PDA

View Full Version : Ti σκέφτεσαι τώρα; Θές να μας πείς;;;



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50

chronohill
21-07-2017, 10:33
https://www.youtube.com/watch?v=n1PCW0C1aiM
στεναχωρηθηκα πολυ...λυκειο φοιτητης φανταρος στο αμαξι μεσα...με συντροφευε και με συντροφευει η φωνη του

WolfRathmA
21-07-2017, 14:06
Δεν έχω σταματήσει να το σκέφτομαι από χθες. Νόμιζα ότι ήταν ψέμα. Ξύπνησα και από το πρωί διαβάζω και τα σχόλια και γίνομαι ακόμα περισσότερο κομμάτια.

Οι Linkin Park έχουν συνδεθεί με την εφηβεία μου στο γυμνάσιο. Μόλις το άκουσα, πέρασε όλη μου η παιδική ηλικία μπροστά από τα μάτια μου. Κάθομαι και σκέφτομαι τα τραγούδια και τους στοίχους που έχουν γράψει όλα αυτά τα χρόνια και "now it make more sense to me". Το κάθε τραγούδι πλέον είναι σαν να μιλάει για τον πόνο που είχε μέσα του. Η κραυγή του στα τραγούδια και στις συναυλίες αντιπροσώπευε τον "πόνο" που είχε και ήταν σαν ένα ξέσπασμα για αυτόν. Ναι, όλα πλέον μου βγάζουν νόημα. Iridescent, Breaking the Habit, No more Sorrow, Numb, Leave out all the Rest, Heavy, Good Goodbye... και άλλα πολλά.

Οι Linkin Park για εμένα είναι σαν το αίμα που κυλάει στις φλέβες μου μαζί με τους Offspring. Κάθε μέρα, όλη μέρα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάτσω να ακούσω. Το αμάξι μου παίζει μόνο αυτά τα δυο. ΑΥΣΤΗΡΑ. Τίποτε άλλο. Είναι η ψυχοθεραπεία που κάνω για να ξεπεράσω μια δύσκολη μέρα ή και ακόμα δύσκολες στιγμές. Όλα τα τραγούδια είναι φυτευμένα μέσα μου.

Ένα μεγάλο "κρίμα" και ένα "γιατί" με περικυκλώνει. Όντως τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία τελικά... Το ήξεραν τόσο καιρό και δεν έκανα κάτι για να το αντιμετωπίσουν τα άτομα που τον γνώριζαν;

Τι να πω.

RIP CHESTER...

21 Ιουλίου 2009... Σαν σήμερα ήμουν στο Terra Vibe για να δω τη συναυλία.

https://scontent.fath2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/20258489_797767753717233_6980390275769509112_n.jpg ?oh=d3046de3b4444458a5784be05f28148d&oe=59EEE315

Gazof
21-07-2017, 18:55
Δεν έχω σταματήσει να το σκέφτομαι από χθες. Νόμιζα ότι ήταν ψέμα. Ξύπνησα και από το πρωί διαβάζω και τα σχόλια και γίνομαι ακόμα περισσότερο κομμάτια.

Οι Linkin Park έχουν συνδεθεί με την εφηβεία μου στο γυμνάσιο. Μόλις το άκουσα, πέρασε όλη μου η παιδική ηλικία μπροστά από τα μάτια μου. Κάθομαι και σκέφτομαι τα τραγούδια και τους στοίχους που έχουν γράψει όλα αυτά τα χρόνια και "now it make more sense to me". Το κάθε τραγούδι πλέον είναι σαν να μιλάει για τον πόνο που είχε μέσα του. Η κραυγή του στα τραγούδια και στις συναυλίες αντιπροσώπευε τον "πόνο" που είχε και ήταν σαν ένα ξέσπασμα για αυτόν. Ναι, όλα πλέον μου βγάζουν νόημα. Iridescent, Breaking the Habit, No more Sorrow, Numb, Leave out all the Rest, Heavy, Good Goodbye... και άλλα πολλά.

Οι Linkin Park για εμένα είναι σαν το αίμα που κυλάει στις φλέβες μου μαζί με τους Offspring. Κάθε μέρα, όλη μέρα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάτσω να ακούσω. Το αμάξι μου παίζει μόνο αυτά τα δυο. ΑΥΣΤΗΡΑ. Τίποτε άλλο. Είναι η ψυχοθεραπεία που κάνω για να ξεπεράσω μια δύσκολη μέρα ή και ακόμα δύσκολες στιγμές. Όλα τα τραγούδια είναι φυτευμένα μέσα μου.

Ένα μεγάλο "κρίμα" και ένα "γιατί" με περικυκλώνει. Όντως τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία τελικά... Το ήξεραν τόσο καιρό και δεν έκανα κάτι για να το αντιμετωπίσουν τα άτομα που τον γνώριζαν;

Τι να πω.

RIP CHESTER...

21 Ιουλίου 2009... Σαν σήμερα ήμουν στο Terra Vibe για να δω τη συναυλία.

https://scontent.fath2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/20258489_797767753717233_6980390275769509112_n.jpg ?oh=d3046de3b4444458a5784be05f28148d&oe=59EEE315
Πόσο σε καταλαβαίνω! Στο αμάξι μου δύο cd υπάρχουν εδώ και καιρό, το "Meteora" και το "Days go by" των Offspring, τίποτα άλλο! Την τελευταία 20ετία είναι ελάχιστες οι μέρες που δεν έχω ακούσει Linkin Park ή Offspring. Ήμουν και την προηγούμενη χρονιά (2008) όταν ήρθαν οι Offspring και το 2009 στους Linkin Park... από τις πιο ευτυχισμένες μέρες της ζωής μου ήταν αυτές.. αλλά σήμερα νιώθω ένα περίεργο και πολύ στενάχωρο συναίσθημα. Δε θα ξεχάσω ποτέ τα πρωτόγνωρα ακούσματα στο Hybrid Theory καθώς με έκαναν να κολλήσω, αλλά αυτό είναι από τα αγαπημένα μου:


https://www.youtube.com/watch?v=oWfGOVWrueo&list=PLTHw-6_pYJCG49Z44U14JZb1OSMJQx2cQ

Tilemaxx
22-07-2017, 04:11
Ακόμη έχω το Meteora στην limited edition του κάπου φυλαγμένο ανάμεσα στα υπόλοιπα CD, ατελείωτες ώρες στο repeat πρίν απο 12-13 χρόνια περίπου. Ευκαιρία να το ακούσω πάλι ολόκληρο για πρώτη φορά μετά απο τόσα χρόνια, τιμής ένεκεν. RIP. Τα λεφτά και η δόξα ποτέ δεν έφεραν την ευτυχία.

ntsmrtz
02-08-2017, 01:56
Πως αντιδράς στην απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου..? Στενοχώρια? Οργή? Θυμός? Απίστευτη λύπη και μαυρίλα?
Το βίωσα στις αρχές Δεκέμβρη πέρυσι που για 4 μέρες είχα "χαιρετήσει" την μητέρα μου και κανονίζαμε με την αδελφή μου τα διαδικαστικά. Ηταν συνδυασμός όλων των παραπάνω αλλά και κάτι περισσότερο.
Το επιπεδωμένο αίσθημα ότι πλέον τίποτα δεν θα είναι όπως ήταν... Και ότι πλέον όλα θα ήταν άχρωμα-άοσμα-άγευστα και flat.

Συγνώμη με έχουν πιάσει τα υπαρξιακά μου, πριν μία ώρα μου τηλεφώνησαν για να μουν πουν ότι πέθανε μία πολύ καλή φίλη και συνέδελφος μας. Το πάλευε με την αρρώστια για 1,5 χρόνο..

Desmond
02-08-2017, 11:32
Το πως βιώνει το άτομο την απώλεια εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του. Το μόνο σίγουρο είναι πως σε σημαδεύει και την κουβαλάς για πάντα καθώς το κενό, όχι του ρόλου του στην ζωή σου (πχ. Μάνα, Πατέρας, Φίλος/Φίλη κλπ.) αλλά της μοναδικότητας του ατόμου που έφυγε, δεν μπορεί να καλυφθεί.

Error Flynn
02-08-2017, 12:18
Πως αντιδράς στην απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου..? Στενοχώρια? Οργή? Θυμός? Απίστευτη λύπη και μαυρίλα?
Το βίωσα στις αρχές Δεκέμβρη πέρυσι που για 4 μέρες είχα "χαιρετήσει" την μητέρα μου και κανονίζαμε με την αδελφή μου τα διαδικαστικά. Ηταν συνδυασμός όλων των παραπάνω αλλά και κάτι περισσότερο.
Το επιπεδωμένο αίσθημα ότι πλέον τίποτα δεν θα είναι όπως ήταν... Και ότι πλέον όλα θα ήταν άχρωμα-άοσμα-άγευστα και flat.

Συγνώμη με έχουν πιάσει τα υπαρξιακά μου, πριν μία ώρα μου τηλεφώνησαν για να μουν πουν ότι πέθανε μία πολύ καλή φίλη και συνέδελφος μας. Το πάλευε με την αρρώστια για 1,5 χρόνο..

Δε μπορώ να σου πω πως αντιδρά καθένας σε κάτι τέτοιο. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη για το ποστ σου.
Κάνεις πολύ καλά που το επικοινωνείς και το μοιράζεσαι με την κοινότητα εδώ.
Αν αυτό σε κάνει να αισθάνεσαι έστω λίιιιγο καλύτερα είναι σημαντικό.

ImSonOfAnarchy
02-08-2017, 13:22
Ότι θέλω να παίξω τόσο άσχημα το Rainbow Six Siege αλλά δεν υπάρχει μία να το αγοράσω.. #FeelsBadMan :confuzed::'(

Dragonpaul
29-08-2017, 21:20
Ok, μου φαινεται αδιανοητη η ταχυτητα του φορουμ. Νομιζα οτι αναβαθμιστηκε απο μονη της η συνδεση μου!!!!!

orck
29-08-2017, 22:12
Σκεφτομαι να παω να νοικιασω ενα PS4 με το uncharted 4 για να δω απο κοντα πως ειναι. Τι λετε;

Dragonpaul
29-08-2017, 22:13
Εγω λέω να πας και να αγοράσεις κανονικά ενα PS4...

orck
29-08-2017, 22:44
Θα το ηθελα, αλλα θα περιμενω μεχρι τις γιορτες, καλως η κακως ειναι στριμωγμενα τα πραγματα. Σε σημειο που ισως να ειναι βλακεια να το παρω ΚΑΙ αυτο (εχω ηδη το switch).

modecris
08-09-2017, 14:03
Χμμμμ......Οι παλιότεροι θα θυμούνται πως τα ίδια γίνονταν και στο insomnia, έχουν περάσει και 10 χρόνια από τότε βέβαια αλλά από ότι φαίνεται δεν αλλάζει εύκολα ο άνθρωπος. :whistle:

WolfRathmA
08-09-2017, 14:14
Τι γίνεται;

Axilleas_GR
08-09-2017, 14:19
Τι γίνεται;Σημεία και τέρατα!!!!! Μαντάρα όλα! !!!
[emoji14] [emoji14] [emoji14] [emoji14] [emoji14] [emoji14] [emoji14] [emoji14] [emoji14]

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

modecris
08-09-2017, 14:57
Χαμοοοοοςςςςς :) ;)

Lefteris_X
08-09-2017, 15:15
Το υλικό στόκος είναι τρομερά χρήσιμο σε διάφορες εργασίες κατασκευής, μόνωσης αλλά και συντήρησης.

Το πρόβλημα ξεκινά όταν δεν είναι υλικό...

Nikoladim
20-09-2017, 16:44
10123Ακου αποψεις! Για εμενα ειναι 36... εγω διαβασει διαφορα βεβαια.

Lefteris_X
20-09-2017, 17:00
64-bit είναι χααχαχαχαχ (πέραν πλάκας, 36 το βγάζω κι εγώ)

mihalis13
20-09-2017, 17:47
Εγώ 18


Sent from my iPhone using Tapatalk

Gazof
20-09-2017, 18:04
36 και εγώ. Βέβαια λόγω φύσης του quiz και κάποια άλλη απάντηση που βασίζεται στην λογική θα θεωρείται σωστή.

Το 18 βγαίνει αν κάνουμε πραγματικά τις πράξεις
11x11 = 121 = 1+2+1 = 4
22x22 = 484 = 4+8+4 = 16
33x33 = 1089 = 1+0+8+9 = 18

Christos33
20-09-2017, 20:41
Εγώ 18


Sent from my iPhone using TapatalkΠως το έβγαλες αυτό;
Κ εγώ 36 το βλέπω, από ότι κατάλαβα
Edit
Απάντησε ο Gazof thx
Edit
Αρα παιζουν πολλα γιατι;
1+1x1+1=4
2+2x2+2=16
3+3x3+3=36
Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sgt_Greco
23-09-2017, 14:32
Παιδες, ηρθαν κατι ΕΝΦΙΑ επιστολες.
Στην αρχη μου περασε απο το μυαλο οτι εχουμε απατεωνα Π/Θ που μοιραζε κουτοχορτο στους χορευτες του Συνταγματος.
Το ξανασκεφτηκα ομως και πιστευω οτι καποιος χακαρε το ΥΠΟΙΚ.
Ετσι δεν ειναι;
ε;

Lefteris_X
23-09-2017, 14:45
Όπως πάει σε λίγο μαζί με το φαγητό θα τρώμε και χαρτοπετσέτες, ώστε την στιγμή του "fax" να μην χρειάζεται να καταναλώνουμε χαρτί υγείας. Εξαγωγή και ταυτόχρονα άμεσο σκούπισμα/καθαρισμός. Περισσότερη οικονομία δηλαδή.

Thinking forward...

Sgt_Greco
29-09-2017, 20:38
Προσπαθώ να καταλάβω την γοητεία του μη competitive gaming.

PDS
29-09-2017, 21:34
Προσπαθώ να καταλάβω την γοητεία του μη competitive gaming.

Τοσα χρονια προσπαθουσα να καταλαβω το αναποδο.:p

Κατεληξα στο οτι gaming για μενα ειναι story telling, art direction, σκηνοθεσια κ.α. Δηλαδη η art πλευρα του με μια επαρκη δοση challenging.

Sgt_Greco
29-09-2017, 21:51
Τοσα χρονια προσπαθουσα να καταλαβω το αναποδο.:p

Κατεληξα στο οτι gaming για μενα ειναι story telling, art direction, σκηνοθεσια κ.α. Δηλαδη η art πλευρα του με μια επαρκη δοση challenging.

Σεβαστο. Στον πρώτο "γύρο". Στον δεύτερο;

PDS
29-09-2017, 22:09
Σεβαστο. Στον πρώτο "γύρο". Στον δεύτερο;

Καλη ερωτηση.

Δεν υπαρχει δευτερος συνηθως. Οταν με εχει κερδισει στους παραπανω τομεις ενα παιχνιδι, ισως μπορει να υπαρξει και δευτερος, τριτος κλπ.

Σιγουρα βεβαια δεν μπορεις να εχεις την επαναληψη που σου προσφερει ενα multiplayer παιχνιδι.
Ομως παρολο που ξερω οτι μπορω να κολλησω με ενα τετοιο παιχνιδι(πχ τελευταια ειχα κολλησει με το rocket league) το βλεπω και ως χασιμο χρονου, οταν σκεφτομαι οτι θα μπορουσα να ειχα τερματησει για παραδειγμα το persona 4 στο ιδιο χρονικο διαστημα(που απλα εκανα το ιδιο πραγμα στο RL).

jimspy
01-10-2017, 22:17
Spanish lessons....Να τι παθαίνουν οι κάλπες στην προοπτική κ μόνο οτι μπορουν να αλλαξουν κάτι.

Valkyre
02-10-2017, 18:06
Σεβαστο. Στον πρώτο "γύρο". Στον δεύτερο;

Εγω παλι αδυνατω να καταλαβω πως η επαναληψη του ιδιου μοτιβου Χ 1,000 γυρους ειναι κατι το ενδιαφερον και αξιο να σπαταλησω 100αδες ωρες...

Να γυρναω γυρω γυρω στις ιδιες πιστες και να πυροβολαω αλλους gamers μεχρι τελικης πτωσης. Ή οποιαδηποτε αλλη μορφη τετοιου competitive gaming. Ειναι ενα pattern που επαναλαμβανεται ξανα και ξανα και ξανα μεχρι το μυαλο μου να γινει πουρες.

Μιλαω για εμενα ετσι. Οποτε φυσικα προτιμω αντι να παιξω κατι τετοιο, να παιξω κατι πολυ πιο φρεσκο και engaging ή απλα να δω καποια σειρα ή ταινια ή να τα κλεισω ολα τα ρημαδια και να κανω κατι καλυτερο.

Επισης καποια παιχνιδια ειναι φτιαγμενα με τετοιον τροπο που τα επομενα playthroughs εχουν πολυ μεγαλες διαφορες ως εμπειρια απο το αρχικο.

Axilleas_GR
03-10-2017, 10:56
Spanish lessons....Να τι παθαίνουν οι κάλπες στην προοπτική κ μόνο οτι μπορουν να αλλαξουν κάτι.Αντι να ασχολούμαστε με τα αίσχη στην Ισπανία (κατσίκα του γείτονα) καλό θα ήταν να σταματήσουμε να αδιαφορούμε για τον ελέφαντα στο δωμάτιο. Ποιον ελέφαντα δηλαδή, το κεφάλι του βροντοσαυρου να λέμε γιατί το υπόλοιπο σώμα απλά δε χωράει στο δωμάτιο.
Και για να μη μιλάω με υπονοούμενα, είδαμε και το εγχώριο δημοψήφισμα τι αποτέλεσμα είχε και που πήγε η προοπτική να αλλάξει κάτι.
Ήταν δημοκρατικό? Ναι ήταν.
Ήταν ειρηνικό? Ναι ήταν.
Τι απόφαση πήρε ο ελληνικός λαός?
Τι έγινε μετά?



Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
03-10-2017, 10:59
Ξέχασες το "ήταν ασαφες ; Ναι ηταν."

Axilleas_GR
03-10-2017, 11:01
Ξέχασες το "ήταν ασαφες ; Ναι ηταν."Η απάντηση - απόφαση ήταν σαφής.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
03-10-2017, 11:04
Η απάντηση - απόφαση ήταν σαφής.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία τότε. Αν σε ρωτήσω "θες θαλασσινό για μεσημεριανό" και μου πεις "ναι" και εγώ σου φέρω εντόσθια φάλαινας, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία το ποσό σαφής ήταν η απάντηση σου αφού η ερώτηση ήταν ασαφης.

Axilleas_GR
03-10-2017, 11:16
Εμένα πάλι μου φαίνεται σαφέστατο. Δεν είναι και επεξήγηση της διδύμου γενεσης ούτε και του φαινομένου Compton. Και μην παίζουμε με τις λέξεις γιατί μου έρχεται στο μυαλό εκείνη η κρυαδα που λέγαμε πιτσιρίκια:
"Έχεις δει ελέφαντα να κρύβεται πίσω από παπαρούνα?"
"Οχι"
"Ε, είδες τι καλά που κρύβεται?"https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171003/c266baeb9c3af834e84edcb9fd094646.jpg

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
03-10-2017, 11:20
Εννοείται πως ήταν ασαφές.
Όταν το αποδέχεσαι τι επιπτώσεις υπάρχουν; Όταν δεν το αποδέχεσαι;
Έσω λέγαμε βγαίνεις-δεν βγαίνεις έξω από το ευρώ, μετά βγαίνεις-δεν βγαίνεις έξω από την Ε.Ε.
Θα κόψουμε δραχμές. Δεν θα έχουμε κωλοχαρτα κλπ...
Όλα αυτά καθιστούσαν το ερώτημα ασαφές.
Δεν το αποδέχεσαι δεν σημαίνει όμως ότι δεν συμφωνείς και σε κάτι παρόμοιο με λίγο διαφορετικούς όρους..



Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
03-10-2017, 11:22
Εμένα πάλι μου φαίνεται σαφέστατο. Δεν είναι και επεξήγηση της διδύμου γενεσης ούτε και του φαινομένου Compton. Και μην παίζουμε με τις λέξεις γιατί μου έρχεται στο μυαλό εκείνη η κρυαδα που λέγαμε πιτσιρίκια:
"Έχεις δει ελέφαντα να κρύβεται πίσω από παπαρούνα?"
"Οχι"
"Ε, είδες τι καλά που κρύβεται?"


Και ως γνωστόν δεν έγινε δεκτό. Γίνανε δεκτά τα επόμενα 5 σχέδια που ήταν τρις χειρότερα. Κοινώς, τον ήπιαμε.

Axilleas_GR
03-10-2017, 11:26
Και ως γνωστόν δεν έγινε δεκτό. Γίνανε δεκτά τα επόμενα 5 σχέδια που ήταν τρις χειρότερα. Κοινώς, τον ήπιαμε.Bottom line ακριβώς αυτό. Τον ήπιαμε τελικά με ή χωρίς δημοψήφισμα.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Axilleas_GR
03-10-2017, 11:36
Εννοείται πως ήταν ασαφές.
Όταν το αποδέχεσαι τι επιπτώσεις υπάρχουν; Όταν δεν το αποδέχεσαι;
Έσω λέγαμε βγαίνεις-δεν βγαίνεις έξω από το ευρώ, μετά βγαίνεις-δεν βγαίνεις έξω από την Ε.Ε.
Θα κόψουμε δραχμές. Δεν θα έχουμε κωλοχαρτα κλπ...
Όλα αυτά καθιστούσαν το ερώτημα ασαφές.
Δεν το αποδέχεσαι δεν σημαίνει όμως ότι δεν συμφωνείς και σε κάτι παρόμοιο με λίγο διαφορετικούς όρους..



Sent from my iPhone using TapatalkΜιχάλη, οι επιπτώσεις ήταν ασαφεις. Όχι το ερώτημα. Το λες και ο ίδιος μόνος σου.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
03-10-2017, 11:40
Μιχάλη, οι επιπτώσεις ήταν ασαφεις. Όχι το ερώτημα. Το λες και ο ίδιος μόνος σου.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι ακριβώς αυτό που σου είπε ο Λεωνίδας στο παράδειγμα με τα θαλασσινά.
Όταν απλά σου θετουν ένα ερώτημα αλλά δεν ξέρεις πραγματικά πως θα πράξει η Κυβέρνηση είτε βγει ναι είτε όχι τότε το ερώτημα είναι ασαφές.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
03-10-2017, 12:27
Για να μιλάμε με ορθή νόηση:

άρα το πρόβλημα είναι με την κυβέρνηση, όχι με την δήθεν ασάφεια του ερωτήματος.

Δηλαδή τι θέλατε στο ερώτημα; Μια πολιτικο-γεολογικο-οικονομική ανάλυση του τι θα συμβεί μετά;

Είμαστε με τα καλά μας; Ουδείς ξέρεις επακριβώς αυτή την ανάλυση. Κατά προσέγγιση ανάλυση, σόρρυ, είναι μια άθλια ανάλυση για άθλιους αναγνώστες.

Αλλά ακόμα στο πιο υποθετικό sci-fi σενάριο, που ΟΝΤΩΣ μας παρέθεταν ένα κατεβατό 20 σελίδων ανάλυσης, ποιος σκατά έχει τις γνώσεις για να το διαβάσει/μελετήσει/αξιολογήσει πέραν λίγων ατόμων, ανάμεσα στα 10 εκατομμύρια πληθυσμού; Μην αναλωνόμαστε λοιπόν με αστειότητες και απίθανα -ουτοπικά- σενάρια.

Απλά τα πράγματα:

τέθηκε το ερώτημα ΝΑΙ ή ΟΧΙ; Τέθηκε. Ασαφές - σαφές, τέθηκε.

Απαντήσαμε ΟΧΙ; Απαντήσαμε. Τι λάβαμε; Το "ΝΑΙ".

Τι δεν μπορούμε να καταλάβουμε; Τι ακριβώς δεν γίνεται αντιληπτό;

Brexit ή Bremain; Brexit απάντησαν. Brexit θα λάβουν. Οι όποιες συνέπειες (θετικές/αρνητικές) αφορούν αποκλειστικά την έκβαση του δημοψηφίσματος. Αυτό ψήφισες, αυτό θα λάβεις.

Εμείς άλλο ψηφίσαμε, άλλο λάβαμε.

Fail δημοψήφισμα κοινώς.

mihalis13
03-10-2017, 12:40
Μα δεν σου λέει ότι στο όχι δεν το δέχομαι. Δεν δέχομαι το συγκεκριμένο.
Τώρα αν δεχτώ κάτι χειρότερο δεν λέει κάτι. Δεν δέχτηκα όμως τους συγκεκριμένους όρους.
Το δημοψήφισμα σαφώς ήταν fail. Όμως είχαμε και ασαφές ερώτημα.
Του τύπου: θες να σε πηδήξουμε στα 4; Όχι.
Οκ, όχι στα 4 αλλά με όλους τους άλλους τρόπους εμείς θα σε πηδήξουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
03-10-2017, 13:00
Το δημοψηφισμα ηταν μια φαρσα του εντελως χεσμενου εκεινη την εποχη Συριζα, ενα υστατο χαιρε στα αριστερα τους ιδεωδη, οσο ακομα ηταν η Κωσταντοπουλου και η παρεα του Λαφαζανη και ο Τσιπρας δεν ειχε κυριολεκτικα την παραμικρη ιδεα τι στο π... να κανει.

Εγινε λοιπον αυτη η φαρσα, βγηκε το ΟΧΙ και ο Τσιπρας πηγε δηθεν στο Eurogroup να διαπραγματευτει με βαση το οχι, και καλα οτι ο ελληνικος λαος μιλησε και θα χεστουν ολοι απανω τους ξαφνικα, ξερετε οπως θα κουναγαμε τα ντεφια εμεις και τους χορευαμε πεντοζαλι ολους γιατι εμεις οι Ελληνες γ..αμε γενικοτερα. Φτανει λοιπον εκει ο τρομερος διαπραγματευτης μας με την επισης τρομερη διαπραγματευτικη ομαδα του, τον καθιζουν κατω και εκει που παει να μιλησει του βγαινει ενας Σοιμπλε και του λεει: "μεγαλε, παρε εδω αυτον εδω τον τομο 1000 σελιδων με τιτλο GREXIT(που δεν περιμενες ποτε οτι θα στον φερω στο κεφαλι), ο οποιος περιγραφει λεπτομερως την εξοδο σου απο το ευρω και μετα πες μας τι γνωμη σου".

Το ειδε αυτο ο Τσιπρας, ο οποιος πιστευε οτι θα τον παρακαλανε να μεινει η Ελλαδαρα με την τεραστια οικονομικη της δυναμη στην Ευρωπη , χλωμιασε, χεστηκε απανω του, αντιληφθηκε ξαφνικα οτι κανενας δεν προκειται να τον παρακαλεσει να μεινει στην Ευρωπη, οτι βαρεθηκανε καθε βδομαδα να ασχολουνται με την παρτη του, οτι σχεδιο να τον διωξουν εχουν ξεκαθαρο πλεον, συσκεφθηκε λιγακι πιο σοβαρα επι του θεματος και αντιληφθηκε τι σημαινει αυτο για την Ελλαδαρα.

Και οταν το αντιληφθηκε αυτο, κατεβασε τα παντελονια του και τους ειπε "σκιστε με οπως δεν με εσκισε ποτε κανενας"...

Αυτο εγινε και τιποτα αλλο.

Η τεχνης της διαπραγματευσης 101.

Καλυτερα που η φαρσα του οχι εγινε ναι γιατι θα ειχαμε γινει οπως οι καλυτεροι φιλοι του Συριζα, οι Βενεζουελιανοι...

Axilleas_GR
03-10-2017, 13:07
Σωστά όσα λες αλλά έρχονται σε πλήρη αντίθεση με το ποστ περί spannish lessons δημοκρατίας πιο πάνω.
Αυτό ακριβώς είναι και το θέμα. Δε χρειάζεται βία για να ακυρωθεί ένα δημοψήφισμα. Το είδαμε live εγχώρια. Αν και το ισπανικό δημοψήφισμα και η κατάσταση γενικότερα είναι πιο πολύπλοκη.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

jimspy
03-10-2017, 13:29
δεν καταλαβες το σκεπτικο του post spanish lessons.

Nek_Food
03-10-2017, 13:40
Τι καλά... όλα τα PS4 του πλανήτη από σήμερα θα μπορούν να μιλάνε και να γράφουν Ελληνικά, πιστεύω ότι θα είναι όλα τους τρισευτυχισμένα. :ice:

Lefteris_X
03-10-2017, 13:43
Εννοείται ότι κανείς το κατάλαβε, διότι έχουμε εντελώς διαφορετική νοοτροπία ως λαός.

Οι άλλοι ήθελαν να ψηφίσουν και δε πα να φάγανε ξύλο αιματηρό, το έκαναν.

Εμείς δεχτήκαμε την παραμόρφωση του δημοψηφίσματος "αβαβά", δεν τρέχει τίποτα.

Αυτό όμως που άνετα, εντελώς ΑΝΕΤΑ, κάνουμε είναι να αναλύουμε τι έγινε στο παρασκήνιο, λες και ξέρουμε επακριβώς 100% τι έγινε.

Θεωρίες των θεωριών και από πράξεις/αντιδράσεις τίποτα. Hell, εδώ κάναμε την παγκόσμια πατέντα: μαζευόμαστε ως δήθεν αγανακτισμένοι μπροστά στην Βουλή, και μόλις "μυριστήκαμε" ότι δεν είναι αντίδραση per se αλλά πανηγυράκι συνεστίασης, τσουπ αμέσως καντίνες για φαγητό, σουβλάκια, σάντουιτς, "εντάξει μωρέ, κατέβηκα με την παρέα για τζερτζελέ", "κατέβηκα να πιω μια μπύρα και να γνωρίσω άτομα, να κάνουμε κουβέντα", "κατέβηκα για να βρω γκόμενα" και ότι άλλο κουλό δεν μπορώ να σκεφτώ.

Ezio
03-10-2017, 13:52
Spanish lessons....Να τι παθαίνουν οι κάλπες στην προοπτική κ μόνο οτι μπορουν να αλλαξουν κάτι.
Οι κάλπες δεν παθαίνουν τίποτα στην προοπτική του να αλλάξει κάτι, αν ήταν έτσι τότε δεν θα είχε γίνει ούτε το ελληνικό δημοψήφισμα (ο Τσίπρας δεν το ακολούθησε, αλλά ψηφοφορία έγινε), το δημοψήφισμα για την έξοδο του Ηνωμένου Βασιλείου από την Ε.Ε. και οι περσινές αμερικάνικες εκλογές (δες τι έγινε αφού βγήκε ο Trump, πχ. το Women's March). Το να παίρνουμε ένα γεγονός (που αφορά και ένα παράνομο δημοψήφισμα) και να το αναγάγουμε σε γενική αλήθεια είναι λάθος.

Για τα υπόλοιπα που ειπώθηκαν στην κουβέντα όσον αφορά το ελληνικό δημοψήφισμα, όσο η πλειοψηφία έχει τόση δύναμη πάνω στο άτομο είτε άμεσα (μέσω δημοψηφίσματος) είτε έμμεσα (μέσω εκλογών για κυβέρνηση), φυσικά και το άτομο θα ζει με την ελπίδα να γίνει το σωστό, ασχέτως των δικών του επιλογών. Αυτό νομίζω είναι το βαθύτερο πρόβλημα, το τι ψηφίστηκε, το τι έγινε, είναι συμπτώματα, πάρα πολύ σοβαρά, αλλά το πρόβλημα είναι, κατά την γνώμη μου, βαθύτερο.

Valkyre
03-10-2017, 14:02
Αυτό όμως που άνετα, εντελώς ΑΝΕΤΑ, κάνουμε είναι να αναλύουμε τι έγινε στο παρασκήνιο, λες και ξέρουμε επακριβώς 100% τι έγινε.



Δεν χρειαζεται να ξερει κανεις το 100% Λευτερη για να αντιληφθει οτι η διαπραγματευση του Συριζα ηταν για τα μπαζα. Το οτι εμπλουτισα με ολιγον λαικισμο το ποστ μου δεν αναιρει οτι απετυχαν παταγωδως στο να εκπληρωσουν τις υποσχεσεις τους. Οτι πηγαν για μαλλι και βγηκαν κουρεμενοι. Οτι στο τελευταιο eurogroup τον διελυσαν τον Τσιπρα και τον επιασαν αδιαβαστο οταν του παρουσιασανε το GREXIT ετοιμο.

Αλλα δεν ειναι αυτο καν το θεμα...

Δεν ηταν μονο φαρσα το δημοψηφισμα του ΝΑΙ ή του ΟΧΙ... η μεγαλυτερη φαρσα ηταν το γεγονος οτι ο Συριζα βγηκε κυβερνηση και καταφερε να πεισει ενα τεραστιο μερος του ελληνικου λαου οτι "γμαμε και δερνουμε και θα κλασουν ολοι μεντες με την παρτη μας και θα σκισουμε τα μνημονια και θα τους χορευουμε πεντοζαλι"... αυτη ηταν η μεγαλυτερη φαρσα. Και ειναι και το πιο λυπηρο της υποθεσης.

ΥΓ: Και οχι δεν υποστηριζω οτι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ειναι τιποτα textbook κυβερνησεις ή οτι εκπληρωναν τις υποσχεσεις τους κλπ κλπ. Βοθροι ειναι και αυτοι με πρωταρχηγο τον Ανδερα τον Παπανδρεου και τους Καραμανληδες. Αλλα δεν θελω να μπω σε αυτα τα χοωραφια τωρα... Εκει που προσπαθω να εστιασω ειναι το γεγονος οτι η ελληνικη νοοτροπια ειναι βασισμενη στο "να βολεψω την παρτη μου και οι αλλοι να κοψουν τον λαιμο τους. Ακομα και αν αυτο σημαινει οτι ολα τα σκατα θα τα φανε τα παιδια μου και τα παιδια των παιδιων μου".

Axilleas_GR
03-10-2017, 14:04
δεν καταλαβες το σκεπτικο του post spanish lessons.Σίγουρα το ερμήνευσα από μια όψη. Αν δε σου κάνει κόπο είτε εδώ, είτε με pm εξήγησε μου τι εννοούσες για να μιλάμε στην ίδια βάση και να μη γράφω βλακειες.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

jimspy
03-10-2017, 14:37
Πρώτον δεν λες βλακειες και ισχύουν αυτά που λες.... Αλλά όταν ο τσιπρας από την αρχή έλεγε ότι η θέση της Ελλάδας είναι στην εε τότε ξέρεις ότι τίποτα ουσιαστικά δεν θα αλλάξει γιατί είτε καλύτερα είτε χειρότερα η Ελλάδα δεν πρόκειται να ξεφύγει από το μαντρι... Επομένως το δημοψήφισμα δεν ήταν κάτι που θα έφερνε αλλαγή αλλά ηταν απλά ένα επιπλέον όπλο διαπραγματευσης για καλύτερη θέση στο μαντρι που τελικά δεν χρήσιμεψε για διάφορους λόγους που ο καθένας μπορεί να ερμηνεύσει κατά το δοκούν....
Κάτι τραμπ και αγγλιες τα προσπεράσει για τους ίδιους λόγους ότι τίποτα ουσιαστικά δεν άλλαξε για κανέναν μιας και η Αμερική την ίδια πολιτική ακολουθεί και Αγγλία ήταν έτσι και αλλιώς εκτός νομισματική ένωσης οπότε η έξοδος της δεν ταρακουνησε ιδιαίτερα ούτε την ίδια ούτε κάποιον άλλο.... Στην προοπτική όμως να χωριστεί μια χώρα στα δύο με τις οποίες οικονομικό πολιτικές εξελίξεις θα μπορούσε να επιφέρει κάτι τέτοιο η αντίδραση ήταν οι κάλπες να καταστρέφουν γρήγορα και βίαια.... Με πιο απλά λόγια καλές οι εκλογές οι κάλπες κτλ αρκεί να μην μας χαλάνε το παιχνίδι


Εντάξει αυτή η αυτόματη διορθώση στα κινητά πρέπει να σταματήσει... Αλλά ντ αλλων

Lefteris_X
03-10-2017, 15:16
Δυστυχώς να βράσω την μνήμη μου δεν θυμάμαι ποιος το είχε πει:

Αν οι δημοκρατικές εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν κάτι, πολύ απλά δεν θα επιτρέπονταν.



Σαφές; Κατανοητό;

Ezio
03-10-2017, 15:17
Πρώτον δεν λες βλακειες και ισχύουν αυτά που λες.... Αλλά όταν ο τσιπρας από την αρχή έλεγε ότι η θέση της Ελλάδας είναι στην εε τότε ξέρεις ότι τίποτα ουσιαστικά δεν θα αλλάξει γιατί είτε καλύτερα είτε χειρότερα η Ελλάδα δεν πρόκειται να ξεφύγει από το μαντρι... Επομένως το δημοψήφισμα δεν ήταν κάτι που θα έφερνε αλλαγή αλλά ηταν απλά ένα επιπλέον όπλο διαπραγματευσης για καλύτερη θέση στο μαντρι που τελικά δεν χρήσιμεψε για διάφορους λόγους που ο καθένας μπορεί να ερμηνεύσει κατά το δοκούν....
Κάτι τραμπ και αγγλιες τα προσπεράσει για τους ίδιους λόγους ότι τίποτα ουσιαστικά δεν άλλαξε για κανέναν μιας και η Αμερική την ίδια πολιτική ακολουθεί και Αγγλία ήταν έτσι και αλλιώς εκτός νομισματική ένωσης οπότε η έξοδος της δεν ταρακουνησε ιδιαίτερα ούτε την ίδια ούτε κάποιον άλλο.... Στην προοπτική όμως να χωριστεί μια χώρα στα δύο με τις οποίες οικονομικό πολιτικές εξελίξεις θα μπορούσε να επιφέρει κάτι τέτοιο η αντίδραση ήταν οι κάλπες να καταστρέφουν γρήγορα και βίαια.... Με πιο απλά λόγια καλές οι εκλογές οι κάλπες κτλ αρκεί να μην μας χαλάνε το παιχνίδι


Εντάξει αυτή η αυτόματη διορθώση στα κινητά πρέπει να σταματήσει... Αλλά ντ αλλων
Ακόμα και να θέλει ο Τσίπρας να είμαστε στην ΕΕ, το δημοψήφισμα, σαν όπλο διαπραγμάτευσης (χωρίς να κρίνω αν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί έτσι ή αν ήταν έτσι) πήγε να κάνει μια αλλαγή, την καλύτερη θέση στο μαντρί που λες. Αν ήταν να μην αλλάξει τίποτα, τότε πολύ απλά δεν θα έκανε δημοψήφισμα από την αρχή, ίσα ίσα δεν θα υπήρχε το 60 τοις εκατό του λαού (αν θυμάμαι καλά) να του πει ότι θέλει να είναι εκτός ευρώ, ώστε να του δημιουργεί πίεση μετά. Θα έμενε στην ΕΕ και δεν θα έδινε λόγο σε κανένα.
Με τον Trump και να μην άλλαξαν τα πράγματα (που άλλαξαν, δες τι κατακραυγή δέχεται, συν το τι γίνεται με τους ναζί και λοιπούς ρατσιστές στην αμερική, π.χ. κάνουν κανονικά διαδηλώσεις), ο ίδιος θέλει να κάνει διαφορετικά πράγματα από τους προηγούμενους, π.χ το τείχος και την κατάργηση του Obamacare. Μπορεί κάποιος να πει ότι δεν θα τα κάνει τελικά, αλλά αν το πάμε έτσι, πρέπει να λέμε μετά ότι είτε βγει η Χρυσή Αυγή είτε βγει η Ένωση Κεντρώων είτε οι Οικολόγοι Πράσινοι στις επόμενες εκλογές δεν έγινε και κάτι. Θα γίνει όμως, μια κυβέρνηση Χρυσής Αυγής θα ακολουθήσει διαφορετική πολιτική (π..χ στους μετανάστες και στην εκπαίδευση) σε σχέση με μία κυβέρνηση Σύριζα ή μια κυβέρνηση Νέας Δημοκρατίας.
Για την Αγγλία δεν το έχω ψάξει το θέμα πολύ, αλλά και πάλι βλέπω να υπάρχει κόσμος εναντίον του Brexit. Πρέπει και να δούμε τι θα γίνει όταν αποκοπεί οριστικά από την ΕΕ.

mihalis13
03-10-2017, 15:18
Ακριβώς.
Για την ακρίβεια η φράση είναι:
«Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες»
Βέβαια ούτε εγώ θυμάμαι ποιος το είχε πει


Sent from my iPhone using Tapatalk

jimspy
03-10-2017, 15:27
Emma Goldman

Axilleas_GR
03-10-2017, 15:27
Δυστυχώς να βράσω την μνήμη μου δεν θυμάμαι ποιος το είχε πει:

Αν οι δημοκρατικές εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν κάτι, πολύ απλά δεν θα επιτρέπονταν.



Σαφές; Κατανοητό;
Ακριβώς.
Για την ακρίβεια η φράση είναι:
«Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες»
Βέβαια ούτε εγώ θυμάμαι ποιος το είχε πει


Sent from my iPhone using TapatalkEmma Goldman.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

jimspy
03-10-2017, 15:44
Και ακριβώς για αυτό το δημοψήφισμα στην κατάλωνια το έβγαλαν παράνομο και προσπάθησαν να το διαλύονται με οποιοδήποτε τρόπο

Y. Γ Δεν νομίζω να συγκλονίζει τον κόσμο η κατάργηση του Obama care ούτε να πέφτει κάνεις από τα σύννεφα ότι οι ΗΠΑ ζεχνουν ρατσισμό και φασίστες...

Ezio
03-10-2017, 16:09
Σε ειδησεογραφικά μέσα βλέπω ότι είναι παράνομο βάσει συντάγματος, δεν το έβγαλαν με το έτσι θέλω παράνομο.
Η κατάργηση του Obamacare είναι μια αλλαγή. Και φυσικά και υπάρχει ρατσισμός και φασισμός στην Αμερική, αλλά αυτό που γίνεται τώρα με τις πορείες και τις ομιλίες των ρατσιστών και των φασιστών δεν το έχω ξαναδεί. Όπως και το πόσο έντονη είναι η αντίδραση εναντίον αυτών.

Valkyre
03-10-2017, 16:17
Και ακριβώς για αυτό το δημοψήφισμα στην κατάλωνια το έβγαλαν παράνομο και προσπάθησαν να το διαλύονται με οποιοδήποτε τρόπο

Y. Γ Δεν νομίζω να συγκλονίζει τον κόσμο η κατάργηση του Obama care ούτε να πέφτει κάνεις από τα σύννεφα ότι οι ΗΠΑ ζεχνουν ρατσισμό και φασίστες...

Προσπαθουν αλλα ακομα δεν τα εχουν καταφερει, εκτος και αν εχω χασει επισοδεια? Και μονο φυσικα που προσπαθουν να καταργησουν κατι τετοιο απλα για πολιτικη σκοπιμοτητα, τα λεει ολα. Εχουν καταληξει σε μια κατασταση οπου η οπλοκατοχη θεωρειται δικαιωμα, ενω η προσβαση στην υγεια προνομιο...

Δεν ειναι βεβαια τοσο συγκλονιστικο διοτι ειναι απορροια πολυετων διαβουλευσεων και γεγονοτων δυστυχως. Η αμερικη φοβαται, ο Τραμπ ειναι οτι καλυτερο στο να καλλιεργει αυτην την αισθηση φοβου και μισους στους απαιδευτους και χωρις ηλιο μοιρα, με αποτελεσμα αυτο το απολοιφαδι να καταληξει να ειναι Πλανηταρχης και να βγαζει το αχτι του το καθε αποβρασμα της κοινωνιας.

Τυχαιο οτι απο την στιγμη που ανελαβε την εξουσια εχουν αυξηθει τα περιστατικα ρατσισμου και φασισμου στο κατακορυφο? Οχι. Συγκλονιστικο? Ουτε. Δυστυχως.

Απο την μια αυτος, απο την αλλη ο Κιμ, ειμαστε σε καλα χερια!

Lefteris_X
03-10-2017, 16:18
Δεν το έχεις ξαναδεί γιατί δεν ζεις και τα τόσα πολλά χρόνια.

Βιβλία ίσως; Που αναφέρουν και περιγράφουν την φασιστο-νοοτροπία που περιφέρεται ανά δεκαετίες;

Απλώς τώρα με Τράμπ, μπορεί να εκδηλωθεί χωρίς αναστολές. Αυτή είναι η μοναδική διαφορά.



I have a dream....

(δεν ήταν κιόλας 100 χρόνια πριν)

Ezio
03-10-2017, 16:32
Δεν το έχεις ξαναδεί γιατί δεν ζεις και τα τόσα πολλά χρόνια.

Βιβλία ίσως; Που αναφέρουν και περιγράφουν την φασιστο-νοοτροπία που περιφέρεται ανά δεκαετίες;

Απλώς τώρα με Τράμπ, μπορεί να εκδηλωθεί χωρίς αναστολές. Αυτή είναι η μοναδική διαφορά.



I have a dream....

(δεν ήταν κιόλας 100 χρόνια πριν)
Ακόμα και να ήταν αυτό η μοναδική διαφορά, και πάλι στηρίζει την θέση μου.

Lefteris_X
03-10-2017, 16:48
Δεν διατύπωσες θέση, απλώς έκανες μια διαπίστωση.

Ε, διαπίστωση τι εστί; Αυτό που είδαν τα δικά σου μάτια/άκουσαν τα δικά σου αυτιά, "δούλεψε" το δικό σου μυαλό. Ούτε θέση, ούτε τίποτα. Μια απλή διαπίστωση.

Και σου είπα λοιπόν (πιο λιανά τώρα) : αυτά προϋπήρχαν. Τώρα φαίνονται πιο πολύ και πιο ευθαρσώς λόγω Τραμπ. Όχι όμως ότι ο Τραμπ τα "γέννησε".

Άρα ναι, καμία θέση, αντιθέτως απλή (προσωπική κιόλας) διαπίστωση.

Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα. Όσοι έχουν ζήσει ΗΠΑ για χρόνια αυτά τα γνωρίζουν.

Ezio
03-10-2017, 17:14
Δεν διατύπωσες θέση, απλώς έκανες μια διαπίστωση.

Ε, διαπίστωση τι εστί; Αυτό που είδαν τα δικά σου μάτια/άκουσαν τα δικά σου αυτιά, "δούλεψε" το δικό σου μυαλό. Ούτε θέση, ούτε τίποτα. Μια απλή διαπίστωση.

Και σου είπα λοιπόν (πιο λιανά τώρα) : αυτά προϋπήρχαν. Τώρα φαίνονται πιο πολύ και πιο ευθαρσώς λόγω Τραμπ. Όχι όμως ότι ο Τραμπ τα "γέννησε".

Άρα ναι, καμία θέση, αντιθέτως απλή (προσωπική κιόλας) διαπίστωση.

Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα. Όσοι έχουν ζήσει ΗΠΑ για χρόνια αυτά τα γνωρίζουν.
Η θέση μου ήταν το ότι οι εκλογές μπορούν να φέρουν αλλαγές. Το ότι λες ότι η φασιστο-νοοτροπία στην Αμερική έγινε πιο έκδηλη με τον Trump δηλώνεις ότι έγινε μια αλλαγή. Αν αναφέρεσαι μόνο στο τι συμβαίνει με τον φασισμό στην Αμερική και όχι για το αν οι εκλογές μπορούν ή όχι να φέρουν αλλαγές, τότε σόρι, κατάλαβα λάθος, απλά επειδή μιλούσα γι' αυτό με τον jimspy νόμιζα ότι πήρες θέση.

jimspy
03-10-2017, 17:44
προφανως δεν εχεις καταλαβει τον ορο ριζικη αλλαγη...μιλαμε για αλλαγες που αλλαζουν του ρου κ την ιστορια μιας χωρας σε γεωοπολιτικα οικονομικα κ κοινωνικα επιπεδα με αντικτυπο σε ολοκληρη την Ευρωπη αν οχι σε ολοκληρο τον πλανητη κ οχι για την καταργηση του ομπαμα κεαρ κ για το αν οι ρατσιστεσ εκαναν 3 περισσοτερες δημοσιες εμανισεις στις Ηπα απο οτι την προηγουμενη φορα η αν ο σαμαρας εκλεισε την ερτ κ ο τσιπρασ την ξανανοιξε γιατι το επιχειρημα σου περι ομπαμα κεαρ ειναι αλλαγη τετοιου βεληνεκους.....

Sgt_Greco
03-10-2017, 20:47
Το δημοψηφισμα ηταν μια φαρσα του εντελως χεσμενου εκεινη την εποχη Συριζα, ενα υστατο χαιρε στα αριστερα τους ιδεωδη, οσο ακομα ηταν η Κωσταντοπουλου και η παρεα του Λαφαζανη και ο Τσιπρας δεν ειχε κυριολεκτικα την παραμικρη ιδεα τι στο π... να κανει.

Εγινε λοιπον αυτη η φαρσα, βγηκε το ΟΧΙ και ο Τσιπρας πηγε δηθεν στο Eurogroup να διαπραγματευτει με βαση το οχι, και καλα οτι ο ελληνικος λαος μιλησε και θα χεστουν ολοι απανω τους ξαφνικα, ξερετε οπως θα κουναγαμε τα ντεφια εμεις και τους χορευαμε πεντοζαλι ολους γιατι εμεις οι Ελληνες γ..αμε γενικοτερα. Φτανει λοιπον εκει ο τρομερος διαπραγματευτης μας με την επισης τρομερη διαπραγματευτικη ομαδα του, τον καθιζουν κατω και εκει που παει να μιλησει του βγαινει ενας Σοιμπλε και του λεει: "μεγαλε, παρε εδω αυτον εδω τον τομο 1000 σελιδων με τιτλο GREXIT(που δεν περιμενες ποτε οτι θα στον φερω στο κεφαλι), ο οποιος περιγραφει λεπτομερως την εξοδο σου απο το ευρω και μετα πες μας τι γνωμη σου".

Το ειδε αυτο ο Τσιπρας, ο οποιος πιστευε οτι θα τον παρακαλανε να μεινει η Ελλαδαρα με την τεραστια οικονομικη της δυναμη στην Ευρωπη , χλωμιασε, χεστηκε απανω του, αντιληφθηκε ξαφνικα οτι κανενας δεν προκειται να τον παρακαλεσει να μεινει στην Ευρωπη, οτι βαρεθηκανε καθε βδομαδα να ασχολουνται με την παρτη του, οτι σχεδιο να τον διωξουν εχουν ξεκαθαρο πλεον, συσκεφθηκε λιγακι πιο σοβαρα επι του θεματος και αντιληφθηκε τι σημαινει αυτο για την Ελλαδαρα.

Και οταν το αντιληφθηκε αυτο, κατεβασε τα παντελονια του και τους ειπε "σκιστε με οπως δεν με εσκισε ποτε κανενας"...

Αυτο εγινε και τιποτα αλλο.

Η τεχνης της διαπραγματευσης 101.

Καλυτερα που η φαρσα του οχι εγινε ναι γιατι θα ειχαμε γινει οπως οι καλυτεροι φιλοι του Συριζα, οι Βενεζουελιανοι...


ΛΟΛ. Πραγματικό ξεβρακωμα.

Όσο για τους πλούσιους Καταλανούς που δε πολυγουσταρουν να πληρώνουν για τα φτωχαδακια του νότου αποτελεί έκπληξη η συμπαράσταση των εδώ συντρόφων. Είμαι σίγουρος ότι με την ίδια ζέση θα υποστηρίξουν το κίνημα της Λεγκας του Βορά στην Ιταλία για την απόσχιση από τους φτωχομπινεδες Σικελους του νότου.

Ezio
03-10-2017, 21:27
προφανως δεν εχεις καταλαβει τον ορο ριζικη αλλαγη...μιλαμε για αλλαγες που αλλαζουν του ρου κ την ιστορια μιας χωρας σε γεωοπολιτικα οικονομικα κ κοινωνικα επιπεδα με αντικτυπο σε ολοκληρη την Ευρωπη αν οχι σε ολοκληρο τον πλανητη κ οχι για την καταργηση του ομπαμα κεαρ κ για το αν οι ρατσιστεσ εκαναν 3 περισσοτερες δημοσιες εμανισεις στις Ηπα απο οτι την προηγουμενη φορα η αν ο σαμαρας εκλεισε την ερτ κ ο τσιπρασ την ξανανοιξε γιατι το επιχειρημα σου περι ομπαμα κεαρ ειναι αλλαγη τετοιου βεληνεκους.....
Θεωρείς ότι η Αμερική και άλλες χώρες όπως η Γερμανία που έχουν κανονικά εκλογές δεν μπορούν να έχουν αντίκτυπο σε όλον τον πλανήτη με αυτούς που εκλέγουν; Επίσης, επειδή έγινε παράνομα ένα δημοψήφισμα και η κυβέρνηση το σταμάτησε δεν σημαίνει ότι υπάρχει κάποιος πίσω από τις εκλογές που μετράει συνέπειες και αποφασίζει να τις σταματήσει με το έτσι θέλω. Κάτι τέτοιο θα ήταν να γινόταν ένα πραξικόπημα στην Ισπανία για παράδειγμα.

jimspy
03-10-2017, 21:38
....κ εδω βλεπουμε αγνους φτωχους ισπανουσ πατριωτες κ φιλελευθερους οπαδους του ραχοι να διαδηλωνουν κατα του δημοψηφισματος χαιρετοντας αρχαιοελληνικα τον ηλιο
https://twitter.com/CatalanVoices/status/914119963518099456/video/1

τεσπα πληροφοριακα κ μονο το αυτονομιστικο κινημα τησ καταλονιας κρατα απο τον 18 αιωνα κ ηταν παντα επικαιρο στην περιοχη κ φυσικα τα αιτια του δεν ειναι τοσο ρηχα οσο μπορεισ να τα βλεπεις ....... οι διαφορες ειναι τεραστιες με την υπολοιπη ισπανια τοσο γλωσσικα , πολιτιστικα , οικονομικα , πολιτισμικα κ δεν συμμαζευεται.................οπως κ αυτα των αλλων ΄΄πλουσιων ΄΄ της ιβιρικης των βασκων

- - - Updated - - -


Θεωρείς ότι η Αμερική και άλλες χώρες όπως η Γερμανία που έχουν κανονικά εκλογές δεν μπορούν να έχουν αντίκτυπο σε όλον τον πλανήτη με αυτούς που εκλέγουν; Επίσης, επειδή έγινε παράνομα ένα δημοψήφισμα και η κυβέρνηση το σταμάτησε δεν σημαίνει ότι υπάρχει κάποιος πίσω από τις εκλογές που μετράει συνέπειες και αποφασίζει να τις σταματήσει με το έτσι θέλω. Κάτι τέτοιο θα ήταν να γινόταν ένα πραξικόπημα στην Ισπανία για παράδειγμα.
πωσ δεν εχουν.....αλλα μιλαμε για αλλαγες....αν πχ η γερμανια δηλωνε οτι ευγει απο την εε ...θα ειχε αντικτυπο κ θα ηταν ριζικη αλλαγη κ θα επηρεαζε ολους......αν πει κλεινω την λουφτχανσα απλα θα γινει πρωτοσελιδο την επομενη μερα κ την μεθεπομενη θα διαβαζουμε παλι για τον τσιπρα.....

Ezio
03-10-2017, 22:00
πωσ δεν εχουν.....αλλα μιλαμε για αλλαγες....αν πχ η γερμανια δηλωνε οτι ευγει απο την εε ...θα ειχε αντικτυπο κ θα ηταν ριζικη αλλαγη κ θα επηρεαζε ολους......αν πει κλεινω την λουφτχανσα απλα θα γινει πρωτοσελιδο την επομενη μερα κ την μεθεπομενη θα διαβαζουμε παλι για τον τσιπρα.....
Δεν διαφωνώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσει κάποιος την γερμανική κυβέρνηση από το να φύγει απο την ΕΕ.

Sgt_Greco
03-10-2017, 23:44
....κ εδω βλεπουμε αγνους φτωχους ισπανουσ πατριωτες κ φιλελευθερους οπαδους του ραχοι να διαδηλωνουν κατα του δημοψηφισματος χαιρετοντας αρχαιοελληνικα τον ηλιο
https://twitter.com/CatalanVoices/status/914119963518099456/video/1

Εδώ βλέπουμε 10 ζαβά που έμαθες και τι ψηφίζουν.

Αν οι πηγές σου είναι το τουιτερ να σου βρω κι εγώ φώτο και βίντεακια από 100+ νεκρούς πολίτες, παιδιά τα περισσότερα, από φασιστομπατσους του Μαδούρο που τους έχεις κάνει γαργάρα; Θες;

jimspy
04-10-2017, 05:45
ξεχασες κ τη Μαρφιν


κοιτα το θεμα ξεκινησε κ ειναι κατα ποσο μπορει κ επιτρεπεται στην καλπη να φερει ριζικες αλλαγεσ με αφορμη το καταλονικο δημοψηφισμα....για αλλη μια φορα κανεις προσπαθειοες να φερεις την κουβεντα οπου σε βολευει χρησιμοποιοντας ανωριμα , ανιστοριτα, αφελη κ πεζα επιχειρηματα περι πλουσιων καταλανων , χαζες διαπιστωσεις κ συμπερασματα περι στηριξης τησ αυτονομιας τησ καταλονιασ κ κατι τουλαχιστον γελοιες σοφιστειες περι λιγκασ του βορα ....κ ολα αυτα για να καταληξεις να μιλας για αλλη μια φορα για μαδουρους, σταλιν κτλ...δυστυχως ωσ εκει εισαι .....να προσπαθεισ παλι να τραβηξεις την προσοχη προκαλοντας εντασεις.......
επι του θεματος δεν εχεις να πεισ παλι τιποτα ....

Axilleas_GR
04-10-2017, 12:37
@jimspy
Εχθές λόγω εργασίας δε μπορούσα να απαντήσω και από όσο διαβάζω έχει προχωρήσει η συζήτηση με αποτέλεσμα να έχω πολλά στο μυαλό μου τα οποία θα προσπαθήσω όσο το δυνατόν να τα βάλω σε μια σειρά. Το ξέρω ότι δε γράφω βλακειες αλλά αν κοιτάμε τα πράγματα από διαφορετική σκοπιά δε βγάζουμε στο τέλος νόημα γιατί ο καθένας λέει τα δικά του. Στο θέμα της συζήτησης όμως.
Οι κάλπες και γενικότερα οι εκλογές και το δημοψήφισμα έχουν τη δυνατότητα αλλά και τη δύναμη να αλλάξουν τα πράγματα σε μια χώρα. Κάποιες φορές ριζικά και άμεσα, εντός λίγων μηνών, κάποιες άλλες μακροπροθεσμα και σιγά σιγά. Μην περιμένεις βαρύγδουπες αλλαγές που να έχουν συνταρακτικό αντίκτυπο στη δημόσια ζωή ενός έθνους. Αν κάθε τέσσερα χρόνια, σύμφωνα με το ελληνικό πολίτευμα, έχουμε εκλογές που αλλάζουν ριζικά το τρόπο ζωής μας θα είχαμε ένα χάος και κανένας δε θα ήξερε τι του γίνεται. Οι αλλαγές και οι συνέπειες της επιλογής μας στη κάλπη έρχονται αργότερα και εξελίσσονται τόσο αργά ώστε δίνουν στο πολίτη το χρόνο και την ευκαιρία να προσαρμοστεί.
Οι περισσοτερες ριζικές αλλαγές κατά την ιστορία της Ελλάδος αλλά και της Ευρώπης, που αλλάζουν την ιστορία ενός έθνους, προέρχονται συνήθως από πιο βίαιες καταστάσεις είτε σε τοπικό επίπεδο (εμφύλιος, τοπικός πόλεμος με άλλη χώρα, πραξικόπημα - χούντα, διάσπαση) είτε σε παγκόσμιο επίπεδο (παγκόσμιος πόλεμος πχ.) Όχι ότι δεν έχουν συμβεί ιστορικά γεγονότα που έχουν αλλάξει ένα έθνος με ειρηνικό τρόπο αλλά είναι συγκριτικά λιγότερες οι περιπτώσεις.
Όλα αυτά βέβαια που σου γράφω είναι αμπελοφιλοσοφιες έτσι? Όσον αφορά τη δημοκρατία στην Ελλάδα και το τρόπο με τον οποίο αυτή έχει εξελιχθεί έως σήμερα μου δημιουργεί το εξής ερώτημα. Τελικά έχουμε δημοκρατία ή μια εκλεγμένη ολιγαρχία όπου κάνουν ότι είναι δυνατόν για να εξυπηρετούν το προσωπικό συμφέρον και τη παραμονή στη καρέκλα?
Αν πάρω παράδειγμα το ελληνικό δημοψήφισμα ενώ ήταν νόμιμο, δημοκρατικό, ειρηνικό (σαφές ή ασαφές έχω εκφράσει τη γνώμη μου) τελικά το αποτέλεσμα ήταν να το καταστήσει άκυρο ο ίδιος ο πρωθυπουργός.
Να σου πω και κάτι ακόμα? Σκατα απόφαση ήταν έτσι και αλλιώς από την αρχή. Έχεις οδηγήσει τη χώρα σε πρόωρες εκλογές με αφορμή την εκλογή του προέδρου της δημοκρατίας. Ποτέ ξανά δεν έχουμε πάει σε εκλογές κατά αυτό το τρόπο. Είχες την εποχή εκείνη τη δυναμική να πάρεις τη διακυβέρνηση της χώρας στα χέρια σου και τη πήρες. Ένα εξάμηνο μετά ζητάς τη τύχη της χώρας να την αποφασίσει ο ελληνικός λαός που υποφέρει τόσα χρόνια?
Τι σκατα πρωθυπουργός είσαι δηλαδή? Τα περί διαπραγματευτικου όπλου για μένα είναι απλά δικαιολογίες. Πήγαινε στο eurogroup και κάνε διαπραγματευση σαν αρχηγός κράτους. Δυστυχώς η αδυναμία να διαχειριστεί τη καυτή πατάτα έγινε έκδηλη σχεδόν από την αρχή. Ένα εξάμηνο ειμασταν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας λόγω "δημιουργικής ασαφειας" και "δίκαιης και έντιμης διαπραγματευσης" με αποτέλεσμα να πάμε σε εκροη κεφαλαίων που τελικά οδήγησαν σε capital control και σε μνημόνιο χειρότερο από αυτό που ερχόταν.
Δεν αμφιβάλλω ότι ο Τσιπρας είχε όλη τη διάθεση, το όνειρο και την ελπίδα ότι θα έκανε τη διαφορά υπολογιζοντας και στη στήριξη των ευρωπαϊκών χωρών του νότου. Η πραγματικότητα και τελικά η έλλειψη υποστήριξης που περίμενε τον προσγείωσε άτσαλα. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι υπολόγισε και σε ρωσική βοήθεια - δανειοδοτηση. Μόλις του ανακοινώθηκε το επιτόκιο ανακρουσε πρύμνα και γύρισε κακην κακώς πίσω. Αυτό το λέω γιατί μερικοί μερικοί (όχι από το φόρουμ) περιμένουν το ξανθό γένος να μας σώσει. (Γελάνε και τα τσιμέντα)
Εν κατακλείδι, ναι οι εκλογές επιφέρουν αλλαγές αρκεί και η πολιτική σκηνή να ακολουθεί και να υπηρετεί πρώτα τα συμφέροντα της χώρας ανεξάρτητα από το πολιτικό κόστος και κυρίως να σέβεται τη λαϊκή απόφαση ενός δημοψηφισματος. Είτε για καλό είτε για κακό. Η Αγγλία με το Brexit έχει πολύ δρόμο μπροστά της και τελικά πιστεύω θα της βγει σε κακό παρά σε καλό. Η απόφαση όμως του αγγλικού λαού έγινε σεβαστή.
Και κάτι τελευταίο. Λέτε για ρατσισμό - φασισμό κτλ. Δυστυχώς αυτό που παρατηρώ είναι παίρνει σιγά σιγά μεγάλες διαστάσεις το όλο θέμα και κάποια στιγμή αν δεν αντιμετωπιστει με σύνεση θα γιγαντωθει επικίνδυνα. Μετά την Ελλάδα, Γαλλία, Ολλανδία, Αυστρία σειρά πήρε τώρα και η Γερμανία με την άνοδο των ποσοστών του AfD στη γερμανική βουλή. Έτσι συμβαίνει όταν οι κυβερνήσεις αντί να υπηρετούν τα εθνικά συμφέροντα ακολουθούν νεφελώδη πολυπολιτισμικα ιδεολογήματα. Οι κοινωνίες βρίσκουν άλλους πολιτικούς τρόπους να εκφραστούν.
Καλημερες.
Ευχαριστώ και συγνώμη αν έγραψα σεντόνι.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sgt_Greco
04-10-2017, 14:06
Τζιμακος. Ανθρωπιστης. Ειρωνιουλες με ανθρωπους που καηκαν ζωντανοι στη δουλεια τους.


ξεχασες κ τη Μαρφιν

Τσιμπα κι ενα δηθεν πλουσια.

10146

Η πρωτη επαρχια με μολις 16% του πληθυσμου και 6% του εδαφους της Ισπανιας και οικονομια που βασιζεται στις επενδυσεις απο το εξωτερικο, στις Τραπεζες, στα Ιδιωτκα Πανεπιστημια και φυσικα σε καμια απο τις μπουρδες "αυτοδιαχειρισης" που υποστηριζεις.
Δε γουσταρουν οι ανθρωποι να πληρωνουν για τα φτωχαδακια της Μουρθια, πως να το κανουμε δηλαδη, και εστεισαν ενα παρανομο δημοψηφισμα σε αντιθεση με το Συνταγμα τους το οποιο υπερψηφισαν το '78 με ποσοστο > 90%
https://www.economist.com/blogs/economist-explains/2017/09/economist-explains-17

Σου ειναι αδυνατο να καταλαβεις οτι παπατζηδες τυπου Τσιπρα που κανουν το 63% ΟΧΙ ΝΑΙ μεσα σε μιση ωρα δεν υπαρχουν σε σοβαρα κρατη.

jimspy
04-10-2017, 14:59
Οκ οτι πεις...δυο ποστ που ασχοληθικα μαζι σου πιστευω ειναι παραπανω απο το οριο


Στα σοβαρα τωρα

Αχιλλέα αν καταλαβα καλα το ποστ σου περιεχει μια αντιφαση... Απο την μια λες οτι οι αλλαγες έρχονται μεσω τις καλπης σταδιακα κ απο την αλλη οτι οποια αλλαγη εγινε εκτος καλπης κ μαλιστα με βιαιο τροπο..... Τεσπα συμφωνω κ στα δυο.... Με την διαφορα μονο οτι η οποια μακροπροθεσμη σε χρονο αλλαγη δεν μπορει να χαρακτηριστει ριζικη....... Δεν ειναι ριζικη αλλαγη κατι που αλλαζει σταδιακα αλλα προσχεδιασμενη αλλαγη που ουσιαστικα δεν ειναι αλλαγη αλλα εξελιξη μιας παρουσας καταστασης σε κατι διαφορετικο αναλογα τις συνθηκες, τα συμφεροντα κτλ...

Sgt_Greco
04-10-2017, 15:18
Οκ οτι πεις...δυο ποστ που ασχοληθικα μαζι σου πιστευω ειναι παραπανω απο το οριο


Στα σοβαρα τωρα


Κανενα προβλημα. Εδω ειμαστε να τα λεμε.
Ετοιμαζω ποστακια για νεκρους ΕΡΤ, αεροδρομια στους Γερμανους μπιρ παρα, ΟΣΕ στους Ιταλους, πνιγμενα προσφυγακια στο Αιγαιο, μειωσεις συνταξεων καθε μηνα και γενικα θεματακια που χαλαγες τον κοσμο καποτε, αλλα ξαφνικα δε φαινεται να σε ενδιαφερουν.

Lefteris_X
04-10-2017, 15:34
Μην ξεχνάμε και εποχές ΠΑΣΟΚ/ΝΔ με το πούλημα του ΟΤΕ αρχές 90ς........(γαργάρα)

.....μην ξεχνάμε το άνοιγμα των συνόρων αρχές 90ς, ευχαριστούμε Μητσοτάκη + Σαμαρά......(γαργάρα)......

........τα μυστήρια δάνεια που "γέννησαν" μαγικά τις αλυσίδες Πλαίσιο, Γερμανός / Multirama στα μέσα 90s (γαργάρα).....

........τις ραγδαίες αυξήσεις λογαριασμών στο νερό λόγω λειψυδρίας 1991-1994, που μετά δεν είχαμε πρόβλημα (κοντέψαμε να πνιγούμε από τις βροχές) αλλά τα τιμολόγια παρέμειναν ως έχουν).......(γαργάρα)

......μην ξεχνάμε την απάτη Κυβερνήσεις - Κόκκαλης για την ύψιστη απάτη που λέγεται ISDN (γιατί είχαν κλείσει συμφωνία με Intracom για τα ISDN modem = άπειρες μίζες για παρωχημένη τεχνολογία), την στιγμή που η Ευρώπη ήταν ήδη στο aDSL........(γαργάρα)

..........μην ξεχνάμε αρχές 90ς τις υποθέσεις υποκλοπών ΟΤΕ και τον άμοιρο πράκτορα της ΕΥΠ που τελικά σαπίζει στην φυλακή προκειμένου να μπουν οι πολιτικοί - λαμόγια που παρακολουθούσε κατ' εντολή των ανώτερων......(γαργάρα)


...μην ξεχνάμε το σκάνδαλο Siemens, επί Καραμανλή.....(γαργάρα)

.........μην ξεχνάμε το σκάνδαλο με παρακολουθήσεις κινητών τηλεφώνων υπουργών, στελεχών και Πρωθυπουργού (γαργάρα)

......μην ξεχνάμε το Βατοπέδι (γαργάρα)

......μην ξεχνάμε τον ΓΑΠ με το απατεωνικό ΑΕΠ (γαργάρα)...

.....μην ξεχνάμε τα θαλασσοδάνεια των 5 δις, όσα ακριβώς χρειαζόμασταν για να ΜΗΝ μπούμε στο πρώτο μνημόνιο (γαργάρα).....

μπορώ να θυμηθώ κ' άλλα......


ΥΓ: Ο Χριστοφοράκος (με τον πατέρα δοσίλογο επί Γερμανών κι έπειτα, που φυγαδεύθηκε στην Δυτική Γερμανία και χέστηκε στο τάλαρο μετά ως μεγαλοστέλεχο)..........ζει μια χαρά στην Γερμανία, και φυσικά η Γερμανική κυβέρνηση δεν τον εκδίδει....

Axilleas_GR
04-10-2017, 16:05
Καλά από μαύρη σαπίλα έχουμε χορτάσει όλα αυτά τα τριάντα χρόνια από όλες τις πλευρές της πολιτικής ζωής και η λίστα θα συνεχίσει και άλλο δυστυχώς.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

christos-sonyboy
04-10-2017, 22:56
@λευτερη

τα τελευταια 8 χρονια περιπου με τα μνημονια στα οποια μας εβαλε ο καθυστερημενος με το ψευτικο αεπ σε συνεργασια με παπακωνσταντινου,η Ελλαδα εχει παρει την κατρακυλα.οποια κυβερνηση εχει αναλαβει απο τοτε αποτελειται απο κοπροσκυλα προδοτες κ ανθελληνες το λιγοτερο.
μονο ο κοσμος που εχει αυτοκτονησει απο τοτε,νομιζω μας φτανει. καλα δε μιλαω για μετρα,συνταξεις, μισθους, κρατος γενικα ειδικα τον τελευταιο καιρο .πουτανα ολα! καλα για την περα απο καθε προηγουμενο εκμεταλλευση απο εργοδοτες σε μικρες κ μεγαλες επιχειρησεις,δε το συζηταμε.
πασοκ,νδ,συριζα ανελλ οι υπευθυνοι κατα τη ταπεινη μου αποψη για ολο αυτο.

Lefteris_X
04-10-2017, 23:27
Συμφωνώ απολύτως.

Η πλάκα είναι στην τελευταία σου πρόταση: ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, Σύριζα, ΑΝΕΛ.

Αν το καλοσκεφτούμε, δεν υπάρχουν άλλα κόμματα. Δηλαδή και να θες να ψηφίσεις, χωρίς να πάει η ψήφος στα άχρηστα (κάτι οικολόγοι και σούρου μούρου), δεν σου μένει κάποιος να ψηφίσεις.

Τραγελαφική η κατάσταση.

christos-sonyboy
04-10-2017, 23:30
εξοργιστικο και λυπηρο ταυτοχρονα.

ntsmrtz
05-10-2017, 16:37
Συνεχίστε γιατί το σταματήσατε? :pop2:

Lefteris_X
05-10-2017, 19:13
Γιατί η κατανάλωση ποπκορν πρέπει να γίνεται με μέτρο.

Βούτυρο/αλάτι μετά από κάποιες ηλικίες πρέπει να τα προσέχουμε!

χααχαχαχχαχα :P

Axilleas_GR
05-10-2017, 20:29
Γιατί η κατανάλωση ποπκορν πρέπει να γίνεται με μέτρο.

Βούτυρο/αλάτι μετά από κάποιες ηλικίες πρέπει να τα προσέχουμε!

χααχαχαχχαχα :P
Μίλα για τον εαυτό σου. Εγώ μόλις μπήκα στα 22...... [emoji14]


Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ntsmrtz
05-10-2017, 20:31
Ξέχασες τη ζάχαρη (η μητέρα μου ήταν ζαχαροπλάστρια)
Τα ποπκορν δεν μου αρεσουν, κολλάνε στα δόντια. Για άλλες λιχουδιές πολύ ευχαρίστως..!
Το έξυπνο κινητό μου βέβαια κάθε μέρα μου δίνει τα εύσημα για τους στόχους σωματικής άσκησης που πετυχαίνω από σχετικά νωρίς για κάθε ημέρα αλλά ο δείκτης της ζυγαριάς είναι καρφωμένος και δεν πέφτει χιλιοστο...
Είχα μία κουβέντα με γνωστούς για το πως αλλάζουν οι διατροφικές συνήθειες μας μεγαλώνοντας σε ηλικία. Και όλοι καταλήξαμε ότι ενώ πριν 10 χρόνια (στα 33 μου) μπορούσα να φάω ακόμα και πιτόγυρα στις 3 τα χαράματα και μετά να πήγαινα καρφί για ύπνο ενώ τώρα αν φάω πιτόγυρο στις 3 το πρωί θα είμαι τις επόμενες 2 ημέρες (τουλάχιστον) σαν να έχω φάει ένα αρνί μονοκοπανιά.
Κάποιοι φίλοι είναι σε αντιυπερτασική αγωγή ενώ κάποιοι γυροφέρνονται με ζάχαρο. Εγώ ακόμα είμαι καθαρός και μάλλον σε καλή φυσική κατάσταση από κάτι προπονήσεις που έκανα από αρχές Σεπτέμβρη.
Πάντως πιεσόμετρο ακόμα δεν έχω πάρει :)

Sgt_Greco
05-10-2017, 20:48
Αν μιλατε για υγεια και ιδανικο σωματικο βαρος, Διακοπτομενη ή Διαλειπουσα Νηστεια (Ιntermittend Fasting) ειναι η απαντηση. Τα οφελη της νηστειας ειναι πασιγνωστα εδω και αιωνες.
Αποφυγετε το πρωινο που ειναι το χειροτερο γευμα της ημερας γιατι σπαει τη νηστεια των 8+ ωρων απο τον υπνο (εξ ου και η λεξη BREAK-FAST, σπαω τη νηστεια δηλαδη) και τρωτε μεσα σε ενα "παραθυρο" 8 ωρων 2 φορες. Το ακολουθω μηνες και εχω φτασει στο ενα γερο γευμα την ημερα μονο. Δυσκολο, οχι ακατορθωτο.
Θερμιδομετρησεις και 6 μικρα γευματα την ημερα ειναι ενα τεραστιος μυθος με γερες δοσεις σκοπιμοτητας απο τις βιομηχανιες τροφιμων. Μακρια.

ntsmrtz
05-10-2017, 20:56
^
Δεν τρώω πρωινό όχι μόνο γιατί βιάζομαι αλλά και γιατί βαριέμαι να το ετοιμάσω. Πίνω ένα καφέ στη δουλειά. Καλώς ή κακώς αυτό κάνω.
Οσο δε για τα 6 μικρά γεύματα την ημέρα για εμένα φαντάζει αστείο. Οχι γιατί δεν είναι σωστό αλλά γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ να ετοιμάσω 6 γευματάκια. Αν ήμουν αργόσχολος (για εμένα μιλάω) ίσως το έκανα.
Εχω καταλήξει να τρώω μία φορά την ημέρα στις 4 (και κανά κουλούρι/χυμό το πρωί κατά τις 12)
Βράδυ πάλι τίποτα.
Εχω την εντύπωση πάντως ότι δεν κάνω καλά...

Sgt_Greco
05-10-2017, 21:01
Οταν λες δεν κανω καλα τι εννοεις? Νοιωθεις αδυναμια, ατονια, σαν να εχεις υπογλυκαιμια?

ntsmrtz
05-10-2017, 21:18
Οχι. Είμαι μια χαρά.
Ακούω όλους που λένε τα αντίθετα από αυτά που κάνω εγώ και με κράζουν ενώ καταυτούς θα έπρεπε να τρώω πολλά μικρά γεύματα (μαζί με αυστηρή τήρηση τριών 45λεπτων/βδομάδα τουλάχιστον πολύ έντονης δραστηριότητας)
Εγώ δεν τρώω πολλά μικρά και όσον αφορά την σωματική άσκηση είμαι λίγο πιο διαλακτικός.
Οπότε καταλήγω ότι μάλλον κάτι δεν κάνω καλά όταν ΟΛΟΙ μου λένε το αντίθετο. Δεν με ενοχλεί όμως τόσο πολύ για να το αλλάξω.

Sgt_Greco
05-10-2017, 21:30
Μην ακους τι σου λενε.
Πολλα γευματα την ημερα, εστω και μικρα, σημαινει διαρκης παρουσια ινσουλινης στο αιμα. Η ινσουλινη ειναι μια δεσποζουσα ορμονη, παρουσια της οποιας οποιαδηποτε διαδικασια καυσης λιπους σταματαει. Αν συνεχιστει αυτο για καιρο, αποκτας αντισταση στην ινσουλινη και τα κυτταρα "αρνουνται" να τραφουν. Αυτη ειναι η αρχη του Διαβητη Τυπου ΙΙ.
Αστους να τρωνε 6 φορες τη μερα.

christos-sonyboy
06-10-2017, 00:46
τα 6 γευματα την ημερα ειναι για να ενεργοποιησεις τον μεταβολισμο σου. τα γευματα αποτελουντε απο νεροβραστα κ αναλατα κρεατικα,διαφορα πρασινα κ κανα υδατανθρακα αργης αποδεσμευσης βλεπε μαυρο ρυζι πχ. ουτε καν,πιο πολυ ειναι για ανθρωπους που ασχολουντε με το bodybuilding κ ιδιαιτερα αυτους που κατεβαινουν σε αγωνες. δεν υπαρχει λογος να μπει καποιος σε αυτη τη διαδικασια αν δεν εχει τους παραπανω στοχους. το εχω κανει για ενα μηνα κ ουτε προκειται να το ξανακανω στη ζωη μου ποτε.

αυτο που κανω εγω ειναι απλα να προσεχω τι τρωω κ ειδικα τις ποσοτητες,να αποφευγω το βραδυνο κ να κανω γυμναστικη στο σπιτι 4-5 φορες την εβδομαδα.πους απς μπολικα,καθισματα κ με δυο αλτηρες αυξομειωσης βαρους κανεις θαυματα. φυσικα κ δεν προτεινω τπτ απο αυτα σε κανεναν γιατι ουτε ειδικος ειμαι ουτε γυμναστης.

Lefteris_X
06-10-2017, 03:29
Ακριβώς αυτό που λέει ο chris.

Πέρυσι που ήθελα να ξυπνήσω τον οργανισμό μετά από χρόνια, έλιωσα στις προπονήσεις σε συνδυασμό με αυγά, πράσινα μήλα, αμύγδαλα, κόκκινο κρέας, μαρούλι/αγγούρι + απειροελάχιστους υδατάνθρακες. Περί τα 150 γρ καθαρής πρωτείνης καθημερινά..........αλλά και βαριά προπόνηση περίπου 70 λεπτά της ώρας + 45-60 λεπτά αερόβιας. Πέντε μέρες την εβδομάδα. (να σημειώσω πως έχω υποθυρεοειδισμό)

Καθόλου αλάτι, καθόλου ζάχαρη (που έτσι κι αλλιώς δεν είμαι καθόλου των γλυκών), καθόλου λιπαρά, καθόλου αλκοόλ, καθόλου σιτάρι. Εντελώς hardcore κατάσταση, συνειδητά όμως. Σε συνδυασμό με όλη την οικογένεια βιταμινών Β, φιλικό οξύ (λόγω θέματος στον αιματοκρίτη, που επανήλθε στις 50 μονάδες = το φυσιολογικό μου δηλαδή) και πολυβιταμίνες.

Σε 2 μήνες τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά. "Γύρισα" το χρόνο πίσω ίσα και με 20 χρόνια από πλευράς σώματος (έχει δει κάποιες φωτό ο DJTaurus και μπορεί να πει).

Βέβαια, πολύ μεγάλο ρόλο παίζει και το πως έχει συνηθίσει ο οργανισμός του καθενός. Από 5 έως 18 ετών έκανα σκληρό αθλητισμό, με την αντίστοιχη διατροφή. Λιπαρά, αναψυκτικά και απειροελάχιστα γλυκά (1 κομμάτι κέηκ ανά 3-4 μήνες) γνώρισα μετά τα 18 μου. Οπότε παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το πως έχει συνηθίσει ο οργανισμός από μικρός. Δεν έχω καθόλου χοληστερίνη, καθόλου τριγλικερίδια, τίγκα σίδηρος, ψευδάργυρος, ορμόνες. Σαν οργανισμός 20άρη, από εξετάσεις που έτσι κι αλλιώς κάνω (λόγω θυρεοειδούς) ανά 6 μήνες.


ΥΓ: Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι τα περί ποπκορν τα είπα κάνοντας πλάκα επειδή ο ntsmrtz έγραψε "γιατί το σταματήσατε; " και έβαλε δίπλα ημότικον με ποπκορν. λολ
ΥΓ2: Στις 11 Νοεμβρίου γίνομαι 42 ετών.

ntsmrtz
06-10-2017, 08:44
και έβαλε δίπλα ημότικον με ποπκορν. λολ

Δεν έψαξα αν είχε σουβλάκια ή κοψίδια που φυσικά θα τα προτιμούσα :)

Η κουβέντα ήταν "ενδιαφέρουσα" και μου άρεσε να την παρακολουθώ. Είχα γράψει και ένα κατεβατό γιατί λόγω συγκυριών έχω σχέση με την Ισπανία και έχω διαμορφώσει άποψη αλλά... δεν είχε νόημα. Ο καθένας μας (και εγώ) έχει την δική του αδιάλλακτη άποψη οπότε καταλήγουμε σε κουβέντα τύπου: "mine is bigger than yours"

Sgt_Greco
06-10-2017, 10:05
Ευχαριστω τον φιλο για το tip της ketogenic diet.
Ειμαι ηδη σε κετωση (keto adapted). Εχω keto-sticks και ελεγχω.

10169

Valkyre
06-10-2017, 11:36
Eγω απλα θα συμπληρωσω οτι καλο ειναι να μην παρουσιαζουμε καποια πραγματα ως κανονες. Αλλες οι διατροφικες αναγκες ενως body builder, αλλες οι διατροφικες αναγκες ενος μαραθωνοδρομου, αλλες οι διατροφικες αναγκες ενος μπασκετμπολιστα κ.ο.κ.

Επισης αλλος ο οργανισμος του Α, αλλος ο οργανισμος του Β κλπ.

Δεν υπαρχει ακριβως "σωστο" και "λαθος" (παντα μεσα στα πλαισια λογικης προφανως) υπαρχει αυτο που δουλευει για τον καθεναν μας και δεν εχει επιπλοκες στην υγεια μας.

Κι εγω ειμαι 37 χρονων, παιζω 3 φορες την εβδομαδα μπασκετ, τρεχω 3 φορες και παω για βαρη αλλες 3. Εχω στεγνωσει και νιωθω το κορμι μου οπως λετε καποιοι λες και ειμαι 25.

Αλλα στις συνθηκες αυτες που γυμναζομαι το 1 φορα την ημερα φαγητο ειναι εγκληματικο. Να παιξεις μπασκετ και να φας 1 φορα την ημερα, πας νοσοκομειο μετα απο κανα μηνα εγγυημενα, τουλαχιστον εγω. Εκτος φυσικα και αν κουμπωνεις ενα καρο πραγματα τα οποια συμπληρωνουν την ελλειψη αυτη.

Γενικα εγω εχω βρει τα κουμπια που δουλευουν σε εμενα, η εμφανιση του κορμιου πλεον με ενδιαφερει λιγο, αυτο που προεχει ειναι να κανει το 37 χρονων κορμι μου αυτα που θελω να κανει χωρις να με "κρεμαει" και να νιωθω εκρηκτικος γρηγορος οπως αρκετα χρονια πριν. Φυσικα λεγοντας οτι η εμφανιση δεν με ενδιαφερει, προφανως και το κορμι με τοση γυμναστικη ειναι χτισμενο, αλλα προφανως δεν εχω τον ογκο που θα μπορουσα να ειχα (και ειχα) παλαιοτερα. Οταν αρχισα να μεγαλωνω και να αντιμετωπιζω φαινομενα οπου το μυαλο εδινε εντολη, αλλα τα ποδια ειχαν αντιρρηση, καταλαβα οτι επρεπε να αποφασισω αν θελω το οπτικο ή το λειτουργικο κομματι.

Να σημειωσω επισης οτι εχω δοκιμασει τις περισσοτερες μεθοδους διατροφης που εχω συναντησει και η καθεμια τους εχει τα + και τα - της και κατεληξα απλα σε ενα δικο μου μοντελο, που οπως ειπα απλα δουλευει.

Lefteris_X
06-10-2017, 12:55
Ακριβώς έτσι. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Οι απαιτήσεις επίσης είναι διαφορετικές, όπως είπες άλλη γυμναστική-διατροφή για μπάσκετ, άλλη για bbuilding κ.ο.κ.

Προσωπικά, αν δεν φάω κόκκινο κρέας πχ για 5 μέρες αρχίζω να "παραπατάω" (που λέει ο λόγος).

Άλλο σχετικά περίεργο με τον οργανισμό μου (ανέκαθεν) που δεν το έχω παρατηρήσει σε άλλους: ακόμα και το 1 μπουκάλι του πιο ήπιου αλκοόλ (μπύρα) να πιω το βράδυ, την επόμενη μέρα έχω 50% λιγότερη απόδοση. Ή ας πούμε αν φάω μακαρόνια, φουσκώνω για ώωωωωωρες / δεν χωνεύω με τίποτα. Γι' αυτό και δεν είμαι φίλος των μακαρονιών (άντε να φάω 2 φορές το μήνα / όταν δεν είμαι σε κατάσταση διατροφής, όταν είμαι δεν τα ακουμπάω καν).

Αλλά δεν υπάρχει η "μαγική" διατροφή - γυμναστική, one size fits all. Κάθε σώμα, κάθε οργανισμός και κυριότερα κάθε χαρακτήρας έχουν διαφορετικές ανάγκες, ανοχές (enter χαρακτήρας) και απαιτήσεις/στόχους. Για παράδειγμα, αρκετά άτομα δεν αντέχουν χωρίς γλυκό. Εμένα δεν με ενδιαφέρει καν / σε σημείο που με πιάνει υπογλυκαιμία-λιποθυμία. Τρώω μια κουταλιά μέλι και τσακ έρχομαι στα ίσια μου σε χρόνο dt. Άλλοι δεν αντέχουν να μην φάνε κοψίδια/λαδερά/ψωμιά. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μην τα ακουμπήσω καν. Το μοναδικό side effect στην δική μου περίπτωση, είναι ότι όταν είμαι σε περίοδο διατροφής αποκλείονται οι έξοδοι με παρέα/κοπέλα για φαγητό (έχω βέβαια βγει αρκετές φορές αλλά έχουν στραβώσει, γιατί τρώω μόνο ψητές πράσινες πιπεριές, φύλλα μαρούλι και άπαχο φιλέτο, με λίγα λόγια δηλαδή άκυρο τελείως γεύμα για βραδυνό φαγητό με παρέα. χαααχαχ το μέγα στράβωμα είναι στο τέλος, όταν παραγγέλνω σουφλέ σοκολάτας και δεν το ακουμπάω καν, με αποτέλεσμα να το τρώει όλο η έκαστη κοπελιά και μετά να στραβώνει όταν με ρωτάει "καλά; εσύ δεν θα φας ούτε λίγο;" και απαντώ "τρελός είμαι; 1 εκατομμύριο θερμίδες και σάκχαρα/γλυκόζη; No-no!" χαχααχ)

Τέλος πάντων, αυτό που λέει πιο πάνω ο Valkyre. Μην ακούτε "συνταγές" άλλων, μην ακούτε τι πρόγραμμα άσκησης κάνουν. Προσαρμόστε την διατροφή και άσκηση στα μέτρα του οργανισμού σας και προπάντων του χαρακτήρα σας. Σαφώς όμως, αν είστε άτομα που βλέπουν το φαγητό ως απόλαυση ή/και διασκέδαση, δυστυχώς θα είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να ακολουθήσετε πρόγραμμα διατροφής (και κατά πάσα πιθανότητα να τηρήσετε αυστηρό πρόγραμμα άσκησης). Συνεπώς, αποφασίστε και πράξτε ανάλογα.

Valkyre
06-10-2017, 13:05
Eγω παλι ζυμαρικα πριν το μπασκετ τα εχω απαραιτητα. Ελαφρια παντα, οχι καρμποναρες κρεμες γαλακτος κλπ. Αλλα ειναι το ιδανικοτερο γευμα για να κανω 3-4 ωρες πριν το μπασκετ οπου μου δινει τρελη αποδοση και ενεργεια. Μονο ομως πριν απο μπασκετ. Τις υπολοιπες μερες τα αποφευγω εντελως οπως και γενικα ψωμια, τυρια, λιπαρα κλπ κλπ

1 φορα την εβδομαδα γλυκο (σαββατο βραδυ) και αυτo θα ειναι στανταρ 1 κρεπα με μερεντα (αγαπημενο μου). Δεν ειναι οτι αν λειψει παθαινω κατι, αλλα δεν υπαρχει λογος να λειψει. Οπως ειπα δεν παω για χτισιμο κορμιου με την εννοια του body building.

Sgt_Greco
06-10-2017, 13:46
Σαφεστατα η επιλογη ειναι του καθενος.
Αν θα συντηρεις δηλαδη τον οργανισμο σου με γλυκοζη (ζαχαρη) ή λιπος (κετονες). Δεν αναφερομαι σε αθλητες που ζητανε εκρηκτικοτητα.
Το 99% των Ελληνων ζουν με την πρωτη. Αρκει μια ματια στους τωρινους 40ρηδες για να το καταλαβεις. Γενια τετραπαχων.
Αυτο το χαλι δεν θα υπηρχε αν ο εκαστοτε Υπουργος Υγειας αντι να τσακωνεται στην TV, επιανε αυτο το αισχος που λεγεται διατροφικη πυραμιδα και την γυρναγε αναποδα (πλην γλυκων).

Lefteris_X
06-10-2017, 13:47
Αυτό με το υποχρεωτικό γλυκό ώστε να ενεργοποιηθεί η λεπτινίνη, δυστυχώς το έχω θέμα γιατί δεν μου αρέσουν τα γλυκά ρε γμτ, με λιγώνουν αφάνταστα (πχ. φέτος δεν έφαγα ούτε 1 παγωτό).

Κάτι πρέπει να κάνω χααχαχχα να μάθω να φτιάχνω κανά κέηκ που μου αρέσει ή μηλόπιτα (αστειεύομαι σαφώς, στην λέξη κουζίνα μου έρχονται στο μυαλό ρουκέτες, βόμβες, TNT κλπ).

Sgt_Greco
06-10-2017, 21:21
Amazing ads

10174

Slay
07-10-2017, 10:58
Amazing ads

10174

Ξερεις πως δουλευουν τα google ads? το ιδιο και εδω μιας και στην ουσια αυτα ειναι, εστω και εαν προερχονται απο αλλο προμηθευτη. Κοινως κατι εψαχνες, η κατι διαβασες σχετικα , γιαυτο και σου εβγαλε την διαφημιση αυτη.

Sgt_Greco
07-10-2017, 11:58
Δεν γνωριζω και τοσα πολλα για το Google ads. Εχω μονο μια μικρη καμπανια στην Google για επαγγελματικους λογους.
Η αληθεια ειναι πως ειναι πραγματι εντυπωσιακο, γιατι εδω και αρκετους μηνες εχω αλλαξει δογμα.
Εψαχνα για τις καινουριες υποχρεωσεις μου και την θεση μου ημερολογιακα στο εορτολογιο.
Θενκς για το tip παντως.

DJTaurus
07-10-2017, 11:58
Είχε συμβεί ήδη 3 φορές στην κοπέλα εδώ και 1 χρόνο σε windows PC σε iOS και πρόσφατα και σε Android κινητό. Να τις σερβίρει το fb διαφήμιση με βάση κουβέντα που έκανε πάνω από το pc/smartphone....ούτε καν έψαξε κάτι στο διαδίκτυο.

Όσοι χρησιμοποιείται fb ρίξτε τους ένα block.
https://www.theguardian.com/technology/2017/jul/19/facebook-users-complain-autoplaying-videos-sound-how-to-turn-it-off

http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/facebook-using-people-s-phones-to-listen-in-on-what-they-re-saying-claims-professor-a7057526.html

ntsmrtz
07-10-2017, 12:19
Αυτά που αναφέρετε γίνονται αρκετό καιρό!
Μπροστά σας θα παρουσιάζονται advertisements & suggestions αναλόγως τα google ή μη searches σας και τις προτιμήσεις σας των τελευταίων εβδομάδων (και οτιδήποτε related φυσικά...)
Που είναι το περίεργο? Οτι ξέρουν τι γουστάρουμε & ψάχνουμε?
Oh, my!...

btw κλείστε καμιά κάμερα... έχω ρίξει πολύ γέλιο με "παιδιά" που μου έκαναν ένα demonstration..

Leon_DiZ
07-10-2017, 12:45
btw κλείστε καμιά κάμερα... έχω ρίξει πολύ γέλιο με "παιδιά" που μου έκαναν ένα demonstration..

??????

Lefteris_X
07-10-2017, 12:51
Πες μου Λεωνίδα ότι δεν ξέρεις ότι η κάμερα και το μικρόφωνο ΑΝΕΤΑ μπορούν να ενεργοποιούνται remotely χωρίς να πάρεις χαμπάρι...

Πρέπει να ήταν 2005 ή 2006 όταν είχα γράψει στην εφημερίδα Πρώτο Θέμα (όταν ακόμα ξεμπρόστιαζε σκάνδαλα) για διάφορα λογισμικά που κάνουν αυτό ακριβώς.

Κυριακή βγήκε η εφημερίδα, μετά από λίγες ώρες και για αρκετές μέρες είχαν σπάσει τα τηλέφωνα στην εφημερίδα από πολίτες αλλά και από το Υπουργείο.

Εννοείται πως με "φυγάδευσαν", ειδάλλως δεν θα ήμουν σήμερα εδώ....

Leon_DiZ
07-10-2017, 12:55
Αυτό το ξέρω, και την κάμερα του Zuckerberg με την ταινία από πάνω θυμάμαι κτλ

Δεν κατάλαβα όμως αν το comment αναφέρεται σε κάτι τέτοιο ή αναφέρεται σε γνωστούς του που είχαν ξεχάσει όντως τις κάμερες τους ανοιχτές και τους επαιρναν μάτι οι υπόλοιποι. :Ρ

ntsmrtz
07-10-2017, 13:12
Δεν κατάλαβα όμως αν το comment αναφέρεται σε κάτι τέτοιο ή αναφέρεται σε γνωστούς του που είχαν ξεχάσει όντως τις κάμερες τους ανοιχτές και τους επαιρναν μάτι οι υπόλοιποι. :Ρ

Ο,τι είπε ο Λευτέρης. Για αυτούς που ξέρουν και ενδιαφέρονται (όχι εγώ δηλαδή) είναι παιχνίδι.

Lefteris_X
07-10-2017, 13:31
Εν συντομία: στην κάμερα μπορείς να βάλεις ένα τσιρότο να την καλύψεις.

Το μικρόφωνο όμως δεν μπορείς να κάνεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα για να το απενεργοποιήσεις όταν είναι ενσωματωμένο στο λαπτοπ.

Η μοναδική ασφάλεια είναι tower υπολογιστής χωρίς κάμερα και μικρόφωνο.

Και αν θέλουμε να μιλήσουμε για την ύψιστη ασφάλεια δεδομένων, όπως είχε πει και ένας από τους μέγιστους χάκερ του πλανήτη "Ασφαλής υπολογιστής είναι αυτός που δεν έχει ούτε Ethernet, ούτε Wi-Fi καν μέσα στο hardware του."

Όλες οι άλλες μέθοδοι "προστασίας" είναι μ' άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.

WolfRathmA
11-10-2017, 09:27
Δηλαδή χωρίς να έχεις κολλήσει κάποιον ιό ή malware, μπορεί κάποιος να μπει όποια στιγμή θέλει;

Lefteris_X
11-10-2017, 10:30
Στα Windows ναι.

Στο Linux / mac OS, πρέπει να είσαι ή άσχετος ή μαλάκας και να εγκαταστήσεις κάποιο ιό ώστε να ανοίξεις εσύ backdoor και να μπει ο άλλος μέσα.

Βέβαια, αν θέλω να είμαι 100% ακριβής, υπάρχουν ένα σωρό τρόποι. Πχ. μπορώ να σου δώσω ένα USB stick (Linux, Mac, PC) για να πάρεις κάποια αρχεία από μέσα, και μέσα από το root sector του stick, να μην πάρει χαμπάρι ούτε το OS, ούτε ο χρήστης και να αποκτήσω πρόσβαση στον Kernel. Και μετά να κάνω ΟΤΙ γουστάρω.

Εδώ υπάρχουν τρόποι μάλιστα, να μπω εντός firmware / BIOS / EFI (πιο βαθιά δηλαδή από το OS) και να σε γλεντήσω όπως θέλω (εγώ = ο επιτιθέμενος).

Όπως έλεγαν οι παλιοί της γενιάς μου (και ακόμα πιο παλιοί) : "ασφαλές μηχάνημα, είναι αυτό που δεν έχει καμία απολύτως πρόσβαση σε τοπικό ή απομακρυσμένο δίκτυο" (απομακρυσμένο μετά το 1990 είναι το web). Είτε λέγεται τοπικό δίκτυο Token Ring, είτε SANA/SANA II, είτε AppleTalk, είτε το μεταγενέστερο Ethernet. Καλά το Wi-Fi, είναι εντελώς της πλάκας.

Για διάβασε περί του ονόματος Κέβιν Μίτνικ (ο θεός των χάκερ) και θα καταλάβεις, πόσο εύκολα ξεβρακώνεις τα συστήματα. Στις αρχές / μέσα 80ς ήταν ένα από τα είδωλά μου.

james9
19-10-2017, 16:53
Εγω σκεφτομαι πως γινεται αυτος ο αγραμματος χαζοχαρουμενος φαφλατας να ειναι ακομα πρωθυπουργος και οχι σε κανενα ασυλο μαζι με τους ψηφοφορους του. Ρεζιλι των σκυλιων για αλλη μια φορα και γελαει σαν το χαζο παλι. Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι..

http://www.gazzetta.gr/plus/politiki/article/1151203/neo-resital-agglikon-apo-ton-tsipra-mperdepse-ton-gaidaro-me-tin-kamila-vid

Dragonpaul
19-10-2017, 18:14
Κάτι τέτοια ντρέπομαι να τα βλέπω... Αλήθεια!!!!

Lefteris_X
19-10-2017, 19:13
Άνοιξε ΣΚΑΙ 5-7 μμ και θα τα καταλάβεις που ζεις. Είναι και αυτές ψηφοφόροι (και μελλοντικές μάνες). Μην απορούμε μετά για το γίδι που έχουμε εκλέξει.
Καμήλα με ουρά τραπέζης.

Sgt_Greco
19-10-2017, 20:06
Εγω σκεφτομαι πως γινεται αυτος ο αγραμματος χαζοχαρουμενος φαφλατας να ειναι ακομα πρωθυπουργος και οχι σε κανενα ασυλο μαζι με τους ψηφοφορους του. Ρεζιλι των σκυλιων για αλλη μια φορα και γελαει σαν το χαζο παλι. Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι..

http://www.gazzetta.gr/plus/politiki/article/1151203/neo-resital-agglikon-apo-ton-tsipra-mperdepse-ton-gaidaro-me-tin-kamila-vid

Όταν τα έλεγα είχαν πέσει να με φάνε και χορευανε στο Σύνταγμα.
Τώρα υπογράφει 2 δις συμβόλαια με τους φονιάδες των λαών.

Axilleas_GR
19-10-2017, 21:39
Τώρα υπογράφει 2 δις συμβόλαια με τους φονιάδες των λαών.

Αν ήθελε και μπορούσε ας μη το έκανε......
Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.


Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Desmond
19-10-2017, 23:14
Εγω σκεφτομαι πως γινεται αυτος ο αγραμματος χαζοχαρουμενος φαφλατας να ειναι ακομα πρωθυπουργος και οχι σε κανενα ασυλο μαζι με τους ψηφοφορους του. Ρεζιλι των σκυλιων για αλλη μια φορα και γελαει σαν το χαζο παλι. Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι..

http://www.gazzetta.gr/plus/politiki/article/1151203/neo-resital-agglikon-apo-ton-tsipra-mperdepse-ton-gaidaro-me-tin-kamila-vid
Αχαχαχα! Η φάση μου θυμίζει 3-4 χρόνια πριν ένα μεσημέρι Κυριακής επιστρέφοντας από klubnacht (sic) στο Βερολίνο λέγαμε σε κάτι αυστραλούς εκφράσεις επιπέδου του τύπου "flowers on my dick" και "slow the very oil". Βέβαια δεν ήταν σε επίπεδο συνάντησης κορυφής, but still....

Οι νεοφιλελέ λογικές δεν επίτρέπουν τις κοινωνικές παροχές αλλά σιγοντάρουν μπίζνες δις για τα F-16.

Axilleas_GR
20-10-2017, 00:10
Αν η "μπιζνα" δεν γίνει ολόκληρος ο στόλος των F16 θα απαξιωθει πλήρως μέσα στην επόμενη δεκαετία.
Παρολη την διαφορετική ιδεολογία ο Αλέξης Τσιπρας δε μπορεί να κάνει διαφορετικά. Για όσους παρακολουθουν το χώρο της άμυνας είναι γνωστή η επιτακτική ανάγκη αναβάθμισης του συνόλου του στόλου των F16 της πολεμικής αεροπορίας σε επίπεδο V, αν θέλει να διατηρηθεί αξιομαχη. Μετά το 2030 συζητάμε για νέα αεροσκάφη αν και εφόσον θα είναι τότε δυνατόν.
Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα. Ή τα σκαμε ή τα πετάμε με πολύ απλά λόγια.
Προσωπικά αν ήμουν στη θέση των επιτελων θα είχα βάλει φωτιά στα P3 Orion παρά να σκάσω 500 εκατομμύρια ευρώ για την αναβάθμιση τους και μάλιστα με μειωμένες δυνατότητες συγκριτικά με άλλα παρόμοιου τύπου.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
20-10-2017, 12:26
Κάτι τέτοια ντρέπομαι να τα βλέπω... Αλήθεια!!!!

Ουτε κι εγω μπορω να τα δω αληθεια... και μονο που διαβασα τον τιτλο μου αρκει. Ειναι τοσο γελοιο και τοσο ξεφτυλα που δεν μπορω απλα... ο τροπος που αυτος ο ανθρωπος αντιπροσωπευει αυτην την χωρα στο εξωτερικο ειναι πραγματικα ασυλληπτος... ασυλληπτος!

Gazof
20-10-2017, 18:33
Πραγματικά θα ντραπώ αν το δω... για αυτό θα το αποφύγω.

Μερικά απογεύματα που βάζω λίγο TV πριν ή αφού παίξω στο PS4, γυρίζω από τα ελληνικά κανάλια στα ρωσικά (συνήθως πετυχαίνω τα δελτία ειδήσεων) και το contrast "βλέπω Τσίπρα/βλέπω Πούτιν" - όσον αφορά την σοβαρότητα κυρίως - φαντάζεστε πως είναι...

Desmond
20-10-2017, 18:36
Αν η "μπιζνα" δεν γίνει ολόκληρος ο στόλος των F16 θα απαξιωθει πλήρως μέσα στην επόμενη δεκαετία.
Παρολη την διαφορετική ιδεολογία ο Αλέξης Τσιπρας δε μπορεί να κάνει διαφορετικά. Για όσους παρακολουθουν το χώρο της άμυνας είναι γνωστή η επιτακτική ανάγκη αναβάθμισης του συνόλου του στόλου των F16 της πολεμικής αεροπορίας σε επίπεδο V, αν θέλει να διατηρηθεί αξιομαχη. Μετά το 2030 συζητάμε για νέα αεροσκάφη αν και εφόσον θα είναι τότε δυνατόν.
Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα. Ή τα σκαμε ή τα πετάμε με πολύ απλά λόγια.
Προσωπικά αν ήμουν στη θέση των επιτελων θα είχα βάλει φωτιά στα P3 Orion παρά να σκάσω 500 εκατομμύρια ευρώ για την αναβάθμιση τους και μάλιστα με μειωμένες δυνατότητες συγκριτικά με άλλα παρόμοιου τύπου.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συγγνώμη εκ των προτέρων για τον λαϊκισμό, αλλά πόσα λεφτά χρειάζονται για να μην ψάχνουμε κάθε χρόνο 25000 αναπληρωτές δασκάλους κ καθηγητές για να καλύψουν τα κενά στην εκπαίδευση? Στη νεοφιλελεύθερη οικονομική αντίληψη δεν υφίσταται η έννοια της κοινωνικής πρόνοιας. Δεν εξετάζω την χρησιμότητα ή όχι της συγκεκριμένης μπίζνας, αλλά το "παράδοξο" να μην επιτρέπεται η στήριξη ασθενέστερων οικονομικών στρωμάτων ή των κοινωνικών υποδομών σε αντίθεση με κάθε αγοραπωλησία σαν κ αυτή.

Sgt_Greco
20-10-2017, 20:50
Συγγνώμη εκ των προτέρων για τον λαϊκισμό, αλλά πόσα λεφτά χρειάζονται για να μην ψάχνουμε κάθε χρόνο 25000 αναπληρωτές δασκάλους κ καθηγητές για να καλύψουν τα κενά στην εκπαίδευση? Στη νεοφιλελεύθερη οικονομική αντίληψη δεν υφίσταται η έννοια της κοινωνικής πρόνοιας. Δεν εξετάζω την χρησιμότητα ή όχι της συγκεκριμένης μπίζνας, αλλά το "παράδοξο" να μην επιτρέπεται η στήριξη ασθενέστερων οικονομικών στρωμάτων ή των κοινωνικών υποδομών σε αντίθεση με κάθε αγοραπωλησία σαν κ αυτή.

Νεοφιλελευθερη οικονομικη αντιληψη ο Συριζας;
Μαλιστα, το ακουσαμε κι αυτο.

Desmond
20-10-2017, 21:37
Νεοφιλελευθερη οικονομικη αντιληψη ο Συριζας;
Μαλιστα, το ακουσαμε κι αυτο.

Μην χρησιμοποιείς πρώτο πληθυντικό γιατί βασικά μόνο εσύ τ'άκουσες.Δεν αναφέρομαι πουθενά στον συριζα στο quote που παρέθεσες.

Sgt_Greco
20-10-2017, 21:42
Α ΟΚ, γτ νόμιζα ότι μίλαγες για τη μπίζνα με τα F16

jimspy
20-10-2017, 21:42
ο συριζας μπορει να μην εχει νεοφιλελευθερη οικονομικη αντιληψη αλλα τετοια του οριζουν να εφαρμοσει ....κ διερωταται ο Κυρτσος....


Ερώτηση προς την Ευρωπαϊκή Επιτροπή αναφορικά «με τη νέα αύξηση του ελληνικού χρέους μέσω αμερικανικών εξοπλιστικών προγραμμάτων ύψους δισεκατομμυρίων ευρώ» κατέθεσε ο ευρωβουλευτής της Ν.Δ. Γιώργος Κύρτσος.
Όπως σημειώνει ο ευρωβουλευτής, «κατά τη διάρκεια της επίσκεψης του Έλληνα πρωθυπουργού κ. Τσίπρα στην Ουάσιγκτον πληροφορηθήκαμε, με βάση τις δηλώσεις του προέδρου των ΗΠΑ (http://www.naftemporiki.gr/k/ipa-ηπα) κ. Τραμπ, ότι η ελληνική κυβέρνηση θα δαπανήσει 2,4 δισ. δολάρια για τον εκσυγχρονισμό μαχητικών αεροσκαφών τύπου F-16, δημιουργώντας, όπως τόνισε ο κ. Τραμπ, θέσεις εργασίας στις ΗΠΑ».



Ο κ. Κύρτσος ερωτά την Κομισιόν «πώς είναι δυνατόν να αναλαμβάνει πρόσθετες δανειακές υποχρεώσεις η ελληνική κυβέρνηση σε μία περίοδο κατά την οποία το ελληνικό δημόσιο χρέος θεωρείται υπέρογκο και συνεχίζεται στην Ε.Ε. η συζήτηση για τη μελλοντική αναδιάρθρωσή του και τον τρόπο επίτευξης της βιωσιμότητάς του».

Διερωτάται επίσης «πώς είναι δυνατόν η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και οι άλλοι θεσμοί που εμπλέκονται στη διαχείριση του ελληνικού προγράμματος να παρεμβαίνουν για την επιβολή δημοσιονομικής πειθαρχίας μόλις εμφανιστεί κάποια πρόταση μείωσης κάποιου φόρου ή αύξησης κάποιας κοινωνικής παροχής με κόστος μερικές δεκάδες εκατομμύρια ευρώ και να παρακολουθούν σιωπηλοί την κλιμάκωση της υπερχρέωσης του ελληνικού Δημοσίου, σε επίπεδο δισεκατομμυρίων, μέσω εξοπλιστικών προγραμμάτων σε όφελος της αμερικανικής βιομηχανίας και σε βάρος των Ελλήνων και Ευρωπαίων φορολογούμενων;».

Ezio
20-10-2017, 21:52
Συγγνώμη εκ των προτέρων για τον λαϊκισμό, αλλά πόσα λεφτά χρειάζονται για να μην ψάχνουμε κάθε χρόνο 25000 αναπληρωτές δασκάλους κ καθηγητές για να καλύψουν τα κενά στην εκπαίδευση? Στη νεοφιλελεύθερη οικονομική αντίληψη δεν υφίσταται η έννοια της κοινωνικής πρόνοιας. Δεν εξετάζω την χρησιμότητα ή όχι της συγκεκριμένης μπίζνας, αλλά το "παράδοξο" να μην επιτρέπεται η στήριξη ασθενέστερων οικονομικών στρωμάτων ή των κοινωνικών υποδομών σε αντίθεση με κάθε αγοραπωλησία σαν κ αυτή.
Παράδοξο δεν είναι γιατί ο στρατός, δυστυχώς, πρέπει να είναι δημόσιο κτήμα (για να μην εξαγορασθεί από κάποιο πιο πλούσιο κράτος για παράδειγμα). Οπότε, δεν υφίσταται η έννοια της ιδιωτικότητας στον στρατό (αν με κάποιο τρόπο πάντως θα μπορούσαμε να βάλουμε τον στρατό στην ελεύθερη αγορά, όπως θα μπορούσαμε να κάνουμε τα σχολεία, θα έπρεπε να το κάναμε). Η κοινωνική πρόνοια, από την στιγμή που γίνεται με λεφτά που το κράτος ή οποιοσδήποτε άλλος πήρε με το έτσι θέλω (π.χ. φορολογία) είναι ανήθικη, καθώς πήρες με το έτσι θέλω κάτι από τον πολίτη για σκοπό που δεν είναι θέμα του δημόσιου χώρου (όπως ο στρατός που πρέπει να είναι δημόσιο κτήμα). Αν κάποιος θέλει να δώσει χρήματα για να βοηθήσει κάποιον, ας δώσει, αλλά μέσω ελευθερίας, όχι με επιβολή.

Επίσης, η Ελλάδα δεν είναι νεοφιλελεύθερη χώρα, η υψηλή της φορολογία και τα κλειστά επαγγέλματα είναι δύο στοιχεία που το δείχνουν αυτό.

Sgt_Greco
20-10-2017, 21:59
Επίσης, η Ελλάδα δεν είναι νεοφιλελεύθερη χώρα, η υψηλή της φορολογία και τα κλειστά επαγγέλματα είναι δύο στοιχεία που το δείχνουν αυτό.

Μαλλον δεν το ακουσα μονο εγω τελικα.

Axilleas_GR
20-10-2017, 22:27
Ο στρατός να μπει στην ελεύθερη αγορά? Άλλο ένα τέτοιο να γραφτεί θα πάρω ένα πιρούνι και θα βγάλω τα μάτια μου. Ρε πάτε καλά?

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ezio
20-10-2017, 22:37
Ο στρατός να μπει στην ελεύθερη αγορά? Άλλο ένα τέτοιο να γραφτεί θα πάρω ένα πιρούνι και θα βγάλω τα μάτια μου. Ρε πάτε καλά?

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Είπα εγώ τέτοιο πράγμα; Μίλησα για την περίπτωση που μπορεί, αν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Ίσα ίσα το αντίθετο υποστήριξα.

AgentPrinny007
20-10-2017, 22:47
Ο στρατός να μπει στην ελεύθερη αγορά? Άλλο ένα τέτοιο να γραφτεί θα πάρω ένα πιρούνι και θα βγάλω τα μάτια μου. Ρε πάτε καλά?

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγω παλι δεν βλεπω που ειναι το προβλημα.

Axilleas_GR
20-10-2017, 23:20
Είπα εγώ τέτοιο πράγμα; Μίλησα για την περίπτωση που μπορεί, αν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Ίσα ίσα το αντίθετο υποστήριξα.Σορρυ αλλά έγραψες "δυστυχώς" στην αρχή του ποστ σου. Κατάλαβα λάθος αν υποστηριξες το αντίθετο.
Εγω παλι δεν βλεπω που ειναι το προβλημα.Κανένα πρόβλημα. Όλα τέλεια είναι. Θα μας εξηγήσεις με πιο τρόπο θα γίνει?

Στο θέμα μας όσον αφορά την αναβάθμιση όμως. Θα απαντήσω στο Desmond πιο πάνω.
Ενώ η απορία είναι εύλογη ξεκινά με λάθος τρόπο. Γράφεις ότι δεν εξετάζεις καθόλου τη χρησιμότητα της συγκεκριμένης μπιζνας ενώ ειναι το πρώτο που θα πρέπει να ερωτηθεί μαζι με το αναγκαία. Σαν απάντηση σου λέω ότι όχι μόνο είναι αναγκαία, πρέπει να γίνει οπωσδήποτε. Το γνωρίζουν και οι προηγούμενες πολιτικές ηγεσίες μην ανησυχείς αλλά πλέον έχει φτάσει ο κόμπος στο χτένι. Πως αλλιώς να το πω δηλαδή. Όπως βάζεις βενζίνη στο αμάξι έτσι πρέπει να γίνει και αυτό. Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Αλλιώς μια επένδυση δισεκατομμυριων πάει στο Καιάδα.
Θα είχε νόημα το παράδοξο της υπόθεσης αν ξοδεψουν μερικά εκατομμύρια για νέα μουσικά όργανα στις στρατιωτικές μπάντες τη στιγμή που κόβουν επιδόματα και συντάξεις.
Ο πρώτος που θα αρχίσει τα μπινελίκια θα είμαι εγώ.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ezio
20-10-2017, 23:45
Σορρυ αλλά έγραψες "δυστυχώς" στην αρχή του ποστ σου. Κατάλαβα λάθος αν υποστηριξες το αντίθετο.
Έγραψα δυστυχώς γιατί πρέπει να είναι δημόσιος, όχι ότι είναι δημόσιος ενώ έπρεπε να είναι ιδιωτικός.

AgentPrinny007
21-10-2017, 00:01
Όλα τέλεια είναι. Θα μας εξηγήσεις με πιο τρόπο θα γίνει?

Ευκολο.

Εταιρεια, μετοχοι, χρηματιστηριο κτλ.
Κερδος? Απο εξαγωγες, χτιζοντας μια αξιοπρεπη αμυντικη βιομηχανια. Ετσι λοιπον εχεις τα καλα μιας ιδιωτικης εταιρειας διαχειριζομενη απο σοβαρους και ικανους ανθρωπους που εχουν δοκιμαστει σε πολυεθνικες επιχειρησεις πχ, jp morgan, Lockheed Martin, enron κτλ.

Axilleas_GR
21-10-2017, 00:58
Ευκολο.

Εταιρεια, μετοχοι, χρηματιστηριο κτλ.
Κερδος? Απο εξαγωγες, χτιζοντας μια αξιοπρεπη αμυντικη βιομηχανια. Ετσι λοιπον εχεις τα καλα μιας ιδιωτικης εταιρειας διαχειριζομενη απο σοβαρους και ικανους ανθρωπους που εχουν δοκιμαστει σε πολυεθνικες επιχειρησεις πχ, jp morgan, Lockheed Martin, enron κτλ.Πολύ εύκολο όντως. Πόσες χώρες σαν την Ελλάδα έχουν καταφέρει αυτό που περιγράφεις?
Ξέχνα την αμυντική βιομηχανία και τις εξαγωγές. Εδώ δεν έχει σκεφτεί κανείς να βάλει ασπιδια στα M113 που είναι ένα απλό κομμάτι χάλυβα, θες και βιομηχανία με εξαγωγές? Όνειρα θερινής νυκτός.
Καλύτερα έτοιμα και μάλιστα δεύτερο χέρι όσο το δυνατόν γίνεται. Φθηνότερα θα μας έρχεται και τη δουλειά θα τη κάνει τέλεια. Μικρές ιδιωτικές εταιρείες, όπως η Theon Sensors για παράδειγμα, έχουν μεγαλύτερες ελπίδες να επιβιώσουν και να αποφέρουν και κέρδη.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

chronohill
26-10-2017, 09:43
Καλημερα και σαυτο το θεμα!
Θελω να μου πείτε την γνωμη σας...
28η εχω τα γενέθλια μου και θα μαζευτούμε σπιτι...Έχω σκεφτει να ασχοληθούμε και με κανενα παιχνιδι να χαζομαρισουμε...εχετε καμμια προταση;
1. Θα παιξουμε σιγουρα το thats you.μεχρι ποσα ατομα ειναι;
2. Αυτο που ειχε δώσει στο plus το sport friends πως λεγοταν λεει τπτ;
3. Αν τα βρω σκουρα θα βαλω το buzz στο ps3 -αν ανοιξει βεβαια που εχει πρόβλημα...
4. Α εχω και just dance 2014 αλλα τα καινουρια ειναι πανακριβα να επαιρνα αλλο ενα...

Κατι παρειστικο και οικονομικό αν υπαρχει θα ηθελα...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ezio
26-10-2017, 10:07
Καλημερα και σαυτο το θεμα!
Θελω να μου πείτε την γνωμη σας...
28η εχω τα γενέθλια μου και θα μαζευτούμε σπιτι...Έχω σκεφτει να ασχοληθούμε και με κανενα παιχνιδι να χαζομαρισουμε...εχετε καμμια προταση;
1. Θα παιξουμε σιγουρα το thats you.μεχρι ποσα ατομα ειναι;
2. Αυτο που ειχε δώσει στο plus το sport friends πως λεγοταν λεει τπτ;
3. Αν τα βρω σκουρα θα βαλω το buzz στο ps3 -αν ανοιξει βεβαια που εχει πρόβλημα...
4. Α εχω και just dance 2014 αλλα τα καινουρια ειναι πανακριβα να επαιρνα αλλο ενα...

Κατι παρειστικο και οικονομικό αν υπαρχει θα ηθελα...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Χρόνια πολλά!

Το that's you απ΄όσο βλέπω είναι για 2 έως 6 παίκτες.

Αν οι φίλοι που θα καλέσεις έχουν μια άλφα άνεση με το να χρησιμοποιούν χειριστήριο κονσόλας, θα σου έλεγα και το rocket league. Έχω παίξει ματς με τον αδερφό μου εναντίον άλλων παικτών online και είχε πολλή πλάκα, ακόμα κι αν στην αρχή χάναμε εύκολα. Πολύ πόρωση το παιχνίδι.

Μπορείς και να σκεφτείς κάποιο καλό επιτραπέζιο με κάρτες, ίσως κανένα tichu ή κάποιο παιχνίδι με απλή τράπουλα, που δεν κοστίζει πολύ.

chronohill
26-10-2017, 10:14
Χρόνια πολλά!

Το that's you απ΄όσο βλέπω είναι για 2 έως 6 παίκτες.

Αν οι φίλοι που θα καλέσεις έχουν μια άλφα άνεση με το να χρησιμοποιούν χειριστήριο κονσόλας, θα σου έλεγα και το rocket league. Έχω παίξει ματς με τον αδερφό μου εναντίον άλλων παικτών online και είχε πολλή πλάκα, ακόμα κι αν στην αρχή χάναμε εύκολα. Πολύ πόρωση το παιχνίδι.

Μπορείς και να σκεφτείς κάποιο καλό επιτραπέζιο με κάρτες, ίσως κανένα tichu ή κάποιο παιχνίδι με απλή τράπουλα, που δεν κοστίζει πολύ.Σ'ευχαριστώ να σαι καλα!
Οι περισσοτεροι δεν εχουν επαφη με χειριστηριο γιαυτο θελω κατι πιο απλο και γρηγορο...
Τιτσου εχω αλλα δεν εχουμε ασχοληθει γιατι οι περισσότεροι βαριουνται να μπουν στην διαδικασία...γερασαμε σου λέω ασε!γιαυτο με το just dance αναβουν τα αιματα τουλαχιστον!χαχαχαχ

6 παίχτες το thats you πολυ καλα!!!!
Κανενα αλλο να εκμεταλευεται και την καμερα ισως να τους ιντριγκαρε...εχω και ενα move

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ezio
26-10-2017, 10:30
Σ'ευχαριστώ να σαι καλα!
Οι περισσοτεροι δεν εχουν επαφη με χειριστηριο γιαυτο θελω κατι πιο απλο και γρηγορο...
Τιτσου εχω αλλα δεν εχουμε ασχοληθει γιατι οι περισσότεροι βαριουνται να μπουν στην διαδικασία...γερασαμε σου λέω ασε!γιαυτο με το just dance αναβουν τα αιματα τουλαχιστον!χαχαχαχ

6 παίχτες το thats you πολυ καλα!!!!
Κανενα αλλο να εκμεταλευεται και την καμερα ισως να τους ιντριγκαρε...εχω και ενα move

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ξεφεύγω πάλι λίγο από αυτό που ρώτησες, αλλά αφού οι περισσότεροι δεν έχουν επαφή με το χειριστήριο, θα μπορούσες να σκεφτείς και κάποιο παιχνίδι γνώσεων ή καμιά παντομίμα από εφαρμογή στο κινητό. Έχω βγει με φίλους και γνωστούς σε καφετέρια και έχουμε παίξει παιχνίδια γνώσεων και πέρασε καλά η ώρα. Και ήταν στα ελληνικά.

chronohill
26-10-2017, 10:49
Ξεφεύγω πάλι λίγο από αυτό που ρώτησες, αλλά αφού οι περισσότεροι δεν έχουν επαφή με το χειριστήριο, θα μπορούσες να σκεφτείς και κάποιο παιχνίδι γνώσεων ή καμιά παντομίμα από εφαρμογή στο κινητό. Έχω βγει με φίλους και γνωστούς σε καφετέρια και έχουμε παίξει παιχνίδια γνώσεων και πέρασε καλά η ώρα. Και ήταν στα ελληνικά.
Ναι δεν εχεις αδικο και αυτα καλα ειναι αλλα ηθελα εφοσον ειμαστε μαζεμενοι σπιτι και δεν το κανουμε συχνα να ασχοληθουμε με την κονσολα που προσφερει κατι διαφορετικο...
Το πες βρες πχ που ειναι αρκετα δημοφιλες το παιζαμε σε μια φαση αλλα ειχε πολλες αστοχιες και δεν ασχοληθηκαμε παραπανω...

PDS
26-10-2017, 15:08
Χρονια πολλα chronohill!

Φανταζομαι το εχεις παιξει, αλλα εγω με παρεα παιζω αυτες τις μερες το until dawn. Καθε φορα που αλλαζει χαρακτηρας αλλαζει και παιχτης. Επισης θα χρειαστειτε αρκετες ωρες οποτε δεν ξερω αν ειναι μια ρεαλιστικη προταση.

chronohill
26-10-2017, 19:05
Χρονια πολλα chronohill!

Φανταζομαι το εχεις παιξει, αλλα εγω με παρεα παιζω αυτες τις μερες το until dawn. Καθε φορα που αλλαζει χαρακτηρας αλλαζει και παιχτης. Επισης θα χρειαστειτε αρκετες ωρες οποτε δεν ξερω αν ειναι μια ρεαλιστικη προταση.Σ'ευχαριστώ πολυ φιλε!
Ναι το έχω παιξει και το εχω ακόμη αλλα δεν ξέρω αν θα απορροφηθουν μεχρι να παρει μπροστα το στορυ!σκεφτηκα παρομοια εναλλακτικη για πιο αργα αν δεν βγουμε...θα κατεβασω που το ηθελα κιολας το emily wants to play που ειναι γρηγορο και εχει jump scares να γελάσουμε...θα τους βαζω ακουστικα και θα απολαμβάνω!!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ntsmrtz
26-10-2017, 20:10
Τα καμιά 10αριά νέα κανάλια που έχει βάλει η cosmote tv εδώ και κανά μήνα (και έδιωξε κάποια άλλα) είναι σκέτο σκουπιδιαριό...

tonybsg
26-10-2017, 20:36
^Τι έφυγε Κώστα; Δεν το έχω παρακολουθήσει το θέμα

ntsmrtz
26-10-2017, 21:41
Φύγανε τα discovery, eurosport, animal και ήρθαν κάτι χαζομ'αρες (ψάρεμα-φαγητό-όπλα-δεντρόσπιτα-τροχόσπιτα-κιτς reality) Ακόμα και το idx που διώξανε μπροστά στα καινούργια είχε προγραμματάρα..

jk_blue_tiger
26-10-2017, 22:46
Τα καμιά 10αριά νέα κανάλια που έχει βάλει η cosmote tv εδώ και κανά μήνα (και έδιωξε κάποια άλλα) είναι σκέτο σκουπιδιαριό...

Μετα απο συνεχη προβληματα οπως:

1) εληγε το συμβολαιο και αντι να με παρουν να με ρωτησουν εαν θελω ανανεωση ή οχι,
ερχοταν ο λογαριασμος με τιμη καταλογου (πιο ακριβη δηλαδη απο τη χαμηλοτερη συμφωνημενη)

2) χασιμο ολων των εγγραφων του ενσωματωμενου σκληρου δισκου οταν εκανα αναβαθμιση τον αποκωδικοποιητη σε hybrid,
γιατι δεν ενημερωσαν εγκαιρα τι θα συνεβαινε, κολλησε και το update, χαθηκαν τα παντα

3) πιο ευκολα συννενοομουν με τον τοπικο συμβεβλημενο τεχνικο
σε περιπτωση που ειχα προβλημα με την στοχευση του πιατου παρα με δαυτους

4) καθε χρονο σχεδον αυξηση στο μηνιαιο κοστος, λες και εγω πρεπει να πληρωνω
καθε παπαρα δημοσιογραφο που εφυγε απο το mega (Σαμπρακος, Αδαμιδης, Θαναηλακης κλπ).
Απο τους ελαχστα καλους που εχουν στειλανε σπιτι του τον Σπυροπουλο που μιλουσε ανοιχτα για την καταντια του Ολυμπιακου στο ποδοσφαιρο,
οταν ο χοντρος πουλουσε ολους τους καλους παικτες και η ομαδα βολοδερνε μετα στο τσου λου
και φερανε τον Σωτηρακοπουλο για τα τελευταια ενσημα, πιο πολυ μιλουσε για την (προ)ιστορια να μας εντυπωσιασει για τις γνωσεις του, παρα για τις φασεις....

5) διαφημιση για το hybrid και τα νεα καναλια, τουμπεκι ομως οτι υπαρχει απιστευτο lag στις εντολες του τηλεχειρηστηριου, χαθηκε το slow motion,
ενω οπως αναφερατε δεν μπηκαν μονο νεα καναλια, βγηκαν πολλα αλλα

Αι σιχτηρ και στον αγυριστο

ΥΓ Ημουν συνδρομητης απο τα γεννητουρια τους πριν πολλα χρονια, οταν η συνδρομη ειχε 13€/μηνα (10€/μηνα ειχα τοτε μεσω internet)
και τα αθλητικα που ειχαν τοτε εδειχναν ποδοσφαιρο β γερμανιας & β ελλαδας κ κατι eurosport που τοτε τα εβρισκες και free.
Οτι εκανε και η nova και αργοπεθαινει, τα κανουν τωρα και αυτοι, ολα καποτε πληρωνονται...

christos-sonyboy
26-10-2017, 23:33
εχω nova 3play κατι χρονια τωρα κ δινω 30 ευρω ολο αυτο το διαστημα.προσφατα το αλλαξα κ εβαλα 4 cinema καναλια.ταινιοθηκη για να βλεπω οποτε θελω καμποσες ταινιες κ σειρες που εχει(τις βλεπω κ απ'το λαπτοπ αμα θελω).+12 ωρες τηλεφωνα σε κινητα.βγαινει 37 ευρω το μηνα.

DJTaurus
27-10-2017, 00:03
Τα καμιά 10αριά νέα κανάλια που έχει βάλει η cosmote tv εδώ και κανά μήνα (και έδιωξε κάποια άλλα) είναι σκέτο σκουπιδιαριό...

Έχει πέσει πολύ κράξιμο. Έχασαν τα Eurosport για να έρθουν NFL και NHL. Και κάθε χρόνο ζητάνε 5 ευρώ+....ευτυχώς που δείχνει να ξυπνάει η Nova μετά τη συγχώνευση με voda/wind γιατί παρά-δυνάμωσε το μονοπώλιο του ΟΤΕ.

ntsmrtz
27-10-2017, 06:58
Εμένα το συμβόλαιο θέλει άλλους 14 μήνες για να λήξει. Πλέον δεν θα πάω σε αυτόματη ανανέωση και μέχρι τότε θα δω πως θα πάει η ιστορία..


τουμπεκι ομως οτι υπαρχει απιστευτο lag στις εντολες του τηλεχειρηστηριου,

Πράγματι! Τόσο που σου σπάει τα νεύρα. Νόμιζα ότι μόνο το δικό μου τηλεχειριστήριο είναι ζαβό ή ότι θέλει μπαταρίες...

chronohill
29-10-2017, 19:17
Eνημερωση για το χθεσινο παρτυ γενεθλιων και για το θεμα των παιχνιδιων στο PS που σας ρωτησα-Σας ευχαριστω και παλι για την συζητηση/βοηθεια!
Καταρχας παιζει κατι με τα Seven και το Just Dance?ξαμωλησα φιλους σε Χαλκιδα και Θηβα και στα δυο καταστηματα τους ειπαν οτι δεν το φερνουν το συγκεκριμενο...Γιατι?Τεσπα δεν πειραζει γιατι τελικα ειμασταν πολυς κοσμος και δεν γινοταν να κανω χωρο για να παιξουμε...
Χαμος ομως εγινε με το Τhat's You!Ξετρελλαθηκανε ειδικα οι γυναικες που ζωγραφιζεις και βγαζεις σελφιζ με αντιστοιχη ποζα που σου λεει στο παιχνιδι...Πραγματικα πολυ καλοστημενο το παιχνιδι ευχρηστο,απλο και διασκεδαστικο!Τους ενημερωσα για το Hidden Agenda και για τα αλλα 2 που θα βγουν και εχουν ψηθει να τα παρουμε!Να τσονταρουν να μην ξεπαραδιαστω εγω παλι για να παρω κανενα αλλο που θελω για παρτη μου!:a010bg:

Ezio
30-10-2017, 14:14
Θα ήθελα την άποψή σας για θέμα συναισθηματικής φύσεως.
Εδώ και 2 χρόνια γνωρίζω μια κοπέλα, όταν την είχα πρωτογνωρίσει της είχα πει να βγούμε (και όταν είχαμε πρωτοβγεί δεν της έδειξα με τις κινήσεις μου ότι μου αρέσει και να τσεκάρω και η ίδια αν με θέλει) και της είπα τελικά την δεύτερη φορά που βγήκαμε (που είχαμε βγει και με παρέα) ότι μου αρέσει, αλλά μου είπε ότι δεν της αρέσω, αλλά θα θέλει να μείνουμε φίλοι.

Κάναμε από τότε παρέα, τον τελευταίο χρόνο αρκετά παραπάνω. Το θέμα είναι ότι εγώ άρχισα πριν λίγους μήνες να την βλέπω διαφορετικά, στην αρχή δεν ήταν τόσο έντονα τα συναισθήματά μου και είπα να μην κάνω κάτι, για να μην την χάσω από φίλη.
Τον τελευταίο καιρό, όμως, είπα να δοκιμάσω να την φλερτάρω λίγο, και αν ανταποκριθεί να κάνω κίνηση. Όλο αυτό το διάστημα λοιπόν την πείραζα φιλικά, κοίταξα κάποιες κοπέλες να δω αν ζηλέψει, την ακουμπούσα στο μπράτσο, έκανα θετικά σχόλια για την εμφάνιση και τον χαρακτήρα της, της έλεγα ότι μου έχει λείψει και ότι θέλω να την δω κάποιες φορές που είχαμε κάποιες μέρες να τα πούμε.
Εκείνη όλο αυτό το διάστημα (είναι πάνω κάτω κανάς μήνας) μου έδειξε πολλά θετικά σημάδια, με ακούμπησε δυο φορές κι αυτή, με έπαιρνε κάθε μέρα τηλέφωνο, μιλούσαμε πολύ, μου έλεγε θετικά σχόλια (όχι για την εμφάνιση μου), κάποιες φορές την ένιωθα πιο κοντά μου με την έννοια ότι μου μιλούσε με διαφορετικό ύφος από το φιλικό, και γενικά φαινόταν να μου φέρεται διαφορετικά απ' ότι θα φερόταν σε κάποιο φίλο της, ακόμα και πιο καλό της φίλο. Με έχει κοιτάξει και κάποιες φορές όταν δεν κοιτούσα.

Το θέμα είναι ότι μετά από όλα αυτά τα σημάδια, είπα να κάνω κίνηση να την φιλήσω. Μια φορά λοιπόν που καθόμασταν και την είχα ακουμπήσει κάποιες φορές στο μπράτσο, της πιάνω απαλά τα χέρια που τα είχε το ένα πάνω από το άλλο στα γόνατά της, αλλά εκείνη τα τράβηξε και μου είπε να φεύγαμε. Δεν το είπε θυμωμένα, αλλά σκέφτηκα ότι με απέρριψε τότε.
Όμως, συνέχισε να μου δειχνει θετικά σημάδια τις επόμενες μέρες, και μιλούσαμε στο τηλέφωνο, και την είδα να έχει ένα πιο προσηλωμένο ύφος όταν μιλάγαμε, και με κοίταξε κρυφά. Μου λέει όμως σήμερα ότι βγήκε με κάποιον που γνώρισε σε μια έξοδο (πριν λίγες μέρες έγινε η έξοδος), και την ρώτησα γι' αυτό, και μου είπε ότι της άρεσε, αλλά δεν ξέρει αν βγήκαν φιλικά ή όχι.
Της είπα να βγούμε για καφέ αύριο που είχαμε πει, αλλά της είπα και ότι δεν ξέρω τι συμβαίνει με τον τύπο αυτόν (για να υπονοήσω ότι θέλω να βγούμε, αλλά όχι και τόσο φιλικά).

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν είναι καλή ιδέα όταν ξαναμιλήσουμε (ή να την πάρω εγώ αν δεν με πάρει εκείνη) να της ζητούσα να βγαίναμε για καφέ αύριο, αλλά σαν ραντεβού. Μου έχει δείξει πολλά θετικά σημάδια, απλά με αυτό που απομάκρυνε τα χέρια της και με αυτό που μου λέει ότι βγήκε με κάποιον τύπο δεν ξέρω σίγουρα τι να κάνω.

Lefteris_X
30-10-2017, 16:23
Τα ίδια όπως και πέρυσι, ή τέλος πάντων κάποιο καιρό πριν. Διότι έχεις ξανακάνει σχεδόν ίδιο ποστ, με σχεδόν τις ίδιες "κινήσεις" (ο θεός να τις κάνει κινήσεις για άντρα 20+ ετών) και το ίδιο, μα ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα. (μην κολλήσουμε τώρα στις λεπτομέρειες αν παλαιότερα της έπιασες το γόνατο ή όχι - δεν είναι εκεί το νόημα)

Τι σου είχαν πει οι περισσότεροι; Να είσαι ο εαυτός σου. Το έκανες εμφανέστατα. Αποτέλεσμα; Το ίδιο, δηλαδή fail (μάλιστα τώρα είναι συνδυασμός fail+απόρριψη).

Ε, θα σου πω το ίδιο με αυτό που εμμέσως πλην σαφώς σου είχα πει παλαιότερα. Άλλαξε τον εαυτό σου. Ο χαρακτήρας δεν αλλάζει (η "πάστα" του καθενός, δηλαδή αν είναι στα πολύ βαθιά του κωλοπαίδι ή ευαίσθητος), αυτό που αλλάζει όμως είναι η συμπεριφορά και η εξωτερική εμφάνιση.

Απλά "μαθηματικά". Όταν έχεις δοκιμάσει ότι περνάει από το μυαλό σου, όταν έχεις ακολουθήσει αυτό που σου πρότεινε η πλειοψηφία και εν τέλει το αποτέλεσμα είναι ίδιο........τότε τις πταίει; Που είναι το error; Ίσως στον μοναδικό παράγοντα που παραμένει ίδιος σε όλες τις προσπάθειες; Ίσως δηλαδή, είσαι εσύ ο ίδιος, όπως είσαι/φαίνεσαι/συμπεριφέρεσαι το error;
Εμφανώς λοιπόν εσύ είσαι. Ή που αλλάζεις εαυτόν, ή που κοιτάζεις προς μια άλλη κοπέλα που θα την ελκύει αυτός που είσαι. Διότι αυτή την κοπέλα σαφέστατα δεν την ελκύεις.

ΥΓ: Mercy "επαφή" είναι κάτι τρομερά οικτρό. Αν δηλαδή από την υπέρμετρη "επιμονή" σου, η κοπέλα τελικά "ενδώσει", τότε αυτό λέγεται mercy relationship, κάτι το οποίο οι γυναίκες μετανιώνουν πολύ σύντομα. Και τότε τα πράγματα θα γίνουν πολύ χάλια για εσένα καθώς θα βιώσεις μεγάλη απόρριψη/ξεφτίλα.

ΥΓ2: "Παρακαλετό μ**νί = ξινό γ@μήσι" λέει ο λαός μας. Λαός = άντρες και κυρίως οι γυναίκες (γιατί μερικές έχουν την τάση να ανοίγουν πόδια αν βιώσουν πολλά παρακαλετά -τρόπος του λέγειν- από κάποιον μαλάκα).

ΥΓ3: Δε νομίζεις ότι ήρθε ο καιρός να αποκτήσεις ψυχολογία/νοοτροπία/συμπεριφορά άντρα, με όλη τη σημασία της λέξεως; Δεν λέω ντε και καλά alpha male, αλλά πως να το πω ευγενικά ρε παιδάκι μου; Ας το προσπαθήσω έτσι: το πολύ καλό παιδάκι, καμία γυναίκα δεν τον εκτίμησε σε αυτές τις ηλικίες. Οι γυναίκες στην ηλικία σου αναζητούν άντρα με γερά @@ (ή έστω που να δείχνει έτσι είτε ως σωματότυπος, είτε ως εμφάνιση, είτε ως χαρακτήρας+συμπεριφορά, είτε κάποιος συνδυασμός αυτών, είτε ιδανικά: όλα αυτά). Το "καλό παιδί, με ευαίσθητα συναισθήματα, καλή και τρυφερή συμπεριφορά, μια αθώα δειλία, ελαφρώς ντροπαλό και σύνεση στον χαρακτήρα"..........ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ. Αυτά ήταν για πριν 35-40 χρόνια και βάλε. Hell, ούτε στα 80ς δεν είχε πέραση αυτή η εικόνα! Οπότε ή που αλλάζεις ριζικά, και το εννοώ αυτό, ή που στοχεύεις σε μια κοπέλα που θα νιώθει έλξη προς την εμφάνιση/χαρακτήρα/συμπεριφορά σου.

Axilleas_GR
30-10-2017, 16:37
Λευ φασκελοκουκουλωστα γιατί μπερδεύτηκες. .....

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ezio
30-10-2017, 17:00
Στην κοπέλα που αναφέρομαι τώρα έχω συμπεριφερθεί πολύ διαφορετικά και πιο σωστά θεωρώ σε σχέση με την κοπέλα για την οποία είχα μιλήσει εδώ στο παρελθόν. Έχω κάνει κινήσεις που δείχνουν το ενδιαφέρον μου (τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ) και γενικά συμπεριφέρομαι πολύ πιο άνετα μαζί της. Γενικά δεν νομίζω να έχω δείξει ποτέ στυλ του ότι την παρακαλάω ή κάτι τέτοιο, απλά ενώ έχω φερθεί σωστά (όπως το βλέπω) και από την πλευρά της έχει δείξει σημάδια, δεν έχει γίνει ακόμη κάποιο βήμα παραπέρα, και θα ήθελα να δω πως θα μπορούσα να ξεκαθαρίσω την κατάσταση.

Lefteris_X
30-10-2017, 17:07
Όλα αυτό που περιέγραψες είναι σκηνικό late 60s. Ούτε στην εποχή των γονιών μου (mid/late 70s) δεν γινόταν έτσι η δουλειά.

Δε νομίζεις ότι κάπως πρέπει να εκσυγχρονιστείς;

Και κάτι άλλο: το "όπως το βλέπω" δεν καταλαβαίνεις ότι είναι ακριβώς το λάθος; Μα επειδή έτσι τα βλέπεις (σωστά) τα πράγματα, αποτυγχάνεις. Παρακαλετό, εννοείται ότι δεν αναφέρεται με την κυριολεκτική ερμηνεία (δηλαδή να παρακαλέσεις) γιατί τότε θα σου άξιζαν γιαούρτια. Παρακαλετό το λέει μια γυναίκα, όταν είσαι πολύ "με τος σεις και με το σας", πολύ ευγενικός, συγκρατημένος κλπ. Θα λέει από μέσα της "εχ, μωρέ, καλό παιδί είναι". Ε, σόρρυ, αλλά αυτό είναι στα μάτια της "παρακαλετό φάση", δεν είναι άντρας που διεκδικεί, βλέπει ότι τον παίρνει άνετα να συνεχίσει (γιατί η κοπέλα με τον τρόπο της του δίνει το ΟΚ) και "χώνεται" σε σεξουαλική φάση. Είμαστε στο 2017, wake up. Ακόμα κι αν είσαι, μην συμπεριφέρεσαι ως παρθένος. Είναι "στίγμα" από τις αρχές των 90ς κι έπειτα...

ntsmrtz
30-10-2017, 17:08
Θα ήθελα την άποψή σας για θέμα συναισθηματικής φύσεως.

Δεν ενδιαφέρεται φίλε μου.

Με τόσο χρονικό διάστημα πίσω σας και τέτοιου είδους προσέγγιση με αμφίβολο έως ανύπαρκτο μέχρι τώρα αποτέλεσμα, θεωρώ αδύνατο να δει την φάση η τύπισα κάπως διαφορετικά.
Πρέπει πρώτα να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου και να τον αγαπάς και μετά πας "επίθεση" σε γυναίκα. Θεωρώ ότι τον αγαπάς τον εαυτό σου, οπότε Αν ακόμα και έτσι δεν... τότε πας παρακάτω. Χωρίς πισωγυρίσματα, χωρίς γλυκόλογα και μηνυματάκια, χωρίς καληνύχτες και μ@λ@κιούλες και χωρίς οτιδήποτε που θα κάνεις για να κρατήσεις επικοινωνία.
Την γράφεις στα π@π@ρια σου και ψάχνεις άλλην. ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ και έχοντας την συνείδησή σου ήσυχη.
Τότε θα δεις αποτελέσματα. Το πιθανότερο όχι με αυτή αλλά με κάποια άλλη. Την οποία άλλη θα προσεγγίσεις από τις αρχές με αυτοπεποίθηση και σιγουριά. Οχι χαζομηνυματάκια και καληνύχτες.

Οσον αφορά το ερώτημά σου για το αν θα πρέπει να της ζητήσεις να βγείτε ραντεβού η απάντησή μου είναι όχι. Βγες με κάποια άλλη.

Ολα τα ανωτέρω Γιάννη φιλικά και χωρίς παρεξήγηση..

Nikoladim
30-10-2017, 17:35
+1 απο εμενα. Γραψτην κανονικα για αρχη. Αν οντως εκτιμας και αγαπας τον εαυτο σου, προφανως και δεν σου αξιζει αυτη η αντιμετωπιση. Οπως περιγραφεις τα πραγματα η γκομενα σε εχει για καβαντζα επειδη της αρεσει η φαση να "γουσταρεται" απο αλλους/αλλον, πραγμα απολυτως φυσιολογικο για εμενα. Γυρνα στο τελειως φιλικο, που για εμενα βεβαια 1/10 περιπτωσεις να βρεις γυναικα φιλη και χρησιμοποιησε την σε εισαγωγικα μπας και σου γνωρισει καμια φιλη της. Να αλλαξεις την συμπεριφορα σου πιστευω ειναι κομματακι δυσκολο, αλλα για εμενα αλλαξε την αντιμετωπιση που εχεις στις γυναικες. Πιο επιθετικος, πιο αμεσος. Τωρα αυτο που λεει ο Λεφ συμφωνω απολυτα - βρες μια κοπελα που να εκτιμησει το καλο και ευγενικο παιδι που εισαι.

Ezio
30-10-2017, 17:42
Όλα αυτό που περιέγραψες είναι σκηνικό late 60s. Ούτε στην εποχή των γονιών μου (mid/late 70s) δεν γινόταν έτσι η δουλειά.

Δε νομίζεις ότι κάπως πρέπει να εκσυγχρονιστείς;

Και κάτι άλλο: το "όπως το βλέπω" δεν καταλαβαίνεις ότι είναι ακριβώς το λάθος; Μα επειδή έτσι τα βλέπεις (σωστά) τα πράγματα, αποτυγχάνεις. Παρακαλετό, εννοείται ότι δεν αναφέρεται με την κυριολεκτική ερμηνεία (δηλαδή να παρακαλέσεις) γιατί τότε θα σου άξιζαν γιαούρτια. Παρακαλετό το λέει μια γυναίκα, όταν είσαι πολύ "με τος σεις και με το σας", πολύ ευγενικός, συγκρατημένος κλπ. Θα λέει από μέσα της "εχ, μωρέ, καλό παιδί είναι". Ε, σόρρυ, αλλά αυτό είναι στα μάτια της "παρακαλετό φάση", δεν είναι άντρας που διεκδικεί, βλέπει ότι τον παίρνει άνετα να συνεχίσει (γιατί η κοπέλα με τον τρόπο της του δίνει το ΟΚ) και "χώνεται" σε σεξουαλική φάση. Είμαστε στο 2017, wake up. Ακόμα κι αν είσαι, μην συμπεριφέρεσαι ως παρθένος. Είναι "στίγμα" από τις αρχές των 90ς κι έπειτα...

Τι άλλο θα μπορούσα να είχα κάνει στην προσέγγισή μου;

Δεν ενδιαφέρεται φίλε μου.

Με τόσο χρονικό διάστημα πίσω σας και τέτοιου είδους προσέγγιση με αμφίβολο έως ανύπαρκτο μέχρι τώρα αποτέλεσμα, θεωρώ αδύνατο να δει την φάση η τύπισα κάπως διαφορετικά.
Πρέπει πρώτα να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου και να τον αγαπάς και μετά πας "επίθεση" σε γυναίκα. Θεωρώ ότι τον αγαπάς τον εαυτό σου, οπότε Αν ακόμα και έτσι δεν... τότε πας παρακάτω. Χωρίς πισωγυρίσματα, χωρίς γλυκόλογα και μηνυματάκια, χωρίς καληνύχτες και μ@λ@κιούλες και χωρίς οτιδήποτε που θα κάνεις για να κρατήσεις επικοινωνία.
Την γράφεις στα π@π@ρια σου και ψάχνεις άλλην. ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ και έχοντας την συνείδησή σου ήσυχη.
Τότε θα δεις αποτελέσματα. Το πιθανότερο όχι με αυτή αλλά με κάποια άλλη. Την οποία άλλη θα προσεγγίσεις από τις αρχές με αυτοπεποίθηση και σιγουριά. Οχι χαζομηνυματάκια και καληνύχτες.

Οσον αφορά το ερώτημά σου για το αν θα πρέπει να της ζητήσεις να βγείτε ραντεβού η απάντησή μου είναι όχι. Βγες με κάποια άλλη.

Ολα τα ανωτέρω Γιάννη φιλικά και χωρίς παρεξήγηση..
Καταλαβαίνω τι λες. Να σου πω την αλήθεια μου είναι δύσκολο να παρατήσω την όλη ιστορία έτσι, αν ήταν κάποια άλλη που ήξερα λίγο και δεν είχα αναπτύξει κάτι δεν θα με ένοιαζε που δεν έγινε κάτι. Και το ότι δείχνει ακόμα κάποια πράγματα από την μεριά της με έχει μπερδέψει (και στεναχωρέσει) γιατί από την μια δεν γίνεται κάτι και από την άλλη δείχνει κάποια σημάδια. Ίσως σκέφτομαι τώρα λιγότερο καθαρά λόγω των συναισθημάτων.


+1 απο εμενα. Γραψτην κανονικα για αρχη. Αν οντως εκτιμας και αγαπας τον εαυτο σου, προφανως και δεν σου αξιζει αυτη η αντιμετωπιση. Οπως περιγραφεις τα πραγματα η γκομενα σε εχει για καβαντζα επειδη της αρεσει η φαση να "γουσταρεται" απο αλλους/αλλον, πραγμα απολυτως φυσιολογικο για εμενα. Γυρνα στο τελειως φιλικο, που για εμενα βεβαια 1/10 περιπτωσεις να βρεις γυναικα φιλη και χρησιμοποιησε την σε εισαγωγικα μπας και σου γνωρισει καμια φιλη της. Να αλλαξεις την συμπεριφορα σου πιστευω ειναι κομματακι δυσκολο, αλλα για εμενα αλλαξε την αντιμετωπιση που εχεις στις γυναικες. Πιο επιθετικος, πιο αμεσος. Τωρα αυτο που λεει ο Λεφ συμφωνω απολυτα - βρες μια κοπελα που να εκτιμησει το καλο και ευγενικο παιδι που εισαι.

Απαντάω με edit γιατί δεν είχα δει το μήνυμα. Γενικά, ναι, αυτή η κατάσταση που είμαι στο φλου δεν μου αρέσει. Για καβάτζα δεν νομίζω να με έχει, αλλά έτσι κι αλλιώς από την στιγμή που τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα, η αιτία δεν είναι και τόσο σημαντική. Πιο άμεσος ήμουν σε άλλες κοπέλες, καθώς τους ζήτησα να βγούμε πολύ σύντομα αφού τις είχα γνωρίσει. Με εκείνη δεν μπορούσα να κάνω κάτι διαφορετικά λόγω της φιλίας μας.

Nikoladim
30-10-2017, 17:50
Γιαννη να ρωτησω κατι, με τις γυναικες πως τα πας γενικα?

Ezio
30-10-2017, 17:58
Γιαννη να ρωτησω κατι, με τις γυναικες πως τα πας γενικα?
Έχω κάνει από την πλευρά μου κάποιες προσεγγίσεις, αλλά δεν έχει γίνει κάτι με κάποια. Σε φιλικό επίπεδο (αν ρωτάς γενικότερα και όχι μόνο ερωτικά) έχω γυναίκες φίλες.

Nikoladim
30-10-2017, 18:08
Αυτο ^^ χρειαζεσαι να ξεμπλοκαρεις.

ntsmrtz
30-10-2017, 18:45
Και το ότι δείχνει ακόμα κάποια πράγματα από την μεριά της με έχει μπερδέψει (και στεναχωρέσει) γιατί από την μια δεν γίνεται κάτι και από την άλλη δείχνει κάποια σημάδια.

Πάντα θα δείχνει.. και αδιάφορη να είναι για κάποιον πάλι κάτι θα δείχνει.
Εχει πάρει πρέφα ότι γουστάρεις και σου κάνει "μαλλιά" για να επιβεβαιωθεί. Οι γυναίκες λόγω ανασφάλειας θέλουν μόνιμη επιβεβαίωση. Και ποιός καλύτερος τρόπος επιβεβαίωσης του υπερεγώ τους (για το εγώ δεν μιλάμε, δεν υπάρχει το αντίστοιχο επίπεδο αυτογνωσίας και αυτοσυνείδησης στις πιο πολλές) από το να κόβουν αντιδράσεις θαυμασμού όταν σου κάνουν "μαλλιά" ή σου κουνάνε τον κώλο τους?...

Ezio
30-10-2017, 19:00
Πάντα θα δείχνει.. και αδιάφορη να είναι για κάποιον πάλι κάτι θα δείχνει.
Εχει πάρει πρέφα ότι γουστάρεις και σου κάνει "μαλλιά" για να επιβεβαιωθεί. Οι γυναίκες λόγω ανασφάλειας θέλουν μόνιμη επιβεβαίωση. Και ποιός καλύτερος τρόπος επιβεβαίωσης του υπερεγώ τους (για το εγώ δεν μιλάμε, δεν υπάρχει το αντίστοιχο επίπεδο αυτογνωσίας και αυτοσυνείδησης στις πιο πολλές) από το να κόβουν αντιδράσεις θαυμασμού όταν σου κάνουν "μαλλιά" ή σου κουνάνε τον κώλο τους?...
Δεν νομίζω να είναι αυτό γιατί γενικά έχει αυτοπεποίθηση και όλα αυτά που δείχνει τώρα δεν γινόντουσαν παλιότερα. Έχω σκεφτεί μήπως απλά όλα αυτά είναι οικειότητα ή κάτι τέτοιο, αλλά και πριν που είχαμε πολύ καλές σχέσεις, δεν έκανε κάτι από όλα αυτά. Μπορεί και να μην είναι σίγουρη για το αν θέλει να προχωρήσει μαζί μου λόγω της φιλίας μας, αλλά αφού της δείχνω τι νιώθω και έχει περάσει διάστημα για να αποφασίσει, δεν ξέρω αν είναι αυτό. Όπως και να 'χει, είμαι στο στάδιο που θα ήθελα μια απάντηση. Το αν θέλει να την κυνηγάω ή βγήκε με κάποιον ή κάτι άλλο ήταν για πριν που ήθελα να δω αν με θέλει. Τώρα την θέλω εννοείται, απλά με στεναχωρεί το όλο με θέλει-δεν με θέλει που γίνεται.

jimspy
30-10-2017, 20:53
οπως το λες...ξεκαθαρισε την κατασταση....κ ο μονος τροπος να την ξεκαθαρισεις ειναι να την κανεις οχι με ελαφρα αλλα αμεσα κ ουσιαστικα...απλα σε παιζει κ τιποτα παραπανω.....επομενως πας για αλλα κ ασε τα φιλικα κ τα λοιπα για τους φιλους......
κ τελος ....ουτε καφεδες ουτε μηνματα ουτε τηλεφωνα ....αν συνεχισεις χανεις κ τις ελαχιστες εωσ μηδαμινες ελπιδες που μπορει να ειχες......κ σε περιπτωση σχετικων προτασεων απλα δινε ακυρο με καποια δικαιολογια που να εχει βαση ......

Axilleas_GR
10-11-2017, 19:41
Απίστευτο πώς ένα τόσο μικρό πραγματάκι μπορεί να σου γαμησει όλο το πρωινό. Για την ιστορία αυτό το κομματάκι είχε την ευγενή καλοσύνη να χωθεί στο πισω λάστιχο της πάπιας που οδηγώ με αποτέλεσμα να μείνω μέσα στη μέση της παραλιακής στο Μοσχάτο. Σπρωχνε μέχρι το Τροκαντερο μετά....
Υποτίθεται ότι έπρεπε να φτάσω και νωρίς στη δουλειά. Balls......https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171110/e96016f51dcf2798f798f722a5e7f9b6.jpg

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ntsmrtz
23-11-2017, 19:03
Προ 3ετίας μου κλέψανε το αυτοκίνητο από παγκράτι που έμενα τότε.
Δήλωση στην οικεία ασφάλεια, δήλωση στην οικεία ΔΟΥ, δήλωση στο υπουργείο μεταφορών.
Χθές δέχομαι κλήση από τμήμα ασφαλείας πόλης της Β.Ελλάδας ότι το όχημα με αριθμό τάδε και αρ.πλαισίου δείνα ιδιοκτησίας μου βρίσκεται στον προαύλιο χώρο του εκεί τμήματος. Ψάχνοντας το είδα και στις δορυφορικές του google.
Σήμερα μου στέλνουν και φωτος που από ότι καταλαβαίνω η κατάστασή του δεν είναι τραγική.
Πάνω στη κουβέντα, μου λένε ότι βρίσκεται εκεί πολύ καιρό.. (!)

Στο διαταύτα...

Οταν το κλέψανε το έκλαψα σαν άνθρωπο γιατί το είχα 14 χρόνια, είχα γυρίσει όλη την ελλάδα, είχα περάσει εξαιρετικά και είχα πολύ ωραίες αναμνήσεις, ήταν (και) παρέα μου.
Τώρα όμως... νομίζω ότι δεν θέλω να το έχω. Δεν μπορώ να ξαναυπάρξω μέσα του, και με "διώχνει" η αίσθηση του τι γινόταν, τι κάνανε και ποιοι ήταν μέσα σε αυτό τα 3 χρόνια..
Την ερχόμενη βδομάδα πρέπει να πάω επάνω να το δω και να πάρω μία απόφαση για το τι θα κάνω, που το πιθανότερο είναι να το δώσω για διαγραφή/ανακύκλωση σε κάποια εταιρία που τα αναλαμβάνουν.
3 χρόνια μετά πρέπει να το ξαναδώ για να του δώσω την χαριστική.

Καλύτερα να μην είχε βρεθεί :(

AriStos13
26-11-2017, 19:47
Η cyber-monday ποτε ειναι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

christos-sonyboy
26-11-2017, 19:49
αυριο

AriStos13
26-11-2017, 19:51
αυριο

Καπου διαβασα στο ιντερνετ οτι θα κρατησα απο 1/12 μεχρι 7/12


Sent from my iPhone using Tapatalk

christos-sonyboy
26-11-2017, 19:57
η cyber monday ξερω οτι ειναι η δευτερα μετα την παρασκευη (black friday). στην αμερικη αυτο ισχυει. τωρα εδω δεν ξερω πως θα το κανουν.

obione
29-11-2017, 05:48
https://leathermadness.com/categories/black-friday-superhero-deals/
Πολύ cool ..

Kane
29-11-2017, 08:35
Είναι ένας τύπος στο πατρικό μου στο Παγκράτι ο οποίος έχει αρχίσει να βάζει την μηχανή του παράλληλα με το πεζοδρόμιο με τρόπο ώστε να πιάνει θέση αυτοκινήτου. Δεν ξέρω αν το κάνει για να καβαντζώσει θέση για το αυτοκίνητο του ή αν δεν του κόβει ή αν έχει όλο τον κόσμο γραμμένο. Όσοι ξέρουν την περιοχή γνωρίζουν ότι τα πράγματα είναι, αν και όχι όσο πριν λίγα χρόνια, αρκετά δύσκολα. Στα 10 χρόνια που οδηγούσα μηχανή ούτε μία φορά δεν μου πέρασε από το μυαλό να κάνω κάτι τέτοιο γνωρίζοντας ότι μπορεί να προκαλέσει εκνευρισμό. Έχω σκεφτεί να του αφήσω σημείωμα. Μήπως βλέπω λάθος τα πράγματα και είμαι υπερβολικός;

BillyFlo81
29-11-2017, 08:48
Δεν εισαι καθολου υπερβολικος. Το ιδιο συμβαινει και με τον γειτονα μου ο οποιος παρκαρει την μηχανη του με ενα μοναδικο τροπο (με το τιμονι γυρισμενο προς τα εξω) που δυσκολευει τον μπροστινο να παρκαρει. Και δε το κανει εσκεμμενα για να παρκαρει καποιο δικο του οχημα, απλα ή δε νιωθει ή δε του κοβει, με αποτελεσμα να μας αναγκαζει ολους στην γειτονια να κανουμε μανουβρες για να παρκαρουμε μπροστα του. Αρκετες φορες μου χει περασει απο το μυαλο να του την πεταξω κατω, οχι απλα να του αφησω σημειωμα, ομως με αυτες τις σκεψεις που κανω γινομαι σιγουρα υπερβολικος...:)

Kane
29-11-2017, 08:56
Δεν εισαι καθολου υπερβολικος. Το ιδιο συμβαινει και με τον γειτονα μου ο οποιος παρκαρει την μηχανη του με ενα μοναδικο τροπο (με το τιμονι γυρισμενο προς τα εξω) που δυσκολευει τον μπροστινο να παρκαρει. Και δε το κανει εσκεμμενα για να παρκαρει καποιο δικο του οχημα, απλα ή δε νιωθει ή δε του κοβει, με αποτελεσμα να μας αναγκαζει ολους στην γειτονια να κανουμε μανουβρες για να παρκαρουμε μπροστα του. Αρκετες φορες μου χει περασει απο το μυαλο να του την πεταξω κατω, οχι απλα να του αφησω σημειωμα, ομως με αυτες τις σκεψεις που κανω γινομαι σιγουρα υπερβολικος...:)

Αν πω ότι δεν το έχω σκεφτεί θα πω ψέματα :)
Αν τον ξέρεις γιατί δεν του το λες; Μπορεί να καταλάβει και να γλυτώσετε την ταλαιπωρία.

BillyFlo81
29-11-2017, 10:42
Εφοσον δεν το καταλαβαινει ο ιδιος οτι παρκαρει την μηχανη του με εναν μοναδικο τροπο που εμποδιζει τους παντες, δεν θα μπω στην διαδικασια να του μιλησω γιατι πιστέυω οτι οι πιθανοτητες να το καταλαβει ο συγκεκριμενος ειναι μηδαμινες, οποτε προτιμω να παρκαρω 50 με 100 μετρα πιο περα ετσι ωστε να μην χαλασω την ζαχαρενια μου για ενα παρκινγκ.

Axilleas_GR
29-11-2017, 11:39
Είναι ένας τύπος στο πατρικό μου στο Παγκράτι ο οποίος έχει αρχίσει να βάζει την μηχανή του παράλληλα με το πεζοδρόμιο με τρόπο ώστε να πιάνει θέση αυτοκινήτου. Δεν ξέρω αν το κάνει για να καβαντζώσει θέση για το αυτοκίνητο του ή αν δεν του κόβει ή αν έχει όλο τον κόσμο γραμμένο. Όσοι ξέρουν την περιοχή γνωρίζουν ότι τα πράγματα είναι, αν και όχι όσο πριν λίγα χρόνια, αρκετά δύσκολα. Στα 10 χρόνια που οδηγούσα μηχανή ούτε μία φορά δεν μου πέρασε από το μυαλό να κάνω κάτι τέτοιο γνωρίζοντας ότι μπορεί να προκαλέσει εκνευρισμό. Έχω σκεφτεί να του αφήσω σημείωμα. Μήπως βλέπω λάθος τα πράγματα και είμαι υπερβολικός;Γέννημα θρέμμα Παγκρατιου. Έχω φάει όλες τις οδούς, όλα τα στενάκια με το κουτάλι. Προσωπικό ρεκόρ είναι τα 35 χλμ γύρω από το σπίτι για μια θέση στάθμευσης. Γνωρίζω πολύ καλά το πρόβλημα και σκέψου ότι έμενα σχετικά μακριά από το κέντρο του Παγκρατιου. (Προς Καραβελ πλευρά όπου τα πράγματα είναι πιο εύκολα) Το πιο πιθανό είναι το εξής :
1)Είτε κρατάει θέση για το αυτοκίνητο (μαλακια)
2)Είτε του έχουν πετάξει κάτω τη μηχανή και έχει πληρώσει τα κέρατα του να τη φτιάξει, οπότε και φροντίζει να προστατευθεί.
Γνώμη μου ειναι να τον ρωτήσεις ευγενικά αν τον πετύχεις γιατί το κάνει. Αν είναι παπαρας και σου απαντήσει με άσχημο τρόπο τον γράφεις στα @@ σου και φεύγεις. Δεν πρόκειται να καταλάβει ακόμη και αν του το εξηγήσεις αναλυτικά. Πιθανολογώ το δεύτερο πάντως από τα πάνω που σου έγραψα.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
29-11-2017, 12:35
Προσωπικό ρεκόρ είναι τα 35 χλμ γύρω από το σπίτι για μια θέση στάθμευσης.

Μιλας σοβαρα τωρα? Εχω μεινει... δεν ξερω τι θα ειχα κανει αν το βιωνα αυτο το πραγμα... παιζει να το ειχα κολλησει καπου το αμαξι απο τα νευρα μου!

Mouxlalouda
29-11-2017, 12:38
πόσο άχρηστα παιχνίδια παίζω ώρες-ώρες κι ακόμη χειρότερα όταν σου γκλιτσάρουν και 5-6 φορές τα ίδια trophies... ναι handball 16, για σένα μιλάω... πφφφ...

Kane
29-11-2017, 13:37
Γέννημα θρέμμα Παγκρατιου. Έχω φάει όλες τις οδούς, όλα τα στενάκια με το κουτάλι. Προσωπικό ρεκόρ είναι τα 35 χλμ γύρω από το σπίτι για μια θέση στάθμευσης. Γνωρίζω πολύ καλά το πρόβλημα και σκέψου ότι έμενα σχετικά μακριά από το κέντρο του Παγκρατιου. (Προς Καραβελ πλευρά όπου τα πράγματα είναι πιο εύκολα) Το πιο πιθανό είναι το εξής :
1)Είτε κρατάει θέση για το αυτοκίνητο (μαλακια)
2)Είτε του έχουν πετάξει κάτω τη μηχανή και έχει πληρώσει τα κέρατα του να τη φτιάξει, οπότε και φροντίζει να προστατευθεί.
Γνώμη μου ειναι να τον ρωτήσεις ευγενικά αν τον πετύχεις γιατί το κάνει. Αν είναι παπαρας και σου απαντήσει με άσχημο τρόπο τον γράφεις στα @@ σου και φεύγεις. Δεν πρόκειται να καταλάβει ακόμη και αν του το εξηγήσεις αναλυτικά. Πιθανολογώ το δεύτερο πάντως από τα πάνω που σου έγραψα.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υμηττού και Φρύνης είναι το πατρικό μου. Οπότε καταλαβαίνεις περί τίνος πρόκειται. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν τον πετύχω κάποτε για αυτό και η σκέψη μου για το σημείωμα. Το έχω ξανακάνει σε διάφορους ασυνείδητους. Πάντα υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να υπάρξει μια μεταστροφή αν κάνω κάτι. Αν δεν κάνω είναι σίγουρο ότι θα παραμείνει έτσι η κατάσταση.

Axilleas_GR
29-11-2017, 14:29
Μιλας σοβαρα τωρα? Εχω μεινει... δεν ξερω τι θα ειχα κανει αν το βιωνα αυτο το πραγμα... παιζει να το ειχα κολλησει καπου το αμαξι απο τα νευρα μου!Χαχαχαχα! Δε φαντάζεσαι νεύρα. Αυτά τα βίντεο περί road rage? Χαρακτηριστικο παράδειγμα προς αποφυγή. Αλλά επειδή το είχα συνηθίσει ήμουν οκ. Έχω δύο προσωπικά ρεκόρ ακόμη, στο ένα από τα δύο έχω φλιπαρει τελείως. Μιλάμε για ψυχιατρική βοήθεια κατάσταση. Παλαιά Κοκκινια - Παγκράτι 2,5 ώρες σου λέει κάτι? Τότε που γκρεμισαν τη θήρα 7 στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Έβλεπα άσπρο κόκκινο και έβγαζα αφρούς. Αφού έλεγα στον εαυτό μου :
"Ρε μλκ Χάρη δε πας μια βόλτα μέχρι τη Πάτρα? Και καλά θα περάσεις, λιγότερη βενζίνη θα κάψεις και στη τελική θα έχεις να λες ότι πήγες σπίτι σου μέσω Πατρών" [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]
Το δεύτερο ρεκόρ είναι Σκαραμαγκάς (Κ.Ε. Παλασκας) - Παγκράτι με τα πόδια ελέω σεισμού.....
Υμηττού και Φρύνης είναι το πατρικό μου. Οπότε καταλαβαίνεις περί τίνος πρόκειται. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν τον πετύχω κάποτε για αυτό και η σκέψη μου για το σημείωμα. Το έχω ξανακάνει σε διάφορους ασυνείδητους. Πάντα υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να υπάρξει μια μεταστροφή αν κάνω κάτι. Αν δεν κάνω είναι σίγουρο ότι θα παραμείνει έτσι η κατάσταση.Ωχ, εκεί και αν δε βρίσκεις. Κέντρο τελείως όμως. Πιθανότατα φυσιογνωμικα θα με ξέρεις. Δούλευα μέχρι και το 2006 στα Friday's στο εμπορικό επί της Υμηττού.
Ψωνιζα από το Salina cd και ταινίες, ξέρεις εσύ.....[emoji6][emoji6][emoji6][emoji6][emoji6]

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
29-11-2017, 15:30
Νοέμβριος 1994.

Οι καταρρακτώδεις βροχές στην Αττική πάνε σύννεφο. Τότε που πνίγηκαν άτομα στην Γλυφάδα.

Παρασκευή πρωί. Φεύγω για την σχολή στην Αγία Παρασκευή (από Θησείο), γύρω στις 9 πμ με την μηχανή.

Μετά από μαθήματα, προπόνηση κλπ, πάω σε μια συμφοιτήτρια επίσης στην Αγ. Παρασκευή, κατά τις 8 το απογευματοβραδάκι. Φεύγω από εκεί γύρω στις 1 το βράδυ.
Εκείνη την ημέρα είχε ήλιο-χαρά Θεού, ούτε σταγόνα δεν είχε ρίξει.

Βγαίνω Μεσογείων στο ύψος της Αγ. Παρασκευής με την μηχανή, 1 η ώρα το βράδυ, με την ενδυμασία για προπόνηση (λολ) δηλαδή κοντή βερμούδα, τιραντέ αθλητική φανέλα. Έχω δαγκώσει το κ@υλί μου από το κρύο (σημείωση: η μηχανή είναι racing street supersport).
Δεν προλαβαίνω να κάνω 500 μέτρα και οι ουρανοί ανοίγουν ΔΙΑΠΛΑΤΑ.

Στην γέφυρα της Μεσογείων που συναντά την Κατεχάκη, διανύω το τούνελ με την μηχανή να έχει σβήσει εντελώς-παντελώς γιατί το νερό είναι πάνω από τα γόνατά μου, σχεδόν έχει καλύψει τα 2/3 της μηχανής.
Με λίγα λόγια: πήγα τσουλητά την μηχανή, με καταρρακτώδη βροχή από Χολαργό έως Θησείο. Έφτασα σπίτι στις 3:00-3:30 το βράδυ.

Οι γονείς σαλταρισμένοι (είχα ξεχάσει το κινητό στο σπίτι = δεν είχα πάρει κανένα τηλέφωνο από τις 9 το πρωί που έφυγα μέχρι τις 3:30 το βράδυ που επέστρεψα).

Η μάνα με έψαχνε στο σώμα αν έχω διαλύσει κάτι (γιατί όποτε είχα ατύχημα το έκρυβα ώστε να μην πέσει κράξιμο), ενώ ο πατέρας είχε πάει στο ΚΑΤ να δει αν είμαι ανάμεσα στα θανατηφόρα δυστυχήματα με μηχανή (είχαν καλέσει στο ΚΑΤ, έδωσαν τα στοιχεία μου και η απάντηση που πήραν ήταν: κύριε γίνεται χαμός, έχουμε πάνω από 20 βαριά περιστατικά τις τελευταίες 2 ώρες λόγω βροχής, όλοι με μηχανή, όλοι μεταξύ 17-20 ετών. Άμεση λιποθυμία η μάνα, ο πατέρας σαν πύραυλος κατευθείαν στο ΚΑΤ).

Ωραίες στιγμές. (not)

Axilleas_GR
29-11-2017, 15:48
Νοέμβριος 1994.

Οι καταρρακτώδεις βροχές στην Αττική πάνε σύννεφο. Τότε που πνίγηκαν άτομα στην Γλυφάδα.

Παρασκευή πρωί. Φεύγω για την σχολή στην Αγία Παρασκευή (από Θησείο), γύρω στις 9 πμ με την μηχανή.

Μετά από μαθήματα, προπόνηση κλπ, πάω σε μια συμφοιτήτρια επίσης στην Αγ. Παρασκευή, κατά τις 8 το απογευματοβραδάκι. Φεύγω από εκεί γύρω στις 1 το βράδυ.
Εκείνη την ημέρα είχε ήλιο-χαρά Θεού, ούτε σταγόνα δεν είχε ρίξει.

Βγαίνω Μεσογείων στο ύψος της Αγ. Παρασκευής με την μηχανή, 1 η ώρα το βράδυ, με την ενδυμασία για προπόνηση (λολ) δηλαδή κοντή βερμούδα, τιραντέ αθλητική φανέλα. Έχω δαγκώσει το κ@υλί μου από το κρύο (σημείωση: η μηχανή είναι racing street supersport).
Δεν προλαβαίνω να κάνω 500 μέτρα και οι ουρανοί ανοίγουν ΔΙΑΠΛΑΤΑ.

Στην γέφυρα της Μεσογείων που συναντά την Κατεχάκη, διανύω το τούνελ με την μηχανή να έχει σβήσει εντελώς-παντελώς γιατί το νερό είναι πάνω από τα γόνατά μου, σχεδόν έχει καλύψει τα 2/3 της μηχανής.
Με λίγα λόγια: πήγα τσουλητά την μηχανή, με καταρρακτώδη βροχή από Χολαργό έως Θησείο. Έφτασα σπίτι στις 3:00-3:30 το βράδυ.

Οι γονείς σαλταρισμένοι (είχα ξεχάσει το κινητό στο σπίτι = δεν είχα πάρει κανένα τηλέφωνο από τις 9 το πρωί που έφυγα μέχρι τις 3:30 το βράδυ που επέστρεψα).

Η μάνα με έψαχνε στο σώμα αν έχω διαλύσει κάτι (γιατί όποτε είχα ατύχημα το έκρυβα ώστε να μην πέσει κράξιμο), ενώ ο πατέρας είχε πάει στο ΚΑΤ να δει αν είμαι ανάμεσα στα θανατηφόρα δυστυχήματα με μηχανή (είχαν καλέσει στο ΚΑΤ, έδωσαν τα στοιχεία μου και η απάντηση που πήραν ήταν: κύριε γίνεται χαμός, έχουμε πάνω από 20 βαριά περιστατικά τις τελευταίες 2 ώρες λόγω βροχής, όλοι με μηχανή, όλοι μεταξύ 17-20 ετών. Άμεση λιποθυμία η μάνα, ο πατέρας σαν πύραυλος κατευθείαν στο ΚΑΤ).

Ωραίες στιγμές. (not)Κοντεψες να τους στείλεις στον άλλο κόσμο. Και εξαιτίας της τότε ηλικίας, ίσον μυαλά στα κάγκελα, που να σκεφτείς να πάρεις μια τηλεκάρτα να τηλεφωνησεις. Αν και την ώρα που αναφέρεις ότι έγινε το περιστατικό, καλύτερα που δε πήρες τηλέφωνο γιατί μπορεί με το πρώτο χτύπημα να πάθαιναν τίποτα μη ξέροντας τι θα ακούσουν.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ntsmrtz
29-11-2017, 19:38
Εμενα 4 χρόνια παγκράτι, πλατεία Μεσολογγίου, έχω χάσει πολύ χρόνο και βενζίνη ψάχνοντας για παρκάρισμα.. δε κάνω περιγραφές δεν έχει νόημα αυτά που περιγράφετε μου φαίνονται πταίσματα.
Από αυτό και μόνο, υποβαθμίζεται αισθητά η ποιότητα ζωής και επακόλουθα απαξιώνεται η συνοικία. Μιλάμε για deal breaker η κατάσταση παρκάρισμα στο Παγκράτι..
Οσον αφορά σπρώξιμο μηχανής θυμήθηκα ότι είχα κάνει μεσημέρι Ιουλίου του '96 από Θησείο με προορισμό πλατεία Κυψέλης από καμένες ασφάλειες... ούτε τα βενζινάδικα δεν είχαν... μιλάμε για κοστος ασφάλειας μόνο 50δρχ. Καψόνι.

Lefteris_X
29-11-2017, 20:18
Καψόνι τρελό Κώστα, αν σκεφτείς μάλιστα ότι σχεδόν στα 500 μέτρα, επί της Πειραιώς ΑΚΡΙΒΩΣ στο ύψος του Θησείου, τότε είχε μαγαζιά με ανταλλακτικά για μηχανές! Ουσιαστικά μια ευθεία κατηφόρα θα έκανες: καβάλα στην μηχανή, λίγη φόρα = ούτε καν σπρώξιμο.

Χάρη, όντως οι γονείς εκείνη την ημέρα πρέπει να γέρασαν ίσα με 10 χρόνια. Είναι μια από τις στιγμές που μου έχουν μείνει στο μυαλό και που πλέον με έχουν κάνει ΕΝΤΕΛΩΣ αντίθετο να επιτρέψω μηχανή στον (αν ποτέ κάνω) γιο μου. Όσο για το κινητό, λολ, δεν είχα πει σε καμία και κανένα πλην των γονέων ότι διαθέτω, γιατί αν όντως το έλεγα θα ήταν θέμα χρόνου να αντιληφθούν......αρκετές ψυχές ότι δεν είμαι και τόσο πιστός. Μετάφραση: η καφρίλα μου δεν είχε όρια, γιατί συνειδητά δεν πήρα το κινητό από το σπίτι. Πχ. όταν ήμουν στην σχολή και ήμουν μαζί με μία κοπέλα, τι σκατά θα έλεγα στην επί χρόνια σχέση μου; ΧΑΧΑΧΑΧΧΑ Αμ μετά που ήμουν σε άλλης συμφοιτήτριας το σπίτι μέχρι τις 1 το βράδυ; Τώρα δεν θα ζούσα.

ntsmrtz
29-11-2017, 20:46
Καψόνι τρελό Κώστα, αν σκεφτείς μάλιστα ότι σχεδόν στα 500 μέτρα, επί της Πειραιώς ΑΚΡΙΒΩΣ στο ύψος του Θησείου, τότε είχε μαγαζιά με ανταλλακτικά για μηχανές! Ουσιαστικά μια ευθεία κατηφόρα θα έκανες: καβάλα στην μηχανή, λίγη φόρα = ούτε καν σπρώξιμο.

Ναι, ακόμα έχει καποια.
ΑΛΛΑ...
Ηταν κυριακή μεσημέρι και -δυστυχώς- ήμουν με κορίτσι. Ρεζίλι έγινα. Εκείνη ταξί, εγώ καψόνι, ευτυχώς δεν ξενέρωσε η κοπέλα και το βράδυ τα λέγαμε/πίναμε/κάναμε καπου στα εξάρχεια. (Τι θυμήθηκα τώρα..?)

Lefteris_X
29-11-2017, 22:45
Λε πακετέν με ολίγη από ρόμπα! Τι σου έτυχε ρε γμτ!

Να σου πω γέλιο; Χειμώνας, τέλη 90ς ή αρχές 2Κς. Έχω πάρει το πρώτο μου τζιπ. Ψοφόκρυο, άνεμος γερός.
Είμαι με μια κοπέλα στην παραλιακή και της λέω "κάνεις κέφι να δούμε πως είναι η φάση να φυσάει τρελός αέρος, η θάλασσα να δέρνεται κανονικά και να πάω εντελώς μέσα σε μια παραλία με το αμάξι να κάτσουμε στο σκοτάδι να αράξουμε; " (μην πάει το μυαλό σας στο σεξ, ξενερώνω εντελώς σεξ + αυτοκίνητο γιατί δεν χωράω λολ).
Πάμε λοιπόν στο Μαύρο Λιθάρι (παραλία Αττικής, λίγο πριν την Ανάβυσσο αν θυμάμαι καλά).
Μπαίνω στην παραλία, πίσσα σκοτάδια όλα.
Βολτάρω στην άκρη του κύματος.......και κάνω μια στροφή σαν επιτόπου γιατί ήθελα να αράξω το αμάξι λίγο πιο πάνω στην παραλία και κάθετα με την θάλασσα για να σταματήσω.
Όπως στρίβω λοιπόν, φουλ τετρακίνηση και όλα τα όμορφα απολαμβάνω τζιπάρα, ακούω ένα "τσουφ" (μέσα από σχεδόν κλειστά παράθυρα / το πολύ να ήταν ανοιχτό ΜΟΝΟ το δικό μου 2-3 πόντους) και βλέπω ένα μικρό συννεφάκι άμμου να σηκώνεται στιγμιαία στον αέρα.
Δεν έδωσα σημασία, σκέφτηκα από μέσα μου "καλά; πόσο Ελληνάρες είμαστε, που μάλλον πάτησα ξεχασμένη πλαστική μπάλα από το καλοκαίρι; " (γιατί ήταν Δεκέμβριος).
Αράζουμε.
Μετά από αρκετή ώρα, λέμε να ξεκινήσουμε για Αθήνα.
Βάζω μπροστά το αμάξι και αρχίζω να οδηγώ στην αμμουδιά ώστε να φτάσω στον παραλιακό δρόμο.
Όπως όμως οδηγούσα στην άμμο, ένιωθα λίγο πιο "βαρύ" το τιμόνι σε σχέση με το πως το ένιωθα όταν ήρθαμε στην αμμουδιά.
Βγαίνω έξω στον δρόμο και το αμάξι ΜΠΑΤΑΡΕΙ προς τα δεξιά και μάλιστα ΑΓΡΙΑ.
ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ; Καινούριο τζιπ το φελέκι μου μέσα. Γκόμενα, γνωριμία 3 ωρών, με βλέπω να γίνομαι ρόμπα.
Σταματάω.
Κατεβαίνω κάτω.
Και τι βλέπω;
Ένα εντελώς ΚΛΑΣΜΕΝΟ μπροστινό δεξί λάστιχο.
Οι μαλάκες οι Ελληνάρες, είχαν αφήσει παλούκι σιδερένιο και θαμμένο ελαφρώς στην αμμουδιά (από αυτά που στερεώνουμε τις ομπρέλες). Πάνω στην στροφή που έκανα στην αμμουδιά όταν πρωτοέφτασα, αυτό το συννεφάκι άμμου που σηκώθηκε ήταν το λάστιχό μου που έχασε ΟΛΟ τον αέρα με την μία. Γιατί όπως έστριψα ΚΑΤΑΞΕΣΚΙΣΕ στα πλαινά το σίδερο ΟΛΟ το λάστιχο. Το βρήκε στο "προφίλ" του ελαστικού και το ξεκώλιασε περιμετρικά!
Δεν μασάω λέω από μέσα μου, κλασικά γρύλος και επιτόπια αλλαγή ελαστικού. Θα το κάνω και με υφάκι/μαγκιά ώστε να γουστάρει και η γκόμενα (χαμηλού εγκεφαλικού βεληνεκούς), αντί να φανώ φλώρος και να καλέσω Εξπρεςς Σέρβις.
Όντως, βγάζω γρύλο, βγάζω ρεζέρβα..........και παίρνω τα @@ μου!
Γιατί πριν 2 μέρες είχα αλλάξει εντελώς ζάντες/λάστιχα και το μαμήσιο κλειδί για τα μπουλώνια δεν ταίριαζε! (ξέχασα να αγοράσω το κατάλληλο)
Ρομπέν ξεκούμπωτεν.
Μέσα στην μέση του πουθενά, στην καρδιά του χειμώνα, το κρύο θερίζει, ο αέρας ξυρίζει και έχω μείνει με το......μπουλώνι στο χέρι.
Ευτυχώς που κάλεσα έναν γνωστό από τη Σαρωνίδα, ήρθε με τα δικά του εργαλεία και άλλαξα την ρεζέρβα.

Ποιος την πλήρωσε;

Η γκόμενα μετά στο σπίτι μου, που έβγαλα το άχτι μου (εχμ, τελικά την έφτιαξε, δεν την χάλασε ΧΑΑΧΑΧΧΑ).

jk_blue_tiger
29-11-2017, 23:00
Είναι ένας τύπος στο πατρικό μου στο Παγκράτι ο οποίος έχει αρχίσει να βάζει την μηχανή του παράλληλα με το πεζοδρόμιο με τρόπο ώστε να πιάνει θέση αυτοκινήτου. Δεν ξέρω αν το κάνει για να καβαντζώσει θέση για το αυτοκίνητο του ή αν δεν του κόβει ή αν έχει όλο τον κόσμο γραμμένο. Όσοι ξέρουν την περιοχή γνωρίζουν ότι τα πράγματα είναι, αν και όχι όσο πριν λίγα χρόνια, αρκετά δύσκολα. Στα 10 χρόνια που οδηγούσα μηχανή ούτε μία φορά δεν μου πέρασε από το μυαλό να κάνω κάτι τέτοιο γνωρίζοντας ότι μπορεί να προκαλέσει εκνευρισμό. Έχω σκεφτεί να του αφήσω σημείωμα. Μήπως βλέπω λάθος τα πράγματα και είμαι υπερβολικός;

Σπυρο δεν θα σου πω εαν εισαι υπερβολικος, απλα γιατι ο καθενας βλεπει τα πραγματα απο αλλη οπτικη γωνια,
συμφωνα με τα βιωματα που εχει και τον τροπο που λειτουργει/σκεφτεται καθε ημερα.
Ως κατοχος μηχανης μεγαλου κυβισμου τον καταλαβαινω απολυτα γιατι και εγω το ιδιο εκανα οταν ηθελα να την παρκαρω εξω απο το πατρικο μου (Κατω Χαλανδρι, δεν ειχα ιδιωτικο παρκιν).
Οσο καιρο ειχα αλλες μηχανες και τις παρκαρα διαγωνια/καθετα στο πεζοδρομιο συνεβαιναν τα εξης: τις μετακινουσαν διαφοροι για να χωσουν το αμαξι τους, τις ειχαν ριξει μερικες φορες κιολας.
Το οτι εχεις εσυ αυτοκινητο δεν σημαινει οτι ο αλλος με την μηχανη πρεπει να την παρκαρει οπως σε βολευει για να χωρεσεις και εσυ το δικο σου.
Σιγουρα υπαρχουν καποιοι που παρκαρουν μηχανη/αυτοκινητο χωρις να τους νοιαζει οτι εαν το εβαζαν λιγο πιο περα, θα μπορουσε να χωρεσει αλλο ενα.
Στην περιπτωση σου ομως το παρκαρισμα της μηχανης του τυπου, υποδηλωνει ακριβως αυτο, οτι θελει να προστατεψει την μηχανη του απο το να του τη ριξουν.
Εαν ειναι μεγαλου κυβισμου, ψιλοκαινουργια και ακριβη, ειναι σχεδον σιγουρο.

ΥΓ. Κοντα στο διαμερισμα που μενω τωρα εχει συμβει πολλες φορες να βρω μηχανες πεσμενες, που σιγουρα δεν επεσαν γιατι κουραστηκαν να στεκονται ορθιες....
Ενα βραδυ δε, μια γυναικα με αυτοκινητο ηθελε να παρκαρει απεναντι απο το σπιτι μου, δεν χωρουσε εκει που ηθελε να παρκαρει αλλα δεν το καταλαβαινε,
μετα απο 20 μανουβρες εριξε δυο μηχανακια και μολις καταλαβε τι εκανε, σηκωθηκε και εφυγε, χωρις φυσικα να αφησει καποιο σημειωμα, ή να καλεσει την τροχαια...
Εχω ενα scooter που οταν βαριεμαι να το βαλω στο παρκιν και το αφηνω εξω τρεμει η ψυχη μου, μεχρι στιγμης μετραω 2 πτωσεις οι οποιες εχουν κοστισει
ενα μπροστινο φτερο, ενα φιλετο πλαινο, γδαρσιματα παντου φυσικα, ενα καθρεπτη και ενα τιμονι που "παιζει" στο δρομο.
Τις φορες που μετακινηθηκε και την βρηκα μετρα πιο περα δεν τις μετραω καν...
Α και ενας μου εχει σκισει την σελα με σουγια, γιατι ηθελε να νιωσει αντρας...

BillyFlo81
29-11-2017, 23:25
^^
Ολες αυτες οι υπουλες ενεργειες των ατομων που παραβιαζουν την περιουσια των αλλονων στα μουλοχτα θεωρρουνται επιεικως απαραδεχτες και ανανδρες. Εχω βρει και γω αρκετες φορες γρατζουνισμενο το αυτοκινητο μου χωρις λογο ενω ειμαι σταθμεμενος νομιμα. Οπως ανεφερα πιο πανω, υπαρχουν φορες που απο τα νευρα μου περναει απο το μυαλο η επιθυμια να πεταξω την μηχανη του γειτονα μου, αλλα ειναι απλα μια αρνητικη σκεψη και τιποτα παραπανω που κανω εκεινη την στιγμη πανω στον θυμο μου και μπορει να οφειλεται στην ταλαιπωρια που περναω για να βρω να παρκαρω, στην κουραση ή σε οτι αλλο θες. Καθε φορα ομως το ξεπερναω στη στιγμη και παρκαρω λιγο παρακατω. Στην δικια μου περιπτωση ο γειτονας παρκαρει ενα 50αρακι, οχι με τον τροπο που περιγραφεις εσυ Γιαννη, αλλα με τροπο που θα εκνευριζε ακομα και εσενα ως μηχανοβιο (θελει τεχνη αυτο που κανει ο τυπος, δεν μπορω να στο περιγραψω, δεν εχω πετυχει ξανα κατι αντιστοιχο και το σχολιαζουν αρνητικα και οι υπολοιποι).

obione
09-01-2018, 17:47
Οτι 17 του μηνα ερχομαι Ελλαδα (Αθηνα - Θεσσαλονικη) μετα απο αρκετό καιρό. Για την ακρίβεια, Ιούνιος 12 του 2015
ηταν η μερα που άλλαξε ολη μου η ζωη ,στα πιο νευραλγικα θεματα , αφου αποφασισα να συνεχίσω την ζωη μου εκτος Ελλάδας .Μονο που θα δω τους φιλους μου και τους συγγενείς κ θα "γεμίσουν οι μπαταρίες μου"
θα ειναι υπερ αρκετό. :) I am exited ��

Nikoladim
09-01-2018, 18:05
Οτι 17 του μηνα ερχομαι Ελλαδα (Αθηνα - Θεσσαλονικη) μετα απο αρκετό καιρό. Για την ακρίβεια, Ιούνιος 12 του 2015
ηταν η μερα που άλλαξε ολη μου η ζωη ,στα πιο νευραλγικα θεματα , αφου αποφασισα να συνεχίσω την ζωη μου εκτος Ελλάδας .Μονο που θα δω τους φιλους μου και τους συγγενείς κ θα "γεμίσουν οι μπαταρίες μου"
θα ειναι υπερ αρκετό. :) I am exited ��
Δωσε αδερφε ενα background στην ιστορια, αν θες ασφαλως.

Nikoladim
09-01-2018, 18:56
Λε πακετέν με ολίγη από ρόμπα! Τι σου έτυχε ρε γμτ!

Να σου πω γέλιο; Χειμώνας, τέλη 90ς ή αρχές 2Κς. Έχω πάρει το πρώτο μου τζιπ. Ψοφόκρυο, άνεμος γερός.
Είμαι με μια κοπέλα στην παραλιακή και της λέω "κάνεις κέφι να δούμε πως είναι η φάση να φυσάει τρελός αέρος, η θάλασσα να δέρνεται κανονικά και να πάω εντελώς μέσα σε μια παραλία με το αμάξι να κάτσουμε στο σκοτάδι να αράξουμε; " (μην πάει το μυαλό σας στο σεξ, ξενερώνω εντελώς σεξ + αυτοκίνητο γιατί δεν χωράω λολ).
Πάμε λοιπόν στο Μαύρο Λιθάρι (παραλία Αττικής, λίγο πριν την Ανάβυσσο αν θυμάμαι καλά).
Μπαίνω στην παραλία, πίσσα σκοτάδια όλα.
Βολτάρω στην άκρη του κύματος.......και κάνω μια στροφή σαν επιτόπου γιατί ήθελα να αράξω το αμάξι λίγο πιο πάνω στην παραλία και κάθετα με την θάλασσα για να σταματήσω.
Όπως στρίβω λοιπόν, φουλ τετρακίνηση και όλα τα όμορφα απολαμβάνω τζιπάρα, ακούω ένα "τσουφ" (μέσα από σχεδόν κλειστά παράθυρα / το πολύ να ήταν ανοιχτό ΜΟΝΟ το δικό μου 2-3 πόντους) και βλέπω ένα μικρό συννεφάκι άμμου να σηκώνεται στιγμιαία στον αέρα.
Δεν έδωσα σημασία, σκέφτηκα από μέσα μου "καλά; πόσο Ελληνάρες είμαστε, που μάλλον πάτησα ξεχασμένη πλαστική μπάλα από το καλοκαίρι; " (γιατί ήταν Δεκέμβριος).
Αράζουμε.
Μετά από αρκετή ώρα, λέμε να ξεκινήσουμε για Αθήνα.
Βάζω μπροστά το αμάξι και αρχίζω να οδηγώ στην αμμουδιά ώστε να φτάσω στον παραλιακό δρόμο.
Όπως όμως οδηγούσα στην άμμο, ένιωθα λίγο πιο "βαρύ" το τιμόνι σε σχέση με το πως το ένιωθα όταν ήρθαμε στην αμμουδιά.
Βγαίνω έξω στον δρόμο και το αμάξι ΜΠΑΤΑΡΕΙ προς τα δεξιά και μάλιστα ΑΓΡΙΑ.
ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ; Καινούριο τζιπ το φελέκι μου μέσα. Γκόμενα, γνωριμία 3 ωρών, με βλέπω να γίνομαι ρόμπα.
Σταματάω.
Κατεβαίνω κάτω.
Και τι βλέπω;
Ένα εντελώς ΚΛΑΣΜΕΝΟ μπροστινό δεξί λάστιχο.
Οι μαλάκες οι Ελληνάρες, είχαν αφήσει παλούκι σιδερένιο και θαμμένο ελαφρώς στην αμμουδιά (από αυτά που στερεώνουμε τις ομπρέλες). Πάνω στην στροφή που έκανα στην αμμουδιά όταν πρωτοέφτασα, αυτό το συννεφάκι άμμου που σηκώθηκε ήταν το λάστιχό μου που έχασε ΟΛΟ τον αέρα με την μία. Γιατί όπως έστριψα ΚΑΤΑΞΕΣΚΙΣΕ στα πλαινά το σίδερο ΟΛΟ το λάστιχο. Το βρήκε στο "προφίλ" του ελαστικού και το ξεκώλιασε περιμετρικά!
Δεν μασάω λέω από μέσα μου, κλασικά γρύλος και επιτόπια αλλαγή ελαστικού. Θα το κάνω και με υφάκι/μαγκιά ώστε να γουστάρει και η γκόμενα (χαμηλού εγκεφαλικού βεληνεκούς), αντί να φανώ φλώρος και να καλέσω Εξπρεςς Σέρβις.
Όντως, βγάζω γρύλο, βγάζω ρεζέρβα..........και παίρνω τα @@ μου!
Γιατί πριν 2 μέρες είχα αλλάξει εντελώς ζάντες/λάστιχα και το μαμήσιο κλειδί για τα μπουλώνια δεν ταίριαζε! (ξέχασα να αγοράσω το κατάλληλο)
Ρομπέν ξεκούμπωτεν.
Μέσα στην μέση του πουθενά, στην καρδιά του χειμώνα, το κρύο θερίζει, ο αέρας ξυρίζει και έχω μείνει με το......μπουλώνι στο χέρι.
Ευτυχώς που κάλεσα έναν γνωστό από τη Σαρωνίδα, ήρθε με τα δικά του εργαλεία και άλλαξα την ρεζέρβα.

Ποιος την πλήρωσε;

Η γκόμενα μετά στο σπίτι μου, που έβγαλα το άχτι μου (εχμ, τελικά την έφτιαξε, δεν την χάλασε ΧΑΑΧΑΧΧΑ).
Λεφ μια ερωτηση ρε συ. Κραζεις του Ελληναρες που παρατησανε σιδερο στην παραλια, αλλα πες μου ρε συ επιτρεπεται το τζιπ στην παραλια?

Lefteris_X
09-01-2018, 20:10
Χειμώνας εντελώς, Δεκέμβριος, στις 2 η ώρα το βράδυ. Και εντελώς παρατημένη (μετά από 8-10 χρόνια έγινε οργανωμένη. Τα καλοκαίρια τότε που την επισκεπτόμουν, ζήτημα να πήγαιναν 10 άτομα για μπάνιο).

Οπότε για πες μου: επιτρέπεται ή όχι; Τον Δεκέμβριο και στις 2 το βράδυ;

Και πριν πεταγόσουν για έμμεση παρατήρηση, ο δήθεν δρόμος......φτάνει 5-6 μέτρα πριν την θάλασσα.

ΕΛΛΑΔΑΡΑ.

Nikoladim
09-01-2018, 21:14
Χειμώνας εντελώς, Δεκέμβριος, στις 2 η ώρα το βράδυ. Και εντελώς παρατημένη (μετά από 8-10 χρόνια έγινε οργανωμένη. Τα καλοκαίρια τότε που την επισκεπτόμουν, ζήτημα να πήγαιναν 10 άτομα για μπάνιο).

Οπότε για πες μου: επιτρέπεται ή όχι; Τον Δεκέμβριο και στις 2 το βράδυ;

Και πριν πεταγόσουν για έμμεση παρατήρηση, ο δήθεν δρόμος......φτάνει 5-6 μέτρα πριν την θάλασσα.

ΕΛΛΑΔΑΡΑ.
Προφανως και οχι ρε συ Λε. Ειναι καθαρα θεμα νοοτροποιας/σεβασμου (δεν αναφερομαι σε εσενα).

Lefteris_X
09-01-2018, 22:20
Πλήρως σεβάστηκα τα πάντα. Διότι δεν μπήκα per se στην παραλία, αλλά στα όρια μεταξύ δρόμου (χωματόδρομου) και χαλικιών που ορίζουν την αρχή της παραλίας.

Καταλαβαίνω τι θες να πεις. Εσύ δεν κατάλαβες μάλλον: τι να σεβαστώ; Την δήθεν παραλία που έχει το δρόμο σε απόσταση ανάσας από το κύμα; Και είναι ένα σκέτο μπουρδέλο ΟΛΗ η παραλία;

Αλλά να σου πω κάτι; Όχι δεν σέβομαι ούτε τους Έλληνες, ούτε μερικούς τόπους που συχνάζουν. Μερικούς, όχι όλους. Δεν θα πετάξω ούτε τσίχλα σε κάποια μέρη, αλλά σε κάποια άλλα όπως κωλοπεριοχές που βρωμούν και ζέχνουν, ποσώς με ενδιαφέρει αν πετάξω το τσιγάρο μου κάτω.

Είμαι Χήθροου 1996. Παρατηρώ έναν Έλληνα που ψάχνει να πετάξει το χάρτινο σακουλάκι από μια τυρόπιτα που μόλις έχει φάει (ή κάτι παρόμοιο). Δεν βρίσκει τίποτα, το διπλώνει και το βάζει στην τσέπη του. Προσγειωνόμαστε στο ελληνικό.......και με το που πατάει το πόδι του έξω από το αεροδρόμιο το πέταξε στον δρόμο.

Κάτι άλλο;

Nikoladim
09-01-2018, 23:07
Πλήρως σεβάστηκα τα πάντα. Διότι δεν μπήκα per se στην παραλία, αλλά στα όρια μεταξύ δρόμου (χωματόδρομου) και χαλικιών που ορίζουν την αρχή της παραλίας.

Καταλαβαίνω τι θες να πεις. Εσύ δεν κατάλαβες μάλλον: τι να σεβαστώ; Την δήθεν παραλία που έχει το δρόμο σε απόσταση ανάσας από το κύμα; Και είναι ένα σκέτο μπουρδέλο ΟΛΗ η παραλία;

Αλλά να σου πω κάτι; Όχι δεν σέβομαι ούτε τους Έλληνες, ούτε μερικούς τόπους που συχνάζουν. Μερικούς, όχι όλους. Δεν θα πετάξω ούτε τσίχλα σε κάποια μέρη, αλλά σε κάποια άλλα όπως κωλοπεριοχές που βρωμούν και ζέχνουν, ποσώς με ενδιαφέρει αν πετάξω το τσιγάρο μου κάτω.

Είμαι Χήθροου 1996. Παρατηρώ έναν Έλληνα που ψάχνει να πετάξει το χάρτινο σακουλάκι από μια τυρόπιτα που μόλις έχει φάει (ή κάτι παρόμοιο). Δεν βρίσκει τίποτα, το διπλώνει και το βάζει στην τσέπη του. Προσγειωνόμαστε στο ελληνικό.......και με το που πατάει το πόδι του έξω από το αεροδρόμιο το πέταξε στον δρόμο.

Κάτι άλλο;

Συγγνωμη, αλλα η λογικη που παραθετεις χωλαινει. Διοτι μου φαινεται, οπως τα γραφεις, οτι εσυ σαν τον Ελληναρα του 1996 επιλεγεις το που θα οδηγησεις το αμαξι σου. Ο σεβασμος ισχυει για παντου και οχι μεμονωμενα.

Lefteris_X
09-01-2018, 23:11
Και ποιος σου είπε ότι σέβομαι; Ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο;
Απεναντίας, τσαντίστηκα που τράβηξα ζόρι να αλλάξω λάστιχο με την γκόμενα μέσα στις 3 το βράδυ.

Στα @@ μου ρε συ, τόσο για τον τόπο όσο και για τους συμπολίτες. Παράτησα τις ιδεολογίες μου στα τέλη της εφηβείας μου, τότε δηλαδή που δεν άντεξα άλλο και απηύδησα.

ΥΓ: Να αυτοδιορθωθώ: έγραψα "Και ποιος σου είπε ότι σέβομαι; Ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο; " ενώ στο προηγούμενο ποστ έγραψα "Πλήρως σεβάστηκα τα πάντα. Διότι δεν μπήκα per se στην παραλία, αλλά στα όρια μεταξύ δρόμου (χωματόδρομου) και χαλικιών που ορίζουν την αρχή της παραλίας." Μετάφραση: σεβάστηκα μέσα στα πλαίσια σταρχιδισμού που μου αποπνέει ο τόπος και οι περισσότεροι πολίτες του.

mihalis13
09-01-2018, 23:13
Θα συμφωνήσω με τον Τάσο. Ο σεβασμός ισχύει παντού.
Δεν πιστεύω πως παίζει ρόλο σε τι συνθήκες έγινε κάτι.
Αντίστοιχα ο Ελληναρας που άφησε το σίδερο σε μια παραλία θα πει το άφησα Δεκέμβρη μήνα σε μια παραλία που ζήτημα είναι να πατάνε το καλοκαίρι 10 άτομα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
09-01-2018, 23:16
Καλά κρασιά. Δεν ανέχομαι ηθικοπλαστική από κανέναν. Take it or leave it.

Αυτή τη χώρα και την πλειοψηφία των συμπολιτών την έχω χεσμένη. Όχι ανέκαθεν, αλλά μεγαλώνοντας με τελείως διαφορετικές αρχές και βρίσκοντας παντού σκόπελους, τοίχους και στόκους ανθρώπους, άρχισα να αγνοώ το σύμπαν. Τους λιγοστούς που μπορεί να κουβαλούν κατιτίς στο μυαλό τους, άντε πες να κάνω μια κουβέντα. Και πάλι μέχρι εκεί.

Αμπελοφιλοσοφίες, ειλικρινά δεν με αγγίζουν.

Nikoladim
09-01-2018, 23:23
Και ποιος σου είπε ότι σέβομαι; Ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο;
Απεναντίας, τσαντίστηκα που τράβηξα ζόρι να αλλάξω λάστιχο με την γκόμενα μέσα στις 3 το βράδυ.

Στα @@ μου ρε συ, τόσο για τον τόπο όσο και για τους συμπολίτες. Παράτησα τις ιδεολογίες μου στα τέλη της εφηβείας μου, τότε δηλαδή που δεν άντεξα άλλο και απηύδησα.

ΥΓ: Να αυτοδιορθωθώ: έγραψα "Και ποιος σου είπε ότι σέβομαι; Ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο; " ενώ στο προηγούμενο ποστ έγραψα "Πλήρως σεβάστηκα τα πάντα. Διότι δεν μπήκα per se στην παραλία, αλλά στα όρια μεταξύ δρόμου (χωματόδρομου) και χαλικιών που ορίζουν την αρχή της παραλίας." Μετάφραση: σεβάστηκα μέσα στα πλαίσια σταρχιδισμού που μου αποπνέει ο τόπος και οι περισσότεροι πολίτες τους.
Τελικα εχω μπερδευτει λιγο να πω την αληθεια με το : ορια παραλιας, αμμος , χαλικια , χωματοδρομος-. Τι ισχυει τελικα?
Το θεμα μου δεν ειναι εκεi ομως και προφανως δεν σου καταλογω οτι δεν σεβεσαι τους συμπολιτες σου, δικαιωμα σου ειναι να μην σεβεσαι κανενα.
Εμενα με παραξενεψε το γεγονος, οτι μιλας για "Ελληναρες" και συμπεριφερεσαι ομως ακριβως με τον ιδιο τροπο.

Lefteris_X
09-01-2018, 23:32
Άστο ρε Τάσο, άστο γιατί προφανώς δεν έχεις πάει στο Μαύρο Λιθάρι το 2001. Τι να σου εξηγήσω τώρα.

Σε βολεύει καλύτερα η ηθικοπλαστική σου; Πάρα πολύ ωραία. Χαίρομαι που την χαίρεσαι.

Και κάτι άλλο: σαφέστατα καταλογείς και καρα-καταλογείς μάλιστα. Τα πολίτικαλ κορρεκτ άστα με εμένα. Όπως επίσης, θα έπρεπε να ξέρεις ότι τα λόγια σου πέφτουν στο κενό. Γιατί πέφτουν;

Διότι από όοοοοοοοοοοοοοοοολο το στόρυ που το main point είναι εκείνη τη στιγμή να σε βάλω στην θέση μου, προς χάρη αστεϊσμού (το ποστ ξεκινά με το "Να σου πω γέλιο; " ), να έχω δίπλα μου το θεόμουνο, να είμαι στην παραλία, να κάνουμε ότι κάνουμε και μετά να κάθομαι να αλλάζω ρεζέρβα.

Αλλά όόόόόόόόόόόχι, δεν ασχολήθηκες ΚΑΝ με το δικό μου main point, αντιθέτως τα δικά σου μάτια αλλού θεώρησαν το main point (μετά από μήνες κιόλας), οπότε είπες "για κάτσε να του την πω τώρα, γιατί έτσι ορίζει η λογική μου". Περαστικά.

Sir_Teraflop
09-01-2018, 23:41
Βρε αφήστε τον Lefteri ήσυχο! Μια χαρά τα λέει το παιδί - εμπειρίες ζωής μοιράζεται. Όχι την Καινή Διαθήκη. :priest:

PS: Λευτέρη στην κλέβω την λέξη (ΗθικοπλαστικήTM):ice:

Nikoladim
09-01-2018, 23:57
Δεν βγαζω ακρη ειλικρινα, επισης το γεγονος πως πηγες με γκομενα σε παραλια ,flash news , το 99% του φορουμ εχουμε παει. Τεσπα το αφηνω εδω αυτο με δυο υποσημειωσεις. 1) το περαστικα δεν το καταλαβα. 2) το ποστ σου οντως το διαβασα μετα απο μηνες και ειλικρινα δεν σου καταλογω κατι, το γεγονος οτι ειδικα στην ελλαδα δεν σεβεται κανεις τπτ ειναι ενας απο τους λογους που με
Οδηγησαν εκτος χωρας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
10-01-2018, 00:10
Καλά χαζός είσαι παιδάκι μου;

Είπα ότι έκανα κάτι πρωτοποριακό; ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ;

Περιγράφω μια αστεία κατάσταση.
Αν εσένα δεν σου φαίνεται αστεία, οκ, κανένα πρόβλημα.
Επειδή όμως δεν σου φάνηκε α) βρήκες ευκαιρία να εστιάσεις εκεί που δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ, β) μετά εστίασες ότι δήθεν επαίρομαι για το θεόμουνο σε παραλία (όχι βέβαια, όπως όλοι κλάνουμε, έτσι και όλοι έχουμε κάνει σεξ σε παραλία), γ) συνεχίζεις να είσαι ΕΝΤΕΛΩΣ εκτός θέματος.

Για τα α+β+γ σου λέω "περαστικά", διότι όσο κι αν προσπαθώ, είναι λες και μιλάω με τοίχο.

Σε παρακαλώ, κάνε κουβέντα με τους ομοιδεάτες σου (εμφανείς ποιοι είναι) διότι αν δεν το έχεις καταλάβει, όσο ζω και συναναστρέφομαι στην "ακριβή" (τόσο πνευματικά όσο και υλικά) κοινωνία, άλλο τόσο ζω στην ντρούμπα. Κοινώς, έχω μεγάλη αλητεία μέσα μου. Εκεί διαφέρουμε έτη φωτός και δεν θα το καταλάβεις ποτέ (ούτε κι οι ομοιδεάτες, τους οποίους έχω γνωρίσει).

Και όλα αυτά χωρίς παρεξήγηση. (άτσα, πολίτικαλ κορρεκτ κι εγώ)

ΥΓ: Η ντρούμπα δεν υφίσταται εδώ και δεκαετίες, είναι σχήμα λόγου. Αλλά δεν έχω καμία σχέση με τα "καλά παιδάκια". Στα λέω γιατί δεν με έχεις γνωρίσει. Καλές οι τεχνολογικές γνώσεις, οκ και οι σπουδές, οκ και οι αρχές, αλλά ποτέ μου δεν ήμουν "μονόπατος", δηλαδή αυτά είμαι και μέχρι εκεί. Και νύχτα έχω δουλέψει (όχι απλώς να βάζω τραγουδάκια mp3, αλλά από barman έως πόρτα αλλά και dj Technics MK II), και άπειρα drugs έχω πάρει (εκτός από βελόνες) και γυναίκες αβέρτα μέχρι και σήμερα και φάπες τρελές έχω ρίξει (και έχω φάει βέβαια), και αυτόφωρα έχω πάει και κόντρες έκανα και στοιχήματα και νταραβέρια. Αν δεν έχεις ζήσει στο παραμικρό όλα αυτά, δεν μπορείς να καταλάβεις τον τρόπο που σκέπτομαι και πράττω, όπως άλλωστε δεν μπορούν και τα παιδιά που έχω γνωρίσει. Ξαναλέω, δεν επαίρομαι (άλλωστε δεν υπάρχει κάτι για να παινευτώ), απλώς σου περιγράφω γιατί δεν πρόκεται να συνεννοηθούμε ποτέ. Έχουμε άλλο χιούμορ, άλλα χόμπυ, άλλες ασχολίες, άλλες παραστάσεις ζωής ΕΝΤΕΛΩΣ.

christos-sonyboy
10-01-2018, 00:27
σε καποια πραματα που αναφερει ο λευτερης δεν συμφωνω,πιο συγκεκριμενα στο ''στ'@@ μου οι συμπολιτες κ ο τοπος μου'', αλλα δεν καταλαβαινω προς τι τοσος ντορος επειδη μπηκε νυχτα κ χειμωνα με αμαξι σε μια παραλια με γκομενα,δε βλεπω καμια ασεβεια ουτε καυχηση.εκτος αν δεν καταλαβα καλα τι εχει παιχτει.
ξεκαθαριζω οτι δεν κανω καμια υποδειξη σε κανεναν ουτε παιρνω κ το μερος καποιου.

Nikoladim
10-01-2018, 00:33
Καλά χαζός είσαι παιδάκι μου;

Είπα ότι έκανα κάτι πρωτοποριακό; ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ;

Περιγράφω μια αστεία κατάσταση.
Αν εσένα δεν σου φαίνεται αστεία, οκ, κανένα πρόβλημα.
Επειδή όμως δεν σου φάνηκε α) βρήκες ευκαιρία να εστιάσεις εκεί που δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ, β) μετά εστίασες ότι δήθεν επαίρομαι για το θεόμουνο σε παραλία (όχι βέβαια, όπως όλοι κλάνουμε, έτσι και όλοι έχουμε κάνει σεξ σε παραλία), γ) συνεχίζεις να είσαι ΕΝΤΕΛΩΣ εκτός θέματος.

Για τα α+β+γ σου λέω "περαστικά", διότι όσο κι αν προσπαθώ, είναι λες και μιλάω με τοίχο.

Σε παρακαλώ, κάνε κουβέντα με τους ομοιδεάτες σου (εμφανείς ποιοι είναι) διότι αν δεν το έχεις καταλάβει, όσο ζω και συναναστρέφομαι στην "ακριβή" (τόσο πνευματικά όσο και υλικά) κοινωνία, άλλο τόσο ζω στην ντρούμπα. Κοινώς, έχω μεγάλη αλητεία μέσα μου. Εκεί διαφέρουμε έτη φωτός και δεν θα το καταλάβεις ποτέ (ούτε κι οι ομοιδεάτες, τους οποίους έχω γνωρίσει).

Και όλα αυτά χωρίς παρεξήγηση. (άτσα, πολίτικαλ κορρεκτ κι εγώ)

ΥΓ: Η ντρούμπα δεν υφίσταται εδώ και δεκαετίες, είναι σχήμα λόγου. Αλλά δεν έχω καμία σχέση με τα "καλά παιδάκια". Στα λέω γιατί δεν με έχεις γνωρίσει. Καλές οι τεχνολογικές γνώσεις, οκ και οι σπουδές, οκ και οι αρχές, αλλά ποτέ μου δεν ήμουν "μονόπατος", δηλαδή αυτά είμαι και μέχρι εκεί. Και νύχτα έχω δουλέψει (όχι απλώς να βάζω τραγουδάκια mp3, αλλά από barman έως πόρτα αλλά και dj Technics MK II), και άπειρα drugs έχω πάρει (εκτός από βελόνες) και γυναίκες αβέρτα μέχρι και σήμερα και φάπες τρελές έχω ρίξει (και έχω φάει βέβαια), και αυτόφωρα έχω πάει και κόντρες έκανα και στοιχήματα και νταραβέρια. Αν δεν έχεις ζήσει στο παραμικρό όλα αυτά, δεν μπορείς να καταλάβεις τον τρόπο που σκέπτομαι και πράττω, όπως άλλωστε δεν μπορούν και τα παιδιά που έχω γνωρίσει. Ξαναλέω, δεν επαίρομαι (άλλωστε δεν υπάρχει κάτι για να παινευτώ), απλώς σου περιγράφω γιατί δεν πρόκεται να συνεννοηθούμε ποτέ. Έχουμε άλλο χιούμορ, άλλα χόμπυ, άλλες ασχολίες, άλλες παραστάσεις ζωής ΕΝΤΕΛΩΣ.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180109/81af5f1e299b648c2a3176c379321323.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
10-01-2018, 00:34
Αναμενόμενο. Που να δεις ολόκληρα άτομα και τρόπο ζωής που τα δικά μου μάτια θεωρούν "wrong". Εκεί είναι τα μεγάλα γέλια (και κλάματα).

Συμφωνούμε λοιπόν.

Στο ότι είμαστε από άλλους πλανήτες.

Do everybody a favor: leave it be. There is nothing to see here. Move along.

Nikoladim
10-01-2018, 00:39
Ενταξει εδω εχω να πω πως σταματω το διαλογο με το Λε διοτι: ειμαι χαζος, πρεπει μα συζητω μονο με τους ομοιδεατες μου, δεν εχω γαμησει πολλες γκομενες, δεν εχω κανει πολλα ναρκωτικα, δεν εχω δουλεψει νυχτα , δεν ειμαι κακο παιδι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
10-01-2018, 00:40
Αφού έτσι αυτοπροσδιορίζεσαι, ποιος είμαι εγώ να διαφωνήσω;

Whatever suits you.

Είδες πόσο εύκολα μπορεί να ξεφύγει κάτι, και μάλιστα πάρα πολύ εύκολα, όταν τον "τσιγκλάς" τον άλλον χωρίς να τον ξέρεις (τον τρόπο που εκφράζεται, σκέπτεται, πράττει) και ιδιαίτερα όταν δεν "βλέπεις" το αστείο του θέματος στο αρχικό ποστ; Μπουρδέλο όλα. Πανεύκολα.

Leon_DiZ
10-01-2018, 00:47
.
https://78.media.tumblr.com/76df994d682b401d1ad95c058c745dbe/tumblr_o38al2pNjD1txglyko1_500.gif

Περίεργα μπήκε το 2018. Πολλά νεύρα, άκυρες συζητήσεις σε άκυρα threads...

Lefteris_X
10-01-2018, 00:52
Το θρεντ ελκύει την ακυρότητα (περιλαμβάνω και τον εαυτό μου).

Δεν αφήνεις τον Έλληνα να λέει ελεύθερα την σκέψη του.

Μόνο όταν ψηφίζει (ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ καλό ε; ) .

ntsmrtz
10-01-2018, 08:42
Γραμμή αιγιαλού, γραμμή παραλίας, γραμμή χειμέριου κύματος είναι ορισμοί που οι πιο πολλοί αγνοούν. Λογικό.
Αν ο δρόμος ήταν 5-6 μέτρα από τη θάλασσα τότε μιλάμε για ένα δρόμο που ήταν εντός παραλίας (και αναλόγως μορφολογίας εδάφους ίσως και εντός αιγιαλού!)
Όσοι περνάμε από τμήματα αυτών των δρόμων που είναι πολλοί στην παραλιακή ζώνη Αθηνών-Σουνίου είμαστε παράνομοι. Η πλειοψηφία των "παραλιακών" δρόμων στην Ελλάδα βρίσκεται εντός ζώνης παραλίας (με την νομική της έννοια).
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όλοι έχουμε κάνει την διαδρομή Αθήνα-Σούνιο και ότι τους δρόμους δεν τους φτιάξαμε εμείς...
Κρατάω λοιπόν το αστείο/σπαστικό συμβάν και παραβλέπω την χωροθέτησή του όχι γιατί μου είναι αδιάφορη αλλά γιατί και εγώ έχω κάνει κάτι αντίστοιχο πολλάκις.
"Ο αναμάρτητος υμών πρώτος τον λίθο βαλέτω"

Axilleas_GR
10-01-2018, 08:44
.
https://78.media.tumblr.com/76df994d682b401d1ad95c058c745dbe/tumblr_o38al2pNjD1txglyko1_500.gif

Περίεργα μπήκε το 2018. Πολλά νεύρα, άκυρες συζητήσεις σε άκυρα threads... https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180110/de91f95da72361c628da4f6e35109726.jpg
Πλάκα πλάκα gif με τι τρόπο δημοσιεύεις? Γίνεται και από κινητό?
Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Kane
10-01-2018, 08:52
Σπυρο δεν θα σου πω εαν εισαι υπερβολικος, απλα γιατι ο καθενας βλεπει τα πραγματα απο αλλη οπτικη γωνια,
συμφωνα με τα βιωματα που εχει και τον τροπο που λειτουργει/σκεφτεται καθε ημερα.
Ως κατοχος μηχανης μεγαλου κυβισμου τον καταλαβαινω απολυτα γιατι και εγω το ιδιο εκανα οταν ηθελα να την παρκαρω εξω απο το πατρικο μου (Κατω Χαλανδρι, δεν ειχα ιδιωτικο παρκιν).
Οσο καιρο ειχα αλλες μηχανες και τις παρκαρα διαγωνια/καθετα στο πεζοδρομιο συνεβαιναν τα εξης: τις μετακινουσαν διαφοροι για να χωσουν το αμαξι τους, τις ειχαν ριξει μερικες φορες κιολας.
Το οτι εχεις εσυ αυτοκινητο δεν σημαινει οτι ο αλλος με την μηχανη πρεπει να την παρκαρει οπως σε βολευει για να χωρεσεις και εσυ το δικο σου.
Σιγουρα υπαρχουν καποιοι που παρκαρουν μηχανη/αυτοκινητο χωρις να τους νοιαζει οτι εαν το εβαζαν λιγο πιο περα, θα μπορουσε να χωρεσει αλλο ενα.
Στην περιπτωση σου ομως το παρκαρισμα της μηχανης του τυπου, υποδηλωνει ακριβως αυτο, οτι θελει να προστατεψει την μηχανη του απο το να του τη ριξουν.
Εαν ειναι μεγαλου κυβισμου, ψιλοκαινουργια και ακριβη, ειναι σχεδον σιγουρο.

ΥΓ. Κοντα στο διαμερισμα που μενω τωρα εχει συμβει πολλες φορες να βρω μηχανες πεσμενες, που σιγουρα δεν επεσαν γιατι κουραστηκαν να στεκονται ορθιες....
Ενα βραδυ δε, μια γυναικα με αυτοκινητο ηθελε να παρκαρει απεναντι απο το σπιτι μου, δεν χωρουσε εκει που ηθελε να παρκαρει αλλα δεν το καταλαβαινε,
μετα απο 20 μανουβρες εριξε δυο μηχανακια και μολις καταλαβε τι εκανε, σηκωθηκε και εφυγε, χωρις φυσικα να αφησει καποιο σημειωμα, ή να καλεσει την τροχαια...
Εχω ενα scooter που οταν βαριεμαι να το βαλω στο παρκιν και το αφηνω εξω τρεμει η ψυχη μου, μεχρι στιγμης μετραω 2 πτωσεις οι οποιες εχουν κοστισει
ενα μπροστινο φτερο, ενα φιλετο πλαινο, γδαρσιματα παντου φυσικα, ενα καθρεπτη και ενα τιμονι που "παιζει" στο δρομο.
Τις φορες που μετακινηθηκε και την βρηκα μετρα πιο περα δεν τις μετραω καν...
Α και ενας μου εχει σκισει την σελα με σουγια, γιατι ηθελε να νιωσει αντρας...

Φίλε μου συγνώμη αλλά δεν είχα δει το ποστ. Επειδή οδηγούσα και εγώ μηχανή 10-12 χρόνια (Degree 250, DR350R, Dominator 650, Fazer 600) μέχρι που έπαθα μια ζημιά στη μέση, σε βεβαιώ ότι δεν έχω βάλει καμιά τους ποτέ παράλληλα στο δρόμο εκτός και αν ήμουν σε ανηφόρα σκεπτόμενος ότι όλοι μπορούμε να χωρέσουμε. Παραδέχομαι όμως ότι δεν είχα βρει καμιά τους πεσμένη, εκτός από όταν τις έριχνα εγώ :muhaha: .Έχοντας λοιπόν μια προϊστορία ως μοτοσυκλετιστής αλλά και ως οδηγός αυτοκινήτου εκφέρω αυτές τις σκέψεις.
Πάντως έχω παρατηρήσει ότι δεν το βάζει τόσο συχνά πια οριζόντια. Ίσως τα μηνύματα έπιασαν τόπο :P

christos-sonyboy
10-01-2018, 13:00
μιας κ ειπωθηκαν κουβεντες για ελληναρες ευγενειες κτλ. ποσο ασχημο ειναι να θελουν ολοι μα ολοι να εχουν parking(παρανομα) εξω απο το σπιτι τους,βαζοντας εμποδια τυπου καναπεδες καρεκλες κωνους παλετες κ οτι αλλο σκεφτουν. δλδ ρε φιλε αν το παρκαρεις λιγο πιο μακρια κ περπατησεις λιγο,τι θα παθεις!!!

ntsmrtz
10-01-2018, 13:19
^
Και να πω ότι γίνεται σε περιοχή που δεν έχει πρόβλημα με το παρκάρισμα κάτι τρώγεται... (όχι, αλλά ας το δεχθώ)
Να το κάνεις όμως στο Παγκράτι γιατί "σε μία ώρα θα έρθει αμάξι να ξεφορτώσει" ή γιατί "θα χαθεί η βιτρίνα του καταστήματος" δεν καταπίνεται.
Μέχρι και η Κυψέλη έχει πιο εύκολο παρκάρισμα..

Lefteris_X
10-01-2018, 13:23
αχαχαχχαχα στη γειτονιά που υπάρχει μεγάλο πρόβλημα πάρκινγκ, έχουμε κάποιους καραμαλάκες που έχουν κάνει "πριβέ" κάποιες θέσεις εδώ και χρόνια.

Εναλλάξ τα μηχανάκια/αυτοκίνητά τους, ώστε ΠΟΤΕ να μην είναι θέσεις ελεύθερες. Και φυσικά μπροστά από το σπίτι τους. Το καλύτερο; Έχουν και εσωτερικό πάρκινγκ.

Ιδιαίτερα ένας καριόλης έχει 3 αυτοκίνητα και 2 μηχανές (πατέρας + 2 γιοί / όλοι καφρογίδια). Ε, πάντα, μα ΠΑΝΤΑ οι θέσεις μπροστά από το σπίτι του είναι "ρεζερβέ".

Έχω παρκάρει ίσα και με 3-4 οικοδομικά τετράγωνα μακριά από το σπίτι.

Nikoladim
10-01-2018, 16:46
btw Ευχαριστω για το μπαν στο ΛΕ.

litanies
10-01-2018, 17:44
χαρακτηρισμοί σε μέλη του φόρουμ τέτοιου είδους δεν είναι σωστό να γράφονται και είναι ενάντια στους κανονισμούς του φόρουμ.

μια εβδομάδα αποκλεισμός για τον χρήστη Lefteris_X

DJTaurus
10-01-2018, 18:08
χαρακτηρισμοί σε μέλη του φόρουμ τέτοιου είδους δεν είναι σωστό να γράφονται και είναι ενάντια στους κανονισμούς του φόρουμ.

μια εβδομάδα αποκλεισμός για τον χρήστη Lefteris_X

Εγώ χαρακτηρισμούς από την μεριά του Λευτέρη δεν είδα.... πέραν όταν μετά από αρκετά ποστ που ανέλυσε την άποψη του (για το τι σέβεται και όχι) αναρωτήθηκε με το εξης: καλά χαζός είσαι; Ήταν λαθος από μερους του αλλά θεωρώ ότι προκλήθηκε με γενικεύσεις και υποδείξεις. Αν θέλεις ξαναδιάβασε τα ποστ και δες πως πήρε άσχημη τροπή ο διάλογος. Του απάντησε 1,2,3 φορες και εκεί επιμονή να δεχτεί ο Λευτέρης το δικό του...ότι είναι αγενης και δεν σέβεται κανέναν. Θεωρώ ότι τον προσέβαλε και έμμεσα αλλά και άμεσα.

Ξαναδιαβάστε τον διάλογο από την αρχή. Ήταν φως φανάρι ότι αν συνεχιζόταν θα καταλήγαμε εδώ. Θα έπρεπε εξαρχής να πέσουν προειδοποιήσεις για να σταματούσε εκεί.

Επίσης δεν είναι ηθικό ενώ ένα μέλος έχει φάει μπαν να ποστάρει ευχαριστίες αυτός που κατ εμε προκάλεσε την αντιδικία.

Nikoladim
10-01-2018, 18:44
Mιας και το ανεφερε ο Τοουρους ποτε δεν προκαλεσα το ΛΕ.
1/Μια απλη ερωτηση του εκανα απο την αρχη, προφανως αρκετοι δεν της εχουν δωσει σημασια.
Λεφ μια ερωτηση ρε συ. Κραζεις του Ελληναρες που παρατησανε σιδερο στην παραλια, αλλα πες μου ρε συ επιτρεπεται το τζιπ στην παραλια?
2/ Δεν του ειπα πως δεν σεβαστηκε κατι, τον ρωτησα πως γινεται να κατηγορει καποιο οτι κανει λαθος / δεν σεβεται οταν και ο ιδιος δεν το κανει.
3/ Επειτα με ρωταει κατι και του απανταω εγω κλεινοντας ξεκαθαρα το θεμα εκει. Μου φαινεται εδω αρχιζει να αλλαζει και την ιστορια του.
4/ Επειτα με ΞΑΝΑρωταει κατι (ιστορια Χιθροου) και οχι το αναποδο. Του απανταω παλι κλειοντας το θεμα.
5/ Ξανααπανταει λεγοντας Ο ΙΔΙΟΣ με υβριστικες εκφρασεις πως δεν σεβεται κανενα. Του απανταω.
6/ Επανερχεται με χαρακτηρισμους, τρολαρω με την φωτο του Λουκ.
7/ Προφανως και εγω εκανε ριπορτ το ποστ του δεν νομιζω πως αξιζω να αποκαλουμαι χαζος απο τον ΛΕ.

Kapa
10-01-2018, 18:49
Δυο μέλη που είναι πολλά χρόνια σε ένα forum, μπορούν να λύσουν ένα θέμα μέσω pm, αν νιώθουν ότι έχουν θιχτεί.

Θεωρώ ότι το ban είναι λιγάκι άκυρο στη συγκεκριμένη περίπτωση. Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος κανενός.

Εξάλλου είμαι και ενάντια στα ban. Εκτός από περιπτώσεις που πραγματικά χρειάζονται(spam, βρισίδι ανελέητο κτλ).

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Sir_Teraflop
10-01-2018, 21:41
Θα συμφωνήσω με τον Kapa - εγώ μια φορά έχω μιλήσει με τον Lefteri-Χ στο τηλέφωνο και κατάλαβα ότι ο λόγος του είναι γλαφυρός και περιγραφικός ειδικά όταν "προκαλείται" (με την ευρύτερη και μη έννοια του όρου) να απαντήσει σε κάτι. Είναι παιδί τα λέω φόρα- παρτίδα και κατανοώ ότι κάποιους μπορεί να τους ξενίσει αλλά ούτε εγώ είδα να χαρακτηρίζει κάποιον απρόκλητα - ούτε να τον βρίζει κλπ... Πόσο μάλλον όταν και τα δύο μέλη που εμπλέκονται στο ζήτημα είναι καιρό στο forum και υποτίθεται ότι με την πάροδο αυτού ο ένας (ανα)γνωρίζει τα κουσούρια του άλλου. Ειδικά σε ένα νήμα στο οποίο υποτίθεται διαβάζεις με πιο "χαλαρή διάθεση" έτσι? Τέλος συγνώμη προς την προσωπικότητα αυτού που αποφάσισε την τιμωρία αλλά μια εβδομάδα την θεωρώ υπερβολική και εύχομαι να αναθεωρήσει την απόφασή του προς τα κάτω. Δεν είναι κριτική στον mod αλλά στον άνθρωπο και πιστεύω πως θα έπρεπε να εξετάσει καλά τα post ξανά ή να δράσει με μια προειδοποίηση γενικώς ότι είπε ο djtaurus από πάνω.

Για την προσωπικότητα όμως αυτού που είπε ευχαριστώ για το ban τα σχόλια περιττεύουν. Και δίκιο να είχε μόλις το έχασε στα μάτια μου. Το ban δεν αποτελεί επιβράβευση ούτε επιβεβαίωση ότι είχες δίκιο φίλε...

Φιλικά - "αυτό σκέφτομαι τώρα και σας το λέω."

Axilleas_GR
10-01-2018, 22:23
Υπάρχει ένα γνωμικό που περιγράφει γυναίκες και άνδρες.
Οι γυναίκες, λέει, γεννιούνται γυναίκες και απλά μεγαλώνει το κορμί τους.
Οι άντρες γεννιούνται μωρά και όσο μεγαλώσουν και ότι αρπαξουν μέχρι τα 18, βαριά μέχρι τα είκοσι. Έπειτα παραμένουν για πάντα σε αυτή την ηλικία.
Το όλο σκηνικό φαντάζει πραγματικά τόσο, μα τόσο παιδικό στα δικά μου μάτια.
-"Κυρία ο Λευτέρης με είπε χαζό"
-"Λευτέρη μια εβδομάδα τιμωρία στη γωνία και εκατό φορές θα γράψεις τη φράση "Δε θα ξαναπώ το συμμαθητή μου χαζό".
-"Παρτα Λευτέρη, ρουφα το αυγό σου στη τιμωρία τώρα. Ευχαριστώ κυρία."
Grow up επιτέλους. Ολόκληροι άντρες είμαστε όχι γκομενακια κομμωτηρίου να κλαίμε αν μας σπάσει το νύχι ή δε πετύχει η βαφή στα μαλλιά.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

christos-sonyboy
10-01-2018, 22:43
καταλαβαινω το μελος nikoladim πως το εννοουσε αυτο που ειπε σχετικα με το τζιπ στην παραλια.αλλα ενταξει μιλαμε για δεκεμβρη μηνα κ στις 2 τη νυχτα οποτε δε νομιζω να ενοχλησε η να μη σεβαστηκε κανεναν εκεινη την εποχη κ ωρα,μιας κ ειναι ερημια.
τελοσπαντων δεν επρεπε να φτασει εκει η συζητηση κατα τη γνωμη μου,σιγα το λογο τωρα για να τσακωθεις. ενα κοινο παθος εχουμε εδω,αμα ειναι να τσακωνομαστε για μαλακιες κ εδω μεσα που μπαινουμε να χαλαρωσουμε,παει το χασαμε. guys κριμα ρε!

Sir_Teraflop
10-01-2018, 22:55
Βρε Sonyboy μετά από 2 μήνες το θυμήθηκε ο φίλος και έγινε ότι έγινε μετά το necro του μνμ του Λευτέρη? Αν είναι τα οικολογικά μας αντακλαστικά τόσο αργά κλάφτα :D

mihalis13
10-01-2018, 22:56
Εγώ έτσι όπως είδα τη συζήτηση κατάλαβα πως στον Τάσο του φάνηκε περίεργο να κράζεις από την μια τους Ελληναρες αλλά από την άλλη να μπαίνεις με το τζιπ και να οδηγάς στο κύμα.
Και εμένα μου είχε φανεί περίεργο να κράζω από την μια τους Ελληναρες και από την άλλη να συμπεριφέρομαι ως Ελληναρας, απλά προσωπικά δεν ασχολήθηκα.
Ο Τάσος θεώρησε πως πρέπει να το σχολιάσει.
Αλλά η συζήτηση ξέφυγε και πήγε άλλου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Axilleas_GR
10-01-2018, 23:14
Ρε συ Μιχάλη που διάβασες εσύ ακριβώς ότι οδηγούσε στο κύμα ο Λευτέρης για πες μας?
Και σε κάθε περίπτωση δε χρειαζόμαστε και επεξήγηση του τι έγινε. Λίγα ποστ παραπάνω είναι, ξέρουμε να διαβάζουμε. Απλά για κάτι μικρό έγινε της εκδιδωμενης γυναικός το σιδηρουν κιγκλίδωμα. Δε χρειαζόταν να πάρει τέτοια διάσταση το όλο θέμα. Εδώ γίνονται αλλά και άλλα. Τέλος πάντων τέλος από εμένα ότι έγινε, έγινε. Πλέον είναι νερό κάτω από το αυλάκι.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

christos-sonyboy
10-01-2018, 23:18
οπως κ να εχει,παει τωρα εγινε. απλα το θεμα ειναι να μπορουμε να συνεννοηθουμε σε ηρεμους τονους,αν δεν βγαινει ακρη,συμφωνεις οτι διαφωνεις κ το κλεινεις το θεμα.τοσο απλα,κ πιστεψε με το λεω να το ακουω και εγω,μιας κ εγω εχω ξεφυγει κ εχω τσακωθει καποιες φορες.

mihalis13
10-01-2018, 23:21
Ρε συ Μιχάλη που διάβασες εσύ ακριβώς ότι οδηγούσε στο κύμα ο Λευτέρης για πες μας?
Και σε κάθε περίπτωση δε χρειαζόμαστε και επεξήγηση του τι έγινε. Λίγα ποστ παραπάνω είναι, ξέρουμε να διαβάζουμε. Απλά για κάτι μικρό έγινε της εκδιδωμενης γυναικός το σιδηρουν κιγκλίδωμα. Δε χρειαζόταν να πάρει τέτοια διάσταση το όλο θέμα. Εδώ γίνονται αλλά και άλλα. Τέλος πάντων τέλος από εμένα ότι έγινε, έγινε. Πλέον είναι νερό κάτω από το αυλάκι.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο ποστ του Λευτέρη το διάβασα.
Βάζω και εδώ τη screenshot.
Ούτε χρειάζεται να λέμε γιατί ξέφυγε η συζήτηση των παιδιών αλλά το συζητάμε.


https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180110/ff7dcca7fdd8988e327bf6b9543351cd.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Sir_Teraflop
10-01-2018, 23:27
Άντε και το έκανε που δεν το έκανε - αλλά λέμε ότι το έκανε Δεκέμβρη χειμώνα σε παραλία ΑΔΕΙΑ γεμάτη σακούλες από σκουπίδια. Το έγκλημα που είναι?

Βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος...

Axilleas_GR
10-01-2018, 23:46
Άντε και το έκανε που δεν το έκανε - αλλά λέμε ότι το έκανε Δεκέμβρη χειμώνα σε παραλία ΑΔΕΙΑ γεμάτη σακούλες από σκουπίδια. Το έγκλημα που είναι?

Βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος...Σου έχω ακόμη καλύτερο που ταιριάζει και στη περίπτωση. Σας δείχνουν το φεγγάρι και κοιτάτε το δάχτυλο.
Σας περιγράφουν μια ιστορία και το πως κατέληξε από ένα σεξακι να αλλάζει λάστιχο σε τζιπ (διόλου εύκολο το έχω κάνει όπως και σε αγροτικό ααααααλλο μανίκι εκει) με τη γλαφυροτητα και τη καυστική γραφή που χρησιμοποιεί ο Λευτέρης και αντί έστω ένας να αναρωτηθεί αν πέρασε πριν από αυτό καλά και αν η γκομενα άξιζε τη ταλαιπωρία στη τελική, εξετάζουμε το πώς και γιατί έφτασε εκεί. ....

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Axilleas_GR
11-01-2018, 00:08
Στο ποστ του Λευτέρη το διάβασα.
Βάζω και εδώ τη screenshot.
Ούτε χρειάζεται να λέμε γιατί ξέφυγε η συζήτηση των παιδιών αλλά το συζητάμε.


https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180110/ff7dcca7fdd8988e327bf6b9543351cd.jpg


Sent from my iPhone using TapatalkΜέσα στη παραλία δίπλα στο κύμα. Μέσα στο κύμα με το τζιπ οδηγώντας δε το γράφει πουθενά.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
11-01-2018, 00:10
Μέσα στη παραλία δίπλα στο κύμα. Μέσα στο κύμα με το τζιπ οδηγώντας δε το γράφει πουθενά.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οκ λάθος μου. Μάλλον στροφή επιτόπου έκανε με τα πόδια...
Και επειδή κουράστηκα για το αν ο Λευτέρης ήταν στην παραλία ή στο βουνό, δεν σκοπεύω να σχολιάσω κάτι άλλο.
Ο καθένας το βλέπει όπως κρίνει ο ίδιος το ζήτημα. Δεν θα παίζουμε με τις λέξεις.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Sir_Teraflop
11-01-2018, 00:24
Παιδιά δεν μπορώ να βλέπω να "τιποτάδες" να θάβουν άτομα σαν τον Lefteri-X για το τίποτα.


Ξεφτίλα -I am out.


Είχα νεύρα και έσπασα ένα game. Το πέταξα από το μπαλκόνι.
Περιμένω να μου την πέσουν τώρα γιατί μολύνω το περιβάλλον και δεν το πήγα μαζί με την κονσόλα στον ΜΠΛΕ κάδο ανακύκλωσης.

Πως γίνεται η τρίχα - τριχιά ε?

Leon_DiZ
11-01-2018, 00:42
Θα συμφωνήσω με τον Kapa - εγώ μια φορά έχω μιλήσει με τον Lefteri-Χ στο τηλέφωνο και κατάλαβα ότι ο λόγος του είναι γλαφυρός και περιγραφικός ειδικά όταν "προκαλείται" (με την ευρύτερη και μη έννοια του όρου) να απαντήσει σε κάτι. Είναι παιδί τα λέω φόρα- παρτίδα και κατανοώ ότι κάποιους μπορεί να τους ξενίσει αλλά ούτε εγώ είδα να χαρακτηρίζει κάποιον απρόκλητα - ούτε να τον βρίζει κλπ... Πόσο μάλλον όταν και τα δύο μέλη που εμπλέκονται στο ζήτημα είναι καιρό στο forum και υποτίθεται ότι με την πάροδο αυτού ο ένας (ανα)γνωρίζει τα κουσούρια του άλλου. Ειδικά σε ένα νήμα στο οποίο υποτίθεται διαβάζεις με πιο "χαλαρή διάθεση" έτσι? Τέλος συγνώμη προς την προσωπικότητα αυτού που αποφάσισε την τιμωρία αλλά μια εβδομάδα την θεωρώ υπερβολική και εύχομαι να αναθεωρήσει την απόφασή του προς τα κάτω. Δεν είναι κριτική στον mod αλλά στον άνθρωπο και πιστεύω πως θα έπρεπε να εξετάσει καλά τα post ξανά ή να δράσει με μια προειδοποίηση γενικώς ότι είπε ο djtaurus από πάνω.

Για την προσωπικότητα όμως αυτού που είπε ευχαριστώ για το ban τα σχόλια περιττεύουν. Και δίκιο να είχε μόλις το έχασε στα μάτια μου. Το ban δεν αποτελεί επιβράβευση ούτε επιβεβαίωση ότι είχες δίκιο φίλε...

Φιλικά - "αυτό σκέφτομαι τώρα και σας το λέω."



Βρε Sonyboy μετά από 2 μήνες το θυμήθηκε ο φίλος και έγινε ότι έγινε μετά το necro του μνμ του Λευτέρη? Αν είναι τα οικολογικά μας αντακλαστικά τόσο αργά κλάφτα :D



Παιδιά δεν μπορώ να βλέπω να "τιποτάδες" να θάβουν άτομα σαν τον Lefteri-X για το τίποτα.


Ξεφτίλα -I am out.


http://i0.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/353/279/e31.jpg

Sir_Teraflop
11-01-2018, 00:58
Για πες? Τι συμπέρασμα έβγαλες? Καλά τα memes αλλά κάποιοι το συνεχίσανε με μια λογική - οδηγείς>μου πάτησες την γάτα>σε έφαγα. :D

Nikoladim
11-01-2018, 01:05
Το ευχαριστω για το μπαν που εγραψα πιο πανω σημαινει: ευχαριστω τον μοντ που ασχοληθηκε με το ριπορτ. Και το ριπορτ προφανως = μπαν λογω του οτι χαρακτηρισε αλλο μελος του φορουμ. Αυτα!

Sir_Teraflop
11-01-2018, 01:15
Μάλιστα - οπότε προγαμως έρχεται και το δικό μου. Άλλωστε τα μνμ του τύπου "στο καλό" κλπ σκάνε ήδη.

Ευχαριατω και εγώ για τα ριπορτ.

Δίκαια πράγματα. Τουλάχιστον εγώ προκάλεσα.

Σε αυτό το παιδί που διαβάζω καιρό και δεν συμμετείχα/έγραφα και έχει προσφέρει 5 πράγματα σε αυτό το φορουμ του άξιζε? Αυτό ήταν το ευχαριστώ σας κάποιοι?

Ωραίο ηθικό δίδαγμα πήραμε όλοι.

PDS
11-01-2018, 01:19
Σε αυτό το παιδί που διαβάζω καιρό και δεν συμμετείχα/έγραφα και έχει προσφέρει 5 πράγματα σε αυτό το φορουμ του άξιζε? Αυτό ήταν το ευχαριστώ σας κάποιοι?

Ban εχουν φαει και mods(εχουν αυτομπαναριστει καποιοι) που προσφερουν τα μεγιστα 11 χρονια σερι στο φορουμ. Ban εχουν φαει και 10δες εξαιρετα μελη.
Δεν ειχαμε ποτε δραμα.

Axilleas_GR
11-01-2018, 01:23
Μάλιστα - οπότε προγαμως έρχεται και το δικό μου. Άλλωστε τα μνμ του τύπου "στο καλό" κλπ σκάνε ήδη.

Ευχαριατω και εγώ για τα ριπορτ.

Δίκαια πράγματα. Τουλάχιστον εγώ προκάλεσα.

Σοβαρά τώρα? Έρχονται μηνύματα στο καλό και να μας γράφεις? Έλεος....

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sir_Teraflop
11-01-2018, 01:24
Ο σκοπός που γράφω δεν είναι να υπερασπιστώ κανέναν PDS. Αλλά δεν θέλω να πιστεύω ότι ο σκοπός των post δεν ήταν άλλος από ένα "Mission Accomplished."

Γιατί όπως τα διαβάζω κάποια πράγματα αυτός ήταν ο σκοπός και όχι να βγει κάτι καλό από την όποια ανούσια ή μη συζήτηση.

Μακάρι να κάνω λάθος.

Sir_Teraflop
11-01-2018, 01:32
Σοβαρά τώρα? Έρχονται μηνύματα στο καλό και να μας γράφεις? Έλεος....

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμμέσως - μέσω του rep system που χρησιμοποιεί το site.

Δεν χαλιέμαι όμως Χάρη. Πάω να παίξω κανένα game να τα βγάλω εκεί τα απωθημένα μου και όχι στα forum κάποιου site.


Καλό βράδυ σε όλους και ελπίζω να σκεφτόμαστε κάποια πράγματα και τις συνέπειες αλλά και το αιτιατό τους πριν πάμε για νάνι ή πριν μας πάρει το νάνι :)

Nikoladim
11-01-2018, 01:42
Εμμέσως - μέσω του rep system που χρησιμοποιεί το site.

Δεν χαλιέμαι όμως Χάρη. Πάω να παίξω κανένα game να τα βγάλω εκεί τα απωθημένα μου και όχι στα forum κάποιου site.


Καλό βράδυ σε όλους και ελπίζω να σκεφτόμαστε κάποια πράγματα και τις συνέπειες αλλά και το αιτιατό τους πριν πάμε για νάνι ή πριν μας πάρει το νάνι :)


https://www.youtube.com/watch?v=XrCPaj8LHkY Εσυ δεν θα εφευγες? αγγλιστι κιολας.

Axilleas_GR
11-01-2018, 01:43
Εμμέσως - μέσω του rep system που χρησιμοποιεί το site.

Δεν χαλιέμαι όμως Χάρη. Πάω να παίξω κανένα game να τα βγάλω εκεί τα απωθημένα μου και όχι στα forum κάποιου site.


Καλό βράδυ σε όλους και ελπίζω να σκεφτόμαστε κάποια πράγματα και τις συνέπειες αλλά και το αιτιατό τους πριν πάμε για νάνι ή πριν μας πάρει το νάνι :)Ααααααα, εντάξει δεν έγινε και τίποτα. Δεν δίνω καν σημασία σε αυτό. Προσωπικά δε ρίχνω -rep σε κανένα. Μόνο + όταν θεωρώ κάτι ότι θα ήθελα να του δώσω. Οκ γιατί άλλο κατάλαβα.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
11-01-2018, 01:45
Για πες? Τι συμπέρασμα έβγαλες? Καλά τα memes αλλά κάποιοι το συνεχίσανε με μια λογική - οδηγείς>μου πάτησες την γάτα>σε έφαγα. :D


Επειδή είναι λίγο αργά, ας το πάμε λίγο μεταξύ σοβαρού κι αστείου.



Θα συμφωνήσω με τον Kapa - εγώ μια φορά έχω μιλήσει με τον Lefteri-Χ στο τηλέφωνο και κατάλαβα ότι ο λόγος του είναι γλαφυρός και περιγραφικός ειδικά όταν "προκαλείται" (με την ευρύτερη και μη έννοια του όρου) να απαντήσει σε κάτι. Είναι παιδί τα λέω φόρα- παρτίδα και κατανοώ ότι κάποιους μπορεί να τους ξενίσει αλλά ούτε εγώ είδα να χαρακτηρίζει κάποιον απρόκλητα - ούτε να τον βρίζει κλπ... Πόσο μάλλον όταν και τα δύο μέλη που εμπλέκονται στο ζήτημα είναι καιρό στο forum και υποτίθεται ότι με την πάροδο αυτού ο ένας (ανα)γνωρίζει τα κουσούρια του άλλου. Ειδικά σε ένα νήμα στο οποίο υποτίθεται διαβάζεις με πιο "χαλαρή διάθεση" έτσι? Τέλος συγνώμη προς την προσωπικότητα αυτού που αποφάσισε την τιμωρία αλλά μια εβδομάδα την θεωρώ υπερβολική και εύχομαι να αναθεωρήσει την απόφασή του προς τα κάτω. Δεν είναι κριτική στον mod αλλά στον άνθρωπο και πιστεύω πως θα έπρεπε να εξετάσει καλά τα post ξανά ή να δράσει με μια προειδοποίηση γενικώς ότι είπε ο djtaurus από πάνω.

Για την προσωπικότητα όμως αυτού που είπε ευχαριστώ για το ban τα σχόλια περιττεύουν. Και δίκιο να είχε μόλις το έχασε στα μάτια μου. Το ban δεν αποτελεί επιβράβευση ούτε επιβεβαίωση ότι είχες δίκιο φίλε...

Φιλικά - "αυτό σκέφτομαι τώρα και σας το λέω."

Βρε Sonyboy μετά από 2 μήνες το θυμήθηκε ο φίλος και έγινε ότι έγινε μετά το necro του μνμ του Λευτέρη? Αν είναι τα οικολογικά μας αντακλαστικά τόσο αργά κλάφτα :D



Παιδιά δεν μπορώ να βλέπω να "τιποτάδες" να θάβουν άτομα σαν τον Lefteri-X για το τίποτα.

Ξεφτίλα -I am out.

Συμπέρασμα;

Ο Λευτέρης είναι θρησκεία. Τον γραπτό του λόγο τον παρεξηγούν πολλοί, αλλά όποιος του μιλήσει από κοντά τον θαυμάζει, ασπάζεται τις απόψεις του και θα τον υπερασπιστεί μέχρι τελικής πτώσεως.

Από τη μία ο Τάσος και ο Λευτέρης έπρεπε να "αναγνωρίσουν ο ένας τα κουσούρια του άλλου" και να μην συνεχίσουν την συζήτηση, αλλά ταυτόχρονα ο Τάσος (ή ο mod που έριξε το ban, ή οι mods γενικότερα, δεν είμαι σίγουρος αν το κατάλαβα σε ποιον πάει αυτό) είναι ένας "τιποτας" που πως τολμάει να κρίνει τον θεό Λευτέρη!

Και έχει γίνει το thread και κατ' επέκταση το forum κάτι ανάμεσα σε λαϊκό δικαστήριο και book club όπου ψάχνουμε να αναλύσουμε συγκλονιστικό αυτό συμβάν. Λες και τον φάγαμε τον Λευτέρη και δεν θα τον ξαναδεί ποτέ κανείς στο forum.

Και η δική μου ανάλυση για το book club, για να το κλείσω και λίγο τρελιάρικα, το forum αυτή τη στιγμή είναι το mother! του Aronofsky, η κοπέλα και η παραλία είναι η Jennifer Lawrence, ο Bardem είναι ο Λευτέρης και οι καλεσμένοι, οι χρήστες που οδύρονται και δίνουν μάχη "γιατί έφαγε ban ο Λευτέρης".



Το ευχαριστω για το μπαν που εγραψα πιο πανω σημαινει: ευχαριστω τον μοντ που ασχοληθηκε με το ριπορτ.

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους διαχειριστές, προσωπικά πάντως ακριβώς έτσι το εξέλαβα και δεν χρειαζόταν καν να "δικαιολογηθείς".

Nikoladim
11-01-2018, 01:48
Επειδή είναι λίγο αργά, ας το πάμε λίγο μεταξύ σοβαρού κι αστείου.







Συμπέρασμα;

Ο Λευτέρης είναι θρησκεία. Τον γραπτό του λόγο τον παρεξηγούν πολλοί, αλλά όποιος του μιλήσει από κοντά τον θαυμάζει, ασπάζεται τις απόψεις του και θα τον υπερασπιστεί μέχρι τελικής πτώσεως.

Από τη μία ο Τάσος και ο Λευτέρης έπρεπε να "αναγνωρίσουν ο ένας τα κουσούρια του άλλου" και να μην συνεχίσουν την συζήτηση, αλλά ταυτόχρονα ο Τάσος (ή ο mod που έριξε το ban, ή οι mods γενικότερα, δεν είμαι σίγουρος αν το κατάλαβα σε ποιον πάει αυτό) είναι ένας "τιποτας" που πως τολμάει να κρίνει τον θεό Λευτέρη!

Και έχει γίνει το thread και κατ' επέκταση το forum κάτι ανάμεσα σε λαϊκό δικαστήριο και book club όπου ψάχνουμε να αναλύσουμε συγκλονιστικό αυτό συμβάν. Λες και τον φάγαμε τον Λευτέρη και δεν θα τον ξαναδεί ποτέ κανείς στο forum.

Και η δική μου ανάλυση για το book club, για να το κλείσω και λίγο τρελιάρικα, το forum αυτή τη στιγμή είναι το mother! του Aronofsky, η κοπέλα και η παραλία είναι η Jennifer Lawrence, ο Bardem είναι ο Λευτέρης και οι καλεσμένοι, οι χρήστες που οδύρονται και δίνουν μάχη "γιατί έφαγε ban ο Λευτέρης".




Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους διαχειριστές, προσωπικά πάντως ακριβώς έτσι το εξέλαβα και δεν χρειαζόταν καν να "δικαιολογηθείς".
Καποιοι ειπαν πως φανηκε χαιρεκακο και εγω δεν ξερω τι. Οι πιστοι.

Valkyre
11-01-2018, 01:57
Η προσφορα καποιου, οσο σημαντικη και να ειναι αυτη και οσα χρονια και να βρισκεται σε αυτην εδω την πλατφορμα (που παραδοξως βλεπω νεα μελη να μιλουν λες και εχουν εμπεριστατωμενη αποψη για τα γενικα δρωμενα/αδικιες/θεωριες συνομωσιας) δεν δινει το δικαιωμα να ξεφευγει με τον τροπο που εγινε εδω. 20 ωρες την ημερα να δουλευω σε αυτο το φορουμ επι 30 χρονια, αν βγω και χαρακτηρισω με υβρεις ενα ατομο κι ας εχει 2 μολις ποστ στο φορουμ δικαιουμαι μπαν. Κι εγω εχω φαει μπαν και το εχω ριξει ο ιδιος στον εαυτο μου οντας mod γιατι σε καποια φαση ειχα γινει μπουρλοτο και δεν μπορουσα να μην πω κατι.

Και δεν ειμαι ο μονος mod που εχει φαει μπαν ειναι και αλλοι.

Το λοιπον αυτο εδω το φορουμ κανει τα στραβα ματια σε τεραστιο βαθμο και εχει δειξει τρομερες ανοχες και σε υβρεολογιο και σε χαρακτηρισμους και σε τρολιες και γενικα η ολη φαση ειναι οτι σπανιως εφαρμοζονται οι κανονες οπως κανονικα θα επρεπε να εφαρμοζονται. Και αυτο γινεται εσκεμμενα γιατι θελουμε να ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα και να ειναι πιο εντονο το στοιχειο της παρεας.

Οταν ομως ενα θεμα, μια παρεξηγηση, μια ενταση συνεχιζεται ποστ επι ποστ και εκτος απο χαρακτηρισμους αρχιζει και γινεται εντονο το στοιχειο της ειρωνιας, του υβρεολογιου, καπου πρεπει να δοθει και ενα τελος.

Το απο που ξεκινησε και που κατεληξε ειναι οντως λυπηρο, ομως χρησιμοποιηθηκαν λεξεις και εκφρασεις οι οποιες ξεφευγουν. Προσωπικα δεν θεωρω τοσο ασχημο το "καλα χαζος εισαι" (αν και απο μονο του ειναι λογος για μπαν), οσο αλλες εκφρασεις και υπαινιγμοι που αναφερθηκαν.

Και κατι αλλο. Καποιοι καθεστε και σχολιαζετε ποσο παιδιαστικο ειναι ολο αυτο και το ενα και το αλλο, κι ομως και εσεις οι ιδιοι τελικα κανετε ακριβως το ιδιο...

Η συντακτικη ομαδα επραξε καθως θεωρησε οτι επρεπε να πραξει. Οχι επειδη ο Τασος εκανε ρηπορτ τον Λευτερη ή επειδη ο Λευτερης ειναι ο Λευτερης.

Και στο κατω κατω της γραφης, γνωριζοντας τον Λευτερη, δεν νομιζω οτι ο ιδιος θα το παρει τοσο βαρια το θεμα. Μπαν ειναι, ολοι το εχουμε φαει καποια στιγμη, δεν χαλασε ο κοσμος δεν γυρισε η Γη αναποδα ουτε ξαφνικα δεν υπαρχει σεβασμος προς την παρουσια και προσφορα του. Απλα οπως προειπα, καποιες φορες πρεπει να ειμαστε πιο ψυχραιμοι (ολοι μας) και καποιες φορες θα υπαρχουν και συνεπειες. Το οτι δεν ταιριαζουμε πολλοι με πολλους ειναι βεβαιο και φυσιολογικο, οποτε οταν το εντοπισουμε αυτο, το αντιμετωπιζουμε με ωριμοτητα και προσπαθουμε να αποφυγουμε ειρωνιες και χαρακτηρισμους.

ΥΓ: Δεν υπαρχουν "νικητες" και "χαμενοι" απο την διαδικασια ενος μπαν...παρα μονο χαμενοι...

christos-sonyboy
11-01-2018, 01:58
https://www.youtube.com/watch?v=XrCPaj8LHkY Εσυ δεν θα εφευγες? αγγλιστι κιολας.

πωπω αυτον τον αντιπαθητικο καραγκιοζη τι τον ηθελες ρε συ νυχτιατικο...

Axilleas_GR
11-01-2018, 02:00
πωπω αυτον τον αντιπαθητικο καραγκιοζη τι τον ηθελες ρε συ νυχτιατικο...Άλλος ένας που τον βρίσκει εξίσου συμπαθή..... (not)

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nikoladim
11-01-2018, 02:02
πωπω αυτον τον αντιπαθητικο καραγκιοζη τι τον ηθελες ρε συ νυχτιατικο...
Εψαχνα κατι σε - καληνυχτα γλυκε πριγκηπα- και αυτο ειναι το πρωτο αποτελεσμα! Εχει πλακα παντως το βιντεο.

Error Flynn
11-01-2018, 10:21
Καλημέρα !
Θέλω να σταθώ σε ένα πράγμα και μόνο.

Το να θεωρηθεί μια συμπεριφορά ακατάλληλη δεν χρειάζεται να έχει βρισιές, προσβλητικές εκφράσεις κλπ. Μη κουράζω...
Μπορώ να θίξω, να κάνω σκουπίδι, να περιφρονήσω, να υποβιβάσω κάποιον με το γάντι και μπορώ να το κάνω τέλεια.

Τι θέλω να πω. Σε έναν κοινό "τόπο" που βρισκόμαστε και ανταλλάσουμε απόψεις για τα κοινά μας ενδιαφέροντα πρέπει, όμως ΠΡΕΠΕΙ,
να υπάρχει ένας σωστός τρόπος συμπεριφοράς. Συμπεριφοράς αντίστοιχης με της ζωής μας εκτός διαδικτύου.

Ένα απλό παράδειγμα. Αν εγώ κουβεντιάζω με κάποιον και επιχειρηματολογώ και γυρίσει και μου πει...
"ξέρεις κάτι εμένα στ' @@ μου αυτό που μου λες - ξέρεις τι έχω δει εγώ" κλπ αυτόματα για μένα υπάρχει πρόβλημα...
όχι πρόβλημα που ακουμπά εμένα και με θίγει (που σίγουρα ισχύει),
υπάρχει και πρόβλημα στο άτομο το οποίο επιλέγει και ακολουθεί μια τέτοια είδους κουβέντα.

Αντίστοιχα λοιπόν το θεωρώ προβληματικό να υπάρχει σε κουβέντες εδώ μέσα.
Τι; Επειδή είναι γραπτά, επειδή έχουμε την άνεση της απόστασης, θα πρέπει να εκφραζόμαστε
με τρόπους που ποτέ δε θα επιλέγαμε στην καθημερινή μας ζωή;
Εκτός αν και στη ζωή μας εκεί έξω μιλάμε με αυτόν τον τρόπο... τότε μιλάμε για τεράστιο πρόβλημα συμπεριφοράς.

Κανείς δεν έχει δικαίωμα να μιλά στον άλλον με αυτόν τον τρόπο.

Αυτό με αφορμή τη στιχομυθία που έχει προηγηθεί.
Κάποιοι λένε πως ξέρουν τον άνθρωπο από κοντά, πως είναι χαβαλές, πως είναι ο τρόπος του κλπ.
Κατανοητά και σεβαστά όλα αυτά και δεν έχω καμία πρόθεση να αμφισβητήσω.

Αλλά, εδω μέσα :

*Σχεδόν κανείς δε ξέρει κανέναν από κοντά.
*Δεν είμαστε κολλητοί.
*Δεν είμαστε φίλοι και ας διαβάζει ο ένας τον άλλον επί χρόνια.

Ωφείλουμε να μιλούμε και να συμπεριφερόμαστε λοιπόν με αντίστοιχο τρόπο.
Σίγουρα υπάρχει μια "οικειότητα" μεγαλύτερη με κάποιους χρήστες αλλά ισχύουν τα τρία παραπάνω αστεράκια.

Νομίζω κάπου εδώ σταματώ, έδωσα αυτό που ήθελα να δώσω σαν περιεχόμενο από κει και πέρα ο καθένας καταλαβαίνει αυτό που θέλει να καταλάβει.

Καλό είναι να κάνουμε κριτική, πολύ καλό είναι να κάνουμε κριτική για τον εαυτό μας αλλά ακόμη καλύτερο θα είναι να μπορούμε
να σταθούμε και να κατανοήσουμε που έχουμε λάθος και όταν το συνειδητοποιήσουμε
(και σόρρυ αλλά το να μπει οποιοσδήποτε σε παραλία με τζιπ είτε είναι καλοκαίρι είτε είναι χειμώνας, είτε είναι 2 το μεσημέρι είτε 2 μετά τα μεσάνυχτα, είτε ο δρόμος απέχει 2 ή 102 μέτρα από την αμουδιά είναι φάουλ παιδιά και είναι συμπεριφορά Ελληνάρα τι να κάνουμε τώρα...)
καλό θα είναι εκεί λοιπόν να λέμε και ένα συγνώμη, να παραδεχόμαστε ότι κάναμε λάθος... (όλοι μας κάνουμε πάμπολα) και να μη προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αυτονόητα και αδικαιολόγητα.

Axilleas_GR
11-01-2018, 12:09
Επειδή είναι λίγο αργά, ας το πάμε λίγο μεταξύ σοβαρού κι αστείου.







Συμπέρασμα;

Ο Λευτέρης είναι θρησκεία. Τον γραπτό του λόγο τον παρεξηγούν πολλοί, αλλά όποιος του μιλήσει από κοντά τον θαυμάζει, ασπάζεται τις απόψεις του και θα τον υπερασπιστεί μέχρι τελικής πτώσεως.

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους διαχειριστές, προσωπικά πάντως ακριβώς έτσι το εξέλαβα και δεν χρειαζόταν καν να "δικαιολογηθείς".
Η πρώτη παράγραφος είναι το μίνιμουμ προσβολή. Θα μπορούσα να σου γράψω πολλά άλλα σε αφήνω να καταλάβεις μόνος σου τι έγραψες. Είπαμε παιδάκια, παιδάκια μέχρι ενός σημείου. Τις χοντράδες όμως δε τις ανέχομαι. Από κανέναν.
Δε ξέρω επίσης τι κατάλαβαν οι υπόλοιποι διαχειριστές και πως το ελαβες εσύ, ξέρω όμως τέσσερις απλούς χρήστες που δε το πήραν έτσι στα σίγουρα. Δηλαδή και οι τέσσερις είμαστε εντελώς άσχετοι έτσι?

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sutorcen
11-01-2018, 12:30
Δεν εκφράζω την άποψή μου συχνά σε αυτό το φόρουμ εδώ και χρόνια και οι προηγούμενες αναρτήσεις απλά δίνουν έμφαση στο γιατί. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν σας διαβάζω. Δεν θα ντύσω τα λόγια μου με τον μανδύα του "politicly correct" όπως έκανε ο Βασίλης πιο πάνω.

Θα πω απλά και ωμά αυτά που μου βγάζει όλη η προηγούμενη «φάση». Γκέτο, εμπάθεια και δικτατορία των κομπλεξικών και ημιμαθών,

Όποιος δεν μπορεί ψυχικά να σηκώσει ενήλικη κουβέντα ας μην μπαίνει στην διαδικασία αυτής ειδικά με έμπειρους ανθρώπους. Όλοι έχουμε εμπειρίες απλά κάποιοι έχουν διαφορετικές και περισσότερες. Όταν το αποδεχτείτε αυτό θα μπορέσετε να κάνετε συζητήσεις για μηχανάκια χωρίς να τις μετατρέπεται σε σύρραξη. Επίσης η βία γεννάει βία οπότε αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι και αν μας νοιάζει το καλό του φόρουμ πρέπει να φάνε αποκλεισμό και οι δύο μιας και ο ένας προκάλεσε τον άλλον. Υπάρχει και κάτι που λέγεται ηθικός αυτουργός.

Αλλά είπαμε: Γκέτο και δικτατορία των κομπλεξικών και ημιμαθών,

Όποιος εύχεται την λογοκρισία θα την λουστεί ο ίδιος στο μέλλον.

Καληνύχτα σας.