PDA

View Full Version : Τhe end of a generation: ποια ήταν τα καλύτερα exclusives;



hakoo
28-08-2020, 20:54
Με την κυκλοφορια του Ghost of Tsushima φτασαμε και επισημα στο τελος των ΑΑΑ exclusives γι'αυτη τη γενια, και τι γενια!
Χωρις υπερβολες και τηρουμενων των αναλογιων, θεωρω οτι ηταν ισως η ποιοτικοτερη συγκομιδη σε exclusives στην ιστορια του playstation. Το psone και το ps2 ειχαν απειρα exclusives αλλα τα περισσοτερα third party με τις Ιαπωνικες εταιρειες μονοπωλιο και ποιοτικα οχι παντα στο ιδιο level, το ps3 ειχε μεγαλα hits αλλα και αρκετα misses. Στο τελος της προηγουμενης γενιας δεν χρειαζοταν πιστευω να σκεφτεις πανω απο λιγα δευτερολεπτα ποιο ηταν το καλυτερο αποκλειστικο της κονσολας. Αρχιζει απο the last και τελειωνει σε of us.
Στο τελος αυτης της γενιας καμια σχεση, για μενα τουλαχιστον. Πολλες οι επιλογες, αναλογη και η ποιοτητα στα περισσοτερα.
Btw θυμαμαι οτι στην αρχη της γενιας ειχαμε διαφορες επιφυλαξεις και προβληματισμους για το που πανε τα first party, τα λεγαμε τα ξαναλεγαμε, που να ξεραμε τι θα ακολουθουσε.
Mε λιγα λογια, θελω να σας βαλω δυσκολα.
Ψηφιστε το καλυτερο exclusive, με αιτιολογηση η χωρις.
Eιμαι πολυ περιεργος.
Για να μην ξεχειλωσει η λιστα, εβαλα τα 15 κορυφαια exclusives του ps4 για αυτη τη γενια κατα κοινη ομολογια/metacritic κτλ. Αν θεωρειτε οτι ειναι καποιο αλλο σαφως μπορειτε να το γραψετε. Death Stranding βγηκε εκτος λιστας μιας και κυκλοφορει ηδη σε PC πολυ γρηγορα απο την κυκλοφορια σε Ps4.
FFVII Remake ειναι μεσα μιας και καποια στιγμη θα κυκλοφορησει για PC, αγνωστο το ποτε. Η μοναδικη "παρατυπια" στη λιστα ειναι το Ηorizon, παρολο που κυκλοφορει και για PC εβγαλε ολη τη γενια σαν αποκλειστικο οποτε το βαζω εντος.
Για να σας δω!
Εβαλα και τη δυνατοτητα για παραπανω απο 1 ψηφο αν δυσκολευεστε παρα πολυ να επιλεξετε, θα ελεγα μεχρι 3.

Για μενα top exclusives σε αυτη τη γενια
1. Bloodborne
2. The Last of Us: Part II
3. Horizon Zero Dawn

Και εχω αφησει εκτος λιστας ενα καρο πολυ καλα παιχνιδια, ενδεικτικο του τι εγινε σε αυτη τη γενια.

odytsak
28-08-2020, 21:43
Λίστα χωρίς Gran Turismo που είναι συνώνυμο του PlayStation εδώ και 24 χρόνια δεν υπάρχει, βάλε GT Sport να ψηφίσω :P

hakoo
28-08-2020, 21:55
Eνα Gran Turismo στον κυριο παρακαλω.
Για ψηφισε :silly:

Snk
28-08-2020, 21:56
1)Bloodborne
2)God of War
3)Days Gone

Ψήφισα εύκολα πρώτο το Bloodborne το οποίο είναι από τα καλύτερα games που έχω παίξει, όχι μόνο της γενιάς, αλλά γενικά
Στην 2η θέση το God of War και στην 3η θέση ήμουν ανάμεσα σε Ghost of Tsushima, Days Gone και Last of Us 2. Το Last of us μου άρεσε πολύ αλλά με απογοήτευσε και σε πολλά πράγματα. Με Ghost of Tsushima και Days Gone πέρασα καλύτερα παίζοντας τα, αλλά από τα δυο το Days Gone μου άρεσε λίγο περισσότερο σε ατμόσφαιρα και gameplay. Oπότε πήρε αυτό την 3η θέση

Stefanos
28-08-2020, 22:00
1) Horizon Zero Dawn
2) God of War
3) Ghost of Tsushima

FurionMike
28-08-2020, 22:05
1)Bloodborne
2)God of War
3)Horizon Zero Dawn

(Δεν έχω παίξει Ghost of Tsusima ακόμα:confuzed:)

odytsak
28-08-2020, 22:13
Eνα Gran Turismo στον κυριο παρακαλω.
Για ψηφισε :silly:

Τώρα μάλιστα, Καζουνόρι, αυτόν ξέρω, αυτόν εμπιστεύομαι. :P


https://www.youtube.com/watch?v=JJEANrwEa18

mihalis13
28-08-2020, 22:40
Δύσκολη επιλογή... Χωρίς βέβαια να έχω τελειώσει το Tshushima

1)The Last Of Us Part II
2)God Of War
3)Bloodborne

obione
28-08-2020, 22:52
1) Last of us 2
2) uncharted 4
3) Horizon zero down

Κατά την γνώμη μου και με τα οποία διασκέδασα περισσότερο σε αυτη την γενια .
Θα έβαζα και το gow αλλά πέρασα περισσότερες ώρες παίζοντας uncharted 4 .
Ειλικρινά όμως το ps4 είχε τρομερά exclusives και αδικούνται πολλά εκτός τριάδας.
Πχ παιχνίδια σαν το gow , to Gt το ghost of tsushima ( δεν το έχω τελειώσει ακομα) να μένουν εκτός από την δική μου τριάδα.
Ψήφισα με το wow factor also .Και φοβερά παιχνίδια αλλά και eye candy
..

ilias78
28-08-2020, 23:54
1. Days gone. Έπος απλά.
2. Horizon zero dawn
3. Spiderman

Χωρίς να έχω παίξει ακόμα το ghost of tsushima.

Υ.γ από λάθος ψήφισα μόνο το days gone. Δεν ήξερα ότι μπορώ να δώσω Κ άλλους ψήφους.

Fulgore
29-08-2020, 00:45
1.Bloodborne
2.Persona 5
3.Horizon Zero Dawn

Σημειωση

Το Final Fantasy VII Remake δεν ειναι exclusive,αλλα timed exclusive μεχρι του χρονου οπως εχει επιβεβαιωσει και η ιδια η εταιρεια.

stavros88
29-08-2020, 00:55
1.Bloodborne - Γενικα το καλυτερο exclusive ή οχι
2.The Last of Us Part II - Μονο ενα παιχνιδι της FROM θα μπορουσε να ειναι καλυτερο
3. God Of War

Αυτα ειναι τα τρια αριστουργηματα απο exclusives της γενιας και τα υπολοιπα ειναι πολυ καλα παιχνιδια βεβαια αλλα οχι σε αυτο το επιπεδο.Αφησα εξω το Shadow of the Colossus γιατι ειναι remake

enstikto
29-08-2020, 01:56
Δεν το έβαζες public να φαίνεται και ποιος ψήφισε τι;

Εγω ψήφισα God of war, Persona 5 Κ the last of us 2 (με αλφαβητική σειρά)

Dimitris_
29-08-2020, 04:33
The last of us ii
Uncharted 4

Γιατί η naughty dog, με συγκινεί από το ps1 κ τα crash, γιατί ξέρει να δημιουργεί αριστουργηματα

Desmond
29-08-2020, 08:55
1. Horizon Zero Dawn
2. The Last of Us 2
3. God of War
(με σειρά προτίμησης)

Valkyre
29-08-2020, 09:39
1.The Last of Us 2
2. God of War
3. Horizon

Kane
31-08-2020, 10:53
Δυστυχώς δεν έχω παίξει ακόμα τα Days Gone, Ghost of Tsushima, The Last of Us: Part II, Marvel's Spider-man οπότε από αυτά που μένουν

1) God of war
2) Bloodborne
3) Horizon Zero Dawn

toninio
01-09-2020, 04:58
Για εμένα, αν και όχι το πληρέστερο ή το "καλύτερο", σίγουρα είναι το Last Guardian. Αλλά αυτά του Ueda είναι και λίγο μία κατηγορία μόνα τους.
Επομένως, από τα υπόλοιπα, σίγουρα Horizon, εύκολα, και ασφαλώς TLoU 2 και Days Gone, χωρίς σειρά προτεραιότητας. Δεν είναι εύκολο να πεις, γιατί το καθένα έδινε κάτι ξεχωριστό. Το Horizon ίσως είναι αυτό που θα μου αποτυπωθεί περισσότερο, για όλο το πακέτο που έδωσε, ίσως απρόσμενα. Θα έλεγα σίγουρα το Bloodborne, αλλά δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν έχω προλάβει να το τελειώσω (και αυτό μία κατηγορία μόνο του και τρισμέγιστο φυσικά).
Δεν έχω παίξει Ghost of Tsushima (το πήρα, αλλά μετά το ρεαλισμό του TLoU 2, αυτό δεν μου αρέσει, μου φαίνεται πολύ old gen το gameplay) ούτε God of War, αλλά και να τα παίξω, δεν νομίζω να αλλάξει κάτι.

Nek_Food
01-09-2020, 14:24
Τελειώνει η γενιά και δεν έχω παίξει αρκετά από τα exclusives του PS4, όπως τα πρόσφατα Ghost of Tsushima & TLOU2 (περιμένω να πέσουν οι τιμές λίγο) αλλά και το παλαιότερο Days Gone (δεν είμαι ιδιαίτερα φαν των ζόμπι, κλπ). Οπότε έχοντας αυτό σαν δεδομένο σίγουρα θα αδικήσω κάποιους τίτλους (προφανώς και σκέφτομαι το TLOU2 με κάποια μεγαλύτερη σιγουριά). Θα ρίξω όμως την ψήφο μου σε κάποια που έπαιξα και μου άρεσαν, τα οποία σίγουρα θα ήταν στην λίστα μου. Αυτά διαπιστώνω ότι σε απόλυτη πλειοψηφία είναι open world (τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό) και ένα εντελώς story driven linear παιχνίδι. Αντί των 3 βάζω 4 και σε όποιον αρέσει, μάλιστα για να σας το κάνω πιο δύσκολο δεν θα τα βάλω καν σε σειρά προτίμησης ή κάποια άλλη κατάταξη, αλλά με την σειρά που είναι στην παρούσα δημοσκόπηση (είναι και αλφαβητικά "άμα λάχει να 'ουμ" - μιας και αρέσει στον Ody).

Έχουμε και λέμε λοιπόν, God of War, Horizon Zero Dawn, Marvel's Spider-man, Uncharted 4: A Thief's End. :ice: