PDA

View Full Version : PS4/5 Exclusive Gran Turismo 7 [+VR]



Pages : [1] 2

odytsak
21-05-2020, 09:52
https://live.staticflickr.com/65535/49996343071_ad560aecc7_k.jpg

Has Gran Turismo 7 on PS5 Just Been Leaked? (http://www.pushsquare.com/news/2020/05/has_gran_turismo_7_on_ps5_just_been_leaked)


https://www.thesixthaxis.com/wp-content/uploads/2020/05/InstaNext.jpg

Slay
21-05-2020, 13:58
Ειναι αναμενόμενο ουτως η αλλως, πριν 3 χρόνια βγήκε το Sport.

Lefteris_X
21-05-2020, 14:05
Αν διάβασα σωστά στα σχόλια και λίγο ψάξιμο που έριξα, ο πόστερ εργάζεται/ανήκει/έχει κάποια σχέση με μια εταιρεία που έχει βγάλει διάφορα gaming αξεσουάρ (καρέκλες κλπ) η οποία έχει στενή συνεργασία με Sony και Gran Turismo.

Οπότε το λογότυπο από αυτόν έχει κάπως σημασία.

Πολύ γρήγορα όμως το "συμμάζεψαν" το θέμα, αποσύροντας το ποστ και ταυτόχρονα βγάζοντας μια επίσημη δήλωση με PR talk του στυλ "μάλλον κάναμε μαλακία και παραβιάσαμε το NDA, οπότε επισήμως παραδεχόμαστε ότι είναι ένα απλό λαθάκι από μεριάς μας και σε καμία περίπτωση δεν προλογίζουμε ούτε υπονοούμε κάτι σχετικά με το νέο τίτλο Gran Turismo για την PlayStation πλατφόρμα".

odytsak
21-05-2020, 14:46
Τώρα είδα τα updates στην συγκεκριμένη είδηση, πήγαν να το μπαλώσουν από την Next Level Racing για το GT7 logo και τα κάνανε χειρότερα. :P

Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμένο λογότυπο δεν κυκλοφόρησε ποτέ στο διαδίκτυο.
Μάλιστα κάποιες μεγάλες ξένες ιστοσελίδες ζήτησαν από την Next Level Racing να διευκρινίσει από που προήλθε το λογότυπο.

PDS
21-05-2020, 16:30
Μεταφερω τα ποστ σε καινουριο θεμα, γιατι ειναι μια απο τις σιγουρες κυκλοφοριες. Εχει δωσει και συνεντευξη ο δημιουργος το 2019.


Next Gran Turismo Will be a Combination of Past, Present, and Future (https://www.gtplanet.net/next-gran-turismo-will-be-a-combination-of-past-present-and-future/)

I think in terms of races themselves and physics GT Sport has really reached the best place that we've ever reached, were at a very good place, says Yamauchi.
On the other hand, obviously we're working on the next Gran Turismo already,
and the world of sport we've achieved through GT Sport is something I've always imagined to be the future of Gran Turismo. We are able to establish that now.


I don't normally play the past editions of Gran Turismo, answers Yamauchi.
But since I started doing the world tours, the players, they're all young guys but they all bring GT2 or GT3 with them like,
how old were you when this game came out!? So I've had more opportunity to play them recently, and it's surprising how much I've forgotten!

Having done all these World Tours, it gave me the opportunity to feel the history of Gran Turismo, he adds.
It gives me pointers and hints of the things we should make sure that we do in the future of the series.

I think the next title that we're going to create will be a combination of the past, present and future a complete form of Gran Turismo.

The first thing that's going to be affected by more power is VR, says Yamauchi.
I dont think that there's anything else that requires that much processing power.
I really like VR! I'm one to believe in the possibilities of it, and its very suited for a driving game.

VR is something that really depends on the evolution of GPU power, and the hardware for it, like display devices even.
It's something where you can never have enough computing power, there's always going to be that hardware limit, and that limit is never going to be high enough for us!
Obviously that's going to gradually improve over time and well make sure to follow that.

Φαινεται οτι θα ειναι οπως τα παλια + το GT sport μεσα?

BillyFlo81
21-05-2020, 18:19
Εμένα γενικά με έχει απογοητεύσει η στρατηγική που ακολουθείται για το franchise απο το PS3 και έπειτα και απορώ ωρες ωρες με την λογική της Sony που τους δίνει συνέχεια άφθονο χρόνο στην Polyphony να δημιουργήσει ενώ αντιθέτως δεν χαρίστηκε για παράδειγμα στην evolution studios την οποία πίεσε αρκέτα για να παραδώσει το Driveclub.

Κανονικά καθε λανσάρισμα νέας κονσόλας θα έπρεπε να συνοδεύεται και από ένα GT sport ή Prologue και στο ενδιάμεσο η ολοκληρωμένη έκδοση του παιχνιδιού. Γενικά θεωρρώ πως η ανούσια κυκλοφορία του GT6 στο ps3 λίγο καιρό προτού κυκλοφορήσει το ps4 στην αγορά είχε ως αντίκτυπο την καθυστέρηση του Gt sport και περιμέναμε περιπου μια 5ετια το βασικό exclusive racing της Sony στo PS4.

To GT sport με απογοήτευσε για πολλους και διαφορους λόγους, εκτός απο την beta, του έχω αφιερώσει μέχρι πρόσφατα κάποιες extra ώρες επειδή το έχει ένας φίλος μου και πάλι όμως παραμένει το πρώτο gt που δεν με τράβηξε να ασχοληθώ σοβαρά μαζί του, ενώ για παράδειγμα το Driveclub το οποίο αν και arcade τιμάμε και θαυμάζουμε ακόμα και σήμερα μαζί με την παρέα μου. Χρειαζεται οπωσδήποτε ένα GT sport 2/prologue στο ξεκίνημα του PS5 για να μπούν τα πραγματα στην σειρά τους, δεν είναι απαραίτητο να καθυστερεί ο τίτλος για να κολλάμε τα μάτια μας στην οθόνη επειδή φαίνεται η παραμικρή λεπτομέρεια στα φανάρια και γενικά στα μοντέλα των αυτοκινήτων.

Αυτα είχα να πω, ενταξει ξεδωσα... Όπως και να χει ανυπομονώ για το επόμενο παιχνίδι στο PS5 και ελπίζω αυτή την φορά η Sony να "τρέξει" λίγο και την Polyphony.

hakoo
22-05-2020, 03:17
Oι κυκλοι αναπτυξης του GT εχουν περασει στη σφαιρα του ανεκδοτου αυτη τη στιγμη νομιζω. Κατα δηλωση του yamauchi το studio ειχε 200 ατομα το 2017, δεν μιλαμε δλδ για κανενα μικρο studio.
Ειλικρινα δεν ξερω αν βγαζει λεφτα πλεον το GT για τη Sony απλα θεωρω οτι ειναι μια εταιρεια που εχει μεινει στο παρελθον σε πρακτικες και εχει ξεμεινει εδω και χρονια απο ιδεες.

Nek_Food
22-05-2020, 12:08
Εμένα γενικά με έχει απογοητεύσει η στρατηγική που ακολουθείται για το franchise απο το PS3 και έπειτα και απορώ ωρες ωρες με την λογική της Sony που τους δίνει συνέχεια άφθονο χρόνο στην Polyphony να δημιουργήσει ενώ αντιθέτως δεν χαρίστηκε για παράδειγμα στην evolution studios την οποία πίεσε αρκέτα για να παραδώσει το Driveclub.
Πόσο όμορφα να είχε το PS5 ένα DriveClub at launch αυτή την φορά!!! Και όχι "τσάμπα" στο plus, πλήρως επί πληρωμή - κανονικότατα. Να το τιμήσει ο κόσμος να επιβιώσει και το στούντιο να βγάζει ανά διετία νέο πιο βελτιωμένο/αναβαθμισμένο παιχνίδι.

Το Gran Turismo έχει τέτοιο αργό ρυθμό/χρόνο ανάπτυξης που μέχρι να βγει, μου φαίνεται έχει γίνει σχεδόν obsolete σε σύγκριση με άλλα παιχνίδια όπως για παράδειγμα τα Forza. Ο ανταγωνισμός τρέχει σαν καλορυθμισμένο αυτοκίνητο και το GT απλά ασχολείται με κάθε λογής καγκουριά αλλά σπάνια βγαίνει στον δρόμο να το χαρεί ο κόσμος. Θα μου πεις άπαξ και βγει είναι τόσο iconic (μην πω για επιλογές) που μπορεί ο κόσμος να ασχολείται μαζί του μία δεκαετία (μέχρι να βγει το επόμενο), καλό/κακό αναγκαία πια σχεδόν αυτό γίνεται.

Δεν ξέρω, δεν προσδοκώ πια πολλά από το GT και την PD, μην πω ότι γενικά στην πλατφόρμα δεν περιμένω πια κάτι exclusive που να είναι αξιόλογο όσον αφορά τα racing/sim παιχνίδια.

Μακάρι να μας κάνουν την έκπληξη.

mihalis13
22-05-2020, 13:05
Πάντως και εγώ που δεν ασχολούμαι πολύ με racing games θα ήθελα πολύ να δω ένα GT7 κανονικό στο launch του PS5.
Θεωρώ πως ακόμα έχει το όνομα σαν παιχνίδι παρόλο που σε αυτή τη γενιά ουσιαστικά απουσίαζε.. (για μένα το GT Sport δεν είναι Gran Turismo)
Θεωρητικά έχουν πολύ έτοιμο υλικό από το GT Sport οπότε δεν θα ήταν τόσο δύσκολο να βγάλουν το GT7.
Μακάρι να το δούμε στην επόμενη γενιά...

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dimitris_
22-05-2020, 20:15
Είχα διαβάσει ότι όλα τα assets του gt sport είναι σχεδιασμένα σε 4k, άρα όλη η βάση του παιχνιδιού είναι έτοιμη.

Εμένα πάντως μου άρεσε το gt sport, σίγουρα βέβαια πήρε πολλά update με περιεχόμενο. Αν θυμάμαι καλά, κάθε μήνα update κάνει, πολύ συχνά δίνει κ πίστες.
Πάντως ευκολο δεν ειναι να κάνεις όλα τα challenge, gold (συγνωμη για το off topic).

AlexandrosQV
12-06-2020, 00:15
Βλέπω το live... Αυτό είναι το Gran Turismo 7;!;!... 7 ;!;! είναι λες και είδα βίντεο από το sport... γελάει ο κόσμος. ¶ντε ωραία. Πρώτα ο θεός, τα λέμε στο 8 πάλι.

DJTaurus
12-06-2020, 00:29
Βλέπω το live... Αυτό είναι το Gran Turismo 7;!;!... 7 ;!;! είναι λες και είδα βίντεο από το sport... γελάει ο κόσμος. ¶ντε ωραία. Πρώτα ο θεός, τα λέμε στο 8 πάλι.

Σαν GT sport remaster με next gen φωτισμούς. Το menu κλασσικά τραγικό και ο ήχος του αυτοκινήτου ρε φιλε πάλι τα ιδια.....

PDS
12-06-2020, 01:35
Σαν GT sport remaster με next gen φωτισμούς. Το menu κλασσικά τραγικό και ο ήχος του αυτοκινήτου ρε φιλε πάλι τα ιδια.....

Nα θυμισω μονο πως φαινοταν στα πρωτα βιντεο το GT sport
https://abload.de/img/5p4o1j5f2hw3pgy827kft6ask.jpg
Χωρις αυτο να σημαινει κατι η να μην σημαινει κατι.

Αυτο που ειδα(περιμενω και την 4K version) ειναι επιπεδου οπτικα driveclub+ συν 60αρι φανταζομαι.

Snk
12-06-2020, 01:48
Να δουμε και ποτε θα βγει. Γιατι ικανούς τους εχω να το ανακοίνωσαν τώρα και να βγει σε μια 5ετια

odytsak
12-06-2020, 03:38
Σε 4Κ/60fps


https://www.youtube.com/watch?v=ecUQE-sDUtk

Στην περιγραφή λέει "Images shown are from a pre-final English version of the game"
καλό είναι αυτό ή κακό? θα βγει μέσα στο 2021?

PDS
12-06-2020, 04:04
Logo (το βαζω και στο πρωτο ποστ)
https://live.staticflickr.com/65535/49996343071_ad560aecc7_k.jpg

Εδω φαινεται το real time ray tracing (προφανως επιτηδες υπαρχει αυτη η ληψη για να φανει η αντανακλαση του αλλου αυτοκινητου, τα φωτα που αναβουν/σβηνουν κτλ).
https://i.imgur.com/uiPZIEf.gif
Επισης φαινεται η πολυ μεγαλυτερη λεπτομερια σε συγκριση με το sport στο περιβαλλον.

Dynamic weather?
https://i.imgur.com/2gzwTLP.gif

mihalis13
12-06-2020, 10:26
Να δουμε και ποτε θα βγει. Γιατι ικανούς τους εχω να το ανακοίνωσαν τώρα και να βγει σε μια 5ετια

Για να δούμε, ήλπιζα στο launch μιας και θεωρητικά τα μοντέλα των αυτοκινήτων τα έχουν ήδη από το GT Sport, αλλά μάλλον θα περιμένουμε..
Ελπίζω τουλάχιστον να το δούμε μέσα στο 2021

konstantinos
12-06-2020, 13:14
Το μενού μόνο φτάνει από τα αρχικά παιχνίδια.Και όπως είπαν θα βασίζεται στο campain πιο πολύ. Αντε να δούμε.

mania
12-06-2020, 13:24
Μεγαλύτερο single player και φυσικά καλύτερη AI θα ήθελα.
Tο sport το ευχαριστήθηκα, αλλά όλο το πρόβλημα ήταν οτι ο αγώνας ήταν μόνο μεταξύ παίχτη και πρώτου οδηγού.Οι άλλοι οδηγοί ήταν διακοσμητικοί.(σε single player παντα)

spartan
12-06-2020, 17:44
Απο οτι παρατηρησα ειναι οτι επιτελους σαν να φτιαξανε την αισθηση της ταχυτητας?
Δεν ξερω αν το ειχαν διορθωσει αυτο στο gt sport
Αλλα ηταν ο κυριοτερος λογος που απειχα απο την σειρα

odytsak
12-06-2020, 19:39
https://www.youtube.com/watch?v=ecUQE-sDUtk

Ρε τους αλήτες, στην Trial Mountain βάλανε μπάρες στο τελευταίο εσάκι που οδηγεί στην ευθεία εκκίνησης/τερματισμού,
κι εγώ πως θα κόβω τώρα μέσα από τα χόρτα? :P

Lefteris_X
12-06-2020, 21:02
Για να μην κόβεις ρε χαμένε.

Εσύ και πόσοι άλλοι (κι εγώ μέσα σε αυτούς λολ) είχαμε μετατρέψει το εσάκι σε ευθεία αχαχαχαχ!

obione
12-06-2020, 21:24
Αυτό κι αν ήταν αλλαγή ε ? Χαχα.
Νομίζω ολοι κλέβαμε εκει οποτε μας πήραν είδηση.
Βλέποντας τις εναλλαγές απο τα σύννεφα και πως λογικα θα εχουμε real time weather , αρχιζω και φαντάζομαι πως θα ειναι το παιχνίδι με τα εφέ καιρου κτλ.
Οκ το περιβάλλον δειχνει βελτίωση αυτο το δίνω.
Θα παίξει καθοριστικό ρόλο η αγορά του αν ειναι κοντα στην κυκλοφορία του ps5 .Αν βγει τελος Ιανουαρίου δηλαδη ε ναι ..θα το τιμήσουμε.
Πήρε και το μάτι μου το customization menu και θυμήθηκα τα παλιά. (Κάτι fiat punto ολα στο μάξιμουμ. Δεν ξέρω γιατί αλλά παντα μου αρεσε να κακο-φτιάχνω μικρα και γενικα "αθόρυβα " αυτοκίνητα lol)

Lefteris_X
12-06-2020, 21:30
Χεχεχεχεχε GT1 1997 καλοκαίρι (το είχα 1 χρόνο πιο νωρίς, λόγω ιαπωνέζου θείου).......όπως και στην πραγματική ζωή είχα ένα τουμπανιασμένο Civic VTi.

odytsak
12-06-2020, 21:39
Λευτέρη δεν μας είπες τι σημαίνει το pre-final,
είναι το τελευταίο στάδιο πριν ολοκληρωθεί και γίνει gold?
Να ελπίζουμε σε κυκλοφορία ακόμη και day 1?

Lefteris_X
12-06-2020, 21:47
Pre-final είναι αυτό ακριβώς που είπες.

ΜΕΤΑ το beta-testing δηλαδή.

Για ελπίδες όμως.......τι να πω ρε συ; Καζουνόρης είναι αυτός. ΜΟΝΟ εκείνος ξέρει! χααχαχαχαχ

odytsak
12-06-2020, 22:55
Παριμπιπτόντως για όσους γκρινιάζουν ότι δεν βλέπουν αλλαγές (ποτέ ένα βίντεο ακόμη και 4Κ/60fps δεν μπορεί να αποδώσει τα real time γραφικά),
παίζω GT Sport το single player 1-2 αγώνες μέρα παρά μέρα, κανένα μισάωρο δηλαδή,
το μάτι μου είχε συνηθίσει στην τελειότητα (για τα δεδομένα του PS4) του Gran Turismo,
μια μέρα βάζω το Project CARS 2, ήταν τόσο μέτριο οπτικά που νόμιζα ότι έπαιζα σε PS3.

Lefteris_X
12-06-2020, 23:06
Μια από τα ίδια Οδυσσέα.

Αν όχι κάθε μέρα, σίγουρα 4-5 φορές την εβδομάδα θα παίξω κάποιους αγώνες GT Sport.

Ειλικρινά η "καθαρότητα" (ευκρίνεια) στα γραφικά, όπως και η προσέγγιση στην απόδοση "ρεαλισμού" στις υφές/φώτα είναι out of this world.

Και με ακουστικά η κατάσταση πάει σε άλλο επίπεδο (πονάει η καρδιά μου όταν ακούω τον ήχο αλλαγής σχέσης. Κντάνγκ! Καρφωτές στο κιβώτιο).

Προσωπικά ΔΕΝ αντιμετωπίζω τον τίτλο ως "παιχνίδι", εννοώ με τη γνωστή μας έννοια του "παίζω".
Επειδή ακριβώς ΔΕΝ τον αντιμετωπίζω έτσι, δεν με ενδιαφέρει πως θα είναι το UI, ούτε ότι το design έχει μείνει παρόμοιο εδώ και 15 χρόνια.
Καρφάκι δεν μου καίγεται.

Αυτό που με νοιάζει, ακριβώς λόγω διαφορετικής προσέγγισης, είναι η αίσθηση οδήγησης, το feeling που μου προσφέρει όταν οδηγώ.
Όχι τέρμα 100% simulation, αλλά τόσο όσο πρέπει για να μην σπάει τις "μπάλες" όπως άλλα ραλλάκια που είναι πιο κοντά στο 100% sim (να κάθομαι να ασχολούμαι με πιέσεις ελαστικών, σόρρυ δεν είναι του γούστου μου).

Αυτό που έχω παρατηρήσει, οι gamer που αποζητούν μια ανανέωση στο UI/design του παιχνιδιού συνήθως δεν είναι στην πραγματικοί ζωή "ινδιάνοι" (επικίνδυνη οδήγηση).
Είναι νορμάλ άνθρωποι. (με την καλή έννοια, δεν υπονοώ ότι είναι μαλάκες/φλώροι).

Αντιθέτως, όσοι είναι κάφροι/ινδιάνοι στην πραγματική ζωή....μια χαρά τους φαίνεται το UI.

Απλώς ως παρατήρηση το αναφέρω.

odytsak
12-06-2020, 23:26
Απορώ πως παίζαμε Gran Turismo 6, σαν να έχεις μυωπία είναι :P

Gran Turismo 6 vs Gran Turismo 7 Trial Mountain Early Graphics Comparison



https://www.youtube.com/watch?v=G8144lQRx9I


https://www.youtube.com/watch?v=tkDkaY68ncE

Ryzenlake
13-06-2020, 00:12
https://www.youtube.com/watch?v=ecUQE-sDUtk

Ρε τους αλήτες, στην Trial Mountain βάλανε μπάρες στο τελευταίο εσάκι που οδηγεί στην ευθεία εκκίνησης/τερματισμού,
κι εγώ πως θα κόβω τώρα μέσα από τα χόρτα? :P

ΠΩΩΩ, τι μου θύμισες. GT1 με το cerbera lm edition να κόβω πάνω απο τα χόρτα :p

- - - Updated - - -


Μια από τα ίδια Οδυσσέα.

Αν όχι κάθε μέρα, σίγουρα 4-5 φορές την εβδομάδα θα παίξω κάποιους αγώνες GT Sport.

Ειλικρινά η "καθαρότητα" (ευκρίνεια) στα γραφικά, όπως και η προσέγγιση στην απόδοση "ρεαλισμού" στις υφές/φώτα είναι out of this world.

Και με ακουστικά η κατάσταση πάει σε άλλο επίπεδο (πονάει η καρδιά μου όταν ακούω τον ήχο αλλαγής σχέσης. Κντάνγκ! Καρφωτές στο κιβώτιο).

Προσωπικά ΔΕΝ αντιμετωπίζω τον τίτλο ως "παιχνίδι", εννοώ με τη γνωστή μας έννοια του "παίζω".
Επειδή ακριβώς ΔΕΝ τον αντιμετωπίζω έτσι, δεν με ενδιαφέρει πως θα είναι το UI, ούτε ότι το design έχει μείνει παρόμοιο εδώ και 15 χρόνια.
Καρφάκι δεν μου καίγεται.

Αυτό που με νοιάζει, ακριβώς λόγω διαφορετικής προσέγγισης, είναι η αίσθηση οδήγησης, το feeling που μου προσφέρει όταν οδηγώ.
Όχι τέρμα 100% simulation, αλλά τόσο όσο πρέπει για να μην σπάει τις "μπάλες" όπως άλλα ραλλάκια που είναι πιο κοντά στο 100% sim (να κάθομαι να ασχολούμαι με πιέσεις ελαστικών, σόρρυ δεν είναι του γούστου μου).

Αυτό που έχω παρατηρήσει, οι gamer που αποζητούν μια ανανέωση στο UI/design του παιχνιδιού συνήθως δεν είναι στην πραγματικοί ζωή "ινδιάνοι" (επικίνδυνη οδήγηση).
Είναι νορμάλ άνθρωποι. (με την καλή έννοια, δεν υπονοώ ότι είναι μαλάκες/φλώροι).

Αντιθέτως, όσοι είναι κάφροι/ινδιάνοι στην πραγματική ζωή....μια χαρά τους φαίνεται το UI.

Απλώς ως παρατήρηση το αναφέρω.

Λίγο άσχετο, έχεις δοκιμάσει asseto corsa? Το μόνο racing sim που με κράτησε, είναι απίστευτη η αίσθηση οδήγησης. Δεν έχει γραφικά αλλά το gameplay είναι φοβερό, F40 με κλειστά ABS και traction και βλέπεις τον δρόμο απτό παράθυρο

Lefteris_X
13-06-2020, 00:22
Δεν μπόρεσα να ξεπεράσω τον κακό τεχνικό τομέα στο PS4.

Για τα γούστα μου, GTurismo is King. Τόσο όσο "αντέχω" το ποσοστό simulation, ούτε λιγότερο και όχι περισσότερο (γιατί το περισσότερο δεν το μπορώ).

odytsak
13-06-2020, 00:25
To πρώτο Assetto Corsa είναι πάρα πολύ καλό, για μένα μετά το GT Sport είναι το δεύτερο αγαπημένο μου racing στο PS4, όπως το είπες απίστευτη αίσθηση οδήγησης,
τώρα για το AC Competizione δεν γνωρίζω, σε δύο βδομάδες κυκλοφορεί στο PS4, στο PC δεν παίζω παιχνίδια (εντάξει εκτός από GUNS UP! στο Steam lol)

PDS
13-06-2020, 00:26
H αληθεια ειναι οτι χρειαζεται μια ισορροπια μεταξυ fan and sim.

odytsak
13-06-2020, 21:00
Επειδή δεν έχω ακόμη 4Κ TV, πήγα στον αδελφό μου που έχει την 65άρα Sony ΧΕ90 (2017 μοντέλο για όποιον γνωρίζει),
εντάξει, αν βλέπουμε τέτοια ευκρίνεια στα γραφικά από YouTube βίντεο ούτε που μπορούμε να φανταστούμε πως θα είναι να παίζει η τελική έκδοση, real time στο PS5.

PDS
15-06-2020, 03:06
https://www.youtube.com/watch?v=bVmHa_Xxhlk

odytsak
15-06-2020, 22:57
Ξαναδιαβάζοντας το πρώτο post (μπράβο στον Βαγγέλη τον PDS που το ανέδειξε και δεν έκανε καινούριο thread από το μηδέν),
σύμφωνα με τα λεγόμενά του και εφ'όσον μιλάμε για άνθρωπο που συνεργάζεται με το Gran Turismo και βγάζει αξεσουάρ
το GT7 είναι PS5 launch τίτλος, δεν εξηγείται αλλιώς η σιγουριά του ότι κυκλοφορεί μέσα στο 2020 και μας βάζει γκάλοπ να ψηφίσουμε.
ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!! :drive:

Tilemaxx
16-06-2020, 20:09
Πάντως οποίος έκοβε από τα χόρτα στο S-ακι του Trial Mountain στο διπλό, ετρωγε σφαλιάρες..

obione
16-06-2020, 21:50
Αν ισχύει αυτό θα είναι ένα από τα καλύτερα launch .
Εκεί που κάναμε τάμα να το δούμε τώρα θα το έχουμε από το ξεκίνημα?
Θα βοηθήσει πάρα πολύ στις πωλήσεις. Thats crazy!!
Κανω edit μιας και το θυμήθηκα τωρα
Να τονίσω ότι ενα εκνευριστικό αρνητικό του GT ηταν το πολυ αργο loading.
Πλεον δεν θα εχουμε τετοιο θεμα. ¶λλο ένα plus

ParanoidGR
29-06-2020, 04:50
Alternative trailer


https://www.youtube.com/watch?v=aWLHEOwjkto

PDS
01-07-2020, 19:42
https://www.youtube.com/watch?v=IBmcqkbqcpQ

WolfRathmA
29-07-2020, 19:35
Αν όντως βγει μαζί με την κονσόλα, θα κάνει πάρα πολύ καλή αρχή το PS5.

https://i.imgur.com/5MYIGhk.jpg

Slay
29-07-2020, 20:19
Έτσι ακούγεται, μπορεί να μάθουμε σε λίγες ημέρες.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

obione
30-07-2020, 00:16
Βλέπω δίπλα στο Κουτί και Ratchet?
φαντάζεστε τι έχει να γινει?
Ιδιαίτερα το GT Είναι ένας τίτλος που δεν ασχολείστε απλά για κάνα μήνα.
Αν ισχύει και έχουμε τέτοιους τίτλους για αρχή τότε πιστεύω ο πρώτος χρόνος του ps5 σε συνδυασμό και με τα μούλτι, θα είναι ονειρικός .

Lefteris_X
30-07-2020, 01:25
ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ!
Μη μου κάνετε τέτοια!

Δηλαδή τι θα κάνω; Θα ξεφραγκιαστώ εντελώς με την "καλημέρα" ;

Day 1 δηλαδή θα πρέπει να αγοράσω το PS5, το GT7, το Ratchet, αν έχει βγει το Kena, και κάποιο άλλο παιχνίδι που δεν θυμάμαι όνομα;

Πάντως, με βλέπω το χειμώνα να ψοφάω στο gaming, έχει να πέσει πολύ λιώσιμο στο GT7.

Christos33
30-07-2020, 01:51
ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ!
Μη μου κάνετε τέτοια!

Δηλαδή τι θα κάνω; Θα ξεφραγκιαστώ εντελώς με την "καλημέρα" ;

Day 1 δηλαδή θα πρέπει να αγοράσω το PS5, το GT7, το Ratchet, αν έχει βγει το Kena, και κάποιο άλλο παιχνίδι που δεν θυμάμαι όνομα;

Πάντως, με βλέπω το χειμώνα να ψοφάω στο gaming, έχει να πέσει πολύ λιώσιμο στο GT7.Καλά αν το βάλουν κ 80 τι γαμ***, θέλω να πιστεύω ότι θα είναι το κλασικό GT γιατί το sport δεν μου άρεσε καθόλου.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PDS
30-07-2020, 02:16
Oπως εγινε και με το GOW, πολλες φημες βγαινουν. Δεν σημαινει οτι περιεχουν αληθεια.

Προσωπικα δεν δινω σημασια εκτος αν ειναι επιβεβαιωμενες απο πολλες πηγες οπως πχ το silent hill PS5

Lefteris_X
30-07-2020, 03:18
Περί GT 7 και ότι θα είναι launch τίτλος ακούγεται εδώ και πολύυυυυυυυ καιρό (από τέλη 2018-αρχές 2019).

Μακάρι!

Slay
30-07-2020, 05:54
Περί GT 7 και ότι θα είναι launch τίτλος ακούγεται εδώ και πολύυυυυυυυ καιρό (από τέλη 2018-αρχές 2019).

Μακάρι!https://www.gtplanet.net/gt7-launch-ps5-20200729/

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PDS
13-09-2020, 15:09
Gran Turismo Car Models Now Made in Three Months, Outsourced to India (https://www.gtplanet.net/polyphony-outsource-car-model-20200913/)


In response to a question on the ArtStation site, Srinivasan also comments that the vehicle model came from Polyphony’s scans rather than CAD data, and this one car took around three months to complete. That’s a significant acceleration compared to previous Gran Turismo games, with six months being the normally quoted figure.

mtifosi
29-09-2020, 23:13
https://www.youtube.com/watch?v=Z0kZYLgbfzo&feature=emb_title&ab_channel=P layStationFrance

Christos33
29-09-2020, 23:40
Πω πω επιτέλους ένα κανονικό GT με χειριστήριο θα την βγάλω όμως γιατί δύσκολο να πάρω κ τριτη φορά τιμονιέρα για το GT.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

psx3
30-09-2020, 00:37
Πω πω επιτέλους ένα κανονικό GT με χειριστήριο θα την βγάλω όμως γιατί δύσκολο να πάρω κ τριτη φορά τιμονιέρα για το GT.
Δεν είπαν του PS4 θα είναι συμβατές με PS5;

Μια φορά την φάγαμε με το security chip...

Christos33
30-09-2020, 00:53
Δεν είπαν του PS4 θα είναι συμβατές με PS5;

Μια φορά την φάγαμε με το security chip...Μπα σιγά μην παίζει η G28 δεν το πιστεύω, μακάρι γιαυτους που την έχουν ακόμα, εγώ την πούλησα δεν είχα χώρο.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
30-09-2020, 03:05
Θα παιζουν κανονικά οι τιμονιέρες στο PS5.
Το έχουν πει


Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
30-09-2020, 11:08
Τοσα χρονια μετα ακομα τα περισσοτερα δεντρα ειναι...2D χαρτοκουτα? Ειναι δυνατον? Α ρε driveclub...

odytsak
30-09-2020, 12:32
Που το ξεθάψατε το θέμα? Το βιντεάκι είναι το γνωστό με την Trial Mountain από 12 Ιουνίου στην πρώτη PS5 παρουσίαση.

Viper
30-09-2020, 20:34
https://www.playstation.com/en-us/games/gran-turismo-7/


PS5™ features

Stunning visuals: Marvel at rendering quality through ray tracing, with support for 4K, HDR, and a targetd 60 FPS frame rate.* Fast loading: Go to race events quickly, gather in lobbies and receive friend invites extremely quickly with an ultra-high speed SSD. Select from a huge variety of cars with no load times. Adaptive triggers: Feel the contrast in brake pedal weight at different sensitivity ranges, the vibrations from the ABS and variation in throttle pedal weight on different types of cars. Haptic feedback: Experience the feeling of tire contact with the road, and subtle bumps on the road surface. Tempest 3D AudioTech: Sense the position of other cars and drivers around you through sound. Hear clear 3D Audio positioning and spatial expression of depth and height in replays.

mtifosi
01-10-2020, 17:18
Τοσα χρονια μετα ακομα τα περισσοτερα δεντρα ειναι...2D χαρτοκουτα? Ειναι δυνατον? Α ρε driveclub...
Οντως αν και μαλλον πανε για native 4K... καλυτερα dynamic resolution και ακομα καλυτερα περιβαλλοντα...

obione
03-10-2020, 03:20
https://www.playstationlifestyle.net/2020/10/01/gran-turismo-7-details-revealed/amp/

Ακόμα ένα άρθρο με πληροφορίες για το gt7 !
Μιλάει για no loading times.
Μου αρέσει να το ακούω..:a023:

odytsak
22-10-2020, 17:06
Το σύντομα του Καζουνόρι το ξέρουμε, από 10 μέρες μέχρι 10 χρόνια. :P
https://www.facebook.com/GranTurismo/videos/3035900856637173/

https://pbs.twimg.com/media/Ek3FPbDXYAA8YRW?format=jpg&name=orig

WolfRathmA
22-10-2020, 17:08
Λες να κάνουν το μπαμ και να το βγάλουν Δεκέμβρη να χεστούν στο τάλιρο;

Μπαααα... :P

AlexandrosQV
22-10-2020, 17:26
Εφόσον θα έχει μικροδιαφορές από το Sport γιατί να το αργήσουν; Επειδή λέγεται 7 και όχι Sport 2 ή Sport PS5 edition (όπως θα έπρεπε); Για κάπου μέσα στις γιορτές το βλέπω.

obione
22-10-2020, 19:58
Δεν έχει μικροδιαφορες . Είναι κανονικό GT πίσω στις ρίζες του GT.
Το sport , πήρε το συγκεκριμένο ονομα διότι ήταν αλλο παιχνίδι βασισμένο σε online , no campaign etc ..(άσχετα που πήρε 32.000 updates μετά από κράξιμο κτλ)
Εδώ μιλάμε για καθαρόαιμο gran turismo 7 με όλο το περιτύλιγμα(campaign, lessons ,και το βασικότερο tuning με αγορα εξαρτημάτων κτλ ) οποτε και ο τιτλος 7 .
Είμαι σίγουρος ότι θα έχει το κάτι παραπάνω.

- - - Updated - - -

Μακάρι να γίνει έτσι να λιώσουμε όλοι μαζί τα ps5

Valkyre
22-10-2020, 21:39
Το σύντομα του Καζουνόρι το ξέρουμε, από 10 μέρες μέχρι 10 χρόνια. :P
https://www.facebook.com/GranTurismo/videos/3035900856637173/

https://pbs.twimg.com/media/Ek3FPbDXYAA8YRW?format=jpg&name=orig

Οδυσσεα εκλαψα με το σχολιο σου χαχαχαχα ποσο αληθεια!!

BillyFlo81
02-11-2020, 19:24
Μπορεί να είναι και fake, το ανέβασαν και στο resetera, όποτε το ποστάρω όμως μήπως και..

Επειδή το video είναι στα γαλλικά στην περιγραφή αυτός που το ανέβασε αναφέρει τα εξής:



" Release scheduled for the first half of 2021. "

I just found new official information about the PlayStation 5 Gran Turismo 7 release date window from a PS5 GT7 Sony ad on my YouTube app feed.


https://www.youtube.com/watch?v=V_HQArVSOZg&feature=youtu.be

Leon_DiZ
09-11-2020, 15:23
Το παιχνίδι πάει για το πρώτο μισό του 2021.

PDS
07-12-2020, 21:04
Απο το σημερινο βιντεο της Sony.
ειναι μονο PS5, οχι cross gen.

https://i.ibb.co/NL8VgNJ/B11-D766-D-A2-FC-4-B14-AD9-F-BA03-FE4-AEF25.png

odytsak
07-12-2020, 23:12
Αυτή είναι η θετική είδηση γιατί υπάρχει και η αρνητική,
αφαιρέθηκε το first half και έγινε σκέτο 2021 οπότε καλό Οκτώβρη και αν.

gtakis
07-12-2020, 23:32
Το Gt Sport το έχει δοκιμάσει κανείς σε Ps5 ? παίζει καλύτερα η όχι;;

Send from my S20+ using Tapatalk

odytsak
07-12-2020, 23:59
4K 60fps παίζει στο PS5.
Αν έχεις το PS4 Pro δεν θα δεις διαφορά παρά μόνο στους χρόνους φόρτωσης.

gtakis
08-12-2020, 00:57
Όχι δεν είχα το pro είχα το c-chassis 1tb αν θυμάμαι σωστά οπότε θεωρώ πως θα δω διαφορά....

Send from my S20+ using Tapatalk

Lefteris_X
08-12-2020, 01:57
Το GT Sport σε PS4 Pro παίζει

- resolution mode: 1800p που γίνεται upscale σε 4K στα 60 fps + replays 30 fps

- performance mode: 1080p 60 fps + replays 60 fps

Στο PS5 που το δοκίμασα έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια απόδοση με PS4 Pro.
Καμία διαφορά.

Μόνο οι χρόνοι loading μειώνονται (όχι δραματικά κιόλας) στο PS5, καμία άλλη βελτίωση.

Όσο αφορά το GT 7 και το "σκέτο 2021" (από first half), ένα έχω να πω:

FEEL THE POWER OF YAMAUCHI

(κοινώς: ετοιμάστε τις μπάλες για ΦΟΥΛ πρήξιμο στην αναμονή και αοριστία)

drifterx
08-12-2020, 12:15
Ακόμη θυμάμαι την αναμονή για το GT5.

Ώρες ώρες νιώθω οτι περιμένω ακόμη.

Πολύ εύκολα το 7άρι μπορεί να πάει για 2022 και δεν θα το πάρουμε χαμπάρι.

Αλλά το άτιμο.... θα μας τρελάνει όταν βγει!

PDS
31-01-2021, 21:12
Gran Turismo 7 Will Be More Like Classic GT Titles, Says Kazunori Yamauchi (https://www.gtplanet.net/gt7-kazunori-octane-japan-20210130/)

odytsak
02-02-2021, 12:08
Δύσκολα θα το δούμε μέσα στο 2021, είναι κράχτης οπότε θα κυκλοφορήσει όπως του αξίζει με δικό του PS5 bundle και GT7 dual sense, καπάκια, κουτί κλπ
Για να γίνει όμως αυτό θα πρέπει πρώτα να ομαλοποιηθεί η κατάσταση στα καταστήματα παγκοσμίως και αυτό ίσως γίνει και μετά το καλοκαίρι.

Christos33
02-02-2021, 12:30
Εγώ το βλέπω Νοεμβρίο του 21.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
23-02-2021, 17:34
Το παιχνίδι παει για 2022 λόγω COVID.

WolfRathmA
23-02-2021, 17:40
Το παιχνίδι παει για 2022 λόγω COVID.

Δεν το περιμέναμε με τίποτα! LOL

psx3
23-02-2021, 18:33
Το πάει «φέτα» ο Καζουνόρης, ως συνήθως. Να 'χαμε να λέγαμε είναι τα περί COVID.

gtakis
23-02-2021, 19:28
Ε ρε φουστη μου..............

Send from my S20+ using Tapatalk

mihalis13
23-02-2021, 19:49
Η είδηση για το συγκεκριμένο θα ήταν αν όντως έβγαινε το 2021 :P

odytsak
26-04-2021, 20:16
Μιας και δεν έχουμε νέα για το GT7 και πάει για 2022 παρόλο που αρχικά ήταν να κυκλοφορήσει σχετικά κοντά με το Ratchet & Clank το οποίο κυκλοφορεί τον Ιούνιο...
Λοιπόν, είχα την εντύπωση πως αυτά τα Vision Gran Turismo είναι εντελώς στα χαρτιά και στα σκίτσα και πως οι αυτοκινητοβιομηχανίες δεν δίνουν και πολύ σημασία στο όραμα του Καζουνόρι,
κι όμως η Lambo V12 Vision GT υπάρχει και σε πραγματική έκδοση και μάλιστα είναι ένα και μοναδικό στον κόσμο, δεν μπορώ να φανταστώ την αξία που μπορεί να φτάσει αν το βγάλουν σε δημοπρασία.


https://www.youtube.com/watch?v=_SB7h2kB6Eg


https://www.youtube.com/watch?v=ZwZU8vLR7Zo

Valkyre
27-04-2021, 11:42
Πολλα τετοια one offs αμαξια υπαρχουν, ως concept που λειτουργουν περισσοτερο σαν διαφημιση του brand name της εκαστοτε εταιρειας και λιγοτερο σαν μια πλατφορμα R&D για νεες τεχνολογιες που δοκιμαζουν. Ειναι πολυ συνιθισμενο. Βεβαια κανενα απο αυτα δεν ειναι road legal και αρα ειναι μονο για βιτρινα και τιποτα αλλο.

Υπαρχουν κατι παλαβα concepts εκει εξω, πχ:


https://www.youtube.com/watch?v=ChqM3zqTREQ&ab_channel=Mercedes-Benz

Brazhlias
27-04-2021, 12:05
Το αγαπημενο μου απο αποψη εμφανισης ηταν παντα αυτο:

https://i.pinimg.com/originals/f9/ac/bd/f9acbd1018965b8b81e78e15c154e8a0.jpg

odytsak
28-04-2021, 17:24
1387383620604682241

https://www.gtplanet.net/gt7-ps5-dualsense-video-20210428/

Leon_DiZ
02-06-2021, 21:28
Cross gen και αυτό

PDS
02-06-2021, 22:16
Εκανε μπαμ

Lefteris_X
03-06-2021, 00:18
Αίσχος επί δυο.

(το προηγούμενο αίσχος πήγε στο επερχόμενο gow)

odytsak
03-06-2021, 21:16
Ξενέρα, να έβγαινε στο πρώτο εξάμηνο του PS5 να το καταλάβω, άντε και μέσα στο 2021 αφού δεν έχει ομαλοποιηθεί ακόμα η κατάσταση στα καταστήματα,
τώρα έτσι όπως πάει το πράγμα αν φτάσουμε Οκτώβριο-Νοέμβριο του 2022 ποιο το νόημα του cross-gen?

Valkyre
03-06-2021, 21:20
Παντως την πρωτη πρωτη φορα που εδειξαν το παιχνιδι πρεπει να ειχα βγει και να ειχα κανει καποιο σχολιο οτι δεν μου φανηκε ps5 game οπτικα. Κατι τετοιο..

Christos33
03-06-2021, 21:23
Είναι πολλά τα λεφτά Αλέκο [emoji6][emoji6], σιγά μην άφηνε το ps4 τώρα που δεν υπάρχουν κονσόλες να πουλήσει κ τα 110 εκ. τι θα παίξουνε αυτά που κράζανε με MS τα κάνει η Sony, απλά αυτή δεν τα ανακοίνωσε από την αρχή όπως η MS. Ίσως αυτό πληρώνουμε επειδή θέλαμε να παίζουν τα παιχνίδια του ps4 στο 5.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

obione
06-06-2021, 02:08
Του cross gen to κάγκελο ..

Μάλιστα..
Να περιμένουμε λοιπόν Την νεξτ Τζεν έκδοση του GT ps5 στο ps6 έτσι ? Μιας που βγαίνουν και κάθε 5-6 χρόνια ...

Ρε να δεις φάση που η Μονισοφτ θα έχει όλους τους Μπιγκ τίτλους όχι cross gen ...
Εκει θα πέσει γέλιο

Giannis1979
06-06-2021, 17:21
Ρε να δεις φάση που η Μονισοφτ θα έχει όλους τους Μπιγκ τίτλους όχι cross gen ...
Εκει θα πέσει γέλιο
Δεν είναι τόσο έξυπνοι δυστυχώς.


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tomic20
06-06-2021, 19:29
σε 2-3 χρονια που θα αρχισουν τα στουντιο της ms να βγαζουν παιχνιδια, δεν θα εχει νοημα να βγουν crossgen αφου θα εχει γινει ηδη η μεταβαση και τα παιχνιδια δεν θα πουλανε στιες παλιες...

η συγκριση που μπορει να γινει ειναι οτι η sony βγαζει crossgen παιχνιδια...και η ms δεν βγαζει τιποτα...

Leon_DiZ
12-07-2021, 15:24
Gran Turismo 7 Beta Test Appears on PlayStation Website (https://www.gtplanet.net/gran-turismo-7-beta-test-appears-on-playstation-website/)
https://www.gtplanet.net/wp-content/uploads/2021/07/gt7-beta-quest-20210712.jpg

odytsak
12-07-2021, 15:53
Το έκανα με το account μου και μου έβγαλε ακριβώς τον ίδιο κωδικό με το screenshot παραπάνω, 1234 5678 9012
αλλά ο κωδικός δεν δουλεύει.

edit: Ακυρο, βιάστηκα και πάτησα στο link που έδινε χωρίς να διαβάσω παρακάτω που γράφει ότι ο κωδικός φαίνεται να είναι placeholder και δεν δουλεύει.
Πάνω που χαρήκαμε φάγαμε την ξενέρα και ησυχάσαμε. :P

odytsak
10-09-2021, 00:41
Επιτέλους έχουμε ημερομηνία κυκλοφορίας, 4 Μαρτίου 2022.
Λεπτομέρειες εδώ (https://www.gran-turismo.com/gr/products/gt7/)


https://www.youtube.com/watch?v=1tBUsXIkG1A

https://www.gran-turismo.com/images/c/i1QOn3juuqHxdb.jpg

Valkyre
10-09-2021, 11:42
Το παιχνιδι φαινεται absolutely massive. Αυτο ειναι πολυ καλο ως προς καποια στοιχεια του, ομως οχι και τοσο καλο για αλλα.

Δεν μπορω να βλεπω τον Καζουνορι να πεταει εργατοωρες σε πραγματα που ειλικρινα ουτε το 1% των χρηστων δεν προκειται να ασχοληθουν.

Δηλαδη πηγε τωρα και εβαλε στρατιωτικα τζιπ... ε... δεν ξερω... ας βαλει και τρακτερ και εκχιονιστικα...

Γενικα φαινεται παιχνιδι των 500 ωρων μινιμουμ. Θελω να δω αν το campaign ειναι στημενο με πιο συγχρονο τροπο. Ειναι ο λογος που σταματησα να παιζω GT απο το 5 και μετα. Το φορμα πρεπει να αλλαξει ΙΜΟ.

Τα γραφικα δεν εχω καταλαβει τι απο το τρεηλερ ακριβως ηταν actual gameplay. Ενιωσα οτι το περισσοτερο μερος ηταν cinematic και οχι representative του gameplay. Το δε gameplay μου φανηκε φτωχο οπτικα αληθεια. Ισως ξεγελαει το in car πλανο που διαλεξαν, αλλα γενικα δεν ειδα κατι ουαο ουτε καν για PS4 δεδομενα (πχ δειτε τα εφφε βροχης).

Απο εκει και περα ειναι παιχνιδι που θα κανει παταγο οπως και να εχει και θα φερει πολυ χρημα.

psx3
10-09-2021, 12:27
Πάντως για να είμαστε δίκαιοι (μην λένε κάποιοι ότι κράζαμε μόνο το Hali Infinite) η cross-genίλα βγάζει μάτι:

https://i.imgur.com/4sgt42a.jpeg

obione
12-09-2021, 19:22
https://gamerant.com/gran-turismo-7-single-player-campaign-internet-connection/amp/

¶ντε πάλι με τα always online .

psx3
12-09-2021, 19:36
Και να πεις ότι ασχολούνται πολλοί με πειρατεία στις κονσόλες εν έτει 2021, θα έβγαζε κάποιο νόημα... τώρα απλά σπάει @@.

obione
12-09-2021, 19:40
Μπορεί να αλλάξει αυτό στο μέλλον ;
διοτι είναι εντελώς off για εμένα η αγορά του αν είναι always online το campaign

Christos33
12-09-2021, 20:46
Όντως το online δεν στέκει, ο μόνος λόγος να βάλεις online only ένα παιχνίδι είναι να έχεις συνδεμένος με το save του να μην μπορεί ο άλλος να κλέψει κ να αλλάξει το save. Νομίζω έτσι ξεκίνησε κ το sport τώρα που το σκέφτομαι κ μετά μπορούσες κ offline.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

psx3
12-09-2021, 20:48
Όντως το online δεν στέκει, ο μόνος λόγος να βάλεις online only ένα παιχνίδι είναι να έχεις συνδεμένος με το save του να μην μπορεί ο άλλος να κλέψει κ να αλλάξει το save. Νομίζω έτσι ξεκίνησε κ το sport τώρα που το σκέφτομαι κ μετά μπορούσες κ offline.
«Νιντεντίσια» λογική (του παραλόγου!) είναι αυτή... ας κάνει ό,τι θέλει ο καθένας στο SP, το πολύ-πολύ να του κλειδώσουν τα trophies!

Gokussjin
13-09-2021, 00:11
Κινήσεις ΕΑ απο GT? Υπάρχει καιρός μέχρι τότε ακόμα αλλά για μένα αυτός είναι ένας λόγος να μην ασχοληθώ και καθόλου με το παιχνίδι. Δε με απασχολεί να δώσω ούτε 400 ούτε 500 ώρες αλλά αυτό με το always online δεν το συμπαθώ.

hakoo
13-09-2021, 00:40
Ειπαν για ποιο λογο πρεπει το campaign να ειναι always online? Για το GT sport ας πουμε οτι το καταλαβαινω.
Εδω η δικαιολογια ποια ειναι ακριβως?

odytsak
13-09-2021, 00:45
Πάντως για να είμαστε δίκαιοι (μην λένε κάποιοι ότι κράζαμε μόνο το Hali Infinite) η cross-genίλα βγάζει μάτι:

https://i.imgur.com/4sgt42a.jpeg

Με χάλασε πολύ το downgrade που έφαγε, περίμενα (όπως όλοι πιστεύω) κάτι ανάλογο με το Ratchet να μας πέσουν τα σαγόνια και βλέπουμε ένα GT Sport,
ακόμη και οι πίστες έχουν παραμείνει οι ίδιες με προσθήκες τις αρχαίες Trial Mountain και High Speed Ring.

balabanis
13-09-2021, 03:54
Έχω να ασχοληθώ σοβαρά με τη σειρά από το GT6 στο ps3. Ελπίζω να έχουμε να κάνουμε με έναν καλό τίτλο ώστε να με ξανά κάνει να ασχοληθώ.

FurionMike
13-09-2021, 12:59
παντα ηταν ενας τιτλος το GT που τα γραφικα του με εντυπωσιαζανε κ μενα, τωρα ειναι λες και βλεπω ξανα το GTsports απλα με ανανεωμενα cinematics οτι εχω δει ως τωρα.. αναμενω να βγει gameplay trailer να δουμε ακριβως τι παιζει.
fingers crossed!

Brazhlias
13-09-2021, 13:31
Απο τα αγαπημενα μου franchises. Χαιρομαι που επεστρεψαν στην παλια συνταγη με το campaign. Απο την αλλη, διαβαζω και καποια πραγματα που το χαλανε λιγο.

Το always online, το οποιο γενικα δεν με ενοχλει τοσο για λογους "ηθικης" ας πουμε. Ναι δεν καταλαβαινω τη λογικη και θελω να εχω επιλογη στο single player να ειμαι offline, αλλα το προβλημα μου ειναι περισσοτερο πρακτικο. Ειμαι σε περιοχη με κακη συνδεση. Η ταχυτητα του ιντερνετ ανεβοκατεβαινει και πολυ συχνα μου κανει και διακοπες εστω και για λιγα δευτερολεπτα.

Απο την αλλη, το cross-gen. Το καταλαβαινω, σιγουρα τους βοηθαει οικονομικα, αλλα το να το κανουν και στα 3 επομενα μεγαλα τους παιχνιδια, κανει κακο στα ιδια τα παιχνιδια. Αυτο πιο "γενικα" βεβαια, αλλα και ειδικα για το καθε παιχνιδι.

Υστερα, ελπιζω το campaign να εχει βελτιωθει με καποιο τροπο. Το τελευταιο που ειχα παιξει ηταν το GT5 στο ps3. Επαιξα πολλες ωρες, μου αρεσε, αλλα προς το τελος με κουρασε αρκετα. Οι πολυωροι αγωνες ηταν ενα θεμα, αλλα μπορουσα να ζησω με αυτο, χωρις ιδιαιτερο προβλημα.

Αυτο που πραγματικα με κουρασε σε σημειο να βαρεθω, ηταν οι αγωνες B-spec. Δεν εβγαζα νοημα γιατι υπηρχαν, αφου απλα καθομουν επι ωρες να βλεπω εναν οδηγω να τρεχει μονος του και σε επιπεδο στρατηγικης δεν μπορουσες να επηρεασεις το αποτελεσμα ουτε στο ελαχιστο.

Ειδικα σε καποιους αγωνες μικρης διαρκειας ο οδηγος παρολο που ειχε πολυ καλυτερο αυτοκινητο, δυσκολευοταν στις προσπερασεις (χαρακτηριστικο παραδειγμα ενας αγωνας στο Μονακό) και γενικα η ΑΙ εκανε εντελως ηλιθια λαθη. Εντελει το παρατησα αφηνοντας αρκετους αγωνες χωρις να τους κερδισω.

Christos33
14-09-2021, 23:15
Το μόνο που δεν θέλω είναι DLC, δεν θέλω να βγάλουν κανένα, αν είναι να το κάνουν σαν το forza που πληρώνεις το παιχνίδι κ μετά έχει άλλα δέκα packs δεν το θέλω καθόλου γιατί αυτή η μόδα με τα dlc κ Season pass αρχίζει να κουράζει την τσέπη μου [emoji6][emoji6]

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

psx3
15-09-2021, 00:39
Το μόνο που δεν θέλω είναι DLC, δεν θέλω να βγάλουν κανένα, αν είναι να το κάνουν σαν το forza που πληρώνεις το παιχνίδι κ μετά έχει άλλα δέκα packs δεν το θέλω καθόλου γιατί αυτή η μόδα με τα dlc κ Season pass αρχίζει να κουράζει την τσέπη μου [emoji6][emoji6]
Το GT Sport πάντως έχει μπόλικο πράμα από δαύτα, οπότε δεν ξέρω γιατί πιστεύεις ότι θα αλλάξει αυτό... όλα αυτά τα συνεχή updates υποδηλώνουν GaaS στρατηγική.

Lefteris_X
15-09-2021, 00:58
Αν δεν κάνω λάθος ΟΛΑ τα DLC αυτοκίνητα στο GT Sport μπορείς να τα αγοράσεις με in-game money (ή αν είσαι κωλόφαρδος και σου χαρίσει κάποιο μοντέλο).

Christos33
15-09-2021, 01:25
Αν δεν κάνω λάθος ΟΛΑ τα DLC αυτοκίνητα στο GT Sport μπορείς να τα αγοράσεις με in-game money (ή αν είσαι κωλόφαρδος και σου χαρίσει κάποιο μοντέλο).Δεν έχω προσέξει γιατί το έσβησα από τις πρώτες μέρες αν κ το είχα πληρώσει day one
edit
Λάθος αγορά δεν είχα χρόνο εκείνη την εποχή δεν μου άρεσε κ τόσο, οπότε το παράτησα μετά από δέκα μέρες.
Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

FurionMike
15-09-2021, 02:50
ναι ολα τα αμαξια τα ξεκλειδωνεις με ingame currency αλλα υπαρχουν καποια και να τα αγορασεις αμα θες με ευρω.ενα DLC με τον Lewis hamilton που στην ουσια κοντραρεις τους χρονους του ειναι το μονο που πρεπει να αγορασεις ξεχωριστα,ολα τα υπολοιπα ειναι free updates.(ακομα βγαζουν εντωμεταξυ,εκει δεν υπαρχει παραπονο)

drifterx
16-09-2021, 19:52
Crossgenιλα αλερτ!

https://wccftech.com/gran-turismo-7-ray-tracing-replays-physics/

Και λίγο κράξιμο τους ρίχνουμε!

jk_blue_tiger
16-09-2021, 21:15
Crossgenιλα αλερτ!

https://wccftech.com/gran-turismo-7-ray-tracing-replays-physics/

Και λίγο κράξιμο τους ρίχνουμε!



H Sony συνεχιζει να μλκιζεται, το we believe in generations φαινοταν τοτε οτι εβαζε το καραβι στην σωστη ροτα, αλλα τελικα ηταν μια ψευτικη κ πολυ αστοχη δηλωση,
που το μονο που κανει τωρα ειναι να προξενει αγανακτηση & θυμο στους κατοχους ps5 κ χλευασμο (οχι αδικως) απο τα xbots.

psx3
16-09-2021, 21:20
Εγώ θέλω να δω πως θα προσφέρει βελτιωμένα physics με το OG PS4 baseline...

Δεν είναι ανάγκη να τρέχουν όλα στην CPU, υπάρχει και η GPGPU για physics acceleration, αλλά και πάλι, άλλο PS4 GPU και άλλο PS5 GPU. Όπως και η Zen 2 CPU έχει μεγάλη βελτίωση.

Lefteris_X
16-09-2021, 21:22
Θέλω να δω πως τα dynamic real-time weather και ώρα ημέρας θα αποδίδονται από το ΠΣ4 (είναι επιβεβαιωμένο, από συνέντευξη του Καζουνόρι στο γιουρογκέιμερ)

Πάντως ο Καζουνόρι προσπάθησε να κάνει λεκτική ντρίμπλα όταν τον ρώτησε ο δημ/φος: "και από πλευράς physics; θα είναι βελτιωμένο το παιχνίδι; Ρωτάω γιατί θα πρέπει να παίζει ΚΑΙ στο ΠΣ4, όχι μόνο στο PS5".

Διπλωματική απάντηση: "το παιχνίδι έχει βελτιωμένα physics, αλλά μην ξεγελαστείτε ότι είναι το ίδιο παιχνίδι στο PS4 και στο PS5. Στο PS5 δεν θα πιστεύετε την ποιότητα γραφικών".

Δηλαδή;
Ντρίμπλα.

Και η χαριστική βολή κροςς-τζενίλας, που πάνε ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΟΛΕΣ οι δυνατότητες gameplay (ήτοι physics) του GT7: θα μπορούν να παίζουν μεταξύ τους online χρήστες του PS4 και PS5;"

Μονολεκτική απάντηση, που αν και λιτή είναι απόλυτα περιγραφική της αισχρής κατάστασης: "Yes!".

djpar
16-09-2021, 21:31
Δεν ξέρω τι θα γίνει με το gt7 αλλά στο nba και στο περσινό φιφα υπήρχε διαφορά ps4 με ps5 και δεν λέω για τα γραφικά αλλά για το gameplay, γιαυτό κιόλας δεν υπάρχει cross Gen play σε αυτά τα game

Christos33
19-09-2021, 12:29
Απο ότι διαβάζω ο λόγος που είναι only online είναι γιατί θα έχει το save στους δικούς τους servers,οπότε δεν αλλάζεις εσυ τίποτα αφού δεν υπάρχει πρόσβαση.

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BillyFlo81
21-09-2021, 19:00
Gran Turismo 7: Pre-order items and 25th Anniversary Edition detailed (https://www.resetera.com/threads/gran-turismo-7-pre-order-bonuses-25th-anniversary-edition-details.489397/)

https://live.staticflickr.com/65535/51497090878_0b5eb20ec7_h.jpg

odytsak
21-09-2021, 20:22
Ρώσικη μπαμπούσκα :P
Ηθελα να δω τι είναι τα αστεράκια στο PS4 voucher και το link οδηγεί στο resetera που μέσα έχει άλλο link αφού η πηγή του είναι το PlayStation Blog. :P
Anyway, απ'ότι κατάλαβα αγοράζοντας την anniversary έκδοση μπορείς να πουλήσεις το PS4 voucher, δεν χρειάζεται δισκάκι για να παίξει, είναι αυτόνομο.

Christos33
21-09-2021, 20:29
Ρώσικη μπαμπούσκα [emoji14]
Ηθελα να δω τι είναι τα αστεράκια στο PS4 voucher και το link οδηγεί στο resetera που μέσα έχει άλλο link αφού η πηγή του είναι το PlayStation Blog. [emoji14]
Anyway, απ'ότι κατάλαβα αγοράζοντας την anniversary έκδοση μπορείς να πουλήσεις το PS4 voucher, δεν χρειάζεται δισκάκι για να παίξει, είναι αυτόνομο.Ολοι αυτό θα κάνουν, το διάβασα πολλούς στο Twitter.
Λιγο αχταρμάς δλδ το δισκάκι είναι καθαρά μονο ps5 κ ο κωδικός ps4.
Αν βάλεις τον κωδικό δεν θα παίζει digital στο ps5 σαν ps4 game θσ έχει επιλογή για αναβάθμιση αν χρειαστεί γιατί πάλι να αν πουλήσεις το δισκάκι κ βάλεις το digital κ με δεκα ευρώ κάνεις αναβάθμιση σε ps5 συμφέρει [emoji16][emoji16][emoji16][emoji16]

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spartan
25-09-2021, 16:27
Ο κυριος Καζουνόρι εχει μεινει ακομα σε εποχες ps2( το τελευταιο καλο grant turismo για εμενα ειναι το 3)
Απο τοτε καμια ουσιαστικη βελτιωση-αναβαθμιση σε κανενα κομματι του παιχνιδιου

psx3
25-09-2021, 18:05
Ο Καζουνόρι μου θυμίζει ολίγον φάση «δημόσιο φορέβα», ούτε που τον αγγίζει η Sony! :P

WolfRathmA
25-10-2021, 10:46
https://www.youtube.com/watch?v=HRUNHkkZvio


Στο 0:42 βλέπω και physics στα λάστιχα! Τρελή λεπτομέρεια...

Lefteris_X
25-10-2021, 11:50
Aποστόλη δυστυχώς δεν είδα πουθενά physics στο 0:42, αντιθέτως είδα CGI.

Αν δεν υπάρχει cross-play PS4-PS5 ίσως δούμε tire physics στο PS5.

Αν όμως υπάρχει cross-play τότε 100% δεν θα δούμε tire physics στο PS5.......διότι το PS4 δεν μπορεί να τα σηκώσει (είχαν ήδη υποσχεθεί tire physics στο PS4 πριν 2,5 περίπου χρόνια, αλλά τελικά τζίφος). Το cross-play υποχρεώνει τον dev ο κώδικας για τα physics να είναι ολόιδιος σε PS4 και PS5.

odytsak
25-10-2021, 14:23
Ρε λες να μας βγει φόλα?
GT Sport με απλώς native 4K ανάλυση στο PS5?

Lefteris_X
25-10-2021, 14:37
Όχι "απλώς ανάλυση 4Κ".

Θα έχει αρκετές οπτικοακουστικές βελτιώσεις σε σχέση με το PS4, θα έχει DSense support, ίσως να έχει και tempest audio. (ίσως)

Αν όμως έχει cross-play, τότε θα είχε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια physics με το PS4.

Δύο χρόνια τώρα (ακόμα και σε αυτό το θρεντ) έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω! :P


Ο λόγος είναι απλός: δεν γίνεται να τρέχουν στον ίδιο αγώνα παίκτες με PS4 και PS5 και μόνο όσοι έχουν PS5 να τρέχουν με εξελιγμένα physics ενώ όλοι οι άλλοι με PS4 physics!

Κοινώς: η έκδοση του PS5 θα είναι μια έκδοση PS4 με παραπάνω γυάλισμα.

Στην αντίθετη περίπτωση όμως, δηλαδή να ΜΗΝ υπάρχει PS4<-->PS5 cross-play, τότε δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στην έκδοση PS5....μπορεί ο Καζουνόρης να κάνει παπάδες ελεύθερα. Μόνο που τότε.........η έκδοση για PS4 θα φαίνεται εντελώς "παιδική". Και δε νομίζω τα τρομπο-στελέχη της Sony να το θέλουν αυτό (πολλά τα φράγκα από τους χρήστες PS4).


We believe in generations (my ass).

drifterx
25-10-2021, 21:06
Αν όταν λετε tyre physics εννοείτε tyre deformation ενω στρίβει το αμάξι, το gt sport έχει κανονικά!
Θυμάμαι οταν το έπαιξα πρωτη φορά καθόμουν και έβλεπα τα replay καθώς με είχε κάνει τρομερή εντύπωση!

WolfRathmA
27-10-2021, 12:08
Αν όταν λετε tyre physics εννοείτε tyre deformation ενω στρίβει το αμάξι, το gt sport έχει κανονικά!
Θυμάμαι οταν το έπαιξα πρωτη φορά καθόμουν και έβλεπα τα replay καθώς με είχε κάνει τρομερή εντύπωση!

Ναι, αυτό εννοούσα, λάθος διατύπωση δική μου. Δεν το είχα προσέξει καθόλου στο GT Sport.


https://www.youtube.com/watch?v=Zlwbdbb2Gx0

Lefteris_X
27-10-2021, 13:09
Έχω πεθάνει στα γέλια με την ανορθογραφία μου (κάποιο glitch στον εγκέφαλο καθώς δεν συνηθίζω να είμαι ανορθόγραφος).

Γράφω στα παραπάνω ποστ "tire" αντί "tyre".........είμαι απαράδεκτος! ΧΑΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ (αίσχος!)

WolfRathmA
29-10-2021, 14:50
https://www.youtube.com/watch?v=Sa2j_y6lCuo

jimbrav
24-11-2021, 23:39
Αποκλειστικά για το GT από την fanatec DD Wheel !!!
https://gtddpro.fanatec.com/


https://www.youtube.com/watch?v=MA4_qbIMAeQ

Lefteris_X
25-11-2021, 00:26
Δεν στο είχα πει;

drifterx
25-11-2021, 00:34
Μμμμ ναι, ξεκινάει απο τα 700 ευρώ το βασικό πακέτο και φτάνει εως τα 970 το φουλ πακέτο..

Οοοκ!

jimbrav
25-11-2021, 07:39
Δεν στο είχα πει;

Ναι Λευτέρη βγήκε όπως ήταν αναμενόμενο....Στα χρήματα αυτά είναι ότι καλύτερο !!! Θα βγει κάποια στιγμή και μόνο το wheel base για αγορά ,περιμένουν την έγκριση τις sony !

Snk
04-12-2021, 23:12
https://www.youtube.com/watch?v=KsvYQd-axrw

drifterx
04-12-2021, 23:44
Ψιλοεπεσε το σαγονάκι μπορώ να πω..

Επίσης μου άρεσε πολύ η κίνηση της εσωτερικής κάμερας, δίνει μια πολύ καλή αίσθηση της ταχύτητας και των αναρτήσεων..

Conjure7
05-12-2021, 00:19
Εμένα πάλι μου φαίνεται μεγάλη μάπα.

Valkyre
07-12-2021, 11:11
Οι φωτοσκιασεις στα (ακομη) δισδιαστατα δεντρα, "ζωγραφιζονται"/εμφανιζονται με πολυ αποτομο τροπο.

Η κινηση της καμερας ειναι ωραια, αλλα γενικα ο φωτισμος δεν μου κολαει, ισως φταιει που ειναι εσωτερικη καμερα.

mihalis13
07-12-2021, 11:30
Εμένα μου άρεσε ο φωτισμός. Έτσι όπως περνάει το φως στο εσωτερικό του αυτοκινήτου και πως φαίνονται ακόμα και οι λεπτομέρειες στο τιμόνι.
Η αλήθεια είναι πως πιο πολύ με ενδιαφέρει απο πλευράς gameplay και ΑΙ (που στο GT sport όταν το δοκίμασα ήταν λίγο άθλια) πάρα τόσο τα γραφικά που όντως φαίνονται πανέμορφα.
Πάντως είναι πρώτη φορά που ανυπομονώ για GT παιχνίδι

Lefteris_X
07-12-2021, 11:58
Το παιχνίδι κάνει "κρά" ότι είναι για 4Κ/HDR. Δυσκολάκι να καταλάβουμε την ποιότητα γραφικών από ένα πλέμπικο YT video σε οθόνη κινητού ή/και οθόνη λαπτοπ ή γενικώς μια οθόνη που δεν έχει HDR, δεν είναι 4Κ και δεν είναι μεγαλύτερη ή ίση με τηλεόραση 50 ιντσών.

Having said that, το παιχνίδι επίσης κάνει "κρα" ότι είναι cross-gen-ίλας του κερατά:

- Οι cascading σκιές των αυτοκινήτων είναι χάλια. Σε μεσαίες-μακρινές αποστάσεις φαίνεται ότι βγαίνουν "off" αισθητικά.

- Το update του φωτισμού πάνω στα αυτοκίνητα στις μακρινές αποστάσεις είναι ιδιαίτερα χαμηλό. Φαίνεται, αρκεί να το παρατηρήσουν τα μάτια, στο βίντεο που βλέπουμε σε οθόνη κινητού/λαπτοπ/υπολογιστή. Σε μεγάλη TV 50 ιντσών και πάνω θα φαίνεται ακόμη πιο έντονα το χαμηλό update rate φωτισμού/αντανακλάσεων πάνω στα αυτοκίνητα μεσαίας-μακρινής απόστασης. Μην σκεφτείτε "σιγά μην παρατηρώ τα αυτοκίνητα τόσο μακριά", διότι σε sim racing ΜΟΝΟ μακριά κοιτάς, όχι κοντά, ώστε να καταφέρεις οδήγηση της προκοπής!

- Επίσης, ο φωτισμός είναι μεν αρκετά καλός αλλά μόνο στις στιγμές που λούζεται το παρμπρίζ και το cockpit του αυτοκινήτου. Σε αυτό "φταίει" η συγκεκριμένη πίστα, καθότι δάσος, όπου ο ήλιος δεν περνάει απευθείας στην πίστα στα περισσότερα κομμάτια της. Κακή επιλογή πίστας για YT video, δεν μπορεί να φανεί ο φωτισμός. Πιο πολύ επιλέχθηκε η συγκεκριμένη πίστα για να ελκύσει τις μεγαλύτερες ηλικίες (έτσι κι αλλιώς οι νεότεροι δεν παίζουν GT, δεν έχουν ιδέα από τεχνικές αναβαθμίσεις αυτοκινήτων κλπκλπ).

- Ο ήχος παραμένει ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ. Αντιλαμβάνομαι ότι το GT προσπαθεί να αποδώσει ρεαλισμό, οπότε και ο ήχος ακολουθεί αυτή τη φιλοσοφία, αλλά όπως και να το κάνουμε δεν παύει να είναι ένα ΠΑΙΧΝΙΔΙ = fun = πώρωση. Αν δεν έχεις ήχο κ@υλωτικό, τότε δεν έχεις πώρωση. Σε αυτόν τον τομέα το Forza είναι πιο fun.

- Γενικώς τα γραφικά, πάλι λόγω ρεαλιστικής φιλοσοφίας του GT, είναι "αποστειρωμένα". Θα μου πείτε "μα, ρε συ, αυτό το ξέρουμε για το GT franchise, πάντα έτσι ήταν σχεδιασμένο". Ναι, ΟΚ, θα απαντήσω, αλλά θα προσθέσω ότι είμαστε στο 2022 (όταν θα βγει).....και εντάξει, άλλο 1997, άλλο 2001, άλλο 2010 και άλλο 2022. Δηλαδή ΗΜΑΡΤΟΝ. Κάνε κάτι ρε Polyphony, δεν είναι ελκυστική αυτή η αποστείρωση. Δεν ελκύει. ΔΕΝ.

All in all δεν θα το έλεγα σε καμία περίπτωση "παιχνίδι PS5".
Και ακόμη χειρότερα, δεν το λέω "GT 7".

Πιο πολύ μου κάνει "GT 6 PS4 Pro Edition".

Συγχαρητήρια Σονυ.

ΥΓ: Φυσικά οι λάτρεις της σειράς θα το τιμήσουν, κυρίως λόγω των πειραγμάτων/βελτιώσεων που επιστρέφουν μετά την απουσία τους στο GT Sport. Κι εγώ θα το τιμήσω, δυστυχώς, αλλά ΟΧΙ day 1 όπως έκανα με ΟΛΑ τα GT (ακόμα και το GT Sport). Σορρυ κυρά Σονυ, αλλά 80άρα για αυτό που είδα ΔΕΝ ΔΙΝΩ. Θα περιμένω να πέσει η τιμή.

Conjure7
07-12-2021, 12:06
Εντάξει. Εγώ το είπα με μια πρόταση. Εσύ είχες χρόνο και διάθεση να γράψεις περισσότερα. Εξακολουθώ να μην την έχω εγώ.
Είμαι πολύ πιο περίεργος να δω τι αποτέλεσμα θα δώσει η codemasters στο grid κι ας είναι η ea στη μέση.

Lefteris_X
07-12-2021, 12:19
Όπως είπες είχα την διάθεση, όχι όμως ότι πλαγίως σε "διορθώνω". Προς Θεού.

Πιο πολύ έβγαλα από μέσα μου μια "αγανάκτηση" προς την αποστείρωση της Polyphony Digital και τις κουραστικές πλέον εμμονές της (δισδιάστατα δέντρα, απαίσιος ήχος).
Και ταυτόχρονα έβγαλα την αντίθεσή μου στην απόφαση της Σονυ για cross-gen PS4<-->PS5, διότι τα (μέτρια) αποτελέσματα είναι εμφανή. Εμφανέστατα θα έλεγα.

Είμαι περίεργος τι θα κάνουν με τα physics στα ελαστικά (που είναι πολύ λίγα) και τις αναρτήσεις στο PS5.
Όπως έχω ξαναπεί: αν οι online αγώνες είναι cross-play μεταξύ PS4<-->PS5 χρηστών, τότε όλα τα physics θα είναι PS4 based, που για εμένα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ fail (τι στο διάολο το λες PS5 παιχνίδι κυρά Σονυ; Πες το καλύτερα PS4 παιχνίδι, που όταν το κάνεις load στο PS5 παίζει ως BC+ τίτλος, όπου το "+" υποδηλώνει μερικές -μικρούλες- βελτιώσεις στον φωτισμό, στην ανάλυση και μέχρι εκεί).

Αν όμως οι online αγώνες ΔΕΝ είναι cross-play, τότε υπάρχει μια (πολύ μικρή) πιθανότητα να δούμε εξελιγμένα physics στο PS5.

Τέλος, δεν μπορώ να φανταστώ ότι όλη η γενιά του PS5 μέχρι το τέλος της ζωής του μηχανήματος θα βγει με αυτό το δήθεν GT 7. Θα είναι καταστροφικό.
Θα πρέπει κάπου στα τέλη 2023, το πολύ αρχές 2024 να βγει ένα πραγματικό, fully advanced, PS5 Gran Turismo 8. (που να ΜΗΝ τρέχει καν στο PS4)

drifterx
07-12-2021, 12:31
Τέλος, δεν μπορώ να φανταστώ ότι όλη η γενιά του PS5 μέχρι το τέλος της ζωής του μηχανήματος θα βγει με αυτό το δήθεν GT 7. Θα είναι καταστροφικό.
Θα πρέπει κάπου στα τέλη 2023, το πολύ αρχές 2024 να βγει ένα πραγματικό, fully advanced, PS5 Gran Turismo 8. (που να ΜΗΝ τρέχει καν στο PS4)

Από το στόμα σου και στο Τζίμαρου το αυτί. Αν και με τους χρόνους που χρειάζεται η αργόphony digital, το κόβω παααααααρα πολύ χλωμό.

Conjure7
07-12-2021, 13:51
Μέχρι αυτή τη στιγμή, χωρίς να το έχω παίξει, μόνο από ότι έχω δει, πραγματικό next gen sim racing είναι μόνο το ride 4.

Lefteris_X
07-12-2021, 14:12
Μέχρι αυτή τη στιγμή, χωρίς να το έχω παίξει, μόνο από ότι έχω δει, πραγματικό next gen sim racing είναι μόνο το ride 4.

Μην ξεγελιέσαι από τα βίντεο που έχουν βγει εδώ και καιρό στο YT. Είναι επιλεγμένες οι συνθήκες για να δείχνουν ρεαλιστικά τα γραφικά (μουντός φωτισμός, βροχή και ειδική κάμερα).
Αν δεν απατώμαι κι αυτό είναι cross-gen παιχνίδι.
Σε πίστες με αρκετό ήλιο, χωρίς βροχή, 3rd person camera και ανοιχτές πεδιάδες ή πόλη, τα γραφικά δεν δείχνουν τόσο ρεαλιστικά.

Η προσωπική μου άποψη πάντα, είναι ότι ακόμα πραγματικό PS5 παιχνίδι ΔΕΝ υπάρχει.........εκτός από το Astro's Playroom (που κι αυτό πάλι λαμβάνει εύσημα λόγω instant loading, 3D audio και haptic/trigger controls. Τα γραφικά παραμένουν last gen.).

Giannis1979
07-12-2021, 14:18
Μην ξεγελιέσαι από τα βίντεο που έχουν βγει εδώ και καιρό στο YT. Είναι επιλεγμένες οι συνθήκες για να δείχνουν ρεαλιστικά τα γραφικά (μουντός φωτισμός, βροχή και ειδική κάμερα).
Αν δεν απατώμαι κι αυτό είναι cross-gen παιχνίδι.
Σε πίστες με αρκετό ήλιο, χωρίς βροχή, 3rd person camera και ανοιχτές πεδιάδες ή πόλη, τα γραφικά δεν δείχνουν τόσο ρεαλιστικά.

Η προσωπική μου άποψη πάντα, είναι ότι ακόμα πραγματικό PS5 παιχνίδι ΔΕΝ υπάρχει.........εκτός από το Astro's Playroom (που κι αυτό πάλι λαμβάνει εύσημα λόγω instant loading, 3D audio και haptic/trigger controls. Τα γραφικά παραμένουν last gen.).

Η μεγάλη μαλακια θα είναι τα πρώτα true next gen games να σκάσουν ταυτόχρονα με τα mid gen.
Θα μιλάμε για πολύ πεταμένο χρημα


Sent from my iPhone using Tapatalk

psx3
07-12-2021, 14:25
Η μεγάλη μαλακια θα είναι τα πρώτα true next gen games να σκάσουν ταυτόχρονα με τα mid gen.
Θα μιλάμε για πολύ πεταμένο χρημα
Δηλαδή το 2025 (ελέω έλλειψης high-end chips); :P

Ζήσε Μάη μου... :Dκαλά να είμαστε όλοι μέχρι τότε!

ΥΓ: Μην μας πουν ότι η νέα γενιά θα βγει το 2030 (βάλε και 3 χρόνια cross-gen-ίλας, καλό 2033 για true next-next-gen PS6 games)!

Lefteris_X
07-12-2021, 14:26
Αν εννοείς από 1στ παρτυ = αποκλείεται.
Horizon 2, GT 7 ξέρουμε ότι θα βγουν (H2) σε 1 μήνα και 3 μήνες (GT7) αντίστοιχα.
Για το GoW2 αν θυμάμαι σωστά είναι 2022 release (δεν θυμάμαι όμως αν έχουν πει ημερομηνία ή έστω μήνα).

Οπότε από 1στ παρτυ άλλων στούντιο πχ. NDog, Insomniac έχουμε ακόμα να περιμένουμε το λιγότερο τέλη 2022, μην πω αρχές-μέσα 2023.

Τώρα, αν εννοείς πραγματικό PS5 next gen παιχνίδι από 3rd publisher, καλά κρασάκια.
Δεν βλέπω καμία τέτοια τάση από τις εταιρείες (λολ, το FIFA 2012 είχε βγει για PS2!!!).

Γενικώς, η νέα γενιά κονσολών ακόμα αναρωτιέμαι γιατί υπάρχει.

Από εκεί που η Σονυ έλεγε "πιστεύουμε στις γενιές" και η ΜΣ έλεγε "οι γενιές δεν έχουν κανένα νόημα, τα παιχνίδια έχουν"......

.......φτάσαμε η Σονυ να έχει ξεσκιστεί στα cross-gen παιχνίδια που ΘΑ βγάλει, ενώ ακόμα το PS5 δεν έχει ούτε ΜΙΣΟ πραγματικό παιχνίδι κομμένο και ραμμένο για τις δυνατότητές του

.......και η MS βγάζει Halo Infinite που μετά το κράξιμο που έφαγε (δικαίως) ανασκουμπώθηκε, ξεκ*λιάστηκε στην δουλειά το στούντιο και έβγαλε σωστά αποτελέσματα, τουλάχιστον στο XsX.......έβγαλε Forza Horizon που γαμεί και δέρνει (ας μην αναφερθώ για τις βελτιώσεις BC Xbox OG, Xbox 360, Xbox One παιχνιδιών που παίζουν σε XsX, γιατί τότε θα τσούξουν πολλοί κώλοι εντός της Σονυ).

Giannis1979
07-12-2021, 14:27
Δηλαδή το 2025 (ελέω έλλειψης high-end chips); :P

Ζήσε Μάη μου... :Dκαλά να είμαστε όλοι μέχρι τότε!

Μακάρι να μη βγουν καθόλου !
Αλλά τους έχω απόλυτα ικανούς να το κανουν .
Πχ βλεπω τώρα αυτό και δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.
https://youtu.be/CZ25GMnxvJg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
07-12-2021, 14:35
Δεν κάνω κλικ στο βίντεο, ούτε καν.

8Κ gaming σε PS5 Pro ούτε κατά διάνοια. Εκτός κι αν έχει 500 Watt (και λίγα είπα) για SoC CPU+GPU πενταπλάσιας δύναμης του PS5 OG, μαζί με ψύξη λεωφορείου, 64GB RAM και πολύ πιο γρήγορης (και πάλι ίσως λίγα λέω), μαζί με τουλάχιστον 1.5 ΤΒ SSD.
Αν βάλουν τέτοια specs, το λιγότερο θα κοστίζει 1000 ευρώ (και πάλι ΠΟΛΥ λίγα λέω).

Αν κάνουν πουστιά, δηλαδή 4.5-5Κ και από πάνω της Παναγιάς τα μάτια τεχνικές για upscaling σε 8Κ, τότε να τους χέσω.

Και πάλι όμως, τα specs του PS5 Pro για 4.5Κ-5Κ πραγματική ανάλυση θα πρέπει να είναι ΤΟΣΟ πολύ πιο "δυνατά" (SoC, RAM, Watt, ψύξη) που θα αποτελέσει ΧΑΣΜΑ απόστασης από το PS5 OG, κι έτσι θα χωριστεί η πελατεία = ο dev δεν θα εκμεταλλευτεί ΠΟΤΕ το PS5 Pro (όπως έγινε με το PS4 Pro).

Για clickbait μου κάνει το βίντεο.

Giannis1979
07-12-2021, 14:36
Αν εννοείς από 1στ παρτυ = αποκλείεται.
Horizon 2, GT 7 ξέρουμε ότι θα βγουν (H2) σε 1 μήνα και 3 μήνες (GT7) αντίστοιχα.
Για το GoW2 αν θυμάμαι σωστά είναι 2022 release (δεν θυμάμαι όμως αν έχουν πει ημερομηνία ή έστω μήνα).

Οπότε από 1στ παρτυ άλλων στούντιο πχ. NDog, Insomniac έχουμε ακόμα να περιμένουμε το λιγότερο τέλη 2022, μην πω αρχές-μέσα 2023.

Τώρα, αν εννοείς πραγματικό PS5 next gen παιχνίδι από 3rd publisher, καλά κρασάκια.
Δεν βλέπω καμία τέτοια τάση από τις εταιρείες (λολ, το FIFA 2012 είχε βγει για PS2!!!).

Γενικώς, η νέα γενιά κονσολών ακόμα αναρωτιέμαι γιατί υπάρχει.

Από εκεί που η Σονυ έλεγε "πιστεύουμε στις γενιές" και η ΜΣ έλεγε "οι γενιές δεν έχουν κανένα νόημα, τα παιχνίδια έχουν"......

.......φτάσαμε η Σονυ να έχει ξεσκιστεί στα cross-gen παιχνίδια που ΘΑ βγάλει, ενώ ακόμα το PS5 δεν έχει ούτε ΜΙΣΟ πραγματικό παιχνίδι κομμένο και ραμμένο για τις δυνατότητές του

.......και η MS βγάζει Halo Infinite που μετά το κράξιμο που έφαγε (δικαίως) ανασκουμπώθηκε, ξεκ*λιάστηκε στην δουλειά το στούντιο και έβγαλε σωστά αποτελέσματα, τουλάχιστον στο XsX.......έβγαλε Forza Horizon που γαμεί και δέρνει (ας μην αναφερθώ για τις βελτιώσεις BC Xbox OG, Xbox 360, Xbox One παιχνιδιών που παίζουν σε XsX, γιατί τότε θα τσούξουν πολλοί κώλοι εντός της Σονυ).

Έβγαλε σωστά αποτελέσματα (η ms) αλλά και πάλι true next gen δεν είναι τιποτα από αυτά.
Το θετικό βεβαια στην περίπτωση της ms ήταν ότι ήταν ξεκάθαρη εξ αρχής σε αυτό εν αντιθέσει με τη Sony.
Αυτό που έχω να συμπληρώσω είναι το εξής .
Χθες μετά από αρκετούς μηνες έβγαλα το series S από το δωμάτιο της κόρης μου και το σύνδεσα στην XH90 που έχω ώστε να σχηματίσω άποψη για την κονσόλα (που αγοράστηκε 200 ευρώ).
Ειλικρινά δεν μπορέσω να βρω διάφορες με το μεγάλο στα next gen games, μόνο στο forza horizon φαίνεται λίγο όλα τα αλλά παντελώς ανεπαίσθητα .
Αισθάνθηκα και πολύ μ@λ@κ@ς για την 500 άρα που έδωσα στο μεγάλο από τη στιγμή που ήξερα ότι για μια τριετία τουλάχιστον θα τρωω crossgen στη μάπα.
Μπορούσα απλά να δωσω το last gen Xbox one x, να βάλω και κάνα 50-60 ευρώ να πάρω series S για αρχή , να εχω fast loading και 120ΗΖ και όταν πραγματικά θα χρειαζόταν να πάρω το μεγάλο.
Ειλικρινά σκέφτομαι να το πουλήσω (η αγγελία έχει μπει ήδη).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
07-12-2021, 14:43
Παρόλο που απεχθάνομαι την πολιτική, την ρητορική και την φιλοσοφία της ΜΣ στο gaming......

......οφείλω, κυριολεκτώ: ΟΦΕΙΛΩ, να την παραδεχτώ στην ειλικρίνειά της.

Αυτό είχε υποσχεθεί, ΑΥΤΟ προσφέρει.

Σε αντίθεση με την Σονυ που διαχειρίστηκε το PS5 και την ρητορική πριν από αυτό σα γύφτος-καρεκλάς-παλιατζής που προσπαθεί να σε πιάσει μ@λάκα.
Και με(μας) έπιασε.
Τουλάχιστον ο γύφτος όταν τον τσακώσεις ότι πάει να κάνει πουστιά, σου δίνει έξτρα πράγματα ή/και χαμηλώνει την τιμή.

Τι ζούμε ρε φούστη μου......η ΜΣ είναι ειλικρινής και η Σονυ γυφτάκι, από πλευράς ρητορικής και οι δύο.

psx3
07-12-2021, 14:49
Συνέβη στην πολιτική σκηνή (σκίσιμο Μνημονίων), συμβαίνει και στο gaming! :P

Ναι, όντως είναι πιο ειλικρινές/τίμιο να ανοίγεις τα χαρτιά σου εξαρχής, παρά να κάνεις φουστίτσες (έχει κοντά ποδάρια το ψέμα)...

Γενικώς αυτό που θα πρέπει να καταλάβουν ΟΛΟΙ (πολυεθνικές & κυβερνήσεις) είναι ότι η εμπιστοσύνη δύσκολα χτίζεται και πανεύκολα γκρεμίζεται.

¶ντε να την ξαναχτίσεις μετά (η MS το παλεύει από το 2013 έχοντας πετάξει άπειρο χρήμα στο βαρέλι, άλλα έχουν και την πολυτέλεια να «πετάνε τάπες στα βαρέλια»)...

mihalis13
09-12-2021, 09:22
https://youtu.be/24k0Cxo152Q

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

odytsak
09-12-2021, 12:05
Οι διαφορές είναι μεγάλες ανάμεσα σε GT6-GT7 γιατί το GT6 είχε βγει στο PS3, αν υπήρχε η Deep Forest στο GT Sport θα βλέπαμε ελάχιστες διαφορές/βελτιώσεις.

Snk
19-12-2021, 22:02
Ένα διαφημιστικό φυλλάδιο που δόθηκε σε καταστήματα της Ιαπωνίας μεταξύ άλλων αναφέρει ότι ο τίτλος θα περιέχει 420 αυτοκίνητα και 90 πίστες για να τα δοκιμάσουμε όλα

Επίσης θα μπορούμε να αποθηκεύσουμε μέχρι και 1000 αυτοκίνητα στο garage μας και τέλος θα δοθούν 2500 κάρτες-τοποθεσίες ανά τον κόσμο για να μπορέσουμε να τοποθετήσουμε το αμάξι μας για φωτογράφιση

https://busted.gr/gran-turismo-7-erchetai-parea-me-420-ochimata-kai-90-pistes/?fbclid

ParanoidGR
06-01-2022, 03:10
Eφτιαξα ενα intro βασισμένο στο Gran Turismo 1



https://www.youtube.com/watch?v=yTz3ceXujmk

obione
14-01-2022, 06:00
https://youtu.be/h9jikqFiOnc

Νεο βιντεο στην Daytona international.

Snk
23-01-2022, 20:57
1485289866103562240

obione
28-01-2022, 00:44
https://youtu.be/NV3GM4dnMZo

Νεο τραιλερ .


Δεν ξερω αλλα μετα την προσθήκη του Dirt 5 στο plus ( εχει στοιχεια του drive club η μου φάνηκε;)
και την ενασχόληση μου Λιγάκη, μου άνοιξε η όρεξη για GT .
Και μονο που ξερω οτι θα γυρίσει στα γνωριμα mods και η ελλείψει Του ολα αυτα τα χρονια με κανουν να περιμενω πως και πως .

Leon_DiZ
31-01-2022, 13:08
1488090021122949120

30 λεπτά

odytsak
31-01-2022, 16:06
Δηλαδή μεσάνυχτα ώρα Ελλάδας Τετάρτη προς Πέμπτη, καλή ώρα για να το παρακολουθήσουμε.

Snk
31-01-2022, 16:19
Νεα screens

12900

12901

12902

Lefteris_X
31-01-2022, 17:30
Πάλι θα φάω εκατοντάδες ώρες απ την ζωή μου για πειράγματα στα αυτοκίνητα.

Την γλίτωσα περίπου 10 χρόνια, από τον Μάρτιο πάλι στο μαγκανοπήγαδο.

corsaopc3071r
31-01-2022, 21:41
Πάλι θα φάω εκατοντάδες ώρες απ την ζωή μου για πειράγματα στα αυτοκίνητα.

Την γλίτωσα περίπου 10 χρόνια, από τον Μάρτιο πάλι στο μαγκανοπήγαδο.



Καλύτερα έτσι από το να τρως χιλιάδες Εuro στην πραγματικότητα... και μιλάμε για σοβαρές μετατροπές και όχι καγκουριές :D :D :D :D

obione
01-02-2022, 01:03
Rpg racing = Gran Turismo ..lol

Πλακα πλακα έρχεται horizon , Elder rings και το GT σχεδον το ενα πισω απο το αλλο ..

εχω και το cyber p on hold ... Αντε και του χρονου :)

Brazhlias
01-02-2022, 12:02
Αντε να δουμε λιγο μπαλα aka το παιχνιδι στο showcase, γιατι εχω βαρεθει να ακουω για μεταγραφες aka εξαγορες στουντιο.

polakis
01-02-2022, 12:08
Μιλαμε θα πεσει πολυ λιωσιμο με τιμονιερα και playseat challenge!

Valkyre
01-02-2022, 12:11
Προσωπικα παντα, με ενοχλει που τι 1995 τι 2022 το Gran Turismo διαφημιζεται με τις απαραχαιωμενες εκδοσεις των NSX, Nissan GTR, Supra κλπ...

Νταξ... φτανει! :P

Brazhlias
01-02-2022, 12:20
Προσωπικα παντα, με ενοχλει που τι 1995 τι 2022 το Gran Turismo διαφημιζεται με τις απαραχαιωμενες εκδοσεις των NSX, Nissan GTR, Supra κλπ...

Νταξ... φτανει! :P

Once a kagouras, always a kagouras. Honda Civic Tyre R και τα μυαλα στο μπλεντερ λεμε.

mihalis13
02-02-2022, 14:40
https://www.gameover.gr/2022/02/02/gran-turismo-7-preview/

djpar
02-02-2022, 14:55
Εδώ λέει ότι θα έχει ray tracing. Κάτι τέτοιο είπαμε ότι θα γίνεται μόνο στο garage και στο replay. Ή δεν ξέρω κάτι εγώ ή το preview του gameover είναι για τον...

Brazhlias
02-02-2022, 15:11
Εδώ λέει ότι θα έχει ray tracing. Κάτι τέτοιο είπαμε ότι θα γίνεται μόνο στο garage και στο replay. Ή δεν ξέρω κάτι εγώ ή το preview του gameover είναι για τον...
Κι εγω ετσι θυμαμαι. Θεωρω πως ετσι θα ειναι, τελικα δεν νομιζω πως αλλαξε κατι. Μπορει να μην φταιει ο αρθρογραφος, αλλα στην παρουσιαση να μην το τονισαν και να το αφησαν ετσι "φλου" πως απλα στην δευτερη επιλογη θα υπαρχειray tracing.

Σημερα στις 12 θα δουμε περισσοτερα στο state of play.

mihalis13
02-02-2022, 15:12
Εδώ λέει ότι θα έχει ray tracing. Κάτι τέτοιο είπαμε ότι θα γίνεται μόνο στο garage και στο replay. Ή δεν ξέρω κάτι εγώ ή το preview του gameover είναι για τον...

Θα έχει raytracing mode αλλά μόνο για το showroom και τα replay. Εγώ αυτό ξέρω.
Προφανώς θα πρέπει να το έχει ενεργοποιημένο για όταν θα βλέπεις το replay.

djpar
02-02-2022, 18:38
Όταν παίζει τέτοιο features και είσαι αρθρογράφος το ψάχνεις. Με ένα δύο κλικ το βρίσκεις. Καλά γενικά το gameover δεν το βλέπω καθόλου γιατί είναι λίγο κούκου ρουκου

Snk
03-02-2022, 01:42
Δεν με τρελανε και πολυ αυτο που εδειξαν. Σε γραφικα ωραιο ειναι αλλα για game ps4, σε καμια περιπτωση για ps5

Αν και το ειχα σιγουρη αγορα, ισως του ριξω ακυρο τελικα

spartan
03-02-2022, 02:08
Δεν με τρελανε και πολυ αυτο που εδειξαν. Σε γραφικα ωραιο ειναι αλλα για game ps4, σε καμια περιπτωση για ps5

Αν και το ειχα σιγουρη αγορα, ισως του ριξω ακυρο τελικα

Κροςτζενιλα γαρ δυστυχως

jimbrav
03-02-2022, 08:23
Μιλαμε θα πεσει πολυ λιωσιμο με τιμονιερα και playseat challenge!

Σε αυτό ή στο ACC που έρχεται και patch ??

drifterx
03-02-2022, 09:36
Super-excited!

Επιτέλους ένα gran turismo από τα παλιά.

Κρατάω τα παρακάτω:

1) Ικανοποιητικός αριθμός αυτοκινήτων, αλλά όχι αυτό που θα ήθελα. Σε αυτόν τον τομέα κρατάει τα σκήπτρα ξεκάθαρα το forza. Βέβαια θα προστεθούν επόμενα με updates. Θυμίζω το sport ξεκίνησε με 168 και τώρα έχει 338.
2) Όσες πρέπει πίστες που επίσης αργότερα θα αυξηθούν με updates.
3) Tuning και customization ΕΠΙΚΑ! Ειδικά όταν είδα τη μετατροπή της CSL με το wide body kit, δε μπορώ να σας πω τι ένιωσα, θα με κόψει ο Fulgore.
4) Engine swaps? Εκείνο το διαβολεμένο το beetle μάλλον φορούσε μηχανή Porsche.
5) Sunday cup με Demio.. Χρειάζεται να πω κάτι άλλο??
6) Physics. Προφανώς και δεν καταλαβαίνεις αν δεν το παίξεις, αλλά μου άρεσε το γονάτισμα των αυτοκινήτων στις στροφές, μου φάνηκε ολίγον πιο smooth από το sport, αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου!
7) Γραφικά δε το συζητώ, ρίχνουν σαγόνια και είναι να απορείς τι θα έκαναν αν δεν ήταν cross-gen.
8) Live weather με πρόγνωση καιρού στο HUD ενώ οδηγάς. Απίστευτο...!
9) Δε σχολιάζω το γεγονός ότι πήγε ο άλλος και έκανε simulation για τα σύννεφα, δηλαδή οκ είπαμε...
10) Πολύ ενδιαφέρον το cafe που συνδέει ιστορία, πληροφορίες και συλλογή για αυτοκίνητα. Γιατί το gran turismo ποτέ δεν ήταν μόνο παιχνίδι οδήγησης, αλλά και εγκυκλοπαίδεια της αυτοκινητιστικής ιστορίας.
11) Παραπτώματα όπως το ανύπαρκτο damage modeling δε αποτελεί έκπληξη, το έχουμε συνηθίσει.
12) ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ να νιώσω τι έκανε ο τύπος με το dualsense.

Γενικά ο βασιλιάς επέστρεψε μετά από μια 10ετια περίπου.

Αντε τα ξαναλέμε στο ps6 τώρα με το GT8.

Lefteris_X
03-02-2022, 11:42
Καλημέρες!

Μόλις είδα το βίντεο σε 4Κ/60 στην 50άρα τηλεόραση, ώστε να κρίνω σωστά.

Λοιπόν.

Αυτά που είδα, σόρρυ αλλά ΔΕΝ βγαίνουν από PS4.

Δεν υπάρχει η απαιτούμενη υπολογιστική δύναμη.

Αλγόριθμοι στα σύννεφα (πολλαπλάσιοι αλγόριθμοι, άλλοι για την σύνθεση και άλλοι για την κίνηση των σύννεφων), αλγόριθμοι στα ελαστικά, στο βάρος, στην κλίση, στο οδόστρωμα και στην υγρασία του (συγκεντρωμένη η/και διάσπαρτη), αλγόριθμοι (άπειροι) που ανάλογα με τα πειράγματα στο αυτοκίνητο αλλάζουν την συμπεριφορά του, αλγόριθμοι για την ώρα της ημέρας (που κι αυτή αντίστοιχα επηρεάζει την θερμοκρασία ασφάλτου/υγρασίας), αλγόριθμοι για την ροή του αέρα.

Και συνεχίζω, καθώς δεν έχω αγγίξει ακόμα γραφικά, ήχο!

Από πλευράς γραφικών, εντόπισα στο βίντεο μερικά κομμάτια στα 30 fps και ενεργοποιημένο το raytracing. Σε άλλα κομμάτια ήταν 60 fps, αλλά χωρίς raytracing.

Αυτό που ξέρω από την εποχή GT Sport και τεχνικές αναλύσεις από τους προγραμματιστές της P.Digital σε αντίστοιχα συνέδρια όπως SIGGRAPH, ξέρουμε ότι ο φωτισμός του GT Sport ήδη ήταν υλοποιημένος εξ αρχής ως raytracing τεχνική υλοποίησης αλλά δεν προβαλλόταν οπτικά (στην οθόνη) ως real time raytracing......διότι είναι ΤΟΣΟΙ πολλοί οι φωτισμοί, και το Global Illumination, που αν όλα ήταν raytracing θα απαιτούνταν περίπου 100 TeraFLOPS / χωρίς πλάκα.

Στο GT7 έχουν δώσει ρέστα στα γραφικά.
Προσοχή όμως!
Η Polyphony Digital ανέκαθεν δεν ενδιαφερόταν να φτιάξει γραφικά ώστε να ενθουσιάσει τον άσχετο με αυτοκίνητα gamer. Αυτός για να ικανοποιηθεί στα γραφικά χρειάζεται το "wow factor" στα γραφικά (λογικό το βρίσκω), που συνήθως ΔΕΝ επιτυγχάνεται λόγω προγραμματιστικών επιτευγμάτων (όπως στο Gran Turismo) αλλά μέσω καλλιτεχνικών κόλπων πχ. εδώ βάλε πιο έντονα χρώματα κι ας μην είναι τα αυθεντικά του αυτοκινήτου, εδώ βάλε πιο έντονο φωτισμό και ας αλλοιώνει τον ρεαλισμό ή εδώ βάλε πιο πυκνά σύννεφα/έντονο ήλιο/πιο ανοιχτόχρωμο μπλε ουρανό.

Υπό αυτό το πρίσμα γραφικής "εκτίμησης" λοιπόν, το Gran Turismo εδώ και χρόνια δεν απευθύνεται σε αυτούς τους gamer.

Αντιθέτως, επειδή απευθύνεται στον λάτρη των αυτοκινήτων, αυτός θα μείνει με ανοιχτό το στόμα λόγω της ρεαλιστικής-αυθεντικής απεικόνισης των αυτοκινήτων.
Την ίδια στιγμή (αυτόν τον gamer) δεν τον ενδιαφέρει καθόλου αν οι θεατές απεικονίζονται ρεαλιστικά ή/και αν τα δέντρα στο replay δεν είναι εφάμιλλου ρεαλισμού.

Από πλευράς γραφικών "βλέπω" πολλά μικρο-πραγματάκια, που κάθε άλλο παρά "μικρο-" δεν είναι, καθώς απαιτούν ένα σεβαστό μέρος της υπολογιστικής δύναμης της κονσόλας. Κάτι γρασίδια που κινούνται, κάτι μικρο-κραδασμοί στην ευθεία (που προκαλούν λιλιπούτειες αυξομειώσεις στις αναρτήσεις), κάτι ελαστικά που "λυγίζουν" ανάλογα την κλίση της στροφής, και πολλά άλλα, ΜΑΖΙ με τους φωτισμούς, μαζί με τα textures (η RAM δεν είναι άπειρη, κάποια στιγμή μπουκώνει!), μαζί τις μινι-λιμνούλες νερού, μαζί με εντελώς βρόχινες πίστες, τα στογονίδια που εκτοξεύονται στον αέρα, η μετακίνηση του υγρού στοιχείου στην πίστα (όταν πολλαπλά αυτοκίνητα περνούν από ένα βρεγμένο σημείο ή/και μια λιμνούλα νερού, το συνεχές "πάτημα" των ελαστικών σε αυτά τα σημεία προκαλεί διασπορά / spread / του νερού στην άσφαλτο) και και και και πολλά άλλα.

Βάλτε τα όλα αυτά στο μυαλό σας, να τρέχουν όλα μαζί, τα physics, τα γραφικά, τα πολλαπλά αυτοκίνητα, τον καιρό, τα τα τα τα τα....κι έτσι καταλαβαίνετε ότι "απαιτείται δύναμη, όχι αστεία".

Και ακόμα δεν έχω μιλήσει για τον ήχο, ούτε για το DualSense.

Ας πω για το DualSense ή καλύτερα δεν θα πω, γιατί είναι το μοναδικό στοιχείο που μπορεί να κριθεί ΜΟΝΟ από ιδία εμπειρία.
Η Polyphony Digital μπορεί να λέει ότι έχει φτιάξει παπάδες στο DualSense και κάποιος όταν παίξει το παιχνίδι να πει "μιεχ", άλλος να πει "καλούλι" και άλλος να πει "έχω μείνει μ@λάκας!".
Οπότε είναι καθαρά υποκειμενικό.
Λόγω υποκειμενικότητας και κυριότερα, επειδή μπορούμε να κρίνουμε το DualSense μόνο όταν έχουμε το παιχνίδι στα χέρια μας, δεν θα αναλύσω/συζητήσω τίποτα...διότι ακόμα δεν έχω να πω τίποτα!

Όσο αφορά τον ήχο, κι εδώ η κριτική είναι υποκειμενική: ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τον "ήχο", γενικώς.
Συνεπώς, κι εδώ είναι ίδια κατάσταση: όταν έχουμε το παιχνίδι στα χέρια μας, τότε μπορούμε να κρίνουμε / και πάλι υποκειμενικά.

Περνώντας στο interface, θυμίζει πολύ GT4, αλλά πολύ πιο εξελιγμένο, πιο "ζωντανό" περιβάλλον.
Με λίγα λόγια, είναι πολύ πιο "2022 game" παρά ένα GT4 on steroids τελικά.

Όλες οι κατηγορίες (cafe, ανταλλακτικά, αντιπροσωπείες, πίστες offline, αγώνες online κλπκλπ), δείχνουν προσεγμένες μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια.

Τέλος, να πω ποια είναι η "αίσθηση" που μου έδωσε το 30λεπτο βίντεο:

το παιχνίδι δείχνει ότι απαιτεί πολλές ώρες.
Πολλέεεεεεεεες ώρεεεεεεεες.
Όπως τα προηγούμενα GT πριν το GT Sport.
Και αυτό είναι ευχάριστο.

Ευχάριστο για τους λάτρεις των αυτοκινήτων.
¶κρως βαρετό για όλους τους υπόλοιπους.

Στρατηγική πως θα χρησιμοποιήσεις τα χρήματά σου, στρατηγική στα πειράγματα, στρατηγική στο στήσιμο του αυτοκινήτου ανάλογα την πίστα, γενικώς στρατηγική παντού.
Πληροφορίες περί της αυτοκινητιστικής ιστορίας, εταιρείες, μοντέλα.
¶ααααααααπειρες ώρες προς όσους ασχολούνται με το εξωτερικό μέρος του αυτοκινήτου (customization στο θεό = άπειρες ώρες ενασχόλησης).

Τα παραπάνω ενθουσιάζουν τους λάτρεις, αλλά αφήνουν αδιάφορους όσους δεν είναι.

Εν κατακλείδι, το παιχνίδι λέει ότι απευθύνεται "σε όλους", λέει ότι στοχεύει να ελκύσει και τη νέα γενιά (αποκλείεται / έχουν άλλα ενδιαφέροντα πλέον)........ενώ στην πραγματικότητα απευθύνεται στους ήπιους-μέτριους-σκληροπυρηνικούς λάτρεις των αυτοκινήτων.


ΥΓ: Λολ, ξέχασα να αναφερθώ στο PS4. ΟΚ, δηλώνω δημόσια ΠΟΛΥ περίεργος τι θα έχει "κοπεί" από την PS4 Pro έκδοση. Ακόμα πιο πολύ περίεργος είμαι για την έκδοση PS4 OG. Δηλαδή, όλα αυτά που περιγράφω επάνω περί αλγόριθμων, physics και γραφικών........πολύ απλά ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ από PS4, είτε OG, είτε Pro. Κάτι, αναγκαστικά, θα πρέπει να κοπεί. Εκτός........κι αν το παιχνίδι τρέχει σε 720-1080p dynamic resolution, που και πάλι η μείωση ανάλυσης δεν απελευθερώνει τόση δύναμη στα PS4 OG/Pro ώστε να παραχθούν όλα αυτά που είδαμε στο βίντεο. Επίσης, σημαντικό να αναφέρω: οι χρόνοι φορτώματος (loading) είναι σχεδόν ανύπαρκτοι (εκτός κι αν έπεσε μοντάζ στο βίντεο για να φαίνεται έτσι).

Valkyre
03-02-2022, 11:55
Ουτε το corss gen με ενοχλει (μια χαρα μου φαινεται οπτικα το παιχνιδι με σωστο ρεαλιστικο φωτισμο, οκ τα χαρτοκουτα δεντρα μου κακοφαινονται και θα μου κακοφαινονται αλλα δε πειραζει) ουτε ο αριθμος των αυτοκινητων με ενοχλει (400 αυτοκινητα ειναι υπεραρκετα, μην πω οτι ακομα καλυτερο θα ηταν να ηταν και λιγοτερα, γιατι δεν νομιζω να ανυπομονουν παρα πολλοι να οδηγησουν ενα Toyota Aqua στο GT7 για περισσοτερο χρονο απο οσο σε αναγκαζει το παιχνιδι...) ουτε το απειρο content που εχει.

1 μονο πραγμα με ενοχλει αλλα ειναι βασικο. Το εχω ξαναπει. Νιωθω οτι το format δεν εχει αλλαξει καθολου. Καθολου ομως.

Δηλαδη οταν ενας μανιακος με την τελειοτητα καθεται και αφιερωνει τοσο χρονο και τοσο κοπο για τοσες λεπτομεριες σε ενα παιχνιδι, οπως ο καιρος, το μοντελο φυσικης, το photo mode κλπ κλπ... πως παραταει το βασικο κομματι του παιχνιδιου πληρως ανεκμεταλλευτο?

Αληθεια δεν το καταλαβαινω αυτο και οχι δεν δεχομαι το "ετσι αρεσε το GT& στον κοσμο μια ζωη". Μπουρδες. Ο κοσμος δεν ξερει τι του αρεσει μεχρι να του το προσφερουν στο πιατο σε εναν τεραστιο βαθμο. Αν ηταν ετσι τοτε θα μεναμε μια ζωη σε 2D games...

Γιατι το main campaign να ειναι φαση μπες σε ενα μενου και παιξε πρωταθληματα over and over με μοναδικο επι της ουσιας σκοπο να αυξησεις τα credits ωστε να παρεις καινουργια αυτοκινητα, ωστε να παιξεις καινουργια πρωταθληματα και μετα απο οοοοολες αυτες τις ωρες η μοναδικη επιβραβευση σου να ειναι ξερω γω μια σκηνη με πυροτεχνηματα και να σου λεει μια οθονη "congratulations! Thank you for playing!".

Υπαρχουν τοσα μα τοσα πολλα πραγματα που μπορει να κανει κανεις σε ενα campaign ενος racing game... δειτε τι εκανε το F1... και δεν ειναι το μονο.

Γιατι να μην σου δινει την ευκαιρια το παιχνιδι να "ζησεις" την ζωη ενος ανερχομενου racing driver με λιγο περισσοτερο φρου φρου και αρωμα.

Ξαναλεω δεν επιδεχομαι καμμια δικαιολογια του στυλ "δεν ειναι αυτο το GT". Δεν ειμαστε στο 1995. Στο 2022 ειμαστε. Και στην τελικη απο που κι ως που δεν ισχυει το "δεν ειναι αυτο το GT" οταν σε ολα τα επιμερους στοιχεια και προσθηκες που εχουν μπει στον τιτλο, υπαρχει εξωφρενικη λεπτομερια, οπως ειναι το customization, τα αυτοκολλητα, οι φωτογραφιες, τα καφε, τα μουσεια κλπ.

Το παιχνιδι δειχνει σε καποια βασικα του στοιχεια παιχνιδι του 2025 ξερω γω και σε καποια αλλα παιχνιδι του 1995.

I dont get it. I am sorry.

ΥΓ: Ολα αυτα δεν αναιρουν το γεγονος οτι το παιχνιδι ειναι massive και προφανεστατα παει να κανει παταγο. Και φυσικα το παραπονο μου δεν ειναι το Α και το Ω της ουσιας του παιχνιδιου, αλλα ενα πραγματικο ερωτηματικο οταν μιλαμε για τοση λεπτομερια σε ολα τα επιμερους στοιχεια που το συνθετουν.

djpar
03-02-2022, 12:00
Εν τέλη βάλανε ray tracing και μέσα χωρίς όμως να ξέρουμε επίσημα τα frame και την ανάλυση

polakis
03-02-2022, 12:11
Σε αυτό ή στο ACC που έρχεται και patch ??

Και στα δυο!!!

Lefteris_X
03-02-2022, 12:20
Valkyre, αυτό που μάλλον δεν έχεις καταλάβει ή έχεις και διαφωνείς είναι:

Στο GT δεν είναι πρωταγωνιστής ο οδηγός.

Τα αυτοκίνητα είναι.

Και εσύ τα οδηγείς.

Οπότε όλα περιστρέφονται γύρω από αυτή τη φιλοσοφία.

Κατ' επέκταση ένα campaign που εστιάζει τον οδηγό, με real life driver elements, είναι παντελώς εκτός φιλοσοφίας.

Τώρα αν διαφωνείς, οκ σεβαστό, σεβαστότατο.

Ίσως δεν σε ελκύει (εδώ και χρόνια) το Gran Turismo πλέον; (κι αυτό σεβαστό)

drifterx
03-02-2022, 12:21
Γιατι το main campaign να ειναι φαση μπες σε ενα μενου και παιξε πρωταθληματα over and over με μοναδικο επι της ουσιας σκοπο να αυξησεις τα credits ωστε να παρεις καινουργια αυτοκινητα, ωστε να παιξεις καινουργια πρωταθληματα και μετα απο οοοοολες αυτες τις ωρες η μοναδικη επιβραβευση σου να ειναι ξερω γω μια σκηνη με πυροτεχνηματα και να σου λεει μια οθονη "congratulations! Thank you for playing!".

Υπαρχουν τοσα μα τοσα πολλα πραγματα που μπορει να κανει κανεις σε ενα campaign ενος racing game... δειτε τι εκανε το F1... και δεν ειναι το μονο.

Γιατι να μην σου δινει την ευκαιρια το παιχνιδι να "ζησεις" την ζωη ενος ανερχομενου racing driver με λιγο περισσοτερο φρου φρου και αρωμα..

Πάντως έχοντας περάσει από τα χέρια μου ΠΟΛΛΑ racing games, έχω καταλήξει στο εξής:

Το μοναδικό παιχνίδι που έχει ένα campaing που αξίζει (που δεν το λες ακριβώς campaign, αλλά περισσότερο progression) είναι το Forza Horizon.

Δεν μπορώ να θυμηθώ κανένα sim racer που να έχει σοβαρό campaign για να σε απορροφήσει έτσι όπως το περιγράφεις.

1) Forza Motorsport -- Βαρετό μέχρι αηδίας
2) Project CARS 1-2-3 -- Βαρετό μέχρι αυτοκτονίας
3) Asseto Corsa -- Βαρετό μέχρι ψυχιατρείου
4) F1 -- Έβαλαν μετά από 15 χρόνια ένα story mode, το οποίο τελειώνει σε μία καθισιά. Πάντα το βασικό του κομμάτι ήταν το πρωτάθλημα F1 και την τελευταία 5ετία πρόσθεσαν και εξελίξεις στο αυτοκίνητο, φθορές κτλ.
5) WRC και DIRT Rally -- Βαρετό σε λιγότερο βαθμό λόγω της φύσης του ράλλυ και των διαφορετικών περιοχών-πιστών.

Νομίζω ότι μόνο τα καθαρά Arcade (πχ Driveclub)έχουν μία ελπίδα να έχουν ένα τέτοιου τύπου campaign.
Τα sim έχουν αυτή τη "κατάρα" = Πάρε αυτοκίνητο, τρέξε σε αγώνες, βελτίωσέ το, βγάλε κανα φράγκο, και αγόρασε καλύτερο αυτοκίνητο.

mihalis13
03-02-2022, 12:33
Εμένα πάντως μου άρεσε αυτό το είδα.
Δεν είμαι κανένας τρελός φαν της σειράς, αλλά καταλαβαίνω αυτό που λέει ο Λευτέρης.
Είναι διαφορετική η φιλοσοφία του Gran Turismo.
Το project cars είχε τέτοιο mode το οποίο το είχα ευχαριστηθεί αρκετά. Αλλά μέχρι να φτάσεις στο "απόγειο" της καριέρας σου τρως ποοολλυυυυ χρόνο!
Forza Motorsport μου άρεσε πάρα πολύ το "campaign". Εκεί βέβαια σε βομβαρδίζει μέσω του spin wheel με αμάξια και χρήματα. Οπότε δεν δίνεις πολύ σημασία στο customisation.

F1 που παίζω τώρα είναι πάρα πολύ καλό!!
Ειδικά το 2 player career mode που παίζεις μαζί με ένα φίλο σου (online μόνο) είτε στην ίδια ομάδα είτε και σε διαφορετικές

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
03-02-2022, 12:37
Απλα θεωρω οτι υπαρχει χωρος για εκσυγχρονισμο και βελτιωση. Ειναι το βασικο κομματι του παιχνιδιου, η ραχοκοκκαλια του, και ενω σε ολους τους υπολοιπους τομεις ο τυπος εχει κανει τρομερες προσθηκες και βελτιωσεις, στο βασικο κομματι παραμενει στασιμος εντελως.

Λες και το 1995 ανακαλυψε την τελειοτητα οσον αφορα το game design ενος racing sim. E οχι. Προφανως και τα αυτοκινητα ειναι το main draw, αυτο ισχυει για ολα τα racing παιχνιδια, δεν παιρνει κανενας το F1 γιατι σκεφτεται "ανυπομονω να φτιαξω ενα αβαταρ και να ζησω την εμπειρια ενος οδηγου F1". Αλλα οπως και να το κανεις οταν σου δινει κατι τοις παραπανω agency ενα παιχνιδι, τοτε σαν προιον επισης βελτιωνεται. Οκ μπορει να ειναι μουφα και να λειτουργησει αντιστροφα. Το δεχομαι. Αλλα εφοσον εισαι Καζουνορις, και εφοσον εισαι τελιομανης, δουλεια σου ειναι να το κανεις σωστα. Δεν χρειαζεται να γινει RPG ουτε να γινει κουραστικο (ας ειναι ακομα και επιλεκτικο mode).

Αλλα μπορει να γινει κατι καλυτερο απο το να ψαχνω να βρω συγκεκριμενα events/races τα οποια σε μικρο χρονο αποφερουν πολυ χρημα, με αποτελεσμα να παιξεις το Porsche cup (τυχαιο παραδειγμα) 50 φορες, γιατι πολυ απλα κανεις efficient credit farming, ωστε να μπορεσεις να αγορασεις την LaFerrari...

Ολοι το εχετε και το εχουμε κανει αυτο που περιγραφω.

Ε συγνωμη αλλα αυτο παυει μετα απο καποιο σημειο να ειναι gaming και ειναι resource farming, αντιστοιχο με αυτο που κανουν οι κινεζοι στα ΜΜΟ και πληρωνονται...

mihalis13
03-02-2022, 12:42
Και όμως Δημήτρη στην F1 δεν μπορείς να καταλάβεις πόσα microtransactions έχει για κράνη, στολές, πανηγυρισμούς κλπ...
Και πάλι αυτό που απολαμβάνεις είναι η οδήγηση. Εγώ που δεν ασχολούμαι με το customisation του χαρακτήρα μου απλά ασχολούμαι με την οδήγηση και την βελτίωση του μονοθεσίου.
Τίποτα διαφορετικό δηλαδή από ότι θα κάνω στο gran Turismo.

Εκεί που θα δεις κάτι διαφορετικό ναι είναι το Forza horizon, αλλά είναι ένα arcade racing. Ένα sim Racing θα ήταν απλά αστείο αν είχε τέτοια δομή.

Πάντως αν δεις οι fans της σειράς είναι ενθουσιασμένοι που επέστρεψε στις ρίζες της.
Θέλουν διπλώματα, turning και απολαυστική οδήγηση.
Αυτό φαίνεται να τους το προσφέρει και με το παραπάνω το GT7

Υ.γ. σίγουρα δεν είναι θελκτικο για τον μέσο gamer

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

drifterx
03-02-2022, 12:50
Θέλουν διπλώματα

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bring me da licencesssss!

ΠΟΣΗ ώρα από την ζωή μου σπατάλησα πιτσιρικάς για να κάνω όλα χρυσά???

Σε εποχές που δεν υπήρχαν trophies και χαζαμάρες.

Valkyre
03-02-2022, 12:50
Δεν αντιλεγω.

Αν ο κοσμος γενικα αυτο θελει και τελος, εμενα δεν μου πεφτει και πολυς λογος και προφανεστατα καλα κανουν και το βγαζουν οπως το βγαζουν.

Εγω εχω παιξει ολα τα GT πλην του 6. Το Sport δεν το υπολογιζω καθως δεν επιδεχεται της κριτικης που κανω αυτη τη στιγμη. Ο λογος που δεν πηρα το GT6 ηταν ξεκαθαρα αυτο που περιεγραψα πιο πανω. Οτι οπως και να το κανεις, καποια στγμη στο GT πεφτεις σε ενα "roadblock" οπου δεν μπορεις να προχωρησεις παρακατω σε νεο φρεσκο content αν δεν μαζεψεις χρημα. Και σε αυτην την περιπτωση αναγκαζεσαι να ξαναπαιξεις τα ιδια events over and over για να μπορεσεις να φυγεις απο το roadblock. Aυτο, campaign ξε-campaign δεν θα επρεπε να υπαρχει ΙΜΟ. Οχι σε racing παιχνιδι. Πουθενα. (φυσικα και υπαρχει πολυ στα παιχνιδια, αλλα τελευταια πολλοι δημιουργοι το αποφευγουν αυτο το φαινομενο το οποιο υπηρχε κατα κορον).

mihalis13
03-02-2022, 12:57
Δεν αντιλεγω.

Αν ο κοσμος γενικα αυτο θελει και τελος, εμενα δεν μου πεφτει και πολυς λογος και προφανεστατα καλα κανουν και το βγαζουν οπως το βγαζουν.

Εγω εχω παιξει ολα τα GT πλην του 6. Το Sport δεν το υπολογιζω καθως δεν επιδεχεται της κριτικης που κανω αυτη τη στιγμη. Ο λογος που δεν πηρα το GT6 ηταν ξεκαθαρα αυτο που περιεγραψα πιο πανω. Οτι οπως και να το κανεις, καποια στγμη στο GT πεφτεις σε ενα "roadblock" οπου δεν μπορεις να προχωρησεις παρακατω σε νεο φρεσκο content αν δεν μαζεψεις χρημα. Και σε αυτην την περιπτωση αναγκαζεσαι να ξαναπαιξεις τα ιδια events over and over για να μπορεσεις να φυγεις απο το roadblock. Aυτο, campaign ξε-campaign δεν θα επρεπε να υπαρχει ΙΜΟ. Οχι σε racing παιχνιδι. Πουθενα. (φυσικα και υπαρχει πολυ στα παιχνιδια, αλλα τελευταια πολλοι δημιουργοι το αποφευγουν αυτο το φαινομενο το οποιο υπηρχε κατα κορον).Συμφωνώ!
Δεν είμαι φαν της σειράς, τα έχω παίξει όλα (gt sport την beta μόνο) αλλά μόνο στο πρώτο και στο 4 είχα ασχοληθεί φουλ.
¶λλες εποχές τότε πιτσιρικάς με φουλ άπλετο χρόνο.
Δεν κατάλαβα ποτέ αν έκανα grinding ή όχι [emoji14].
Θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει μια μέση λύση.
Ούτε σαν το Forza Motorsport που σε "πνίγει" από αμάξια, αλλά ούτε και να παίζεις συνέχεια τα ίδια event για να προχωρήσεις.
Δεν θα ήθελα όμως να είχα ένα Supercar μετά από λίγες ώρες παιχνιδιού. Γιατί τότε δεν έχει νόημα (για μένα τουλάχιστον) να ασχοληθώ περαιτέρω..
Ένα πολύ γρήγορο αμάξι πχ θα το δω σαν rewarding (χωρίς grinding εννοείται) μέσα από το progress του παιχνιδιού. Και να πω ορίστε κατάφερα και το πήρα

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
03-02-2022, 13:17
Δημήτρη, ξέρεις πόσο κόσμο γνωρίζω που έμπαινε στο GT 5 και αργότερα στο GT Sport (έκανα skip το GT6 λόγω PS4)........που έμπαινε ΜΟΝΟ για να φτιάξει personal lobby.....να μπουν μέσα φίλοι και να διοργανώσουν αγώνα dragster.
Κανονικό αγώνα ε;
Με χρόνους, εκκίνηση, συγκεκριμένους περιορισμούς και "ελευθερίες" στα πειράγματα....και με κανονικό διαιτητή να παρακολουθεί τον αγώνα!!

Ακολούθως, γνωρίζω άτομα που έμπαιναν και έγραφαν 2-3-4 (!!) ώρες ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ γύρους την ΙΔΙΑ ΠΙΣΤΑ σε time trial ώστε να πετύχουν τον ακόμα καλύτερο χρόνο, την ακόμα καλύτερη γραμμή, τις ακόμα καλύτερες ρυθμίσεις και όλα αυτά.....πριν έρθει ένας άλλος φίλος με άλλο αμάξι και πετύχει καλύτερο χρόνο........οπότε ξανά από την αρχή!

Ε, αυτά εγώ δεν μπορώ να τα κάνω, δεν διασκεδάζω.

Γι αυτό άλλωστε είμαι οπαδός των arcade racing στα coin-op (και τα ports σε κονσόλες).

Εντούτοις, υπάρχει κόοοοοοοοοοοσμος που παίζει GT ακριβώς για αυτούς τους λόγους:

Την προσήλωση στα αυτοκίνητα.

Αυτό που λες "grinding", εσένα σου φαίνεται έτσι γιατί παίζεις το παιχνίδι........ως βιντεογκειμ (δεν σε κατακρίνω). Δηλαδή, όπως όλα τα περισσότερα παιχνίδια, το ξεκινάς, παίζεις, παίζεις, παίζεις και "προχωράς μπροστά". Μια γραμμική, εξελικτική πορεία.
Αυτό που εσύ ονομάζεις "roadblock" που απαιτεί "grinding" για να το ξεπεράσεις, δεν το έχω ακούσει από ΚΑΝΕΝΑΝ (από τους παραπάνω που αναφέρω) γιατί πολύ απλά δεν το θεωρούν "grinding". Αντιθέτως τους εκστασιάζει (έχω ακούσει διαλόγους σε τσατ), γιατί "πω πω ωραία! τώρα θα βελτιωθώ πάρα πολύ σε αυτές τις πίστες! Και θα μαζεύω χρήμα και θα βελτιώνομαι!!".
Εδώ έχω ακούσει άτομα να ξεκινούν από το 1 εκατομμύριο credits για να φτάσουν 20 εκ. (που απαιτεί άπειρες ώρες grinding), ίσα-ίσα για να αγοράσουν 1 αυτοκίνητο (και μετά μηδέν credits)!!!!

Εμφανώς, κι εσύ κι εγώ δεν είμαστε αυτά τα άτομα.

Το παιχνίδι όμως, εξαρχής, γι αυτούς έχει φτιαχτεί.

Δεν είναι θέμα εξέλιξης, είναι θέμα "φιλοσοφίας για συγκεκριμένους καταναλωτές".

Η συνταγή του GT, υπό αυτήν την φιλοσοφία, ήταν σχεδόν τελειοποιημένη από το GT1.

Στα GT3-GT4 PS2 τελειοποιήθηκε (εκεί έκανε και μια προσπάθεια διαφορετικής "φιλοσοφίας" παρουσιάζοντας το B. Spec, αλλά δεν συνεχίστηκε, προφανώς λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος από τους gamer).

Στα δε GT5-GT6 υπήρξαν εξελίξεις στα γραφικά και χειρισμό, όπως και η εμφάνιση του online (GT5).

Στο δε GT Sport, πήγε να κάνει "άνοιγμα" προς τις νεότερες γενιές (που δεν έχουν σχέση με μηχανικές γνώσεις, πειράγματα, καγκουριές γενικώς)........και ημι-απέτυχε ή ημι-πέτυχε: τελικά η νέα γενιά δεν "αγκάλιασε" το GT Sport (έχει άλλα ενδιαφέροντα, σε σχέση με εμάς όταν ήμασταν σε εκείνες τις ηλικίες), και ενώ οι παλιές γενιές "ξίνισαν" που δεν είχε πειράγματα αρχικά, τελικά πάλι η παλιά γενιά "αγκάλιασε" το GT Sport όσο αυτό έπαιρνε απανωτά update.

Τι μας λένε τα παραπάνω λοιπόν;

"Συγκεκριμένοι πελάτες, που αποζητούν συγκεκριμένη φιλοσοφία".

Για όλους τους υπόλοιπους, υπάρχουν διαφορετικά rally/racing/driving παιχνίδια.

(art of rally, WRC, Horizon, φορτηγά τριαξονικά scania, λεωφορεία, rFactor κλπκλπ)

Valkyre
03-02-2022, 13:32
Tωρα αμα σου πω οτι ειμαι time trialer τι θα πεις? Για αρκετο καιρο στο GT5 ημουν στο τοπ 10 του κοσμου με Ferrari σε 2 πιστες.

Οπως και να εχει δεν θελω να κανω hijack τον ενθουσιασμο, μιας και εν μερη κι εγω χαιρομαι γι αυτην την μεγαλη κυκλοφορια, αλλα δεν μπορω να μην ξανα αναφερω (βαση του παραπανω ποστ σου) οτι αυτοι οι συγκεκριμενοι πελατες που αναφερεσαι, ποσως ενδιαφερονται και για τα μουσεια, ποσως ενδιαφερονται και για τα καφε, ποσως ενδιαφερονται και για τις φωτογραφιες κλπ κλπ

Γι αυτο λεω οτι "δεν δεχομαι" το γεγονος οτι σε αυτο το κομματι απλα δεν κανουμε κατι ενω σε ολα τα υπολοιπα κανουμε παπαδες.

Τεσπα. Το παιχνιδι θα κανει θραυση και το ελπιζω γιατι το Playstation εχει μεγαλη αναγκη Gran Tursimo και Horizon να θυμισουν στον κοσμο τι σημαινει Sony exclusive...

Lefteris_X
03-02-2022, 14:15
Δεν θα μου κάνει εντύπωση, περί time trial, γιατί είσαι άνθρωπος που έχεις υπομονή και επιμονή (γι αυτό και μπορείς να ασχολείσαι, hell, να ευχαριστιέσαι κιόλας παιχνίδια RPG-οειδή που δεν αντέχω καθόλου ή που παίρνεις τον χρόνο σου να διαβάζεις εις βάθος τα στόρυ/χαρακτήρες, παράδειγμα το Metal Gear Saga, που σε έβλεπα πριν 2 εκατομμύρια χρόνια να αναλύεις το σενάριο και είχα μείνει κάγκελο. Προσωπικά δεν έχω καθόλου υπομονή, ούτε επιμονή).

Τον ενθουσιασμό μου δεν τον κάνεις hijack, εκτός κι αν εννοούσες άλλων συνφορουμιτών.

Προσωπικά ποτέ δεν ήμουν "ενθουσιασμένος" per se με κανένα Gran Turismo, γιατί το αποστειρωμένο gameplay που έχει ένα simcade racing δεν είναι του γούστου μου για παραπάνω από 2-3 αγώνες. Μετά βαριέμαι. ¶ντε πες 4-5 αγώνες. Θα το αφήσω για μερικές μέρες και μετά άντε λίγους αγώνες πάλι και μέχρι εκεί. Ανέκαθεν έτσι ήμουν από το 1997.

Τώρα περί καφέ και χρωματάκια, και αυτοκόλλητα και λοιπά σούρου-μούρου, μάλλον είναι "δάκτυλος" από την Σονυ "κάνε κάτι ρε μλκ, μπας και ελκύσουμε παραπάνω κόσμο, γιατί το πελατολόγιο είναι μεταξύ 45 έως 65 ετών να σε χέσω!". Ε, τα έβαλε.........τόσο όσο.......δηλαδή ναι μεν υπάρχουν, αλλά με τέτοιο τρόπο εντός του interface ώστε να μην αλλάζει η "πάγια φιλοσοφία".

Βασικά συμφωνούμε, λολ.

Lefteris_X
03-02-2022, 14:52
***EDIT***

Σε αυτό το άρθρο (που δεν έχω ιδιαίτερη υπόληψη στην δημοσιογραφική εγκυρότητα της σελίδας) https://www.gamesradar.com/uk/gran-turismo-7-preview/ διαβάζω ότι υπάρχει το Frame Rate mode όπου στοχεύει 60 fps χωρίς raytracing (χωρίς να αναφέρεται η ανάλυση οθόνης) και το raytracing mode στα 30 fps.

Υποθέτω ότι οι τρόμπες στην σελίδα κάποιο λάθος θα έχουν κάνει στο γράψιμο του άρθρου ή.........αν δεν έχουν κάνει λάθος, τότε η P.D. απλώς τρομπάρει.

Τι εννοώ;

Αν οι τρόμπες έχουν κάνει λάθος στο γράψιμο = το παιχνίδι παίζει στα 60 fps είτε με είτε χωρίς raytracing (μειώνοντας δραματικά την ανάλυση οθόνης, και ίσως να παίζει μεταξύ 55-60 fps στο RT mode).

Αν οι τρόμπες ΔΕΝ έχουν κάνει λάθος = συγνώμη, αλλά μαλακίζεται η P.D. ;;;; Ποιος σοβαρός άνθρωπος θα θυσιάσει τα 60 fps, για να παίξει στα 30 fps μόνο και μόνο για να έχει RT;
Πάμε καλά; Να παίξεις simcade στα 30 fps; Τρελαθήκατε ωρέ εκεί στην PD;

Σίγουρα κάποιος απ' τους δύο κάνει λάθος, είτε η σελίδα είτε η PD.

Valkyre
03-02-2022, 15:13
Ελπιζω κι εγω να ριχνουν αναλυση για το raytracing αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν θα μου κανει εντυπωση να εχουν επιλεξει τα 30 καρε γι αυτο το mode. Παρολαυτα ακομα κι ετσι μπορει να ελπιζει κανεις σε μελλοντικο patch νεου mode.

djpar
03-02-2022, 15:32
Το dirt 5 έχει ray tracing και 60fps. Οπότε πιστεύω ότι και το gt αν δεν έχει day 1 σίγουρα θα δώσει rt/60

polakis
03-02-2022, 16:25
Το dirt 5 έχει ray tracing και 60fps. Οπότε πιστεύω ότι και το gt αν δεν έχει day 1 σίγουρα θα δώσει rt/60

Μακαρι να το δωσει ετσι 4k/60/rt

Valkyre
03-02-2022, 16:30
Μακαρι να το δωσει ετσι 4k/60/rt

Ποτε ομως.

Lefteris_X
03-02-2022, 16:37
Δεν έχουν δυστυχώς καμία σχέση μεταξύ τους τα δυο παιχνίδια από πλευράς «απαιτήσεων» δύναμης κονσόλας.

Κυριολεκτικά καμία σχέση.

Αν δω 1800-2160p + RT + 60 fps στο GT7, τότε οκ, θα αναθεωρήσω ότι ξέρω έως σήμερα περί PS5.

djpar
03-02-2022, 16:54
Δεν είπα ότι είναι 4κ το dirt. Για μένα 1080/60/rt είναι εφικτό

Lefteris_X
03-02-2022, 17:29
Ελπίζω κι εγώ σε ένα mode 1080+RT+60 fps.

Έχω κάποιες αμφιβολίες όμως πως η χαμηλότερη ανάλυση (1080) και πάλι δεν απελευθερώνει τόση δύναμη όση χρειάζεται το GT7.

FurionMike
03-02-2022, 23:34
το λιγοτερο σαν το Rachet and clank πιστευω, δηλαδη RT performance mode 60 fps σε dynamic resolution 1440p-1080p.

modecris
03-02-2022, 23:42
Δεν ξερω αν έχει ξανά αναφερθεί αλλά το Gran Turismo 7 θα υποστηρίζει ελληνικά. (http://www.vg24.gr/gran-turismo-7-supports-greek/)

obione
04-02-2022, 09:38
Αλλα μπορει να γινει κατι καλυτερο απο το να ψαχνω να βρω συγκεκριμενα events/races τα οποια σε μικρο χρονο αποφερουν πολυ χρημα, με αποτελεσμα να παιξεις το Porsche cup (τυχαιο παραδειγμα) 50 φορες, γιατι πολυ απλα κανεις efficient credit farming, ωστε να μπορεσεις να αγορασεις την LaFerrari...

Ολοι το εχετε και το εχουμε κανει αυτο που περιγραφω.

Ε συγνωμη αλλα αυτο παυει μετα απο καποιο σημειο να ειναι gaming και ειναι resource farming, αντιστοιχο με αυτο που κανουν οι κινεζοι στα ΜΜΟ και πληρωνονται...[/QUOTE]

Στο Driveclub το ειχα κανει .
3-4 μερες γυρω γυρω ολοι και pause παρακαλω το παιχνιδι τα βράδια..
μονο και μονο για την Laferrari !!
Μετα την f50 η μοναδική μου αγαπη !!
Lol
Μου αρεσε οτι ειδα στο βιντεο , θα συμφωνήσω ομως οτι ειναι τα ιδιο οπως ολα αυτα τα χρονια .
Αν δεν υπηρχε διψα για GT πρωσοπικα θα το προσπερνούσα.
Το σπορτ πχ ουτε καν ινσταλ δεν εγινε

Slay
04-02-2022, 14:06
Και εγώ παρότι όχι φανατικός θα το τιμήσω κάποια στιγμή. Σίγουρα όχι στο launch αλλά κάποια στιγμή αργότερα. Εγώ απο αυτό που είδα στο state of play καλύφθηκα. Ελπίζω να μην κάνουν σαν τενεκέδες που τους χτυπάς όταν θα τρακάρεις.:P

gtakis
04-02-2022, 15:54
Εγώ παιδιά καθότι μεγάλος φαν της σειράς,έχω παίξει ότι έχει βγει κυριολεκτικά,θα το τιμήσω από την πρώτη μέρα,έχει γίνει ήδη προπαραγγελια και να πω την αμαρτία μου δύσκολα να πληρώσω παιχνίδι day one και σε αυτά τα λεφτά διότι δεν είμαι φανατικός gamer αλλά περιστασιακός θα έλεγα....

Αυτά που είδα στο State of play αν και ίσως παραείναι καλογυαλισμένα (ίσως και όχι) με κάλυψαν ως προς αυτά που ζητάω από τον συγκεκριμένο τίτλο όντας υποστηρικτής της σειράς αν και εφόσον υλοποιηθούν στο έπακρο,αυτό που δεν είδα,ίσως δεν το πρόσεξα είναι το πάντα συζητήσιμο θέμα των ζημιών στα αμάξια, οπτικών και μη,θα υπάρχουν ή θα παίζουμε συγκρουόμενα οπότε θέλουμε;

Κατά τη γνώμη μου είναι ένα βασικό ζήτημα το οποίο εάν τελικά επιλυθεί και υπάρχει σαν δυνατότητα,μαζί με dynamic weather κλπ θα το απογειώσουν σαν παιχνίδι...
Πάντως μόνο και μόνο που θα υπάρχει customisation νομίζω είναι ένα μεγάλο συν σε σχέση με τα προηγούμενα της σειράς που έλειπε...
Μετράμε αντίστροφα λοιπόν 30 μέρες.....

Send from my S20+ using Tapatalk

Valkyre
04-02-2022, 16:15
Δεν ξερω αν ισχυει ακομα αλλα στο παρελθον ο Καζουνορις δεν μπορουσε να αποκτησει το δικαιωμα να εχει damage στο παιχνιδι του. Και αυτο γιατι διαφορες αυτοκινητοβιομηχανιες (κυριως οι premium) δεν ηθελαν τα αυτοκινητα τους να γινονται σμπαραλια σε ενα βιντεοπαιχνιδι καθως αυτο (τοτε, δεν ξερω αν ισχυει ακομα) θεωρουταν κακο PR/διαφημιση/πες το οπως θες.

Θυμαμαι βεβαια να μου κακοφαινεται αυτη η δικαιολογια καθως αλλοι μικροτεροι παικτες του χωρου των racing games, δεν φαινεται να ειχαν αυτο το προβλημα. Παρολαυτα η δικαιολογια σε αυτο ηταν (και παλι, αναφερομαι στο τοτε) οτι το Gran Turismo ηταν ο βασιλιας των racing games, ειχε τεραστια αναγνωρισημοτητα και ηταν το πιο δημοφιλες με διαφορα. Αρα, οι εν λογω εταιρειες το θεωρουσαν σημαντικο παραγοντα προωθησης των προιοντων τους και ειχαν τις αναλογες απαιτησεις.

gtakis
04-02-2022, 16:57
What level of damage can we expect?


Gran Turismo creator Kazunori Yamauchi has been a goldmine of information on GT7. Yamauchi has spoken to the fans about all things GT and has been our main source of information when it comes to GT7. However, on this subject, the Polyphony CEO has only stated that the damage will be “upgraded” when compared to GT Sport.

https://racinggames.gg/gran-turismo/gran-turismo-7-new-damage-model-confirmed-for-gt7/


Τώρα τι ακριβώς σημαίνει το "upgraded" θα το δούμε εν καιρώ.....

Send from my S20+ using Tapatalk

spartan
04-02-2022, 17:20
https://www.resetera.com/threads/gran-turismo-sport-vs-gran-turismo-7-car-models-comparison.548306/
Τιποτα το τρομερο τελικα στα μοντελα των αμαξιων σε σχεση με το gtsport

Valkyre
04-02-2022, 17:22
Απο τοσο μακρια δυσκολα να δεις τις διαφορες. Μιλαμε πλεον για πολλα πολυγωνα οποτε...ο φωτισμος παντως κανει δουλεια...

mihalis13
04-02-2022, 17:49
Δεν ξερω αν ισχυει ακομα αλλα στο παρελθον ο Καζουνορις δεν μπορουσε να αποκτησει το δικαιωμα να εχει damage στο παιχνιδι του. Και αυτο γιατι διαφορες αυτοκινητοβιομηχανιες (κυριως οι premium) δεν ηθελαν τα αυτοκινητα τους να γινονται σμπαραλια σε ενα βιντεοπαιχνιδι καθως αυτο (τοτε, δεν ξερω αν ισχυει ακομα) θεωρουταν κακο PR/διαφημιση/πες το οπως θες.

Θυμαμαι βεβαια να μου κακοφαινεται αυτη η δικαιολογια καθως αλλοι μικροτεροι παικτες του χωρου των racing games, δεν φαινεται να ειχαν αυτο το προβλημα. Παρολαυτα η δικαιολογια σε αυτο ηταν (και παλι, αναφερομαι στο τοτε) οτι το Gran Turismo ηταν ο βασιλιας των racing games, ειχε τεραστια αναγνωρισημοτητα και ηταν το πιο δημοφιλες με διαφορα. Αρα, οι εν λογω εταιρειες το θεωρουσαν σημαντικο παραγοντα προωθησης των προιοντων τους και ειχαν τις αναλογες απαιτησεις.Γενικά σε πολλά racing που έχω παίξει δεν βλέπεις υπερβολικό damage στα αυτοκίνητα.
Και ο λόγος είναι αυτός που αναφέρεις Δημήτρη.
Δεν θέλουν οι εταιρείες αυτοκινήτων

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Brazhlias
07-02-2022, 15:20
Ειδα το state of play και θα πω πως ουτε εντυπωσιαστικα, ουτε ειδα κατι που με αφησε εκπληκτο. Ομως ειδα αυτο που ηθελα.

Προσωπικα το GT ειναι η αγαπημενη μου σειρα racing και εχω παιξει πολλα και διαφορα τους ειδους. Για εμενα το GT ειναι ακριβως εκει που ειναι τα γουστα μου. Δεν θελω να αλλαξει και χαιρομαι που επιστρεφει στις ριζες.

1. Θα ηθελα να εχει περισσοτερα αυτοκινητα; Ναι, αλλα και τα 400 ειναι πολλα.

2. Θα ηθελα να εχουν ζημιες τα αυτοκινητα; Ναι, αλλα δεν τελαινομαι κιολας. Σε οσα racing εχω δει μεχρι σημερα ποτε δεν ημουν απολυτα ευχαριστημενος σε αυτο το κομματι. Ή υπηρχαν καποιες "στανταρ" ζημιες που παθαιναν τα αυτοκινητα και απο ενα σημειο και μετα ηταν επαναλαμβανομενες ή εβλεπες το αμαξι να διαλυεται εντελως, το οποιο (εμενα) με βγαζει απο το κλιμα του simulating. Ειναι πολυ δυσκολο να υπαρξει μια αληθοφανεια, σε οτι αφορα το τι ευχαριστει εμενα παντα.

3. Θα ηθελα να εχει τις προδιαγραφες να παιχτει στο PSVR; Ναι, πολυ σημαντικο για εμενα. Δεν εχουν πει επισημα κατι νομιζω.

4. Θα ηθελα να μην εβγαινε σε ps4, ωστε να ημουν σιγουρος πως το εφτασαν στο υψηλοτερο επιπεδο που μπορουσαν, αλλα καταλαβαινω και τους κατοχους ps4 και αυτους που ασκουν διοικηση και θελουν να βγαλουν φραγκα.

Απο εκει και περα σε ενα racing, θελω αυτο ακριβως. Το GT ειναι ουσιαστικα ενα RPG με αυτοκινητα. Ξεκινωντας απο πολυ χαμηλα με ενα μεταχειρισμενο civic και υστερα απο ωρες ενασχολησης να φτανεις να εχεις σουπερ καρς. Τα διπλωματα ειναι επισης ενα κομματι απο τα αγαπημενα μου.

Δεν εντυπωσιαστηκα απο αυτα που ειδα λοιπον, αλλα περιμενω να εντυπωσιαστω απο αυτο που θα παιξω, οταν το παιξω. Ελπιζω το dualsence να δωσει αυτα που φανταζομαι, ελπιζω οι αλλαγες του καιρου εν ωρα αγωνα να επηρεαζουν το παιχνιδι και να σε βαζουν λιγο στο κλιμα να αλλαζεις στρατηγικες και οδηγικη συμπεριφορα. Αν αυτα τα δυο γινουν σωστα και με την δεδομενη επιστροφη στην παλια συνταγη, για εμενα θα ειναι το ιδανικο.

Επισης θα ηθελα να μην υπαρχει το B-Spec που στα προηγουμενα με κουρασε πολυ.

g10rg0s
07-02-2022, 20:47
Ερωτηση ... θα μπορω με την Logitech G29 να παιξω το game στο ps5 ?
Eυχαριστω.

mihalis13
07-02-2022, 20:56
Ερωτηση ... θα μπορω με την Logitech G29 να παιξω το game στο ps5 ?
Eυχαριστω.Ναι, από όσο θυμάμαι είναι κανονικά συμβατές και με PS5

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tomic20
10-02-2022, 08:21
https://www.youtube.com/watch?v=l948hMaTPuo

https://www.youtube.com/watch?v=4Gfm317R7l4

Valkyre
10-02-2022, 11:48
Πολυ εντυπωσιακο αν και απο οτι φαινεται θα αργησουμε να το δουμε επι της ουσιας στα σπιτια μας αν καταλαβα καλα.

Βεβαια βλεπωντας λιγο απο τους αγωνες στο δευτερο βιντεο νταξ...

Η μεγαλη διαφορα ειναι οτι η ΑΙ συμπεριφερεται εξαιρετικα επιθετικα, σαν να μην λογαριαζει ιδιαιτερως την ασφαλεια. Θεωρω οτι σε πραγματικες συνθηκες αγωνα (παρακολουθω πολυ μηχανοκινητο αθλητισμο) η συντριπτικη πλειοψηφια των ΑΙ που ειδα θα επαιρναν Μαυρη Σημαια (δηλαδη οι αγωνοδικες θα τους απεκλειαν απο τον αγωνα).

Παντως οπως και να εχει ειναι πολυ εντυπωσιακο επιτευγμα.

Brazhlias
14-02-2022, 15:35
https://www.youtube.com/watch?v=l948hMaTPuo

https://www.youtube.com/watch?v=4Gfm317R7l4

Οταν εφευγε μπροστα η AI δεν τους εβλεπε. Οταν εμπλεκε σε "μαχες" δυσκολευοταν.

Στις προσπερασεις και τις μαχες, υπαρχει δυσκολια στην προβλεψη της κινησης του αντιπαλου και μια "τυχαιοτητα", οπου εκει η εμπειρια νικαει τους υπολογισμους του κομπιουτερ.

polakis
14-02-2022, 23:34
To εριξα το preorder. Δεν αντεξα…

Snk
27-02-2022, 11:21
gameplay απο ps5

https://www.youtube.com/watch?v=qszJDGA0fHk


gameplay απο ps4

https://www.youtube.com/watch?v=_EIHMkZXsCA

polakis
27-02-2022, 15:31
gameplay απο ps5

https://www.youtube.com/watch?v=qszJDGA0fHk


gameplay απο ps4

https://www.youtube.com/watch?v=_EIHMkZXsCA

Φιλε ειναι το sport αυτο οχι το 7

jimbrav
28-02-2022, 20:50
Κάποιος κάνει streaming τώρα !!!
https://www.twitch.tv/justps2games

Valkyre
02-03-2022, 14:27
https://www.youtube.com/watch?v=9otClT3JTAo&ab_channel=ElAnalistaDeBits

To οτι εχει θεμα με το framerate το παιχνιδι στο PS5 ειναι λιγο για φαπες...

PDS
02-03-2022, 14:41
88%
https://www.metacritic.com/game/playstation-5/gran-turismo-7?ref=hp

φαινεται να επεστρεψε.

Fulgore
02-03-2022, 16:12
Δυστηχώς είναι always online,άρα pass από μένα.

drifterx
02-03-2022, 16:47
Δυστηχώς είναι always online,άρα pass από μένα.

Συμφωνώ 100% μαζί σου από θέμα αρχών.

Αλλά σε αυτή την περίπτωση θα αμαρτήσω δυστυχώς, θα δεχτώ την τιμωρία που μου αρμόζει..

(Α και στο forza 5 νομίζω αμάρτησα..)

psx3
02-03-2022, 16:53
Από μένα pass μέχρι να πέσει στο 20άρικο (το ίδιο έκανα και με το GT Sport).

polakis
02-03-2022, 17:57
Ρε παιδια σιγα το πραγμα με το always online. Τι σας πειραζει δηλαδη; Ελεος. Καντε ενα hotspot αν δεν εχετε ιντερνετ. Τι θεμα αρχων δηλαδη; Ουτε καν με απασχολει το θεμα πραγματικα…

spartan
02-03-2022, 18:10
https://www.youtube.com/watch?v=9otClT3JTAo&ab_channel=ElAnalistaDeBits

To οτι εχει θεμα με το framerate το παιχνιδι στο PS5 ειναι λιγο για φαπες...
Και αλλη μια κροστζενιλα στην μαπα δυστυχως
next gen my ass δηλαδη το παιχνιδι

Valkyre
02-03-2022, 18:18
Crossgenιλα εγω δεν το λεω, αλλα αν ειναι τοτε το οτι δεν πιανει 60 καρε, κατι μπορει να μας λεει αυτο! ;)

psx3
02-03-2022, 18:33
Ρε παιδια σιγα το πραγμα με το always online. Τι σας πειραζει δηλαδη; Ελεος. Καντε ενα hotspot αν δεν εχετε ιντερνετ. Τι θεμα αρχων δηλαδη; Ουτε καν με απασχολει το θεμα πραγματικα…
Λες να είναι η έλλειψη ίντερνετ το πρόβλημα;

Καταλαβαίνω γιατί το έκαναν always online, γιατί σε παλιότερα Gran Turismo υπήρχαν modified save files, αλλά και πάλι δεν συμφωνώ.

Τα ίδια κάνει και η Nintendo (στο Animal Crossing ή Pokemon, δεν θυμάμαι), όπου σου απαγορεύει να κάνεις save cloud backup.

Ας βρουν καλύτερο τρόπο να λύσουν το θέμα με τα saves. Όχι πονάει χέρι, κόψει κεφάλι. Εδώ μας κόψανε το USB backup στα PS5 saves, πιθανότατα με το ίδιο σκεπτικό.

ΥΓ: Για το θέμα αρχών σε παραπέμπω σε συζητήσεις του 2013 εδώ μέσα περί Xbone always online DRM. Παλιός φορουμάς είσαι, ελπίζω να μην έχεις κενά μνήμης.

Να κάτσω εγώ να κάνω κωλοτούμπα για να έχω μετά διάφορα "φρούτα" να με σχολιάζουν πίσω από την πλάτη μου, thanks, but no thanks. Ψηφίζω με το πορτοφόλι μου και όλα καλά.

polakis
02-03-2022, 19:51
Δεν με απασχολησε ποτε το always online προσωπικα. Δεν δινω καμια σημασια πραγματικα. Αδιαφορο πληρως. Δεν μου κανει κανενα κακο…

psx3
02-03-2022, 19:58
Δεν με απασχολησε ποτε το always online προσωπικα. Δεν δινω καμια σημασια πραγματικα. Αδιαφορο πληρως. Δεν μου κανει κανενα κακο…
Περί ορέξεως.

Κάποιους μας απασχόλησε και το ζήτημα με την CMOS battery και ευτυχώς η Sony το έλυσε με firmware update.

Συνεπώς, όχι, δεν είναι θέμα αν έχει κάποιος internet...

Βέβαια ΟΚ, αντιλαμβάνομαι ότι όταν μιλάμε για παιχνίδια τύπου Gran Turismo ή FIFA, μπορεί να μην τρέχει και κάτι αν τα παλιά σταματήσουν να λειτουργούν όταν κλείσουν οι servers, αφού πάντα θα βγαίνει κάτι καινούριο.

Το θέμα είναι να μην επεκταθεί και σε άλλα (π.χ. story-based). Ακόμα και το Forza Horizon με τις μοναδικές τοποθεσίες που έχει σε κάθε sequel είναι πρόβλημα όταν τρώει delist. Χάνεται ένα κομμάτι της gaming ιστορίας.

mihalis13
02-03-2022, 21:40
https://www.gameover.gr/2022/03/02/gran-turismo-7-review/

Με αυτά που διαβάζω μου έχει ανοίξει φουλ η όρεξη για το παιχνίδι!!!

Valkyre
02-03-2022, 21:59
https://youtu.be/KwpdmSKgMkY

drifterx
02-03-2022, 23:32
Δεν με απασχολησε ποτε το always online προσωπικα. Δεν δινω καμια σημασια πραγματικα. Αδιαφορο πληρως. Δεν μου κανει κανενα κακο…

Όταν θα σου κλείσει κανα σέρβερ η σονυ σε 10 χρονια και τα 70-80 ευρώ που έδωσες γινουν σουβερ, τοτε θα καταλάβεις γιατί είναι θέμα αρχών για κάποιους από εμάς.

Η όταν πεσει καμία νόβα για καμιά μέρα και θα κοιτάς το εικονίδιο του παιχνιδιού.

Ότι περιορισμός μπαίνει σε πληρωμένο προϊόν θα έπρεπε να σε απασχολεί!

Lefteris_X
03-03-2022, 00:08
Όταν ένα παιχνίδι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ είναι online, τότε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πρέπει να το ερμηνεύουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ ως ΥΠΗΡΕΣΙΑ.

Οι υπηρεσίες πληρώνονται με συνδρομές = όταν κλείσει ο σέρβερ δεν σε νοιάζει γιατί έπαιξες όσο χρονικό διάστημα πλήρωσες.

Όταν πωλείται ως δισκάκι/ψηφιακό ένα παιχνίδι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να είναι δήθεν "υπηρεσία".

Μαλάκες δεν είμαστε.

polakis
03-03-2022, 02:53
Όταν θα σου κλείσει κανα σέρβερ η σονυ σε 10 χρονια και τα 70-80 ευρώ που έδωσες γινουν σουβερ, τοτε θα καταλάβεις γιατί είναι θέμα αρχών για κάποιους από εμάς.

Η όταν πεσει καμία νόβα για καμιά μέρα και θα κοιτάς το εικονίδιο του παιχνιδιού.

Ότι περιορισμός μπαίνει σε πληρωμένο προϊόν θα έπρεπε να σε απασχολεί!

Σε 10 χρονια δεν θα με απασχολει καν το παιχνιδι, κλεισουν δεν κλεισουν οι σερβερς. Δεν θα υπαρχει καν η κονσολα τοτε…Πληρως αδιαφορο, ποτε δεν με απασχολησε…

psx3
03-03-2022, 15:17
ΟΚ, περί ορεξεως όπως είπα.

Κάποιοι το βλέπουν ως αναλώσιμο προϊόν, κάποιοι άλλοι όχι.

Btw, διάβασα ότι το PS4 digital voucher code που περιέχει η Anniversary ΔΕΝ αναβαθμίζεται σε PS5 version because... reasons. Λες κι είναι PS+ game ξέρω γω.

Όχι ότι θα αγόραζα ποτέ κοπανιστό αέρα, απλά το αναφέρω για όσους τους ενδιαφέρει.

mihalis13
03-03-2022, 15:21
ΟΚ, περί ορεξεως όπως είπα.

Κάποιοι το βλέπουν ως αναλώσιμο προϊόν, κάποιοι άλλοι όχι.

Btw, διάβασα ότι το PS4 digital voucher code που περιέχει η Anniversary ΔΕΝ αναβαθμίζεται σε PS5 version because... reasons. Λες κι είναι PS+ game ξέρω γω.

Όχι ότι θα αγόραζα ποτέ κοπανιστό αέρα, απλά το αναφέρω για όσους τους ενδιαφέρει.

Όντως;; Και ήθελα να το κάνω upgrade για να το έχω ψηφιακά. Μιας και λέω θα μείνει μήνες ή και χρόνια στο σκληρό.. Αν ισχύει θα το πουλήσω τότε. Η sony θα χάσει τα επιπλέον 10¤ μου

psx3
03-03-2022, 16:04
Όντως;; Και ήθελα να το κάνω upgrade για να το έχω ψηφιακά. Μιας και λέω θα μείνει μήνες ή και χρόνια στο σκληρό.. Αν ισχύει θα το πουλήσω τότε. Η sony θα χάσει τα επιπλέον 10¤ μου
https://i.imgur.com/APTSkCK.png

Μακάρι να μην ισχύει, αλλά για να βάλανε disclaimer...........

mihalis13
03-03-2022, 16:10
https://i.imgur.com/APTSkCK.png

Μακάρι να μην ισχύει, αλλά για να βάλανε disclaimer...........Μάλιστα..
Καμία λογική, αλλά θεωρώ χαμένη θα βγει η Sony.. ξέρω αρκετά παιδιά που ήθελαν να κάνουν αυτό.
Τώρα απλά θα γεμίσει με αγγελίες κωδικών και θα μείνουν απλές εκδόσεις στα ράφια

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
03-03-2022, 16:19
Παιδια υπαρχει καποια σοβαρη εξηγηση γιατι το παιχνιδι ειναι always online? Διαβασα κατι δηλωσεις του Γιαμαουτσι οτι και καλα να μην γινουν modify τα saves (ποιος ηρθε?) και κατι με τα liveries...

Really? Αυτη ειναι η δικαιολογια? Μην πειραξει καποιος τα save? Αν ειναι ετσι γιατι να μην τα κανουμε ολα always online?

spartan
03-03-2022, 16:45
Παιδια υπαρχει καποια σοβαρη εξηγηση γιατι το παιχνιδι ειναι always online? Διαβασα κατι δηλωσεις του Γιαμαουτσι οτι και καλα να μην γινουν modify τα saves (ποιος ηρθε?) και κατι με τα liveries...

Really? Αυτη ειναι η δικαιολογια? Μην πειραξει καποιος τα save? Αν ειναι ετσι γιατι να μην τα κανουμε ολα always online?
Κυριως στο να μην μπορει να μην υπαρχει cheating αναμεσα στους παικτες κτλ κτλ.Με λιγα λογια παπαρια μεντολες δηλαδη

mihalis13
03-03-2022, 17:35
Παιδια υπαρχει καποια σοβαρη εξηγηση γιατι το παιχνιδι ειναι always online? Διαβασα κατι δηλωσεις του Γιαμαουτσι οτι και καλα να μην γινουν modify τα saves (ποιος ηρθε?) και κατι με τα liveries...

Really? Αυτη ειναι η δικαιολογια? Μην πειραξει καποιος τα save? Αν ειναι ετσι γιατι να μην τα κανουμε ολα always online?

Εδώ δεν σε αφήνουν να δώσεις επιπλέον λεφτά για να κάνεις upgrade το παιχνίδι, περιμένεις λογική εξήγηση για το alway online; :P

Lefteris_X
03-03-2022, 18:49
Εποχές PS3/gt5 μπορούσες να «πειράξεις» το save σου μέσω υπολογιστή. Δεν ξέρω αν αυτό γινόταν και στα PS3/gt6 - ps4/gt sport.

Εντελώς χαζή δικαιολογία για το always online, πλήρης υποτίμηση της νοημοσύνης μας.