PDA

View Full Version : Απορίες για το PlayStation 5



Leon_DiZ
20-12-2020, 12:38
Εδώ αναφέρουμε ο,τι απορίες έχουμε για τη χρήση του PlayStation 5

panos74gr
21-12-2020, 13:04
Έχετε βρει τρόπο να φτάσετε στο power off, rest mode κλπ με το remote της TV; ηταν κάτι που το έκανα συχνά με το ps4 και δεν μπορώ να το κάνω με το PS5.

Βασικά, ρωτάω αν υπάρχει κάποιο πλήκτρο που να αντικαθιστά το ps button.

psx3
22-12-2020, 02:57
Στην Library δεν υπάρχει επιλογή hide ή εγώ δεν την βρίσκω;

Στο PS4 μπορούσες να κρύψεις διάφορα (demos, betas, trials).

Με πιάνει το OCD μου αν δεν μπορώ να ρίξω λίγο νοικοκύρεμα!

ΥΓ: Εντωμεταξύ το άνοιξα σήμερα και μου πέταξε notification για νέο TLOU1 update, ενώ ακόμα είναι κολλημένο στην v1.11. Bug (?)

tsakali GR
24-12-2020, 14:23
Hello, να κάνω εδώ μερικές ερωτησούλες για να μην ανοίγω νέο thread.

Σέταρα την κονσόλα και πήγα να κάνω μεταφορά όλων των αρχείων από το PS4 Pro.
Συγκεκριμένα μετέφερα όλα τα games στον εξωτερικό HD που είχα στο PS4 και τα saves στο Cloud ώστε να μειώσω το μέγεθος μεταφοράς. Μετά με Ethernet καλώδιο συνέδεσα τις 2 κονσόλες και έκανα transfer από το PS4.

Όταν ολοκληρώθηκε η διαδικασία συνέδεσα τον HD πάνω στο PS5 και κατέβασα όλα τα saves από το cloud.

Παρατηρώ λοιπόν το εξής:

1) υπάρχουν αρκετά παιχνίδια στον σκληρό που δεν τα εμφανίζει καθόλου στο Game Library ή τα εμφανίζει με ένα λουκέτο. Αρκετά από αυτά είναι και digital εκδόσεις που είχαν αγοραστεί από το store και δεν είναι σε δισκάκι, π.χ. Castlevania SOTN, Adrift, Observer, Sea of Solitude κλπ. Είχα κοιτάξει τη λίστα των "ασύμβατων" games με το PS5 και δεν τα αναφέρει. Γιατί συμβαίνει αυτό;

2) πολλά από τα saves που κατέβασα δεν τα αναγνωρίζει καθόλου η κονσόλα, παρόλο που τα games στα οποία ανταποκρίνονται βρίσκονται κανονικά installed στον εξωτερικό σκληρό. Any ideas;

3) Ενώ παίζω μου βγάζει πολλές φορές ένα μήνυμα "Unknown game updated". Υποθέτω ότι κατεβάζει κάτι για ένα από τα παιχνίδια που είναι του PS4, αλλά γιατί δεν γράφει ποιο είναι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια!

psx3
24-12-2020, 14:52
1) υπάρχουν αρκετά παιχνίδια στον σκληρό που δεν τα εμφανίζει καθόλου στο Game Library ή τα εμφανίζει με ένα λουκέτο. Αρκετά από αυτά είναι και digital εκδόσεις που είχαν αγοραστεί από το store και δεν είναι σε δισκάκι, π.χ. Castlevania SOTN, Adrift, Observer, Sea of Solitude κλπ. Είχα κοιτάξει τη λίστα των "ασύμβατων" games με το PS5 και δεν τα αναφέρει. Γιατί συμβαίνει αυτό;
Δοκίμασε αυτό:

https://www.playstation.com/en-us/support/account/ps5-console-sharing-offline-play/


https://www.youtube.com/watch?v=5_l4uD8r1V4

Dimitris_
24-12-2020, 19:13
Αρα, για να κάνω sharing με ένα δεύτερο ps5, πρέπει το δικό μου ps5 να έχει, disable τον δικό μου λογαριασμό, enable τον δεύτερο λογαριασμό και αντίστροφα το 2ο ps5 να έχει enable τον δικό μου κ disable τον δεύτερο? Σωστά?

psx3
24-01-2021, 00:50
Ξέρει κανείς αν το party chat του PS5 έχει μεταβεί πλήρως σε dedicated servers;

Είμαι σε ένα party τώρα με 6 άτομα (εγώ PS5, αυτοί PS4) και μου κάνει εντύπωση πόσο λίγο bandwidth τρώει (~100 Κbps)...

Έχει επιλογή auto/server και το έχω στο auto. Ή έχουν βάλει κανά νέο πιο optimized audio codec; Δεν θυμάμαι το TrueAudio DSP του PS4 τι codecs υποστηρίζει.

Valkyre
28-01-2021, 18:36
Παιδια δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα μολις τωρα παρατηρησα οτι το menu του PS5 δεν δειχνει ολα τα παιχνιδια που ειναι installed! Μολις πηρα χαμπαρι οτι εχω ακομα μεσα το god of war το οποιο το εβαλα ετσι να το δοκιμασω λιγο και απο τοτε ξεχαστηκε μεσα και δεν φαινεται στο μενου. Μονο αμα παω στο library το βλεπω ή στο storage... το εχετε πρατηρησει; Υπαρχει καποια ρυθμιση που μπορουμε να κανουμε και δεν ξερω;

mihalis13
28-01-2021, 18:47
Παιδια δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα μολις τωρα παρατηρησα οτι το menu του PS5 δεν δειχνει ολα τα παιχνιδια που ειναι installed! Μολις πηρα χαμπαρι οτι εχω ακομα μεσα το god of war το οποιο το εβαλα ετσι να το δοκιμασω λιγο και απο τοτε ξεχαστηκε μεσα και δεν φαινεται στο μενου. Μονο αμα παω στο library το βλεπω ή στο storage... το εχετε πρατηρησει; Υπαρχει καποια ρυθμιση που μπορουμε να κανουμε και δεν ξερω;

Σου εμφανίζει ορισμένα παιχνίδια, οπότε πας αναγκαστικά στο library.
Εγώ που έχω αρκετά στον εξωτερικό σκληρό βλέπω τα 5-6 τελευταία. Ελπίζω σύντομα να βάλουν φακέλους πάντως.

Valkyre
28-01-2021, 19:36
^^ α ρε Σονυ...

Leon_DiZ
28-01-2021, 19:49
Παιδια δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα μολις τωρα παρατηρησα οτι το menu του PS5 δεν δειχνει ολα τα παιχνιδια που ειναι installed! Μολις πηρα χαμπαρι οτι εχω ακομα μεσα το god of war το οποιο το εβαλα ετσι να το δοκιμασω λιγο και απο τοτε ξεχαστηκε μεσα και δεν φαινεται στο μενου. Μονο αμα παω στο library το βλεπω ή στο storage... το εχετε πρατηρησει; Υπαρχει καποια ρυθμιση που μπορουμε να κανουμε και δεν ξερω;

Αν το έχουμε δει λέει. Αν δεν κάνω λάθος δεν μπορείς καν να κάνεις check για update όταν δεν είναι στην αρχική. Πρέπει να το ανοίξεις για να τσεκάρει για updates.

Kkritikos
28-01-2021, 20:43
Αν το έχουμε δει λέει. Αν δεν κάνω λάθος δεν μπορείς καν να κάνεις check για update όταν δεν είναι στην αρχική. Πρέπει να το ανοίξεις για να τσεκάρει για updates.Για να τσεκάρεις update ναι, αλλά κατεβάζει αυτόματα update(εάν θυμάμαι καλά) όλων των τίτλων που έχεις και εσωτερικό και εξωτερικό δίσκο

Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
28-01-2021, 20:47
Για να τσεκάρεις update ναι, αλλά κατεβάζει αυτόματα update(εάν θυμάμαι καλά) όλων των τίτλων που έχεις και εσωτερικό και εξωτερικό δίσκο

Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όντως αλλά δεν το κάνει πάντα αυτόματα, μου έχει τύχει να έχει βγει update και να το βρω εγώ manually.

psx3
28-01-2021, 21:25
Παιδιά στο PS4 αν θυμάστε έτσι ήταν by default, αλλά είχε και μια επιλογούλα να σου εμφανίζει ΟΛΑ τα παιχνίδια.

Ε, αυτή η επιλογή λάμπει δια της απουσίας της (μαζί με πολλές άλλες)... :P

- - - Updated - - -


Όντως αλλά δεν το κάνει πάντα αυτόματα, μου έχει τύχει να έχει βγει update και να το βρω εγώ manually.
Από όσο θυμάμαι τσεκάρει αυτόματα για updates τα 10 (?) τελευταία παιχνίδια που έχεις τρέξει, όχι όλα (αν έχεις πολλά).

Τέτοια επιλογή (να ψάχνει updates για ΟΛΑ, ασχέτως πλήθους) δεν είχε ούτε το PS4 δυστυχώς...

psx3
04-02-2021, 02:33
Μόλις τώρα παρατήρησα ότι τα video captures στον SSD είναι 1080p ανάλυση και μάλλον 60 fps.

Είχα επιλέξει 720p 30 fps στο Broadcasts και νόμιζα ότι ήταν καθολική η ρύθμιση, αλλά δεν... μόνο για το codec (WebM vs H.264) έχει.

Βάλε ρε Sony εκεί μια επιλογούλα με το άθλιο upload που έχουμε στην Ελλάδα! Εδώ δεινοπαθούμε να ανεβάσουμε 720p30 videos.

Valkyre
04-02-2021, 11:26
Με το VRR, αληθεια... τι στο καλο περιμενει η Sony? Οχι οτι υπαρχει ιδιαιτερη αναγκη γι αυτο μιας και τα framerate ειναι εξαιρετικα σε οτι εχω παιξει μεχρι τωρα, αλλα εγκυκλοπαιδικα, τι ακριβως τη δυσκολευει στο να το βγαλει? Εχουν περασει 3 μηνες... τοσο πολυπλοκη διαδικασια ειναι?

odytsak
04-02-2021, 11:32
psx3 δεν απευθύνομαι αποκλειστικά σε σένα που τα περισσότερα τα ξέρεις ήδη
αλλά επειδή ανεβάζω βιντεάκια σχεδόν καθημερινά, έχω και PS5 και TV με HDMI 2.1 και το έχω ψάξει αρκετά το θέμα:

Οι ρυθμίσεις του streaming είναι ξεχωριστές από αυτές του recording,
στο auto recording που γράφει στο background δεν υπάρχει επιλογή για ανάλυση,
γράφει πάντα σε 1080p, το πόσα καρέ εξαρτάται από το πως τρέχει το παιχνίδι,
αν τρέχει σε 30fps γράφει βιντεάκι σε 30 και αν τρέχει σε 60fps γράφει σε 60.

Επιλογή για ανάλυση υπάρχει μόνο στο manual recording όπου υπάρχουν δύο επιλογές, 4Κ ή 1080p

ΥΓ1, αν ένα παιχνίδι τρέχει σε 30fps αλλά το επεξεργαστείτε στο SHAREfactory Studio αναγκαστικά όταν κάνετε export θα διπλασιάσει τα καρέ και θα γίνει στα 60fps,
θα παίζει δηλαδή δύο φορές το ίδιο καρέ και αυτό έχει ως συνέπεια να διπλασιαστεί το μέγεθος του αρχείου.

ΥΓ2, υπάρχει μία και μοναδική περίπτωση όπου δεν μπορείτε να γράψετε 4Κ βιντεάκι με το manual recording (hardware limitation?)
αυτό ισχύει μόνο όταν το παιχνίδι τρέχει στα 120fps, αναγκαστικά η χειροκίνητη εγγραφή θα γίνει στα 1080p όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία,
επίσης το PS5 δεν υποστηρίζει εγγραφή στα 120fps οπότε αν π.χ. παίζετε Destiny 2 σε 4Κ 120fps, η max εγγραφή θα γίνει σε 1080p 60fps.

https://i.imgur.com/6hAZp9t.jpg

ΥΓ3, όποιος βρήκε ενδιαφέρον τις παραπάνω πληροφορίες να κάνει εγγραφή στο YouTube κανάλι μου, βοηθήστε λίγο, έχω μόνο 7 χιλιάδες συνδρομητές.


https://youtu.be/KRNLc6jhhYU

Slay
04-02-2021, 12:05
ΥΓ3, όποιος βρήκε ενδιαφέρον τις παραπάνω πληροφορίες να κάνει εγγραφή στο YouTube κανάλι μου, βοηθήστε λίγο, έχω μόνο 7 χιλιάδες συνδρομητές.

Κάτσε να μου έρθει η 100-αρα και θα εχεις συντομα ανταγωνισμό, και με ελληνικο VO, και σε 4Κ (τουλάχιστον αυτό θα ειναι το plan)

psx3
04-02-2021, 13:07
@odytsak

Το θέμα μου είναι πότε θα έρθουν στο PS5 όλες οι επιλογές που είχαμε στο PS4 OS/UI! :P

Δυστυχώς δεν καλύπτομαι από καμπίνα για VDSL και για FTTH είναι δύσκολα τα πράγματα με COVID (πολλοί τεχνικοί δεν ρισκάρουν να μπουν σε σπίτια αν δεν φοράνε στολή αστροναύτη, λολ).

@Val

Τα ζώα μου αργά είναι η Ιαπωνία (αν γίνεται ακόμα εκεί το firmware development)...

Το βλέπω να περνάνε χαλαρά 2-3 χρονάκια για να φτάσει επίπεδα PS4!

Valkyre
04-02-2021, 13:32
^^ Σιγουρα ειναι τα ζωα μου αργα οπου και αν ειναι, αλλα καθαρα εγκυκλοπαιδικα σε τεχνικο επιπεδο, ειναι λογικο να τραβας ζορι σε κατι τετοιο? Θελει δηλαδη καποιου ειδους σοβαρη ενασχοληση δουλεια για να ενεργοποιηθει αυτο το feature? Να ξερω ρε παιδι μου σε τι βαθμο να τους κραξω μεσα μου! :P

psx3
04-02-2021, 13:34
Όχι, δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο τεχνικά ούτε το VRR, ούτε το Dolby Vision (καλά, αυτό θέλει και licensing fee).

odytsak
04-02-2021, 13:55
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει Sony TV με VRR μην περιμένετε να βγει PS5 firmware με VRR,
δεν βρίσκω τον λόγο να θέλει να σπρώξει τις ανταγωνιστικές τηλεοράσεις.
Spring 2021 στην X900H και βλέπουμε...

Valkyre
04-02-2021, 14:31
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει Sony TV με VRR μην περιμένετε να βγει PS5 firmware με VRR,
δεν βρίσκω τον λόγο να θέλει να σπρώξει τις ανταγωνιστικές τηλεοράσεις.
Spring 2021 στην X900H και βλέπουμε...

Αχα... μαλιστα... να το γιατι... Καφριλα η Sony-ιτσα μας... :P

psx3
04-02-2021, 18:11
Αχα... μαλιστα... να το γιατι... Καφριλα η Sony-ιτσα μας... :P
Αυτό το -ίτσα μόνο εγώ το διάβασα κάπως αλλιώς; Χαχαχα!

Λοιπόν, κοιτάω τώρα στο watt-ο-μετρο ενώ κατεβάζει σε rest mode και είναι γύρω στα 57W... και θα κατεβάζει αρκετές ώρες όπως το κόβω.

Εκείνη η περίφημη ARM CPU στο southbridge από εποχής PS4 θυμάμαι κάτι Ιάπωνες μας τάζανε ότι θα βελτιωθεί στο μέλλον:

https://www.dualshockers.com/ps4-consumes-70w-while-downloading-in-standby-because-it-uses-the-main-apu-and-not-just-the-arm-chip/

"While this is the situation with the present design, Ito-san specified that it could change with further iterations of the console’s design."

Βγήκε το PS4 Pro, τίποτα... βγήκε το PS5, πάλι τίποτα!

Προσωπικά πολύ αμφιβάλλω ότι δεν επαρκεί η ισχύς της ARM CPU (δηλαδή τι μοντέλο να βάλανε για κονσόλα του 2020?).

Κάποτε κάναμε ftp downloads με κάτι CPUs χρέπια (στυλ 386)... σιγά την ισχύ που θέλει!

Μάλλον κάτι παίζει με το OS και την μετάπτωση από x86 σε ARM. Αν το FreeBSD-based OS είναι compiled σε x86 και όχι ARM, τότε μάλλον εξηγείται γιατί δεν μπορεί να αναλάβει τα ηνία των downloads.

Lefteris_X
04-02-2021, 18:56
Θες να πεις με έναν ταπεινό C64 κατεβάζαμε ftp. Ο 386 είναι πολυυυυυ μετά!

psx3
04-02-2021, 19:11
Θες να πεις με έναν ταπεινό C64 κατεβάζαμε ftp. Ο 386 είναι πολυυυυυ μετά!
Δεν έχεις κι άδικο (εποχές BBS)!

odytsak
04-02-2021, 22:21
Μπουμεροσυζήτηση :P

psx3
05-02-2021, 16:11
Μπουμεροσυζήτηση :P
ΚΛΑΙΩ! Μου θύμισες μια κοπελιά που πέταξε το (και καλά) υποτιμητικό "OK boomer" στον Slay... οι boomers είναι παλιότερη γενιά (40s-60s), χαχαχα!


Παιδια δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα μολις τωρα παρατηρησα οτι το menu του PS5 δεν δειχνει ολα τα παιχνιδια που ειναι installed! Μολις πηρα χαμπαρι οτι εχω ακομα μεσα το god of war το οποιο το εβαλα ετσι να το δοκιμασω λιγο και απο τοτε ξεχαστηκε μεσα και δεν φαινεται στο μενου. Μονο αμα παω στο library το βλεπω ή στο storage... το εχετε πρατηρησει; Υπαρχει καποια ρυθμιση που μπορουμε να κανουμε και δεν ξερω;
Από το Storage (Games & Apps) δεν βρήκα πως ξεκινάς παιχνίδια, μόνο delete μπορώ να κάνω. Μου διαφεύγει κάτι;

Επίσης με το Options κουμπί παρατήρησα ότι στα native PS5 games σου δείχνει ποιά γλώσσα έχει κάνει install (English US/UK βγάζει σε εμένα).

Άρα ναι, έχει ΚΑΙ η Sony το δικό της "Smart Delivery" system, κι ας μην το έχει διαφημίσει/hypeάρει με τυμπανοκρουσίες! :P

Τελικά μόνο από το Library μπορώ να εκκινήσω παιχνίδια; Είναι χάος εκεί μέσα, 100άδες items και δεν μπορώ να κάνω hide κιόλας σε demos/betas κλπ.

ΥΓ: Το δε μυστήριο "Other" folder κοντεύει να φτάσει 100GB και δεν ξέρουμε καν τι στην ευχή έχει εκεί μέσα.

Lefteris_X
05-02-2021, 16:31
Από το Library (μπορείς να ξεκινήσεις παιχνίδια), αλλά πήγαινε πρώτα στο "tab"/καρτέλα με την ονομασία "installed" ώστε να σου προβάλλει μόνο όσα έχεις εγκατεστημένα. (για να μην χάνεις την μπάλα)

By default σου εμφανίζει την τέρμα αριστερά tab/καρτέλα που είναι όοοοοοολα τα παιχνίδια που έχει βάλει στην Library στο πέρας των ετών.


ΥΓ: Fun fact: το PS5 Store ΔΕΝ έχει πουθενά επιλογή για να σου προβάλλει ΜΟΝΟ τα demos των παιχνιδιών, όπως έχει ειδική κατηγορία το PS4 Store. ΕΥΓΕ SONY.

psx3
07-02-2021, 01:43
Είμαι ο μόνος που παρατήρησε πόσο bloated είναι τα PS5 game saves;

Σχεδόν μισό GB το save file του Maneater, δηλαδή όσο μισό... Resogun.

Τι στην ευχή αποθηκεύουν εκεί μέσα και φουσκώνουν τόσο πολύ από γενιά σε γενιά; Τελείως λάσκα τους έχει αφήσει η Sony;

Αν δεν σφίξουν τα λουριά, προβλέπω δεν θα μας φτάνουν ούτε τα 100GB!

drifterx
07-02-2021, 09:55
Αυτό παρατήρησα κι εγώ στο miles morales.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση μου έκανε εντύπωση πως το μέγεθος του αρχείου συνεχώς αυξανόταν.
Δηλαδή μπορεί να ξεκίνησα με 10mb και έχω καταλήξει με 80mb.
Τι μαγικά γίνονται εντός του secret sauce να'ουμε???

psx3
07-02-2021, 20:38
Τελικά το αφανές "Smart Delivery" της Sony ισχύει ΚΑΙ για PS4 games...

Φόρτωσα τώρα τριλογία Uncharted και με το που πήγα να αλλάξω γλώσσα (dub) από Αγγλικά σε άλλη, τσουπ, νέο download! Το base game/download ξεκινάει από 42GB και τώρα θα γίνει 44GB.

Κοίτα να δεις κάτι πράγματα βρε παιδί μου... και δεν θυμάμαι να υπήρχε τέτοια δυνατότητα στο δισκάκι πριν 5+ χρόνια. Έβαλα την digital που είχε δοθεί δωρεάν σε όλους.

psx3
21-02-2021, 22:28
Δεν ξέρω αν θυμάται κανείς, αλλά στο PS3 υπήρχε μια επιλογή να βλέπεις notification φίλων και στο PSN sign out (όχι μόνο στο sign in).

Ε αυτό το πράγμα αγνοείται... ούτε στο PS4 θυμάμαι να μπήκε πότε.

1st world problem θα πει κάποιος, αλλά βολεύει αν παίζεις με άλλους και βγει κάποιος έτσι ξαφνικά (πτώση DSL, διακοπή ρεύματος, console freeze).

drifterx
03-03-2021, 16:12
Έχει δοκιμάσει κανείς σας να βάλει δισκάκι παιχνιδιού PS4 που έχει διαθέσιμο δωρεάν PS5 upgrade (πχ No Man's Sky)?

Πως διαχειρίζεται το μηχάνημα το install? Κάνει από μόνο του αυτόματα install την PS4 έκδοση και σε μεταγενέστερο χρόνο κατεβάζεις την PS5 έκδοση? Ή πριν ξεκινήσει install σου δίνει την επιλογή ποια έκδοση θα περάσεις??

panos74gr
04-03-2021, 08:29
Έχει δοκιμάσει κανείς σας να βάλει δισκάκι παιχνιδιού PS4 που έχει διαθέσιμο δωρεάν PS5 upgrade (πχ No Man's Sky)?

Πως διαχειρίζεται το μηχάνημα το install? Κάνει από μόνο του αυτόματα install την PS4 έκδοση και σε μεταγενέστερο χρόνο κατεβάζεις την PS5 έκδοση? Ή πριν ξεκινήσει install σου δίνει την επιλογή ποια έκδοση θα περάσεις??

Αν μιλάμε για δισκάκι, γίνεται το εξής:

1. Βάζεις δισκάκι, αναγνωρίζει το παιχνίδι και σου βγάζει επιλογή για αντιγραφή στον σκληρό δίσκο της ps4 έκδοσης, καμία φορά ξεκινά να το κάνει και αυτόματα
2. Στο πλάι δεξιά σου βγάζει την επιλογή «ps5 free upgrade” πατάς εκεί και «αγοράζεις» με 0 αντίτιμο το upgrade, το οποίο αν θες κατεβάζεις.
3. Στην κάρτα του παιχνιδιού πάνω, αν πατήσεις options, σου βγάζει να επιλέξεις την έκδοση που θες να παίξεις.


Το έχω κάνει προς το παρόν σε πολλά παιχνίδια χωρίς πρόβλημα. Μόνο το AC Valhalla είχε θέμα για αρκετό καιρό στην Ελλάδα, γιατί οι φωστήρες της UBISOFT δεν είχαν ανεβάσει την ps5 έκδοση για τα δισκάκια που κυκλοφορούσαν εδώ και διάφορες άλλες ευρωπαϊκές χώρες και δεν έδινε για καιρό την επιλογή για free ps5 upgrade.

Προφανώς στα digital αγοράζεις ταυτόχρονα και τις 2 εκδόσεις και κατεβάζει νομίζω αυτόματα την ps5.

Valkyre
14-03-2021, 21:06
Παιδια συνεχεια παιρνω errors τις τελευταιες μερες για αδυναμια upload profile saves στο cloud. Γιατι συμβαινει αυτο γνωριζει κανεις; Απο περιεργεια πηγα και εκανα manually upload το συγκεκριμενο profile save και εγινε κανονικα χωρις προβλημα.

jk_blue_tiger
14-03-2021, 22:26
Παιδια συνεχεια παιρνω errors τις τελευταιες μερες για αδυναμια upload profile saves στο cloud. Γιατι συμβαινει αυτο γνωριζει κανεις; Απο περιεργεια πηγα και εκανα manually upload το συγκεκριμενο profile save και εγινε κανονικα χωρις προβλημα.

Εγω το ειχα το θεμα αυτο καποιες φορες με το save του Valhalla κ οταν μου το εβγαζε την ιδια στιγμη προσπαθουσα κανα τεταρτο μεχρι να ανεβει manually το save.
Mου το 'κανε μονο με αυτο το game κ πρεπει να συνεβηκε γυρω στις 5-6 φορες συνολικα.

Εγω ειχα θεμα με τα automatic patches/downloads, τα οποια δεν κατεβαιναν σε rest mode παρα μονο οταν ανοιγα την κονσολα, αλλα τον τελευταιο μηνα παρατηρω οτι γινονται ξαφνικα κανονικα.
Δεν πειραξα κατι στις ρυθμισεις, τωρα τι παιχτηκε κ δουλευει το συστημα δεν εχω καταλαβει, αλλα με χαροποιησε που επιτελους ανοιγω την κονσολα κ μου βγαζει ειδοποιησεις για οτι ενημερωθηκε/κατεβηκε.

mihalis13
15-03-2021, 00:16
Εμένα μου το βγάζει αυτό το error με το Fifa και το YouTube.
Έχω μια μικρή υποψία επειδή και τα 2 τα χρησιμοποιώ και στο PS4 και εκεί τρώει κόλλημα.

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dimos
21-03-2021, 13:12
Καλησπέρα σε όλους,

Επιτελους έχω και εγώ στα χέρια μου το ps5.

Ερώτηση.
- Ηρθα απευθείας από το ps3, και με το rest mode δεν είχα επαφή. Ουσιαστικά μπορώ να το αφήνω εκεί για να συνεχίζω το game μου από εκεί που έμεινα σωστά;
- Κάτι προβλήματα με το rest mode που διάβασα, έχουν λυθεί πλέον;

FurionMike
21-03-2021, 13:59
Καλησπέρα, καλωρίζικο!
- ναι σωστά. (έχει στα settings καποια options για rest mode δες τα κ αυτα, powering usb,network κτλ)
- έχουν λυθεί ναι.

Dimos
21-03-2021, 14:12
Ευχαριστώ!

ChrysN
24-06-2021, 23:06
Καλησπέρα παίδες και από μένα!

Νέος στο κόσμο των παινχηδομηχανών και για την ακρίβεια μπήκα στο κόσμο αυτό για τους γιούς μου με ένα PS5.
Παλαίμαχος στα παιχνίδια αλλά από PC. Έχω κολλήσει σε πιο απλά πράγματα από αυτά που περιγράφετε παραπάνω
και κάποια μου φαίνονται κινέζικα να πω την αλήθεια.

Στο θέμα μου για να μην κουράζω. Έχω φτιάξει το δικό μου λογαριασμό και όλα μία χαρά.
Προσπαθώ τώρα να φτιάξω των πιτσιρικάδων. Έχω φτιάξει λογαριασμούς μέσα στο ps σαν local χρήστες και όλα μία χαρά αλλά όταν προσπαθώ να τους συνδέσω με mail για να παίζουν online παιχνίδια συνέχεια παίρνω μηνύματα ότι ο λογαριασμός κλείδωσε. Έχω φτιάξει 6 mail και λογαριασμούς στην σελίδα του ps αλλά δεν καταφέρνω να το κάνω να δουλέψει.

Υπάρχει καμία ιδέα - πρόταση τι μπορεί να κάνω λάθος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ την κατανόηση ειδικά των μπαμπάδων!!!

cocous
24-06-2021, 23:19
Καλησπέρα παίδες και από μένα!

Νέος στο κόσμο των παινχηδομηχανών και για την ακρίβεια μπήκα στο κόσμο αυτό για τους γιούς μου με ένα PS5.
Παλαίμαχος στα παιχνίδια αλλά από PC. Έχω κολλήσει σε πιο απλά πράγματα από αυτά που περιγράφετε παραπάνω
και κάποια μου φαίνονται κινέζικα να πω την αλήθεια.

Στο θέμα μου για να μην κουράζω. Έχω φτιάξει το δικό μου λογαριασμό και όλα μία χαρά.
Προσπαθώ τώρα να φτιάξω των πιτσιρικάδων. Έχω φτιάξει λογαριασμούς μέσα στο ps σαν local χρήστες και όλα μία χαρά αλλά όταν προσπαθώ να τους συνδέσω με mail για να παίζουν online παιχνίδια συνέχεια παίρνω μηνύματα ότι ο λογαριασμός κλείδωσε. Έχω φτιάξει 6 mail και λογαριασμούς στην σελίδα του ps αλλά δεν καταφέρνω να το κάνω να δουλέψει.

Υπάρχει καμία ιδέα - πρόταση τι μπορεί να κάνω λάθος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ την κατανόηση ειδικά των μπαμπάδων!!!




Πάρε τηλ το support Ελλάδα να δώσεις τα δικαιώματα στα παιδιά. Έχει να κάνει με την ηλικία. Μετά θα είσαι κομπλέ.
21 1198 8791

ChrysN
24-06-2021, 23:28
Σε ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα σου .

Βασικά έψαχνα να βρω κάποιο τρόπο επικοινωνίας αλλά δεν έβρισκα. Τώρα που μου το είπες το βρήκα. Θα καλέσω αύριο.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Τα παιδιά είναι 10 & 12 και θέλουν να παίζουν fortnite - που το παίζουν ούτως ή άλλως σε pc.
Θα μπορώ να τους το ανοίξω στα επιτρεπόμενα παιχνίδια ή είναι αυστηρό και πρέπει να φτιάξω 'fake' λογαριασμούς;

cocous
24-06-2021, 23:37
Σε ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα σου .

Βασικά έψαχνα να βρω κάποιο τρόπο επικοινωνίας αλλά δεν έβρισκα. Τώρα που μου το είπες το βρήκα. Θα καλέσω αύριο.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Τα παιδιά είναι 10 & 12 και θέλουν να παίζουν fortnite - που το παίζουν ούτως ή άλλως σε pc.
Θα μπορώ να τους το ανοίξω στα επιτρεπόμενα παιχνίδια ή είναι αυστηρό και πρέπει να φτιάξω 'fake' λογαριασμούς;Ναι κανονικά και εγώ είχα ίδιο πρόβλημα. Θα τους πεις και θα αλλάξουν τα account.


Δες και αυτό για δωρεάν κλήση.
00800 44121496

vadergr
26-06-2021, 20:58
Το revision cfi 1016a ειναι από τα πρόσφατα?
Κάπου είχα διαβάσει για revision που είχε αλλαγή σε ανεμιστηρακι.

psx3
26-06-2021, 21:00
Δεν υπάρχει αλλαγή σε ανεμιστηράκι από όσο γνωρίζω, 2 vendors (Nidec & Delta) προμηθεύουν την Sony και προσεύχεσαι να σου κάτσει καλό RNG.

Conjure7
27-09-2021, 10:54
Καλημέρα. Σκέφτομαι να πάρω έναν εξωτερικό σκληρό για αποθήκευση των παιχνιδιών. Αυτό το κατέβασε - σβήσε - ξανακατέβασε με έχει κουράσει.
Το θέμα είναι ότι έχω χρόνια να αγοράσω κάτι τέτοιο και δεν βγάζω πολύ άκρη. Πώς ξέρω ποια ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων είναι αρκετή; Πώς το τσεκάρω πριν αγοράσω;
Και τέλος αξίζει; Δηλαδή είναι όντως πιο γρήγορο από το να κατεβάσω το παιχνίδι ξανά;
Πήρα έναν ssd SanDisk 1tb τελικά. Μια χαρά, γρήγορα, φαίνεται να μεταφέρει.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210927/c2e01be82c93f68659a51618cf1aa5e6.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20210927/7fd00d9897a440320f884f3a202eebcb.jpg

psx3
27-09-2021, 13:46
USB 3.0 και μέγεθος 250GB - 8TB. Αυτές είναι οι επίσημες προδιαγραφές.

Καλοδούλευτος ο SSD!

Christos33
27-09-2021, 18:48
Τωρα που είπες για εξωτερικό δίσκο, υπάρχει κάποιο bug;
Βλέπω εχει γεμίσει σχεδόν ο εξωτερικός χωρίς να έχω ούτε τον μισό χώρο για παιχνίδια, πρέπει να υπάρχουν κρυφά αρχεία που μένουν όταν διαγράφεις παιχνίδια.

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Conjure7
27-09-2021, 21:07
Σώπα ρε! Αν όντως συμβαίνει αυτό δεν βλέπω να έχεις άλλη λύση από φορμάτ.

Giannis1979
29-09-2021, 14:56
Τωρα που είπες για εξωτερικό δίσκο, υπάρχει κάποιο bug;
Βλέπω εχει γεμίσει σχεδόν ο εξωτερικός χωρίς να έχω ούτε τον μισό χώρο για παιχνίδια, πρέπει να υπάρχουν κρυφά αρχεία που μένουν όταν διαγράφεις παιχνίδια.

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τσέκαρε τον φάκελο “other “ εκεί που βλέπεις τι έχει μέσα ο δίσκος.
Καλο θα είναι στον εσωτερικό να βάζεις μόνο όσα θέλουν SSD και στον εξωτερικό τα last gen.
Αλλιώς τρώνε πολύ χώρο γιατί αποθήκευουν πολλά αρχεία στο συγκεκριμένο φάκελο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
29-09-2021, 22:31
Παιδια μπορει καποοος να μου πει γιατι καποια παιχνιδια του PS5 δεν χρησιμοποιουν το κεντρικο ηχειο σε ενα 5.1 συστημα; Το παρατηρησα με το FFVII remake στο οποιο το κεντρικο ηχειο παιζει αποκλειστικα και μονο στα cinematics και καθολου την ωρα του gameplay. Τωρα παρατηρω οτι συμβαινει το ιδιο και στο Kena με τη διαφορα οτι το κεντρικο ηχειο απλα δεν παιζει καθολου. Και ειναι και αλλα παιχνιδια που το εχω παρατηρησει (πχ RDR2).

Εχει κανεις ιδεα; Εχω σπαζοκεφαλιασει.

WolfRathmA
30-09-2021, 10:25
Παιδια μπορει καποοος να μου πει γιατι καποια παιχνιδια του PS5 δεν χρησιμοποιουν το κεντρικο ηχειο σε ενα 5.1 συστημα; Το παρατηρησα με το FFVII remake στο οποιο το κεντρικο ηχειο παιζει αποκλειστικα και μονο στα cinematics και καθολου την ωρα του gameplay. Τωρα παρατηρω οτι συμβαινει το ιδιο και στο Kena με τη διαφορα οτι το κεντρικο ηχειο απλα δεν παιζει καθολου. Και ειναι και αλλα παιχνιδια που το εχω παρατηρησει (πχ RDR2).

Εχει κανεις ιδεα; Εχω σπαζοκεφαλιασει.

Μακάρι να ήξερα! Το είχα παρατηρήσει και εγώ αυτό πρώτη φορά όταν έπαιζα RDR2. Δεν μου είχε ξανασυμβεί. Οπότε νόμιζα ότι ήταν πρόβλημα του παιχνιδιού μετά από κάποιο update. Μέχρι και στο support της Rockstar είχα στείλει, και από εκεί κανείς δεν απάντησε ότι "έτσι είναι" και πως είναι φυσιολογικό. Αφού κάποια στιγμή νόμιζα πως είχε θέμα το ηχοσύστημα και έβαζα/έβγαζα καλώδια, μέχρι να καταλάβω πως και άλλοι το είχαν αυτό το θέμα και μετά παρατήρησα ότι έπαιζε μόνο σε cutscenes το κεντρικό.

Valkyre
30-09-2021, 11:09
Απο εχθες ειλικρινα δεν εχω βγαλει ακρη γιατι συμβαινει αυτο. Στο FFVII ειχα παρατηρησει οτι τα cinematics εχουν πολυ δυνατα τις φωνες των χαρακτηρων και νομιζα οτι απλα η SE τα ειχε σκατωσει στο θεμα του mixing. Τελικα οντως τα σκατωσε αλλα για αλλο λογο... με το που μπαινει σε λειτουργια το κεντρικο ηχειο ειναι τελειως διαφορετικο το αποτελεσμα... μου κανει εντυπωση που δεν βλεπω γενικα να αναφερεται αυτο το πραγμα.

psx3
30-09-2021, 11:21
Δεν πρόκειται να αναφερθεί, γιατί η πλειοψηφία παίζει με stereo ήχο (TV, ακουστικά).

Είμαστε μειοψηφία όσοι έχουμε surround ηχοσύστημα... και οι εταιρίες ασχολούνται με την πλειοψηφία συνήθως.

Valkyre
30-09-2021, 11:41
Ισχυει οτι ειμαστε μειοψηφια εννοειται, αλλα πιστευω οχι στον βαθμο που να θεωρειται απο τις εταιρειες "afterthought" η ολη υποθεση με τον πολυκαναλο ηχο στα παιχνιδια τους. Στα δικα μου ματια πρεπει να υπαρχει καποια αλλη εξηγηση πισω απο αυτην την επιλογη ορισμενων παιχνιδιων/εταιρειων. Πχ η Naughty Dog χρησιμοποιει το κεντρικο ηχειο ως default μονο για διαλογο και σου δινει και μια εξτρα επιλογη για διαλογο+effects.

Κατι πρεπει να παιζει.

Valkyre
20-11-2021, 20:09
Μονο εμενα μου φαινεται παντελως ηλιθιος ο χειρισμος του blu ray player μεσω του dualsense?

vadergr
20-11-2021, 22:16
Ρε παιδιά, ο απλός samsung nvme 980 κάνει για το ps5?
Που μπορώ να βρω λίστα με συμβατούς δίσκους?

cocous
20-11-2021, 22:21
Ρε παιδιά, ο απλός samsung nvme 980 κάνει για το ps5?
Που μπορώ να βρω λίστα με συμβατούς δίσκους?Θα σου πρότεινα αυτόν για να ξεμπερδεύεις που είναι μαζί με heatsink. Αλλιώς μετά θα πρέπει να βρείς after market heatsink που κάνει εξίσου και εκείνο την δουλειά του αλλά θα πρέπει να ταιριάζει μέσα στην υποδοχή.

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/apothikeusi/diskoi-ssd-hdd/wd-ssd-sn850-nvme-heatsink-1tb-black_3806154

Εγώ έχω τον ίδιο δίσκο με αυτό το heatsink που είναι απόλυτα συμβατό και αγκαλιάζει τον nvme και στις δύο πλευρές.

https://www.skroutz.gr/s/28521992/Be-Quiet-Cooling-For-M-2-SSD-MC1.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Επίσης αυτό είναι το thread για τους ssd του PS5

http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/18808-PS5-Compatible-SSD-s

Conjure7
20-11-2021, 23:25
Ρε παιδιά,
Αν θέλω να κατεβάσω έναν τίτλο ps4 απευθείας στον εξωτερικό σκληρό γίνεται; Ή πρέπει να κατέβει ντε και καλά στην κονσόλα και μετά να αντιγραφεί;
Κι εφόσον γίνεται υπάρχει δυνατότητα να το κάνει σε rest mode;
Μάλλον ζητάω πολλά ε;

cocous
20-11-2021, 23:34
Ρε παιδιά,
Αν θέλω να κατεβάσω έναν τίτλο ps4 απευθείας στον εξωτερικό σκληρό γίνεται; Ή πρέπει να κατέβει ντε και καλά στην κονσόλα και μετά να αντιγραφεί;
Κι εφόσον γίνεται υπάρχει δυνατότητα να το κάνει σε rest mode;
Μάλλον ζητάω πολλά ε;Σωτήρη εάν έχεις nvme μπορείς να διαλέξεις που θέλεις να κατεβαίνουν τα παιχνίδια με μόνη επιλογή ps5 ή ps4 τίτλοι. πχ εγώ το έχω ρυθμίσει αυτόματα τα ps5 παιχνίδια να τα βάζει στην κονσόλα και του ps4 στον nvme. Από εκεί και πέρα μεταφέρω ξεχωριστά εαν θέλω κάποια εξαίρεση. Κοίτα λίγο στις ρυθμίσεις αποθηκευτικού χώρου μήπως υποστηρίζει και για εξωτερικό δίσκο κάτι παρόμοιο.

obione
21-11-2021, 00:37
Ρε παιδιά,
Αν θέλω να κατεβάσω έναν τίτλο ps4 απευθείας στον εξωτερικό σκληρό γίνεται; Ή πρέπει να κατέβει ντε και καλά στην κονσόλα και μετά να αντιγραφεί;
Κι εφόσον γίνεται υπάρχει δυνατότητα να το κάνει σε rest mode;
Μάλλον ζητάω πολλά ε;



Γίνεται ναι .
Όπως ήδη σου απάντησε ο φίλος παραπάνω.
Πας στα settings και από εκεί στο storage.
Υπάρχει η επιλογή εκει μέσα installation location κΙ μπορείς να κάνεις τη ρύθμιση που ανέφερες:)

Conjure7
21-11-2021, 00:38
Ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις απαντήσεις σας. Παίζει να είναι σε θέση να το κάνει και σε rest mode;

cocous
21-11-2021, 00:52
Ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις απαντήσεις σας. Παίζει να είναι σε θέση να το κάνει και σε rest mode;Σωτήρη εφόσον γίνεται ναι. Θα κάνει αυτόματα εγκατάσταση εκεί που του έχεις ορίσει.

karlat89
07-01-2022, 09:40
Καλημέρα ,ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται με κάποιο τρόπο να παίζουν παράλληλα ps5 και ps4 ,από το ίδιο account
Γιατί όποτε ανοίγει το 4 ο γιος μου με πετάει έξω στο 5

Christos33
07-01-2022, 15:08
Καλημέρα ,ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται με κάποιο τρόπο να παίζουν παράλληλα ps5 και ps4 ,από το ίδιο account
Γιατί όποτε ανοίγει το 4 ο γιος μου με πετάει έξω στο 5Που γίνεται αυτό σε online παιχνίδια ;

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

karlat89
07-01-2022, 15:35
Σε on line σχεδόν πάντα ,αλλά και στο rachet το κάνει καμία φορά
Όπως επίσης και στο days gone,
Έχω δοκιμάσει να κλείσω το ίντερνετ από την κονσόλα αλλά μετά πετάει το παιχνίδι στο 4
Μήπως έχει να κάνει me. Primaryκαι secondary λογαριασμούς ;

modecris
07-01-2022, 15:53
Σε on line σχεδόν πάντα ,αλλά και στο rachet το κάνει καμία φορά
Όπως επίσης και στο days gone,
Έχω δοκιμάσει να κλείσω το ίντερνετ από την κονσόλα αλλά μετά πετάει το παιχνίδι στο 4
Μήπως έχει να κάνει me. Primaryκαι secondary λογαριασμούς ;
Μεταξύ ps4 και ps5 δεν υπάρχει περιορισμός μεταξύ κυρίας και δευτερεύων κονσόλας, μπορείς κάλλιστα να έχεις ως κύριο το ακαουντ και στις 2 κονσόλες.

karlat89
07-01-2022, 15:55
Δε μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνω ,primary και στα δύο είναι έχω secondary του γιου μου ,απλα είναι δύο παιχνίδια που τα παίζει από το δικό μου και εκεί γίνεται το θέμα

psx3
07-01-2022, 16:14
Να φτιάξεις διαφορετικό λογαριασμό για τον γιό σου.

Sign-in ταυτόχρονα από 2 κονσόλες δεν γίνεται, η μια θα φάει υποχρεωτικά sign out.

modecris
07-01-2022, 20:05
Sign-in ταυτόχρονα από 2 κονσόλες (ps4 και ps5) έχω την εντύπωση πως γίνεται απλά δεν ξέρω τί γίνεται όταν φορτώνεις το ίδιο παιχνίδι.

Δεν είμαι 100% σίγουρος, θα το τσεκάρω αργότερα γιατί είμαι εκτός σπιτιού.

psx3
07-01-2022, 20:21
Με τον ίδιο λογαριασμό που θέλει ταυτόχρονα από 2 κονσόλες δεν γίνεται.

Το gamesharing γίνεται αν βάλει primary activation στην κονσόλα του υιού.

ilias78
16-01-2022, 12:23
Όταν πατάτε το eject για το CD, ακούγεται ένα δυνατό μπιπ. Λίγο πριν βγει το CD, ακούγεται κ άλλο μπιπ ποιο χαμηλόφωνα?

ilias78
17-01-2022, 10:52
Βασικά το έψαξα κ στο νετ κ βρήκα αρκετά βιντεακια στο YouTube που το κάνει, χωρίς να αναφέρουν κάτι. Οπότε λογικά όλα καλά. Ενδεικτικά βάζω ένα παράδειγμα. Στο 1:10

https://youtu.be/FV6KGLPzF3U

ilias78
22-01-2022, 16:26
Από θόρυβο πως είναι ρε παιδιά? Στην απόλυτη ησυχία κ πηγαίνοντας κοντά στην κονσόλα, ακούγεται ένα ελαφρύ γουργουρητο. Έτσι ακούγεται?

djpar
22-01-2022, 20:48
Από θόρυβο πως είναι ρε παιδιά? Στην απόλυτη ησυχία κ πηγαίνοντας κοντά στην κονσόλα, ακούγεται ένα ελαφρύ γουργουρητο. Έτσι ακούγεται?

Ακούγεται στα παιχνίδια ένας θόρυβος που λέγεται coil whine. Έχω παρατηρήσει ότι ο θόρυβος αλλάζει ανάλογα τα frame του παιχνιδιού, έχει άλλο θόρυβο στα 30 και άλλο στα 60. Όλα αυτά σε δωμάτιο χωρίς εξωτερικούς ήχους

Conjure7
22-01-2022, 21:27
Μήπως έχει σχέση με αυτό;
https://youtu.be/IgoqYbpihek

cocous
09-02-2022, 22:26
Παιδιά καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία?
Κάνω μεταφορά πχ το Division 2 από τον nvme που έχω τοποθετήσει προς τον ssd της κονσόλας 112gb και αργεί λιγάκι. Κάνει περίπου 4 με 5 λεπτά. Όταν όμως μεταφέρω το ίδιο παιχνίδι απο τον εσωτερικό ssd του ps5 στον nvme κάνει λιγότερο από 2 λεπτά. Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά?

Lefteris_X
10-02-2022, 00:18
Ο εσωτερικός ssd του ps5 έχει εξαιρετικά αργό write.

Όταν μεταφέρεις παιχνίδι από τον πρόσθετο nvme στον εσωτερικό, αυτό που κάνει ουσιαστικά ο τελευταίος είναι write (που έχει πολύ χαμηλό by design από την σονυ).

Τα τρέλα νούμερα που διαβάζουμε ότι πετυχαίνει ο ssd του ps5 είναι μόνο στο read.

Valkyre
13-02-2022, 02:10
Εχω 164γμημενα gb ελευθερα και το γμημενο το ps5 μου λεει οτι δεν υπαρχει αρκετο storage ελευθερο για να κανει install το γμημενο το patch του COD Cold War..

Θα το πεταξω απο το παραθυρο..

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;;;;;!

Kapa
13-02-2022, 03:56
Ότι γινόταν και στο ps4 δλδ. Πρέπει να υπάρχει διαθέσιμος όλος ο χώρος του παιχνιδιού για να μπορέσει να κάνει 5gb patch.

Αν το παιχνίδι δλδ είναι συνολικά 150gb και βγει patch 5gb. Θα πρέπει να υπάρχει χώρος στον σκληρό δίσκο 155gb για να μπορέσει να γίνει.

Για το λόγο αυτό είχα σβήσει το modern warfare. Είχε φτάσει +200gb το παιχνίδι. Απλά δεν μπορούσα να έχω άλλο παιχνίδι στον σκληρό.

Τραγικό...

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Valkyre
13-02-2022, 20:54
Παιδια εχω θεμα δεν ειναι λογικο και δεν μπορω να βρω λυση..

Μην τα πολυκογω εχω σβησει σχεδον ολα τα παιχνιδια στο ps5 δεν υπαρχει ουτε ενα ps4 παιχνιδι και το other data μου εχει ξεφυγει εντελως. Αντι να πεφτει οσο σβηνω αυτο ανεβαινει..

Αυτη τη στιγμη ειναι στα 150gb.. εκανα clear cache εκανα rebuild database και σκατα δεν αλλαξε τιποτα.

Αυτο το σιχαμα το β€œother storage” το γμημενο το φαντασμα που υποτιθεται ειναι εκει για να εχω το κεφαλι μου ησυχο νομιζα οτι θα με εκνευριζε μονο στην Apple αλλα τωρα εχω και την Sony να μου κανει το ιδιο βασανηστηριο..

Δεν μπορω να δεχθω οτι δεν υπαρχει αλλη γαμωλυσβ απο το να πρεπει να κανω factory reset το γμωps5 για να παρω πισω το storage μου..

Ολο το ΣΚ 2 φορες ειχα ελαχιστο χρονο να παιξω και μια το σιχαμενο το cod μια το σιχαμενο το ps5 δεν με αφησαν να παιξω.

Για δωστε καμμια ιδεα πριν το παω για καψιμο..

Giannis1979
13-02-2022, 22:06
Πριν μερικές μέρες ποσταρα ανάλογο θέμα σε ελληνική σελίδα στο Facebook.
Για μένα είναι το μεγαλύτερο flaw της κονσόλας και πραγματικά ο μεγαλύτερος λόγος να μην την αγοράσεις .
Όταν το διαπίστωσα πριν μερικές μέρες απλά δεν πίστευα στα μάτια μου.
Ούτε για αστείο δεν υποψιαζόμουνα ότι θα γίνεται αυτό το πράγμα στο PS5.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
13-02-2022, 22:58
Ρε και με την apple δεν το δεχομαι αυτο το ρημαδι το other storage. Και ας ειμαι «ασχετος» τεχνολογικα. Οχι δεν το δεχομαι. Σου λενε και καλα οτι μη σε νοιαζει το συστημα φροντιζει να λειτουργει καθωσπρεπει και σβηνει γραφει στο other storage οπως αρμοζει η περισταση..

Σκατουλες γεμιστες. Και με την apple και με την Σονυ τωρα εχω βρεθει στη φαση που το other storage τρωει φρικη και συγνωμη δεν λειτουργει με τιποτα καθωσπρεπει. Αυτη τη στιγμη στο ps5 μου ειναι installed μονο το youtube και το netflix. Ουτε ενα παιχνιδι μεσα..

other storage 135 gb..

στγνωμη αλλα αν δεν μπορειτε να το κανετε να δουλευει σωστα σας παρακαλω πολυ πεταχτε το στα σκουπιδια..

Στην τελικη δωστε μια ρημαδοεπιλογη να μπορει το ps5/iphone/imac να ελεγχει για corrupted files ή για τυχον duplicates ή δεν ξερω γω τι και να μπορεις να κανεις ενα deep clean..

Ελεος δηλαδη ποσο δυσκολο μπορει να ειναι αυτο πια;;

drifterx
14-02-2022, 00:09
Είχα και εγώ πάθει πλάκα με το ocd μου να βαράει κόκκινο με αυτό το other.

Θυμάμαι όταν το έψαχνα κάπου διάβασα ότι το restore licences και το reboot θα βοηθήσει, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος.

Τσέκαρέ το μήπως...

Giannis1979
14-02-2022, 00:28
Εμένα το other δεν είναι θέμα καθώς με σχεδον γεμάτο SSD είναι μόλις 35 GB.
Έχω όμως τεράστιο θέμα ότι αυτά τα 177 GB δε μπορώ να τα χρησιμοποιήσω αλλά πρέπει να τα έχω καβάτζα για να μπορώ να κάνω μικρά updates στα παιχνίδια που έχω ήδη.
Έρχεται GT7 , Hotizon και GoW και εκεί που υπολόγιζα ότι θα χωρέσουν λογικά διαπιστώνω ότι ήδη είμαι γεμάτος στην ουσία και πρέπει να σβήσω content που χρησιμοποιώ η να το μεταφέρω .
Ασε μας ρε Sony.
Στο xbox άφηνα καμμία 20αρια GB ελεύθερα και ποτε δεν είχα θέμα με κανένα update και ας ήταν 200 GB το παιχνίδι.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220213/b25308c7e8cfd5c9c1c26c45c3b43574.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

psx3
14-02-2022, 01:05
Στο PS4 το Other αποθήκευε τα DLC του base game και μάλιστα έπαιζε ρόλο που είχες το default install location (π.χ. μπορεί να είχες το base game + DLC στον internal HDD αρχικά και αν έκανες move το base game στον USB HDD, τα DLC παρέμεναν στο Other του internal HDD -> fuck logic).

Προσωπικά δεν γουστάρω τις υπερβολικές αυτοματοποιήσεις στα πλαίσια του "dumb it down" (ναι-ναι, ξέρω η mobile/phone-tapping γενιά είναι το target group πλέον, όχι οι παλιοί κομπιουτεράδες). Όσο manual micromanagement επιτρέπει η Sony στα save games (κάτι που η MS το έχει αυτοματοποιήσει τελείως), άλλο τόσο δεν σου επιτρέπει να τσεκάρεις τι κατοικοεδρεύει μέσα στο Other. Ναι, είναι ολίγον φιλοσοφία Apple αυτό.

Χώρια το reserved space για recorded videos (μπορεί να μην θέλω ρε φίλε να τραβάω videos, δώσε μου πίσω τον χώρο!).

Προσοχή: μιλάω για τον χώρο του storage (HDD/SSD), όχι για την RAM (εκεί το PVR reservation πάντα θα υπάρχει). Το λέω γιατί σε γνωστό «τεχνολογικό» (μην χέσω) forum είδα να μπερδεύουν τα GB της NAND (storage) με τα GB της (D)RAM. Κλασική περίπτωση βλάβης της νεότερης γενιάς που μεγάλωσε με mobile και μπερδεύει τα μπούτια της (εδώ ονομάζουν "ROM" την NAND που είναι fully writable και όχι read-only!).

Ε, χέσε μέσα Πολυχρόνη είναι η κατάσταση όταν ο κόσμος δεν γνωρίζει ούτε τα απολύτως βασικά (Computing 101), με αποτέλεσμα να αυτοματοποιούν (με κάκιστο implementation) τα πάντα οι εταιρίες!

ilias78
16-02-2022, 13:29
Παιδια εχω θεμα δεν ειναι λογικο και δεν μπορω να βρω λυση..

Μην τα πολυκογω εχω σβησει σχεδον ολα τα παιχνιδια στο ps5 δεν υπαρχει ουτε ενα ps4 παιχνιδι και το other data μου εχει ξεφυγει εντελως. Αντι να πεφτει οσο σβηνω αυτο ανεβαινει..

Αυτη τη στιγμη ειναι στα 150gb.. εκανα clear cache εκανα rebuild database και σκατα δεν αλλαξε τιποτα.

Αυτο το σιχαμα το β€œother storage” το γμημενο το φαντασμα που υποτιθεται ειναι εκει για να εχω το κεφαλι μου ησυχο νομιζα οτι θα με εκνευριζε μονο στην Apple αλλα τωρα εχω και την Sony να μου κανει το ιδιο βασανηστηριο..

Δεν μπορω να δεχθω οτι δεν υπαρχει αλλη γαμωλυσβ απο το να πρεπει να κανω factory reset το γμωps5 για να παρω πισω το storage μου..

Ολο το ΣΚ 2 φορες ειχα ελαχιστο χρονο να παιξω και μια το σιχαμενο το cod μια το σιχαμενο το ps5 δεν με αφησαν να παιξω.

Για δωστε καμμια ιδεα πριν το παω για καψιμο..

Με factory reset λύνεται το θέμα? Κ αν το κάνεις, τι άλλα χάνεις? Games που έχεις κατεβάσει τα χάνεις κ πρέπει να τα κατεβάσεις ξανά?

Valkyre
16-02-2022, 13:51
Με factory reset λύνεται το θέμα? Κ αν το κάνεις, τι άλλα χάνεις? Games που έχεις κατεβάσει τα χάνεις κ πρέπει να τα κατεβάσεις ξανά?

Υπαρχει το factory reset που γυρναει τα settings της κονσολας στις εργοστασιακες ρυθμισεις που εκει δεν χανεις τιποτα απο τα data σου και υπαρχει το complete reset(δεν θυμαμαι πως λεγεται, restore ισως) που αυτο εννοουσα εγω, που στην ουσια κανεις format το PS5 και σβηνονται τα παντα.

Το προβλημα που εχω λυνεται μονο με φορματ...

Αποφασισα να μην το κανω ακομα και να περιμενω κανα-δυο firmware updates μπας... ΜΠΑΣ και λυθει το θεμα... αυτη τη στιγμη εχω 160GB δεσμευμενα στο other με μοναδικο παιχνιδι installed το Cyberpunk...

Καλο????

ilias78
16-02-2022, 14:01
Μηπως ειχες περάσει αρκετά ps4 games κ σου έχει κρατήσει αρχεία μέσα? Ψάχνοντας το κ εγώ, κάπου διάβασα ότι κάποιος έβγαλε την πρίζα κατά λάθος (υποθέτω δεν είχε κουμπωσει καλά το καλώδιο) κ του έστρωσε. Δεν σου λέω να το κάνεις
Άλλη λύση φαντάζομαι θα ήταν η αγορά Μ2 αλλά κοστίζει.

psx3
16-02-2022, 14:15
Πάντως εγώ θα το ξαναπώ ότι χρειάζεται να ξαναανοίξει ένας δίαυλος επικοινωνίας με την Sony, αναφορικά με ιδέες που μπορεί να έχουμε προς βελτίωση του firmware/OS/UI:

https://blog.playstation.com/2010/03/17/introducing-playstation-blog-share/ (PS3 εποχές, σίγουρα δεν θα το θυμούνται πολλοί).

Νομίζω κάτι αντίστοιχο έχει και η MS από XB1 εποχής, αλλά όλως περιέργως η Sony το έκλεισε αναίτια (?) στην PS4 εποχή. Αυτά τα σκαμπανεβάσματα πάντα μου την έδιναν. Έχεις κάτι καλό; Κράτα το, μην το καταργείς επειδή έτσι!

Δεν είπαμε να γίνουν full-blown PCs οι κονσόλες με ένα σωρό clean-up tools (τα έχω σιχαθεί), αλλά συμφωνώ κι εγώ ότι δεν θα ήταν κακό να ανοίξουν επιτέλους στο PS4/5 UI αυτό το ρημαδο-Other folder, να δούμε τι κρύβεται εκεί μέσα και να υπάρχει μια επιλογή delete για άχρηστο/leftover υλικό.

Valkyre
16-02-2022, 14:18
@ilias78

Μωρε θα το κανω και στα @@ μου. Καλα που το ειπες. Ειναι το μονο που δεν εχω κανει. Θα του κοψω το ρευμα και μια και 2 και 3 φορες. Ουστ

Lefteris_X
16-02-2022, 14:22
Δημήτρη, αυτό που λες "πλήρες φορμάτ" είναι το λεγόμενο Initialize.

Για το ρεύμα δεν θα στο συνιστούσα.

Αυτό που έχω καταλάβει διαβάζοντας στο Διαδίκτυο είναι ότι τα παιχνίδια PS4 ανεβάζουν πολύ τον όγκο του "other".

ilias78
16-02-2022, 14:38
Ο Δημήτρης είπε πως κάποια στιγμή είχε μέσα μονο τα netflix κ YouTube κ το other ήταν 130gb.

psx3
16-02-2022, 14:47
@Val

Έχεις εγκαταστήσει καθόλου DLC για PS4 games;

Και όταν λέω DLC δεν εννοώ τα unlock files ολίγων KB/MB, αλλά τα story expansions αρκετών GB (π.χ. όπως αυτά στα τελευταία AC)...

Valkyre
16-02-2022, 14:49
Παιδια δεν εχει τιποτα μεσα το pS5. Διαβαστε ξανα για να δειτε. Η μαλακια εγινε καπως με το COD. Πριν το COD ειχα 70κατι GB στο other που οκ το αποδεχομαι. Μεσα ειχα αρκετα παιχνιδια του ps5 και μονο 1 του ps4 (TLOU2). Αρχισα να σβηνω τα παντα εξαιτιας του γμοCOD που θελει 400GB ξερω γω για να σε αφησει να το κανεις install και update. Και καπου εκει εγινε ο χαμος. Εσβησα τα παντα και ειχα μεινει με 160 gb στο other data. Και τωρα εχω μονο το Cyberpunk installed.

Καποιο patch του COD πιστευω εχει μεινει εκει μεσα ως corrupt file και δεν εχει σβηστει. Εκανα rebuild εκανα restore licences εκανα clea cookies και cache delete και reinstall το COD Και παλι delete. Ολα τα εκανα. Τζιφος. Να χαρω εγω το other data και ποσο ησυχο πρεπει να εχω το κεφαλι μου...

Λευτερη δε με νοιαζει. θα το πνιξω. Και ας χαλασει. Δεν μπορω να ψαχνω φαντασματα με τις βλακειες τους. Που θα με βαλουν τωρα να κανω format για να παρω πισω 160 gb... ουστ

@PSx3

Καποια στιγμη στο παρελθον σιγουρα ειχα κανει σε καποιο παιχνιδι του PS4 install dlcs. Αλλα ξαναλεω ημουν στα 70κατι και με το COD γμηθηκε η φαση.

psx3
16-02-2022, 14:53
Νομίζω η μόνη ελπίδα πλέον είναι να ανοίξει κάποιος thread στο ERA (με μπόλικα retweets στο Twitter), να μαζέψει 30+ σελίδες μπας και το δει κανένας αρμόδιος από Sony μεριά και το φτιάξουν σε επόμενο firmware update! :P

Valkyre
16-02-2022, 15:36
^^

https://memegenerator.net/img/instances/80179545.jpg

psx3
16-02-2022, 15:37
Νταξ, το politics section εννοείται ότι το αποφεύγουμε όπως ο Δράκουλας το σκόρδο! :D

Valkyre
17-02-2022, 00:33
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Παιδια Κλαιω!!!

Ποιος θεουλης σκεφτηκε να τραβηξει την πριζα απο το PS5 ενω ειναι ανοιχτο; Ναναι καλα ο ανθρωπος!

Λοιπον εχω το PS5 εκει και τρεχει το cyberpunk και χωρις οικτο παω και του τραβαω την πριζα.

Το αφηνω 2 λεπτα. Ξαναβαζω καλωδιο. Ανοιγω κονσολα. Ξεκιναει και βγαζει οθονη που λεει: REPAIRING CONSOLE STORAGE! Αυτο δεν εχεις επικογη να το κανεις μονος σου (δεν ξερω το γιατι). Αυτοματως λεω.. εχε γουστο.

Ε και ναι εχει γουστο! Τα 160gb other storage εγιναν 78!! Οπως ηταν πριν το COD. Βεβαια εξακολουθει και ειναι μεγαλο καθως δεν εχω τιποτα εκτος του Cyberpunk μεσα.

Το θεμα ομως ειναι οτι ναι αυτο ηταν η λυση! Πηγε στα σκουπιδια οτι εβαλε το COD μεσα. Ετσι μου ερχεται να του κοψω το ρευμα 2-3 ακομα φορες μπας και στρωσει τελειως χαχαχα!

Ρε σεις κλαιω, αν ειναι δυνατον. Ακου τωρα κατασταση για να λυσεις το προβλημα σου! :D

Lefteris_X
17-02-2022, 01:11
Κανόνισε να πάρεις κανά πς5 στον ώμο!

psx3
17-02-2022, 01:22
Κι εγώ αυτό φοβάμαι (corruption)... είναι και soldered ο SSD, όχι τίποτα άλλο δηλαδή.

cocous
17-02-2022, 04:58
Πραγματικά αυτό με το other storage ειναι πολύ μαλ*-+/*α. Ενώ στον nvme ssd που έχω εγκατεστημένα άλλα παιχνίδια ps4 και ps5 το other ειναι mb.

Valkyre
17-02-2022, 08:24
Καταλαβαινω τι λετε παιδια, αλλα πρωτον εχουμε εγγυηση και δευτερον σε ολους μας εχει τυχει να κοπει το ρευμα και να ειναι ανοιχτο το ps. Αν δεν τα εχει προβλεψει αυτα η Σονυ θα ειναι ντροπη. Οπως και να εχει πλακα εκανα με το να το κανω αλλες 2-3 φορες!

Το θεμα ειναι οτι με το repair storage εγινε δουλεια. Μπορει καποιος να μας πει γιατι δεν μας δινουν την επιλογη αυτη μεσα απο το safe mode?

mihalis13
17-02-2022, 08:32
Όντως πολύ μεγάλο είναι το other Δημήτρη που έχεις.
Προσωπικά δεν το είχα κοιτάξει ποτέ και το είδα τώρα από περιέργεια.
Με καμία δεκαριά παιχνίδια εγκατεστημένα στο σκληρό (PS4 και ps5) έχω περίπου 250gb free. Και επίσης έχω και έναν εξωτερικό σκληρό όπου έχω εκεί καμία 15αρια παιχνίδια.
Το other είναι 35gb..


Sent from my iPad using Tapatalk

ilias78
17-02-2022, 10:43
Μήπως με το φορματ τελικά μειώσεις κ άλλο το storage? Που στην ουσία είναι πιο ακίνδυνο.

g10rg0s
17-02-2022, 15:16
Παρήγγειλα την συγκεκριμένη μνήμη PNY XLR8 CS3040 M.2 1000 GB PCI Express 4.0 3D NAND NVMe
Στα 92 ευρώ. Έχει κάποιος την ίδια να μου πει εντυπώσεις?

corsaopc3071r
20-02-2022, 12:38
Καλησπέρα.
μια ερώτηση περί title sharing!

Υπάρχει κάτι τέτοιο στο ps5 και αν ναι με τι προυποθεσεις?

Lefteris_X
20-02-2022, 16:23
Υπάρχει, και μάλιστα υποστηρίζεται μέσα στα settings του ίδιου του PS5.

Το κάνεις toggle on/off.

Ισχύει ότι ίσχυε και στο PS4. (δύο διαφορετικοί λογαριασμοί κάνουν share)

Valkyre
06-03-2022, 19:47
Περιττο να πω οτι το ξαναγειωσα το ps5 και απο εκει που ειχα 95gb other storage τωρα εχω 30! :P

θυμιζω ξεκιησα απο τα 165gb και με δυο πριζες ηρθα στα 30..

I am not even sorry

psx3
06-03-2022, 19:53
Μήπως από το κρυφό safe menu μπορεί να γίνει το ίδιο;

Κάνει έναν έλεγχο στο storage για τυχόν επιδιόρθωση αρχείων κάθε φορά που κλείνει απότομα...

Valkyre
06-03-2022, 20:11
Μήπως από το κρυφό safe menu μπορεί να γίνει το ίδιο;

Κάνει έναν έλεγχο στο storage για τυχόν επιδιόρθωση αρχείων κάθε φορά που κλείνει απότομα...

Το repair storage δεν εμφανιζεται αν ξεκινησεις σε safe mode. Δεν ξερω εαν υπαρχει καποιο κρυφο safe menu και πως ενεργοποιειται. Παντως εγω χωρις οικτο απο εδω και μπρος θα του κοβω το αιμα αν βλεπω τετοια κουλα με το other storage. Kαι ας το παρω παραμασχαλα..

drifterx
14-03-2022, 20:18
Απορία για δυνατούς λύτες:

Γίνεται να μην φορτίζει το dualsense από το παρεχόμενο καλώδιο usb της κονσόλας, αλλά να φορτίζει κανονικά με άλλα usb καλώδια που εχω στην κατοχή μου, και ταυτόχρονα το παρεχόμενο usb καλώδιο να φορτίζει το κινητό μου;;;

Christos33
14-03-2022, 21:24
Απορία για δυνατούς λύτες:

Γίνεται να μην φορτίζει το dualsense από το παρεχόμενο καλώδιο usb της κονσόλας, αλλά να φορτίζει κανονικά με άλλα usb καλώδια που εχω στην κατοχή μου, και ταυτόχρονα το παρεχόμενο usb καλώδιο να φορτίζει το κινητό μου;;;Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτα τα καλώδια αλλα μου εχει τύχει το κινητό να μην φορτίζει εμένα με ενα τετοιο καλώδιο κ να φορτίζει κανονικά ολες τις αλλες συσκευές [emoji1]

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

apostatis
03-08-2022, 17:47
γεια σας
εχω τον iMac (27-inch, Late 2013) και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να το εχω και σαν οθονη για το ps 5?
ευχαριστω

Lefteris_X
03-08-2022, 19:10
Όχι, δεν γίνεται.

apostatis
07-08-2022, 22:54
Ξερει καποιος γιατι οταν το συνδεω σρο imac με το remote play που δινει επιλογη στην αναλυση μεχρι 720p και οχι 1080p
Η ταχυτητα μου στο ιντερνετ ειναι 100αρα

Lefteris_X
08-08-2022, 00:13
Το remote play αν το κάνεις τοπικά (δηλαδή το PS5 και ο iMac στο σπίτι σου, πάνω στο ίδιο router) δεν έχει απολύτως καμία σχέση η ταχύτητα Ιντερνετ.

Η μετάδοση δεδομένων πάει από το PS5--->router--->iMac (δηλαδή δεν εμπλέκεται το Ιντερνετ καθόλου, άρα δεν έχει καμία σχέση η ταχύτητα της γραμμής σου).

Έχω κι εγώ (αρκετά παλιά με PS4 και PS4 Pro) χρησιμοποιήσει το επίσημο πρόγραμμα remote play της Sony για Mac OS.

Δεν θυμάμαι επακριβώς που ακριβώς βρίσκονται, αλλά υπάρχουν ρυθμίσεις τόσο στο PS5 όσο και στο πρόγραμμα για Mac OS ώστε να επιλέξεις 1080p.

Μην μπερδεύεσαι όμως: το remote play στην ουσία σου δείχνει stream video (σα να κάνεις broadcast πχ σε Twitch/Youtube) αλλά στην οθόνη του iMac.
Δεν σου δείχνει επακριβώς την οθόνη του PS5, όπως όταν συνδέεις την κονσόλα σε μια τηλεόραση/monitor μέσω HDMI.
Οπότε ένα μικρό lag στην απόκριση των κινήσεων του joypad θα το έχεις θες δεν θες! (δηλαδή FPS/racing παιχνίδια τα ψιλοξεχνάς, το ίδιο ισχύει και για multiplayer τίτλους)


ΥΓ: Ο iMac αν είναι παλιός και αδύναμος (πχ να είναι Core 2 Duo ή πριν από το 2012/2013) δεν υποστηρίζει παραπάνω από 720p.

apostatis
13-08-2022, 08:29
Ειναι mid 2013 με i7

Lefteris_X
13-08-2022, 11:32
Άρα είσαι οκ για 1080p.

apostatis
18-08-2022, 08:02
Άρα είσαι οκ για 1080p.

Ναι αλλα δεν εχει να επιλεξω καθολου το 1080p

Lefteris_X
18-08-2022, 13:17
Δυστυχώς έχω mac OS Sierra, ενώ το ps remote play app απαιτεί από High Sierra και πάνω για να τρέξει, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω περαιτέρω.

Lefteris_X
19-08-2022, 13:32
****EDIT****

Από περιέργεια μπήκα στα settings του PS5, στην ενότητα remote play.

Και όντως μέχρι 720p προσφέρει (τουλάχιστον από την πλευρά του PS5).

Οπότε τζίφος!

Η μοναδική σου επιλογή για απεικόνιση της προκοπής apostatis είναι να προμηθευτείς νέας τεχνολογίας οθόνη/TV (με hdmi 2.1, HDR, 4K και αν δώσεις παραπάνω χρήματα ALLU, VRR, 120Hz).

PDS
13-10-2022, 14:50
Παιδια οσον αφορα το gamesharing, δεν εχω ακολουθησει καποια οδηγία οπως πχ τον μινι οδηγο εδω. (https://www.digitaltrends.com/gaming/how-to-gameshare-on-a-ps5/).
Aπλα δουλευει ως εχει το μοιρασμα παρολο που δεν εχω κανει ουτε αυτο:
Step 5: Select Console Sharing and Offline Play. If the text says this option is enabled on your PS5, that means you’re not able to gameshare and need to select disable. (απο το δικο μου account στο δικο μου ps5)

χρειαζεται να προσεξω κάτι;

MajereMP44
09-03-2024, 08:30
Καλημέρα παιδιά

Εγκατέστησα εναν M.2 (renegade with heatsink) και η ταχυτητα ειναι 6320 MB/s που μου αναγνωρισε. Εχει ποτε ελεγξει κανεις ποσο ειναι η ταχυτητα του εργοστασιακού δίσκου (νομίζω στο βγάζει οταν τον κάνεις format); thanks