PDA

View Full Version : Avatar - Frontiers of Pandora (December 7, 2023)



Viper
28-02-2017, 20:46
https://youtu.be/Axmg1E4HrVE



Original post: UBISOFT ANNOUNCES NEW GAME BASED ON JAMES CAMERON’S AVATAR FROM THE DIVISION DEVELOPER (http://www.ign.com/articles/2017/02/28/ubisoft-announces-new-game-based-on-james-cameronas-avatar-from-the-division-developer)


Ubisoft has announced that The Division developer Massive Entertainment is currently working on a game based on the world of James Cameron’s Avatar.

Massive is working alongside Fox Interactive and James Cameron’s studio Lightstorm Entertainment, and the game will be built in the Snowdrop engine that powered The Division. Ubisoft said the game will be headed to PC and consoles, but didn’t name any specific platforms yet.

No plot details were revealed, but Ubisoft said in a statement that the game β€œwill continue to expand and deepen in the Avatar universe in exciting and innovative ways along with the films.”

https://www.youtube.com/watch?v=4BlJ-qFTonM

Leon_DiZ
13-06-2021, 00:10
https://youtu.be/Axmg1E4HrVE


Avatar: Frontiers of Pandora is a first person, action-adventure game developed by Massive Entertainment – a Ubisoft studio, in collaboration with Lightstorm Entertainment and Disney.
Built using the latest iteration of the Snowdrop engine, and developed exclusively for the new generation of consoles and PC, Avatar: Frontiers of Pandora brings to life the alluring world of Pandora with all of its beauty and danger in an immersive, open world experience.

In this new, standalone story, play as a Na’vi and embark on a journey across the Western Frontier, a never-before-seen part of Pandora. Explore a living and reactive world inhabited by unique creatures and new characters, and push back the formidable RDA forces that threaten it.

ilias78
13-06-2021, 21:59
Ξενέρωσα που είναι πρώτου προσώπου.

Leon_DiZ
25-06-2021, 02:18
https://youtu.be/-ZXwcWYSdrU

Leon_DiZ
25-06-2021, 13:57
Why Avatar: Frontiers of Pandora Had to Be a Next-Gen Only Game (https://www.ign.com/articles/avatar-ubisoft-massive-open-world-details)



"[New consoles allowed] us to have much better object detail up close to you," explains Stefanove, "but also when you're flying high up in the air – to have a lovely vista and far-distance rendering, where we can even use the ray tracing to do shadows super far away, you know, three or four kilometers away from you."


It's not just that the world needs to look good as you lazily soar over it – it's that it needs to stay looking good while you travel very, very quickly, as JansΓ©n explains: "You're flying at enormous high speeds on a Banshee over this very, very detailed landscape. It doesn't matter how much we can render, unless we can stream it in as fast when we're moving very fast from one place to another. So just this shift to these newer hard drives, it can't be underestimated because, and it really has a lot of implications."


One of the less visible benefits of new hardware is in changing not just how the open world looks, but how it's pieced together. Because of more limited tech, older open world games needed to balance detail with density, which can lead to large areas of relative nothingness between major points of interest (I'm looking at you Assassin's Creed: Odyssey). It seems that new-gen tech will allow Frontiers of Pandora to be built a little more organically:
"It's not just the old 'I'm taking this slow walk as I enter into the place because we have to stream everything in'," explains JansΓ©n of the benefits to his maps, "it's little subtle things that people don't think about, which is how close together are all the places in the world. If you look at, with the old hard drives, they had to be spaced out very far [apart], because you had to stream out the old and stream in the new, so it just created a formulaic world. So, there's a ton of stuff like that."



Now you can go to Pandora and, to do that, we needed to have the best simulation of weather, rain, animals, and the best rendering, because the more technically excellent it is, the more capable it is of taking you from where you are and into the world of Pandora."


Stefanov gives some examples of what that can mean to the game: "In terms of a new generation of consoles, the improved [hardware] just gives us so much opportunity to make sure that the game's as immersive as possible. So a couple of examples, we have a completely new lighting system that is based on ray tracing, and I think it is a dramatic step up in quality that makes you feel like it's a real place. One tiny example is that it can actually handle the translucency of the leaves [...] so it can figure out how much of the light is reflected through the leaves, how tinted it is with the colors and everything else. You get lovely reflections and sights for the water, even down to the volumetric clouds up in the sky – they actually receive the correct lighting as well."

Περισσότερα στο link

Ένα καλό παράδειγμα των πλεονεκτημάτων της next gen ανάπτυξης από game designer. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό που λέει για τα open world παιχνίδια που έχουν περιοχές με πολλά πράγματα να κάνεις και μετά μεγάλα κενά ακριβώς γιατί πρέπει να πετάξει τα παλιά δεδομένα και να φορτώσει τα επόμενα. Η έρημος δλδ σε παιχνίδια όπως το AC Origins δρούσε σαν "διάδρομος / loading screen" ανάμεσα σε 2 περιοχές.

Valkyre
25-06-2021, 16:42
https://www.youtube.com/watch?v=ph8LyNIT9sg&t=1287s&ab_channel=PlayStation

08:50 και μετα

Aυτο το εχουμε συζητησει πολυ εδω μεσα, το ειχε αναφερει ο Cerny στην αρχικη "βαρετη" παρουσιαση του για το PS5. Βεβαια για το Avatar το ακουω λιγο τσαμπα και βερεσε, οταν βλεπω μεσα στο παιχνιδι το PC μην πω και το series S... Θα δουμε ομως. Παντως αυτο που εχουν δειξει ειναι παρα πολυ ομορφο μεχρι στιγμης. Απο εκει και περα το κατα ποσο θα κανουν αυτο που λεει ο Cerny, σε τι βαθμο κλπ θα το δειξει το μελλον και σε συγκριση με αλλα παιχνιδια.

Προσωπικα νομιζω εχω κανει σαφες οτι αν κατι ειναι ομορφο θα το εκτιμησω, δεν θα κατσω δηλαδη να σκεφτω ποσοστα αξιοποιησης hardware, αν εδω μπηκε φρενο κλπ.

Αλλα αν τα εχω καταλαβει σωστα αυτα που ειπε ο Cerny, στο βαθμο που τα ειπε, δεν προκειται να τα δουμε απο multiplat τιτλο για πολλα χρονια. Οτι κανουν τα exclusives.

psx3
25-06-2021, 17:37
Ένα καλό παράδειγμα των πλεονεκτημάτων της next gen ανάπτυξης από game designer. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό που λέει για τα open world παιχνίδια που έχουν περιοχές με πολλά πράγματα να κάνεις και μετά μεγάλα κενά ακριβώς γιατί πρέπει να πετάξει τα παλιά δεδομένα και να φορτώσει τα επόμενα. Η έρημος δλδ σε παιχνίδια όπως το AC Origins δρούσε σαν "διάδρομος / loading screen" ανάμεσα σε 2 περιοχές.
Άριστα τα λέει. Στην ουσία ό,τι μας είχε πει και ο Cerny στην γνωστή παρουσίαση (και πολλοί δεν τα πίστευαν καν, γιατί νόμιζαν ότι βγήκε παγανιά για «καθηγητιλίκι»).

hakoo
25-06-2021, 22:02
Aν αυτα που βλεπουμε στο trailer και στο παραπανω dev video ειναι real time τοτε ειναι αρκετα εντυπωσιακο θα ελεγα και μαλιστα απο τα πολυ λιγα projects που εχουν next gen vibes αν εξαιρεσουμε tech demos κτλ.
Οπτικα ξεχωρισε σαν τη μυγα μες το γαλα στην E3 μεσα στο crossgenιλικι, φαινεται πολυ ομορφο με καποια ερωτηματικα βεβαια.
Αρχικα γνωριζοντας την Ubi, ποσο ενδεικτικο ειναι αυτο που βλεπουμε?
Θα εχει τον ssd στα minimum requirements για PC? Γιατι αλλιως ο,τι λενε παραπανω ψιλοαναιρειται.
Τελος κατι που με ξενιζει προσωπικα (δεν εχει να κανει με το παιχνιδι), εχει γινει υπερβολικη χρηση της first person προοπτικης σε ΟΛΑ τα ειδη, δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενα τετοιο παιχνιδι (open world action game) να ειναι first person, ειλικρινα. Ελπιζω να δωσουν επιλογη για 3rd person.
Κατα τα αλλα οπως ειπα μου φαινεται πολυ ωραιο και οπτικα αλλα και σαν προοπτικη, ενας ανοιχτος κοσμος στο συγκεκριμενο setting προσφερεται για πολυ ωραια πραγματα.

hakoo
13-06-2023, 04:58
https://youtu.be/CpFL1Ib77hE

Παρα πολυ ομορφο, λιγο rough σε επιπεδο gameplay. Far cry on Pandora μου κανει και δεν το λεω για κακο απαραιτητα. Το know how με τα mechanics το εχουν, ο κοσμος ειναι πανεμορφος, αν αποφυγει καποια πραγματα που εχουν κουρασει στα far cry δεν βλεπω το λογο να μην βγει ενα αξιοπρεπεστατο open world προιον. First person να μην ηταν μονο, ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι να μην ειναι third person αυτο το παιχνιδι…ελπιζω να βαλουν επιλογη οπως στο far cry 6 (ειχε, κανω λαθος;).

7/12/2023, σχετικα συντομα δλδ.

ilias78
13-06-2023, 11:47
Δεν είμαι fan των fps αλλα δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε αυτό που είδα. Πολύ far cry (όπως ειπες) φάση μου θύμισε κ τα γραφικά η αλήθεια είναι πως τα περίμενα πολύ πιο εντυπωσιακά (ίσως φταίει ο Καμερον με τις ταινίες του!!!!!)

Valkyre
13-06-2023, 13:04
Κι εμενα μια χαρα μου φανηκε και πολυ ομορφο επισης. Αν ψαχνουμε (τουλαχιστον μεχρι στιγμης) για next gen multiplatform stuff, Ubisoft saves the day. :P

Far Cry Pandora ειναι αλλα αν ειναι καλο και προσφερει εναν ομορφο κοσμο, ειναι πιθανο να παει για αγορα και αυτο.

drifterx
06-12-2023, 09:37
Στον καιάδα και η ubisoft για το παρακάτω.

13258

Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.
Βγάλτο ρε βλαμμένο digital only να τελειώνουμε.
Με αυτόν τον τρόπο ούτε το preservation community ικανοποιείς, και εσύ μπαίνεις σε αχρειάστα έξοδα.

panos74gr
06-12-2023, 12:15
τα reviews θα βγουν σήμερα; ξέρει κανείς;

Nodens
06-12-2023, 14:22
τα reviews θα βγουν σήμερα; ξέρει κανείς;

Ναι, το IGN έχει ήδη ανεβάσει review

hakoo
06-12-2023, 21:20
https://www.metacritic.com/game/avatar-frontiers-of-pandora/

74% στο metacritic

Δεν διαβασα εκτενως, ωστοσο απο οτι καταλαβαινω τα περισσοτερα reviews μιλανε για πανεμορφο κοσμο αλλα repetitive gameplay. Απο οσα εχω δει σε μορφη βιντεο μου κανει ενα far cry primal on steroids. Δεν το λεω για κακο μιας και μου αρεσε προσωπικα το συγκεκριμενο. Το μονο που χαλαει στην πραγματικοτητα ειναι η first person προοπτικη που τη θεωρω ακατανοητη κατα τα αλλα θεωρω οτι θα ειναι σχετικα τιμιο.

Valkyre
06-12-2023, 22:33
Αμα σου πω οτι κι εμενα αυτο με χαλαει πιο πολυ απο ολα; Το first person?

Valkyre
07-12-2023, 14:07
https://www.youtube.com/watch?v=u_OU9zUVZrA&ab_channel=ACG

Πολυ δυνατα σχολια απο ACG μερια...

Valkyre
08-12-2023, 16:41
Απο αυτα που διαβαζω νομιζω μας κανει μια χαρα το παιχνιδι Hakoo. Αν δεν ειχα ενα σωρο παιχνιδια να παιξω θα το επαιρνα day one.

ΥΓ: Συμβουλη που διαβασα και νομιζω μου αρμοζει τουλαχιστον εμενα: Πληρης απενεργοποιηση guidance options ωστε να φυγουν απο το χαρτη τα συμβολα και τα ερωτηματικα και να βυθιστεις κανονικα στον κοσμο του.

hakoo
08-12-2023, 23:01
Κι εγω αυτο καταλαβαινω Δημητρη, οτι μου κανει το παιχνιδι.

Valkyre
08-12-2023, 23:11
Raytracing global illumination παρακαλω το παιχνιδι..

gonzalez
13-12-2023, 11:45
Κάποιες πρώτες εντυπώσεις από μένα (το παίζω στο PC μιας και ήταν δώρο με κάτι αγορές που έκανα εκεί).
Στα πολύ θετικά του παιχνιδιού είναι ότι έχει όντως παρά πολύ ωραία γραφικά και σε γενικές γραμμές ωραίο κόσμο για να εξερευνήσεις και πολυ ωραια ηχο. Βγάζει πραγματικά αίσθηση next gen.
Αυτο θεωρω ότι ειναι και το βασικό selling point του παιχνιδιου προς το παρον. Ενας πολυ ομορφος κοσμος που απλα μπορεις να χαζευεις και να εξερευνεις χαλαρωνοντας.
Στο exploration, εχει δυο modes, "Guided" και "Exploration". Προσπαθω να παιζω οσο μπορω στο Exploration, αλλα καποιες φορες δεν μπορω να βρω με τιποτα που πρεπει να παω και το γυριζω στο Guided.
Βέβαια και στο Guided δεν ειναι τοσο κακο, γιατι γενικα ο χαρτης δε βλεπω να ειναι τοσο υπερφορτωμένος.

Το story, ενω ξεκιναει δυνατα, οπως το βλεπω να εξελίσσεται, δε μου κεντρίζει τελικα και παρά πολύ το ενδιαφέρον.
Στα side missions επισης, τις περισσοτερες φορες απλα κανω skip τους διαλογους, ειναι αρκετα ανουσια τα περισσοτερα ως τωρα και επαναλαμβανομενα.
Επίσης, δείχνει να είναι τελείως linear, δεν έχω δει να σου δίνει επιλογες για κάποιο quest η κατι.

Το combat εινοι αρκετα basic και ουδετρο, με αρκετα μικρη ποικιλια. Μπορεις να κανεις μεν craft πολλα και διαφορα, αλλα δεν εχει κατι προς το παρον που να ξεχωριζει η να με κανει να απολαμβανω πολυ τις μαχες.
Σαν character progression, εχει ενα κλασικο skill tree, αλλα και καποιες ξεχωριστες "δυναμεις" (αλλα και boosts) που ξεκλειδωνεις εξερευνωντας.

Σα συμπέρασμα, προς το παρόν με έχει κάνει να θέλω να γυρίζω να παίζω, αλλά βασικά για να εξερευνώ τον κόσμο του και να απολαμβάνω αυτά τα εντυπωσιακά γραφικά.
Θα επανέλθω όταν το τελειώσω ή αν έχει αλλάξει πολύ κάτι. Νομίζω ότι αν κάποιος είναι παρα πολύ φαν του κόσμου του Avatar και δεν εχει ιδιαιτερα αλλα παιχνιδια στο backlog, μπορεί και να αξίζει day 1.
Προσωπικά, αν δεν το είχα πάρει έτσι, θα το σκεφτόμουν μόνο όταν έπεφτε η τιμή του.

Valkyre
13-12-2023, 12:34
Να γραψω κι εγω με τη σειρα μου λιγα πραγματα, καθως προμηθευτικα κι εγω το παιχνιδι δευτερο χερι αφου το βρηκα σε πολυ καλη τιμουλα.

Εχω παιξει κανα 10αωρο.

Παιζω κι εγω exploration αλλα πραγματικα μερικες φορες οπως λεει και ο Κωστας ειναι πολυ λειψες οι πληροφοριες που σου δινει το παιχνιδι (ιδιως αν το κομματι του χαρτη ειναι ανεξερευνητο) οποτε το γυρναω λιγο στο guided.

Ο χαρτης δεν εχει ερωτηματικα. Οτι βρισκεις το βρισκεις μονος σου, περα απο καποια skills-φαση σκηνικα τα οποια μολις τα ανακαλυψεις μενουν στον χαρτη (λογικοτατο) προκειμενου να μπορεις να πας οποτε θες.

Τα side quests στην πλειοψηφια τους, θα συμφωνησω με τον Κωστα δεν εχουν και πολυ νοημα, υπαρχουν ομως εξαιρεσεις.

Εγω γενικα δεν ειμαι φαν των ταινιων Avatar, τις θεωρω αρκετα υπερεκτιμημενες και μονο την οπτικη πανδιασια αναζητω. Και σε αυτο το πραγμα το παιχνιδι ειναι παρα μα παρα μα παρα πολυ καλο. Τα γραφικα ειναι απιστευτα ωρες ωρες, εντελως next gen κατασταση και στο PS5 δειχνει και παιζει υπεροχα. Το DF δηλωσε εντυπωσιασμενο απο το γεγονος οτι στις κονσολες το παιχνιδι τρεχει με ολα τα PC feature set και δυσκολα αντιλαμβανεσαι διαφορες αν δεν τα βαλεις διπλα διπλα. Και αυτο οχι μονο στα 30 καρε αλλα και στα 60 καρε που το παιχνιδι με τη βοηθεια του VRR παιζει παρα μα παρα πολυ καλα στο PS5. Και με αξιοπρεπεστατη εικονα. Και οσο και να προσπαθησα να βρω ουσιαστικες διαφορες μεταξυ quality και performance gfx settings δεν βρηκα. Και κατι τετοιο ειπαν και στο podcast του DF. Αξιζει μπραβο στους προγραμματιστες γιατι νιωθεις οτι εκαναν ενα μικρο θαυμα, δινοντας RT GI και RT reflections στα 60 καρε, οταν αλλοι δεν μπορουν να τα δωσουν πουθενα.

Το scope του κοσμου ειναι τεραστιο πραγματικα, το draw distance ατελειωτο και οταν αρχιζεις και πετας με το Ikran λιγο πιο μετα στην ιστορια ειναι ανατριχιλα. Το μονο ψεγαδι του τιτλου το οποιο ειναι το ιδιο και για PC και για κονσολες ειναι το καπως αποτομο pop in. Συμβαινει πολυ στο βαθος της εικονας, δηλαδη σε μακρινη αποσταση απο τον παικτη, αλλα ειναι pop in "κακου τυπου" δηλαδη αυτο που το LOD αλλαζει απο το ενα σταδιο στο αλλο αποτομα αντι να "ζωγραφιστει" οπως γινεται σε αλλα παιχνιδια.

Γενικα ενα τιπ που διαβασα πριν παιξω και τηρησα και νομιζω βοηθαει πολυ, ειναι να αγνοησετε τα παντα μεχρι να παρετε το Ikran απο το main story ωστε να λυθουν κυριολεκτικα τα χερια σας και να μπορειτε να εξερευνησετε τον κοσμο σωστα. Οι αποστασεις ειναι τεραστιες και με τα ποδια δεν παλευεται η φαση. Μετα το Ικραν quest το παιχνιδι παιρνει αλλη μορφη.

Το ιδιο ισχυει και για το gameplay γενικα. Το παιχνιδι ειναι αρκετα πιο δυσκολο απο οτι περιμενα και ελαχιστες σφαιρες μπορουν να σε τελειωσουν γρηγορα. Οσο αναβαθμιζεσαι, αποκτας νεες κινησεις, οπλα και εξοπλισμο και τα πραγματα γινονται πιο ευκολα με περισσοτερες επιλογες. Ποτε ομως δεν παυεις να εισαι ευκολος στοχος.

Η κινηση του ηρωα, ιδιαιτερα στο climbing, platforming κλπ ειναι πολυ ομαλη και σωστη για τον τυπο του παιχνιδιου/κοσμου που εχουμε στην διαθεση μας. Γενικα ο κοσμος εχει τεραστιο verticality και σε βαζει κυριολεκτικα στο κλιμα των ταινιων.

Επισης να πω οτι το παιχνιδι δεν θυμιζει τοσο Far Cry οσο πολλοι θεωρησαν οταν ειδαν τα τρεηλερ και τα gameplay videos. Φυσικα και εχει στοιχεια Far Cry, αλλα η φιλοσοφια του και ο τροπος που παιζει ειναι αρκετα διαφορετικος. Εχει αρκετα survival στοιχεια και καποια mechanics που ακολουθουν την φιλοσοφια των ταινιων αλλα δεν μπορω να σχολιασω.

Τελος να πω οτι εμενα οι Navi ποτε δεν μου αρεσαν σχεδιαστικα. Ποτε ομως. Οποτε αυτο με χαλαει πολυ στο παιχνιδι, αν και δεν ειναι προφανως λαθος του παιχνιδιου. Αυτα τα ψιλολιγνα κορμια με τα τεραστια ακρα μου φαινονται μια αηδια και μιση. Οποτε ξεπερασα και το 3rd person προβλημα που ειχα και προτιμω να μην το βλεπω αυτο το πραγμα μπρος μου. :P

Ενα αλλο πραγμα που δεν μου αρεσει σε σχεση με το σεναριο του παιχνιδιου, στο οποιο ομως και παλι δεν φταιει το παιχνιδι, καθως ακολουθει πιστα την φιλοσοφια και το υφος των ταινιων ειναι το ακαταπαυστο preaching για το ποσο κακοι και απληστοι και καθικια ειναι οι ανθρωποι. Φυσικα υπαρχουν πολλοι καλοι ανθρωποι στο παιχνιδι, αλλα νιωθεις ρε παιδι μου το παιχνιδι συνεχως να σου θυμιζει ποσο μαλακες ειμαστε σαν ειδος και οτι το μονο που κανουμε ειναι να καταστρεφουμε και οικολογια οικολογια οικολογια. Σε μια ταινια 3 ωρων το δεχεσαι, σε ενα παιχνιδι 30-50 ωρων κουραζει.

Αυτα. Γενικα αν ειστε φαν των ταινιων και των παιχνιδιων αυτου του ειδους θα περασετε καλα. Χρειαζεται ομως να δωσετε χρονο στο παιχνιδι καθως στην αρχη ειναι λιγο αργα και δυσκολα τα πραγματα μεχρι να νιωσετε οτι εχετε μπει στο νοημα του.

king2009
14-12-2023, 10:34
Είναι το κλασικό παιχνίδι ubisoft και έχουν δώσει πολύ αγάπη στο lore στον κόσμο και στους χαρακτήρες του Cameron. 55 ώρες σε 7 μέρες λογικά αύριο θα το τελειώσω 100% το απολαμβάνω πάρα πολύ το παιχνιδι και φεύγει η ώρα νεράκι χωρίς να το καταλάβω.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
14-12-2023, 18:35
https://www.youtube.com/watch?v=OCY_kzgkbcc&ab_channel=DigitalFoundry

king2009
14-12-2023, 23:47
Avatar: Frontiers of Pandora[100%]
https://i.postimg.cc/g0xCShZt/Screenshot-3.png
https://www.ubisoft.com/en-gb/game/avatar/frontiers-of-pandora

Το τελευταιο δημιουργημα της Ubisoft και συγκεκριμενα Massive Entertainment η οποια μας εχει δωσει τα 2 Division το οποιο ειναι ο ορισμος του σεβασμου του lore των ταινιων του Cameron απο τον συνολικο κοσμο μεχρι τις clan μεχρι το δραματικο στοιχειο που τις διακατεχει μεχρι τα συναισθηματα που βγαζουν οι χαρακτηρες κυριως οι Navi προς τον παικτη. Ο κοσμος ειναι χαοτικος πραγματικα αλλα και εμεις ειμαστε πανυψηλοι ωστε να διανυουμε τεραστιες αποστασεις γρηγορα. Η πρωτη επαφη μολις βγουμε απο τις ανθρωπινες εγκαταστασεις στον κοσμο της Πανδωρα ειναι ενα μεγαλο σοκ με την αγρια φυση να μας καλωσοριζει οχι και τοσο θερμα οσο θα θελαμε. Πλουσια βλαστηση τεραστια δεντρα ποταμια να κυλανε παντου μικρα ζωακια αλλα και predators που αρχικα πρεπει να αποφευγουμε ολα μαζι φτιαχνουν εναν μοναδικο κοσμο σαν αυτο των ταινιων περνουν αριστα και τους αξιζει μεγαλο μπραβο μιας και το immersion ειναι πολυ καλο για τοσο μεγαλο open world παιχνιδι. Μεσα στον κοσμο θα βρουμε 3 τεραστιες κεντρικες clan η καθε μια με τον χαρακτηρα της και τις ιδιαιτεροτητες της αλλα και παρα πολλα camps που ζουν Navi αρκετα μικροτερα προφανως απο τις μεγαλες clan. Γενικα ο κοσμος ειναι ζωντανος και ειναι εκει να μας το επιβεβαιωσει καθε στιγμη.

Η ιστορια μας εφοσον εχετε δει τις ταινιες ξερετε οτι θα δειτε κατι αδικο με αρκετο δραμα αλλα και με ψυχη των χαρακτηρων που δινουν τα παντα για την αγαπη που εχουν για την Πανδωρα και την Eywa την μητερα ολης της Πανδωρα αλλα και των ιδιων των Navi. Δεν θα επεκταθω περισσοτερο στην κεντρικη ιστορια μιας και ο καθενας πρεπει αυτο που θα ζησει να ειναι κατι πρωτογνωρο αλλα θα πω οτι μου προσφερε πολλες ανατριχιλες με πολλα συναισθηματα. Τα side quest επισης αν και οχι κατι τρομερο δεν ειναι ασχημα και γνωριζουμε περισσοτερο τους κεντρικους μας χαρακτηρες.

Στα των γραφικων ειναι ευκολα οτι καλυτερο εχουμε δει ποτε κυριως στη ζουγκλα η οποια Massive Entertainment με τη βοηθεια της Snowdrop engine καταφερνει να αποδωσει κατι υπεροχο η καθαροτητα και η γεωμετρια των γραφικων ειναι 2 επιπεδα πανω απο οτι εχουμε δει μεχρι σημερα και αυτο δεν ισχυει μονο στο πρωτο μεγαλος δασος αλλα και στις αλλες 2 τεραστιες περιοχες. Η περιηγηση στον χαρτη γινετε αρχικα με τα ποδια αλλα μολις ειμαστε ετοιμοι να παμε στην δευτερη τεραστια περιοχη κανουμε bond με το Ikran το πρασινο πουλι που βλεπουμε στο poster το οποιο θα μας κρατησει συντροφια μεχρι το τελος του παιχνιδιου χωρις αυτο δεν θα πηγαινουμε πουθενα μετα απο καποιο σημειο. Το gameplay περιλαμβανει απο crafting απο υλικα που μαζευουμε στον κοσμο απο ζωα η φυτα ειναι πρωτου προσωπου στυλ Far Cry και εχει και ενα αρκετα τιμιο shooting με τοξο αλλα και shotgun spear κτλ ειναι αρκετα fluid και αμεσο. Δυστυχως αν πατε για 100% οπως εγω θα χτυπησει μετα τις 15-20 ωρες αυτο το ubisoft στυλ gameplay το οποιο ειναι ξεκαθαρα για να βγουν πολλες ωρες ειναι ενα αρνητικο των περισσοτερων open world παιχνιδιων αλλα στα παιχνιδια της ubisoft χτυπαει ασχημα. Το να κανεις 100 ιδια πραγματα απλα για να βγουν οι παραπανω ωρες δεν σημαινει οτι ειναι κατι καλο. Ας μην βγει 60 ωρες ας βγει 30 κανεις δεν θα πει τιποτα και θα φτιαξεις και ενα αρκετα πιο συνετο και fluid παιχνιδι στη συνοχη. Οπως και να εχει ειναι κατι που ολοι ξερουμε με τα παιχνιδια της ubisoft και προφανως δεν ειναι υποχρεωτικο να γινουν τα παντα για την ολοκληρωση του παιχνιδιου. Πολλα collectibles τα περισσοτερα ειναι πολυ ενδιαφερον και προσθετουν στον ολο κοσμο ειδικα με τα sarentu totems αλλα και τα memory painting ειναι εξαιρετικα.

Η δουλεια που εχει πεσει στο παιχνιδι φαινεται παντου. Υπαρχει ενας τεραστιος καταλογος απο log που μαζευουμε απο ολοκληρα κατεβατα για το καθε ζωο για το καθε φυτο και τον καθε χαρακτηρα που θα συναντησουμε στο παιχνιδι αυτο που εχουν φτιαξει με τις πληροφοριες στα παντα στον κοσμο σε λιγα παιχνιδια θα το δουμε και μου αρεσε πολυ. Να κλεισω λεγοντας οτι ειναι απο τα παιχνιδια που μπορεις να περασεις πολλες ωρες συνεχομενα χωρις να το καταλαβεις εχει τοσα πραγματα που αν υπαρξει μια ισορροπια μεταξυ κεντρικης ιστοριας side quests looting και collectibles θα περασετε τελεια. Προσωπικα το ελιωσα με 8 συνεχομενες μερες με 8ωρα καθημερινα μου πηρε ακριβως 64 ωρες για το 100% εκανα κυριολεκτικα τα παντα και το απολαυσα.

Το προτεινω στο 100% σε οσους αγαπανε τις ταινιες το παιχνιδι τιμαει απειρα οτι αντιπροσωπευει το Avatar αλλα και ο κοσμος της Πανδωρα και οσοι ειστε completionist και βρισκετε ανιαρο να κανετε πολλες φορες τα ιδια και τα ιδια τοτε μεινετε μακρια. Αν παλι δεν εχετε θεμα και θελετε να δειτε αποκλειστικα την κεντρικη ιστορια να το παιξετε σιγουρα. Αναμφιβολα ενας δυνατος τιτλος για το 2023 με πολλα θετικα αλλα και τις παραξενιες που διεπουν την Ubisoft εδω και πολλα χρονια. 7.9/10

Παρακατω φωτογραφιες απο το παιχνιδι
https://postimg.cc/gallery/PxyyyFS

hakoo
16-12-2023, 12:49
Ευχαριστουμε για τις εντυπωσεις. Οποτε Δημητρη απ’ οτι καταλαβα προτεινεις performance?

Valkyre
16-12-2023, 18:38
Ναι. Ασυζητητι. Αρκει να εχεις VRR τηλεοραση. Σε αλλη περιπτωση 30 fps quality.

drifterx
18-12-2023, 15:06
Τι έγινε ρε παιδιά? Ακόμη δε βγήκε, 20 ευρώ έκπτωση??

Δε θυμάμαι ξανά τέτοια γρήγορη μείωση τιμής σε νέο τίτλο!

https://www.public.gr/product/gaming/playstation/games/ps5/avatar-frontiers-of-pandora-special-edition--ps5/1829372#__bpgid:MXBgclBBOHR8Y2gsQkNacCZ2YnBX

hakoo
18-12-2023, 19:46
Thanks, το τσιμπαω.

Valkyre
18-12-2023, 21:52
Πλεον παιδια μπορω να πω εχω μαθει τους μηχανισμους του παιχνιδιου εντελως και κανω παπαδες με το gameplay. Περναω θαυμασια με το παιχνιδι. Η απολυτη χαλαρωση.

Επισης ενταξει τρελο respect για τον τεχνικο τομεα. Ειτε μιλαμε για εικονα ειτε για ηχο ειναι φανταστικα ολα. Ειδικα ο ηχος μου εκανε εντυπωση ειναι τρομερα πολυκαναλος ακομα και για καποιον με απλο 5.1 surround system. Και παρα πολυ καλα ρυθμισμενος γενικα.

Αλλα τα γραφικα.. τι να πω... απιστευτα. δυστυχως οι φωτογραφιες δεν βγαζουν αυτο που φαινεται με κινηση. Ολες οι φωτο που βαζω ειναι απο direct gameplay (οχι photomode) εκτος απο 1-2, θα καταλαβετε ποιες. Ειναι απο τα πιο "next gen" looking games εκει εξω.

ΥΓ: Μπορειτε να μου πειτε ποιο site να χρησιμοποιησω για να ανεβασω τις φωτο σε καλυτερη ποιοτητα? Πραγματικα ειναι κριμα να ανεβαινουν ετσι με το συστημα του φορουμ.

king2009
19-12-2023, 00:32
Πλεον παιδια μπορω να πω εχω μαθει τους μηχανισμους του παιχνιδιου εντελως και κανω παπαδες με το gameplay. Περναω θαυμασια με το παιχνιδι. Η απολυτη χαλαρωση.

Επισης ενταξει τρελο respect για τον τεχνικο τομεα. Ειτε μιλαμε για εικονα ειτε για ηχο ειναι φανταστικα ολα. Ειδικα ο ηχος μου εκανε εντυπωση ειναι τρομερα πολυκαναλος ακομα και για καποιον με απλο 5.1 surround system. Και παρα πολυ καλα ρυθμισμενος γενικα.

Αλλα τα γραφικα.. τι να πω... απιστευτα. δυστυχως οι φωτογραφιες δεν βγαζουν αυτο που φαινεται με κινηση. Ολες οι φωτο που βαζω ειναι απο direct gameplay (οχι photomode) εκτος απο 1-2, θα καταλαβετε ποιες. Ειναι απο τα πιο "next gen" looking games εκει εξω.

ΥΓ: Μπορειτε να μου πειτε ποιο site να χρησιμοποιησω για να ανεβασω τις φωτο σε καλυτερη ποιοτητα? Πραγματικα ειναι κριμα να ανεβαινουν ετσι με το συστημα του φορουμ.


Αυτο που χρησιμοποιω χρονια το

https://postimages.org/

Tις ανεβαζει ατοφιες χωρις καμια απωλεια. Παιξε με crafting να φτιαξεις το χαρακτηρα ειδικα το health ειναι πολυ χαλια και φευγει για πλακα η ζωη

Εδω το καλυτερο build που μπορεσα να φτιαξω πραγματικα δεν πεφτει ο χαρακτηρας και ολοι οι εχθροι αν πας για weak spot φευγουν αμεσα με το shotgun. Και ο ηχος του παιχνιδιου τελειος με ακουστικα καταλαβαινα ακριβως απο που ερχονταν ο καθε ηχος. Για τον τεχνικο τα εχω γραψει στο θεμα του pc hardware ριχνει σαγονια σε πολλα σημεια.

https://i.postimg.cc/mrvY5S1z/Avatar-Frontiers-of-Pandora-Screenshot-2023-12-14-03-43-29-82.png (https://i.postimg.cc/mrvY5S1z/Avatar-Frontiers-of-Pandora-Screenshot-2023-12-14-03-43-29-82.png)
https://i.postimg.cc/SKFj01Vh/Avatar-Frontiers-of-Pandora-Screenshot-2023-12-14-03-43-31-40.png (https://i.postimg.cc/SKFj01Vh/Avatar-Frontiers-of-Pandora-Screenshot-2023-12-14-03-43-31-40.png)
https://i.postimg.cc/4dXdyKr2/Avatar-Frontiers-of-Pandora-Screenshot-2023-12-14-03-43-33-33.png (https://i.postimg.cc/4dXdyKr2/Avatar-Frontiers-of-Pandora-Screenshot-2023-12-14-03-43-33-33.png)
https://i.postimg.cc/65PycpvT/Avatar-Frontiers-of-Pandora-Screenshot-2023-12-14-03-43-34-55.png (https://i.postimg.cc/65PycpvT/Avatar-Frontiers-of-Pandora-Screenshot-2023-12-14-03-43-34-55.png)
https://i.postimg.cc/SNRncMjw/Avatar-Frontiers-of-Pandora-Screenshot-2023-12-14-03-43-36-57.png (https://i.postimg.cc/SNRncMjw/Avatar-Frontiers-of-Pandora-Screenshot-2023-12-14-03-43-36-57.png)
https://i.postimg.cc/HWBJJ2Ww/Avatar-Frontiers-of-Pandora-Screenshot-2023-12-14-03-43-43-69.png (https://i.postimg.cc/HWBJJ2Ww/Avatar-Frontiers-of-Pandora-Screenshot-2023-12-14-03-43-43-69.png)
https://i.postimg.cc/jjH2R6kJ/Avatar-Frontiers-of-Pandora-Screenshot-2023-12-14-03-43-45-70.png (https://i.postimg.cc/jjH2R6kJ/Avatar-Frontiers-of-Pandora-Screenshot-2023-12-14-03-43-45-70.png)

Valkyre
19-12-2023, 12:37
^^ Σε ευχαριστω. Δειχνει πολυ βολικο site οντως. Κανω μια δοκιμη εδω. Βαζω τις ιδιες εικονες με το προηγουμενο ποστ σε spoiler για να μην επηρεασει το θρεντ.

ΕDIT: ρε συ το δοκιμασα και αυτο τις ανεβασε στα 300kb την καθε φωτο :P Τις συμπιεσε χειροτερα απο το φορουμ χαχα! Πρεπει να εισαι μελος για να τις κανει upload ατοφιες?

king2009
19-12-2023, 13:39
^^ Σε ευχαριστω. Δειχνει πολυ βολικο site οντως. Κανω μια δοκιμη εδω. Βαζω τις ιδιες εικονες με το προηγουμενο ποστ σε spoiler για να μην επηρεασει το θρεντ.

ΕDIT: ρε συ το δοκιμασα και αυτο τις ανεβασε στα 300kb την καθε φωτο [emoji14] Τις συμπιεσε χειροτερα απο το φορουμ χαχα! Πρεπει να εισαι μελος για να τις κανει upload ατοφιες?Δεν χρειάζεται να είσαι μέλος. Απλά όταν ανεβάζεις μην έχεις να αλλάζει την ανάλυση έχει επιλογή να ανεβαίνουν όπως είναι. Και 20mb φωτογραφία να βάλεις έτσι θα την ανεβάσει. Μετά αντιγράφεις το direct link και είσαι έτοιμος.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
20-12-2023, 09:40
A ξεχασα μερικα σουπερ προ τιπς / quality of life settings για οσους ξεκινανε τωρα το παιχνιδι.

- Πηγαιντε κατευθειαν στα options και ενεργοποιειστε τις επιλογες auto complete στα hacks και στα memory paintings.
Τα hacks εχουν πλακα στην αρχη αλλα τα κανεις τοσο συχνα που δεν εχει νοημα.

- Ειχα πει και σε προηγουμενο ποστ, βουρ κατευθειαν main story και τιποτα αλλο μεχρι να παρετε το Ikran να ξεκλειδωσουν τα χερια σας.

- Σε οσους αρεσει το stealth να γνωριζετε εξ αρχης οτι το hacking tool ειναι ο καλυτερος φιλος σας. Μπορειτε να καθαρισετε μια ολοκληρη βαση απλα χακαροντας τα objectives, αποφευγοντας την μαχη με εχθρους εντελως. Ειναι αρκετα απολαυστικο. Επισης να ξερετε οτι οταν καθαρισετε μια βαση χωρις να γινει alert τοτε παιρνετε εξτρα loot (το διπλασιο περιπου) ως αμοιβη. Επισης για stealth φροντιστε να παρετε το skill που δειχνει το path των εχθρων και οτι αλλο δινει damage υπο καλυψη.

- Μην ξεχασετε να εκμεταλλευτειτε την Πανδορα! Οι devs εχουν δουλεψει αρκετα ωστε να κανουν την φυση ειτε συμματο, ειτε εχθρο σας. Καλο θα ηταν να τσεκαρετε και να σκαναρετε την χλωριδα και την πανιδα. Μπορουν να σας δωσουν μεγαλο πλεονεκτημα ή και μειονεκτημα μεσα στην μαχη. Υπαρχουν καθε λογης φυτα που μπορειτε να χρησιμοποιησετε εξυπνα.

- Γενικα ο κοσμος ειναι μεγαλος και τα distractions πολλα, προτεινω να το παιξετε με τον δικο σας ρυθμο, χωρις να κανετε πραγματα που δεν σας αρεσουν απλα για να τα κανετε for completion's sake. Το λεω σε καθε open world παιχνιδι αυτο. Αφηστε στην ακρη τυχον OCD σκουπισματος του χαρτη (εκτος και αν την βρισκετε με αυτο) και καντε οτι σας αρεσει, οσο σας αρεσει και οποτε σας αρεσει. Δεν σας εχει βαλει κανενας το μαχαιρι στο λαιμο να καθαρισετε ολο το χαρτη.

Valkyre
03-01-2024, 11:39
Τελος απο εμενα το παιχνιδι, μια χαρουλα περασα, απλα πραγματα, χαλαρωτικα και χωρις πολλα "καταναγκαστικα εργα" παρολο που ηθελα να παω και για πλατινα.

Οσοι την βρισκουν με συνταγη τετοιου ειδους και τους αρεσει ο κοσμος του Avatar, θα βρει σιγουρα το παιχνιδι ενδιαφερον.

Σειρα τωρα εχει ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια της χρονιας, Alan Wake 2!

hakoo
15-01-2024, 18:21
Εχω ριξει περιπου 50 ωρες, το παιχνιδι ειναι τιμιοτατο οπως αναμενοταν (για τα δικα μου γουστα τουλαχιστον). Τεχνικα ενταξει οφειλω να το πω, για 3rd party multiplatform game ειναι ισως ο,τι καλυτερο εχω δει. Δεδομενα υστερει σε polish σε σχεση με τα exclusives αλλα η μηχανη της Ubi κανει παπαδες και επιτελους βλεπουμε τι μπορει οπτικα να κανει το ps5 και σε multiplatform παιχνιδια οπου το επιπεδο ειναι αρκετα χαμηλο κατα την ταπεινη μου αποψη. Πλουσια βλαστηση, real time weather effects με δυναμικη αντιδραση του περιβάλλοντος, φοβερη γεωμετρια, textures πολυ υψηλης ποιοτητας, ray tracing, γενικα μια οπτικη πανδαισια σε ενα τεραστιο ανοικτο περιβαλλον. Ενας πανεμορφος κοσμος.
Στα cutscenes η ποιοτητα δεν προσεγγιζει ουτε κατα διανοια τα exclusives εννοειται, η κινηματογραφικοτητα γενικα δεν ειναι το δυνατο σημειο του τιτλου αλλα οκ. Για μενα ειναι ενα καλο δειγμα του τι θα μπορουσε να ειναι το standard πια της βιομηχανιας σε ο,τι αφορα το ΑΑΑ gaming στη γενια που βρισκομαστε αντι για τις μετριοτητες που βλεπουμε απο τα 3rd party παιχνιδια ως επι των πλειστων.
Τωρα σε ο,τι αφορα το ζουμι του παιχνιδιου ειναι οπως ειπα τιμιο με πολλα προβληματα βεβαια. Καποια gameplay minigames ειναι απλα εκνευριστικα και αχρειαστα, το gathering γενικα που ειναι βασικο κομματι του παιχνιδιου ειναι πολλες φορες chore μιας και περιορισμενο inventory εχεις αλλα οι συνθηκες πρεπει να ειναι συγκεκριμενες. Υπαρχει γενικα μια προσπαθεια για ρεαλισμο ενω δεν υπαρχει κανενας λογος. Ενα τοσο τεραστιο παιχνιδι πρέπει να ειναι πρωτιστως διασκεδαστικο, δευτερευοντως ο,τιδηποτε αλλο μιας και η τεραστια κλιμακα μπορει ευκολα να κανει ενα mechanic κουραστικο αν δεν ειναι καλα δουλεμενο. Combat wise δουλευει καλα μιας και εχει επιλογες το παιχνιδι, head on combat, hacking, ολιγη απο stealth και εκμετάλλευση του περιβαλλοντος, γενικα εχει επιλογες χωρις να εμβαθυνει σε καποιο τομεα ομως. Επισης το investigation κομματι εχει παρα πολλα θεματα, ψαχνω σαν ηλιθιος την περισσοτερη ωρα και αισθανομαι οτι απλα χανω χρονο.
Το παιχνιδι χανει πολυ απο την επιλογη να ειναι first person δυστυχως, δεν μπορω ειλικρινα να καταλαβω τη λογικη οσο κι αν προσπαθω. Προσωπικα μονο με δυσκολευει ειδικα στα action κομματια παρα μου δινει κατι παραπανω στο immersion.
Σε γενικες γραμμες πανεμορφο και τιμιο, μπορω ομως να καταλαβω γιατι δεν εκανε την αισθηση που θα μπορουσε να κανει. Εχει αρκετα θεματα τα οποια ειναι σημαντικα, δεν ειναι λεπτομερειες δλδ.
Αν δεν κανω λαθος πισω απο το παιχνιδι ειναι η massive που φτιαχνει και το star wars outlaws οποτε πολυ καλος οιωνος για τα γραφικα (προφανως ο,τι ειδαμε δεν ηταν bullshit) αλλα ελπιζω στο open world κομματι και στα mechanics να κανουν καλυτερες επιλογες.

Valkyre
17-01-2024, 11:42
^^ Απο περιεργεια ενεργοποιησες το auto hack complete απο τα options οπως προτεινα? Πραγματικα εχοντας παιξει το παιχνιδι απο τις πρωτες ωρες ετσι, το hacking game καταστρεφει τελειως το pacing των αποστολων, οποτε το συντομοτερο που καποιος το απενεργοποιησει, τοσο καλυτερα θα ειναι.

Συμφωνω παντως στα περισσοτερα σημεια που αναφερεις και εγω!

hakoo
17-01-2024, 15:10
Ναι ρε εννοειται απλα εχει κι αλλα tedious πραγματα, πχ αυτά τα memory paintings που ακομα και στο auto πρεπει να κατσεις να το υποστεις (εκτος αν κανω κατι εγω λάθος) η το gathering που ειναι λιγο δυσκοιλιο. Κι ολα αυτα χωρις να εχω μπει σε completionist mode, ισα ισα που το παω πολυ χαλαρα τυπου ο,τι ειναι στο δρομο μου.

Valkyre
17-01-2024, 15:24
^^ Ναι φυσικα και εχει. Τα memory paintings ελεος και αυτοι τα εκαναν και τεραστια...