανε η σε καταστασεις που ειναι απλα awkward να υπαρχει μούγκα.
Αν υπαρχει σκεψη απο πίσω (που υπαρχει γιατι ειπαν ακριβως αυτα που λεμε κι εμεις) τοτε σαφεστατα προτιμω να εχει φωνη ο χαρακτηρας.

enstikto
01-09-2021, 16:51
Δεν το είδα το βιντεο αλλά αν είπαν αυτά που λέτε μπράβο τους!
Τους βγάζω το καπέλο. Best of both worlds κατα τη γνώμη μου.
Σίγουρα και εγώ δεν ήθελα να γίνει Nathan Drake ο χαρακτήρας (τον πάω με 1000 αλλά δεν ταιριάζει στο στυλ του DS). Έπαιξα πρόσφατα το metro 2033 και ένας απο τους βασικούς λόγους που λέω να μην προχωρήσω στο last light και το exodus είναι ο μουγγός χαρακτήρας. Ε δεν μπορεί να είναι οι άλλοι χαρακτήρες "Artyom το ένα, Artyom το άλλο" και αυτός να μιλάει μόνο στο loading...

Valkyre
01-09-2021, 17:02
^^ Καλα το Metro ειναι ο ορισμος αυτου του θεματος! Επαιξα και το Exodus προσφατα και αληθεια δεν την παλευα τη φαση... δεν γινομαι συγκεκριμενος ουτε αποτελει σποιλερ αλλα οπως και να το κανεις δεν μπορει να βρικσεται ο χαρακτηρας και σημαντικα προσωπα αυτου σε καταστασεις ζωης/θανατου και αυτος να ειναι αμιλητος και ανεκφραστος... Εν τω μεταξυ ειδικα στο Μετρο, μιλαμε οι NPCs δεν βγαζουν το σκασμο... του μιλανε ολη την ωρα. Και αυτος δεν λεει τιποτα. Δηλαδη οι συζητησεις πανε καπως ετσι:

Secondary Character: Ε Αρτυομ τι πιστευεις για την κλιματικη αλλαγη? Δεν ειναι χαλια αυτο που βιωνουμε και οτι συμβαινει γυρω μας?
Artyom: .....
Secondary Character: Ναι ετσι ειναι. Χαιρομαι που συμφωνεις.

I mean... δακρυα...:hysterical:

ΥΓ: Εννοειται συμφωνω οτι πρεπει να ξερει ο developer Ποτε ενας χαρακτηρας χρειαζεται να μιλαει και ποτε οχι. Οπως πολυ σωστα ειπωθηκε δεν ταιριαζει ενας Nathan Drake σε ενα Dead Space, οπως και ενας Isaac δεν ταιριαζει σε ενα Uncharted. Και σαφεστατα η ελειψη ομιλιας πολλες φορες οδηγει σε πολυ μα πολυ καλυτερα αποτελεσματα. Αλλα δεν χρειαζεται παντελης ελειψη ομιλιας ΙΜΟ.

hakoo
12-03-2022, 16:28
https://www.youtube.com/watch?v=VQAg77keP40

Game in development - work in progress κτλ αλλα πολυ μετριο οπτικα αυτο που βλεπω. Ποιο πολυ με remaster μοιαζει παρα με remake.

ilias78
12-03-2022, 21:10
Οπτικά εμένα προσωπικά παντως μου άρεσε.

spartan
13-03-2022, 16:34
https://www.youtube.com/watch?v=VQAg77keP40

Game in development - work in progress κτλ αλλα πολυ μετριο οπτικα αυτο που βλεπω. Ποιο πολυ με remaster μοιαζει παρα με remake.

Το παιχνδι ειναι work in progress θα βγει το 23 και στα γραμματα κατω απο το βιντεο μας αναφερει ,οτι το συγκεκριμενο μπιλντ που τρεχει δεν αντικατοπριζει την τελικη εκδοση του παιχνιδιου
Οπωτε τα γραφικα του θα παρουν καλο μπουστ μεχρι να βγει

Stefanos
15-03-2022, 15:31
Ενα Graphics Comparison (05:53 και μετα).


https://www.youtube.com/watch?v=JDlvddtxG7E

WolfRathmA
17-03-2022, 15:02
Και εμένα μου αρέσει, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα το κάνουν ακόμα καλύτερο. Απογοητεύτηκα για το 2023 που θα κυκλοφορήσει. Αλλά ΟΚ. Δε χάθηκε και ο κόσμος.

Leon_DiZ
13-05-2022, 03:23
1524814759157084162

27 Ιανουαριου 2023

tonybsg
04-10-2022, 20:18
https://www.youtube.com/watch?v=cTDJNZ9cK1w&ab_channel=DeadSpace

tonybsg
06-10-2022, 11:09
Και άλλη μια φτηνή η συλλεκτική, δεν είδα κάπου για Ευρώπη, το distribution στην Αμερική θα το κάνει η Limited Run Games

1577314290608050176

hakoo
15-10-2022, 19:50
Επιτελους ενα proper gameplay video

https://youtu.be/pVcE0EIjJL0

Μου αρεσει παρα πολυ η δουλεια που εχουν κανει, οπτικα δεν επαθα σοκ αλλα ειναι πανεμορφο, ο ηχος εξαιρετικος, η ατμοσφαιρα πιο πιστη στο original δεν γινεται. Δεν φαινεται να παιρνει κανενα ρισκο αλλα δεν το βρισκω απαραιτητα κακο αυτο.

hakoo
26-01-2023, 23:54
https://www.metacritic.com/game/playstation-5/dead-space?ref=hp

Σκιζει στα reviews

Valkyre
30-01-2023, 19:50
https://youtu.be/JpqAAOgUrCg

Valkyre
31-01-2023, 13:48
Τελικα οντως υπαρχει προβλημα με το VRS ιδιως στην περιπτωση του PS5 οπου ειναι ψιλοτραγικο το θεμα. Το καλο ειναι οτι το αναγνωριζουν το λαθος και θα προσπαθησουν να το διορθωσουν με ενημερωση λογισμικου.

Πολυ καλη δουλεια εχουν κανει γενικα, λογικα θα το παιξω, αλλα αργοτερα.

cocous
31-01-2023, 13:55
Τελικα οντως υπαρχει προβλημα με το VRS ιδιως στην περιπτωση του PS5 οπου ειναι ψιλοτραγικο το θεμα. Το καλο ειναι οτι το αναγνωριζουν το λαθος και θα προσπαθησουν να το διορθωσουν με ενημερωση λογισμικου.

Πολυ καλη δουλεια εχουν κανει γενικα, λογικα θα το παιξω, αλλα αργοτερα.Ελπίζω να διορθωθεί. Το θα προσπαθήσουν που λες με προβληματίζει.

Edit: Σύμφωνα με αυτα εδώ το άρθρα μάλλον το διόρθωσαν.

https://mp1st.com/news/dead-space-remake-update-graphic-fix-live-on-ps5-before-and-after-comparison

https://twistedvoxel.com/dead-space-remake-update-1-003-patch-notes/

Valkyre
03-02-2023, 13:03
Ο ανθρωπος αυτος πραγματικα αδικειται... ειναι η φωνη της αληθειας και της λογικης... ευτυχως που τουλαχιστον τον πηρε το IGN και βγαζει κατι εστω με εμμεσο τροπο γιατι ειναι κριμα το καναλι του να ειναι τοσο μικρο ακομα απο συνδρομες.

https://www.youtube.com/watch?v=TvuXU8GgJK8&ab_channel=NXGamer

hakoo
15-03-2023, 21:51
Εχω φτασει περιπου στη μεση του παιχνιδιου, υπόδειγμα ενος remake ειναι το πρωτο σχολιο που μου βγαινει. Εχει γινει εκπληκτικη δουλεια σε τομεις που επρεπε για να μπορεσει να σταθει στο 2023, το shooting ειναι πολυ πιο ευελικτο, τα zero gravity κομματια εχουν επανασχεδιαστεί, ο Isaac εχει φωνη και προσωπικοτητα, το USG Ishimura ειναι πια ενα interconnected περιβαλλον, δεν αισθανεσαι δλδ οτι ειναι απλα levels που μεταφερεσαι απο το ενα στο αλλο.
Η ατμοσφαιρα εχει διατηρηθει στο ακεραιο, βοηθανε βεβαια οι φωτισμοι πια παρα πολυ αλλα και ο ηχος που ειναι εκπληκτικος στο remake. Εχουν χρησιμοποιησει τις νεες τεχνολογιες για να βελτιωσουν το προιον και να το φερουν στο σημερα με λιγα λογια, οχι απλα για gimmicks.
Το μονο αρνητικο (σε πολλα εισαγωγικα) ειναι οτι το παιχνιδι δεν ρισκαρει σε κατι σε σχεση με το original, ειναι υπερβολικα πιστο. Οχι οτι με χαλαει μιας και καταληγω στο οτι μαλλον ετσι προτιμω τα remakes ( οπως και το Demon’s souls ηταν αναλογη φαση), απλα καποιος που το σκεφτεται να το παρει το πιο τιμιο ειναι να το ξερει.
Οποιος περιμενει δλδ treatment αναλογο των Resi remakes, δεν ειναι τετοια περιπτωση.
Απο τη μια το απολαμβανω οσο δεν παει, απο την αλλη ειναι λιγο ανησυχητικο οτι τα παιχνιδια που εχω απολαυσει περισσοτερο σε αυτη τη γενια ειναι 2 remakes.
Η εγω εχω γινει γεροπαραξενος η η νεα γενια δεν μου εχει προσφερει αυτα που περιμενα μεχρι στιγμης.

Valkyre
16-03-2023, 12:47
Κι εγω το παιζω ειμαι chapter 4 επι του παροντος και ειναι εκπληκτικο remake πραγματικα.

Το παλιο το εχω παιξει αλλα δεν θυμαμαι τιποτα, ουτε level designs ουτε τιποτα. Θυμαμαι απλα οτι μου αρεσε πολυ.

Το παιχνιδι λοιπον εχει εκπληκτικη ατμοσφαιρα και τα γραφικα του ειναι υπεροχα. Ο ηχος, ιδιως η 3D audio επιλογη ειναι θεσπεσια και συμβαλλει μεγιστα στην εμπειρια του τιτλου.

Χαιρομαι παρα πολυ που ο Issac πλεον μιλαει και δεν ειναι ενα αδιαφορο μουγκο και ανεκφραστο avatar (γενικα απεχθανομαι μουγκους πρωταγωνιστες). Το gameplay ειναι απολαυστικοτατο, με σωστα shooting mechanics (ακους resident? :P ) και αρκετη ποικιλια απο νεα mechanics που συνεχως αναβαθμιζουν την εμπειρια προσφεροντας καινουργιες επιλογες στον παικτη.

Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα, δεν ξερω κι εγω ποσο καιρο ειχα να παρω παιχνιδι της ΕΑ λολ...

ilias78
05-06-2023, 12:19
Ερώτηση γιατί δεν έχω καταλάβει κάτι.
Για το τρόπαιο Built To Order (install every weapon upgrade), θέλει μόνο τα 3 upgrade που έχει το κάθε όπλο ή κ να μαξαρουμε όλα τα όπλα?

enstikto
05-06-2023, 12:25
Για το built to order πρέπει να βρείς όλα τα upgrades των όπλων - όταν τα βρίσκεις προσθέτονται νέα nodes στα όπλα. Δεν χρειάζετε maxάρισμα για το built to order.
Αλλά υπάρχει και άλλο τρόπαιο το "Maxed out" που είναι για το maxάρισμα όλων των όπλων

ilias78
05-06-2023, 12:41
Ναι, τώρα το είδα αυτό (maxed out)

toninio
09-11-2023, 18:19
Ένα παλιό "απωθημένο", το Dead Space, το παίζω τώρα (στα τελειώματα είμαι), το remake δηλαδή. Κλασικά, από τα παιχνίδια που δεν έπαιξα στην ώρα τους και ήταν στο backlog, οπότε ευκαρία.
Δεν ξέρω πώς ήταν το original. Πάντως, το παιχνίδι μετράει. Από τα horror που πρέπει να παίξει κανείς, κι ας είναι παλιό. Gameplay πολύ καλό, ατμόσφαιρα απλά φοβερή. Δεν είναι τυχαίο που ανήκει στα classics.

Τώρα, εάν ήταν μουγκός ο Isaac στο ορίτζιναλ, καλά έκαναν και του έβαλαν φωνή και προσωπικότητα. Είναι θέμα συζήτησης αυτό,δηλ. υπάρχει η άποψη ότι ο Freeman ας πούμε, καλώς και δεν μίλαγε. Και καλά ή μούγκα σε αφήνει να φανταστείς εσύ τον ήρωα όπως θες. Μπορεί και να ισχύει σε περιπτώσεις, δεν ξέρω. Πάντως, αν ήμουν developer ή παραγωγός videogames, νομίζω πάντα θα επέλεγα ομιλία. Σου μένει περισσότερο έτσι ο χαρακτήρας, όπως είναι και λογικό.

Valkyre
09-11-2023, 18:35
Οι μουγκοι χαρακτηρες με σκοπο να κανουν τον παικτη να μπει στο πετσι του ρολου και να φανταστει δηθεν τον ηρωα οπως τον θελει ειναι η χειροτερη και πιο γελοια δικαιολογια που μπορει να δωσει ενας developer...

Δεν μπορει να επικαλειται δηθεν την φαντασια και το role play του παικτη ενας developer, ειναι γελοιο ειτε μιλαμε για linear story ειτε μιλαμε για rpg με επιλογες.

Στην πρωτη περιπτωση, τι ακριβως φαντασια να βαλει ο παικτης απο τη στιγμη που εχεις αποφασισει εσυ γι αυτον πως θα τον βλεπουν οι υπολοιποι χαρακτηρες του παιχνιδιου και τι πορεια ακριβως θα παρει η ιστορια του. Το ολο σκηνικο ειναι προμελετημενο και σε ραγες.

Στην δευτερη περιπτωση που εχουμε να κανουμε με εναν παικτη που μπορει να επιλεξει πως θα συμπεριφερθει ο χαρακτηρας του μεσω επιλογων και αρα να επηρεασει κατι τοις την ιστορια, ποιος ακριβως ο λογος να ειναι μουγκος ο χαρακτηρας του με τη δικιαολογια της φαντασιας, αφου ουτως ή αλλως ο παικτης χρησιμοποιει την... φαντασια του για να επιλεξει τους διαλογους που θελει να πει ο χαρακτηρας του...

Ο λογος που υπαρχουν μουγκοι χαρακτηρες ειναι καθαρα οικονομικος και πολυ απλα το ριχνουν στην δηθεν ... "κουλτουρα" για να το δικαιολογησουν...

toninio
11-11-2023, 02:05
H αλήθεια είναι ότι το θέμα με είχε μπερδέψει κάπως, δηλ. θεωρούσα ότι μπορεί και να ισχύει αυτό με το μουγκό ήρωα, ως ένα ποσοστό, ότι δηλαδή αφήνει να πλανάται το μυστήριο κι ότι αυτό μπορεί να έχει κάποια αξία, αλλά νομίζω ότι συμφωνώ. Δηλαδή, με τον Freeman, έναν από τους κλασικούς gaming ήρωες, ίσως και τον πιο χαρακτηριστικό και κλασικό, τί μας έχει μείνει; Αν είχε φωνή, δεν θα ήταν καλύτερα; Ξεκάθαρα ναι. Επίσης, σε περίπτωση ενός Half Life 3, θα περιμέναμε το παιχνίδι και τον ήρωα με άλλο ενδιαφέρον.
Οπότε ναι, σίγουρα αυτά συνήθως είναι για οικονομικούς λόγους.

Πάντως, το Dead Space, μια και το τελείωσα χθες, έχει και εξαιρετικό τέλος. Είναι από τις εξαιρετικές gaming εμπειρίες που μπορεί να βρει κανείς.

Kane
14-11-2023, 12:31
H αλήθεια είναι ότι το θέμα με είχε μπερδέψει κάπως, δηλ. θεωρούσα ότι μπορεί και να ισχύει αυτό με το μουγκό ήρωα, ως ένα ποσοστό, ότι δηλαδή αφήνει να πλανάται το μυστήριο κι ότι αυτό μπορεί να έχει κάποια αξία, αλλά νομίζω ότι συμφωνώ. Δηλαδή, με τον Freeman, έναν από τους κλασικούς gaming ήρωες, ίσως και τον πιο χαρακτηριστικό και κλασικό, τί μας έχει μείνει; Αν είχε φωνή, δεν θα ήταν καλύτερα; Ξεκάθαρα ναι. Επίσης, σε περίπτωση ενός Half Life 3, θα περιμέναμε το παιχνίδι και τον ήρωα με άλλο ενδιαφέρον.
Οπότε ναι, σίγουρα αυτά συνήθως είναι για οικονομικούς λόγους.

Πάντως, το Dead Space, μια και το τελείωσα χθες, έχει και εξαιρετικό τέλος. Είναι από τις εξαιρετικές gaming εμπειρίες που μπορεί να βρει κανείς.

Είναι όντως καταπληκτικό παιχνίδι. Kαι το 2ο είναι σχεδόν το ίδιο καλό κατά την άποψη μου. Μόνο σε PS3 όμως αν δεν κάνω λάθος. Το 3ο άστο καλύτερα.

toninio
16-11-2023, 18:03
Συνήθως ρε γμτ δεν το χω με τις συνέχειες, part 2 κλπ, λάθος βέβαια κάποιες φορές. Με χαλάει η απουσία του καινούριου και της έκπληξης. Δηλ. προτιμώ να παίξω κάτι εντελώς άλλο (κάτι από το backlog). Sequel παίζω με τη μία μόνο αν έχω τρομερή αδυναμία στον τίτλο\σειρά.
Κάποιες φορές μου ρχεται μετά απο πολυ καιρό να επανέλθω σε συγκεκριμένο σύμπαν, οπότε ναι, επειδή όντως το 2 είναι εξίσου καλό (έχω δει και reviews), παιζει μελλοντικά να το πιάσω (τυχαίνει να έχω πάρει και Xbox series x, οπότε γίνεται εύκολα).

Giannis1979
19-11-2023, 20:43
Δεν ειχα παίξει το παλιό παιχνίδι και το ξεκίνησα με μεγάλη ανυπομονησία μέσω EAplay όταν το είδα διαθέσιμο.
Μέχρι και το chapter 8 μπορώ να πω ότι το παιχνίδι είναι (για μένα πάντα) εκπληκτικό και το απόλαυσα .
Μετά άρχισε να με κουράζει , σε κάθε νέο δωμάτιο ατέλειωτες ορδές εχθρών και από τη μια στιγμή στην άλλη βρισκόμουν overruned, και άρχισε να με χαλάει, όχι γιατί δε μπορούσα να ανταπεξέλθω η δεν μου αρέσουν οι σχετικά δύσκολες μάχες αλλά γιατί το παιχνίδι ένιωθα να με πιέζει χωρίς λόγο.
Έτσι του έδωσα μια από το normal στο story mode για να πάω ως το τέλος στο όποιο πλησιάζω.
Γενικά πολύ καλό αλλά σίγουρα θα έπρεπε να είμαι πιο ισορροπημένο στο τέλος .


Sent from my iPhone using Tapatalk

tonybsg
20-11-2023, 13:22
Έπεσε και στα 35Ε στα καταστήματα btw

Όντως καταπληκτική δουλειά στο remake, είμαι και γω προς το τέλος τώρα

toninio
20-11-2023, 17:46
Θα συμφωνήσω, και ήμουν έτοιμος να το γράψω κι εγώ στο ποστ μου, απλά δεν ανέφερα κάτι, γιατί είναι αρκετά παλιό παιχνίδι, οπότε συγχωρούνται κάποια πράγματα.
Ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ, story mode σε δύσκολα σημεία, γιατί ήθελα να ξεμπλέκω. Είμαι πολύ υπέρ των δύσκολων μαχών, παρομοίως, αλλά και πολύ κατά της απουσίας save κατά βούληση ή του να με εξαναγκάζει ο developer να ξαναπαίζω το ίδιο πράγμα, ώσπου να το περάσω. Κι αυτό δυστυχώς συμβαίνει με πάρα πολλά παιχνίδια.
Επίσης, πέρα κι από τις μάχες, από ένα σημείο και μετά μου φάνηκε ότι το τραβήξαν παραπάνω όσον αφορά στην εξέλιξη και στην πορεία προς το τέλος. Αν ήταν πιο σύντομο, θα με έβρισκε σύμφωνο.
Σαν εμπειρία πάντως είναι πάρα πολυ καλό γενικώς και αξίζει.

Giannis1979
20-11-2023, 20:20
Θα συμφωνήσω, και ήμουν έτοιμος να το γράψω κι εγώ στο ποστ μου, απλά δεν ανέφερα κάτι, γιατί είναι αρκετά παλιό παιχνίδι, οπότε συγχωρούνται κάποια πράγματα.
Ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ, story mode σε δύσκολα σημεία, γιατί ήθελα να ξεμπλέκω. Είμαι πολύ υπέρ των δύσκολων μαχών, παρομοίως, αλλά και πολύ κατά της απουσίας save κατά βούληση ή του να με εξαναγκάζει ο developer να ξαναπαίζω το ίδιο πράγμα, ώσπου να το περάσω. Κι αυτό δυστυχώς συμβαίνει με πάρα πολλά παιχνίδια.
Επίσης, πέρα κι από τις μάχες, από ένα σημείο και μετά μου φάνηκε ότι το τραβήξαν παραπάνω όσον αφορά στην εξέλιξη και στην πορεία προς το τέλος. Αν ήταν πιο σύντομο, θα με έβρισκε σύμφωνο.
Σαν εμπειρία πάντως είναι πάρα πολυ καλό γενικώς και αξίζει.

Ακριβώς έτσι.
Το καταχάρηκα , είπα πολλές φορές «τι υπερπαιχνιδαρα ειχα χάσει και επιτέλους βρέθηκε στο δρόμο μου» ξενύχτησα , το καταχάρηκα αλλά προς το τέλος άρχισα να κουράζομαι .
Έχεις μεγάλο point σε αυτό που λες για τη διάρκεια .
Για να κανείς ένα γραμμικό παιχνίδι να τραβήξει θέλει ισορροπία .
Το έχουμε ξανασυζητήσει πολλές φορές και εδώ.
Καλύτερα λίγο μικρότερο και να το απολαύσεις παρά τεχνητά πιο μεγάλο και να σε κουράσει όπως συνέβη.


Sent from my iPhone using Tapatalk