PDA

View Full Version : Ήχος - Οπτική ίνα και PS5



tsakali GR
19-11-2020, 21:26
Καλησπέρα και καλορίζικη η κονσόλα σε όσους την απόκτησαν σήμερα.

Ήθελα τη βοήθειά σας/γνώμη σας σχετικά με τη συνδεσιμότητα για τον ήχο.

Στο παρόν setup έχω PS4 Pro κουμπωμένο με οπτική ίνα πάνω στο ηχοσύστημα Z5550 της Logitech, γιατί είναι ουσιαστικά ηχεία για PC και η κεντρική μονάδα τους δεν είχε άλλο input εκτός από jack και οπτική.

Το PS5 από ότι βλέπω δεν έχει θύρα για οπτική ίνα, άρα αναρωτιέμαι υπάρχει τρόπος π.χ. κάποιο καλώδιο, αντάπτορας ή άλλη πατέντα να συνδεθεί το εν λόγω ηχοσύστημα στην κονσόλα ή πρέπει να συμβιβαστώ με το HDMI audio μέσω τηλεόρασης (και μετά να πάω σε αγορά κανονικού ηχοσυστήματος ή ηχόμπαρας με υποστήριξη ήχου μέσω HDMI;)

Έριξα μια ματιά online αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω κάτι.

Ευχαριστώ.

Kapa
19-11-2020, 21:38
Cheers!

https://www.amazon.com/avedio-links-Extractor-Splitter-Converter/dp/B07H94D77V/ref=mp_s_a_1_3?dchild=1&keywords=hdmi+to+audio&qid=1605810975&sr=8-3

tsakali GR
19-11-2020, 21:46
Cheers!

https://www.amazon.com/avedio-links-Extractor-Splitter-Converter/dp/B07H94D77V/ref=mp_s_a_1_3?dchild=1&keywords=hdmi+to+audio&qid=1605810975&sr=8-3


Πωωω καλό συνονόματε αλλά μας καις από Amazon.com πώς θα το φέρω τώρα; Κάτσε να δω αν έχει τίποτα στο UK.
Είσαι θεός πάντως, σε ευχαριστώ! Τώρα ξέρω τι ψάχνω.

Error Flynn
19-11-2020, 22:36
Η τηλεόρασή σου έχει έξοδο ήχου με οπτική;

Αν ναι, στείλε τον ήχο με αυτό τον τρόπο στο Logitech.

tsakali GR
19-11-2020, 22:41
Η τηλεόρασή σου έχει έξοδο ήχου με οπτική;

Αν ναι, στείλε τον ήχο με αυτό τον τρόπο στο Logitech.

Έχει ναι. Εννοείς από Logitech με optical καλώδιο στην TV; Δε χάνει όμως έτσι το 5.1 Dolby Surround; Εννοώ το σήμα που στέλνει το ηχοσύστημα είναι πολυκάναλο, η τηλεόραση δεν θα το μετατρέπει σε 2κάναλο;

WolfRathmA
19-11-2020, 22:44
Έχει ναι. Εννοείς από Logitech με optical καλώδιο στην TV; Δε χάνει όμως έτσι το 5.1 Dolby Surround; Εννοώ το σήμα που στέλνει το ηχοσύστημα είναι πολυκάναλο, η τηλεόραση δεν θα το μετατρέπει σε 2κάναλο;

Όχι, σε πολυκαναλο θα το στέλνει κανονικά. Για αυτό και την έχει.

Error Flynn
19-11-2020, 22:49
η τηλεόραση αν έχει έξοδο ήχου από την οπτική το πιο πιθανό να παίρνει μέσω του Play από το HDMI τον σωστό ήχο και να το στέλνει στον ενισχυτή σου/ηχεία κανονικά 5.1.

αυτό έχει να κάνει με το τι ήχο μπορεί να στείλει η τηλεόρασή σου σαν δυνατότητα μέσω της οπτικής...

εγώ αυτό κάνω εδώ και χρόνια. Κονσόλα με hdmi στη τηλεόραση και από την τηλεόραση με οπτική σοτν ενιχσχυτή.

5.1 / DTS / Atmos ... τα πάντα μπορεί να στείλει αλλά ξαναλέω ανάλογα με την τηλεόραση.

το θεωρώ σχεδόν υπερβέβαιο πως θα σου στέλνει 5.1

αν έχεις ένα καλώδιο οπτικής κάνε μια δοκιμή.

αν δεν έχεις είναι πάμφθηνο σε κάθε περίπτωση.

επίσης τσέκαρε από το μενού της τηλεόρασης σου αν έχει επιλογή να του λες αν θέλεις να στέλνει ήχο από την οπτική.

μπορεί από default να το έχουν απενεργοποιημένο.

Alex
19-11-2020, 23:22
Αυτό έκανα και εγώ και μου βγάζει κανονικά Dolby digital/Dts.
Τηλεόραση και ενισχυτής με οπτική ίνα και ps5 με hdmi.
Σύνδεσα το ps5 στη θύρα hdmi arc της τηλεόρασης,δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.
Μετά πρέπει να γίνει αλλαγή στις default ρυθμίσεις ήχου της κονσόλας.

Kapa
19-11-2020, 23:31
Από τη στιγμή που υπάρχει οπτική στη τηλεόραση, δεν χρειάζεται κανένας αντάπτορας.

Απλά ο συγκεκριμένος αντάπτορας είναι μια πολύ καλή λύση για όσους δεν έχουν οπτική ή καθόλου εξόδους ήχου(monitor).

jk_blue_tiger
20-11-2020, 00:16
Guys μεσω οπτικης δεν περναει Atmos.
Το ειχα γραψει πριν λιγο καιρο εδω (http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/17989-%CE%9C%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%AC-%CE%BD%CE%B5%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-rumors-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-PS5-all-in-one-Thread?p=682815&viewfull=1#post682815).

tsakali GR
20-11-2020, 20:19
Ωραία, πολύ χρήσιμα τα σχόλια όλων.
Όταν έρθει η κονσόλα -γιατί ο Κωτσόβολος είναι για κλωτσιές- θα το δοκιμάσω.

Η τηλεόραση είναι αρκετά καινούργια 4Κ https://www.skroutz.gr/s/6440770/LG-55UF8507.html?from=account_favorites άρα εκτιμώ οι θύρες είναι ΟΚ, απλά τα Logitech ήταν κάπως παλιά για αυτό προβληματιζόμουν. Δεν ήξερα ότι έτσι στέλνει κανονικά το σήμα στο ηχοσύστημα.

Καλή φάση αν έτσι γλιτώσω αγορά αντάπτορα.