PDA

View Full Version : Ανταπτορας για τιμονιέρα G27 στο PS4



g10rg0s
15-08-2020, 22:45
Διαβαζοντας εδώ http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/16947-%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%9F%CE%A3-%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%AD%CF%82-Logitech-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%AD%CF%81%C E%B5%CF%82-%CF%83%CE%B5-PS4 θα ηθελα να ρωτησω εαν ειναι εφικτη η "κατασκευή" και λειτουργική.
Εχω μια Logitech G27 η οποια εχει πιάσει σκόνη με την έλευση του PS4 και θα ηθελα να ρωτησω εαν θα μπορεσει να λειτουργήσει ξανα σε ενα PS4 (... ο γιος μου με εχει φαει τα αυτια :a068:)
Ευχαριστω.

Lefteris_X
15-08-2020, 23:00
Να ξέρεις ότι δεν λειτουργεί το τιμόνι "κανονικά".
Απλώς γίνεται mapping (χαρτογράφηση) του εύρους κίνησης του αριστερού μοχλού του DS4 στην περιστροφή αριστερά-δεξιά του τιμονιού.
Το arduino κάνει το mapping του DS4 (γι' αυτό απαιτείται στην αλυσίδα συνδεσμολογίας ΚΑΙ ένα DS4) και σε συνεργασία με τον υπολογιστή "κοροϊδεύουν" το PS4 ότι έχεις συνδέσει συμβατή τιμονιέρα.

Στην ουσία χάνεις τις αληθινές μοίρες περιστροφής του τιμονιού, χάνεις την αληθινή ανάδραση του τιμονιού....gimmick είναι (όπως όλοι οι παρόμοιοι αντάπτορες).

Παίζεις μεν τα παιχνίδια, αλλά ουσιαστικά δεν εκμεταλλεύεσαι πραγματικά το τιμόνι.

Δεν γνωρίζω το συνολικό κόστος, αλλά αν βγαίνει πάνω από 50-60 ευρώ, μήπως θα ήταν καλύτερα να κοιτάξεις για μια φθηνή τιμονιέρα της Logitech;

Τέλος, υπάρχουν έτοιμοι αντάπτορες στο εμπόριο, ώστε να αποφύγεις την ιδιοκατασκευή.

trabakoulas
16-08-2020, 04:15
Δεν αξιζει τον κοπο φιλε μου, το ειχα ψαξει παλιοτερα οσο δεν παει, οπως τα λεει ο φιλος πανω ειναι, δωστη και παρε την G29. Το κοστος βγαινει πανω απο 50 αναλογα τι θελεις να κανεις, και δεν θα ειναι ποτε το ιδιο (κανεις εξομοιωση του ds4). Ειχα ξενερωσει πολυ που εδωσα την G25 τοτε, γιατι μου φαινοταν καλυτερη κατασκευη απο την G29 και μαλλον ετσι ειναι, αλλα τελικα τη συνήθισα κι αυτη, μια χαρα ειναι. Αν παρεις και το λεβιεδακι -αφου αν εισαι κατοχος της παλιας εχει φαει ηδη τη πρωτη κρυαδα, θα διαπιστωσεις οτι δυστυχως δεν περιλαμβανεται, το δινουν ξεχωριστα για να σε ξεζουμισουν περισσοτερο- κι ενα playseat, θα την ξεχασεις γρηγορα την παλια.

Και τωρα που ειπα playseat, ασχετο, αλλα οποιος θελει να παρει, ας ριξει και μια ματια στο μοντελο challenge της εταιρειας (το σπαστο για οποιον ξερει).
Ειχα πολλα χρονια το evo και οταν βγηκε το challenge το "κοροιδευα" αλλα επειδη ειχα προβλημα χωρου λογω παιδιων κλπ καποια στιγμη εδωσα το evo και πηρα το challenge (τα wheel stand τα απεκλεισα εξαρχης) . Παρολο λοιπον που δεν σου γεμιζει το ματι, ειναι καταπληκτικο, παρα πολυ σταθερο, και το βασικοτερο, το διπλωνεις το κρυβεις και το ξαναβγαζεις οποτε θες. Μονοδρομος για οποιον εχει προβλημα χωρου -βασικα θεωρω οτι για για να εχεις cage δεν αρκει απλα να εχεις χωρο, χρειαζεται να εχεις playroom αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα συζητησης-

PDS
16-08-2020, 14:22
Δεν αξιζει τον κοπο φιλε μου, το ειχα ψαξει παλιοτερα οσο δεν παει, οπως τα λεει ο φιλος πανω ειναι, δωστη και παρε την G29. Το κοστος βγαινει πανω απο 50 αναλογα τι θελεις να κανεις, και δεν θα ειναι ποτε το ιδιο (κανεις εξομοιωση του ds4). Ειχα ξενερωσει πολυ που εδωσα την G25 τοτε, γιατι μου φαινοταν καλυτερη κατασκευη απο την G29 και μαλλον ετσι ειναι, αλλα τελικα τη συνήθισα κι αυτη, μια χαρα ειναι. Αν παρεις και το λεβιεδακι -αφου αν εισαι κατοχος της παλιας εχει φαει ηδη τη πρωτη κρυαδα, θα διαπιστωσεις οτι δυστυχως δεν περιλαμβανεται, το δινουν ξεχωριστα για να σε ξεζουμισουν περισσοτερο- κι ενα playseat, θα την ξεχασεις γρηγορα την παλια.

Και τωρα που ειπα playseat, ασχετο, αλλα οποιος θελει να παρει, ας ριξει και μια ματια στο μοντελο challenge της εταιρειας (το σπαστο για οποιον ξερει).
Ειχα πολλα χρονια το evo και οταν βγηκε το challenge το "κοροιδευα" αλλα επειδη ειχα προβλημα χωρου λογω παιδιων κλπ καποια στιγμη εδωσα το evo και πηρα το challenge (τα wheel stand τα απεκλεισα εξαρχης) . Παρολο λοιπον που δεν σου γεμιζει το ματι, ειναι καταπληκτικο, παρα πολυ σταθερο, και το βασικοτερο, το διπλωνεις το κρυβεις και το ξαναβγαζεις οποτε θες. Μονοδρομος για οποιον εχει προβλημα χωρου -βασικα θεωρω οτι για για να εχεις cage δεν αρκει απλα να εχεις χωρο, χρειαζεται να εχεις playroom αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα συζητησης-

Αυτη εννοεις ε? Το προβλημα ειναι οτι δεν εχει σημειο για να βαλω τις ταχυτητες.
https://www.skroutz.gr/s/10134306/Playseat-Challenge-Black.html

Error Flynn
16-08-2020, 17:21
Αυτη εννοεις ε? Το προβλημα ειναι οτι δεν εχει σημειο για να βαλω τις ταχυτητες.
https://www.skroutz.gr/s/10134306/Playseat-Challenge-Black.html

εύκολα το λύνεις αυτό με μια μικρή μετατροπή Βαγγέλη ώστε να κάνεις θέση και να βάλεις επάνω ταχύτητες.

PDS
16-08-2020, 17:25
εύκολα το λύνεις αυτό με μια μικρή μετατροπή Βαγγέλη ώστε να κάνεις θέση και να βάλεις επάνω ταχύτητες.

Την εχεις?

Γιατι εγω δεν εχω ιδεα πως μπορει να γινει κατι τετοιο.

trabakoulas
16-08-2020, 17:49
Έχω κι εγώ βάση το πήρα έτοιμο (το είχε βάλει ο προηγούμενος απο ebay) και απλά το ενίσχυσα λίγο, είναι αρκετά εύκολο πάντως το φτιάχνεις μόνος σου

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk