PDA

View Full Version : PSP Custom Firmware - Nέα και Απορίες



pvinis
01-02-2008, 09:13
κατεβαστε το απο http://www.dark-alex.org/
η αν εχετε την 3.80 m33, απλα πατε στο network update ;)

NonBorn
01-02-2008, 19:07
To skype είναι πολύ καλό αν και δε μπορείς να είσαι συνδεδεμένος και να έχεις πρόσβαση στο XMB! Είναι σαν να τρέχεις ένα application! Εϊναι λίγο ενοχλητικό, αλλά εντάξει... Ελπίζω πάντως να μας δώσουν access στο XMB. Το GO! Messenger δεν είναι ακόμα διαθέσιμο από ότι είδα... Πάντως γίνεται update και κατευθείαν από το psp και την 3.80m33! :D

++ Rep Παύλο!

ps4
02-02-2008, 01:13
Εβαλα network update αλλα δεν το κατεβαζει.

Ανοιγει το gui του σκοτεινου αλεξη αλλα μετα με ρωταει επειδη δεν βρισκει το 3.90 αρχειο αν θελω να το κατεβασει απο νετ του λεω ναι αλλα εκει κανει restart.

Περιεργο, μαλλον θα το κανω με την παλια καλη μεθοδο του καλωδιου usb.

NonBorn
03-02-2008, 11:53
Εβαλα network update αλλα δεν το κατεβαζει.

Ανοιγει το gui του σκοτεινου αλεξη αλλα μετα με ρωταει επειδη δεν βρισκει το 3.90 αρχειο αν θελω να το κατεβασει απο νετ του λεω ναι αλλα εκει κανει restart.

Περιεργο, μαλλον θα το κανω με την παλια καλη μεθοδο του καλωδιου usb.

Θέλει το 3.90 το official στο psp/game... Και μένα δε μου το κατέβασε, προφανώς έχει αλλάξει κάποιο link ή κάτι τέτοιο. Αν το κατεβάσετε και το βάλετε σαν 390.pbp δουλεύει και έτσι! Η μέθοδος έχει γίνει πλέον πάρα πολύ εύκολη αφού γίνεται μέσω του επίσημου installer της sony. (DA Rulezzz) :D

Επίσης κυκλοφόρησε και ο easy installer αν και δε νομίζω ότι χρειάζεται έτσι όπως είναι τα πράγματα πλέον.


3.90 M33 Easy Installer


Most of us probably know how hard it is to upgrade firmware. Luckily, Lewishamilton and Stiffmeister have created an application that should simplify the process of upgrading your Sony PSP.

They've developed the first 3.90 M33 Easy Installer program for the PSP, which should allow you to upgrade to 3.90 M33 on Windows 2000, XP and Vista machines.

The main problem you might have with this installer is the fact that it's not completely in English. That being said, if you want to activate the installation procedure on your PSP, just select the drive letter that corresponds to your PSP, and then click on "Installeren." That should get everything up and running.

As for what the developers have to say, here's a quote from our forums:

This version is still in development stage. But comes very rapidly v2 with kernel and sits there nicely. Then no longer goes that by means of winrar.

As the malignant and lite kernel ends up we let us do that also.

In any case, for those of you who want a relatively quick and painless process for upgrading your firmware, then you may want to try this out. Enjoy!Download: 3.90 M33 Easy Installer (http://dl.qj.net/3.90-M33-Easy-Installer-PSP-Homebrew-Applications/pg/12/fid/15840/catid/151)

Πηγή: http://www.qj.net/3-90-M33-Easy-Installer-easily-install-3-90-M33-on-your-PSP/pg/49/aid/112870

ps4
04-02-2008, 00:03
To εκανα κανονικα με καλωδιο ολα μια χαρα.

Αλλα αυτο το go messenger ρε παιδια δεν δουλευει. Θελει να κατεβασει ενα αρχειο απο νετ του ειπα οκ αλλα εκει δεν βρηκε τιποτα.

Εχω την εντυπωση οτι δεν εχει ξεκινησει ακομα σαν υπηρεσια.

entergeozax
30-03-2008, 23:48
κατεβαστε το νεο patch του dark alex απο εδω:
http://rapidshare.com/files/103632433/390m33_3.rar

για περισσοτερες πληροφοριες ή αποριες στο http://www.ps3-scene.gr (http://www.ps3-scene.gr/)

Katana
19-10-2008, 11:53
Από το site του Dark Alex (http://www.dark-alex.org/), τι κατεβάζουμε?

Eχει βγει το update 5.00, αυτό βάζουμε στην κάρτα μνήμης και το τρέχουμε?Και το kernel update τι είναι?

Avenger_Seraphim
19-10-2008, 15:35
Από το site του Dark Alex (http://www.dark-alex.org/), τι κατεβάζουμε?

Eχει βγει το update 5.00, αυτό βάζουμε στην κάρτα μνήμης και το τρέχουμε?Και το kernel update τι είναι?

To Kernel Update ειναι για τα παλια PSP (AKA phat/fat).
Για την εγκατάσταση θες τα παρακάτω:

Custom Firmware 5.00M33 από εδώ (http://dl.qj.net/dl.php?fid=24389)
5.00 Official Firmware (http://fserv.skill-club.com/get_794_0aa0.html)

Οδηγίες: Αντιγράψτε τον UPDATE φάκελο στο /PSP/GAME/ .
Βαλτε το 5.00 sony update ως 500.PBPστον ιδιο φακελο με το Custom firmware.

Δοκιμασμένα απο μενα χθες που εκανα το update και όλα πανε ρολοϊ...Το PSN Store δεν το δοκιμασα γιατι δεν εχω WiFi σπιτι μου (και ο γειτονας εβαλε κωδικο :banghead:).

ΥΓ: Μήπως το θέμα να γινει για όλα τα CF? Το λεω γιατι εχει περάσει το 3,90 ΧΡ

desperate_gamer
19-10-2008, 17:13
ΥΓ: Μήπως το θέμα να γινει για όλα τα CF? Το λεω γιατι εχει περάσει το 3,90 ΧΡ


Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, πρέπει να αλλάξει ο τίτλος του thread!

Να κάνω μια ερώτηση. Κανένα νέο για το αν σπάει το PSP-3000 έχουμε;

Katana
19-10-2008, 17:22
To Kernel Update ειναι για τα παλια PSP (AKA phat/fat).
Για την εγκατάσταση θες τα παρακάτω:

Custom Firmware 5.00M33 από εδώ (http://dl.qj.net/dl.php?fid=24389)
5.00 Official Firmware (http://fserv.skill-club.com/get_794_0aa0.html)

Οδηγίες: Αντιγράψτε τον UPDATE φάκελο στο /PSP/GAME/ .
Βαλτε το 5.00 sony update ως 500.PBPστον ιδιο φακελο με το Custom firmware.

Δοκιμασμένα απο μενα χθες που εκανα το update και όλα πανε ρολοϊ...Το PSN Store δεν το δοκιμασα γιατι δεν εχω WiFi σπιτι μου (και ο γειτονας εβαλε κωδικο :banghead:).

ΥΓ: Μήπως το θέμα να γινει για όλα τα CF? Το λεω γιατι εχει περάσει το 3,90 ΧΡ


Σωστή παρατήρηση και tnx για τα info.

θα τρέξουμε κάτι μέσα από τον φάκελο games?

Avenger_Seraphim
19-10-2008, 17:28
Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, πρέπει να αλλάξει ο τίτλος του thread!

Να κάνω μια ερώτηση. Κανένα νέο για το αν σπάει το PSP-3000 έχουμε;

όχι,το νεο PSP εχει και νέα μητρικη πλακετα την οποια ο Σκοτεινος Αλέκος δεν εχει καταφερει να την σπάσει ακομα. Στο μελλον βλεπουμε...Οτι ειναι κλειδομενο,καποια στιγμη ξεκλειδωνει.

Κατανα,μετα βγαζεις το USB,και πας στο Game--->Memory Stick,και θα βρεις το Update 5.00 (οπως οταν επιλεγεις ποιο παιχνιδι θα παιξεις δλδ). Πατας "Χ" και αρχιζει η διαδικασια. Να θυμησω οτι το PSP πρεπει να ειναι φορτισμενο πανω απο 78%

desperate_gamer
19-10-2008, 18:04
Άλλαξε ο τίτλος του thread και μπορείτε να γράφετε ελεύθερα όλα τα νέα για τα τελευταία custom firmwares.

Katana
15-11-2008, 13:57
Mε PSP S&L σπασμένο, μπορώ να σπάσω άλλο PSP S&L?

Avenger_Seraphim
15-11-2008, 17:36
Mε PSP S&L σπασμένο, μπορώ να σπάσω άλλο PSP S&L?

Ναι,νομιζω ειναι ευκολο να φτιαξεις Pandora battery και Magic Stick...Τωρα για περισσοτερα δεν ξερω. Μπορεις να συμβουλευτεις το pspgr.net

Katana
15-11-2008, 21:44
Nαι, θα ρωτήσω και εκεί.Tnx

SpartanGR
30-11-2008, 02:27
Ρε παιδια ολοι εσεις που χρησιμοποιειτε custom firmware υποτιθετε οτι αγαπατε το psp και θελετε το καλο του; ποσα παιχνιδια θελετε να εχετε πια; διαλεξτε τα παιχνιδακια που σας αρεσουν και αγοραστε τα. Δηλαδη να σας δω τι θα κανετε αν σταματησει η sony το psp λογω πειρατειας. Ειναι και ο πιο σοβαρος λογος που δε βγαζουν οι εταιριες παιχνιδια. Ενω το PS3 μας που ειναι ασπαστο τα παει μια χαρα και ας μην εκμεταλευονται το ανωτερο hardware του.
DS με 262k χρωματα σας αξιζει και 4:3 οθονιτσες lol.

KosmixGR
30-11-2008, 02:31
Ρε παιδια ολοι εσεις που χρησιμοποιειτε custom firmware υποτιθετε οτι αγαπατε το psp και θελετε το καλο του; ποσα παιχνιδια θελετε να εχετε πια; διαλεξτε τα παιχνιδακια που σας αρεσουν και αγοραστε τα. Δηλαδη να σας δω τι θα κανετε αν σταματησει η sony το psp λογω πειρατειας. Ειναι και ο πιο σοβαρος λογος που δε βγαζουν οι εταιριες παιχνιδια.
DS με 262k χρωματα σας αξιζει και 4:3 οθονιτσες.
Εγώ πιστεύω οτι πρέπει να δημιουργηθεί κανόνας που να απαγορεύει να μιλαμε για πειρατεια και etc.;)

Avenger_Seraphim
30-11-2008, 04:25
Ρε παιδια ολοι εσεις που χρησιμοποιειτε custom firmware υποτιθετε οτι αγαπατε το psp και θελετε το καλο του; ποσα παιχνιδια θελετε να εχετε πια; διαλεξτε τα παιχνιδακια που σας αρεσουν και αγοραστε τα. Δηλαδη να σας δω τι θα κανετε αν σταματησει η sony το psp λογω πειρατειας. Ειναι και ο πιο σοβαρος λογος που δε βγαζουν οι εταιριες παιχνιδια. Ενω το PS3 μας που ειναι ασπαστο τα παει μια χαρα και ας μην εκμεταλευονται το ανωτερο hardware του.
DS με 262k χρωματα σας αξιζει και 4:3 οθονιτσες lol.

Και που ξερεις αν εχουμε αγορασει ή οχι ? Εχω αγορασει 3 παιχνιδια απο τα τοσα που εχω κατεβασει,αλλα συνηθως αυτα που εχω κατεβασει δεν τα τερματιζω γιατι πολυ απλα δεν μαρεσουν...οποτε καλυτερα που δεν τα αγορασα :Ρ Τα παιχνιδια που αξιζουν πρεπει να τα αγοραζουμε για να βοηθαμε και τις εταιριες να εχουν καποιο κινητρο να κανουν καλα παιχνιδια για την κονσολα. IMO... Δεν πιστευω να υπαρχει καποιος που να μην εχει αγορασει το God of War ή το Final fantasy...

KosmixGR
13-01-2009, 17:42
First PSP 3000 with a "Custom Firmware" running (http://translate.google.fr/translate?u=http://www.pspgen.com/psp-3000-5-02hen-custom-firmware-exploit-actualite-184918.html&sl=fr&tl=en&hl=fr&ie=UTF-8)

aladdin7
02-03-2010, 08:41
καλημερα. εχω ενα psp2000 με custom firmware m33. πως μπορω να το αναβαθμησω; ποιο ειναι το τελευταιο custom firmware για το psp2000; τι χρειαζομαι για την αναβαθμιση;

ευχαριστω.

Eddy_Gordo
07-03-2010, 17:51
καλημερα. εχω ενα psp2000 με custom firmware m33. πως μπορω να το αναβαθμησω; ποιο ειναι το τελευταιο custom firmware για το psp2000; τι χρειαζομαι για την αναβαθμιση;

ευχαριστω.

Το τελευταιο ειναι το 5.50 Gen-3

www.psp-hacks.com

gdskate
07-03-2010, 19:26
5.50GEN-D3 για την ακρίβεια.... είχες ξεχάσει το "D". :P

aladdin7
07-03-2010, 19:27
Ωραια. και πως το περναμε στο μηχανημα οταν αυτο εχει ηδη custom firmware;

billias
07-03-2010, 20:53
βρες το και εχει οδηγιες μεσα
σου λεει ακριβως τι βαζεις που

james9
07-03-2010, 21:04
εγω που εχω το τελευταιο official firm και το psp πριν του go τι μπορω να κανω? ειμαι ασχετος γιαυτο ρωταω.

gdskate
07-03-2010, 21:35
Ωραια. και πως το περναμε στο μηχανημα οταν αυτο εχει ηδη custom firmware;

http://www.pspgr.net/
Μπες και ψάξε.
Έχει τα πάντα.

Avenger_Seraphim
13-03-2010, 04:28
Να ρωτησω, αν περάσω στο PSP slim μου official firmware, θα μπορω με Pandora να βάλω ξανά custom firmware?

gdskate
13-03-2010, 08:39
Ποιο μοντέλο είναι το PSP σου;

billias
15-03-2010, 09:27
οπως λεει και ο φιλος απο πανω πιο μιντελο ακριβως ειναι
και ποιο φιρμ εχεις τωρα μεσα?
υπαρχει περιπτωση αν δεν δεχεται μονιμο χακαρισμα να μην μπορει να γινει
αυτο που θες γιατι δεν δουλευει η πανδωρα σε καποια μοντελα 2000
με μητρικη ΤΑ-88ν3

Avenger_Seraphim
16-03-2010, 16:34
Ειναι το slim, με 5,50 D3 firmware (εκει που εχουν μεινει ολοι νομιζω). Δέχεται μονικο χακαρισμα, μιας και εδω και 2 χρονια περιπου ετσι ειναι...

Και επειδη δεν βλέπω φως στο τουνελ μεχρι να βγει η αγγλικη εκδοση του Kingdom Hearts ειπα να ρωτησω για να ξερω :)

gdskate
16-03-2010, 17:03
Ειναι το slim, με 5,50 D3 firmware (εκει που εχουν μεινει ολοι νομιζω). Δέχεται μονικο χακαρισμα, μιας και εδω και 2 χρονια περιπου ετσι ειναι...

Και επειδη δεν βλέπω φως στο τουνελ μεχρι να βγει η αγγλικη εκδοση του Kingdom Hearts ειπα να ρωτησω για να ξερω :)

Μείνει εκεί που είσαι.
Όταν βγει κάτι καινούργιο, θα ενημερωθούμε.
Δεν αξίζει να βάλεις official για να παίξεις το Kingdom Hearts.

Avenger_Seraphim
16-03-2010, 22:19
Μείνει εκεί που είσαι.
Όταν βγει κάτι καινούργιο, θα ενημερωθούμε.
Δεν αξίζει να βάλεις official για να παίξεις το Kingdom Hearts.
Ιησους!! Δεν αξιζει; ειναι ο λογος που αγορασα το PSP :scared::scared: Οταν βγει θα εχει ολοκληρώσει τον λογο υπαρξης του... Φυσικα εχω παιξει και αλλα παιχνιδια, αλλα ο λογος που το αγορασα ηταν αυτος :Ρ (ναι ειμαι fanboy xD)... Εχουμε ακομα μερικους μηνες μεχρι την κυκλοφορια του, οποτε αν δεν εχει γινει κατι μεχρι τοτε...

muku
16-03-2010, 22:34
Ιησους!! Δεν αξιζει; ειναι ο λογος που αγορασα το PSP :scared::scared: Οταν βγει θα εχει ολοκληρώσει τον λογο υπαρξης του... Φυσικα εχω παιξει και αλλα παιχνιδια, αλλα ο λογος που το αγορασα ηταν αυτος :Ρ (ναι ειμαι fanboy xD)... Εχουμε ακομα μερικους μηνες μεχρι την κυκλοφορια του, οποτε αν δεν εχει γινει κατι μεχρι τοτε...

Ε οπότε στη χειρότερη περίπτωση το αγοράζεις αυθεντικό αφού θα έχει κλείσει και ο κύκλος του Psp σου με αυτό το παιχνίδι :D Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, αν και έχω καιρό να ασχοληθώ με τα cfw, σήμερα πήρε τυχαία το μάτι μου σε ξένο φόρουμ ότι ο βασικός developer στη μετά dark alex εποχή έχει σταματήσει να ασχολείται με το psp και γενικά ο κώδικας των τελευταίων cfw δεν υπάρχει διαθέσιμος και γι αυτό υπάρχει στασιμότητα τώρα τελευταία και θα είναι αρκετά δύσκολο να γίνει πρόοδος. Μπορεί να κάνω και λάθος καθώς ήταν offtopic post σε άσχετο thread με το psp. Εγώ να φανταστείς έχω ακόμα m33 fw στο phat μου...

gdskate
16-03-2010, 23:36
Ναι έχει σταματήσει ο dark alex.
Βέβαια εάν πας στην 6.20 για να παίξει το παιχνίδι, μπορείς να γυρίσεις πίσω γιατί για να έχει μόνιμο cfw μπορείς να χρησιμοποιήσεις pandora, άρα μπορείς να γυρίσεις πίσω.

muku
17-03-2010, 01:10
Ναι έχει σταματήσει ο dark alex.
Βέβαια εάν πας στην 6.20 για να παίξει το παιχνίδι, μπορείς να γυρίσεις πίσω γιατί για να έχει μόνιμο cfw μπορείς να χρησιμοποιήσεις pandora, άρα μπορείς να γυρίσεις πίσω.

Βασικά διάβασα για έναν άλλο mathieulh ή κάπως έτσι ο οποίος κινούσε τα νήματα μετά την εποχή που ο dark alex έβγαζε τα fw.

Avenger_Seraphim
17-03-2010, 01:27
Ε οπότε στη χειρότερη περίπτωση το αγοράζεις αυθεντικό αφού θα έχει κλείσει και ο κύκλος του Psp σου με αυτό το παιχνίδι :D Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, αν και έχω καιρό να ασχοληθώ με τα cfw, σήμερα πήρε τυχαία το μάτι μου σε ξένο φόρουμ ότι ο βασικός developer στη μετά dark alex εποχή έχει σταματήσει να ασχολείται με το psp και γενικά ο κώδικας των τελευταίων cfw δεν υπάρχει διαθέσιμος και γι αυτό υπάρχει στασιμότητα τώρα τελευταία και θα είναι αρκετά δύσκολο να γίνει πρόοδος. Μπορεί να κάνω και λάθος καθώς ήταν offtopic post σε άσχετο thread με το psp. Εγώ να φανταστείς έχω ακόμα m33 fw στο phat μου...

Μα ουτως η αλλως αυθεντικό θα το αγοραζα!!! :love:Γιαυτο ρωτησα αν θα μπορω μετα να γυρισω σε cfw :D Thanks gdskate

gdskate
17-03-2010, 08:44
Μα ουτως η αλλως αυθεντικό θα το αγοραζα!!! :love:Γιαυτο ρωτησα αν θα μπορω μετα να γυρισω σε cfw :D Thanks gdskate

Τίποτα! Να είσαι καλά!
Να σου πω την αλήθεια γι' αυτό το παιχνίδι θα το ανεβάσω κι εγώ το δικό μου :P:P:P:P!
Αξίζει!!!!!!!!!!!!!!!!! ;)

muku
19-03-2010, 13:28
exploit στο 6.20. Κάτι μπορεί να γίνει λοιπόν αν και διάβασα στο κείμενο ότι έχουν βρεθεί κι άλλα exploits αλλά δεν τα έχουν βγάλει στη φόρα ώστε να προχωρήσει το development ενός cfw.

http://www.ps3news.com/forums/psp-news/video-psp-hello-world-demo-game-savedata-exploit-6-20-a-110238.html

Sutorcen
19-03-2010, 13:43
Με το 5,50 D3 πάντως παίζουν τα παιχνίδια. Τρανό παράδειγμα το EoJ Legends.

muku
19-03-2010, 13:46
Με το 5,50 D3 πάντως παίζουν τα παιχνίδια. Τρανό παράδειγμα το EoJ Legends.

E ναι αλλά με καινούρια παιχνίδια που θα βγαίνουν και θα ζητάνε νεότερο fw τι γίνεται?

gdskate
19-03-2010, 14:55
exploit στο 6.20. Κάτι μπορεί να γίνει λοιπόν αν και διάβασα στο κείμενο ότι έχουν βρεθεί κι άλλα exploits αλλά δεν τα έχουν βγάλει στη φόρα ώστε να προχωρήσει το development ενός cfw.

http://www.ps3news.com/forums/psp-news/video-psp-hello-world-demo-game-savedata-exploit-6-20-a-110238.html

Καλά μην δίνεις και πολύ βάση σ' αυτά γιατί είναι μούφα τα περισσότερα.

muku
19-03-2010, 14:59
Καλά μην δίνεις και πολύ βάση σ' αυτά γιατί είναι μούφα τα περισσότερα.

Στο ps3news σπάνια βάζουν μούφες στην πρώτη σελίδα και όταν βάζουν, λένε ότι πρόκειται μάλλον περί μούφας. Άλλωστε είπαν ότι μάλλον δεν θα δημοσιοποιηθεί ο τρόπος που φτάνεις στο exploit :)

stein3x
29-03-2010, 22:32
Σημαντικά νές για τους κατόχους psp με περασμένο firmaware 6.20 καθώς βγήκε το πρώτο REAL hello world (exploit) για psp με firmware 6.20 που βρέθηκε στο demo του game patapon 2!!Οπότε θα περιμένουμε να βγει σε λίγο καιρό και loader (ίδει ετοιμάζετε) ώστε να μπορέσουμε να περάσουμε και cfw:fantasy_dreams:

Πηγή (http://pspslimhacks.com/psp-6-20-save-data-exploit-released-hello-world-6-20/)

Έχει και το αρχεία +το demo για να το δοκιμάσετε..

Fussa
29-03-2010, 22:59
Να 'σαι καλα φίλε μου 'φτιαξες την...νύχτα!<33 +Ρεπ,άντε να δουμε 6.20 CFW να λιώσουμε το KH:BBS!!! :fantasy_dreams::fantasy_dreams::fantasy_dreams:

stein3x
29-03-2010, 23:08
thx fussa!Δεν ξέρεις από πότε περιμένω να βγει cfw για το psp μιας και έτυχα γκαντεμιάς και είχα κάνει την αναβάθμηση ενώ αργότερα έτοιχε να βγει ένας τρόπος για να παίζει homebrew το psp 3000!Μετά έμεινα με τo 6.20.Να δούμε λοιπόν τι θα βγάλουνε.Το δοκίμασα και όντος δουλέυει το exploit!

Avenger_Seraphim
30-03-2010, 01:25
Αυτά ειναι νέα! Ελπίζω μέχρι να βγει το καλοκαίρι το Kingdom Hearts να μην μας ετοιμασει η Σονυ νεο update και μας στείλει αδιάβαστους ξανα!!!

+ρεπ :3

desperate_gamer
30-03-2010, 02:18
Έμπνευση είχαν όλοι οι hackers και βρήκαν exploits για PSP και PS3; Ράβε - ξήλωνε Sony δουλειά να μη σου λείπει :p

stein3x
30-03-2010, 14:07
Έλα ντε!Να δούμε τι θα πρωτοβγεί,λογικά προς το καλοκαιράκι.Για το ps3 δύσκολο το κόβω (δεν θέλω κιόλας να χακαριστεί,βλ psp) οπότε δεν με απασχολεί.Αλλά για το psp περιμένω πως και πως ιδιαίτερα για τα ps one games και για homebrew.

Eddy_Gordo
30-03-2010, 14:10
Έλα ντε!Να δούμε τι θα πρωτοβγεί,λογικά προς το καλοκαιράκι.Για το ps3 δύσκολο το κόβω (δεν θέλω κιόλας να χακαριστεί,βλ psp) οπότε δεν με απασχολεί.Αλλά για το psp περιμένω πως και πως ιδιαίτερα για τα ps one games και για homebrew.

εχω την εντυπωση οτι παιζει παιχνιδια του PSone χωρις να χρειαζεται το χακ

stein3x
30-03-2010, 15:03
Ναι αλλά μόνο αν τα αγοράσεις από το store.Όσα ήθελα τα αγόρασα αλλά πολλά άλλα δεν υπάρχουνε.(βλ Final Fantasy IX,Dino Crisis 2,Parasite eve 1,2 ,Driver 2 ...++)

stein3x
01-04-2010, 00:31
Ενημερωτικά παιδιά ανακαλύφθηκε και νέο exploit από άλλο game όπου για ευνόητους λόγους δεν αναφέρεται το όνομα.Ένα είναι σίγουρο!..Θα έχουμε σε λίγο καιρό loader και cfw στο psp!!

james9
02-04-2010, 15:27
καταφερα σημερα και περασα το 5.00 Μ33-4

ερωτησεις.
τωρα βαζω κανονικα την νορμαλ μπαταρια και ανοιγοκλεινω το psp σανα μην τρεχει τιποτα?

η memory εχει μεσα μονο ενα φακελο ,του cf προφανως. θα φτιαξω μονος μου τους φακελους video, iso κλπ για να περασω αυτα που θελω?

gdskate
02-04-2010, 17:04
Βάζεις την κανονική μπαταρία και είσαι μια χαρά!
Έχεις cfw!
Για να φτιαχτούν οι φάκελο μέσα στην memory, κάνε ένα format μέσα από το PSP σου.
Επίσης, να σε ενημερώσω ότι η 5.00 Μ33-4 δεν είναι η τελευταία έκδοση cfw που υπάρχει.
Μπορείς να πας στην 5.50GEN-D3 που είναι και η τελευταία.

james9
02-04-2010, 17:09
ωραιος! εχεις κανενα λινκ για την εκδοση που μου λες?

gdskate
02-04-2010, 20:12
ΕΔΏ (http://www.pspgr.net/)θα τα βρεις όλα.
Με πλήρης οδηγίες.

james9
02-04-2010, 20:24
ναι απο εκει βρηκα οδηγιες για να κανω εξαρχης τη διαδικασια. θα το τσεκαρω αργοτερα αν και προς το παρον ειμαι καλυμμενος!

aladdin7
11-08-2010, 18:25
Ισχύει οτι υπάρχουν PSP2000 που δεν χακάρονται γιατί φοράνε την μητρική των 3000;

gdskate
11-08-2010, 21:01
Ισχύει οτι υπάρχουν PSP2000 που δεν χακάρονται γιατί φοράνε την μητρική των 3000;

Ναι ισχύει.
Είναι η TA-088v3.

aladdin7
11-08-2010, 21:06
Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβω από κλειστό κουτί αν φοράει τέτοια μητρική;

ps4
12-08-2010, 00:19
Έχω την εντύπωση ότι και με αυτη τη μητρική σπάνε. Δεν είμαι σίγουρος όμως.

Άσχετο, το psp go σπάει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Eddy_Gordo
12-08-2010, 01:33
Έχω την εντύπωση ότι και με αυτη τη μητρική σπάνε. Δεν είμαι σίγουρος όμως.

Άσχετο, το psp go σπάει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

σπανε αλλα δεν παιρνουν μονιμο custom firmware και πρεπει να ειναι ως 5.03

ΟΧΙ το Go δεν σπαει

minaras_tio
24-10-2010, 13:25
Καλημερα,εχω psp 3004 με firmware 6,20 . Τι παιζει με αυτην την εκδοση? Σπαει ή οχι ακομα? Ευχαριστω

gdskate
24-10-2010, 13:42
Δυστυχώς, όχι ακόμα.
Κάτι ακούγεται ότι η 6.20 είναι κοντά στο να σπάσει.
Οπότε, καλύτερα να μην πας σε μεγαλύτερη έκδοση από την 6.20 για καλό και για κακό.

Eddy_Gordo
26-12-2010, 01:12
Το βαζω και εδω μιας και εχει να κανει με τον τιτλο του θεματος και ισως το δουν και περισσοτεροι πριν να ειναι αργα


Για ολους οσους εχουν PSP 3000 ή PSP GO με firmware ως και 6.20 τα νεα ειναι υπεροχα..

μολις κυκλοφορησε homebrew enabler, ολη η διαδικασια εδω http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=147&t=16082

και εδω ο iso loader του http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=4&t=16094 για να τρεχετε παιχνιδια απο την καρτα σας αφου εχετε κανει σωστα ολες τις παραπανω διαδικασιες

Eddy_Gordo
07-01-2011, 16:49
Tora kai gia psp mexri kai 6.35 perissotera edo

http://www.psp-hacks.com/2011/01/03/hen-homebrew-enabler-for-psp-6-31-and-6-35-released/

Dikakom
10-01-2011, 22:15
καταπληκτικα νέα!!!καιρός ητανε..να σαι καλα φίλος!

Chill
11-01-2011, 20:56
Κάποιο link με αναλυτικές οδηγίες για αρχάριους υπάρχει? Δεν έχω ιδέα που παν τα 4 με τα psp hacks. Ένα psp go με το 6.35 έχω το οποίο από τι κατάλαβα θα απαλλαγεί από την σκόνη που τρώει λόγω αχρηστίας xixi

gdskate
11-01-2011, 21:37
http://www.pspgr.net

Πλήρης οδηγοί για αρχάριους και μη!

Chill
13-01-2011, 14:43
Thanks!!!

Με χαλάει λίγο το γεγονός ότι απαιτεί εγγραφή (στην οποία απέτυχα 5 φορές λόγω της προστασίας που φέρει........) αλλά ok :-)

george cc
26-02-2011, 22:53
Κανενας καλός ανθρωπος να μου χακαρει το PSP 1004 εκδοση 3,73;
Με το αζημίωτο βέβαια;

Eddy_Gordo
27-02-2011, 01:19
Κανενας καλός ανθρωπος να μου χακαρει το PSP 1004 εκδοση 3,73;
Με το αζημίωτο βέβαια;

an eisai apo athina mporo na sto kano ego... exeis pm

Eddy_Gordo
08-03-2011, 22:02
Ακομα καλυτερα νεα...

Νεα αναβαθμιση Custom Firmware

με PSN προσβαση,Back up των παιχνιδιων μας και επιτελους παιχνιδια του PSX στο PSP μας

http://www.psp-hacks.com/2011/03/04/psp-6-20-tn-d-released/

Evil Ryu
14-04-2011, 19:21
κατεβαστε το απο http://www.dark-alex.org/
η αν εχετε την 3.80 m33, απλα πατε στο network update ;)
Το site λέει "Japan/Earthquake Donation". Τι έχει παιχτεί ξέρει κάποιος?

Ευχαριστώ.

Eddy_Gordo
24-05-2011, 16:31
ακομα καλυτερα νεα για οσους ατυχους τυχερους !!!

DOWNGRADE ΑΠΟ 6.31/6.35/6.38 ΣΕ 6.20 ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ PSP

http://pspgr.net/viewtopic.php?f=113&t=17059&start=40

Eddy_Gordo
25-05-2011, 23:25
Οταν κανετε αυτα στο παραπανω ποστ καντε και αυτο http://www.psp-hacks.com/2011/05/25/psp-custom-firmware-6-39-me-v1-released/#more-19347

Μιλαμε ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ !!!

ilias78
27-05-2011, 19:29
εχω πολυ καιρο να ασχοληθω με την αναβαθμηση του psp μου, οποτε εχω χασει κ πολλα επισοδεια.
εχω ενα 1000 και ενα 2000 με την καλη μιτρικη. το 1000 το εχει παρει η γυναικα παραμασχαλα και δεν το αφηνει, οποτε θελω να αναβαθμησω το 2000. μεσα εχει την 5.50 του προμηθεα. ποιο ειναι το τελευταιο αξιποπιστο cf που κυκλοφορει?

Eddy_Gordo
27-05-2011, 21:18
εχω πολυ καιρο να ασχοληθω με την αναβαθμηση του psp μου, οποτε εχω χασει κ πολλα επισοδεια.
εχω ενα 1000 και ενα 2000 με την καλη μιτρικη. το 1000 το εχει παρει η γυναικα παραμασχαλα και δεν το αφηνει, οποτε θελω να αναβαθμησω το 2000. μεσα εχει την 5.50 του προμηθεα. ποιο ειναι το τελευταιο αξιποπιστο cf που κυκλοφορει?

το τελευταιο ειναι αυτο που αναφερω πιο πανω, προσωπικα ειμαι με 5.50 Gen kai Promitheus 4

και μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο προβλημα σε κανενα απο τα παιχνιδια που εχω

Eddy_Gordo
27-05-2011, 22:41
UPDATE neos tropos

http://www.psp-hacks.com/2011/05/27/cfw-6-39-me-2-installer-for-ofw-6-39/

Eddy_Gordo
02-06-2011, 17:58
MONIMO CF for ALL PSP

http://www.pspgr.net/viewtopic.php?t=17518&f=127

Eddy_Gordo
01-09-2011, 02:28
και ΝΑΙ ΚΑι το νεο φιρμγουερ ειναι χακ http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=147&t=17840&p=127892#p127892

BeWaRe
20-09-2011, 21:35
Παιδιά καλησπέρα...Έχω ενα PSP 1004 White και είναι σε έκδοση 5.03..Βρείτε μου έναν οδηγό σας παρακαλώ γιατί έχω φάει όλον τον κόσμο και δεν μπορώ να βρώ..Όταν ανοίγω το αρχείο στο PHOTOS για όποιον ξέρει,αντί να μου γίνει πράσινη η οθόνη,κλείνει το PSP... Need some help here! :P

Eddy_Gordo
21-09-2011, 13:36
δοκιμασες καποιον οδηγο απο τα προηγουμενα λινκ ;

επισης αν εισαι απο Αθηνα μπορω εγω με Πανδωρα να σου περασω...
στειλε πμ να κανονισουμε

Eddy_Gordo
18-02-2012, 18:14
ο απολυτος οδηγος για οποιοδηποτε μηχανημα http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=147&t=18774

zapee995
13-12-2012, 13:19
Εχουμε και λεμε. Psp 3004 με 6.31 ofw, τι ακριβως χρειαζομαστε για softmod?

gdskate
13-12-2012, 17:36
ΕΔΩ (http://www.pspgr.net) θα βρεις αυτό που ψάχνεις.

Steel_Havoc
24-12-2012, 19:44
Δεν ξερω αν υπαρχει σχετικο θεμα αλλου, αν υπαρχει παρακαλω να το μεταφερουν εκει οι Mods, αλλα μπορω να κατεβασω στο psp emulator που να παιζει παιχνιδια απο αλλες παλιες κονσολες πχ sega saturn game boy advance; καθε καθοδηγηση δεκτη

muku
24-12-2012, 20:15
Έχω δοκιμάσει για psx και για snes. Προυπόθεση φυσικά είναι να έχεις custom firmware. Ψάχνεις τον emulator σε κάποιο site, θα έχει και οδηγίες και τον βάζεις εύκολα και απλά μέσα στη memory. Όταν ασχολιόμουν, το έβαζες στο folder Game150 μέσα στη memory stick. Από τότε λογικά θα έχουν αλλάξει κάποια πράγματα αλλά η διαδικασία θα είναι σίγουρα το ίδιο απλή.

gdskate
24-12-2012, 20:24
Εδώ: http://pspslimhacks.com/psp-emulators/

Steel_Havoc
25-12-2012, 03:25
Eχει πολλα.. ευχαριστω παιδια

Steel_Havoc
02-01-2013, 17:52
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε ολους παίδες με ενα ευτυχισμένο και θετικό σε ολα 2013, δυστηχώς το 2012 δεν τελείωσε και πολύ καλα για εμένα γιατί κηδεύτηκε και το δεύτερο PSP (RIP) που είχα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα να αγοράσω ενα καινούργιο και να του περάσω cfw ωστε να μπορώ να παίζω iso & cso παιχνίδια που κατεβάζω απο το ιντερνετ δεν ξέρω τίποτα (σώπα) απο αυτή την φάση καθώς δεν εχω ξανασχοληθεί ποτέ και φοβάμαι να το προσπαθήσω μόνος και να τα καταστρέψω ολα, αμα υπάρχει και ενα κατατοπιστικό/σχετικό λινκ να μου δώσετε για να μην σας πρήζω με ερωτήσεις είναι ευσπρόδεκτο.

gdskate
03-01-2013, 20:50
Ορίστε: http://www.pspgr.net

MajereMP44
19-02-2013, 16:33
Το πιο προσφατο cfw ποιο ειναι ρε παιδια? που εννοειται να τρεχει απροβληματιστα και δοκιμασμενο? Εχω ενα psp cfw 5.50 GEN b. Το store μπορουμε να το χρησιμοποιουμε οσο ειμαστε σε cfw η οχι? Και τελος πειτε κανα καλο παιχνιδακι χροοοοοονια εχω να το ανοιξω το psp και ειπα να το φρεσκαρω!

gdskate
19-02-2013, 19:29
Μπες www.pspgr.net και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

MajereMP44
19-02-2013, 19:39
Μπηκα φιλε μου (απο εκει εκανα οτι λεγατε στον οδηγο), νασαι καλα το ξερω το site ειναι αψογο.Αλλα εχω θεματακια:P
Εβαλα το ofw 6.60 , και μετα οτι ελεγε ο οδηγος.Δεν γιενται μονιμο cfw αποτι καταλαβα κιομως εχω το πολυ παλιο μοντελο 1004. Τελοσπατνων αφου το ξεπερασα αυτο (οτι δεν γιενται δλδ) τα παιχνιδια που ειχα μεσα δεν μου τα παιζει.Τα iso που ειχα δλδ...Τελοσπαντων το παλευω...παω να πεσασω κανα παιχνιδι απο την αρχη μηπως και δεν ξερω τι φταιει...επισης μηπως παιζει θεμα συμβατοτητας?Δλδ να πρεπει να κανω κατι στο vsh για να μου τεξει τα "παλια" iso?

edit ηθελε format η καρτα μου κατι που το εκανα τυχαια:P δεν εκανα ομως backup τα εχασα ολα XD
Παντως λειτουργησε.Λεω να του περασω emulators ετσι για το καλο....!

Αν εχετε κανα παιχνιδακι υποψιν πειτε να το περασω κιαυτο.Εδω και 3 χρονια περιπου δεν το χρησιμοποιω οποτε ολο και κατι θα εχει κυκλοφορησει να αξιζει.

nikolaszax
21-02-2013, 15:06
Μπηκα φιλε μου (απο εκει εκανα οτι λεγατε στον οδηγο), νασαι καλα το ξερω το site ειναι αψογο.Αλλα εχω θεματακια:P
Εβαλα το ofw 6.60 , και μετα οτι ελεγε ο οδηγος.Δεν γιενται μονιμο cfw αποτι καταλαβα κιομως εχω το πολυ παλιο μοντελο 1004. Τελοσπατνων αφου το ξεπερασα αυτο (οτι δεν γιενται δλδ) τα παιχνιδια που ειχα μεσα δεν μου τα παιζει.Τα iso που ειχα δλδ...Τελοσπαντων το παλευω...παω να πεσασω κανα παιχνιδι απο την αρχη μηπως και δεν ξερω τι φταιει...επισης μηπως παιζει θεμα συμβατοτητας?Δλδ να πρεπει να κανω κατι στο vsh για να μου τεξει τα "παλια" iso?

edit ηθελε format η καρτα μου κατι που το εκανα τυχαια:P δεν εκανα ομως backup τα εχασα ολα XD
Παντως λειτουργησε.Λεω να του περασω emulators ετσι για το καλο....!

Αν εχετε κανα παιχνιδακι υποψιν πειτε να το περασω κιαυτο.Εδω και 3 χρονια περιπου δεν το χρησιμοποιω οποτε ολο και κατι θα εχει κυκλοφορησει να αξιζει.

Εξαρταται απο το τι παιχνιδια θες να παιξεις και ποια εχεις παιξει :P.
Το psp προφανως ηταν το jrpg heaven της γενιας οποτε απο jrpg θα βρεις αφθονα.Kingdom hearts birth by sleep , Jeanne d'arc ,tactics ogre, ποσα final fantasies,persona 3 portable(και το 2ο αν και καποιος πιο old school) , growlanser....αυτα μου ερχονται στο μυαλλο προχειρα .
Υπαρχει και το corpse party που ειναι φτιαγμενο σε rpg maker engine και θυμιζει rpg(HP points ,grid movement κτλ) αλλα ειναι survival horror adventure game.Αμα δεν σε χαλαει το anime style των χαρακτηρων τοτε ειναι εξαιρετικη επιλογη για το βραδυ με ακουστικα(κανει εξαιρετικη χρηση του ηχου) ,ιδιαιτερα περιγραφικο στα death scenes του(καποια disturbing scenes και καποια αλλα δεν τα δειχνει αλλα η περιγραφη τους ειναι τετοια που θα σε κανει να νιωσεις αβολα....οι κραυγες των χαρακτηρων δεν βοηθανε :P ) και παρα πολυ ενδιαφερουσα horror ιστορια. Μεγαλυτερο μειονεκτημα του ειναι πως δεν μπορεις να κανεις fast skip το text και μπορει να βρεθεις σε bad ending loops σε καποια chapter και θα αναγκαζεσαι να βλεπεις τα ιδια καθε φορα(best choice ειναι να δεις καποιο no-spoiler walktrhough σε κανα gamefaqs αμα δεις οτι κολλας σε ενα σημειο συνεχεια).Αυτο λυθηκε στο sequel του(book of shadows) που βγηκε πριν κανα 2 βδομαδες αλλα εκεινο παιζει περισσοτερο σαν visual novel παρα σαν adventure game.

MajereMP44
21-02-2013, 15:19
Θα κοιταξω μαλλον το corpse party.

ΑΠο παιχνιδια εχω παιξει τα στανταρακια.Τα gow, τα GTA, τα Metal Gear (οχι το peace walker γιατι δεν ειμαι σε φαση να το πιασω τωρα), FF crisis core κλπ. Εβαλα καποια minis και κολλησα να σου πω την αληθεια.Το blast off και το fortix και αλλο ενα στρατηγικης πολυ καλο.Αυτο που θα ηθελα να παιξω εκτος απο jrpg ειναι καποιο σαν το Castlevania, metal slug.Με λιγο καλυτερα γρφικα δλδ κανα sidescroller 2d.Τετοια φαση.

nikolaszax
21-02-2013, 15:49
Θα κοιταξω μαλλον το corpse party.

ΑΠο παιχνιδια εχω παιξει τα στανταρακια.Τα gow, τα GTA, τα Metal Gear (οχι το peace walker γιατι δεν ειμαι σε φαση να το πιασω τωρα), FF crisis core κλπ. Εβαλα καποια minis και κολλησα να σου πω την αληθεια.Το blast off και το fortix και αλλο ενα στρατηγικης πολυ καλο.Αυτο που θα ηθελα να παιξω εκτος απο jrpg ειναι καποιο σαν το Castlevania, metal slug.Με λιγο καλυτερα γρφικα δλδ κανα sidescroller 2d.Τετοια φαση.

Απλα σημειωσε πως λεγεται corpse party repeated fear στο psp.Θα το βρεις και σαν corpse party βεβαια αλλα να το σιγουρεψεις πως ειναι η psp version (γιατι υπηρχε και μια παλια pc version με διαφορετικο character art style και απο οτι ειχα διαβασει διαφορες στο γενικο story).

Απο 2d sidescroller δεν μου ερχονται στο μυαλο καποια περα απο τα psp castlevania και metal slug...ισως το ghost & goblins/ultimate ghost & goblins,megaman ,το prinny hero ή καπως ετσι (δεν τα εχω παιξει,το 3ο σε κατι βιντεακια θυμαμαι να φαινοταν καλη φαση)...

MajereMP44
21-02-2013, 16:04
Ωραιος σε ευχαριστω παρα πολυ, ηδη το "αγοραζω" αλλα βλεπω ειναι γιαπωνεζικο,θαχει κ αγγλικους υποτιλους ετσι? Οι φωνες οι jap μαρεσουν
+rep για τις προτασεις

Αν καποιο παιδι εχει και κατι αλλο να προτεινει τωρα που ασχολουμαι λιγο με το psp ετσι για να ξεσκουριασει, ας πει καμια προταση! Ειδικα σε 2d παιχνιδια που νομιζω οτι δειχνουν αψογα!

nikolaszax
21-02-2013, 16:11
Ωραιος σε ευχαριστω παρα πολυ, ηδη το "αγοραζω" αλλα βλεπω ειναι γιαπωνεζικο,θαχει κ αγγλικους υποτιλους ετσι? Οι φωνες οι jap μαρεσουν
+rep για τις προτασεις

Αν καποιο παιδι εχει και κατι αλλο να προτεινει τωρα που ασχολουμαι λιγο με το psp ετσι για να ξεσκουριασει, ας πει καμια προταση! Ειδικα σε 2d παιχνιδια που νομιζω οτι δειχνουν αψογα!

Ναι,εχει επισημη μεταφραση στα αγγλικα εφοσον ειναι η εκδοση της xseed-η εταιρια που τα μεταφρασε .Τα voices παραμενουν στα ιαπωνικα και καλυτερα imo γιατι οι κραυγες και ο φοβος τους σε αυτα που συμβαινουν δεν υπαρχει :P.

MajereMP44
21-02-2013, 16:16
Οντως καλυτερα ειναι τα ιαπωνικα.Οπως το πες μαλιστα (ακουστικα το βραδυ λιγο πριν την πεσω) το χρησιμοποιω το psp οποτε θαναι super.

Eddy_Gordo
22-02-2013, 01:19
πλεον ομως δεν βγαινουν τοσα παιχνιδια για την κονσολα και μαλιστα τοσο καλα.. αν εχει καποιος κατι στα υποψην, ας πει διοτι μονο προ και φιφα μου ερχονται στο μυαλο

φιλε 6.60cf σε 1000αρι Αποκλυεται να μην γινεται μονιμο

MajereMP44
22-02-2013, 01:27
Μωρε και παλιο ναναι...μεσα εγω!Εδω και 3 χρονακια δεν εχω παιξει psp και δεν ξερω πως μουρθε και παιζω τα βραδια ετσι για το καλο πριν κοιμηθω.Μουρθε τωρα και το blazblue που πρεπει ναχει χαβαλε.Γενικα 2d παιχνιδια παιδια νομιζω ειναι ζαχαρη για το psp!Δωστε ιδεες!

@nikolaszax
το παιχνιδακι που μουπες το γουσταρω με 1000! τρομερη ατμοσφαιρα ρε φιλε.Μπραβο μας!:P

nikolaszax
22-02-2013, 11:10
Μωρε και παλιο ναναι...μεσα εγω!Εδω και 3 χρονακια δεν εχω παιξει psp και δεν ξερω πως μουρθε και παιζω τα βραδια ετσι για το καλο πριν κοιμηθω.Μουρθε τωρα και το blazblue που πρεπει ναχει χαβαλε.Γενικα 2d παιχνιδια παιδια νομιζω ειναι ζαχαρη για το psp!Δωστε ιδεες!

@nikolaszax
το παιχνιδακι που μουπες το γουσταρω με 1000! τρομερη ατμοσφαιρα ρε φιλε.Μπραβο μας!:P
Το ξεχασα το blazblue :P.Φταει και οτι ειναι fighter και δεν τα εχω καλα με αυτα τα παιχνιδια XD.

Nice για το corpse party :D . Και που εισαι ακομα,οσο παει γινεται και ακομα καλυτερο οταν θα ξεδιπλωνει την ιστορια και θα αποκτας προσβαση σε μεγαλυτερο κομματι του σχολειου.Πραγματικα το παιχνιδι αμα ηταν σε HD console ωστε να εδειχνε το σχολειο σε κατι αλα Siren ps3 ....μπρρρρ(then again,αμα ηταν σε hd console αμφιβαλλω αμα θα υπηρχε λογω budget :P ).

Μονο στο ch1 και σε ενα αλλο θυμαμαι (ισως το ch5....θα σε γελασω) οτι ειχε θεμα με το να πρεπει να κανεις κατι συγκεκριμενο ,που αμα δεν το κανεις μπορει να πεσεις πανω σε bad ending loops (ειδικα αναλογα με το που εκανες save ωστε να μπορεις να γυρισεις ακριβως οπου θες) και να σπας το κεφαλι σου να βρεις τι κανεις λαθος.Και το κακο ειναι οτι απο οτι θυμαμαι δεν μπορεις να ξερεις με σιγουρια οτι εισαι σε bad end ωστε να πεις κανω load με την μια για να αποφυγω να βλεπω τους ιδιους διαλογους(αυτη η ελλειψη dialogue skip πιστευω θα σε εκνευρισει οσο προχωρας αμα πεσεις σε τετοια loops) , γιατι μπορει να ειναι τα ιδια events αλλα κατι στην πορεια να αλλαζει για να σου δειξει πως οντως εκανες κατι διαφορετικα .

Enjoy παντως και οταν το τελειωσεις και αμα σου αρεσει η εμπειρια, τοτε εχεις και το book of shadows να παιξεις.
Το book of shadows ειναι μεν διαφορετικο (λιγοτερο σαν game ισως αναλογως με το definition που εχει καποιος για τα visual novels καθως εχει πολυ μπλα μπλα και το gameplay ειναι σαν point and click οπως τα παλια adventure games αλλα πολυ πίο απλο,αντι για το gameplay που βλεπεις τωρα στο 1ο corpse party) αλλα δινει αρκετο background για χαρακτηρες που στο 1ο δεν εδειξε τοσο, καθως και για καποιους απο αλλα σχολεια.
Προσεξε μονο να βρεις ιδια εκδοση με αυτην του corpse party που εχεις-δηλαδη αμερικανικη ή ευρωπαικη - γιατι στην αρχη ψαχνει για saves απο το 1ο παιχνιδι και αμα βρει ξεκλειδωνει ενα final chapter που συνεχιζει τα events του πρωτου παιχνιδιου (καθως τα αλλα chapter ειναι backstory περισσοτερο οπως καταλαβες).Αμα δεν τα βρισκει τοτε προφανως εχεις κατεβασει αλλης ηπειρου ,in which case θα πρεπει να ψαξεις να βρεις σε κανα gamefaqs κτλ save για την ηπειρο αυτη και να το βαλεις μεσα στο psp. Μπορεις βεβαια να δεις το last chapter και χωρις το save αλλα για να το ανοιξεις θα πρεπει απο οτι ειχα ακουσει να βρεις ολα τα bad ends και πτωματα στο book of shadows κατι που δεν ειναι και ευκολο :P.

MajereMP44
22-02-2013, 11:22
Very well then!Επαιξα χθες κανα μισαωρακι και μετα εκλειναν τα ματια μου ρε γμτ.Θα ταχω υποψιν ολα αυτα και το βρηκα και το book of shadows κομπλε.

Steiner
03-03-2013, 02:56
Ξέρει κανείς πώς μπορώ να κάνω patch τα παιχνίδια στο PSP; Πχ βρήκα ένα patch για το Harvest Moon αλλά δεν ξέρω πώς να το βάλω.

gdskate
03-03-2013, 19:37
Τι εννοείς να κάνεις patch;

Μήπως εννοείς να βάλεις cfw για να παίζεις τα iso ή cso;
Ή μήπως εννοείς πως να κάνεις τα umd σε iso ή cso;