PDA

View Full Version : Pulse 3D, το Wireless Headset του PS5



odytsak
12-06-2020, 03:16
Σύμφωνα με το δελτίο τύπου υποστηρίζει 3D audio και δύο μικρόφωνα ακύρωσης θορύβου.

http://images.pushsquare.com/6003355106fc8/pulse3d-wirelessheadset-render-withnotice-01.original.jpg

PDS
12-06-2020, 03:38
Αφου 3D ηχο δεν θα εχουμε απο ολα τα ακουστικα?

mihalis13
12-06-2020, 10:33
Για να δούμε, ίσως αντικαταστήσω τα gold, αν και σε ακουστικά προτιμώ τελείως μαύρο χρώμα.

Leon_DiZ
12-06-2020, 10:57
Το σκεφτομαι σοβαρα να τα παρω μαζι με το PS5 αν ειναι καλες οι κριτικες.

Giorgos78
11-09-2020, 22:11
Αν βρω λεφτά να πάρω το astro A40 TR v2 με το καινούργιο mixamp? η επειδή δεν έχει dolby και atmos είναι τζάμπα λεφτά ? Δεν ξέρω τις λέξεις, απλά τις άκουσα. Ούτε με ενδιαφέρει τι κάνουν τα dolby atmos κτλ μη σας κουράσω να μου εξηγησετε. ( Επισεις θα βγάλει επίσημο ASTRO ανταπτορα για ps5 )
Τι κάνουμε ? Παίρνουμε astro ? Περιμένουμε ?

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nek_Food
12-09-2020, 11:48
Περιμένουμε...

Αν βρεις λεφτά παρε το PS5

PDS
08-11-2020, 16:13
https://www.youtube.com/watch?v=JvX5C82BCus

Snk
14-11-2020, 14:55
12545

Τα παρελαβα σημερα. Το προηγούμενο headset που ειχα ηταν το playStation wireless stereo 2.0 (https://www.skroutz.gr/s/4422721/Sony-PlayStation-Wireless-Stereo-Headset-2-0-Black.html), οποτε με αυτα κάνω την σύγκριση

Ειναι αρκετά ελαφριά στο κεφάλι και αρκετά σφιχτά, δεν με κούρασαν καθόλου την λίγη ώρα που τα φόρεσα. Τωρα μετα απο παρα πολυ ωρα να τα φοράει κάποιος δεν ξερω τι γινεται
Τα προηγούμενα επειδή φοράω γυαλιά με παίδευαν λίγο μέχρι να βρω το κατάλληλο σημείο για να κάτσουν καλύτερα ώστε να μην με πιέζουν πολύ. Αυτα εδω με την μια δεν με ενόχλησαν καθόλου, και σιγουρα παιζει ρολο που και τα μαξιλαράκια είναι πιο μαλακά και το υλικο τους πιο λεπτο

Για το μικρόφωνο και τον ήχο δεν μπορώ να πω κατι γιατι δεν εχω κονσολα να τα δοκιμασω. Τα εβαλα μονο λιγο στο pc να δω πως ακούγονται ετσι απλα και μου φανηκαν μια χαρα, ακριβως οπως και τα παλια

odytsak
14-11-2020, 16:17
Ελεος ρε Sony, ακόμα στο PS5 με usb dongle δουλεύουν?
Δεσμεύεις μια θύρα για την κάμερα, μια για τα ακουστικά, μια για τον εξωτερικό σκληρό και αν έχεις και PSVR το βάζεις στον κ... σου.

cocous
14-11-2020, 17:16
Ελεος ρε Sony, ακόμα στο PS5 με usb dongle δουλεύουν?
Δεσμεύεις μια θύρα για την κάμερα, μια για τα ακουστικά, μια για τον εξωτερικό σκληρό και αν έχεις και PSVR το βάζεις στον κ... σου.Ακριβώς αυτό το σκέφτομαι και εγώ. Το μόνο θετικό είναι οτι με το dongle ίσως θα μπορέσεις να τα χρησιμοποιήσεις και σε άλλες συσκευές. PC, κινητό κτλ.

panos74gr
17-11-2020, 10:01
Ελεος ρε Sony, ακόμα στο PS5 με usb dongle δουλεύουν?
Δεσμεύεις μια θύρα για την κάμερα, μια για τα ακουστικά, μια για τον εξωτερικό σκληρό και αν έχεις και PSVR το βάζεις στον κ... σου.

Εδώ έχει μια πολύ καλή εξήγηση του γιατί βάζουν WiFi dongle αντί για να χρησιμοποιούν το bluetooth. Δεν φτάνει το bandwidth του Bluetooth για υψηλής ποιότητας ήχο και μικρόφωνο μαζί. Όλα τα Bluetooth ακουστικά όταν ενεργοποιείς και τα 2 πέφτει δραστικά η ποιότητα. Ακόμα και στα AirPods που και καλά έχουν και custom δίκη τους υλοποίηση.

Και υπάρχει και το θέμα του latency που είναι μεγάλο.


https://uploads.tapatalk-cdn.com/20201117/17890d3bb425aa0cf0f6946954db897f.jpg

psx3
24-11-2020, 03:35
Θα μπορούσαν να στέλνουν τον ήχο μέσω του WiFi (τα dongles χρησιμοποιούν 2.4 GHz πομποδέκτη), αλλά αυτό θα σήμαινε ότι η κονσόλα μπορεί να έχει δίκτυο μόνο μέσω Ethernet.

Προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο να ξοδευτώ για ασύρματα ακουστικά πλέον, αφού το DualSense έχει mini-jack και υποστηρίζει 3D audio με απλά ενσύρματα ακουστικά.

Valkyre
25-11-2020, 15:33
Θα μπορούσαν να στέλνουν τον ήχο μέσω του WiFi (τα dongles χρησιμοποιούν 2.4 GHz πομποδέκτη), αλλά αυτό θα σήμαινε ότι η κονσόλα μπορεί να έχει δίκτυο μόνο μέσω Ethernet.

Προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο να ξοδευτώ για ασύρματα ακουστικά πλέον, αφού το DualSense έχει mini-jack και υποστηρίζει 3D audio με απλά ενσύρματα ακουστικά.

Eπειδη δεν γνωριζω, αυτο ειναι σιγουρο? Γιατι εγω παω και συνδεω τα Hyper X Cloud II που εχω στην κονσολα... και οσο ναναι μαζευε απλωνε καλωδια με ενοχλει. Θα ηταν πολυ πιο απλο αν το 3d audio μπορουσα να το εχω απλα συνδεοντας τα ακουστικα κατευθειαν στο χειρηστηριο με το jack. Για καποιο λογο ελεγα μεσα μου οτι επειδη ειναι μεσω bluetooth θα ειναι αλλοιωμενος ο ηχος ή θα εχει καποια μικροκαθυστερηση κλπ...

Για πε για πε! :)

psx3
25-11-2020, 16:00
Eπειδη δεν γνωριζω, αυτο ειναι σιγουρο? Γιατι εγω παω και συνδεω τα Hyper X Cloud II που εχω στην κονσολα... και οσο ναναι μαζευε απλωνε καλωδια με ενοχλει. Θα ηταν πολυ πιο απλο αν το 3d audio μπορουσα να το εχω απλα συνδεοντας τα ακουστικα κατευθειαν στο χειρηστηριο με το jack. Για καποιο λογο ελεγα μεσα μου οτι επειδη ειναι μεσω bluetooth θα ειναι αλλοιωμενος ο ηχος ή θα εχει καποια μικροκαθυστερηση κλπ...

Για πε για πε! :)
Τεχνικά/ποιοτικά δεν πρέπει να υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε Pulse 3D και ένα εφάμιλλο ενσύρματο headset κουμπωμένο στο mini-jack. Σύμφωνα πάντα με όσα έχει πει ο Cerny.

Δεν έχω παρατηρήσει latency στο Bluetooth των χειριστηρίων της Sony (DS3, DS4, DualSense), αλλιώς θα μας κατέστρεφε εντελώς το gameplay.

Το μόνο που αλλάζει είναι αν θες καλώδια ή όχι, θέμα άνεσης δηλαδή.

Valkyre
25-11-2020, 16:06
Τεχνικά/ποιοτικά δεν πρέπει να υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε Pulse 3D και ένα εφάμιλλο ενσύρματο headset κουμπωμένο στο mini-jack. Σύμφωνα πάντα με όσα έχει πει ο Cerny.

Δεν έχω παρατηρήσει latency στο Bluetooth των χειριστηρίων της Sony (DS3, DS4, DualSense), αλλιώς θα μας κατέστρεφε εντελώς το gameplay.

Το μόνο που αλλάζει είναι αν θες καλώδια ή όχι, θέμα άνεσης δηλαδή.

Nαι εννοουσα μηπως αυτο το 3d audio ειναι "βαρυ" και γι αυτο το λογο απλα αποφασισαν περνανε στερεο ηχο οπως γινοταν παλια. Ή εδινε 3d audio μεν αλλα compressed δε.

psx3
25-11-2020, 16:14
Nαι εννοουσα μηπως αυτο το 3d audio ειναι "βαρυ" και γι αυτο το λογο απλα αποφασισαν περνανε στερεο ηχο οπως γινοταν παλια. Ή εδινε 3d audio μεν αλλα compressed δε.
Κοίτα, όλη η επεξεργασία του ψηφιακού σήματος (DSP aka Digital Signal Processing) γίνεται εντός της κονσόλας/APU (Tempest Audio CU) και μετά στέλνει ένα ειδικά διαμορφωμένο stereo σήμα ήχου ασύρματα στο χειριστήριο. Έτσι λειτουργεί το 3D audio παντού.

Δεν θα ήταν λογικό να έχει DSP chip το DualSense και να τρώει περισσότερη μπαταρία... μόνο DAC έχει για μετατροπή από ψηφιακό σε αναλογικό σήμα.

myst77
25-11-2020, 16:43
Ρε παιδια τοσες φορες εχει ειπωθει.
Το 3D audio παιζει σε ΟΛΑ τα ακουστικα ακομα και σε αυτα των 5¤
Ολη η δουλεια γινεται απο τη κονσολα και στελνει "ετοιμο" τον 3D ηχο στα ακουστικα μας

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

Valkyre
25-11-2020, 17:00
Ρε παιδια τοσες φορες εχει ειπωθει.
Το 3D audio παιζει σε ΟΛΑ τα ακουστικα ακομα και σε αυτα των 5¤
Ολη η δουλεια γινεται απο τη κονσολα και στελνει "ετοιμο" τον 3D ηχο στα ακουστικα μας

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

Αλλο πραγμα λεμε ηρεμησε.

Επισης αν περιμενεις να εχεις ιδια ποιοτητα ηχου απο τα 5 ευρω ακουστικα παω πασο.

psx3
25-11-2020, 17:03
Για αυτό έγραψα «εφάμιλλο» (η ποιότητα των speaker drivers, διάμετρος κλπ).

myst77
25-11-2020, 17:08
Μιλησα για την υποστηριξη 3D audio. Οχι ποσο καλα θα ακουγεται ο ηχος σε κάποιο ζευγαρι ακουστικα

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

Leon_DiZ
26-11-2020, 14:49
Σκέφτομαι να ανοίξω thread για εντυπώσεις για το tempest audio.

Όσοι έχετε παιχνίδια που το υποστηρίζουν πως σας φαίνεται;

Έβαλα λίγο το Astrobot και δεν μπορώ να καταλάβω και καμιά τρελή διαφορά.

PDS
26-11-2020, 16:38
Ναι γιατι οχι ενα thread για tempest.

odytsak
26-11-2020, 16:53
Tempest? για τον Joey λέτε? :P


https://www.youtube.com/watch?v=9jK-NcRmVcw

Dragonpaul
28-11-2020, 15:41
Μια ερώτηση που δεν ξέρω εάν είναι τόσο για τα pulse, όσο για ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν. Λοιπόν...

...όταν χρησιμοποιώ τα pulse και παίζω online, πάντα μα πάντα, άκουω αυτά που λέω ξανά, είτε χαμηλότερα είτε πιο δυνατά. Μια ηχώ, Δλδ. Όπως ακριβώς όταν ρυθμίζουμε το μικρόφωνο στις ρυθμίσεις και ακούμε πάλι τι λέμε... Ακριβώς έτσι, αλλά, οκ, πιο χαμηλά.
Ξερετε τι μπορεί να παίζεις ή τι ρυθμίσεις ακριβώς πρέπει να κάνω;

psx3
28-11-2020, 15:51
Αυτό είναι μια βοήθεια (να έχεις feedback της φωνής σου) για να μην φωνάζεις όσο φοράς ακουστικά.

Με τα κουμπιά του headset το ρυθμίζεις, δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες (το γράφει στο εγχειρίδιο χρήσης).

Snk
28-11-2020, 16:16
Ειναι το monitor button που το κανει αυτο. Μαλλον θα το εχεις ανοιχτό

Dragonpaul
28-11-2020, 19:23
Θα το τσεκάρω. Ευχαριστώ!

obione
28-11-2020, 20:19
Βλέπω ότι παλι δεν υποστηρίζει κανένα άλλο Bluetooth headset εκτός της psσονη να υποθέσω?
Αν έχεις δηλαδή high end headset και όχι της Sony παπαλα?

WolfRathmA
07-12-2020, 17:00
Τα πήρε ένας ξάδερφος τα ακουστικά και τα έφερε σπίτι να τα δοκιμάσω.

Πιο ξεφτυλισμενη ποιότητα κατασκευής δεν έχω ξαναδεί. Ούτε του 50ευρου ακουστικά δεν είναι έτσι όπως αυτά. Μέχρι και η αίσθηση των κουμπιών που πατάς είναι απαράδεκτη. Πραγματικά απαράδεκτα.

Από θέμα ήχου και πάλι δεν συγκινήθηκα καθόλου. Εγώ έχω τα Corsair Virtuoso και μπορώ να πω ότι είναι σκάλες ανώτερα.

Valkyre
07-12-2020, 17:09
^^ Μηπως ομως να συγκρινουμε ομοια με ομοια? Γιατι αυτα με τα οποια συγκρινεις τα Pulse 3d εχουν σχεδον την διπλασια τιμη.

WolfRathmA
08-12-2020, 10:31
^^ Μηπως ομως να συγκρινουμε ομοια με ομοια? Γιατι αυτα με τα οποια συγκρινεις τα Pulse 3d εχουν σχεδον την διπλασια τιμη.

Ναι έχεις δίκιο. ¶κυρη η σύγκριση με τα δικά μου.


Γενικά όμως τα συγκεκριμένα δεν κοστολογούνται σε καμία περίπτωση στα 100¤!

Η ποιότητα είναι χάλια. Ξανά λέω ούτε τα razer του 50αρικου δεν έχουν τέτοια ποιότητα κατασκευής.

cocous
08-12-2020, 10:33
Πάντως εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ειδικά σε σχέση με τα gold. Ποιό δυνατός και καθαρός ήχος και καλύτερη μόνωση.

Snk
08-12-2020, 13:50
Κι εγω μια απο τα ιδια. Πολυ ευχαριστημένος και πολυ καλύτερα απο τα προηγούμενα που είχα, τα playStation wireless stereo 2.0 Και σε κατασκευη και σε ηχο

drifterx
25-02-2021, 09:17
Μόλις είδα οτι το πλαίσιο το έβαλε για παραγγελία! Λογικά θα ακολουθήσουν και άλλα καταστήματα (εκτός απο το public που δε μας ενδιαφέρει μετά τη παπαριά που μας έκανε)

Όσοι ενδιαφέρεστε, ορμήξτε!

Dimos
02-05-2021, 02:10
Έχω δύο ερωτήσεις όποιος μπορεί να βοηθήσει:

1. Θα ήθελα να δοκιμάσω να Airpods Pro στο PS5, για να δω και το 3d audio. Απο οτι κατάλαβα πρέπει να προμηθευτώ ένα bluetooth dongle καθώς δεν συνδέονται απευθείας αλλιώς. Έχετε κάποιο υπόψιν σας?
- Βρήκα αυτό, νομίζω θα κάνει τη δουλειά: https://www.amazon.co.uk/UGREEN-Bluetooth-Transmitter-Wireless-Compatible/dp/B08FX7Y1N5.
-Απο ελληνικό μαγαζί, φαντάζομαι είναι το ίδιο: https://microcenter.gr/index.php?route=product/product&product_id=29641&skr_prm=WyI5MmEwYTAxYS03NjhlLTQ4ZmQtYmZkNy0yZTQxYT QyMTUwMjAiLDE2MTk5MDY3NTM2MjAseyJhcHBfdHlwZSI6Indl YiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

2. Λέω πάντως να πάρω ένα headset σε κάθε περίπτωση. Είμαι casual gamer, δεν παίζω online, οπότε δεν καίγομαι για μικρόφωνο, τρελή απόκριση κ.ο.κ. Περισσότερο με ενδιαφέρει η εμπειρία του 3d audio όπου αυτή προσφέρεται, και ένας αξιοπρεπής surround ήχος. Τα Sony Pulse 3d θα με καλύψουν πιστεύετε? Ενώ γενικά διαβάσω καλές κριτικές, βλέπω και κάποιες μικτές. Αξίζει ίσως να δώσω 50 παραπάνω και να πάω σε κάτι άλλο και αν ναι σε ποιο? Π.χ. αυτό https://www.skroutz.gr/s/15858416/SteelSeries-Arctis-7-2019-Edition-White.html?from=sku_color_variations#reviews

chronohill
11-05-2021, 11:59
Καλημέρα παίδες
Παίζοντας το returnal και έχοντας τα gold ps4 ακουστικά σκεφτόμουν αν θα είναι καλή η αναβάθμιση αξίζει το upgrade?γενικά είμαι πολύ ικανόποιημενος από τα gold αξίζουν εξίσου τα pulse?

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cocous
11-05-2021, 12:17
Καλημέρα παίδες
Παίζοντας το returnal και έχοντας τα gold ps4 ακουστικά σκεφτόμουν αν θα είναι καλή η αναβάθμιση αξίζει το upgrade?γενικά είμαι πολύ ικανόποιημενος από τα gold αξίζουν εξίσου τα pulse?

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας TapatalkΠροσωπικά στα δικά μου τα αυτιά τα pulse πέρα το οτι είναι ποιοτικά αρκετά ανώτερα και δυνατότερα σε ένταση, (σε σχέση με τα gold) είναι πάρα πολύ ξεκούραστα. Βέβαια ο καθένας μπορεί να λέει τα δικά του. Εγώ πάντως δεν μετάνιωσα που τα πήρα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Valkyre
11-05-2021, 12:24
Καλημέρα παίδες
Παίζοντας το returnal και έχοντας τα gold ps4 ακουστικά σκεφτόμουν αν θα είναι καλή η αναβάθμιση αξίζει το upgrade?γενικά είμαι πολύ ικανόποιημενος από τα gold αξίζουν εξίσου τα pulse?

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Tα πηρα προσφατα. Gold δυστυχως δεν εχω να σου πω ποσο καλυτερα ειναι σε αμεσο συγκριτικο με αυτα.

Αλλα θα κανω μερικα σχολια για τα pulse 3D τωρα που τα δουλεψα αρκετα.

Θυμιζω οτι ειχα ηδη τα ενσυρματα HyperX Cloud 2 οποτε θα συγκρινω την εμπειρια των Pulse 3D περισσοτερο με αυτα.

Κατα τη γνωμη μου 100 ευρω ειναι πολλα για τα Pulse 3D. Εγω τα πηρα με επιστροφη 20% οποτε μου βγηκε 80 ευρω, τιμη την οποια θεωρω τιμια.

Η ποιοτητα κατασκευης τους μπροστα στα Cloud 2 ειναι δυστυχως ενα ανεκδοτο...καθολου στιβαρα, μοιαζουν ψευτικα. Το χειροτερο ολων ομως ειναι τα μαξιλαρακια τους. Μπροστα στα μαξιλαρακια του Cloud 2 που προσφερουν τελεια ηχομονωση, αυτα του 3D Pulse ειναι 5-6 κατηγοριες κατω... (Φανταζομαι και τα Gold σε αναλογη κατηγορια ειναι στον τομεα αυτον)

Ενα αλλο αρνητικο που με ξενερωσε παααααααρα πολυ με τα 3D Pulse ειναι οτι το range τους αμα βαλεις στις πισω USB θυρες το στικακι που τα κανει pair με το PS5, ειναι απλα τραγικο... καθομαι στα 2.5 μετρα απο το PS5 και αν βαλω το στικακι στις πισω θυρες, δεν εχει σταθερη συνδεση, ολο κοβεται (αληθεια εχει κανεις κανενα τιπ γι αυτο το πραγμα? πως μπορω να βελτιωσω το range χρησιμοποιωντας τις πισω θυρες?). Αν το βαλεις στην μπροστινη θυρα τοτε το range ειναι μια χαρα.

Αυτα ειναι τα βασικα αρνητικα του για εμενα. Και ειναι αρκετα σημαντικα.

Τωρα τα θετικα. Προφανως το ασυρματο ειναι αλλη φαση πολυ πιο βολικο. Η εργονομια των controls ειναι παρα πολυ καλη και βολευει σημαντικα, μολις καταλαβεις που ειναι τι το βρισκεις μετα κατευθειαν χωρις πολλα πολλα.

Ο ηχος τους ειναι καλυτερος απο τα hyper x cloud 2 και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο αυτο (που ειναι και το πιο σημαντικο αλλωστε) ΑΛΛΑ η πολυ κακη ηχομονωση τους με κανει να σκεφτομαι ποσο καλυτερα θα ακουγονταν ολα εαν το headset ειχε μαξιλαρακια της προκοπης...

Γενικα εχω mixed αποψη. Δεν μετανιωσα που τα πηρα γιατι οπως ειπα τα πηρα στα 80 ευρω. Αν ειχα πληρωσει φουλ price παιζει να ειχα ξενερωσει.

Ελπιζω καπως καπου να βοηθησα. ;)

odytsak
11-05-2021, 14:45
Καλά που είπες για την εμβέλεια γιατί κι εγώ στα 2μιση μέτρα κάθομαι και η μπροστινή θύρα είναι μονίμως δεσμευμένη,
είμαι στο βάλε-βγάλε καθημερινά γιατί μεταφέρω αρχεία από το PC στο SHAREfactory,
στικάκι type-c δεν έχω αλλά ούτως ή άλλως η συγκεκριμένη θύρα είναι κρατημένη για το PSVR2 οπότε μόνο πίσω βολεύει αλλά αν είναι να κάνει διακοπές άστο καλύτερα.

cocous
11-05-2021, 15:05
Καλά που είπες για την εμβέλεια γιατί κι εγώ στα 2μιση μέτρα κάθομαι και η μπροστινή θύρα είναι μονίμως δεσμευμένη,
είμαι στο βάλε-βγάλε καθημερινά γιατί μεταφέρω αρχεία από το PC στο SHAREfactory,
στικάκι type-c δεν έχω αλλά ούτως ή άλλως η συγκεκριμένη θύρα είναι κρατημένη για το PSVR2 οπότε μόνο πίσω βολεύει αλλά αν είναι να κάνει διακοπές άστο καλύτερα.Παιδιά πάρτε μια προέκταση usb στους 30 ποντους και βγάλτε το μπροστά. Εγώ έτσι έχω κάνει ώστε να έχω μπροστά μου την φάτσα του ps5 άθικτη. Επειδή πίσω έχω και την κάμερα. Μόλις πάω σπίτι θα ανεβάσω φωτό.

Valkyre
11-05-2021, 15:24
^^ Aυτο εχω σκοπω να κανω κι εγω. Δεν μπορω να βλεπω αυτο το μαρκουτσι να πεταγεται μπροστα, μου χαλαει τη μοστρα! :P

cocous
11-05-2021, 15:31
^^ Aυτο εχω σκοπω να κανω κι εγω. Δεν μπορω να βλεπω αυτο το μαρκουτσι να πεταγεται μπροστα, μου χαλαει τη μοστρα! :PΕ ναι ρε συ. Ακριβώς αυτό. Να πετάει μπροστά σαν κέρατο.[emoji6][emoji6]
Λοιπόν είπα στον γιό μου να μου στείλει φωτό με την κονσόλα διότι θα αργήσω να πάω σπίτι.
Το dongle φαίνεται όπως βλέπουμε την φωτό κάτω δεξιά.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210511/d5a3d6771bd37ebbcc2b4ac1f0ede599.jpg

Valkyre
11-05-2021, 16:04
To θεμα βεβαια ειναι οτι κανονικα θα επρεπε να πιανει. Δηλαδη 2021 εχουμε δεν θα επρεπε να μπαινουμε σε τετοιες διαδικασιες απο τοση κοντινη αποσταση.

cocous
11-05-2021, 16:09
To θεμα βεβαια ειναι οτι κανονικα θα επρεπε να πιανει. Δηλαδη 2021 εχουμε δεν θα επρεπε να μπαινουμε σε τετοιες διαδικασιες απο τοση κοντινη αποσταση.Εννοείται αλλά γενικότερα και στα gold ήταν έτσι. Βέβαια δεν γνωρίζω σε μή Sony προϊόν εάν είναι καλύτερα. Αλλά πέρα της εμβέλειας δοκίμασε οταν έχεις ανοιχτή την κονσόλα για ώρες να πιάσεις πίσω το dongle. Είναι λιγάκι ζεστούτσικο αφού από εκεί εξάγει τον ζεστό αέρα η κονσόλα. Όχι όμως σε βαθμό να ζεματάει ούτε καν. Απλά γιατί να ζεσταίνεται χωρίς λόγο. [emoji6][emoji6]

jk_blue_tiger
11-05-2021, 21:50
Ασχημα σχολια διαβαζω, η Sony εξακολουθει βλεπω να μην δινει σημασια στα μαξιλαρακια...
Τα δικα μου ps3 pulse εχαυν το ιδιο θεμα σε πιο μεγαλο βαθμο ομως, διοτι δεν εχουν καλη εφαρμογη κ τα αυτια μου δεν τα αντεχουν πολυ ωρα.
Ή ισως τα αυτια μου εχουν κακη ποιοτητα λολ...
Τι να την κανω την ποιοτητα κατασκευης, τον ηχο ή την αυτονομια πολλων ωρων, οταν δεν μπορω να τα εχω στο κεφαλι μου πολλη ωρα
λογω μη καλης εφαρμογης τους και/ή χωρις ηχομονωση κ να κουραζονται τα αυτια μου να ακουν ηχους απο διαφορα σημεια.
Κριμα...

cocous
11-05-2021, 22:37
Ασχημα σχολια διαβαζω, η Sony εξακολουθει βλεπω να μην δινει σημασια στα μαξιλαρακια...
Τα δικα μου ps3 pulse εχαυν το ιδιο θεμα σε πιο μεγαλο βαθμο ομως, διοτι δεν εχουν καλη εφαρμογη κ τα αυτια μου δεν τα αντεχουν πολυ ωρα.
Ή ισως τα αυτια μου εχουν κακη ποιοτητα λολ...
Τι να την κανω την ποιοτητα κατασκευης, τον ηχο ή την αυτονομια πολλων ωρων, οταν δεν μπορω να τα εχω στο κεφαλι μου πολλη ωρα
λογω μη καλης εφαρμογης τους και/ή χωρις ηχομονωση κ να κουραζονται τα αυτια μου να ακουν ηχους απο διαφορα σημεια.
Κριμα...Πραγματικά η εφαρμογή τους σε μένα είναι φοβερή. Τα νοιώθω πολύ ωραία και δεν κουράζουν καθόλου.


Edit: Μάλλον δεν έχω δοκιμάσει κάτι πιο premium και μου φαίνονται τόσο καλά. Τι άλλο.

gonzalez
11-05-2021, 23:38
Πραγματικά η εφαρμογή τους σε μένα είναι φοβερή. Τα νοιώθω πολύ ωραία και δεν κουράζουν καθόλου.


Edit: Μάλλον δεν έχω δοκιμάσει κάτι πιο premium και μου φαίνονται τόσο καλά. Τι άλλο.

Ξεφεύγω λίγο από το θέμα - από προσωπική εμπειρία πάντως, δεν είναι απαραίτητο πάντως οτι πιο premium είναι πάντα και πιο άνετο/ξεκούραστο.
Έχω περάσει από διάφορα headsets, είχα παλιά το Sony Platinum, μετά Razer Thresher και τώρα πλέον πήρα κάτι πιο ιδιάτερα μετά από ψάξιμο, το Audeze Penrose.
Το Penrose έχουν μακράν τον καλύτερο ήχο με διαφορά, δεν έχω μετανιώσει καθόλου για την αγορά τους αλλά... τα Thresher όμως (που είναι περίπου μισή τιμή) ήταν μακράν τα πιο αναπαυτικά, δεν καταλάβαινα σχεδόν τίποτα όσο τα φορούσα, είχαν νομίζω ένα πολύ καλό balance τιμης/ποιότητας ήχου και κυρίως άνεσης αλλά και σταθερότητας/εμβέλειας σήματος.

// Είναι βέβαια πώς κάθεται και στο κεφάλι σου, αλλά νομίζω συνήθως αν διαβάσεις 3-4 reviews για το κάθε headset τα οποία συμφωνούν κίολας στο αν ένα headset είναι άνετο ή οχι, συνήθως θα είναι.

pgp69
12-05-2021, 00:45
Tα ακουστικά τα έχω και εγώ και είναι πολύ άνετα σίγουρα, και με πολύ καλό ήχο, αυτό που δεν ξέρω είναι αν δέχονται update γιατί δεν έχω κάνει κανένα μέχρι στιγμής.

Dragonpaul
12-05-2021, 00:54
Tα πηρα προσφατα. Gold δυστυχως δεν εχω να σου πω ποσο καλυτερα ειναι σε αμεσο συγκριτικο με αυτα.

Αλλα θα κανω μερικα σχολια για τα pulse 3D τωρα που τα δουλεψα αρκετα.

Θυμιζω οτι ειχα ηδη τα ενσυρματα HyperX Cloud 2 οποτε θα συγκρινω την εμπειρια των Pulse 3D περισσοτερο με αυτα.

Κατα τη γνωμη μου 100 ευρω ειναι πολλα για τα Pulse 3D. Εγω τα πηρα με επιστροφη 20% οποτε μου βγηκε 80 ευρω, τιμη την οποια θεωρω τιμια.

Η ποιοτητα κατασκευης τους μπροστα στα Cloud 2 ειναι δυστυχως ενα ανεκδοτο...καθολου στιβαρα, μοιαζουν ψευτικα. Το χειροτερο ολων ομως ειναι τα μαξιλαρακια τους. Μπροστα στα μαξιλαρακια του Cloud
Δημητρη, να πω κι εγώ μερικά πραγματα για τα Pulse, μια και τα εχω απο την πρώτη μερα.
Θα συμφωνήσω πως η ποιότητα κατασκευής δεν ειναι, ίσως, η καλύτερη, αλλα, απο την αλλη, δεν ειχα ποτε πολλα headsets για να εχω πιο εμπεριστατωμένη άποψη. Εγώ θα ελεγα πως πιο πολυ ειναι you get what you pay for και ίσως παραπάνω.
Με την ποιότητα του ηχου ειμαι απολυτα ευχαριστημένος!!!! Και στον ήχο αλλα και στο chat. Θα έλεγα πως ειναι άψογη η ποιότητα.
Τωρα αυτο που αναφέρεις για το range, δες το λιγο παραπάνω, επειδη εγώ παίζω περίπου στην ίδια απόσταση με εσενα και δεν εχω κανένα τέτοιο θέμα. Για να μη σου πω πως περιφέρομαι με αυτα και σε αλλα δωμάτια και δε χάνεται εύκολα το σημα και η ποιότητα. Επίσης εχω το dongle στο πίσω μέρος της κονσόλας.
Σε γενικές ειμαι σούπερ ευχαριστημένος και αν με ρώταγε κάποιος αν προτείνω τα συγκεκριμένα, θα ελεγα by all means! Ειδικά για τα λεφτά τους ειναι «ολα τα λεφτά»!
Αυτα απο εμένα!

polakis
10-08-2021, 17:31
Παιδια εχασα το usb των ακουστικων! Τα χω παιξει δεν το βρισκω πουθενα! Τι κανω τωρα; Υπαρχει στη σονυ ανταλλακτικο usb;

psx3
10-08-2021, 17:52
Δυστυχώς όχι και ακόμα κι αν βρεις από άλλο χρήστη, δεν αλλάζει το pairing.

Leon_DiZ
10-08-2021, 19:00
Πάρε τηλ την Cometron

Leon_DiZ
15-09-2021, 17:01
https://youtu.be/Ugvt8-b4bhs

Χάνει σε μαύρο.

panos74gr
15-09-2021, 22:32
Βγήκε και αυτό σε μαύρο… σύντομα θα δούμε και μαύρο ps5 να κλείσει η ομάδα.

Conjure7
19-09-2021, 17:32
Τελικά αξίζουν τα λεφτά τους αυτά;
Κι αν κάποιος τα χρησιμοποιεί με γυαλιά... Είναι άνετα; Ή σου πιέζουν το σκαλπ; Γιατί τα τελευταία που είχα πάρει ήταν αυτά του ps3 και πήγαν άπατα εξαιτίας της πίεσης που ένοιωθα.

cocous
19-09-2021, 21:35
Τελικά αξίζουν τα λεφτά τους αυτά;
Κι αν κάποιος τα χρησιμοποιεί με γυαλιά... Είναι άνετα; Ή σου πιέζουν το σκαλπ; Γιατί τα τελευταία που είχα πάρει ήταν αυτά του ps3 και πήγαν άπατα εξαιτίας της πίεσης που ένοιωθα.Σωτήρη καλησπέρα. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και απο τον ήχο και απο την εφαρμογή των συγκεκριμένων ακουστικών. Ειδικά σε σχέση με τα gold που είχα πρίν.

Conjure7
19-09-2021, 22:21
Σωτήρη καλησπέρα. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και απο τον ήχο και απο την εφαρμογή των συγκεκριμένων ακουστικών. Ειδικά σε σχέση με τα gold που είχα πρίν.Εντάξει Κώστα. Ευχαριστώ. Μάλλον θα τα πάρω.

djpar
19-09-2021, 22:45
Σωτήρη καλησπέρα. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και απο τον ήχο και απο την εφαρμογή των συγκεκριμένων ακουστικών. Ειδικά σε σχέση με τα gold που είχα πρίν.

Σε σχέση με τα gold... Πω φίλε και τα gold τα γουστάρω αρκετά, βέβαια δεν είμαι και ειδικός στο θέμα, έχω πάρει μόλις 2 ακουστικά

cocous
19-09-2021, 22:47
Σε σχέση με τα gold... Πω φίλε και τα gold τα γουστάρω αρκετά, βέβαια δεν είμαι και ειδικός στο θέμα, έχω πάρει μόλις 2 ακουστικάΕίναι και σε ένταση καλύτερα και σε ποιότητα ήχου. Επίσης πιο άνετα στο κεφάλι.
Το μόνο που δεν έχουν είναι προφίλ ήχου μέσω της εφαρμογής αλλά και πάλι δεν υπήρχε ποικιλία.

Leon_DiZ
20-09-2021, 10:23
Τα έχω βάλει και εγώ στο πρόγραμμα τα Pulse. Τόσα χρόνια λέω να πάρω ακουστικά και όλο το αναβαλλω.

Λογικά θα τα πάρω πριν αρχίσω να ασχολούμαι (κυρίως) με τα first party games που φαντάζομαι ότι θα τα αξιοποιησουν καλύτερα.

Conjure7
20-09-2021, 18:12
Έχω Κωτσόβολο δίπλα στη δουλειά. Είπα θα μπω μόλις σχολάσω κι αν τα έχει καλώς. Ε οκ. Τα είχε. Ακόμη στο κουτί είναι. Εντυπώσεις αργότερα.

vadergr
21-12-2021, 17:10
Ερωτησουλα.

Διαβάζω οτι εχει χαμηλή ενταση.
Στο max σε ακροαση spotify η θέαση Netflix πως τα πάει?
Στην περιπτωση του 2ου ειδικότερα στο low end/bass.

To EQ δουλευει σε Netflix/Spotify?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

cocous
21-12-2021, 21:23
Ερωτησουλα.

Διαβάζω οτι εχει χαμηλή ενταση.
Στο max σε ακροαση spotify η θέαση Netflix πως τα πάει?
Στην περιπτωση του 2ου ειδικότερα στο low end/bass.

To EQ δουλευει σε Netflix/Spotify?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.Ίσα ίσα η ένταση είναι πολύ καλή. Πραγματικά τα θεωρώ απο τα καλύτερα που έχω αγοράσει. Προσωπικά τα δουλεύω στην μισή τους ένταση και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

vadergr
21-12-2021, 21:25
Ίσα ίσα η ένταση είναι πολύ καλή. Πραγματικά τα θεωρώ απο τα καλύτερα που έχω αγοράσει. Προσωπικά τα δουλεύω στην μισή τους ένταση και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Ευχαριστώ.
Έχουν αρκετό χαμηλό για ταινιες?

cocous
21-12-2021, 21:27
Κοίτα δεν θέλω να σου πω ψέματα. Αναφέρομαι στα παιχνίδια και λιγάκι στο YouTube που έχω παρακολουθήσει. Σε αυτά είναι άψογα.

Conjure7
21-12-2021, 22:45
Η απλή απάντηση που ψάχνεις είναι ότι θα ακουστικά αξίζουν την πλήρη τιμή τους. 90; 99¤; Αν θυμάμαι καλά;
Τώρα ακόμη περισσότερο που πήρε το μάτι μου ότι τα έχει στα καταστήματα για 65; Νομίζω;; Δεν είναι τέλεια. Είναι πολύ vfm.
Netflix και Spotify συνηθίζω να ακούω από ηχεία. Οπότε δεν έχω άποψη.

Valkyre
27-10-2023, 09:53
Καλημερα παιδια, τα earpads του pulse 3d headset μου εχουν γινει σμπαραλια (κακιστη ποιοτητα btw). Υπαρχει καποιο μερος που να πουλαει ανταλλακτικα earpads να τα αλλαξω. Βλεπω παιζουν στο εξωτερικο σε διαφορα καταστηματα αλλα εδω ελλαδα δεν ειδα πολλες επιλογες. Εχει αλλαξει κανεις σας;

Christos33
27-10-2023, 17:35
Καλημερα παιδια, τα earpads του pulse 3d headset μου εχουν γινει σμπαραλια (κακιστη ποιοτητα btw). Υπαρχει καποιο μερος που να πουλαει ανταλλακτικα earpads να τα αλλαξω. Βλεπω παιζουν στο εξωτερικο σε διαφορα καταστηματα αλλα εδω ελλαδα δεν ειδα πολλες επιλογες. Εχει αλλαξει κανεις σας;

Στα προηγούμενα μου είχε πει ο Μιχάλης κ είχα πάρει από eBay ,έκαναν ένα μηνα να έρθουν κ ήταν φτηνά γύρω στα 7-8 ευρώ αν θυμάμαι καλά γιατί πάνε κάτι χρόνια.
Λογικά υπάρχουν κ γιαυτα απλά θέλει προσοχή γιατί υπάρχει πολύ ψευτιά στο eBay.


Sent from my iPhone using Tapatalk

cocous
28-10-2023, 00:05
Καλημερα παιδια, τα earpads του pulse 3d headset μου εχουν γινει σμπαραλια (κακιστη ποιοτητα btw). Υπαρχει καποιο μερος που να πουλαει ανταλλακτικα earpads να τα αλλαξω. Βλεπω παιζουν στο εξωτερικο σε διαφορα καταστηματα αλλα εδω ελλαδα δεν ειδα πολλες επιλογες. Εχει αλλαξει κανεις σας;Όσο προλαβαίνεις και καλύτερης ποιότητας χωρίς τελωνείο και γρήγορα με courier center. Δες και τα σχόλια.

https://share.temu.com/Escrn60M3aA

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
28-10-2023, 10:22
Όσο προλαβαίνεις και καλύτερης ποιότητας χωρίς τελωνείο και γρήγορα με courier center. Δες και τα σχόλια.

https://share.temu.com/Escrn60M3aA

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Thanks. Τα εχεις παρει εσυ; Εφαρμόζουν σωστα; Προσφερουν περισσοτερο απομονωση περιβαλλοντικου χωριυ;

cocous
28-10-2023, 14:51
Thanks. Τα εχεις παρει εσυ; Εφαρμόζουν σωστα; Προσφερουν περισσοτερο απομονωση περιβαλλοντικου χωριυ;Όχι αλλά κάποια στιγμή θα το κάνω γιατί αρχίζουν και χαλάνε. Από τα σχόλια βλέπω όμως ότι είναι καλά. Επίσης έχει και φωτογραφίες απο αγοραστές που δείχνουν ότι εφαρμόζουν άψογα.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
10-11-2023, 13:02
ερχονται και αυτα:

https://www.youtube.com/watch?v=skY_LOIV0xw&ab_channel=PlayStation

Conjure7
11-11-2023, 10:06
Για τις "ψείρες" λες;
Έχω την "κάσκα". Για τα χρήματά της είναι εξαιρετική. Στην απόδοση του ήχου εννοώ. Στα υπόλοιπα...
Το πρόβλημά μου είναι ότι ποτέ δεν με βόλεψαν οι "κάσκες". Δεν τις αντέχω πάνω από μισή, με πολύ ζόρι, μια ώρα. Πονάει όλο μου το κεφάλι, αισθάνομαι τρομερό βάρος και δυσφορία. Τα λυπάμαι που κάθονται στην άκρη, γιατί μου αρέσει ο ήχος τους, αλλά δεν μπορώ. Τα έχω βάλει και σε νάιλον, γιατί με τη σκόνη δεν τα πάνε καθόλου καλά. Ίσως γι αυτό έμεινες από, μαξιλαράκια cocus.
Τώρα η περίπτωση των "ψειρών" θα με ενδιέφερε. Αλλά όχι να θέλουν πάλι στικάκι για να παίξουν, να έχουν δυνατότητα ταυτόχρονης σύνδεσης με το τηλέφωνό μου και κυρίως να μην τα κοστολογούν στα 200+, όπως ακούγεται.

Valkyre
11-11-2023, 15:54
Και τις ψειρες και το καινουργιο Pulse 3D Elite με noise cancelation κλπ.

Lefteris_X
11-11-2023, 16:11
Αν η Σονυ (και κάθε εταιρεία) θέλει τα ακουστικά της να έχουν ΤΟΠ ποιότητα ήχου, τότε ΔΕΝ μπορεί να χρησιμοποιήσει Bluetooth παρά μόνο καρφωτή σύνδεση Wi-Fi (μέσω stick).

Ο λόγος είναι απλός: ακόμα και το πιο τελευταίο/σύγχρονο πρωτόκολλο BT δεν προσφέρει το απαιτούμενο bandwidth για ΤΟΠ ήχο (όπως Tempest Audio, Dolby Atmos, αλλά και παλαιότερα όπως DTS 7.1 κλπ).

Αν θυμάμαι σωστά το είχα γράψει και πιο παλιά.

Το "ευτυχές" της υπόθεσης είναι ότι τα Pulse 3D τα παλαιότερα, όχι δηλαδή αυτά, έχουν και σύνδεση με απλό jack.

Επίσης, σε κάποια μοντέλα τηλεοράσεων μπορείς να βάλεις το Wi-Fi stick και να το "αναγνωρίσουν" ως πηγή εξόδου ήχου. (επειδή όμως δεν με ενδιέφερε κάτι τέτοιο, δεν το έψαξα περαιτέρω ποια είναι τα συμβατά μοντέλα TV).

Conjure7
11-11-2023, 17:10
Εδώ με βρίσκεις πραγματικά αδιάβαστο. Νόμιζα πως η εμμονή με το usb stick είχε να κάνει με τρόπο αποτροπής χρήσης οποιουδήποτε άλλου ακουστικού, εκτός sony ή εγκεκριμένων από αυτή.

Valkyre
11-11-2023, 17:25
Πολυ αξεσουαρ ομως το ps5… ποτε στο παρελθον δεν θυμαμαι τοσα περιφερειακα. Βεβαια καλλιστα μπορει να κανω και λαθος γιατι τα περισσοτερα περιφερειακα παντα με αφηναν αδιαφορο. Ομως εδω εχουμε τους τελευταιους μηνες χαμο απο κυκλοφοριες αξεσουαρ.

lak100
12-11-2023, 01:32
Εχουμε καμια πληροφορια για ημερομηνια κυκλοφοριας Ελλαδα των Pulse Explore της s Ηδη τα sony center εχουν βγαλει pre order τα εδωσα ενα pre order απο amazon.de και με μεταφορικα βγαινουν 238 αν ειναι να μην αργησουν πολυ να περιμενω Ελλαδα τα sony center τα εβγαλα στα 220. Δεν ξερω αν αξιζουν τα 18 ευρω διαφορα την οποια αναμονη

odytsak
24-02-2024, 22:10
Δεν έχω καταλάβει αν τα Pulse Elite κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα και εξαντλήθηκαν στις προπαραγγελίες ή τελικά δεν έχουν έρθει καθόλου γιατί οι ημερομηνίες σε κάθε κατάστημα είναι διαφορετικές και στο περίπου.
https://sonycenters.gr/playstation/sony-pulse-elite-wireless-headset/
Θέλω βέβαια να τα δω και πως κάθονται μαζί με το PSVR2, όλα τα reviews το δείχνουν να κάθεται απλά στο κεφάλι και να λένε αν και πόσο άνετο είναι.
https://www.youtube.com/watch?v=X_ITl8PamZg

Christos33
25-02-2024, 02:15
Δεν πρέπει να ήρθαν ακόμα Ελλάδα λίγο που κοίταξα ο Γερμανός τα είχε για προπαραγγελια με ημερομηνία 12/3.


Sent from my iPhone using Tapatalk

odytsak
25-02-2024, 11:22
Αυτό έχω καταλάβει κι εγώ, υποτίθεται ότι θα κυκλοφορούσαν (και) στην Ελλάδα στις 21 Φεβρουαρίου όπως σε Ευρώπη/Αμερική.

Christos33
25-02-2024, 11:27
Εγώ δεν ασχολήθηκα καν έχω τόσα ακουστικά ακόμα κ τα προηγούμενα κ παίζω με ψείρες γιατί αυτές με βολεύουν [emoji3].


Sent from my iPhone using Tapatalk

drifterx
26-02-2024, 08:50
Ισχύει δεν έχουν έρθει ακόμη Ελλάδα.

Έχω βάλει προπαραγγελία από την ημέρα της ανακοίνωσης σχεδόν (θα πουλήσω στα 3d) και έφαγα μετάθεση ημερομηνίας.

Μάλλον μέσα με τέλη Μαρτίου το βλέπω να έρχονται.

Valkyre
26-02-2024, 12:01
^^ Oταν με το καλο παραλαβεις κανε μου μια χαρη και δωσε ενα αντικειμενικο οσο μπορεις review-συγκριση με τα Pulse 3D τα απλα που εχω και εγω.

Κυριως με ενδιαφερει αν εχει καλυτερα μπασα, noise cancelation και γενικα ηχο.

Μη διστασεις να κραξεις, αλλα μην κραξεις και χωρις ουσιαστικο λογο! :P

drifterx
26-02-2024, 12:28
Α Δημήτρη δε νομίζω ότι είμαι ο κατάλληλος για να σε βοηθήσω σε αυτά που ρωτάς.

Δε θα έλεγα ότι έχω και κανα αυτί τρελό που καταλαβαίνει όλες τις διαφορές που διαβάζω δεξιά-αριστερά.

Όπως επίσης δεν ασχολούμαι καθόλου με multi, που νομίζω εκεί έχει διαφορά το noise cancelation (αν θα ακούν οι άλλοι τα πατατάκια που τρως!)

Σίγουρα η τεχνολογία είναι εκεί και σίγουρα θα έχει διαφορά για όσους είναι ευαίσθητοι σε τέτοια ζητήματα!

Αυτό που σίγουρα θα σου πω και θα κράξω αν χρειαστεί είναι πόσο άνετο είναι σε κάμποσες ώρες χρήσης.

Valkyre
26-02-2024, 12:49
Ok κατανοητο. Απλα δωσε και μια εικονα του αν τα μαξιλαρακια προσφερουν καλυτερη ηχομονωση απο εξωτερικους θορυβους κλπ

Christos33
26-02-2024, 16:38
Δεν έχει Noise Cancellation το γράφει όποτε μην σκέφτεσαι γιαυτο τσαμπα λεφτά αν είναι το βασικό σου πρόβλημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
26-02-2024, 16:53
Ναι εννοουσα για τα μαξιλαρακια αν βοηθανε σε αυτο.

Πχ τα μαξιλαρακια του Hyper X Cloud II ειναι τετοια που ειναι σε σημαντικο βαθμο ηχομονωτικα.

odytsak
26-02-2024, 21:28
^^ Oταν με το καλο παραλαβεις κανε μου μια χαρη και δωσε ενα αντικειμενικο οσο μπορεις review-συγκριση με τα Pulse 3D τα απλα που εχω και εγω.

Κυριως με ενδιαφερει αν εχει καλυτερα μπασα, noise cancelation και γενικα ηχο.

Μη διστασεις να κραξεις, αλλα μην κραξεις και χωρις ουσιαστικο λογο! :P

https://www.youtube.com/watch?v=8FESsvIRmtU

Valkyre
27-02-2024, 10:14
Τελικα παιζει να το κανω εγω το review.. μαλλον θα μου το φερει ο αδερφος μου απο γερμανια την πεμπτη. Θα επανελθω..

odytsak
28-02-2024, 14:57
Τελικα παιζει να το κανω εγω το review.. μαλλον θα μου το φερει ο αδερφος μου απο γερμανια την πεμπτη. Θα επανελθω..

Α ωραία, εγώ αυτό που ήθελα να μάθω πριν κάνω την αγορά είναι πως κάθεται μαζί με PSVR2 γιατί μόνο γι' αυτήν την χρήση προορίζεται.
Οσο κι αν έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι γιατί προφανώς δεν υφίσταται κάποιο θέμα μεταξύ Pulse Elite και PSVR2. Επιβεβαίωσέ μας όταν το πάρεις στα χέρια σου πως όλα είναι ΟΚ.

Valkyre
28-02-2024, 15:39
Πιστευω οτι δεν το εχει καλοσκεφτει η Sony το συνδυασμο Elite και PSVR2 απο οτι ειδα κι εγω.

Υπαρχουν 2 σχολες που η μια λεει το φορας αφου φορεσεις το PSVR2, αλλα δεν καθεται τοσο καλα και η αλλη που λεει οτι φορας πρωτα το Elite και μετα το PSVR2. Εμενα ομως αυτη η δευτερη περιπτωση μου ακουγεται εντελως τσαπατσουλικη απο την αποψη του: "και αν καποιος θελει να μου πει κατι? Τι κανω καθομαι και βγαζω την κασκα για να μπορεσω να βγαλω τα ακουστικα?". Δεν εχει λογικη.

Οπως και να εχει θα δοκιμασω και τις 2 μεθοδους και θα επανελθω, αλλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κρατησω και τα Pulse 3D αποκλειστικα και μονο για να τα χρησιμοποιω με το PVR2.

Valkyre
01-03-2024, 13:06
Λοιπον το πηρα εχθες αλλα πολυ αργα το βραδυ γιατι ειχε νυχτερινη πτηση ο μπρο.

Επαιξα κανενα 2ωρο με αυτο οποτε οι πρωτες εντυπωσεις ειναι οι εξης:

ΘΕΤΙΚΑ:
- Πολυ πιο στιβαρη κατασκευη.
- Στο δικο μου κεφαλι καθεται πολυ πολυ καλυτερα απο το Pulse 3D. Τα μαξιλαρακια αγκαλιαζουν τα αυτια μου τελεια και ευθυνεται σε αυτο το γεγονος οτι τα μαξιλαρακια πλεον εχουν ευρος κινησης ωστε να καθονται σωστα στα περισσοτερα φανταζομαι κεφαλια
- Ηχος σημαντικα βελτιωμενος. Ιδιως στα μπασα. Εχει γινει πολυ καλη δουλεια, κατι που επιβεβαιωνουν και επισημα reviews/μετρησεις.
- Το dongle εχει καλυτερο range απο το Pulse 3D. Το εχω βαλει στην πισω θυρα USB και πιανει μια χαρα, κατι που με το Pulse 3D απλα δεν γινοταν.
- Τα μαξιλαρακια προσφερουν καλυτερη ηχομονωση απο το Pulse 3D
- Τις μεγαλες βελτιωσεις σε μικροφωνο και noise cancelation οταν μιλας δεν τις δοκιμασα αλλα ειναι ευρεως διαδεδομενο οτι ειναι παρα πολυ καλες.

SO-SO:
- Νιωθω οτι το καλοκαιρι με το Pulse Elite θα ειναι χειροτερα τα πραγματα...
- Το υλικο που χρησιμοποιουν στα μαξιλαρακια του Elite δεν μου φαινεται ιδιαιτερα διαφορετικο απο του Pulse 3D... οποτε το νου σας και προσοχη.
- Ειναι λιγο πιο βαρυ αλλα δεν το νιωθεις γιατι εφαρμοζει πιο σωστα.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ:
- Το headset αυτο δεν εχει μελετηθει για να χρησιμοποιειται με το PSVR2... πραγμα που νιωθω ειναι τραγικο για πολλους λογους και με κανει για μια ακομη φορα να νιωθω οτι το VR για την Sony ειναι εντελως afterthought. Δεν γινεται να κυκλοφορεις επισημο headset και να μην ειναι συμβατο με αλλο αξεσουαρ. Και οχι δεν ειναι λυση να το βαλεις οπως ναναι. Δεν καθεται σωστα. Δοκιμασα και να το βαλω απο πανω απο το PSVR2 οπως καναμε με το Pulse 3D και να βαλω πρωτα το elite και μετα το κρανος. Τιποτα απο τα 2 δεν λειτουργει σωστα και θα ελεγα οτι αυτοι που βαζουν το κρανος πανω απο το Elite σε πολυ συντομο διαστημα θα σκισουν τα μαξιλαρακια του headset... Αποτελει μεγαλη απογοητευση το συγκεκριμενο κομματι γιατι κατα τα αλλα ειναι ενα εξαισιο αξεσουαρ για ολες τις υπολοιπες χρησεις. Αληθεια δεν καταλαβαινω πως το εκανε αυτο η Sony. Παντως οποιος εχει PULSE 3D ακουστικα και θελει να παιζει PSVR2 καλο θα ειναι να μην τα πουλησει και να τα κρατησει ευκαιρα αν κανει upgrade στα Elite. Εγω αυτο θα κανω. Θα εχω το Elite για ολα τα αλλα παιχνιδια και το Pulse 3D για το PSVR2.

Τυχον αλλες αποριες που εχετε ρωτατε ελευθερα!

Lefteris_X
01-03-2024, 14:01
Περίεργο αυτό που λες για το dongle του Pulse 3D.
Το λέω γιατί κι εγώ Pulse 3D έχω και επίσης έχω το dongle στην πίσω θύρα USB του PS5.....και πιάνει σε απόσταση πεντακάθαρα 5-6 μέτρων, ακόμα και όταν αλλάζω χώρο (μπάνιο, κουζίνα).

Μήπως έχεις πολλές παρεμβολές στο σπίτι ή έχεις κρύψει/καταχωνιάσει το PS5 σε κανά έπιπλο ή πίσω από την TV; (προσωπικά τέτοια πράγματα με τις κονσόλες δεν κάνω, τις τοποθετώ πάνω σε γραφείο/τραπέζι και μάλιστα υπερυψωμένες 7-8 πόντους ώστε να υπάρχει ακόμα καλύτερη ροή αέρα)

drifterx
01-03-2024, 14:12
Δημήτριε αδειούχε όταν λες δεν στέκεται καλά πάνω από το psvr2 τι ακριβώς εννοείς?

Ότι πχ δε κλείνει όσο θα έπρεπε να κλείνει?

Valkyre
01-03-2024, 14:20
Περίεργο αυτό που λες για το dongle του Pulse 3D.
Το λέω γιατί κι εγώ Pulse 3D έχω και επίσης έχω το dongle στην πίσω θύρα USB του PS5.....και πιάνει σε απόσταση πεντακάθαρα 5-6 μέτρων, ακόμα και όταν αλλάζω χώρο (μπάνιο, κουζίνα).

Μήπως έχεις πολλές παρεμβολές στο σπίτι ή έχεις κρύψει/καταχωνιάσει το PS5 σε κανά έπιπλο ή πίσω από την TV; (προσωπικά τέτοια πράγματα με τις κονσόλες δεν κάνω, τις τοποθετώ πάνω σε γραφείο/τραπέζι και μάλιστα υπερυψωμένες 7-8 πόντους ώστε να υπάρχει ακόμα καλύτερη ροή αέρα)

Μωρε και παρεμβολες εχω και επιπλα εχω... το θεμα ειναι οτι ακομα τα ιδια εχω και με το Pulse Elite δεν εχω θεμα, οποτε με τον ενα ή τον αλλο τροπο ειναι καλυτερο σε αυτον τον τομεα.


Δημήτριε αδειούχε όταν λες δεν στέκεται καλά πάνω από το psvr2 τι ακριβώς εννοείς?

Ότι πχ δε κλείνει όσο θα έπρεπε να κλείνει?

Δεν ειναι σωστο. Ειναι λαθος. Δεν ξερω πως να στο εξηγησω αν δεν το δοκιμασεις. Δεν το νιωθεις καλα. Δεν κλεινει οσο θα επρεπε, ακουμπαει στον σκελετο του PSVR2 (και αρα λογικα κανει γρατζουνιες) γενικα δεν ειναι μελετημενο οπως το Pulse 3D που ειχε μεχρι και ειδικα ανοιγματα/εγκοπες στα ακουστικα ωστε να εφαρμοζουν τελεια με το πλαισιο του PSVR2. Μαλιστα βαζοντας τα Pulse 3D και το PSVR2 νιωθω οτι σε φερνει πολυ πιο ευκολα στο τελειο, sweet spot.

Τα elite καμμια σχεση. Δεν ειναι φτιαγμενα για αυτη τη χρηση. Αν τα παρεις, γνωμη μου κρατα και τα Pulse 3D εστω να δοκιμασεις τι και πως ωστε να ξερεις μετα αν θες ακομα να τα πουλησεις ή οχι.

Christos33
01-03-2024, 20:04
Έχεις δίκιο για το pulse 3D κ μένα το κάνει χάνει την επαφή για λίγο κ ας είμαι δίπλα γιαυτο το έβαλα στην μπροστά θύρα μπας κ αλλάξει κάτι.
Στο άλλο που λες δεν έχεις άδικο νομίζω έχει μια τάση η Sony κ ότι βγάζει εκτός το PlayStation δεν το υποστηρίζει όποτε δεν το βλέπω καθόλου απίθανο να μην κοίταξε να βολεύουν τα ακουστικά για VR.


Sent from my iPhone using Tapatalk

odytsak
02-03-2024, 14:28
ΑΡΝΗΤΙΚΑ:
- Το headset αυτο δεν εχει μελετηθει για να χρησιμοποιειται με το PSVR2...

Εντάξει δεν είναι σοβαροί οι άνθρωποι, θα αγόραζα το Pulse 3D και μάλιστα σε προσφορά πριν μήνες,
θα το είχα ευχαριστηθεί τόσο καιρό αλλά περίμενα ώστε να πάρω κάτι καλύτερο και φυσικά ακριβότερο
και τελικά τα κάνανε σκατά και δεν έχω όρεξη πλέον να πάρω κανένα από τα δύο.

Lefteris_X
02-03-2024, 16:18
Καλά, μη νομίζετε ότι τα ακουστικά Pulse 3D είναι καμιά ακουστικάρα.

Πριν 30 χρόνια είχα πολύ καλύτερα (και φθηνότερα από 100 ευρώ = 34.000 δρχ).

Εξέλιξη κατά τ' άλλα.

drifterx
02-03-2024, 18:11
Εν τω μεταξυ μου φαίνεται πολύ κουφό να μη ταιριάζουν τα elite με το vr2 ενώ τα 3d ειναι οκ.

Μοιάζουν πολύ μεταξυ τους σαν να εχουν τον ιδιο σκελετό...

Τι να πεις; Μεγάλη πατάτα!

Christos33
02-03-2024, 18:51
Εμένα δεν μου αρέσουν που έχουν αυτό το σχέδιο ,εντάξει το μικρόφωνο φαίνεται οκ που βγανει κ είναι ποιο βαριά από ότι διαβάζω 40 γρ .
Τα INZONE Buds δεν κάνουν για VR που φαίνονται ποιο καλά για VR.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
03-03-2024, 00:15
Το βαρος προσωπικα δεν το νιωθω γιατι καθεται στο κεφαλι πολυ πιο ανετα απο το Pulse 3D. Ενα αλλο ομως θεμα που ανακαλυψα οτι ειναι καπως ενοχλητικο ειναι το φωτακι που εχει. Ειναι μεν κατω δεξια αλλα με την ακρη του ματιου το νιωθεις και γινεται ενοχλητικο.

Valkyre
16-03-2024, 10:53
Αν κατι με εχει εντυπωσιασει πραγματικα απο το elite ειναι η μπαταρια του.. παιδια ειναι ατελειωτη!

Το εχω τοσο καιρο και το εχω φορτισει μονο μια φορα και αυτο χωρις καν να ειναι εντελως αποφορτισμενο.