PDA

View Full Version : PS4/5 Exclusive Marvel's Spider-Man: Miles Morales



Leon_DiZ
12-06-2020, 00:37
https://youtu.be/gHzuHo80U2M


Revealing Marvel's Spider-Man: Miles Morales, a new adventure from Insomniac Games coming to PlayStation 5.

https://youtu.be/T03PxxuCfDA

PDS
12-06-2020, 03:21
Φαινεται θα ειναι σαν το Uncharted lost legacy. Spin off.
Και θα κυκλοφορησει φετος. Launch?

https://live.staticflickr.com/65535/49996567522_e1d240db65_k.jpg

Slay
12-06-2020, 07:36
Φαινεται θα ειναι σαν το Uncharted lost legacy. Spin off.
Και θα κυκλοφορησει φετος. Launch?



Holiday 2020 έγραφε, οπότε μάλλον ναι.

Viper
12-06-2020, 12:09
Spider-Man Miles Morales is a remaster and expansion, Sony clarifies (https://www.videogameschronicle.com/news/spider-man-miles-morales-is-a-remaster-and-expansion-sony-clarifies/)


Speaking to The Telegraph, Sony Interactive Entertainment’s EVP head of European Business, Simon Rutter said that Marvel’s Spider-Man: Miles Morales would include “major enhancements” to the 2018 PS4 game.

“I guess you could call it an expansion and an enhancement to the previous game,” he said.


“There’s a substantial Miles Morales component – which is the expansion element – but also within the game as well there’s been major enhancements to the game and the game engine, obviously deploying some of the major PlayStation 5 technology and features.”

Valkyre
12-06-2020, 12:15
Αρα πιο πολυ σε φαση cross gen μοιαζει παρα στημενο ξεκαθαρα για PS5.

mihalis13
12-06-2020, 12:20
Μια χαρά μου φαίνεται το συγκεκριμένο spin off.
Ειδικά αν έχει δει κάποιος και την ταινία..
Ο.τι πρέπει για launch έστω και σε φάση remaster... Θα προτιμούσα σαφώς να ήταν αποκλειστικά φτιαγμένο για PS5.
Ίσως να μην είχαν και την πολυτέλεια του χρόνου βέβαια...

Leon_DiZ
12-06-2020, 12:51
Spider-Man Miles Morales is a remaster and expansion, Sony clarifies (https://www.videogameschronicle.com/news/spider-man-miles-morales-is-a-remaster-and-expansion-sony-clarifies/)


Niiiiiiice!!!!

Ευτυχώς γιατί δεν μου φαινόταν next gen. Άρα δείχνει που το πάει και το πράγμα με τα PS4->PS5 exclusives της.

Θα είναι ωραίο συγκριτικό για τις διαφορές ανάμεσα στις 2 κονσόλες και ντάξει το original είναι καταπληκτικό παιχνίδι, ό,τι πρέπει για ένα replay.

PDS
12-06-2020, 12:58
Βγαινει και σε PS4 δηλαδη?


ΥΓ. απο οτι καταλαβαινω θα εχει καποια Next gen στοιχεια, αλλα δεν ειναι εξ ολοκλήρου χτισμενο για next gen.

WolfRathmA
12-06-2020, 15:44
Μια χαρά μου φαίνεται το συγκεκριμένο spin off.
Ειδικά αν έχει δει κάποιος και την ταινία..
Ο.τι πρέπει για launch έστω και σε φάση remaster... Θα προτιμούσα σαφώς να ήταν αποκλειστικά φτιαγμένο για PS5.
Ίσως να μην είχαν και την πολυτέλεια του χρόνου βέβαια...

Ποια είναι η ταινία;

hakoo
12-06-2020, 15:58
Απο την πρωτη θεαση μου φανηκε οτι δεν προκειται για το Spiderman 2 αλλα για ενα μεγαλο expansion που ουτως η αλλως βρισκοταν στα σκαρια και απλα πηρε upgrade για το ps5.
Ωραιο φαινεται, ο miles θα παιζει και λιγο διαφορετικα απο τον Peter οποτε θα δωσει και κατι διαφορετικο gameplay wise.
Καλα εκαναν και εδωσαν χωρο στον miles σε ξεχωριστο παιχνιδι μιας και το Spiderman 2 αν εκανε πραξη οοολα αυτα που κανει set up το πρωτο θα κατεληγε λιγο αχταρμας.


Ποια είναι η ταινία;

Το Spiderman into the spiderverse προφανως εννοει ο φιλος που ειναι και εκπληκτικη animated ταινια btw.

Nek_Food
12-06-2020, 16:05
Ένα spin off τύπου inFamous Second Son: First Light κάτιτι.

Το Spider-Man το απόλαυσα και μου άρεσε πολύ.
Δεν ξέρω τώρα beloved iconic super hero με άλλον χαρακτήρα πως θα μου φανεί αλλά νομίζω από αυτά που έχω δει θα αξίζει μία ευκαιρία.

Λογικά περιμένουμε και ένα full next-gen Spider-Man 2 παιχνίδι, κάνω λάθος;

Lefteris_X
12-06-2020, 16:19
Πολύ ωραίες αυτές οι διευκρινήσεις, ευχαριστώ παιδιά.

Με βοηθήσατε να προσπεράσω αυτό το spin off, παρά το γεγονός ότι έλιωσα το Spiderman στο PS4 (σπάνιο γεγονός το λιώσιμο, έχω να το κάνω χρόοοοοονια).

Αντιπαθώ από τα κόμικ όταν πρωτοεμφανίστηκε τον Μοράλες. Βασικά δεν τον αντιπαθώ per se, αλλά δεν με ελκύει/ενδιαφέρει το στόρυ του καθόλου. Είμαι της προηγούμενης γενιάς που προτιμά τον Σπάιντυ εποχών 70ς έως αρχές/μέσα 80ς. (μάλιστα, τερμάτισα όλο το Σπαιντερμαν + τα DLC του με την αυθεντική στολή των 70ς, δεν φόρεσα καμία άλλη!)


Ίσως το τιμήσω πολύ αργόοοοοοτερα σε καμιά τιμή χώμα, δηλαδή 10 ευρώ σχεδόν όσο δύο πακέτα τσιγάρα λολ.

mihalis13
12-06-2020, 16:30
Ποια είναι η ταινία;

Η animation Into the spiderverse όπως έγραψε και ο hakoo.
Δες την Αποστόλη είναι πολύ ωραία!

Επίσης από τα DLC από τις συζητήσεις μεταξύ Spiderman και morales καταλαβαίνει κάποιος πως θα εκπαιδευτεί για να γίνει και αυτός spiderman

BillyFlo81
12-06-2020, 17:03
Αντιπαθώ από τα κόμικ όταν πρωτοεμφανίστηκε τον Μοράλες. Βασικά δεν τον αντιπαθώ per se, αλλά δεν με ελκύει/ενδιαφέρει το στόρυ του καθόλου. Είμαι της προηγούμενης γενιάς που προτιμά τον Σπάιντυ εποχών 70ς έως αρχές/μέσα 80ς. (μάλιστα, τερμάτισα όλο το Σπαιντερμαν + τα DLC του με την αυθεντική στολή των 70ς, δεν φόρεσα καμία άλλη!)


Ίσως το τιμήσω πολύ αργόοοοοοτερα σε καμιά τιμή χώμα, δηλαδή 10 ευρώ σχεδόν όσο δύο πακέτα τσιγάρα λολ.

Ακριβώς. Και γω ξενερωνω με τον miles morales, ομως εφοσον πρόκειται για spin off και θα συμπεριλαμβάνεται στο λανσαρισμα, τοτε θα με ενδιέφερε να το παιξω νωρις στο ps5.

Επίσης τη βρισκω θετική αυτη την εξελιξη, καθως αργότερα λογικά θα ακολουθήσει ενα καθαρό next gen spidey game με τον Peter Parker, με την ελπίδα να κάνει την εμφάνιση του και ο Eddie Brock. Οπότε, ας δώσουμε χρονο στην insomniac για να κάνει παλι τα δικά της για να μας παρουσιάσει και μια αξιόλογη συνέχεια του πρώτου τίτλου.

Leon_DiZ
12-06-2020, 19:01
Τελικά είναι standalone σαν το Lost Legacy


https://twitter.com/jasonschreier/status/1271469967276474369?s=21

Ίσως βγει πακέτο που να έχει και τα δύο μέσα και να τα μπέρδεψε ο exec; Ίσως.

PDS
18-06-2020, 22:29
Set one year later during the wintertime in New York, its a full Story Arc
New villains
New set-pieces
Unique quests
Miles powers so far are bio electricity and invisibility
His way of swigging is different from Peter when he swinging he is more flailing
Uses ray-tracing reflections
Many of the city’s assets have also been updated to take advantage of the new console.
Near instant loading
Uses 3D audio
Upgraded characters with 4D scans and improved skin shading and spline-based hair that moves far more naturally
With the DualSense you will feel the tension of each one of Miles’s web-swings, punches, web shots, and venom blasts with the controller’s haptic feedback

Leon_DiZ
18-06-2020, 22:52
Excited!!!!!!

Ezio
18-06-2020, 23:03
Χειμώνα στα κόμικ έχει γίνει μια μάχη με δύο Vulture που συμμετέχει και ο Peter, δεν ξέρω αν δούμε κάτι τέτοιο, αλλά ας το αναφέρω. Αν και γενικά ο Spider-Man (τουλάχιστον ο Peter) δεν έχει τόσο σχέση στις ιστορίες με τον καιρό ή με την εποχή του χρόνου, σε αντίθεση με ήρωες όπως ο Batman για παράδειγμα.
Πολύ θετικό ότι το παιχνίδι δεν είναι απλά ένα παιχνίδι του ps4 που μεταφέρεται στο ps5 με καλύτερη ανάλυση και framerate, αλλά έχει πολλές και ουσιαστικές βελτιώσεις.
Το 3D audio μπορεί να προσφέρει πάρα πολλά σε ένα Spider-Man.
Αυτό που λέει για τα 4d scans και τα μαλλιά έχω μεγάλη περιέργεια να τα δω.

Slay
16-07-2020, 21:00
1283821804860170240

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spartan
20-07-2020, 18:19
Μολις πριν απο λιγο ανακοινωσε η ιδια η insomniac games
Οτι το καινουργιο spiderman ,θα εχει και επιλογη για καθαρο 4κ/60 φρειμς στο ps5
Για αυτους που αναρωτιουνα ακομα μεσα τους ,αν τελικα το ps5 θα ειναι δυνατο μηχανημα η οχι
https://twitter.com/insomniacgames/status/1285225145909620736

cocous
20-07-2020, 18:23
Μολις πριν απο λιγο ανακοινωσε η ιδια η insomniac games
Οτι το καινουργιο spiderman ,θα και επιλογη για καθαρο 4κ/60 φρειμς στο ps5
Για αυτους που αναρωτιουνα ακομα μεσα τους ,αν τελικα το ps5 θα ειναι δυνατο μηχανημα η οχι
https://twitter.com/insomniacgames/status/1285225145909620736Εφόσον θα έχει και τέτοια επιλογή λογικά θα παίζει mode 4K ultra 30 ή 4k 60.
Πάλι με ξενερώνει. Δώσε μου ένα και καλό.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cocous
20-07-2020, 18:32
Προσωπικά το έχουν ξεφτιλίσει. Πόσο hardware θέλουν δηλαδή?
Αυτό το RT πόση θυσία χρειάζεται?
Εγώ στα παιχνίδια προσωπικά Θέλω ποιότητα να γεμίζει το μάτι μου. Το frame rate δεν το είχα πρώτη προτίμηση. Όμως όταν αυτό υπήρχε ως επιλογή λόγω αδύναμου hardware. Τώρα πάλι τα ίδια?
Έχω άδικο ρε παιδιά?

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spartan
20-07-2020, 18:33
Εφόσον θα έχει και τέτοια επιλογή λογικά θα παίζει mode 4K ultra 30 ή 4k 60.
Πάλι με ξενερώνει. Δώσε μου ένα και καλό.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οριστε?????????????????????:doh:

- - - Updated - - -


Προσωπικά το έχουν ξεφτιλίσει. Πόσο hardware θέλουν δηλαδή?
Αυτό το RT πόση θυσία χρειάζεται?
Εγώ στα παιχνίδια προσωπικά Θέλω ποιότητα να γεμίζει το μάτι μου. Το frame rate δεν το είχα πρώτη προτίμηση. Όμως όταν αυτό υπήρχε ως επιλογή λόγω αδύναμου hardware. Τώρα πάλι τα ίδια?
Έχω άδικο ρε παιδιά?

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συγνωμη που θα στο πω .Αλλα αν σε χαλαει μια τετοια ευχαριστη επιλογη.
Μαλλον δεν τα ζυγιζεις καλα τα πραγματα απο τεχνικης μορφης

Slay
20-07-2020, 18:37
Εφόσον θα έχει και τέτοια επιλογή λογικά θα παίζει mode 4K ultra 30 ή 4k 60.
Πάλι με ξενερώνει. Δώσε μου ένα και καλό.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ακου με λιγακι προσεχτικα , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ULTRA. Τι ακριβώς σημαίνει το ultra? ακομα και στα PC? ΤΙΠΟΤΑ απολύτως. Σημαίνει ότι ο κάθε dev θέλει να σημαίνει. Ορίστε πάρε ενα link να διαβάσεις μερικές γενικόλογες μπουρδες https://www.gpucheck.com/article/ultra-vs-high-quality-settings

Slay
20-07-2020, 19:00
Μολις πριν απο λιγο ανακοινωσε η ιδια η insomniac games
Οτι το καινουργιο spiderman ,θα εχει και επιλογη για καθαρο 4κ/60 φρειμς στο ps5


Ακούγεται στο internet ότι η MS θα προσπαθούσε να πουλήσει το superior POWER!!!! τρέχοντας τα cross-gen 1st party παιχνίδια της στα 4Κ@60 , και ίσως αυτό να είναι μια πρώτη απάντηση απο την πλευρά της Sony.

cocous
20-07-2020, 19:13
Παιδιά στο συγκεκριμένο Twitt ενας απαντάει. And quality mode?
Αυτό εννοώ. Το να βγάλουν εφε κτλ να μου δωσουν 4K 60 δεν μου λέει τίποτα. Δεν θέλω επιλογές. Θέλω ένα για όλα. Περιμένω πως και πως το Demon Souls και ξενέρωσα με το ίδιο πράγμα.

Slay
20-07-2020, 19:51
Παιδιά στο συγκεκριμένο Twitt ενας απαντάει. And quality mode?
Αυτό εννοώ. Το να βγάλουν εφε κτλ να μου δωσουν 4K 60 δεν μου λέει τίποτα. Δεν θέλω επιλογές. Θέλω ένα για όλα. Περιμένω πως και πως το Demon Souls και ξενέρωσα με το ίδιο πράγμα.Πάρε pc εάν την βρίσκεις με το να πηγαίνεις sliders στο τέρμα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cocous
20-07-2020, 20:38
Δεν την βρίσκω καθόλου με το pc. Το έχω δοκιμάσει με ένα σωρό λεφτά. Απλά πόσο θέλουν ώστε να τα δούμε όλα?
Μην με μαλώνετε. Απλά απορώ. Πιστεύω ότι δεν το προσπαθούν για ευκολία. Αλλιώς θα το πετυχαινανε.

Slay
20-07-2020, 20:52
Δεν την βρίσκω καθόλου με το pc. Το έχω δοκιμάσει με ένα σωρό λεφτά. Απλά πόσο θέλουν ώστε να τα δούμε όλα?
Μην με μαλώνετε. Απλά απορώ. Πιστεύω ότι δεν το προσπαθούν για ευκολία. Αλλιώς θα το πετυχαινανε.

Ποια είναι τα όλα ακριβως? ποσα αντικείμενα στην οθόνη? 20? 200? 2000? 2000000000? τι ανάλυσης textures? 4Κ? 8Κ? 16Κ ? 256Κ? να συνεχίσω?

Δεν ειναι θέμα ουτε ευκολίας ουτε τεμπελιας. Στο PC εχεις αυτές τις επιδόσεις γιατι πολύ απλα ΚΑΝΕΝΑ σχεδον παιχνίδι δεν σχεδιάζεται με βάση το PC, ΚΑΝΕΝΑ. Οπότε εαν ρίξει ο άλλος αρκετά φράγκα ανεβάζει "επιδόσεις" , αλλα τον ίδιο αριθμό μοντελων θα δεί, την ίδια ποιότητα μοντέλων, το ίδιο animation , αντε το πολυ πολυ να δεί λιγο καλυτερα textures και αυτό όχι πάντα.

Οι δημιουργοι λοιπόν κοιτούν τι θέλουν να φτιάξουν και κάνουν διανομή των πόρων έτσι ώστε να βγεί το παιχνίδι ποιο κοντά στο όραμα τους, και σχεδόν πάντα αυτό το όραμα στο δίλημα καλύτερα γραφικά ή frame rate , παέι στο καλύτερα και 30 frames, παρά στο χειρότερα και 60. Και μην ρωτήσεις γιατί όχι και τα δύο, γιατί οι πόροι του συστήματος ειναι ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ.

Lefteris_X
20-07-2020, 21:05
Ρε συ, κατάλαβε κάτι: όπως κάνει κέφι ένας dev αναπτύσσει το παιχνίδι.

Κάποιοι στοχεύουν στα πλούσια γραφικά και 30άρι, κάποιοι στοχεύουν στο 60άρι και όσο πιο πλούσια γραφικά θα καταφέρουν να βγάλουν εντός πλαισίου 60 fps.

Δεν είναι θέμα "δύναμης", αλλά προγραμματιστικής επιλογής.

100 Τεραφλόπς, 50GB/s custom SSD να είχε το μηχάνημα (υποθετικά τα νούμερα) και 128GB RAΜ, πάλι κάποιος dev στοχεύει ή στον έναν ή στον άλλον συνδυασμό που ανέφερα πριν.

Ε, κάποιοι dev ενώ αρχικά στοχεύουν στα πλούσια γραφικά + 30άρι, αποφασίζουν να "κόψουν" κάποια στοιχεία γραφικών για να πετύχουν 60άρι. Απλώς, σου προσφέρουν δύο επιλογές.

Σίγουρα το mode με το 60άρι και τα "κάπως κομμένα" γραφικά, επειδή δεν ήταν εξαρχής (προγραμματιστικά) έτσι φτιαγμένο το παιχνίδι αλλά για 30άρι+πλούσια γραφικά, θα δείχνει υποδεέστερο (και όχι υποδυέστερο λολ, γιατί δεν υποδύεται κάποιος κάτι) από ένα παιχνίδι που εξαρχής έχει αναπτυχθεί με 60άρι.

Σου ξαναλέω: το δυνατότερο μηχάνημα του πλανήτη να έχει ένας dev, εξαρτάται πως έχει αποφασίσει εξ αρχής να είναι το παιχνίδι του.

Όταν έχεις 33 ms για να παρουσιαστεί ένα frame επί της οθόνης, το μηχάνημα έχει 33 ms για να "σχεδιάσει" γραφικά που θεωρείται αρκετός χρόνος = άρα τα γραφικά είναι εφικτό να γίνουν πιο πλούσια. (33 ms = 30 fps)
Όταν έχεις μόλις 16 ms για να παρουσιαστεί ένα frame, το μηχάνημα έχει τον μισό χρόνο για να "σχεδιάσει" γραφικά, οπότε ο dev είναι πιο φειδωλός στην πολυπλοκότητα των γραφικών αφού το μηχάνημα έχει τον μισό χρόνο (σε σχέση με τα 33 ms) για να παράξει γραφικά. (16 ms = 60 fps)

Πχ, η Polyphony Digital κάθεται και στρώνει τον κώλο της στον προγραμματισμό να παράξει όσο το δυνατό καλύτερα γραφικά ΧΩΡΙΣ να θυσιάσει τα 16 ms (60 fps).
Αυτή είναι η δική της προγραμματιστική επιλογή.

Σε έναν ιδεατό κόσμο (μια άποψη που υποστηρίζω εδώ και 30 χρόνια), θα είχαμε ΟΛΑ τα παιχνίδια στα 60 fps και μέσα σε αυτό το πλαίσιο ο developer να στρώνει τον ass του να προσφέρει όσο το δυνατό καλύτερα γραφικά.

Ε, πολλοί gamer δεν συμφωνούν μαζί μου γιατί δεν τους "ενοχλούν" τα 30 fps (κάποιοι μάλιστα δεν μπορούν καν να "δουν" τα μάτια τους frame drops στα 24-25-27 fps, άλλοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν καν την διαφορά των 30 fps με 60 fps)..............οπότε it is what it is.

cocous
20-07-2020, 21:11
Ευχαριστώ πολύ πάντως που απαντήσατε παιδιά. Όπως και να χει πάντως όταν βρίσκεσαι σε δίλλημα λιγάκι σε ενοχλεί όσο αφορά τα modes. Πάντως εξηγήσατε μία χαρά.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Slay
20-07-2020, 21:20
Πχ, η Polyphony Digital κάθεται και στρώνει τον κώλο της στον προγραμματισμό να παράξει όσο το δυνατό καλύτερα γραφικά ΧΩΡΙΣ να θυσιάσει τα 16 ms (60 fps).
Αυτή είναι η δική της προγραμματιστική επιλογή.

Να συμπληρώσω εδώ, ότι ανάλογα το παιχνίδι ο στόχος και καλα γραφικα και frame rate , έχει και διαφορετική δυσκολία. Για παράδειγμα σε ένα GT , οπου οι πίστες είναι κλειστές και δεδομένες μπορείς να επιτύχεις πολύ ποιο έυκολα αυτόν τον στόχο, απο ότι σε ένα open world παιχνίδι όπως το Forza Horizon π.χ.

Lefteris_X
20-07-2020, 21:39
Συμφωνώ απολύτως Slay, ανάλογα το είδος του παιχνιδιού - ανάλογες και οι δυσκολίες.

Πάντως και στο GT Sport, έχει κάτι αναθεματισμένους φωτισμούς (πολύ "βαριοί", τους είχε αναλύσει η PD σε μια SIGGRAPH αν θυμάμαι σωστά). Σε ένα παιχνίδι σαν το GT Sport υπάρχουν και τα πολύ βαριά physics για 16 (μερικές φορές 20) αυτοκίνητα, όπου οι καταστάσεις είναι ανεξέλεγκτες για το engine, όπως στουκαρίσματα σε πολλά χιλιόμετρα αρκετών αυτοκινήτων......και το παιχνίδι δεν χάνει ούτε μισό frame. (PS4 Pro, 1080p TV 60 fps, performance mode).

Ε, γι αυτό το Horizon είναι στα 30, ενώ το Μοτορσπορτ είναι στα 60!

Συμφωνούμε.

Nek_Food
28-07-2020, 10:56
Υποτίθεται ότι στο τελευταίο τεύχος του Game Informer υπάρχει αναφορά που λέει ότι το παιχνίδι όταν θα κυκλοφορήσει για το PS5, θα συνοδεύεται από μία δωρεάν remastered έκδοση του πρωτότυπου τίτλου που κυκλοφόρησε το 2018 για το PS4. Η εταιρεία Insomniac Games δεν έχει προβεί ακόμη σε κάποια δήλωση σχετικά, ούτε έχουμε κάποια επιβεβαίωση από την Sony.

https://comicbook.com/gaming/news/marvels-spider-man-miles-morales-ps5-ps4-remaster/

Leon_DiZ
28-07-2020, 10:58
Νομίζω ότι υπάρχει πολύς καπνός στο συγκεκριμένο. Αυτό από τη μια, από την άλλη ο executive που μπερδεύτηκε και το είπε ότι θα κυκλοφορήσει και το πρώτο... Με το καλό να μας έρθει

Slay
28-07-2020, 11:02
Υποτίθεται ότι στο τελευταίο τεύχος του Game Informer υπάρχει αναφορά που λέει ότι το παιχνίδι όταν θα κυκλοφορήσει για το PS5, θα συνοδεύεται από μία δωρεάν remastered έκδοση του πρωτότυπου τίτλου που κυκλοφόρησε το 2018 για το PS4. Η εταιρεία Insomniac Games δεν έχει προβεί ακόμη σε κάποια δήλωση σχετικά, ούτε έχουμε κάποια επιβεβαίωση από την Sony.

https://comicbook.com/gaming/news/marvels-spider-man-miles-morales-ps5-ps4-remaster/

Πάλι θα το πλατινάρω? ώρε σε τι μπελάδες μας βάζει η Insomniac :a049:

Y.Γ. Ευκαιρία να το δεί και η κόρη μου

Nek_Food
28-07-2020, 11:06
Πάλι θα το πλατινάρω? ώρε σε τι μπελάδες μας βάζει η Insomniac :a049:

Y.Γ. Ευκαιρία να το δεί και η κόρη μου
Γιατί να το δει απλά και να μην σε "λυτρώσει" από τον κόπο να το ξαναμαναεπαναπλατινάρεις; (ήτοι να το παίξει αυτή, ταλέντο έχει νομίζω;)

Μου άρεσε και εμένα πολύ το πρώτο Spider-Man και η πλατίνα ήταν κάτι που ήρθε απρόσκοπτα και απολύτως φυσιολογικά, ακόμη και σε εμένα που δεν ασχολούμαι πολύ με την τροπαιοθήκη.

Slay
28-07-2020, 11:50
Δεν έχει ακόμα όσο ταλέντο χρειάζεται, ασε που μάλλον θα προτιμά τίποτε Kena, Ratchet ή Astro bot

Slay
13-08-2020, 18:00
Νέο screenshothttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20200813/3013a826826274d20460fbb59e3f30c6.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Snk
12-09-2020, 21:25
1304844510288056321

Leon_DiZ
16-09-2020, 23:28
https://youtu.be/T03PxxuCfDA

Viper
16-09-2020, 23:54
https://blog.playstation.com/2020/09/16/see-the-marvels-spider-man-miles-morales-new-gameplay-demo/


We’re also excited today to reveal that Marvel’s Spider-Man: Miles Morales will be arriving on both PS5 and PS4.

Yes, that’s right, we know that some of you may transition to PS5 at different times, which it was why it was important to us to release the latest title in the Marvel’s Spider-Man universe on both consoles.

The standard edition will be available digitally on the PlayStation Store or physically at your local retailer for $49.99.


But that’s not all; we have one more surprise for you today. On PS5, we are announcing an Ultimate Edition that includes a voucher code* for Marvel’s Spider-Man: Remastered. You’ll be able to experience the complete storyline up to this point, which includes the remaster of the original game and all three installments of the Marvel’s Spider-Man: The City That Never Sleeps DLC so you can play the full narrative arc.

Leon_DiZ
17-09-2020, 00:00
https://blog.playstation.com/2020/09/16/see-the-marvels-spider-man-miles-morales-new-gameplay-demo/


Ωραία, όπως τα περιμέναμε δλδ από τις φήμες. Δεν το βλέπω πάντως να μας δώσουν δωρεάν το upgrade του original σε όσους το έχουν ήδη.

PDS
17-09-2020, 00:03
Οποτε cross gen. Ε φαινεται λιγο.

Leon_DiZ
17-09-2020, 00:06
Οποτε cross gen. Ε φαινεται λιγο.

Πολύ φαινόταν χωρίς να σημαίνει κάτι απαραίτητα :P

PDS
17-09-2020, 00:12
1306335505169092608

Snk
23-09-2020, 20:03
Sony Confirms There's No Free PS5 Upgrade For PS4 Spider-Man Players (https://kotaku.com/sony-confirms-theres-no-free-ps5-upgrade-for-ps4-spider-1845154011)


Marvel’s Spider-Man: Remastered is an enhanced version of Marvel’s Spider-Man, and is included as part of Marvel’s Spider-Man: Miles Morales Ultimate Edition for the PlayStation 5. In addition, players who purchase Marvel’s Spider-Man: Miles Morales on PlayStation 4 can upgrade at no additional cost to the PS5 version of Marvel’s Spider-Man: Miles Morales and can take advantage of a paid-upgrade to download Marvel’s Spider-Man: Remastered.

There are no plans currently to offer Marvel’s-Spider-Man: Remastered as a standalone. Players with a copy of Marvel’s Spider-Man for PS4 can purchase Marvel’s Spider-Man: Miles Morales Ultimate Edition to experience Marvel’s Spider-Man: Remastered on PS5. Marvel’s Spider-Man for PS4 also will be backwards compatible on PS5.

panos74gr
23-09-2020, 20:48
Sony Confirms There's No Free PS5 Upgrade For PS4 Spider-Man Players (https://kotaku.com/sony-confirms-theres-no-free-ps5-upgrade-for-ps4-spider-1845154011)

Μεγάλη βλακεία... ελπίζω τα υπόλοιπα πιο πρόσφατα first party games να βγάλουν patch δωρεάν αν και γίνεται πιο χλωμό μέρα με την μέρα.

obione
25-09-2020, 09:36
Στο παρακάτω τουιτ παντως η ινσομνιακ τονιζει οτι θα υπαρχει Free upgrading του ps4 spiderman sto ps5

https://mobile.twitter.com/insomniacgames/status/1309228905115516928

Leon_DiZ
25-09-2020, 09:40
Στο παρακάτω τουιτ παντως η ινσομνιακ τονιζει οτι θα υπαρχει Free upgrading του ps4 spiderman sto ps5

https://mobile.twitter.com/insomniacgames/status/1309228905115516928


Του Miles Morales, όχι του original. Αυτό το ξέραμε.

Slay
28-09-2020, 13:14
Στα 52GB η έκδοση για Ps4, στα 50 η έκδοση για PS5.

PDS
28-09-2020, 13:24
Μεγαλυτερη αναλυση, RT, περισσοτερες λεπτομεριες, λιγοτερα GB? Ενδιαφερον.

Lefteris_X
28-09-2020, 14:28
Επιτέλους, ο SSD εν δράσει! Εννοώ εν γένει η τεχνολογία των SSD αποθ. μέσων, που ακυρώνει (άρα αφαιρούνται GB) την ανάγκη επαναλαμβανόμενων assets (για τους λόγους που γνωρίζουμε). Δεν εννοώ λοιπόν τον custom SSD + custom controller του PS5, αλλά τη νέα γενιά κονσολών Sony/MS.

Leon_DiZ
28-09-2020, 14:29
Βάλτε έναν αστερίσκο στο παραπάνω γιατί η Sony με τα αναγραφόμενα μεγέθη δεν το έχει ιδιαίτερα. Περιμένω να το δω εγκατεστημένο πόσο πιάνει.

psx3
28-09-2020, 17:15
Μεγαλυτερη αναλυση, RT, περισσοτερες λεπτομεριες, λιγοτερα GB? Ενδιαφερον.
Ο ίδιος ο Cerny είχε μιλήσει για τις διπλοεγγραφές.

Στο Spiderman συγκεκριμένα είχε πει ότι τα assets των γραμματοκιβωτίων (αν θυμάμαι καλά) είναι κοπιαρισμένα 400 φορές για πιο γρήγορη προσπέλαση.

Αυτά τέλος με τον SSD...

Πάντως το Miles Morales επειδή είναι cross-gen δεν ξέρουμε αν θα έχει native 4K assets/textures ή πάλι 1080p (το πιθανότερο). Άλλο η τελική ανάλυση (framebuffer) ή η ανάλυση των σκιών/lighting/particles, αυτά ρυθμίζονται από τον developer χωρίς αύξηση του μεγέθους στο αποθηκευτικό μέσο.

Viper
30-09-2020, 19:44
Marvel’s Spider-Man Remastered detailed (https://blog.playstation.com/2020/09/30/marvels-spider-man-remastered-detailed/)


Let’s talk about graphical updates. The team has done the painstaking work of updating the city’s environment to take advantage of the new console. Beyond improved models and materials, one of the biggest things we have brought to the game is ray-traced reflections and ambient shadows. We now have true reflections on the windows of buildings, and it looks stunning with our new skies and weather.

https://live.staticflickr.com/65535/50395503813_34bf83b80a_k.jpg


This does bring us to one of the bigger changes. In order to bring the best performances to players with our next-generation Marvel’s Spider-Man games, we have recast the face of Peter Parker. We loved working with John Bubniak on the original game; however, to get a better match to Peter Parker/Spider-Man actor Yuri Lowenthal’s facial capture, we have cast Ben Jordan to be the face model for Peter Parker on the PS5 console. He looks incredible in-game, and Yuri’s moving performances take on a new life.


Additionally, thanks to the power of the PS5 console, we’re now able to offer a high frame rate through Performance Mode, which targets a 60fps frame rate! This allows you to experience the beginning of the Marvel’s Spider-Man storyline like never before. It feels amazing to play. Here’s a quick clip.

https://www.youtube.com/watch?v=acuscewbkxI&feature=emb_title


That’s not all! We take full-advantage of other next-generation PlayStation features like near-instant loading (don’t worry, you can turn back on those humorous fast-travel animations if you miss them), Spatial 3D Audio on compatible headphones, and the revolutionary DualSense controller’s haptic feedback and adaptive triggers. We’ve also brought new photo mode features to the game that we developed for Marvel’s Spider-Man: Miles Morales: you can now place lights in the environment and change your Spider-Suit after you’ve lined up your shot!

Leon_DiZ
30-09-2020, 21:28
Τρελή ξενερα το ότι άλλαξαν τον ηθοποιό!

Του πάει του καινούργιου αλλά τον είχα συνηθίσει

PDS
30-09-2020, 21:40
Mου αρεσει περισσοτερο ο καινουριος αλλα δεν εχω παιξει το game. Kατι δεν μου καθοταν καλα με τον προηγουμενο.

https://images.pushsquare.com/b4c201e69149e/spider-man-ps5-ps4-peter-parker-face.original.jpg

tomic20
30-09-2020, 23:10
προφανως πηγαν για ενα look που ταιριαζει περισσοτερο στο tom holland...μια χαρα ειναι και το καινουριο μοντελο...το εντυπωσιακο ειναι το gameplay video παντω...οχι το cinematic...

Lefteris_X
01-10-2020, 00:30
Εμένα μου δείχνει πιο νέος στην ηλικία.

kostasb13
01-10-2020, 00:54
Σε γενικες γραμμες ελάχιστες διαφορές περα απο τη photo με το reflection στο παράθυρο. Για να μην πω οτι σε κάποιες περιπτώσεις μου φαίνεται καλύτερο στο ps4. Επίσης για μενα fail ο νέος ηθοποιός.


https://youtu.be/YK-DKgsCt5Y

jk_blue_tiger
01-10-2020, 01:13
Εχει βγει ανακοινωση εαν η ps5 ultimate edition θα περιεχει ελληνικους υποτιτλους οπως η ps4 εκδοση;

spartan
01-10-2020, 02:16
https://i.imgur.com/zJ8rCEr.jpg

- - - Updated - - -

Εγω γιατι το βλεπω καλυτερο?
Παιδια το παιχνιδι ειναι remaster(και οχι remake)
Στο να δεις και την απαιτουμενη διαφορα στο οπτικο κυριως κομματι(και οχι μονο)

hakoo
01-10-2020, 03:36
Εντελως κουλο που εκαναν το recast και στο remaster, προφανως ειναι το μοντελο που δουλευουν ηδη για το spiderman 2 και το εβαλαν και σε αυτο για να προετοιμασουν το εδαφος.
Και μονο με τα 60 fps θα δειχνει καλυτερο αλλα ενταξει μην τρελαθουμε, προκειται για bells and whistles και οχι κατι πολυ διαφορετικο.
Για οποιον δεν το εχει παιξει η για τους enthusiasts ειναι σουπερ, για εμενα ειναι εντελως αδιαφορο remaster. Το παιχνιδι ειναι πολυ προσφατο και ειναι ηδη εκπληκτικο οπτικα στο απλο ps4 μου, δεν εχω την παραμικρη περιεργεια να το δοκιμασω.
Το ιδιο δεν ισχυει για το Miles Morales, με ολο το χαμο που εγινε με τα κρυφο cross gen παιχνιδια μετα το event το παιχνιδι αδικηθηκε λιγο μιας και επικεντρωθηκαμε ολοι στα κακα νεα. Το demo που εδειξαν στο event ειναι παρα πολυ εντυπωσιακο, το gameplay segment ειναι 2 επιπεδα πανω απο το spiderman, πολυ πιο δυναμικη η μαχη με μεγαλη ποικιλια μιας και ο Morales εχει περισσοτερα abilities που εχουν ενσωματωθει πολυ ωραια.
Σιγουρα του φαινεται οτι ειναι cross gen, μοιαζει με παιχνιδι του ps4 on steroids, τα cinematics ok δεν ειναι κατι που δεν εχουμε δει και στο προηγουμενο αλλα το gameplay κομματι δεν θα μπορουσε να ειναι τοσο αψεγαδιαστο στο ps4.
Θα το παιξω σιγουρα οταν παρω την κονσολα, φαινεται πολυ πιο διασκεδαστικο απο το προηγουμενο.

psx3
01-10-2020, 13:14
Πείτε με τσίπη, αλλά θα περιμένω να μπει στο PS+. Δεν δίνω λεφτά για περαιτέρω milking.

Μια φορά το δικαιολογήσαμε (ελέω ριζικής αλλαγής στην αρχιτεκτονική PS3 -> PS4), δεύτερη δεν έχει.

Leon_DiZ
01-10-2020, 15:47
Δουλεύουν κανένα χρόνο στο remaster

1311343496414937088

PDS
13-10-2020, 19:59
https://www.youtube.com/watch?v=TCHLM7WnRNw

obione
13-10-2020, 21:27
Φαίνεται πολύ όμορφο.
Θα τον τιμήσω τον Μοραλες.
Upgrade ktl για τον σπιτερμαν δεν με ενδιαφέρει και πολύ το εχω ήδη παίξει οποτε..

Slay
13-10-2020, 22:32
1316088530188333056

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Slay
14-10-2020, 00:03
https://pbs.twimg.com/media/EkO9O--X0AYtL3H?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/EkO9PnXWoAMb9zy?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/EkO9QPiXYAAOIb9?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/EkO9Qs5XkAIwNRV?format=jpg&name=large

obione
14-10-2020, 01:30
Πανέμορφο και cross ..
Τι εχουνε να δούνε τα ματάκια μας σε αυτήν την γενιά

spartan
14-10-2020, 01:53
https://www.youtube.com/watch?v=ZxKdu-a520I&feature=emb_logo

Leon_DiZ
15-10-2020, 14:43
1316513808786042880

- - - Updated - - -

Φιλάκια ο SSD!

Valkyre
15-10-2020, 14:57
Νομιζω πιο σωστη θα ηταν η συγκριση με το Miles Morales στο PS4. Αυτη η συγκριση παραπανω ισως ειναι και κατι τοις παραπλανητικη. Αυτο το λεω φυσικα χωρις να μειωνω την τραγικη διαφορα που θα κανει ο SSD, αλλα θελω να δω και τα load times στο PS4. Αλλωστε δεν θεωρω καθολου απιθανο το Miles Morales στο PS4 να εχει βελτιωσεις στο loading σε σχεση με το base game. Μετα το Tsushima εντυπωσιαστηκα παρα πολυ.

Ezio
15-10-2020, 15:23
1316513808786042880

- - - Updated - - -

Φιλάκια ο SSD!
Λογικά από την νέα γενιά και μετά θα μας φαίνεται τελείως πρωτόγονο (δεν αποδίδει η λέξη αυτή ακριβώς αυτό που εννοώ) το να παίξουμε παιχνίδι σε ps4 ή προηγούμενή του κονσόλα (εκτός κι αν μέσω emulator και ssd έχουμε πολύ υψηλότερες ταχύτητες στο loading). Σαν να γυρνάμε σε ταχύτητες internet δεκαετίας '90 ή αρχών 2000's.

Leon_DiZ
15-10-2020, 15:30
Λογικά από την νέα γενιά και μετά θα μας φαίνεται τελείως πρωτόγονο (δεν αποδίδει η λέξη αυτή ακριβώς αυτό που εννοώ) το να παίξουμε παιχνίδι σε ps4 ή προηγούμενή του κονσόλα (εκτός κι αν μέσω emulator και ssd έχουμε πολύ υψηλότερες ταχύτητες στο loading). Σαν να γυρνάμε σε ταχύτητες internet δεκαετίας '90 ή αρχών 2000's.

Ναι το έχω σκεφτεί και εγώ. Θα είναι πολύ δύσκολο να ξαναγυρισεις πίσω

psx3
15-10-2020, 15:39
Προβλέπω ότι όσοι παίζουν online MP και θέλουν uber fast loading times, θα αρχίσουν να σνομπάρουν τους PS4 peasants! :P

Με λίγα λόγια στο lobby/matchmaking ο αδύναμος κρίκος θα είναι η πιο αργή κονσόλα. Δεν πα να έχουν 99 άτομα PS5, αν ένας έχει PS4, αυτόν θα περιμένουν όλοι να φορτώσει τα assets o HDD και να ξεκινήσει το match.

Leon_DiZ
23-10-2020, 12:49
https://youtu.be/KuXGshnoMm4

ilias78
24-10-2020, 11:05
https://youtu.be/2TWzjMjhgDU

tomic20
25-10-2020, 15:25
η σκηνη στο εμπορικο κεντρο ειναι πανεμορφη

spartan
25-10-2020, 15:48
https://www.youtube.com/watch?v=3G-JMbq8Ht8

Nek_Food
26-10-2020, 10:40
Επειδή ειλικρινά βαριέμαι να βλέπω τα βίντεο του DF με τις φάτσες τους να λένε επί μισή μία ώρα ό,τι τους κατέβει στην καρκάλα κάθε φορά (και όχι μόνο του DF αλλά και κάτι άλλα που διαρκούν 1 ή 2 ώρες), να βάζαμε εκτός από το βιντεάκι ένα συνοδευτικό κειμενάκι του τι σχολιάζουν και αν είναι θετική ή αρνητική ανταπόκριση τους; Χίλιες φορές να διαβάζω δυο γεμάτες παραγράφους κειμένου από το να κάθομαι να ακούω κάποιους να μου λένε με φωνή που μου προκαλεί υπνηλία τα ίδια και τα ίδια πολλές φορές αδιάφορα, καλομαγειρεμένα δημοσιογραφίστικα σχολιάκια που αντί να κρατήσουν 1 λεπτό τα παραγεμίζουν με σάλτσες, το πάνε από εδώ, το πάνε από εκεί, αρχίζουν μέχρι και άχρηστες συγκρίσεις και κρατάνε μισή/μια ώρα. Από την άλλη δεν κρίνεται και απαραίτητο, απλά θα τα προσπερνάω όπως κάνω με τα περισσότερα μέχρι τώρα.

ThanX :ice:

Lefteris_X
26-10-2020, 10:58
Για ΑΚΡΙΒΩΣ τους ίδιους λόγους δεν αντέχω να βλέπω τέτοια βίντεο.

Πιο εποικοδομητικό πιστεύω είναι να κοιτάζω τον τοίχο μου για κάποια ώρα.

mihalis13
26-10-2020, 11:05
Γενικά το DF ποτέ δεν το μπόρεσα. Υπερανάλυση σε βαθμό βαρεστημάρας και από ουσία μηδέν. Ζούμαρε x10 για να δεις τις τρίχες της γάτας του Miles και τέτοια. Εδώ και πολλά χρόνια ούτε καν το κλικ μου δεν τους δίνω.
Ίσως για κάποιους είναι ενδιαφέροντα αυτά τα βίντεο, εμένα προσωπικά μου βγάζουν μια PCίλα :P

Slay
30-10-2020, 17:15
1322163369164611585

panos74gr
31-10-2020, 08:08
Loading time από το μενού σε gameplay περίπου : 8sec

https://m.imgur.com/a/7qhGcQ7

Slay
31-10-2020, 09:26
Loading time από το μενού σε gameplay περίπου : 8sec

https://m.imgur.com/a/7qhGcQ7

Και αυτό χωρίς την χρήση activity card που θα φόρτωνε απευθειας το save. Οσο σκέφτομαι ότι καποιοι εκαναν hype τα 10-15sec απο quick resume....

Lefteris_X
31-10-2020, 14:47
Ουσιαστικά το παιχνίδι φορτώνει περίπου σε 3-4 δευτερόλεπτα και μετά ο άλλος επιλέγει να φορτώσει το save που φορτώνει σε 1 δευτερόλεπτο!!

BillyFlo81
05-11-2020, 20:31
CGI Spoiler free TV Commercial


https://youtu.be/JsNgEBb4ZD0

Viper
06-11-2020, 15:17
Marvel's Spider-Man: Miles Morales is the perfect kick-off for the next generation (https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2020-marvels-spider-man-miles-morales-tech-analysis)


From ray tracing to performance mode, Insomniac and PS5 blow us away.

Marvel's Spider-Man: Miles Morales review - blockbuster gaming at its breeziest and best (https://www.eurogamer.net/articles/2020-11-06-marvels-spider-man-miles-morales-review-blockbuster-gaming-at-its-breeziest-and-best)


Amazing.

PDS
06-11-2020, 15:18
https://www.youtube.com/watch?v=mGTNTpuJspo

Valkyre
06-11-2020, 15:31
βγηκαν reviews. Πολυ καλα τα παει μπραβο!

https://www.metacritic.com/game/playstation-5/marvels-spider-man-miles-morales

Εν τω μεταξυ ο Linnemann υποστηριζει οτι το παιχνιδι στο PS5 ειναι μεγαλο upgrade και ας ειναι cross gen.

Snk
06-11-2020, 15:50
Μικρό είναι για διάρκεια 9-10 ωρες όμως. Αν δεν πέσει κάτω από 30ε δεν με βλέπω να το παίρνω

Leon_DiZ
07-11-2020, 11:55
Συγκριτικό PS5 Fidelity / Performance / PS4

Προσωπικά δεν με βολεύουν τα συγκεκριμένα για να καταλάβω τις διαφορές αλλά το προσθέτω

https://youtu.be/tUzoNV7JUaQ

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales (PS5) – Compare Fidelity vs. Performance Mode Screenshots (https://techstomper.com/marvels-spider-man-miles-morales-ps5-compare-fidelity-vs-performance-mode-screenshots/)
Αυτό είναι πιο καλό για να δει κανείς τις οπτικές διαφορές στο fidelity mode.

Προσωπικά με βλέπω να πάω 1st playthrough fidelity και 2nd playthrough 60fps

Valkyre
07-11-2020, 11:58
Θα ειναι γενια "δυσκολων" επιλογων αυτη που θα διανυσουμε! Προσωπικα με βλεπω για 60 πρωτο playthrough αλλα θα δοκιμασω και τα 2 να επιλεξω. :)

Valkyre
07-11-2020, 12:24
Κατι που δεν αγγιξε στο review του ο Linnemann και απογοητευτηκα (εκτος και αν μου διεφυγε) ειναι η διαφορα στο LOD. Οκ εστω με το base game στο PS4. Ναι ειπε οτι η κινηση στους δρομους απλωνεται σε αρκετα μεγαλυτερη αποσταση, αλλα εγω αναφερομαι στο LOD transition οταν πηγαινοερχεσαι στην πολη σε γρηγορες ταχυτητες χρησιμοποιωντας τους ιστους. Στο PS4 το LOD μπορουσες να δεις ολοκληρα κτιρια να αλλαζουν προσοψη. Φανταζομαι οτι το ιδιο γινεται και στο PS5 αλλα σε τι αποσταση?

Leon_DiZ
07-11-2020, 15:36
Στο site που έκαναν το comparison video έχει και screenshots και φαίνονται καλύτερα οι διαφορές IMO ανάμεσα στις 3 εκδόσεις.

https://hardcoregamer.com/2020/11/06/marvels-spider-man-miles-morales-ps5-vs-ps4/391523/

Και έχει και extra video για το loading

https://youtu.be/8HqRlA255D8



Συγκριτικό PS5 Fidelity / Performance / PS4

Προσωπικά δεν με βολεύουν τα συγκεκριμένα για να καταλάβω τις διαφορές αλλά το προσθέτω

https://youtu.be/tUzoNV7JUaQ

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales (PS5) – Compare Fidelity vs. Performance Mode Screenshots (https://techstomper.com/marvels-spider-man-miles-morales-ps5-compare-fidelity-vs-performance-mode-screenshots/)


Αυτό είναι πιο καλό για να δει κανείς τις οπτικές διαφορές στο fidelity mode.

Προσωπικά με βλέπω να πάω 1st playthrough fidelity και 2nd playthrough 60fps

vadergr
07-11-2020, 17:00
Έχω ξενερώσει λίγο με το θέμα fidelity vs performance.
Τέτοιες επιλογές θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σε κονσόλα.

Έχω απορία όμως. Το ιδιο παιχνίδι σε 1080p, θα έχει 60fps στο fidelity?

Slay
07-11-2020, 19:22
Έχω ξενερώσει λίγο με το θέμα fidelity vs performance.
Τέτοιες επιλογές θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σε κονσόλα.

Έχω απορία όμως. Το ιδιο παιχνίδι σε 1080p, θα έχει 60fps στο fidelity?Εάν δεν υπήρχαν τότε να ξέρεις ότι όλοι θα πήγαιναν στα 30, και θα ήταν ελάχιστα τα παιχνίδια στα 60.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PDS
09-11-2020, 16:04
https://www.youtube.com/watch?v=NTunTURbyUU

Snk
09-11-2020, 17:08
Το Marvel's Spider Man: Miles Morales, θα κυκλοφορήσει με τη δυνατότητα επιλογής μενού και υποτίτλων στα ελληνικά

https://unboxholics.com/news/gaming/80272-episimo-to-ps5-tha-erthei-me-elliniko-menou

vadergr
09-11-2020, 18:02
Εάν δεν υπήρχαν τότε να ξέρεις ότι όλοι θα πήγαιναν στα 30, και θα ήταν ελάχιστα τα παιχνίδια στα 60.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δες ξέρω.

Ας βρουν οι devs την σωστή ισορροπία σε κάθε τίτλο. Ειναι αποποίηση ευθύνης να πετάνε το μπαλάκι στον χρήστη.
Σε καποιο review ηδη ακουσα οτι σε συγκεκριμένα, ελάχιστα, σημεία το framerate πέφτει και κατω απο τα 30fps.

Και ξαναρωτάω, για οποιον ξέρει, υπάρχει περιπτωση να δουμε fidelity mode με 60fps στα 1080p?

ilias78
11-11-2020, 14:49
Ο powerpyx έβγαλε trophy guide για το παιχνίδι. Γράφει λοιπόν πως το story του παιχνιδιού είναι


3 ώρες!!!!!! Τόσο μικρό είναι????

Leon_DiZ
11-11-2020, 17:24
Reversible cover


https://pbs.twimg.com/media/EmjTLCCVMAQGArT?format=jpg&name=large

PDS
11-11-2020, 17:38
1326523541521641472

Leon_DiZ
11-11-2020, 18:09
1326555321549074437

Valkyre
12-11-2020, 15:15
Πρωτη φορα εχω παιχνιδι πριν την κονσολα! Μολις μου ηρθε χαχα.

panos74gr
12-11-2020, 17:04
PS4 version?

vadergr
12-11-2020, 17:58
Έχει καταλάβει κανείς αν το Spiderman remastered θα εχει ιδιου επιπέδου γραφικά με το miles morales στο ps5?

Valkyre
12-11-2020, 17:59
PS4 version?

Οχι PS5 κανονικα!

panos74gr
12-11-2020, 18:29
Οχι PS5 κανονικα!

Καλή αρχή!

Εγώ τσιγκούνης, πήρα το PS4 version

Snk
13-11-2020, 12:02
1326914312527556610

:a050::a050:

PDS
13-11-2020, 17:44
https://www.youtube.com/watch?v=tLF54vJfvPI

obione
14-11-2020, 08:43
Θα ήθελα περισσότερο dualsence.
Μόνο αυτό θα έλεγα σαν παράπονο.
Αλλά ξέρω είναι δύσκολο λόγω cross gen .
Κατά τα άλλα έχω παίξει δυο ώρες περίπου και ούτε καν καταλαβα πως πέρασαν τόσο γρήγορα.
Αν σας άρεσε το πρώτο Spiderman τουτο δω είναι πιο cool !! :)

Valkyre
14-11-2020, 09:09
^^ Το εχουν πει κι αλλοι reviewers οτι το Spiderman Miles Morales θα ηθελε λιγο παραπανω dualsense, παντα σε σχεση με αλλα παιχνιδια.

obione
14-11-2020, 10:01
Λογο ότι είναι και exclusive γιαυτό.
Είμαι σίγουρος ότι ps5 exclusive παιχνίδια θα υποστηρίζουν το νέο κοντρολερ πολύ περισσότερο.
Είναι game changer

PDS
15-11-2020, 01:34
https://s8.gifyu.com/images/ezgif-4-827dae1444be.gif

ilias78
17-11-2020, 15:39
Η ultimate έκδοση η οποία θα περιέχει κ το remaster, θα είναι με τη μορφή κωδικού για download?
Φαντάζομαι δεν θα χρειάζεται το CD από το ps4, σωστά?

Viper
19-11-2020, 15:44
1328831734310338560

Valkyre
22-11-2020, 19:01
Δεν εχω καταλαβει γιατι καποιοι λενε οτι το παιχνιδι ειναι μικρο... εγω βλεπω οτι εχει παρα πολυ content... ημουν προετοιμασμενος και 7-8 ωρες και πρεπει να εχω παιξει καμμια 20αρια και ειμαι στο 75% completion...

Slay
22-11-2020, 20:21
Τώρα θέλεις πραγματικά απάντηση? Κοίτα ποιοι το έλεγαν και βγάλε τα συμπεράσματα σού.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

psx3
24-11-2020, 22:46
Τώρα θέλεις πραγματικά απάντηση? Κοίτα ποιοι το έλεγαν και βγάλε τα συμπεράσματα σού.
Εκτός από τους γνωστούς πονεμένους, πιθανότατα το λένε και όσοι απαιτούν να γίνουν όλα τεράστια open world collectathons με endless grind/fetch quests.

Το εν λόγω παιχνίδι θυμίζει φάση Infamous του PS4. Ένα lite open-world τόσο-όσο, χωρίς να κουράζει με άπειρα σημαδάκια στον χάρτη.

Valkyre
25-11-2020, 10:56
Λοπιπον εχουμε εστιασει τοσο πολυ στο hardware κομματι που ξεχναμε να γραψουμε αποψεις για παιχνιδια...

Χωρις σποιλερ:

Μου αρεσε αρκετα το παιχνιδι. Ειναι πολυ μεγαλη παραγωγη και εχει πεσει τρομερη δουλεια και εννοειται μιλαω συγκεκριμενα για το Miles Morales και ας ειναι expansion.

Πρωτα απο ολα το animation του χαρακτηρα ειναι κατα 95% τελειως διαφορετικο και προσαρμοσμενο εντελως στον χαρακτηρα και το στυλ του. Το animation ειναι αυτο που πραγματικα με εντυπωσιαζει πιο πολυ απο ολα στο παιχνιδι. Ειναι εκπληκτικη η δουλεια που εχουν κανει και εχουν ριξει απειρες ωρες για να βγει αυτο το αποτελεσμα.

Το παιχνιδι εχει μερικες ακρως εντυπωσιακες αποστολες με φανταστικο pacing και τρελα setpieces που πραγματικα σε κανουν να νιωθεις οτι παιζεις οχι απλα σε τυπικη ταινια της μαρβελ, αλλα σε φαση Avengers παραγωγη...

Τα γραφικα ειναι παρα πολυ καλα οπως ηταν και παλια βεβαια αλλα υπαρχει αρκετη βελτιωση και θα ελεγα ειναι εντονη. Μεγαλο βαθμο σε αυτο παιζει οντως το raytracing αλλα και γενικα το draw distance το streaming το texture quality οι σκιες κλπ κλπ ειναι ολα σημαντικα βελτιωμενα. Το raytracing μου αρεσε σαν εφαρμογη και αποτελεσμα. Δεν ξερω νιωθω οτι το spiderman ειναι μια πραγματικα καλη εφαρμογη αυτης της τεχνολογιας και πολυ καλο, ουσιωδες showcase αυτης. Δεν ειναι αυτο που κοροιδευεις στο doom ας πουμε που ψαχνεις να βρεις στα καγκελα τις αντανακλασεις και σε μερικα πατωματα.

Και το Miles Morales ειναι πραγματικα τιγκα στο raytracing. Μεχρι και η στολη του spiderman αντανακλα το περιβαλλον γυρω της.

Επελεξα να παιξω στα 30 καρε γι αυτους τους λογους. Οταν γυρισα το setting στo performance κατευθειαν ειδα τις διαφορες στα γραφικα. Ισως και στο 2ο playthrough να παιξω παλι 30 fps.

Το στορυ του παιχνιδιου ειναι αρκετα καλο. Με ικανοποιησε. Οι ηθοποιοι ολοι ενσαρκωνουν πολυ καλα τους χαρακτηρες τους και γενικα η ολη πορεια της ιστοριας σε αφηνει ικανοποιημενο για το αποτελεσμα.

Το content μου φανηκε τιμιο. Εχει αρκετα side stuff και collectibles αλλα γενικα το βρηκα τοσο - οσο οπως ειπαν και απο πανω συμφορουμιτες. Γενικα ενα πολυ καλο παιχνιδακι και ενα πολυ δυνατο showcase για τη τεχνολογια του raytracing.

Error Flynn
25-11-2020, 13:50
Δημήτρη θεωρείς πως είναι ένα παιχνίδι το οποίο αισθάνεσαι ότι έχεις πάρει όντως ένα παιχνίδι για το PS5;

Δηλαδή ένα παιχνίδι που αισθάνεσαι πως έχεις νέα κονσόλα;

Το μόνο που θα μου έβγαζε μια τέτοια αίσθηση είναι το Demon Souls αλλά ξέρω πως δεν είναι για μένα οπότε δε το ακουμπώ.

Το Morales από την άλλη νομίζω θα μου αρέσει γιατί απλά μου άρεσε και το προηγούμενο Spider-Man.

Απλά αναρωτιέμαι αν αυτό που θα πάρω σαν οπτική εμπειρία είναι τελικά τέτοιο,

ώστε να καταλάβω επιτέλους πως έχω πάρει νέο PS ;

:)

Valkyre
25-11-2020, 14:06
Δημήτρη θεωρείς πως είναι ένα παιχνίδι το οποίο αισθάνεσαι ότι έχεις πάρει όντως ένα παιχνίδι για το PS5;

Δηλαδή ένα παιχνίδι που αισθάνεσαι πως έχεις νέα κονσόλα;

Το μόνο που θα μου έβγαζε μια τέτοια αίσθηση είναι το Demon Souls αλλά ξέρω πως δεν είναι για μένα οπότε δε το ακουμπώ.

Το Morales από την άλλη νομίζω θα μου αρέσει γιατί απλά μου άρεσε και το προηγούμενο Spider-Man.

Απλά αναρωτιέμαι αν αυτό που θα πάρω σαν οπτική εμπειρία είναι τελικά τέτοιο,

ώστε να καταλάβω επιτέλους πως έχω πάρει νέο PS ;

:)

Ειναι cross gen. Δεν το γλυτωνει αυτο. Αλλα σιγουρα ειναι ενα ΚΑΛΟ cross gen που εκμεταλλευεται τις νεες δυνατοτητες. Απο εκει και περα επαφιεται και λιγο στην ιδιοσυγκρασια του καθενος. Εγω δηλαδη και μονο απο το loading νιωθω οτι εχω παρει νεα κονσολα. :) Αλλα οκ ηταν ενα πανεμορφο παιχνιδι στο Pro που εγινε ακομα πιο ομορφο. Δεν επαψε δηλαδη να με εντυπωσιαζει οπτικα ο τιτλος.

Θα αργησουμε να δουμε το πραγματικο potential των νεων κονσολων. Δηλαδη και το Demon Souls δειχνει απιστευτα ομορφο και λεπτομερες, αλλα οπως και να το κανεις ειναι ενα linear designed game και οπως δηλωσε η Bluepoint απλα γαργαλαει τις δυνατοτητες του PS5. Θα δουμε μεγαλα πραγματα, απλα θελει υπομονη.

Το χειροτερο δυστυχως πραγμα σε αυτη τη γενια ειναι το Series S το οποιο θα μας βαζει τρικλοποδια σε ολα τα multiplatform για πολλα χρονια.

Αν σου αρεσε το Spiderman στο PS4 δεν βρισκω λογο να μην σου αρεσει αυτο. Αν εισαι ντεμι φαση, τοτε καλυτερα αστο :)

drifterx
25-11-2020, 14:26
Οπτικοακουστικά τα παιχνίδια έχουν φτάσει σε ένα τόσο καλό επίπεδο (στα δικά μου μάτια τουλάχιστον) που το κάτι παραπάνω πιστεύω θα έχει δυσανάλογα μεγαλύτερο κόστος από ότι όφελος.
Όχι ότι δεν το θέλω προς Θεού, απλά πιστεύω στοιχεία όπως το ssd loading και τα τζιτζιλιμπίτζιλι του dualsense, είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά σε αυτή τη γενιά και εκεί που θα πρέπει να ξοδευτούν πόροι.
Ελπίζω απλά σε καθολική αποδοχή και χρήση, τουλάχιστον από τα first party.
Μακάρι να μην ακούμε άλλο για fps και 400% zoom, άλλα για το πως επηρεάζονται οι άλλες μας αισθήσεις, παίζοντας το παιχνίδι.

Μια τέτοια περίπτωση είναι και το miles morales, αν και θα ήθελα λίγο περισσότερο dualsensιλίκι.

Valkyre
30-11-2020, 18:06
Τελικα καποια παιχνιδια σε εμενα (το τονιζω) δεν ειναι για 60 καρε...

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να υπαρχει η επιλογη ετσι?

Το Spiderman λοιπον ειχα πει οτι στο δευτερο playthrough θα ηθελα να το παιξω στα 60 καρε. Το εβαλα στα 60 και η αληθεια ειναι οτι κατι δεν. Δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορω να το εντοπισω. Να ειναι τα αρκετα βελτιωμενα γραφικα στο resolution mode? Να φταιει οτι ειναι πολυ κινηματογραφικη η ολη κινηση του παιχνιδιου και εχει αρκετα finishers που με "χαλαει" να τα βλεπω στα 60 καρε? Λιγο απο ολα μαλλον...

Το αποτελεσμα ηταν μετα απο μια ωρα περιπου να το βαλω στα 30 καρε οπου το ευχαριστιομουν περισσοτερο. Κι ας κοροιδευουν οι γνωστοι αγνωστοι του youtube τα περι "κινηματογραφικοτητας"... δεν ξερω μερικες φορες με κανουν να νιωθω οτι εχουν παντελη ελειψη αισθητικης οταν λενε τετοια πραγματα... ναι η κινηματογραφικοτητα ειναι σημαντικοτατο κομματι της παρουσιασης ενος τιτλου.

Απο την αλλη εβαλα το God of War στο PS5 και τα 60 καρε ειναι πραγματικα αλλη εμπειρια με το συγκεκριμενο παιχνιδι. Γιατι εκει μου ταιριαζει? Γιατι η σκηνοθετικη αποψη του τιτλου ειναι να ειναι η καμερα παρα πολυ κοντα στον χαρακτηρα και ειναι ολο γυρισμενο σαν ενα τεραστιο μονοπλανο με handheld καμερα. Ολο αυτο -το οποιο εγω μεταφραζω ως επιθυμια του σκηνοθετη- αποδιδεται πολυ ποιο σωστα με 60 καρε απο οτι με 30. Ειναι τοσο καλο που με κανει να θελω να το ξαναπαιξω μια στα γρηγορα.

Το ιδιο θα ισχυει και με το Cyberpunk εαν εχει μια επιλογη για 60 καρε καθοτι ειναι πρωτου προσωπου και σε βαζει μεσα στο ρολο πολυ πιο ρεαλιστικα. Απο την αλλη παλι το Last of Us 2 ισως δυσκολευτω να το παιξω στα 60 καρε.

Ειναι αναλογα την περιπτωση το θεμα για εμενα και γενικα ειναι πολυ καλο να υπαρχουν αυτες οι επιλογες καθολη τη γενια. Μακαρι. :)

panos74gr
30-11-2020, 18:22
Έτσι και εγώ, το TLOU remastered δεν μπορούσα με τίποτε να το παίξω στα 60, μου κατέστρεφε όλη την αίσθηση ενώ στο god of war προτιμούσα το performance mode...

Δεν έχω καταλάβει τι αλλάζει. Η κάμερα; το animation των χαρακτήρων; Εχει σχέση με το πόσο έντονες κινήσεις κάνει ο καθένας μας όταν παίζει;

drifterx
30-11-2020, 19:21
Συμφωνώ και με τους 2 σας!

Εχω σπαταλήσει ώρες προσπαθώντας να εξηγήσω γιατί δεν μπορώ να παίξω παιχνίδια οπως το TLOU στα 60fps.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον εμετό που έριξα στην οθόνη μου μετα τον ενθουσιασμό που θα ξαναπαιζα το παιχνδι στο ps4!! Στο δευτερόλεπτο αλλαγη σε 4k 30 και απόλαυση μετά!

Για μενα τα 60fps εχουν λογο ύπαρξης σε συγκεκριμένα ηδη παιχνιδιών οπως first person shooter, racing και soulsborne όπου ο χειρισμός είναι ξυραφένιος. (ακομη περιμένουμε για το bloodborne...)

Σε παιχνίδια οπου η κινηματογραφικοτητα, ειναι το σημαντικότερο στοιχείο, το ντοκιμαντεριστικο των 60fps, μου είναι απωθητικο.

Υ.Γ. Το ιδιο ειχα νιώσει όταν πήγα να δω το Hobbit στο επαναστατικό φορμα 3d HFR που προωθούσε τότε ο Jackson... έχασα ολη τη μαγεία της ταινίας, και μετά ξαναπληρωσα για να τη δω στα φυσιολογικα 24fps. Τώρα που το ξανασκεφτομαι, μήπως ο σκοπός του ηταν να διπλοπληρωσουμε την ταινία???(mind blown!)
Από τοτε βέβαια το παραπάνω φορμά αγνοείται...

Leon_DiZ
09-12-2020, 14:36
Βγήκε καινούργιο patch το οποίο βάζει RT + 60fps!!!

https://pbs.twimg.com/media/Eoy2n9TXEAIwKZi?format=jpg&name=4096x4096

PDS
09-12-2020, 14:37
Σε τι αναλυση?

gonzalez
09-12-2020, 14:45
Πολύ ενδιαφέρον, ευτυχώς που δεν το τερμάτισα ακόμα! Τρομερά θετικό πάντως οτι υπάρχουν πλέον επιλογές για όλα τα γούστα. Είμαι περίεργος να δω αν αξίζει (για τα δικά μου γούστα) vs του απλού 60fps.

Valkyre
09-12-2020, 15:00
Αστο διαλο...

Μα τι στο καλο δεν μπορουσαν να περιμενουν λιγες μερες να το δοκιμασω κι εγω? χαχαχ Αν και δεν θα το επαιζα 60 οπως ειπα το συγκεκριμενο.

Μπραβο παντως. Περιεργος ειμαι να δω η αναλυση που κυμαινεται. Το μηχανηματακι πρεπει να παιζει αυτα τα παιχνιδια "σβηστο" που λεμε...

Εdit : 1080Ρ λοιπον. Μια χαρα!

PDS
09-12-2020, 15:13
Λεωνιδας και psx3 θα πετανε απο την χαρα τους :P

Τελικα ειναι 1080p επιβεβαιωμενο?

Leon_DiZ
09-12-2020, 15:17
Λεωνιδας και psx3 θα πετανε απο την χαρα τους :P

Τελικα ειναι 1080p επιβεβαιωμενο?

Πετάω από τη χαρά μου που σιγά σιγά εδραιώνεται το να έχουμε επιλογές στις κονσόλες.

psx3
09-12-2020, 16:44
Μια χαρά είμαστε όπως το είχα προβλέψει (1080p + RT + 60 fps)!

Και όποιος θέλει το κάτι παραπάνω (4K + RT + 60 fps), περιμένει το Pro...

spartan
09-12-2020, 17:48
Μια χαρά είμαστε όπως το είχα προβλέψει (1080p + RT + 60 fps)!

Και όποιος θέλει το κάτι παραπάνω (4K + RT + 60 fps), περιμένει το Pro...

Και ολα αυτα,σε 399 ευρω μηχανημα παρακαλω
Προσωπικα πιστευω οτι θα δουμε την συγκεκριμενη επιλογη πολυ γρηγορα,
και στο spiderman remaster.Οπως φυσικα και στα περισσοτερα first party παιχνιδια της σονυ μελλοντικα

panos74gr
09-12-2020, 18:08
Εγω να πω την αλήθεια εκτιμώ το ότι δίνουν επιλογές σε αυτά τα cross gen games, αλλά θα προτιμούσα τα ps5 exclusives να μην έχουν καμία επιλογή. θα ήθελα να λιώνουν το hardware για να παράγουν το αποτελεσμα που θέλει ο δημιουργός. είτε αυτό ειναι 30 είτε 60fps, 1440p ή native 4k, με RTX ή όχι ανάλογα με τι εξυπηρετεί το παιχνίδι. Πολλές επιλογές σημαίνει ότι καποιοι συμβιβασμοί θα γίνουν στον σχεδιασμό ώστε να παιζει καλά σε όλες τις επιλογές. Συμβιβασμοί που δεν θα γίνουν όταν κάνεις target 1 επιλογή.

PDS
09-12-2020, 18:10
Νομίζω Πανο οτι το target δεν αλλάζει.
4k/30 στα ΑΑΑ και οτι μπορέσουν απο κει και περα για τις υπολοιπες επιλογες.

psx3
09-12-2020, 18:25
Στα next-gen δεν είναι σίγουρο το 60άρι.

Όπως έχουμε ξαναπεί, δεν είναι θέμα κόψε-ράψε γραφικά.

Αν η CPU είναι τελικιασμένη στο 100% (προφανώς στα cross-gen δεν είναι ελέω Jaguar baseline) και δίνει 30 fps με next-gen AI, physics κλπ, δεν μπορείς με κάποιον μαγικό τρόπο να πας στα 60 fps (θα κόψεις AI & physics, δηλαδή game world design?).

Βέβαια αυτό σημαίνει ότι ούτε σε PC θα είναι σίγουρο το 60άρι, εκτός και αν οι μηχανές έχουν perfect scaling (με multi-threading) και έχεις μια πανάκριβη 16-core CPU (€700-900 για Zen 2-3) να κάνει brute force τον κώδικα των 8-core Zen 2 κονσολών.

Το παραπάνω δεν είναι καθόλου εύκολο λόγω κάποιων bottlenecks στον κώδικα (Amdahl's law). Αν υπάρχει έστω κι ένα σειριακό κομμάτι κώδικα, ο παραλληλισμός σε πολλά CPU cores χάνει αρκετά σε efficiency.

ΥΓ: Εδώ μέχρι και για τον SSD μίλησε η Remedy ότι μπορεί να στοχεύσουν σε 30άρι με πιο πλούσια assets: https://www.gamesradar.com/marvels-avengers-assemble-for-official-playstation-magazines-new-issue/

spartan
09-12-2020, 19:00
Τελικα δεν ειναι σε 1080π αναλυση αυτη η επιλογη
Αλλα τρεχει σε δυναμικο 4κ?!!!Οι τυποι πρεπει να ειναι αληθινοι μαγοι
12638

- - - Updated - - -


https://www.youtube.com/watch?v=PxDN0odHkuo&feature=emb_logo

PDS
09-12-2020, 19:11
Oh εντυπωσιακο.

gonzalez
09-12-2020, 21:37
Παιδιά εγώ προσωπικά στην ανάλυση σε σχέση με το καθαρό performance mode δεν κατάλαβα διαφορά (είναι δλδ φάση που αν κάποιος δε σου έχει πει ποιο mode έχει βάλει δεν το καταλαβαίνεις). Θα το συνεχίσω σ'αυτό το mode σίγουρα, αν και το μόνο που με χαλάει, επειδή είναι αρκετά low res τα ray traced reflections, ενώ δίνουν πολλά στο παιχνίδι και εν τέλει το προτιμώ, τείνουν λίγο να σου αποσπάσουν την προσοχή καμιά φορά από τη διαφορά στην ανάλυση σε σχέση με όλο τον υπόλοιπο κόσμο του παιχνιδιου, σα να σκάει το μάτι μου συνέχεια εκεί και να το προσέχω - όπου φαίνεται δλδ, γιατί όταν γυρνάς στην πόλη δεν το πολυ καταλαβαίνεις, σε κλειστούς χώρους γίνεται αισθητό.

// Πάντως η αλήθεια είναι κάποια σκηνικά αλλάζουν εντελώς με ray tracing. Ο συνδυασμός νομίζω τελικά δίνει παρά πολύ εντυπωσιακό αποτέλεσμα.

Leon_DiZ
10-12-2020, 11:48
FIDELITY

https://media.discordapp.net/attachments/719944267027579043/786211187846938644/Z.png?width=1331&height=749


PERFORMANCE RT

https://media.discordapp.net/attachments/719944267027579043/786210092445466674/Z.png?width=1331&height=749



Και δύο πολύ καλά συγκριτικά (φωτό) για


Performance / Performance RT (https://cdn.knightlab.com/libs/juxtapose/latest/embed/index.html?uid=151c7fbe-3a23-11eb-83c8-ebb5d6f907df)

Fidelity / Performance RT (https://cdn.knightlab.com/libs/juxtapose/latest/embed/index.html?uid=2bd9a6f0-3a23-11eb-83c8-ebb5d6f907df)

CookingSkull
10-12-2020, 13:54
Παιδια μια ερωτηση θελω κανω επειδη αντιμετωπιζω ενα θεμα με το παιχνιδι. Βαζω κανονικα το δισκακι μεσα το αναγνωριζει και μου πεταει το παιχνιδι «σε ουρα για αντιγραφη». Δεν εχω κατι αλλο που να τρεχει πισω στο συστημα. Μπορει καποιος να μου δωσει καποια συμβουλη στο τι πρεπει να κανω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

PDS
11-12-2020, 03:05
https://youtu.be/daDJKu1_Qp0

PDS
14-12-2020, 16:48
https://www.youtube.com/watch?v=3R4UG5jnASc

Fulgore
25-12-2020, 13:22
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales Sold 663,000 Digital Units in November
https://www.vgchartz.com/article/446791/marvelrsquos-spider-man-miles-morales-sold-663000-digital-units-in-november/

PrisonBreak-7-
31-12-2020, 10:32
https://s8.gifyu.com/images/ezgif-4-827dae1444be.gif

Μπορεί κάποιος να μου πει πως τραβάμε κάποιον απο το αμάξι και τον πετάμε έξω ;

Slay
31-12-2020, 12:28
Μπορεί κάποιος να μου πει πως τραβάμε κάποιον απο το αμάξι και τον πετάμε έξω ;
Τετράγωνο νομίζω είναι, αλλα γιατί ρωτάς? δεν σου βγάζει το prompt?

PrisonBreak-7-
31-12-2020, 12:37
Τετράγωνο νομίζω είναι, αλλα γιατί ρωτάς? δεν σου βγάζει το prompt?

Μου έτυχε χθες και δεν είδα κανένα κουμπί. Σε ευχαριστώ πάντως....

Leon_DiZ
03-02-2021, 11:08
4.1 εκ πωλήσεις για το παιχνίδι μέχρι το Δεκέμβριο

1356864906440638464

Slay
04-02-2021, 11:12
4.1 εκ πωλήσεις για το παιχνίδι μέχρι το Δεκέμβριο

Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε πόσες κοπιες ειναι στο PS5 για να δουμε το attach rate.

Leon_DiZ
30-03-2021, 20:20
1376912319855296513

1376941839832416257

polakis
31-03-2021, 22:24
Το τελειωσα 100% στο ps5. Πολυ καλο αλλα μικρο…

panos74gr
01-04-2021, 22:27
https://twitter.com/xmbgx/status/1377636487827755011?s=21

psx3
01-04-2021, 23:23
https://twitter.com/xmbgx/status/1377636487827755011?s=21
Έχει μπει εδώ:

http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/18715-PlayStation-5-Technology-Graphics-Discussion-Thread?p=696342&viewfull=1#post696342

Δεν ξέρω γιατί μερικοί περίμεναν κάτι διαφορετικό, όταν το PS4 Pro είχε 2xFP16 acceleration το 2016 και το βρίζανε τότε μερικοί PC-ο-πληκτοι που έχουν παραστάσεις μόνο από GeForce FX. PS4 Pro = proto-PS5 testbed για πειραματικές τεχνολογίες.

Προσωπικά ήξερα από τότε για ποιόν λόγο μπήκε (δεν είμαι χθεσινός στα της AI, παρακολουθώ πολλά χρόνια τον χώρο), αλλά δυστυχώς χωρίς exclusives είναι αδύνατο να εκμεταλλευτείς τέτοιο feature λόγω OG PS4 baseline. Να γιατί είναι σημαντική η νέα γενιά και το baseline που θέτει. Ουδέποτε έθεσε νέο baseline το PS4 Pro (μόνο στο μυαλό των PCάδων, πουθενά αλλού).-

Τέλος, να υπενθυμίσω ότι και τα Cell SPUs είχαν τέτοια δυνατότητα acceleration.

Ένα SPU μπορεί να επεξεργαστεί είτε 4 στοιχεία των 32-bit, είτε 8 στοιχεία των 16-bit, είτε 16 στοιχεία των 8-bit. Εκεί είναι οι ρίζες του RPM (Rapid Packed Math). Αν δεν σκαλίσω κι άλλο παραπίσω και πάμε σε τίποτα exotic supercomputers...

Με απλά λόγια: όσο κόβεις το εύρος του στοιχείου στην μέση, τόσο διπλασιάζεις το throughput.

Αυτό είναι σημαντικό, γιατί η "AI" (νευρωνικά δίκτυα/pattern matching) δεν χρειάζεται υψηλή ακρίβεια (δηλαδή πολλά bits): https://petewarden.com/2015/05/23/why-are-eight-bits-enough-for-deep-neural-networks/

Τα τελευταία χρόνια γίνεται έρευνα να πέσουν ακόμα παρακάτω (μόλις 2-4 bit) για να αυξηθεί περαιτέρω το throughput:

https://www.technologyreview.com/2020/12/11/1014102/ai-trains-on-4-bit-computers/
https://www.ibm.com/blogs/research/2019/04/2-bit-precision/

Η RDNA2 έχει υποστήριξη για μέχρι INT4 (integer -δηλαδή ακέραιος αριθμός- εύρους 4-bit).

Το FP32 είναι δεκαδικός αριθμός εύρους 32-bit, όχι ακέραιος. Floating point = κινητή υποδιαστολή.

Είναι κάποιες τιμές που χρειάζονται την ακρίβεια ενός δεκαδικού αριθμού, π.χ. το περίφημο (σε όλους μας πιστεύω) «π».

π = 3,14 (και πολλά ψηφία ακόμα)

Αν προσπαθήσεις να περιγράψεις το π με ακέραιο αριθμό, θα σου βγει στρογγυλοποιημένο στο 3 -> deal breaker για αλγόριθμους γεωμετρίας -> σπασμένα πολύγωνα.

Μιλάμε για ααααάπειρες εφαρμογές (οτιδήποτε έχει να κάνει με 3D graphics είναι εφαρμοσμένα μαθηματικά)! Ακόμα και στα Battle Royale ο κύκλος που κλείνει (γνωστό gameplay mechanic) βγαίνει με πολύ συγκεκριμένη συνάρτηση, η οποία εμπεριέχει το π.

Fun fact: το PS1/PSX δεν είχε δυνατότητα επεξεργασίας floating point numbers (δεν είχε αυτό που λέμε "FPU"), όλα ήταν σε integer format! Εξού και γιατί «τρεμόπαιζαν» πολύγωνα (γνωστό και ως shimmering) κατά την κίνηση. Γιατί η επεξεργασία γινόταν σε «κοφτά» βήματα (3 -> 4 -> 5) χωρίς το δεκαδικό σκέλος (π.χ. 3,65 -> 4,53 -> 5,37).

Το αυτό και για άλλες κονσόλες παρόμοιας δυναμικής όπως SEGA Saturn, Nintendo DS (όχι 3DS) κλπ. Και αυτό γιατί δεν υπήρχε τότε το απαραίτητο transistor budget για floating point κυκλώματα (https://pbs.twimg.com/media/Dq0HpY2WsAAoSiL?format=jpg&name=medium). Πλέον μέχρι και οι mobile συσκευές έχουν τσιπάκια αρκετών δις transistors.

Το FP32 είναι standard ακρίβεια για πολύγωνα (vertex shaders) και εδώ και πολλά χρόνια και στα εφέ φωτοσκίασης (pixel shaders).

Όπως είπα, δεν χρειάζονται τα πάντα τόσο υψηλή ακρίβεια. Υπάρχει και το FP64 για scientific apps τύπου weather simulation/forecasting κλπ.

Αυτά είναι τα περίφημα (κιλο/μεγα/γιγα/τερα/πετα)Φλόπια που ενίοτε γίνονται «καύσιμο» για System Warzzz και ανάθεμα αν τα καταλαβαίνουν όσοι τα μνημονεύουν εδώ κι εκεί! :P

tomic20
17-04-2021, 09:42
1383250388602671111

Απιστευτες πωλησεις, παρα πολλα βραβεια...Μακαρι και το ratchet να τα παει εξισου καλα...Δε θα ηθελα η insomniac να γινει το spiderman studio...εχουν τοσα πραγματα να δωσουν...

Leon_DiZ
26-04-2021, 09:37
1386059812019052552

hakoo
29-05-2021, 12:18
Το εχω εδω και πολυ καιρο, ωρα να φυγει απο τη μεση γιατι υπαρχει και το Ratchet συντομα.Σκεφτομαι κατευθειαν να ξεκινησω performance mode, τι προτεινετε?

Valkyre
29-05-2021, 13:32
Ξεκινησε το στο performance + RT. Εγω προσωπικα το γουσταρα το συγκεκριμενο περισσοτερο στο fidelity με τα 30 καρε. Αλλα δοκιμασε το performance με RT μιας και οι περισσοτεροι το θεωρουν το ιδανικο mode.

hakoo
29-05-2021, 14:04
Thanks man.
Χθες που απλα το εβαλα ειδα οτι ειχε performance και fidelity, δεν ειδα performance +RT. Ισως δεν το προσεξα η μπορει να εχει μπει με update που το κατεβασα πριν λιγο.

mihalis13
29-05-2021, 14:10
Προσωπικά το performance+rt δεν μου άρεσε καθόλου. Έριχνε πολύ τα γραφικά.
Γενικά το RT το βρήκα υπερβολικό αισθητικά. Και σαν εικόνα μου άρεσε όπως έδειχνε με κλειστό το RT απλά δεν την πάλευα με τα 60 Frames.
Για εμένα το ιδανικό mode θα ήταν RT off και 30 Frames. (Εδώ κολλάει το meme του Τσουκαλά με ανώμαλους δεν μιλάω [emoji14]).
Πάντως δοκίμασε και τα 3 mode και θα βρεις αυτό που σου ταιριάζει. Εμένα περισσότερο μου ταίριαξε το fidelity.

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

hakoo
07-06-2021, 22:47
Τελος και απο μενα, καθυστερημενος εννοειται.
Το παιχνιδι ειναι πολυ καλο αλλα κακα τα ψεματα, ειναι τυχερη η Sony οπως εκατσε το timing και οι συνθηκες και καταφερε να το πουλησει σχεδον σαν κανονικο full προιον κατι που σε καμια περιπτωση δεν ειναι κατα τη γνωμη μου. Ναι μεν εχει content αλλα κραζει απο μακρια οτι ηταν ενα απλο expansion για το ps4 spiderman που απλα πηρε upgrade για να εκμεταλλευθουν το λανσαρισμα του ps5. Οι main αποστολες ειναι καταπληκτικες αλλα πολυ πολυ λιγες (το main story ειναι tiny) και ολα τα υπολοιπα ειναι βαρετα side missions και collectibles που δεν εχουν καν ροη, εχουν μπει σφηνα για τη διαρκεια.
Οχι οτι το ps4 game ειχε καλο side υλικο αλλα τουλαχιστον το main story ηταν χορταστικο.
Σε τεχνικο επιπεδο με εντυπωσιασε παρα πολυ, η δουλεια που εχει γινει με το animation ειναι ακομα καλυτερη απο το original και για μενα ειναι ο πρωτος τιτλος που το raytracing μου τραβαει την προσοχη με ουσιαστικο τροπο. Δεν το ψαχνεις με κυαλια και ομορφαινει με εμφατικο τροπο το παιχνιδι.
Στο combat κομματι εχει γινει εκπληκτικη δουλεια, ο Morales παιζει τοσο καλυτερα απο τον Parker με τα venom powers και το invisibility που πραγματικα για μενα ειναι προβλημα πως θα μπορεσει το Spiderman 2 να κανει match αυτο το παιχνιδι. Υποθετω θα προσθεσουν κι αλλα gadgets στον Parker γιατι χωρις venom powers θα υπαρχει ξεκαθαρη ανισορροπία.
Μονο praise για την Insomniac, το οτι τους εβαλαν να κανουν το expansion κανονικο παιχνιδι δεν ειναι δικη τους ευθυνη, εγω βλεπω οτι μεσα σε λιγο καιρο εξελιξαν τα δυανατα σημεια του τιτλου πολυ παραπανω.
Πραγματικα ανυπομονω να δω τι θα κανουν με το Spiderman 2 σαν exclusive για το ps5 (δεν θελω καν να σκεφτομαι το ενδεχομενο το croosgenιλικι να συνεχιστει μετα το GOW), δωστε τους χρονο και χρημα να μας ριξουν τα σαγονια στο πατωμα.

vadergr
17-06-2021, 12:47
H ultimate εκδοση εχει ολοκληρο το προηγουμενο spiderman, η μονο το ps5 upgrade του αν εισαι ήδη κάτοχος?

WolfRathmA
17-06-2021, 13:00
H ultimate εκδοση εχει ολοκληρο το προηγουμενο spiderman, η μονο το ps5 upgrade του αν εισαι ήδη κάτοχος?

Ολόκληρο το προηγούμενο σε remaster έκδοση.

jk_blue_tiger
17-06-2021, 15:52
Σου δινει κωδικο για να κατεβασεις ολοκληρη την ψηφιακη remastered εκδοση του spiderman, δεν το εχει σε δισκακι.
Θα χρειαστει να κατεβασεις γυρω στα 54gb.

Leon_DiZ
01-07-2021, 15:10
Version 1.10 (PS5)
General Fixes & Polish




Global stability fixes and performance improvements
Improvements to ray-traced reflection quality in the Performance RT graphics mode
Fix for an issue with motion blur on certain pedestrians


Μαλάκα, Insomniac chill!!

Valkyre
01-07-2021, 15:13
Μαλλον εχουν γινει ονομα και πραγμα... δεν εξηγειται αλλιως...

Lefteris_X
01-07-2021, 15:16
Σπάσε πλάκα να βγάλουν και σε αυτό 120/40 fps.

Έχουν κλ@σει στην δουλειά; :P

psx3
01-07-2021, 17:12
Εμ αυτό θα πει ξεζούμισμα αντί για επαναπαύομαι στις δάφνες μου (βλ. Control με πόσα multiplatform targets)! Εύγε!

ilias78
03-07-2021, 19:27
Ρε τι έπαθα στα καλά καθούμενα σήμερα. Είπα να παίξω λίγο. Αφου καθαρίσω τις 6 βάσεις που έχει, λέω μάζεψα αρκετά tokens. Δεν αγοράζω μερικές στολές!!!! Παίρνω λοιπόν 3-4 μαζεμένες. Η μια από αυτές όμως, έχει ένα mod (δεν το προσεξα) στο οποίο ο miles σαν να τρεμοπαιζει καθώς κινείται. Αμάν λέω σκαλωσε. Restart η κονσόλα, τα ίδια πάλι. Άλλη στολή, τα ίδια πάλι. Πάει το save. Βάζω το backup που κρατάω από προηγούμενο, όλα καλά. Κ μετά διαβάζω για το mod της στολής!!!!!!!!!!!! Τσάμπα το delete του σημερινού save. Ευτυχώς μόνο τα bases είχα κάνει.

Lefteris_X
03-07-2021, 20:02
Μάλλον λες για την στολή που μιμείται το animation της πρόσφατης καρτούν ταινίας (δεν είναι mod).

Προφανώς δεν την έχεις δει γι αυτό σου φάνηκε περίεργο χαχαχαχαχαχ!

ilias78
03-07-2021, 20:21
Χμμ...... όντως δεν την έχω δει.....

vadergr
10-12-2021, 22:24
Ευκολάκι...

Η ultimate έκδοση έχει μόνο τον upgrade κωδικό του spiderman 1, η και όλο το παιχνιδι?
Χρειάζεται να το έχω ήδη το spiderman 1 δηλαδή?

mihalis13
10-12-2021, 23:06
Ευκολάκι...

Η ultimate έκδοση έχει μόνο τον upgrade κωδικό του spiderman 1, η και όλο το παιχνιδι?
Χρειάζεται να το έχω ήδη το spiderman 1 δηλαδή?Κανονικά όλο το παιχνίδι.

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Fulgore
05-01-2022, 01:33
Συνεχίζει να πουλάει καλά ο spider man
https://www.pushsquare.com/news/2022/01/uk-sales-charts-marvels-spider-man-miles-morales-is-still-swinging

Valkyre
05-01-2022, 10:59
Βγηκε και η ταινια τωρα οποτε πηρε παλι τα πανω του.

mihalis13
05-01-2022, 11:50
Βγηκε και η ταινια τωρα οποτε πηρε παλι τα πανω του.Συν τα ps5 bundles.
Και ήταν σε έκπτωση στα 39€ το διάστημα των γιορτών.

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk