PDA

View Full Version : Ti σκέφτεσαι τώρα; Θές να μας πείς;;;



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

MajereMP44
31-12-2011, 16:20
Ο Αγ.Βασιλης βγηκε απο τον τοιχο να φανταστω κρατωντας το κεφαλι του Ρουντολφ.

kabamaru
31-12-2011, 16:29
Βγηκε κρατωντας το κεφαλι του Α.Βασιλη.

MajereMP44
31-12-2011, 16:31
χαχαχα ε ρε γλεντια ετσι θα μας μπει ο χρονος

dinospao
31-12-2011, 17:45
Δειτε τι βρηκα στο facebook.!

Οι σελιδες των:

Leo Messi http://www.facebook.com/LeoMessi?ref=pb
Cristiano Ronaldo http://www.facebook.com/Cristiano
Youtube http://www.facebook.com/youtube?ref=pb

εχουν κανει like στη παρακατω σελιδα.

http://www.facebook.com/pages/Freedom-to-Kurdistan/208268849254526

the master
02-01-2012, 02:34
αντε παλι αυτο το ασχημο συναισθημα με το τελος των διακοπων...

overclocker
02-01-2012, 03:31
που να δείς και αυτούς που πρέπει να πάνε αύριο δουλειά...

the master
02-01-2012, 03:35
καταλαβαινω δυστυχως ολοι εχουν τα προβληματα τους.
υπαρχουν και αρκετοι που δουλεψαν κανονικα και σημερα!

αλλα τι να τα κανεις φιλε,,,κριση,,,

tnf50
02-01-2012, 23:37
Οχι μονο αυτο αλλα αυριο το πρωι στις 9 ,παρακαλω, πρεπει να γραψω μαθηματικα κατευθυνσης...διαγωνισμα κιολας...

ΚΑΙΙΙΙ στις 6 εχω 4ωρο μαθημα μαμω την τυχη μου...

ParanoidGR
03-01-2012, 00:18
Οχι μονο αυτο αλλα αυριο το πρωι στις 9 ,παρακαλω, πρεπει να γραψω μαθηματικα κατευθυνσης...διαγωνισμα κιολας...

ΚΑΙΙΙΙ στις 6 εχω 4ωρο μαθημα μαμω την τυχη μου...

waou wtf και εγώ που νόμιζα πως το δικό μου πρόγραμμα είναι πιο βαρύ, υπάρχει και χειρότερα τελικά. (7-15:30 + 3 ώρες υπερωρία 18:30 μέχρι να παραδώσω την έκθεση εργασίας σε έναν από τα αφεντικά τις εταιρίας 19:00 θα είμαι σπίτι 19:30 ντουσάκη, γεύμα διατροφής (σκατά,) 21:00 gym (bodybuilding) 23:00 γεύμα διατροφής 00:00 ύπνο και 6:00 ξανά στο πόδι) ευτυχώς που έχω καλή τύχη και δεν έχω την δικη σου που ταλαιπώρησε.

:f014: εντελώς φιλικά! :f014:

the master
03-01-2012, 00:21
χαχα το ξερα οτι θα υπηρχε μια τετοια απαντηση!

ει τουλαχιστον εσυ πληρωνεσαι για αυτο!!!

:D

tnf50
03-01-2012, 23:00
Τα γευματα διατροφης και το bodybuilding υποτοθεται οτι δεν τα κανεις για αγγαρεια...

Η αληθεια ειναι οτι υπερβαλω(duh)...Τελικα ελειπε η μια καθηγητρια οποτε εκανα 2 ωρες. Plus το οτι ειδα ολη την παρεα του Φροντο(φροντιστηριου σε συντομευση) αξιζε τον κοπο!

Spiros20
04-01-2012, 04:16
http://9gag.com/gag/1481923

tnf50
04-01-2012, 09:29
LOL Το εχω ξαναδει και αλλες φορες στην τηλεοραση αυτο^...ηταν πιο εμφανες βεβαια

ParanoidGR
04-01-2012, 23:19
χαχα το ξερα οτι θα υπηρχε μια τετοια απαντηση!

ει τουλαχιστον εσυ πληρωνεσαι για αυτο!!!

:D


και εσείς(tnf&master) θα πληρωθείτε αργότερα εάν γράψετε καλά και πάρετε κανένα απολυτήριο με καλο βαθμό και σας εύχομαι καλή τύχη σε μια καλή δουλειά!

Dragonpaul
05-01-2012, 00:09
και εσείς(tnf&master) θα πληρωθείτε αργότερα εάν γράψετε καλά και πάρετε κανένα απολυτήριο με καλο βαθμό και σας εύχομαι καλή τύχη σε μια καλή δουλειά!
Περιμενα να δω καποιο emoticon να ξεκαρδιζεται, αλλα αφου δεν ειδα, μαλλον το λες σοβαρα αυτο, ε; Οκ... Να σου θυμισω σε ποια χωρα ζουμε;;;;

the master
05-01-2012, 00:20
αχαχα α ρε dragon!

δεν πειραζει συντομα θα με ανακαλυψει καποιος κυνηγος ταλεντων...

Giannis7
05-01-2012, 00:43
χαχα, εννοειται πως το ειπες κι εσυ, απλα υπεθεσα οτι δεν χρειαζοταν να το αναφερω...., δλδ αντι για αυτο ''παντως εμμεση κι οχι αμμεση'', θα εγραφα αυτο ''παντως, οπως ειπε κι ο μαστερ, εμμεση οχι αμεση''.....

Thomas Matsios Vice President of PAE EDESSAIKOS - YouTube

Στα εξηγώ καλά ? Στα εξηγώ ωραία ?

ParanoidGR
05-01-2012, 01:18
Περιμενα να δω καποιο emoticon να ξεκαρδιζεται, αλλα αφου δεν ειδα, μαλλον το λες σοβαρα αυτο, ε; Οκ... Να σου θυμισω σε ποια χωρα ζουμε;;;;

σκέφτηκα να βάλω αλλα λέω ας είναι πραγματική η ευχή που ξέρεις μπορεί να πιάσει!!!!!!:b015: η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!:c026:

messi10
05-01-2012, 13:50
Thomas Matsios Vice President of PAE EDESSAIKOS - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=Vm2oyynssEQ)

Στα εξηγώ καλά ? Στα εξηγώ ωραία ?

χαχαχαχαχα, δεν υπαρχει!!!:what:

WolfRathmA
09-01-2012, 03:52
Τελος η αδεια :'(

overclocker
09-01-2012, 04:22
Από αύριο...τα κεφάλια μέσα!

kabamaru
09-01-2012, 08:27
Τελος η αδεια :'(

Τελος η αδεια ε;; Δε βαριεσαι... Μεχρι την επομενη...

lykos7
10-01-2012, 16:18
ποτε θα γυρισει και για μενα ο τροχος????

Lefteris_X
10-01-2012, 17:01
προσπαθείς να αυξήσεις αριθμό ποστ ή κάνω λάθος; (βλέποντας και άλλα ποστ σε άλλα θρεντ);

βέβαια μπορεί και να είναι αυτός ο τρόπος που εκφράζεσαι στ' αλήθεια, οπότε δεν έχω να πω κάτι...πόσταρε όσο θέλεις, no problem.

lykos7
10-01-2012, 22:25
προσπαθείς να αυξήσεις αριθμό ποστ ή κάνω λάθος; (βλέποντας και άλλα ποστ σε άλλα θρεντ);

βέβαια μπορεί και να είναι αυτός ο τρόπος που εκφράζεσαι στ' αλήθεια, οπότε δεν έχω να πω κάτι...πόσταρε όσο θέλεις, no problem.
χαχα το βρηκες :idea:
θελω να φτασω τα 50 ποστ για να φτιαξω τοπικ με αγγελια :P

MajereMP44
10-01-2012, 22:34
Φιλε τι πουλας θες να σου φτιαξω εγω να μην παιδευεσαι? χαχαχα 50 ποστς το πηγανε οι αλητες εδω μεσα?LOL

kabamaru
10-01-2012, 22:51
Θελω να μαθω ποντιακα.

Dragonpaul
10-01-2012, 23:18
Ooooooo..... keyyyyyy......

kabamaru
10-01-2012, 23:26
Ειναι κατι που με απασχολει τον τελευταιο καιρο :P
Να μην κανουμε και λιγο χιουμορ;

lykos7
10-01-2012, 23:54
Φιλε τι πουλας θες να σου φτιαξω εγω να μην παιδευεσαι? χαχαχα 50 ποστς το πηγανε οι αλητες εδω μεσα?LOLευχαριστω για την βοηθεια.αλλα δεν πουλαω ακομα,να ζητησω παιχνιδια θελω.

MajereMP44
11-01-2012, 00:08
Θα σου μαθω εγω ποντιακά.Ξεκιναμε απο την λεξη νερό.Η οποια στα ποντιακά ειναι water. Ευκολο ετσι?
Επισης, αλλη μια λεξη, γη.Οι ποντιοι τη λενε earth. Αρκετα για αποψε. Αντε μια τελευταια: ο αριθμος ενα.Στα ποντιακά ειναι 1.

kabamaru
11-01-2012, 00:17
Θα σου μαθω εγω ποντιακά.Ξεκιναμε απο την λεξη νερό.Η οποια στα ποντιακά ειναι water. Ευκολο ετσι?
Επισης, αλλη μια λεξη, γη.Οι ποντιοι τη λενε earth. Αρκετα για αποψε. Αντε μια τελευταια: ο αριθμος ενα.Στα ποντιακά ειναι 1.

Ευχαριστω πολυ!!

Το καψαμε τελειως σημερα...:idea::d040g:

ΕΔΙΤ: δεν ξερω αν γραφτηκε αλλου, αλλα εμαθα για ενα site που παίζεις ότι παιχνίδι γουστάρεις απ'όλες τις κονσόλες.
Από arcade coin-op και master system μέχρι PS2 και Gamecube.
Τωρα θα δουλευουμε ολοι περισσοτερο και καλυτερα στα γραφεια μας!

www.romstation.fr

Ιδανικο και για Λευτερηδες ;)

blackmaria19
12-01-2012, 21:12
σκεφτομαι οτι δε μπορω πουθενα να βρω τον τιτλο ενος τραγουδιου και μου χει φαει το κεφαλι απο το πρωι...

kabamaru
12-01-2012, 21:20
Aυτο;

http://www.youtube.com/watch?v=2srfyrkumHg&feature=player_embedded

djpar
14-01-2012, 21:17
Παρασκευή και 13ης κάταγμα στην κνημη,μια χαρά

overclocker
14-01-2012, 22:01
^^^
Δύσκολη περίπτωση το κάταγμα στην κνήμη.
Καλό κουράγιο και προσοχή στην αποκατάσταση. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

modecris
15-01-2012, 02:29
Παρασκευή και 13ης κάταγμα στην κνημη,μια χαρά

περαστικά ρε Πάρη.....



*edit
έχει βάλει κάτι τραγούδια πάλι απόψε το 103.7 εδώ στα μέρη μου..! τί wham, τί Queen, τί Lionel Richie (say you,say me/παω να το ποστάρω στο ανάλογο thread..) έχω και αρκετό νερό που καίει, μιά χαρά το πάω...

τελικά είναι γεγονός πως το πολυτιμότερο πράγμα που μένει με την πάροδο των χρόνων είναι οι αναμνήσεις!

djpar
15-01-2012, 08:29
Πονάει το γαμηδι,δεν βολεύομαι με τίποτα κ θα πρέπει να προσέχω μέγιστα μέχρι την πέμπτη και να παρακαλαω να έχει δέσει μην πάμε για ανοίγματα μετά και άντε γεια...

tnf50
15-01-2012, 10:48
Πονάει το γαμηδι,δεν βολεύομαι με τίποτα κ θα πρέπει να προσέχω μέγιστα μέχρι την πέμπτη και να παρακαλαω να έχει δέσει μην πάμε για ανοίγματα μετά και άντε γεια...

Τι ειναι τα ανοιγματα?

Lefteris_X
15-01-2012, 11:25
άνοιγμα φύλλου για τυρόπιτα.

εσύ τι περιμένεις να είναι;

άνοιγμα: αν δεν "δέσει" σωστά / ορθά το κόκκαλο, χειρουργικά "ανοίγεις", το ξανασπάς (ο ορθοπεδικός) επίτηδες με σωστό τρόπο, ώστε μετά να δέσει όπως πρέπει. Επειδή ήδη όμως έχει αρχίσει "να κολλάει", πονάει ΠΑΡΑ πολύ.

Που να δείτε τι πόνο κάνουν οι φάλαγγες (οι δακτύλιοι - κοκκαλάκια) στα δάκτυλα.....όταν πρέπει να τα τοποθετήσεις στην θέση τους.......γμ και το βόλλεΰ μου μέσα όταν έπαιζα στο Γυμνάσιο...

djpar
15-01-2012, 12:17
άνοιγμα = χειρουργείο κτλ... καλή τυχη

tnf50
15-01-2012, 14:51
Πω πω...τι να πω...καλη αναρρωση και μακαρι να εισαι τυχερος ωστε να μη χρειαστει να περασεις τοσο πονο.

@Lefteris X
Καλα ρε συ μη βαρας. Απλα δεν το ειχα ξανακουσει:c026:

djpar
15-01-2012, 18:23
δεν πειράζει GAMING TIME SEVEN VIDEO NET κτλ

Dragonpaul
15-01-2012, 19:08
Να δω τι αλλο thread θα ανοιξει εδω μεσα....

tnf50
15-01-2012, 21:04
Να δω τι αλλο thread θα ανοιξει εδω μεσα....

What do you εννοεις?

djpar
15-01-2012, 22:28
βασικά το θέμα είναι τι σκεφτεσαι τώρα τι θες να πεις...Ε εγώ βασικά αυτό σκέφτομαι

Dragonpaul
15-01-2012, 22:59
What do you εννοεις?
Eλα, ρε Γιωργο.... Λες και δε ξερεις. Ανοιγουν thread για μια ερωτηση, απανταται η ερωτηση και μετα το thread δεν εχει νοημα υπαρξης. Δηλαδη ειναι τοσο δυσκολο να ερωτηθει κατι στο αντιστοιχο thread;

Valkyre
16-01-2012, 12:21
Πονάει το γαμηδι,δεν βολεύομαι με τίποτα κ θα πρέπει να προσέχω μέγιστα μέχρι την πέμπτη και να παρακαλαω να έχει δέσει μην πάμε για ανοίγματα μετά και άντε γεια...

θα δεσει φιλε, περαστικα και καλη ψυχολογια.

gmarinps3
16-01-2012, 12:43
Περαστικά , σιδερένιος και μην κάνεις τίποτα ταρζανιές, ξεκούραση και να ακούς τις οδηγίες του γιατρού σου ευλαβικά.

djpar
16-01-2012, 13:07
αυτό κάνω Gaming Time

dspug7
16-01-2012, 19:54
περαστικα κι απο εμενα Παρη.

------------------------------------------------------------------------

Final Fantasy X OST : To Zanarkand - YouTube

το ειχα αγορασει μολις ειχε βγει, πριν απο δεκα χρονια δηλαδη, και το επαιξα μονο μια φορα. το μονο που θυμαμαι ειναι το τελος του. μου την βαρεσε πριν λιγες μερες και το εβαλα παλι, και μπορω να πω οτι μεχρι στιγμης το απολαμβανω περισσοτερο γιατι πολλα στο παιχνιδι μου φαινονται διαφορετικα.
για παραδειγμα στην αρχη την στιγμη που πεφτει ο tidus απο τον μισογκρεμισμενο αυτοκινητοδρομο λεει ο auron ''so it begins...'' τοτε ειχε περασει απαρατηρητο, τωρα ομως που καταλαβα τι εννοει ανατριχιασα.

tnf50
17-01-2012, 15:59
Σημερα μου ηρθε το cd των fall of man. Γενικα προτιμω να κατεβαζω τραγουδια αλλα στην προκειμενη περιπτωση ειναι καθαρα κλοπη. Τα παιδια ειναι ελληνες και παιζουν punk/metalcore μουσικη οποτε πιστευω αξιζε να τους στηριξω.

Αυτοι εδω ειναι για οσους ενδιαφερονται:

Fall Of Man - I've Been Dying to Ask You (HQ) - YouTube

litanies
17-01-2012, 17:20
Σημερα μου ηρθε το cd των fall of man. Γενικα προτιμω να κατεβαζω τραγουδια αλλα στην προκειμενη περιπτωση ειναι καθαρα κλοπη. Τα παιδια ειναι ελληνες και παιζουν punk/metalcore μουσικη οποτε πιστευω αξιζε να τους στηριξω.

Αυτοι εδω ειναι για οσους ενδιαφερονται:



και γιατί είναι καθάρη κλοπή για δαυτούς και όχι για όλα τα υπόλοιπα συγκροτήματα?

μην λέμε και ότι θέλουμε...

tnf50
17-01-2012, 18:19
και γιατί είναι καθάρη κλοπή για δαυτούς και όχι για όλα τα υπόλοιπα συγκροτήματα?

μην λέμε και ότι θέλουμε...

Ξερεις υπαρχει μια διαφορα αναμεσα σε αυτους και αλλα συγκροτηματα οπως πχ metalica,slipknot κλπ. Αν δεν τους στηριξει ο κοσμος θα διαλυθουν και ειναι κριμα γιατι η ελλαδα εχει αναγκη απο τετοια συγκροτηματα(rock και metal)...

ParanoidGR
17-01-2012, 18:41
καλή η προσπάθεια τον παιδιών αλλα δεν είναι ούτε metallica ούτε slipknot!

jimkog
17-01-2012, 19:01
θελω να παρω μια τηλεοραση και εχω τσεκαρει δυο 32αρες σε καλες τιμες...LG 32LV3550(333€) και Samsung LE32D550(290€)...ποια απο τις δυο μου προτεινετε??εχετε βρει καλυτερη σε καλη τιμη??Την θελω για κανονικη χρηση για το ps3 και για ταινιες...

litanies
17-01-2012, 22:22
Ξερεις υπαρχει μια διαφορα αναμεσα σε αυτους και αλλα συγκροτηματα οπως πχ metalica,slipknot κλπ. Αν δεν τους στηριξει ο κοσμος θα διαλυθουν και ειναι κριμα γιατι η ελλαδα εχει αναγκη απο τετοια συγκροτηματα(rock και metal)...

δεν μίλησα για metallica/slipknot/iron maiden/scorpions και 20-30 μεγάλα συγκροτήματα.

να σου πω, αγαπητέ μου, τους Anachronaeon τους ξέρεις? ξέρεις πόσο έχουν ανάγκη να αγοράσεις τον δίσκο τους?

οπότε να βάζουμε στο σακούλι όλους και όχι επιλεκτικά...όλοι έχουν ανάγκη είτε έρχονται από την Ελλάδα είτε από Σουηδία είτε από Βενεζουέλα...

tnf50
17-01-2012, 23:02
Eγω δεν ειπα να αγοραζουμε δισκους ασυστωλως για να μη στενοχωρηθουν οι μπαντες. Εγω σου μιλαω για ΜΙΑ συγκεκριμενη ελληνικη μπαντα που απλα το θεωρησα γυφτια να κατεβασω τα τραγουδια τους. Το οτι ειναι ελληνες δε μου λεει κατι. Απλα μου αρεσαν οταν τους ειδα live.

litanies
17-01-2012, 23:09
Eγω δεν ειπα να αγοραζουμε δισκους ασυστωλως για να μη στενοχωρηθουν οι μπαντες. Εγω σου μιλαω για ΜΙΑ συγκεκριμενη ελληνικη μπαντα που απλα το θεωρησα γυφτια να κατεβασω τα τραγουδια τους. Το οτι ειναι ελληνες δε μου λεει κατι. Απλα μου αρεσαν οταν τους ειδα live.

ή κατεβάζεις ή δεν κατεβάζεις...αν έχεις παιδεία μουσικόφιλου, δεν παίρνεις συγχωροχάρτι αν αγόρασες ένα δίσκο και κατέβασες 300 δίσκους...

Desmond
18-01-2012, 00:18
ξέρεις πόσο έχουν ανάγκη να αγοράσεις τον δίσκο τους?

Πόσο ανάγκη έχουν?
Σε ρωτάω γιατί ξέρω μερικές δεκάδες μπάντες που και μουσικάρα γράφουν, την διαθέτουν δωρεάν* και αρνούνται να παίξουν live σε χώρους με χρηματικό αντίτιμο για το κοινό.
*Αν υπάρχει cd, η τιμή του δεν ξεπερνάει τα 4-5€ και αυτά πάνε για να βγουν τα έξοδα -όχι της μπύρας ή της κόκας του εκάστοτε επαγγελματία μουσικού- αλλά της παραγωγής.

litanies
18-01-2012, 01:00
Πόσο ανάγκη έχουν?
Σε ρωτάω γιατί ξέρω μερικές δεκάδες μπάντες που και μουσικάρα γράφουν, την διαθέτουν δωρεάν* και αρνούνται να παίξουν live σε χώρους με χρηματικό αντίτιμο για το κοινό.
*Αν υπάρχει cd, η τιμή του δεν ξεπερνάει τα 4-5€ και αυτά πάνε για να βγουν τα έξοδα -όχι της μπύρας ή της κόκας του εκάστοτε επαγγελματία μουσικού- αλλά της παραγωγής.

ποιος μίλησε για μπύρες και κόκες?

και φυσικά μιλάω για συγκροτήματα, που χρηματοδοτούν τις δουλειές τους με τα χρήματα που βγάζουν από τα cd/βινύλια...

βέβαια υπάρχει και το κίνημα DΙΥ που εκεί θα μιλήσουμε σε άλλη βάση.

Desmond
18-01-2012, 01:58
Ναι.Για DIY μιλάω.
Δεν έχω κανένα θέμα να στηρίξω με τον οβολό μου (sic) οποιαδήποτε underground μπάντα εφόσον τα φράγκα πάνε στο να μπορέσουν να κυκλοφορήσουν δουλειές τους σε indy labels και κατά συνέπεια να επικοινωνήσουν με τον κόσμο.
Σε ρώτησα γιατί την μπάντα που ανέφερες δεν την ξέρω.

litanies
18-01-2012, 02:56
Ναι.Για DIY μιλάω.
Δεν έχω κανένα θέμα να στηρίξω με τον οβολό μου (sic) οποιαδήποτε underground μπάντα εφόσον τα φράγκα πάνε στο να μπορέσουν να κυκλοφορήσουν δουλειές τους σε indy labels και κατά συνέπεια να επικοινωνήσουν με τον κόσμο.
Σε ρώτησα γιατί την μπάντα που ανέφερες δεν την ξέρω.

η μπάντα ήταν για το παράδειγμα...ουσιαστικά το ίδιο λέμε....

απλά όταν μιλάμε για DIY τότε καλό είναι να "χωρίζουμε" τα πράγματα...δεν πάνε όλα/ όλοι σε αυτό το κίνημα και σου μιλώ, εκ πείρας μιας και κάτω από το σπίτι μου, έχουν το προβαδικό τους μπάντες που ανήκουν στην κατηγορία DIY εδώ στην πόλη μου.

και επίσης υπάρχουν πολλές μπάντες που τα έσοδα από τις συναυλίες τα βάζουν και αυτά για την παραγωγή / ηχογράφηση του κάθε νέου δίσκου τους.

Valkyre
18-01-2012, 13:11
Πόσο ανάγκη έχουν?
Σε ρωτάω γιατί ξέρω μερικές δεκάδες μπάντες που και μουσικάρα γράφουν, την διαθέτουν δωρεάν* και αρνούνται να παίξουν live σε χώρους με χρηματικό αντίτιμο για το κοινό.
*Αν υπάρχει cd, η τιμή του δεν ξεπερνάει τα 4-5€ και αυτά πάνε για να βγουν τα έξοδα -όχι της μπύρας ή της κόκας του εκάστοτε επαγγελματία μουσικού- αλλά της παραγωγής.

κατσε μισο λεπτο βρε συ, τι εννοεις, οτι επειδη τα συγκεκριμενα παιδια που λες διαθετουν την μουσικη τους δωρεαν, ολοι θα πρεπει να κανουν το ιδιο? Θα πρεπει δηλαδη η μουσικη να διατιθενται δωρεαν? Και απο που θα βγαζουν λεφτα αυτοι δηλαδη, τι θα τρωνε?

Δηλαδη οκ επειδη καποιοι ειναι καλοι σαμαριτες ή εχουν αλλη δουλεια και η μουσικη ειναι απλα το χομπυ τους, αυτο θα πρεπει να γινει κοινη πρακτικη? Υπαρχουν τραγουδιστες που ουτε λεφτα για κοκες και μπυρες θελουν να βγαλουν ουτε εχουν αλλο τροπο εισοδηματος.

Συμφωνω οτι υπαρχει εκμεταλλευση και απο τους παραγωγους και βγαζουν τονους χρηματων, τιμολογοντας δισκους και CD πανακριβα, αλλα αυτο ειναι το αλλο ακρο.

Πιστευω καλο θα ηταν να υπαρχει μια ισσοροπια μεταξυ μαυρου-ασπρου και να μην φτανουμε στα ακρα, τουτεστην ή θα ειναι δωρεαν ή θα ειναι πανακριβα.

tnf50
18-01-2012, 15:34
Εντωμεταξυ εγω απλα ειπα οτι πηρα το cd...πως στο $$#^ εξελιχθηκε ετσι η συζητηση?

Ηθικο διδαγμα: Στο internet ενα πραγμα τους λες, 100 σου απαντανε...

Για να τελειωνουμε: Το οτι πηρα EEENAAA MONOOO cd για να στηριξω 1 μπαντα δεν το εκανα απο φιλανθρωπια αλλα επειδη μου ΑΡΕΣΑΝ. Οποτε φιλε litanies τι μου λες? Παω στοιχημα οτι ολοι εχουν κατεβασει τουλαχιστον 10 τραγουδια εδω μεσα...δηλαδη αυτοι δεν ειναι μουσικοφιλοι? Προσωπικα εχω κατεβασει πανω απο 150 τραγουδια αλλα η μουσικη ειναι κομματι της ζωης μου επειδη παιζω μπασο και αυριο-μεθαυρο μπορει να θελω να γινω γνωστος. Αν καποτε τα καταφερω δε θα εχω την απαιτηση να αγοραζουν το CD μου ολοι,παρα ΜΟΝΟ αυτοι στους οποιους ΑΡΕΣΑ!!!!

Kανεις σαν να σε πειραζει που αγορασα το cd των fall of man αντι για των anachronaeon(τους οποιους ουτε καν ηξερα ΛΟΛ)...δεν ειπα οτι αυτοι δεν αξιζουν την προσοχη μας επειδη δεν ειναι Ελληνες...

Σορυ για την παρεξηγηση απλα ηθελα να το ξεκαθαρισω...

Desmond
18-01-2012, 17:09
Valkyre, η μουσική είναι πολιτισμός, λόγος, επικοινωνία και κατ'εμέ όχι επάγγελμα, αλλά ούτε και εμπόρευμα.Χίλιες φορές π.χ. να στηρίξω την άτεχνη αλλά τίμια kacapunk ή hardcore ελληνική σκηνή, παρά τα μικροαστικά όνειρα του στυλ "δοξάστε με" του κάθε wannabe star.

Valkyre
18-01-2012, 17:20
δεν μπορω να συμφωνησω με αυτο, με τιποτα ομως. Δεν μπορω να θεωρησω οτι το ταλεντο καποιου και οι εκατονταδες ωρες που μπορει να αναλωσε για να δημιουργησει πολιτισμο, πρεπει αναγκαστικα να ειναι πνευματικη ιδιοκτησια ολων. Με την καμμια ομως, απορρω πως το λες αυτο. Η μουσικη δεν ειναι "επικοινωνια" οπως τα βαζεις ετσι στην προταση σου, δεν επικοινωνει καποιος οπως επικοινωνω εγω μαζι σου αυτην την στιγμη...χρειαζεται να εχεις σπουδασει να εχεις αφιερωσει ισως και την ζωη σου ολη για να γραψεις τετοιου ειδους επικοινωνια. Δεν μπορεις αυτο να το θεωρεις ανευ ανταμοιβης (και υλικης εκτος απο ηθικης/πνευματικης) για τον δημιουργο.

Και αν το θεωρεις γιατι να μην πας και ενα βημα παρακατω και να πεις οτι ολα πρεπει να ειναι δωρεαν. Γιατι δηλαδη ο μουσικος, ο ζωγραφος, ο συγγραφεας, ο ποιητης να πρεπει να δινει το ταλεντο του αφιλοκερδως και να μην κανει το ιδιο και ο εργατης στην οικοδομη?

Και επαναλαμβανω πως ενας μουσικος ή ενας συγγραφεας ή ενας ζωγραφος θα βαλει ψωμι στο τραπεζι του? Ισα ισα για εμενα αν κατι θα επρεπε να τιμολογειται ειναι αυτος που παραγει πολιτισμο και που ανεξαρτητα απο την τιμολογηση του την αρχικη θα μεινει σαν κληρονομια στην ανθρωποτητα και οχι αυτος που απλα παει και πουλαει λαστιχα για πχ (χωρις να θιγω κανεναν ετσι, ουτε εγω ειμαι μουσικος ή ανθρωπος που παραγει τεχνη, πιο πολυ με τον πωλητη ελαστικων μοιαζω).

Desmond
18-01-2012, 17:57
δεν μπορω να συμφωνησω με αυτο, με τιποτα ομως. Δεν μπορω να θεωρησω οτι το ταλεντο καποιου και οι εκατονταδες ωρες που μπορει να αναλωσε για να δημιουργησει πολιτισμο, πρεπει αναγκαστικα να ειναι πνευματικη ιδιοκτησια ολων. Με την καμμια ομως, απορρω πως το λες αυτο.
Το γεγονός οτι τα πάντα πωλούνται και αγοράζονται (εκτός από τον αέρα, προς το παρόν τουλάχιστον) δεν σημαίνει οτι είναι και σωστό.


Και αν το λες γιατι να μην πας και ενα βημα παρακατω και να πεις οτι ολα πρεπει να ειναι δωρεαν. Γιατι δηλαδη ο μουσικος, ο ζωγραφος, ο συγγραφεας, ο ποιητης να πρεπει να δινει το ταλεντο του αφιλοκερδως και να μην κανει το ιδιο και ο εργατης στην οικοδομη?Κανένα βήμα παρακάτω: Παράγεις ή προσφέρεις υπηρεσίες?Πρέπει να καλύπτεις τις ανάγκες σου.Στον ελεύθερό σου χρόνο, εκφράσου και μοιράσου την κλίση σου, όσο θέλεις.Θα σε εκτιμήσει περισσότερο η "κοινότητα" αν αυτός είναι ο στόχος σου, δηλαδή το να γίνει γνωστό το ταλέντο σου.


Και επαναλαμβανω πως ενας μουσικος ή ενας συγγραφεας ή ενας ζωγραφος θα βαλει ψωμι στο τραπεζι του? Ισα ισα για εμενα αν κατι θα επρεπε να τιμολογειται ειναι αυτος που παραγει πολιτισμο και που ανεξαρτητα απο την τιμολογηση του την αρχικη θα μεινει σαν κληρονομια στην ανθρωποτητα και οχι αυτος που απλα παει και πουλαει λαστιχα για πχ (χωρις να θιγω κανεναν ετσι, ουτε εγω ειμαι μουσικος ή ανθρωπος που παραγει τεχνη, πιο πολυ με τον πωλητη ελαστικων μοιαζω).O Bukowski δούλευε στα ταχυδρομεία, ο Καρυωτάκης ήταν δημόσιος υπάλληλος, ο Suicide Commando είναι αποθηκάριος κλπ.Δεν τους εμπόδισε η dayjob να παράγουν πολιτισμό.Το αντίθετο μάλιστα: εμπνεύστηκαν κιόλας.Το αν στην πορεία κάποιοι έβγαλαν φράγκα, είναι γιατί εκεί που εσύ βλέπεις τέχνη ο άλλος (όχι απαραίτητα ο καλλιτέχνης) βλέπει μπίζνα που υποβαθμίζει αυτομάτως το έργο στο επίπεδο σερβιέτας, χαρτιού υγείας ή οποιουδήποτε άλλου εμπορεύσιμου προϊόντος.Ποια η διαφορά δηλαδή για τον Σκλαβενίτη ανάμεσα σ'ένα βιβλίο που κοστίζει 13€ με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια gillette για παράδειγμα?Στην περίπτωση του βιβλίου προάγει πολιτισμό?Ούτε καν!Μπίζνα και στις δύο περιπτώσεις.
?"Αποκλειστική προσφορά για σήμερα: Απόκτησε και εσύ πολιτισμό ΜΟΝΟ €8.99!"?
Μπλιαχ και πάλι μπλιάχ!

Valkyre
18-01-2012, 18:27
Καλα το παρουσιαζεις τωρα πολυ πεζα το θεμα και δεν οδηγει πουθενα ετσι. "Αγορασε κι εσυ πολιτισμο"...!

Αυτο που λες εξυπηρετει και μονο τον... καθημερινο...πως να τον πω γιατι κι εγω σε αυτον ανηκω ας πουμε...ανθρωπο. Ειναι σαν να μου λες οτι επειδη εσυ κι εγω δουλευουμε και παιρνουμε τα λεφτακια μας (λεμε τωρα λολ...) και τον ελευθερο μας χρονο τον αναλωνουμε στο να απολαμβανουμε τον πολιτισμο που με κοπο παραγουν και υπηρετουν αλλοι -και οχι εμεις- θα πρεπει να το κανουμε και τσαμπα? Δηλαδη ειμαστε οι μαγκες της υποθεσης εμεις? Γιατι οταν εγω τελειωνω το 8αωρο μου και επιλεγω να παω σπιτακι μου να παιξω PS3 ή να δω ταινια ή να ακουσω μουσικη, (κοινως να "ξυνομαι" σε εισαγωγικα) να εχω και την απαιτηση να βρισκεται καποιος αλλος που μετα το 8αωρο του θα χτυπιεται να δημιουργησει πολιτισμο, -την απολαυση μου- τσαμπα? Μου ακουγεται υπερβολικα ασχημο αυτο και αρκετα συμφεροντολογικο...

Και ξαναλεω οτι φυσικα και γνωριζω οτι η βιομηχανια πισω απο τον πολιτισμο τον επηρεαζει με διαφορους τροπους που ερχονται αντιθετοι προς την εννοια του πολιτισμου, αλλα εσυ απο το μαυρο πας κατευθειαν στο ασπρο, ενω εγω θεωρω οτι ιδανικη περιπτωση ειναι το γκρι.

Το τι εκανε ο Καρυωτακης και ο Bukowski δεν εχει απολυτως καμμια σημασια (οχι οτι μειωνει σε τιποτα την αξια τους). Αν ηταν ολοι Καρυωτακιδες και Bukowski-δες δεν θα ειχε μεγαλη ποικιλια και ο πολιτισμος μας. Ή μηπως αν δεν αφιερωναν την ζωη τους κυριολεκτικα και ολοκληρωτικα αρκετοι ανθρωποι της τεχνης σε αυτην, θα ειχαν το ιδιο αποτελεσμα οι δημιουργιες τους και τα εργα τους...? μην τρελαθουμε τωρα...!

Δηλαδη αν ο Καρυωτακης δεν δουλευε στο δημοσιο και αντιθετα επαιρνε ενα επιδομα απο το κρατος για να γραψει ποιητικες συλλογες, και με αυτον τον τροπο εκανε περισσοτερα εργα, δεν θα ειχαμε ακομα μεγαλυτερο και καλυτερο πολιτισμο?? Ή οι ωρες που περασε κανοντας τα προς το ζην στο δημοσιο, βελτιωσαν τον πολιτισμο μας περισσοτερο?

Και οχι επειδη τα παντα πουλιωνται και αγοραζονται σιγουρα δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο. Συμφωνω απολυτα με αυτο. Καλως ή κακως (κακως...) ομως ετσι εχουν τα πραγματα και απο τον τελευταιο που θα ζητησω να μου προσφερει τσαμπα τις υπηρεσιες του, ειναι ενας ποιητης, ενας συνθετης και ενας ζωγραφος... υπαρχουν πολλοι πριν απο αυτους που πρεπει να σταματησουν να πουλανε την... "πραματια τους".

kabamaru
18-01-2012, 18:48
Συμφωνω σε ολα εκτος απο το τελευταιο. Το τι δημιουργει καποιος ειναι αποτελεσμα και των βιωματων του. Των ερεθισματων που παιρνει απο την καθημερινη ζωη και τις δυσκολιες της. Ισως - επαναλαμβανω, ισως - αν ειχε την πολυτελεια των πορων, το εργο του να ηταν μικροτερο σε ποιοτητα. Ωστοσο μεγαλυτερο σε ποσοτητα.

Valkyre
18-01-2012, 18:56
^^ Συμφωνω με αυτο, αλλα οι περισσοτεροι καλλιτεχνες (και τωρα μιλαμε για πραγματικους καλλιτεχνες - οχι τυπου Ke$ha και μλκιες...) ειχαν μια αναλογη ζωη, δηλαδη αλλη δουλεια και παραλληλα αφιερωναν το υπολοιπο της ημερας τους στην τεχνη. Πολλοι απο αυτους ετυχαν αναγνωρισης και τους βοηθησε το ιδιο το κρατος τους ή οι συμπολιτες τους οικονομικα και παραγωγικα για να αφιερωνουν περισσοτερο χρονο στην τεχνη αυτη. Στο παραδειγμα μου εννουσα φυσικα οτι θα σταματαγε καποια στιγμη να ειναι δηομσιος υπαλληλος, οχι οτι δεν επρεπε ποτε να δουλεψει ως τετοιος ουτε για ενα λεπτο. Ως φυσικη εξελιξη βαση της αναγνωρισης του θα επρεπε να τον σταματησουμε εμεις απο το να δουλευει στο δημοσιο μετα απο ενα σημειο και να τον ωθησουμε στην ολοκληρωτικη αφιερωση του στην τεχνη του και την παραγωγη αυτης. (και φυσικα δεν εννοω να ζει σαν βασιλιας επειδη παραγει τεχνη, ας του δινεται η ιδια αμοιβη με αυτην που επαιρνε στο δημοσιο, οπως εγινε με επιδοματα απο το κρατος σε αλλους μεγαλους καλλιτεχνες)

Δεν μπορω ξαναλεω να ζητησω απο τον πραγματικο καλλιτεχνη "τζαμπα-μαν", οταν υπαρχουν εκατονταδες αλλα "επαγγελματα" και "υπηρεσιες" που δεν θα επρεπε να τιμολογουνται και ειναι καθαρη και νομιμη -καθολα- ληστεια κατα τα αλλα. Αν φτασουμε στο σημειο να καθαρισουν ολα αυτα τα σκατα στα οποια εχουμε μαθει να ζουμε, να συζητησω τοτε το αν και κατα ποσο πρεπει να επιβραβευεται οικονομικα ενας καλλιτεχνης. Μεχρι τοτε ομως πρεπει να πεσει πολυ ξεσκατισμα...και σιγουρα δεν πρεπει να ξεκινησει απο τους κολπους της τεχνης.

Desmond
18-01-2012, 19:56
Γιάννη (:ice:), καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά σου διαφεύγει ένα προβληματάκι.Ο φτωχός που δεν μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση στην τέχνη, πρέπει ν'αποκλειστεί από αυτή διότι δεν διαθέτει το απαιτούμενο αντίτιμο?
Δηλαδή το να απολαμβάνεις ένα πολιτισμικό έργο και κατά συνέπεια να καλλιεργείς το πνεύμα, είναι και αυτό αποκλειστικό προνόμιο των αστών?
Τέτοια τέχνη και τέτοιον πολιτισμό, όχι απλά να τα βράσω, να τα δω να διαλύονται με πάταγο!

Valkyre
19-01-2012, 12:28
^^ Mα ρε Μητσαρα ειπα εγω κατι τετοιο?? Ισα ισα αυτο που λεω ειναι οτι τον αστο καποια στιγμη θα πρεπει να τον βοηθησει η ιδια η πολιτεια και ο πολιτισμος του να καλλιεργησει ακομα περισσοτερο την τεχνη του. Βεβαια τωρα εχουμε ξεφυγει λιγακι απο το αρχικο μας ζητημα που ηταν το αν θα επρεπε ή οχι να επιβαβρευεται οικονομικα καποιος για την παραγωγη τεχνης και πολιτισμου. Στο οποιο εγω ειμαι υπερ κι εσυ κατα.

Τους βασικους μου λογους τους εξηγησα νομιζω αναλυτικα. Ειναι αδικο καποιοι να καθονται και να ξυνονται απολαμβανοντας τον πολιτισμο που με μοχθο δημιουργουν καποιοι αλλοι στον αναλογο για τον καθενα, ελευθερο χρονο τους.

Να διευκρινησω ομως κατι. Οταν λεω να επιβραβευεται οικονομικα ενας καλλιτεχνης, δεν εννοω απαραιτητα αυτο που γινεται σημερα, με την εμπορευματοποιηση και την υπερτιμολογηση (για αλλα συμφεροντα) της τεχνης. Δεν θεωρω για παραδειγμα οτι ενας μουσικος θα πρεπει να τιμολογει την μουσικη του για τον καθενα που θελει να εχει προσβαση σε αυτην. Θα προτιμουσα να υπηρχε ενας τροπος, οπου με την δημιουργια καθε συνθεσης ενας μουσικος θα επιβραβευοταν απο καποιο σωματειο ή την πολιτεια ή τελωσπαντων εναν τετοιο τροπο. Βεβαια δεν ειναι και τοσο ευκολο στην πραξη, αλλα το θεωρω καλυτερο απο να τιμολογουνται για αλλα συμφεροντα τα εργα τεχνης.

Με τιποτα ομως δεν θεωρω οτι η τεχνη ειναι επικοινωνια που πρεπει να ειναι δωρεαν για να την απολαμβανουν αυτοι που δεν εχουν ορεξη για να δημιουργησουν τεχνη και πολιτισμο αντιστοιχα.

Dragonpaul
21-01-2012, 17:03
Aν ξανακουσω αλλη μια φορα τη φραση "took an arrow to the knee", θα αυτοπυρποληθω!!!!!!!!

criter
21-01-2012, 17:31
^^Καντο με ενα βελος στο γονατο χεχεχε

Παντως αυτη η εκφραση σημαινει οτι οτι καποιος "λυγισε" νομιζω κανονικα. Θα μπορουσε να την λεει και καποιος στην πραγματικοτητα ετσι οπως ειναι η επικαιροτητα και οι οικονομικες δυσκολιες.

tnf50
22-01-2012, 09:51
^Nαι αλλα το θεμα ειναι οτι εχει γινει μοδα και τη βλεπεις σχεδον παντου πλεον...

criter
22-01-2012, 11:42
Προφανως επειδη ειναι παιχνιδαρα το Skyrim και ειναι μια ατακα που την λενε οσοι το παιζουν. Δεν νομιζω να την λεει καποιος που δεν ξερει το Skyrim. Μαλλον το Skyrim ειναι της μοδας.

george13gr
22-01-2012, 15:45
Εγω παλι σκεφτομαι που να βρω λιγο χρονο να παιξω ......τυχερακηδες...

messi10
22-01-2012, 20:56
Δεν νομιζω να την λεει καποιος που δεν ξερει το Skyrim.

Mην εισαι σιγουρος. Καποιοι δεν ξερουν καν τι σημαινει ή απο που προερχετε, κ απλα το λενε, για να ειναι ''στη μοδα'':d050:

lykos7
24-01-2012, 00:39
Aν ξανακουσω αλλη μια φορα τη φραση "took an arrow to the knee", θα αυτοπυρποληθω!!!!!!!!
εγω δεν την ειχα ακουσει ποτε αυτη τη φραση.εκανα λιγο search και βρηκα αυτο και σκεφτηκα οτι θα ηθελες να το δεις :whistle:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=AaqfoHudOPI




:d050::d050::d050::d050::d050::d050:

kabamaru
24-01-2012, 12:39
Τι σκεφτομαι τωρα....

- Σκεφτομαι οτι πηγαινει κοσμος σε καταστηματα για να αγορασει Τeam ICO Collection, και ο πωλητης τον ρωταει αν ειναι καινουριος τιτλος. Να αγορασει Portal 2 και οι πωλητες να τον κοιταν σαν αρρωστο ή/και σωτηρα που θα τους παρει τα κοματια που επιασαν αραχνες σε ραφια και αποθηκες ("θες να το παρεις;", ρωτησε)
- Σκεφτομαι οτι αν ηταν CoD δε θα υπηρχε τετοια περιπτωση. Κι η γιαγια του παιδιου να ερχοταν και να ζητουσε κατι παραπλησιο ηχητικα, θα το καταλαβαιναν αμεσως.
- Σκεφτομαι ομως, οτι δε φταινε οι υπαλληλοι. Μαλλον. Στο κατω κατω δεν ειναι υποχρεωμενοι να ξημεροβραδιαζονται στα φορα για να μαθαινουν τι ειναι Team Ico και Portal 2.
- Σκεφτομαι οτι κι αυτην ακριβως τη στιγμη το PS3 μου παιζει την εισαγωγη του NFS The Run που νοικιασα αντι για πχ το Portal 2....(δεν το βρηκα)
- Αναρωτιεμαι, ποσο πισω στο χρονο να στραβωσε ο γιαλος (ή στραβα αρμενιζουμε;;) για να αποκτησει τετοιο βαθος αυτη η κατασταση. Οι πωλητες δε γεννηθηκαν χθες. Θυμουνται κι αλλα παιχνιδια που ηταν καλα παλια (SotC,ICO), κι ας μην ξερουν τα καινουρια....
Γιατι, αν δεν εγινε πολυ παλια το...στραβοδρομι, τοτε πολυ ευκολα αλλαζουμε συνηθειες και ξεχναμε.
- Αναρωτιεμαι....Γιατι να μην μπορω εγω ή οποιοσδηποτε αλλος, να βρει ευκολα το Portal 2 και διαλεγω - ζητω συγγνωμη απο τους fans - αναγκαστικα, NFS The Run.

Κι ολα αυτα τα σκεφτομαι για τα παιχνιδια.Για μια ψυχολογικη ασπιδα που εχουμε για να προστατευτουμε απο τα βελη της καθημερινοτητας και της...κρισης.

Lefteris_X
24-01-2012, 13:41
φίλε, η τελευταία γενιά πωλητών που ήταν απο μόνοι τους ΑΡΡΩΣΤΟΙ με ΠΑΣΗΣ φύσεως τεχνολογία (ανάμεσα σε αυτές ΚΑΙ τα games), ήταν της εποχής / γενιάς μου, όταν δούλευαν πιτσιρικάδες.

Δηλαδή μέσα 80ς έως αρχές 90ς (1992-3 και πολύ είπα).

Αυτά τα παιδιά, ΔΕΝ έπιαναν δουλειά γιατί την είχαν ανάγκη, στο κάτω κάτω ήταν πιτσιρικάδες και ως επι το πλείστο, όσοι γνώριζαν πολλά, ήταν απο σχετικά "άνετες" οικονομικά οικογένειες (ειδάλλως δεν θα έβρισκαν τα χρήματα οι οικογένειες να τους προσφέρουν τον BBC Micro, Spectrum, Acorn Electron και αργότερα Commodore 64 και Amiga "γαιδούρια").

Στα μαγαζιά τότε λοιπόν, όποιος ήταν κάτω των 18, δούλευε επειδή γούσταρε να μαθαίνει με ότι ξέρει, όποιον έμπαινε στο μαγαζί (ήτοι ήξερε τα ΚΕΡΑΤΑ του και γούσταρε να το μεταδίδει, να "εξαπλώσει" την αρρώστια με την τεχνολογία).
Επίσης, σπάνια πήγαινε κάποιος κάτω των 18, να ζητήσει δουλειά (όπως στην περίπτωσή μου). Ίσα ίσα το αντίθετο γινόταν: πήγαινες που πήγαινες 3-4 φορές την εβδομάδα στα μαγαζιά, σε είχαν "κοζάρει" τα τσακάλια, οι ιδιοκτήτες των μαγαζιών, και σε κάποια φάση σου έλεγαν (τουλάχιστον εμένα): αφού έρχεσαι που έρχεσαι, δεν θέλεις και να είσαι κανονικά εργαζόμενος στο μαγαζί; αφού στην τελική ξέρεις περισσότερα και απο εμάς;;;;;;

(και το αστείο; δεν πληρωνόμουν σε χρήματα, επειδή έτσι το ζήτησα, αλλά σε κασσέτες και αργότερα δισκέττες)

και κάπως έτσι, είχαμε σωστούς ( = άρτια ενημερωμένους, γνώστες και με όρεξη για δουλειά) πωλητές στα καταστήματα τεχνολογίας.

Τα ίδια γινόντουσαν αν πήγαινες πχ. σε ένα μαγαζί φωτογραφίας: το τυπάκι που δούλευε εκεί, ήταν ΤΟΣΟ άρρωστο, που σε μάθαινε και 1 τόνο πράματα.................το αστείο; είχες πάει να εμφανίσεις τις φωτογραφίες που σου έδωσε η μάνα σου, σε 2 φιλμ, απο το γλέντι του προηγούμενου ΣΚ.

Τα ίδια, και σε καταστήματα ήχου: το / τα τυπάκια, σου μάθαιναν τι εστί μαγνήτης, τι ηχείο και πως δουλεύει, τι σκατά είναι το σερβομοτέρ του βινυλίου και αργότερα τι σκατά είναι το λέηζερ του CD και πως λειτουργεί.

Απο εκεί και πέρα, όποιος είχε την αρρώστια, άρχιζε και ψαχνόταν απο μόνος του.

Οι επόμενες γενιές, πωλητών αλλά και (κυρίως) πελατών, είναι απροσδιόριστες ( - είναι ΤΟΣΟΙ πολλοί οι αρνητικοί χαρακτηρισμοί, που καταλήγουν να είναι απροσδιόριστες).

ΥΓ: Όταν μιλάμε για ανθρώπους, αναφερόμαστε ΠΑΝΤΑ, μα ΠΑΝΤΑ, στον προφορικό λόγο, περί της πλειοψηφίας, που σημαίνει, ότι απειροελάχιστες εξαιρέσεις εντελώς αντίθετες, ναι, σαφώς, υπάρχουν. Αλλά είναι απειροελάχιστες. Συνεπώς, για αυτό και ο προφορικός λόγος εστιάζει στην πλειοψηφία. Όχι στο 100%. Στην πλειοψηφία. Συνεπώς, οποιοσδήποτε, θέλει να αντιταθεί, χρησιμοποιώντας ατάκα του στυλ "μα δεν είναι όλοι έτσι" ή "μην είσαι απόλυτος", τότε είναι τελείως αδαής, μικρόνους και δεν έχει καμία θέση σε λογική συζήτηση (αφής στιγμής, θεωρεί άξιο αναφοράς τις αμελητέες και απειροελάχιστες εξαιρέσεις............χωρίς να γνωρίζει ή να γνωρίζει αλλά αγνοεί το ρητό: οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα...........ε, ποιος είναι -δυστυχώς- ο κανόνας στη συγκεκριμένη κουβέντα περί πωλητών / εργαζομένων στα καταστήματα; η πλειοψηφία). Για αυτό και σπάνια πλέον, μπαίνω στην διαδικασία διαλόγου.

overclocker
24-01-2012, 14:35
Και όπως ισχύει και σε άλλους τομείς της ζωής έτσι και στον τομέα των πωλητών η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας...

Lefteris_X
24-01-2012, 14:42
ε, καλά, αυτό εξυπακούεται.
Δυστυχώς όμως, στην χώρα μας, η ημιμάθεια έχει αντικαταστήσει την γνώση.

Απεναντίας μάλιστα, αρκετοί την πωλούν (την ημιμάθειά τους) αρκετά ακριβά, καθώς υπάρχουν αμέτρητα "γίδια" που την αγοράζουν.

Είτε αυτό λέγεται παροχή υπηρεσιών, είτε λέγεται προϊόν, είτε λέγεται ανοχή σε "είμαι Θεός" στυλάκια αφεντικών / προϊσταμένων, είτε λέγεται (insert coin)...

kabamaru
24-01-2012, 16:16
Μεγαλο κεφαλαιο, αυτο των πωλητων, αλλα δε σκαλωσα τοσο εκει. Ουτως η αλλως ειναι τοσο πολλα τα μαγαζια, που στατιστικα θα εβρισκες κι ασχετους.
Σκαλωνω στη λογικη του να ξερεις και να προωθεις μονο τα παιχνιδια-blockbusters. Ειτε λεγεσαι καταστημα ηλεκτρονικων (για να μη λεω ονοματα) ειτε λεγεσαι videoclub.
Κι αυτος που ηθελε να παρει το SotC λεφτα θα εδινε. Ας πουμε οτι εκει ηταν ασχετος ο πωλητης...
Αυτος που ηθελε να παρει portal 2 και του ειπαν 2 μαζι, εν χορω, "θα το αγορασεις;;" με απορια/αηδια ζωγραφισμενη στα μουτρα, που επεσε; Σε ασχετο; Σε μαρκετιστα; Σε fanboy;
Εγω που δεν το βρηκα ουτε στο videoclub; Δε θα κανε αποσβεση δηλαδη το χ,ψ μαγαζι με 4-5 ενοικιασεις; Ή μηπως του τελειωσαν τα ραφια;

Σχηματιζεται - ή σχηματιστηκε αν θελετε - μια νοοτροπια περι gaming που διαμορφωνει συμπεριφορες και ανθρωπων που εμπλεκονται εμμεσα μ αυτο. Και ψαχνω να βρω αν εγινε καπου η αρχη.

Desmond
24-01-2012, 16:19
Το margin κέρδους όμως, είναι μικρότερο στο ICO collection, απ'ότι στο κάθε CoD.;)

kabamaru
24-01-2012, 16:22
Το margin κέρδους όμως, είναι μικρότερο στο ICO collection, απ'ότι στο κάθε CoD.;)

Ποσοστα, σα να λεμε... Συμφωνω σιγουρα μ αυτο. Μου βγαινει ομως και κατι αλλο... Σαν "απεχθεια" προς οτιδηποτε διαφορετικο ή ξεχωριστο ή μη shooting βγαινει. Δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτος.

Desmond
24-01-2012, 16:32
Μια χαρά αντιληπτός γίνεσαι.
Εκεί μπαίνει το θέμα marketing.Όταν η Sony θέλει να ρίξει χρήμα για να υποστηρίξει το "διαφορετικό", όπως πχ. στην περίπτωση του Heavy Rain, τότε τα πράγματα αλλάζουν.

kabamaru
24-01-2012, 16:40
Nαι ρε συ, αλλα μονο η Sony πρεπει να το κανει; Το Portal 2 πχ , ποιος να το προωθησει; Και γιατι στο κατω κατω να ειναι "παιχνιδι-αηδια" για τους πωλητες;

Valkyre
24-01-2012, 17:39
^^ Ρωτατε τους πωλητες ποτε εσεις να σας εξυπηρετησουν? Παιδια οι τυποι απλα δεν εχουν την παραμικρη ιδεα περι του αντικειμενου που πανε να πουλησουν στο 90% των περιπτωσεων... θα μου πεις ο καθημερινος κοσμος δεν το ξερει αυτο, αλλα πραγματικα εγω απλα απαντω στους πωλητες "οχι ευχαριστω πολυ γνωριζω".

Καμμια φορα δε που ΔΕΝ γνωριζω, μπαινω στο ιντερνετ επιτοπου με το τηλεφωνο και μαθαινω αυτο που θελω. Η πλακα ειναι που ερχονται και με ξαναρωτανε επειδη με βλεπουν να ψαχνω στο νετ... και εκει ειναι που τους κανω (ετσι γιατι θελω να γελασω λιγο) την ερωτηση μιας και ξερω οτι ειτε μλκια θα μου απαντησουν ειτε δεν θα ξερουν.

Για πχ οταν πηγα να παρω την τηλεοραση εγινε το σκηνικο που περιγραφω και τον ρωταω, τι ms εχει η τηλεοραση στο game mode? Ο τυπος δεν καταλαβε τιποτα και μου λεει τι εννοειται? Και του εξηγω και μου λεει, "ααα αυτες ειναι νεας τεχνολογιας τηλεορασεις με ισχυρους επεξεργαστες! Δεν εχουν καθολου καθυστερηση!"

Μαλιστα του λεω... ευχαριστω πολυ...

lol :D

kabamaru
24-01-2012, 18:10
^ Δεν ειναι οτι ψαχνω εγω λυση απ τους πωλητες. Προσωπικα αγοραζω μονο απ εξω. Η δικη μου περιπτωση ηταν του videoclub.
Οι αλλες δυο (ξεχωριστες μεταξυ τους) περιπτωσεις, συνεβησαν σε αλλους. Και δεν ειναι υποχρεωτικο (το γραψα και στην αρχη) να ξημεροβραδιαζονται στα φορα για να ειναι ενημερωμενοι. Ναι μεν, σωστα θα πεις για ερευνα αγορας ή για ευσυνειδητους επαγγελματιες/πωλητες, αλλα ας δουμε και τον γονιο που παει να παρει παιχνιδι. Ή εστω τον ανενημερωτο, - οχι και πολυ φανατικο - gamer. Ολοι γνωριζουμε τετοιες περιπτωσεις.

Πιο πολυ με πειραζει, οτι δεν υπαρχει η επιλογη για κατι διαφορετικο στο gaming (βλεπε περιπτωση videoclub), ή ακομα κι αν υπαρχει, παραγκωνιζεται (οι πωλητες με το portal 2).

Ολα τα παραπανω ειναι απλες, πρωινες σκεψεις, που μας κρατησαν μεχρι το απογευμα και μακαρι να παει και παραπανω. Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι σωστες, καλες ή οτιδηποτε αλλο τετοιο....

jk_blue_tiger
25-01-2012, 19:29
φίλε, η τελευταία γενιά πωλητών που ήταν απο μόνοι τους ΑΡΡΩΣΤΟΙ με ΠΑΣΗΣ φύσεως τεχνολογία (ανάμεσα σε αυτές ΚΑΙ τα games), ήταν της εποχής / γενιάς μου, όταν δούλευαν πιτσιρικάδες.

Δηλαδή μέσα 80ς έως αρχές 90ς (1992-3 και πολύ είπα).

Αυτά τα παιδιά, ΔΕΝ έπιαναν δουλειά γιατί την είχαν ανάγκη, στο κάτω κάτω ήταν πιτσιρικάδες και ως επι το πλείστο, όσοι γνώριζαν πολλά, ήταν απο σχετικά "άνετες" οικονομικά οικογένειες (ειδάλλως δεν θα έβρισκαν τα χρήματα οι οικογένειες να τους προσφέρουν τον BBC Micro, Spectrum, Acorn Electron και αργότερα Commodore 64 και Amiga "γαιδούρια").

Στα μαγαζιά τότε λοιπόν, όποιος ήταν κάτω των 18, δούλευε επειδή γούσταρε να μαθαίνει με ότι ξέρει, όποιον έμπαινε στο μαγαζί (ήτοι ήξερε τα ΚΕΡΑΤΑ του και γούσταρε να το μεταδίδει, να "εξαπλώσει" την αρρώστια με την τεχνολογία).
Επίσης, σπάνια πήγαινε κάποιος κάτω των 18, να ζητήσει δουλειά (όπως στην περίπτωσή μου). Ίσα ίσα το αντίθετο γινόταν: πήγαινες που πήγαινες 3-4 φορές την εβδομάδα στα μαγαζιά, σε είχαν "κοζάρει" τα τσακάλια, οι ιδιοκτήτες των μαγαζιών, και σε κάποια φάση σου έλεγαν (τουλάχιστον εμένα): αφού έρχεσαι που έρχεσαι, δεν θέλεις και να είσαι κανονικά εργαζόμενος στο μαγαζί; αφού στην τελική ξέρεις περισσότερα και απο εμάς;;;;;;

(και το αστείο; δεν πληρωνόμουν σε χρήματα, επειδή έτσι το ζήτησα, αλλά σε κασσέτες και αργότερα δισκέττες)

και κάπως έτσι, είχαμε σωστούς ( = άρτια ενημερωμένους, γνώστες και με όρεξη για δουλειά) πωλητές στα καταστήματα τεχνολογίας.

Τα ίδια γινόντουσαν αν πήγαινες πχ. σε ένα μαγαζί φωτογραφίας: το τυπάκι που δούλευε εκεί, ήταν ΤΟΣΟ άρρωστο, που σε μάθαινε και 1 τόνο πράματα.................το αστείο; είχες πάει να εμφανίσεις τις φωτογραφίες που σου έδωσε η μάνα σου, σε 2 φιλμ, απο το γλέντι του προηγούμενου ΣΚ.

Τα ίδια, και σε καταστήματα ήχου: το / τα τυπάκια, σου μάθαιναν τι εστί μαγνήτης, τι ηχείο και πως δουλεύει, τι σκατά είναι το σερβομοτέρ του βινυλίου και αργότερα τι σκατά είναι το λέηζερ του CD και πως λειτουργεί.

Απο εκεί και πέρα, όποιος είχε την αρρώστια, άρχιζε και ψαχνόταν απο μόνος του.

Οι επόμενες γενιές, πωλητών αλλά και (κυρίως) πελατών, είναι απροσδιόριστες ( - είναι ΤΟΣΟΙ πολλοί οι αρνητικοί χαρακτηρισμοί, που καταλήγουν να είναι απροσδιόριστες).

ΥΓ: Όταν μιλάμε για ανθρώπους, αναφερόμαστε ΠΑΝΤΑ, μα ΠΑΝΤΑ, στον προφορικό λόγο, περί της πλειοψηφίας, που σημαίνει, ότι απειροελάχιστες εξαιρέσεις εντελώς αντίθετες, ναι, σαφώς, υπάρχουν. Αλλά είναι απειροελάχιστες. Συνεπώς, για αυτό και ο προφορικός λόγος εστιάζει στην πλειοψηφία. Όχι στο 100%. Στην πλειοψηφία. Συνεπώς, οποιοσδήποτε, θέλει να αντιταθεί, χρησιμοποιώντας ατάκα του στυλ "μα δεν είναι όλοι έτσι" ή "μην είσαι απόλυτος", τότε είναι τελείως αδαής, μικρόνους και δεν έχει καμία θέση σε λογική συζήτηση (αφής στιγμής, θεωρεί άξιο αναφοράς τις αμελητέες και απειροελάχιστες εξαιρέσεις............χωρίς να γνωρίζει ή να γνωρίζει αλλά αγνοεί το ρητό: οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα...........ε, ποιος είναι -δυστυχώς- ο κανόνας στη συγκεκριμένη κουβέντα περί πωλητών / εργαζομένων στα καταστήματα; η πλειοψηφία). Για αυτό και σπάνια πλέον, μπαίνω στην διαδικασία διαλόγου.




Λευτερη αυτη την αποψη σου την εχεις ξαναγραψει σε παλαιοτερο post σου.

Σου ειχα στειλει τοτε ενα pm, δεν ξερω ομως αν το θυμασαι.

Ειχα γραψει ενα αλλο κειμενο για να σου απαντησω στο νεο post σου , αλλα μετα απο ωριμη σκεψη αποφασισα να μην το κανω.

Ο λογος ηταν οτι θα ξεκινουσε μια μεγαλη αντιπαραθεση η οποια πιστευω δεν εχει νοημα, καθως ο καθενας εχει τις αποψεις του.

Θα σου απαντησω ομως στο σκελος του post σου που αναφερεσαι στις χρονολογιες, γιατι με πειραξε κατι απο αυτα που εγραψες προσωπικα.

Σου ειχα αναφερει τοτε οτι και εγω εργαστηκα σε κατ/μα σε σχεση με Η/Υ (αφορα ετη 98-00).

Οπως βλεπεις λοιπον δεν ανηκω στους πωλητες των 80ς-90ς.

Σε πληροφορω λοιπον οτι στα ετη (98-00) που τουλαχιστον εργαστηκα προσωπικα και ειχα το σφυγμο της αγορας λιανικης απο πρωτο χερι,

ο μεγαλυτερος αριθμος συναδελφων που υπηρχε τοτε (μεσα στο κατ/μα) ηταν γνωστες του αντικειμενου σε πολυ μεγαλο βαθμο απο χομπυ και ΟΧΙ επειδη επρεπε.

Ειχαν ομως αναγκη τα χρηματα (οπως και εγω) για να μπορεσουμε απο μικρη ηλικια (20-25) να κερδιζουμε τα προς το ζειν και να μην βασιζομαστε στο χαρτζηλικι του μπαμπα.

Δεν δουλευαμε ως 16χρονα για το χαρτζηλικι μας, αλλα ειτε για τα διδακτρα μας, ειτε για να συνεισφερουμε στην οικογενοια μας, ειτε για τα προσωπικα μας εξοδα .

Ενημερωναμε τους πελάτες σε βαθος ακομα και για τεχνολογιες που ηθελαν αναλυση για να τις καταλαβει καποιος αδαης,

με τον κινδυνο παντα της επιπληξης προισταμενου-διευθυντη για καθυστερηση στην εξυπηρετηση.

Αυτο γινοταν ακομα και σε πελατες που δεν αγοραζαν επι τοπου.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ειχαμε κανει πωληση Η/Υ με προσφορα ενος χρονου πριν,

ενω οταν δεν ειχαμε ενα προιον που μας ζηταγαν τους στελναμε (στα κρυφα) σε ανταγωνιστικο κατ/μα που το ειχε

για να το αγορασουν απο εκει και να μην ταλαιπωριουνται ψαχνοντας το.

Επισης επι το πλειστον με τους πωλητες που ειχα ως συναδελφους κοιταγαμε να εξυπηρετησουμε σωστα και ΟΧΙ να ξεστοκαρουμε.

Εγω ειδικα ΠΟΤΕ δεν προτεινα σε καποιον να αγορασει κατι που ηξερα οτι δεν θα τον ικανοποιησει

ακομα και με κινδυνο να χασω την πωληση (παιρναμε bonus και υπηρχε πιεση σε αυτο το θεμα).

Διοτι θελαμε οι πιο πολλοι να ξαναερθουν στο κατ/μα μας σαν ευχαριστημενοι πελατες

(που δυνητικα θα εφερναν και πολλους καινουριους) και ΟΧΙ να τους πουλησουμε σαβουρα.

Ολοι εκεινοι οι συναδερφοι και εγω βαλαμε το λιθαρακι μας ωστε αυτη η εταιρεια να γιγαντωθει και να να μεγαλωσει.

Δεν κανω διαφημιση στην εταιρεια (δεν ανεφερα πουθενα το ονομα της αλλωστε),

καθως υπηρξαν αλλα θεματα στα οποια ηρθα σε προσωπικη συγκρουση με τα μεγαλοστελεχη της,

χωρις ποτε να σκεφθω το κοστος ενεργειων μου (τοτε το αιμα εβραζε πολυ εκεινη την εποχη).


Για τους πελατες συμφωνω, οτι και να πω ειναι λιγο. Οι πιο πολλοι ποτε δεν σεβαστηκαν τη δουλεια του πωλητη.

Μας εβλεπαν σαν ζωα που ειμασταν εκει για τους "εξυπηρετησουμε".

Μεχρι και το να σε βριζουν χυδαια θεωρουσαν οτι ειναι αναποσπαστο δικαιωμα τους οταν χωρις να φταιμε εμεις οι ιδιοι σε κατι,

απλα εκπρωσοπουσαμε την εταιρεια και προσπαθουσαμε να δωσουμε λυση σε ενα προβλημα που προεκυπτε

(π.χ. ειτε οι ιδιοι ειχαν κανει λαθος στην παραγγελια τους ή το κεντρο διανομης).

Καλυτερα να μην επεκταθω αλλο καθως μου ερχονται ασχημες αναμνησεις απο αυτο το θεμα.


ΔΕΝ δεχομαι λοιπον επουδενι να βαζεις ταμπελες οτι οι γενιες πωλητων μετα το 90 ειναι απροσδιοριστες (με πολλους αρνητικους χαρακτηρσμους οπως εγραψες).

Οταν κατηγορεις ευκολα τοσους πολλους ανθρωπους, εχοντας βρεθει ο ιδιος στην ιδια (περιπου) θεση πραγματικα δεν το καταλαβαινω.

Θα σου ζητουσα λοιπον να μην κρινεις τοσο ευκολα μια αλλη γενια απο την δικη σου και να μην χαρακτηριζεις ετσι μαζικα ανθρωπους κατ' αυτον τον τροπο,

διοτι στο κατ/μα τουλαχιστον αυτο ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ αυτοι που ειμασταν αρρωστοι με την τεχνολογια και τα games (αναφερομαι παντα στο 98-00).




Το margin κέρδους όμως, είναι μικρότερο στο ICO collection, απ'ότι στο κάθε CoD.


Νικο που βασιζεις αυτο το συμπερασμα;

Ξερω απο πρωτο χερι οτι το περιθωριο κερδους σε παλιο παιχνιδι ειναι μεγαλυτερο απο οτι σε καινουριο.

Desmond
25-01-2012, 19:46
Και εγώ από πρώτο χέρι το ξέρω (τουλάχιστον για παλαιότερα, όταν ήμουν στον χώρο της λιανικής πώλησης και στην εταιρεία που σου είχα αναφέρει σε pm).Aπό καθαρή περιέργεια, καθώς δεν ήταν ο τομέας μου, μέσω του κοινού διαχειριστικού συστήματος (GIMA), είχα τσεκάρει κάποια πράγματα.
Μιλάμε πάντα για πρώτη παραλαβή, στην οποία δεν έχει γίνει κάποια επιπλέον λογιστική παρέμβαση.

jk_blue_tiger
25-01-2012, 19:55
Και εγώ από πρώτο χέρι το ξέρω (τουλάχιστον για παλαιότερα, όταν ήμουν στον χώρο της λιανικής πώλησης και στην εταιρεία που σου είχα αναφέρει σε pm).Aπό καθαρή περιέργεια, καθώς δεν ήταν ο τομέας μου, μέσω του κοινού διαχειριστικού συστήματος (GIMA), είχα τσεκάρει κάποια πράγματα.
Μιλάμε πάντα για πρώτη παραλαβή, στην οποία δεν έχει γίνει κάποια επιπλέον λογιστική παρέμβαση.

Νικο, επειδη στο προηγουμενο post σου δεν διευκρινιζεις σε ποιο COD αναφερεσαι, θελω να επισημανω τα εξης:

Το ICO collection ειναι τιτλος που περιεχει παλια games (ρετουσαρισμενη επανακυκλοφορια).

Το ποσοστο κερδους σε παλαιοτερο παιχνιδι που επανακυκλοφορει απο οτι σε καινουριο ειναι ΠΟΛΥ μεγαλυτερο.

Σε καινουριο ειναι γυρω στο 7-13% ενω σε παλαιοτερο, το κερδος μπορει να φτασει και στο 100%-200%.

Π.χ. θυμαμαι οτι καποτε αγοραζαμε (σαν εταιρεια λιανικης) το Diablo I

(best seller series) 2.000δρχ και το πουλαγαμε 4.500δρχ.

Και εφευγε "νερακι".

Υ.Γ. Τα παραπανω ισχυαν την περιοδο 98-00. Δεν ξερω απο τοτε εαν εχει αλλαξει κατι.

Desmond
25-01-2012, 20:12
Γιάννη, τα ICO και CoD, ήταν τυχαία παραδείγματα, μιας και τα ανέφερε ο kabamaru.
Σου μιλάω χονδρικά για την περίοδο 2002-2008.
Η εταιρεία είχε την εξής πολιτική: Το κάθε τμήμα έπρεπε να δουλεύει με συγκεκριμένο ποσοστό κέρδους, λαμβάνοντας υπόψιν και τον ανταγωνισμό.
Σε έναν όχι και τόσο εμπορικό τίτλο λοιπόν, θυσίαζαν ένα μέρος του margin, ώστε να χτυπήσουν τον ανταγωνισμό, αλλά το παίρνανε πίσω έχοντας ελαφρώς πιο ακριβό έναν hot (και συνήθως casual) τίτλο, που πούλαγε σαν ζεστά κουλουράκια και ας ήταν 2-3€ ακριβότερο.
Σε πολύ γενικές γραμμές, μιας και ήσουν του χώρου.

kabamaru
25-01-2012, 21:25
Ρε παιδες δεν εχει σημασια αν εβγαζαν 2-3 ευρω παραπανω, γιατι εκτιμω οτι δεν προωθουν τους τιτλους βαση κερδους, αλλα βαση γνωσης/προτιμησης. Το ICO το εβαλα γιατι εχω απτο παραδειγμα πωλητη που δεν το ηξερε καν (To COD παντως το ηξερε).

Lefteris_X
25-01-2012, 21:26
όπως έχω πει πολλάκις, γραπτό διάλογο εδώ μέσα, απο εμένα πλέον δεν υφίσταται.

καθαρά προς σεβασμό προς την προσπάθειά σου να γράψεις τόσο μεγάλο ποστ, θα κάνω μια ελάχιστη υποχώρηση:

ήδη έχω προλάβει και τοποθετηθεί, σε περίπτωση που κάποιος χρησιμοποιούσε επιχείρημα (όπως και χρησιμοποιήθηκε). Η τοποθέτησή μου, στην περίπτωση του υποτιθέμενου επιχειρήματος, είναι ολόκληρο το υστερόγραφο.

Επίσης, είχα διαβάσει πλήρως το pm που μου είχες στείλει jk tiger, μάλιστα κιόλας, σου είχα απαντήσει. Προφανώς εσύ δεν το θυμάσαι, γιατί αν το θυμόσουν, δεν θα έμπαινες ΚΑΝ στον κόπο να ποστάρεις, καθώς ήδη θα γνώριζες κατά πόσο, δεκτή θα γινόταν η θέση σου.

Διάλογο γραπτό δεν κάνω, το έχω ξαναπεί (συνεπώς προσπερνώ, τις ειρωνείες και σαρκασμούς, οι οποίοι είναι διακριτοί και εμφανείς). Προφορικό λόγο ναι, εμπλέκομαι και με πολύ κέφι, εντός και εκτός εισαγωγικών το "κέφι".

Ας συνεχιστεί το θρεντ, και κακώς, μέγα κάκιστο λάθος που πόσταρα. Θα προσπαθήσω να μην επαναληφθεί.

jk_blue_tiger
26-01-2012, 03:45
Λευτερη οταν γραφεις μια αποψη-διαπιστωση στην οποια θιγεις μια συγκεκριμμενη

ομαδα πολλων ανθρωπων και μετα τελιωνεις με ενα υστερογραφο του υφους

"μην αντιταθειτε με ατακες του στυλ" και "δεν κανω γραπτο διαλογο εδω μεσα",

νομιζεις οτι θα σωπασουμε οσοι δεν συμφωνουμε;.

Γιατι εγραψες τοτε αυτα που εγραψες;

Για να κατηγορησεις βαση δικων σου εμπειριων ή συμπερασματων,

χωρις να δεχεσαι καν να διαβασεις μια διαφορετικη αποψη απο τη δικη σου;

Σκεφτηκες οτι ισως καποιος αλλος βλεπει τα ιδια θεματα με διαφορετικο ματι

εχοντας βιωσει παρομοιες καταστασεις ;

Ουτε σε ειρωνευτηκα ουτε σε προσεβαλλα οπως ισχυριζεσαι,

παρολους τους χαρακτηρισμους που εγραψες στο υστερογραφο σου.


Συνεπώς, οποιοσδήποτε, θέλει να αντιταθεί, χρησιμοποιώντας ατάκα του στυλ "μα δεν είναι όλοι έτσι" ή "μην είσαι απόλυτος", τότε

είναι τελείως αδαής, μικρόνους και δεν έχει καμία θέση σε λογική συζήτηση

Αν υπαρχει ΜΙΑ ειρωνια που εκανα προς το προσωπο σου να μου την αναφερεις.

Ειλικρινα ειχα γραψει αλλο κειμενο, αλλα για να μην το παρεις στραβα

το εσβησα και προσεξα οσο μπορουσα καλυτερα να μην σε χαρακτηρισω.

Δυστυχως ειμαστε μακρια για να βρεθουμε και να τα πουμε οπως ξερω οτι σου αρεσει,

οποτε θα πρεπει να αρκεστουμε στην επικοινωνια εξ' αποστασεως.

Δημοκρατια εχουμε και να εχει ο καθενας τις αποψεις του και να τις εκφραζει,

χωρις ομως να θιγει αλλους.

Και αν θιγει καποιους με τους οποιους εχει τις δικες του αποψεις-βιωματα

να μιλα για ορισμενους (αφου δεν μπορει να τους ξερει ολους).

Το να γενικευεις ετσι ευκολα δεν ειναι πρεπον.

Παλαιοτερα σε αλλο νημα ειχες χαρακτηρισει ομαδα ανθρωπων με ασχημες εκφρασεις.

Με προσεβαλες τοτε (ανηκω σε αυτη την ομαδα ανθρωπων που χαρακτηρισες

αλλα δεν απαντησα ουτε δημοσια ουτε με pm).

Πριν καιρο ειχες πει τις αποψεις σου για τους πωλητες τεχνολογιας.

Παλι δεν σου απαντησα δημοσια, αλλα τοτε σου εστειλα pm.

Τωρα αναφερθηκες παλι στους πωλητες τεχνολογιας,

στοχοποιωντας ομως συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπων (πωλητες τεχνολογιας μετα το 90).


Οι επόμενες γενιές, πωλητών αλλά και (κυρίως) πελατών, είναι απροσδιόριστες ( - είναι ΤΟΣΟΙ πολλοί οι αρνητικοί χαρακτηρισμοί, που καταλήγουν να είναι απροσδιόριστες).

Οσον αφορα το αν θα γνωριζα κατα ποσο δεκτή θα γινοταν η θεση μου,

προφανως και ηταν ανευ σημασιας για σενα αυτα που σου ανεφερα τοτε,

καθως στο προπροηγουμενο post σου με χαρακτηρισες παλι.

Απο τη δικη μου πλευρα δεν θα το συνεχισω αλλο,

καθως δεν εχει νοημα να ταλαιπωρουμε το νημα και τους συμφορουμιτες.

MajereMP44
26-01-2012, 10:50
Ρε παιδες δεν εχει σημασια αν εβγαζαν 2-3 ευρω παραπανω, γιατι εκτιμω οτι δεν προωθουν τους τιτλους βαση κερδους, αλλα βαση γνωσης/προτιμησης. Το ICO το εβαλα γιατι εχω απτο παραδειγμα πωλητη που δεν το ηξερε καν (To COD παντως το ηξερε).

Ελα ρε Αποστολη ποσες φορες δεν εχουμε παει και μαζι και ζηταγαμε κατι και μας κοιταγαν σαν εξωγηινους.

ΤΟ 2009 που πηγα να παρω το ps3 απο το πλαισιο η πωλητρια ηθελε να με κανει να ξανασκεφτω την αγορά λεγοντας μου :" ειναι κ το wii που ειναι πολυ καλο:) ". Εχει καμμια σχεση με τεχνολογια ? Ας μου ελεγε οτι ειναι το wii παρειστικο, με παιχνιδακια casual στην πληοψηφια τους και ειναι αρκετα διασκεδαστικό.ΟΧΙ ειναι πολυ καλο και το wii!! ελεος να πουμε. Και απειρα τετοια παραδειγματα σε παιχνιδια μεχρι περιφερειακα υπολογιστων κλπ.
Μονο μια (1) φορα εχω τυχει σε γαματο πωλητη ο οποιος μου "εβαλε μεσα τον πατερα του και τη μανα του" που λεει και η διαφημιση.Μου εξηγησε τα παντα, απο την αρχη ως το τελος και αλλα τοσα. Αλλα ειναι η εξαιρεση τετοιοι ανθρωποι/πωλητες.Δεν το λεω με ιχνος κακιας.Το λεω σαν πραγματικοτητα.Απο το 2001 που ειμαι ΑΘηνα , σπανια βρηκα αυτο που ηθελα οταν το ηθελα.Μα την παναγια δλδ. Εχω ταλαιπωρηθει απειρες φορες να κανω τη Στουρναρη ανω κατω και να ψαχνω μια μαλακια και κανεις να μην ξερει τι ειναι.

Και να πω και ενα προσφατο: Παω Κωτσοβολο και λεω: Καλημερα, θελω μια psn card. ΑΠαντηση: δεν εχουμε ετοιμοπαραδοτα playstation αυτη τη στιγμη, εσεις για ποιο ενδιαφερεστε? Μααααααααλιστα λεω. Θελω μια Playstation Network Card των 20 ευρω αν ειναι δυνατον. Απαντηση: Οπως του WoW? Αρχιζουν τα λαμπακια μου εμενα, ναχω διπλοπαρκαρει γτ ειπα ποση ωρα θα κανω ? Τεσπα μου ειπε οτι μαργαριταρι υπηρχε και στο τελος πηγα εγω στο ραφι , τη βρηκα , του την εδειξα και πηγαμε στο ταμειο να πληρωσω.:) Ειναι σπανιοτατοι οι καλοι πωλητες, τι να κανουμε?δεν εχουμε λογο να πουμε ψεματα ρε συ Γιαννη.Οπως και οι ταξιτζηδες ενα πραμα.Κιας εχω συγγενεις ταξιτζηδες τους το λεω και απο κοντα και το παραδεχονται :P

Oποτε περιμενε εσυ να πας να ζητησεις το ICO και να στο δωσουν ή να ξερουν ποιο ειναι. ΕΠισης το GT5 μου ειχαν πει "ειναι φιλαρακι οπως το NFS αλλα για Sony".

Lefteris_X
26-01-2012, 11:06
το ποστ μου ήταν καθαρά για βοηθήσω τον Αποστόλη / Kabamaru στην απορία του, όχι για να ανοίξω γραπτό διάλογο που απεχθάνομαι, γιατί αδυνατεί να με καλύψει στην αμεσότητα που αποζητώ στις συζητήσεις μου.

Επίσης, σε κάθε debate (στην σχολή όταν ήμουν) που συμμετείχα, δεν υφίστατο επιχείρημα με τις ατάκες "δεν είναι όλοι έτσι" (γιατί σαφώς και δεν είναι κατά το μαθηματικό 100%) και επίσης με την ατάκα "μην είσαι απόλυτος" γιατί δεν προσφέρει τίποτα (απο πλευράς επιχειρηματολογίας, άρα και πρόοδο της συζήτησης), καθώς είναι επανάληψη με άλλα λόγια του "δεν είναι όλοι έτσι".

Τέλος, ποιος σου είπε jk blue tiger, ότι είμαι υπέρ της Δημοκρατίας, ως έννοια και φιλοσοφία; Σε έναν ιδεατό κόσμο, με φουλ παιδεία, μόρφωση, καλοσύνη, έλλειψη αδικίας, ιδιοτελούς συμφέροντος, πολέμων, ασθενειών.......κάτι σαν τον αποστειρωμένο κόσμο του Star Trek (την Γη του 24ου αιώνα).......ναι εκεί, μια χαρά ταιριάζει (για εμένα) η Δημοκρατία.

Σε αυτόν που ζούμε, (πάλι για εμένα) δεν ταιριάζει, συνεπώς συμπεριφέρομαι, βάσει των δικών μου πεποιθήσεων, που δεν είναι Δημοκρατικές σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μου, καθώς και στις όποιες ενασχολήσεις μου.

Και ναι, σαφώς κάποιες "ομάδες" (ευχαρίστως φωνητικά να εξηγήσω τι εστί "ομάδες" τηλεφωνικώς), τις κατακρίνω. Όχι τώρα όμως. Πάντα αυτό έκανα, απο το Δημοτικό. Γενικότερα (το έχω ξαναπεί αρκετές φορές), σπάνια είμαι ελαστικός / επιεικής (είμαι, αλλά σπάνια), ενώ αντιθέτως είμαι αυστηρός, έχω μεγάλες και σκληρές (κατά πολλούς όχι για εμένα προφανώς) απαιτήσεις από τον Άνθρωπο. Σε περίπτωση δε, που κάποιος τα "καταφέρνει" (βάσει των δικών μου πάντα standard) τον επιβραβεύω τα μέγιστα, δίχως δόλο και κόμπλεξ.

Δεν το συνεχίζω, γιατί όπως είπες κ εσύ, έχει καταντήσει κουραστικό για όλους (κυρίως για εμένα). Απλά ήθελα να σου δείξω με το παρόν ποστ, ότι δεν σε έχω γράψει στα παλαιά μου υποδήματα (με το να μην ποστάρω), γιατί δεν είμαι αγενής. Διαφωνώ κάθετα και ριζικά με τις απόψεις σου (τις περισσότερες), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι αγενής (αυτά που -ίσως- εσύ να χαρακτηρίζεις "αγενή λόγια" που έχω ξεστομίσει, ναι, οκ, μπορεί να είναι κατ' εσένα εμφανώς, αλλά για εμένα είναι αυστηρή κριτική.)

criter
26-01-2012, 12:06
Οι πωλητες εχουν αλλαξει, δεν ειναι τοσο γνωστες οπως ηταν παλια και αυτο γινεται γιατι ο πελατης μπορει να ειναι ηδη ενημερωμενος για ενα προιον πολυ περισσοτερο απο οτι ηταν παλια, λογω internet και διαφιμησης. Παλιοτερα μονο ενας υπαλληλος και συγκεκριμενο μαγαζι θα μπορουσε να σου δωσει πληροφοριες ακομα και να βρει το προιον που ηθελες. Παλιοτερα δεν πουλαγανε video games και εσπρεσομηχανες στα σουπερ μαρκετ. Επρεπε να πας σε συγκεκριμενα καταστηματα να βρεις συγκεκριμενα πραγματα. Τωρα τα μεγαλα μαγιαζια εχουν και πουλανε τα παντα.
Οταν ενα μαγαζι γινεται πολυκαταστημα και πουλαει τα παντα, δεν ειναι δυνατον να τα γνωριζει το προσωπικο ολα, μονο καποιες πληροφοριες απ'εξω απ'εξω ξερουν και πολυ ειναι. Σε αυτο που ειναι σιγουρα καλοι, ειναι να σε κανουν να αγορασεις το ακριβοτερο.
Δηλαδη αν πας σε ενα μεγαλο καταστημα και ζητησεις πχ ενα HDMI καλωδιο, θα σου δωσει το ακριβοτερο, ενω το καταστημα πουλαει και φθηνοτερα καλωδια.

Οι εταιριες φυσικα γνωριζουν την ασχετοσυνη και γιαυτο πολλες φορες βαζουν δικους τους υπαλληλους εντος του καταστηματος για να προοθησουν καλυτερα το προιον τους.

Ενταξει εγω δεν περιμενω και να γνωριζουν τα παντα οι υπαλληλοι, δεν με πειραζει αν δεν γνωριζουν και κατι, τουλαχιστον να σε βοηθανε σωστα με οσα ξερουν αρκει. Ενας πωλητης μια φορα οταν ειχα ενδιαφερθει να παρω ενα ρουτερ μου ειπε : Απο αυτα που λεει το κουτι απεξω, ουτε τα μισα δεν κανει, καλυτερα παρε αλλο. Ε τελικα πηρα αλλο. Αλλος υπαλληλος μπορει να μου ελεγε οτι ειναι το καλυτερο ομως.

Η σχεση υπαλληλου αφεντικου, δεν εχει σχεση με το θεμα γνωσεων των υπαλληλων και το πως ηταν παλια και πως ειναι τωρα. Αυτο δεν αλλαζει, μαλιστα τωρα ειναι και χειροτερα αφου εκτος απο το να τα ακους, πολλες φορες δεν πληρωνεσαι κιολας.



Ενα προσφατο παραδειγμα που αντιμετωπισα, απο υπαλληλο γερμανου.

Eχω παρει ενα iPad 3G και ενδιαφερομαι να του βαλω μια μικροσιμ ωστε να εκμεταλλευτω αυτη τη δυνατοτητα του 3G. Παω λοιπον στο γερμανο, ρωταω και μου λενε φυσικα υπαρχει τετοιο πακετο. Τους λεω εχω ηδη το iPhone και κανω ηδη χρηση 3G. Το λοιπον, αντι για να μου δωσει μια μικροσιμ ακομα και να την ενσωματωσει στο ιδιο πακετο με αυτο του iphone, μου εκανε καινουργιο συμβολαιο, μονο και μονο για το iPad, και καλα οτι θα ειναι ολα μαζι σε ενα λογαριασμο και οτι θα εχω και εκπτωση 10% στο συνολικο. Τελικα μου ηρθαν δυο λογαριασμοι και φυσικα χωρις εκπτωση. Αφου το εκανα, μετα εμαθα πως θα μπορουσα να αγοραζα απλα μια microsim οπου θα την πληρωνα μια φορα μονο σαν κοστος και θα μπορουσα μετα να εχω 3G και στο ipad με το ιδιο προγραμμα που εχω και στο iphone. O πωλητης το ηξερε αυτο αλλα προτιμησε να μου κανει καινουργιο συμβολαιο. Τι να περιμενειες απο ενα μαγαζι ομως που σου πουλαει το NBA2k7 69,99 ακομα.

kabamaru
26-01-2012, 13:12
Λυπηρο το παραδειγμα του criter, οπως κι ενα παρομοιο που εχω εγω. Παιρνω 2 λογαριασμους για κινητο και 3G με τους πωλητες να αρνουνται οτι υπαρχει η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ να μπουν και τα 2 σε ενα νουμερο και ενα λογαριασμο.... Τα συμπερασματα δικα σας.

@Majere... Σταυρο μ επιασες πιο πολυ απ ολους. Ισως επειδη γνωριζομαστε λιγο καιρο :P
Αυτο ακριβως εννοω: Ειμαστε καταδικασμενοι να αγοραζουμε μονο Wii,WoW,CoD κλπ; Η ασχετοσυνη των πωλητων φταιει γι αυτο; Ή μηπως η "ασχετοσυνη" ολων μας που "εφτιαξε" αυτο το ειδος πωλητων;

Εναλλακτικη και σωτηρια λυση, φυσικα, η ενημερωση. Αλλα τι κανουμε οταν κι αυτη προαγει μονο τα παραπανω ονοματα και τα παρομοια μ αυτα;

Lefteris_X
26-01-2012, 13:48
η γνώση ρε συ. Το να ενημερώνεσαι δεν σημαίνει ότι έχεις ορθή ενημέρωση, την στιγμή που το 99% των ενημερώσεων, πλήττεται απο σκουπίδια.

"Το νέο PC με Core i7, ντούρου ντούρου ντούρου"........ε, τώρα ενημέρωση είναι αυτό; μόνο που για να καταλάβεις ότι σου σερβίρουν σκουπίδια-ενημέρωση, πρέπει να κατέχεις και 500 (όχι 5) πραματάκια.

"Τα καλύτερα παιχνίδια, με τον περισσότερο χαβαλέ, είναι τα CoD, Gears of War, WoW και BF3, κάτι που φαίνεται και απο τα εκατομμύρια παίκτες που ασχολούνται"..........ενημέρωση; ναι, για τον εγκληματικά αδαή. Σκουπίδι-ενημέρωση, πάλι ναι, αλλά για τον γνώστη.

Το λοιπόν; Δε γνωρίζεις; δικαίωμά σου. Δεν θέλεις να μάθεις; πάλι δικαίωμά σου.
Αλλά δικαίωμά μου κι εμένα (του ιδιοκτήτη μαγαζιού, του ιδιοκτήτη της πολυθενικής εταιρείας διανομής, του ιδιοκτήτη ή/και μεγαλοστελέχους της videogame εταιρείας) να εκμεταλλεύομαι την ασχετοσύνη ή/και ημιμάθειά σου, για να βγάζω φράγκα.

Απο εκεί και πέρα, δεν αντιλαμβάνομαι ΚΑΝ ποιο το νόημα της κουβέντας.
Πάντα έτσι ήταν, πάντα έτσι θα είναι. Οι ημιμαθείς ή/και αμαθείς θα "πληρώνουν" αυτά που τους αξίζει να αγοράζουν. Το πρόβλημα ποιο είναι;

στα μεγαλοστελέχη; μα, την δουλειά τους κάνουν (που είναι ακριβώς αυτή, και την κάνουν πολύ καλά μάλιστα).

στα στελέχη των εταιρειών διανομής; κι αυτοί καλά την κάνουν, αφού τα μεγαλο/μικρο μαγαζιά, τέτοιους τίτλους παραγγέλνουν μαζικά.

σταν ιδιοκτήτη μαγαζιού που προσλαμβάνει ασχετίδηδες για πωλητές, γιατί αυτό τον συμφέρει; (αν πχ πάρει εμένα και τον κάθε εμένα που κατέχει αρκετά το άθλημα επί δεκαετίες, φιλαράκο εγώ θα του ζητήσω 2.000 το μήνα καθαρά, και όχι 500-700 που δίνει στον τυχαίο πωλητή, που απλά θέλει να βγάλει το μεροκάματο λόγω ανάγκης).

οπότε όλοι καλά κάνουν την δουλειά τους. Καπιταλιστική κοινωνία έχουμε και όχι τον σωστό / αποστειρωμένο κόσμο του Star Trek. (δυστυχώς)

και ο ηλίθιος, πολύ καλά κάνει και υπάρχει. Όπως και ο ημιμαθής. Και ο αμαθής. Και ο impulse αγοραστής. Και ο "θέλω να το πάρω, γιατί μου γυάλισε". Και ο "έχω φράγκα, οπότε και μαλακία να είναι, στα @@ μου, δεν μου λείπουν τα λεφτά".

Γιατί βάσει αυτών, λειτουργεί ΟΛΗ η βιομηχανία - βιομηχανίες. ΟΛΕΣ.
Τώρα, που ακριβώς είπαμε έχεις ένσταση; (ρητορική η ερώτηση)

criter
26-01-2012, 13:52
Αυτο με τα δυο σε ενα κανονικα γίνεται στα κινητά, το είχα κάνει γιατι εχω δυο νούμερα και ήθελα να τα εχω σε ενα τηλέφωνο που δεν παίρνει δυο sim κανονικα, το IPhone. Αφού τους ενημέρωσα τι ηθελα, έκανα το προγραμμα δυο σε ενα και πήρα την καινούργια sIm όπου και έβαλα στο τηλέφωνο όπου και τελικα δεν δούλευε σε iPhone , αλλα το έμαθα μετα. Κατόπιν πήγα για ακύρωση την όλη φάση εφόσον δεν με εξυπηρετούσε πουθενά και δεν μου το ακυρωναν λόγω δέσμευσης. Το λάθος της υπαλλήλου επρεπε να το πληρώσω εγώ, τεσπα μετα απο διακοπή συνεργασίας κατάφερα να το διακοψω.

Πάντως όσοι έρχεται iPhone υπάρχουν apps απο τις εταιρίες οπου μπορείς να μπεις στον λογαριασμο σου και να κανεις τις οποίες αλλαγές στο προγραμμα και στο συμβόλαιο σου. Καλύτερα έτσι μόνος μου να κάνω τις οποίες αλλαγές παρα να ακούω τον κάθε άσχετο ή αυτόν που προκειμένου να χρεώσει σου λέει οτι ναι όλα γινονται.

Dragonpaul
26-01-2012, 23:33
Σκεφτομαι οτι τον τελευταιο καιρο, δεν ειμαι σε καθολου gaming mood. Παιρνω παιχνιδια και τα αφηνω στη μεση.... Δε ξερω... Με απασχολουν και πολλα...

MajereMP44
26-01-2012, 23:37
Εγω τανοιγω το play ζαχευω λιγο στο psn και μετα βαζω τηλεοραση και μετα απο κανα τεταρτο τα κλεινω ολα.Ιδια φαση μεσενα ορεξη μηδεν. Το νεομβρη επαιζα επαιζα ελιωνα στο skyrim με τα τις γιορτες τον πουλογλου...

Dragonpaul
26-01-2012, 23:40
Καταλαβαινω... Για να παιξεις παιχνιδια, κακα τα ψεμματα, θα πρεπει να μη σε απασχολει τιποτα αλλο. Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω. Αν εχεις κι αλλες εννοιες, περισσοτερο σε απασχολει πως θα λυσεις αυτα τα προβληματα, παρα τους γριφους του καθε παιχνιδιου.

kabamaru
27-01-2012, 01:54
Αν βαλεις Dark Souls θα αποκτησεις κι αλλες εγνοιες. Περα απ την πλακα εμενα με βοηθαει να ξεχνιεμαι.

Dragonpaul
27-01-2012, 02:05
Είναι πως λειτουργεί στο καθένα, Αποστολη.

MajereMP44
27-01-2012, 03:25
Εμενα βασικα, καταλαβα μολις οτι μαρεσει να παιζω με παρεα.Ειτε ιντερνετικη ειτε στο σπιτι καποιος να ειναι.Να λεω και καμμια χαζομαρα δλδ να περναει η ωρα ταυτοχρονα.Οταν ειμαι μονος ψιχοπλακωνομαι οταν παιζω γιατι δεν μαρεσουν και τπτ "χαρουμενα" παιχνιδια..γουσταρω σκοτωμους, rpg κλπ.
Δεν το ειχα σκεφτει ποτε αυτο που ειπα μολις....ενδιαφερον :P

Valkyre
27-01-2012, 11:14
κι εγω εχω σχεδον 3 βδομαδες να παιξω παιχνιδι στο PS3. Απλα κανω ενα διαλειμμα μετα απο την εορταστικη περιοδο που ειχαμε τοσα παιχνιδια μαζεμμενα. Επομενο παιχνιδι που θα παιξω θα ειναι ή το Skyrim αν το φτιαξουν ή αν οχι το ΜΕ3, δηλαδη μαρτιο μερια.

Kane
27-01-2012, 14:57
Αν βαλεις Dark Souls θα αποκτησεις κι αλλες εγνοιες. Περα απ την πλακα εμενα με βοηθαει να ξεχνιεμαι.

Εγώ πάλι το άφησα στον Taurus Demon. Η χρονική απόσταση από το Demon's Souls ήταν πολύ μικρή και μου ήρθαν flashback όλες οι αγωνίες και οι έγνοιες, όπως σωστά είπες, που πέρασα με το Demons και είπα "κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και περίμενε λίγο".

kabamaru
27-01-2012, 15:02
E ενταξει ρε παιδια. Μερικες φορες ξεχνιεσαι, μερικες μπορεις να το ενταξεις στην πραγματικοτητα...Πχ, να βλεπεις τον Taurus Demon σαν το αφεντικο σου. Μετα ευχαριστιεσαι πιο πολυ την plunge attack :P

Desmond
27-01-2012, 15:37
Σκεφτομαι οτι τον τελευταιο καιρο, δεν ειμαι σε καθολου gaming mood. Παιρνω παιχνιδια και τα αφηνω στη μεση.... Δε ξερω... Με απασχολουν και πολλα...
Και'γω είμαι σε τέτοιο mode (περίπου).Ενώ έχω games που περιμένουν ν'ασχοληθώ "σοβαρά" (όπως το πολύ αξιόλογο Shadows of the Damned), το ps3 τ'ανοίγω μόνο για να παίξω κανά online ματσάκι στο ACR χωρίς πολλά-πολλά.

Valkyre
27-01-2012, 16:44
TI ΥΠΕΡΜΑΤΣΑΡΑ ηταν αυτη σημερα στον ημιτελικο του Australian Open μεταξυ Djokovic και Murray?????

Χριστε μου το επιπεδο του τεννις ειναι αστρονομικο... δεν μπορω να πιστεψω οτι αντεχουν τα κορμια τους αυτην την καταπονηση μερα παρα μερα...

5 ωρες αγωνας και οι κραυγες που εβγαζαν στο τελος και οι 2 τενιστες ηταν απο τον πονο και οχι την δυναμη....

Απλα συγκλονιστικο!

Dragonpaul
27-01-2012, 17:15
Μ'αρεσει το τένις. Καλα, ποτε το είδες;;;; Έχεις άδεια;

plakas
27-01-2012, 17:18
E ενταξει ρε παιδια. Μερικες φορες ξεχνιεσαι, μερικες μπορεις να το ενταξεις στην πραγματικοτητα...Πχ, να βλεπεις τον Taurus Demon σαν το αφεντικο σου. Μετα ευχαριστιεσαι πιο πολυ την plunge attack :P




Eτσι βλεπεις τον εργοδοτη σου ;;;ετσι θα σε βλεπουν καποια εποχη η υπαλληλοι σου;;;θα σ αρεσει τοτε; η πιστευεις οτι θα εισαι ο τελειος ο εργοδοτης;;;;

ο υπαληλος ειναι το πρωσοπο μιας επειχηρησεις....για να μην τα κανει σκατα ο εργοδοτης πρεπει να το καθοδηγηση προς τον στοχο της επειχηρησεις και οχι στο ποσταρισμα του φορουμ την ωρα εργασιας!!!!

φιλικα
Μαριος

Valkyre
27-01-2012, 17:23
Μ'αρεσει το τένις. Καλα, ποτε το είδες;;;; Έχεις άδεια;

Στη δουλεια το εβλεπα κλεφτα κλεφτα σε ενα μικρο παραθυρακι... λολ

νταξ... τι να λεμε πραγματικα συγκλονιστικος αγωνας, απιστευτα απαιτητικο αθλημα και απο τα λιγα που αυτην την στιγμη διανυουν την χρυση εποχη τους πραγματικα.

Dragonpaul
27-01-2012, 17:28
Είναι φοβερά απαιτητικό!!!!! Γι' αυτο, άλλωστε, δύσκολα αθλητές συνεχίζουν μετα τα 32-33 τους. Έχει καταπονηθει τόσο το σώμα τους, που δε γίνεται να συνεχίσουν άλλο.

Desmond
27-01-2012, 17:37
Θάνατος στ'αφεντικά-δεξιά κι αριστερά!

φιλικά
Νίκος

kabamaru
27-01-2012, 18:27
Eτσι βλεπεις τον εργοδοτη σου ;;;ετσι θα σε βλεπουν καποια εποχη η υπαλληλοι σου;;;θα σ αρεσει τοτε; η πιστευεις οτι θα εισαι ο τελειος ο εργοδοτης;;;;

ο υπαληλος ειναι το πρωσοπο μιας επειχηρησεις....για να μην τα κανει σκατα ο εργοδοτης πρεπει να το καθοδηγηση προς τον στοχο της επειχηρησεις και οχι στο ποσταρισμα του φορουμ την ωρα εργασιας!!!!

φιλικα
Μαριος

Να υποθεσω δηλαδη οτι ολοι οι εργοδοτες ειναι ιδιοι; Κι οτι ολοι θα εχουμε την ιδια συμπεριφορα αν ποτε γινουμε εργοδοτες;

Κι απο που κι ως που συμπεραινεις οτι γραφω εν ωρα εργασιας;

ΥΓ 4 ερωτηματικα και 4 θαυμαστικα.... Μμμμμμ...

plakas
27-01-2012, 19:13
να υποθεσω οτι και ολοι οι υπαληλοι ειναι ιδιοι λοιπον;;;;

δεν ειμαι μασωνος φιλε μου απλα ειμαι αντικειμενικος....ξεκινησα σαν υπαληλος στο Nick μου εγινα εργοδοτης(αφεντικο οπως πιστευουν)αλαξα επαγγελμα ξαναεγινα υπαλληλος και ειμαι ξανα εργοδοτης.... λες να με βλεπουν σαν τερας παλι ολοι;;;; (να εμιαζα και με τον val να πω καλα :) ) δεν θελω να πω αλλα και γινω κουραστικος....απλα οτι λεμε να ειμαστε αντικειμενικοι και να μην μειωνουμε τον ευατο μας (μελοντικα)

kabamaru
27-01-2012, 19:34
να υποθεσω οτι και ολοι οι υπαληλοι ειναι ιδιοι λοιπον;;;;

δεν ειμαι μασωνος φιλε μου απλα ειμαι αντικειμενικος....ξεκινησα σαν υπαληλος στο Nick μου εγινα εργοδοτης(αφεντικο οπως πιστευουν)αλαξα επαγγελμα ξαναεγινα υπαλληλος και ειμαι ξανα εργοδοτης.... λες να με βλεπουν σαν τερας παλι ολοι;;;; (να εμιαζα και με τον val να πω καλα :) ) δεν θελω να πω αλλα και γινω κουραστικος....απλα οτι λεμε να ειμαστε αντικειμενικοι και να μην μειωνουμε τον ευατο μας (μελοντικα)

A, εσυ μιλας σοβαρα! Και νομιζα οτι εκανες πλακα....Και που ξερεις εσυ πως ειναι το αφεντικο μου; Αποκλειεται δηλαδη να ειναι τερας; Πως και με ποιο δικαιωμα θεωρεις οτι το κρινω με οποιαδηποτε αλλα κριτηρια εκτος των αντικειμενικων; Και γιατι στο κατω κατω θιχτηκες τοσο; Μπαμπη; Εσυ εισαι;

MajereMP44
27-01-2012, 19:36
χαχαχαχα αρε ΑΠοστολη χαχαχαχαχαχα ελιωσα δεν μαφηνει για ρεπ

tnf50
27-01-2012, 19:50
Εγω παλι δεν εχω ''ατερματιστα'' games αλλα λογω πανελλαδικων δε με χαλαει. Μετα τις εξετασεις βλεπω να αγοραζω 3-4...

Kkritikos
28-01-2012, 01:23
Baby Scared by his Own Fart!! - YouTube

plakas
28-01-2012, 20:33
A, εσυ μιλας σοβαρα! Και νομιζα οτι εκανες πλακα....Και που ξερεις εσυ πως ειναι το αφεντικο μου; Αποκλειεται δηλαδη να ειναι τερας; Πως και με ποιο δικαιωμα θεωρεις οτι το κρινω με οποιαδηποτε αλλα κριτηρια εκτος των αντικειμενικων; Και γιατι στο κατω κατω θιχτηκες τοσο; Μπαμπη; Εσυ εισαι;



Γιατι δεν φευγεις τοτε και καθεσε σ ενα τερας;εισαι ελευθερος να το κανεις αυτο!!Ζουμε σε (δυτικου πολιτησμου χωρα) σκλαβια δεν υπαρχει εισαι ελευθερος να κανεις οτι θελεις!!!!!Θικτηκα φιλε μου γιατι αντι να αντιμετωπισουμε κατι σημερα το περναμε στα βιντεο γκαιμς και ξαλαφρωνουμε και ειναι και αυτο ενας τομεας που παμε τοσο χαλια πολιτιστικα και πολιτικα και πολλα αλλα σαν χωρα....γιατι σαν πολιτες απλα βλεπουμε και δεν κανουμε τιποτα!!!!! ο αλλος λεει θανατος στα αφεντικα αλλα απο το να το λεει να το κανει ειναι πολυ μακρια ακομα...δηλαδη ειμαστε πολυ μακρια!!!!οποτε πριν κρινουμε κατι και καποιον ας ριξουμε ενα βλεφαρο στον καθρεπτη να αξιολογισουμε αυτο που βλεπουμε και μετα ας κρινουμε !!!!


φιλικα
Μαριος

kabamaru
28-01-2012, 20:47
Γιατι δεν φευγεις τοτε και καθεσε σ ενα τερας;εισαι ελευθερος να το κανεις αυτο!!Ζουμε σε (δυτικου πολιτησμου χωρα) σκλαβια δεν υπαρχει εισαι ελευθερος να κανεις οτι θελεις!!!!!Θικτηκα φιλε μου γιατι αντι να αντιμετωπισουμε κατι σημερα το περναμε στα βιντεο γκαιμς και ξαλαφρωνουμε και ειναι και αυτο ενας τομεας που παμε τοσο χαλια πολιτιστικα και πολιτικα και πολλα αλλα σαν χωρα....γιατι σαν πολιτες απλα βλεπουμε και δεν κανουμε τιποτα!!!!! ο αλλος λεει θανατος στα αφεντικα αλλα απο το να το λεει να το κανει ειναι πολυ μακρια ακομα...δηλαδη ειμαστε πολυ μακρια!!!!οποτε πριν κρινουμε κατι και καποιον ας ριξουμε ενα βλεφαρο στον καθρεπτη να αξιολογισουμε αυτο που βλεπουμε και μετα ας κρινουμε !!!!


φιλικα
Μαριος

Δεν μπορω να φυγω. Επιμενω οτι κρινεις εξ ιδιον τα αλλότρια. Κι αν οποιοσδηποτε αλλος θελει να φυγει, απλα θα μεινει ανεργος.

Αλλα θελω να μου λυσεις μια απορια. Γιατι βαζεις 4 θαυμαστικα;

nikon
30-01-2012, 09:48
TI ΥΠΕΡΜΑΤΣΑΡΑ ηταν αυτη σημερα στον ημιτελικο του Australian Open μεταξυ Djokovic και Murray?????

Χριστε μου το επιπεδο του τεννις ειναι αστρονομικο... δεν μπορω να πιστεψω οτι αντεχουν τα κορμια τους αυτην την καταπονηση μερα παρα μερα...

5 ωρες αγωνας και οι κραυγες που εβγαζαν στο τελος και οι 2 τενιστες ηταν απο τον πονο και οχι την δυναμη....

Απλα συγκλονιστικο!Το καλύτερο όμως το άφησαν για το τέλος.....5 ώρες και 53 λεπτά. (http://www.sport-fm.gr/article/530505):a038-1::a010bg::a014:

Valkyre
30-01-2012, 11:24
Το καλύτερο όμως το άφησαν για το τέλος.....5 ώρες και 53 λεπτά. (http://www.sport-fm.gr/article/530505):a038-1::a010bg::a014:

Aσε με Νικο... ασε με....

Χθες γραφτηκε ΙΣΤΟΡΙΑ κυριολεκτικα... οχι μονο για το τεννις, αλλα για τον αθλητισμο γενικοτερα...αυτο που εζησε χθες ο κοσμος δεν περιγραφεται με κανεναν αλλο τροπο περα απο ΕΠΟΣ !! Ειλικρινα να το σχεδιαζες και να το εγραφες δεν θα σου εβγαινε τοσο απιστευτο οπως τελικα κατεληξε!

6 ωρες αδυσωπητου τεννις με τους 2 αθλητες Djokovic και Nadal να αψηφουν πραγματικα τους νομους της φυσης με καθε τροπο. Ολοι λεγαμε οτι οι μεταξυ τους μονομαχιες ειναι επικες. Και ο τελικος που ειχαν μεταξυ τους πριν 4 μηνες στο US Open θεωρηθηκε ενας απο τους καλυτερους ολων των εποχων ακριβως γιατι και τοτε υπεφεραν μεσα στο γηπεδο και οι 2 τους. Κανεις μας δεν περιμενε να ειναι καλυτερη η χθεσινη μονομαχια τους... Κουνια που μας κουναγε...

Δεν ειναι μονο οτι προκειται για τον μεγαλυτερο σε διαρκεια τελικο ολων των εποχων (προσπερασε το προηγουμενο ρεκορ που εγινε το 1988 κατα μια ολοκληρη ωρα) ειναι οτι αυτος ο αγωνας ειχε ΤΑ ΠΑΝΤΑ κυριολεκτικα και θεωρειται ηδη ισως ο καλυτερος αγωνας που εγινε ποτε. Λαθη, νευρα, αγωνια, απιστευτους ποντους, μεγαλα ραλλυ, αναπαντεχα φυσικα φαινομενα, ανατροπες και πονο.... μιλαμε για ΠΟΛΥ ΠΟΝΟ!

Djokovic και Nadal πραγματικα εβγαζαν κραυγες πονου στο τελος. Αφησαν και το τελευταιο κομματι του εαυτου τους μεσα στο γηπεδο. Σε καποια φαση στις 5μιση ωρες και σε ενα μεγαλης διαρκεια ραλλυ 31 χτυπηματων ο Djokovic σωριαστηκε στο εδαφος πετωντας την ρακετα του στο πατωμα, σφαδαζοντας απο τους πονους. Οι παντες θεωρησαν οτι αυτο ηταν, δεν παει αλλο. Το πως καταφερε να σηκωθει ορθιος ηταν απιστευτο... τον εβλεπες και ο πονος ηταν ζωγραφισμενος σε ολο του το κορμι. Show must go on....Nα και το βιντεο: Longest Rally - Djokovic v Nadal.mpg - YouTube


Ειλικρινα δεν ειχα λογια... 2 απιστευτοι αθλητες που δεν το εβαζαν κατω με τιποτα. Και 2 αθλητες με ηθος και σεβασμο ο ενας απεναντι στον αλλο και κυριως στο σπορ που λατρευουν. Ενα σπορ καθαρο, ενα σπορ με σεβασμο. Κανεις δεν καθεται να συζηταει για παραγκες, διαιτησιες, αμφισβητουμενες φασεις, ηθοποιια και αλλα τετοια σιχαμερα που συνηθως ειναι το επικαιρο θεμα συζητησης σε αλλα σπορ. Οχι εδω μιλαμε μοναχα για την αποδοση τους και το σθενος τους.

Τοσα πραγματα να θυμασαι απο αυτον τον αγωνα. Δεν θα ξεχασω τον Djokovic 2 ποντους πριν το τελος να κανει τον σταυρο του και να λεει "σε παρακαλω Θεε μου κανε να ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ" και στον τελευταιο του ποντο να κοιταει ψηλα και να παρακαλαει λεγοντας " 1 ακομα...1 ακομα σε παρακαλω". Δεν θα ξεχασω στο τελος που Nadal και Djokovic αγκαλιαστηκαν ενω ολο το γηπεδο ειχε σηκωθει ορθιο και χειροκροτουσε, δεν θα ξεχασω που στην τελετη απονομης οι 2 παιχτες ηταν τοσο εξουθενωμενοι που πλεον δεν μπορουσαν να σταθουν στα ποδια τους ορθιοι... και αναγκαστικα οι υπευθυνοι τους εφεραν καρεκλες να κατσουν... και δεν θα ξεχασω τα λογια του νικητη Djokovic ο οποιος με το που πηρε το βραβειο κατευθειαν γυρισε προς την μερια του Ναδαλ και ειπε:

"Ναδαλ εισαι ενας απιστευτος παικτης. Σημερα γραψαμε ιστορια, μακαρι να μπορουσαν να βγουν 2 νικητες".

Αυτο ειναι αθλητισμος κυριοι. Αυθεντικος απαραλλαχτος και αψεγαδιαστος αθλητισμος.

Μια μεγαλη υποκλιση απο εμενα και στους 2, ηταν ισως οτι πιο επικο εχω δει στον επαγγελματικο αθλητισμο εδω και πολλα χρονια. Απλα παραμυθενιο...

Oι τελευταιοι ποντοι (στο 1:57 το σημειο που περιεγραφα πιο πανω): Novak Djokovic vs Rafael Nadal Final - Australian Open 2012 - 29/01/2012 - YouTube
Rafael Nadal vs Novak Djokovic match point final Australian Open 2012 - YouTube

Kαι η απονομη που οι 2 αθλητες με διαλυμμενα τα κορμια τους δεν αντεχουν ουτε να κατσουν ορθιοι πλεον.

http://media.zenfs.com/en/blogs/sptustenexperts/rafa-djokovic-leaning-ao12.jpg


http://media.zenfs.com/en/blogs/sptustenexperts/rafa-djokovic-sitting-3.jpg


ΥΓ: Απλα φανταστειτε για λιγο το εξης... πειτε οτι σας λεει καποιος οτι πρεπει να σταθειτε απλα ορθιοι για 6 συνεχομενες ωρες... απλα ορθιοι. Φανταστειτε πως θα αισθανοσασταν. Τωρα φανταστειτε πως μπορει να ενιωθαν αυτοι παιζοντας 6 ωρες απο το υψηλοτερο επιπεδο τεννις που υπαρχει σημερα.

nikon
30-01-2012, 11:48
Ή όπως θα λέγαμε με 2 λέξεις.....τι πίνουν;;;;:P

Dinos
30-01-2012, 11:48
Aσε με Νικο... ασε με....

Χθες γραφτηκε ΙΣΤΟΡΙΑ κυριολεκτικα... οχι μονο για το τεννις, αλλα για τον αθλητισμο γενικοτερα...αυτο που εζησε χθες ο κοσμος δεν περιγραφεται με κανεναν αλλο τροπο περα απο ΕΠΟΣ !! Ειλικρινα να το σχεδιαζες και να το εγραφες δεν θα σου εβγαινε τοσο απιστευτο οπως τελικα κατεληξε!

6 ωρες αδυσωπητου τεννις με τους 2 αθλητες Djokovic και Nadal να αψηφουν πραγματικα τους νομους της φυσης με καθε τροπο. Ολοι λεγαμε οτι οι μεταξυ τους μονομαχιες ειναι επικες. Και ο τελικος που ειχαν μεταξυ τους πριν 4 μηνες στο US Open θεωρηθηκε ενας απο τους καλυτερους ολων των εποχων ακριβως γιατι και τοτε υπεφεραν μεσα στο γηπεδο και οι 2 τους. Κανεις μας δεν περιμενε να ειναι καλυτερη η χθεσινη μονομαχια τους... Κουνια που μας κουναγε...

Δεν ειναι μονο οτι προκειται για τον μεγαλυτερο σε διαρκεια τελικο ολων των εποχων (προσπερασε το προηγουμενο ρεκορ που εγινε το 1988 κατα μια ολοκληρη ωρα) ειναι οτι αυτος ο αγωνας ειχε ΤΑ ΠΑΝΤΑ κυριολεκτικα και θεωρειται ηδη ισως ο καλυτερος αγωνας που εγινε ποτε. Λαθη, νευρα, αγωνια, απιστευτους ποντους, μεγαλα ραλλυ, αναπαντεχα φυσικα φαινομενα, ανατροπες και πονο.... μιλαμε για ΠΟΛΥ ΠΟΝΟ!

Djokovic και Nadal πραγματικα εβγαζαν κραυγες πονου στο τελος. Αφησαν και το τελευταιο κομματι του εαυτου τους μεσα στο γηπεδο. Σε καποια φαση στις 5μιση ωρες και σε ενα μεγαλης διαρκεια ραλλυ 31 χτυπηματων ο Djokovic σωριαστηκε στο εδαφος πετωντας την ρακετα του στο πατωμα, σφαδαζοντας απο τους πονους. Οι παντες θεωρησαν οτι αυτο ηταν, δεν παει αλλο. Το πως καταφερε να σηκωθει ορθιος ηταν απιστευτο... τον εβλεπες και ο πονος ηταν ζωγραφισμενος σε ολο του το κορμι. Show must go on....

Ειλικρινα δεν ειχα λογια... 2 απιστευτοι αθλητες που δεν το εβαζαν κατω με τιποτα. Και 2 αθλητες με ηθος και σεβασμο ο ενας απεναντι στον αλλο και κυριως στο σπορ που λατρευουν. Ενα σπορ καθαρο, ενα σπορ με σεβασμο. Κανεις δεν καθεται να συζηταει για παραγκες, διαιτησιες, αμφισβητουμενες φασεις, ηθοποιια και αλλα τετοια σιχαμερα που συνηθως ειναι το επικαιρο θεμα συζητησης σε αλλα σπορ. Οχι εδω μιλαμε μοναχα για την αποδοση τους και το σθενος τους.

Τοσα πραγματα να θυμασαι απο αυτον τον αγωνα. Δεν θα ξεχασω τον Djokovic 2 ποντους πριν το τελος να κανει τον σταυρο του και να λεει "σε παρακαλω Θεε μου κανε να ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ" και στον τελευταιο του ποντο να κοιταει ψηλα και να παρακαλαει λεγοντας " 1 ακομα...1 ακομα σε παρακαλω". Δεν θα ξεχασω στο τελος που Nadal και Djokovic αγκαλιαστηκαν ενω ολο το γηπεδο ειχε σηκωθει ορθιο και χειροκροτουσε, δεν θα ξεχασω που στην τελετη απονομης οι 2 παιχτες ηταν τοσο εξουθενωμενοι που πλεον δεν μπορουσαν να σταθουν στα ποδια τους ορθιοι... και αναγκαστικα οι υπευθυνοι τους εφεραν καρεκλες να κατσουν... και δεν θα ξεχασω τα λογια του νικητη Djokovic ο οποιος με το που πηρε το βραβειο κατευθειαν γυρισε προς την μερια του Ναδαλ και ειπε:

"Ναδαλ εισαι ενας απιστευτος παικτης. Σημερα γραψαμε ιστορια, μακαρι να μπορουσαν να βγουν 2 νικητες".

Αυτο ειναι αθλητισμος κυριοι. Αυθεντικος απαραλλαχτος και αψεγαδιαστος αθλητισμος.

Μια μεγαλη υποκλιση απο εμενα και στους 2, ηταν ισως οτι πιο επικο εχω δει στον επαγγελματικο αθλητισμο εδω και πολλα χρονια. Απλα παραμυθενιο...

ΥΓ: Απλα φανταστειτε για λιγο το εξης... πειτε οτι σας λεει καποιος οτι πρεπει να σταθειτε απλα ορθιοι για 6 συνεχομενες ωρες... απλα ορθιοι. Φανταστειτε πως θα αισθανοσασταν. Τωρα φανταστειτε πως μπορει να ενιωθαν αυτοι παιζοντας 6 ωρες απο το υψηλοτερο επιπεδο τεννις που υπαρχει σημερα.

Σιγουρα η διαρκεια του αγωνα ηταν τεραστια οπως σιγουρα και τα ψυχικα αποθεματα των δυο ηταν επισης τεραστια. Αλλα πιστεψτε με απο πλευρα ποιοτητας ηταν απο τους χειροτερους τελικους grand slam που εχουν γινει ποτε, και πιστεψτε με εχω δει αρκετους.Σιγουρα η διακυμανση του σκορ ηταν πολυ ενδιαφερουσα και ισως ηταν αυτο που θα θυμομαστε μετα καιρο για τον συγκεκριμενο τελικο. Το θεαμα δεν ηταν σιγουρα το αναμενομενο φανταστειτε οτι ο μεσος ορος των χτυπηματων των δυο σε καθε ποντο ηταν γυρω στο 5,2 ενω στον ημιτελικο με τον murray ηταν πανω απο 10,00. Παρολα αυτα το απολαυσα και δεν ηθελα να τελειωσει ποτε. Ας ελπισουμε οτι ο μεγαλος roger θα νικησει τον χρονο και θα δωσει το παρον σε καποιον απο τους επομενους τελικους grand slam για να απολαυσουμε εκτος απο διαρκεια και θεαμα...

Valkyre
30-01-2012, 12:18
Σιγουρα η διαρκεια του αγωνα ηταν τεραστια οπως σιγουρα και τα ψυχικα αποθεματα των δυο ηταν επισης τεραστια. Αλλα πιστεψτε με απο πλευρα ποιοτητας ηταν απο τους χειροτερους τελικους grand slam που εχουν γινει ποτε, και πιστεψτε με εχω δει αρκετους.Σιγουρα η διακυμανση του σκορ ηταν πολυ ενδιαφερουσα και ισως ηταν αυτο που θα θυμομαστε μετα καιρο για τον συγκεκριμενο τελικο. Το θεαμα δεν ηταν σιγουρα το αναμενομενο φανταστειτε οτι ο μεσος ορος των χτυπηματων των δυο σε καθε ποντο ηταν γυρω στο 5,2 ενω στον ημιτελικο με τον murray ηταν πανω απο 10,00. Παρολα αυτα το απολαυσα και δεν ηθελα να τελειωσει ποτε. Ας ελπισουμε οτι ο μεγαλος roger θα νικησει τον χρονο και θα δωσει το παρον σε καποιον απο τους επομενους τελικους grand slam για να απολαυσουμε εκτος απο διαρκεια και θεαμα...

Δεν θα συμφωνησω ακριβως. Ναι το πρωτο σετ ηταν γεματο λαθη και νευρα το ειπα αυτο αλλωστε. Αλλα απο εκει και μετα το θεαμα ανεβηκε αρκετα και απο τους 2. Δεν μπορεις να περιμενεις ομως να παιξουν ραλλυ με μεσο ορο 10 χτυπηματα για 2 λογους. Πρωτον διοτι δεν ειναι το στυλ των παιχτων αυτων αυτο (αυτο ειναι στυλ Φεντερερ ενω Νοβακ και Ραφα παιζουν με την δυναμη) και δευτερον ηθελαν να τελειωσουν τους ποντους οσο πιο γρηγορα γινεται γιατι απλα φαντασου αν ο μεσος ορος χτυπηματων ηταν 10... θα επαιζαν ακομη! Προφανως και ηθελαν να τελειωσουν τους ποντους οσο πιο γρηγορα γινεται.

Επισης να μην ξεχναμε οτι 24 ωρες πριν ο Djokovic ειχε δωσει αλλο εναν 5αωρο ημιτελικο με τον Murray, ποσο να αντεξει ο ανθρωπος. Αν τα συνυπολογισεις ολα αυτα και τις τεραστιες ανατροπες που ειχε το ματς, με ελαχιστα συγκρινεται αυτην την στιγμη.

Επισης κατι τελευταιο, το προβλημα του Φεντερερ δεν ειναι τα χρονια. Το 1ο προβλημα του Φεντερερ ηρθε το... 2005 και ακουγε στο ονομα Ναδαλ και τωρα εχει ενα ακομα που ακουει στο ονομα Djokovic. Ειναι περισσοτερο ψυχολογικο το θεμα του παρα σωματικο. Οπως αντιστοιχα ο Ναδαλ εχει πλεον αποκτησει ψυχολογικο προβλημα με τον Djokovic. Συμβαινουν αυτα σε ολους. Ανθρωποι ειναι. :)

messi10
30-01-2012, 12:51
Oντως, ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ τελικος, τον απολαυσα παρολο που ξερω ελαχιστα απο τεννις... Μεγαλος παικτης ο Djokovic.



A, εσυ μιλας σοβαρα! Και νομιζα οτι εκανες πλακα....Και που ξερεις εσυ πως ειναι το αφεντικο μου; Αποκλειεται δηλαδη να ειναι τερας; Πως και με ποιο δικαιωμα θεωρεις οτι το κρινω με οποιαδηποτε αλλα κριτηρια εκτος των αντικειμενικων; Και γιατι στο κατω κατω θιχτηκες τοσο; Μπαμπη; Εσυ εισαι;

Εχω λιωσει!!!!!! Αποσοτλη, χροσταω rep.

kabamaru
30-01-2012, 16:19
Εχω λιωσει!!!!!! Αποσοτλη, χροσταω rep.

Γραψ'το ρε μια φορα σωστα! :P:P:P

NikosPanagia
30-01-2012, 16:39
Θελω να σχολασω απο την δουλεια και παω να λιωσω το dirt3...................

ParanoidGR
30-01-2012, 21:41
άντε και καλο κάψιμο!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dragonpaul
30-01-2012, 21:46
Γραψ'το ρε μια φορα σωστα! :P:P:P
Δε μπορωωωω....... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!

messi10
30-01-2012, 21:54
Γραψ'το ρε μια φορα σωστα! :P:P:P


ωπ, sorry..:b030:

Υ.Γ. Σοβαρα τωρα, το εχω ξανακανει;

kabamaru
30-01-2012, 22:46
ωπ, sorry..:b030:

Υ.Γ. Σοβαρα τωρα, το εχω ξανακανει;

Ελα, ρε, ενταξει. Αλλη μια... Και ηταν και χειροτερο. Απσοτλη! Αλλα μην τρελαινεσαι, για πλακα το γραψα. Να, ο Δρακοπαυλος γελασε!

messi10
30-01-2012, 23:42
^ χαχα
οκ , δεν θα επαναληφθει. :P

Dragonpaul
30-01-2012, 23:51
Αοπστηλο, το εννοεί. Δε θα το ξανακάνει.

personGR
30-01-2012, 23:53
Σκέφτομαι την υπογραφή του Dragonpaul... Τι υπέροχη σκηνή που ήταν αυτή - και σε συνδυασμό με τη μουσική, απλά καταπληκτική!!

Dragonpaul
30-01-2012, 23:59
Ααααα.... Death Note!!!!!! Άμα δεν είχαν "πηδηξει" και τα τελευταία επεισόδια....

fotaras
02-02-2012, 01:04
Σκεφτομαι τι μπορει να περιεχουν τα θερμομετρα που εχουν ενα κοκκινο υγρο μεσα.Συγκεκριμενα ενα μικρο θερμομετρο,πολυ μικρο,που ηταν κολλημενο πανω σε ενα μαγνητακι για το ψυγειο.Εκλεισα δυνατα την πορτα του ψυγειου και το μαγνητακι επεσε στο πατωμα και μετα οταν το ειδα,διαπιστωσα οτι το κοκκινο υγρο που περιειχε μεσα το θερμομετρο χυθηκε και ειναι "ποτισμενο" σε ενα μικρο χαρτονακι που υπηρχε πισω απο το θερμομετρο και ολο μαζι αυτο ηταν κολημενο πανω στο μαγνητακι.
Τελος παντων,εχω φαει το internet να δω τι ειναι αυτο το κοκκινο υγρο και ποσο επικυνδυνο μπορει να ειναι.Αλλοι λενε οτι ειναι οινοπνευμα(+μια χρωστικη ουσια για να ειναι χρωματιστο)και οτι ειναι ακινδυνο,αλλοι λενε οτι ειναι υδραργυρος με χρωστικη ουσια.
Στο πατωμα που κοιταξα δεν ειδα μικρες ασημενιες μπαλιτσες(τις γνωστες μπαλιτσες που σχηματιζονται αν σπασει θερμομετρο υδραργυρου)αλλα εκει κοντα εχω και ενα χαλι και δεν ξερω αν μπηκε εκει το οποιο υγρο περιειχε μεσα το θερμομετρο.
Μπας και το εχει ψαξει κανενας να μου πει τι περιεχει τελικα?Γιατι ενα ψιλοφοβο τον εχω να πουμε την αληθεια...

ParanoidGR
02-02-2012, 01:22
Ο υδράργυρος εξατμίζεται γρήγορα!ο χώρος θέλει πολυ καλό εξαερισμό με ώρες ανοιχτά τα παραθυρα!!!είναι πολύ τοξικός!Ο υδραργυρος ειναι το πιο τοξικο μεταλο μεταλλο που υπαρχει.Προσβαλλει εγκεφαλο , νεφρα , κοκκαλα και συκωτι.Στα θερμομετρα η ποσοτητα που περιεχεται ειναι κοντα στο 1 γραμμαριο. για συμβουλες κεντρο δηλητηριασεων 210-7793777.

fotaras
02-02-2012, 01:25
^^ Ειναι υδραργυρου τελικα το θερμομετρο?Γιατι ο υδραργυρος απο οτι ξερω εχει ασημενιο χρωμα και αυτο που ειχα εγω και εσπασε εχει κοκκινο χρωμα.

overclocker
02-02-2012, 01:53
^^
Οινοπνευματικό θερμόμετρο ή Θερμόμετρο υγρού: Είναι όλα του τύπου του υδραργυρικού θερμομέτρου και απλά αντικαθίσταται ο υδράργυρος με άλλο υγρό (αιθυλική αλκοόλη ή πεντάνιο με κάποια χρωστική ουσία, επειδή αυτά είναι διαφανή), αν προορίζονται για μετρήσεις χαμηλών θερμοκρασιών. Περιέχει ένα κόκκινο υγρό που είναι πολύ λιγότερο τοξικό. Ο υδράργυρος έχει χρώμα μολυβί, είναι άοσμος και δε βάφεται κόκκινος.

fotaras
02-02-2012, 02:03
^^
Οινοπνευματικό θερμόμετρο ή Θερμόμετρο υγρού: Είναι όλα του τύπου του υδραργυρικού θερμομέτρου και απλά αντικαθίσταται ο υδράργυρος με άλλο υγρό (αιθυλική αλκοόλη ή πεντάνιο με κάποια χρωστική ουσία, επειδή αυτά είναι διαφανή), αν προορίζονται για μετρήσεις χαμηλών θερμοκρασιών. Περιέχει ένα κόκκινο υγρό που είναι πολύ λιγότερο τοξικό. Ο υδράργυρος έχει χρώμα μολυβί, είναι άοσμος και δε βάφεται κόκκινος.

Thanks man.Στο bold ειχα στηριχτει και εγω γιατι το ειχα ψαξει καποτε πριν μερικα χρονια που ειχα σπασει ενα θερμομετρο υδραργυρου και για αυτο τωρα δεν ανησυχησα πολυ.Το ειχα ψαξει τοτε και ειχα βρει αυτες τις πληροφοριες για τον υδραργυρο+τα οσα ανεφερε και ο paranoid.Απλα δεν ειχα ψαξει για τα κοκκινα θερμομετρα και ειπα να ρωτησω.

overclocker
02-02-2012, 02:12
Αν έπεσε στο χαλί όπως λες θα πρέπει να σου μυρίζει κάπως σαν οινόπνευμα από πολύ κοντά. Καθάρισε το με ένα βρεγμένο πανί και λίγο σαπούνι και είσαι εντάξει. Τα θερμόμετρα με υδράργυρο είναι πολύ επικίνδυνα και έχουν καταργηθεί από την Ε.Ε. και καλό είναι όσοι έχουμε ακόμα τέτοια σπίτια μας να τα ξεφορτωθούμε / αντικαταστήσουμε με ηλεκτρονικά.

fotaras
02-02-2012, 02:21
Δεν ξερω σιγουρα αν επεσε στο χαλι,απλα το υποθετω γιατι ειναι σχετικα κοντα το χαλι με το σημειο που επεσε το μαγνητακι με το θερμομετρο.Θα ανοιξω τα ρουθουνια μου να μυρισω ολο το χαλι και βλεπουμε!!!Σε ευχαριστω για τις συμβουλες

fotaras
02-02-2012, 19:19
Κυμα κακοκαιριας σαρωνει τη χωρα,ban waves σαρωνουν το φορουμ!!!!

Lefteris_X
02-02-2012, 21:38
πάρε φόρα και...

CULT DIAFIMISEIS 90S ΣΚΟΞ₯Ξ*Ξ‘ PHILIPS - YouTube

(μην φοβάσαι Φώτο, όλοι θα πεθάνουμε σε κάποια φάση :D)


ΥΓ: για ν γελάσουμε εβαλα τ παραπάνω, μην παρεξηγηθώ κιόλας!)

minaras_tio
03-02-2012, 14:06
Σκεφτομαι φρασεις-οροσημο στην Ελλαδα, που εχουμε ακουσει και μας επεσαν τα μαλλια!!

1) Ευχαριστουμε την κυβερνηση των ηνωμενων πολιτειων! :f045:
2) Σεμνα και ταπεινα! :f045:
3) Το μαχαιρι θα φτασει ως το κοκκαλο! :f045:
4) Λεφτα υπαρχουν! (πριν τις εκλογες) :f045:
5) Λεφτα υπηρχαν,που πηγαν τα τα λεφτα?! (μετα τις εκλογες) :f045:

Για πειτε και εσεις καμια να γελασουμε!! :ice:

Valkyre
03-02-2012, 14:55
Ανδρεας Παπανδρεου: Mea Culpa.

Desmond
03-02-2012, 15:02
Γιώργος Παπανδρέου: "Αντιεξουσιαστές στην εξουσία":frusty:*

* Ξ˜Ξ•ΞŸΞ§Ξ‘Ξ‘Ξ—Ξ£ Ξ£Ξ*ΑΕΙ Ξ€Ξ–Ξ‘ΞœΞ™!!!!!! - YouTube

smarnel
03-02-2012, 16:34
θα χυθεί άπλετο φως...

Lefteris_X
03-02-2012, 18:27
1983-1988: έτος λιτότητας (αΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΑΧΑ)

1989-90: Κυνηγός σκασιαρχών, ποδιές, μακριά φουστάνια, άκυρο το ζελέ, άκυρες οι απουσίες.....και καταλήψεις, μέχρι αηδίας και δυστυχώς μέχρι φόνου (Τεμπονέρας)

1994: ΠΑΠΑΘΕΜΕΛΗΣ και το αξέχαστο μέτρο τα club να κλείνουν στις 2.00 (Μύκονο θυμάμαι, το Buzios έκλεισε ηχεία στις 2.00, έπεσε τρελό γιουχάρισμα προς τον Παπαθεμελή, ταυτόχρονα να παίζει το τραγούδι του Λαζόπουλου, απο τους 10 Μικρούς Μήτσους "Παπαθεμελή απόψε στο κορμί μου ένας ναύτης αμελεί)

2001: το ευρώ φέρνει μια νέα εποχή για την Ελλάδα

tnf50
03-02-2012, 18:33
Ειδε κανεις τη διαφημηση απο την ''Οικογενεια της συμφορας''?(νομιζω ετσι λεγεται)

Ελεος δηλαδη...μονο π@παριες δειχνει η tv σημερα...

lykos7
03-02-2012, 19:59
Ειδε κανεις τη διαφημηση απο την ''Οικογενεια της συμφορας''?(νομιζω ετσι λεγεται)

Ελεος δηλαδη...μονο π@παριες δειχνει η tv σημερα...οντως τι αλλο θα δουμε..παντως στην γαλλια ειναι πολυ πιο μπροστα http://christossainis.blogspot.com/2012/01/harcore-sex-reality.html

:d040g::d040g::d040g::d040g::d040g::d040g::d040g:: priest:

messi10
03-02-2012, 20:36
Ειδε κανεις τη διαφημηση απο την ''Οικογενεια της συμφορας''?(νομιζω ετσι λεγεται)

Ελεος δηλαδη...μονο π@παριες δειχνει η tv σημερα...

Σωστος... πολυ σωστος. Δυστηχως, τα Ελληνικα προγραμματα ειναι αισχρα απο κατι Οικογενιες τις συμφωρας, μεχρι ζωες της αλλης και ειναι στιγμες(το τι διαφημιση επεσε για αυτην την μαλακια δεν λεγεται).

Σπανια βγαινουν σειρες σαν το Λακης ο Γλυκουλης ή Καφε της Χαρας. All time classics, ειδικα το 2ο...

Dragonpaul
03-02-2012, 20:50
Βρε, αγορι μου, Παναγιωτη.... Εχεις τσακωθει που εχεις τσακωθει με το χιουμορ, εχεις τσακωθει και με την ορθογραφια;;;;;;;;;

Desmond
03-02-2012, 21:17
Σώζεται συσκευή τηλεφώνου που έχει κάνει μακροβούτι σε καφέ?

Dragonpaul
03-02-2012, 21:50
Εξαρταται... Τι καφες ηταν;;;; Γαλλικος; Esspressο; Nτεκαφεϊνε;

Seriously τωρα... Eξαρταται ποση ωρα εμεινε, Νικο. Αν προλαβε ο υπουλος καφες να εισχωρησει μεσα μεσα, ε, δυσκολα τα πραγματα. Ποτε δε ξερεις, ομως. Σε πρωτη φαση, ανοιξε το και στεγνωσε το με ενα πιστολακι.

Desmond
03-02-2012, 21:57
Ήταν ψιλορητορικό το ερώτημα!Χαχα!
Καταστράφηκε το γ...δι!Το πιστολάκι δεν του έκανε τίποτα.
Και η πλάκα είναι οτι δεν είμαι φίλος του καφέ.Αυτός ήταν ο πρώτος μου έπειτα από κανά μήνα...

MajereMP44
03-02-2012, 22:00
Εγω θελω περιγραφη του γεγονοτος.Τυπος τηλεφωνου, πως εφυγε, μεγεθος κουπας του καφε και το βασικοτερο που μιλουσες και τι λεγατε? χαχα το ενδεχομενο να το χρησιμοποιησεις σαν βουτημα το σκεφτηκες?να ριχνες και μια δαγκωνια σαν να μην τρεχει τιποτα LIKE A BOSS

Dragonpaul
03-02-2012, 22:04
Aαααα.... Συμφωνω με τον Majere. Κι εγω θελω τις ανατριχιαστικες λεπτομερειες....

Desmond
03-02-2012, 22:41
Μπαααα.Δεν έχει τίποτα ζουμερό το story.
Ένα sony ericson μοντέλο δεν ξέρω πάνω στο τραπεζάκι του σαλονιού στην άκρη.
Δίπλα από το τραπεζάκι ένα υποπόδιο-σκαμπό όπου που και που ακουμπάω το laptop.Πίνω την πρώτη γουλιά και με το αριστερό πάω να αφήσω την κούπα στο τραπεζάκι ενώ κοιτάω την οθόνη του laptop και την ακουμπάω πάνω στο τηλ.Ε, πρώτα έπεσε το τηλ. και ακολούθησε η κούπα ανάποδα α λα Μέρφι.
Η αλήθεια είναι οτι όταν το είδα το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν "προχθές σφουγγάρισα ρε γαμώτο".

kabamaru
03-02-2012, 22:51
Eγω μια φορα πεταξα μια καρτα sim σε ενα ποτηρι νερο επιτηδες και ενα ποτηρι κοκακολα σε ενα πληκτρολογιο, οχι επιτηδες.

MajereMP44
03-02-2012, 23:00
Σηκωνομαι ενα πρωι, παω στο αμαξι, προσπαθω να ανοιξω, δεν ανοιγε, ηταν αλλουνου το αμαξι και το πρωτο πραμα που σκεφτηκα ηταν οτι μου αλλαξανε κλειδαριες.Πηγα σπιτι εκανα καφε και προσπαθησα να το ξεχασω.Δεν μιλησα ποτε ξανα γιαυτο μεχρι τωρα και φυσικα, μπορω να επιχειρηματολογησω και να επιμεινω οτι γινεται να σου αλλαξουν κλειδαριες στο αμαξι μεσα σε μια νυχτα.

modecris
04-02-2012, 03:54
^^ καμιά φορά αν δεν έχουν χρόνο απλά σου αλλάζουν το κλειδί από το μπρελόκ. :ice:
Εγώ έχω πρόσφατο/σημερινό: κλασικά τρώω απόγευμα το μεσημεριανό μου, στις πρώτες μπουκιές χτυπάει ο ρουφιάνος το βγάζω από την τσέπη,είναι ανάποδα (βλέπω την πλάτη του δλδ) και προσπαθώ να κάνω πάνω από την φασολάδα περιστροφή με κόλπο...

Ε! μπήκε σε ισχύ ο γνωστός νόμος της βαρύτητας και με τριπλό λουπ έκανε μια απίστευτη βουτιά στην (χυλωμένη ευτυχώς) φασολάδα. Δουλεύει μάλλον καλά και λέω μάλλον γιατί οι συνομιλητές μου παραπονιούνται πως ακούνε παράσητα..κάτι σαν "πρρρρ" "πριτσσσσ" ή κάπως έτσι. :a057:


Πάντως γενικά να ξέρετε όλα είναι θέμα τύχης, ο μεγάλος γιος από την αγωνία του σε ένα παιχνίδι ακουμπούσε τα χείλια του στο DC3 και το οξείδωσε (προχθές κάναμε τα 9μηνα) ενώ ο μικρός πέταξε ένα χειριστήριο του 360 στην...τουαλέτα και δεν έπαθε το παραμικρό!

messi10
04-02-2012, 09:24
Βρε, αγορι μου, Παναγιωτη.... Εχεις τσακωθει που εχεις τσακωθει με το χιουμορ, εχεις τσακωθει και με την ορθογραφια;;;;;;;;;

Καλα ρε συ, αν σε πειραξε το δυστυχως και το οικογενειες, σορρυ λαθος μου... Απλα, δεν εχω και πολυ χρονο τις τελευταιες μερες και γραφω πολυ γρηγορα, οποτε ''βγαινουν'' και τα λαθη.

btw, μπες και στο τοπικ με τα Ανεκδοτα, σε λιγα λεπτα. Σου 'χω ενα πολυ καλο.:a030:

MajereMP44
04-02-2012, 10:39
πάνω από την φασολάδα περιστροφή με κόλπο...



Σχεδον μηδενικες πιθανοτητες να πετυχει κιομως δεν θα βαρεθουμε ποτε να κανουμε τετοιες προσπαθειες να αποδειξουμε οτι ο ninja δεν ειναι τοσο διαφορετικος απο εμας!
*Ειδικα αν υπαρχει γυναικεια παρουσια ή εστω πιθανοτητα γυναικειας παρουσιας.:d040g:

tnf50
06-02-2012, 15:04
Σημερα συνειδητοποιησα την αξια της φρασης ''ΣΤΑ @ΡΧΙΔΙ@ ΜΟΥ''...

Δεν ξερω τι θα εκανα χωρις αυτη...καποιες φορες απλα ΠΡΕΠΕΙ να την πεις.

lykos7
06-02-2012, 19:28
δεν αντεχω αλλο με αυτη την γκαντεμια που με κυνηγαει!παλι βρηκα το αμαξι μου τρακαρισμενο γ@@ω την π@@@@@@ μου με τους ασχετους οδηγους που κυκλοφορουνε και τρακαρουν παρκαρισμενα αμαξια στο ισιωμα :@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Dragonpaul
06-02-2012, 20:47
Σημερα συνειδητοποιησα την αξια της φρασης ''ΣΤΑ @ΡΧΙΔΙ@ ΜΟΥ''...

Δεν ξερω τι θα εκανα χωρις αυτη...καποιες φορες απλα ΠΡΕΠΕΙ να την πεις.
'νταξει!!!!! Δεν περιγραφω αλλο!!!!!!!! Τα ειπες ολα εσυ!!!!!!

Θα τη "δανειστω" την ατακα....

DarkUSS
08-02-2012, 02:28
Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο (ναι βαριέμαι τόσο πολύ) της 3ης σεζόν του "The Tester". Τελικά είχε περισσότερο γέλιο απ΄ ότι περίμενα. :P

peolinio
08-02-2012, 10:36
δεν παιζει να βαλω αλυσιδες με την καμια .... Σιγα μην γραντζουνισω τις ζαντες μου !!!

tnf50
08-02-2012, 22:15
Ισχυει οτι το red screen of death του ps3 δε φτιαχνεται?

Dragonpaul
09-02-2012, 09:51
Τον ηπιαμε!!!!!!!!!!!!!!

modecris
09-02-2012, 12:10
Εγώ τον πίνω ακόμα.













για καφέ δεν μιλάμε?! :Ρ

minaras_tio
09-02-2012, 13:02
^^Δε νομιζω για τον καφε ρε συ,αλλα οτι πινει ο καθενας καλο ειναι!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Desmond
11-02-2012, 22:17
Την σύμπτωση της αυριανής ημέρας: Συμφωνία για το νέο μνημόνιο-Συμφωνία της Βάρκιζας.

WolfRathmA
13-02-2012, 03:59
Τον ηπιαμε... κατεβηκαμε δε κατεβηκαμε Συνταγμα... στα @@ τους παλι!

Researcher
13-02-2012, 05:03
Όσοι κατεβήκατε θα λέτε με περηφάνεια πως ήσασταν εκεί. RESPECT

Giannis7
13-02-2012, 15:35
Τον ηπιαμε... κατεβηκαμε δε κατεβηκαμε Συνταγμα... στα @@ τους παλι!

Καλά μην το λες γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που σήμερα λένε "ευτυχώς που το ψήφισαν και σωθήκαμε". Τα κανάλια όλη την προηγούμενη εβδομάδα έλεγαν ότι άμα χρεωκοπήσουμε τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα απ' ότι φανταζόμαστε κλπ κλπ.

Άλλη μια φορά διαγράφηκαν δημοκρατικά βουλευτές...

tnf50
14-02-2012, 16:42
Ανθρωποτητα.....ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΙΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ? ΓΙΑΤΙ?????

Breaking Mad: Flash Mob Ξ±Ο€ΟŒ Beliebers! - YouTube

gmarinps3
14-02-2012, 17:44
Γιατί δεν γίνεται η άρση του βουλευτικού ασύλου ?

minaras_tio
14-02-2012, 21:16
Γιατί δεν γίνεται η άρση του βουλευτικού ασύλου ?

Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
14-02-2012, 21:50
"αν οι Δημοκρατικές εκλογές, είχαν την δύναμη να αλλάξουν τον κόσμο, τότε έτσι απλά, δεν θα επιτρέπονταν."

δυστυχώς, δεν θυμάμαι ποιανού "μεγάλου" (σύγχρονου) είναι η ατάκα...αλλά καλό είναι να την έχουμε στο νου μας...

Desmond
14-02-2012, 22:22
^Λένιν.

Lefteris_X
14-02-2012, 23:55
Ευχαριστώ Νικόλα. Γιατί κάποιος, κάποια στιγμή, έπρεπε να την θυμίσει αυτή την ατάκα...

AriStos13
20-02-2012, 09:31
κατεασα το crazy machines 2 αλλα οταν το αποσυμπιεζω το μονο που βρισκω ειναι ενα αρχειο .iso
πως θα το κανω να τρεξει?

criter
20-02-2012, 09:50
Tα iso ειναι αρχεια εικονικης μορφης, δεν τρεχουν οπως αλλα αρχεια. Θα πρεπει ή να το καψεις σε CD/DVD μεσω προγραμματος τυπου Nero, ή να το τρεξεις απευθειας μεσω προγραμματος τυπου daemon tools, κανοντας mount image το αρχειο iso που θες να τρεξεις.

AriStos13
20-02-2012, 09:59
ευχαριστω αλλα βρηκα και αλλον τροπο..
κατεβασα το isobuster εβαλα εκει το αρχειο και μου εμφανισε ολα τα αρχεια και τα πηρα και δουλευει κανονικα..!
ευχαριστω παντως..!!

WolfRathmA
20-02-2012, 23:24
Ρε παιδιά, από που κατεβάζετε τραγούδια (ξένα / ελληνικά); Προτείνετε μου κάνετε site! ΠΜ αν θέλετε!

minaras_tio
21-02-2012, 00:49
Ρε παιδιά, από που κατεβάζετε τραγούδια (ξένα / ελληνικά); Προτείνετε μου κάνετε site! ΠΜ αν θέλετε!

Απο το youtube ρε συ. Ασε τα site.
Εχει τα παντα στο youtube.


Sent from my iPhone using Tapatalk

MajereMP44
21-02-2012, 01:07
Επειδη προσφατα ειχαμε και μενα παιδι απο εδω μεσα την ιδια κουβεντα αλλα και μεσενα minaras_tio στο αλλο thread, το προβλημα με το youtube ειναι η ποιοτητα.Πολλες φορες η ποιοτητα ειναι μαπα.Και ακομα και η ποιοτητα να ειναι καλη μπορει η ενταση να ειναι πολυ κατω, τα μπασα ή δεν ξερω γω τι.Γενικα αν εχει κανεις κανα site σταθερο και τακτοποιημενο, να εχει τα παντα απο μουσικη, απο death-metal μεχρι πανταζη (βασανιστειτε κλπ μυστηρια πλασματα κλπ) ας μας διαφωτισει!

minaras_tio
21-02-2012, 01:13
^^Ισχυει αυτο που λες ναι.
Αλλα αν ειναι γνωστο τραγουδι,τοτε κατεβαζεις το επομενο. Εχεις επιλογες.
Μου εχει τυχει να κανω αναζητηση σε γνωστο τραγουδι, η ποιοτητα ηταν χαλια,και το ξανακατεβασα απο πιο κατω,και ηταν μια χαρα.

Αλλα σιγουρα απο κανα site αλλο,θα ειναι καλυτερο.



Sent from my iPhone using Tapatalk

WolfRathmA
21-02-2012, 03:18
Ναι. Η ποιοτητα ειναι χαλια απο youtube. Επειδη τα ακουω και στο αμαξι πιο πολυ στη διαπασον (μη φανταστητε καγκουροαμαξο, μονο εγω ακουω που ειμαι μεσα, οχι οι αλλοι απο εξω!) εκει η ποιοτητα ειναι χαλια.

Γενικα ολα τα site που ηξερα εχουν καταρευσει πλεον...

AriStos13
21-02-2012, 14:29
Παιδια εχει κατεβασει κανενας το crazy machines elements απο το psn να μου πει εντυπωσεις;;
Το εχω παιξει στο pc και μου αρεσει..αξιζει;;

nikon
21-02-2012, 15:35
Γιατί έχει διαφορά στο ps3;;;;......το demo που είχα κατεβάσει μου άρεσε αλλά όχι και για να δώσω 10 ευρώ να το πάρω.

AriStos13
21-02-2012, 15:38
Δεν ξερω γιαυτο ρωτησα..οντως τα δεκα ευρω παρα ειναι.!!

gmarinps3
21-02-2012, 15:50
Επειδη προσφατα ειχαμε και μενα παιδι απο εδω μεσα την ιδια κουβεντα αλλα και μεσενα minaras_tio στο αλλο thread, το προβλημα με το youtube ειναι η ποιοτητα.Πολλες φορες η ποιοτητα ειναι μαπα.Και ακομα και η ποιοτητα να ειναι καλη μπορει η ενταση να ειναι πολυ κατω, τα μπασα ή δεν ξερω γω τι.Γενικα αν εχει κανεις κανα site σταθερο και τακτοποιημενο, να εχει τα παντα απο μουσικη, απο death-metal μεχρι πανταζη (βασανιστειτε κλπ μυστηρια πλασματα κλπ) ας μας διαφωτισει!

Δοκίμασε μια το songr είναι προγραμματάκι που μπορείς να διαλέξεις συγκεκριμένο τραγούδι και σου δίνει διάφορα μέσα και ποιότητες να κατεβάσεις.

MajereMP44
21-02-2012, 15:53
Ειναι φαση limewire? γιατι αν ειναι τετοιο τα φοβαμαι λιγο ρε συ αυτα τα προγραμματα.Γεματα ιους, αλλο τραγουδι κατεβαζεις και αλλο ειναι στην πραγματικοτητα και κατι τετοια.

tnf50
21-02-2012, 16:48
Εγω κατεβαζω απο το gosong και μεχρι στιγμης δεν ειχα καποιο θεμα. Υπαρχει παντα και το pirate bay...

gmarinps3
21-02-2012, 17:21
Ειναι φαση limewire? γιατι αν ειναι τετοιο τα φοβαμαι λιγο ρε συ αυτα τα προγραμματα.Γεματα ιους, αλλο τραγουδι κατεβαζεις και αλλο ειναι στην πραγματικοτητα και κατι τετοια.

Μπορείς να το ακούσεις πριν το κατεβάσεις δεν είχα ποτέ πρόβλημα και το χρησιμοποιώ πάνω από χρόνο.
Είναι πανάλαφρο και κάνει και πολύ συχνά update.

MajereMP44
21-02-2012, 17:56
Οκ θα τα δω και αυτα παιδια οταν χρειαστει να κατεβασω κατι. thanks!

messi10
21-02-2012, 19:59
Οτι οταν αφηνεις μια αποφαση, ισως οχι ιδιαιτερα σημαντικη, για τελευταια στιγμη και τελικα δεν την παιρνεις, ενω εχεις την ξεκαθαρη επιλογη που θες, τοτε εισαι ΠΟΛΥ μλκς... :(

Desmond
21-02-2012, 21:34
Το πόσο χαίρομαι όταν κάτι που μαγειρεύω και δεν είναι bbq (γιατί εκεί το "έχω"!Χαχα!) πέρα από βρώσιμο είναι και νόστιμο.

minaras_tio
22-02-2012, 15:52
Επιτελους εβγαλα prepaid καρτα μετα απο κατι χρονια που το σκεφτομουν!!
(5€ για να τη βγαλω; Ε ρε τους καραγκιοζηδες...)


Sent from my iPhone using Tapatalk

messi10
22-02-2012, 18:51
^ Ε, εισαι κομπλε τωρα! :P

muku
22-02-2012, 19:39
Επιτελους εβγαλα prepaid καρτα μετα απο κατι χρονια που το σκεφτομουν!!
(5€ για να τη βγαλω; Ε ρε τους καραγκιοζηδες...)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλύτερα πιστωτική ή debit card. Η prepaid δεν συμφέρει καθόλου. Πέρα από αυτά που πλήρωσες τώρα σε κάθε φόρτιση κρατάει 1Ε προμήθεια. Είναι μεγάλη απατεωνιά...

minaras_tio
22-02-2012, 19:56
Καλύτερα πιστωτική ή debit card. Η prepaid δεν συμφέρει καθόλου. Πέρα από αυτά που πλήρωσες τώρα σε κάθε φόρτιση κρατάει 1Ε προμήθεια. Είναι μεγάλη απατεωνιά...

Δεν ηθελα να μπλεξω με κατι αλλο. Γενικα δε τα εχω καλα με τις τραπεζες.
Ειναι και απολυτα ασφαλεις η prepaid.
Η προμηθεια ειναι 1,20 για τραπεζα κυπρου. Ναι απατεωνια μεγαλη. Αλλα δε μπορεις να κανεις κατι αλλο...


Sent from my iPhone using Tapatalk

muku
22-02-2012, 20:10
Δεν ηθελα να μπλεξω με κατι αλλο. Γενικα δε τα εχω καλα με τις τραπεζες.
Ειναι και απολυτα ασφαλεις η prepaid.
Η προμηθεια ειναι 1,20 για τραπεζα κυπρου. Ναι απατεωνια μεγαλη. Αλλα δε μπορεις να κανεις κατι αλλο...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μπορείς να βγάλεις μια πιστωτική με δωρεάν συνδρομή ή να ανοίξεις άλλον έναν λογαριασμό στην τράπεζα που έχεις τα λεφτά σου και να συνδέσεις μια debit card με αυτόν. Και με ebanking μεταφέρεις το ακριβές ποσό που θες για την αγορά στο λογαριασμό και ξεμπερδεύεις. Δεν είναι μπλέξιμο, από το να τους χαρίζεις 1.2Ε σε κάθε φόρτιση. Τόσα μας έχουν φάει, πρέπει να τους δίνουμε κι άλλα?? Μπορεί να μην σου φαίνεται ακριβό το 1.2Ε αλλά σε ένα χρόνο αν κάνεις 20 φορτίσεις θα τους έχεις δώσει 24Ε... Δεν είναι και λίγο από το τίποτα.

Και φυσικά δεν τίθεται θέμα ασφάλειας αν το πας με debit. Από την άλλη ακόμα και πιστωτική να έχεις, αν σου κλέψουν τον αριθμό και την χρησιμοποιήσουν, οι πιθανότητες να μην αναγνωρίσει η τράπεζα την απάτη είναι ελάχιστες. Και βέβαια, πόσες πιθανότητες υπάρχουν να το πάθεις αυτό? Εγώ πχ τόσα χρόνια δεν έχω πάθει ποτέ κάτι ανάλογο.

kabamaru
22-02-2012, 21:25
^ Παιδια η προμηθεια φορτισης μικραινει οσο ανεβαινει το ποσο που βαζετε. Και τουλαχιστον στην Eurobank χρεωνεται και μεσω ebanking.

muku
22-02-2012, 22:15
^ Παιδια η προμηθεια φορτισης μικραινει οσο ανεβαινει το ποσο που βαζετε. Και τουλαχιστον στην Eurobank χρεωνεται και μεσω ebanking.

Στην eurobank τουλάχιστον ανεβαίνει από ένα ποσό και πάνω, το λέω με βεβαιότητα επειδή είχα πριν 2-3 χρόνια. Επίσης χρεώνεται και μέσω ebanking όπως ανέφερες. Ομως οποιαδήποτε άλλη συναλλαγή μεταξύ των λογαριασμών σου δεν χρεώνεται. Γι αυτό πρότεινα debit σε περίπτωση που φοβάται την πιστωτική. Που φυσικά δεν υπάρχει λόγος να την φοβάσαι.

minaras_tio
22-02-2012, 22:29
Δεν τη φοβαμαι απο θεμα κλοπης η κατι τετοιο. Απλα η λεξη πιστωτικη και μονο με απωθει. Ασχετα πως θα τη χρησιμοποιησω εγω.
Με καλυπτει πιστευω η prepaid για την ωρα.
Ναι 1,20€ για καθε γεμισμα ειναι μαλακια αλλα οκ. Δε θα τη γεμιζω και συχνα γιατι δεν υπαρχουν και λεφτα! Αρα με τι να τη γεμισω; Με στραγαλια;
Αστο τωρα ετσι αφου το πηρα αποφαση να βγαλω μια,και βλεπω.



Sent from my iPhone using Tapatalk

kabamaru
23-02-2012, 03:37
Στην eurobank τουλάχιστον ανεβαίνει από ένα ποσό και πάνω, το λέω με βεβαιότητα επειδή είχα πριν 2-3 χρόνια. Επίσης χρεώνεται και μέσω ebanking όπως ανέφερες. Ομως οποιαδήποτε άλλη συναλλαγή μεταξύ των λογαριασμών σου δεν χρεώνεται. Γι αυτό πρότεινα debit σε περίπτωση που φοβάται την πιστωτική. Που φυσικά δεν υπάρχει λόγος να την φοβάσαι.

Σωστο, αλλα για λογαριασμους ανω των 3000 ευρω δικαιουσαι δωρεαν συναλλαγες μεταξυ ελληνικων τραπεζων. Προσοχη: λογαριασμους, οχι διακινουμενα ποσα.

muku
23-02-2012, 05:42
Σωστο, αλλα για λογαριασμους ανω των 3000 ευρω δικαιουσαι δωρεαν συναλλαγες μεταξυ ελληνικων τραπεζων. Προσοχη: λογαριασμους, οχι διακινουμενα ποσα.

Αυτό που λες δεν το γνωρίζω. Εγώ αυτό που πρότεινα ήταν να πάει στην τράπεζα του και να ανοίξει έναν δεύτερο λογαριασμό και να ζητήσει μια debit για αυτόν τον λογαριασμό. Μετά με ebanking μπορεί να μεταφέρει κάθε φορά το ποσό που θέλει από τον κύριο λογαριασμό σε αυτόν που θα χρησιμοποιεί για αγορές. Με αυτό τον τρόπο θα έχει μια ωραιοτατη prepaid και χωρίς να μπλέκει σε ουρές τραπεζών και φυσικά χωρίς κερατιάτικα στους ληστές.

Προμήθεια δεν παίζει να σου κρατάει για μεταφορά μεταξύ των λογαριασμών σου στην ίδια τράπεζα. Άλλωστε το κάνω όταν θέλω να σηκώσω ποσά μεγαλύτερα του όριου της κάρτας μου επειδή έχω έναν λογαριασμό της Eurobank που δεν μπορείς να κάνεις απευθείας συναλλαγή στο ταμείο με αντάλλαγμα ένα σχετικά καλό επιτόκιο. Έτσι μεταφέρω τα ποσά από αυτόν σε έναν δεύτερο που έχω και πάω στο ταμείο και τα σηκώνω όποτε χρειάζομαι. Δεν κρατάει προμήθεια για αυτή την κίνηση και ο δεύτερος λογαριασμός έχει 0 υπόλοιπο όταν γίνεται η μεταφορά πάντα.

kabamaru
23-02-2012, 11:18
Αυτό που λες δεν το γνωρίζω. Εγώ αυτό που πρότεινα ήταν να πάει στην τράπεζα του και να ανοίξει έναν δεύτερο λογαριασμό και να ζητήσει μια debit για αυτόν τον λογαριασμό. Μετά με ebanking μπορεί να μεταφέρει κάθε φορά το ποσό που θέλει από τον κύριο λογαριασμό σε αυτόν που θα χρησιμοποιεί για αγορές. Με αυτό τον τρόπο θα έχει μια ωραιοτατη prepaid και χωρίς να μπλέκει σε ουρές τραπεζών και φυσικά χωρίς κερατιάτικα στους ληστές.

Προμήθεια δεν παίζει να σου κρατάει για μεταφορά μεταξύ των λογαριασμών σου στην ίδια τράπεζα. Άλλωστε το κάνω όταν θέλω να σηκώσω ποσά μεγαλύτερα του όριου της κάρτας μου επειδή έχω έναν λογαριασμό της Eurobank που δεν μπορείς να κάνεις απευθείας συναλλαγή στο ταμείο με αντάλλαγμα ένα σχετικά καλό επιτόκιο. Έτσι μεταφέρω τα ποσά από αυτόν σε έναν δεύτερο που έχω και πάω στο ταμείο και τα σηκώνω όποτε χρειάζομαι. Δεν κρατάει προμήθεια για αυτή την κίνηση και ο δεύτερος λογαριασμός έχει 0 υπόλοιπο όταν γίνεται η μεταφορά πάντα.

Εχεις δικιο και στα 2. Κι εγω κανω το ιδιο ακριβως με την πρωτη περιπτωση που αναφερεις. Οταν λεω προμηθεια - για την prepaid - εννοώ τη χρεωση φορτισης. Προσεξε το, την περναει και μεσω ebanking.

fotaras
24-02-2012, 01:21
Τι διαφορα εχει ενα antivirus για υπολογιστη,ας πουμε αυτο που χρησιμοποιω εγω,το avira antivirus,με το προγραμμα spybot search and destroy?

Desmond
28-02-2012, 23:57
Να πάει να μαμηθεί η google!Άντε τώρα να καταργώ λογαριασμούς....

litanies
29-02-2012, 00:27
βάλτε ΝΕΤ

nikon
03-03-2012, 11:47
Σκέφτομαι.....γιατί όλοι όσοι θέλουν να φτάσουν τα 50 ποστ για να βάλουν αγγελία πιάνουν και ξεσκίζουν τα reviews;;;;:confuzed:

Valkyre
03-03-2012, 13:47
για να μας κανουν την ζωη ευκολη να τα σβηνουμε ολα τα μηνυματα με ενα κλικ.

criter
03-03-2012, 14:07
0-50 σε 10 λεπτα :p Παντως αν τα ποστς ειναι σχετικα, δεν νομιζω να υπαρχει λογος να σβηνονται, ασχετως αν γινονται σε reviews ή αλλα threads. Ο ρυθμος σιγουρα μπορει να κανει να φαινεται οτι ειναι με σκοπο την αγγελια, αλλα μπορει να ξεθαβει και threads για καλα παιχνιδια ή αλλα ενδιαφεροντα θεματα. Ενα review θα πρεπει να το διαβασει κανεις πρωτα ολο και μετα να γραψει μια αποψη. Οταν ποσταρει καποιος απανωτα και ειδικα σε reviews δειχνει οτι δεν τα διαβαζει καν και φαινεται σαν να spamαρει με σκοπο τα 50 post.

Εχει πολυ καλο καιρο σκεφτομαι να παω καμια βολτα με το ποδηλατο στο βουνο.

dspug7
04-03-2012, 23:46
καιρος ηταν να μπω κι εγω φανταρος... τριτη πρωι στο κεπβ θηβας.

messi10
06-03-2012, 18:49
Κλωνοποιηση:

Ειστε Υπερ ή Κατα;

Valkyre
06-03-2012, 18:56
^^ βαρυ θεμα για να αναπτυχθει σε ενα αοριστο θρεντ οπως αυτο εδω!

personGR
06-03-2012, 18:58
^^ βαρυ θεμα για να αναπτυχθει σε ενα αοριστο θρεντ οπως αυτο εδω!

Επίσης, η ερώτηση είναι τόσο αόριστη, που για να απαντηθεί σωστά χρειάζεται δοκίμιο, όχι post σε ιντερνετικο φορουμ.

messi10
06-03-2012, 19:09
^^ βαρυ θεμα για να αναπτυχθει σε ενα αοριστο θρεντ οπως αυτο εδω!

Σωστο αλλα δεν ειχα που αλλου να το ποσταρω ως προβληματισμο (και το να ανοιξω νεο θρεντ δεν λεει με την καμια...)


Επίσης, η ερώτηση είναι τόσο αόριστη, που για να απαντηθεί σωστά χρειάζεται δοκίμιο, όχι post σε ιντερνετικο φορουμ.

Εν μερει σωστο. OK, μπορει να μην ροτησα τοσο συγκεκριμενα και πιο πολυ ''χονδρικα''... αλλα νομιζω ειναι σαφης προβληματισμος.

Εχω να κανω και μια εγασια και εχοντας μελετησει το θεμα, ειπα να ακουσω (ή μαλλον διαβασω) γνωμες...

Dragonpaul
06-03-2012, 19:17
Iσως αν ξεκινησεις λεγοντας εσυ τη γνωμη σου πρωτα, να παρακινησεις κι αλλους να συνεχισουν....
Επισης, νομιζω οτι ταιριαζει καλυτερα στο thread "Eπι παντος..."

messi10
06-03-2012, 20:01
^ χμμ, δικιο εχεις και για τα 2 αλλα ο,τι αποφασισουν οι mods.

Αν δεν θεωρηθει offtopic,

στην αρχη, μολις ειχα καταλαβει / κατανοησει ( ισως οχι πληρως ) τα θετικα / αρνητικα (ή αλλιως θετικες συνεπειες / αρνητικες συνεπειες) πηγα, χωρις 2η σκεψη, ΥΠΕΡ.

Απο την ιστορια της Dolly ή και γενικα ακουγωντας γνωμες κι απο μεγαλυτερους, ισως σκεφτηκα μηπως οντως επρεπε να ειμαι κατα ή τουλαχιστον στο ενδιαμεσο.

Απο την μια, ανοιγουν ''νεοι οριζοντες'' για την Ιατρικη, απο την αλλη πολλοι φοβουντε - δικαιολογημενα? ισως αυτη ειναι απλα μια ''προκαταληψη'' προς το αγνωστο - το πως μπορει να κανει κατι τετοιο στον κοσμο δλδ να βλεπουμε μια ιδιομορφια παντου, μετα απο χρονια ή αιωνες, με τις γενιες να ειναι ιδιες και απαραλλαχτες.

Επισης, απ' οτι ακουσα, μπορει να φερει παλαια ζωα, ξανα στην ζωη, οπως π.χ. τα μαμουθ, οσο γελιο ή μη σας φαινεται, αφου υπαρχουν τα κυτταρα τους ακομα.

Μεσω την κλωνοποιησης, κατι που ειναι ισως το κυριοτερο θετικο, μπορουμε να θεραπευτουμε απο Ιατρικες παθησεις ( θεραπευτικη κλωνοποιηση - π.χ. λευχαιμια, καρκινος του μυελου των οστων ) ή και να αντιμετωπισουμε την στειροτητα! Ομως, υπαρχουν και καποια προβληματα '' ηθικης ταξης '' , αφου οι επιστημονες πιστευουν οτι αν η Κλωνοποιηση αρχιζει να λειτουργει ολο και περισσοτερο, θα υπαρχουν οι δυνατοτητες οι γονεις να παρεμβενουν αμεσα στην φυση ( που πολλες φορες ειναι και τυχαια ), αλλαζοντας τα χαρακτηριστικα του αγεννητου παιδιου τους.

Υπαρχουν πολλα ακομα, υπαρχουν και πολλες περισσοτερες λεπτομερειες αλλα δεν θα τις γραψω εδω, εξαλλου δεν ειναι και ο καταλληλος χωρος. Πιο πολυ ''κλεινω'' προς το ΥΠΕΡ αλλα κραταω μια ''πισινη''.

Dragonpaul
06-03-2012, 20:04
Μαλιστα...
Δυστυχως, δεν εχω το χρονο να γραψω τη γνωμη μου (θα μπορουσα να γραφω σελιδες επι σελιδων), αλλα εκανες μια καλη αρχη.
Αλλα, οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω, ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ θεμα.

messi10
06-03-2012, 20:19
Τεραστιο δεν λες τιποτα, σκεφτομαι αυριο τι να πρωτο - βαλω ονομαστικα και τι να αναλυσω κι ολα αυτα σε λιγοτερο απο μιση ωρα... Ευχαριστω για τα καλα σου λογια. :)

Desmond
06-03-2012, 20:37
Βιομηχανία "γενετικά καθαρών"?Όχι ευχαριστώ!

MajereMP44
06-03-2012, 21:02
Μια άποψη-θεωρία που ειχα διαβασει πρόσφατα και μου έκανε εντύπωση έιναι η εξής:
" ο κλωνοποιημενος άνθρωπος δεν έχει ψυχή".
Σίγουρα ενδιαφέρει πολλους που ασχολουνται με θρησκευτικά ζητηματα και αποδεχονται την υπαρξη της ψυχης και του θεου που την εδωσε στον ανθρωπο και όχι σε αυτους που ειναι ας πουμε "άθεοι".Υπαρχουν και αθεοι που δεν αρνουνται την υπαρξη της ψυχης αλλά μετά πάμε σε εντελως άλλο θέμα.
Ειναι πολύπλοκο το θέμα της κλωνοποιησης από όποια πλευρά και αν το αναλυσει καποιος.Η δική μου άποψη ειναι εντελώς ασταθης και δεν το έχω σκεφτεί ιδιαιτερως.

Dragonpaul
06-03-2012, 21:19
Η συζητηση αυτη "σπαει" σε τοσες κατηγοριες (ηθικη, κοινωνικη, θρησκευτικη...) που ειναι απο που να το πιασεις και που να τελειωσεις.

Lefteris_X
07-03-2012, 00:50
messi10 δες το έργο Gattaca (μάθε και τι εστί, αν δεν ξέρεις ήδη, GTAC)

και θα αποκτήσεις διαφορετικούς προβληματισμούς, ίσως και εναλλακτική προσέγγιση σε διάφορες πλευρές του θέματος κλωνοποίηση.

Πάντως δεν ξεκίνησε απο την Ντόλλυ, απλά ο γιατρός με την ομάδα του, έγιναν τότε γνωστοί παγκοσμίως.

Υπάρχουν και τα παλιά πειράματα του Μένγκελε του 3ου Ράιχ...

Ξαναλέω: δες το Gattaca και μετά διάβασε Σιμόν Ντε Μπωβουάρ (να τα κάνεις όλα στο μυαλό σου αχταρμά αχαχαχαχαχαχααχ άσχετο!)

nikon
07-03-2012, 09:19
Βιομηχανία "γενετικά καθαρών"?Όχι ευχαριστώ!Βιομηχανία "ανθρωπίνων ανταλλακτικών" για μεταμοσχεύσεις δίνοντας το δικαίωμα να ζήσουν ανθρώπινα εκατομμύρια άνθρωποι;;;.....ναι μακάρι.:priest:

Valkyre
07-03-2012, 11:37
εξακολουθω να πιστευω οτι ενα τετοιο θεμα θελει δικο του θρεντ.

Επισης πωωω... Gattaca... τι θυμηθηκα τωρα... υπερταινιαρα πραγματικα... με συγκινησε απιστευτα, την εχω δει 4-5 φορες και γενικα ηταν καταπληκτικη σε ολα. Ατμοσφαιρα, ερμηνειες, ρυθμο, διαλογους. Επος... πρεπει οπωσδηποτε να την ξαναδω γιατι παει καιρος...

Desmond
07-03-2012, 14:42
Βιομηχανία "ανθρωπίνων ανταλλακτικών" για μεταμοσχεύσεις δίνοντας το δικαίωμα να ζήσουν ανθρώπινα εκατομμύρια άνθρωποι;;;.....ναι μακάρι.:priest:
Ουτοπικό με τις υπάρχουσες κοινωνικές συνθήκες του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού.Θα απευθύνεται στην οικονομική ελίτ, όπως και κάθε άλλη καινοτομία.Πχ. Επενδύονται τεράστια ποσά στην έρευνα για το... αδυνάτισμα (:frusty:), ενώ με το 1/10 αυτών των χρημάτων θα μπορούσαν να εξαλείψουν ασθένειες και επιδημίες στον τρίτο κόσμο.

Valkyre
07-03-2012, 14:49
^^ To ενα δεν αναιρει το αλλο φιλε Desmond. Κανεις δεν ειπε οτι προυποθεση για να υπαρξει βιομηχανια "ανθρωπινων ανταλλακτικων" (μου αρεσε αυτο λολ), πρεπει υποχρεωτικα να μην αλλαξει τιποτα στην βιομηχανια αδυνατισματος.

Σωστο αυτο που λες, αλλα δεν εχει αμεση σχεση με μια ουτοπικη βιομηχανια οπως αυτη που συζηταμε που θα βοηθουσε ιατρικα εκατομυρρια ανθρωπους. Το παν ειναι πως εφαρμοζεται και με τι σκοπο. Αν αυτοι ειναι για το γενικο καλο δεν μπορω να μην συμφωνησω.

Desmond
07-03-2012, 14:57
Υποθετικά, δεν βλέπω το πως θα έχω πρόσβαση στα "ανταλλακτικά" αν δεν αλλάξω κοινωνική τάξη.Θα καλύπτεται από την ασφάλειά μου?LOLOLOL!
Εξειδικευμένο το καλό και όχι γενικό.

Valkyre
07-03-2012, 15:07
Υποθετικά, δεν βλέπω το πως θα έχω πρόσβαση στα "ανταλλακτικά" αν δεν αλλάξω κοινωνική τάξη.Θα καλύπτεται από την ασφάλειά μου?LOLOLOL!
Εξειδικευμένο το καλό και όχι γενικό.

Nαι αλλα αυτο δεν διαφοροποιει σε τιποτα απο την σημερινη κατασταση σε αντιστοιχες περιπτωσεις. Θελω να πω ειναι σαν να μην ευχεσαι να γινει μονο και μονο επειδη θα εχουν προσβαση σε αυτο μονο συγκεκριμενες κοινωνικες ταξεις.

Δυστυχως αυτο που λες ισχυει αλλα ειναι παντελως διαφορετικο θεμα απο αυτο που λεμε τωρα. Ειναι το πως ειναι χτισμενη γενικα η κοινωνια μας και οπως αντιστοιχα εγω δεν μπορω να αγορασω Φερραρι η να εχω μια τεραστια βιλα ή τον καλυτερο γιατρο του κοσμου, ετσι αντιστοιχα δεν θα μπορω να εχω και τα συγκεκριμενα "ανταλλακτικα".

Δεν θα ειναι το μοναδικο πραγμα που δεν θα εχουμε προσβαση. Ηδη ειναι πολλα. Μαζι σου στο να αλλαζε ολο αυτο, αλλα σιγουρα οχι λογος για να πω αυτην την στιγμη οτι δεν θα ηθελα να εφαρμοστει κατι τετοιο χωρις φυσικα να παιζει με την ηθικη.

nikon
07-03-2012, 16:39
Ουτοπικό με τις υπάρχουσες κοινωνικές συνθήκες του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού.Θα απευθύνεται στην οικονομική ελίτ, όπως και κάθε άλλη καινοτομία.Ίσα ίσα η μαζική παραγωγή "ανταλλακτικών" θα κάνει το προϊόν φτηνό και εύκολα αποκτήσιμο από όλους.
Πχ. Επενδύονται τεράστια ποσά στην έρευνα για το... αδυνάτισμα (:frusty:), ενώ με το 1/10 αυτών των χρημάτων θα μπορούσαν να εξαλείψουν ασθένειες και επιδημίες στον τρίτο κόσμο.Συμφωνώ 100000% αλλά στο που πετάνε λεφτά όλες οι χώρες καλύτερα να μην το αναλύσουμε....πρόσφατο παράδειγμα στην χώρα μας το ίδρυμα για την βελτίωση της σεξουαλικής ζωής του χοίρου. :frusty::frusty::frusty:

Valkyre
07-03-2012, 16:44
Ίσα ίσα η μαζική παραγωγή "ανταλλακτικών" θα κάνει το προϊόν φτηνό και εύκολα αποκτήσιμο από όλους.Συμφωνώ 100000% αλλά στο που πετάνε λεφτά όλες οι χώρες καλύτερα να μην το αναλύσουμε....πρόσφατο παράδειγμα στην χώρα μας το ίδρυμα για την βελτίωση της σεξουαλικής ζωής του χοίρου. :frusty::frusty::frusty:

γουατ???

nikon
07-03-2012, 16:55
Εμ έχεις χάσει επεισόδια τι να σου κάνω....υπήρχε και αυτό το ίδρυμα για να μπουν κάποια κομματόσκυλα το οποίο μάλιστα έπαιρνε κρατικές επιδοτήσεις οι οποίες βέβαια πήγαιναν στις τσέπες κάποιων και ο χοίρος έμενε με το πουλί στο χέρι.

messi10
07-03-2012, 19:14
messi10 δες το έργο Gattaca (μάθε και τι εστί, αν δεν ξέρεις ήδη, GTAC)

και θα αποκτήσεις διαφορετικούς προβληματισμούς, ίσως και εναλλακτική προσέγγιση σε διάφορες πλευρές του θέματος κλωνοποίηση.

Πάντως δεν ξεκίνησε απο την Ντόλλυ, απλά ο γιατρός με την ομάδα του, έγιναν τότε γνωστοί παγκοσμίως.

Υπάρχουν και τα παλιά πειράματα του Μένγκελε του 3ου Ράιχ...

Ξαναλέω: δες το Gattaca και μετά διάβασε Σιμόν Ντε Μπωβουάρ (να τα κάνεις όλα στο μυαλό σου αχταρμά αχαχαχαχαχαχααχ άσχετο!)

OK, θα την τσεκαρω την ταινια, thanks για την προταση. :)


Οσον αφορα την εργασια, σε προσωπικα δλδ επιπεδο, τα πηγα πολυ καλα, πολυ καλυτερα απ' οσο πιστευα.