PDA

View Full Version : PlayStation 5 Hardware Design Reveal



Pages : [1] 2 3

odytsak
12-06-2020, 00:36
Στο λανσάρισμα θα υπάρχουν δύο επιλογές:
κονσόλα PlayStation 5 με μονάδα δίσκου Blu-ray Ultra HD και PlayStation 5 Digital Edition χωρίς μονάδα δίσκου.
Η εμπειρία παιχνιδιού PS5 θα είναι η ίδια, οπότε η επιλογή είναι δική σας.


https://www.youtube.com/watch?v=RkC0l4iekYo


https://www.youtube.com/watch?v=CaAY-jAjm0w

PDS
12-06-2020, 02:35
https://pbs.twimg.com/media/EaQrN8zWAAAkmvG?format=jpg&name=large

https://live.staticflickr.com/65535/49996480982_870d841ea6_k.jpg

https://live.staticflickr.com/65535/49996480302_215e4b707a_k.jpg

https://i.imgur.com/TFaCIRM.png?1

Snk
12-06-2020, 09:11
Λατρεία η κονσόλα. Το κακό ότι μετά την παρουσίαση της, δεν μπορώ πλέον να κοιτάω το ps4. Μου φαίνεται παλιατζούρα :a050:

DJTaurus
12-06-2020, 09:31
https://i.postimg.cc/hPhXYwwh/669682-BD-74-A0-4-B70-8547-0-BCAC59-B3-E54.jpg

https://i.postimg.cc/fWqLYCLs/BDEA5002-EE16-4225-B515-97-CD4731-DC7-D.jpg

Leon_DiZ
12-06-2020, 09:33
Νταξει ειναι ενα κτηνος σε μεγεθος

alan sirer
12-06-2020, 09:38
με καμπυλες ειναι η κονσολα βλεπω,ακομα και ξαπλωτη θελει βαση,ελπιζω να ειναι στο πακετο και να μην την αγοραζεις εξτρα.

mihalis13
12-06-2020, 09:38
Γαϊδούρι ολόκληρο! Μάλλον για όρθιο βλέπω να το βάζουμε αν και πάντα προτιμώ οριζόντια να έχω τις κονσόλες μου.

Viper
12-06-2020, 09:47
Αν ισχυει η παραπανω φωτο, θα χρειαστω και νεο επιπλο στο σαλονι:silly:

Πολυ μεγαλο παντως σε σχεση με το PS4.

Kapa
12-06-2020, 09:53
Αν οι αναλογίες είναι σωστές τότε μιλάμε για κτήνος. Επίσης μακάρι να έχει παραμείνει η οπτική πίσω.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

mania
12-06-2020, 09:57
Ελπιζω να παιξει και μαυρη κονσολα.
Σιγουρα θα παω σε bluray μιας και ειμαι της νοοτροπιας αγοραζω-τερματιζω-πουλαω,εκτος ορισμενων τιτλων που θα παιχτουν και 2η φορα.
Η αληθεια παντως ειναι οτι σ αυτη τη γενια αγορασα αρκετα digital σε καλες προσφορες και σιγα σιγα παμε προς τα κει μονο.

Slay
12-06-2020, 10:08
Αν οι αναλογίες είναι σωστές τότε μιλάμε για κτήνος. Επίσης μακάρι να έχει παραμείνει η οπτική πίσω.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Το μόνο που ειδα πισω ειναι HDMI, Ethernet τουλάχιστον σε αυτή την μακέτα.

Kapa
12-06-2020, 11:53
Το μόνο που ειδα πισω ειναι HDMI, Ethernet τουλάχιστον σε αυτή την μακέτα.Κρίμα η ηχομπαρα που έχω στο monitor.

Έχεις εικόνα του πίσω μέρους? Δεν βρίσκω πουθενά...

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

mihalis13
12-06-2020, 11:57
Κρίμα η ηχομπαρα που έχω στο monitor.

Έχεις εικόνα του πίσω μέρους? Δεν βρίσκω πουθενά...

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Εγώ την ηχόμπαρα την έχω συνδεδεμένη με οπτικη στην τηλεόραση γιατί έχω και PS4 και Xbox.
Δεν παρατήρησα διαφορά στον ήχο από όταν την είχα αποκλειστικά στο PS4..
Πάντως και εγώ προτιμώ να έχει θύρα οπτικής το PS5 εννοείται.


Από οτι είδα μπροστά πάλι 2 usb θύρες θα έχει, απλά η μία είναι type c

Slay
12-06-2020, 12:07
Κρίμα η ηχομπαρα που έχω στο monitor.

Έχεις εικόνα του πίσω μέρους? Δεν βρίσκω πουθενά...

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Στο βιντεο το ειδα, αλλα ήταν κινουμενο πλάνο , οπότε ίσως και να υπάρχουν και αλλες υποδοχες, απλα δεν ειδα τιποτε αλλο απο αυτα που ηδη ειπα.

ΕDIT: Ακυρο, την μπροστινή δειχνει πάλι αλλα την περνα ανάποδα, γιαυτο με μπερδεψε. Οπότε δεν ξέρουμε τιποτε για το πισω μέρος.

Valkyre
12-06-2020, 12:19
Παντως ξαπλα δεν μου αρεσει και τοσο. Ορθια ειναι ενα κουκλι και μαλλον πρεπει να βρω τροπο να την βαλω ετσι. Πολυ space design και πραγματικα μου κανει εντυπωση που δεν διερευσε τιποτα απολυτως για το τελικο της σχημα.

Nek_Food
12-06-2020, 12:37
Το σχέδιο μου είναι οικείο, μπορεί επειδή ασχολούμαι με την αρχιτεκτονική κτιρίων, επίπλων, κλπ.

Ξάπλα η έκδοση με το Blu Ray drive δεν είναι άσχημη, πιθανόν πιο όμορφη έτσι παρά όρθια. Το drive χάνεται στο κάτω μέρος ειδικά αν κάποιος την τοποθετήσει σε χαμηλό ράφι επίπλου.

Όρθια η έκδοση Digital είναι υπέροχη και συμφωνώ πως μάλλον δεν θα μου αρέσει ξάπλα αν και δεν έχω ακόμη ξεκάθαρη εικόνα πως ακριβώς θα είναι (μόνο κάποιες απεικονίσεις - εκτιμήσεις).

Έλα μου όμως που ως έχουν τα πράγματα δεν μπορώ στο τρέχον set-up να βάλω όρθια κονσόλα. Είναι πολύ "στριμωγμένα" τα πράγματα και οι μόνοι άνετοι και ασφαλείς χώροι είναι στα ράφια του επίπλου, ήτοι κονσόλες ξάπλα (και από ότι φαίνεται πιθανόν πια μία μόνο σε κάθε ράφι). Τώρα για αλλαγή σε μεγαλύτερη οθόνη (τώρα είμαι στις 40" στα 2 μέτρα περίπου) και πιο άνετο περιβάλλον θα πρέπει να φύγω από τον gaming χώρο που έχω και χαίρομαι σε μεγάλο βαθμό, να δεσμεύσω το σαλόνι κάτι που δεν νομίζω ότι θα προσφέρει χαρά στον υπόλοιπο κόσμο. Επιπλέον να προχωρήσω σε απαλλοτρίωση του υφιστάμενου επίπλου και της 50" τηλεόρασης εκεί (ίσως αν την βάλω στο υπνοδωμάτιο να ηρεμήσει λίγο η κατάσταση; υπερβολή; λες;), μετά να αγοράσω νέο πιο minimal έπιπλο τηλεόρασης και προφανώς πια μεγαλύτερη τηλεόραση. Δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος να δώσω πόσες χιλιάδες ευρώ επιπλέον και πόσα φεγγάρια γκρίνιας αποκλειστικά και μόνο για το PS5.

Slay
12-06-2020, 12:40
Ορθια ειναι ενα κουκλι και μαλλον πρεπει να βρω τροπο να την βαλω ετσι.
ποσο χρονών ειπαμε ειναι ο γιός σου?

PDS
12-06-2020, 12:43
Σε εμφανιση παντως προτιμω την digital. Αυτο το extra κομματακι με χαλαει λιγο. Τωρα ποια θα αγορασω...δεν ξερω. Εχω παρει ελαχιστα δισκακια σε αυτη τη γενια.

Kapa
12-06-2020, 12:44
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200612/c0dc474a22c60728c1f407c904b89110.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200612/43c2378649d6cf4c8b7dd765f158358e.jpg

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Leon_DiZ
12-06-2020, 12:46
Μου αρέσει πολύ το design της. Sexy af. Σίγουρα θα πάει όρθια, δεν μου κάθεται καλά (no pun intended) ξαπλωτή, συν του ότι πιάνει τεράστιο οριζόντιο χώρο που δεν έχω.

Εξακολουθεί να με "τρομάζει" το πόσο μεγάλο είναι.

nikosgnr
12-06-2020, 12:57
And so it begins..



https://i.imgur.com/mV5jyLJ.jpg

ntsmrtz
12-06-2020, 13:02
Μου άρεσε με το που το πρωτοείδα. Δεν ξέρω τι γίνεται με την ροή του αέρα και "πως ηχούν τα τύμπανα" αλλά... όπως έγραψα και στο άλλο θέμα για μένα έχει βάλει γκολ από τα αποδυτήρια.

PDS
12-06-2020, 13:14
Πιστευω παντως οτι ο σχεδιασμος του PS5 εχει να κανει περισσοτερο με την εξυπηρετηση του συστηματος ψυξης(και θορυβο) παρα με την εμφανιση.

Leon_DiZ
12-06-2020, 13:16
Πιστευω παντως οτι ο σχεδιασμος του PS5 εχει να κανει περισσοτερο με την εξυπηρετηση του συστηματος ψυξης παρα με την εμφανιση.


Also V

mihalis13
12-06-2020, 13:16
Πάντως και εγώ που γενικά προτιμώ μαύρο, νομίζω στο συγκεκριμένο πάει πιο πολύ η διχρωμία.

PDS
12-06-2020, 13:17
Also V
Μιλας με γριφους γεροντα.

Leon_DiZ
12-06-2020, 13:18
Μιλας με γριφους γεροντα.


PlayStation 5,

V = 5

Nek_Food
12-06-2020, 13:21
Ψάχνει να βρει το V. Στο deV kit ήταν νομίζω ξεκάθαρο, εδώ θέλει και λίγη (αρκετή) φαντασία.

PDS
12-06-2020, 13:22
PlayStation 5,

V = 5

Δεν φαινοταν ετσι στο αρχικο ποστ. Εννοεις οτι εχει V o σχεδιασμος? που?

Edit. ενταξει οκ θελει λιγο φαντασια.:p

mihalis13
12-06-2020, 13:23
Δεν φαινοταν ετσι στο αρχικο ποστ. Εννοεις οτι εχει V o σχεδιασμος? που?

Όταν το βάζεις όρθια σχηματίζει ένα V το μαύρο μαζί με τον μπλε φωτισμό

Leon_DiZ
12-06-2020, 13:24
Ψάχνει να βρει το V. Στο deV kit ήταν νομίζω ξεκάθαρο, εδώ θέλει και λίγη (αρκετή) φαντασία.


Δεν φαινοταν ετσι στο αρχικο ποστ. Εννοεις οτι εχει V o σχεδιασμος? που?

Edit. ενταξει οκ θελει λιγο φαντασια.:p

Ειναι το πρωτο πραγμα που παρατηρησα πραγματικα.

mihalis13
12-06-2020, 13:35
Και εγώ στο βίντεο με το το έδειξαν μου έκανε μπαμ το V.

Ryzenlake
12-06-2020, 14:45
Πάνεμορφο το άτιμο, ταιριάζει χρωματικά και το λευκό με το σαλόνι μου 😋.
Αλλά φαίνεται τρελή γκουμουτσα

Error Flynn
12-06-2020, 14:48
Ίσως να είμαι από τις λίγες φωνές που δε του άρεσε αυτό που είδε... ;

Δε μπορώ να καταλάβω τι είναι όλη αυτή η φλυαρία στο σχεδιασμό. Ας αφήσουμε στην άκρη τη διχρωμία που πραγματικά όμως...

το λευκό joystick μετά τον πρώτο μήνα πως θα έχει γίνει ; Ψιλομπέζ σίγουρα όσο και να πλένουμε τα χέρια μας και να έχουμε διάφορα ocd.

Γύρω γύρω από τα κουμπιά από τη χρήση ; Άλλη απόχρωση εκεί. Λευκό ως κύριο χρώμα = fail για μένα.

Για τον σχεδιασμό της κονσόλας τι να πω ; Πτερύγια από την μια, πτερύγια από την άλλη... καμπύλες κλπ ... δε καταλαβαίνω γιατί όλη αυτή η κατάσταση.

Στο όρθιο της μου ειδικά η έκδοση με το δισκάκι μου θυμίζει ουρανοξύστη... η digital πάλι μου κάνει σαν μπουκάλι από σαμπουάν.

Δε ξέρω από το βίντεο και τις φωτογραφίες δε μου αρέσει καθόλου. Από την απλότητα και καθαρότητα των γραμμών πήγαμε σε παιχνίδι από τα Jumbo.

Στη φωτογραφία που είναι όλο μαύρο σαφώς και κάπως καλύτερα είναι τα πράγματα αλλά και πάλι...

Lefteris_X
12-06-2020, 15:36
Μπουργκ Καλίφα ουρανοξύστης σε μορφή ps5 λολ (ή πως σκατά λέγεται αυτό το τερατούργημα στο Ντουμπάϊ)

odytsak
12-06-2020, 18:46
Καλύτερα μεγάλη κονσόλα αν είναι να υπάρχει χώρος και να ψύχεται καλύτερα
παρά σαν τα PS4/PS4 Pro που καλοκαιριάτικα με ανοιχτές μπαλκονόπορτες σ' ακούει όλη η γειτονιά. :P

Lefteris_X
12-06-2020, 20:01
Είμαι old school και αντι-μίνιμαλ.

Bigger is always better (εεεεεεεπ, που πάει το μυαλό σας; χααχαχ)

Tilemaxx
12-06-2020, 20:56
Μόλις το πρωτοείδα μου θύμισε στο στέγαστρο του Καλατράβα στο ΟΑΚΑ. Πέρα από την πλάκα, είναι η πρώτη κονσόλα μετά το PS2 με extravagant σχεδίαση. Δεν με πολυενδιαφερει τόσο αυτό βέβαια, όσο τα thermals της κονσόλας. Ίσως σε ενιαίο το χρωμα και όχι δίχρωμο να μην φαίνεται τόσο concept-y όσο τώρα.

PDS
12-06-2020, 23:33
https://www.youtube.com/watch?v=KVnBikbYGic

Leon_DiZ
13-06-2020, 19:45
Jaw drop!!1



Holy shit apparently all the texture in the PS5, Dualsense, the camera and the headset is all PS symbols.


https://i.imgur.com/awXAnGv.png


https://media.discordapp.net/attachments/590003450180403211/721324836202348614/ps5texture.PNG




https://media.discordapp.net/attachments/590003450180403211/721325323358306314/image0.jpg


https://cdn.discordapp.com/attachments/590003450180403211/721325958241452112/ps5headset.PNG

odytsak
13-06-2020, 19:49
Απίστευτη λεπτομέρεια :yes:

Kapa
13-06-2020, 21:45
Νομίζω η ίδια λεπτομέρεια βρίσκεται στο grip του χειριστηριου και στην εσωτερική μεριά του σώματος της κονσόλας.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Slay
13-06-2020, 22:56
Μηπως είναι λεπτομέρειες όμως μόνο για την μακέτα?

djpar
14-06-2020, 09:15
Παρατήρησα σήμερα ότι αν θες παίρνεις και media controller... Μακάρι η Sony να βάλει κάνα player της προκοπής να βλέπουμε καμια ταινία από τον θείο με υπότιτλους κλπ

Slay
14-06-2020, 09:28
Παρατήρησα σήμερα ότι αν θες παίρνεις και media controller... Μακάρι η Sony να βάλει κάνα player της προκοπής να βλέπουμε καμια ταινία από τον θείο με υπότιτλους κλπ

Δεν νομιζω οτι θα το κανει, το remote ειναι για ταινιες σε δισκάκι.

vadergr
14-06-2020, 09:45
Παρατήρησα σήμερα ότι αν θες παίρνεις και media controller... Μακάρι η Sony να βάλει κάνα player της προκοπής να βλέπουμε καμια ταινία από τον θείο με υπότιτλους κλπ

Δεν θα δώσει kodi όπως το xbox.
Μη ξεχνάς ότι η sony βγαζει και ταινίες.
Δύσκολο να δώσει σοβαρο media player.

djpar
14-06-2020, 10:00
Γιαυτό είπα μακάρι...

Lefteris_X
14-06-2020, 11:53
Εγώ πως βλέπω με υπότιτλους mp4/mkv στο PS4;

Στικάκι ή εξωτερικός σκληρός δίσκος και βλέπεις μια χαρά!

odytsak
14-06-2020, 12:42
Κάνε κι έναν οδηγό βρε :P

Tι διαμόρφωση θέλει ο σκληρός, νομίζω NTFS δεν αναγνωρίζει,
αν πρέπει να μπουν σε συγκεκριμένους φακέλους κλπ κλπ

Desmond
14-06-2020, 12:47
Αναγνωρίζει ελληνικούς με το αρνητικό οτι είναι σε μαύρο πλαίσιο/background

Lefteris_X
14-06-2020, 15:50
@Desmond

Έχει ρύθμιση και για αυτό!

Εμένα οι υπότιτλοι φαίνονται χωρίς φόντο, κανονικά όπως στις ταινίες DVD/Blu-ray.

@Odytsak


Format: FAT32-exFAT

Φάκελος (με κεφαλαία) : VIDEO

Τύπος αρχείου βίντεο: mkv, avi, mp4 (και μουσική μέσω mp3, φωτογραφίες jpeg, png)

To αρχείο βίντεο πρέπει να έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια ονομασία με τους υπότιτλους (τύπος: .srt), πχ:

tainiapoyblepo.mp4
tainiapoyblepo.srt

Christos33
14-06-2020, 16:01
Έχει δίκιο ο Λευτέρης παίζει κανονικά το ps4 ταινίες με υπότιτλους έχω δει κ εγώ, βέβαια δεν έχει τις επιλογές του xbox (αν κ στο xbox έχω VLC).

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

odytsak
14-06-2020, 17:51
Πάντως δεν είναι τυχαίο ότι δεν δείξανε καθόλου την οπίσθια όψη,
από την συνδεσιμότητα θα μπορούσαμε να καταλάβουμε πολλά, π.χ. που μπαίνει η κάμερα,
πόσα HDMI έχει και ίσως αυτό να έδειχνε αν το processor unit του PSVR2 είναι ενσωματωμένο στην κονσόλα, αν υπάρχει οπτική κλπ
όπως βλέπω από την μπροστινή όψη, τίποτα το ιδιαίτερο,
στα αριστερά πλήκτρα (αφής ή μηχανικά?) power και eject,
εννοείται πως το eject απουσιάζει από την digital έκδοση
και στη μέση (ή δεξιά, όπως το βλέπει ο καθένας) δύο θύρες USB ή μία από αυτές η γνωστή μας από τα smartphone, Type C.
https://i.imgur.com/TFaCIRM.png?1

cocous
14-06-2020, 18:04
Πάντως το νέο VR με αυτό το θηρίο θα κάνει παπάδες. Λογικά η κάμερα θα συνδέεται πίσω. Ελπίζω να εχουν extra θύρες usb πίσω ώστε να συνδεθεί και το adaptor των ακουστικών αν αυτό υπάρξει στα καινούρια που θα βγουν ή εκτός αν τα κάνουν όπως όλα τα hands free που συνδέονται κατευθείαν, όπως και επιπλέον σκληρός δίσκος. Δεν μ'αρέσει τίποτα να άλλο να φαίνεται μπροστά. Θέλω να βλέπω αυτην την διαστημική όψη που έχει άθικτη.

Edit: Δεν θα με χαλούσε καθόλου η ύπαρξη δύο HDMI ώστε να μπορώ να αλλάζω σε δύο οθόνες (Monitor ή TV) αλλά χλωμό το κόβω. Όλα αυτά στοιχίζουν.
Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Christos33
14-06-2020, 18:40
Πάντως το νέο VR με αυτό το θηρίο θα κάνει παπάδες. Λογικά η κάμερα θα συνδέεται πίσω. Ελπίζω να εχουν extra θύρες usb πίσω ώστε να συνδεθεί και το adaptor των ακουστικών αν αυτό υπάρξει στα καινούρια που θα βγουν ή εκτός αν τα κάνουν όπως όλα τα hands free που συνδέονται κατευθείαν, όπως και επιπλέον σκληρός δίσκος. Δεν μ'αρέσει τίποτα να άλλο να φαίνεται μπροστά. Θέλω να βλέπω αυτην την διαστημική όψη που έχει άθικτη.

Edit: Δεν θα με χαλούσε καθόλου η ύπαρξη δύο HDMI ώστε να μπορώ να αλλάζω σε δύο οθόνες (Monitor ή TV) αλλά χλωμό το κόβω. Όλα αυτά στοιχίζουν.
Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν κατάλαβα τελευταίο, αν έχει δύο hdmi δεν θα είναι για να έχει δύο οθόνες θα είναι σαν το xbox θα μπορείς να συνδέσεις συσκευή πάνω στην κονσόλα κ μέσω τις κονσόλας να παίζει στην τηλεόραση κάτι που πήγα να κάνω εγώ κ δεν με βολέψε ποτέ.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nek_Food
14-06-2020, 22:26
Λογικά πίσω θα έχει τις ίδιες θύρες με το PS4. Πιθανές αλλαγές, κάποια προσθήκη USB θύρας αν υποστηρίζει εξαρχής εξωτερικό δίσκο όπως λένε για τα PS4 παιχνίδια, αφαίρεση της optical εάν προσθέσουν χρηστικότητα Bluetooth για άλλες συσκευές (πχ. ήχου, ακουστικά κλπ). Τώρα πια οι περισσότερες τηλεοράσεις βγάζουν έξοδο ήχου οπότε αν είναι να κόψουν από το κόστος αφαιρώντας την θα το κάνουν. Λογικά για τον ήχο θα θέλουν να σπρώξουν τα ακουστικά τους, ίσως τις τηλεοράσεις τους κλπ όμορφα, αλλιώς θα μας βγει και το tempest ένα ακόμη gimmick σαν το 3D και θα ξεχαστεί σταδιακά. Δύο HDMI μάλλον το κόβω περιττό, ειδικά αν είναι απλά για pass through, εντελώς περιττό, εδώ νομίζω το έχει καταργήσει η MS από το Series X (νομίζω).

jk_blue_tiger
15-06-2020, 01:31
@Desmond

Έχει ρύθμιση και για αυτό!

Εμένα οι υπότιτλοι φαίνονται χωρίς φόντο, κανονικά όπως στις ταινίες DVD/Blu-ray.

@Odytsak


Format: FAT32-exFAT

Φάκελος (με κεφαλαία) : VIDEO

Τύπος αρχείου βίντεο: mkv, avi, mp4 (και μουσική μέσω mp3, φωτογραφίες jpeg, png)

To αρχείο βίντεο πρέπει να έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια ονομασία με τους υπότιτλους (τύπος: .srt), πχ:

tainiapoyblepo.mp4
tainiapoyblepo.srt

To fat32 εχει πολλους περιορισμους με σημαντικοτερο ολων το max file size=4gb, επισης το max vol size=2tb.
Για το 2ο υπαρχει τροπος μεσω τριτων προγ/των (εκτος windows) να αρθει ο περιορισμος, για το 1ο οχι.
Οποτε καλυτερα να χρησιμοποιηθει το exfat, γιατι πολλα αρχεια με αναλυση 720p και πανω,
εχουν 4,36gb μεγεθος.

Απο αυτα που διαβαζω υπαρχουν και αλλοι περιορισμοι με σημαντικοτερο ολων οτι το ps4 δεν υποστηριζει dts & e-ac3 ηχο.
Παλι dts & e-ac3 ηχο εχουν πολλα αρχεια με καλη αναλυση (720p κ ανω), οποτε εαν καποιος θελει να δει τετοιας ποιοτητας αρχεια
θα συναντησει πολλα προβληματα.
Επισης δεν υποστηριζεται η h265 κωδικοποιηση αρχειων.

Γενικα γινεται ενας χαμος και δεν θα συνιστουσα το ps4 σαν media player, παρα μονο σαν εσχατη λυση.
Προσωπικα τωρα χρησιμοποιω τον player της tv (διοτι απλα διαβαζει τα παντα) , ενω παλαιοτερα που ειχα πιο απλη tv
ειχε κ αυτη προβληματα στην αναγνωριση αρχειων, οποτε χρησιμοποιουσα ενα απλο home theater pc.
Σαν πιο φθηνη λυση καποιος μπορει να αγορασει ενα απλο εξωτερικο media player.

tonybsg
15-06-2020, 02:09
@Desmond

Έχει ρύθμιση και για αυτό!

Εμένα οι υπότιτλοι φαίνονται χωρίς φόντο, κανονικά όπως στις ταινίες DVD/Blu-ray.

@Odytsak


Format: FAT32-exFAT

Φάκελος (με κεφαλαία) : VIDEO

Τύπος αρχείου βίντεο: mkv, avi, mp4 (και μουσική μέσω mp3, φωτογραφίες jpeg, png)

To αρχείο βίντεο πρέπει να έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια ονομασία με τους υπότιτλους (τύπος: .srt), πχ:

tainiapoyblepo.mp4
tainiapoyblepo.srt

Σορρυ για το οφφτοπικ, εξαιρετικό ίνφο όμως γιατί είχα μείνει ότι δεν υποστήριζε ελληνικούς καθόλου για κάποιον λόγο

Βέβαια στις δοκιμές είχα 0/2, στο ένα αρχείο δεν υποστήριζε DTS ήχο, στο άλλο τους υπότιτλους - ήταν ANSI, το άλλαξα σε UTF-8 και έπαιξαν.

Καλά και γω από το player της TV θα συνεχίσω να τα παίζω

Nek_Food
15-06-2020, 09:27
Αλήθεια; Ξαφνικά εκεί που ψάχναμε κονσόλα για παιχνίδια και πόσο όμορφα και ωραία να έχουμε δύναμη και ισχύ να βγάλει υπέροχα πράγματα, τώρα μας απασχολεί το αν παίζει βίντεο και πως; Δεν λέω το 2020 καλό θα ήταν και το PS να παίζει τα αυτονόητα κάτι που μέχρι και τα ψυγεία σχεδόν το κάνουν, αλλά ας είμαστε λίγο πιο συγκεντρωμένοι στο τι θέλουμε από την Sony. Η Sony λοιπόν έχει πολλούς, πάρα πολλούς λόγους να μην επιτρέπει την αναπαραγωγή πειρατικών ουσιαστικά αρχείων βίντεο και ήχου στο PS έχοντας ολόκληρη βιομηχανία να στηρίξει στους κλάδους αυτούς (κινηματογράφος, τηλεόραση, μουσική). Από την άλλη όπως είπαμε ήδη, υπάρχουν ένας σκασμός επιλογές για την αναπαραγωγή τους, ξεκινώντας από το πιο απλό και το πιο βασικό, την τηλεόραση (ακόμη και τις Sony τηλεοράσεις). Γιατί λοιπόν κάποιος να ανοίγει 2η συσκευή (είτε αυτό είναι PS, είτε οτιδήποτε άλλο) όταν για αναπαραγωγή βίντεο οιασδήποτε μορφής (ακόμη και NetFlix/Amazon Prime/κλπ υπηρεσιών) οι τηλεοράσεις κάνουν ήδη τα πάντα και με το παραπάνω; Θα μου πεις τέτοια συσκευή να μην μπορεί να κάνει τα αυτονόητα; Ένα είναι το αυτονόητο για μένα στο PlayStation, να παίζει τα καλύτερα παιχνίδια.

Ezio
15-06-2020, 09:38
Αλήθεια; Ξαφνικά εκεί που ψάχναμε κονσόλα για παιχνίδια και πόσο όμορφα και ωραία να έχουμε δύναμη και ισχύ να βγάλει υπέροχα πράγματα, τώρα μας απασχολεί το αν παίζει βίντεο και πως; Δεν λέω το 2020 καλό θα ήταν και το PS να παίζει τα αυτονόητα κάτι που μέχρι και τα ψυγεία σχεδόν το κάνουν, αλλά ας είμαστε λίγο πιο συγκεντρωμένοι στο τι θέλουμε από την Sony. Η Sony λοιπόν έχει πολλούς, πάρα πολλούς λόγους να μην επιτρέπει την αναπαραγωγή πειρατικών ουσιαστικά αρχείων βίντεο και ήχου στο PS έχοντας ολόκληρη βιομηχανία να στηρίξει στους κλάδους αυτούς (κινηματογράφος, τηλεόραση, μουσική). Από την άλλη όπως είπαμε ήδη, υπάρχουν ένας σκασμός επιλογές για την αναπαραγωγή τους, ξεκινώντας από το πιο απλό και το πιο βασικό, την τηλεόραση (ακόμη και τις Sony τηλεοράσεις). Γιατί λοιπόν κάποιος να ανοίγει 2η συσκευή (είτε αυτό είναι PS, είτε οτιδήποτε άλλο) όταν για αναπαραγωγή βίντεο οιασδήποτε μορφής (ακόμη και NetFlix/Amazon Prime/κλπ υπηρεσιών) οι τηλεοράσεις κάνουν ήδη τα πάντα και με το παραπάνω; Θα μου πεις τέτοια συσκευή να μην μπορεί να κάνει τα αυτονόητα; Ένα είναι το αυτονόητο για μένα στο PlayStation, να παίζει τα καλύτερα παιχνίδια.
Εννοείται πως προτεραιότητα πρέπει να είναι τα παιχνίδια, αλλά για μένα που δεν έχω smart tv και γενικά που από την στιγμή που το ps5 (και το ps4) είναι αρκετά δυνατά για να προβάλλουν διάφορες μορφές βίντεο και σε διάφορες ποιότητες, μου φαίνεται αρνητικό ότι η Sony δεν έχει δώσει χρήματα για να μεταφέρει έναν υπάρχων media player στο playstation ή να βελτιώσει τον δικό της ώστε να παίζει όσο περισσότερα γίνεται, είτε μιλάμε για βίντεο είτε για υπότιτλους είτε για οτιδήποτε. Δεν χρειάζεται να είναι προτεραιότητα αυτό, αλλά από την στιγμή που η Sony έχει την δυνατότητα να το κάνει και δεν νομίζω να της είναι τόσο μεγάλο κόστος, τότε κακώς δεν το δίνει. Για την πειρατεία που λες, αφού το δέχεται στις τηλεοράσεις της μπορεί να το δεχτεί και στην κονσόλα της.

Slay
15-06-2020, 09:44
Πριν απο περιπου 1.5 χρόνο που πηρα τηλεόραση ο λόγος που δεν προτίμησα Sony (εκτος απο την σημαντικα υψηλοτερη τιμη) ήταν και το γεγονός οτι πιστευα οτι θα έχω προβλημα με το stream ταινιων απο το τοπικο δυκτιο. Τώρα με την Samsung παιζω 4Κ H.265 10-bit dolby atmos με υποτιτλους νεράκι, και μέσα απο wi-fi παρακαλω (οκ το ρουτερ ειναι κυριολεκτικα διπλα στην ΤV)

Nek_Food
15-06-2020, 09:52
Συγνώμη φίλε Ezio που θα σου απαντήσω επί προσωπικού, αλλά εάν δεν έχεις τουλάχιστον smart τηλεόραση, τότε κάτι κάνεις λάθος με την κατοχή του PS4 και την επικείμενη αγορά του PS5. Εκτός φυσικά και εάν παίζεις σε ποιοτικό PC monitor, οπότε δεν μπορεί, κάπου εκεί γύρω θα κυκλοφορεί και ένα PC για να κάνεις όλα αυτά που θέλεις και πολύ περισσότερα. Η Sony περιορίζει μετά πλήρης γνώση το PS σε κάποια θέματα για συγκεκριμένο λόγο, η MS που δεν έχει τους ίδιους προβληματισμούς και ενδεχομένως επιθυμεί να κάνει και ζημιά στον ανταγωνισμό, προφανώς μπορεί να δίνει περισσότερες επιλογές σε τέτοια θέματα. Από την άλλη, αν είναι πραγματικά να βελτιώσει κάτι ψιλοάσχετο με το gaming στις κονσόλες της, ας φτιάξει αυτόν τον καταραμένο browser που αν κάνεις το λάθος και τον ανοίξεις (ψάχνοντας πχ για κάποιο hint σε ένα παιχνίδι), γονατίζει το λειτουργικό και επιβαρύνει το σύστημα χωρίς λόγο, μερικές - σπάνιες ευτυχώς - φορές σε τέτοιο βαθμό ώστε να κρασάρει και η κονσόλα.

Ezio
15-06-2020, 10:02
Συγνώμη φίλε Ezio που θα σου απαντήσω επί προσωπικού, αλλά εάν δεν έχεις τουλάχιστον smart τηλεόραση, τότε κάτι κάνεις λάθος με την κατοχή του PS4 και την επικείμενη αγορά του PS5. Εκτός φυσικά και εάν παίζεις σε ποιοτικό PC monitor, οπότε δεν μπορεί, κάπου εκεί γύρω θα κυκλοφορεί και ένα PC για να κάνεις όλα αυτά που θέλεις και πολύ περισσότερα. Η Sony περιορίζει μετά πλήρης γνώση το PS σε κάποια θέματα για συγκεκριμένο λόγο, η MS που δεν έχει τους ίδιους προβληματισμούς και ενδεχομένως επιθυμεί να κάνει και ζημιά στον ανταγωνισμό, προφανώς μπορεί να δίνει περισσότερες επιλογές σε τέτοια θέματα. Από την άλλη, αν είναι πραγματικά να βελτιώσει κάτι ψιλοάσχετο με το gaming στις κονσόλες της, ας φτιάξει αυτόν τον καταραμένο browser που αν κάνεις το λάθος και τον ανοίξεις (ψάχνοντας πχ για κάποιο hint σε ένα παιχνίδι), γονατίζει το λειτουργικό και επιβαρύνει το σύστημα χωρίς λόγο, μερικές - σπάνιες ευτυχώς - φορές σε τέτοιο βαθμό ώστε να κρασάρει και η κονσόλα.
Για το PS4 χρησιμοποιώ μια 42αρα samsung led τηλεόραση, προς το παρόν με καλύπτει, για ps5, ναι, εκεί θα ήθελα να πάω σε 4k με hdr, ιδανικά και oled, αλλά αυτό είναι δύσκολο λόγω τιμής. Μπορώ να παίξω ταινίες από το laptop μου, και θα μπορούσα να το συνδέσω και με την τηλεόραση, αλλά από την στιγμή που έχω το ps4, θα μπορούσα πιο άνετα να βλέπω ταινίες από εκεί. Για τον browser συμφωνώ και πιστεύω τα ίδια με το media player.

Nek_Food
15-06-2020, 10:20
My bad then. Θεωρούσα αυτονόητο ότι αν πάρεις μία καλή τηλεόραση για το PS θα ήταν smart ή/και θα έχει media player (τα τελευταία πόσα χρόνια). Προφανώς ακόμη και σήμερα κάποιες δεν τηρούν τα για πολλούς αυτονόητα (οπότε αναρωτιέμαι και για την οπτική τους δυνατότητα και ποιότητα). Εντάξει έτσι καταλαβαίνω την ανάγκη σου στο να μπορείς να δεις κάτι από την κονσόλα, έχω όμως ήδη πει ότι η Sony έχει πολλούς λόγους να μην το επιτρέπει πλήρως αυτό (το επιτρέπει έως ένα βαθμό). Βρίσκω περισσότερο ως λάθος επιλογή την αγορά της συγκεκριμένης τηλεόρασης, παρά την αδυναμία της κονσόλας για την αναπαραγωγή όλων των media αρχείων.

Μιας και είμαστε στο θέμα του PS5 λοιπόν, το ίδιο ακριβώς αναμένω από την επόμενη γενιά και δεν θα με ξάφνιαζε καθόλου μία τέτοια προσέγγιση στο θέμα αυτό από την Sony. Οπότε καλό θα ήταν όσοι καίγεστε για τέτοια θέματα από την κονσόλα σας, να δείτε τι θα προσφέρει η Sony επί αυτού και τι η MS και να αποφασίσετε ποια κονσόλα θα αγοράσετε και για ποια χρήση.

rookie
15-06-2020, 10:27
Εννοειται με blue ray player.
1ον, διοτι θα αξιοποιησω το backwards compatibility σε παλιοτερους τιτλους.
2ον Διοτι αμα εχεις τοσο δυνατο εργαλειο και παραλληλα μια oled....θα αξιοποιησω οπωσδηποτε το μηχανημα για θεαση ULTRA 4K ταινιων κλπ
3) Διοτι οπως ειπωθηκε, θα μπορω να αγοραζω μεταχειρισμενα/ανταλλασω/μεταπωλω τιτλους

Valkyre
15-06-2020, 17:44
Αρχιζει και με ανησυχει το γεγονος οτι μεχρι στιγμης δεν εχουν αναφερει τιποτα για μαυρο PS5... ο Jim Ryan μαλιστα ειπε σε μια συνεντευξη στο Cnet οτι η κονσολα θα κυκλοφορησει στο μαυρο/ασπρο συνδυασμο που εδειξαν αρχικα.

Παροτι ειναι πιο ομορφη σε ασπρο/μαυρο, δεν ταιριαζει καθολου με το χωρο μου και αναλογιζομενος οτι οι περισσοτερες συσκευες σαλονιου ειναι μαυρες, φανταζομαι οτι δεν ειμαι ο μονος και πραγματικα απορρω πως η Sony δεν ανακοινωνει και μια all black version να ησυχασουμε...

Leon_DiZ
15-06-2020, 17:47
Αρχιζει και με ανησυχει το γεγονος οτι μεχρι στιγμης δεν εχουν αναφερει τιποτα για μαυρο PS5... ο Jim Ryan μαλιστα ειπε σε μια συνεντευξη στο Cnet οτι η κονσολα θα κυκλοφορησει στο μαυρο/ασπρο συνδυασμο που εδειξαν αρχικα.

Παροτι ειναι πιο ομορφη σε ασπρο/μαυρο, δεν ταιριαζει καθολου με το χωρο μου και αναλογιζομενος οτι οι περισσοτερες συσκευες σαλονιου ειναι μαυρες, φανταζομαι οτι δεν ειμαι ο μονος και πραγματικα απορρω πως η Sony δεν ανακοινωνει και μια all black version να ησυχασουμε...

Μην περιμένεις άμεσα μαύρο.

Είπαν κάτι πάντως ότι θα ειναι "customizable με τρόπο που δεν ήταν οι προηγούμενες". Λέτε να βγαίνουν τα πλαϊνά;

dspug7
15-06-2020, 17:48
Πριν απο περιπου 1.5 χρόνο που πηρα τηλεόραση ο λόγος που δεν προτίμησα Sony (εκτος απο την σημαντικα υψηλοτερη τιμη) ήταν και το γεγονός οτι πιστευα οτι θα έχω προβλημα με το stream ταινιων απο το τοπικο δυκτιο. Τώρα με την Samsung παιζω 4Κ H.265 10-bit dolby atmos με υποτιτλους νεράκι, και μέσα απο wi-fi παρακαλω (οκ το ρουτερ ειναι κυριολεκτικα διπλα στην ΤV)

πως το εχεις κανει με τους υποτιτλους, δεν το εχω καταφερει οσο κι αν προσπαθησα

Valkyre
15-06-2020, 17:57
Μην περιμένεις άμεσα μαύρο.

Είπαν κάτι πάντως ότι θα ειναι "customizable με τρόπο που δεν ήταν οι προηγούμενες". Λέτε να βγαίνουν τα πλαϊνά;

Αν ειναι customizable τοτε ναι θα βγαινουν τα πλαινα. Δεν νομιζω οτι κατι αλλο μπορει να αφαιρεθει απο αυτο το design. Μακαρι. Δεν θα με χαλαγε να μπορω να το γυρισω σε μαυρο/ασπρο οποτε θελω. Νοτ bad.

Slay
15-06-2020, 19:04
πως το εχεις κανει με τους υποτιτλους, δεν το εχω καταφερει οσο κι αν προσπαθησαΠαίζω τις ταινίες με τον plex client, ο server τρέχει σε nas.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

toninio
15-06-2020, 21:09
Αν και "εχθρός" του λευκού, σε όλα και όχι μόνο στην κονσόλα, πιστεύω ότι σε συγκεκριμένες περιπτώσεις το λευκό πηγαίνει (όπως πχ σε κάποια συγκεκριμένα αυτοκίνητα). Έχω την εντύπωση (γιατί έχουμε δει και φωτος με το πώς θα είναι η κονσόλα και μαύρη ή και σε άλλες παραλλαγές χρωματικές) ότι το συγκεκριμένο design (κάτι σαν περίεργο όστρακο) μόνο με τη συγκεκριμένη διχρωμία και το λευκό κυρίαρχο βγάζει αυτό που θέλει να "πει". Εντελώς υποκειμενική άποψη βέβαια. Δηλαδή ολόμαυρο ή όλο σκούρο, είναι ωραίο μεν, αλλά κάτι εντελώς διαφορετικό και για εμένα χάνει την ορίτζιναλ αίσθηση που αποπνέει. Εννοείται ότι εάν καποιος....ξερνάει η του ρχεται ίλιγγος με το λευκό, θα έχει και πάλι μία ωραία σκούρα κονσόλα στο χώρο του. Επομένως, αν και η αισθητική μου ταιριάζει με το design του Ps4 ή του καινούριου Xbox, στη συγκεκριμένη περίπτωση θα πάω στο ορίτζιναλ λευκό. Επίσης, πιστεύω ότι η κονσόλα live στο χώρο μας και αυστηρά όρθια (όπως σωστά αναφέρθηκε ήδη), θα είναι πιο όμορφη από ότι δείχνει τώρα στις φώτος. Κατανοητή και η πρόθεση της Σόνυ να κάνει μία αλλαγή και να ξεφύγει από τα κλασικά.
Το χειριστήριο όμως το θέλω αυστηρά μαύρο ή σκούρο. Επειδή δεν μου αρέσει ως design, ε ας είναι μαύρο να μην μου χτυπάει τόσο (πιστεύω όμως ότι θα είναι πολύ καλό σε πιασίμο και χειρισμό).

mihalis13
15-06-2020, 21:56
Αρχιζει και με ανησυχει το γεγονος οτι μεχρι στιγμης δεν εχουν αναφερει τιποτα για μαυρο PS5... ο Jim Ryan μαλιστα ειπε σε μια συνεντευξη στο Cnet οτι η κονσολα θα κυκλοφορησει στο μαυρο/ασπρο συνδυασμο που εδειξαν αρχικα.

Παροτι ειναι πιο ομορφη σε ασπρο/μαυρο, δεν ταιριαζει καθολου με το χωρο μου και αναλογιζομενος οτι οι περισσοτερες συσκευες σαλονιου ειναι μαυρες, φανταζομαι οτι δεν ειμαι ο μονος και πραγματικα απορρω πως η Sony δεν ανακοινωνει και μια all black version να ησυχασουμε...

Δεν νομίζω στο launch να βγάλουν άλλο χρώμα.. Θέλουν να κάνουν παγκόσμιο release και ήδη έχουν 2 διαφορετικές κονσόλες (bluray και digital) αν βάλουμε και άλλο ένα χρώμα πάμε ουσιαστικά σε 4 κονσόλες...
Νομίζω μετά θα πιεστεί πολύ η γραμμή παραγωγής...

Πάντως και εγώ που είμαι φαν του μαύρου και πάντα όλες οι συσκευές μου είναι ολομαύρες προτιμώ την διχρωμία. Είδα και κάποια fanmade μαύρα ή τελείως άσπρα και δεν μου άρεσαν...
Λογικά μετά θα βγει και σε άλλα χρώματα πάντως...

Και εγώ διάβασα τα πλαϊνά πως θα βγαίνουν.

vadergr
15-06-2020, 22:08
Αναμένουμε και νεο VR headset απο την Sony απο τη στιγμη που αναφέρθηκε συμβατότητα με το μοντέλο του ps4?

PDS
15-06-2020, 22:13
Αναμένουμε και νεο VR headset απο την Sony απο τη στιγμη που αναφέρθηκε συμβατότητα με το μοντέλο του ps4?

ναι

21-22 λογικα. Υπαρχει thread.
http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/18469-PlayStation-VR-Next-Gen-%28rumors-hints-news%29

kostasb13
16-06-2020, 00:13
Είμαι βέβαιος ότι το εχετε δει ήδη αλλα το ποστάρω γιατί έχει πλακα :P

12193

Nek_Food
16-06-2020, 10:03
Αναφέρθηκαν σχόλια ότι θα είναι customizable, πιθανόν να μην υπάρχει ανάγκη για μαύρη έκδοση της κονσόλας. Ο "εξωτικός" σχεδιασμός όπως πολλάκις έχει αναφερθεί είναι για να ψύχει αποδοτικά τον μικρό "υπερυπολογιστή" που "φοράει" η κονσόλα. Τιμή αναμένεται λέει στα 499$ στο Αμέρικα. Γενικά πάντως η παρουσίαση έχει προκαλέσει τεράστιο ενδιαφέρον και πάμπολες συζητήσεις γύρω από την κονσόλα, τους τίτλους της, κλπ όμορφα. Η Sony όσο και να την κατηγορούσε ο κόσμος για τις καθυστερήσεις σε παρουσιάσεις, την έλλειψη πληροφόρησης εν μέσω πανδημίας όταν το αντίπαλο στρατόπεδο έβγαζε ένα σκασμό νέα, τελικά έχει αυτομάτως ανακτήσει το έδαφος και ο κόσμος ασχολείται με αυτήν σε βαθμό ψύχωσης, δείχνοντας ότι είναι μάλλον η leading platform του χώρου (θυμάστε το παλιό επί PS3, "αν δεν μιλήσουμε εμείς, δεν ξεκινάει η επόμενη γενιά;").

https://www.notebookcheck.net/PS5-news-Console-is-customizable-and-will-have-special-editions-smart-3D-model-shows-how-being-big-keeps-it-cool-PlayStation-5-price-speculation-targets-US-499.476563.0.html

Εάν θέλετε να δείτε μία τρισδιάστατη "καλλιτεχνική" απεικόνιση της κονσόλας για να έχετε μία κάπως καλύτερη εικόνα, θα βρείτε μία στο παρακάτω Link. Δεν είναι προφανώς από επίσημη πηγή και λείπουν πολλά ακόμη πράγματα από αυτή όπως οι πίσω εισόδοι/εξόδοι, απλά είναι υποθέτω μία όμορφη εκτίμηση as close as it gets βάσει όλων όσων έχουμε δει μέχρι τώρα (υπάρχουν και άλλα μοντέλα από άλλους χρήστες στην ιστοσελίδα αυτή).

https://sketchfab.com/3d-models/playstation-5-54810f0b23a441ca93f44a8b06ec937b

https://sketchfab.com/3d-models/prop-playstation-5-digital-edition-f81fbd24e0774218a30852544975f474

Slay
16-06-2020, 10:14
Και τα δυο μοντέλα ειναι λαθος, υποθέτουν ότι η κονσόλα "ανοιγει" μονο απο την μια μερία, όμως εαν την δεις ξαπλωτη ειναι προφανες οτι αυτο δεν ισχύει. Οπως ειναι σηκωμένη η μπροστα δεξια μερία ειναι το ίδιο και η πισω αριστερα.

https://i.imgur.com/TFaCIRM.png?1

Nek_Food
16-06-2020, 12:34
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς. Το digital 3D μοντέλο συμφωνώ δεν είναι τόσο καλό όσο το πρώτο με το drive, που όσο το συγκρίνω είναι πολύ κοντά σε αυτό που έχουμε δει, πλην του γεγονότος ότι για κάποιο λόγο έχει επεκτείνει την βάση πέραν του στρόγγυλου τμήματος με πρόσθετα ευθύγραμμα τμήματα που δεν υπάρχουν στα renders της Sony (και τα vents που αντί να σταματάνε στο ύψος του drive συνεχίζουν σε όλο το μήκος). Πιθανόν να μιλάς για αυτά, λογικό από τρίτους να έχουν κάποια σφάλματα στην εκτίμηση τους (αν και κάπως αδικαιολόγητα αυτά που αναφέρω). Πάντως είναι αξιοπρεπή renders και δίνουν νομίζω μία εικόνα του τι έχουμε δει μέχρι τώρα, κυρίως του όγκου που βοηθάει ώστε η εντύπωση για την έκδοση με το drive φαίνεται λιγότερο άσχημη από την αρχική μου εντύπωση. Δεν είμαι καν σίγουρος ότι και της Sony τα renders (γιατί περί τέτοιων πρόκειται) ότι απαραίτητα ανταποκρίνονται 100% στο τελικό προϊόν.

ilias78
16-06-2020, 12:52
Προσωπικά η κονσόλα μ'αρέσει απίστευτα. Αυτή η διχρωμια τα σπάει κ χαίρομαι που είναι τα εξωτερικά τμήματα άσπρα Κ όχι μαύρα.
Το μόνο που με τρομάζει είναι το μέγεθος της κ θα πρέπει να γίνουν αλλαγές στον τρόπο της τοποθέτησης της τηλεόρασης.

Slay
16-06-2020, 13:30
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς. Το digital 3D μοντέλο συμφωνώ δεν είναι τόσο καλό όσο το πρώτο με το drive, που όσο το συγκρίνω είναι πολύ κοντά σε αυτό που έχουμε δει, πλην του γεγονότος ότι για κάποιο λόγο έχει επεκτείνει την βάση πέραν του στρόγγυλου τμήματος με πρόσθετα ευθύγραμμα τμήματα που δεν υπάρχουν στα renders της Sony (και τα vents που αντί να σταματάνε στο ύψος του drive συνεχίζουν σε όλο το μήκος). Πιθανόν να μιλάς για αυτά, λογικό από τρίτους να έχουν κάποια σφάλματα στην εκτίμηση τους (αν και κάπως αδικαιολόγητα αυτά που αναφέρω). Πάντως είναι αξιοπρεπή renders και δίνουν νομίζω μία εικόνα του τι έχουμε δει μέχρι τώρα, κυρίως του όγκου που βοηθάει ώστε η εντύπωση για την έκδοση με το drive φαίνεται λιγότερο άσχημη από την αρχική μου εντύπωση. Δεν είμαι καν σίγουρος ότι και της Sony τα renders (γιατί περί τέτοιων πρόκειται) ότι απαραίτητα ανταποκρίνονται 100% στο τελικό προϊόν.

Αυτο που λεω, ειναι οτι εγω βλέπω μια καμπυλωτή συμμετρία με σημείο τομής το κέντρο της κονσόλας. Η μπροστα αριστερη μερία και η πίσω δεξια "κλείνουν" το κενό, ενω αντίστροφα η μπροστά δεξιά και πίσω αριστερή το "ανοίγουν" και αυτό ειναι ορατό μόνο στην φωτο που ειναι ξαπλωτή η κονσόλα. Τωρα και τα δύο renders δειχνουν την αριστερή μεριά να είναι κλειστη, και στην δεξιά την μπροστά ανοικτή και την πίσω κλειστή, δίνοντας έτσι ένα ασύμετρο design (βγαλε έξω το drive)

12196

Nek_Food
16-06-2020, 13:51
Κατάλαβα τι λες. Νομίζω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο στα renders απλά είναι πιο "γλυκό" σε σχέση με το πόσο έντονο φαίνεται ειδικά όσον αφορά την πίσω και κάτω (στο όρθιο) γωνία που ενδεχομένως να υποδεικνύει και το αν παχαίνει στο πίσω μέρος η κονσόλα ή όχι. Εν αναμονή για το πλήρες φυσικό μοντέλο ώστε να το δούμε σε όλο του το μεγαλείο και να βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα λοιπόν. Να δούμε και αν αυτά τα λευκά πλαϊνά όντως είναι προσθαφαιρούμενα, ούτως ώστε να έχουμε επιλογές αγοράς ξεχωριστών σε διάφορα χρώματα βάσει του γούστου μας. (δεν μπορώ να μην αναφερθώ πάλι στο Xbox 360 και τα faceplates (https://www.google.com/search?q=xbox+360+faceplates&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjAsZm-lIbqAhXMTMAKHY2SD0cQ_AUoAXoECAsQAw&biw=1474&bih=730) ή άντε και στα καπάκια του HDD του PS4 (https://www.google.com/search?q=ps4+hdd+cover&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiKsICDlYbqAhVOXMAKHayuC0cQ_AUoAXoECAwQA w&biw=1474&bih=730#imgrc=hom1co3-j4IwhM), που αν υλοποιείται και στο PS5 νομίζω θα κάνει πολύ κόσμο χαρούμενο).

odytsak
17-06-2020, 11:08
Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του κόσμου που βλέπω σε κάποια ξένα polls,
η digital αναμένεται από 400 έως 500 ευρώ, η physical από 500 έως 600 και η διαφορά τους γύρω στα 100 ευρώ,
αλήθεια τόσο ακριβό είναι ένα blu ray drive εν έτει 2020?

Οπότε το καλύτερο σενάριο, digital 400, physical 500 και θα είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Προστέθηκε poll στο thread (έπειτα από πρόταση του BillyFlo81 (http://www.ps4forums.gr/vb/member.php/402-BillyFlo81)) να δούμε που κινούμαστε εμείς, digital ή physical,
ακόμη και 100 ευρώ διαφορά πάντως μπορεί να γίνει άνετα η απόσβεση σε βάθος χρόνου με αγορές από σκρουτζομάγαζα ή μεταχειρισμένα.

Leon_DiZ
17-06-2020, 11:11
Τα 100€ είναι πολλά για το drive αλλά ίσως να μπορούσε να το πουλήσει με λιγότερο κέρδος, αφού θα βγάζει περισσότερα χρήματα από τα παιχνίδια.

Valkyre
17-06-2020, 11:18
Physical εγω χωρις δευτερη σκεψη. Τα πλεονεκτηματα ειναι παρα πολλα και πολυ γρηγορα το εξτρα κοστος θα εξαφανισθει μιας και θα παιρνεις τα παιχνιδια πιο φθηνα, θα μπορεις να εχεις προσβαση σε μεταχειρισμενα, 4Κ blue ray player κλπ κλπ No contest. Το μονο αρνητικο ειναι η λιγο πιο ασχημη εμφανιση της κονσολας. I'll take it any day.

Kapa
17-06-2020, 11:19
Τα 50 ευρώ δεν θα έκαναν τη διαφορά για να πάει κάποιος σε digital. Αν είναι 100 τότε θα μπορούσε να τα επενδύσει στα ακουστικά για παράδειγμα. Δίνει μια αξία παραπάνω θεωρώ.





Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

obione
17-06-2020, 11:27
Και γω physical για όλους τους λόγους που προαναφέρθηκαν και με επέκταση εγγύησης 3 χρόνια. Έτσι για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας.

ilias78
17-06-2020, 11:34
Physical εγω χωρις δευτερη σκεψη. Τα πλεονεκτηματα ειναι παρα πολλα και πολυ γρηγορα το εξτρα κοστος θα εξαφανισθει μιας και θα παιρνεις τα παιχνιδια πιο φθηνα, θα μπορεις να εχεις προσβαση σε μεταχειρισμενα, 4Κ blue ray player κλπ κλπ No contest. Το μονο αρνητικο ειναι η λιγο πιο ασχημη εμφανιση της κονσολας. I'll take it any day.

Γι'αυτούς ακριβώς τους λόγους, physical

Lefteris_X
17-06-2020, 12:04
Κι εγώ physical, δεν το συζητώ καθόλου.

Για όλους τους προαναφερθέντες λόγους + έναν ακόμη: αν μετά από χρόοοοοοονια επιθυμήσω απλώς να δω μερικά παιχνίδια σε μια παλιά μου κονσόλα, όπως έχω κάνει αρκετές φορές σε παλιά μου συστήματα (Atari, Amiga, Megadrive, CDTV, PS1/2), με την physical κονσόλα/παιχνίδια θα μπορώ. Με την digital..........για να τρέξει το παιχνίδι ΜΟΝΟ αν ως user/owner σε κάνει validate μέσω PSN. Ποιος μου εξασφαλίζει ότι μετά από χρόνια θα υπάρχει καν PSN;

Δισκάκια μέχρι να σβήσει ο ήλιος κι έχω ήσυχο το κεφάλι μου.

Leon_DiZ
17-06-2020, 12:17
Και για εμένα physical ακόμα και αν είναι σημαντικά πιο ακριβή.

Μεταχειρισμένα, δεν περιμένεις για download οπότε μπορείς να διαγράψεις πιο εύκολα παιχνίδια, 4K BD (επιτέλους), γενικά περισσότερη ελευθερία.

Christos33
17-06-2020, 12:19
100 διαφορά χμ δλδ 400 κ 500 μου ακούγεται ιδανικό, βέβαια η digital παίζει να είναι κ 450 αλλά νόμιζω αυτό εξαρτάται από την τιμή του Xbox δλδ αν παίξει το xbox κ αυτό 450 πάει το digital στα 400 κ το χτυπάει σε τιμή.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Stefanos
17-06-2020, 12:30
PS5 Physical όσο και να κοστίζει

Snk
17-06-2020, 12:50
Και 300 φτηνότερο να ηταν το digital, πάλι physical θα έπαιρνα. Με το digital αυτόματα βάζεις στον εαυτό σου πολλούς περιορισμούς

panos74gr
17-06-2020, 13:07
Δεν ξερω αν έχει ειπωθεί αλλά το design του ps5 μου φαινεται πολύ κοντά στο design του ps vr. Φυσική συνέχειά του.

12199

Nek_Food
17-06-2020, 13:50
Δεν νομίζω ότι η διαφορά μπορεί να είναι της τάξης των 100 ευρώ, ειδικά αν λάβουμε υπόψη αφενός το κόστος του μέσου (Blu Ray) αφετέρου την αντίστοιχη τρέχουσα τιμολόγηση των κονσολών Xbox One S. Πιο λογικό μου φαίνεται στα 50 ευρώ που όμως δεν θα δικαιολογεί τόσο την απόκτηση της digital έκδοσης από την πλειοψηφία των υποψήφιων αγοραστών. Βεβαίως μπορεί να βγάλει μία τιμολόγηση με διαφορά στα 100 ευρώ, ώστε να έχει ένα μέσο όρο πιθανής κερδοφορίας, δίνοντας έτσι το έναυσμα ότι έχει και μία πιο φθηνή (από τον ανταγωνισμό ίσως) κονσόλα, ενδεχομένως και με μία χασούρα στο φθηνό μοντέλο (που θεωρητικά θα πουλήσει και λιγότερα με τον σωστό τρόπο προώθησης). Αυτό ίσως μπορεί να επιτευχθεί λαμβάνοντας υπόψη το πόσο κοστίζει η παραγωγή της κονσόλας (πχ ακριβό μοντέλο ~450), υπολογίζοντας ένα ποσοστό πιθανής χασούρας από την μία (digital @ 400 άρα μικρή αν αφαιρεθεί και το κόστος του drive), όταν έχει μπορεί να έχει ένα ποσοστό αυξημένου κέρδους από την άλλη (drive @ 500). Από την άλλη μπορεί να πουλάει την digital στο κόστος (@450) και την πλήρη έκδοση με μικρό κέρδος (@500). Οι τιμές είναι προφανώς εκτιμήσεις, ίσως και διακαείς πόθος αν λάβουμε υπόψη ότι όλα τα σήματα καπνού μιλάνε ότι η παρούσα γενιά θα είναι και πιο ακριβή (λένε ακόμη και για το πόσο θα πουλιούνται τα παιχνίδια).

Ποια έκδοση digital; Βάλε μία (κονσόλα) από όλα, περιποιημένη παρακαλώ... :ice:

modecris
17-06-2020, 14:10
Αν και πλέον τα περισσότερα παιχνιδια μου ειναι digital μαλλον θα προτιμησω physical. Ειναι νομιζω δεσμευση να μην μπορω να παιξω τυχόν δισκακι που θα πεσει στα χερια μου, ασε που υπαρχουν ηδη καποια του μεγαλου.

Kudos υπερ της digital θα ηταν (εκτος της τουλαχιστον 100€ μειωσης της τιμης) εαν μπορουσα να κατεβασω τυχόν παιχνιδια του ps4 εχω σε BD ή μεγαλυτερος ssd. Στην περιπτωση δε του μεγαλύτερου ssd δεν θα με χαλαγε να ειχαν την ιδια τιμη οι 2 εκδοσεις.

hakoo
17-06-2020, 14:14
Δεν ειναι καν ερωτημα στο κεφαλι μου, physical εννοειται.
Σαφεστατα και ειμαστε στην ψηφιακη εποχη, ειναι καλο να υπαρχουν επιλογες αλλα θεωρω οτι αν δεν δωσουν πραγματικα κινητρα δυσκολα θα κανει καποιος την μεταβαση. Και δεν μιλαω τοσο για την τιμη της digital κονσολας που πρεπει να ειναι πολυ δελεαστικη αλλα για τις τιμες των παιχνιδιων. Ειναι γελοια η τιμολογηση των digital day one προιοντων, μπαινω στο store και με πιανουν τα γελια καθε φορα.
Μολις ειδα τα 2 μοντελα στο event λεω επιτελους, να δουμε πια με πραγματικους αριθμους ποσοι ειναι αυτοι που θα αγορασουν το digital ps5. Γιατι θεωρω οτι ειναι κι αυτη μια απο τις περιπτωσεις που εχουν γραφτει πααααρα πολλα αλλα πολυ αμφιβαλλω αν θα δουμε στην πραξη μαζικα ο κοσμος να το αγοραζει.

Nek_Food
17-06-2020, 14:36
Θα έλεγα digital έκδοση μόνο για κάποιους που δεν αγγίζουν ούτε παιχνίδια, ούτε ταινίες σε μορφή δίσκου, ενώ επιπροσθέτως έχουν πολύ καλές γραμμές και έχουν συνδρομές σε όλες τις ψηφιακές υπηρεσίες (plus, now, EA access ή τα αντίστοιχα σε MS) γεμίζοντας έτσι έναν σκασμό τίτλους. Τα όποια day1 δεν ξέρω αν τα παίρνουν με κάποια μικρή έκπτωση όντας συνδρομητές (χλωμό στην πλειοψηφία των περιπτώσεων νομίζω). Είναι ότι το παίρνεις απόφαση, το πας ενοικίαση all the way, δεν γεμίζεις "σαβούρα" το σπίτι, ειδικά αν είσαι από αυτούς που πουλάνε κονσόλες και δεν κρατάνε συλλογές. Το σκέφτηκα για ένα περίπου ms αλλά μου πέρασε, ποτέ όμως δεν ξέρεις έχω κουραστεί να μαζεύω ένα σκασμό πράγματα που μου προκαλούν ίσως νοσταλγία αλλά τελικά η μόνη τους χρήση πια είναι το να μου πιάνουν τον χώρο.

Όμως η Sony με το PSP Go απέτυχε, θα μου πεις όντας πρώτη και πρώιμη ίσως τότε προσπάθεια, της εναντιώθηκαν και τα καταστήματα, πέρασε και ούτε άγγιξε.

Ήρθε πρόσφατα η Microsoft να δοκιμάσει την τύχη της σε μία εποχή που τα πάντα κινούνται σε ρυθμούς internet και digital streaming, μαντέψτε... απέτυχε και αυτή παταγωδώς. Το All digital edition δεν έσπρωξε τα νούμερα των πωλήσεων - ούτε κατέκτησε έδαφος έναντι της κανονικής έκδοσης όταν κυκλοφόρησε. Κινήθηκε στα ρηχά (ποια ρηχά στην αμμουδιά έμεινε) και από ότι φαίνεται πλέον είναι μοντέλο υπό κατάργηση αφού αναφέρεται ως discontinued.

Να δούμε τώρα τι θα πετύχει η Sony σε ένα θέμα που από ότι φαίνεται δεν υπάρχει ακόμη ενδιαφέρον, εκτός και αν το ότι το πλασάρει στην αρχή μίας νέας γενιάς δώσει επιπλέον κίνητρα σε μία τέτοια στροφή του αγοραστικού κοινού. Εάν δεν υπήρχε και το BC στα παιχνίδια του PS4 ίσως να ήταν ακόμη πιο εύκολο να το περάσει. Μπορεί απλά να το κάνει για να ρίξει στάχτη στα μάτια των πελατών με μία πιο φθηνή έκδοση (ίσως δυσεύρετη κιόλας), αλλά ο στόχος της νομίζω είναι το κέρδος από την ακριβή έκδοση.


Xbox One S All-Digital flops
According to statistics recorded by Statista (https://www.statista.com/statistics/1005403/global-xbox-one-console-unit-sales/), May 2019 saw the cumulative unit sales of Xbox One consoles hit 42.63 million. In that same month, Microsoft released the Xbox One S All-Digital console, which only increased the total unit sales by 0.36 million to 42.99 million over the next couple of months. While not catastrophic to the company, considering the digital trends of gamers, this will be disappointing. There are many factors to consider here, including the lofty price of digital games noted above, but the main point is that this was an ill-timed release. We are coming to the end of the current console generations of PlayStation and Xbox, with both already unveiling the upcoming next-gen consoles. So, releasing a new, somewhat forward-thinking version of a console this late in the game seems like a misstep.
While the Xbox One S All-Digital may be a flop, it certainly represents the trends of the video gaming public. If the next Xbox console releases as an All-Digital entity, it would likely be a much more accepted bit of hardware. For now, however, there is no need for people to go out of their way to get a new console that cuts them off from physical game copies.

https://thefrontierpost.com/xbox-one-s-all-digital-edition-sales-contrast-digital-direction-of-gaming/

Fulgore
17-06-2020, 15:12
Το θεμα με την digital only εκδοση ειναι οτι παντρευεσαι αυτη την επιλογη για οσο καιρο κρατησεις την κονσολα. Εαν πχ αργοτερα τυχει να χρειαστεις το δισκακι(ή βρεθεις με ενα) για χ,ψ λογους,δεν εχεις αυτη την δυνατοτητα. Στην κανονικη εκδοση ομως εχεις την δυνατοτητα να παιξεις παιχνιδια,ειτε κουτατα,ειτε ψηφιακα.
Και ουτε βλεπω την Sony να κυκλοφορει και εξωτερικο blu ray για την digital only εκδοση.

Θυμαμαι πισω στο 2013 πως παρουσιαζαν και το game share σε κουτατα παιχνιδια,κατι που φυσικα η ψηφιακη εκδοση της κονσολας δεν στο προσφερει

https://www.youtube.com/watch?v=kWSIFh8ICaA

PDS
17-06-2020, 15:23
Θα απαντουσα ''δεν ξερω ακομα''(ισως να το βαλουμε και στο poll?).
Θελω να εχω ολα τα δεδομενα. Πχ ποσο θα κοστιζει η digital εκδοση day one, αν θα υπαρχει game sharing κτλ.

Kapa
17-06-2020, 15:26
Digital θα αγοράσουν ΜΟΝΟ όσοι κάνουν gameshare. Δεν υπάρχει λόγος αγοράς της για άλλον λόγο.

Για το design? Κλάιν σε 1 μήνα θα το έχεις ξεχάσει.

Για τα 50-100 ευρώ? Κλάιν αν έχεις αποφασίσει να αγοράσεις day one το ποσό δεν είναι αποτρεπτικό.

Μόνο στη πιθανότητα να έχει μεγαλύτερο SSD. Εκεί θα μπει κάποιος στη σκέψη.

Επίσης πρέπει να δούμε τις υπηρεσίες. Για να προσφέρουν digital only κονσόλα, πιθανολογώ ότι θα δούμε κάποιες νέες ή αναβαθμισμένες υπηρεσίες ώστε να το εκμεταλλευτούν όσοι αγοράσουν τη digital.

Nek_Food
17-06-2020, 15:29
Θα απαντουσα ''δεν ξερω ακομα''(ισως να το βαλουμε και στο poll?).
done...
Μπορείς να βγάλεις τα σώψυχα σου ελεύθερα ψηφίζοντας ότι δεν ξέρεις ακόμα... :ice:

PDS
17-06-2020, 15:37
Χεχε ε ναι.

Fulgore
17-06-2020, 15:46
Και ομως υπαρχει κοσμος(ποσοι ειναι αυτοι προφανως δεν ξερουμε)που θα αγορασει την κονσολα και για το design(προφανως οχι μονο για αυτο),και για την χαμηλοτερη τιμη και γιατι οπως γραφεται παρα πολυ συχνα δεν αγοραζουν καθολου κουτατα παιχνιδια ,και αρα γιατι οχι να μην γλυτωσουν απο το πουθενα χρηματα.
Βεβαια θα εχει και αναλογη συνδεση στο internet.

Τελος δεν νομιζω οτι 100ευρω λιγοτερα ειναι τοσο αδιαφορα,για να λεμε κλαιν.
Για τα 50ευρω πες οκ,αλλα 100ευρω ειναι αρκετα χρηματα που ολο και καπου μπορουν προστεθουν οπως
αγορα παιχνιδιων(ακομα και ps4)κυριως σε εκπτωσεις,
δευτερο controller,
ακουστικα,
ισως μεγαλυτερος δισκος(θα δουμε στην πραξη αργοτερα τι παιζει με αυτο βεβαια),
stand αν δεν εχει στο κουτι η κονσολα και την θελουν ορθια,
επεκταση εγγυησης
Ps plus και παει λεγοντας.

Slay
17-06-2020, 16:14
Τα έχω ξαναγράψει και σε ανύποπτο χρόνο. Θέλουν να πάμε στο digital? Ok δώσε μου τις παρακάτω επιλογές. Να μπορώ να πουλήσω, να μπορώ να νοικιάσω, να μπορώ να χαρίσω, να μπορώ να δανείσω , και πλέον μόνο η ταχύτητα του κατεβάσματος είναι εμπόδιο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tomic20
17-06-2020, 17:44
Digital θα αγοράσουν ΜΟΝΟ όσοι κάνουν gameshare. Δεν υπάρχει λόγος αγοράς της για άλλον λόγο.

Για το design? Κλάιν σε 1 μήνα θα το έχεις ξεχάσει.

Για τα 50-100 ευρώ? Κλάιν αν έχεις αποφασίσει να αγοράσεις day one το ποσό δεν είναι αποτρεπτικό.

Μόνο στη πιθανότητα να έχει μεγαλύτερο SSD. Εκεί θα μπει κάποιος στη σκέψη.

Επίσης πρέπει να δούμε τις υπηρεσίες. Για να προσφέρουν digital only κονσόλα, πιθανολογώ ότι θα δούμε κάποιες νέες ή αναβαθμισμένες υπηρεσίες ώστε να το εκμεταλλευτούν όσοι αγοράσουν τη digital.

ο λογος που πηγα αποκλειστικα σε ψηφιακες αγορες αυτη τη γενια ηταν το gamesharing...ακομα και ετσι παλι θα χρειαστω ισχυρο οικονομικο κινητρο για να περιοριστω χωρις drive...το κανω το gamesharing και ας εχω το δισκακι να καθεται. 1-2 παιχνιδια να δανειστω τα εβγαλε τα λεφτα του...Βεβαια ενα αρνητικο ακομα ειναι οτι κλεισαν και τα seven...

το xbox all digital παντως, νομιζω οτι πουλησε καλα στη black friday που επαιζε στο 100ικο...

WolfRathmA
17-06-2020, 18:35
1273260347621859328

DJTaurus
17-06-2020, 19:29
Fake αλλά το ανεβάζω :P



https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200617/9934b161df61655354915053e6b443fe.jpg

cocous
17-06-2020, 20:36
Fake αλλά το ανεβάζω [emoji14]



https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200617/9934b161df61655354915053e6b443fe.jpg

Πανέμορφο το άτιμο. Ανυπομονώ να το βάλω στο έπιπλο μου.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

hakoo
17-06-2020, 20:56
1273260347621859328

Ξαπλωτο το μοντελο με το drive φαινεται πιο συμμετρικο η ειναι ιδεα μου;
Ορθιο ειναι πιο ωραιο το digital, οριζοντια πιο ωραιο το κανονικο νομιζω.

WolfRathmA
17-06-2020, 20:57
Ξαπλωτο το μοντελο με το drive φαινεται πιο συμμετρικο η ειναι ιδεα μου;
Ορθιο ειναι πιο ωραιο το digital, οριζοντια πιο ωραιο το κανονικο νομιζω.

Συμφωνώ και εγώ. Τo digital δείχνει πιο ωραίο όρθιο.

odytsak
17-06-2020, 21:21
Οντως, έτσι είναι, οπότε αναγκαστικά θα πάρω με blu ray γιατί δεν παίζει να μπει όρθιο σαν την βούρτσα. :P

Slay
17-06-2020, 21:24
Οντως, έτσι είναι, οπότε αναγκαστικά θα πάρω με blu ray γιατί δεν παίζει να μπει όρθιο σαν την βούρτσα. :PΠιγκάλ meme incoming

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Desmond
17-06-2020, 21:30
Αν και έχω καλή σύνδεση και στο PS4 έχω μονο 2 κουτάτα games, GoW δώρο και HZD μεταχειρισμένο, θέλω να έχω την επιλογή οπότε η απόφαση μου θα εξαρτηθεί από την όποια διαφορά τιμής, υπηρεσίες κλπ.

Nek_Food
18-06-2020, 10:52
Αν και έχω καλή σύνδεση και στο PS4 έχω μονο 2 κουτάτα games, GoW δώρο και HZD μεταχειρισμένο, θέλω να έχω την επιλογή οπότε η απόφαση μου θα εξαρτηθεί από την όποια διαφορά τιμής, υπηρεσίες κλπ.

^^^
Φαντάσου να συμβεί και αυτό. Να σε σκεφτεί όμορφα κάποιος και να σου φέρει δώρο ένα παιχνίδι σε retail και να έχεις κονσόλα digital. Να σου το φέρει και day1 ένα φανταστρουμφικό παιχνίδι (πες το TLOU3 - αφότου έχει καεί η μισή ανθρωπότητα από τις θεωρίες και τα hate spoilers) και να μην μπορείς να το παίξεις. Χώρια που θα πρέπει να μπεις σε μία διαδικασία επιστροφής και αλλαγής με τι; Κάτι άλλο άσχετο προφανώς γιατί να το αλλάξεις με άλλο παιχνίδι του PS5 δεν παίζει...

Kapa
18-06-2020, 12:07
Να σε σκεφτεί ο φίλος σου(που προφανώς ξέρει τι κονσόλα έχεις), και να σου φέρει δισκάκι αντί για υπηρεσία ή gift card?

Να τον βράσω τον φίλο...[emoji14]

Nek_Food
18-06-2020, 12:36
Έγραψα εγώ φίλος; Κι αν είναι το αμόρε σου; Το έταιρον ήμισυ σου; Άντε, ακόμη και ο φίλος σου που δεν ασχολείται και πολύ με το gaming. Μπορεί απλά να ξέρει ότι έχεις PlayStation και ως εκεί, τέρμα - αρκετά - σιγά μην ξέρει παραπάνω. Εδώ ακόμη απορεί γιατί έχεις τόσα μαύρα ίδια κουτάκια κάτω από την τηλεόραση σου (PS3/PS4/XBox 360/XBox One X/XBox Series X/Media TV Box/αυτό το άλλο που έχεις και ούτε εγώ δεν ξέρω τι είναι), πάλι καλά που το PS5 είναι άσπρο και ξεχωριστό, χώρια που είναι και λίγο γκουμούτσα σε σχέση με όλα τα άλλα και κάνει την διαφορά. Απλά του είπες ότι θέλεις να παίξεις TLOU3 και δεν έχεις λεφτά να το πάρεις (επειδή στο PS Store θα ζητάνε και 70+ ευρώπουλα).

djpar
18-06-2020, 12:39
Το κάνεις επιστροφή και παίρνεις κάρτα psn

Nek_Food
18-06-2020, 12:44
Κάνεις επιστροφή λέει αυτό που σου πήρε το αμόρε/σύζυγος/έταιρον ήμισυ... Δεν την γλιτώνεις την κρεβατομουρμούρα... καλύτερα να το κάνεις τουμπεκί ψιλοκομμένη. :ice:

Valkyre
18-06-2020, 12:44
Ωραια τρολια θα ηταν παντως! :P :D

Kapa
18-06-2020, 13:00
Πάντως δεν χρειάζεται τόση digital-οφοβια.

Το ίδιο είχε συμβεί και όταν υπήρχαν cd-audio και μετά ήρθε το ipod. Τώρα αν σου φέρει κάποιος cd, το κρεμας στο μπαλκόνι για να διώχνεις τα περιστέρια.

Όλα παίρνουν το δρόμο τους.

Valkyre
18-06-2020, 13:17
^^ Για να γινει αυτο που λες πρεπει να λυθει το θεμα του αποθηκευτικου χωρου. Αλλα και η διαθεσιμοτητα των παιχνιδιων ανα πασα στιγμη. Τα mp3 παιζουν παντου και το μεγεθος τους ειναι παρα πολυ μικρο. Αν φτασουμε σε τετοια επιπεδα ναι θα μπορουσε να γινει και στα games αυτο.

Christos33
18-06-2020, 13:28
Πάντως δεν χρειάζεται τόση digital-οφοβια.

Το ίδιο είχε συμβεί και όταν υπήρχαν cd-audio και μετά ήρθε το ipod. Τώρα αν σου φέρει κάποιος cd, το κρεμας στο μπαλκόνι για να διώχνεις τα περιστέρια.

Όλα παίρνουν το δρόμο τους.Εγώ έχω φόβο με την digital ότι θα χτυπάω το κεφάλι μου μετά αν την πάρω (δεν νομίζω να την ψωνίσω αλλά λέω), κάτσε να δούμε κ το BC θα ισχύει για όλα (λέω digital κ δίσκακια), γιατί έχω λίγα στο ps4 κ αν πάρω λέω αν πάρω digital θα είναι αρχηστα [emoji39][emoji39][emoji39]

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cocous
18-06-2020, 15:21
Εγώ και πάλι παιδιά δεν έχω ούτε ένα CD. Όλη μου η βιβλιοθήκη είναι digital και είναι και αρκετά μεγάλη. Όμως παρόλο αυτού η επιλογή της κονσόλας είναι μονόδρομος και εννοείται με το drive. Και όχι για παιχνίδια μιάς και δεν πρόκειται να αγοράσω cd ποτέ. Αλλά για κάποια αναμνηστικά DVD που έχω, επίσης για ταινίες 4K καθώς και ενοικίαση παιχνιδιών μόνο και μόνο για δοκιμή ώστε μετά να το αγοράσω digital. Νοιώθεις μεγαλύτερη ασφάλεια οταν η κονσόλα είναι πλήρης.
Τώρα όλα τα παραπάνω μπορεί να τα θυσίαζα μόνο σε περίπτωση που η digital είχε διπλάσιο σε μέγεθος χωρητικότητα δίσκου. Τότε ίσως έπαιρνα αυτό και μετά για 4k bluray αγόραζα κάποια συσκευή ξεχωριστή μιας και θα σύμφερε περισσότερο απο το να έπαιρνα δεύτερο συμβατό δίσκο για το ps5, που πιστεύω η τιμή του θα είναι ακατάλληλη.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

WolfRathmA
20-06-2020, 07:54
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200620/07adb1879bda8fa97b1714e9a6224d26.jpg

Kapa
20-06-2020, 09:21
Σχεδόν ένας κορμός σώματος...[emoji14]

Slay
20-06-2020, 10:13
Σχεδόν ένας κορμός σώματος...[emoji14]

τελικά fake

odytsak
20-06-2020, 11:59
Μ'αυτή την φωτογραφία την πάτησαν στα social media και πολλοί γνωστοί του χώρου που βιάστηκαν να την ποστάρουν :P

Lefteris_X
20-06-2020, 12:41
Για τον Λουκά λες; :P

Christos33
20-06-2020, 12:45
Για τον Λουκά λες; :PΜάλλον γιατί την είχα δει κ την είχε το πρωί [emoji39][emoji39][emoji39][emoji39]

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spartan
20-06-2020, 15:03
https://scontent.fath2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/104882494_3063808527036599_7784216387393968417_n.j pg?_nc_cat=110&_nc_sid=825194&_nc_eui2=AeHb05jbTNVwhByDIaiiekIAg4q48FeUtmqDirjwV 5S2anH5ycYcGUVFYI-FW0ARmSGi69WweMvjaQTTzi6dmCTf&_nc_ohc=8v5GTAZfoiAAX9L8OkZ&_nc_ht=scontent.fath2-1.fna&oh=062b73a23d0c35c8103fbc1995b2e669&oe=5F1516FD

Nek_Food
22-06-2020, 13:59
https://zhestkov.studio/Computations-Art-film-2019


Computations is an experimental art film directed and designed by Maxim Zhestkov at Zhestkov Studio.It speculates a distant future when computation moves from the opaque ‘black boxes’ of our laptops and devices out into the world. Comprised of billions of particles, these dynamic systems sway and undulate in perfect synchronization.
These are benevolent thinking machines that visualize, calculate, and communicate, through coordinated movement and coloured illumination. They are artfully embedded in architecture, perform in space, and demonstrate how each tiny element contributes to the construction of an elegant, emergent whole.



https://www.youtube.com/watch?v=NY4TGDP4C54

ParanoidGR
29-06-2020, 04:00
Μια Alternative παρουσίαση

https://www.youtube.com/watch?v=sY5dCI5aY18

Snk
23-07-2020, 22:12
Νομιζα ηταν τρολια οταν το ειδα αλλα δεν


https://www.youtube.com/watch?v=TFJiHsqn2Fg

https://static.wixstatic.com/media/118a09_c73db8e1385648fbbee057183cd55985~mv2.png/v1/fill/w_899,h_502,al_c,q_90,usm_0.66_1.00_0.01/24k%20gold%20ps5%203%20devices.webp

https://www.trulyexquisite.co.uk/24k-gold-ps5

mihalis13
23-07-2020, 22:18
Φέρτε μου δυο!! :P :P :P
Πάντως και λεφτά να είχα αποκλείεται να το αγόραζα.. Μου φαίνεται πολύ κιτς το χρυσό....

Kapa
23-07-2020, 23:35
Στην Αγία Βαρβάρα θα κάνει πάταγο[emoji14]

Slay
27-07-2020, 17:56
1287760140045709312

Nek_Food
27-07-2020, 20:40
Ποιος και τι είναι αυτός; Είναι επίσημα, τύπου Leaked του πραγματικού προϊόντος;

Removable and custom covers confirmed? Ποιος ήθελε μαύρο, κόκκινο, κίτρινο, μπλε, πράσινο, πολύχρωμο;
κάνα 50ευρω το κόβω και θα βάλω τα κλάματα...

Slay
27-07-2020, 22:04
Πάντως όντως είναι μεγάλη η κονσόλα, η Α4 είναι για σύγκριση μεγεθών. Πάντως καλή ιδέα να αλλάζεις εύκολα την εμφάνιση, και ίσως αυτή η ευκολία να δίνει χωρίς να χαλάσεις την εγγύηση , πρόσβαση στον ανεμιστήρα για καθαρισμό, όπως είναι στο pro και το slim.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
28-07-2020, 10:47
Τα cover ειναι εξαιρετικη ιδεα και για εμας αλλα κυριως για την Sony επιχειρηματικα. Θα βγαλουν πολλα φραγκα αν και οι 3rd party θα κανουν επισης.... παρτυ!

Leon_DiZ
13-09-2020, 16:54
Κάθομαι και βλέπω πως θα είναι λίγο πολύ το PS5 στο χώρο μου μέσω AR και.... τι κτήνος είναι αυτό!!

odytsak
17-09-2020, 02:46
https://blog.playstation.com/2020/09/16/playstation-5-launches-in-november-starting-at-399-for-ps5-digital-edition-and-499-for-ps5-with-ultra-hd-blu-ray-disc-drive/

https://pbs.twimg.com/media/EiEHauUVgAE2ztQ?format=jpg&name=4096x4096

https://pbs.twimg.com/media/EiEHmfcUMAAWlFZ?format=png&name=4096x4096

Snk
19-09-2020, 13:24
Εχει αρκετές photos μεσα

PlayStation 5 Live Images Spotted in NCC Listing Ahead of Release (https://www.mysmartprice.com/gear/sony-playstation-5-live-images-spotted-ncc-listing/)


https://assets.mspimages.in/wp-content/uploads/2020/09/Sony-Play-Station-5-CFI-1018A-NCC-Certification-Live-Image-2.jpg

https://assets.mspimages.in/wp-content/uploads/2020/09/Sony-Play-Station-5-CFI-1018A-NCC-Certification-Live-Image-3.jpg

https://assets.mspimages.in/wp-content/uploads/2020/09/Sony-Play-Station-5-CFI-1018A-NCC-Certification-Live-Image-1.jpg

psx3
19-09-2020, 13:28
Καλά τα πλαστικά (τα έχουμε ξαναδεί), αλλά μας λείπει το ζουμί (η πλακέτα, cooling system κλπ.)... σε κανά δίμηνο μάλλον θα δούμε teardown από Ιάπωνες στο YouTube, πολύ κρυψινίαση η Sony.

Lefteris_X
19-09-2020, 13:43
Είμαι πολύ περίεργος για το trapdoor για τον SSD που θα βάζουμε εμείς.

Θα είναι κάτω από την βάση;

Θα βγάζεις τα λευκά πλαστικά και μετά θα φαίνεται το trapdoor;

Δεν μπορώ να καταλάβω από τις photos αν υπάρχει κάποια πλαϊνή βίδα-ες για να έχεις πρόσβαση από το πλάι.

Και ποια θα είναι η θύρα; Καμιά PCI 4.0 μάλλον.

Nek_Food
19-09-2020, 14:35
Μπράβο Μιχάλη (snk) παίζει να είναι και οι πρώτες πραγματικές φωτογραφίες της κονσόλας, μιας και μέχρι τώρα βλέπαμε ουσιαστικά renders, κλπ mockups καλλιτεχνικά δημιουργήματα.
Οπότε "επίσημα" πλέον:
1. τέρμα η οπτική έξοδος
2. έχει μία περίεργη τρυπούλα το DS χειριστήριο από κάτω πέραν του reset, εικάζω μικρόφωνο είτε για τον χρήστη (χλωμό αν και δεν πρόσεξα αν έχει και από πάνω), είτε εκτίμηση μου για το ambient noise (background) ώστε να αντιλαμβάνεται τους θορύβους του περιβάλλοντος και να τους "αφαιρεί" από την εξίσωση ώστε να είναι πιο καθαρός ο ήχος του χρήστη. Δεν ξέρω θα δούμε.
3. δεν έχει εμφανή οπή για την επέκταση του δίσκου που έχει επίσημα ανακοινωθεί σαν δυνατότητα, οπότε αν δεν λένε ψέματα για αυτή την δυνατότητα, έμμεσα επιβεβαιώνεται η δυνατότητα αφαίρεσης των πλαστικών καλυμμάτων, κάτι που λίγο πολύ έμοιαζε από την αρχή δυνατόν, λόγω σχεδιασμού, διαφορετικών υλικών και χρωματισμών. Αυτό έμμεσα μας φέρνει στο γνωστό θέμα custom covers με χρώματα, σχέδια, κλπ όμορφα που εν καιρό θα βγουν είτε επίσημα είτε από άλλους τρίτους (με άδεια ή και χωρίς).

Lefteris_X
19-09-2020, 14:42
Δεν ξέρω τι με έπιασε σήμερα, αλλά από εκεί που είχα χαλαστεί ΠΑΡΑ πολύ με την παρουσίαση του κώλου προ ημερών, τώρα είμαι πάλι truly excited για το PS5.

Έπαιξε μεγάλο ρόλο βέβαια και το PS Plus Collection (δεν περίμενα να το ξεστομίσω αυτό) γιατί κάποια παιχνίδια δεν τα έχω = για εμένα είναι αρκετό vfm.

odytsak
19-09-2020, 14:59
Δεν ξέρω τι με έπιασε σήμερα, αλλά από εκεί που είχα χαλαστεί ΠΑΡΑ πολύ με την παρουσίαση του κώλου προ ημερών, τώρα είμαι πάλι truly excited για το PS5.

Έπαιξε μεγάλο ρόλο βέβαια και το PS Plus Collection (δεν περίμενα να το ξεστομίσω αυτό) γιατί κάποια παιχνίδια δεν τα έχω = για εμένα είναι αρκετό vfm.

Μπορεί να μην χρειάζεται το PS5,
υποθέτω ότι θα μπορείς να μπεις από το PC στο store (που είναι ενιαίο για όλες τις κονσόλες),
εφ'όσον έχεις ενεργή plus συνδρομή τα κάνεις purchased
και μετά μπαίνεις από το library του PS4 και τα κατεβάζεις.

Lefteris_X
19-09-2020, 15:02
Δεν ξέρω τι λες, εμένα τα μάτια μου βλέπουν μπροστά τους ένα PS5 :P :P :P

Αφού και το LoU II που παίζω, κοροιδεύω τον εαυτό μου λέγοντας ότι το παίζω σε PS5 χααχαχαχαχ

Έχω πάθει πλευστεησονοπεντίτιδα!

modecris
19-09-2020, 16:36
Παιδια πραγματικα μετα απο τις τελευταίες φωτογραφίες πιο πανω απο την κονσόλα ειμαι πεπεισμένος: ΔΕΝ μου αρεσει κα-θο-λου! Ειλικρινά μου μοιάζει λες και ειναι απο πηλό και το εχει στραβοπατησει αυτοκίνητο...οσο σουρεαλ και να το δω, απλα εμενα δεν....

Εκτος και αν απο κοντα ή σε ορθια θέση μου κατσει αλλιώς στο ματι

Leon_DiZ
19-09-2020, 16:38
Ειλικρινά μου μοιάζει λες και ειναι απο πηλό και το εχει στραβοπατησει αυτοκίνητο...οσο σουρεαλ και να το δω, απλα εμενα δεν....


LOOOOL :muhaha:

psx3
19-09-2020, 16:40
Χοντρούλα είναι, απλά ελπίζω να είναι σχετικά αθόρυβη και να μην έχουμε πάλι φαινόμενα Jet Engine.

Valkyre
19-09-2020, 18:24
Πωπω παιδια ξαπλωτο ειναι ασχημουτσικο... φαινεται απιστευτα χοντροκομμενο, αν και νομιζω οτι ο φακος της συγκεκριμενης καμερας πρεπει να ξεγελαει και να του "βαζει κιλα"! Παντως επιβαλλεται ΙΜΟ να το εχεις ορθιο!

modecris
19-09-2020, 18:46
Μερικες ακομα.

Εν το μεταξύ ειχα την εντύπωση (εσφαλμενα οπως φαινεται) πως η ιδια βαση θα χρησίμευε και στην περιπτωση που τοποθετεις την κονσολα καθετα.

Valkyre
19-09-2020, 18:59
Παιδια ειμαι απο κινητο οποτε συγχωρεστε με αλλα που ακριβως γινεται εμφανες οτι τα καλύμματα αφαιρουνται; Οσο ζουμ και να κανω δεν μπορω να εντοπισω που το ειδατε!

Nek_Food
19-09-2020, 19:01
Πιθανόν θα πουλάνε ξεχωριστά την αντίστοιχη βάση. Λογικό μου ακούγεται, από κάπου πρέπει να βγάλουν το κάτι παραπάνω. Μια βασουλα 10 ή καλύτερα 20 ευρουλακια μια χαρά θα τους έρθει. 10 από εδώ (παιχνίδια}) 10 από εκεί (βασούλα) κάνα 150αρι από τους custom δίσκους και πάει λέγοντας, το βγάλαμε το επιπλέον κέρδος και αυτή την γενιά.

Valkyre
19-09-2020, 19:02
Ετσι γομαρι ολοκλγρο που ειναι ρε παιδια πιστευετε οτι χρειαζεται βαση για να κατσει καθετα;

Error Flynn
19-09-2020, 19:53
Πωπω παιδια ξαπλωτο ειναι ασχημουτσικο... φαινεται απιστευτα χοντροκομμενο, αν και νομιζω οτι ο φακος της συγκεκριμενης καμερας πρεπει να ξεγελαει και να του "βαζει κιλα"! Παντως επιβαλλεται ΙΜΟ να το εχεις ορθιο!

Και εμένα μου φαίνεται τρομερά άσχημο γενικά (καλά ειδικά αυτές οι φωτογραφίες που είναι από πάνω είναι πραγματικά χάλι) αλλά νομίζω πως

α) ο άνθρωπος που έβγαλε τις φωτογραφίες αδικεί το μηχάνημα μιας και μάλλον δε τις τράβηξε σωστά
β) από κοντά θα είναι πιο ωραίο εμφανισιακά.

Όμως, πέραν του γενικού σχεδιασμού πως τον θεωρώ τρομερά εφετζίδικο χωρίς λόγο με τίποτα δε μπορώ να συμπαθήσω το λευκό.

Valkyre
19-09-2020, 20:03
Ορθιο σιγουρα ειναι πολυ ομορφι παντως. Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι οι φωτογραφιες το παχαινουν αρκετα ξαπλωτο. Φαινεται αλλωστε αν κοιταξει κανεις και το γενικοτερο περιβαλλοντα χωρο. Κατι δεν παει καλα.

modecris
19-09-2020, 20:21
Τωρα που το χαζεύω, μήπως να αρχισουμε να αμφιβαλουμε λιγο για την γνησιότητα των φωτογραφιων? Αλλου ειναι 400mm, αλλού ειναι 470mm?

Error Flynn
19-09-2020, 20:37
Δε ξέρω και εμένα οι φωτογραφίες μου είναι κάπως περίεργες αλλά είπα να μη το πω...

Ορθιο σαφώς είναι πιο σωστό αλλά χώρο για να μπει όρθιο δεν έχω...

Ξάπλα και στο βάθος του επίπλου θα μπει να μη το βλέπω...

mihalis13
19-09-2020, 20:49
Πρέπει να είμαι ο μοναδικός που του αρέσει η κονσόλα [emoji14].
Μου φαίνεται πολύ φουτουριστική και αυτό μου αρέσει πολύ. Τώρα όταν την δω από κοντά και την βάλω στο χώρο μου δεν ξέρω.
Πάντως ξαπλωτή θέλω να την βάλω και αυτή.
Για όρθια θα συμφωνήσω με Val, δεν νομίζω να χρειάζεται βάση.. Και το PS3 που το έχω τώρα όρθιο μια χαρά στέκεται εδώ και 3 χρόνια χωρίς βάση.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

psx3
19-09-2020, 21:04
Πρέπει να είμαι ο μοναδικός που του αρέσει η κονσόλα [emoji14].
Μου φαίνεται πολύ φουτουριστική και αυτό μου αρέσει πολύ. Τώρα όταν την δω από κοντά και την βάλω στο χώρο μου δεν ξέρω.
Πάντως ξαπλωτή θέλω να την βάλω και αυτή.
Για όρθια θα συμφωνήσω με Val, δεν νομίζω να χρειάζεται βάση.. Και το PS3 που το έχω τώρα όρθιο μια χαρά στέκεται εδώ και 3 χρόνια χωρίς βάση.
Αν λες για το PS4, έχει κάποιες γρίλιες που παίρνει αέρα από τα πλάγια, οπότε η βάση χρειάζεται για βέλτιστο airflow.

Giannis1979
19-09-2020, 21:05
Το μονο κακο ειναι οτι ειναι μεγάλη και οι παντρεμένοι θα εχετε θεμα στο να την κρύψετε πισω απ την τηλεόραση η καπου στο έπιπλο.
Όπου και να τη βάλετε θα σας ανακαλύψει και θα πέσει παντόφλα [emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk

mihalis13
19-09-2020, 21:09
Αν λες για το PS4, έχει κάποιες γρίλιες που παίρνει αέρα από τα πλάγια, οπότε η βάση χρειάζεται για βέλτιστο airflow.Όχι για το PS3 λέω που ήταν και αυτό θηρίο
Τις κονσόλες μου πάντα ξαπλωτες τις έχω.
Απλά το PS3 που εδώ και λίγα χρόνια ουσιαστικά δεν το χρησιμοποιώ το έχω βάλει όρθιο και το θαυμάζω [emoji16]

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
19-09-2020, 22:02
Εμένα η σχεδίαση μου φέρνει 70-ίλα "future space fidelity" και οι αντιθέσεις χρωμάτων μου κάνουν πιο 80ς "Star Trek Next Generation αποστειρωτική κατάσταση".

Κοινώς, μου αρέσει!

panos74gr
20-09-2020, 09:52
Κακάσχημο ειναι οριζόντια και ψιλό οκ κάθετα.

Πάω για κάθετη τοποθέτηση προσωπικά. Κάπου στα specs έλεγε 39cm, λογικά χωρίς την βάση; Όσο ακριβώς υψος έχω στο ράφι. Αν δεν χωράει η αερίζεται καλα εκεί, δυστυχώς (ή και ευτυχώς) θα πάει πίσω απο την tv.

Αυτή ειναι η πρώτη γενιά που ο σχεδιασμός των Xbox series μου αρέσει πολύ περισσότερο. Και το X και το S έχουν εξαιρετικό design και θα ταίριαζαν με το χώρο μου σε αντίθεση με το PS5 που δεν θα ταιριάξει ωραία πιστεύω.

Brazhlias
20-09-2020, 12:22
Πρέπει να είμαι ο μοναδικός που του αρέσει η κονσόλα [emoji14].
Μου φαίνεται πολύ φουτουριστική και αυτό μου αρέσει πολύ. Τώρα όταν την δω από κοντά και την βάλω στο χώρο μου δεν ξέρω.
Πάντως ξαπλωτή θέλω να την βάλω και αυτή.
Για όρθια θα συμφωνήσω με Val, δεν νομίζω να χρειάζεται βάση.. Και το PS3 που το έχω τώρα όρθιο μια χαρά στέκεται εδώ και 3 χρόνια χωρίς βάση.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας TapatalkΒάλε κι εμένα μέσα.

Κρατάω μια επιφύλαξη να τη δω από κοντά, επειδή φοβάμαι το μέγεθος.

Κατά τα αλλά, είναι αυτό ακριβώς που γουστάρω. Εντάξει, είμαι λίγο καγκουρας. [emoji1787][emoji1787][emoji1787]

Και το ασπρόμαυρο μου αρέσει και ο σχεδιασμός, οι γωνίες και ο μπλε φωτισμός

Fulgore
20-09-2020, 15:21
Σε μαυρο χρωμα απο διαφορες προχειρες edited εικονες που εχουμε δει ειναι πολυ πιο ομορφη η κονσολα απο οτι σε ασπρο οπως και το ιδιο το controller για μενα.

Πολυ κριμα που δεν κυκλοφορει σε 2 διαφορετικα χρωματα.

Valkyre
20-09-2020, 15:56
Εμενα η κονσολα μου αρεσει πολυ οσο τη βλεπω ορθια. Αμα την ξαπλωσεις κατω χανει παρα πολυ για μενα παντα.

Slay
20-09-2020, 17:04
Εμενα η κονσολα μου αρεσει πολυ οσο τη βλεπω ορθια. Αμα την ξαπλωσεις κατω χανει παρα πολυ για μενα παντα.Δεν είναι τυχαίο ότι στο reveal παρουσιάστηκε όρθια. Δυστυχώς εγώ δεν έχω χώρο για όρθια στο σαλόνι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
20-09-2020, 22:57
1307503052501315585

1307579287868858370

Έχει και άλλα σχέδια αν θέλετε να δείτε.

Brazhlias
20-09-2020, 23:27
Ή είμαι καγκουρας ή μεγάλο fun boy της Sony, αλλά εμένα μου αρέσει. [emoji1787][emoji1787][emoji1787]

psx3
20-09-2020, 23:37
Ή είμαι καγκουρας ή μεγάλο fun boy της Sony, αλλά εμένα μου αρέσει.
Μια χαρά φαίνεται η κονσόλα, δεν βλέπω καμία καγκουριά.

Αν την έκαναν τσίρκο/Xmas tree με RGB LED (έχει και το PS4, αλλά για διαγνωστικούς σκοπούς), τότε θα ήταν καγκουριά.

hakoo
21-09-2020, 00:30
Κι εγω καγκουρια δεν βλεπω, η κονσολα ειναι πολυ ομορφη.
Απλα ειναι πολυ πολυ μεγαλη, τα περισσοτερα συγχρονα σαλονια/σπιτια εχουν τεραστιες τηλεορασεις, μικρες συσκευες ομως.
Ειναι που ειναι τεραστια, ειναι και λευκη και κανει καραμπαμ.

Valkyre
21-09-2020, 00:52
Παιδακια εχω δυο ερωτησεις, μαλλον απευθυνομενες στα ατομα τα οποια παρακολουθουν τις εξελιξεις με πιο στενο τροπο απο οτι εγω.

α) Το vertical stand θα περιλαμβανεται στο κουτι;

β) εχουμε διαστασεις για το vertical stand; Προσοχη μιλαω καθαρα για το vertical stand οχι το PS5. Εχω την αισθηση οτι αυτο παιζει να μου χαλασει τα σχεδια...

spartan
21-09-2020, 01:17
12457

Lefteris_X
21-09-2020, 01:32
Το βέρτικαλ σταντ όχι, δεν περιλαμβάνεται στην συσκευασία.

Για τις διαστάσεις του δεν γνωρίζω.

cocous
21-09-2020, 06:36
Το βέρτικαλ σταντ όχι, δεν περιλαμβάνεται στην συσκευασία.

Για τις διαστάσεις του δεν γνωρίζω.Λευτέρη κάπου είχα δει ότι η βάση θα είναι μέσα στην συσκευασία. Κάνω λάθος? Η εκτός αν λένε για την οριζόντια θέση. Αλλά στα καταστήματα είδατε πουθενά να πωλείται ξεχωριστά?

Edit: Και απ ότι βλέπω πιο πάνω στις φώτο η βάση πρέπει να ταιριάζει και για κάθετη και για οριζόντια θέση.

Valkyre
21-09-2020, 07:17
Εμενα θα μου κανει πραγματικα εντυπωση να μην ειναι μεσα. Απο την αρχη μεχρι αημερα το 95% της διαφημισης της κονσολας ειναι σε καθετη θεση. Στον καταναλωτη δινεις την αισθηση οτι αυτος ειναι ο «σωστος τροπος» να στεκεται η κονσολα (προσοχη στα εισαγωγικα). Ε τωρα να του λες οτι το σταντ δεν ειναι μεσα ειναι καπως.

cocous
21-09-2020, 07:27
Εμενα θα μου κανει πραγματικα εντυπωση να μην ειναι μεσα. Απο την αρχη μεχρι αημερα το 95% της διαφημισης της κονσολας ειναι σε καθετη θεση. Στον καταναλωτη δινεις την αισθηση οτι αυτος ειναι ο «σωστος τροπος» να στεκεται η κονσολα (προσοχη στα εισαγωγικα). Ε τωρα να του λες οτι το σταντ δεν ειναι μεσα ειναι καπως.Εδώ στη φώτο δείχνουν αυτά παντως.
Μακάρι να είναι μέσα. Δεν βρίσκω όμως πουθενά να πωλείται vertical stand. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200921/d2911ecbe5bdab503b1b08b0aa78d6a4.jpg

mihalis13
21-09-2020, 07:28
Μήπως η βάση είναι μια και για κάθετα και για οριζόντια;

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cocous
21-09-2020, 07:33
Μήπως η βάση είναι μια και για κάθετα και για οριζόντια;

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας TapatalkΑπο τις πάνω φωτογραφίες που έχουν ποσταριστει εμένα μου φαίνεται ίδια. Στην μέση έχει πατούρα για να μπει η κονσόλα κάθετα. Αλλά μπορεί να λέω και χαζομάρες. Μπορεί να είναι και fake
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200921/f5605fb1920564b80c4367895d1325c7.jpg

Slay
21-09-2020, 07:35
Και εγώ πιστεύω ότι η βάση είναι μια και περιλαμβάνεται.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

g10rg0s
21-09-2020, 08:08
Η βαση περιλαμβανετε στη συσκευασια (ειναι και για οριζοντια και για καθετη τοποθετηση) και περιστρεφετε ...

panos74gr
21-09-2020, 08:29
Με τα νέα ακουστικά ξέρουμε τι παίζει;

Δεν έχω καταλαβει, νόμιζα οτι με το tempest audio, όλοι θα έχουμε 3D ήχο με οποιαδήποτε στερεοφωνικά ακουστικά συνδέσουμε.

Αυτά τις Sony τι δίνουν παραπάνω;

Valkyre
21-09-2020, 10:52
Απο τις πάνω φωτογραφίες που έχουν ποσταριστει εμένα μου φαίνεται ίδια. Στην μέση έχει πατούρα για να μπει η κονσόλα κάθετα. Αλλά μπορεί να λέω και χαζομάρες. Μπορεί να είναι και fake
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200921/f5605fb1920564b80c4367895d1325c7.jpg

Ρε φιλε τι χαζομαρα λες οτι λες?? Εχεις απολυτο δικιο! Ειναι μια βαση και για οριζοντια και για καθετη τοποθετηση! Μπραβο που το παρατηρησες!! :)

Edit: Τωρα ειδα οτι το ελεγε και ο Μιχαλης! Μπραβο και σε αυτον! :)

odytsak
21-09-2020, 12:35
Ωραία που θα έχει και την βάση μέσα γιατί τα καλοκαίρια τις κονσόλες τις έχω πάνω σε καπάκια από κόκα κόλες για να δραπετεύει η θερμότητα. :P

Δεν έχω χώρο για όρθιες κονσόλες οπότε όλες ξάπλα-φέτα τις βάζω.

Lefteris_X
21-09-2020, 14:00
Αν θυμάμαι σωστά, η επίσημη δήλωση ήταν "horizontal stand included".

Αν κάνω λάθος συγχωρέστε με! :D

Θεωρητικά οι οπτικές παρατηρήσεις που κάνατε για οριζόντια+κάθετη βάση είναι λογικές.

Να πετάξω την κοτσάνα μου τώρα χαχχα = μήπως η εικονιζόμενη βάση έχει το έξτρα "χεράκι" για να πιάνει στα πλαινά και να "κλειδώνει" στην θέση της (στην μέση και κάτω από το μηχάνημα, χωρίς βίδες) την οριζόντια βάση; (άρα η κάθετη βάση θα πωλείται ξεχωριστά; )

Όπως έγραψα: να πετάξω την κοτσάνα μου; :P

Valkyre
21-09-2020, 14:24
^^ Αυτο που λες Λευτερη ειναι γι αυτον τον λογο. Αλλα θα μπορουσε καλλιστα πιστευω αυτο το χερακι να αφαιρειται οταν την βαζεις καθετα. Για να δουμε.

Lefteris_X
21-09-2020, 14:33
Και μετά όταν είναι όρθια να είναι επικίνδυνη να "παλατζάρει";

Κάπως δεν πρέπει να ασφαλίζεται στην θέση της η κονσόλα όταν είναι κάθετη;

Είναι και αρκετά βαριά, οπότε θα πρέπει η βάση να έχει αρκετό footprint για να στηρίξει σταθερά σε κάθετη τοποθέτηση τη κονσόλα!

Valkyre
21-09-2020, 14:52
^^ Ισως σε αυτο παιζει ρολο το βαρος της βασης. Τι να σου πω δεν ξερω παντως και στις επισημες φωτογραφιες δεν φαινεται να εχει μεγαλο footprint η καθετη βαση... πλακα πλακα τι στο καλο δεν μπορουν να γινουν λιγο ξεκαθαροι τι περιλαμβανει το κουτι? χαχα

Παντως κοιτα τα κοψιματα της βασης... πραγματικα μοιαζει να ειναι ακριβως η ιδια με αυτη που δειχνουν στις φωτο:

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20200921/f5605fb1920564b80c4367895d1325c7.jpghttps://i.redd.it/1uii9no55k451.jpg

modecris
21-09-2020, 15:13
Απο οτι φαίνεται θα βιδωνει με βιδα στην μεση, εχει τρυπα και η βαση αλλα και η κονσολα .

ilias78
21-09-2020, 15:20
Πάντως όταν είναι όρθια η κονσόλα, το πλαϊνό χεράκι δεν φαίνεται σε καμία φωτο. Οπότε είτε αφαιρείτε (το πιο λογικο), είτε σπάει (παίρνεις την απόφαση αν θα το έχεις μόνιμα ξάπλα ή ορθιο, τραβηγμένο βέβαια ) είτε η φωτο είναι fake (μάλλον χλωμό).

Valkyre
21-09-2020, 15:27
^^ Δεν υπαρχει περιπτωση να σπαει κατι. Δεν κυκλοφορεις ενα προιον που πρεπει να το σπασεις για να κανεις αυτο που θελεις. Λογικα θα αφαιρειται ή θα πηγαινει στην πισω πλευρα του Stand μακρια απο την μπροστινη θεα. Στην φωτο που εβαλα πιο πανω, στην πλαινη οψη φαινεται λιγακι μια μικρη μαυρη προεξοχη. Ισως το χερακι να παει και να κουμπωνει στο πισω μερος καπως.

ilias78
21-09-2020, 15:32
Γι'αυτό είπα τραβηγμένο.
Αν κάνεις παντως ζουμ στη φωτο με τη βάση μόνο, φαίνεται εγκοπη ότι αφαιρείτε κ θα αφήνει ένα μικρό σε πάχος κενό.

Lefteris_X
21-09-2020, 16:04
Πάντως υπάρχει στρογγυλό μικρό κενό στο κέντρο της βάσης = να μπαίνει βίδα εκεί, που να θηλυκώνει στο κάτω μέρος της κονσόλας;

modecris
21-09-2020, 16:19
Εγω παντως ειμαι 99% σίγουρος πως εδω βγάζοντας την ταπα θα βιδωνει με την βαση.

Valkyre
21-09-2020, 16:20
Eχω δει τοσες φωτογραφιες που πλεον ειμαι πεπεισμενος. Ειναι η ιδια ακριβως βαση. Απλα με καποιο τροπο διαμορφωνεται και για οριζοντια και για καθετη τοποθετηση. Το ολο σχημα της βασης ειναι πλεον ξεκαθαρο στα ματια μου οτι ειναι το ιδιο που βλεπουμε σε ολες τις επισημες φωτογραφιες.

spartan
21-09-2020, 16:53
Εμενα θα μου κανει πραγματικα εντυπωση να μην ειναι μεσα. Απο την αρχη μεχρι αημερα το 95% της διαφημισης της κονσολας ειναι σε καθετη θεση. Στον καταναλωτη δινεις την αισθηση οτι αυτος ειναι ο «σωστος τροπος» να στεκεται η κονσολα (προσοχη στα εισαγωγικα). Ε τωρα να του λες οτι το σταντ δεν ειναι μεσα ειναι καπως.

100%100 η βαση θα ειναι μεσα δημητρη

panos74gr
21-09-2020, 18:45
Αν βιδώνει η βάση, θα είχε και τρύπα το "κάτω" μέρος της λευκής επιφάνειας... αλλά δεν νομίζω ότι έχει γιατί θα φαινονταν άσχημο όταν την έχεις όρθια.

Εκτός αν ειναι optional το βίδωμα μόνο στην κάθετη τοποθετηση για εξτρα σταθεροτητα

Nek_Food
21-09-2020, 19:40
ΟΚ, μας τελείωσαν τα next gen παιχνίδια at launch και το άγχος μας είναι η βάση του μηχανήματος. Εξαιρετικά. Υποθέτω ότι όλες μας οι απορίες θα λυθούν εν καιρό σε κάποιο teardown της κονσόλας και θα λυθεί μια και καλή αυτό το μυστήριο. Α, ρε Sony, too much information.... #not.

psx3
21-09-2020, 20:46
ΟΚ, μας τελείωσαν τα next gen παιχνίδια at launch και το άγχος μας είναι η βάση του μηχανήματος. Εξαιρετικά. Υποθέτω ότι όλες μας οι απορίες θα λυθούν εν καιρό σε κάποιο teardown της κονσόλας και θα λυθεί μια και καλή αυτό το μυστήριο. Α, ρε Sony, too much information.... #not.
Δεν ξέρω αν θυμάσαι τα PS4 stability jokes/memes, aka 1st world problems! :P

Όσο για τα next-gen games, μόνο το Ratchet βλέπω προς το παρόν να αξίζει τα λεφτά του...

Nek_Food
22-09-2020, 16:01
OK, είναι πότε πότε χρήσιμο να βλέπεις ξανά κάποια βίντεο σε μεγάλη οθόνη με μεγάλη ανάλυση... κάποια πράγματα φαίνονται πιο ξεκάθαρα.

Τα περίεργα στηρίγματα. Η βάση είναι μία:

12466

Valkyre
22-09-2020, 16:05
^^ XA! Αυτο ακριβως που ειχα πει! Οτι πιανει απο πισω ακομα και στην καθετη θεση! Αψογα!

nikosgnr
22-09-2020, 17:05
Τι γκουμούτσα είναι αυτή ρε παίδες..

Ειδικά για εμάς τους λάτρεις του μινιμαλιστικού, που να το βάλεις στο σαλόνι.. Είναι και σε λευκό και έδεσε το γλυκό.

Μπορώ πολύ εύκολα να καταλάβω όλους αυτούς που θα περιμένουν (σίγουρααααα) το Slim.

spartan
22-09-2020, 17:06
Τι γκουμούτσα είναι αυτή ρε παίδες..

Ειδικά για εμάς τους λάτρεις του μινιμαλιστικού, που να το βάλεις στο σαλόνι.. Είναι και σε λευκό και έδεσε το γλυκό.

Μπορώ πολύ εύκολα να καταλάβω όλους αυτούς που θα περιμένουν (σίγουρα) το Slim.

Δηλαδη θα περιμενουν 4 με 5 χρονια για να παρουν μια ποιο σλιμ εκδοση?
Δεν νομιζω

psx3
22-09-2020, 17:11
Καλά, όχι τόσο πολύ. Σε 3 χρόνια max θα είναι ψωμοτύρι τα 5nm.

spartan
22-09-2020, 17:16
Καλά, όχι τόσο πολύ. Σε 3 χρόνια max θα είναι ψωμοτύρι τα 5nm.

Και παλι ειναι αρκετα χρονια για να περιμενεις να επενδυσεις σε καινουργιο hardware

nikosgnr
22-09-2020, 18:09
Δηλαδη θα περιμενουν 4 με 5 χρονια για να παρουν μια ποιο σλιμ εκδοση?
Δεν νομιζω

Γι’ αυτό και το "σίγουρα".

Κανείς δε θα περιμένει τόσο..

vadergr
22-09-2020, 18:23
Θα ειναι πιο ευκολο να περιμενουν το μαυρο εστω :p

Leon_DiZ
22-09-2020, 18:42
Μη το λέτε.. Και εγώ αν δεν είχε BC στο Slim θα πηγαινα

mihalis13
22-09-2020, 18:43
Μόνο fat κονσόλες! Σταθερά εδώ και 24 χρόνια [emoji14]

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
23-09-2020, 10:35
Παιδια καθετη ειναι πανεμορφη για εμενα. Και το οτι ειναι τεραστια συναδει με το look ουρανοξυστη θετικα για εμενα. Ελπιζω απλα εκει που θελω να την βαλω να χωραει και να μην μου κανει ζημια το πλατος της βασης!

Snk
04-10-2020, 12:38
Εχει photos 8k μεσα και λεει καποια πραγματα παραπάνω για την κονσόλα και για το σύστημα ψύξης. Βαλτε μεταφραστή ομως γιατι ειναι στα ιαπωνικα

https://www.4gamer.net/games/990/G999027/20201002016/

psx3
04-10-2020, 12:44
https://www.4gamer.net/games/990/G999027/20201002016/TN/014.jpg

Αυτό το ημιδιαφανές κουμπί (κάτω από το PS button) να είναι mute για το μικρόφωνο άραγε;

Kapa
04-10-2020, 12:49
https://www.4gamer.net/games/990/G999027/20201002016/TN/014.jpg

Αυτό το ημιδιαφανές κουμπί (κάτω από το PS button) να είναι mute για το μικρόφωνο άραγε;Λογικά ναι. Θα ήταν επίσης καλό, σε περίπτωση που βάλεις δικά σου ακουστικά που δεν έχουν mute, να τα mute-αρει.

odytsak
04-10-2020, 12:58
To πλήκτρο για mute είναι γιατί έχει ενσωματωμένο μικρόφωνο, έχει ειπωθεί παλιότερα.

Dimitris_
04-10-2020, 22:11
Πιστεύω πως αν έχει γίνει η δουλειά που πρέπει για τέτοιο hardware στο θέμα ψύξης, κ αν έχει πετύχει, το slim δεν θα είναι τοοοσο slim.

Αν τοποθετησουμε καθετα την κονσόλα, τo bluray δεν θα έχει καμία συνέπεια μακροχρόνια??

Γιατί δεν λέει τίποτα η Sony για το sharing στο ps5??

Αυτές είναι οι απορίες μου, μαζί με την προφανή, γιατί δεν μας δείχνουν την κονσόλα teardown, το ui, το loading? Δεν πειράζει που θα πέσει το Internet, θα καταφέρουμε να το δούμε!

psx3
04-10-2020, 22:49
Πιστεύω πως αν έχει γίνει η δουλειά που πρέπει για τέτοιο hardware στο θέμα ψύξης, κ αν έχει πετύχει, το slim δεν θα είναι τοοοσο slim.
Που το βασίζεις αυτό;

Το PS5 με APU των 7nm λογικά θα καίει γύρω στα 170-180W βάσει PSU (340-350W).

Στα 5nm η κατανάλωση μπορεί να πέσει στο μισό και φυσικά να γίνει πιο μικρό... αλλά ποιός περιμένει μέχρι το 2023;

modecris
05-10-2020, 03:23
Λενε πως ειναι αθορυβο.

1312699068112605184

Valkyre
05-10-2020, 10:00
^^ Το καλο που τους θελω γιατι μερικοι θα βγαλουν μεχρι και τα στηθοσκοπια να το εξακριβωσουν! :P

Slay
05-10-2020, 10:04
^^ Το καλο που τους θελω γιατι μερικοι θα βγαλουν μεχρι και τα στηθοσκοπια να το εξακριβωσουν! :PΚαι να βάλουν δεν θα είμαστε απόλυτα σίγουροι, γιατί αυτή την στιγμή έχουμε να κάνουμε με χαμηλό utilisation σε CPU GPU.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Snk
05-10-2020, 10:26
Το αν ειναι αθόρυβο ή οχι, μετα απο μηνες θα το δουμε. Γιατι και το ps4 αθορυβο ηταν στην αρχη, μετα απο κάτι μηνες ομως που ειχε δουλεψει αρκετες ωρες, γινοταν αεροπλανο

mihalis13
05-10-2020, 10:30
Εγώ αν και με το PS4 δεν είχα ιδιαίτερο θέμα με τον θόρυβο νομίζω πως στο PS5 θα το διορθώσει αρκετά, αλλιώς δεν θα στεκόταν τόσο ο Cerny στο θέμα της ψύξης.
Τώρα βέβαια και όταν είχα πάρει το PS4 έλεγα πόσο αθόρυβο είναι σε σχέση με το PS3 (που πραγματικά έκανε σαν αεροπλάνο).
Σε κάποια παιχνίδια βέβαια (ΝΒΑ 2Κ) κάνει αρκετό θόρυβο, όπως και στα menu του TLOU2.

Οπότε θα δείξει και μέσα στα χρόνια το PS5 πως θα τα πάει από θόρυβο και μόλις βγουν πιο απαιτητικά παιχνίδια.

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Christos33
05-10-2020, 11:49
Είναι ανάλογα πόσο παίζεις @mihalis13 έτσι κατάλαβα εγώ του το έλιωσα πάνω από 3-4 χιλιάδες ώρες το pro κάνει θόρυβο, το είχα καθαρίσει κ του έβαλα καινούρια παστα κ είχε για ένα μήνα γίνει αθόρυβο μετά μόλις άρχισε να δουλεύει κάμποσες ώρες ξανά τα ίδια.


Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

psx3
05-10-2020, 11:59
Χειμώνα που θα έχει ψοφόκρυο δεν θα μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα.

Καλοκαίρι του 2021 θα δούμε το πρώτο crash test, να έχει δουλέψει και ένα 6μηνο (μαζεύει σκόνη, ξεραίνεται η πάστα)...

mihalis13
05-10-2020, 12:12
Είναι ανάλογα πόσο παίζεις @mihalis13 έτσι κατάλαβα εγώ του το έλιωσα πάνω από 3-4 χιλιάδες ώρες το pro κάνει θόρυβο, το είχα καθαρίσει κ του έβαλα καινούρια παστα κ είχε για ένα μήνα γίνει αθόρυβο μετά μόλις άρχισε να δουλεύει κάμποσες ώρες ξανά τα ίδια.


Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ξέρεις ότι παίζω full ρε συ. Μόνο σε κουτάκια έχω 90 παιχνίδια για το PS4 :P
Γενικά την κονσόλα την πρόσεχα, την καθάριζα την έχω πάντα σε χώρο που να αερίζεται καλά. Ίσως να είναι και αυτό, ίσως να είμαι και τυχερός δεν ξέρω..
Πάντως 7 χρόνια δεν έχω κάποιο τρελό θέμα με θόρυβο και το έχω και δίπλα μου το μηχάνημα.

Και σε άλλους φίλους μου δεν έχει θέμα με τον ήχο. Σε άλλους ναι κάνει σαν ηλεκτρική σκούπα.

Christos33
05-10-2020, 12:15
Ξέρεις ότι παίζω full ρε συ. Μόνο σε κουτάκια έχω 90 παιχνίδια για το PS4 [emoji14]
Γενικά την κονσόλα την πρόσεχα, την καθάριζα την έχω πάντα σε χώρο που να αερίζεται καλά. Ίσως να είναι και αυτό, ίσως να είμαι και τυχερός δεν ξέρω..
Πάντως 7 χρόνια δεν έχω κάποιο τρελό θέμα με θόρυβο και το έχω και δίπλα μου το μηχάνημα.

Και σε άλλους φίλους μου δεν έχει θέμα με τον ήχο. Σε άλλους ναι κάνει σαν ηλεκτρική σκούπα.Την έχεις κ 7 χρόνια ωραίος τυχερός είσαι τότε, εγώ την άλλαξα με το pro οπότε είναι 4-5 χρόνια (δεν θυμάμαι πότε βγήκε) που την έχω, αλλά κ η πρώτη θόρυβο έκανε

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spartan
05-10-2020, 16:37
Χειμώνα που θα έχει ψοφόκρυο δεν θα μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα.

Καλοκαίρι του 2021 θα δούμε το πρώτο crash test, να έχει δουλέψει και ένα 6μηνο (μαζεύει σκόνη, ξεραίνεται η πάστα)...
Δεν νομιζω να εχουν βαλει την τραγικη παστα του αρχικου ps4
Επιπλεον ο ιδιος ο σερνυ ειχε δηλωσει,οτι αυτος και η ομαδα του ενιωσαν υπερηφανοι για το καινουργιο και εξελιγμενο συστημα ψυξης του ps5

WolfRathmA
05-10-2020, 18:08
Δεν ξέρω αν φαίνεται η φωτό. Αλλά αν ισχύει και είναι όντως το PS5. Τότε, bad news για την ψύξη και πάλι.


https://pbs.twimg.com/media/EjkeAk_WAAImUDW?format=jpg&name=large

Christos33
05-10-2020, 18:17
Τέτοια να μου λες να βάλω τα κλάματα, 50% που παίρνω την κονσόλα Day one είναι αυτό με τον Θόρυβο.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

WolfRathmA
05-10-2020, 18:18
Τέτοια να μου λες να βάλω τα κλάματα, 50% που παίρνω την κονσόλα Day one είναι αυτό με τον Θόρυβο.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λένε πως είναι fake, άλλοι λένε πως είναι του PS4. Κάτι που εμένα δεν μου μοιάζει για του PS4 by the way.

Christos33
05-10-2020, 18:24
Λένε πως είναι fake, άλλοι λένε πως είναι του PS4. Κάτι που εμένα δεν μου μοιάζει για του PS4 by the way.Τώρα που το λες έτσι είναι του ps4 να έχουν το ίδιο κ στο ps5;

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

psx3
05-10-2020, 18:53
Δεν ξέρω αν φαίνεται η φωτό. Αλλά αν ισχύει και είναι όντως το PS5. Τότε, bad news για την ψύξη και πάλι.


https://pbs.twimg.com/media/EjkeAk_WAAImUDW?format=jpg&name=large
X-ray photo; Την ανέλυσε κανείς μην είναι fake κολάζ;

Το σύστημα ψύξης μια απ' τα ίδια φαίνεται (blower fan).

Ο SSD φαίνεται να είναι σε M.2 form factor μαζί με ψύκτρα.

Slay
05-10-2020, 19:40
Η αρχική πηγή δείχνει να είναι γνωστό xbot που διαδίδει ψευδείς φήμες για το PS5, ανήκει στην ομάδα του misterxmedia για όσους τον θυμούνται. Ήδη γράφουν άτομα ότι το motherboard είναι από ps4 pro, και απλά έχει κάνει κάποιος κακό Photoshop.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

odytsak
05-10-2020, 19:46
Aμα λέμε ότι είναι τα γνωστά τοξικά xbotάκια κάποιοι παρεξηγιούνται,
έχουν κάνει τα fake news επάγγελμα.

Εχω πετύχει κι έναν Youtuber που στην κάθε είδηση του PS5 βρίσκει κάτι πάντα αρνητικό το μεγαλοποιεί και βγάζει τα δικά του συμπεράσματα
αλλά ως γνωστόν η μισή αλήθεια είναι ψέμα.
Από την άλλη κάνει ακριβώς το αντίθετο στο Xbox, τοξικός όσο δεν πάει, μου θυμίζει κάποιους εδώ εγχώριους τοξικούς από Πειραιά μεριά, μονά ζυγά δικά μας δεν γίνεται.

Valkyre
05-10-2020, 22:02
Ποσο loser πρεπει να ειναι καποιος να μπαινει σε τετοια διαδικασια...

kostasb13
05-10-2020, 22:05
Τι ακριβώς σας κανει εντυπωση; τέτοιοι στόκοι υπηρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα.

Slay
05-10-2020, 22:35
Ποσο loser πρεπει να ειναι καποιος να μπαινει σε τετοια διαδικασια...Τι έλεγες? κοίτα με τι ασχολούνται.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20201005/ee2e0589c6a3aeacfacb5aadde424586.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spartan
06-10-2020, 01:44
Δεν ξέρω αν φαίνεται η φωτό. Αλλά αν ισχύει και είναι όντως το PS5. Τότε, bad news για την ψύξη και πάλι.


https://pbs.twimg.com/media/EjkeAk_WAAImUDW?format=jpg&name=large


Καραφεικ.

cocous
07-10-2020, 15:03
https://twitter.com/PlayStation/status/1313811387815206913?s=19

Teardown επίσημο

WolfRathmA
07-10-2020, 15:05
https://www.youtube.com/watch?v=CaAY-jAjm0w&feature=emb_title


Τα πανελς αφαιρουνται απο τον ιδιο τον χρηστη!

psx3
07-10-2020, 15:07
Επιτέλους! Να μπει ο κάθε κατεργάρης "leaker" στον πάγκο του.

Και πολύ άργησε η Sony...

PDS
07-10-2020, 15:09
https://www.youtube.com/watch?v=CaAY-jAjm0w&feature=emb_title


Τα πανελς αφαιρουνται απο τον ιδιο τον χρηστη!

Ωραιος, το βαζω και στο πρωτο ποστ να υπαρχει.

cocous
07-10-2020, 15:13
Παιδιά προσωπικά δεν βλέπω τίποτα σπουδαίο παρά από το liquid metal. Ψύξη πάλι με μεταφορά του αέρα με παρόμοιο fan όπως στο ps5. Μακάρι να δουλέψει αλλά πραγματικά δεν το βλέπω και ότι καλύτερο.

Ας με διορθώσει κάποιος που να πιστεύει το αντίθετο.

modecris
07-10-2020, 15:21
Με τετοια ψυκτρα και ανεμιστηρα δεν νομιζω να εχει η κονσολα πρόβλημα θερμοκρασιας.

Kapa
07-10-2020, 15:21
Ο τύπος ανοίγει το PS5 λες και είναι αστακός.

Λύθηκαν και οι απορίες βάσης, ψύξης, ανοίγματος στα καπάκια.

Άντε και μια ανάλυση στο UI και είμαστε έτοιμοι.

Lefteris_X
07-10-2020, 15:21
1 - Valkyre ετοίμασε τις μπογιές, τα πανελς σε περιμένουν.

2 - Κρίνοντας από τις εισαγωγές-εξαγωγές αέρα + την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ψύκτρα + τις αποστάσεις των τσιπ, το μηχάνημα προβλέπω να είναι αθόρυβο και αρκετά ψυχρό. Πολύ θετικό, ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΟ θα έλεγα, το γεγονός ότι πρόβλεψαν ειδικές τρύπες (2) στις οποίες ο χρήστης μπορεί να βάλει ένα σκουπάκι και να ρουφήξει τη σκόνη.

All in all, το μηχάνημα βρίθει ότι έπεσε αρκετή μελέτη στο σύστημα ψύξης και αρχιτεκτονικής πλαισίου (τα πλαστικά μέρη), ακόμα και στην απόσβεση κραδασμών από την περιστροφή των οπτικών δίσκων + εξαιρετική "ασπίδα παρεμβολών" για τις κεραίες BTooth 5.1 / Wi-Fi 6.

Τέλος, συγχαρητήρια για τις πολλαπλές θύρες USB.

cocous
07-10-2020, 15:31
1 - Valkyre ετοίμασε τις μπογιές, τα πανελς σε περιμένουν.

2 - Κρίνοντας από τις εισαγωγές-εξαγωγές αέρα + την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ψύκτρα + τις αποστάσεις των τσιπ, το μηχάνημα προβλέπω να είναι αθόρυβο και αρκετά ψυχρό. Πολύ θετικό, ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΟ θα έλεγα, το γεγονός ότι πρόβλεψαν ειδικές τρύπες (2) στις οποίες ο χρήστης μπορεί να βάλει ένα σκουπάκι και να ρουφήξει τη σκόνη.

All in all, το μηχάνημα βρίθει ότι έπεσε αρκετή μελέτη στο σύστημα ψύξης και αρχιτεκτονικής πλαισίου (τα πλαστικά μέρη), ακόμα και στην απόσβεση κραδασμών από την περιστροφή των οπτικών δίσκων + εξαιρετική "ασπίδα παρεμβολών" για τις κεραίες BTooth 5.1 / Wi-Fi 6.

Τέλος, συγχαρητήρια για τις πολλαπλές θύρες USB.Παίρνω πίσω ότι έγραψα λοιπόν και μακάρι Λευτέρη ότι λες να ισχύει.
Edit: Ο ssd που θα τοποθετούμε εμείς extra που μπαίνει. Δεν το κατάλαβα.

Valkyre
07-10-2020, 15:33
AΨΟΓΑ!!!