PDA

View Full Version : Tomb Raider : Definitive Edition



geogoku
26-10-2020, 03:00
ΠΡΟΣΟΧΗ !

Παρακατω ακολουθει review του Tomb Raider : Definitive Edition για το PS4 λογω του οτι δεν υπαρχει αναλογο θεμα. Θα ακολουθησει αντιστοιχο Review για το Rise Of The Tomb Raider εν καιρώ.

12513

Το Tomb Raider ηταν στο radar μου απο εποχης PS3 αλλα λιγο το οτι εψαχνα αλλα games εκεινη την εποχη + το ηδη μεγαλο backlog με εκανε να αναβαλω συνεχως την αγορα του.
Για καλη μου τυχη πηρε ενα upgraded port στο PS4 κ οπως παντα προτιμω να παιζω την καλυτερη δυνατη εκδοση οταν αυτο ειναι δυνατο.

Η σχεση μου με την σειρα ειναι καπως περιεργη μπορω να πω...
Ενω ειχα παιξει τα πρωτα 3 main entries στο PS1 με το 3ο να ειναι το αγαπημενο μου, καθε φορα που δοκιμασα κατι στην εποχη του PS2 ηταν τελειως ξενο σε σχεση με οτι ειχα συνηθισει κ ετσι το "απεβαλα" με συνοπτικες διαδικασιες. Απο εκει κ περα δεν δοκιμασα τιποτε αλλο σε σχεση με τα Tomb Raider κ ετσι επι της ευκαιριας ενος Reboot αποφασισα να δω τι καινουργιο εχει να προσφερει η σειρα αλλα κ πως εχουν χειριστει την προιστορια του.

Παραδοσιακα ξεκιναμε με την Ιστορια

Φυσικα αναλαμβανουμε το ρολο μιας νεοτατης Lara Croft , αποφοιτη αρχαιολογικης σχολης & μελος μιας ερευνητικης ομοδας η οποια εχει θεσει στοχο να βρει τον χαμενο Βασιλειο των Yamatai.
Επειτα απο μια σειρα γεγονοτων η Lara Βρισκεται πλεον σε ενα μυστηριωδες νησι που κρυβει πολλα μυστικα.
Η ιστορια ειναι αρκετα καλη κ εχει βαση την Αρχαια Ιαπωνικη κουλτουρα. Οτιδηποτε εχει να κανει με Ιαπωνικη κουλτουρα ειναι απευθειας + για μενα.
Στα αρνητικα θα εβαζα το cast σε γενικες γραμμες με λιγες εξαιρεσεις. Δυστυχως ειναι λιγακι γλυκαναλατο κ δεν θα το θυμασαι μετα απο λιγο.

Παμε στα Γραφικα τωρα.

Εδω τα πραγματα ειναι σχετικα μετρια μιας κ εχουμε να κανουμε με port περασμενης γενιας κ φαινεται σε αρκετα σημεια.
Φυσικα υπαρχει σχετικη βελτιωση αλλα τα προσωπα ειναι καπως creepy οπως στην Lara μερικες φορες σε αλλους καπως καλυτερα, αλλα σε γενικες γραμμες καταλαβαινουμε οτι εχουμε να κανουμε με περασμενης γενιας game.
Πολυ καλα ομως ειναι τα εφε οπως αυτα του καιρου ή της φωτιας κ σωζουν καπως την κατασταση.
Το animation ειναι σχετικα καλο υπηρξαν ομως κ φασεις που καποια μελη στο σωμα της Lara κινοντουσαν σπασμοδικα χωρις ιδιαιτερο λογο...
Τεχνικα ειναι αριστο καθως κραταει σταθερα τα 60 FPS οσο χαμος κ να γινεται κ περα απο 2-3 bugs δεν συναντησα τιποτα αλλο αξιοσημειωτο.

Για το κομματι του Ηχου

Δυστυχως εδω πρεπει να ειναι ο τομεας που χωλαινει περισσοτερο το παιχνιδι.
Soundtrack που δεν θα το θυμασαι ποτε. Αν κ το τελειωσα πριν λιγες ωρες δεν ακουσα κατι που να μου εχει μεινει.
Τα Voice Overs ειναι μια ετσι μια αλλιως. Αλλες φορες η Lara θυμαται οτι ειναι απο την Αγγλια αλλες οχι.
K μιας το στορυ οπως προειπα εχει να κανει με την Ιαπωνια περιμενα να ακουσω κ μερικα Ιαπωνικα αλλα προς απογοητευση μου πρεπει να ηταν ολα-ολα δυο γραμμες...
Για παραδειγμα σε καποια φαση ή Lara διαβαζει ενα κειμενο απο εναν παπυρο γραμμενο στα Ιαπωνικα κατευθειαν στα Αγγλικα.
Θα ηθελα να την δω να τα διαβαζει στα Ιαπωνικα και να τα μεταφραζει κατευθειαν αλλα δεν...
Τα ηχητικα εφε ειναι οκ τουλαχιστον οχι ομως κ κατι το συνταρακτικο.

Παμε κ στο κομματι που αποτελει το καλυτερο κομματι του παιχνιδιου που δεν ειναι αλλο απο αυτο του Gameplay

Οπως ολα τα παραδοσιακα Tomb Raider ετσι κ εδω εχουμε να κανουμε με ενα Third Person Shooter αλλα και με αρκετο Platforming.
Το Shooting μερος ειναι ακρως απολαυστικο και εθιστικο μπορω να πω...μου αρεσε αρκετα οτι καθε kill σου δινει ΧP αναλογως με τον τροπο που θα το κανεις.
Φυσικα δεν θα μπορουσαν να λειψουν τα Upgrades τοσο σε επιπεδο εξοπλισμου(Salvage Points) οσο κ σε επιπεδο ικανοτητων(ΧΡ) της Lara.
Σημαντικο κομματι του εξοπλισμου αλλα κ αναβαθμισεις αυτου κερδιζεται οσο προχωραμε στην ιστορια.
Ειδικη μνεια πρεπει να γινει στο map progression κ στο πως ολες οι περιοχες συνδεονται μεταξυ τους. Πραγματικα αριστη δουλεια στο κομματι του Level Design.
Το game σεβομενο την ιστορια του κ το ονομα του φυσικα, βριθει απο collectables... Κειμηλια , diary logs, tombs, εξτρα κρυμμενα weapon parts κ πολλα αλλα περιμενουν να τα ανακαλυψεις αλλα ταυτογχρονα να προσθεσουν επιπλεον στοιχεια στο ολο Lore.
Το κομματι του platforming ειναι παρα πολυ καλο κ προσθετει συνεχως νεα στοιχεια οσο προσωραμε.
Δυσχρηστη κατ εμε ειναι η εντολη στο "Ο"... εδω εχει δωθει διπλη εντολη. Με μονο πατημα εχουμε την εντολη scramble που στην ουσια ειναι ενας τροπος να αποφυγουμε τα αντιπαλα πυρα & επιθεσεις και με διπλο πατημα εχουμε το κλασσικο roll/dodge. Θα προτιμουσα να υπαρχει μονο το δευτερο καθως με το πρωτο δεν φευγεις ευκολα απο το πεδιο των επιθεσεων.
Το παιχνιδι εχει κ ενα τυπικο stealth kill system το οποιο ειναι πολυ απλο...Το κακο σε αυτο ειναι οτι ενω εχεις την δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις σιγαστηρα στην πραξη δεν ισχυει κ τοσο καθως για καποιο λογο κοντινοι εχθροι το ακουνε...
Επισης να στο παιχνιδι συνανταμε κ καμποσα QTEs (Quick Time Events) οχι ομως τοσο ωστε να ειναι εκνευριστικο.

Συνοψιζοντας προκειται για ενα πολυ καλο Reboot που σεβεται την προιστορια του αλλα προσθετει κ πολλα νεα στοιχεια που το κανει ιδιαιτερο και φρεσκο ωστε να κανει μια νεα αρχη για την σειρα.
Επισης ειναι αρκετα χορταστικο για single player καθως χρειαστηκα περιπου 20 ωρες για να το τελειωσω στο 90%.

8/10

Εις το επανιδειν !!!