PDA

View Full Version : [Xbox Exclusive] Starfield (Bethesda)



Nek_Food
20-05-2020, 00:05
Το παιχνίδι Starfield έχει ανακοινωθεί απο την Bethesda εδώ και καιρό αν και οι πληροφορίες που αφορούν το ίδιο το παιχνίδι είναι ουσιαστικά ελάχιστες για την ώρα. Οι παραγωγοί έχουν πει ότι μέρη του παιχνιδιού είναι playable. Το παιχνίδι θα είναι ένα single player science fiction κάτι που φαίνεται και από το teaser trailer που έδωσε η εταιρεία στο κοινό. Ελάχιστες εικόνες που απλά ενισχύουν αυτή την εντύπωση. Βλέπουμε την ανατολή ενός άστρου πίσω από έναν πλανήτη. Η εικόνα αποκαλύπτει στην συνέχεια ένα διαστημικό σκάφος τύπου δορυφόρου με απλωμενα τα ηλιακά του πάνελ τα οποία λόγω του σχήματος τους, θυμίζουν ένα αστέρι. Κάποια στιγμή αχνοφαίνεται η αρχή της λέξης conste... (llation). Ξαφνικά ο δορυφόρος χάνεται σε ενα σχίσμα του ουρανού ή κάνει κάποιου είδους άλμα στον χώρο;

Για την ώρα γνωρίζουμε ότι θα βγει για τις κονσόλες της επόμενης γενιάς, παραμένει άγνωστο αν θα κυκλοφορήσει και για την τρέχουσα. Εν αναμονή για νέες πληροφορίες ας δούμε το πολύ σύντομο teaser trailer.


https://youtu.be/JUobbpHERh8

hakoo
20-05-2020, 01:47
Mπραβο Nek, το σκεφτομουν οτι επρεπε να εχουμε thread, θα φτιαξω και για το elder scrolls.
Οι πληροφοριες που εχουμε ειναι pretty much αυτες που εδωσες, ελαχιστα πραγματα δλδ. Το μονο επιπλεον που εχω να προσθεσω ειναι οτι εχει επιβεβαιωθει οτι η μηχανη θα ειναι ξανα η creation engine (πρωην gamebryo), modified


β€œFor Fallout 76 we have changed a lot,” Todd Howard told Gamestar this year. β€œThe game uses a new renderer, a new lighting system and a new system for the landscape generation. For Starfield even more of it changes. And for The Elder Scrolls 6, out there on the horizon even more. We like our editor. It allows us to create worlds really fast and the modders know it really well. There are some elementary ways we create our games and that will continue because that lets us be efficient and we think it works best.”

https://www.youtube.com/watch?v=v-3X04jwJ0U

Στο παραπανω (2 ετων βιντεο) επιβεβαιωνει οτι τοτε ηταν σε playable μορφη οποτε καταλαβαινουμε οτι το παιχνιδι ειναι σε πολυ προχωρημενο σταδιο αναπτυξης.

Για μενα το συγκεκριμενο παιχνιδι μιας και ειναι το επομενο ΑΑΑ παιχνιδι τους ειναι το οροσημο που εχω θεσει για το τι μπορω να περιμενω πια απο την Bethesda και αν εχει καποιο νοημα να με ενδιαφερει οσο με ενδιαφερε παλια. Ειναι μια εταιρεια που εχει χασει τα αυγα και τα πασχαλια αυτη τη στιγμη, με καταστροφικες επιλογες που εχουν αποξενωσει εντελως τους παικτες που τους εκαναν αυτο που ειναι τωρα.
Ειναι ενα next gen single player RPG, τα γραφικα πλεον εχουν συγκεκριμενα standards, ειναι χρονια στην αναπτυξη, περιμενω πολυ απλα να δω αντικειμενικα και χωρις ιχνος νοσταλγιας να με επηρεαζει αν αξιζει να ασχολουμαι με την συγκεκριμενη εταιρεια και τα προιοντα της.

Slay
30-09-2020, 12:07
Τα παρακάτω υποτίθεται ότι ειναι leaked screenshots απο το παιχνίδι.

12481
12482

mihalis13
30-09-2020, 12:13
Αυτό τώρα δεν ξέρουμε αν θα είναι αποκλειστικό του ΧΒΟΧ σωστά;

Christos33
30-09-2020, 12:15
Έλα ντε ποιος ξέρει, μπορεί να το δώσει αργότερα, μπορεί κ όχι, αχταρμάς δλδ βγες ρε κ πες δεν δίνω τίποτα η τα δίνω όλα, τι μας έχεις με το αν κ δεν[emoji35][emoji35]

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Slay
30-09-2020, 12:41
Αυτό τώρα δεν ξέρουμε αν θα είναι αποκλειστικό του ΧΒΟΧ σωστά;

Ακριβως δεν ξέρουμε τίποτα. Αααα επίσης κάτι βλακείες που διακινουν fanboys ότι και καλα η bethesda εβγαλε το Playstation logo απο το site του Starfield ειναι ψέμματα. Για να βγάλεις κάτι θα πρέπει να υπήρχε εκεί εξ αρχής, και επίσης εκτός απο το Playstation logo λειπει απο το site και το Xbox logo (ουτε αυτό ήταν ποτε)

Christos33
30-09-2020, 12:51
Αα αυτό είναι το παιχνίδι που ήθελε το Playstation για αποκλειστικο η για κάποιο διάστημα.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Slay
30-09-2020, 13:00
Αα αυτό είναι το παιχνίδι που ήθελε το Playstation για αποκλειστικο η για κάποιο διάστημα.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι έτσι ακούστηκε, αλλα δεν ξέρω την πηγή και ουτε το έχω ψάξει εαν έχει κάποια δόση αλήθειας.

hakoo
30-09-2020, 13:18
Ναι technically το παιχνιδι δεν εχει ανακοινωθει καν για playstation, για καμια συγκεκριμενη κονσολα βασικα. Το teaser δεν ανεφερε πλατφορμες, σε συνεντευξεις μετα ειπαν γενικα οτι αφορα την επομενη γενια. Προφανως απο τοτε μαγειρευοταν το πραγμα.

Leon_DiZ
13-06-2021, 20:22
https://youtu.be/B-LlfIXT8to

Xbox Exclusive και επίσημα

psx3
13-06-2021, 20:41
XBOX Series X/S & PC.

Μένει να δούμε τι minimum PC requirements θα ζητάει για να βγουν κάποια συμπεράσματα περί dev baseline...

Valkyre
15-06-2021, 16:34
Starfield Has More Hooks Than Skyrim to Keep You Playing, Is More of a Hardcore RPG

Και μονο που αναφερουν στον τιτλο το Skyrim, υπαρχει ρε παιδια ανθρωπος πανω σε αυτη τη Γη που πιστευει οτι αυτο το παιχνιδι δεν θα κυκλοφορησει καποια στιγμη οποτε και να ειναι αυτη σε αλλες κονσολες? Χαχα το διαβαζα και σκεφτομουν το Skyrim και τα ποσα remasters που εχουν βγει.

Οχι μονο στο PS5 θα ερθει, και στο iphone 15 θα ερθει...

Αν κανει και επιτυχια θα το τρωμε στη μαπα 2 δεκαετιες και αυτο.

https://wccftech.com/starfield-has-more-hooks-than-skyrim-to-keep-you-playing-is-more-of-a-hardcore-rpg/

Βεβαια ολα αυτα ερχονται απο το στομα του Todd Howard που ο λογος του ειναι εφαμιλλης αξιας με αυτου ενος υπουλου πλασιε...

Leon_DiZ
15-06-2021, 16:42
Starfield Has More Hooks Than Skyrim to Keep You Playing, Is More of a Hardcore RPG

Και μονο που αναφερουν στον τιτλο το Skyrim, υπαρχει ρε παιδια ανθρωπος πανω σε αυτη τη Γη που πιστευει οτι αυτο το παιχνιδι δεν θα κυκλοφορησει καποια στιγμη οποτε και να ειναι αυτη σε αλλες κονσολες? Χαχα το διαβαζα και σκεφτομουν το Skyrim και τα ποσα remasters που εχουν βγει.

Οχι μονο στο PS5 θα ερθει, και στο iphone 15 θα ερθει...

Αν κανει και επιτυχια θα το τρωμε στη μαπα 2 δεκαετιες και αυτο.

https://wccftech.com/starfield-has-more-hooks-than-skyrim-to-keep-you-playing-is-more-of-a-hardcore-rpg/

Βεβαια ολα αυτα ερχονται απο το στομα του Todd Howard που ο λογος του ειναι εφαμιλλης αξιας με αυτου ενος υπουλου πλασιε...

Εγώ δεν το πιστεύω ότι θα βγει σε άλλες κονσόλες, εκτός αν μιλάμε για συμφωνία Game Pass ή Cloud Gaming. Στο iPhone θα βγει κανονικά μέσω Cloud Gaming εξάλλου :P :P

psx3
15-06-2021, 16:44
Προσωπικά το "Starfield Has More Hooks Than Skyrim to Keep You Playing" το ερμηνεύω ως "του δώσαμε και κατάλαβε σε grind μηχανισμούς"... MTX galore, άρα ταμάμ για Game Pass.

Giannis1979
15-06-2021, 16:48
Starfield Has More Hooks Than Skyrim to Keep You Playing, Is More of a Hardcore RPG

Και μονο που αναφερουν στον τιτλο το Skyrim, υπαρχει ρε παιδια ανθρωπος πανω σε αυτη τη Γη που πιστευει οτι αυτο το παιχνιδι δεν θα κυκλοφορησει καποια στιγμη οποτε και να ειναι αυτη σε αλλες κονσολες?
Εγώ [emoji1318][emoji28]
Αν δεν δούμε Trading σε exclusives (δεν θα δούμε) η αν δεν δούμε Game pass στο PS (επίσης δεν θα δούμε) δεν νομίζω ότι θα βγει ποτέ.
Μιλάμε ξεκάθαρα για παιχνίδι που ανήκει στη MS.
Αν ήταν να βγει θα το ανακοίνωναν από τώρα και θα έκαναν Promote το Day1 game pass vs 79,99.


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

psx3
15-06-2021, 16:48
Εγώ δεν το πιστεύω ότι θα βγει σε άλλες κονσόλες, εκτός αν μιλάμε για συμφωνία Game Pass ή Cloud Gaming. Στο iPhone θα βγει κανονικά μέσω Cloud Gaming εξάλλου :P :P
Πιστεύεις ότι η Sony θα δώσει το ΟΚ στην MS να φέρει το Game Pass στο PS5; Θα δεχτεί τους όρους της;

Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω, αλλά με την παρούσα ηγεσία δεν μπορώ να αποκλείσω τίποτα.

Valkyre
15-06-2021, 16:48
Εγώ δεν το πιστεύω ότι θα βγει σε άλλες κονσόλες, εκτός αν μιλάμε για συμφωνία Game Pass ή Cloud Gaming. Στο iPhone θα βγει κανονικά μέσω Cloud Gaming εξάλλου :P :P

Αληθεια το λες αυτο? Εγω το θεωρω ψιλο-δεδομενο... δεν λεω οτι θα ερθει σε ενα 6μηνο ή κατι τετοιο. Μπορει να κανει και 2 χρονια ξερω'γω. Θα δειξει βεβαια και τι επιτυχια/νουμερα θα κανει.

Giannis1979
15-06-2021, 17:02
Πιστεύεις ότι η Sony θα δώσει το ΟΚ στην MS να φέρει το Game Pass στο PS5; Θα δεχτεί τους όρους της;

Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω, αλλά με την παρούσα ηγεσία δεν μπορώ να αποκλείσω τίποτα.Εγώ το αποκλείω πάντως.
Αν αποδεχθεί τέτοιο πράγμα η sony το PS θα γίνει παράρτημα του xbox και θα έχουμε για πρώτη φορά στην ιστορία εταιρεια που έγινε υποτελής σε άλλη από την πρώτη θεση.

Θα χάσει ολοκληρωτικά το Respect από τον κόσμο και το prestige της και θα μπει σε τεράστιο κίνδυνο όλο το brand.

Εδώ καζουριαζομαστε μεταξύ μας για 5 pixel και 2 frames φαντάζεστε τι έχει να γίνει στα forums αν συμβεί ποτέ αυτό το πράγμα?

Δεν δίνω καμμία πιθανότητα να δούμε σε κονσόλα της Sony πράσινο τετραγωνάκι σε μια γωνιά που θα γράφει "Game pass".

Στο κάτω κάτω αν το θέλει και η ίδια μπορεί να φτιάξει δικό της .

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
15-06-2021, 17:06
Πιστεύεις ότι η Sony θα δώσει το ΟΚ στην MS να φέρει το Game Pass στο PS5; Θα δεχτεί τους όρους της;

Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω, αλλά με την παρούσα ηγεσία δεν μπορώ να αποκλείσω τίποτα.

Την έχουμε ξανακάνει την συζήτηση. Ξέρουμε ότι η Microsoft αυτό θέλει, το έχει δηλώσει. Η Sony ιδέα δεν έχω πως το σκέφτεται.

Νομίζω ότι είναι λίγο πολύ αναμενόμενο ότι και η Sony θα γίνει platform agnostic κάποια στιγμή (Gaikai, 1st party exclusives στο PC κτλ κτλ).



Αληθεια το λες αυτο? Εγω το θεωρω ψιλο-δεδομενο... δεν λεω οτι θα ερθει σε ενα 6μηνο ή κατι τετοιο. Μπορει να κανει και 2 χρονια ξερω'γω. Θα δειξει βεβαια και τι επιτυχια/νουμερα θα κανει.

Ναι, δεν πιστεύω ότι έχει κάποιο ισχυρό κίνητρο για να το κάνει, τουλάχιστον με αυτά που ξέρουμε.

Έτσι κι αλλιώς το endgame της Microsoft δεν είναι να "νικήσει την Sony". Η Microsoft έχει επικεντρωθεί στο να βγάλει την υπηρεσία της παντού και τα πολλά λεφτά είναι στα κινητά, όχι στις κονσόλες. Πάρε TV, πάρε υπολογιστή, πάρε Xbox, πάρε κινητό... όλα θα έχουν Game Pass. Και αυτά από μόνα τους είναι μερικά δισεκατομμύρια χρηστών. Είχε μια σκασίλα για την Sony.

psx3
15-06-2021, 17:41
Εγώ το αποκλείω πάντως.
Αν αποδεχθεί τέτοιο πράγμα η sony το PS θα γίνει παράρτημα του xbox και θα έχουμε για πρώτη φορά στην ιστορία εταιρεια που έγινε υποτελής σε άλλη από την πρώτη θεση.

Θα χάσει ολοκληρωτικά το Respect από τον κόσμο και το prestige της και θα μπει σε τεράστιο κίνδυνο όλο το brand.

Εδώ καζουριαζομαστε μεταξύ μας για 5 pixel και 2 frames φαντάζεστε τι έχει να γίνει στα forums αν συμβεί ποτέ αυτό το πράγμα?

Δεν δίνω καμμία πιθανότητα να δούμε σε κονσόλα της Sony πράσινο τετραγωνάκι σε μια γωνιά που θα γράφει "Game pass".

Στο κάτω κάτω αν το θέλει και η ίδια μπορεί να φτιάξει δικό της .
Περί υποτέλειας που λες, φοβάμαι κάτι Sony executives σαν τον Hermen Hulst ο οποίος μου βγάζει (δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος) μια εικόνα υποτακτικού και οσφυοκάμπτη. Ο ορισμός του "yesman". Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αυτή την εντύπωση έχω. Εύχομαι να με διαψεύσει το μέλλον.

Αν είχαμε Samurai σαν τον Kutaragi στο τιμόνι, δεν θα έδινα πιθανότητα ούτε 1 στο τρισεκατομμύριο να ανοίξει διάπλατα την πόρτα σε Δούρειο Ίππο της Μικρομαλακής.

Valkyre
15-06-2021, 17:57
Την έχουμε ξανακάνει την συζήτηση. Ξέρουμε ότι η Microsoft αυτό θέλει, το έχει δηλώσει. Η Sony ιδέα δεν έχω πως το σκέφτεται.

Νομίζω ότι είναι λίγο πολύ αναμενόμενο ότι και η Sony θα γίνει platform agnostic κάποια στιγμή (Gaikai, 1st party exclusives στο PC κτλ κτλ).




Ναι, δεν πιστεύω ότι έχει κάποιο ισχυρό κίνητρο για να το κάνει, τουλάχιστον με αυτά που ξέρουμε.

Έτσι κι αλλιώς το endgame της Microsoft δεν είναι να "νικήσει την Sony". Η Microsoft έχει επικεντρωθεί στο να βγάλει την υπηρεσία της παντού και τα πολλά λεφτά είναι στα κινητά, όχι στις κονσόλες. Πάρε TV, πάρε υπολογιστή, πάρε Xbox, πάρε κινητό... όλα θα έχουν Game Pass. Και αυτά από μόνα τους είναι μερικά δισεκατομμύρια χρηστών. Είχε μια σκασίλα για την Sony.

Mα ακριβως γι αυτο, επειδη σκασιλα της στο να νικησει την Σονυ, γιατι να αρνηθει πακτωλο χρηματων? Τεσπα δε ξερω θα δειξει, θα εχει ενδιαφερον σαν εξελιξη και μονο καθαρα.

tomic20
15-06-2021, 17:58
δεν υπαρχει περιπτωση να μπει το gamepass στο playstation...Οταν και αν η αγορα στραφει στις συνδρομητικες υπηρεσιες, θα μπει και η σονι στο παιχνιδι...αυτη τη στιγμη εχει 50εκ συνδρομητες στο plus...τι λογο εχει να μπει σε κατι που δεν της φερνει χρηματα...

η κατασταση ειναι παρομοια με το netflix και τη disney...οτι παλευε 15 χρονια το netflix η disney το πετυχε μεσα σε ενα χρονο...Εγω δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι η αγορα του gaming ειναι ιδια με το σινεμα...Αν δεν μπει η αγορα των κινητων στο παιχνιδι, δεν προκειται να εχει νοημα...

Valkyre
15-06-2021, 19:01
Καλα υποτιθεται οτι αν η MS προτεινει στην Sony να μπει το gamepass στις συσκευες τις δεν θα γινει τσαμπα. Προφανως θα πληρωνει καποια toyalties και σιγουρα η Σονυ θα παιρνει ευκαταφρονητα ποσοστα.

Μακρια απο εμας βεβαια..

Christos33
15-06-2021, 20:49
Ε καλά τσάμπα θα το βάλει θα παίρνει ποσοστό το θέμα είναι να βάλει πολλά παιχνίδια η MS δικά τις παιχνίδια για να συμφέρει την Sony να βάλει Gamepass που στην ουσία δεν θα έχει τεράστια διαφορά από το EA, έκτος κ αν μπλέκουμε με xbox account κ γίνεται τις Πόπης μετά...
Την βλέπω να έρχεται η μέρα που θα μπαίνουμε κ θα υπάρχει ubisoft, ΕΑ, Sony κ Gamepass συνδρομές με διαφορά πακέτα ανάλογα τα γούστα μας.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
15-06-2021, 21:01
Το βλέπω να μην ασχοληθώ με καμία από αυτές τις υπηρεσίες και δε πα να δίνουν πεντακόσια παιχνίδια.

Christos33
15-06-2021, 21:11
Το βλέπω να μην ασχοληθώ με καμία από αυτές τις υπηρεσίες και δε πα να δίνουν πεντακόσια παιχνίδια.Καλά κ εγώ έβαλα gamepass όταν είχα xbox κατέβασα δύο παιχνίδια κ δεν επαιξα ελάχιστα πάντα έπαιζα τα παιχνίδια που είχα αγοράσει μόνο μια φορά έτυχε κ πήρα ένα pack με κάτι skin δώρο στα παιχνίδια που έπαιζα.
Έβαλα EA στο PlayStation ένα χρόνο κ δεν έπαιξα τίποτα μα τίποτα, αρχικά NFS λίγες ώρες κ δεν το τελείωσα ποτέ κ ένα jedi fallen order κ ίσα που ασχολήθηκα δύο ώρες σε μια συνδρομή ενός χρόνου.
Να μου πεις εγώ δεν είμαι φυσιολογικός πήρα 70 ευρώ πέρυσι το expansion του Destiny κ 7 μήνες καραντίνα δεν επαιξα κάτι άλλο με την παρέα που έκανα από την clan που μπήκα πέρασα όλη την καραντίνα.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Giannis1979
15-06-2021, 21:13
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω πως θα δουλέψει το game pass στο PS σε μια τέτοια υποθετική περίπτωση.

Πρέπει να παίζεις τα optimized για playstation games, δεν γίνεται να σου γράφει το παιχνίδι "press A το pick up ammo".
Θα δεχτεί ποτέ η Sony να βάλει επιβλέποντα και νταβατζη τη MS στη ΔΙΚΗ της πλατφόρμα και στις ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ εκδόσεις παιχνιδιών απλά για να παίξουν εκεί τα παιχνίδια της MS?
Ούτε στον άλλο κόσμο.

Τι θα γίνει με τα achievements -throphies?
Θα δεχθεί η MS στη δική της υπηρεσία να ξεκλειδώνονται τρόπαια η μήπως η Sony θα δεχθεί να γίνει μετατροπή στα δικά της για να ξεκλειδώνουν achievements?

Ο μόνος τρόπος για να δουλέψει Game pass στη sony είναι μέσω ΔΙΚΗΣ ΤΗΣ υπηρεσίας.
Δεν γίνεται αλλιώς. Πώς αλλιως? Με Streaming των Xbox games? Μπααα...

Ποιος dev θα κάτσει να κάνει εκ νέου optimized τα xbox παιχνίδια για PS και να ξεκλειδώνουν και achievements?
Η μήπως θα κάτσει να μετατρέψει τις ps εκδόσεις ?

Δεν γίνονται Guys αυτά τα πράγματα ανησυχηστε για οτιδήποτε θέλετε εκτός από αυτό.

Δεν πρόκειται να δείτε ποτέ μα ποτέ το Game pass του xbox στο PS.

Για να γίνει αυτό πρέπει να γίνουν όργια!

ΥΓ: Θα το πω ωμά.
Αυτή τη στιγμή εγώ έχω πληρώσει 3 κονσόλες για να απολαμβάνω το Gaming σε όλο το φάσμα του και να παίζω τα αγαπημένα μου παιχνίδια από ΟΛΟΥΣ.

Όσοι λοιπόν θέλετε να παίξετε το Zelda και το Mario η το Halo και το Starfield πρέπει απλά να κάνετε το ίδιο.

Να πληρώσετε και να πάρετε τις πλατφόρμες στις οποίες παίζουν.

That simple.

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

psx3
15-06-2021, 21:42
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω πως θα δουλέψει το game pass στο PS σε μια τέτοια υποθετική περίπτωση.

Πρέπει να παίζεις τα optimized για playstation games, δεν γίνεται να σου γράφει το παιχνίδι "press A το pick up ammo".
Θα δεχτεί ποτέ η Sony να βάλει επιβλέποντα και νταβατζη τη MS στη ΔΙΚΗ της πλατφόρμα και στις ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ εκδόσεις παιχνιδιών απλά για να παίξουν εκεί τα παιχνίδια της MS?
Ούτε στον άλλο κόσμο.

Τι θα γίνει με τα achievements -throphies?
Θα δεχθεί η MS στη δική της υπηρεσία να ξεκλειδώνονται τρόπαια η μήπως η Sony θα δεχθεί να γίνει μετατροπή στα δικά της για να ξεκλειδώνουν achievements?

Ο μόνος τρόπος για να δουλέψει Game pass στη sony είναι μέσω ΔΙΚΗΣ ΤΗΣ υπηρεσίας.
Δεν γίνεται αλλιώς. Πώς αλλιως? Με Streaming των Xbox games? Μπααα...

Ποιος dev θα κάτσει να κάνει εκ νέου optimized τα xbox παιχνίδια για PS και να ξεκλειδώνουν και achievements?
Η μήπως θα κάτσει να μετατρέψει τις ps εκδόσεις ?

Δεν γίνονται Guys αυτά τα πράγματα ανησυχηστε για οτιδήποτε θέλετε εκτός από αυτό.

Δεν πρόκειται να δείτε ποτέ μα ποτέ το Game pass του xbox στο PS.

Για να γίνει αυτό πρέπει να γίνουν όργια!
Εκεί κολλάς εσύ; Εδώ δέχτηκε να γίνει host το PSN στο Azure και ουδείς ξέρει τι όρους υπογράψανε στο συμβόλαιο/μνημόνιο συνεργασίας (και ναι, θα πει κάποιος δεν ενδιαφέρει τους πελάτες αυτό, αλλά η δίκη Apple vs Epic βγάζει διάφορα λαβράκια προς τα έξω).

Άμα δώσει το ΟΚ η Sony και τα βρουν στο οικονομικό κομμάτι, κωλοτούμπες θα κάνει η MS... και τα button prompts αλλάζουν πανεύκολα (σιγά το πράγμα, εικονίτσες είναι) και στο PS5 OS θα βάλουν XBL API hooks για achievements/sign-in και DirectX (εδώ βάλανε στο DreamCast με Hitachi RISC CPU & PowerVR GPU) και και και...

Το Minecraft στο Switch που είναι native port (όχι streaming) έχει achievements (που η Nintendo δεν έχει καν κάτι ανάλογο) και ζητάει υποχρεωτικά MS account:

https://answers.microsoft.com/en-us/xbox/forum/xba_gapp/minecraft-switch-wont-keep-me-logged-in-to-my/8500d2cf-94f5-4e6e-8123-05d3bedd51de?auth=1
https://www.xboxachievements.com/game/minecraft-nintendo-switch/achievements/


ΥΓ: Θα το πω ωμά.
Αυτή τη στιγμή εγώ έχω πληρώσει 3 κονσόλες για να απολαμβάνω το Gaming σε όλο το φάσμα του και να παίζω τα αγαπημένα μου παιχνίδια από ΟΛΟΥΣ.

Όσοι λοιπόν θέλετε να παίξετε το Zelda και το Mario η το Halo και το Starfield πρέπει απλά να κάνετε το ίδιο.

Να πληρώσετε και να πάρετε τις πλατφόρμες στις οποίες παίζουν.

That simple.
Μακάρι να είχαν παραμείνει έτσι τα πράγματα.

Η κάθε πλατφόρμα με τα exclusives της κομμένα & ραμμένα στο μέταλλο της κονσόλας. Ιδανικά με ιδιόκτητα studios φτιαγμένα από το μηδέν (όπως π.χ. η The Initiative).

Προσωπικά ουδέποτε ζήτησα να έρθουν τα Halo/Gears στο PS.

Πρόσεξε: άλλο πράγμα η Sony να έχει τις δικές της προτάσεις (FPS -> Killzone/Resistance & TPS -> Uncharted/TLOU).

Και η MS άμα θέλει κάτι ανάλογο του Uncharted (στο ίδιο treasure hunting theme) μπορεί να εξελίξει ανάλογα το Indiana Jones (λέω εγώ τώρα μια ιδέα)... και έτσι να πιεστεί η Sony να βγάλει ένα ακόμα καλύτερο Uncharted.

Μακριά η ομογενοποίηση από μένα. Αυτή είναι φιλοσοφία PCάδων που το λένε εκ του ασφαλούς (σε στυλ «χαρ χαρ χαρ, εγώ έχω PC των €3000, οπότε φέρτε όλα τα παιχνίδια εδώ να τα παίζω στην καλύτερη μορφή τους»).

Giannis1979
15-06-2021, 21:54
Εκεί κολλάς εσύ; Εδώ δέχτηκε να γίνει host το PSN στο Azure και ουδείς ξέρει τι όρους υπογράψανε στο συμβόλαιο/μνημόνιο συνεργασίας (και ναι, θα πει κάποιος δεν ενδιαφέρει τους πελάτες αυτό, αλλά η δίκη Apple vs Epic βγάζει διάφορα λαβράκια προς τα έξω).

Άμα δώσει το ΟΚ η Sony και τα βρουν στο οικονομικό κομμάτι, κωλοτούμπες θα κάνει η MS... και τα button prompts αλλάζουν πανεύκολα (σιγά το πράγμα, εικονίτσες είναι) και στο PS5 OS θα βάλουν XBL API hooks για achievements/sign-in και DirectX (εδώ βάλανε στο DreamCast με Hitachi RISC CPU & PowerVR GPU) και και και...

Το Minecraft στο Switch που είναι native port (όχι streaming) έχει achievements (που η Nintendo δεν έχει καν κάτι ανάλογο) και ζητάει υποχρεωτικά MS account:

https://answers.microsoft.com/en-us/xbox/forum/xba_gapp/minecraft-switch-wont-keep-me-logged-in-to-my/8500d2cf-94f5-4e6e-8123-05d3bedd51de?auth=1
https://www.xboxachievements.com/game/minecraft-nintendo-switch/achievements/


Μακάρι να είχαν παραμείνει έτσι τα πράγματα.

Η κάθε πλατφόρμα με τα exclusives της κομμένα & ραμμένα στο μέταλλο της κονσόλας. Ιδανικά με ιδιόκτητα studios φτιαγμένα από το μηδέν (όπως π.χ. η The Initiative).

Προσωπικά ουδέποτε ζήτησα να έρθουν τα Halo/Gears στο PS.

Πρόσεξε: άλλο πράγμα η Sony να έχει τις δικές της προτάσεις (FPS -> Killzone/Resistance & TPS -> Uncharted/TLOU).

Και η MS άμα θέλει κάτι ανάλογο του Uncharted (στο ίδιο treasure hunting theme) μπορεί να εξελίξει ανάλογα το Indiana Jones (λέω εγώ τώρα μια ιδέα)... και έτσι να πιεστεί η Sony να βγάλει ένα ακόμα καλύτερο Uncharted.

Μακριά η ομογενοποίηση από μένα. Αυτή είναι φιλοσοφία PCάδων που το λένε εκ του ασφαλούς (σε στυλ «χαρ χαρ χαρ, εγώ έχω PC των €3000, οπότε φέρτε όλα τα παιχνίδια εδώ να τα παίζω στην καλύτερη μορφή τους»).
Συμφωνώ στα περισσότερα.

Αλλά...

Ποιος ο λόγος να υπάρχει xbox κονσόλα αν πάει το game pass στο playstation και παίζουν ΟΛΑ τα αποκλειστικά του εκεί?

Απολύτως κανένας. Παίρνεις ένα playstation και τα έχεις ΟΛΑ εκεί , Xbox exclusives, PS exclusives και multiplat όλα σε μία κονσόλα,και η ms απλά κλείνει το Hardware τμήμα και γίνεται Software Publisher και Service provider στο τμημα Gaming, δουλεύοντας για την κονσόλα της sony, χωρίς δικό της ανταγωνιστικό σύστημα αφού η παραγωγή θα σταματήσει Day 1 και όσοι ήδη τα έχουμε θα ψάχνουμε τροπο να τα πουλήσουμε.

Για σκεφτείτε το λίγο.

Δεν θα υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ λόγος να αγοράσει κανείς κονσόλα xbox.

Το Game pass δημιουργήθηκε για να καταστήσει το xbox ανταγωνιστικό , η μεταπήδηση του στο Playstation τελειώνει από τη στιγμή της ανακοίνωσης τον ανταγωνισμό σε επίπεδο Hardware.
Λουκέτο και γεια σας.

Επίσης μη μπερδεύετε υπηρεσίες τύπου EA play με game pass (αν δεν κάνω λάθος το ανέφερε ο Χρήστος).

Το EAplay παίζει παιχνίδια του xbox στο xbox και του playstation στο playstation , είναι πανευκολο και πολύ απλό να γίνει.

Δεν μπασταρδευει εκδόσεις παιχνιδιών και exclusives για να φύγουν από το ένα σύστημα στο άλλο όπως θα πρέπει να γίνει για να δουλέψει το Game pass της MS στο PS.

Θα πρέπει να γίνουν πράματα και θαυματα τα οποία (ευτυχώς) δεν θα γίνουν γιατί απλά δεν γίνεται και δεν συμφέρει κανέναν.

Το minecraft στο Switch είναι μοναδική περίπτωση.
Άλλο να γίνει για ένα -δυο - πέντε παιχνίδια και άλλο για 300 (αρχικά) που συνεχώς θα αυξάνονται όσο έρχονται νέα παιχνίδια στην υπηρεσία.
Η διαφορά και η δουλειά που πρέπει να πέσει είναι χαώδης και (επιμένω) πολύ δύσκολη.

Επίσης το Switch είναι πολύ ειδική περίπτωση.
Είναι άλλη κατηγορία και πραγματικά εκεί θα συμφέρε πολύ τη MS να μπει το game pass όσο δύσκολο και να είναι γιατί θα έκανε τεράστια διαφήμιση των παιχνιδιών της MS και του Xbox στο τεράστιο Customer Pool της nintendo και θα τους έσπρωχνε με τα χίλια στην αγορά xbox για βασική κονσόλα τηλεόρασης και Multiplat games.

Ακόμα και να γινόταν όμως κάτι τέτοιο με τη nintendo είμαι απόλυτα σίγουρος ότι η MS θα έβαζε όρο στο συμβόλαιο ότι η υπηρεσία θα αφορά μόνο το Switch η κάποιο ανάλογο μελλοντικό σύστημα και όχι ένα Powerfull Home system τύπου Series X - PS 5.

Ο μόνος τρόπος να δούμε MS η Nintendo exclusives στο PS είναι να τα δώσουν οι εταιρίες σαν κανονικά playstation ports για το store και όχι για κάποιο game pass που θα φέρει άλλου επίβλεψη σε αλλουνου χωράφι.

Και δεν νομίζω ποτέ να δοθεί ούτε ένα παιχνίδι χωρίς αντάλλαγμα .

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
15-06-2021, 22:45
Mα ακριβως γι αυτο, επειδη σκασιλα της στο να νικησει την Σονυ, γιατι να αρνηθει πακτωλο χρηματων? Τεσπα δε ξερω θα δειξει, θα εχει ενδιαφερον σαν εξελιξη και μονο καθαρα.

Εννοώ ότι δεν θα βγάζει τα παιχνίδια της μεμονωμένα στο PS λες και είναι 3rd party developer της Sony. Θα της πει "αν τα θες, πακέτο με το Game Pass ή καθόλου". Κάπως έτσι το φαντάζομαι.

Σε κάθε περίπτωση έχει ενδιαφέρον σαν κατάσταση όπως είπες αλλά μπορεί να πάει στραβά με πολλούς τρόπους.

PDS
15-06-2021, 23:12
Oσοι λοιπόν θέλετε να παίξετε το Zelda και το Mario η το Halo και το Starfield πρέπει απλά να κάνετε το ίδιο.

Να πληρώσετε και να πάρετε τις πλατφόρμες στις οποίες παίζουν.

That simple.


Θα το πω και εγω ωμα :p

Για την νιντεντο συμφωνω. Eχει επενδυσει στο να δημιουργησει και να αναπτυξει ταλαντουχες ομαδες εδω και δεκαετιες οποτε ειμαι μαζι της. Οπως και με την Sony.
Για την MS οχι. Δεν προκειται να δωσω χρηματα σε μια εταιρια που επειδη δεν εχει την ικανοτητα (απο οτι φαινεται) να κανει το ιδιο, αγοραζει μεγαλα studios στερωντας απο τον PS user παιχνιδια που ειχε ετσι και αλλιως. Skyrim, doom, fallout κ.α.
Οχι μονο δεν σκεφτομαι να πληρωσω για αυτα τα παιχνιδια, αλλα ισως γυρισω στην πειρατεια μετα απο 15-16 χρονια για να παιξω σε pc.

Αυτο που κανει τωρα ειναι τουλαχιστον ανηθικο στα ματια μου. Εκτος αν εχει σκοπο να τα κυκλοφορησει σε ολους. Εφοσον ασχοληθει σοβαρα με το να δημιουργησει ταλαντουχα στουντιος και νεες ιδεες, πιθανον θα με δελεασει να ασχοληθω. Ειναι ο μονος τροπος, αλλωστε ειχα το πρωτο xbox.

με το να μου κουναει το δαχτυλο και να μου δειχνει το fallout ''Να οριστε στο εκλεψα'', ''τωρα χρειαζεται να παρεις την κονσολα μου'', δεν θα με πεισει. Ειδικα οταν στερει απο το franchise την μεγαλυτερη πηγη εσοδων για ενα παιχνιδι που θα ειναι το PS. Αυτο πιθανον θα αλλαξει φιλοσοφια στο fallout η θα το αφησει πισω λογο χαμηλου μπατζετ.

Ανακεφαλαιωση. Παιρνει ενα παιχνιδι που θα ειχα ετσι και αλλιως στην κονσολα μου και μου λεει δεν θα το παιξεις και παραλληλα στερει απο το παιχνιδι την δυνατοτητα να εχει πολυ περισσοτερα εσοδα, αφου βγαζει το PS5 απο την εξισωση. Τουλαχιστον αν μου ελεγε οτι θα ξεζουμισει το X με αυτο το παιχνιδι, καπως θα μαλακωνε ολο αυτο. Αλλα το παιχνιδι θα γινει designed για το S, πιθανον για το οne, αλλα και για καθε pc που εχει ο καθενας εκει εξω και απλα θα τρεχει και στην 12TF κονσολα της MS.

Giannis1979
15-06-2021, 23:18
Θα το πω και εγω ωμα [emoji14]

Για την νιντεντο συμφωνω. Eχει επενδυσει στο να δημιουργησει και να αναπτυξει ταλαντουχες ομαδες εδω και δεκαετιες οποτε ειμαι μαζι της. Οπως και με την Sony.
Για την MS οχι. Δεν προκειται να δωσω χρηματα σε μια εταιρια που επειδη δεν εχει την ικανοτητα (απο οτι φαινεται) να κανει το ιδιο, αγοραζει μεγαλα studios στερωντας απο τον PS user παιχνιδια που ειχε ετσι και αλλιως. Skyrim, doom, fallout κ.α.

Αυτο που κανει τωρα ειναι τουλαχιστον ανηθικο στα ματια μου. Εκτος αν εχει σκοπο να τα κυκλοφορησει σε ολους.Έχεις απόλυτο δίκιο και μαζί σου .
Αυτό όμως Βαγγέλη δεν αλλάζει την ουσία.
Και η ουσία είναι ότι αν σου αρέσει κάποιο παιχνίδι που δεν είναι στην κονσόλα σου πρέπει να πληρώσεις μια εταιρεία που αντιπαθείς για να το παίξεις.

Η ms κάνει επίδειξη πλούτου .
Δεκτό.
Πιστεύω όμως ότι τη bethesda θα την ήθελε και η sony .
Και αν την έπαιρνε ούτε η ίδια θα έδινε αυτά τα παιχνίδια άλλου αφού πλέον θα ήταν δικά της.

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PDS
15-06-2021, 23:32
Έχεις απόλυτο δίκιο και μαζί σου .
Αυτό όμως Βαγγέλη δεν αλλάζει την ουσία.
Και η ουσία είναι ότι αν σου αρέσει κάποιο παιχνίδι που δεν είναι στην κονσόλα σου πρέπει να πληρώσεις μια εταιρεία που αντιπαθείς για να το παίξεις.

Η ms κάνει επίδειξη πλούτου .
Δεκτό.
Πιστεύω όμως ότι τη bethesda θα την ήθελε και η sony .
Και αν την έπαιρνε ούτε η ίδια θα έδινε αυτά τα παιχνίδια άλλου αφού πλέον θα ήταν δικά της.

Για αυτο και δεν θα πληρωσω τιποτα χεχε.
Αν θελω να παιξω καποια απο αυτα τα παιχνιδια καποια στιγμη θα το κανω τσαμπα. Αν με πεισει με διαφορετικο τροπο (νεες ιδεες, νεα παιχνιδια κτλ) τοτε θα σκεφτω να πληρωσω. Δεν θα πληρωσω παιχνιδια που μου στερει. Θα πληρωσω παιχνιδια που γενναει απο το 0.

το θεμα δεν ειναι υποθετικα αν την ηθελε η σονυ, το θεμα ειναι τι εκανε τελικα. Μεγαλωνει εσωτερικα τα studio της και τα κανει τα καλυτερα εκει εξω. H ΝD crash bandicoot εφτιαχνε και τωρα το ενα GOTY μετα το αλλο. Ας κανει και η MS το ιδιο.

Giannis1979
15-06-2021, 23:39
Για αυτο και δεν θα πληρωσω τιποτα χεχε.
Αν θελω να παιξω καποια απο αυτα τα παιχνιδια καποια στιγμη θα το κανω τσαμπα. Αν με πεισει με διαφορετικο τροπο (νεες ιδεες, νεα παιχνιδια κτλ) τοτε θα σκεφτω να πληρωσω. Δεν θα πληρωσω παιχνιδια που μου στερει. Θα πληρωσω παιχνιδια που γενναει απο το 0.

το θεμα δεν ειναι υποθετικα αν την ηθελε η σονυ, το θεμα ειναι τι εκανε τελικα. Μεγαλωνει εσωτερικα τα studio της και τα κανει τα καλυτερα εκει εξω. H ΝD crash bandicoot εφτιαχνε και τωρα το ενα GOTY μετα το αλλο. Ας κανει και η MS το ιδιο.Και εγώ αν μπορούσα να τα παίξω τσάμπα σε pc θα το έκανα.
Απλά με PC gaming δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και εκτός των άλλων δεν έχω καν άξιολογο υπολογιστή.
Είναι και θέμα κόστους.
Έχω φίλο που έχει PS5 (αυτός που μου έδωσε και τη δική μου κονσόλα) και Gaming PC των 2000 ευρώ .
Του έχω κάνει Share το Game pass και δεν χρειάζεται να πάρει xbox .
Και ότι δεν έχει το game pass το παίζει σπασμένο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

drifterx
15-06-2021, 23:40
Ισχύει η λογική του Γιάννη κατά την οποία δεν ειναι καλό να στερείς απο τον εαυτό σου εμπειρίες-παιχνιδια μόνο και μόνο επειδή είναι σε άλλο στρατόπεδο. Στο σημείο που τα οικονομικά του καθενός επιτρέπουν φυσικα!

Απο την άλλη όμως η σονυ και η νιντεντο εχουν κάτω από την ομπρέλα τους στούντιο που δουλεύουν μαζί για πάρα πολλά χρονια, και στις περισσότερες περιπτώσεις αυτά τα στουντιο γιγαντώθηκαν μέσα από αυτή τη συνεργασία.
Δηλαδή δεν μπορεί να πει κάποιος που έχει xbox οτι στερείται το last of us. Το last of us είναι παιδί της σονυ, όπως αντίστοιχα το gears of war είναι της microsoft.

Ναι όντως η ουσία δεν αλλάζει, αλλα επιδέχεται αρνητική κριτική το γεγονός που αγοραζει και κατα συνέπεια στερεί τόσο ιστορικα franchises από αυτον που δεν μπορεί να έχει 2-3 κονσόλες.

Και μη μου πειτε για cloud γιατι θα ανάψουν οι προβολείς μου!

PDS
15-06-2021, 23:44
Και εγώ αν μπορούσα να τα παίξω τσάμπα σε pc θα το έκανα.
Απλά με PC gaming δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και εκτός των άλλων δεν έχω καν άξιολογο υπολογιστή.
Είναι και θέμα κόστους.
Έχω φίλο που έχει PS5 (αυτός που μου έδωσε και τη δική μου κονσόλα) και Gaming PC των 2000 ευρώ .
Του έχω κάνει Share το Game pass και δεν χρειάζεται να πάρει xbox .
Και ότι δεν έχει το game pass το παίζει σπασμένο.

Eγω θα το εκανα μονο για τα παιχνιδια της bethesda, γενικα δεν θελω πειρατικα. Αν τα βγαλει η MS σε ps5 θα πληρωσω την MS μεσω του ps5. Η αν βγαλει καποιο νεο ip απο καποιο studio που εχει φτιαξει και μου αρεσει, ευχαριστως να τιμησω αυτη τη προσπαθεια. Αλλα για fallout πχ (που ειναι αυτο που με ποναει) δεν προκειται να δωσω ουτε ευρω στην MS, γιατι μου το στερει, δεν το δημιουργησε.
Τωρα για gears of war, halo κτλ. καλα κανει και ειναι δικα της. Θα ηθελα να δοκιμασει κι αλλα τετοια.

Oυτε με το time exclusivity της sony συμφωνω και το εχω γραψει πολλες φορες, αλλα οκ δεν μιλαμε για τετοιο χαλι.
Μη προδικαζω, μπορει να τα βγαλει στο ps5 οκ.

Giannis1979
15-06-2021, 23:45
Ισχύει η λογική του Γιάννη κατά την οποία δεν ειναι καλό να στερείς απο τον εαυτό σου εμπειρίες-παιχνιδια μόνο και μόνο επειδή είναι σε άλλο στρατόπεδο. Στο σημείο που τα οικονομικά του καθενός επιτρέπουν φυσικα!

Απο την άλλη όμως η σονυ και η νιντεντο εχουν κάτω από την ομπρέλα τους στούντιο που δουλεύουν μαζί για πάρα πολλά χρονια, και στις περισσότερες περιπτώσεις αυτά τα στουντιο γιγαντώθηκαν μέσα από αυτή τη συνεργασία.
Δηλαδή δεν μπορεί να πει κάποιος που έχει xbox οτι στερείται το last of us. Το last of us είναι παιδί της σονυ, όπως αντίστοιχα το gears of war είναι της microsoft.

Ναι όντως η ουσία δεν αλλάζει, αλλα επιδέχεται αρνητική κριτική το γεγονός που αγοραζει και κατα συνέπεια στερεί τόσο ιστορικα franchises από αυτον που δεν μπορεί να έχει 2-3 κονσόλες.

Και μη μου πειτε για cloud γιατι θα ανάψουν οι προβολείς μου!Συμφωνώ απόλυτα με αυτή τη λογική όπως είπα και στον Βαγγέλη.
Έχετε απόλυτο δίκιο και εγώ έτσι ακριβώς θα ένιωθα.
Απλά δεν το έχω βιώσει ποτέ γιατί πάντα είχα όλες τις κονσόλες από atari, sega , sony, ms (με μεγάλη συμπάθεια στη sony αρχικά, στη ms από 360 και μετά , ενώ τώρα το παλεύω να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται).

Μοναδική εξαίρεση η Nintendo που δυστυχώς την αγνοούσα για χρόνια αλλά Κάλλιο αργά παρά ποτέ .

Μόνο που τα βλέπω ρε φίλε το ένα δίπλα στο άλλο και τα 3 ηρεμεί το πνεύμα μου.
Ξέρω ότι θα έχω οτιδήποτε μου αρέσει και αυτό με ικανοποιεί απόλυτα .

Δυστυχώς τα καλά παιχνίδια (ειδικά στα multiplat) συνεχώς λιγοστεύουν και τα καλά είναι διεσπαρμένα σε 3 εταιρείες.
Είναι αγκάθι η φάση για πολλούς.

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

psx3
16-06-2021, 00:16
Εγώ νομίζω ότι αν έχεις μια πλατφόρμα με εκπροσώπηση σε κάθε (αγαπημένο) genre, τότε δύσκολα θα το σκεφτείς για ανταγωνιστική πλατφόρμα. Εποχές PS3 δύσκολα θα το σκεφτόμουν να παίξω σε άλλη πλατφόρμα, κι ας θεωρείται η πιο underrated της Sony (αυτό ήταν και το δυνατό της σημείο IMHO, ακριβώς επειδή τους ωθούσε να παραδώσουν fanservice).

Όπως είπα και πιο πριν: έβγαζε η MS το Halo; Έβγαζε και η Sony το Killzone. Έβγαζε η MS το Gears of War; Έβγαζε και η Sony το Uncharted (αργότερα και με MP).

Μην μπούμε σε ανούσιες συγκρίσεις για το ποιό είναι το καλύτερο, απλά δεχτείτε το γεγονός ότι κάποιοι (αρκετοί θα έλεγα) πέρασαν καλά, είτε με το ένα, είτε με το άλλο.

Εμένα fan των RPG δεν με λες, οπότε δεν θα μιλήσω εκ του ασφαλούς περί Bethesda (μόνο τα Doom με ψήνουν λόγω άψογου programming/τεχνικού τομέα), αλλά όπως το βλέπω αν η Bethesda βγάλει ένα RPG που θα κάνει πάταγο, τότε η λογική λέει ότι η Sony θα αναγκαστεί να βγάλει ένα ανάλογο exclusive στην πλατφόρμα της, για να κρατήσει τον (RPG) κόσμο εντός PS οικοσυστήματος.

modecris
16-06-2021, 00:43
Να προσθέσω εγώ πως αν τελικά μπει παντού το gamepass και σταματήσει το xbox να υφίσταται ως hardware απλά θα υπάρξει φρένο στην εξέλιξη των κονσολών, με μικρότερα "αλματα" ανάμεσα στις γενιές όπως και πολύ πολύ λιγότερη εκμετάλλευση των δυνατοτήτων της.

Ελπίζω να αντέξει (αν και δύσκολο το βλεπω) η Sony στην προσπάθεια που κάνει η m$ γιατί αλλιώς θα υπάρξουν ανακατάταξεις που δεν ξέρω αν θα μας αρέσουν. Και δεν μιλάω για το ποια εταιρία θα έχει τα μεγαλύτερα έσοδα αλλά για την ποιότητα των τίτλων που θα παίζουμε.

Brazhlias
16-06-2021, 10:34
Αν και λιγο εκτος θεματος, η Microsoft, εχει δηλωσει πολλες φορες πως δεν θεωρει ανταγωνιστη της την Sony. Και στην πραγματικοτητα εχει δικιο. Η Sony ειναι τεραστια εταιρεια, αλλα η Microsoft ακομα μεγαλυτερη.

Απλα τυχαινει και ενα απο τα "παρακλαδια" του κυκλου εργασιων της Microsoft συμπιπτει με εναν απο τους βασικους πυλωνες εσοδων της Sony. Το gaming.

Η Microsoft προσπαθει να φτιαξει κατι πολυ πιο μεγαλο και καθολικο απο τους αλλους δυο παικτες. Θεωρω λοιπον πως ετσι οπως μοιραζουν την πιτα στα τρια, δεν εχει κανεις τους προβλημα, αλλα δεν θα ηθελαν να μπουν κι αλλοι παικτες στο παιχνιδι (Amazon, Google). Διοτι τοτε η Microsoft θα πρεπει να ανταγωνιστει ισοϋψεις γιγαντες και την ιδια στιγμη η Sony και η Nintendo θα παλευουν με σφεντονες.

Σε οτι αφορα το Gamepass τωρα. Δεν νομιζω πως θα την χαλαγε καθολου την Microsoft να εισελθει σε μια βαση επιπλεον 150 εκατομμυριων χρηστων. Δεν θα ηταν ολοι δυνητικοι πελατες της για διαφορους λογους, δεν τους αναφερω για να μην πλατιασω. Σκεφτειτε ομως, για να εχουμε ενα σημειο αναφορας, για τι ποσα μιλαμε, αν το ενα τριτο απο αυτους, βαλουν συνδρομη Gamepass, με 10 ευρω το μηνα, μιλαμε για εισπραξη μισο δισεκατομμυριο τον μηνα για την Microsoft.

Δεν θα ειναι ολο αυτο το κερδος της, υπαρχουν επιπλεον εξοδα, υπαρχει ενα ποσοστο που θα παιρνει η Σονυ και η Νιντεντο, υπαρχει το ΦΠΑ καθε χωρας κλπ.

Το τι θα κανει με τις κονσολες της η Microsoft, νομιζω δεν την ενδιαφερει και πολυ. Δεν θα σταματησει να βγαζει, λογω πρεστιζ και μονο. Αλλα λεφτα απο τις πωλησεις κονσολων δεν βγαζει ετσι κι αλλιως.

Ολα αυτα υποθετικα. Η εξελιξη μπορει να τα φερει διαφορετικα. Πχ μπορει οι ταχυτητες στο ιντερνετ να γινουν τετοιες, οπου σε καθε smart tv να μπορεις να παιξεις στριμαροντας, αρα η Microsoft δεν θα εχει αναγκη την Σονυ για επιπλεον χρηστες, αφου οσοι εχουν τηλεοραση θα μπορουν να μπουν στο gamepass.

Valkyre
16-06-2021, 10:41
Νομιζω ο Βαγγελης το ειπε πολυ σωστα. Μεχρι στιγμης δεν ειναι πρακτικη της Sony αυτο που κανει η MS. Θα μου πεις αν ειχε τα λεφτα θα το εκανε? Δεν ξερω. Μαλλον.

Ομως πραγματικα απεχθανομαι κι εγω αυτην την πρακτικη που ερχεται ο αλλος και ψωνιζει ετοιμο πραγμα. Το θεωρω και εγω ανηθικο.

Εχω την τυχη να μην με εμποδιζει το οικονομικο κομματι στο να αποκτησω και ολες τις κονσολες και τουμπανο PC κλπ. Εχω ομως προβλημα χρονου και γενικα δεν μου αρεσει αυτο το λεγομενο "backlog" που σε παρα πολυ κοσμο φουσκωνει και φουσκωνει και καταληγει ενα ατελειωτο βουνο απο υλικο που ειτε θες να δεις ειτε θες να παιξεις κλπ. Σαν τη λιστα στο νετφλιξ... μεγαλωνει και μεγαλωνει και καθε φορα λεω "ρε π...στη ποτε θα τα δεις ολα αυτα? Τελικα καλο κανει ή κακο η ολη φαση?" Αυτο σε εμενα προκαλει ενα βαθμο αγχους. Ειναι ο λογος που οταν ειχα πειρατικα PS1/2 δεν επαιζα παιχνιδια ή μαλλον δεν τα ολοκληρωνα τα περισσοτερα απο αυτα. Τα επαιζα λιγο και μετα τα παραταγα. Δεν μου εκανε αισθηση οταν ηξερα οτι εχω στη διαθεση μου 10αδες παιχνιδια ταυτοχρονα να παιξω.

Οταν αρχισα να πληρωνω τα παιχνιδια που επαιρνα, τοτε αρχισα πραγματικα να παιζω περισσοτερο και ποιοτικοτερα. Δεν ξερω αν το εξηγω καλα, τουλαχιστον σε εμενα ετσι λειτουργει η φαση. Αν μου πεις παρε 30 παιχνιδια ολα τωρα να τα ρε παρτα. Εγω εκει θα μπουχτισω.

Εδω ειχα τωρα περιοδους με 2-3 παιχνιδια στο PS5 που επαιζα ταυτοχρονα και χαλιομουν. Ενιωθα οτι δεν τους δινω τη δεουσα προσοχη.

Οκ ετσι λειτυοργω εγω ομως δε λεω οτι ετσι πρεπει να ειναι.

Οποτε αυτη τη στιγμη το gamepass οχι δεν το ζηλευω καθολου, ουτε να το δω μπροστα μου δεν θελω. Για την Bethesda ποσως με ενδιαφερει, τελευταιο τους παιχνιδι που επαιξα ηταν το Skyrim και αυτο στο PS3 ηταν τοσο σκατα που με εκανε να παρω XBOX360 ενα λαθος που δεν θα το ξανακανω (να αγορασω διπλο παιχνιδι απο μια εταιρεια που δεν με σεβαστηκε σαν καταναλωτη, αυτο εννοω, οχι την αγορα του ΧΒΟΧ).

Ισως αν το Starfield ειναι το 1/4 απο αυτα που λεει αυτος ο σιχαμενος ο Todd Howard να μου κινησει το ενδιαφερον. Και γενικα δεν υπαρχει κατι απο ΧΒΟΧ exclusive που να με τραβηξει αυτη τη στιγμη. Οχι οτι δεν ειναι καλα παιχνιδια, απλα δεν ειναι αυτο που θα με τραβηξει.

Εν κατακλειδι, gamepass = καρ...νος (ουτε να το γραφω δε θελω) του gaming και δεν προκειται να το αποδεχθω παρα μοναχα αν καταληξει το gaming να ειναι αυτο και τιποτα αλλο, οπου εκει θα αναγκαστεις κατα μια εννοια να συμμετασχεις (οχι για δικους σου λογους αποκλειστικα...σκεφτειτε οικογενειες παιδια κλπ). Χαλαρα ομως θα μπορουσα να αγορασω ενα Series X αν μου ελεγε η MS οτι εκανε exclusive production με παιχνιδαρα του Κοτζιμα (ή γενικα καποιο δικο της παιχνιδι). Εκει ναι πιθανοτατα να αγοραζα την κονσολα ακομα και μονο γι αυτο. Φυσικα χωρις gamepass θα αγοραζα το παιχνιδακι μου κανονικα σαν "κοροιδο" και θα το ειχα στο ραφι μου να το παιζω ακομα και το 2040 (βεβαια τωρα που το σκεφτομαι το Series X εχει DRM no? Οποτε σκατουλες θα επαιζα το 2040...)

psx3
16-06-2021, 21:35
Επεκτείνεται σαν COVID για να φτάσανε τέτοιες συζητήσεις και εν Ελλάδι:

https://www.enternity.gr/forum/viewtopic.php?p=81068#p81068

Για μένα όπως είπα το κλειδί είναι exclusives & genre diversity... out-of-the-box thinking και όλα θα πάνε καλά, ακόμα κι αν χάσουμε μερικά multiplatform.

Η Nintendo αντέχει την λαίλαπα ακριβώς γιατί προσφέρει το κάτι διαφορετικό που δεν βρίσκεις πουθενά αλλού και ο κόσμος το πληρώνει με χαρά day 1 (ειδικά όταν ξέρει ότι δεν πέφτουν οι τιμές για πολλά χρόνια).

toninio
27-10-2023, 01:10
Aφού υπάρχει το νήμα, ας γράψω εντυπώσεις, τώρα που το τελείωσα.
Κανένας άλλος δεν παίζει Starfield? :silly:

Εννοείται ότι γράψω είναι spoiler free, αλλά θα είμαι και σύντομος. To άρχισα day one και το τελείωσα χθες, άρα είναι σχεδόν δύο μήνες φουλ, με σχεδόν καθημερινό παιχνίδι, κατά μέσο όρο 2 με 3 ώρες. 'Εκανα τα βασικά quest lines, αλλά και αρκετά άλλα side quests και νομίζω μέσα σε 2 μήνες έχω δει τί είναι και τί προσφέρει το παιχνίδι.
Είναι κλασικό Bethesda game, με τα χαρακτηριστικά των παιχνιδιών της εταιρείας. Από bugs είναι οκ, υπάρχουν κάποια, αλλά γενικώς νο πρόμπλεμ, ούτε καν δηλαδή. Είναι ένα πολύ καλοφτιαγμένο παιχνίδι, με φοβερή ποικιλία στο τί μπορείς να κάνεις. Η μάχη είναι κλασικά πολύ καλή, έχει τα πάντα. Οι μάχες με το διαστημόπλοιο είναι επίσης αρκετά καλές. Μπορείς να ασχοληθείς με το διαστημόπλοιο, αναβαθμίσεις, αγορές, τροποποιήσεις, και έχει σημασία, γιατί κάποιες μάχες είναι δύσκολες. Είναι ένα ενδιαφέρον κομμάτι του gameplay. Το άλλο κομμάτι, με το οποίο δεν ασχολήθηκα καθόλου, είναι η έρευνα και συλλογή resources, όπως επίσης και η δημιουργία outposts, αλλά κι εκεί έχει πολύ ψωμί, όπως φαίνεται. Απλά, αυτά κάπως τα βαριέμαι.
Ο κόσμος είναι τεράστιος, οι πλανήτες αμέτρητοι, αλλά αυτό δεν έχει και τόση σημασία. Το σημαντικό είναι ότι το παιχνίδι σου περνάει την αίσθηση της απεραντοσύνης του διαστήματος και του πώς θα ήταν να μπορούσαμε να ταξιδεύαμε διαπλανητικά. Οι πόλεις είναι φοβερά καλοφτιαγμένες, πάρα πολύ ζωντανές, με πολλά πράγματα να συμβαίνουν εκεί, άλλοτε πολύ ενδιαφέροντα κι άλλοτε λιγότερο.
Το main story το θερώ πολύ καλό, χωρίς να πω τίποτε άλλο. Νομίζω θα κρατούσε του καθενός το ενδιαφέρον ως το τέλος. Προσωπικά, το ευχαριστήθηκα, γιατί το ψιλοφοβόμουν. Οι χαρακτήρες επίσης πολύ καλοί, μεγάλο συν και αυτό. Οι διάλογοι σε πολύ καλό επίπεδο, πολύ καλογραμμένοι. Γενικά, είναι φανερό ότι έχει γίνει για χρόνια μία πολύ σοβαρή προσπάθεια για ένα πολύ καλό videogame.
Επίσης, δεν απουσιάζουν οι σημαντικές επιλογές και διλήμματα, με κόστος, κάτι που δεν είναι καινούριο φυσικά, αλλά είναι καλό που φρόντισαν να έχουν τέτοιες στιγμές στο παιχνίδι. Μου άρεσε επίσης πάρα πολύ το ότι πραγματεύται καταστάσεις, θεωρίες και ιδέες που απασχολούν την ανθρωπότητα, αλλά και τον καθένα μας ατομικά.
Γενικώς, είναι ένα σημαντικό παιχνίδι, που δυστυχώς είναι exclusive, και θεωρώ ότι αξίζει να παιχθεί από τον καθένα.

Τώρα, για κάποιες περαιτέρω παρατηρήσεις, σε spoiler tag, αν και δεν πρόκειται, και πάλι, να πω τίποτα που θα χαλάσει κάποιου την εμπειρία. Απλά, μπορεί να προδιαθέσουν κάποιον για ορισμένα πράγματα, κι αυτό από μόνο του είναι ένα είδος "spoiler".
Το Starfield κάνει πολύ καλά, πολλά πράγματα μαζί, με απόλυτη ελευθερία κινήσεων, σε έναν πολύ ενδιαφέροντα κόσμο. Είναι ένα σημαντικό παιχνίδι, χωρίς να είναι ο υπερ-παιχνίδαρος που υποτίθεται ότι θα ήταν. Τους περισσότερους πλανήτες και συστήματα δεν τα εξερύνησα και δεν είχα και λόγο να το κάνω. Μπορεί να έπρεπε, δεν ξέρω, μπορεί να έχασα πράγματα, αλλά δεν το νομίζω. Δεν πιστεύω ότι το Starfield θα παίζεται για τόσα χρόνια, με επαναλαμβανόμενα playthroughs από τον κόσμο, όπως έγινε με το Skyrim. Tελείωσα το Starfield και δεν με βλέπω να το ξανανοίγω ποτέ, ενώ πάντα θα έχω όρεξη να ξαναπαίξω Skyrim. Πιστεύω μόνο αν κάποιος είναι λάτρης του space setting, θα παίζει για χρόνια, και φυσικά θα ασχοληθούν πολύ και οι modders. Επίσης, οι όποιες συγκρίσεις με τα Mass Effect είναι άτοπες. Αυτό που προσφέρουν τα Mass Effect είναι μοναδικό και μπορούν μόνο αυτά να το προσφέρουν.
Νομίζω ότι το Starfield είναι ένα πάρα πολύ καλό και καλοφτιαγμένο παιχνίδι, που αξίζει πολύ να παιχθεί. Νομίζω κάπου του λείπει το κάτι παραπάνω, αυτό που θα του έδινε περισσότερο χαρακτήρα και μοναδικότητα.