PDA

View Full Version : Forspoken (Square Enix, Luminous Productions)



Leon_DiZ
12-06-2020, 01:39
https://youtu.be/doe3kUqHIcM


"Watch a breathtaking first look at Project Athia, a thrilling story-led, action-packed adventure from SQUARE ENIX’s new studio, Luminous Productions.

Project Athia is the culmination of Luminous Productions’ philosophy to create a completely new and fresh gaming experiences that fuses together the latest technologies with art. With the PlayStation 5, their vision truly comes to life, and with Project Athia you can look forward to being transported to a vast and detailed world filled with beauty and dismay."

muku
12-06-2020, 11:39
Μαζι με το Horizon οτι πιο εντυπωσιακο ειδαμε στην παρουσιαση. Limited time console exclusive κιολας...

Leon_DiZ
12-06-2020, 14:36
Ωραίο ήταν, το περισσότερο CGI μου φάνηκε με ελάχιστο gameplay. Είμαι περίεργος τι θα κάνει η συγκεκριμένη ομάδα μετά την αποχώρηση του Tabata, δεν γνωρίζουμε καν αν αυτό ήταν το concept που είχε ξεκινήσει ή κάτι άλλο.

Φαίνεται ότι έχουν δώσει έμφαση στο story / lore.


Late on Twitter, writer Gary Whitta (Rogue One: A Star Wars Story, The Book of Eli) noted he led the writing team for this. He’s worked on game narrative for Telltale’s The Walking Dead, Prey, and Gears of War.

1271177007074697217

spartan
12-06-2020, 17:34
Αποκλειστικο δεν ειναι αυτο?

Leon_DiZ
12-06-2020, 17:35
Αποκλειστικο δεν ειναι αυτο?

Timed exclusive για PS5. Μετά πει σε PC

Nek_Food
12-06-2020, 18:00
Τα γράφει στο τέλος του βίντεο. Console Exclusive for limited time, also available on PC. Αυτό σημαίνει ότι μετά από λίγο καιρό θα πάει και Xbox μεριά ή κατάλαβα λάθος;

Δείχνει να έχει εξαιρετικά γραφικά και καλοδουλεμένο, γενικά ενδιαφέρον. Τώρα τι εννοούν με το designed exclusively for the PS5 και τι διαφορές θα έχουν οι άλλες εκδόσεις, μένει να δούμε για να αρχίσουμε να ξεχωρίζουμε και τυχόν συγκριτικά πλεονεκτήματα του όλου συστήματος ως έχει στηθεί. Ο τίτλος ίσως να αλλάξει μελλοντικά (working title) οπότε αν το χάσουμε ως project Athia και εμφανιστεί με άλλο όνομα μην παραξενευτεί κάποιος.

tomic20
13-06-2020, 14:09
ολα αυτα τα παιχνιδια με το project κατι στο τιτλο, στο τελος δεν κυκλοφορουν καθολου...

hakoo
13-06-2020, 16:28
ολα αυτα τα παιχνιδια με το project κατι στο τιτλο, στο τελος δεν κυκλοφορουν καθολου...

True story.
Δεν το σχολιασα καν το παιχνιδι γιατι τετοιου τυπου ανακοινωσεις μου κανουν λιγο αδιαφορες πλεον. Ιαπωνικα projects που ανακοινωνονται παρα πολυ νωρις και ουτε τιτλο δεν εχουν, τα βλεπουμε ξανα μετα απο χρονια και τα περισσοτερα ειτε ειναι πολυ αλλαγμένα ειτε δεν κυκλοφορουν καν οπως ειπε και ο tomic.
Ομορφο αυτο που εδειξαν δε λεω αλλα δεν το παιρνω τοσο στα σοβαρα.

obione
28-07-2020, 05:24
https://www.gamesradar.com/project-athia-is-an-open-world-game-and-looks-nearly-identical-on-ps5-and-pc-square-enix-says/

Μερικά νέα για τον τιτλο

Leon_DiZ
02-09-2020, 20:45
https://youtu.be/pKzwwo09lRk

Leon_DiZ
07-12-2020, 21:09
Το παιχνίδι είναι exclusive για 2 χρόνια τουλάχιστον.


https://pbs.twimg.com/media/Eopnga5VgAIIoZo?format=jpg&name=large

PDS
07-12-2020, 21:14
Χαζομαρες.

Η το κανεις φουλ exclusive για να εκμεταλευτει το hardware 100% ή μη πληρωνεις καθολου για time exclusivity. Πεταμενα λεφτα. Απλα στερεις απο τον αλλον να παιξει το γκειμ. Δεν συμφωνω καθολου με Sony οταν το κανει αυτο.

Leon_DiZ
07-12-2020, 21:37
Χαζομαρες.

Η το κανεις φουλ exclusive για να εκμεταλευτει το hardware 100% ή μη πληρωνεις καθολου για time exclusivity. Πεταμενα λεφτα. Απλα στερεις απο τον αλλον να παιξει το γκειμ. Δεν συμφωνω καθολου με Sony οταν το κανει αυτο.

Αυτοί οι 5 που έχουν Xbox για να παίζουν παιχνίδια της SE θα τα πάρουν αργότερα με όλα τα patch και τα DLC πακετάκι, σιγά τα ωα :P

Leon_DiZ
12-01-2021, 02:18
Ιανουάριος 2022

https://media.discordapp.net/attachments/775476371815268362/798313842685771776/unknown.png

Leon_DiZ
18-03-2021, 20:49
https://youtu.be/J_3fndPnBmQ


Introducing Forspoken, the new narrative-driven adventure set in a beautiful yet cruel world.

Play as Frey Holland, an ordinary young woman who must harness her magical abilities to survive in the fantastical yet dangerous land of Athia.

Developed by Luminous Productions for the PlayStation®5 system and PC, Forspoken will take players on a magical and perilous journey.

hakoo
19-03-2021, 14:38
Α mother..what dragon??
Πιπερι SE [emoji14]
Strong language σε in house παιχνιδι της SE, σαν να ακους τον μικυ να βριζει ενα πραγμα.

Leon_DiZ
19-03-2021, 16:02
Strong language, μαύρη πρωταγωνίστρια από Ιάπωνες devs, απ' ό,τι διαβάζω το σενάριο γράφεται (και ; ) από δυτικούς συγγραφείς... Πολύ ενδιαφέρον κράμα, magic και γρήγορο traversal, μακάρι να πάει καλά.

hakoo
19-03-2021, 19:38
Σιγουρα ενδιαφερον φαινεται κυριως γιατι δεν μας εχει συνηθισει η SE σε τετοιο υφος αλλα δεν εχω και πολυ μεγαλες προσδοκιες. Ειναι η ομαδα του FFXV ενισχυμενη με δυτικους devs η ειναι μονο Ιαπωνες devs? Δεν εχω καταλαβει τι ειναι ακριβως το luminous studio.
Σε καθε περιπτωση ειναι ενα next gen only project, μακαρι να ειναι καλο.

Leon_DiZ
19-03-2021, 20:11
Σιγουρα ενδιαφερον φαινεται κυριως γιατι δεν μας εχει συνηθισει η SE σε τετοιο υφος αλλα δεν εχω και πολυ μεγαλες προσδοκιες. Ειναι η ομαδα του FFXV ενισχυμενη με δυτικους devs η ειναι μονο Ιαπωνες devs? Δεν εχω καταλαβει τι ειναι ακριβως το luminous studio.
Σε καθε περιπτωση ειναι ενα next gen only project, μακαρι να ειναι καλο.


Ακριβώς, η Luminous Productions είναι στην ουσία η ομάδα που έφτιαξε το XV (χωρίς τον Tabata πλέον) και χρησιμοποιούν την ίδια μηχανή γραφικών.

Οι περισσότεροι είναι Ιάπωνες


Of the 130 employees, approximately 20 are not Japanese, and the studio uses an in-house translator so that the studio can operate globally.[2] (https://en.wikipedia.org/wiki/Luminous_Productions#cite_note-fusion-2)

Εδώ ο lead writer

1271177007074697217

ενώ πολλοί υποψιάζονται ότι και ο Brandon Sanderson δουλεύει στο συγκεκριμένο

Brandon Sanderson Working On Game For "Fairly Large Developer" (https://techraptor.net/gaming/news/brandon-sanderson-working-on-game-for-fairly-large-developer)

WolfRathmA
30-03-2021, 20:19
https://www.youtube.com/watch?v=MfO0bufHXBA

Leon_DiZ
30-03-2021, 21:44
Είδα πριν το νέο trailer και σκεφτόμουν ποιος να είναι άραγε ο συνθέτης.

Απ' ο,τι φαίνεται θα είναι ο Bear McCreary που έκανε και το νέο God of War.

1376267323665965057

hakoo
30-03-2021, 22:04
Fuck off στην αρκουδα???
Πεθανα.

Οκ, αν εξαιρεσεις την μεγαλη προσπαθεια language wise να δειξουν οτι προκειται για κατι διαφορετικο απο την SE φαινεται συμπαθητικο.

Slay
31-03-2021, 14:57
Fuck off στην αρκουδα???
Πεθανα.

Οκ, αν εξαιρεσεις την μεγαλη προσπαθεια language wise να δειξουν οτι προκειται για κατι διαφορετικο απο την SE φαινεται συμπαθητικο.
Ακριβως αυτό ήταν το πράγμα που μου χτύπησε ποιο πολύ. Για εμένα καλό είναι, γιατί δείχνει ότι δεν θα ειναι ενα FF clone ή κάτι πάρομοιο. Και η πρωταγωνίστρια δείχνει πολύ καλή, μακάρι να έχουμε ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Valkyre
31-03-2021, 15:17
Μονο εμενα η ολη φαση μου θυμισε πολυ το FFXV? :P

Απο το τοπιο που ειναι σχεδον καρμπον η πρωτη περιοχη (αισθητικα) του FFXV, μεχρι την ενδυμασια (ανετα εμπαινε στο γκρουπακι του FFXV) και τελος το movement που μου θυμισε το warping.

Δε ξερω μου εβγαλε μεγαλη FFXV αισθητικη.

Leon_DiZ
10-09-2021, 00:54
https://youtu.be/AdZUrXCqUck

Μου βγάζει πολύ παιχνίδι που είχαν μια μηχανή γραφικών και έφτιαξαν πρώτα το gameplay και μετά όλα τα άλλα.

Τι θες; Ξορκια; Πάρε. Όπλα; Πάρε. Γρήγορο traversal; Δικό σου.

Ελπίζω να βγει κάτι καλό.

psx3
10-09-2021, 01:42
https://youtu.be/AdZUrXCqUck

Μου βγάζει πολύ παιχνίδι που είχαν μια μηχανή γραφικών και έφτιαξαν πρώτα το gameplay και μετά όλα τα άλλα.

Τι θες; Ξορκια; Πάρε. Όπλα; Πάρε. Γρήγορο traversal; Δικό σου.

Ελπίζω να βγει κάτι καλό.
Μικρό καλάθι για checklist-based games... δεν συνιστά σοβαρό/οργανικό game design το να τικάρεις κουτάκια.

Leon_DiZ
10-09-2021, 08:54
Finally, I’m excited to announce some of the talented writers behind this game. They include Gary Whitta (Rogue One: A Star Wars Story), Amy Hennig (Uncharted series), Allison Rymer, and Todd Stashwick. Together, they’ve worked to craft a beautiful story of Frey’s journey of self-discovery that I have no doubt you will enjoy.


You may also be wondering about the music in the trailerβ€”pretty amazing, right? I’m happy to announce that the track was composed by the legendary Bear McCreary, who you may know from God of War (2018) and The Walking Dead.

We’re so excited that Bear has joined the Forspoken team as he can bring the immersive world and all of its twisted beauty come to life by fusing contemporary electronic beats with a fantasy tone. But why stop at one legendary composer when you can work with two? In addition to Bear, the renowned Garry Schyman (BioShock) is also composing musical tracks for the game. So go ahead and set those expectations high β€” you’re going to be wowed.

https://blog.playstation.com/2021/09/09/journey-with-frey-to-forspokens-fantastical-world-next-spring/

Χαίρομαι που θα έχουμε και πάλι ένα παιχνίδι από την Hennig.

Slay
10-09-2021, 11:06
Δεν θυμάμαι εαν το είχαμε δει και παλιότερα, αλλά το παράθυρο του console exclusivity είναι 2 χρόνια!!!

PDS
10-09-2021, 14:10
^πεταμενα λεφτα. Η κανεις κανονικο exclusivity και δουλευεις πανω στην μια κονσολα στο μεγιστο που μπορει η το δινεις day one σε ολους(και στο xbox). Αυτο εναι απλα anethical που κανει κατ εμε. Δεν εχει ουσιαστικο νοημα για το παιχνιδι το να το κρατησεις για σενα 2 χρονια. Δεν ειναι οτι θα το δουλεψεις για τον SSD του ps5 ας πουμε.

psx3
10-09-2021, 14:31
Συμφωνώ. Δεν θέλουμε ανούσια κλειδώματα για ψυχολογικούς λόγους, αλλά να αξιοποιηθεί το hardware baseline στο έπακρο.

Εγώ π.χ. αν βγει αύριο το Returnal σε PS4, δεν θα απορήσω (λόγω UE4).

hakoo
10-09-2021, 16:25
Πεταμενα λεφτα business wise δεν θεωρω οτι ειναι, ανουσιο για τον μεσο χρηστη (εμας) σιγουρα.
Η MS με την εξαγορα της Bethesda ηδη εχει βγαλει off ενα πολυ μεγαλο κομματι του "ραφιου" για την Sony οποτε απο ενα σημειο και μετα υπαρχει και θεμα επιλογων (καθαρα ποσοτικα και αριθμητικα) για την Sony. Να μαζεψει προιοντα στο ραφι της κοινως.
Ενα exclusivity 2 χρονων ειναι με τους νομους της αγορας σαν κανονικο exclusivity, σε 2 χρονια ενα "κοινο" παιχνιδι εχει χασει την οποια εμπορικη αξια εχει και εχει ολοκληρωσει τον κυκλο του (εκτος αν μιλαμε για Rockstar games που θα πουλανε και στα εγγονια μας).
Ανουσιο φουλ απο τη στιγμη που στην ουσια δεν ειναι exclusive αλλα πεταμενα λεφτα δεν θεωρω οτι ειναι, δεν νομιζω να σκορπαει λεφτα χωρις λογο ειδικα η Sony, δεν εχει αυτη τη δυνατοτητα αλλωστε.
Τωρα στο παιχνιδι αυτο καθεαυτο, δεν με ενθουσιασε και για να πω την αληθεια καθε φορα που το βλεπω χανω ολο και περισσοτερο το ενδιαφερον μου. Το story απο τα λιγα που καταλαβαμε μου φαινεται εντελως βαρετο, ενα συνηθισμενο κοριτσι που διψαει για escapism απο τον κανονικο κοσμο μεταφερεται σε μια αλλη διασταση που θα ειναι chosen one και μονο αυτη μπορει να τους σωσει και δεν ξερει που πανε τα 4 στην αρχη και wtf is happening αλλα μετα το κανει embrace κτλ κτλ. Πολυ teenια για τα γουστα μου, και η γλωσσα επισης (οι βρισιες) μου κανει εντελως επιτηδευμενη τυπου σε περιπτωση που δεν το καταλαβατε το παιχνιδι ειναι cool, η τυπισσα φοραει σταρακια, κανει ξορκια και βριζει. Τι αλλο θελετε?
Τα γραφικα τωρα που τα ειδαμε λιγο καλυτερα επισης δεν μπορω να πω οτι με εντυπωσιαζουν, το scale μεγαλο αλλα ο κοσμος ψιλοαδειος τυπου FFXV.
Δεν μου τραβηξε το ενδιαφερον, μακαρι να αλλαξω γνωμη οταν το δουμε εκτενεστερα.

PDS
10-09-2021, 16:39
Το "πεταμένα λεφτά" δεν πήγαινε στο μπίζνες πλάνο. Μια τέτοια απόφαση δεν ωφελεί ούτε το παιχνίδι ούτε εμάς. Γενικά δεν παίζουν σωστά. Ούτε η ms φυσικά με την αγορά Bethesda.

hakoo
10-12-2021, 14:14
https://www.youtube.com/watch?v=i3D0q9WMz3g

Snk
13-12-2021, 17:31
https://www.youtube.com/watch?v=igFAqltZsEE

Valkyre
13-12-2021, 18:42
O κοσμος του μου φαινεται απιστευτα μονοτονος και βαρετος...

Stefanos
13-12-2021, 19:07
Same.. το ειχα υπο παρακολουθηση αλλα με τα οσα εχω δει εως τωρα κλεινω προς το οχι!
Στο FFXV ειχαν κανει πολυ καλυτερη δουλεια (Luminous Productions) ισως επειδη ηταν και μεγαλο Franchise, εδω φαινεται το rushαραν αρκετα αφηνω ενα μικρο παραθυρακι για βελτιωσεις αλλα και παλι..

spartan
13-12-2021, 19:52
Τραγικο perfomance στην συγκεκριμενη buld
Ελπιζω να υπαρχει κανα perfomance mode στα 60/ στην τελικη του εκδοση

WolfRathmA
22-12-2021, 10:24
Πραγματικά ενώ είχα καλές προσδοκίες για τον συγκεκριμένο τίτλο, μόλις είδα το τελευταίο gameplay απογοητεύτηκα. Φαίνεται βαρετό απίστευτα.

hakoo
22-12-2021, 13:11
Mixed feelings, το traversal φαινεται ωραιο αλλα τα υπολοιπα so and so. Για να πω την αληθεια μου βεβαια μου φαινεται πιο ενδιαφερον απο το FFXV.

Snk
07-03-2022, 20:06
Πηγε για 11 Οκτώβρη

1500863854359846913

Leon_DiZ
09-03-2022, 23:22
https://youtu.be/1nuChCHoj0E

Valkyre
10-03-2022, 13:13
Δεν καταλαβαινω αυτο το παθος τελευταια της SE με το aerial combat thing... πολυ εμφαση στο να χοροπηδας ολη την ωρα να τηλεμεταφερεσαι κλπ. Ουτε σαν χορογραφια δεν μου αρεσει ουτε σαν animation ουτε τιποτα.

Dont judge a book by its cover, αλλα ρε γμτ δεν μπορω οτι εχω δει απο το παιχνιδι μου φαινεται παρα μα παρα πολυ μετριο. Ειτε μιλαμε για gameplay, ειτε για το καλλιτεχνικο κομματι, τον κοσμο κλπ...

Μακαρι να ξεγελαει εντελως οτι εχουν δειξει.

Nodens
30-03-2022, 13:49
10λεπτο gameplay με σχολιασμό.


https://youtu.be/dKQ95_Tf_Ks

Leon_DiZ
10-07-2022, 19:01
24 Ιανουαρίου 2023

1544675140780392453

hakoo
25-08-2022, 17:15
https://www.youtube.com/watch?v=i6skG7ykCiY

Map-cleanerιζει ελαφρως, το story φαινεται παντελως αδιαφορο. Παρολαυτα να πω την αληθεια μου, μου φαινεται fun to play στο combat και traversal κομματι και οπτικα ειναι πολυ ωραιο. Ξεχωριζει αρκετα μεσα στην crossgenιλα.

Lefteris_X
09-12-2022, 12:08
Από σήμερα (δεν έχω τσεκάρει αν αναφέρεται κάπου πότε θα αφαιρεθεί από το PS store) είναι διαθέσιμο το demo του Forspoken για PS5, είναι 30.698GB περίπου.

tonybsg
09-12-2022, 12:13
Και το trailer


https://www.youtube.com/watch?v=U2LYmNo1sko

Valkyre
09-12-2022, 12:54
https://www.youtube.com/watch?v=i6skG7ykCiY

Map-cleanerιζει ελαφρως, το story φαινεται παντελως αδιαφορο. Παρολαυτα να πω την αληθεια μου, μου φαινεται fun to play στο combat και traversal κομματι και οπτικα ειναι πολυ ωραιο. Ξεχωριζει αρκετα μεσα στην crossgenιλα.

Γιατι ενω το παιχνιδι εχει 60 fps mode το δειχνουν παντα στα 30 καρε? Ειδα στο youtube κοσμος παιζει το ντεμο στα 60...

Δεν ειναι παιχνιδι για 30 καρε αυτο, με τοσο γρηγορη κινηση καμερας, παρκουρ, πεταγματα κλπ...

ασε που δειχνει να πεφτουν τα καρε στα μεγαλα ξορκια.

Παντως στα 60 καρε που ειδα λιγο αλλαζει ολο το "flow" του συγκεκριμενου παιχνιδιου. Το animation δειχνει να ειναι φτιαγμενο για 60 fps και γενικα η κινηση, η μαχη, τα ξορκια, γενικα ειναι απο τα παιχνιδια που δεν επιζητουν "κινηματογραφικοτητα" αλλα απλα gameplay.

hakoo
09-12-2022, 14:24
Εβαλα το demo να κατεβαινει, θα το δοκιμασω το βραδυ… για να δουμε

Leon_DiZ
09-12-2022, 14:26
Και εγώ το κατέβασα το demo και περιμένω να το παίξω γιατι πραγματικά, εδώ και μήνες το παιχνίδι μου φαίνεται ένας αχταρμάς.. σεναριακά, gameplay, οπτικά. Ελπίζω το demo να μου αλλάξει γνώμη.

Valkyre
10-12-2022, 20:24
Πολυ βαρεμαρα.. ουτε το ντεμο δεν ειχα ορεξη να παιξω πανω απο 1 ωρα.. η χαρακτηρας μου φαινεται παρα πολυ αδιαφορη και σχεδιαστικα και στυλιστικα, αλλα οκ αυτο ειναι ισως λογω ντεμο. Gameplay, κοσμος ερημος βαρετος.. Γενικα δεν..

Valkyre
11-12-2022, 01:31
Βαζεις το Φορσποκεν ps5 next gen stuff και μετα βαζεις το God of War στο ps4 και ξανακοοτας τις κονσολες να δεις τι καταλαβες λαθος! :P

Τελειωσα το ντεμο. Πολυ τολμηρη η SE που εβγαλε ντεμο για το παιχνιδι. Πιστευω λογω αυτου απειρος μοσμος δεν θα παρει το παιχνιδι.. οι διαλογοι ειναι τοσο αψυχοι και το line delivery τοσο flat που ειλικρινα απορρεις. Το design του main character ειναι απλα αθλιο. Η ενδυμασια της απλα οτι χειροτερο.. ασπρο τρεντυ παπουτσακι με μαυρο κολλητο παντελονι και ενα μανδυα.. ειναι σοβαροι εκει στα γραφεια της SE?

Το gameplay ειναι το καλυτερο στοιχεο απο την αποψη του combat. Δεν ειναι κακο εδω το παιχνιδι βρηκα ωραιο το magic/melee combo και νομιζω εχει θετικα στοιχεια.

Αλλο ο κοσμος ειναι ο ορισμος της αψυχιας.. ακομα δεν μπορω να το πιστεψω κι ας εχουν περασει πολλα χρονια απο την χρυση περιοδο της Square οτι βγαζει πλεον τετοια προιοντα. Θυμαμαι να ονειρευομαι το επομενο παιχνιδι της εταιρειας.

Δε ξερω. Αυτο το παιχνιδι δεν ειναι καν μετριο αυτη τη στιγμη. Δε ξερω ποσο διαφορετικο θα ειναι το τελικο παιχνιδι, μακαρι να ειναι, αλλα το κοβω δυσκολο.

obione
11-12-2022, 05:34
Εμενα δεν μου άρεσε ουτε το σύστημα μάχης . Συμφωνώ σε ολα τα αλλα δυστυχώς
(Το βρηκα καπως πολύπλοκο για τον μέσο gamer )
Ισως επειδη ηδη ειχα αποφασίσει πως δεν ειναι καν για μενα το παιχνιδι στα πρωτα 10 λεπτα δεν του εδωσα και τοσο σημασια .
Δεν μου αρεσει να στέκομαι στα αρνητικά αλλα ναι το έτρεξα να δω next gen επίπεδου πραγματα και το μονο που βρηκα ηταν τα 120 καρέ .

hakoo
11-12-2022, 20:43
Δεν του αφιερωσα οσο χρονο επρεπε, κατω απο ωρα, αλλα απο αυτα που ειδα μαλλον συμφωνω με τον Val.
Οχι μαλλον βασικα, σιγουρα συμφωνω.
Το καθαρα gameplay κομματι εχει ενα ενδιαφερον χωρις βεβαια να εχει ιδιαιτερο weight η μαχη. Και το magic parkour εχει ωραια αισθηση και μεχρι εκει. Δεν θεωρω οτι αρκουν αυτα για να σε κρατησουν σε ενα open world παιχνιδι που πρεπει να ξοδέψεις παρα πολλες ωρες. Το γραψιμο απο το λιγο που σε αφηνει να δεις το demo μετριο, ο κοσμος ψιλοαδειος, γενικα το βαρεθηκα λιγο. Τεχνικα δεν με εντυπωσιασε, καλλιτεχνικα ακομα λιγοτερο.
Κραταω μια επιφυλαξη μιας και τα demo δεν ειναι σοβαρο κριτηριο για open world παιχνιδια. Θα του δωσω μια ευκαιρια, οχι day one βεβαια.

Fulgore
13-12-2022, 18:25
Εκτός απρόοπτού, wait for deep sale το παιχνίδι,γιατί τα 80ευρώ δεν φαίνεται να τα αξίζει ούτε στο ελάχιστο.

tomic20
13-12-2022, 20:52
εγω το βρηκα συμπαθητικο παντως. πολλα θα εξαρτηθουν απο το αν η ιστορια του ειναι αξιολογη.

Leon_DiZ
14-12-2022, 10:30
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι γλίτωσε πολύ κόσμο από περιττά έξοδα.

Το gameplay loop δεν είναι κακό, θα έλεγα ότι έχει ενδιαφέρον όταν το δοκιμάσεις λίγη ώρα.

Τα γραφικά μου φαίνεται ότι έχουν το ίδιο πρόβλημα που είχε και το FF XV. Ενώ βλέπεις αλλά παιχνίδια να "κρύβουν" τις αδυναμίες της μηχανής, εδώ όπου και αν κοιτάξεις βλέπεις περικοπές στην ποιότητα, σα να παίζεις ένα προϊόν που το έχουν φτιάξει για πολύ δυνατότερα μηχανηματα και μετά να άρχισαν να αφαιρουν στοιχεία για να μπορούν να το στείλουν στην αγορά.

Δεν βοηθάει καθόλου και το ότι το παιχνίδι, λόγω gameplay, σε pushαρει να το παίξεις σε 60fps και πάνω. Προσωπικά το έβαλα στα 120 για να μην υπάρχει stutter αλλά προφανώς πέφτουν πολύ τα visuals.

Στο κομμάτι του world building εδώ κι αν πάει απατο. Ενοχλητικό, edgy banter χαμηλης ποιότητας και ο κόσμος είναι απλά μια μεγάλη άδεια περιοχή με κάποια mobs και διασπαρτα points of interest. Αψυχο τελείως φάνηκε.

Και εγώ το βλέπω να πάει πολύ χάλια σε πωλήσεις και κριτικές. Θα παιχτεί στο 20€ ή όταν μπει στο Plus.

Η Luminous θέλει κάποιον, δεν ξέρω, νέο διευθυντή, νέους σκηνοθέτες, νέους producers;; Είναι λίγο σα να έχουν βελτιωθεί όλα τα Business Divisions της Square και η Luminous να έχει την φιλοσοφία της Square επί PS3.

Valkyre
23-01-2023, 17:35
Καλα πηγε και αυτο...

https://www.metacritic.com/game/playstation-5/forspoken

Οχι οτι δεν φαινοταν δηλαδη... αλλα λεμε τωρα...

Καλυτερα να το κλεισει το μαγαζι η SE μου φαινεται (ναι υπερβολη και στεναχωρια μαζι).

hakoo
23-01-2023, 18:38
Ouch
Φαινοταν απο το demo δυστυχως…

Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
23-01-2023, 22:07
Γαμώτο... πρέπει να αρχίσω να παίζω στοιχήματα. 67 το περίμενα, 68 για την ώρα.

Valkyre
23-01-2023, 22:18
67 θα καταληξει. Ευκολα..

muku
24-01-2023, 02:46
Ξενέρωσα λίγο γιατί κατάφερα και βρήκα PS5 την προηγούμενη βδομάδα και κοιτούσα τι βγαίνει αυτό τον καιρό και το Forspoken φαινόταν από τα πιο ενδιαφέροντα. Κρίμα. Δεν με βλέπω να το παίζω. Ελπίζω τα επόμενα Final Fantasy (16 & 7 Part 2) να μην απογοητεύσουν.

toninio
24-01-2023, 17:05
Όντως κρίμα, γιατί υπήρχαν κάποιες προσδοκίες. Νομίζω οι περισσότεροι το περιμέναμε με αρκετό ενδιαφέρον, αλλά δεν αρκεί απλά η καλή μάχη. Πιο παλιά, θα περίμενα ίσως κάποια πτώση τιμής αργότερα, για να το δω. Τώρα, νομίζω ούτε καν αυτό. Υπάρχουν ένα σωρό πολύ αξιόλογα παιχνίδια να ασχοληθεί κανείς.

hakoo
24-01-2023, 19:39
Προσδοκιες για την ποιοτητα γενικα δεν ξερω αν ειχα απο τη συγκεκριμενη ομαδα και απο την SE, το τελευταιο καλο παιχνιδι ειναι το Remake και πριν απο αυτο δεν θυμαμαι καν ποσο πισω πρεπει να παω.
Τουλαχιστον για τα τεχνικα ειχα προσδοκιες ομως και ουτε εκει καταφερε να ικανοποιησει. Ειναι ομορφο και μεχρι εκει. Το Horizon ως cross gen ειναι 5 κλασεις ανωτερο.

toninio
25-01-2023, 01:20
Με την πορεία της SE και με αυτά που βλέπαμε από τα βίντεος, όντως οι προσδοκίες είχαν κρατηθεί χαμηλά. Έμοιαζε κάτι που μπορεί να έχει potential. Του λείπουν πολλά, όπως φαίνεται.

muku
25-01-2023, 10:32
Ισως αντι να εχουν τοσες ομαδες και να προσπαθουν να βγαζουν generic παιχνιδια που καταληγουν πατατες να πρεπει να ριξουν το βαρος στις ομαδες που δουλευουν τα final fantasy μπας και δουμε μη linear παιχνίδι με περισσοτερες απο μια πολεις και παραλληλα να ειναι αξιολογο. Τι να πω απογοητευση με το συγκεκριμενο.

Valkyre
25-01-2023, 11:39
Ισως αντι να εχουν τοσες ομαδες και να προσπαθουν να βγαζουν generic παιχνιδια που καταληγουν πατατες να πρεπει να ριξουν το βαρος στις ομαδες που δουλευουν τα final fantasy μπας και δουμε μη linear παιχνίδι με περισσοτερες απο μια πολεις και παραλληλα να ειναι αξιολογο. Τι να πω απογοητευση με το συγκεκριμενο.

Αυτο ρε φιλε... ποσο εχουν χασει γενικοτερα τη μπαλα? Απλα δεν ξερουν να φτιαχνουν open world games... και στη τελικη οκ αν δεν ξερουν, ας μην τα φτιαχνουν. Τι να πω.

Μα ειναι κοσμος τωρα αυτος του Forspoken? Εμενα καταθλιψη με πιανει να βλεπω ενα τετοιο κοσμο? Ειναι ο ορισμος της αψυχιάς και της βαρεμαρας. Που ειναι οι φανταστικοι κοσμοι που σχεδιαζανε στα παλια Final Fantasy??? Που πηγε η "φαντασια" τους?

Που ειναι αυτο???:

https://www.youtube.com/watch?v=fsF9_4qDOfc&ab_channel=%F0%9F%90%A7titansfreak28%F0%9F%90%A7

Υπαρχει η τεχνολογια να το κανουν πλεον πραγματικοτητα... ΑΚομα και το FFXIII ειχε φανταστικο, υπεροχο art design (ασχετο που ακολουθησε αλλη συνταγη).

Δεν μπορω να βλεπω να εχει ξεπεσει η εταιρεια απο αυτη την αστειρευτη δημιουργικοτητα και φαντασια στο αποτελεσμα του Forspoken... τι να πω.