PDA

View Full Version : Exclusive God of War III



Pages : 1 2 3 4 5 [6] 7

Valkyre
20-03-2010, 20:21
Να και ενα Wallpaper για iPhone το ευτιαξα σημερα κ θα κοσμει την αρχικη οθονη του iphone μου για πολυ καιρο

http://img260.imageshack.us/img260/5817/kratosiza.jpg (http://img260.imageshack.us/i/kratosiza.jpg/)

πολυ καλο φιλε! +ρεπ :D

Ναι οντως με τα επιπεδα δυσκολιας παιζει κατι.Το titan ειναι οτι πρεπει για τους κανονικους εχθρους, αλλα στα bosses παραειναι δυσκολο για απλο "hard"

Παντως παρολο τον εκνευρισμο το παιχνιδι το ευχαριστιεμαι περισσοτερο απο οσο στο απλο νορμαλ.Ισως γι αυτο η αρχικη εμπειρια δεν ηταν και η καλυτερη που ειχα με το παιχνιδι...

Φιλε Hakko , δεν μπορεις να παιξεις με οτι οπλα εχεις ξεκλειδωσει , αλλα μπορεις να χρησιμοποιησεις κατι αντικειμενα θησαυρους που βρισκεις που κανουν τα παραγματα παρα παρα πολυ ευκολα εαν θες να τα χρησιμοποιησεις. :)

Oranje
20-03-2010, 20:32
Μια ερωτηση σχετικα με το blood and sand ep,και μην βαρατε γιατι το πιθανοτερο ειναι οτι ειναι ηλιθια ερωτηση αλλα.....

Μου το βγαζει στο ΧΜΒ κατω απο το εικονιδιο του παιχνιδιου αλλα πατωντας επανω μου λεει να κανει install και μετα τιποτα απλως με πεταει εξω.Καθε φορα που ανοιγω το PS3 το ιδιο πραγμα,αν εχει κανει το installation δεν θα επρεπε να μην το βγαζει την επομενη φορα που ανοιγω το συστημα.
Και τι υποτιθεται οτι κανει εγκατασταση, το sountrack,τα challenges(αυτα ειναι ενταξει),τιποτα απο αυτα τα δυο.Εγω κανω κατι λαθος ή ειμαι απλως ηλιθιος:whoopsy:.

fotaras
20-03-2010, 20:40
Μια ερωτηση σχετικα με το blood and sand ep,και μην βαρατε γιατι το πιθανοτερο ειναι οτι ειναι ηλιθια ερωτηση αλλα.....

Μου το βγαζει στο ΧΜΒ κατω απο το εικονιδιο του παιχνιδιου αλλα πατωντας επανω μου λεει να κανει install και μετα τιποτα απλως με πεταει εξω.Καθε φορα που ανοιγω το PS3 το ιδιο πραγμα,αν εχει κανει το installation δεν θα επρεπε να μην το βγαζει την επομενη φορα που ανοιγω το συστημα.
Και τι υποτιθεται οτι κανει εγκατασταση, το sountrack,τα challenges(αυτα ειναι ενταξει),τιποτα απο αυτα τα δυο.Εγω κανω κατι λαθος ή ειμαι απλως ηλιθιος:whoopsy:.
sountrack ειναι φιλαρακι πηγαινε στο εικονιδιο MUSIC και θα το βρεις εκει να σε περιμενει!!το κανεις install και μετα στο βγαζει στην μουσικη.το αρχικο εικονιδιο κατω απο τα games παραμενει δεν το κανεις τιποτα απολυτως.τα challenges τα βλεπεις στο game data και ειναι μεσα στο παιχνιδι αυτα ξεκλειδωνονται αφου το τελειωσεις μια φορα.

dimitrisasp
20-03-2010, 21:20
Παιδια σχετικα με το επιπεδο δυσκολιας...

Το normal ειναι πιστευω οτι πρεπει για πρωτη φορα γιατι και παιζεις χωρις νευρα και δεν
ειναι ολα στη ξεφτιλα ευκολα...

Το Titan ειναι πολυ καλο mode αλλα αν δεν ξερεις πως να αντιμετωπισεις τους εχθρους
θα σ φανει εκνευριστικο μεχρι να περασεις μια μαχη..

Εγω παιζω τωρα στο Chaos mode να φανταστειτε και επειδη θυμαμαι απο τα αλλα mode
τι πρεπει να προσεχω μπορω και περναω σχετικα ομαλα πολλες μαχες.. Το μονο κακο
ειναι οτι λιγο να ξεχαστεις χανεις πολυ γρηγορα..

gdskate
20-03-2010, 23:44
Επειδή δεν θέλω να μπω στο άλλο θέμα που υπάρχει με το Plot discussion γιατί θα είναι τίνγκα στα Spoiler θα το πω εδώ αυτό που παρατήρησα(δεν ξέρω εάν έχει λεχθεί ήδη):


Η φωνή του Ηρακλή είναι αυτουνού που έπαιζε στην τηλεοπτική σειρά που παιζόταν κάτι χρόνια πριν. Του Κέιβιν Σόρμπο! :P

WolfRathmA
21-03-2010, 01:16
^^ Ναι βρε... σιγα το spoiler κιολας! LoL.. τι φωνη του Ηρακλη τη κανει ο Κέιβιν Σόρμπο, το εχουμε πει και στο Review ;)

gdskate
21-03-2010, 09:49
^^ Ναι βρε... σιγα το spoiler κιολας! LoL.. τι φωνη του Ηρακλη τη κανει ο Κέιβιν Σόρμπο, το εχουμε πει και στο Review ;)

ΟΚ! 8-)

Valkyre
21-03-2010, 11:48
Mενω εντυπωσιασμενος απο την πολυ πολυ καλη πορεια που φαινεται οτι εχουν οι πωλησεις του παιχνιδιου!

Δεν περιμενα σε καμμια περιπτωση τοσο μεγαλα νουμερα.Το VGchartz (οσο αξιοπιστο κι αν ειναι...) υποστηριζει οτι το παιχνιδι πουλησε την πρωτη μερα σε Αμερικη μονο , περι τα 550.000 κομματια.Και υπολογιζουν οτι μεχρι τελος εβδομαδας μαζι με τις ευρωπαικες πωλησεις το παιχνιδι θα φτασει ή και ξεπερασει τα 1.3 εκατ αντιτυπα!

Με τιποτα δεν περιμενα τοσο μεγαλα νουμερα...Σονυ is on a roll...~! :D


Update - with more data now coming in, day one sales look closer to 550,000 units than the original estimate of 450,000 units. With continued strong sales through the week, week one in the Americas should be over 800,000 units and a further 400,000+ units are expected across Europe following indications of a strong launch today so week one estimates should be well clear of 1 million units and maybe as high as 1.3-1.4 million. We will have preliminary week one data early next week.
http://news.vgchartz.com/news.php?id=7513

TopGunZ
21-03-2010, 12:22
Ρε παιδιά, δεν ξέρω...αυτό με το uncharted 2...κι εγώ το ευχαριστήθηκα...αλλά δεν τρελάθηκα τόσο, ούτε τπτ τόσο επικό είδα...μπορώ να πω ότι με κούρασε κι όλας σε ένα σημείο γιατί παρά ήταν μεγάλο. Από γραφικά δεν ξέρω πως και τι, αλλά αν έβαζα βαθμολογίες, τουλάχιστον σε gameplay, διασκέδαση και ιστορία το GOW3 θα έπαιρνε 10 και το Uncharted 2 χαριστικά 9.

personGR
21-03-2010, 12:27
Ρε παιδιά, δεν ξέρω...αυτό με το uncharted 2...κι εγώ το ευχαριστήθηκα...αλλά δεν τρελάθηκα τόσο, ούτε τπτ τόσο επικό είδα...μπορώ να πω ότι με κούρασε κι όλας σε ένα σημείο γιατί παρά ήταν μεγάλο. Από γραφικά δεν ξέρω πως και τι, αλλά αν έβαζα βαθμολογίες, τουλάχιστον σε gameplay, διασκέδαση και ιστορία το GOW3 θα έπαιρνε 10 και το Uncharted 2 χαριστικά 9.

Noμίζω παίζει ρόλο και η συνήθεια...

Αν πχ βγει το Uncharted 3 και παράλληλα ένα νέο IP με superduper γραφικά/gameplay, και πάλι θα προτιμούσες το Un3...

PDS
21-03-2010, 12:27
Ρε παιδιά, δεν ξέρω...αυτό με το uncharted 2...κι εγώ το ευχαριστήθηκα...αλλά δεν τρελάθηκα τόσο, ούτε τπτ τόσο επικό είδα...μπορώ να πω ότι με κούρασε κι όλας σε ένα σημείο γιατί παρά ήταν μεγάλο. Από γραφικά δεν ξέρω πως και τι, αλλά αν έβαζα βαθμολογίες, τουλάχιστον σε gameplay, διασκέδαση και ιστορία το GOW3 θα έπαιρνε 10 και το Uncharted 2 χαριστικά 9.

Εδω διαφωνω.Σε ολα ηταν καλυτερο το uncharted2 για μενα(ισως δεν ειχε βεβαια τις 2-3 απειρα εντυπωσιακες σε γραφικα στιγμες).Xωρις αυτο να σημαινει οτι το GoW3 δεν ηταν σουπερ.Αλλα εχθρος του καλου,το καλυτερο για αυτην την περιπτωση.<33

Γι αυτο και δεν θα δουμε σε καμια περιπτωση το GoW3 να σαρωνει σε βραβεια,σε κριτικες απο reviewers και gamers,οπως εκανε το U2.

nikon
21-03-2010, 13:00
Παιχνιδάρες και τα 2 απλά το GOW είναι πιο huge σε εχθρούς,μάχες και περιβάλλον και το κάνει πιο εντυπωσιακό......και όπως είπε και ο αντιπαθής βαζελομόντ (λέει που και που κάτι σωστό) εχθρός του καλού το καλύτερο και ας ελπίσουμε το U3 να είναι το ίδιο και ή και περισσότερο εντυπωσιακό από το GOW.

Ezio
21-03-2010, 13:11
Το κάθε παιχνίδι έχει τα δικά του καλά. Δεν το έχω δει το god of war ακόμα, θα το δω αύριο ή μεθαύριο και τότε θα έχω καλύτερη άποψη για τις επικέσ στιγμές που λέτε. Στο uncharted λειπουν κάποιες επικές στιγμές, όμως δεν είναι hack 'n slash. Όλα τα hack 'n slash έπρεπε να είχαν επικές στιγμές, όμως δεν έχω δει σε κανένα μέχρι τωρα. Στο god of war υπάρχουν λάθη που πρέπει να διορθωθούν, όπως η δυσκολία. Δεν έπρεπε να βρουν κάποιο χαρακτηριστικό του Kratos, όπως μια φράση? Ο Ezio δεν είναι φοβερός όταν έλεγε requiescat in pace όταν σκότωνε κάποιον? Δεν ήταν επικό αυτό? Στο god of war βλέπω μόνο κάποιον να σκοτώνει συνέχεια. Η Santa Monica έπρεπε να βρει καλύτερο σεναριογράφο. Και τα cutscenes πρέπει να βελτιωθούν. Είναι λίγο 'κάπως'.

enstikto
21-03-2010, 13:22
"In the end there will be only chaos"
"Vengeance will be mine"

Valkyre
21-03-2010, 13:49
Ρε παιδιά, δεν ξέρω...αυτό με το uncharted 2...κι εγώ το ευχαριστήθηκα...αλλά δεν τρελάθηκα τόσο, ούτε τπτ τόσο επικό είδα...μπορώ να πω ότι με κούρασε κι όλας σε ένα σημείο γιατί παρά ήταν μεγάλο. Από γραφικά δεν ξέρω πως και τι, αλλά αν έβαζα βαθμολογίες, τουλάχιστον σε gameplay, διασκέδαση και ιστορία το GOW3 θα έπαιρνε 10 και το Uncharted 2 χαριστικά 9.

Προσωπικα παντα ετσι οπως αλλωστε ολοι μας λεμε , το Uncharted 2 με εντυπωσιασε πολυ περισσοτερο και σε γραφικα (αν εξαιρεσουμε 2-3 σημεια στο Gow που οντως θεωρεις οτι παιζεις PS4) αλλα κυριως σερυθμο, χαρακτηρες ιστορια... βασικα τα παντα.Επισης, λολ πες μου οτι σου φανηκε μεγαλο το Uncharted 2 κλαι αυτο ειναι κακο! :D

Το uncharted 2 ηταν σουπερ απο την αρχη μχρι το τελος, τα set pieces που σου εβαζε το παιχνιδι συνεχως ηταν εξαιρετικα και το ενα καλυτερο απο το αλλο.Ο ρυθμος του με λιγα λογια μου φανηκε ο καλυτερος ever σε παιχνιδι.

Το Gow III απο την αλλη εχει καποια απιστευτα επικα set pieces αλλα ενδιαμεσα σε αυτα εχει και καποια αρκετα "χλιαρα" και αδιαφορα θα ελεγα.Αυτοι οι διαδρομοι μεσα στους ναους ειναι πραγματικα εκτος απο αδιαφοροι οσον αφορα τα γραφικα σε σχεση με το υπολοιπο πακετο ετσι, ταυτοχρονα και λιγο μνιεεε οσον αφορα το pacing και τον ρυθμο.Θεωρω πως τα level θα μπορουσαν να ειναι λιγο πιο ευφανταστα στο GOWIII και λεγοντας αυτο... Θου Κυριε τω στοματι μου, μα...συμφωνω με το gametrailers στο συγκεκριμενο παιχνιδι που του εδωσε στο design χαμηλο βαθμο!! Ναι κυριοι συνεβει και αυτο!

Και αυτο γιατι εχει καποια level που θυμιζουν PS4 , αλλα εχει και καποια level που θυμιζουν PS2!Προσωπικα με το Uncharted 2 ειχα χαζεψει απο την αρχη μεχρι το τελος.Στο GOWIII το επαθα μεν αρκετες φορες μεσα στο παιχνιδι, αλλα καποιες αλλες φασεις ελεγα απο μεσα μου "μνιε" οπως ειπα.

Α και για να πω κατι για το παιχνιδι αυτο καθεαυτο, το αγαπημενο μου boss fight στο GOWIII ηταν ο Ηρακλης!Εξαιρετικη μουσικη, εξαιρετικη χορογραφια και εξαιρετικη εκτελεση με τα QTEs!Καθε φορα που παιζω το εν λογω Boss εχω ενα σατανικο χαμογελο στα χειλη μου!Ισως επειδη του κανω την μουρη κρεας στο τελος lololol :P


Εδω διαφωνω.Σε ολα ηταν καλυτερο το uncharted2 για μενα(ισως δεν ειχε βεβαια τις 2-3 απειρα εντυπωσιακες σε γραφικα στιγμες).Xωρις αυτο να σημαινει οτι το GoW3 δεν ηταν σουπερ.Αλλα εχθρος του καλου,το καλυτερο για αυτην την περιπτωση.<33

Γι αυτο και δεν θα δουμε σε καμια περιπτωση το GoW3 να σαρωνει σε βραβεια,σε κριτικες απο reviewers και gamers,οπως εκανε το U2.

Συμφωνω απολυτα Βαγγελη.Μακαρι να εχουμε τοσο τρομερες παιχνιδαρες ωστε να τσακωνομαστε μεταξυ μας ποιο ειναι το καλυτερο exclusive! :D To PS3 βγαζει το ενα διαμαντι καπακι στο αλλο! :D

PDS
21-03-2010, 13:53
Nαι,πολυ καλη η μαχη με τον Ηρακλη.Και ειδικα η μουσικη ηταν φοβερη.

gdskate
21-03-2010, 13:57
Γιατί η όλη φάση με τον Κρόνο;;;;;;
Άλλο επίπεδο !!!!!!!!!

Valkyre
21-03-2010, 14:02
Επισης κατι αλλο ρε παιδια, θεωρω οτι το upgrade system του GOWIII ειναι απαρχαιωμενο πλεον.Ναι ξερω δεν ειναι RPG, action game ειναι, αλλα τωρα να αναβαθμιζεις καποια οπλα σε 5 σταδια και απλα να κερδιζεις 1 κινηση, δεν ξερω μου ακουγεται πολυ lame για το υφος και το μεγεθος του GOW (παντα λαμβανοντας υποψην αυτη τη γενια).

Πιστευω χρειαζοταν περισσοτερη δουλεια και ποικιλια το εν λογω θεμα.Το Devil May Cry ειναι καλο παραδειγμα σε αυτην την περιπτωση (και μονο).

Επισης θα ξαναπω αυτο που ειπα.Τα παπουτσια απο τον Ερμη , οταν τα πηρα φανταστηκα οτι μπορουν να δημιουργησουν επικα σκηνικα στην μαχη.Και τελικα ξενερωσα απιστευτα οταν ειδα οτι ειναι... well... αχρηστα εκτος απο το ωραιο evade...

Πιστευα οτι θα μπορεις να κανεις wall run επιθεσεις και οτι δεν θα χρειαζεται απλα να τα χρησιμοποιεις για platforming μοναχα σε συγκεκριμενα 3-4 σημεια.Και αυτο δειχνει προβλημα στο Design... γιατι δηλαδη μπορω να ανεβω αυτον τον τοιχο και οχι τους υπολοιπους 38673429209 που βλεπω γυρω μου?Lame....ή δινεις μια ικανοτητα στο φουλ στον παιχτη ή δεν την δινεις καθολου!

Αλλα ενταξει αυτα ειναι μικροπροβληματα σε σχεση με την ευχαριστηση που παιρνεις απο το παιχνιδι, ιδιως στο Titan που ειναι απαιχτο! :D

nikon
21-03-2010, 16:22
Στα μείον να βάλουμε και το πέρασμα για 2η φορά από αρκετά σημεία ή μόνο εμένα χάλασε;;;;;.....παρόλο που έκανες άλλα πράγματα ήταν σαν να ξανάπαιζες το παιχνίδι.:(

Ezio
21-03-2010, 16:26
"In the end there will be only chaos"
"Vengeance will be mine"
Αυτά τα έβαλαν για τα trailer. Μπούρδες.

dimitrisasp
21-03-2010, 17:04
Στα μείον να βάλουμε και το πέρασμα για 2η φορά από αρκετά σημεία ή μόνο εμένα χάλασε;;;;;.....παρόλο που έκανες άλλα πράγματα ήταν σαν να ξανάπαιζες το παιχνίδι.:(

Εμενα δεν με χαλασε αυτο.. Το ψιλοπεριμενα κιολας γιατι ετσι ηταν και
στα αλλα.. Οικονομια μαλλον ...

gdskate
21-03-2010, 17:28
Εμενα δεν με χαλασε αυτο.. Το ψιλοπεριμενα κιολας γιατι ετσι ηταν και
στα αλλα.. Οικονομια μαλλον ...

Ούτε εμένα με χαλάει αλλά δεν νομίζω να το έκαναν από λόγους οικονομίας...
Απλά εξυπηρετεί την ιστορία!

chronohill
21-03-2010, 17:39
oxi ηταν ισως το μοναδικο backtracking που δεν με πειραξε.Οταν το δενουν με το σεναριο μαρεσει...

TopGunZ
21-03-2010, 17:41
/offtopic mode on
Πέρα από τον φοβερό Νέηθαν όλα τα άλλα ήταν λίγα...οπλάκια πίου πίου, μηδέν δυνατότητα εξέλιξης (όσο απαρχαιωμένο και να θεωρηθεί του GOW), μηδέν παζλ, ανθρωπάκια, ζουγκλίτσες. Γούστα είναι αυτά. Μπορώ να σκεφτώ ίσα με 10 παιχνίδια την τελευταία χρονιά που ευχαριστήθηκα περισσότερο από το uncharted 2. Για γραφικά δε με πολυνοιάζει, άλλωστε όσο καλά και να είναι, ζούγκλες και μισθοφόροι είναι. Το πρώτο ναι ήταν φοβερό, το δεύτερο δεν προσθεσε και τπτ.

Και ναι μου φάνηκε τεράστιο, δεν μπορώ παιχνίδια που στο δύσκολο σου παίρνει πάνω από 15 ώρες, είναι σα να μου λες να πάς να δεις ταινία 4 ώρες! Κάααααποτε που ήμουνα φοιτητής ναι, τώρα με το ζόρι κάθομαι να παίξω το FF13...

Shadowman
21-03-2010, 19:28
Paidia den exw paiksei to Gow III alla exw paiksei to Uncharted 2 kai pistevw oti einai to kalutero paixnidii pou exei vgei se opiadhpote konsola kata thn tapinh mou gnwmh..

spyros arianara
21-03-2010, 21:46
σιγα σιγα που συνηθιζω το titan mode μενω αφωνος απο το gameplay του παιχνιδιου.το καλυτερο παιχνιδι δρασης με διαφορα,αλλα η αληθεια ειναι οτι σε μερικα πραγματα φαινετε οτι αναγκασαν τη σαντα μονικα να το βγαλει χωρις να το καθυστερηση π.χ στα οπλα που τα 3 απο τα 4 ειναι σχεδον ιδια οπως και σε μερικα σημεια(ελαχιστα) μοιαζει καπως με το gow 2 το remake ενω σε αλλα φτανει και ισως να ξεπερναει το uncharted 2 σε γραφικα.

TopGunZ
22-03-2010, 10:07
σιγα σιγα που συνηθιζω το titan mode μενω αφωνος απο το gameplay του παιχνιδιου.το καλυτερο παιχνιδι δρασης με διαφορα,αλλα η αληθεια ειναι οτι σε μερικα πραγματα φαινετε οτι αναγκασαν τη σαντα μονικα να το βγαλει χωρις να το καθυστερηση π.χ στα οπλα που τα 3 απο τα 4 ειναι σχεδον ιδια οπως και σε μερικα σημεια(ελαχιστα) μοιαζει καπως με το gow 2 το remake ενω σε αλλα φτανει και ισως να ξεπερναει το uncharted 2 σε γραφικα.


Και τα 4 όπλα είναι στο ίδιο στυλ, ακόμα και τα cestus έχουν αλυσίδες και κινήσεις στυλ grapple και εμένα αυτό ήταν που μου άρεσε, κρατάνε δλδ έναν χαρακτηρα στα όπλα, σκέψου τώρα ας πούμε τον Cloud να κραδαίνει ένα δρεπάνι ή την Lightning να φοράει σιδηρογροθιές...

aladdin7
22-03-2010, 10:27
Μετα απο "επιδειξη" του παιχνιδιου απο τον enstikto, πειστηκα και εγω να το αγορασω αμεσα!!!! Λιγα λεπτα gameplay και απλα καταλαβαινεις οτι προκειται γι αυτο που λεμε ΟΥΑΟΥ!!!!

enstikto
22-03-2010, 10:32
Μετα απο &quot;επιδειξη&quot; του παιχνιδιου απο τον enstikto, πειστηκα και εγω να το αγορασω αμεσα!!!! Λιγα λεπτα gameplay και απλα καταλαβαινεις οτι προκειται γι αυτο που λεμε ΟΥΑΟΥ!!!!

Ξέχασα να σου πω Al ότι τα παίρνω απο την Sony για το promotion :P

Εννοείτε ότι αξίζει το game για αγορά. Το καλό που σου θέλω όμως παίξε το 2 πρώτα γιατί είναι κρίμα να χάσεις το στόρυ....

aladdin7
22-03-2010, 10:34
Με χωνεις πολυ ασχημα!!!!:lol:

Μετα το metal gear, θες να τελειωσω και το GOW2.

enstikto
22-03-2010, 11:00
Με χωνεις πολυ ασχημα!!!!:lol:

Μετα το metal gear, θες να τελειωσω και το GOW2.

Εννοείτε! Είναι δυνατόν να μην έχεις παίξει ΤΙΣ παιχνιδάρες;
Άντε ακόμα εδώ είσαι; Γρήγορα στο παιχνίδι και αργότερα θα σε εξετάσω :P
Για να μην είμαι τελείως offtopic: Kratos Rulez!!! :p

enstikto
22-03-2010, 12:31
Παιδιά μόλις μίλησα με πλαίσιο. Όσοι δικαιούνται μπολουζάκι Kratos (pre-order την pandora) λογικά θα παραλάβουν αύριο. Εμένα έχει ήδη δρομολογηθεί για αύριο η παράδοση (δωρεάν φυσικά).

WolfRathmA
22-03-2010, 13:18
Εμενα παντως δε μου ειχαν πει τιποτα απο το πλαισιο για το μπλουζακι. Ασε που το ειχα ξεχασει κιολας. LoL...

stein3x
22-03-2010, 16:42
Μου ήρθε σήμερα το παιχνιδάκι (έκανε 4-5 μέρες) και έπαιξα λίγο την εισαγωγή μέχρι εκέι που έπεσε τελικά ο Kratos down-town .Καλά δεν παίζετε το παιχνιδάκι!Ήτανε στιγμές που έλεγα "What the F*ck??"Αν το ξεκινήσω στο titan θα τα βρω σκούρα λέτε?(τώρα normal είναι και μου φαίνετε έυκολο)

enstikto
22-03-2010, 17:00
Μόνο στα boss θα έχεις πρόβλημα γενικά, αλλά γερό πρόβλημα.... Δεν συγχωρούνται πολλά λάθη στο Titan.... Εγώ σου προτίνω να το ξεκινήσεις Titan και ούτως ή άλλος αν δεν την παλέυεις αλλάζεις τη δυσκολία όταν σε ρωτήσει το παιχνίδι....

haramanai
22-03-2010, 17:37
Το παιχνίδι μοιάζει λες και το έχουν φτιάξει για να παίζετε στο Τιταν και απλά βάλανε και τα ποιο εύκολα για να μην τους κράξουν για τη δυσκολία.

dimitrisasp
22-03-2010, 18:29
Oλα τα ελαττωματα του παιχνιδιου φαινονται στο Chaos Mode..

Valkyre
22-03-2010, 18:31
^^Δηλαδη? τι εννοεις?

james9
22-03-2010, 19:34
εγω το τελειωσα σημερα και δεν εχω πολλα να πω. παιχνιιδι που σημαδευει την τρεχουσα γενια, εκπληκτικη ατμοσφαιρα, πρωτογνωρη αισθηση κλιμακας και μεσα σε ολα η ελληνικη μυθολογια με τους ηρωες της που παντα με γοητευε.

Παιχνιδαρα!!!

dimitrisasp
22-03-2010, 20:50
^^Δηλαδη? τι εννοεις?

H καμερα για παραδειγμα..Επειδη οι μαχες κρατανε περισσοτερο μενεις
στα ιδια πλανα για ωρες και οταν πολεμας καποιον που δεν βλεπεις και χανεις
ξανα και ξανα αρχιζεις και τρελενεσαι.. Στη μαχη πχ με τους δυο κερβερους
στον Αδη αν κατσεις ψηλα οι αλλοι δυο θα κατσουν χαμηλα και αν δεν πας
κοντα δεν θα φυγουν απο κει..

Το συστημα με το οποιο αναβαθμιζεις τα οπλα ειναι τραγικο στο chaos mode..
Εχω φτασει στα caverns και εχω κανει με το ζορι δυο αναβαθμισεις και δεν
φτανουν καθολου γιατι ολοι ειναι πολυ πιο δυνατοι.. Γενικα σε κανει να νιωθεις
πολυ αδυναμος.

Ενταξει το εχουν ξεφτιλισει με τα orbs. Εχει ελαχιστα να παρεις στην αρχη
τουλαχιστον. Αργοτερα λογικα θα γινουν περισσοτερα..

Ειναι τελειως δυσαναλογη η προσπαθεια που πρεπει να καταβαλεις να νικησεις
μια μαχη σε σχεση με το ποσο ευκολο χανεις την ενεργεια σου. Μπορει να
σου παρει 15 λεπτα να νικησεις τον Αδη αλλα αυτος μπορει ανετα να σε φαει
με 2-3 επιθεσεις..

Μου εχουν ερθει διαφορα κατα καιρους.. Αν θυνηθω κατι θα γραψω..

Καλα Chaos mode ηθελες θα μου πειτε τωρα αλλα και παλι το εχουν φτιαξει
λες και δεν θελουν να το βγαλεις..

haramanai
23-03-2010, 08:56
με το που πρωτοβγενεις απο το ποταμο του αδη υπαρχει μια πυλη που λεει πως μονο θεοι μπορουν να περασουν.
Ας μας κανει τη χαρη καποιος που εχει το skin του Απολλονα να μας πει αν περναει.

Fussa
23-03-2010, 09:27
^^ Δεν νομίζω φίλε,η πύλη λέει "only those who possess the true SOUL of a god can pass". Το skin του Απόλλονα είναι μια απλη ενδυμασία ;) Αλλά και παλι,δεν ξέρω,μια υπόθεση έκανα,ίσως και να γίνεται,αλλά θα ήταν μεγάλη μαμακία γιατι χάνεις το 1/6 του παιχνιδίου έτσι.

Valkyre
23-03-2010, 09:37
Oχι δεν εχει σχεση καμμια ενδυμασια κανονικοτατα περνας απλα την καταλληλη στιγμη.

@Dimitrisap

Ναι το φανταζομαι αυτο Δημητρη, το τονισα και πιο πανω.Η καμερα εχει τραγικα προβληματα σε καποιες φασεις.Αλλες φορες θες να χρησιμοποιησεις το τοξο ή να προετοιμαστεις για επιθεση και δεν βλεπεις πουθενα τους εχθρους μιας και ειναι στο "κατω μερος" της οθονης και εσυ περιμενεις να μπουν στο πλανο για να καταλαβεις τι γινεται.Ασε που δεν βλεπεις και τι κινηση πανε να κανουν με αποτελεσμα να τρως ξυλο με πολυ φτηνο τροπο.

Γενικα το συστημα χρειαζεται επιγοντως μια αλλαγη σε αυτον τον τομεα.Μερικες φορες λειτουργει αψογα, αλλα αρκετες φορες απλα δεν βλεπεις τι συμβαινει και τι κανεις οχι μονο εσυ αλλα και οι εχθροι.

isildur83
23-03-2010, 10:32
Μολις τωρα μου τηλεφωνησαν απο Πλαισιο και μου ειπαν οτι μεχρι τις 13:00 θα παραλαβω το μπλουζακι,λογικα θα το στειλουν και στους υπολοιπους απο εσας που εχετε παρει την Ultimate Trilogy Edition.

enstikto
23-03-2010, 10:38
Εμένα μόλις ήρθε...

tonybsg
23-03-2010, 11:06
Και γω μόλις επέστρεψα και ήταν εδώ. Καλά απίστευτοι στο Πλαίσιο, την Ultimate Edition την έφεραν χύμα και το t-shirt μέσα σε ένα τεράστιο χάρτινο κουτί, μην μας πάθει και τίποτα κιόλας :D

Ξηγήθηκαν πάντως, δεν μπορώ να πω :)

isildur83
23-03-2010, 11:14
Δεν πιστευω να μου χρεωσουν μεταφορικα για το μπλουζακι...???

enstikto
23-03-2010, 11:26
Όχι φυσικά...

isildur83
23-03-2010, 11:43
Ρε παιδια με αυτο ''Unearthing the Legend Franchise Documentary'' τι γινεται τελικα,ξερει κανεις τιποτα?
Πουθενα δεν μπορω να βρω συγκεκριμενες πληροφοριες για το τι γινεται με αυτο το θεμα!
Ουτε στο youtube υπαρχουν videos (εκτος απο το trailer) αλλα και κανενας 'θειος' δεν το εχει φερει ακομα!
Πριν λιγες μερες ειχα διαβασει μια επισημη ανακοινωση απο την Sony οπου ελεγε να στειλουμε το 'voucher code' απο την Ultimate Edition μας και θα στειλουν καινουργιο κωδικο που θα περιλαμβανει το documentary αλλα αυτο ισχυει μονο για οσους ειναι απο Αυστραλια τελικα!
WTF???

dreaming123
23-03-2010, 13:00
Μου ήρθαν σήμερα τα 2 god of war...Kαι απο videogamesplus και απο blahdvd αλλα το αμερικάνικο έχει διαφορετικό εξώφυλλο...Αλλάζει τπτ άλλο γνωρίζει κανείς?Δλδ άλλη φωτο του blu ray η άλλα βιβλιαράκια?Ρωτάω γιατι ένα είναι του φίλου μου και το άλλο δικό μου και δεν θέλω να το ανοίξω...

plakas
23-03-2010, 13:02
τρομερο^^^^^^

Valkyre
23-03-2010, 13:23
^^ τι ειναι τρομερο ρε κακασχημε? Ο_Ο :D

fotaras
23-03-2010, 15:07
Μου ήρθαν σήμερα τα 2 god of war...Kαι απο videogamesplus και απο blahdvd αλλα το αμερικάνικο έχει διαφορετικό εξώφυλλο...Αλλάζει τπτ άλλο γνωρίζει κανείς?Δλδ άλλη φωτο του blu ray η άλλα βιβλιαράκια?Ρωτάω γιατι ένα είναι του φίλου μου και το άλλο δικό μου και δεν θέλω να το ανοίξω...
ειναι διαφορετικα τα εξωφυλλα των κουτιων το cover στο δισκακι καθως και τα βιβλιαρακια εχουν διαφορετικες γλωσσες.το Ελληνικο εχει κ Ελληνικα μεσα + καποιες αλλες απο τους γειτονες.το αμερικανικο εχει αγγλικα κ αν θυμαμαι καλα εχει κ μερικες αλλες.

οσον αφορα τα παιχνιδια δεν εχουν καποιες διαφορες εκτος απο 2 λεπτομερειες στο πρωτο παιχνιδι οι οποιες ειναι τελειως ασημαντες ομως,πραγματικα δεν μπορω να σου πω λεπτομερειες γιατι εχουν λιγα spoilers,αν θες ομως σου λεω..ειναι ομως τελειως η λεπτομερεια της λεπτομερειας..

Razgriz
23-03-2010, 15:09
Για σας παιδιά,πρωτάρης στο forum και έχω μια απορία για το GOW όπου ελπίζω να μπορεί να βοηθήσει κάποιος. Αγόρασα το Ultimate Trilogy Edition και χρησιμοποίησα τον voucher code κανονικά αλλά πουθενά τα Skins και η Arena(Για το Gow 3 πάντα). Μπορεί να είναι λίγο ανόητη η ερώτηση μου αλλά μπορεί να μου πει κάποιος αν πρέπει να τελειώσω το παιχνίδι πρώτα για να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ή κατι έχει γίνει λάθος ?

enstikto
23-03-2010, 15:20
ειναι διαφορετικα τα εξωφυλλα των κουτιων το cover στο δισκακι καθως και τα βιβλιαρακια εχουν διαφορετικες γλωσσες.το Ελληνικο εχει κ Ελληνικα μεσα + καποιες αλλες απο τους γειτονες.το αμερικανικο εχει αγγλικα κ αν θυμαμαι καλα εχει κ μερικες αλλες.

οσον αφορα τα παιχνιδια δεν εχουν καποιες διαφορες εκτος απο 2 λεπτομερειες στο πρωτο παιχνιδι οι οποιες ειναι τελειως ασημαντες ομως,πραγματικα δεν μπορω να σου πω λεπτομερειες γιατι εχουν λιγα spoilers,αν θες ομως σου λεω..ειναι ομως τελειως η λεπτομερεια της λεπτομερειας..

Τα έχω παίξει όλα τα παιχνίδια οπότε αν θες μου λες εμένα την διαφορά ήτε με pm ήτε σε spoiler εδώ; Thanks!


Για σας παιδιά,πρωτάρης στο forum και έχω μια απορία για το GOW όπου ελπίζω να μπορεί να βοηθήσει κάποιος. Αγόρασα το Ultimate Trilogy Edition και χρησιμοποίησα τον voucher code κανονικά αλλά πουθενά τα Skins και η Arena(Για το Gow 3 πάντα). Μπορεί να είναι λίγο ανόητη η ερώτηση μου αλλά μπορεί να μου πει κάποιος αν πρέπει να τελειώσω το παιχνίδι πρώτα για να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ή κατι έχει γίνει λάθος ?

Μην ανησυχείς. Θα εμφανιστούν στο section treasures αφού τερματίσεις το παιχνίδι...

Razgriz
23-03-2010, 18:37
Αχα, ευχαριστώ πάρα πολύ :D

dreaming123
23-03-2010, 18:38
Φώτη σε ευχαριστώ...
Τελικά πήρε ο φίλος μου την αμερικάνικη....
Η αμερικάνικη είχε καλύτερο βιβλιαράκι αλλα ποιο <χάλια> logo στο blu ray...

INDIGO
24-03-2010, 18:00
το τέλειωσα σήμερα...μ@μ@το παιχνίδι για μένα μαζί με το uncharted 2...

haris_g7
24-03-2010, 18:08
spoilerrrr

chronohill
24-03-2010, 18:17
το τέλειωσα σήμερα...μ@μ@το παιχνίδι για μένα μαζί με το uncharted 2...το περίμενα ότι θα σκοτωθεί και ο kratos τί να πώ συγκινήθηκα :p όχι ρεεε...
Βαλε spoile ρε συ.Προσεχε λιγο.αν δεν ξερεις πως to mnm οπως εγω εκανα στο post σου

oneirovaths
24-03-2010, 21:50
το game ειναι SUPERRRRRRRRRRRRRRRRRRR μολις το τελιωσα!!!!!!!!

a40ntistos
25-03-2010, 15:45
Καλησπέρα ...
πήρα και εγώ την παιχνιδάρα και είπα πριν ας κάνω μια προσπάθεια να το ξεκινήσω στο titan .. αλλά νομίζω πως δεν έχω καμιά τύχη.. είμαι εδω και μια ώρα στον leviathan και ενώ τα καταφέρνω καλά στα τρία πρώτα phases στο τέταρτο έρχεται η καταστροφή..
Έχετε καμία ιδέα η άμα ήδη τόσο νωρίς κόλλησα καλύτερα να το αφήσω ;;;
Ευχαριστώ :)

WolfRathmA
25-03-2010, 15:51
Καλησπέρα ...
πήρα και εγώ την παιχνιδάρα και είπα πριν ας κάνω μια προσπάθεια να το ξεκινήσω στο titan .. αλλά νομίζω πως δεν έχω καμιά τύχη.. είμαι εδω και μια ώρα στον leviathan και ενώ τα καταφέρνω καλά στα τρία πρώτα phases στο τέταρτο έρχεται η καταστροφή..
Έχετε καμία ιδέα η άμα ήδη τόσο νωρίς κόλλησα καλύτερα να το αφήσω ;;;
Ευχαριστώ :)

Μην ανυσηχεις. Αν σε "δει" το παιχνιδι οτι δε τα καταφερνεις και οτι εισαι αμπαλος σε "ρωταει" μετα αν θες να κατεβασεις το βαθμο δυσκολιας :P

oneirovaths
25-03-2010, 15:54
to arxisa sto hard(titan) kai eimoun etimos na SPASWWWWWW to sixasis!!!!!eidika sthn arxh mou ebgale to ladi,twra eimai sto hades!!!

a40ntistos
25-03-2010, 15:55
Με έχει ρωτήσει 2-3 φορές μην νομίζεις :p

WolfRathmA
25-03-2010, 15:56
E τα θελει και εσενα ο π()π()ς σου :P

atomsk
25-03-2010, 22:51
ωραίο παιχνίδι, δεν θα σχολιάσω τα θετικά γιατί είναι γνωστά ..απλά θα πώ κάποια πράγματα που με χάλασαν.


Όσων αφορά τις περιοχές, τα 2 πρώτα gow μου φαίνεται πως είχαν περισσότερη ποικιλία και σου έδιναν την αίσθηση ότι ταξίδευες σε όλη την Ελλάδα και ίσως αυτό να τα έκανε να φαίνοντε πιο μεγάλα σε διάρκεια.

Επίσης βρήκα τελείως ῾῾φθηνό῾῾ τον λαβύρυνθο με τους κύβους ενώ με χάλασε η μάχη στο τέλος με τον Δια αν και το σκηνικό με την Γαία την έσωσε κάπως. Σαν κλιμάκωση οι "κακοί" αλλά και οι περιοχές ήταν λίγο κουκουρούκου. Περίμενα την μάχη με τον Άδη προς το τέλος και όχι να μου έχουν προτελευταίο boss ένα ξεκάρφωτο σκορπιό.

Βασικά νομίζω πως αν κάνανε remake τα 2 προηγούμενα σε ένα τίτλο με την μηχανή γραφικών του 3 θα μιλούσαμε για 10αρακι δαγκωτό ..βέβαια θα μου πείτε τότε δεν θα είχαμε το 3. Πάντως καλά κάνανε και το λίξανε εδώ μιας και φάνηκε πως το είχαν κουράσει το θέμα με τους Ολύμπιους. Βέβαια αφήνουν ανοιχτό ενδεχόμενο μετά τους τίτλους τέλους αφού ο Kratos απ´ότι φαίνεται δε ψοφάει (με τίποτα). Επίσης χαλάστηκα απίστευτα που πρόδωσε και την Γαία ο Kratos...τι στο καλό ..:sparta:
Άντε να πω και τίποτα καλό για να μην σας ξενερώσω τελείως ..

Η μάχες που θα μείνουν για πολύ καιρό στις τοπ για εμένα

με τον Κρόνο
Leviathan και Ποσειδώνας

τα γραφικά, η μουσική, το gameplay, τα animations όλα τέλεια ! Λίγο στον σχεδιασμό-στήσιμο μου τα χάλασαν αλλά ok, εννοείται all time classic και must have/play.

a40ntistos
25-03-2010, 23:01
ουφ! κάψιμο πολύ τελικά το titan... το μόνο σίγουρο είναι οτι θα βλέπω τον leviathan στον ύπνο μου σήμερα... Πόση ώρα σας πήρε για titan για να τελειώσει ;;

dimitrisasp
25-03-2010, 23:51
Το Titan κανα 12ωρο + ανετα.. Παντως δεν ειναι οσο δυσκολο περιμενα. Τραγικα δυσκολο
ειναι το chaos.. Το πιο σπαστικο ειναι οτι τα σεντουκια δεν σου γεμιζουν την ενεργεια και
την υγεια και μενεις συνεχεια ξεκρεμαστος.

Slay
26-03-2010, 01:22
Nα πω οτι ειδα και δυο επιρροες απο ταινιες αυτες ειναι φυσικα ο λαβυρινθος που θυμιζει πολυ το Cube, και η σκηνη που σκοτωνει τον ηρακλη, που μου θυμισε παρα πολυ την σκηνη που σκοτωνει ο πρωταγωνιστης εναν τυπο σε ενα gay bar με εναν πυροσβεστηρα που του λιωνει το κεφαλι, στο Irreversible

dimitrisasp
26-03-2010, 02:36
Eμενα παλι το Clash of the Titans μου το θυμιζει πολυ το παιχνιδι.. Ειδικα αν δειτε τις
μεδουσες ειναι ιδιες..

hakoo
26-03-2010, 07:07
Aσχολουμαι απο χθες κι εγω. Πρωτες εντυπωσεις:
- H καλυτερη παρουσιαση σε παιχνιδι του ps3 μεχρι στιγμης. Δεν μιλαω για επιμερους τεχνικα στοιχεια (ειναι και το αξεπεραστο U2 στη μεση) αλλα για συνολικη παρουσιαση.
- Βελτιωμενο framerate απο το demo (αυτο που φαινεται απο την αναλυση στα video αποτυπωνεται και ρεαλιστικα μεσα στο παιχνιδι), πιο polished γενικοτερα με τη χρηση καποιων φιλτρων και motion blur. Δειχνει πολυ πιο κινηματογραφικο απο το demo.
- Αψογη καλλιτεχνικη δουλεια και μουσικη.
- Νομιζα οτι θα το ξεπερνουσα οταν επιανα την final εκδοση στα χερια μου αλλα δυστυχως μεχρι στιγμης με απασχολει ακομα. Μιλαω για την καμερα - δεν μπορω να την συνηθισω τη μη δυναμικη καμερα με τιποτα, μας εχει γινει απιστευτη πλυση εγκεφαλου σε αυτη τη γενια :P
Seriously, θεωρω οτι επρεπε να το ψαξουν λιγο περισσοτερο με την καμερα, πιστευω οτι μια semi fixed (fixed σε battle mode για να ασχολεισαι με την μαχη και οχι με την καμερα αλα Ninja Gaiden, free εκτος battle mode για να θαυμαζεις περισσοτερο και να αισθανεσαι πιο "μεσα" στο παιχνιδι) θα αναδεικνυε περισσοτερο την ομορφια του παιχνιδιου.
- Για το σεναριο εχω καποιες ενστασεις/αποριες αλλα θα τα πω αλλου οταν το τελειωσω.

Ειμαι μονο 3 hours in οποτε επανερχομαι με τελικες αποψεις.
Kratos FTW :P
Σε αυτο το σημειο να πω οτι ο Kratos υπαρχει και ζει στη Βραζιλια


http://www.youtube.com/watch?v=yus5UmTE7xM&feature=player_embedded#

Valkyre
26-03-2010, 09:33
Nα πω οτι ειδα και δυο επιρροες απο ταινιες αυτες ειναι φυσικα ο λαβυρινθος που θυμιζει πολυ το Cube, και η σκηνη που σκοτωνει τον ηρακλη, που μου θυμισε παρα πολυ την σκηνη που σκοτωνει ο πρωταγωνιστης εναν τυπο σε ενα gay bar με εναν πυροσβεστηρα που του λιωνει το κεφαλι, στο Irreversible

Για το πρωτο και εμενα μου θυμισε αυτην την ταινια με το που βρεθηκα σε εκεινο το σημειο!(καταπληκτικη ταινια btw Η πρωτη γιατι οι αλλες το ξεφτυλησαν)

Η δευτερη ουτε καν μου περασε απο το μυαλο χαχα πως σου ηρθε! :D

Εγω τωρα παιζω στο Titans, με ειχατε τρομαξει υπερβολικα αλλα τελικα το ευχαριστιεμαι πολυ περισσοτερο ετσι!

@ Hakko semi-fixed camera ειναι η πιο σωστη λυση, αλλα αν δεις τα documentaries μολις τελειωσεις το παιχνιδι θα δεις ποσο δυσκολο ειναι να εχεις ταυτοχρονα και rail cameras και free cameras προγραμματισμενες.Οχι οτι δεν γινεται, αλλα προφανως απαιτει περισσοτερη δουλεια.

tonybsg
26-03-2010, 10:03
Τέλος και από μένα, δίκαια χαρακτηρίζεται επικό, αλλά (και χωρίς να έχω παίξει τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς) κάτι του έλειπε για να είναι το απόλυτο δεκάρι.

Ωραία ιστοριούλα, ήδη ανυπομονώ να ξεκινήσω και τα δύο πρώτα. Πράγματι κάποιες φορές φαινόταν απίστευτο και κάποιες άλλες έτσι κι έτσι.

Μόλις μπορέσω θα το ξεκινήσω και στο Titan, να δούμε και κει τι λέει. :)

enstikto
26-03-2010, 10:06
Τέλος και από μένα, δίκαια χαρακτηρίζεται επικό, αλλά (και χωρίς να έχω παίξει τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς) κάτι του έλειπε για να είναι το απόλυτο δεκάρι.

Ωραία ιστοριούλα, ήδη ανυπομονώ να ξεκινήσω και τα δύο πρώτα. Πράγματι κάποιες φορές φαινόταν απίστευτο και κάποιες άλλες έτσι κι έτσι.

Μόλις μπορέσω θα το ξεκινήσω και στο Titan, να δούμε και κει τι λέει. :)

Ρε tony θα σε μαλώσω! Ξεκινάμε ποτέ απο το τέλος; Έχεις φάει ένα κάρο spoilers για τα προηγούμενα τώρα :(

tonybsg
26-03-2010, 10:40
Ναι ρε συ το ξέρω, αλλά δεν μου έκανε καρδιά να ξεκινήσω τα δύο πρώτα και να περιμένω για το 3 :(

Άσε που ακόμη και μεις που δεν είχαμε PS/PS2 ποτέ αλλά μόνο PC, ε, πάνω κάτω ξέραμε πολλά πράγματα για τα GOW και την ιστορία τους, τα είχαμε ψιλοπαίξει σε φίλους κ.λπ.

Δεν χαλιέμαι πάντως ιδιαίτερα :)

Άσε, εντωμεταξύ, χωρίς walkthrough, έχασα ένα trophy για ένα Horn μόνο ρε γμτ, ήθελα να παίζω το Titan απερίσπαστος χωρίς να σκέφτομαι τα υπόλοιπα :(

isildur83
26-03-2010, 10:49
Οποιος ενδιαφερεται να δει το ''Unearthing the Legend Franchise Documentary'' μπορει να κανει μια αναζητηση στους γνωστους 'θείους',υπαρχει εδω και μερικες μερες!

enstikto
26-03-2010, 10:52
Ναι ρε συ το ξέρω, αλλά δεν μου έκανε καρδιά να ξεκινήσω τα δύο πρώτα και να περιμένω για το 3 :(

Άσε που ακόμη και μεις που δεν είχαμε PS/PS2 ποτέ αλλά μόνο PC, ε, πάνω κάτω ξέραμε πολλά πράγματα για τα GOW και την ιστορία τους, τα είχαμε ψιλοπαίξει σε φίλους κ.λπ.

Δεν χαλιέμαι πάντως ιδιαίτερα :)

Άσε, εντωμεταξύ, χωρίς walkthrough, έχασα ένα trophy για ένα Horn μόνο ρε γμτ, ήθελα να παίζω το Titan απερίσπαστος χωρίς να σκέφτομαι τα υπόλοιπα :(

Άσχετο: Να σου πω ότι εγώ πήρα PS2 μετά που πήρα PS3 θα με πιστέψεις; Για 3 λόγους το πήρα: Metal Gear Series, God Of War Series και Devil May Cry Series. Ειδικά τα Metal Gear την αξίζαν την αγορά και με το παραπάνω και ας ήταν μηχάνημα σχεδόν 10 ετών ;)

Κρίμα ρε συ για το κέρατο... :( Και εγώ πάντος τα τελευταία που κατάφερα και μάζεψα ήταν τα κέρατα και στο 1ο playthrough στο τσακ. Ξέρω ένα σημείο που πιθανό να μην το έχεις προσέξει αλλά έχει 3 σεντουκάκια πάνω. Αν έχεις save εκεί κοντά υπάρχει περίπτοση να βρείς κανένα κέρατο. Προφανός το βάζω σε spoiler: Αμέσως μόλις βγείς απο το λαβύρινθο μην πλησιάσεις την Πανδόρα. Πήγενε σε ένα ένα τους κύβους και κείτα με το κεφάλι του Ήλιου για κρυφά σεντούκια. Υπάρχουν συνολικά 3 σεντούκια εκεί πάνω οπότε λογικά αν δεν τα είχες πάρει στο πρώτο run λογικά κάποιο απο αυτά θα περιέχει ένα κερατάκι ;)

Avenger_Seraphim
26-03-2010, 21:09
Το επόμενο God of War θα διαδραματίζεται στην δική μας εποχη...
It's kinda lame... :rant:

Ezio
26-03-2010, 21:30
Αν βάλω save για το titan θα πάρω το τρόπαιο? Αν ναι, έχει βρει κάποιος κανένα save?

gdskate
26-03-2010, 21:32
Αν βάλω save για το titan θα πάρω το τρόπαιο? Αν ναι, έχει βρει κάποιος κανένα save?

Γιατί να το κάνεις αυτό; Χάνεις όλη την γλύκα!:rant:

plakas
26-03-2010, 21:33
^^^^ τι ειπες τωρα :P

Avenger_Seraphim
26-03-2010, 21:43
Αν βάλω save για το titan θα πάρω το τρόπαιο? Αν ναι, έχει βρει κάποιος κανένα save?

Save κάπου θα υπαρχουν... Αλλα αυτό που λες δεν γινετε. Το εχω δοκιμάσει με το Uncharted 1 και απλά τα είχα ολα ξεκλειδωμενα, δεν πηρα κανένα τροπαιο :Ρ.

Οποτε αν δεν το κανεις μονος σου, δεν εχει platinum trophy for ya :p

pictorino
27-03-2010, 01:16
πάει ο ποσειδώνας λύσσαξε ο κράτος, πολύ βία, και ακόμα είμαι στην αρχή!!

υ.γ πώς βάζετε άλλα saves και τα αναγνωρίζει; με ενδιαφέρει γενικότερα η τεχνική για να περάσω τα saves από την παλιά κονσόλα

tonybsg
27-03-2010, 01:45
Άσχετο: Να σου πω ότι εγώ πήρα PS2 μετά που πήρα PS3 θα με πιστέψεις; Για 3 λόγους το πήρα: Metal Gear Series, God Of War Series και Devil May Cry Series. Ειδικά τα Metal Gear την αξίζαν την αγορά και με το παραπάνω και ας ήταν μηχάνημα σχεδόν 10 ετών ;)

Κρίμα ρε συ για το κέρατο... :( Και εγώ πάντος τα τελευταία που κατάφερα και μάζεψα ήταν τα κέρατα και στο 1ο playthrough στο τσακ. Ξέρω ένα σημείο που πιθανό να μην το έχεις προσέξει αλλά έχει 3 σεντουκάκια πάνω. Αν έχεις save εκεί κοντά υπάρχει περίπτοση να βρείς κανένα κέρατο. Προφανός το βάζω σε spoiler: Αμέσως μόλις βγείς απο το λαβύρινθο μην πλησιάσεις την Πανδόρα. Πήγενε σε ένα ένα τους κύβους και κείτα με το κεφάλι του Ήλιου για κρυφά σεντούκια. Υπάρχουν συνολικά 3 σεντούκια εκεί πάνω οπότε λογικά αν δεν τα είχες πάρει στο πρώτο run λογικά κάποιο απο αυτά θα περιέχει ένα κερατάκι ;)

Ναι, για το Metal Gear και μόνο που λέει ο λόγος θα άξιζε... Ακόμη δεν έχω παίξει το 4 που έχω στο PS3.

Για τα σεντούκια, τα είχα βρει και αυτά :(
Την είχα ψιλιαστεί την δουλειά και έκοβα βόλτες εκεί και τα βρήκα. Δυστυχώς έχασα ένα κέρατο, δεν πειράζει, θα έχω το νου μου τώρα στο Titan. To ξεκίνησα, δυσκολούτσικο φυσικά (έχασα ήδη στην αρχή κάποιες φορές), αλλά εντάξει, πιστεύω θα το συνηθίσω σιγά σιγά, αν και δεν ξέρω αν θα το πιάσω στα σοβαρά τώρα και στο Titan.

Τα Challenges με μια πρώτη ματιά με δυσκόλεψαν, 3 νομίζω έβγαλα.

stein3x
27-03-2010, 14:30
Εγώ εύτασα στο τέλος στην μάχη με τον Δία και είναι παλούκι στο titan όχι τόσο βέβαια όσο ήταν ο Άδης.Θα τον είχα νικήσει τον Δια γιατί πλησίαζα στο τέλος και δεν πρόσεξα ότι είχα Full το wrath για να τα χρεισημοποιήσω και έχασα:muhaha:.Θα το ξαναπροσπαθήσω το μεσημεράκι.

Ένα ενδιαφέρον άρθρο

The Making of God of War III (http://www.eurogamer.net/articles/the-making-of-god-of-war-iii)

ilias78
27-03-2010, 17:59
υπαρχει ενα σφαλμα στο game συμφωνα με το οποιο μπορει καποιος να ξεκλειδωσει απο την αρχη ολα τα οπλα και μαλιστα στο full.
4 βηματα χρειαζονται μονο.

(http://www.octapus.net/forum/viewtopic.php?f=127&t=13402#)1. Unlock Combat Arena by beating the story once and then clearing the Challenges of Olympus mode.
2. In the Combat Arena option screen, set Kratos’ Health to “Level 1” and difficulty to “Titan.” Set up the Enemies option with creatures that can kill you quickly and start the battle.
3. In the Combat Arena, die five times in a row and the game will prompt you to switch to Easy mode. Select “No” to exit to the main menu.
4. You should hear two different music tracks playing over each other. Furthermore, the Maxed Out! trophy will be unlocked if you didn’t already have it. From the main menu, select “New Game” and the difficulty of your choice to activate the glitch.



το βρηκα σε αλλο forum (εχω την αδεια του αποστολεα) και δεν το εχω δοκιμασει ακομα.

oneirovaths
27-03-2010, 18:15
eimai ston titan mode eimai full apo mageia ktl,kai paw geia dia!!!!!geia na doume 8a spasw kana sixasis!!!!!!

pictorino
27-03-2010, 21:39
τελείωσα την επική μάχη με τον Άδη. οπτικοακουστική πανδαισία!!!

Lefteris_X
28-03-2010, 11:53
μιας και είναι το thread μας για το GOW3 εδώ θέλω να βάλω ένα απόσπασμα απο ένα άρθρο του eurogamers (σε άλλο thread το πόσταρε συνφορουμίτης, σόρρυ δεν θυμάμαι που κ ποιός) που περιγράφει το τρόπο εργασίας της Santa Monica Studio στην ανάπτυξη του GOW3.

"Perhaps part of the solution comes from the data streaming system running continuously in the background. Once you're in gameplay, God of War III has no pauses for loading whatsoever, and runs with no mandatory hard disk installation, in common with most Sony first-party games. Everything is being streamed from BD to system memory in the background. Perhaps most astonishingly of all, the final God of War executable file that sits on that mammoth Blu-ray is just 5.3MB in size - uncompressed, and including SPU binaries - in a project that swallows up a mammoth 35GB of Blu-ray space (40.2GB for the European version with its support for multiple languages)."




ε, αυτό και μόνο αρκεί για να αντιληφθούμε την ικανότητα των προγραμματιστών. Κατάφεραν ΟΛΟ τον κώδικα του παιχνιδιού (και όταν εννοώ όλο είναι όλο: από τους αλγόριθμους φυσικής όλων των διαφορετικών αντικειμένων η κάθε ομάδα αυτών με διαφορετικές φυσικές ιδιότητες, των ρούχων, των μυών στο σώμα του Kratos - ακόμα και ρυτίδες που γεννώνται κατά κρίση των physics, του animation, της εφαργμογής των δεκάδων γραφικών εφφέ/λειτουγιών, κλπ, κλπ).....σε
όλα κ όλα 5.3ΜΒ!!! Βέβαια αυτό μεταφράζεται σε 5.3x1024= 5427.2KBx1024= 5.557.453 (κατά προσέγγιση) Bytes, δηλαδή 5,5 εκατομμύρια χαρακτήρες γραμμένοι σε κώδικα γραμμένοι απο τα χεράκια αυτών των μάγων / προγραμματιστών.


Αυτό είναι το ένα που ήθελα να πω.
Το άλλό που θέλω επίσης να πω απευθύνεται στον Valkyre / Δημήτρη και σε ένα άλλο thread (σόρρυ δεν θυμάμαι ποιο) που συζητούσαμε περί XMB και πόσης μνήμης καταλαμβάνει στη RAM του PS3. Συγκεκριμένα συζητάγαμε το γεγονός ότι πρόσφατα η Sony μείωσε ακόμα περισσότερο το "footprint" / "ίχνος" (όπως βαπτίζεται το μέγεθος της RAM που δεσμεύει η XMB) και έλεγα το πόσο σημαντικό είναι αυτό για τους προγραμματιστές. Η RAM που απο-δεσμευόταν φαινομενικά ως νούμερο ακούγεται λίγη, της τάξεως των λίγων δεκάδων ΜΒ (20-30ΜΒ νομίζω). Mόνο που για κώδικα παιχνιδιού (και μάλιστα σε μαέστρους όπως του GOW3, Killzone 2, Uncharted 2, Ratchet / Resistance, Kojima), τα έξτρα 20MB είναι ένα απίστευτο νούμερο! Εδώ οι άνθρωποι της Santa Monica Studio έφτιαξαν το μεγαλούργημα κώδικα (σε σύνολο) μέσα σε μόλις 5.3ΜΒ.




That's all, σόρρυ για το μεγάλο πόστ.

atomsk
28-03-2010, 13:16
Everything is being streamed from BD to system memory in the background. Perhaps most astonishingly of all, the final God of War executable file that sits on that mammoth Blu-ray is just 5.3MB in size - uncompressed, and including SPU binaries - in a project that swallows up a mammoth 35GB of Blu-ray space (40.2GB for the European version with its support for multiple languages)."



δηλαδή με τα high res video απο τα documentaries πόσο βγαίνει το δισκάκι, 100gb ? ...και εγώ που νόμιζα ότι τα bluray discs πάνε μέχρι 50gb :(

stein3x
28-03-2010, 14:28
Παιδιά τελικά το κόλπο με το glitch trophie δουλέυει.Αν νικήσετε τα challenges και κάνετε αυτά που λένε και ενοείτε πως δεν έχετε πάρει το trophie maxed out θα το πάρετε απευθείας με το που πάτε στο menu.Επίσης αν ξεκινήσετε new game σε οποιοδήποτε επίπεδο δυσκολίας θα έχετε ΟΛΑ τα όπλα maxed out.Είναι ότι πρέπει για το Chaos επίπεδο δυσκολίας :muhaha:.

Ερώτηση: Παίζει ρόλο αν τελειώσει κάποιος το Chaos δυσκολία στα trophies για να πάρεις πλάτίνα?

PS Κάπου διάβασα πως βγήκε patch για το GOW 3 που λύνει κάτι προβλήματα με το wireless controller αλλά μπορεί και να λείνει το θέμα με τα glitch trophies!Οπότε όποιος είναι μην κάνει update αν θέλει να τα πάρει με τον εύκολο τρόπο...

gdskate
28-03-2010, 15:02
Ερώτηση: Παίζει ρόλο αν τελειώσει κάποιος το Chaos δυσκολία στα trophies για να πάρεις πλάτίνα?


Αφού έχει τρόπαιο μόνο εάν το τελειώσεις στο Titan.
Η Chaos είναι απλά για διασκέδαση! ;)

plakas
28-03-2010, 15:06
εφοσον η πλατινα αντιπρωσοπευει το 100% και υπαρχει και το chaos,και η κορυφαια δυσκολια για τροπαιο ειναι το titan τοτε μιλαμε για μια μεγαλη μουφα της τροπαιοκαρτας του παιχνιδιου....καλυτερα να μην ειχε chaos ή εστω να εδινε τροπαιο σε αυτο!!!μιας και ολα τα εππιπεδα δυσκολιας ειναι για διακεδαση και οχι μονο το chaos (Παιχνιδι ειναι)

stein3x
28-03-2010, 16:03
Ναι γιαυτό ρώτησα γιατί μου φάνηκε περίεργο να πρέπει να τελειώσεις το game στο titan απλά και να μην έχει για το chaos trophie!!Όντος θα ήθελα να είχανε και ένα trophie για το chaos γιατί μόνο για πλάκα δεν είναι η συγκεκριμένη επιλογή:muhaha: ,μπορει να βγεις ζημιωμένος με κανά 2 conotrollers από πάνω!

dimitrisasp
28-03-2010, 16:50
Εγω που το τερματησα στο Chaos νομιμα τωρα εχω ολα τα Godly Possesions διαθεσιμα.
Ειναι πολυ διασκεδαστικο να παιζεις με μερικα απο αυτα.. Εχω ανοιξει αυτο που
περιοριζει τη ζημια που δεχεσαι στο 1/3 και δεδομενου οτι στο Chaos οι εχθροι θελουν
ωρα για να πεθανουν ειναι οτι πρεπει..

oneirovaths
28-03-2010, 17:19
egw sto titan pou to teliwsa den mou fanhkse kai tpt tromero o dias....ala re gamoto exasa ena Godly Possesions......

tonybsg
28-03-2010, 17:28
Έπαιξα καμιά ώρα στο Titan, δεν ξέρω αν μετά γίνεται σπαστικό, αλλά τουλάχιστον τώρα στην αρχή μου φάνηκε σίγουρα δύσκολο (έχασα μπόλικες φορές μέχρι να μάθω τα patterns του "βρεγμένου" :D) αλλά όχι εξωπραγματικά δύσκολο (βέβαια φαντάζομαι αργότερα θα μου σπάσει και τα νεύρα).

desperate_gamer
28-03-2010, 17:46
εφοσον η πλατινα αντιπρωσοπευει το 100% και υπαρχει και το chaos,και η κορυφαια δυσκολια για τροπαιο ειναι το titan τοτε μιλαμε για μια μεγαλη μουφα της τροπαιοκαρτας του παιχνιδιου....καλυτερα να μην ειχε chaos ή εστω να εδινε τροπαιο σε αυτο!!!μιας και ολα τα εππιπεδα δυσκολιας ειναι για διακεδαση και οχι μονο το chaos (Παιχνιδι ειναι)

Γιατί τότε θα τους βρίζανε ότι η πλατίνα είναι παν-δύσκολη και δεν θα ήθελε να την κυνηγήσει κανείς. Ναι, ακούγεται παράλογο, αλλά κανείς developer δεν θέλει να φάει κράξιμο από το trophy hunting community που είναι γνωστό ότι μπορεί να ανεβάσει τις πωλήσεις ενός τίτλους αν έχει ευκολότερη πλατίνα από άλλα. :p

pictorino
28-03-2010, 22:42
τώρα είδα τι έπαθε ο ερμής από τον κράτος. ναι είναι 18+ το παιχνίδι, μήπως κάπου το παράκαναν όμως;

nikon
29-03-2010, 08:42
Γιατί ο Helios (που η "φάση" υπήρχε και στο demo) λιγότερα έπαθε;;;;

pictorino
29-03-2010, 08:45
το είχα δει και στο ντέμο αυτό. νόμιζα ότι αυτό θα ήταν ότι πιο φρικτό. δυστυχώς είχε και συνέχεια...

Ezio
29-03-2010, 09:37
τώρα είδα τι έπαθε ο ερμής από τον κράτος. ναι είναι 18+ το παιχνίδι, μήπως κάπου το παράκαναν όμως;

Από τη στιγμή που είναι 18+ το παιχνίδι, μπορουν να βάλουν ότι θέλουν.

Valkyre
29-03-2010, 10:26
Αυτό είναι το ένα που ήθελα να πω.
Το άλλό που θέλω επίσης να πω απευθύνεται στον Valkyre / Δημήτρη και σε ένα άλλο thread (σόρρυ δεν θυμάμαι ποιο) που συζητούσαμε περί XMB και πόσης μνήμης καταλαμβάνει στη RAM του PS3. Συγκεκριμένα συζητάγαμε το γεγονός ότι πρόσφατα η Sony μείωσε ακόμα περισσότερο το "footprint" / "ίχνος" (όπως βαπτίζεται το μέγεθος της RAM που δεσμεύει η XMB) και έλεγα το πόσο σημαντικό είναι αυτό για τους προγραμματιστές. Η RAM που απο-δεσμευόταν φαινομενικά ως νούμερο ακούγεται λίγη, της τάξεως των λίγων δεκάδων ΜΒ (20-30ΜΒ νομίζω). Mόνο που για κώδικα παιχνιδιού (και μάλιστα σε μαέστρους όπως του GOW3, Killzone 2, Uncharted 2, Ratchet / Resistance, Kojima), τα έξτρα 20MB είναι ένα απίστευτο νούμερο! Εδώ οι άνθρωποι της Santa Monica Studio έφτιαξαν το μεγαλούργημα κώδικα (σε σύνολο) μέσα σε μόλις 5.3ΜΒ.




That's all, σόρρυ για το μεγάλο πόστ.

Και τωρα μου εγινε απολυτως κατανοητο του τι σημαινουν αυτα τα εξτρα ΜΒ! :P Φυσικα αυτο θα το εκμεταλλευτουν απο οτι βλεπουμε μονο οι μαγοι της Σονυ και τα 1st party studio της που ουτως η αλλως ηδη το ενα συναγωνιζεται το αλλο, αφου η μπαρα ειναι πλεον αποκλειστικα στα χερια τους και οι αλλοι απλα βλεπουν...:lol:

pictorino
29-03-2010, 10:38
Από τη στιγμή που είναι 18+ το παιχνίδι, μπορουν να βάλουν ότι θέλουν.

είναι 18+ δεν αντιλέγω. το αισθητικό αποτέλεσμα είναι ωραίο; γι' αυτό λέω ότι το παράκαναν. απλά έλεος... είπαμε, έχει βία με το τσουβάλι, αλλά όχι κι έτσι, καταντάει αηδιαστικό

Ezio
29-03-2010, 10:41
είναι 18+ δεν αντιλέγω. το αισθητικό αποτέλεσμα είναι ωραίο; γι' αυτό λέω ότι το παράκαναν. απλά έλεος... είπαμε, έχει βία με το τσουβάλι, αλλά όχι κι έτσι, καταντάει αηδιαστικό

Ούτε εμένα μου αρέσει η υπερβολική βία.

Valkyre
29-03-2010, 10:58
είναι 18+ δεν αντιλέγω. το αισθητικό αποτέλεσμα είναι ωραίο; γι' αυτό λέω ότι το παράκαναν. απλά έλεος... είπαμε, έχει βία με το τσουβάλι, αλλά όχι κι έτσι, καταντάει αηδιαστικό

lol καλυτερα να μην προχωρησεις παρακατω τοτε! :D :D

pictorino
29-03-2010, 10:59
ωχ...κατάλαβα...ποιος ξέρει τι μακελειό θα συναντήσω

alexxx711
29-03-2010, 12:10
τώρα είδα τι έπαθε ο ερμής από τον κράτος. ναι είναι 18+ το παιχνίδι, μήπως κάπου το παράκαναν όμως;

Που να δεις τι θα πάθει

η Αφροδίτη
:muhaha:

pictorino
29-03-2010, 13:59
Που να δεις τι θα πάθει

η Αφροδίτη
:muhaha:


το είδα ... lol
πάντως και με τον Ηρακλή ... έλεος

Valkyre
29-03-2010, 14:02
^^ Τα καλυτερα ερχονται! Τι συνεχιζεις βρε κι εσυ? Ελα παραδεξου το... γουσταρεις! :D

pictorino
29-03-2010, 14:10
το παραδέχομαι αλλά αυτά τα σημεία έπρεπε να είναι λίγο πιο soft

Valkyre
29-03-2010, 14:15
εμενα ενα σημειο μου φανηκε αηδιαστικο και προφανως δεν θα το περιμενει κανεις ποιο ειναι γιατι -αντικειμενικα- υπαρχουν πολυ χειροτερα.Με το συγκεκριμενο ομως εχω ασχημη πραγματικη εμπειρια και μου το θυμισε με πολυ γραφικο τροπο χαχαχαχα

Σας προκαλω να το βρειτε! :D Βεβαια τωρα που σας ειπα ολα αυτα δεν θα ειναι και τοσο δυσκολο... αλλωστε τα περισσοτερα ειναι θανατηφορα , αρα μενουν πολυ λιγα που ειναι απλοι τραυματισμοι λολ :P

enstikto
29-03-2010, 14:25
Ξέρω ξέρω!!! Κρόνος. Σπάσιμο σπυριού και νυχιού. ;)

Valkyre
29-03-2010, 14:29
το δευτερο, το πρωτο σιγα το κανω και μονος μου... αλλα το δευτερο το ειχα παθει και 2 φορες μαλιστα και την πρωτη φορα αναγκαστηκα να το αποτελειωσω μονος μου και ηταν πολυ αηδια το συναισθημα... επισης εκπληκτικη η λεπτομερεια οταν το κανεις στο παιχνιδι...

με την ριζα του νυχιο και τα κρεατακια που ακολουθουν... ετσι ειναι και στην πραγματικοτητα και οταν το ειδα στο παιχνιδι ε ενιωσα καπως χαχα

enstikto
29-03-2010, 14:37
το δευτερο, το πρωτο σιγα το κανω και μονος μου... αλλα το δευτερο το ειχα παθει και 2 φορες μαλιστα και την πρωτη φορα αναγκαστηκα να το αποτελειωσω μονος μου και ηταν πολυ αηδια το συναισθημα... επισης εκπληκτικη η λεπτομερεια οταν το κανεις στο παιχνιδι...

με την ριζα του νυχιο και τα κρεατακια που ακολουθουν... ετσι ειναι και στην πραγματικοτητα και οταν το ειδα στο παιχνιδι ε ενιωσα καπως χαχα

Καλα ναί σίγουρα το 2ο είναι ποιό βαρύ (παρεπιπτόντος πως το παθες ρε συ. και 2 φορές μάλιστα; Πρέπει να είναι μεγάλη πίκρα).
Για το πρώτο.... Άλλο ρε συ το σπυράκι το δικό μου και το δικό σου που το σπάμε με την καρφίτσα και πετάγετε μία πιτσιλιά και άλλο του κρόνου που το σπάς με την χατζάρα :P και πετάγετε η θάλασσα απο μέσα (IIIIIIIIIIIOY!)

georgios
29-03-2010, 14:50
Παιδιά σχετικά με την αυτή την περίεργη συλλεκτική έκδοση που αναφέρω στο thread του μαγαζιού γνωρίζετε κάτι;



http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=181019#post181019


Δεν έχω το χρόνο να ψάξω αρκετά οπότε αναφέρω με επιφύλαξη τη σπανιότητα της. Πάντως ούτε στο ebay βρήκα κάτι.

Nek_Food
29-03-2010, 15:02
Την έχω ξαναδεί αυτή την συσκευασία... είναι ένα ειδικό πακέτο που εστάλει σε κάποιους δημοσιογράφους (God of War III Press Kit), υποθέτω αντίστοιχο με το πακέτο που έστελνε η EA για το Dante's Inferno. Έλα βρήκα που έχει αναφερθεί:

http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=178165&postcount=1231

georgios
29-03-2010, 15:06
lagoniko! euxaristo poli. ke oi fotografies poli kaliteres apo tis dikes mu. mia xara

pictorino
29-03-2010, 16:49
η μάχη με τον κρόνο από τις πιο εντυπωσιακές που έχω παίξει ever. το ps3 (ξανά)δείχνει τα δόντια του για τα καλά. τα exclusives της sony τραβάνε την κονσόλα σε άλλο επίπεδο

Valkyre
29-03-2010, 16:57
^^ xaxa soy arese? des kai to spoiler pio panw to diko moy.

pictorino
30-03-2010, 09:06
το είδα, εντυπωσιακές οι λεπτομέρειες αλλά δεν μου φάνηκε και τόσο σιχαμερό σε σχέση με την ... τύχη του ερμή, του ήλιου και του ηρακλή

Valkyre
30-03-2010, 09:41
Oσο περιεργο και αν σου φαινεται ειναι φριχτος πονος να σου ξεριζωνει καποιος το νυχι... επειδη το εχω παθει και επειδη μαλιστα αναγκαστηκα να το ξεριζωσω μονος μου το υπολοιπο, δεν το περιμενα οτι ειναι το αισχος και αντεχω και τον πονο...

Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι προκειται για συνηθισμενο βασανιστηριο ανα τους καιρους...αηδια σκετη...ανατριχιασα!

nikon
30-03-2010, 10:20
Eιδικά αν συνοδεύεται με βούτηγμα του δάκτυλου χωρίς νύχι σε καθαρό οινόπνευμα ή ακόμα καλύτερα με κάψιμο της περιοχής με πυρακτωμένο σίδερο είναι ότι πιο αποτελεσματικό για να αποσπάσουμε την πληροφορία που θέλουμε.....μπορούμε ακόμα να σπάμε ένα ένα τα δάχτυλα με σφυρί και μετά........ουπς sorry.....λάθος thread.D-:

pictorino
30-03-2010, 10:44
lol Νίκο, θα σου πούμε ότι θέλεις!!! καλά που δεν ανήκεις στη santa monica...

ParanoidGR
30-03-2010, 10:51
lol! αυτό είναι θυσία! heavy rain edition! μάλλον σε έχει επηρεάσει!:muhaha:

Lefteris_X
30-03-2010, 11:00
επίσης μπορείς να βγάλεις δύο νύχια ταυτόχρονα με μια κίνηση ρουά - μάτ:

μετράς κανά 4-5 μέτρα στην Κειριαδών των Κάτω Πετραλώνων, μετά από τούμπα με το μηχανάκι γιατί ο τρόμπας ο οδηγός (18 ετών κ οι δύο 1993 - γαρ) ήθελε να σηκώσει σούζα ΜΕ παντηλίκι μαζί κ ας ήμασταν δικάβαλο.

Ευτυχώς τα νύχια ήταν τα δικά του.......τον άκουγα απο 4 δωμάτια μακρυά όταν του τα έβγαζε η νοσοκόμα (απαίσια στην όψη κιόλας), όταν μας είχαν πάει μετά στο ΚΑΤ.


ΧΑΧΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧ τρελό γέλιο

georgios
30-03-2010, 13:26
telika to pexnidi exi replay value? su dini usiastika kinitra na to ksanapeksis?

dimitrisasp
30-03-2010, 13:42
telika to pexnidi exi replay value? su dini usiastika kinitra na to ksanapeksis?

Eγω παντως καθε φορα που το τερματισα το ξαναρχισα.. :P

georgios
30-03-2010, 13:45
sto pio diskolo na ipotheso, e? ti alazi?

Valkyre
30-03-2010, 13:57
Αλλαζουν πολλα.. παρα πολλα!

Κατ'αρχην διαπιστωνεις οτι πλεον προκειται περι επιβιωσης και στρατηγικης και οχι απλα παταω τα κουμπια και οτι γινει.Σε αναγκαζει να μαθεις ποια ειναι τα αδυναμα σημεια των εχθρων και με ποιο τροπο να τους προσεγγισεις για να κερδισεις τις μαχες.Στο νορμαλ απλα πατας τα κουμπια και εισαι νικητης μαζι με μαγειες κλπ κλπ.

Στα δυσκολα επιπεδα πρεπει να σκεφτεις ποτε θα κανεις μαγεια, τι ειδους μαγεια και σε ποιον ακριβως εχθρο... ειναι εξαιρετικο.

dimitrisasp
30-03-2010, 16:55
Ετσι ειναι.. Εγω μετα το Chaos δεν μπορω να γυρισω στο Τιtan παντως.. Αλλη φαση..

georgios
30-03-2010, 16:57
ego pantos to dokimasa sto diskolo ke den borusa na vgalo ute to proto boss. idika eki pu girnas anapoda. ine toso diskolo i ego ekana kati lathos?

Valkyre
30-03-2010, 17:00
Mαλλον κανεις κατι λαθος , τουτεστην δεν αποφευγεις τα χτυπηματα του καθως μπορεις να τα αποφυγεις ολα.Απλα κουνα τον μοχλο κατευθυνσης μαζι με το Χ και προσεχε πιο πλοκαμι παει να σε χτυπησει.Με λιγη προπονηση τα αποφευγεις ευκολα.

dimitrisasp
30-03-2010, 21:22
Ναι, και θελει και υπομονη εννοειται.. Μπορει να παρει λιγη ωρα..

pictorino
30-03-2010, 23:31
normal παίζω, άντε να βάλω μέχρι hard, για πιο μετά δεν με βλέπω..

Avenger_Seraphim
31-03-2010, 16:16
Multiplayer στο God of War III

Σύμφωνα με το γαλλικό Playstation Magazine το αινιγματικό site αναφέρεται στο DLC που ετοιμαζουν για τον τιτλο. Και αυτο είναι ενα Versus Mode οπως δειχνουν και οι εικονες παρακατω...

http://img9.imageshack.us/img9/9540/kratosgow3.jpg

Valkyre
31-03-2010, 16:21
^^ April Fools ALL THE WAY λεμεεεε! :P :D :D

Avenger_Seraphim
31-03-2010, 16:31
Δεν νομίζω να καθόντουσαν να έφτιαχναν ολόκληρο interface για να κάνουν μια πλάκα, αλλα οκ...

Valkyre
31-03-2010, 16:34
^^ Το εχουν κανει και στο παρελθον , συνηθως δεν ειναι interface αλλα απλο photoshop, μερικα παιδια μεσα σε λιγα λεπτα μπορουν να κανουν εκπληκτικα πραγματα με το photoshop.Δεν ειναι υποπτο οτι βγηκε τωρα, παραμονη πρωταπριλιας? :D

Avenger_Seraphim
31-03-2010, 16:45
Για μένα οχι :Ρ
Αλλα εστω και να μην ειναι πλάκα, μη σε πετύχω μέσα :Ρ

Το θέμα ειναι οτι έλεγαν οτι ειναι single player εμπειρια το God of War, και δεν μπορώ να αποφύγω την σύγκριση με το Uncharted, που έλεγαν ακριβώς το ιδιο για να μην τους χαλάσουν την ανακοίνωση τοu multiplayer. Ε μένει να δούμε τι θα γίνει...
Πάντως η βροχή στο περιεργο σαϊτ δυναμωσε :Ρ

hakoo
31-03-2010, 18:55
Παντως το versus mode εχει αναφερθει ονομαστικα σε συνεντευξη απο τον director, χωρις να επιβεβαιωθει βεβαια. Δημητρη ειναι απιστευτο πως ψαρωνω ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Ημαρτον με το ηλιθιο αυτο εθιμο και οποιον βλακα το ξεκινησε. Το συγκεκριμενο πρεπει να ειναι photoshop, δεν ειναι τοσο δυσκολο υποθετω να αντιστρεψεις τις μπαρες και να βαλεις ενα επιπλεον rage of gods meter.
Btw κατι μου λεει οτι το περιεργο site θα ειναι η ανακοινωση της ταινιας GOW.

Valkyre
01-04-2010, 09:42
Οπως αναμενοταν April Fools το multiplayer θεματακι :)

Σου λεω avenger κανει θαυματα το photoshop :P

Avenger_Seraphim
01-04-2010, 10:38
Ναι;
Ίσως ηταν ενας λογος να αγορασω το God of War 3 :PΤωρα παει...
I hate this day too...
Ευτυχως δεν εκαναν καμια πλακα με Kingdom Hearts, γιατι θα τους επερνε και θα τους σηκωνε!!!! *RAAAAGE!!*

stein3x
01-04-2010, 19:11
God Of War III PS3 Glitch - Float and Walk Through Walls!


Last week we reported on a God of War III PS3 glitch that gives users all the weapons, and today another has surfaced that allows you to float and walk through walls.

In the following video you see that Kratos can trudge through a thick wall and even float.

To quote from atethenojeans via YouTube:

"Just after the first time you see the Three Judges. This was an accident, but I was able to replicate many times.

It has no useful aspects, it just happens to be there. Normally you go down the wall instead of jump gliding over the top like I did."

Those interested can check out the video below!

YouTube- God of War III Glitch

Source (http://www.ps3news.com/PlayStation-3/video-god-of-war-iii-ps3-glitch-float-and-walk-through-walls/)

Heatspreader
02-04-2010, 09:22
Το τερμάτισα χθες και και μπορώ να πω και εγώ τη γνώμη μου.

Gameplay:
God Of War! Αυτό τα λέει όλα! Ότι ξέραμε από τα δύο προηγούμενα, ίσως με λίγη δόση παραπάνω γρίφων.
Το παιχνίδι ξεκινάει πολύ δυναμικά, αλλά μετά από λίγο κάνει κοιλιά η οποία δεν κρατάει για πολύ...
Κάποια σημεία είναι πολύ εύκολα και κάποια πάρα πολύ δύσκολα λόγω κακού χειρισμού πολλές φορές.
Δεν με ενθουσίασε όπως το Uncharted 2 μπορώ να πω, αφού σε κάποια σημεία μου έσπασε αρκετά τα νεύρα. Μετά το PES 2010, είναι το δεύτερο παιχνίδι που είναι σπασίκλικο...
Βαθμός:9

Γραφικά:
Τα γραφικά είναι φοβερά και πολύ εντυπωσιακά! Οι υφές είναι πολύ καλές, ο σχεδιασμός το ίδιο και γενικότερα το όλο σκηνικό σε ταξιδεύει. Σε πολλά σημεία, ειδικά προς το τέλος νομίζεις ότι παίζεις σε Playstation 4 ή σε κάτι τελείως διαφορετικό όσον αφορά τις δυνατότητες ενός μηχανήματος σε γραφικά.
Αρκετές φορές όμως τα γραφικά είχαν ελλείψεις και ειδικά στον σχεδιασμό των άλλων χαρακτήρων. Φαίνεται έδωσαν περισσότερο βάρος στον Kratos με αποτέλεσμα οι άλλοι χαρακτήρες να φαίνονται κάπως πιο πρόχειρα σχεδιασμένοι μπροστά του.
Βαθμός: 9

Χειρισμός:
Πολύ ωραίες κινήσεις, με πληθώρα συνδυασμών που επιτυγχάνονται σχετικά εύκολα.
Φοβερό και τραγικό λάθος στον χειρισμό που πρέπει να το βελτιώσουν με κάποιο Patch είναι αυτό του διπλού άλματος, όπου πολλές φορές δεν πιάνει. Πρέπει να έχασα πάνω από 20 φορές από αυτό το πρόβλημα του παιχνιδιού! Επίσης κάποια προβλήματα στη κάμερα έκαναν δύσκολο το έργο του Super Mario...
Βαθμός: 4

Αντοχή στο χρόνο:
Πολύ μικρό σε διάρκεια δυστυχώς... Χρειαζόταν οπωσδήποτε 4-5 ώρες παραπάνω!
Από εκεί και πέρα δεν παίζω συνήθως ξανά τέτοιου είδους παιχνίδια για να πάρω όλα τα Trophies κλπ (δώστε κάνα φράγκο στο PSN, να έχουμε κίνητρο). Θα ήταν ωραίο ένα Multiplayer, αλλά δύσκολο να υλοποιηθεί.
Βαθμός: 6

Lefteris_X
02-04-2010, 10:42
Καλημέρα!

Αυτό που λές my friend, στον χειρισμό, που δεν "πιάνει" μερικές φορές το διπλό "Χ" για διπλό άλμα, κάτι που μου έχει τύχει κι εμένα αρκετές φορές, δεν είναι θεμα κώδικα χειρισμού!

Δυστυχώς είναι θέμα ταχύτητας ροής καρέ ανά δευτερόλελπτο, εκείνη τη στιγμή που πατάς το διπλό "Χ". Με βασικό κανόνα ότι έχεις ήδη ένα άρτιο κώδικα για χειρισμό, τότε για να αποδώσει την..."αρτιότητά" του (την αμεσότητα στις εντολές του joypad), θα πρέπει να έχουμε ΚΑΡΦΩΜΕΝΑ 60fps (όπως ήταν τα παλιά 2D arcades...πχ της SEGA ή της TAITO). Σε περίπτωση όμως που δεν έχουμε 60άρα ροή καρφωμένη, μαζί με τα "χαμένα" frames per second, χάνεται και η "αμεσότητα" στην απόκριση. Τρανό παράδειγμα το Grand Theft Auto 4, που σε γρήγορες κινήσεις του μοχλού, πχ. κοιτάζοντας μπροστά / στραμμένο το σώμα επίσης, κάνουμε απότομα κάτω, δηλαδή επιθυμούμε άμεση στροφή 180 μοιρών και βάδισμα / τρέξιμο προς τα πισω - προς την κάμερα. Καπάκι, κάνουμε τον μοχλό πάλι μπροστά. Ε, υπάρχει σαφής καθυστέρηση στην ανταπόκριση του avatar (Nico Belic) του παιχνιδιού.

Να τονίσω ένα σημείο όμως που παίζει επίσης ρόλο: αν έχει εξαρχής ο developer αποφασίσει ότι ο τίτλος του θα "τρέχει" πχ. μέχρι τα 30fps και ακόμα και αν στην πορεία ο κώδικας του engine μπορεί να αποδώσει και παραπάνω fps, τότε: παραμένει κλειδωμένο στα 30 fps το παιχνίδι, τώρα όμως στα σίγουρα θα τρέχει ότι και να συμβαίνει στην οθόνη, κολλημένο στα 30fps. Έτσι, μπορεί μετά να προγραμματίσει έναν κώδικα για τον χειρισμό, ακριβώς κομμένο και ραμμένο για τα κλειδωμένα 30 fps. Ακολούθως, το τελικό αποτέλεσμα θα είναι άμεσος και ταχύς χειρισμός (βλέπε Crash Bandicoot 1 - 2 - 3).

Στην περίπτωση όμως του GOW3 τα πράγματα δεν είναι έτσι: ο κώδικας είναι σχεδιασμένος να φτάνει μέχρι και τα 60 fps αλλά να είναι "ευέλικτος" και να πέφτει μέχρι ακόμα και τα 30fps. Στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού κυμαίνεται συνεχώς (σαν κυματομορφή, κυριολεκτώ) μεταξύ 35-45fps. Λίγες στιγμές πιάνει 60 fps και 30 fps (στο τέλος σε μια σκηνή με την Γαία που τη σκοτώνεις την καρδιά νομίζω, για 1 - 1.5 δευτερολεπτο γονατίζει στα 3 έως 5fps!!, ίσα ίσα που προλαβαίνει να το πιάσει το μάτι).

Σόρρυ για το μεγάλο πόστ!

Heatspreader
02-04-2010, 11:36
Λευτέρη έστω και αυτό να είναι, παραμένει τραγικό πρόβλημα.

Όσον αφορά το Frame Rate, προς το τέλος με την Γαία, τα γραφικά δεν θα πίστευα ότι είναι Real Time αν δεν έβλεπα τέτοιο drop-άρισμα στα FPS!
Τα γραφικά είναι από άλλον πλανήτη και δεν έχω δει καλύτερα, είτε αυτό είναι Crysis PC, είται Uncharted 2 PS3!!!

AgentPrinny007
02-04-2010, 11:37
^^ Ευχαριστω παιδια που ξεκαθαρισατε το θεμα με τα αλματα. Νομιζα οτι εγω ημουν ο αχρηστος που δεν παταγα σωστα το χ ... Εχω χασει πολλες φορες γι αυτον το λογο.

Valkyre
02-04-2010, 12:19
wtf ακομα δεν εχω καταλαβει που ειναι το προβλημα με τα διπλα αλματα!Εγω γιατι δεν το αντιμετωπησα? :P

nikon
02-04-2010, 12:55
Εγώ είχα καταλάβει ότι αν δεν πατήσεις γρήγορα το Χ για 2η φορά δεν πιάνει το διπλό άλμα δεν ήξερα ότι φταίνε όλα αυτά που λέει ο Λευτέρης.:rant:

dimitrisasp
02-04-2010, 13:01
Moυ φαινεται παντως πολυ γελοια κινηση το διπλο αλμα.. :P

AgentPrinny007
02-04-2010, 13:44
και εγω δεν ειμαι ο σουπερ παικτης με τον φοβερο συγχρονισμο, βαζω και λιγο το χερακι μου για να μου δυσκολευω την ζωη:p

hakoo
02-04-2010, 20:09
wtf ακομα δεν εχω καταλαβει που ειναι το προβλημα με τα διπλα αλματα!Εγω γιατι δεν το αντιμετωπησα? :P

Oυτε κι εγω αντιμετωπισα κατι τετοιο, δεν εινια φυσικα ο,τι πιο responsive εχω παιξει το GOW εν γενει. Στο διπλο αλμα πιο πολυ με απασχολησε το μετριο (να μην το πω κακο) animation. :P

stein3x
02-04-2010, 20:31
Στην αρχή μόνο αντιμετώπισα το πρόβλημα αυτό καθώς αν υπάρχει μεγάλο χρονικό διάστημα μεταξύ τον 2 (X) δεν ποιάνει το διπλό άλμα και μου φάνηκε πολύ περίεργο.Στο gow collection όποτε και να πάταγες 2η φορά (Χ) έπιανε το διπλό άλμα (σαν χρόνος).Όσους έβαλα πάντως να δοκιμάσουνε την εισαγωγή ,όλοι τα βρήκαν σκούρα με το διπλό jump.μετά από λίγο συνηθίζεις βέβαια.

Lefteris_X
02-04-2010, 20:36
Εγώ είχα καταλάβει ότι αν δεν πατήσεις γρήγορα το Χ για 2η φορά δεν πιάνει το διπλό άλμα δεν ήξερα ότι φταίνε όλα αυτά που λέει ο Λευτέρης.:rant:


κι όμως, είδες καμιά φορά τι "παίζεται" στο background, μεταξύ των δύο "X" κλικ; :D


Πάντως είναι θέμα συνήθειας, σχετικά.
Υπάρχουν όμως και σημεία, που τραβά ζόρι το frame rate και εκεί θέλει "ειδικό" συγχρονισμό στο διπλό "X", όπως σε κάποιο με τις Harpies που σχεδόν πάντα έχανα την ακολουθία (έκανα μονό και όχι διπλό άλμα, γιατί δεν "συγχρονίζονταν" τα δάχτυλα στο 2 "Χ") και έπεφτα στο κενό.

Τέλος πάντων, carry on!

Heatspreader
02-04-2010, 20:56
Πάντως πραγματικά, ήταν αυτό που περιμένατε ρε παιδιά?
Σκεφτείτε πριν απαντήσετε!

plakas
02-04-2010, 21:01
δλδ τι να περιμενουμε βρε Νικολα :S μια χαρα τα εκανε ολα μανταρα που λεμε !!!!

πχ εστειλε πολυ κατω τα dantes,bayonetta,dmc4,darksiders
τι αλλο να περιμενουμε απο τον βασιλια των hack and slash!!!!!!
και μην περιμενει γριφους!!!
και απανταω ενω τα εχω τελειωσει ολα τα παραπανω...απλα μια συμβουλη ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΕ ΣΤΟ EASY,NORMAL
εκει το μετανιωνεις οντος

pictorino
02-04-2010, 21:03
μέχρι εκεί που έφτασα, ναι, σίγουρα είναι, πρόκειται για επικό παιχνίδι. δεν έχει τον αέρα του καινούργιου όπως πχ το uncharted αλλά είναι λογικό μιας και σαν σειρά έχει ήδη κάποια χρονάκια

vasses
02-04-2010, 21:17
μέχρι εκεί που έφτασα, ναι, σίγουρα είναι, πρόκειται για επικό παιχνίδι. δεν έχει τον αέρα του καινούργιου όπως πχ το uncharted αλλά είναι λογικό μιας και σαν σειρά έχει ήδη κάποια χρονάκια




βεβαια ενα μειγμα αντιγραφης απο tomb raider και indy jones που αντιπροσωπευει το uncharted δεν το εχουμε ξαναδει ποτε :fantasy_dreams: , ενω την ελληνικη μυθολογια την εχουμε βαρεθει να την βλεπουμε σε καθε hack n slash που βγαινει

απλα λολ μερικοι

dimitrisasp
02-04-2010, 21:44
Καλα ρε παιδια μην το ξεφτιλισουμε.. Παιχνιδαρα ειναι.. Απλα το απομυθοποιησατε τωρα
που το παιξατε οπως γινεται με ολα.

AgentPrinny007
02-04-2010, 22:03
βεβαια ενα μειγμα αντιγραφης απο tomb raider και indy jones που αντιπροσωπευει το uncharted δεν το εχουμε ξαναδει ποτε :fantasy_dreams: , ενω την ελληνικη μυθολογια την εχουμε βαρεθει να την βλεπουμε σε καθε hack n slash που βγαινει


Ξεχνας κατι. Μπορει να εχεις δικιο για το οτι εχουμε δει στο παρελθον αρκετα παιχνιδια με το setting του uncharted, αλλα στην τελικη αυτο που μας κανει να βαριομαστε η οχι ενα παιχνιδι δεν ειναι οι επιρροες του αλλα το πως μπορει να τις εκμεταλευτει για να δωσει κατι νεο η κατι καλο.

Ezio
02-04-2010, 22:27
βεβαια ενα μειγμα αντιγραφης απο tomb raider και indy jones που αντιπροσωπευει το uncharted δεν το εχουμε ξαναδει ποτε :fantasy_dreams: , ενω την ελληνικη μυθολογια την εχουμε βαρεθει να την βλεπουμε σε καθε hack n slash που βγαινει

απλα λολ μερικοι

Δεν είναι μόνο από εκεί αντιγραφή. Spoiler για ένα όπλο η κίνηση με τις μπότες του Ερμή που πηδάει στους τοίχους είναι καθαρή αντιγραφή του ninja gaiden sigma Spoiler για το τέλος προς το τέλος που ο Κράτος γίνεται προστάτης της Πανδώρας θυμίζει το bioshock και στο τέλος που παίρνει μια δύναμη είναι αντιγραφή από το bioshock

pictorino
02-04-2010, 23:51
βεβαια ενα μειγμα αντιγραφης απο tomb raider και indy jones που αντιπροσωπευει το uncharted δεν το εχουμε ξαναδει ποτε :fantasy_dreams: , ενω την ελληνικη μυθολογια την εχουμε βαρεθει να την βλεπουμε σε καθε hack n slash που βγαινει

απλα λολ μερικοι

μία αντιγραφή δεν γίνεται να είναι ΤΟΣΟ ανώτερη από το πρωτότυπο ... το gow 1 ναι, είχε πολλή πρωτοτυπία, τα 2 και 3 όμως όχι
α, και αν νομίζεις ότι βλέπεις την ελληνική μυθολογία είσαι λαθος, στοιχεία της βλέπεις, κομμένα και ραμμένα στο ύφος το παιχνιδιού.

redismagik
03-04-2010, 00:00
Καλημέρα!

Αυτό που λές my friend, στον χειρισμό, που δεν "πιάνει" μερικές φορές το διπλό "Χ" για διπλό άλμα, κάτι που μου έχει τύχει κι εμένα αρκετές φορές, δεν είναι θεμα κώδικα χειρισμού!

Δυστυχώς είναι θέμα ταχύτητας ροής καρέ ανά δευτερόλελπτο, εκείνη τη στιγμή που πατάς το διπλό "Χ". Με βασικό κανόνα ότι έχεις ήδη ένα άρτιο κώδικα για χειρισμό, τότε για να αποδώσει την..."αρτιότητά" του (την αμεσότητα στις εντολές του joypad), θα πρέπει να έχουμε ΚΑΡΦΩΜΕΝΑ 60fps (όπως ήταν τα παλιά 2D arcades...πχ της SEGA ή της TAITO). Σε περίπτωση όμως που δεν έχουμε 60άρα ροή καρφωμένη, μαζί με τα "χαμένα" frames per second, χάνεται και η "αμεσότητα" στην απόκριση. Τρανό παράδειγμα το Grand Theft Auto 4, που σε γρήγορες κινήσεις του μοχλού, πχ. κοιτάζοντας μπροστά / στραμμένο το σώμα επίσης, κάνουμε απότομα κάτω, δηλαδή επιθυμούμε άμεση στροφή 180 μοιρών και βάδισμα / τρέξιμο προς τα πισω - προς την κάμερα. Καπάκι, κάνουμε τον μοχλό πάλι μπροστά. Ε, υπάρχει σαφής καθυστέρηση στην ανταπόκριση του avatar (Nico Belic) του παιχνιδιού.

Να τονίσω ένα σημείο όμως που παίζει επίσης ρόλο: αν έχει εξαρχής ο developer αποφασίσει ότι ο τίτλος του θα "τρέχει" πχ. μέχρι τα 30fps και ακόμα και αν στην πορεία ο κώδικας του engine μπορεί να αποδώσει και παραπάνω fps, τότε: παραμένει κλειδωμένο στα 30 fps το παιχνίδι, τώρα όμως στα σίγουρα θα τρέχει ότι και να συμβαίνει στην οθόνη, κολλημένο στα 30fps. Έτσι, μπορεί μετά να προγραμματίσει έναν κώδικα για τον χειρισμό, ακριβώς κομμένο και ραμμένο για τα κλειδωμένα 30 fps. Ακολούθως, το τελικό αποτέλεσμα θα είναι άμεσος και ταχύς χειρισμός (βλέπε Crash Bandicoot 1 - 2 - 3).

Στην περίπτωση όμως του GOW3 τα πράγματα δεν είναι έτσι: ο κώδικας είναι σχεδιασμένος να φτάνει μέχρι και τα 60 fps αλλά να είναι "ευέλικτος" και να πέφτει μέχρι ακόμα και τα 30fps. Στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού κυμαίνεται συνεχώς (σαν κυματομορφή, κυριολεκτώ) μεταξύ 35-45fps. Λίγες στιγμές πιάνει 60 fps και 30 fps (στο τέλος σε μια σκηνή με την Γαία που τη σκοτώνεις την καρδιά νομίζω, για 1 - 1.5 δευτερολεπτο γονατίζει στα 3 έως 5fps!!, ίσα ίσα που προλαβαίνει να το πιάσει το μάτι).

Σόρρυ για το μεγάλο πόστ!

milame i analisi!!!!:P

Heatspreader
03-04-2010, 08:51
δλδ τι να περιμενουμε βρε Νικολα :S μια χαρα τα εκανε ολα μανταρα που λεμε !!!!

πχ εστειλε πολυ κατω τα dantes,bayonetta,dmc4,darksiders
τι αλλο να περιμενουμε απο τον βασιλια των hack and slash!!!!!!
και μην περιμενει γριφους!!!
και απανταω ενω τα εχω τελειωσει ολα τα παραπανω...απλα μια συμβουλη ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΕ ΣΤΟ EASY,NORMAL
εκει το μετανιωνεις οντος
Έγινε αυτό που φοβόμουν! Όλοι μιλάγαμε γι΄αυτό και το περιμέναμε πως και πως και τελικά για μένα τουλάχιστον ήταν ένα παιχνίδι με φοβερά γραφικά και Cutscenes.... αυτό

Επίσης Μάριε δεν μου φάνηκε εύκολο, ίσα ίσα το αντίθετο! Μου φάνηκε χαζά δύσκολο σε κάποια σημεία λόγω χειρισμού! Για παράδειγμα εκεί που κυνηγάς τον Ερμή ο χειρισμός στα σκαρφαλώματα και σε ποιο σημείο πρέπει να πηδήξεις ήταν άθλιος! Δεν είχε μία φυσική ροή το παιχνίδι, ακόμα και σε αυτό, έπρεπε να χάσεις κάποιες φορές για να δεις τελικά που θα πηδήξεις!


βεβαια ενα μειγμα αντιγραφης απο tomb raider και indy jones που αντιπροσωπευει το uncharted δεν το εχουμε ξαναδει ποτε :fantasy_dreams: , ενω την ελληνικη μυθολογια την εχουμε βαρεθει να την βλεπουμε σε καθε hack n slash που βγαινει

απλα λολ μερικοι
Όταν έβλεπα γεωμετρικά στερεά να κουνιούνται να τα μετακινείς, κλπ τα οποία ήταν τόσο τετράγωνα, τρίγωνα, κλπ, ακόμα και το σκοινί που κρεμιόταν, που ήταν σαν σίδερο τεντωμένο, μου έφερναν αηδία!


Μπορεί όλα αυτά που λέω να δημιουργούν την εντύπωση ότι το παιχνίδι δεν μου άρεσε, κλπ.
Καλό ήταν, αλλά όχι αυτός ο ντόρος που κάναμε ! ! !

Τέλος η ταπεινή μου και πάντα δική μου γνώμη είναι:
MGS 4
Uncharted 2
Αυτά τα δύο με τη σειρά που τα έχω βάλει, ειδικά το MGS 4, είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό! Με το GOW 3, απλά έλεγα, "ναι είναι καλό..."

haramanai
03-04-2010, 11:09
Καλημέρα!

Αυτό που λές my friend, στον χειρισμό, που δεν "πιάνει" μερικές φορές το διπλό "Χ" για διπλό άλμα, κάτι που μου έχει τύχει κι εμένα αρκετές φορές, δεν είναι θεμα κώδικα χειρισμού!

Δυστυχώς είναι θέμα ταχύτητας ροής καρέ ανά δευτερόλελπτο, εκείνη τη στιγμή που πατάς το διπλό "Χ". Με βασικό κανόνα ότι έχεις ήδη ένα άρτιο κώδικα για χειρισμό, τότε για να αποδώσει την..."αρτιότητά" του (την αμεσότητα στις εντολές του joypad), θα πρέπει να έχουμε ΚΑΡΦΩΜΕΝΑ 60fps (όπως ήταν τα παλιά 2D arcades...πχ της SEGA ή της TAITO). Σε περίπτωση όμως που δεν έχουμε 60άρα ροή καρφωμένη, μαζί με τα "χαμένα" frames per second, χάνεται και η "αμεσότητα" στην απόκριση. Τρανό παράδειγμα το Grand Theft Auto 4, που σε γρήγορες κινήσεις του μοχλού, πχ. κοιτάζοντας μπροστά / στραμμένο το σώμα επίσης, κάνουμε απότομα κάτω, δηλαδή επιθυμούμε άμεση στροφή 180 μοιρών και βάδισμα / τρέξιμο προς τα πισω - προς την κάμερα. Καπάκι, κάνουμε τον μοχλό πάλι μπροστά. Ε, υπάρχει σαφής καθυστέρηση στην ανταπόκριση του avatar (Nico Belic) του παιχνιδιού.

Να τονίσω ένα σημείο όμως που παίζει επίσης ρόλο: αν έχει εξαρχής ο developer αποφασίσει ότι ο τίτλος του θα "τρέχει" πχ. μέχρι τα 30fps και ακόμα και αν στην πορεία ο κώδικας του engine μπορεί να αποδώσει και παραπάνω fps, τότε: παραμένει κλειδωμένο στα 30 fps το παιχνίδι, τώρα όμως στα σίγουρα θα τρέχει ότι και να συμβαίνει στην οθόνη, κολλημένο στα 30fps. Έτσι, μπορεί μετά να προγραμματίσει έναν κώδικα για τον χειρισμό, ακριβώς κομμένο και ραμμένο για τα κλειδωμένα 30 fps. Ακολούθως, το τελικό αποτέλεσμα θα είναι άμεσος και ταχύς χειρισμός (βλέπε Crash Bandicoot 1 - 2 - 3).

Στην περίπτωση όμως του GOW3 τα πράγματα δεν είναι έτσι: ο κώδικας είναι σχεδιασμένος να φτάνει μέχρι και τα 60 fps αλλά να είναι "ευέλικτος" και να πέφτει μέχρι ακόμα και τα 30fps. Στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού κυμαίνεται συνεχώς (σαν κυματομορφή, κυριολεκτώ) μεταξύ 35-45fps. Λίγες στιγμές πιάνει 60 fps και 30 fps (στο τέλος σε μια σκηνή με την Γαία που τη σκοτώνεις την καρδιά νομίζω, για 1 - 1.5 δευτερολεπτο γονατίζει στα 3 έως 5fps!!, ίσα ίσα που προλαβαίνει να το πιάσει το μάτι).

Σόρρυ για το μεγάλο πόστ!

Δεν είναι έτσι ακριβός…
Συνήθως τον χειρισμό τον περνάνε με threads και δεν έχει και πολύ σημασία στα πόσα καρέ τρέχει το πρόγραμμα. Άλλες φορές περνάνε το χειρισμό σε ξεχωριστό loop. Αν και το ποιο συνηθισμένο είναι ότι τα καρέ των γραφικών είναι αποκομμένα από τον υπόλοιπο κώδικα έτσι ώστε να μην επηρεάζουν το game play με τις πτώσεις και την απώλεια καρέ γραφικών.
Στο GOW3 δεν μπορείς να καταλάβεις με ακρίβεια τι μπορεί να παίζει από πίσω γιατί δεν υπάρχει αμεσότητα πλήκτρου και εκτέλεσης. Σε ένα σουτέρ με το που θα πατήσεις την σκανδάλη πρέπει να πυροβολήσει ενώ στο GOW3 πρέπει να τελειώσει την προηγούμενη κίνηση για να μπει στην επόμενη.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχει το GOW3 είναι το Auto Lock που από μόνο του βαράει οποίαν εχθρό θέλει χωρίς να δίνει πολλές φορές δεκάρα για το που έχεις στραμμενο το μοχλό και το evade που πολλές φορές κάνει ότι γουστάρει και σε στέλνει π.χ. πάνω αντί για αριστερά που θέλεις, το οποίο είναι χαλαρά ότι χειρότερο έχει το παιχνίδι και ακραία εκνευριστικό.

TopGunZ
03-04-2010, 23:33
Εγώ πάντως αν δεν είχα ξεκινήσει το ΦΦ13 και δεν με είχαν πιάσει οι ιδεοληψίες μου θα είχα παρατήσει ήδη το gaming. Μετά από το GOW3 τι να παίξω, τις ζουγκλίτσες του Uncharted?... Το ΦΦ13 ένα απλά αξιοπρεπές ΦΦ είναι... Τα car sim (βλέπε GT5) μου φαίνονται μίλια μακριά από την αίσθηση της σωστής αγωνιστικής οδήγησης... Μόνο ένα σωστό next gen Megaman μου μένει για να ξαναενθουσιαστώ με το gaming, ούτε τα τρόπαια πια δε με πολυσυγκινούν....

dreaming123
04-04-2010, 13:03
Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη!!!
Εγω παίδες το ξεκίνησα χθες (που να βγεις τέτοια μέρα....) απο της 1 και το έκλεισα στης 8....'Ελιωσα!Το έχω φτάσει στο Κρόνο...Θέλει πολύ ακόμη για το τερματισμό?

plakas
04-04-2010, 13:10
Εγώ πάντως αν δεν είχα ξεκινήσει το ΦΦ13 και δεν με είχαν πιάσει οι ιδεοληψίες μου θα είχα παρατήσει ήδη το gaming. Μετά από το GOW3 τι να παίξω, τις ζουγκλίτσες του Uncharted? ... Το ΦΦ13 ένα απλά αξιοπρεπές ΦΦ είναι... Τα car sim (βλέπε GT5) μου φαίνονται μίλια μακριά από την αίσθηση της σωστής αγωνιστικής οδήγησης... Μόνο ένα σωστό next gen Megaman μου μένει για να ξαναενθουσιαστώ με το gaming, ούτε τα τρόπαια πια δε με πολυσυγκινούν....
Mαλον πρεπει να ξεκινησεις το hanna montana....απλα δεν μπορεις να συνεχιζεσε να λεγεσε gamer αν δεν το εχεις παιξει,και δεν το παραδεχεσε:P

chronohill
04-04-2010, 14:34
Εγώ πάντως αν δεν είχα ξεκινήσει το ΦΦ13 και δεν με είχαν πιάσει οι ιδεοληψίες μου θα είχα παρατήσει ήδη το gaming. Μετά από το GOW3 τι να παίξω, τις ζουγκλίτσες του Uncharted? . Το ΦΦ13 ένα απλά αξιοπρεπές ΦΦ είναι... Τα car sim (βλέπε GT5) μου φαίνονται μίλια μακριά από την αίσθηση της σωστής αγωνιστικής οδήγησης... Μόνο ένα σωστό next gen Megaman μου μένει για να ξαναενθουσιαστώ με το gaming, ούτε τα τρόπαια πια δε με πολυσυγκινούν....
Aς προσεξουμε λιγο τα spoilers ποσο μαλλον για αλλα παιχνιδια...Χρονια πολλα παντως

hakoo
04-04-2010, 14:39
Σωστος, δεν το προσεξα σε πρωτη αναγνωση :rant:
Τop εκανα ενα μικρο edit, καθως και στα quotes σας ;)

Heatspreader
04-04-2010, 19:55
Παιδιά πλέον μπορώ να το πω ξεκάθαρα...
Το παιχνίδι είναι τελείως μουφέξ!
Είναι δυνατόν τα Cutscenes να μην είναι Realtime?
Ξεκλείδωσα τη μαύρη εμφάνιση και όταν παίζεις ο Kratos είναι μαύρος, όταν όμως δείχνει Cutscene είναι άσπρος! Hahahaha... Έχουν πλάκα...

stein3x
04-04-2010, 20:04
Ναι το έχω παρατηρήσει και εγώ ,όχι με την στολή αλλά όταν τρέχει cutscene αλλάζουνε κάπως τα χρώματα.Είναι όπως στο Uncharted ,αυτό το έχουνε κάνει νομίζω καθώς όταν τρέχει το cutscene να κάνει loading (streaming) τα παρακάτω.Αλλιώς αν ήτανε real time θα είχαμε loading πιστεύω.(In game είναι και αυτά με την μηχανή του παιχνιδιού απλά είναι pre rendered για τον παραπάνω λόγο)!Δεν είναι όλα ,μερικά είναι pre rendered νομίζω

hakoo
04-04-2010, 20:12
To ξερουμε εδω και αρκετο καιρο οτι καποια cutscenes δεν ειναι real-time, το εχει πει σε συνεντευξη ο director πολυ πριν τη κυκλοφορια. Τα γραφικα αυτα ειναι φτιαγμενα με την ιδια engine και εχουν την ιδια ποιοτητα παντως, δεν καταλαβαινω τι ειναι ακριβως το "μουφεξ" στο παιχνιδι. Δεν υπαρχει κατι μεσα στο παιχνιδι που να ειναι φτιαγμενο με external tools περα απο την in-game engine. Επισης υπαρχουν και συγκεκριμενοι λογοι που δεν μπορουν να ειναι ΟΛΑ real time οπως ο χωρος αλλα πολυ περισσοτερο το loading. Τα pre-rendered stuff ειναι ενας τροπος να επιτευχθει αυτο το αποτελεσμα που ειδαμε ολοι, δλδ σχεδον καθολου loading. Πολυ απλα οσο τρεχει το pre-rendered γινονται πραγματα προς οφελος του παικτη και της εμπειριας γενικοτερα. Τα εχουν ζυγισει οπως πρεπει οι devs και επραξαν αναλογως, προσωπικα προτιμω να μην δω το extra costume του Κρατος σε καποιο cutscene (σιγα τα αυγα) απο το να εχω loading μπροστα στη μουρη μου και να μου καταστρεψει την εμπειρια.

pictorino
04-04-2010, 21:43
καλά, επειδή δεν είναι real time οι σκηνές μη φτάσουμε και σε αυτό το σημείο!! έχει αδυναμίες όπως ΟΛΑ τα παιχνίδια, όχι όμως και μουφέξ !!!

Valkyre
05-04-2010, 13:08
Προφανως καποιοι δεν γνωριζουν τι εννοουμε real time cutscene σε ενα βιντεοπαιχνιδι...

το σχολιο "μουφεξ" ειναι απλα αστοχο.... τα γραφικα ειναι ακριβως τα ιδια ειτε ειναι ingame ειτε ειναι cutscene και το μονο που αλλαζει οπως σε ολα τα νεα παιχνιδια ειναι οτι φαινονται πιο polishαρισμενα τα πραγματα ωστε να μην φαινεται το παραμικρο jaggie.

Απο εκει και περα τα αλλα ειναι απλα λολ.

Heatspreader
05-04-2010, 13:14
Τα γραφικα αυτα ειναι φτιαγμενα με την ιδια engine και εχουν την ιδια ποιοτητα
Με την ίδια engine είναι, αλλά όχι με την ίδια ποιότητα. Επίσης τα Cutscenes τα οποία είναι pre-rendered είναι πιο smooth (πιο θολά σαν να υπάρχει motion blur), αντίθετα με τα Real time τα οποία είναι πιο Sharp χωρίς καθόλου blur...


δεν καταλαβαινω τι ειναι ακριβως το "μουφεξ" στο παιχνιδι.
Δεν είναι τουλάχιστον μουφέξ σε ένα τέτοιο παιχνίδι να έχεις διαφορετικό κουστούμι του χαρακτήρα του και στα Cutscenes να δείχνει το κανονικό!?!?


δλδ σχεδον καθολου loading.
Η αλήθεια είναι μου φόρτωσε λίγες φορές, αλλά για αρκετή ώρα...


Ήθελα να το αρχίσω με το μαύρο κουστούμι, αλλά βλέποντας αυτό με ξενέρωσε τελείως ! !

Valkyre
05-04-2010, 13:23
Oπως σου ειπαν και οι απο πανω το παιχνιδι δεν φτιαχτηκε για να βλεπεις τα cutscenes με αλλο κουστουμι.Και στο Uncharted 2 το ιδιο συμβαινει... φανταζομαι και αυτο ειναι "μουφεξ" ετσι δεν ειναι?

γι αυτο πηρε 40 GOTY βραβεια, αλλα μαλλον ειναι μουφα τελικα.

Επισης το GOWIII δεν εχει ιχνος loading απο την στιγμη που εχεις φορτωσει το save.Αν εσενα σου φορτωνει παρολαυτα συμβουλευω να παρεις γρηγορα backup τα saves σου απο το PS3 σου.

Heatspreader
05-04-2010, 13:34
φανταζομαι και αυτο ειναι "μουφεξ" ετσι δεν ειναι?
Φυσικά και είναι ! ! !


γι αυτο πηρε 40 GOTY βραβεια, αλλα μαλλον ειναι μουφα τελικα.
Δεν έχει καμία σχέση όμως...!?
Και ο Ομπάμα πήρε το νόμπελ ειρήνης... So...?


Επισης το GOWIII δεν εχει ιχνος loading απο την στιγμη που εχεις φορτωσει το save.Αν εσενα σου φορτωνει παρολαυτα συμβουλευω να παρεις γρηγορα backup τα saves σου απο το PS3 σου.
Σε κανέναν δεν βγάζει κάτω δεξιά το Ω (ωμέγα) να γυρνάει δηλαδή?
Προσοχή Spoiler ! ! !

Μου φόρτωσε μετά μετά τη φάση με την Αφροδίτη, όταν πήγα να ανοίγω τη πόρτα να βγω από το δωμάτιο.
Και άλλες δύο φορές σίγουρα!

pictorino
05-04-2010, 13:38
μουφέξ τα uncharted 2 και gow 3 ..... ποια αξίζουν να παίζεις;

stein3x
05-04-2010, 13:40
hana montana.....τέλος....:P:P

Heatspreader
05-04-2010, 14:31
μουφέξ τα uncharted 2 και gow 3 ..... ποια αξίζουν να παίζεις;

Μουφέξ στο σημείο αυτό!
Για παιχνίδια τέτοιου βεληνεκούς δεν επιτρέπονται τέτοια λάθη!

Lefteris_X
05-04-2010, 14:51
λάθη; μάλλον θα πρέπει να συμφωνήσουμε ότι διαφορετική έννοια / ερμηνεία αποδίδουν μερικοί στη λέξη "λάθος" και διαφορετική κάποιοι άλλοι χρήστες...

αν δεν υπάρχει -που δεν υπάρχει προφανώς- κοινή βάση σε κάποιες έννοιες, δεν γίνεται συζήτηση, πόσο μάλλον συνεννόηση...

That' all folks.

pictorino
05-04-2010, 14:56
Μουφέξ στο σημείο αυτό!
Για παιχνίδια τέτοιου βεληνεκούς δεν επιτρέπονται τέτοια λάθη!

ε σιγά τα λάθη !!! είναι από τα καλύτερα της γενιάς αυτής, μπροστά στα όσα + έχουν, αυτό το - είναι τουλάχιστον αμελητέο, τουλάχιστον

hakoo
05-04-2010, 17:05
Για παιχνίδια τέτοιου βεληνεκούς δεν επιτρέπονται τέτοια λάθη!

Noμιζω οτι πρεπει πρωτα να καταλαβεις οτι ΔΕΝ ειναι λαθος και μετα να μπουμε στην οποια συζητηση. Αυτο προσπαθησα να σου πω και στο προηγουμενο ποστ, δεν ειναι λαθος αλλα σχεδιαστικη επιλογη/τεχνικη. Επειδη ειναι το GOW δεν σημαινει οτι το παιχνιδι δεν πρεπει να κανει loading, και loading θα κανει οπως τα κοινα θνητα παιχνιδια και χωρo θα πιασει στο δισκακι κτλ. Αυτη ειναι μια εξυπνη τεχνικη να ελαχιστοποιησουν τα loading times και να γλυτωσουν καποιο χωρο, αν δεν το εκαναν θα εβλεπες τις συνεπειες με αλλη μορφη και πιστεψε με θα σε δυσαρεστουσε πολυ περισσοτερο απο το μαυρο extra costume που δεν εμφανιζεται σε καποια (ουτε καν σε ολα) cutscenes του παιχνιδιου.
Παμε αλλη μια, ΔΕΝ ειναι λαθος, αμελεια, glitch. Εννοειται οτι μπορεις να κανεις την κριτικη σου για ο,τιδηποτε σου τη σπαει/ σε ξενερωνει (κι εμενα μερικες φορες με ξενερωνουν λεπτομερειες στα παιχνιδια) αλλα τουλαχιστον οπως λεει και ο Λευτερης να γινεται σε σωστη βαση (για να μπορει να γινει καποια συζητηση).

TopGunZ
05-04-2010, 18:48
Aς προσεξουμε λιγο τα spoilers ποσο μαλλον για αλλα παιχνιδια...Χρονια πολλα παντως

Έλα μου? Τι ακριβώς που έγραψα είναι σπόιλερ? Το ότι το GT5 είναι car sim ή το ότι το uncharted έχει ζούγκλες?

chronohill
05-04-2010, 19:28
Έλα μου? Τι ακριβώς που έγραψα είναι σπόιλερ? Το ότι το GT5 είναι car sim ή το ότι το uncharted έχει ζούγκλες?
ΕΕΕ χμ.Διαβασε παρακατω να δεις οτι εκανε edit o Hakoo στο ποστ σου.Αν θυμασαι ειχες γραψει για το MGS4.θυμασαι?Δεν ειμαστε τρελοι ρε παιδια ειπαμε..

hakoo
05-04-2010, 19:28
Eγραψες και κατι αλλο σχετικο με το MGS που εσβησα ;)
Δεν εγινε τιποτα, μην το κανουμε και θεμα.

TopGunZ
05-04-2010, 20:12
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ! Πρώτον, αυτό δε συμβαίνει στο εν λόγω παιχνίδι, άρα no spoiler για το MGS4. Και δεύτερον, το παιχνίδι έχει βγει εδώ και κανάν αιώνα και έχουνε βγει 500 άρθρα για το τι μπορεί να παίξει στη συνέχεια της σειράς.

Σε λίγο θα μας πείτε να μην αναφερόμαστε στην πτώση του τείχους γιατί θα πάθει συγκοπή ο αριστερός παππούς σας. Χαλαρώστε λίγο...

Avenger_Seraphim
05-04-2010, 20:51
Σε κανέναν δεν βγάζει κάτω δεξιά το Ω (ωμέγα) να γυρνάει δηλαδή?
Προσοχή Spoiler ! ! !

Μου φόρτωσε μετά μετά τη φάση με την Αφροδίτη, όταν πήγα να ανοίγω τη πόρτα να βγω από το δωμάτιο.
Και άλλες δύο φορές σίγουρα!

Μολις το τερματησα σημερα, και όχι...Μετα απο το σημειο που ειπες δεν μου φορτωσε τιποτα, κανονικα επαιζα. Μονο οταν πέθαινε ο Κρατος φόρτωνε για να βρει λογικά το latest checkpoint xD

Δεν ξερω αν αναφέρθηκε κανείς, αλλα αυτό που μαρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ηταν τα cutscenes που ηταν σε μορφη μελανόμορφων αγγείων! Πολυ artistic, και εκει προφανώς αναφερόταν ο Jaffe όταν έλεγε οτι ειναι σαν να βλέπει ζωγραφιές να ζωντανεύουν. Πολυ καλη ιδεα ;)

Και ειδικα όταν
Στο τέλος έπαιζες με τον περιεργο Κράτος που ψαχνόταν μεσα στο σκοτάδι για να βρει το φως μεσα στη καρδιά του, ήταν τελειο.

Αυτό που δεν μ'αρεσε ηταν τα άλλα οπλα... Ειτε τα είχες, είτε όχι, το ίδιο ηταν. Έπρεπε να σε αναγκάζει περισσότερες φορές να κανεις εναλλαγές όπλων με περισσότερα διαφορετικά είδη εχθρών, και όχι να βλέπουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια... Επίσης θα μπορούσαν να ειχαν κρύψει μυστικά κουτιά καλύτερα, γιατι όλες τις δυνάμεις τις είχα maxed πριν τον Λαβύρινθο...

Επίσης, δεν ξέρω αν είναι λάθος ή οχι...
Αλλά όταν
Επέστρεψα ξανά στους 3 Δικαστές όλα τα κουτιά που είχα ανοίξει ηταν εκει σαν να μην τα ειχα αγγιξει καν...Μέχρι και αυτα που είχαν μεσα Gorgon Eye...

All in all, το παιχνιδι ηταν πολύ καλο και αξιζει να υπαρχει στη συλλογή κάθε ps3 owner.

ΥΓ: τα in-game cutscenes με τα άλλα είχαν διαφορες στα χρώματα (οπως είπε και ο Pictorino, νομιζω) στην ποιότητα των texture ειδικά πάνω στον Κράτος και γενικότερα ολα φαινόντουσαν καλύτερα... Αλλα δεν το βρίσκω κακο, ήταν πολύ ομορφα και χαίρεσαι να τα βλεπεις <33

hakoo
05-04-2010, 20:59
Top KAI υπερβαλλεις ΚΑΙ αυτο που ειπες ηταν spoiler.
Το ποτε εχει βγει δεν βλεπω με τι εχει να κανει, τα αρθρα που λες απευθυνονται κυριως σε οποιον εχει μπει στη διαδικασια να το ψαξει η τον ενδιαφερει το MGS universe. Εδω μεσα ειναι ενα εντελως random σημειο οποτε ευκολα το βλεπει καποιος που δεν το εχει παιξει. Τονισα οτι δεν εγινε τιποτα και οτι δεν ειπες τιποτα φοβερο, απλα οπως και να το κανουμε ειναι λιγακι spoiler ;)

chronohill
05-04-2010, 21:19
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ! Πρώτον, αυτό δε συμβαίνει στο εν λόγω παιχνίδι, άρα no spoiler για το MGS4. Και δεύτερον, το παιχνίδι έχει βγει εδώ και κανάν αιώνα και έχουνε βγει 500 άρθρα για το τι μπορεί να παίξει στη συνέχεια της σειράς.

Σε λίγο θα μας πείτε να μην αναφερόμαστε στην πτώση του τείχους γιατί θα πάθει συγκοπή ο αριστερός παππούς σας. Χαλαρώστε λίγο...
Δεν χρειαζεται να ειρωνευεσαι...
Tι εννοεις οτι δεν συμβαινει στο MGS4 αυτο που ειπες?Δηλάδη?Επιβεβαιωνεις οτι ισχυει το αντιθετο??Οτι και να ισχυει δεν υπαρχει λογος να πεις πραγματα για αλλα παιχνιδια.Μπες και στο thread του Uncharted2 και γραψε ποιος ειναι ο origami killer τοτε...Εχει βγει πριν ενα μηνα οι πιο πολλοι το χουν παιξει...
.Και ας εχουν βγει 500 αρθρα τι με νοιαζει?Αποφευγω να διαβαζω για να μην spoilerαστω.Τελος παντων ας μην το συνεχισουμε.Το θεμα ειναι το GoW3 και οχι το MGS4.Συγνωμη για το oftopic..

vasses
06-04-2010, 03:44
Μουφέξ στο σημείο αυτό!
Για παιχνίδια τέτοιου βεληνεκούς δεν επιτρέπονται τέτοια λάθη!


Αυτη η τεχνικη των Real time cutscenes χωρις Loading ειναι πολυ παλια και χρησιμοποιηθηκε και στα προηγουμενα gow οπως εδω

YouTube- God of War 2-Part 5-Flight of Pegasus &amp; Lair of the Titan

Και καλο πλεον να το εφαρμοζουν στα περισσοτερα παιχνιδια απο εδω και περα

Συνηθως τρως ενα Loading στην μαπα η μια καλη εικονα γραφικων περιμενωντας να φορτωσει το επομενο επιπεδο

Το επιπεδο φαντασιας , σχεδιασμο χαρακτηρων σαν συλληψη ,καθως και η ποιοτητα των γραφικων τους σε ολα τα gow , κανενα παιχνιδι δεν τα αγγιξε μεχρι σημερα (ps2-ps3)


Tι να συγκρινουμε τον κρονο , τη γαια , αδη με
τα αστεια scarecrow και τους παιδικους καρτουνιστικους χαρακτηρες του uncharted , η μηπως τα εξωγηινα εξαβλωματα του mgs4 τυπου mantis που μεταμορφωνοντουσαν σε γκομενιδια με g string και δερματινα και τα δυο ειναι για γελια απο αποψη σχεδιασμου - φαντασιας κλπ


Το να φτιαξει καποιος ανθρωπινους χαρακτηρες τυπου uncharted ειναι πλεον πανευκολο γεμισε ο τοπος , το να φτιαξεις μεγαλη ποικοιλια μυθικων τερατων με απιστευτη λεπτομερια , αυτο μονο ενα studio το εχει καταφερει στην ιστορια του gaming (santa monica - gow series) + ατμοσφαιρα + soundrack και ολα τα υπολοιπα
Γιαυτα ξεχωριζουν τα gow απο το συνολο των παιχνιδιων

PDS
06-04-2010, 04:34
Tι να συγκρινουμε τον κρονο , τη γαια , αδη με
τα αστεια scarecrow και τους παιδικους καρτουνιστικους χαρακτηρες του uncharted , η μηπως τα εξωγηινα εξαβλωματα του mgs4 τυπου mantis που μεταμορφωνοντουσαν σε γκομενιδια με g string και δερματινα και τα δυο ειναι για γελια απο αποψη σχεδιασμου - φαντασιας κλπ


Το να φτιαξει καποιος ανθρωπινους χαρακτηρες τυπου uncharted ειναι πλεον πανευκολο γεμισε ο τοπος , το να φτιαξεις μεγαλη ποικοιλια μυθικων τερατων με απιστευτη λεπτομερια , αυτο μονο ενα studio το εχει καταφερει στην ιστορια του gaming (santa monica - gow series) + ατμοσφαιρα + soundrack και ολα τα υπολοιπα
Γιαυτα ξεχωριζουν τα gow απο το συνολο των παιχνιδιων

http://www.scienceblogs.de/frischer-wind/animated-facepalm-thumb-512x512.gif

ParanoidGR
06-04-2010, 05:08
uncharted , mgs4 τυπου mantis


Το να φτιαξει καποιος ανθρωπινους χαρακτηρες τυπου uncharted ειναι πλεον πανευκολο γεμισε ο τοπος , το να φτιαξεις μεγαλη ποικοιλια μυθικων τερατων με απιστευτη λεπτομερια , αυτο μονο ενα studio το εχει καταφερει στην ιστορια του


O . M . G :whoopsy::scared:



http://www.weirdthings.org.uk/wp-content/uploads/2008/03/oh-my-god-this-has-to-be-the-weirdest-horse-i-have-ever-seen.jpg

pictorino
06-04-2010, 09:53
Tι να συγκρινουμε τον κρονο , τη γαια , αδη με
τα αστεια scarecrow και τους παιδικους καρτουνιστικους χαρακτηρες του uncharted , η μηπως τα εξωγηινα εξαβλωματα του mgs4 τυπου mantis που μεταμορφωνοντουσαν σε γκομενιδια με g string και δερματινα και τα δυο ειναι για γελια απο αποψη σχεδιασμου - φαντασιας κλπ


Το να φτιαξει καποιος ανθρωπινους χαρακτηρες τυπου uncharted ειναι πλεον πανευκολο γεμισε ο τοπος , το να φτιαξεις μεγαλη ποικοιλια μυθικων τερατων με απιστευτη λεπτομερια , αυτο μονο ενα studio το εχει καταφερει στην ιστορια του gaming (santa monica - gow series) + ατμοσφαιρα + soundrack και ολα τα υπολοιπα
Γιαυτα ξεχωριζουν τα gow απο το συνολο των παιχνιδιων

για την ακρίβεια οι της santa monica δημιούργησαν την ελληνική μυθολογία και τους χαρακτήρες της. όπως και διάφορα άλλα τέρατα από άλλες μυθολογίες. ουδέποτε είχαν εμφανιστεί σε βιβλία / ταινίες / παιχνίδια κλπ κλπ
μιας και λες για mgs όμως, σκέψου ότι το gow χρησιμοποιεί και φέρνει στα μέτρα του (με μαεστρικό τρόπο) έναν ''κόσμο'' που προϋπήρχε. το mgs έχει το δικό του σύμπαν, το δικό του ''κόσμο''

Heatspreader
06-04-2010, 10:06
Χωρίς να θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά, ο vasses (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=165) έχει δίκιο αν το δούμε τελείως στεγνά και ειδικά αυτό με το MGS 4...

Όπως και να έχει όλα τα παιχνίδια έχουν τα ελαττώματά τους.

Απλά "κράζω" το GOW 3 πέρα από αυτά που είπα πιο πριν (No Real time video cutscenes, πρόβλημα με το διπλό άλμα, δεν εμφανίζεται σε μερικά Cutscenes η άλλη εμφάνιση του Kratos),
στο ότι περίμενα κάτι παραπάνω...
Σε κάποια σημεία βαρέθηκα πολύ και τώρα που θέλω να το αρχίσω σκέφτομαι αυτά τα σημεία...
Δεν ήταν αυτό που περίμενα...

tomic20
06-04-2010, 10:14
το μονο που ελειπε απο το gow3 ηταν μερικα επιπλεον puzzles οπως ειχε στα 2 προηγουμενα που θα ανεβαζαν και τη διαρκεια ζωης του παιχνιδιου.

ολα τα αλλα, γραφικα,μοντελα,κινηση,βιντεο αγγιζουν τη τελειοτητα...

TopGunZ
06-04-2010, 10:19
Δεν χρειαζεται να ειρωνευεσαι...
Tι εννοεις οτι δεν συμβαινει στο MGS4 αυτο που ειπες?

Μέσα στο timeline του παιχνιδιού δεν φαίνεται πουθενά ότι συμβαίνει, υπάρχει hint, υπάρχει προσδιορισμός του χρόνου που μπορεί να γίνει, αλλά δεν συμβαίνει μπροστά στα μάτια μας, άρα δεν αποκαλύπτω στοιχείο του παιχνιδιού. There you go...

Σε ότι αφορά το GOW3. Δεν υπήρξε σημείο που με έκανε να βαρεθώ. Αντιθέτως είχα βαρεθεί στο uncharted από τις ορδές generic εχθρών και τα μονίμως 3d platforming φύσεως παζλ του. Σε ότι αφορά το MGS4, ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον από το Uncharted γιατί έχει ************ και ************** και *************, ενώ όταν ************* είναι ************* και άλλα τέτοια (να αποφεύγω και τα σπόιλερ).

AgentPrinny007
06-04-2010, 10:20
Το να φτιαξει καποιος ανθρωπινους χαρακτηρες τυπου uncharted ειναι πλεον πανευκολο γεμισε ο τοπος , το να φτιαξεις μεγαλη ποικοιλια μυθικων τερατων με απιστευτη λεπτομερια , αυτο μονο ενα studio το εχει καταφερει στην ιστορια του gaming (santa monica - gow series) + ατμοσφαιρα + soundrack και ολα τα υπολοιπα
Γιαυτα ξεχωριζουν τα gow απο το συνολο των παιχνιδιων

θυμισε το μου γιατι μπορει να κανω και λαθος, αλλα στην αρχαια ελλαδα δεν υπηρχε santa monica γιατι και αυτη οπως και αλλες εταιρειες ετοιμο υλικο πηραν και η καθε μια το χειριστηκε με το δικο της τροπο.

Δεν ειναι η πρωτη φορα που εχουμε δει παιχνιδια επηρεασμενα απο την ελληνικη μυθολογια. Age of Mythology, Master of Olympus , το Rise of Argonauts, Titan Quest κτλ.
Τα περισσοτερα ειναι στρατηγικης και τα υπολοιπα δεν ειναι τοσο καλα οσο το god of war, αλλα οι κυριοι της Santa monica, οσο εξαιρετικο και αν ειναι το gow, δεν ανακαλυψαν την αμερικη.

Για το mgs δεν λεω τιποτα γιατι ειναι γνωστη η αντιπαθεια σου για το συγκεκριμενο παιχνιδι. Καμια εκπληξη.

vasses
06-04-2010, 21:35
για την ακρίβεια οι της santa monica δημιούργησαν την ελληνική μυθολογία και τους χαρακτήρες της. όπως και διάφορα άλλα τέρατα από άλλες μυθολογίες. ουδέποτε είχαν εμφανιστεί σε βιβλία / ταινίες / παιχνίδια κλπ κλπ
μιας και λες για mgs όμως, σκέψου ότι το gow χρησιμοποιεί και φέρνει στα μέτρα του (με μαεστρικό τρόπο) έναν ''κόσμο'' που προϋπήρχε. το mgs έχει το δικό του σύμπαν, το δικό του ''κόσμο''

Mην μπερδευεις την σκηνοθεσια ενος τιτλου η την δραση με το σχεδιασμο χαρακτηρων , πολλοι κανετε αυτο το λαθος

Ειναι ασχετα πραγματα το Gow μπορει να μην εχει την καταιγιστικη δραση - σκηνοθεσια που εχει το uncharted η το story του mgs4 , αλλα δεν παυει να ξεχωριζει σε αλλους τομεις οπως ειναι τα γραφικα

Πως να το κανουμε δεν εμπνευουν οι χαρακτηρες του uncharted σχεδιαστικα ουτε του mgs4 ,αλλη χαρη εχει ενα μυθικο τερας στυλ χειμαιρας η να παλευεις με ενας τερας σε μεγεθος βουνου οπως ο κρονος και αλλο να ελεγχεις εναν ανθρωπινο χαρακτηρα να τρεχει μεσα σε ζουγκλες

Τα εχουμε χιλιοδει στο παρελθον και τα βαρεθηκαμε δεν μας κανουν εντυπωση απο αποψη ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑΣ
Ετσι και αλλιως σε καθε καινουργιο fps οι ανθρωπινοι χαρακτηρες βγαινουν πιο βελτιωμενοι βλεπε crysis , metro , crysis 2 και λοιπα

Μονο η santa monica τολμησε να βαλει νεα standards με τα gow , ποιος αλλος εχει ασχοληθει στο να αποτυπωσει σε μεγαλο βαθμο τα περισσοτερα τερατα - χαρακτηρες της ελληνικης μυθολογιας ?


Αντε να δουμε τι θα εκανε η naugnty dog αν σχεδιαζε κανενα κρονο η καμια γαια , αν κρινω απο τα τερατα και στα 2 uncharted θα πεφτε μεγαλο γελιο

Με την λογικη κρινετε το Gow εχετε δει κατι αναλογο σε αλλο παιχνιδι ωστε να εχετε μετρο συγκρισης?

kostasb13
06-04-2010, 22:20
Παιχνιδαρα, god of war απλα. Gameplay κλασσικο gow, γραφικα τρομερα-αν και υπαρχουν σημεια που λες οτι αυτο δεν το εχω ξαναδει σε videogame και αλλα που δεν εντυπωσιαζουν τοσο πολυ- ενα χωρις αμφιβολια εξαιρετικο τελος για τη σειρα.
Το διασκεδασα, το απολαυσα, επαθα πλακα σε αρκετα σημεια, πρεπει παντως να ομολογησω οτι αν με ρωτουσαν ποιο ειναι το κορυφαιο gow, θα ελεγα το 2

nickolas82
06-04-2010, 22:46
Tι να συγκρινουμε τον κρονο , τη γαια , αδη με
τα αστεια scarecrow και τους παιδικους καρτουνιστικους χαρακτηρες του uncharted , η μηπως τα εξωγηινα εξαβλωματα του mgs4 τυπου mantis που μεταμορφωνοντουσαν σε γκομενιδια με g string και δερματινα και τα δυο ειναι για γελια απο αποψη σχεδιασμου - φαντασιας κλπ


Το να φτιαξει καποιος ανθρωπινους χαρακτηρες τυπου uncharted ειναι πλεον πανευκολο γεμισε ο τοπος , το να φτιαξεις μεγαλη ποικοιλια μυθικων τερατων με απιστευτη λεπτομερια , αυτο μονο ενα studio το εχει καταφερει στην ιστορια του gaming (santa monica - gow series) + ατμοσφαιρα + soundrack και ολα τα υπολοιπα
Γιαυτα ξεχωριζουν τα gow απο το συνολο των παιχνιδιων
Δεν ξέρω αν το έχεις πάρει χαμπάρι αλλά μιλάς για το καλύτερο παιχνίδι του 2009 και το καλύτερο παιχνίδι του 2007 και τις 10ετίας τα οποία δεν τα λέω εγώ ή μόνο οι κριτικοί αλλά τα ευρύ gaming κοινό και εσύ σε όλα τα thread τα κατηγορείς.
Ή όλοι οι gamers και οι κριτικοί δεν ξέρουν τι παίζουν ή εσύ...........τι λες να ισχύει;;;;;;
Τα έχεις γράψει σε όλα σχεδόν τα thread για το uncharted και MGS.......δεν κουράστηκες να γράφεις τα ίδια και τα ίδια και να είσαι συνεχώς offtopic;
Σεβαστή η αποψή σου αλλά όταν την λες συνέχεια κουράζεις..........ΑΜΑΝ ΠΙΑ!!!!!!!!!

Heatspreader
06-04-2010, 22:52
Ή όλοι οι gamers και οι κριτικοί δεν ξέρουν τι παίζουν ή εσύ...........τι λες να ισχύει;;;;;;
Το ότι αρέσει σε πολλούς δεν έχει να λέει κάτι...

Ένα παιχνίδι φοβερό που σε πολλούς δεν άρεσε το οποίο για μένα ήταν από τα καλύτερα, ήταν το Lost Planet. Στο PC που έπαιξα και το τερμάτισα αμέσως!
Απλά από τα καλύτερα...

Το Bioshock πήρε βραβεία έγινε χαμός, εμένα δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου!

Είναι γούστα αυτά!

pictorino
06-04-2010, 23:21
Mην μπερδευεις την σκηνοθεσια ενος τιτλου η την δραση με το σχεδιασμο χαρακτηρων , πολλοι κανετε αυτο το λαθος

Ειναι ασχετα πραγματα το Gow μπορει να μην εχει την καταιγιστικη δραση - σκηνοθεσια που εχει το uncharted η το story του mgs4 , αλλα δεν παυει να ξεχωριζει σε αλλους τομεις οπως ειναι τα γραφικα

Πως να το κανουμε δεν εμπνευουν οι χαρακτηρες του uncharted σχεδιαστικα ουτε του mgs4 ,αλλη χαρη εχει ενα μυθικο τερας στυλ χειμαιρας η να παλευεις με ενας τερας σε μεγεθος βουνου οπως ο κρονος και αλλο να ελεγχεις εναν ανθρωπινο χαρακτηρα να τρεχει μεσα σε ζουγκλες

Τα εχουμε χιλιοδει στο παρελθον και τα βαρεθηκαμε δεν μας κανουν εντυπωση απο αποψη ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑΣ
Ετσι και αλλιως σε καθε καινουργιο fps οι ανθρωπινοι χαρακτηρες βγαινουν πιο βελτιωμενοι βλεπε crysis , metro , crysis 2 και λοιπα

Μονο η santa monica τολμησε να βαλει νεα standards με τα gow , ποιος αλλος εχει ασχοληθει στο να αποτυπωσει σε μεγαλο βαθμο τα περισσοτερα τερατα - χαρακτηρες της ελληνικης μυθολογιας ?


Αντε να δουμε τι θα εκανε η naugnty dog αν σχεδιαζε κανενα κρονο η καμια γαια , αν κρινω απο τα τερατα και στα 2 uncharted θα πεφτε μεγαλο γελιο

Με την λογικη κρινετε το Gow εχετε δει κατι αναλογο σε αλλο παιχνιδι ωστε να εχετε μετρο συγκρισης?


για την ακρίβεια οι της santa monica δημιούργησαν την ελληνική μυθολογία και τους χαρακτήρες της. όπως και διάφορα άλλα τέρατα από άλλες μυθολογίες. ουδέποτε είχαν εμφανιστεί σε βιβλία / ταινίες / παιχνίδια κλπ κλπ
μιας και λες για mgs όμως, σκέψου ότι το gow χρησιμοποιεί και φέρνει στα μέτρα του (με μαεστρικό τρόπο) έναν ''κόσμο'' που προϋπήρχε. το mgs έχει το δικό του σύμπαν, το δικό του ''κόσμο''

σου απαντάω τόση ώρα στο θέμα της Π Ρ Ω Τ Ο Τ Υ Π Ι Α Σ μιας και το θέτεις. ποιος μιλάει για σκηνοθεσία;
άλλα διαβάζεις, άλλα καταλαβαίνεις, άλλα απαντάς ...
επί της ουσίας των γραφόμενών μου έχεις να πεις κάτι εκτός του να ανακαλύπτεις λόγια;

nikolaszax
06-04-2010, 23:55
Το τερματισα και εγω πριν κατι ωριτσες.Παρα πολυ καλο παιχνιδι,εξαιρετικο σε αρκετους τομεις.Πιστευω εχετε πει οι περισσοτεροι τι το κανει ξεχωριστο οποτε δεν υπαρχει λογος να αναλωθει το ποστ μου σε πραγματα που εχετε διαβασει.
Παρ'ολα αυτα τολμω να πω οτι με απογοητευσε σε σχεση με αυτο που περιμενα μετα το επικο 2ο μερος,το οποιο συνεχιζω να θεωρω το καλυτερο της σειρας.Θα το εβαζα μαλιστα σε ιδιο επιπεδο με το πρωτο μερος,ισως και χαμηλοτερα μιας και καποια πραγματα το 1ο θεωρω οτι τα εκανε καλυτερα.

Αυτο που με αφησε την χειροτερη εντυπωση ομως ειναι το wasted potential σε οτι αφορα gameplay,θεους,titans κ.α.
Εχω καποια προβληματα με την ιστορια του παιχνιδιου(απο plot holes και πραγματα που δεν εχουν νοημα,τουλαχιστον μεχρι να εξηγηθουν) οποτε περιμενω εξηγησεις αν μπορειτε να δωσετε ή προτασεις για εξηγηση.

Σε spoiler προφανως θα αναφερω τι εννοω

Αρχικα θα αναφερθω στα wasted potential.

Πρωτο και κυριοτερο,μετα απο τοσο hype για τους τιτανες και πως θα ειναι ολοκληρα κινουμενα dynamic levels.....Λιγουλακι Overhype imo.Στην πραγματικοτητα δεν ηταν τιποτα αλλο παρα scipted sequences και ιδιαιτερα limited.Το shadow of collosus δειχνει πως θα επρεπε να γινονται τετοιες μαχες οποτε περιμενα να παρουν απο εκει την ιδεα και αν την τελειωποιησουν,φτιαχνωντας ολοκληρα level οπως ειχαν υποσχεθει που θα αλλαζουν δυναμικα κατα την δειαρκεια της μαχης.Το 2ο περιφημο video (που ηταν το πρωτο βασικα αλλα extended) πιστευα οτι ηταν indication του πως θα ειναι.Αντ'αυτου ειναι ιδιαιτερα μικρα levels,καθολου δυναμικα αφου αλλαζει το battle field αναλογα με το ποσο προχωρας στην "ιστορια-sequence"(βλεπε μαχη με leviathan ή οτι ηταν το αλογο του πωσειδονα.
Don't get me wrong,συνεχιζουν να μιλαμε για πραγματικα επικα sequences που "γλυκαινουν " το ματι.Μετα ομως απο το hype για τα παραπανω που ανεφερα σου μενει ειναι μια....πικριλα για το τι θελαν να ηταν οταν πλεον χαθει το wow factor.
Ειναι ακομα πιο τραγικο οταν τοσος ντορος για αυτα τελικα ειναι μονο για 2 seperate titan battles.Περιμενα πολλα περισοτερα τετοια sequences που οπως ειπα μπορει να μην ειναι οτι λεγαν οτι θα καναν ,δεν παυουν ομως να ειναι omg και σε αυτην την μορφη(Cronos battle....ohohoh επκα πραγματα).


Συνεχιζω με τους ολυμπιους.Πρωτο wasted potential o helios.Απο μακρια φωναζει για sequence αντιστοιχο του pegasus του 2ουμε τον κρατος να πηδαει απο αρμα σε αρμα ή απο harpies/αλλα τερατα σε harpies/ αλλα.Αντ'αυτου πεφτει "εκνευριστικα" ευκολα για ολυμπιος θεος(μια balista shot?Really?) και νιωθεις οτι θα μπορουσαν να κανουν κατι πολυ καλυτερο,ακομα και 1 vs 1 τυλφωνοντας σε αλα GOW2(δεν θυμαμαι με ποιον ηταν στο 2ο η μαχη που γινοταν αυτο).
2ον οι αποντες θεοι.Που ειναι η artemis(η οποα προφανως υπαρχει στην GOW mythos αφου στο 1ο εχουμε το σπαθι της) που θα ηταν ιδανικη για boss battle με τοξοβολια(μπας και γινοταν χρησιμο το ρημαδοτοξο λολολ)?Που ειναι ο apollo?Ο διονυσος?Η δημητρα?Ο καθενας απο αυτους εχει ιδιαιτερα χαρακτηριστικα και θα μπορουσαν να βγαλουν παρα πολυ εξυπνα boss fights αν δουλευαν πανω τους(αν οχι σε ολους τουλαχιστον σε 2-3 ακομα).Ακομα και ο Ηφαιστος ενιωσα παραξενα οταν τον εξοντωσα λογω απλοικοτητας....

Συνεχιζω με τα hermes boots.Θα ηταν ιδανικα για να προσθεσει ενα ειδος wall fighting ισως αλα Prince of persia ή περισσοτερα platforimg που να το αφορουσαν.Αντ'αυτου ηταν για συγκεκριμενα σημεια και αχρηστα στην μαχη,τουλαχιστον απο οτι ειδα εγω.

Τελος,ο λαβυρινθος του πανα....ε του δαιδαλου XD.Ιδιαιτερα απλοικος.Οταν ακουγα μεσα στο παιχνιδι για αυτον ελεγα "ως θεε μου,κατι σαν pandora's temple απο το 1ο αλλα σε δυσκολοτερο επιπεδο? Count me excited".Τελικα ηταν παρα πολυ ευκολος και αναλωθηκε σε πραγματα οπως μαχες με spikes ή time limit κανωντας τον βαρετο και καθολου το δαιδαλωδες δημιουργημα που ηταν πραγματικα.Σε καμια περιπτωση δεν εφτασε τα standard των pandora's temple ή του 2ου(δεν θυμαμαι γαμωτο το αντιστοιχο τμημα πως λεγοταν .Εχει και καμποσο καιρο :( ) απο αποψη design και ΚΥΡΙΩΣ puzzles.

Ας περασουμε τωρα στα πραγματα που δεν μου αρεσαν.

Δεν ξερω αλλα μου φανηκε οτι τα puzzles ηταν ευολοτερα απο το 2ο και λιγοτερο "εξυπνα".Το time manipulation ηταν ιδιαιτερα εξυπνο βεβαια στο 2ο μερος οποτε ηταν δυσκολο να το ξεπερασουν αλλα και παλι οτι υπηρχε στο 3ο ηταν παρα πολυ απλο.

Αχρηστα αντικειμενα imo.Bow?Ποτε δεν το χρησιμοποιησα παρα για να ανεβασω το hit count πριν πεσει.Helios head?Περα τον μαχων που χρειαζετε επισης δεν το χρησιμοποιησα.Hermes boots?Ειδη αναφερθηκα.

Η μουσικη.Περα απο καποια themes που τα βρηκα καλα(βλεπε poseidon's,pandoras) δεν θυμαμαι κανενα theme του.Οκ για την χρηση και παλιων themes(μου λειπει το ghost of sparta) αλλα θα μπορουσαν να κανουν πολυ καλυτερη δουλεια.Στην τελικη δεν θυμαμαι κανενα απολυτως theme που να με κανει "Πρεπει να το κατεβασω τωρα!".Γουστα ειναι αυτα βεβαια,ειδικα σε αυτον τον τομεα.

Η τελευταια μαχη με τον Δια....Παει να ξεκινησει τοσο ωραια,σε ενα κτισμα με το φοβερο background του σκοτεινου ουρανου,την βροχη και τους κεραυνους,τρομερη ατμοσφαιρα οσπου....ερχεται η Gaia και σε βαζει να πολεμησεις μεσα της.Περισσοτερο ομως εχω προβλημα με την μαχη αυτη καθ'αυτη.Ξεκιναει με ενα πανεξυπνο 2d style(επρεπε να βαλουν και μπαρες ενεργειας απο πανω αλα mgs4 lollol) αλλα οταν γυρνα στο παραδοσιακο ο Διας ειναι....πως να το πω....καπως.Cloning?Dashing τρυγυρω πετοντας κανα κεραυνο?Δεν ενιωθε τοσο "δυναμικος" σαν στο 2,ουτε μεγαλη ποικιλια ειχε στο ρεπερτοριο του.Μπορει να φταιει η μνηνη μου σχετικα με το 2ο.Το οτι στο τελος ομως θυμομουν μαχες σαν του ποσειδωνα και του Cronos ενω ειχα ξεχασει τελειως του zeus καθε αλλο παρα καλο ειναι.
Διαβασα προσφατα καπου(δεν εχω το link δυστηχως) πως αρχικα η μαχη επροκειτο να γινει σε αυτο το κτισμα,με την gaia να προκαλει σεισμους κτλ αλλα κοπηκε για διαφορους λογους.Αυτο πραγματικα θα ηταν το σωστο και επικο,3 πλευρες να πολεμανε για κυριαρχια.

Τελος παμε στα περι στορυ.

Το φιναλε το περιμενα.Αν λεω δεν τον σκοτωσουν οι θεοι τοτε σιγουρα θα αυτοκτονισει.Ελπιζω να με διαφωτισετε ομως αν μπορειτε σε ορισμενα κενα.


-Ο poseidon λεει στον κρατος:Atlantis will be avenged....WTF?Ποτε εγινε στην Ατλαντιδα κατι στο Gow και για το οποιο να ειναι υπευθυνος ο κρατος????Ξερω οτι η Ατλαντιδα κοπηκε απο το 2ο μερος τελικα αλλα θα ηταν σωστο κατ'εμε να δειχναν κατι σχετικα με αυτην ή να μην βαζαν τον ποσειδωνα να το λεει αυτο.

-Γιατι η gaia να μπει στον κοπο να σωσει τον κρατος στο 2ο μερος και τελικα να μην ειναι καν προθυμη να τον σωσει στο 3ο μερος?Καταλαβαινω οτι τον ειχε ως πιονι αλλα σορυ,τοσο χαζη ειναι?Δεν βλεπει οτι πολυ απλα δεν μπορει να παρει τον Ολυμπο με τους χαζοτιτανες της?Ολος ο σκοπος του κρατος ηταν αυτος,να εξολοθρευσει τους θεους γιατι ειναι ο μονος που μπορει και μετα οι τιτανες να τον αποτελειωσουν.Το να αφησεις το "εργαλειο" που ειναι ο μονος τροπος για να νικησεις(οπως θα επρεπε να ειναι προφανες πλεον σε εκεινο το σημειο για την gaia) να πεθανει.....well it's stupid.

-Πως στον κορακα καταφερε ο kratos να ανοιξει το κουτι στο 1ο μερος χωρις την pandora?Το αφησαν ξεκλειδωτο λολ?

-Γιατι η Athena(αφηνω στην ακρη το οτι γυρνα ως spirit....οσο νοημα και αν βγαζει αυτο,οτι και καλα ειναι λογω του οτι πεθανε για τον πατερα της...) ξαφνικα στρεφεται εναντιον του πατερα της?Γιατι δεν αφηνε τον kratos να το αποτελειωσει μια και καλη στο 2ο αλλα θυσιαστηκε για αυτον?Το motivation της και οι λογοι πισω απο τις κινησεις την δεν μου βγαζουν νοημα.

-Ποιος ειναι ο "αλλος" που λεει ο zeus την gaia οτι θα επρεπε να διαλεξει?Ο Ηρακλης?Ή μηπως ο αδελφος του κρατος που τοσο πολυ hint γινεται για αυτον?

-Ηταν καπως ακυρος ο φονος της Ηρας.Αντι να την σκοτωσει προ πολλου για ολα οσα εβαλε τον κρατος να περασει,την σκοτωνει μολις "κακολογησει" την pandora.....Ειμαι ο μονος που το βρισκει περιεργο?Μεχρις εκεινο το σημειο δεν ξερεις σχεδον τιποτα για τον χαρακτηρα της pandora ,ουτε ο Κρατος εχει λογο να αντιδρασει ετσι για χαρη της.Η σκηνη θα ειχε περισσοτερο νοημα αν την ειχε γνωρσει πλεον ο Κρατος και ειχε αρχισει να βλεπει την "κορη του" πανω της.

-Ηλιθιος ειναι ο Κρατος?Καλα τον κανουν και τον εκμεταλευονται τετοιο θυμα που ειναι.Δεν του φαινετε παραξενο το οτι σκοτωνει αραδα τους θεους ?Παρολα αυτα κανει ολοκληρο ταξιδι για να βρει το pandora's box και παλι που θα του δωσει την δυναμη να σκοτωσει ενα θεο....WTF man?Τι κανεις δηλαδη τοση ωρα?Δεν αρχιζεις να υποψιαζεσαι οτι σε εκμεταλλευονται?

-Τι εμποδιζε την Hope δυναμη να ακολουθησει της αλλες δυναμεις του κουτιου οταν πρωτοανοιξε?Το λεω αυτο γιατι η Αθηνα ειναι πεποισμενη οτι παραμενει μεσα ενω ο κρατος πηρε ολες τις αλλες κακες δυναμεις.


Σιγουρα ξεχναω πραγματα,συνιθησμενο οταν εχω πολλα να γραψω.

Μου αρεσαν παντως τα ολα αν και καποιους τους ξενερωσε οτι ειναι copies των blades.Ετσι ομως δεν εγιναν βαρετα,ειχε το καθενα την ιδιαιτεροτητα του(εξυπνο η ενσωματωση των μαγειων) και τον τροπο παιχνιδιου του.Για πρωτη φορα βρηκα τον εαυτο μου να χρησιμοποιω ολα τα οπλα και οχι μονο τα blades οπως εκανα στα παλαιοτερα.
Τα cestus απο μονα τους αλλωστε ηταν αρκετα για να σπασουν την μονοτονια(οπου και εκεινα καποιος θα ελεγε ειναι copies του psp gow).

Φοβερο το τμημα στο τελος

Με τον Κρατος να περναει απο τις αναμνησεις και τα σκοταδια του υποσυνειδητου του.Του εδωσε μαζι με την pandora μια πιο ανθρωπινη σκηνη.Ειναι αστειο οταν διαβασα καποιους να λενε οτι δεν τους αρεσε αυτο γιατι λεει τους χαλασε την εικονα του "bald badass που σκοτωνει τους παντες για να παρει την εκδικηση του"......pffffff.

Avenger_Seraphim
07-04-2010, 00:44
^^ Μy thoughts exactly οταν ξαναπερασα απο το θρεντ και διαβαζα τα ποστ του Vasses για τους τιτανες... Δεν ηταν τιποτα το ιδιαιτερο τελικα, και δεν ειδαμε και πολλούς τιτάνες τελικά...

Την έλλειψη τον θεών την ειδα και εγω, αναρωτιέμαι τι να έγινε...Τους εφαγε η μαρμάγκα;

Επισης παρατηρησα το υπερβολικό "δραμα" που εβαλαν βεβιασμένα μεσα , αλλα δεν το ανεφερα στο πρωτο μου ποστ γιατι ισως με τρώγανε ζωντανό...
Αλλα η Πανδώρα εδωσε ενα ανιμε feeling στο παιχνιδι με αυτα που ελεγε, οποτε it was ok for me xD

tomic20
07-04-2010, 01:11
και να φανταστεις οτι ειναι απο 4-5 κορυφαια παιχνιδια της κονσολας...που να μην ηταν...

nickolas82
07-04-2010, 01:29
Το ότι αρέσει σε πολλούς δεν έχει να λέει κάτι...

Ένα παιχνίδι φοβερό που σε πολλούς δεν άρεσε το οποίο για μένα ήταν από τα καλύτερα, ήταν το Lost Planet. Στο PC που έπαιξα και το τερμάτισα αμέσως!
Απλά από τα καλύτερα...

Το Bioshock πήρε βραβεία έγινε χαμός, εμένα δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου!

Είναι γούστα αυτά!
To ότι άρεσει σε πολλούς αυτομάτος σημαίνει πως ένα παιχνίδι είναι καλό.-
μετά μπαίνει το προσωπικό γούστο του καθενός οπου εκεί ένα παιχνίδι του αρέσει η όχι.Αυτό είναι σεβαστό αν μη τι άλλο αλλά όταν επαναλαμβάνετε ξανά και ξανά ειναι κουραστικό και εκνευριστικό.
Το να κατηγορείς ένα παιχνίδι όπου σταθείς και όπου βρεθείς ειδικά σε έναν τομέα που έχει πάρει του κόσμου τα βραβεία (γραφικά) δείχνει εμπάθεια.
Τέλος το offtopic και πολύ ασχολήθηκα!

WolfRathmA
07-04-2010, 07:37
God Of War III Soundtrack Available For Free… For Now (http://gamerant.com/god-of-war-3-soundtrack-free-lee-13703/)

gdskate
07-04-2010, 08:20
God Of War III Soundtrack Available For Free… For Now (http://gamerant.com/god-of-war-3-soundtrack-free-lee-13703/)

+REP!!!!!!

Valkyre
07-04-2010, 09:33
Το ότι αρέσει σε πολλούς δεν έχει να λέει κάτι...

Ένα παιχνίδι φοβερό που σε πολλούς δεν άρεσε το οποίο για μένα ήταν από τα καλύτερα, ήταν το Lost Planet. Στο PC που έπαιξα και το τερμάτισα αμέσως!
Απλά από τα καλύτερα...

Το Bioshock πήρε βραβεία έγινε χαμός, εμένα δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου!

Είναι γούστα αυτά!

Το οτι αρεσει σε πολλους σιγουρα λεει ΚΑΤΙ πολυ περισσοτερο, απο τους λιγους που δεν τους αρεσει...συμφωνοι ολοι εχουμε τις προσωπικες μας προτιμησεις και αλλες φορες διαφερουν εντελως με την κοινη γνωμη , ομως μιλωντας αντικειμενικα δεν υφισταται ο χαρακτηρισμος "μουφεξ"...

Κι εμενα δεν μου αρεσει καθολου το Half Life που ολος ο κοσμος το θεωρει την επιτομη των FPS games, δεν θα γυρισω να το χαρακτηρισω ομως "μουφα" επειδη εμενα δεν μου αρεσει και αναγνωριζω οτι κατι θα πρεπει να κανουν καλα για να εχει τοσο μεγαλη απηχηση.

Επισης , loading δεν υπαρχει επουδενι σε εκεινο το σημειο που λες στην Αφροδιτη, παρε backup απο την κονσολα σου.

vasses
07-04-2010, 20:01
To ότι άρεσει σε πολλούς αυτομάτος σημαίνει πως ένα παιχνίδι είναι καλό.-
μετά μπαίνει το προσωπικό γούστο του καθενός οπου εκεί ένα παιχνίδι του αρέσει η όχι.Αυτό είναι σεβαστό αν μη τι άλλο αλλά όταν επαναλαμβάνετε ξανά και ξανά ειναι κουραστικό και εκνευριστικό.
Το να κατηγορείς ένα παιχνίδι όπου σταθείς και όπου βρεθείς ειδικά σε έναν τομέα που έχει πάρει του κόσμου τα βραβεία (γραφικά) δείχνει εμπάθεια.
Τέλος το offtopic και πολύ ασχολήθηκα!


Το 2009 δεν υπηρχε ανταγωνισμος :P και υπηρχαν κατι κουλα παιχνιδια τυπου bayonetta λογικο να σαρωσει το uncharted


Kατσε να εβγαινε φετος το uncharted θα πηγαινε απατο με τοσα παιχνιδια ( gow , hr , halo reach , alan wake και ισως gt5)

Δεν ειναι τυχαιο που βιαστηκαν να το βγαλουνε στα τελη του 2009 , ξερανε τι θα τους περιμενε

PDS
07-04-2010, 21:27
Το 2009 δεν υπηρχε ανταγωνισμος :P και υπηρχαν κατι κουλα παιχνιδια τυπου bayonetta λογικο να σαρωσει το uncharted


Kατσε να εβγαινε φετος το uncharted θα πηγαινε απατο με τοσα παιχνιδια ( gow , hr , halo reach , alan wake και ισως gt5)


Δεν ειναι μονο τα βραβεια.Ειναι και το οτι θα εχει βγαλει μ.ο βαθμολογιων πανω απο αυτα τα παιχνιδια που αναφερεις.Αλλα το βασικο ειναι το οτι ειναι αδυνατον λογικος ανθρωπος να θεωρει αυτο το παιχνιδι απλα καλο και οχι κορυφαιο.
Αλλα ναι,τα reviews ειναι μουφα.Το εχεις ξαναπει.Γενικα απιθανο να βγαλει κανεις ακρη μαζι σου.

pictorino
07-04-2010, 21:48
Το 2009 δεν υπηρχε ανταγωνισμος :P και υπηρχαν κατι κουλα παιχνιδια τυπου bayonetta λογικο να σαρωσει το uncharted


Kατσε να εβγαινε φετος το uncharted θα πηγαινε απατο με τοσα παιχνιδια ( gow , hr , halo reach , alan wake και ισως gt5)

Δεν ειναι τυχαιο που βιαστηκαν να το βγαλουνε στα τελη του 2009 , ξερανε τι θα τους περιμενε

:scared::scared: καλά ε; είναι να μην έχεις κόλλημα με κάτι, θα σκαρφιστείς το πιο απίθανο για να το μειώσεις ... lol

vasses
08-04-2010, 00:18
Δεν ειναι μονο τα βραβεια.Ειναι και το οτι θα εχει βγαλει μ.ο βαθμολογιων πανω απο αυτα τα παιχνιδια που αναφερεις.Αλλα το βασικο ειναι το οτι ειναι αδυνατον λογικος ανθρωπος να θεωρει αυτο το παιχνιδι απλα καλο και οχι κορυφαιο.
Αλλα ναι,τα reviews ειναι μουφα.Το εχεις ξαναπει.Γενικα απιθανο να βγαλει κανεις ακρη μαζι σου.


Ειδαμε με ποση ευκολια ξεχαστηκε το κορυφαιο kz2 επειδη δεν πηρε τα αναλογα βραβεια και κριτικες , απο τεχνικο τομεα ειναι ετη φωτος μπροστα απο το uncharted αλλα οπως ειπαμε μουγκα στην στρουγκα :muhaha: οταν παμε στα συγκριτικα μαζι του

To δε περιεργο ειναι οτι βγαζετε συνολικα καλυτερο το uncharted απο το kz2 παιρνωντας βαση μονο τα γραφικα του ξεχνωντας τα υπολοιπα , οταν ομως παμε να το συγκρινουμε με το hr κλπ αρχιζετε τα κουλα περι animation , gameplay , τεχνικο τομεα ( αυτα που αποφευγατε να αναφερετε στα συγκριτικα με το kz2)
Oτι μας συμφερει δηλαδη



Το αλλο κουλο της υποθεσης που τολματε να το συγκρινετε το gow και να το βγαζετε και χειροτερο
Γελανε και οι πετρες μαζι σας

Αυτο δειχνει γενικα , οτι αγεστε και φερεστε απο κριτικες και βραβειακια χωρις προσωπικη αποψη , αν το uncharted εβγαινε σημερα και περνουσε απαρατηρητο χωρις πολλα βραβεια , σημερα δεν θα το αναφερατε ως παραδειγμα κορυφαιου ps3 game

desperate_gamer
08-04-2010, 01:31
Ο Yahtzee (ο τύπος που κατακρεουργεί τα παιχνίδια μιλώντας πολύ πολύ γρήγορα σε ένα μικρόφωνο) έκανε review για το God of War 3.

http://www.escapistmagazine.com/videos/view/zero-punctuation/1595-God-of-War-III

Εγώ γέλασα πολύ πάντως. Χιχιχι!

PDS
08-04-2010, 02:14
Ειδαμε με ποση ευκολια ξεχαστηκε το κορυφαιο kz2 επειδη δεν πηρε τα αναλογα βραβεια και κριτικες,απο τεχνικο τομεα ειναι ετη φωτος μπροστα απο το uncharted
oχι.

Απο αυτα του Ηeavy Rain σιγουρα ανωτερα ομως.


Τωρα για το ''Γελανε και οι πετρες μαζι σας '' θα σου πω οτι...δεν ψιχαλιζει.Προς το παρον γελανε σε ολα τα Ελληνικα φορουμς με αυτα που γραφεις.Μπορεις και διεθνη καριερα αν θες...

Valkyre
08-04-2010, 09:18
Ο Yahtzee (ο τύπος που κατακρεουργεί τα παιχνίδια μιλώντας πολύ πολύ γρήγορα σε ένα μικρόφωνο) έκανε review για το God of War 3.

http://www.escapistmagazine.com/videos/view/zero-punctuation/1595-God-of-War-III

Εγώ γέλασα πολύ πάντως. Χιχιχι!

Γελαγα κι εγω με τον τυπο παλιοτερα, αλλα μετα απο καποιο σημειο εγινε ψιλοπροβλεψιμο το χιουμορ του και πλεον σπανια με κερδιζει.Ξερω δηλαδη πριν ακουσω το review του αναλογα με το παιχνιδι τι καζουρα θα κανει πανω κατω.Δεν ειναι κακος, απλα χρειαζεται ανανεωση. :)

pictorino
08-04-2010, 09:21
πολύ εντυπωσιακός ο σκορπιός που αντιμετωπίζεις! έρχονται άλλοι μικρότεροι και πετάγεται ξαφνικά! ολόκληρο θηρίο !!

desperate_gamer
08-04-2010, 15:16
Γελαγα κι εγω με τον τυπο παλιοτερα, αλλα μετα απο καποιο σημειο εγινε ψιλοπροβλεψιμο το χιουμορ του και πλεον σπανια με κερδιζει.Ξερω δηλαδη πριν ακουσω το review του αναλογα με το παιχνιδι τι καζουρα θα κανει πανω κατω.Δεν ειναι κακος, απλα χρειαζεται ανανεωση. :)

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό. Δεν του αρέσουν τα cliffhanger, δεν του αρέσει το online, δεν του αρέσουν τα RPG, κοινώς λέει ότι δεν του αρέσει τίποτα. Είναι τραγικά άδικος με όλα τα παιχνίδια (ειδικά με το Uncharted) αλλά εγώ περισσότερο γελάω με τα animations που φτιάχνει παρά με αυτά που λέει (εκεί που ο Kratos σφάζει και την γιαγιά που έκανε το πουλόβερ έλιωσα!).

Έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω να τα εννοεί κι αυτός τα περισσότερα που λέει, απλά σπάει πλάκα.

Valkyre
08-04-2010, 16:15
ναι μωρε για χαβαλε το κανει απλα εγω ηλπιζα να εχει μια εξελιξη σε αυτο που κανει και οχι απλα να ανακυκλωνει τα ιδια αστεια.Και ναι τα animatics ειναι ολα τα λεφτα.

aris13
08-04-2010, 22:17
Ο Yahtzee (ο τύπος που κατακρεουργεί τα παιχνίδια μιλώντας πολύ πολύ γρήγορα σε ένα μικρόφωνο)

Παρατήρησες ότι σε αυτό το review δεν μίλαγε πολύ γρήγορα. Μάλλον θα του είπαν να το σταματήσει για να καταλαβαίνει ο κόσμος τι λέει.:P

nikolaszax
08-04-2010, 22:26
Παρατήρησες ότι σε αυτό το review δεν μίλαγε πολύ γρήγορα. Μάλλον θα του είπαν να το σταματήσει για να καταλαβαίνει ο κόσμος τι λέει.:P

μπα....Κρυωμενος θα ηταν :P.Λιγο δυσκολο να αφησει το στυλακι του που τον κανει να ξεχωριζει.

desperate_gamer
09-04-2010, 00:41
μπα....Κρυωμενος θα ηταν :P.Λιγο δυσκολο να αφησει το στυλακι του που τον κανει να ξεχωριζει.

Όντως ήταν πιο κρυωμένος, το είπε στο Twitter. Κρίμα γιατί πάντα έχει πιο πολύ πλάκα όταν τα λέει γρήγορα! :D

dimitrisasp
09-04-2010, 02:18
Ακομα για το GOW3 μιλατε.. Mα ειναι last month's news... :P

Valkyre
09-04-2010, 09:27
^^ Λες να το κλειδωσω το θρεντ? :P

greekteo
09-04-2010, 15:50
Εγώ χθες το πήρα το παιχνίδι μηηηηηη το κλείσετε loool :D

Valkyre
09-04-2010, 15:52
^^ Λυπαμαι ΑΡΓΗΣΕΣ!! :D

pictorino
10-04-2010, 07:44
Πολύ εκνευριστικά τα σημεία που πέφτεις και πρέπει να αποφεύγεις αντικείμενα δίνουν μία ποικιλία στο gameplay αλλά... ο χειρισμός εκεί είναι πολύ κακός

nikon
10-04-2010, 07:49
Κακός δεν είναι......λίγο ανάποδος είναι.

pictorino
10-04-2010, 07:57
και ανάποδος είναι και δεν έχει chckpoint ... φτου κι από την αρχή

Valkyre
10-04-2010, 09:21
Κακός δεν είναι......λίγο ανάποδος είναι.

Εχει ρυθμισεις βρε γκρινιαριδες που τις αλλαζετε και απο αναποδος γινεται κανονικος! :P

nikon
10-04-2010, 09:44
Ναι ε;;;;;.....δεν το ήξερα......βλακεία όμως να είναι όλος ο χειρισμός μια χαρά και εκεί ανάποδος.

atomsk
10-04-2010, 10:02
Ο Yahtzee (ο τύπος που κατακρεουργεί τα παιχνίδια μιλώντας πολύ πολύ γρήγορα σε ένα μικρόφωνο) έκανε review για το God of War 3.

http://www.escapistmagazine.com/videos/view/zero-punctuation/1595-God-of-War-III

Εγώ γέλασα πολύ πάντως. Χιχιχι!


Μια χαρά τα λέει ..συμφωνώ απόλυτα μαζί του.

pictorino
10-04-2010, 19:05
σήμερα το τελείωσα, όχι ιδιαίτερα μεγάλο αλλά χορταστικό. να ρωτήσω, το τελείωσα στο normal, αν το ξεκινήσω στο ίδιο επίπεδο θα έχω τα όπλα και τα orbs από τον 1ο τερματισμό;

Valkyre
10-04-2010, 21:38
Oχι αλλιως θα ηταν πραγματικα γελοιο :P

pictorino
10-04-2010, 21:39
γιατί θα ήταν γελοίο; δεν είπα να αλλάξω επίπεδο δυσκολίας.

Valkyre
10-04-2010, 21:48
^^ Ε ακομα χειροτερο ρε συ... θα εκανες βολτα απλα σε ολο το παιχνιδι... 0 challenge.Βεβαια μπορει να μην εχεις ολα τα οπλα απο την αρχη αλλα αν θες κρατας και ενεργοποιεις ολα τα treasures που μαζεψες απο την πρωτη φορα και χρησιμποιεις πολλα και διαφορα cheats για χαβαλε. :)

Μαλιστα ενα απο αυτα σου επιτρεπει να παιρνεις 4 φορες παραπνω orbs οποτε οι αναβαθμισεις γινονται παιχνιδι. ;)

Avenger_Seraphim
11-04-2010, 02:46
Στα προηγουμενα 2 γινοταν αυτο... Μου κανει εντύπωση που στο 3 δεν γίνεται... Οχι οτι το ξανα επαιξα απο τοτε που το τερματησα :Ρ

dimitrisasp
11-04-2010, 03:49
Αναρωτιεμαι αν εχει πει κανεις απο ολους εμας που εχουν τελειωσει το παιχνιδι εστω
και μια φορα οχι στην Αφροδιτη οταν σε ρωταει αν θα μεινεις να την ****

Valkyre
11-04-2010, 04:28
^^Εγω... επρεπε να βγω εξω για ραντεβου και εκεινη την στιγμη που με ρωτησε διαπιστωσα οτι ειχα στησει την κοπελια και περιμενε.

Εφαγε ακυρο στα γρηγορρα η Αφροδιτη για να κανω save λιγο πιο κατω στο δωματιο.Φυσικα την περιποιηθηκα δεοντως οταν γυρισα πισω για δευτερη φορα :P

Αλλα οταν με ρωτησε της ειπα οχι. Επισης θελω να σχολιασω τα βυζια της Αφροδιτης... WOW απλα.Οποιος ειδε και τα making off ο τυπας που την εφτιαχνε ηταν ιδιατερα περιφανος γι αυτα! Ευγε στο παιδι ευγε! αυτα ειναι μεμε οχι αστεια! :D :D : D

Ezio
11-04-2010, 07:34
Πάλι καλά που δεν ήρθε να δει τι κάνεις. Αυτό μου θύμισε μια διαφήμιση που έκαναν παράπονα στον Butler δύο κορίτσια που δεν ασχολούνταν μαζί τους τα αγόρια τους επειδή έπαιζαν uncharted 2 και god of war 3.

Valkyre
11-04-2010, 13:10
Πάλι καλά που δεν ήρθε να δει τι κάνεις. Αυτό μου θύμισε μια διαφήμιση που έκαναν παράπονα στον Butler δύο κορίτσια που δεν ασχολούνταν μαζί τους τα αγόρια τους επειδή έπαιζαν uncharted 2 και god of war 3.

Καλα σιγα μην μου την ελεγε κιολας! Καταλαβαινει οτι προκειται περι ενος απλου παιχνιδιου, αυτο μας ελειπε να αρχιζουμε να ζηλευουμε ή να βαζουμε χερι και στα ηλεκτρονικα! :) :P

Αλλωστε με εχει δει αρκετες φορες σε παρομοια σκηνικα σε αλλα παιχνιδια.Ιδιως με το GTA ριχνω πολυ γελιο οταν ψωνιζω πορνες μπροστα της και την πειραζω :P

plakas
13-04-2010, 01:22
Καλα σιγα μην μου την ελεγε κιολας! Καταλαβαινει οτι προκειται περι ενος απλου παιχνιδιου, αυτο μας ελειπε να αρχιζουμε να ζηλευουμε ή να βαζουμε χερι και στα ηλεκτρονικα! :) :P

Αλλωστε με εχει δει αρκετες φορες σε παρομοια σκηνικα σε αλλα παιχνιδια.Ιδιως με το GTA ριχνω πολυ γελιο οταν ψωνιζω πορνες μπροστα της και την πειραζω :P


Πλακα κανεις κακασχημε φιλε μου ....εμενα στην πρωην μου η μεγαλυτερη της ζηλεια ηταν το Ps1-ps2-ps3 (ναι ειμασταν χρονια μαζι) οταν ερχοταν καμια φιλη της με το φιλο της και λεγαν τα δικα τους και ελεγα στο παληκαρι να παιξουμε κανα pro ελεγε ο αλλος οχι....(γιατι ειχε ενημερωση απο πριν την φιλη της να μην παιξει και κολησει το μικροβιο και το παληκαρι) τι μας λες τωρα :DΜονο η τυφλες και η κοπελες gamer's δεν ζηλευουν κατι που αγαπαμε εμεις τοσο


offtopic ναι sorry8-)

Valkyre
13-04-2010, 09:47
Aλλο το ενα περιστατικο ρε συ και αλλο το δικο μου!

Για να ειμαστε και ontopic (lol) τις προαλλες ειχε ερθει ενας φιλος μου με την κοπελα του και εμεις ειχαμε αραξει και του εδειχνα την μαχη με τον Κρονο και οι αλλες ειχαν ξενερωσει λιγο την ζωη τους, καταδικαζοντας παραλληλα την φρικαλεοτητα που παρακολουθουσαν!

Κορυφαια ατακα οταν λιγο πριν την στιγμη που ξεκοιλιαζεις τον Κρονο και βγαινουν τα εντοσθια εξω γυρναω και λεω "μωρο μου δες λιγο εδω περα τι γινεται"... απιστευτο γελιο! :P

AriStos13
17-04-2010, 22:17
παιδια να ρωτησω και εγω...
η collectors τι περιεχει μεσα?

pictorino
17-04-2010, 23:40
προς το τέλος όταν μοναμοχεί ο Κράτος με τον Δία και τους ''διακόπτει'' η Γαία. απευθύνεται σε αυτήν ο Δίας λέγοντάς της ''έπρεπε να έχεις διαλέξει το άλλο πιόνι'' που αναφέρεται;

Ezio
17-04-2010, 23:43
Στον Δία. Ο Κράτος αντιστάθηκε. Δεν ήταν καλό πιόνι.