PDA

View Full Version : PS5 copy saves files to...?



WolfRathmA
11-03-2021, 20:23
Σήμερα καθώς ήθελα να κάνω ένα back τα saves μου από τα παιχνίδια του PS5, διαπίστωσα ότι μπορείς να τα κάνεις back up μόνο αν είσαι συνδρομητής στο PS+!

Πραγματικά εύχομαι να αλλάξει αυτή η τακτική του στυλ «αν θες να το έχεις, πλήρωσε» καθώς το θεωρώ απαράδεκτο με τόση τεχνολογία και τόσα λεφτά που σκάει ο καθένας στην σήμερον εποχή να μην μπορεί να κάνει τα βασικά!

Απαράδεκτη η Sony με αυτό που έχει κάνει, ελπίζω να αλλάξει άμεσα αυτό!

mihalis13
11-03-2021, 20:29
Απο το PS3 το να μπορείς να ανεβάζεις τα saves σου στο cloud ήταν προνόμιο του ps plus, οπότε δεν νομίζω να αλλάξει αυτό.
Πρέπει όμως να βάλει επιλογή να τα περνάς στο usb stick σου όπως και τα παιχνίδια του PS4.

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ilias78
11-03-2021, 22:51
Μαζί Αποστόλη

WolfRathmA
12-03-2021, 01:17
Απο το PS3 το να μπορείς να ανεβάζεις τα saves σου στο cloud ήταν προνόμιο του ps plus, οπότε δεν νομίζω να αλλάξει αυτό.
Πρέπει όμως να βάλει επιλογή να τα περνάς στο usb stick σου όπως και τα παιχνίδια του PS4.

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φυσικά δεν λέω να μην υπάρχει καθόλου. Σαν προνόμιο για τους plus είναι παρά πολύ καλό.

Από εκεί και πέρα όμως για κάποιον που δεν έχει, τον αναγκάζει να βάλει, γιατί είναι το μοναδικό για να μπορέσεις να κάνεις ένα back up τα saves σου. Χωρίς να έχεις άλλη επιλογή.

Αντιθέτως στο Xbox αυτό το προνόμιο το έχουν και οι Silver (που δεν έχουν Gold δηλαδή). ΟΛΑ τα saves γίνεται αυτόματα backup στο cloud της MS (χωρίς συνδρομή).

mihalis13
12-03-2021, 08:27
Δεν είπα ότι θα το κόψουν, απλά θεωρώ ότι για πάντα θα παραμείνει σαν προνόμιο των ps plus users.
Βέβαια σε περίπτωση που δεν δώσουν επιλογή για backup σε usb stick τότε επιβάλλεται το backup σε cloud να είναι διαθέσιμο για όλους τους κατόχους PS5 άσχετα αν έχουν ps plus συνδρομή ή όχι.

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vangelistm
13-03-2021, 22:25
Προφανώς με αυτήν την κίνηση η Sony θέλει να σταματήσει τις τακτικές τύπου psxhax με τα saves. Αλλά την καίει τόσο πολύ; Και τόσος κόσμος το χρησιμοποιεί;


Sent from my iPhone using Tapatalk

mihalis13
13-03-2021, 22:55
Αν δεν κάνω λάθος ούτε στο PS4 στην αρχή δεν έδινε την δυνατότητα για backup σε usb.. Δεν είμαι βέβαια 100% σίγουρος, αλλά αυτή την εντύπωση έχω

Christos33
14-03-2021, 04:30
Αν δεν κάνω λάθος ούτε στο PS4 στην αρχή δεν έδινε την δυνατότητα για backup σε usb.. Δεν είμαι βέβαια 100% σίγουρος, αλλά αυτή την εντύπωση έχωΕγώ που το είχα πάρει τον τρίτο μήνα μια χαρά έκανε τα save, αυτό με το ps5 πρώτη φορά το κάνει κ μάλλον θα είναι μόνιμο εκτός κ αν υπάρξει γκρίνια.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
14-03-2021, 08:12
Όποτε μάλλον εγώ θυμάμαι λάθος.
Ε τότε η πρέπει να δώσει αυτή την δυνατότητα αλλιώς αν το έχει κόψει για λόγους ασφαλείας πρέπει να κάνει διαθέσιμο σε όλους το backup to cloud και όχι μόνο στους ps plus.


Sent from my iPad using Tapatalk

Valkyre
14-03-2021, 08:39
Το αλλο πληρως ασυγχωρητο για εμενα ειναι οτι δεν μπορεις να σβησεις individual save files! Δε ξερω τι στο καλο σκεφτοταν η Σονυ πραγματικα. Για πχ εχω το Observer οπου αλλοι θεουληδες εκει χαμω το καθε ενα save του παιχνιδιου ειναι 200ΜΒ ξερω γω με αποτελεσμα να εχω 2gb saves σε αυτο το κωλοπαιχνιδο και να μην μου επιτρεπει ουτε το ps5 ουτε το παιχνιδι να σβησω μεμονωμενα τα saves. Δηλαδη ενταξει οτι ναναι!

Lefteris_X
14-03-2021, 12:03
Το αλλο πληρως ασυγχωρητο για εμενα ειναι οτι δεν μπορεις να σβησεις individual save files! Δε ξερω τι στο καλο σκεφτοταν η Σονυ πραγματικα. Για πχ εχω το Observer οπου αλλοι θεουληδες εκει χαμω το καθε ενα save του παιχνιδιου ειναι 200ΜΒ ξερω γω με αποτελεσμα να εχω 2gb saves σε αυτο το κωλοπαιχνιδο και να μην μου επιτρεπει ουτε το ps5 ουτε το παιχνιδι να σβησω μεμονωμενα τα saves. Δηλαδη ενταξει οτι ναναι!

Υποπτεύομαι ότι αυτό είναι επιλογή του developer.

Για παράδειγμα στα διάφορα NBA2K έχει ξεχωριστό file για τα settings του παιχνιδιού, το career save (πολλαπλά save αν έχεις ξεκινήσεις 2-3-4 ξεχωριστές καριέρες), το team save κλπκλπ.