PDA

View Full Version : Event PS5 - The Future of Gaming [11/6]



Pages : [1] 2

PDS
29-05-2020, 18:33
https://www.youtube.com/watch?v=15-7tBKVPBA

1266384121460191234

Leon_DiZ
29-05-2020, 18:34
Μου φαίνεται λιγη η μία ώρα. Ελπίζω να είναι σαν τις E3 του 2015-16 που ήταν πρακτικά non stop παιχνίδια.


Also, fucking finally!! :'D

(τέλεια η ωρα!!!)

PDS
29-05-2020, 18:36
Ποση ωρα ηταν τοτε?

mihalis13
29-05-2020, 18:37
Δεν νομίζω να δείξει παιχνίδια. Ίσως δειξει 2-3 Μαξ.
Πιστεύω θα μας δείξει κονσόλα, νέα features, το χειριστήριο και τι καινοτομίες έχει, bc και πως θα τρέχουν τα παιχνίδια του PS4.
Και το περιβάλλον την κονσόλας.
Παιχνίδια θεωρώ θα δούμε από Ιούλιο

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PDS
29-05-2020, 18:39
Δεν ξερω αν το παρατηρησατε, αλλα το χειριστηριο ειναι μαυρο.

Kapa
29-05-2020, 18:42
Δεν ξερω αν το παρατηρησατε, αλλα το χειριστηριο ειναι μαυρο.Νομίζω όχι. Αν δεις στο καρέ που δείχνει τα κουμπιά, φαίνεται η διχρωμια.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200529/1d8b2cd20239eee311501aa1f3ab4cc6.jpg

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

PDS
29-05-2020, 18:43
Σε ποιο δευτερολεπτο? Γιατι στο 0.14 μου φαινεται μαυρο ολο.

Kapa
29-05-2020, 18:48
Σε ποιο δευτερολεπτο? Γιατι στο 0.14 μου φαινεται μαυρο ολο.Έκανα edit, δεν σε πρόλαβα.



Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

PDS
29-05-2020, 18:50
Aφου ετσι ηταν βρε το διχρωμο.

https://blog.kotsovolos.gr/wp-content/uploads/2020/04/ps5controller-1-e1586337224113.jpg

djpar
29-05-2020, 18:54
Και ξαφνικά να γίνει κάτι παρόμοιο


https://youtu.be/ExaAYIKsDBI

WolfRathmA
29-05-2020, 18:55
Δεν ξερω αν το παρατηρησατε, αλλα το χειριστηριο ειναι μαυρο.

Άσπρο είναι βρε αγορίνα. Ο φωτισμός είναι που σου φαίνεται έτσι και σε μπερδεύει.

PDS
29-05-2020, 18:59
1266392639944916997


Άσπρο είναι βρε αγορίνα. Ο φωτισμός είναι που σου φαίνεται έτσι και σε μπερδεύει.

χμ μπορει τωρα που το ξαναβλεπω.

Leon_DiZ
29-05-2020, 19:03
Δεν νομίζω να δείξει παιχνίδια. Ίσως δειξει 2-3 Μαξ.
Πιστεύω θα μας δείξει κονσόλα, νέα features, το χειριστήριο και τι καινοτομίες έχει, bc και πως θα τρέχουν τα παιχνίδια του PS4.
Και το περιβάλλον την κονσόλας.
Παιχνίδια θεωρώ θα δούμε από Ιούλιο

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να μην δείξει πολλά παιχνίδια.

Kapa
29-05-2020, 19:08
Πιστεύω ότι φαίνεται ξεκάθαρα. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200529/be1e5c1bfac46c7d10a377bc7897bf03.jpg

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

PDS
29-05-2020, 19:10
^^Nαι ειναι πιο σκουρο στην περιοχη που ειναι το μοχλουδακι.



1266386154712190976

Dragonpaul
29-05-2020, 20:07
Δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να μην δείξει πολλά παιχνίδια.
Αν εχει διαρκεια μια ωρα, τι να πρώτοδειξει; Μακάρι δλδ, αλλα νομιζω πως 60’ ειναι ισα ισα για τα βασικά της κονσόλας. Θελω να ελπιζω πως θα δειξει ενα-δυο τουλάχιστον.

Lefteris_X
29-05-2020, 20:12
Γιατί ρε παιδιά; Τι έχει να πει για την ίδια την κονσόλα πέρα από το design της; Πάλι σπεκς; Δεν έχει νόημα. Αφού τα έχει πει.

5 λεπτά για την κονσόλα και 55 για παιχνίδια και τα νέα κόλπα του dualsense.

Kapa
29-05-2020, 20:19
Γιατί ρε παιδιά; Τι έχει να πει για την ίδια την κονσόλα πέρα από το design της; Πάλι σπεκς; Δεν έχει νόημα. Αφού τα έχει πει.

5 λεπτά για την κονσόλα και 55 για παιχνίδια και τα νέα κόλπα του dualsense.Σωστός. Έτσι κι αλλιώς θα έχει πόσους μήνες για να αναφερθεί λεπτομερώς στα της κονσόλας.

Η ουσία είναι τα παιχνίδια. Που δεν έχουμε δει το τίποτα.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

PDS
29-05-2020, 20:20
Oντως το κομματι των specs μπορει να το προσπερασει. Εκτος αν υπαρχει κατι που δεν εχει αποκαλυψει.

Snk
29-05-2020, 20:27
Εγω θα ήθελα να μας πουν περισσότερα για το bc, για το πως σκοπεύουν να ενταχθεί το plus στο ps5, γενικά και πιο αναλυτικά πράγματα για την κονσόλα, όπως για τον browser, για το streaming, για το share, τέτοια πράγματα. Ιδανικά θα ήθελα και μια τιμή με ημερομηνία κυκλοφορίας, αλλά το ξέρω ότι δεν παίζει αυτό

Slay
29-05-2020, 20:44
Εγώ περιμένω μόνο παιχνίδια και τίποτα άλλο. Ούτε υπηρεσίες, ούτε την κονσόλα ούτε bc. Αυτά θα τα πουν αργότερα πιστεύω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PDS
29-05-2020, 20:45
1266395923678183431

Leon_DiZ
29-05-2020, 21:57
Θέλω να δω και την κονσόλα, ακόμα και αν ας μην το αναλύσουν, απλά να την δείξουν σε ένα spot του ενός λεπτού και το υπόλοιπο με φωτό σε blogpost, αλλά θέλω να δω πως είναι το design της.

Lefteris_X
29-05-2020, 23:31
Να ανανεώσω την άποψή μου από το προηγούμενο ποστ που διατύπωσα "5 λεπτά για το design της κονσόλας και 55 για τα παιχνίδια".

- 5 λεπτά για το design της κονσόλα. Αν μάλιστα είναι εξωτικό design κάντε τα 10 λεπτά.
- 5 λεπτά για το PS5 OS και τις δυνατότητές του. Αν είναι μπόλικες κάντε το 10 λεπτά.
- 5 λεπτά για το "όραμα" της Sony, κοινώς τις παπαριές του PR. Αν θέλουν να μαλακιστούν ΠΑΡΑ πολύ στο PR κάντε το 10 λεπτά.


Οπότε στο καλύτερο σενάριο έχουμε 3Χ5 = 15 λεπτά για τα παραπάνω, οπότε απομένουν 45 λεπτά για παιχνίδια.
Αντίστοιχα το χειρότερο σενάριο 3Χ10 = 30 λεπτά για τα παραπάνω, οπότε απομένουν 30 λεπτά για τα παιχνίδια.

Κάπου στα παραπάνω, θα χώσουν και τις δυνατότητες/PR περί DualSense.

spartan
30-05-2020, 00:00
Θα γινει και αλλο event(μεσα στο καλοκαιρι)απο την σονυ
Η λογικη λεει κατα τον αυγουστο μερια(για τιμη και design)

Sir_Teraflop
30-05-2020, 00:02
Θα γινει και αλλο event(μεσα στο καλοκαιρι)απο την σονυ
Η λογικη λεει κατα τον αυγουστο μερια(για τιμη και design)

Τι εννοείς - δεν θα δείξουν την κονσόλα στο event που έρχεται?

spartan
30-05-2020, 00:06
Τι εννοείς - δεν θα δείξουν την κονσόλα στο event που έρχεται?
Δεν νομιζω

Sir_Teraflop
30-05-2020, 00:07
Δεν νομιζω

Και τότε τι θα τρέχει τα παιχνίδια που θα δείξουν?

Oh well....

christos-sonyboy
30-05-2020, 00:11
τουλαχιστον θα δουμε παιχνιδια,ελα κατι ειναι κ αυτο!

Lefteris_X
30-05-2020, 00:11
Αν δεν δείξουν ούτε τώρα κονσόλα θα είναι για τα festivals (πανηγύρια).

Αν δείξουν όμως παιχνίδια που θα σφύζουν next gen/impossible on current gen/a whole league different than Xbox ser X, τότε ΟΚ θα "καλυφθεί" η απουσία της κονσόλας. (και μετά ξυπνήσαμε)

spartan
30-05-2020, 00:13
Και τότε τι θα τρέχει τα παιχνίδια που θα δείξουν?

Oh well....
Trailers θα δειξουν απο τα παιχνιδια που θα τρεχουν σε ps5
Μακαρι να δουμε τη κονσολα.Αλλα καποιοι παπαγαλακια,λενε οτι περιμενει πρωτα την microsoft (για να ανακοινωσει την τιμη)

Valkyre
30-05-2020, 00:16
Θα ειναι βλακεια τους να ανακοινωσουν απο τωρα τιμη... ουτε καν με το PS4 δεν το εκαναν. Αν βεβαια θελουν να φερουν τον εαυτο τους χωρις λογο σε δυσκολη θεση μπορουν και να το κανουν!

christos-sonyboy
30-05-2020, 00:17
κατσε μηπως δειξουν καμια ακρουλα της κονσολας,μια γωνιτσα...κατι ρε παιδι μου,ετσι να παρουμε λιγο τη δοση μας.

Slay
30-05-2020, 00:19
Αυτό ακούγεται πάντως. Τώρα παιχνίδια, λίγο αργότερα κονσόλα, teardown, os, features, και ακόμα πιο αργότερα πληροφορίες σχετικά με bc. Επίσης ακούγεται ότι υπάρχουν πράγματα και για τον controller που δεν ξέρουμε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
30-05-2020, 00:25
Μόνο εμένα κουράζει αυτό το σταγονόμετρο/σταδιακά event;

Δείχνε ΣΥΝΕΧΕΙΑ games, κονσόλα, OS κλπ σε πολλαπλά event (διαφορετικό υλικό κάθε event)

και άσε τελευταία την τιμή, αφού περιμένεις την MS.

Λάθος κίνηση κατ'εμέ τέτοια event μέσα στο κατακαλόκαιρο, σε έναν πλανήτη που γ@μήθηκε η ψυχολογία αρκετών λαών με το lockdown και θα προσπαθήσουν να πάνε διακοπές-βγουν έξω από το σπίτι τους. Σιγά μην έχουν πρεμούρα να παρακολουθούν με το σταγονόμετρο τα event. Εξαιρούνται οι gaming πωρωμένοι σαφώς, είναι η ζωή τους όλα αυτά.

hakoo
30-05-2020, 03:06
Εγω θα ήθελα να μας πουν περισσότερα για το bc, για το πως σκοπεύουν να ενταχθεί το plus στο ps5, γενικά και πιο αναλυτικά πράγματα για την κονσόλα, όπως για τον browser, για το streaming, για το share, τέτοια πράγματα.

Θα μπορουσα να γραψω ακριβως το ιδιο post με ενα "δεν" μετα το "εγω". :silly:
Ολα αυτα θεωρω οτι ειναι υλικο για πιο μετα, ελπιζω η παρουσιαση να εχει να κανει κατα 90% με παιχνιδια. 1ωρα παρουσιαση να φυγει το μισο σε πραγματα που μπορουν να επικοινωνήσουν καλυτερα και πιο εμπεριστατωμενα σε δευτερουοντα χρονο θα με ξενερωνε. Οκ λογικα θα υπαρξει αναφορα στις βασικες υπηρεσιες (λογικοτατο), απλα ελπιζω να ειναι επιγραμματικά και να μην φαει πολυ χρονο.
Επισης νομιζω οτι δεν εχει καποια σχεση το design της κονσολας με την τιμη μιας και ειδα οτι πολλοι τα βαζουν μαζι σαν ανακοινωσεις. Με την τιμη που αποτελει και στρατηγικη ανακοινωση καταλαβαινω οτι ισως υπαρξει καποιο ξεχειλωμα, με το design τι κολλημα μπορει να υπαρχει?
Λες και προκειται να αλλαξει σε αυτο το σταδιο που βρισκομαστε?
Θα ηθελα να δω τη κονσολα, εστω και πολυ γρηγορα χωρις πολυ αναλυση.
Και τα multi/cross gen ελπιζω να ειναι περιορισμενα, εχουν ολο το καλοκαιρι μπροστα τους οι publishers να τα δειχνουν.

Slay
30-05-2020, 08:18
Να θυμίσω εδω και δύο φημες που ακουγαμε το προηγουμενο διάστημα, το 1ο ειναι οτι η Sony αγόρασε καποιο ή κάποια νεα studio, το 2ο που ίσως ειναι και ποιο σημαντικο, ειναι οτι λενε οτι κάποιο παιχνίδι που έχει συνδέσει το όνομα του με άλλη πλατφόρμα, θα ειναι αποκλειστικό στο ps5.

BillyFlo81
30-05-2020, 09:49
Pushsquare: PS5 Event - Over an Hour of PS5 Games Will Be Shown Next Week (https://www.pushsquare.com/news/2020/05/ps5_event_confirmed_over_an_hour_of_ps5_games_will _be_shown_next_week)


I’m excited to share that we will soon give you a first look at the games you’ll be playing after PlayStation 5 launches this holiday," writes Sony Interactive Entertainment CEO and president Jim Ryan.

"This digital showcase will run for a bit more than an hour and, for the first time, we will all be together virtually experiencing the excitement together. A lack of physical events has given us an amazing opportunity to think differently and bring you on this journey with us, and hopefully, closer than ever before. This is part of our series of PS5 updates and, rest assured, after next week’s showcase, we will still have much to share with you."

Christos33
30-05-2020, 11:12
Να θυμίσω εδω και δύο φημες που ακουγαμε το προηγουμενο διάστημα, το 1ο ειναι οτι η Sony αγόρασε καποιο ή κάποια νεα studio, το 2ο που ίσως ειναι και ποιο σημαντικο, ειναι οτι λενε οτι κάποιο παιχνίδι που έχει συνδέσει το όνομα του με άλλη πλατφόρμα, θα ειναι αποκλειστικό στο ps5.Στο 2ο το μόνο που πάει το μυαλό μου είναι Alen Wake αν καταφέρει να βγάλει συνέχεια κ δεν βγαλει το ίδιο θα είναι μεγάλη μαγκιά.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
30-05-2020, 11:16
^^ Δεν κολλαει να παει να βγαλει συνεχεια ενος βιντεοπαιχνιφδιου που δεν υπαρχει διαθεσιμο στο PS. Μακαρι αλλωστε να ειναι νεο ΙΡ.

Slay
30-05-2020, 11:31
Αν και έχει ακουστεί για αγορά της Remedy απο την Sony, κάποιοι λένε οτι αφορά παιχνίδι της Sega. Υπογραμίζω ότι τα παραπάνω ειναι φήμες, και οι πηγές τους δεν είναι κάποιοι αξιόπιστοι δημοσιογράφοι.

Christos33
30-05-2020, 11:37
Αν και έχει ακουστεί για αγορά της Remedy απο την Sony, κάποιοι λένε οτι αφορά παιχνίδι της Sega. Υπογραμίζω ότι τα παραπάνω ειναι φήμες, και οι πηγές τους δεν είναι κάποιοι αξιόπιστοι δημοσιογράφοι.Δεν με χαλάει κ τις Sega αυτή είναι μάστερ στα arcade games μόνο μην δούμε κανέναν sonic πάλι [emoji39]

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
30-05-2020, 11:39
Αν και έχει ακουστεί για αγορά της Remedy απο την Sony, κάποιοι λένε οτι αφορά παιχνίδι της Sega. Υπογραμίζω ότι τα παραπάνω ειναι φήμες, και οι πηγές τους δεν είναι κάποιοι αξιόπιστοι δημοσιογράφοι.

Αυτό για τη Sega αξιόπιστο είναι, από Ιάπωνα δημοσιογράφο είναι και θα το μαθουμε την ημέρα του event.

Christos33
30-05-2020, 11:44
Το eco Dolphin που είχαν πει για το ps4 κυκλοφόρησε σε VR;

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cocous
30-05-2020, 11:50
Ένα βαρβάτο House of the Dead δεν θα με χαλούσε καθόλου. [emoji6][emoji6][emoji6][emoji6]

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Slay
30-05-2020, 12:04
Δεν με χαλάει κ τις Sega αυτή είναι μάστερ στα arcade games μόνο μην δούμε κανέναν sonic πάλι [emoji39]


Εαν ειναι το Sonic ειναι μάλλον Huge, όχι για εμας, αλλα για την Sony που θα προσελκλυσει κοινό μικρών ηλικιων.

mihalis13
30-05-2020, 12:12
^^ Δεν κολλαει να παει να βγαλει συνεχεια ενος βιντεοπαιχνιφδιου που δεν υπαρχει διαθεσιμο στο PS. Μακαρι αλλωστε να ειναι νεο ΙΡ.

Νομίζω τα δικαιώματα του παιχνιδιού τα έχει η Remedy, οπότε μπορεί να βγάλει και το πρώτο σαν remaster και να το δίνει δώρο με το 2.
Αν και κάτι παίζει με epic και Remedy οπότε δεν ξέρω κατά πόσο σκοπεύει να βγάλει παιχνίδια και στις κονσόλες...

Lefteris_X
30-05-2020, 12:16
Προσωπικές επιθυμίες.

Νέο OutRun, νέο SEGA Rally, νέο Daytona, νέο Power Drift, νέο Scud Race, νέο Golden Axe και διάφορα άλλα.

Αδιάφορα: νέο Panzer Dragoon, νέο Phantasy Star, νέο Shenmue, νέο Sonic.

Christos33
30-05-2020, 12:19
Νομίζω τα δικαιώματα του παιχνιδιού τα έχει η Remedy, οπότε μπορεί να βγάλει και το πρώτο σαν remaster και να το δίνει δώρο με το 2.
Αν και κάτι παίζει με epic και Remedy οπότε δεν ξέρω κατά πόσο σκοπεύει να βγάλει παιχνίδια και στις κονσόλες...Η φάση κ εγώ μετά που το ξανασκέφτομαι δύσκολο να βγάλει αποκλειστικό αυτή η εταιρεία γιατί να μην πουλήσει σε όλους, ενώ με Sega μπορεί να βγει ποιο εύκολα ένα αποκλειστικό λέω εγώ τώρα.
Η bungie μπορεί να βγάλει κ ετοιμάζει κιόλας κάτι άλλα μάλλον για όλους κ αυτή, αλλά καμία φορά δεν ξέρεις

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

djpar
30-05-2020, 13:12
Προσωπικές επιθυμίες.

Νέο OutRun, νέο SEGA Rally, νέο Daytona, νέο Power Drift, νέο Scud Race, νέο Golden Axe και διάφορα άλλα.

Αδιάφορα: νέο Panzer Dragoon, νέο Phantasy Star, νέο Shenmue, νέο Sonic.

Νέο golden axe... Νέο golden axe γιατί αν είναι σαν το νέο streets of rage θα φύγει και αυτό day 1

PDS
30-05-2020, 13:26
Το μονο που μπορει να σταθει ευκολα σημερα σαν remake ειναι το Panzer Dragoon Saga για μενα. Το Shenmue ηταν κορυφη/επαναστατικο, αλλα για την εποχη του.


Εαν ειναι το Sonic ειναι μάλλον Huge, όχι για εμας, αλλα για την Sony που θα προσελκλυσει κοινό μικρών ηλικιων.

Στο Dreams πρεπει να εχουν φτιαξει 100δες sonic, τα οποια παιζουν το ιδιο με τις κανονικες εκδοσεις που ειναι εκει εξω, γιατι καποιοι εχουν δημιουργησει μερικους sonic χαρακτηρες με αnimations ετοιμους, τους παιρνουν και φτιαχνουν τα υπολοιπα. Eπισης το sonic εχει φανει οτι δεν εχει μελλον σε 3D.

Lefteris_X
30-05-2020, 14:09
Το Sonic δεν είχε παρελθόν, δεν έχει παρόν, ούτε μέλλον σε 3D. Να δω πότε θα το καταλάβει η SEGA αυτό καθώς ήδη δεν έχει πειστεί από 25 συνεχόμενα χρόνια 3D αποτυχιών.

Το δε Panzer, οκ είναι θέμα γούστου, προσωπικά με είχε αφήσει αδιάφορο όταν το πρωτοείδα στο Saturn (japanese) day 1 όταν είχε κυκλοφορήσει. Ούτε καν η συνέχειά του στο Xbox.

Τα παιχνίδια όμως που ανάφερα ήταν και παραμένουν παιχνίδια-σταθμοί όχι μόνο στην πορεία της SEGA αλλά γενικότερα στα arcade παιχνίδια. Πολλοί τα μιμήθηκαν, κανείς δεν τα ξεπέρασε.

Και απ' ότι φαίνεται μόνο η SEGA μπορεί/ξέρει να φτιάξει τις συνέχειές τους. Για παράδειγμα, βγήκε το Outrun πίσω στο 1986, μετά από 2 χρόνια βγήκε το Turbo OutRun (μέτριο σε σχέση με το απίστευτο πρώτο) και μετά από λίγα χρόνια (1992-3 νομίζω) βγήκε το OutRunners (ακόμα χειρότερο από το δεύτερο). Περνούν χρόοοοονια κι εκεί που έχει ξεχαστεί εντελώς το OutRun (καθότι 2D με τεχνολογία Super Scaler).......η SEGA βγάζει το υπερ-τέλειο OutRun 2002 (μεταγενέστερες εκδόσεις SP, Coast to Coast, 2005) και σπάει τα ταμεία!

Για να μην πω περί SEGA Rally και Daytona.
Ή για το Power Drift (που έπαιζα και η καμπίνα με γύριζε 45 μοίρες δεξιά-αριστερά) με τα άλματά του κλπ. (πρωτοποριακό)

Τεσπα, πιστεύω ότι ένα αυθεντικό arcade από την μαεστρίνα SEGA λείπει από την αγορά. Του φούστη έχει πολλά παρατημένα franchises.

PDS
30-05-2020, 14:29
Ενταξει τα sonic 2D εσπερναν. Πολυ καλα. Ακομα και τωρα οταν πανε σε 2D(οπως με το Sonic mania), βαθμολογουνται πολυ καλα γιατι το αξιζουν. Τα 3D εκτος απο τα 2 του dreamcast που ηταν αρτκετα καλα ειναι χαλια. Δεν ταιριαζει το 3D στα Sonic.

Οσον αφορα τα panzer, το Saga το εχεις παιξει? epic, για μενα καλυτερο απο το FF7 η εστω μου αρεσε περισσοτερο εκεινη την εποχη. Αν μπορεσει να γινει remake της προκοπης μπορει να γινει και το καλυτερο παιχνιδι μου εβερ. Ειχε ατμοσφαιρα Ueda πριν τον Ueda, συστημα μαχης εξαιρετικο, story, γραφικα, μουσικη. Ηταν φανταστικο. Αν και μικρο.
Τα panzer shooters οκ, σημερα δεν εχουν και πολυ νοημα. Αλλα ουτε τοτε ημουν Ο φαν. Arcade φαση.

Το Sega Rally οταν το ειχα παιξει σε arcade ειχα παθει πλακιτσα(το ειχα παρει και στο Saturn οταν βγηκε), οχι τοσο το Daytona. Και τα αλλα δεν με τρελαναν ειναι η αληθεια. Το δευτερο Sega Rally δεν μου αρεσε.

Η Sony παντως πρεπει να καλυψει το κενο του sim-arcade που υπαρχει πλεον μετα το κλεισιμο της Evolution. Δεν νομιζω καποιο απο τα παραπανω να μπορει να καλυψει αυτο το κενο. Αλλωστε υπαρχει ελλειψη ομαδας, οχι ελλειψη ip τιτλου(εχει driveclub, motorstorm). H Sega αληθεια βγαζει ραλακια πλεον?

spartan
30-05-2020, 14:31
Προσωπικές επιθυμίες.

Νέο OutRun, νέο SEGA Rally, νέο Daytona, νέο Power Drift, νέο Scud Race, νέο Golden Axe και διάφορα άλλα.

Αδιάφορα: νέο Panzer Dragoon, νέο Phantasy Star, νέο Shenmue, νέο Sonic.
Και ενα afterburner(μεσα σε αυτη την λιστα παρακαλω)

Lefteris_X
30-05-2020, 14:39
Δίνω στον εαυτό μου κόκκινη κάρτα και αυτο-αποβάλλομαι!

Απαράδεκτος είμαι, πως μου διέφυγε;

Είχα ΛΙΩΣΕΙ το AfterBurber II στα coin-op (και στους υπολογιστές, αλλά ήταν άθλιο)......και μετά από δεκαετίες αγόρασα σε digital μορφή το AfterBurner Climax στο PS3 που ήταν ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ.

Again: λείπουν τέτοια arcade επιτεύγματα από το σημερινό gaming τοπίο. Ποικιλία ρε γμτ, κάτι άγνωστο. (και δεν εννοώ indie. Θέλω arcade AAA από SEGA/Konami/Taito/Namco κλπ)


Sorry για το οφφτοπικ!

spartan
30-05-2020, 14:46
Δίνω στον εαυτό μου κόκκινη κάρτα και αυτο-αποβάλλομαι!

Απαράδεκτος είμαι, πως μου διέφυγε;

Είχα ΛΙΩΣΕΙ το AfterBurber II στα coin-op (και στους υπολογιστές, αλλά ήταν άθλιο)......και μετά από δεκαετίες αγόρασα σε digital μορφή το AfterBurner Climax στο PS3 που ήταν ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ.

Again: λείπουν τέτοια arcade επιτεύγματα από το σημερινό gaming τοπίο. Ποικιλία ρε γμτ, κάτι άγνωστο. (και δεν εννοώ indie. Θέλω arcade AAA από SEGA/Konami/Taito/Namco κλπ)


Sorry για το οφφτοπικ!

https://youtu.be/IItwHKhKndY

Κριμα που δεν εχω ποια στην κατοχη μου ps3
Κριμα μεγαλο που η sega(δεν εβγαλε την συγκεκριμενη εκδοση και για ps4)
Σορυ για το οφτοπικ και απο εμενα(αλλα μας επιασε η νοσταλγια μεσα μας()

cocous
30-05-2020, 20:04
Παιδιά ότι και να λέμε η Sega είναι κορυφαία εταιρεία. Μεγάλος fan της μιλάμε
Απο που να αρχίσεις και που να τελειώσεις. Οποιοδήποτε ειδος-κατηγορία παιχνιδιού υπάρχει κορυφαίο στην διάθεσή της. Φανταστείτε και ένα επανασχεδιασμένο fantasy star online. Και πόσα άλλα. Πάντως να πω την αλήθεια προσωπικά κονσόλα θέλω να δώ. Για τα παιχνίδια είμαι 100% σίγουρος ότι θα σκίσει η Sony.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
30-05-2020, 20:10
ο Technical Director της Square Enix στην Ιαπωνια είπε ότι "θέλετε να το παρακολουθήσετε αυτό" σχετικά με το reveal του PS5 άρα περιμένουμε το FF16 και όχι μόνο.

hakoo
30-05-2020, 20:15
Οποτε εχουμε και λεμε
Demon’s souls
Silent hill
Horizon 2
Spiderman 2
Final Fantasy XVI

[emoji14]
Πειτε τωρα που γυριζει

Christos33
30-05-2020, 20:26
God of war συνέχεια έστω κ ένα πρώτο στάδιο δεν θα έχει [emoji39]

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cocous
30-05-2020, 20:28
Demon Souls. Μακάρι να βγεί αληθινό. Πω ρε κάψιμο που έχει να πέσει.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

hakoo
30-05-2020, 20:33
Περιμενω και Capcom με κατι στο event.
RE VIII + PSVR, κανα καινουριο remake, κατι.

Sir_Teraflop
30-05-2020, 20:34
Αν ισχύει η λίστα που θα δείξουν από το Official Playstation Magazine - θα δούμε στην πλειοψηφία παιχνίδια που θα βγουν και για το Series X.

Για αυτό θα πρέπει να δείξουν ΚΑΙ κονσόλα.

Slay
30-05-2020, 20:49
Αν ισχύει η λίστα που θα δείξουν από το Official Playstation Magazine - θα δούμε στην πλειοψηφία παιχνίδια που θα βγουν και για το Series X.

Για αυτό θα πρέπει να δείξουν ΚΑΙ κονσόλα.Εάν δείξουν 1-2 από αυτή την λίστα θα είναι θαύμα. Αποκλειστικά που ρίχνουν σαγωνια στο πάτωμα θα δείξουν, cod και ίσως κανένα από ΕΑ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sir_Teraflop
30-05-2020, 20:55
Εάν δείξουν 1-2 από αυτή την λίστα θα είναι θαύμα. Αποκλειστικά που ρίχνουν σαγωνια στο πάτωμα θα δείξουν, cod και ίσως κανένα από ΕΑ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μα τα αποκλειστικά με βάση το περιοδικό είναι τα Godfall και το Quantum Error.

Όλα τα άλλα είναι Multiplat. (Dirt 5, Gollum κτλ...)

Slay
30-05-2020, 21:00
Μα τα αποκλειστικά με βάση το περιοδικό είναι τα Godfall και το Quantum Error.

Όλα τα άλλα είναι Multiplat. (Dirt 5, Gollum κτλ...)[emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
30-05-2020, 21:05
Αν ισχύει η λίστα που θα δείξουν από το Official Playstation Magazine - θα δούμε στην πλειοψηφία παιχνίδια που θα βγουν και για το Series X.

Για αυτό θα πρέπει να δείξουν ΚΑΙ κονσόλα.

Επαναλαμβάνω ότι η λίστα είναι απλά μια λίστα παιχνιδιών τα οποία ήδη ξέρουμε ότι φτιάχνονται / θα κυκλοφορήσουν για το PS5. Δεν είναι κανένα reveal, ούτε έχει σχέση με το event της Sony.

Sir_Teraflop
30-05-2020, 21:08
[emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι γελάς βρε! :d030:


PlayStation exclusive titles


-Godfall

-Quantum Error




Τhird-party titles


-Assassin’s Creed Valhalla

-Battlefield 6

-Chorus

-Dauntless

-DiRT 5

-Dragon Age 4

-Dying Light 2

-FIFA 21

-Gods & Monsters

-Madden NFL 21

-NHL 21

-Outriders

-Rainbow Six Quarantine

-Rainbow Six Siege

-Scarlet Nexus

-Starfield

-The Elder Scrolls 6

-The Sims 5

-Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

-Watch Dogs Legion

Smaller third party titles and indie games

-A Rat’s Quest: The Way Back Home

-Cygni: All Guns Blazing

-Gothic Remake

-MicroMan

-Nth∧0 Infinity Reborn

-Observer: System Redux

-Path Of Exile 2

-PsyHotel

-Redo! Enhanced Edition

-Sniper Elite 5

-Soulborn

-The Lord Of The Rings: Gollum

-Ultimate Fishing Simulator 2

-Warframe

-WRC 9


https://psaddict.gr/wp-content/uploads/2020/05/PS5-games-official-playstation-magazine.jpg


https://psaddict.gr/wp-content/uploads/2020/05/PS5-games-official-playstation-magazine-1.jpg

Lefteris_X
30-05-2020, 21:16
Για εμένα η λίστα είναι χλιαρή.

Χέστηκα να δω πως θα είναι τα multiplatform.
Γιατί χέστηκα;

Γιατί διαχρονικά ΚΑΝΕΝΑΣ και ΠΟΤΕ 3rd party δεν στοχεύει να ξεζουμίζει τα μηχανήματα. (για ευνόητους λόγους, τους έχω χιλιοπεί: για να προσφέρεται η ίδια περίπου εμπειρία/εικόνα σε όλα τα μηχανήματα ώστε η μία έκδοση να μην "φάει" πωλήσεις από την άλλη)

Σε παρουσιάσεις νέων κονσολών εμένα με ενδιαφέρουν τα 1στ party. Αυτά είναι ενδεικτικά της αξίας των χρημάτων που με καλεί ο κατασκευαστής της νέας κονσόλας να του δώσω.

Slay
30-05-2020, 21:50
Για εμένα η λίστα είναι χλιαρή.

Οπως ειπα και πριν η Sony θα δειξει κατα κύριο λόγο αποκλειστικα, συν 1-2 μεγαλα 3rd party, αυτα περιμενουμε, οχι την λίστα του ΟPM

Lefteris_X
30-05-2020, 21:54
Να αγιάσει το στόμα σου!

Μακάρι να βγεις αληθινός, ειδάλλως θα απογοητευτώ πάρα πολύ.

Also: αυτό το Godfall πως το λένε τέλος πάντων μου φάνηκε παγερά αδιάφορο.

Slay
30-05-2020, 22:02
Το godfall το περιμένω να το δείξουν γιατί είναι launch title.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
30-05-2020, 22:20
Ναι είναι launch τίτλος, εντούτοις εμένα μου φαίνεται σαν πεταμένες εργατοώρες και χρημάτων.
ΔΕΝ χρειαζόταν έναν τέτοιο τίτλο (θεματολογία/είδος gameplay εννοώ) η βιομηχανία, και εν προκειμένω το PS5, για launch next-gen τίτλο.

lak100
30-05-2020, 22:35
εχω 2 επιθυμιες εκδοση της κονσολας με μεγαλυτερο σκληρο και αν ειναι δυνατον ενα τουμπανο πακετο σαν εκεινο του PS4 που ειχε δευτερο μοχλο την καμερα και το killzone πολυ vfm αγορα

PDS
30-05-2020, 22:40
Οποτε εχουμε και λεμε
Demon’s souls
Silent hill
Horizon 2
Spiderman 2
Final Fantasy XVI

[emoji14]
Πειτε τωρα που γυριζει

Και ενα σκουτερ οπως ελεγε και η διαφημιση.

:P

Μη ξεχναμε οτι στην αντιστοιχη παρουσιαση του PS4 ειχαμε knack και Killzone και εντυπωσιαστηκαμε. Mαλλον θα πρεπει να κρατησουμε μικρο καλαθι. Γιατι μια παρουσιαση με ολα τα παραπανω θα ειναι σιγουρα η καλυτερη ολων των εποχων.

Slay
30-05-2020, 22:41
εχω 2 επιθυμιες εκδοση της κονσολας με μεγαλυτερο σκληρο και αν ειναι δυνατον ενα τουμπανο πακετο σαν εκεινο του PS4 που ειχε δευτερο μοχλο την καμερα και το killzone πολυ vfm αγοραΤο δεύτερο πιθανό, το πρώτο πολύ χλωμό

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
30-05-2020, 22:42
εχω 2 επιθυμιες εκδοση της κονσολας με μεγαλυτερο σκληρο και αν ειναι δυνατον ενα τουμπανο πακετο σαν εκεινο του PS4 που ειχε δευτερο μοχλο την καμερα και το killzone πολυ vfm αγορα

Έκδοση με μεγαλύτερο ssd ξέχασέ το, αποκλείεται στα πρώτο μοντέλο. Αργότερα (1-2 χρόνια) ίσως ναι.
Για πακέτα vfm αυτό είναι άλλο θέμα (εμπορικό), εντελώς εκτός παρουσίασης.

Ezio
30-05-2020, 23:11
Εγώ πιστεύω θα έχει gameplay από Horizon 2 και το project με το οποίο ασχολείται η Bluepoint, trailer με κάποια σκηνοθετημένα για trailer κομμάτια gameplay από το Spider-Man 2, κάποια multiplatform (τα οποία δεν με ενδιαφέρουν, μόνο άμα ήταν κανένα gta 6, αλλά το θεωρώ αδύνατον) και αν πρέπει να κάνω κάποια παλαβή πρόβλεψη θα πω και ένα teaser για το God of War 2. Αν και το αποκλείω, ας το πω και ας πάει στα κομμάτια.

Slay
30-05-2020, 23:18
Ακουγεται απο ολοένα και περισσοτερους οτι την κονσόλα δεν θα την δουμε. Στο θέμα του BC επίσης λέγεται οτι η sony δεν έχει πει τιποτα ακομα, και οτι θα προσφέρει αναλογα enchancements στα ps4 παιχνίδια με αυτες της MS (HDR, 4K, 60 fps) φαντάζομαι σε επιλεγμένα παιχνίδια. Επίσης δεν έχουν σταματήσει να ακουγονται τα ίδια και για ps1/ps2/ps3 παιχνίδια, δηλαδή πράγματα που τα είχαμε ακούσει μήνες πριν, αλλα μαλλον ξεχάστηκαν.

Επίσης σχεδιάζουν μια σειρά συνεντεύξεων μέσω των οποίων θα αποκαλυπτουν πληροφοριες για την κονσολα.

Lefteris_X
30-05-2020, 23:32
Μακάρι να δείξουν κι αυτό το υποτιθέμενα φημολογούμενο διαστημικό που ετοιμάζουν 1st party.

spartan
31-05-2020, 01:22
Αν ισχύει η λίστα που θα δείξουν από το Official Playstation Magazine - θα δούμε στην πλειοψηφία παιχνίδια που θα βγουν και για το Series X.

Για αυτό θα πρέπει να δείξουν ΚΑΙ κονσόλα.

Η συγκεκριμενη λιστα ειναι κυριως απο παιχνιδια που ξερουμε τοσο καιρο
Η μεγαλυτερη περιπτωση ειναι να δουμε ομως cross gen τιτλους(που δεν εχουν ανακοινωθει μεχρι στιγμης)π.χ το καινουργιο μπατμαν της WB

tonybsg
31-05-2020, 10:44
Ρε παιδιά αφού στο press release δεν αναφέρει πουθενά για παρουσίαση κονσόλας ή πληροφορίες γι' αυτήν. Γιατί να μπαίνει αυτό στην κουβέντα;

Αν δείξουν κάτι θα είναι ευχάριστη έκπληξη

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Leon_DiZ
31-05-2020, 10:48
Ρε παιδιά αφού στο press release δεν αναφέρει πουθενά για παρουσίαση κονσόλας ή πληροφορίες γι' αυτήν. Γιατί να μπαίνει αυτό στην κουβέντα;

Αν δείξουν κάτι θα είναι ευχάριστη έκπληξη

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk


Δεν ξέρω αν έχει μπει κάπου στο forum, αλλά κάπου γυρνάει ένα tweet από ιάπωνα δημοσιογράφο (νομίζω) που λέει ότι θα το δείξει γιατί τότε ξεκινάει η κατασκευή του και δεν θέλει να γίνει leak από τα assembly lines όπως είχε γίνει και με το PS4 Slim.

Επίσης, δεν έχει λόγο να μη το δείξει τώρα, Ιούνιος είναι.

EDIT: 1265905992765542400

Slay
31-05-2020, 10:59
Δεν ξέρω αν έχει μπει κάπου στο forum, αλλά κάπου γυρνάει ένα tweet από ιάπωνα δημοσιογράφο (νομίζω) που λέει ότι θα το δείξει γιατί τότε ξεκινάει η κατασκευή του και δεν θέλει να γίνει leak από τα assembly lines όπως είχε γίνει και με το PS4 Slim.

Επίσης, δεν έχει λόγο να μη το δείξει τώρα, Ιούνιος είναι.

απο την άλλη μεριά οι περισσοτεροι λένε ότι δεν θα το δειξει την Πεμπτη, καθως η συγκεκριμένη παρουσίαση θα αφορα μόνο παιχνίδια. Ταυτόχρονα για τους λόγους που λες, λένε ότι θα το δείξουν σύντομα μαζί με το teardown , απλά όχι την Πέμπτη, ίσως το κάνουν την επόμενη εβδομάδα.

cocous
31-05-2020, 11:00
Μακάρι να το δείξουν. Ειλικρινά ειναι το μοναδικό που θέλω. Κονσόλα και λεπτομέρειες στα specs όπως λειτουργίες που θα υποστηρίζει, ελεύθερη ram σύστημα ψύξης κτλ.Δεν με ενδιαφέρει αυτήν την στιγμή οποιοδήποτε παιχνίδι και αν δείξουν. Πραγματικά. Στα παιχνίδια της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
31-05-2020, 11:03
απο την άλλη μεριά οι περισσοτεροι λένε ότι δεν θα το δειξει την Πεμπτη, καθως η συγκεκριμένη παρουσίαση θα αφορα μόνο παιχνίδια. Ταυτόχρονα για τους λόγους που λες, λένε ότι θα το δείξουν σύντομα μαζί με το teardown , απλά όχι την Πέμπτη, ίσως το κάνουν την επόμενη εβδομάδα.

Α οκ, δεν το έχω δει κάπου τη συγκεκριμένη είδηση αλλά και να μην το δείξουν στο event και το δείξουν σε blog post / teardown video κτλ κλάιν. Απλά προσωπικά θέλω να το κάνουν άμεσα, ακόμα καλύτερα να το κάνουν αμέσως μετά την παρουσίαση.

Slay
31-05-2020, 11:21
Ειλικρινά ειναι το μοναδικό που θέλω. Κονσόλα και λεπτομέρειες στα specs όπως λειτουργίες που θα υποστηρίζει, ελεύθερη ram σύστημα ψύξης κτλ.Δεν με ενδιαφέρει αυτήν την στιγμή οποιοδήποτε παιχνίδι και αν δείξουν. Πραγματικά. Στα παιχνίδια της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.

Θα απογοητευτεις τότε την Πεμπτη, το καλύτερο που μπορεις να περιμένεις ειναι να δείξουν την κονσόλα στο τέλος, αν και οπως ειπα και αυτό χλωμό ειναι. Αλήθεια η ελευθερη μνημη γιατί σε απασχολει? θα γράψεις κώδικα για αυτο?

Γενικά απο αυτά που ακούω το σχέδιο της sony ειναι να δειχνει διάφορα κομμάτια πληροφοριών, ειτε σε event ειτε σε blog post, ειτε με συνεντευξεις σχεδόν όλο το καλοκαίρι. Θα δειξουν στην αρχη παιχνιδια, μετα ξερω γω την μορφη και το teardown, κάποια άλλη στιγμη θα μιλήσουν για το BC, μετά θα δειξουν UI και features, μετά πάλι άλλα παιχνίδια π.χ. Indies ή 3rd party και κάπως έτσι θα πάμε όλο το καλοκαίρι.

tomic20
31-05-2020, 11:22
https://www.youtube.com/watch?v=QAY9drlaWOI

αυτη εδω η λιστα εχει μερικες καλες πιθανες παρουσιες, τις οποιες δεν τις ηξερα και εχουν αρκετη λογικη...πχ το WiLD και το crimson desert. Ακομα και το project awakening, gollum... Δε ξερω αν θα ειναι καλα παιχνιδια, αλλα ειναι παιχνιδια που δειχνουν καλα στα τρειλερ...

για το batman, harry potter κτλ δε νομιζω οτι θα τα δειξουν, η warner λογικα θα τα κρατησει για το δικο της event...

cocous
31-05-2020, 11:30
Θα απογοητευτεις τότε την Πεμπτη, το καλύτερο που μπορεις να περιμένεις ειναι να δείξουν την κονσόλα στο τέλος, αν και οπως ειπα και αυτό χλωμό ειναι. Αλήθεια η ελευθερη μνημη γιατί σε απασχολει? θα γράψεις κώδικα για αυτο?

Γενικά απο αυτά που ακούω το σχέδιο της sony ειναι να δειχνει διάφορα κομμάτια πληροφοριών, ειτε σε event ειτε σε blog post, ειτε με συνεντευξεις σχεδόν όλο το καλοκαίρι. Θα δειξουν στην αρχη παιχνιδια, μετα ξερω γω την μορφη και το teardown, κάποια άλλη στιγμη θα μιλήσουν για το BC, μετά θα δειξουν UI και features, μετά πάλι άλλα παιχνίδια π.χ. Indies ή 3rd party και κάπως έτσι θα πάμε όλο το καλοκαίρι.Βασικά πιο πολύ από περιέργεια. Τι χρησιμοποιεί το λειτουργικό κτλ. Το κούρασαν πάντως πολύ. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ με τα δικά μου μάτια. Και δεν νομίζω να είμαι μόνο εγω που πιστεύω σε αυτό. Ειλικρινά δηλ δεν με συγκινεί τίποτα άλλο αυτή την στιγμή. Μόνο οτι αφορά την κονσόλα. Δεν πα να δείξουν και last of us 13? Γιατί γνωρίζω ότι στα exclusives η Sony θα αφήσει εποχή πάλι. Με έχει κερδίσει κατά πολύ και εκτιμώ και την Ελληνική Γλώσσα που βάζει στα παιχνίδια της, είτε μετάφραση, είτε υποτίτλους. Τώρα όσον αφορά τα third party τι να πω. Αφου πάνω κάτω τα ίδια είναι κάθε φορά.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Slay
31-05-2020, 11:38
Βασικά πιο πολύ από περιέργεια. Τι χρησιμοποιεί το λειτουργικό κτλ. Το κούρασαν πάντως πολύ. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ με τα δικά μου μάτια.
Ok ,απλα να θυμίσω ότι παρόμοιες πληροφορίες για το Ps4 τις είχαμε μάθει 10 Ιουνίου στην Ε3 2013

PDS
31-05-2020, 12:16
Πάντως το event είναι μια ώρα. Εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να συμπεριλάβει όλα τα θεματα που αφορούν το ps5. Τεχνικά χαρακτηριστικά, design κονσόλα, ψύξη, VR, Games κτλ. Θα αφησει έξω αρκετά.

Lefteris_X
31-05-2020, 12:17
Βασικά πιο πολύ από περιέργεια. Τι χρησιμοποιεί το λειτουργικό κτλ. Το κούρασαν πάντως πολύ. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ με τα δικά μου μάτια. Και δεν νομίζω να είμαι μόνο εγω που πιστεύω σε αυτό. Ειλικρινά δηλ δεν με συγκινεί τίποτα άλλο αυτή την στιγμή. Μόνο οτι αφορά την κονσόλα. Δεν πα να δείξουν και last of us 13? Γιατί γνωρίζω ότι στα exclusives η Sony θα αφήσει εποχή πάλι. Με έχει κερδίσει κατά πολύ και εκτιμώ και την Ελληνική Γλώσσα που βάζει στα παιχνίδια της, είτε μετάφραση, είτε υποτίτλους. Τώρα όσον αφορά τα third party τι να πω. Αφου πάνω κάτω τα ίδια είναι κάθε φορά.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για το OS μην αγχώνεσαι γιατί λόγω του ssd δεν θα τρώει ΚΑΘΟΛΟΥ RAM.

Λιανά:
Έχουμε 16 GB RAM.

Ας πούμε ότι το OS απαιτεί 2GB RAM (παραπάνω RAM το λιτό OS δεν χρειάζεται).

Οπότε με το μυαλό μας λέμε ότι 16-2 = 14GB RAM ελεύθερα, σωστά;

Λάθος.

Λόγω του SSD, άνετα μπορούν και τα 16 GB RAM να είναι διαθέσιμα.

Πως;

Ας πούμε ότι παίζεις ένα παιχνίδι που σημαίνει ότι και τα 16 GB RAM είναι ήδη κατειλημμένα.

Πατάς το PS κουμπί στο DualSense για να σου εμφανιστεί το OS (Δεν έχεις κάνει quit/close το παιχνίδι. Συνεχίζει να τρέχει στο background)

Αυτομάτως, λόγω της ταχύτητας του ssd, 2 GB RAM από το παιχνίδι "μεταφέρονται" στον ssd και όλο το OS φορτώνεται από τον ssd στην RAM. Αυτό απαιτεί περίπου 200-300 miliseconds.

Κάνεις ότι θες στο OS (βλέπεις notifications, στέλνεις μηνύματα, μπαίνεις στο Store, ανοίγεις party chat κλπ) και ξαναπατάς το PS κουπί στο DSense για να επιστρέψεις στο παιχνίδι.

Μέσα σε 200-300 ms έχει γίνει ανταλλαγή του των 2 GB OS που είναι στη RAM με τα 2 GB του παιχνιδιού που είναι στον ssd.

Έτσι λοιπόν, τα 16 GB RAM......πάντα θα είναι 16 GB RAM.

ΥΓ: Κατά την ίδια νοοτροπία, τα 16 GB RAM μπορούν να γίνουν 20-30-100 GB "RAM". (το έχουμε ξαναπεί). Απλά ο dev, χρησιμοποιεί συνεχώς 14-15 GB RAM όλη την ώρα για το παιχνίδι και αφήνει πχ. 1-2 GB RAM "ελεύθερα" που όλη την ώρα ο SSD γεμίζει (κατά βούληση του dev) με ότι θέλει από τον SSD. Έτσι λοιπόν, αυτά τα 1-2 GB RAM έχουν άμεση πρόσβαση σε όσα GB ssd γουστάρει ο dev. Οπότε έχουμε 14-15GB RAM κανονικής RAM και 1-2 GB RAM + SSD που "μεταφράζονται" ουσιαστικά σε όσα GB γουστάρεις (10-20-50-100-200 GB). Η λεγόμενη Virtual RAM. (Είναι μια έννοια δεκαετιών, χρησιμοποιείται επίσης δεκαετίες στους υπολογιστές, αλλά ήταν και παραμένει αρκετά αργή σε σχέση με την ταχύτητα της RAM. Λόγω του PS5 ssd πλέον, η ανταλλαγή 1 GB RAM και 1 GB ssd είναι τόσο ταχύτατη που ουσιαστικά έχεις άπλετη RAM στην διάθεσή σου)

cocous
31-05-2020, 12:26
Για το OS μην αγχώνεσαι γιατί λόγω του ssd δεν θα τρώει ΚΑΘΟΛΟΥ RAM.

Λιανά:
Έχουμε 16 GB RAM.

Ας πούμε ότι το OS απαιτεί 2GB RAM (παραπάνω RAM το λιτό OS δεν χρειάζεται).

Οπότε με το μυαλό μας λέμε ότι 16-2 = 14GB RAM ελεύθερα, σωστά;

Λάθος.

Λόγω του SSD, άνετα μπορούν και τα 16 GB RAM να είναι διαθέσιμα.

Πως;

Ας πούμε ότι παίζεις ένα παιχνίδι που σημαίνει ότι και τα 16 GB RAM είναι ήδη κατειλημμένα.

Πατάς το PS κουμπί στο DualSense για να σου εμφανιστεί το OS (Δεν έχεις κάνει quit/close το παιχνίδι. Συνεχίζει να τρέχει στο background)

Αυτομάτως, λόγω της ταχύτητας του ssd, 2 GB RAM από το παιχνίδι "μεταφέρονται" στον ssd και όλο το OS φορτώνεται από τον ssd στην RAM. Αυτό απαιτεί περίπου 200-300 miliseconds.

Κάνεις ότι θες στο OS (βλέπεις notifications, στέλνεις μηνύματα, μπαίνεις στο Store, ανοίγεις party chat κλπ) και ξαναπατάς το PS κουπί στο DSense για να επιστρέψεις στο παιχνίδι.

Μέσα σε 200-300 ms έχει γίνει ανταλλαγή του των 2 GB OS που είναι στη RAM με τα 2 GB του παιχνιδιού που είναι στον ssd.

Έτσι λοιπόν, τα 16 GB RAM......πάντα θα είναι 16 GB RAM.

ΥΓ: Κατά την ίδια νοοτροπία, τα 16 GB RAM μπορούν να γίνουν 20-30-100 GB "RAM". (το έχουμε ξαναπεί). Απλά ο dev, χρησιμοποιεί συνεχώς 14-15 GB RAM όλη την ώρα για το παιχνίδι και αφήνει πχ. 1-2 GB RAM "ελεύθερα" που όλη την ώρα ο SSD γεμίζει (κατά βούληση του dev) με ότι θέλει από τον SSD. Έτσι λοιπόν, αυτά τα 1-2 GB RAM έχουν άμεση πρόσβαση σε όσα GB ssd γουστάρει ο dev. Οπότε έχουμε 14-15GB RAM κανονικής RAM και 1-2 GB RAM + SSD που "μεταφράζονται" ουσιαστικά σε όσα GB γουστάρεις (10-20-50-100-200 GB). Η λεγόμενη Virtual RAM. (Είναι μια έννοια δεκαετιών, χρησιμοποιείται επίσης δεκαετίες στους υπολογιστές, αλλά ήταν και παραμένει αρκετά αργή σε σχέση με την ταχύτητα της RAM. Λόγω του PS5 ssd πλέον, η ανταλλαγή 1 GB RAM και 1 GB ssd είναι τόσο ταχύτατη που ουσιαστικά έχεις άπλετη RAM στην διάθεσή σου)Πολύ ωραία πράγματα και πολύ καλή εξήγηση. Άντε να δούμε.
Λοιπόν δεν ξέρω αν αυτό είναι αληθινό αλλά εγώ άργησα να κλείσω το στόμα με αυτό που είδα. Κοιτάξτε τ παρακάτω βίντεο...

https://youtu.be/phdRNtvNc8Y

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Slay
31-05-2020, 12:29
Potentiel graphics demo on PS5
Οπότε φυσικά και δεν ειναι αληθινό.

cocous
31-05-2020, 12:30
Οπότε φυσικά και δεν ειναι αληθινό.Τα σπάει όμως. Τρομερά γραφικά.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

odytsak
31-05-2020, 12:45
Εγώ δεν βλέπω γραφικά, τραβηγμένο με κάμερα είναι. :P

spartan
31-05-2020, 14:25
Πάντως το event είναι μια ώρα. Εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να συμπεριλάβει όλα τα θεματα που αφορούν το ps5. Τεχνικά χαρακτηριστικά, design κονσόλα, ψύξη, VR, Games κτλ. Θα αφησει έξω αρκετά.
Δεν ειναι μια ωρα ακριβως.(αλλα πανω απο μια ωρα απο οτι λενε επισημος)

spartan
01-06-2020, 03:14
https://youtu.be/g1BgsltfIdc

Slay
01-06-2020, 08:08
Μάλλον fake, αλλά το βάζω για την περίπτωση που δεν ειναι.

https://pbs.twimg.com/media/EZZrDCEXYAEIlKd?format=png&name=small

Christos33
01-06-2020, 10:23
Μάλλον fake, αλλά το βάζω για την περίπτωση που δεν ειναι.

https://pbs.twimg.com/media/EZZrDCEXYAEIlKd?format=png&name=smallΑυτό είναι ίδιο το X κ 99% fake.
Edit
Μάλλον δεν μοιάζει έχει κ μια γραμμή στην μέση.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
01-06-2020, 13:34
Όντως μοιάζει πολύ στο Xbox One. Επίσης δεν μου φαίνεται να ταιριάζει και με το χειριστήριο που μας έχουν παρουσιάσει..
Πάντως προσωπικά η εμφάνιση της κονσόλας είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει.
Παιχνίδια να δούμε και μετά αν βγει και σε design που θα μου αρέσει ακόμα καλύτερα.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Slay
01-06-2020, 14:16
O Tidux λεει ότι ειναι fake, και κάποιοι άλλοι που το εψαξαν λένε το ίδιο.

hakoo
01-06-2020, 14:21
Επίσης δεν μου φαίνεται να ταιριάζει και με το χειριστήριο που μας έχουν παρουσιάσει..


Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι, χρωματικα και αισθητικα δεν εχει καμια σχεση με το χειριστηριο.
Μπαινουν που μπαινουν στον κοπο, τουλαχιστον ας ειναι λιγο believable.

PDS
01-06-2020, 15:02
1267337899772530688

odytsak
01-06-2020, 15:47
Μάλλον μας τρολάρει ο Yoshida,
δεν γίνεται να μην γνωρίζει ότι μετά το firmware update 7.51 δεν μπορείς να κάνεις sign in στο PS4 YouTube app.

PDS
01-06-2020, 16:06
Τι εννοεις? το ''events'' χρησιμοποιει Youtube app, το οποιο δεν σε αφηνει να κανεις Log in λογο προβληματος απο το update?

spartan
01-06-2020, 17:49
Μάλλον μας τρολάρει ο Yoshida,
δεν γίνεται να μην γνωρίζει ότι μετά το firmware update 7.51 δεν μπορείς να κάνεις sign in στο PS4 YouTube app.
Οντως σε πεταει εξ αρχης. αλλα νομιζω μετα ξανα κανεις συνδεση εκ νεου.Και δουλευει κανονικα

odytsak
01-06-2020, 18:06
Aν δουλεύει σε σένα είσαι ο μοναδικός στον κόσμο, ούτε από την Google δεν μπορούν να βρουν που είναι το πρόβλημα και από την Sony ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
Το τελευταίο update από την Google: Update: The fix for the PS4 login issue is taking longer than expected - rest assured our teams are still on it!
https://support.google.com/youtube/thread/49846715?hl=en

Προσωπικά το έχω ψάξει όσο δεν πάει γιατί και streamάρω και ανεβάζω βιντεάκια σε σχεδόν καθημερινή βάση, έχει καταντήσει αηδία η όλη κατάσταση,
πριν λίγο πήγα να δω κανένα βιντεάκι με τις διαδηλώσεις στην Αμερική και μου λέει να κάνω sign in γιατί το περιεχόμενο είναι για πάνω από 18 χρονών,
όσες φορές κι αν προσπαθήσω συνέχεια το ίδιο error NP-37602-8.
Η πλάκα είναι ότι όταν ήμουν 18 δεν υπήρχε η Google :P

Christos33
01-06-2020, 18:15
Νομίζω στο update έχει όντως θέμα να δεις μπορείς, γενικά τα έχει κάνει αχταρμά σε αυτό η Sony, εγώ δεν μπορώ να βρω το πρόγραμμα που φτιάχνουμε τα βίντεο λέει υπάρχει άλλα δεν υπάρχει πουθενά, ρώτησα στην Sony κ λέτε ότι τους κατέβει, εντελώς αλλού.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alan sirer
01-06-2020, 18:23
εγώ δεν μπορώ να βρω το πρόγραμμα που φτιάχνουμε τα βίντεο λέει υπάρχει άλλα δεν υπάρχει πουθενά

https://store.playstation.com/en-gr/product/IP9100-CUSA00572_00-EURELE0000000100

odytsak
01-06-2020, 18:26
Σωστός ο Τόλης, αν δεν το βρίσκεις από την κονσόλα πάτα download to your PS4 και θα στο κατεβάσει.

Christos33
01-06-2020, 18:30
Ναι ρε γάτες, νομίζετε δεν το έκανα [emoji16][emoji16][emoji16].
Μου λέει υπάρχει κ δεν υπάρχει στο ps4 κατεβάζει κανονικά ότι θέλω από αλλά παιχνίδια για εισαγωγή κ.α.
Παλιά δουλεύε ξαφνικά σε ένα update χάθηκε κ δεν με αφήνει, δεν υπάρχει επιλογή να το σβήσω κ να το ξανακατεβάσω.
Edit
Το είχα κατεβάσει κ από άλλο account κ δεν μου το εμφανίζει.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

odytsak
01-06-2020, 18:36
Καλά ρε, μη βαράς:P:P:P:P:P

Christos33
01-06-2020, 18:38
Καλά ρε, μη βαράς:P:P:P:P:PΚαλά εσύ δεν βαρέθηκες το guns up εγώ θέλω να μην παίζει στο PS5,, να γκρινιάζεις για BC [emoji39][emoji39][emoji39][emoji39][emoji39]

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alan sirer
01-06-2020, 18:44
σε εμενα μια χαρα υπαρχει και κατεβαινει κανονικα


https://i.imgur.com/Of9TMGy.jpg
https://i.imgur.com/iaI4ylf.jpg
https://i.imgur.com/1bJSIBz.jpg

odytsak
01-06-2020, 18:59
Καλά εσύ δεν βαρέθηκες το guns up εγώ θέλω να μην παίζει στο PS5,, να γκρινιάζεις για BC
Έρχεται το GUNS UP 2 στο PS5! :yes:

Lefteris_X
01-06-2020, 19:03
Χριστόφορε γύρισε το μηχάνημα ΟΛΟ πάλι σε αγγλική γλώσσα. Και κάνε πάλι τα ίδια μπας και στο κατεβάσει/εμφανίσει.

Christos33
01-06-2020, 19:22
Χριστόφορε γύρισε το μηχάνημα ΟΛΟ πάλι σε αγγλική γλώσσα. Και κάνε πάλι τα ίδια μπας και στο κατεβάσει/εμφανίσει.Λες; Θα το δοκιμάσω αυτό δεν το έχω σκεφτεί thx.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sir_Teraflop
01-06-2020, 19:55
Εγώ πιστεύω πάντως ότι θα δείξουν και την κονσόλα.

Η ανακοίνωση του event που δείχνει το χειριστήριο μόνο - σε αυτό συνηγορεί. Θα συμπληρώσουν την εικόνα για τα μελλοντικά event.

djpar
01-06-2020, 19:57
Εγώ πιστεύω πάντως ότι θα δείξουν και την κονσόλα.

Η ανακοίνωση του event που δείχνει το χειριστήριο μόνο - σε αυτό συνηγορεί. Θα συμπληρώσουν την εικόνα για τα μελλοντικά event.

Και εγώ αυτό πιστεύω ότι στο τέλος του event θα κλείσουν με το πως είναι η κονσόλα

Christos33
01-06-2020, 20:18
Μάλλον κ εγώ αυτό πιστεύω.
Από τιμή που το υπολογίζεται;
Εγω πριν λίγο καιρό έλεγα 450 αντε με το ζόρι 500,αλλά βλέπω τον τελευταίο καιρό το πάνε σιγά σιγά να μας ανακοινώσουν 550 με 600 ευρώ.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
01-06-2020, 20:27
Προσωπική μου εκτίμηση: αποκλείεται 600 ευρώ γιατί θα σημαίνει sudden death για τη Σονυ. Ακολούθως, αποκλείεται 550 γιατί είναι πολύ κοντά με το 600.

Στην χειρότερη περίπτωση 500 ευρώ με κάποιο bundle (joypad, game).

Στην καλύτερη 400 εντελώς σκέτη κονσόλα.

Christos33
01-06-2020, 20:39
Προσωπική μου εκτίμηση: αποκλείεται 600 ευρώ γιατί θα σημαίνει sudden death για τη Σονυ. Ακολούθως, αποκλείεται 550 γιατί είναι πολύ κοντά με το 600.

Στην χειρότερη περίπτωση 500 ευρώ με κάποιο bundle (joypad, game).

Στην καλύτερη 400 εντελώς σκέτη κονσόλα.Μακάρι γιατί αρχίζει να πέφτει πολύ μπουρου μπουρου τι μπορεί να κάνει η κονσόλα, τι γαματη που θα είναι κ γρήγορο ssd κ θα δείτε τα παιχνίδια κ τσουπ πάρε ένα 600 [emoji39][emoji39][emoji39]

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sir_Teraflop
01-06-2020, 20:39
Παίζουν με την Nand - εκεί εξαρτάται η τιμή.

12κάναλος controller θέλει και αντίστοιχα CHIP (64Μ) για να φτάσει την χωρητικότητα - δεν είναι ότι κάνουν stacking με 4κάναλο να μειωθεί το κόστος παραγωγής.

Λέω εγώ τώρα - μπορεί να κάνω και λάθος.

odytsak
01-06-2020, 20:42
Μην αγχώνεστε για την τιμή, 399 ευρώ θα είναι για όλη την Ευρώπη, στην Ελλάδα κλασικά 409 :P

Slay
01-06-2020, 20:42
Κάπου είδα οτι παίζει διαφήμιση στην TV για το event (οχι Ελλάδα) οπότε σίγουρα περιμένουμε Ε3 level event.

mihalis13
01-06-2020, 20:43
Η 344€ από τον Κωτσόβολο [emoji14]

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Slay
01-06-2020, 20:45
Όντως στην Αμερική έχει διαφημίσεις στην τηλεόραση http://www.pushsquare.com/news/2020/06/sony_going_all-out_on_ps5_reveal_event_with_tv_advertising

Sir_Teraflop
01-06-2020, 20:46
449 το βλέπω. 399 μόνο αν κάνει επιθετική κίνηση η MS.

Που δεν βλέπω τιμή να ανακοινώνεται πριν τον Ιούλιο.

odytsak
01-06-2020, 20:50
Η 344€ από τον Κωτσόβολο [emoji14]

Aυτό ήταν λαχείο, και πίστευα ότι θα μας το ακύρωνε ο Κωτσόβολας με τις γνωστές δικαιολογίες αλλά προς τιμήν του έστειλε κανονικά τις προπαραγγελίες των 344 ευρώ.
Μετέπειτα πήρα και το PS4 Pro και το PSVR με προπαραγγελία από τον Κωτσόβολα γιατί εξηγήθηκε ωραία και λογικά από κει θα προπαραγγείλω και το PS5.

Christos33
01-06-2020, 20:52
Καλά σε λίγο θα πειτε ότι είναι ποιο φτηνό κ από το ps4pro, ξεχάστε το 399,απο 450 να υπολογίζεται.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

odytsak
01-06-2020, 21:15
Όντως στην Αμερική έχει διαφημίσεις στην τηλεόραση http://www.pushsquare.com/news/2020/06/sony_going_all-out_on_ps5_reveal_event_with_tv_advertising

Πολύ καλό αυτό, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα είναι παρουσίαση της πλάκας, θα δούμε και κονσόλα και παιχνίδια και πιστεύω και ημερομηνία κυκλοφορίας και τιμή!

1267470450675847168

Leon_DiZ
01-06-2020, 21:16
Ναι το είχαν πει ότι θελουν κάτι αντίστοιχο με Ε3 αλλά διαφημίσεις στην τηλεόραση δεν τις περίμενα

Excited!!

Slay
01-06-2020, 21:19
θα δούμε και κονσόλα και παιχνίδια και πιστεύω και ημερομηνία κυκλοφορίας και τιμή!

Εγω πιστέυω ότι θα δείξουν παιχνίδια που θα ρίξουν σαγονια (οπως το UE5 demo) και μετά χωρίς να δειξουν κονσόλα και τιμή ο κόσμος θα είναι σε φάση...
https://pbs.twimg.com/media/DJizrEoW0AAkg0k.jpg

Υ.Γ. υπάρχει και η φημολογία με την Sega.

Sir_Teraflop
01-06-2020, 21:25
Θα είναι μεγάλη φλοπιά να μην δείξουν κονσόλα στο κοινό.

Ρεαλιστικά να το δεις αυτά ΔΕΝ γίνονται - εκτός και αν θέλουν να περάσουν σε όλον τον κόσμο ότι το PS5 είναι ένα ...Stadia Controller.

Christos33
01-06-2020, 21:25
Εγω πιστέυω ότι θα δείξουν παιχνίδια που θα ρίξουν σαγονια (οπως το UE5 demo) και μετά χωρίς να δειξουν κονσόλα και τιμή ο κόσμος θα είναι σε φάση...
https://pbs.twimg.com/media/DJizrEoW0AAkg0k.jpg

Υ.Γ. υπάρχει και η φημολογία με την Sega.Εσύ βαλτός είσαι [emoji16][emoji16][emoji16][emoji16]
Έρχεσαι στα λόγια μου πάντως, τσουπ πάρτο από πίσω γιατί αν την κάνουν έτσι θα πονάει η τιμή.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
01-06-2020, 21:28
Αν βγάλει κάτι από τα κλασικά της franchise η SEGA στο PS5 θα συγκινηθώ ο φούστης.
Και ΜΑΠΑ να βγει το PS5 (λέμε τώρα), προσωπικά θα το αγοράσω λόγω SEGA.

Ώ, ρε Παναγία μου, να έχω day 1 PS5 και παιχνίδια από SEGA.
Μεταμορφώνομαι σε Λευτέρη 12 ετών και χτυπιέμαι μόνος μου μέσα στο δωμάτιο!

Leon_DiZ
01-06-2020, 21:40
Αναβάλλεται μέχρι νεωτέρας το event


1267525525825900549

Sir_Teraflop
01-06-2020, 21:41
????????

Nodens
01-06-2020, 21:44
????????

Λογικά λόγω του χαμού που επικρατεί στις ΗΠΑ

Sir_Teraflop
01-06-2020, 21:44
Και εγώ αυτό σκέφτηκα να σου πω.

Lefteris_X
01-06-2020, 21:46
Μπορεί εμάς να μας ξενερώνει αυτή η κίνηση, αλλά είναι η πρέπουσα (επιχειρηματικά και ηθικά).

odytsak
01-06-2020, 21:50
Εντάξει, η Αμερική φλέγεται, λογική κίνηση,
αν βάλετε στο youtube έχει εκατοντάδες ώρες υλικό από ξύλο και πλιάτσικο στα καταστήματα μέχρι βενζινάδικα να έχουν παραδοθεί στις φλόγες.

Sir_Teraflop
01-06-2020, 21:54
Οπότε μιλάμε για παραδοχή ότι όλος ο κόσμος χορεύει στους ρυθμούς του US και ας τα κάνουν σκατά κάθε 10~15 χρόνια γιατί πάντα θα υπάρχει ένας ψυχοπαθής παντού και πάντοτε.

DJTaurus
01-06-2020, 22:04
Είμαι σίγουρος ότι αν οι αμερικανοί βομβάρδιζαν το Ιράκ που δεν είναι τόσο important δεν θα ακυρωνόταν το event. Προφανώς και δεν διαφωνώ με την κίνηση της Sony για όσο διαρκούν οι αναταραχές. Την ευαισθησία και την αναισθησία κατακρίνω που δείχνουν οι big tech companies.

hakoo
01-06-2020, 22:17
Αν μεινουμε στην ουσια η λογικη της ακυρωσης ειναι σωστη.
Τωρα αν θελουμε να το απλωσουμε το θεμα προφανως αν αυτη η κριση αφορούσε αλλη χωρα δεν νομιζω να εδειχναν τα ιδια αντανακλαστικα. Το ενα δεν αναιρει το αλλο παντως, ειναι μια σωστη κινηση.
Επισης δεν ειναι η μοιρα του ps5 να εμφανιστει καποια στιγμη φετος, εχει γινει σαφες νομιζω [emoji14]

obione
01-06-2020, 22:29
Βλακώδες τελείως κίνηση..
Απλά σε κάθε διακοπή απο το χαμο και τα δακρυγόνα στα καναλια θα έπρεπε να επέμβει η Σονη και να κάνει reveal to ps5.
Και γαμω.
-Διακοπή για διαφημίσεις ταταρα.. ps5 ..preorder for street of rage exclusive game bonus.

odytsak
01-06-2020, 22:41
Επισης δεν ειναι η μοιρα του ps5 να εμφανιστει καποια στιγμη φετος, εχει γινει σαφες νομιζω

Εγώ το καημένο το Last of Us 2 σκέφτομαι, έχει γίνει τεράστια επένδυση και έχει φάει ήδη ένα delay και ταυτοχρόνως κάποιος μαλάκας έκανε leak όλο το παιχνίδι,
τώρα τα καταστήματα στην αμερική (που είναι η μεγαλύτερη αγορά του κόσμου) είναι κατεστραμμένα και λεηλατημένα, πάει το retail, εξτρα εκδόσεις, συλλεκτικές κλπ.

Lefteris_X
01-06-2020, 22:42
Νταξ ρε παιδιά, δεν έγινε ξαφνικά η Σονυ φιλανθρωπική εταιρεία (όπως και καμία εδώ που τα λέμε).

Είναι απλή επιχειρηματική λογική:

- Μέσα στο χαμό, λίγοι θα κάτσουν να δουν το event (χασούρα για Σονυ).

- Ίσως κάποιοι το βρουν ευκαιρία να κράξουν τη Σονυ με τα γνωστά (αλλά σωστά) : το καθίκι η Σονυ, μέσα σε τέτοιο χαμό και μας δείχνει παιχνίδια; (χασούρα again)

Οπότε, ως επιχειρηματίες, αποφάσισαν με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια: Και θα αναβάλουμε το event (άρα αποφεύγουμε την χασούρα να το δουν λίγοι) και θα βάλουμε όμορφη προτασούλα "είναι οι στιγμές τέτοιες που πρέπει να ακούγονται πιο σημαντικές φωνές" (όχι μόνο γλιτώνουμε το κράξιμο αν το δείχναμε, αλλά κερδίζουμε κιόλας πόντους από πλευράς ηθικής).


ΥΓ: Όταν βγήκε το PS2 είχαν μπουκάρει οι Αμερικάνοι στον Κόλπο version 2. Όχι μόνο δεν έτρεξε ρουθούνι, αλλά ακουγόταν (η μπούρδα) ότι ο Σαντάμ αγόραζε σαν τρελός PS2 για να εξοπλίσει με τα τσιπ των, τους πυραύλους του = έεεεεεεξτρα δημοσιότητα (και πωλήσεις) το PS2. Όχι, οι εταιρείες δεν έχουν ηθική. Έχουν μετοχές.

lak100
01-06-2020, 22:42
κινηση χωρις κανενα νοημα απο sony την στιγμη κιολας που μιλαμε για κατι σε κονσερβα. με τους ρυθμους χελωνας που πανε αντε να δουμε ποτε θα το δειξουν

Lefteris_X
01-06-2020, 22:46
κινηση χωρις κανενα νοημα απο sony την στιγμη κιολας που μιλαμε για κατι σε κονσερβα. με τους ρυθμους χελωνας που πανε αντε να δουμε ποτε θα το δειξουν

Έχει απόλυτο -επιχειρηματικό- νόημα!

Διάβασε το προηγούμενο ποστ μου και θα καταλάβεις.

ΟΤΙ κάνουν οι εταιρείες είναι ζυγισμένο και μελετημένο για το δικό τους κέρδος ή/και αποφυγή χασούρας.

Δεν συζητάμε κάτι καινούριο.
Επί δεκαετίες γνωστά πράματα!

hakoo
01-06-2020, 22:55
κινηση χωρις κανενα νοημα απο sony την στιγμη κιολας που μιλαμε για κατι σε κονσερβα. με τους ρυθμους χελωνας που πανε αντε να δουμε ποτε θα το δειξουν

Αυτο που λεει ο Λευτερης, εχω την εντυπωση οτι οι εταιρειες τρεμουν το negative publicity οταν εχει να κανει με κοινωνικα/πολιτικα θεματα και να εμπλακουν με αρνητικο τροπο σε ο,τι αφορα social media campaigns.
Και λεω για social media γιατι παλαιοτερα υπηρχε καποιος τροπος να κανεις damage control, τωρα απαξ και εμπλακεις αρνητικα σε social media campaign την πατησες.
Επιμενω παντως, ανεξαρτητως κινητρου ειναι μια σωστη κινηση σε ο,τι αφορα την ουσια.

lak100
01-06-2020, 23:12
Έχει απόλυτο -επιχειρηματικό- νόημα!

Διάβασε το προηγούμενο ποστ μου και θα καταλάβεις.

ΟΤΙ κάνουν οι εταιρείες είναι ζυγισμένο και μελετημένο για το δικό τους κέρδος ή/και αποφυγή χασούρας.

Δεν συζητάμε κάτι καινούριο.
Επί δεκαετίες γνωστά πράματα! ετσι οπως το θετεις ναι μαζι σου με ενοχλει ομως πολυ αυτη η υποκρισια γιατι ξεκαθαρα την θεωρω υποκρητιηκ την σταση της

Lefteris_X
01-06-2020, 23:31
Μετοχές και ειλικρίνεια δεν πάνε μαζί!

Πιο υποκρισία δεν πάει. Τέρμα λέβελ. (για όλες τις εταιρείες, το τονίζω αυτό)

Kapa
01-06-2020, 23:54
Το να ακυρωθεί το event μαζί τους. Όλα καλα. Κάποια στιγμή θα δούμε τι θα παίξουμε στη κονσόλα.

Θα μπορούσαν όμως να δείξουν τη κονσόλα με ένα post στο playstation blog, με τον τρόπο που έδειξαν το χειριστήριο.

Για να καλύψουν με κάποιο τρόπο και την ανυπομονησία όσων περίμεναν το event.



Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

odytsak
01-06-2020, 23:57
Το μιας και πλέον ώρας βιντεάκι είναι ήδη έτοιμο, δεν γίνεται να αφαιρέσουν πράγματα και δως του πάλι μοντάζ από την αρχή κλπ
υπομονή μια βδομάδα ακόμα, λογικά την επόμενη Πέμπτη, δεν νομίζω οι διαδηλώσεις να κρατήσουν πάνω από μία εβδομάδα και είμαστε ήδη στην έκτη μέρα.

Lefteris_X
01-06-2020, 23:58
α) Και πάλι θα τους ερχόταν μπούμερανγκ (ρε κ@ριόληδες εδώ ο κόσμος καίγεται -για τους αμερικανούς ΗΠΑ= όλος ο κόσμος- και εσείς ποστάρετε κονσόλα; )

β) θα "έκαιγαν" ένα μελλοντικό δυνατό τους χαρτί χωρίς όφελος, απεναντίας χασούρα (βλέπε "α" ). Κρατούν το δυνατό χαρτί για πιο μετά, πιο κατάλληλη στιγμή.

Έτσι όπως τα έκαναν φουτάνα όλα στις ΗΠΑ.....γενικώς όλα τα gaming event τον έχουν ψιλοπιεί.

Slay
01-06-2020, 23:59
Το να ακυρωθεί το event μαζί τους. Όλα καλα. Κάποια στιγμή θα δούμε τι θα παίξουμε στη κονσόλα.

Θα μπορούσαν όμως να δείξουν τη κονσόλα με ένα post στο playstation blog, με τον τρόπο που έδειξαν το χειριστήριο.

Για να καλύψουν με κάποιο τρόπο και την ανυπομονησία όσων περίμεναν το event.



Sent from my Mi 9T Pro using TapatalkΔεν ξέρουμε ακόμα εάν θα μάθουμε άλλες πληροφορίες, οι φήμες έλεγαν για άρθρα και συνεντεύξεις μετά το event, οπότε είναι πιθανό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Kapa
02-06-2020, 00:15
α) Και πάλι θα τους ερχόταν μπούμερανγκ (ρε κ@ριόληδες εδώ ο κόσμος καίγεται -για τους αμερικανούς ΗΠΑ= όλος ο κόσμος- και εσείς ποστάρετε κονσόλα; )


7 Απριλίου η Αμερική μετρούσε 12000 νεκρούς από τον ιό, αλλά το χειριστήριο το ποσταρε.

Anyway, προφανώς υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα και γεγονότα, αλλά αυτή η δηθενιλα είναι άλλο πράγμα...

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Sir_Teraflop
02-06-2020, 00:18
Φάση η Adidas - έκανε retweet την Nike?

Και καλά σε πόλεμο οι δύο εταιρείες και ήταν ιστορική στιγμή.

Εμετός όταν το είδα στις ειδήσεις.

christos-sonyboy
02-06-2020, 00:24
πωπω καταρα ρε φιλε αυτο το ps5,αντε να δουμε ποτε...

Lefteris_X
02-06-2020, 00:44
7 Απριλίου η Αμερική μετρούσε 12000 νεκρούς από τον ιό, αλλά το χειριστήριο το ποσταρε.

Anyway, προφανώς υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα και γεγονότα, αλλά αυτή η δηθενιλα είναι άλλο πράγμα...

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Μα.........άλλο νεκροί από έναν "αόρατο εχθρό" (ιός) και άλλο από αστυνομικούς ένας μαύρος.

Big Deal για το Αμέρικα!

Τι να λέμε ρε παιδιά.

Η υποκρισία είναι UBER LEVEL.

PDS
02-06-2020, 01:44
Παντως ειναι εντελως διαφορετικα φαινομενα. Το ενα ειναι κοινωνικο, το αλλο εχει να κανει με την υγεια.

Snk
02-06-2020, 12:32
Αν τα πράγματα παραμείνουν ως έχουν με τα προγραμματισμένα gaming events. Τελευταία εβδομάδα του Ιουνίου την βλέπω να πηγαίνει η παρουσίαση του ps5

Την επόμενη έχει παρουσίαση η ea και το cyberpunk, η sony πιστεύω δεν θα ήθελε να χωθεί εκεί και δεν θα το ήθελαν ούτε αυτές οι δυο. Την μεθεπόμενη είναι η κυκλοφορία του last of us, που κι εκεί δεν νομίζω ότι θα ήθελε η sony να τραβήξει βλέμματα από την κυκλοφορία του. Οπότε μένει μόνο η τελευταία εβδομάδα του μήνα ελεύθερη

Christos33
02-06-2020, 12:47
Εγώ βλέπω να το κάνει παρέα με την MS τον Ιούλιο.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

odytsak
02-06-2020, 14:24
Μάλλον μας τρολάρει ο Yoshida,
δεν γίνεται να μην γνωρίζει ότι μετά το firmware update 7.51 δεν μπορείς να κάνεις sign in στο PS4 YouTube app.


Aν δουλεύει σε σένα είσαι ο μοναδικός στον κόσμο, ούτε από την Google δεν μπορούν να βρουν που είναι το πρόβλημα και από την Sony ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
Το τελευταίο update από την Google: Update: The fix for the PS4 login issue is taking longer than expected - rest assured our teams are still on it!
https://support.google.com/youtube/thread/49846715?hl=en

Προσωπικά το έχω ψάξει όσο δεν πάει γιατί και streamάρω και ανεβάζω βιντεάκια σε σχεδόν καθημερινή βάση, έχει καταντήσει αηδία η όλη κατάσταση,
πριν λίγο πήγα να δω κανένα βιντεάκι με τις διαδηλώσεις στην Αμερική και μου λέει να κάνω sign in γιατί το περιεχόμενο είναι για πάνω από 18 χρονών,
όσες φορές κι αν προσπαθήσω συνέχεια το ίδιο error NP-37602-8.
Η πλάκα είναι ότι όταν ήμουν 18 δεν υπήρχε η Google :P

Οχι εντελώς off topic αφού αρκετοί από εμάς χρησιμοποιούν το YouTube app για να βλέπουν τα events.
Eπιτέλους αρχίζουν και ξυπνάνε σιγά σιγά κάποιες μεγάλες ιστοσελίδες και να παίρνει διαστάσεις το θέμα,
οι λύσεις βέβαια που προτείνουν είναι για γέλια, για ποιον λόγο να ξοδεύω την μπαταρία του κινητού μου αφού θα παρακολουθώ στο PS4.
What Is YouTube Error NP-37602-8 on PS4 and How Can You Fix It? (http://www.pushsquare.com/guides/what-is-youtube-error-np-37602-8-on-ps4-and-how-can-you-fix-it)Γνώμη μου που δεν το διαβάζω πουθενά αυτό είναι ότι φταίει το firmware update 7.51
η εφαρμογή δεν είχε κάποιο update, μόνο η κονσόλα, οπότε αυτό που άλλαξε χάλασε κάτι που δούλευε σωστά.

hakoo
02-06-2020, 14:24
Εγω βλεπω ακυρωση επ αοριστον. Αν υπηρχε προθεση για αμεσο reschedule θα ειχε διαφορετικο wording η ανακοινωση.

odytsak
02-06-2020, 14:28
Ετοιμο το έχουν, μόλις ομαλοποιηθεί η κατάσταση (και αφού το ψιλοδιαφημίσουν πάλι με social media, TV κλπ) θα το προβάλουν.

Lefteris_X
02-06-2020, 14:33
Οχι εντελώς off topic αφού αρκετοί από εμάς χρησιμοποιούν το YouTube app για να βλέπουν τα events.
Eπιτέλους αρχίζουν και ξυπνάνε σιγά σιγά κάποιες μεγάλες ιστοσελίδες και να παίρνει διαστάσεις το θέμα[...]


Οδυσσέα επειδή κι εγώ είχα σκοπό να δω το event στην TV μου μέσω PS4 και YouTube app (προτιμώ το app καθώς προσφέρει 1080p επιλογή, ενώ αν χρησιμοποιήσεις τον PS4 Web browser και μπεις youtube.com σου προσφέρει μέχρι 720p)..............δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα που έχει προκύψει.

Κάτι για sign-in διάβασα........αλλά πιο πολύ με μπέρδεψε παρά μου έδωσε να καταλάβω.

Για να δεις οποιοδήποτε βίντεο (στο app) δεν απαιτείται να έχεις κάνει sing-in στην Google. (το ξέρω γιατί έχω δει ΠΑΡΑ πολλούς επίσημους, από P. Digital εννοώ, αγώνες GT Sport)

Οπότε, ναι, χαχα, μπερδεύτηκα.

Αν δεν σου κάνει κόπο εξήγησέ μου λεπτομερώς (μην βαριέσαι ρε να γράψεις! λολ) ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα που έχει προκύψει με το YouTube app!

mihalis13
02-06-2020, 14:34
Εγω βλεπω ακυρωση επ αοριστον. Αν υπηρχε προθεση για αμεσο reschedule θα ειχε διαφορετικο wording η ανακοινωση.

Ε περιμένουν να δουν πως θα πάει η κατάσταση στην Αμερική. Αν έλεγε πχ 11 του μήνα και τελικά ακόμα είχαμε διαμαρτυρίες θα έκανε πάλι αναβολή;
Οπότε περιμένει να ηρεμήσει η κατάσταση και τότε θα ανακοινώσει εκ νέου το event.

Lefteris_X
02-06-2020, 14:38
Και η ΕΑ ακύρωσε την παρουσίαση του Madden.
Όπως και η Google ακύρωσε ένα android event.

Γενικώς, πέφτουν ακυρώσεις.

Και γενικώς Τραμπ-άρουν αβέρτα στο Αμέρικα. (κυβέρνηση εννοώ)

Slay
02-06-2020, 15:51
Έχει απόλυτο -επιχειρηματικό- νόημα!

Διάβασε το προηγούμενο ποστ μου και θα καταλάβεις.

ΟΤΙ κάνουν οι εταιρείες είναι ζυγισμένο και μελετημένο για το δικό τους κέρδος ή/και αποφυγή χασούρας.

Δεν συζητάμε κάτι καινούριο.
Επί δεκαετίες γνωστά πράματα!Αν και ισχύει αυτό που λες, οι Ιάπωνες δεν θα βάλουν το κέρδος πάνω από όλα με κάθε κόστος όπως κάνουν οι Αμερικάνοι. Γι'αυτό το λόγο οι περιπτώσεις εξαγοράς ιαπωνικής εταιρίας από αμερικανική είναι ελάχιστες.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
02-06-2020, 16:00
Αν εννοείς "Ιάπωνες = Sony", έχω την αίσθηση/πεποίθηση ότι η παλιά, γνωστή μας και ιαπωνική Sony αποτελεί παρελθόν κάποια χρόνια τώρα.

Αν δεν εννοείς τη Σονυ, τότε σόρρυ.

Πάντως, στις εργασιακές συνθήκες οι Ιάπωνες είναι πολύ πιο σκληροί απ' ότι οι Αμερικάνοι. Βέβαια μιλάω για μέχρι τα 80ς, βαριά-βαριά 90ς. Και το έριχναν στη βάση του "honor" (τιμής), πχ. είσαι άρρωστος; Ναι, οκ, μπορείς να πάρεις άδεια, αλλά αυτό είναι ανέντιμο προς την εταιρεία = έχεις "ηθική υποχρέωση να φτύσεις αίμα για την εταιρεία". Αν δεν το κάνεις, που ναι έχεις το δικαίωμα, να αναμένεις κατόπιν να σου ζητήσουμε παραίτηση.

Τεσπα, βγαίνουμε πολύ οφφτοπικ.

Το θέμα είναι ότι οι Αμερικάνοι μαλακίζονται (όχι ότι κακώς λαμβάνουν χώρα όσα γίνονται, αλλά μαλακίζονται = ότι έχουν γίνει μπάχαλο) και την πληρώνουμε όλοι εμείς.

Να πω και ένα τελευταίο:

Συρία, Αίγυπτος, γενικώς όλες αυτές οι περιοχές χύνεται τρελό αίμα. Διώξεις, δολοφονίες (μαζικές και μη), μετανάστες, δράμα της ανθρωπιάς.
Καμία εταιρεία δεν ανέβαλε τίποτα.
Ίσως επειδή αυτοί οι λαοί δεν έχουν το απαιτούμενο βαλάντιο για τα προϊόντα τους = όλα καλώς, δεν χρειάζεται να αναβάλλουμε τίποτις.

(ελπίζω να καταλαβαίνετε τι καυτηριάζω: την εταιρική υποκρισία ή αλλιώς δήθεν code of ethics)

Slay
02-06-2020, 17:20
Αν εννοείς "Ιάπωνες = Sony", έχω την αίσθηση/πεποίθηση ότι η παλιά, γνωστή μας και ιαπωνική Sony αποτελεί παρελθόν κάποια χρόνια τώρα.
Εννοω γενικά σαν λαό και σαν corporate culture, και γιαυτό το λόγο δεν θα δεχτουν και εξαγορα εαν δεν ειναι ο αγοραστής παρόμοιας φιλοσοφίας, ακόμα και εαν η εταιρία αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα. Επίσης δεν νομίζω ότι ακόμα και η Sony ξεφεύγει πολύ απο αυτή την κουλτούρα


Ναι, οκ, μπορείς να πάρεις άδεια, αλλά αυτό είναι ανέντιμο προς την εταιρεία = έχεις "ηθική υποχρέωση να φτύσεις αίμα για την εταιρεία". Αν δεν το κάνεις, που ναι έχεις το δικαίωμα, να αναμένεις κατόπιν να σου ζητήσουμε παραίτηση.
ειναι και αυτό μέρος της κουλτούρας τους η εργασιομανία.


Τεσπα, βγαίνουμε πολύ οφφτοπικ.
εχεις δίκιο το κλεινω εδω.

Lefteris_X
02-06-2020, 18:55
Σλαυ πάνω-κάτω συμφωνώ με όσα είπες.

michael92
02-06-2020, 19:36
https://twitter.com/Sony/status/1267216347978752003

odytsak
02-06-2020, 21:41
Λευτέρη, εκτός ότι δεν μπορείς να έχεις υπενθυμίσεις για events κλπ που μας τρολάρει ο Yoshida
υπάρχει κι ένα μεγαλύτερο πρόβλημα, δεν μπορείς να δεις τα age restricted videos.

Dragonpaul
02-06-2020, 21:51
Ίσως εχουμε νεα ημερομηνία...

https://www.enternity.gr/Article/Games/News/Πληροφορίες-για-πραγματοποίηση-του-PS5-event-στις-12-Ιουνίου/60117.html (https://www.enternity.gr/Article/Games/News/Πληροφορίες-για-πραγματοποίηση-του-PS5-event-στις-12-Ιουνίου/60117.html)

Lefteris_X
02-06-2020, 22:05
Εάν ακυρωθεί το event στην -φημολογούμενη- 12η του μηνός γιατί τα riots συνεχίζονται.....

.........τότε παιδιά ΧΕΣΕ ΜΕΣΑ, θα έχουμε πολύ σοβαρότερα θέματα καθώς οι ΗΠΑ θα έχουν ήδη κλείσει 15 μέρες χάους.

Και με τον Τραμπ-άκουλα για πρόεδρο, όλα είναι πιθανά.

Πας να γράψεις για κάτι και τσουπ πριν εβδομάδες αναφερόμασταν στον ιό, τώρα στον χαμό των ΗΠΑ.
Υπηρεσίες ρίχνουν μαύρο (μουσικές υπηρεσίες πχ.), σελίδες δεν ανεβάζουν άρθρα για σήμερα (πχ όλος ο όμιλος και οι σελίδες του, ανάμεσα σε αυτές DF, Eurogamer, USgamer κλπ), γενικώς έχει επικρατήσει ένα μπάχαλο.

Και μην ξεχνάμε κιόλας τον ιό ε; Χιλιάδες άτομα στους δρόμους, ο ένας πάνω στον άλλον.
Λε κωλ οι καταστάσεις που ζούμε.

Πάλι βγήκα οφφτοπικ και ζητώ συγνώμη, αλλά με όλα αυτά τα γεγονότα τα πάντα έχουν γίνει μπέρδεμα.

odytsak
06-06-2020, 10:27
Eντάξει, τώρα μπορεί να ανακοινωθεί το event, έφτιαξε το YouTube app :P

Leon_DiZ
08-06-2020, 19:47
Επίσημα 11/6 23:00

https://cdn.discordapp.com/attachments/372033568081444874/719579904194248764/992a08b4bddfd83534d3efc012c3f804_1.png

Lefteris_X
08-06-2020, 20:12
Άιντε να δούμε τι θα δούμε.

Το λάδι μας έβγαλαν.

odytsak
08-06-2020, 20:24
Τυχαίο ότι το προηγούμενο post πριν του Λεωνίδα είναι αυτό? :P

Eντάξει, τώρα μπορεί να ανακοινωθεί το event, έφτιαξε το YouTube app :P

Μπορούμε να βάλουμε και υπενθύμιση τώρα στο PS4 που μας τρόλαρε ο Yoshida.

odytsak
08-06-2020, 21:11
Ανέβηκε η είδηση και στο PlayStation blog και στο YouTube :yes:

https://blog.playstation.com/2020/06/08/updated-time-this-thursday-see-the-future-of-gaming-on-ps5/ (https://blog.playstation.com/2020/06/08/updated-time-this-thursday-see-the-future-of-gaming-on-ps5/)


https://www.youtube.com/watch?v=b25SHEXfJMM

Leon_DiZ
08-06-2020, 21:15
Το σημαντικό που λέει είναι ότι αν μπορείτε, να το δείτε με ακουστικά.

Επίσης θα είναι 1080 και 30fps το βίντεο, το οποίο έχει γίνει για τεχνικούς λόγους και δεν έχει σχέση με τα τελικά χαρακτηριστικά των παιχνιδιών.


Ανέβηκε η είδηση και στο PlayStation blog και στο YouTube :yes:

https://blog.playstation.com/2020/06/08/updated-time-this-thursday-see-the-future-of-gaming-on-ps5/ (https://blog.playstation.com/2020/06/08/updated-time-this-thursday-see-the-future-of-gaming-on-ps5/)


https://www.youtube.com/watch?v=b25SHEXfJMM

odytsak
08-06-2020, 21:19
Ναι Λεωνίδα καλό είναι να διευκρινιστεί αυτό γιατί τα τρολάκια παραμονεύουν.

"Το μαγνητοσκοπημένο πρόγραμμα θα μεταδοθεί στα 1080p και 30 καρέ ανά δευτερόλεπτο.
Αυτό διευκόλυνε τη διαδικασία παραγωγής σε μια περίοδο που πολλές από τις ομάδες και τους προγραμματιστές μας εργάζονται από το σπίτι.
Τα παιχνίδια που θα δείτε την Πέμπτη θα φαίνονται ακόμα καλύτερα όταν τα παίζετε στο PS5 με τηλεόραση 4K, όπως θα περίμενε κανείς."

Επίσης να ξαναθυμίσουμε ότι (όπως έχει πει η Sony) η διάρκειά του θα είναι λίγο παραπάνω από μία ώρα.

Fulgore
08-06-2020, 21:31
Πολυ ενδιαφερουσα η ημερομηνια.Μια μερα πριν τα reviews του last of us....

Lefteris_X
08-06-2020, 21:35
Μέγα ψέμα αυτό το: διευκολύνει την διαδικασία παραγωγής επειδή εργάζονται από το σπίτι.

ΜΕΓΑ ΨΕΜΑ.

Μια φθηνή capture κάρτα (του κώλου) μπορεί να ρουφήξει βίντεο 1080/60 για πλάκα.
Οι σύγχρονοι υπολογιστές (για έναν dev) ΑΝΕΤΑ κάνουν το ίδιο.

Αυτές τις ψευτοδικαιολογίες ρε γμτ να μην έλεγαν.

Πείτε ένα σκέτο "το βίντεο θα είναι στα 1080/30 και δεν απεικονίζει την τελική ποιότητα εικόνας/fps των παιχνιδιών" και θα ήταν όλα ΟΚ.

Από τη στιγμή που προσθέτουν την ψευτοδικαιολογία, αμέσως αυτο-μετατρέπονται σε "είστε για τα πανηγύρια".

ΥΓ: Δεν ήθελα να γίνω αυστηρός, ειδάλλως θα έλεγα όλα τα παραπάνω και αντί 1080/60 θα έγραφα 4Κ/60.

hakoo
08-06-2020, 21:59
Οποτε Πεμπτη αν δεν μεσολαβησει καμια alien invasion η κανα zombie apocalypse για να σιγουρευτουμε οτι το συμπαν δεν θελει ps5 :a050:

PDS
08-06-2020, 22:25
Το σημαντικό που λέει είναι ότι αν μπορείτε, να το δείτε με ακουστικά.

Tempest demo?

Ποση διαρκεια ειχε αυτο του ps4, θυμομαστε?

Ezio
08-06-2020, 22:47
Tempest demo?

Ποση διαρκεια ειχε αυτο του ps4, θυμομαστε?
Το playstation experience είχε διάρκεια 2 ώρες, αλλά είχε και τον Cerny να παρουσιάζει κάποια τεχνικά στοιχεία της κονσόλας και το Destiny είχε μεγάλη κάλυψη σε διάρκεια (άκυρο, στην E3 είχε γίνει μάλλον αυτό), οπότε τώρα μπορεί να έχει μόνο το χειριστήριο και παιχνίδια, άντε και την τεχνολογία του ήχου.

hakoo
08-06-2020, 22:50
Ποση διαρκεια ειχε αυτο του ps4, θυμομαστε?

Το ps meeting του 13?
2 ωρες νομιζω αλλα τα παιχνιδια μαξιμουμ να ηταν μιση ωρα. Ειχε πολυ μπλα μπλα στην αρχη μιας και δεν ξεραμε απολυτως τιποτα για την κονσολα επισημα τοτε.
Τωρα θεωρω αν και 1 ωρα θα εχει πολυ περισσοτερα παιχνιδια.

edit
sorry ezio απαντουσα ταυτοχρονα δεν ειδα οτι ειχες ποσταρει.

Christos33
08-06-2020, 22:51
Λίγο παραπάνω από μια ώρα λένε θα είναι, τώρα πόσο παραπάνω δεν ξέρω εγώ υπολογίζω μια ωρίτσα για να τα έχει δείξει όλα.
Edit
Χάχα όλοι αυτό γράψατε [emoji39][emoji39][emoji39]
Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

odytsak
08-06-2020, 22:56
Οποτε Πεμπτη αν δεν μεσολαβησει καμια alien invasion η κανα zombie apocalypse για να σιγουρευτουμε οτι το συμπαν δεν θελει ps5 :a050:

Αυτά να γίνουν δύσκολα αλλά ένας μετεωρίτης πέφτει άνετα μέχρι την Πέμπτη. :P

Lefteris_X
08-06-2020, 22:58
@PDS

Tempest demo δεν γίνεται να αναπαραχθεί από κανένα μηχάνημα αυτή τη στιγμή. (δηλαδή, είτε μιλάμε για ταμπλέτα, είτε για PS4, είτε για τούμπανο PC, κανένα δεν έχει Tempest chip για να παράξει τέτοιο ήχο).

Επίσης, το YouTube και γενικώς οποιαδήποτε streaming πλατφόρμα δεν έχει δυνατότητα μετάδοσης Tempest ήχου!

Υποθέτω ότι θα λένε "βάλτε ακουστικά" για να σπρώξουν τον κόσμο να έχει μεγαλύτερο immersion.

ΥΓ: Σπάστε πλάκα η Χίλαρι Κλίντον να σκάσει megaton και να κάνει αποκαλύψεις για εξωγήινους, που είχε δηλώσει ότι (θα) έκανε κάποτε! λολ

Slay
08-06-2020, 23:13
@PDS

Tempest demo δεν γίνεται να αναπαραχθεί από κανένα μηχάνημα αυτή τη στιγμή. (δηλαδή, είτε μιλάμε για ταμπλέτα, είτε για PS4, είτε για τούμπανο PC, κανένα δεν έχει Tempest chip για να παράξει τέτοιο ήχο).

Επίσης, το YouTube και γενικώς οποιαδήποτε streaming πλατφόρμα δεν έχει δυνατότητα μετάδοσης Tempest ήχου!

Υποθέτω ότι θα λένε "βάλτε ακουστικά" για να σπρώξουν τον κόσμο να έχει μεγαλύτερο immersion.

ΥΓ: Σπάστε πλάκα η Χίλαρι Κλίντον να σκάσει megaton και να κάνει αποκαλύψεις για εξωγήινους, που είχε δηλώσει ότι (θα) έκανε κάποτε! λολ

1.Συνδεεις ακουστικα
2. Πας youtube
3. Search "binaural audio"
4. Μένεις μαλάκας

ειδικά εαν βάλεις εκείνο με το κουρείο θα νομίζεις οτι εχεις μπαρμπερη πάνω απο το κεφάλι σου να σε κουρεύει.

PDS
08-06-2020, 23:19
@PDS

Tempest demo δεν γίνεται να αναπαραχθεί από κανένα μηχάνημα αυτή τη στιγμή. (δηλαδή, είτε μιλάμε για ταμπλέτα, είτε για PS4, είτε για τούμπανο PC, κανένα δεν έχει Tempest chip για να παράξει τέτοιο ήχο).

Επίσης, το YouTube και γενικώς οποιαδήποτε streaming πλατφόρμα δεν έχει δυνατότητα μετάδοσης Tempest ήχου!

Υποθέτω ότι θα λένε "βάλτε ακουστικά" για να σπρώξουν τον κόσμο να έχει μεγαλύτερο immersion.

ΥΓ: Σπάστε πλάκα η Χίλαρι Κλίντον να σκάσει megaton και να κάνει αποκαλύψεις για εξωγήινους, που είχε δηλώσει ότι (θα) έκανε κάποτε! λολ

Σωστα. Δεν ξερω τι σκεφτομουν οταν το εγραφα.

Απο την αλλη μπορει να γινει ας πουμε στο περιπου ενα demonstration. Οπως πχ το παραδειγμα του slay.

Lefteris_X
08-06-2020, 23:27
1.Συνδεεις ακουστικα
2. Πας youtube
3. Search "binaural audio"
4. Μένεις μαλάκας

ειδικά εαν βάλεις εκείνο με το κουρείο θα νομίζεις οτι εχεις μπαρμπερη πάνω απο το κεφάλι σου να σε κουρεύει.


Το γνωρίζω.

Δεν έχει ουδεμία σχέση όμως με Tempest chip.

Yes?

Τεσπα, δεν χρειάζεται να διαφωνήσουμε/συμφωνήσουμε.

Η κανονική εμπειρία του Tempest θα είναι όταν αποκτήσουμε το PS5 στο σπίτι μας.

Ας δούμε με το καλό τι έχει να μας δείξει η Σονυ σε 3 μέρες κι ερχόμαστε εδώ να πούμε τις εντυπώσεις μας.

PDS
08-06-2020, 23:52
Σιγουρα, απλα μπορει να σου δωσει στο event για λογους marketing κατι που θα φτανει κοντα εκει.

Lefteris_X
09-06-2020, 00:01
Σκέψου το λίγο!

"Κάτι που θα φτάνει κοντά εκεί".

Δηλαδή αυτό το τσιπάκι που ανέλυε ο Σέρνυ που αν δεν υπήρχε θα χρειάζονταν έξτρα 16 πυρήνες στην CPU για να παραχθεί ο ίδιος ήχος, αυτά τα HTMF του "ανθρώπινου" αλγόριθμου ακοής (δεν θυμάμαι σωστά τα αρχικά), γενικώς όλη αυτή η λεπτομερής ανάλυση του από τον Σέρνυ....................

..........τι; Προσεγγίζεται.......από ένα λάπτοπ/ταμπλετ/κινητό, μέσω μιας streaming υπηρεσίας και ένα σετ ακουστικών;

Μάλλον για marketing fail το βλέπω αυτό, παρά μια "καλή κίνηση προώθησης".

Βασικά κάνουμε κουβέντα επειδή PDS είπες Tempest demo.
Η Σονυ δεν έχει ξεστομίσει κάτι τέτοιο.

Το παρόν ποστ καυτηριάζει το τεράστιο λάθος της Σονυ ΑΝ πει "βάλτε ακουστικά για να ακούσετε κατά προσέγγιση το Tempest chip".
ΑΝ το πει, τότε marketing fail.
Και γενικότερα, τεράστιο λάθος γιατί θα υποβαθμίσει πολύ την πραγματική-αληθινή αξία του Tempest.

Think about it.

PDS
09-06-2020, 00:09
Ναι αλλα σκεψου οτι και τα παιχνιδια τα ιδια που θα δειξουν δεν θα ειναι απλα μια προσεγγιση του τι θα παιξουμε? Ουτε καν 4K δεν θα ειναι στο event.
Η αν εδειχναν ενα VR game σε flat οθονη, ακομα χειροτερα.
Για εμας σιγουρα θα ειναι fail, αλλα ο μεσος viewer θα παρει το μηνυμα του 3D audio σαν γενικο feature του PS5.

Θελω να πω οτι αν το μελημα τους ειναι να περασουν το μηνυμα ''3D audio για ολους'' ειναι οκ στρατηγικη. Aν θελουν να μας παρουσιασουν τις δυνατοτητες του Tempest μεσω YT ειναι fail. Για αυτο και σου ειπα πριν ''δεν ξερω τι σκεφτομουν''.

Βσκ θα κατσω να διαβασω τα αναλογα threads να δω τι σκοπευουν να κανουν.

Lefteris_X
09-06-2020, 00:16
Εμ γι αυτό καταδικάζω την απόφαση 1080π/30.

ΡΕ Καραμήτροι;

Θέλετε να κάνετε ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ επαφή του κόσμου με ένα μηχάνημα των 4Κ/60......και την υλοποιείτε μέσωσ 1080π/30;

Άχρηστους έχετε στο τμήμα μάρκετινγκ;

(όσο για τον συσχετισμό προσέγγιση γραφικών και προσέγγιση ήχου PDS, έχεις λάθος στον συλλογισμό σου γιατί αν είχαμε 4Κ/60 παρουσίαση, ε, ΟΚ, όσο να έχει κάπως θα παρουσιάζει με "ενδεικτικό" τρόπο τα γραφικά του μηχανήματος. Αλλά το Tempest που δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού στην αγορά, οπότε ο απλός άνθρωπος που δεν ξέρει από τεχνολογία να έχει έστω ένα μέτρο σύγκρισης, κρίνοντας ως μαρκετίστας θα είναι πέρα για πέρα λανθασμένη κίνηση να ξεστομίσουν οτιδήποτε περί Tempest demo. Για την ΠΑΤΑΤΑ να κάνεις παρουσίαση 1080/30 για μηχάνημα 4Κ/60 αναφέρθηκα πριν ότι είναι επίσης λάθος)

Slay
09-06-2020, 00:24
Το γνωρίζω.

Δεν έχει ουδεμία σχέση όμως με Tempest chip.

Yes?


ΝΟ, γιατί αυτό ακριβως προσπαθεί να εξομοιώσει το chip, να ακούς τον ήχος λες και είσαι μέσα στο παιχνίδι, και το ποιο κοντινό που έχουν σε αυτή την εμπειρία αυτη την στιγμή, ειναι τα binaural recordings, που επίσης παιρνουν το σχήμα των αυτιών υπόψιν.
https://cdn.shopify.com/s/files/1/0995/9804/products/3Dio_ProII_Front_WhiteBG_2400x1600_WebReady_v2_gra nde.jpg?v=1562378039

tomic20
09-06-2020, 00:28
εγω παντως δεν το ηξερα, καθομαι και ακουω τωρα 8d audio τραγουδακια και τα αυτια μου κοντευουν να ανατιναχτουν....

Lefteris_X
09-06-2020, 00:32
ΟΚ, νομίζω είπα: δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε/διαφωνήσουμε επί του ήχου.

(το Tempest προσπαθεί να προσομειώσει την ανθρώπινη ακοή, με αποτέλεσμα να "ακούς" το παιχνίδι σαν την πραγματική ζωή. Αυτό που παραθέτεις προσπαθεί να βελτιώσει την ψευδαίσθηση με υφιστάμενες τεχνικές στην αγορά. Το Τέμπεστ δεν υπάρχει στην αγορά. Τεσπα, διαφωνώ από την μεριά μάρκετινγκ. Ας μην επεκταθούμε γιατί και οι δύο μας σχολιάζουμε στην υποθετική σφαίρα........του PDS που είπε Tempest demo! χααχαχαχ)

Ήδη είναι "πέναλτυ" η κατάσταση με το 1080π/30.


Ας δούμε τέλος πάντων τι θα δούμε την Πέμπτη και εδώ είμαστε να σχολιάσουμε.

tomic20
09-06-2020, 00:57
αυτο που νομιζω οτι θα κανει το tempest ειναι να κανει την μετατροπη σε ενα ηχο με το εφε αυτο on the fly...να μη χρειαζεται δηλαδη δουλεια απο τους game developers...

Lefteris_X
09-06-2020, 02:25
@Tomic20

Από αυτά που είπε ο Σέρνυ, δεν πρόκειται περί μετατροπής.

Θα φτιάχνει τους ήχους ο dev για το παιχνίδι, αλλά την αναπαραγωγή (όχι δηλαδή μετατροπή) θα την κάνει το Tempest κι έτσι θα παράγεται ήχος όπως ακούει στην πραγματική ζωή η ανθρώπινη ακοή.

Αυτό όμως που θέλω να ξεκαθαρίσει η Σόνυ, όταν βέβαια εκείνη κρίνει ότι είναι η κατάλληλη στιγμή (όχι όποτε το θέλω εγώ δηλαδή χααχαχ), είναι το πως θα διαχειριστεί τον κάθε διαφορετικό σχηματισμό αφτιού που έχει κάθε άνθρωπος (το είχε πει με απορία ο Σερνυ κάποια στιγμή στο βίντεο "δεν ξέρουμε ακόμα πως θα το κάνουμε, ίσως να μας στέλνετε φωτογραφίες του αφτιού σας; Ίσως με κάποιο τρόπο σκανάρουμε τον σχηματισμό σας; Κάποια στιγμή θα το ανακοινώσουμε" )

tomic20
09-06-2020, 07:34
elden ring, remake demon souls, bloodborne remaster αρκουν :banana:

Leon_DiZ
09-06-2020, 13:38
https://pbs.twimg.com/media/EaEFIulWoAEVB3b.jpg

Ezio
09-06-2020, 13:42
Σωστή κίνηση αυτή, ελπίζω να ανέβουν και στο gamersyde για ακόμα καλύτερη ποιότητα σε σχέση με το youtube.

odytsak
09-06-2020, 13:56
Κατάλαβες Λευτέρη γρινιάρη? :P

Lefteris_X
09-06-2020, 14:30
Ούυυυυφφφφφφφ μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος (και η γκρίνια μαζί χααχχα) με αυτήν την ανακοίνωση!

Μπράβο τους!

(σήμερα δεν ξέρω πως ξύπνησα αλλά έχω αρχίσει, έτσι απ' το πουθενά, να γίνομαι αυτο-hyped....από μόνος μου δηλαδή άρχισα να νιώθω αυτή την αίσθηση της ανυπομονησίας μαζί με φουλ περιέργεια και φουλ ελπίδα "αυτό που θα δω θα με εκπλήξει!"...αλλά και ταυτόχρονα έναν φόβο του στυλ "ρε γμτ λες να είναι ψιλο-μέτρια η 1η επαφή;" και διάφορα άλλα τέτοια....)

cocous
09-06-2020, 15:04
Με τόσο απρόβλεπτη πλέον που έχει γίνει η Sony λογικό είναι να υπάρχει αγωνία με το τι θα δείξει, αν αξίζει η οχι κτλ. Εγώ περιμένω να δω κονσόλα αλλά δυστυχώς με την χαρά θα μείνω. Μόνο αυτό με ενδιαφέρει.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PDS
09-06-2020, 15:19
Το μονο που φοβαμαι προσωπικα ειναι το diminishing returns. Δηλαδη να δειξουν κατι που πραγματι ειναι τεχνολογικα πολυ πολυ ανωτερο, αλλα αυτο να μην φαινεται τοοοσο ανωτερο στα ματια μας.

mihalis13
09-06-2020, 15:30
Εγώ η αλήθεια είναι πως παιχνίδια θέλω να δω, έχω περιέργεια σαφώς πως θα είναι η κονσόλα εμφανισιακά αλλά τα παιχνίδια με καίνε. Να δω κάτι next gen.
Επίσης θα ήθελα να δω menu κονσόλας και τα νέα features του χειριστηρίου (αν και αυτά τα καταλαβαίνεις μόλις το πιάσεις στα χέρια σου)

DJTaurus
09-06-2020, 16:15
1.Συνδεεις ακουστικα
2. Πας youtube
3. Search "binaural audio"
4. Μένεις μαλάκας

ειδικά εαν βάλεις εκείνο με το κουρείο θα νομίζεις οτι εχεις μπαρμπερη πάνω απο το κεφάλι σου να σε κουρεύει.

Ακριβώς. Άκουσα το παρακάτω (3D audio παρόμοια τεχνολογία με tempest) με airpods στο iPhone και έπαθα την πλάκα μου! Λες και βρίσκεσαι στον χώρο και ακούς live την ομιλία. Ε φανταστείτε τώρα immersion σε shooter (TLOU2 με PS5 patch).... θα ακούς clickers από 360 μοίρες με ακρίβεια και θα πηγαίνει το σκ... στην καλτσα. Νομίζω και το PS4 είχε 3D audio σε κάποια παιχνίδια τώρα θα το απολαμβάνουμε σε όλα.

https://youtu.be/nKnhcsRTNME

PDS
09-06-2020, 16:33
^^Ειχε oντως το ps4 σε λιγα παιχνιδια 3D audio και το PSVR σε ολα σχεδον, αλλα με tempest φαινεται οτι θα παμε σε αλλο επιπεδο.


Btw ειδα αυτο
https://i.imgur.com/gJFD1Du.jpg


Για μενα αυτη η γενια ηταν το μεγαλυτερο αλμα ever(mainstream intro στα πολυγωνα). Πιστευετε οτι η επομενη γενια ειναι ικανη να το φτασει η να το ξεπερασει.
Θα εχουμε βελτιωση ή και αλματα σε πολλους τομεις μαζι οπως : 3D Audio, Haptics(VR και Flat, dualsense), αποθηκευτικο μεσo, δυνατο hardware για την εποχη που κυκλοφορει, ωριμο VR(foveated rendering πιθανον) αν οχι ουσιαστικο ξεκινημα του VR απο την νεα γενια.

Πιστευω οτι θα ειναι απο τις καλυτερες νεες γενιες ever.

mihalis13
09-06-2020, 16:49
^^Ειχε oντως το ps4 σε λιγα παιχνιδια 3D audio και το PSVR σε ολα σχεδον, αλλα με tempest φαινεται οτι θα παμε σε αλλο επιπεδο.


Btw ειδα αυτο
https://i.imgur.com/gJFD1Du.jpg


Για μενα αυτη η γενια ηταν το μεγαλυτερο αλμα ever(mainstream intro στα πολυγωνα). Πιστευετε οτι η επομενη γενια ειναι ικανη να το φτασει η να το ξεπερασει.
Θα εχουμε βελτιωση ή και αλματα σε πολλους τομεις μαζι οπως : 3D Audio, Haptics(VR και Flat, dualsense), αποθηκευτικο μεσo, δυνατο hardware για την εποχη που κυκλοφορει, ωριμο VR(foveated rendering πιθανον) αν οχι ουσιαστικο ξεκινημα του VR απο την νεα γενια.

Πιστευω οτι θα ειναι απο τις καλυτερες νεες γενιες ever.

Για μένα επίσης μεγάλο άλμα ήταν απο PS2 σε PS3. Τα γραφικά εξελίχθηκαν πολύ, τα παιχνίδια έγιναν πάρα πολύ κινηματογραφικά, το online gaming μπήκε για τα καλά στις ζωές μας, δεν ασχολιόμασταν με memory cards και να σβήνουμε τα saves μας.
Ήταν μια γενιά που με ξαναγύρισε για τα καλά στο gaming (και ps2 έπαιζα αρκετά, αλλά καμία σχέση με PS3 και PS4).

Και εγώ έχω πολλές ελπίδες για αυτή την γενιά, όχι τόσο για τα γραφικά (μιας και ήδη έχουμε εκπληκτικά γραφικά) όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις Βάγγελη.
Και έχω μια κρυφή ελπίδα για βελτίωση του ΑΙ στην γενιά που μας έρχεται...

PDS
09-06-2020, 16:53
Το αμεσως επομενο μεγαλο αλμα ειναι αυτο που αναφερεις και για μενα. PS2-->PS3. Για τους λογους που λες. Online πχ, HD, σκληρος.

Αλλα το επομενο αλμα προς ps5 πιστευω θα ειναι μεγαλυτερο.

spartan
09-06-2020, 17:01
elden ring, remake demon souls, bloodborne remaster αρκουν :banana:
Ξεχνα το elden ring στην παρουσιαση της σονυ
Αυτο θα το δεις τον επομενο μηνα(στην παρουσιαση των first party παιχνιδιων)της microsoft

spartan
09-06-2020, 17:08
Θα κανω μια εκτιμηση με οσα παιχνιδια μπορει να δουμε στην παρουσιαση της σονυ(στο επερχομενο ps5 event)της πεμπτης
First party titles
Horizon zero dawn 2
Grant turismo 7(or grant turismo reboot)
Demon souls
New ratchet and clannk
Silent hill(japan studios)υπαρχει και η περιπτωση να παει προς αυγουστο μερια η ανακοινωση του παιχνιδιου

Thirt party studios
New call of duty
Batman WB
Resident evil 8
Final fantasy 16

tomic20
09-06-2020, 17:58
Ξεχνα το elden ring στην παρουσιαση της σονυ
Αυτο θα το δεις τον επομενο μηνα(στην παρουσιαση των first party παιχνιδιων)της microsoft

οχι το το αποκλειω, αλλα γιατι το λες? εχει καποια ιδιαιτερη σχεση η microsoft με την namco bandai? Παντως μεχρι τωρα το εχουν ανακοινωσει μονο για current gen, οποτε λογικα αν το κανουν crossgen οπως περιμενω, θα πρεπει να το δειξουν ειτε στο event της σονι ή στης MS...Για μενα το πιο πιθανο ειναι να το δειξουν και στις 2...

spartan
09-06-2020, 18:56
οχι το το αποκλειω, αλλα γιατι το λες? εχει καποια ιδιαιτερη σχεση η microsoft με την namco bandai? Παντως μεχρι τωρα το εχουν ανακοινωσει μονο για current gen, οποτε λογικα αν το κανουν crossgen οπως περιμενω, θα πρεπει να το δειξουν ειτε στο event της σονι ή στης MS...Για μενα το πιο πιθανο ειναι να το δειξουν και στις 2...
Τα εμπορικα δικαιωματα του παιχνιδιου
Ανηκουν στην microsft

hakoo
09-06-2020, 19:01
Αν εχει τα marketing rights η MS τοτε θα ειναι στην παρουσιαση του xbox τον Ιουλιο, βεβαια μπορει να παρουσιαστει πιο πριν στα τοσα ιντερνετικα events που παρεμβαλλονται.
Αν το demon’s souls remake ειναι αληθινο τοτε νομιζω οτι και η ιδια η Sony δεν καιγεται να εχει το elden ring στην προωθηση του ps5, ποσο μαλλον στην παρουσιαση της κονσολας.
Ηδη φημολογειται demon’s souls και bloodborne remaster για το event, ποσα souls θα εχει πια σε μια παρουσιαση;

tomic20
09-06-2020, 19:38
Τα εμπορικα δικαιωματα του παιχνιδιου
Ανηκουν στην microsft
απο που προκυπτει αυτο? επειδη εγινε το reveal περσι στην Ε3 του xbox? Προφανως η ms το χρειαζεται περισοτερο, αλλα οκ θα δειξει...

Slay
09-06-2020, 22:26
Μπορεί να δούμε και την κονσόλα λόγω τής αναβολής. Ακούγεται είτε ότι η παραγωγή έχει αρχίσει ήδη, είτε θα ξεκινήσει μέσα στο μήνα, οπότε ίσως την δείξουν για να προλάβουν leaks.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

odytsak
09-06-2020, 22:46
Εγώ πιστεύω θα την δούμε την κονσόλα σίγουρα την Πέμπτη,
για τιμή δεν ξέρω γιατί φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη.

hakoo
09-06-2020, 23:18
Μπα τιμη χλωμο, εχει ηδη δεσμευτεί η MS για event τον Ιουλιο οποτε σιγουρα θα περιμενουν αυτο μηπως τους κατσει και μπορεσουν να κανουν ευκολοτερη διαχειριση μετα.
Αν δεν ανακοινωσει εκει τιμη η MS βλεπω μεχρι Σεπτεμβριο να περιμενει ο ενας τον αλλο.
Τωρα βεβαια πως θα ανοιξουν τα preorders χωρις τιμη αλλη ιστορια.

tonybsg
10-06-2020, 12:47
O writer του Dead Space μας προετοιμάζει για ανακοίνωση νέου game στο PS5 event (https://www.enternity.gr/Article/Games/News/O-writer-%CF%84%CE%BF%CF%85-Dead-Space-%CE%BC%CE%AC%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%C E%AC%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%C F%83%CE%B7-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%85-game-%CF%83%CF%84%CE%BF-PS5-event/60219.html)

1270474515160727552

Καλά δεν θα είναι Dead Space, αλλά τι ωραία που ήταν τα άτιμα

Stefanos
10-06-2020, 13:15
Το ειδα το πρωι μακαρι να ειναι ενα Dead Space με αλλο ονομα, δυσκολο αλλα οχι απιθανο..

Nek_Food
10-06-2020, 13:19
Τι σόι συμπέρασμα βγάζει κάποιος από την έκφραση "in totally unrelated news" και πως ξαφνικά το tweet αυτό δείχνει ανακοίνωση νέου παιχνιδιού από τον συγκεκριμένο στο event της Sony; Χάνω κάτι εγώ στην μετάφραση ή το έχουν χάσει κάποιοι άλλοι;

Ezio
10-06-2020, 13:40
Τι σόι συμπέρασμα βγάζει κάποιος από την έκφραση "in totally unrelated news" και πως ξαφνικά το tweet αυτό δείχνει ανακοίνωση νέου παιχνιδιού από τον συγκεκριμένο στο event της Sony; Χάνω κάτι εγώ στην μετάφραση ή το έχουν χάσει κάποιοι άλλοι;
Αυτοί που ερμηνεύουν κάτι τέτοιο στο tweet αυτό το κάνουν με το ότι η έκφραση in "totally unrelated news" ενώ μόλις πριν έχει πει ότι δουλεύει σε ένα παιχνίδι είναι σαν να κλείνει το μάτι ότι θα δείξει κάτι στην έκθεση, αλλά δεν θέλει να το πει ευθέως.

Nek_Food
10-06-2020, 13:44
Ναι ΟΚ και εμένα προς τα εκεί πήγε το μυαλό μου αρχικά, αλλά από την μία η φράση που δεν μου κάνει και τόσο κλείσιμο του ματιού, από την άλλη μετά από (σχεδόν) 2 χρόνια τί μπορεί να έχει να δείξει; Τέλος πάντων θα δούμε αύριο υποθέτω ποιος χάθηκε στην μετάφραση.

Fulgore
10-06-2020, 13:54
Παλι καλα που ο Antony του παραπανω twitter μας ειπε να παρακολουθησουμε το event αυριο,γιατι δεν ειχαμε αλλιως σκοπο να το παρακολουθησουμε.Αυτον περιμεναμε να μας το πει....

Leon_DiZ
10-06-2020, 14:01
Στο γαμο του να σε παρει να του πεις “και του χρονου” :p

Fulgore
10-06-2020, 14:16
Δεν τον επιασα τον παραλληλισμό με το παραπανω αλλα τελος παντων.

odytsak
10-06-2020, 19:11
Τωρα βεβαια πως θα ανοιξουν τα preorders χωρις τιμη αλλη ιστορια.

Σωστό κι αυτό, το 2013 ακριβώς τέτοια εποχή αρχές Ιουνίου στην Ε3 ανακοινώσανε την τιμή
και τα καταστήματα ανοίξανε τις προπαραγγελίες.
Χωρίς τιμή δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

hakoo
10-06-2020, 19:14
Τι σόι συμπέρασμα βγάζει κάποιος από την έκφραση "in totally unrelated news" και πως ξαφνικά το tweet αυτό δείχνει ανακοίνωση νέου παιχνιδιού από τον συγκεκριμένο στο event της Sony; Χάνω κάτι εγώ στην μετάφραση ή το έχουν χάσει κάποιοι άλλοι;

Νομιζω ειναι ξεκαθαρο hint με ολιγη χαριτωμενια οτι το παιχνιδι πανω στο οποιο δουλευει θα παρουσιαστει στο event.
Επισης ο τροπος που απαντησε περι horror games μαλλον μου κανει αντιπερισπασμός και οτι παλι σε horror game δουλευει.
Silent hill που φημολογειται εντονα οτι θα παρουσιαστει αυριο?
Θα δειξει.

WolfRathmA
10-06-2020, 19:53
https://www.youtube.com/watch?v=Vn7ET2JkSfM

Snk
10-06-2020, 21:03
PS5 Reveal Event is 2 Hours (https://www.neogaf.com/threads/ps5-reveal-event-is-2-hours.1546791/)

https://pbs.twimg.com/media/EaKtZ4vX0AEVRZm?format=jpg&name=900x900

Ενταξει τα παντα ολα θα δουμε σε 2 ωρες, δεν γινεται μονο games

odytsak
10-06-2020, 21:23
PS5 Reveal Event is 2 Hours (https://www.neogaf.com/threads/ps5-reveal-event-is-2-hours.1546791/)

https://pbs.twimg.com/media/EaKtZ4vX0AEVRZm?format=jpg&name=900x900

Ενταξει τα παντα ολα θα δουμε σε 2 ωρες, δεν γινεται μονο games Είπαμε 1 ώρα και κάτι είναι.
Τα PS4 events έχουν προκαθορισμενη επιλογή διάρκειας, 30 λεπτά, 1 ώρα, 2 ώρες, 4 ώρες, 8 ώρες και 12 ώρες.
Δεν μπορείς να βάλεις κάτι διαφορετικό ούτε να παίξεις με τα λεπτά.

Snk
10-06-2020, 21:35
Α δεν το ηξερα αυτο. Τσαμπα χαρηκα δηλαδη :(

vadergr
10-06-2020, 23:34
23.00 αυριο ωρα Ελλαδας είναι?

odytsak
10-06-2020, 23:41
Ναι, είναι σωστός ο τίτλος του thread, πάντα με ώρα Ελλάδας μιλάμε εδώ.

mihalis13
11-06-2020, 10:13
Ας κάνω μια μικρή πρόβλεψη του τι θα δούμε σήμερα. Περιμένω και οι υπόλοιποι να ποστάρετε τις προβλέψεις σας.

GT7
Silent Hill Remake
Guerilla game (Horizon ZD2 ή Killzone)
NBA2K21
Νέο COD
Spiderman 2 Teaser

Μενού PS5
Πως θα λειτουργεί το BC
Ανακοίνωση τύπου smart delivery για τους cross gen τίτλους

Επίσης θεωρώ πως θα δούμε και κονσόλα, τιμή όχι.

Valkyre
11-06-2020, 10:18
Εγω παλι δεν εχω ιδεα τι θα δειξουν. Θα με εκανε ευτυχισμενο εαν εβλεπα και ενα νεο ΑΑΑ ΙΡ. Δηλαδη οχι μονο συνεχειες.

obione
11-06-2020, 10:34
Ποιο στούντιο θα μπορούσε να έχει αρχίσει νεο Ip ΑΑΑ τίτλο άραγε?

mihalis13
11-06-2020, 10:34
Εγω παλι δεν εχω ιδεα τι θα δειξουν. Θα με εκανε ευτυχισμενο εαν εβλεπα και ενα νεο ΑΑΑ ΙΡ. Δηλαδη οχι μονο συνεχειες.


Πιστεύω κάτι θα δείξουν.. Ίσως να μας έρθει και από καμιά ομάδα της Guerilla το νέο ip.

odytsak
11-06-2020, 11:12
Gran Turismo 7 θέλω για άνοιγμα του event, να μπει δυνατά.

Slay
11-06-2020, 11:22
Ας κάνω μια μικρή πρόβλεψη του τι θα δούμε σήμερα. Περιμένω και οι υπόλοιποι να ποστάρετε τις προβλέψεις σας.

GT7
ειναι σχεδόν σιγουράκι, η φημολογία μιλά για απιστευτο φωτορεαλισμο.

Silent Hill Remake
και αυτό λίγο πολύ το περιμένω και εγω

Guerilla game (Horizon ZD2 ή Killzone)
προτιμώ το 1ο

NBA2K21
nope

Νέο COD
σχεδόν βέβαιο

Spiderman 2 Teaser
ισως, αλλα δεν πιστευω οτι θα δειξουν αυτα που αναμένουμε πρώτα. Δηλαδη GOW2 και SpiderMan2 ειναι δεδομένο ότι θα έρθουν στο PS5.

Περιμένω και εκπλήξεις, όπως το φημολογούμενο Sci-Fi παιχνίδι απο το Japan Studio ή κάτι που δεν μας έχει περάσει απο το μυαλό καν.


Μενού PS5
Πως θα λειτουργεί το BC
Ανακοίνωση τύπου smart delivery για τους cross gen τίτλους

δεν πιστευω οτι θα δουμε τιποτα απο αυτα, και αυτό το λέω γιατί όλες οι ενδείξεις δείχνουν ότι η sony goes for the throat, να δείξει παιχνίδια που ειναι πραγματικά next gen, και αφού αποκτήσει την προσοχή που θέλει, θα μιλήσει για τα δευτερευοντα θέματα σε δέυτερο χρόνο.

Επίσης θεωρώ πως θα δούμε και κονσόλα, τιμή όχι.
Για τις 4 Ιουνιου θα ελεγα οχι και στα δυο, αλλα πλέον πιστευω πως ναι θα την δουμε την κονσόλα στο τέλος.