PDA

View Full Version : Ps4 κ ηχος



ilias78
15-12-2019, 18:40
Θέλω να συνδέσω το ps4 στην οθόνη του υπολογιστή. Δυστυχώς η οθόνη δεν έχει δικά της ηχεία. Ψάχνω λοιπόν μια οικονομική λύση για τον ήχο. Δεν με νοιάζει να έχω 5.1 ή 2.1 ή soundbar. Ουτε αν θα ειναι sourrand. Θέλω απλά να συνδέσω 2 ηχεία απλά για να έχω ήχο. Επίσης δεν θα ηθελα να παω σε λυση ακουστικα.
Τι μπορώ να κάνω? Υπαρχει αντάπτορας για οπτικη-Jack?

Axilleas_GR
15-12-2019, 18:54
Το μόνιτορ έχει θύρα HDMI? Εάν ναι τότε με ένα soundbar είσαι εντάξει. Τα περισσότερα soundbar διαθέτουν HDMI IN και OUT οπότε δε χρειάζεται κάτι περισσότερο.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ilias78
15-12-2019, 19:31
Ναι έχει 2 θύρες hdmi. Στη μία έχω το PC κ στην άλλη το ps4. Η σύνδεση είναι το ps4 στο soundbar στο hdmi in κ από το out του soundbar στην οθόνη? Βέβαια ξεφεύγει στην τιμή. Δεν θέλω να δώσω τόσα πολλά.

Axilleas_GR
15-12-2019, 22:38
Ναι έχει 2 θύρες hdmi. Στη μία έχω το PC κ στην άλλη το ps4. Η σύνδεση είναι το ps4 στο soundbar στο hdmi in κ από το out του soundbar στην οθόνη? Βέβαια ξεφεύγει στην τιμή. Δεν θέλω να δώσω τόσα πολλά.Ένα φθηνό που βρήκα είναι αυτό:
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_crystal-audio-casb240-bluetooth-soundbar-2-in-1-240-w-1226476.html?rbtc=skz%7Cpf%7C%5B1226476%5D%7C%7Cp% 7Cskz_product_feed%7C&sku=1226476&_%C2%A7ja=tsid:48889&lkws_10719=5df6899c-2971-3538-d9d2-da0f2e15ded8
αλλά συνδέεται, από όσο κατάλαβα, με οπτική ίνα και όχι μέσω του HDMI.
Εκτός αν υπάρχει κάποια κάρτα οθόνης για το PC που να έχει και HDMI IN (?), ώστε να συνδεθεί το ps4 επάνω στο PC και να χρησιμοποιηθούν τα ήδη υπάρχοντα ηχεία? Δεν ξέρω αν γίνεται, ιδέες προτείνω.
Πάντως σίγουρα αν θες ήχο πρέπει κάτι να παρεμβάλλεις ανάμεσα στη κονσόλα και το μόνιτορ. Τώρα soundbar θα είναι, απλά ηχεία που θα συνδεθούν μέσω οπτικής ίνας, ενισχυτής Dolby digital surround 7.1 θα το αποφασίσεις εσύ και το πορτοφόλι σου.

Update: Επίσης φθηνά είναι αυτά:
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_logitech-z333-black-980-001202-1146167.html
αλλά έχουν σύνδεση 3.5mm και RCA. Αν έχει εξόδους RCA το μόνιτορ (χλωμό) μπορεί να σε βολεύουν.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sir_Teraflop
15-12-2019, 22:49
Αν δεν έχει το monitor σου speaker/headphone out ώστε να πας σε powered speaker με 3.5mm, αναγκαστικά πας σε λύση όπως σου γράφει ο Αχιλλέας παραπάνω (με spidf) ή αν θες κάτι με HDMI (ARC):

https://www.skroutz.gr/s/18454804/Creative-Speaker-Stage-2-1.html#sku-info

90 ευρώ αμφότερα που σου αναφέραμε.

ilias78
16-12-2019, 00:55
Οπτική ίνα μου κάνει αφού το ps4 έχει οπτική.
Βασικά βρήκα μια μπάρα χωρίς όμως γούφερ στο 50αρικο. Έχει οπτική όποτε θα μπορω να το συνδέσω
https://www.skroutz.gr/s/15417134/LG-SK1.html
Δεν ξέρω αν αξίζει η συγκεκριμένη.

Nek_Food
16-12-2019, 10:57
Για την δουλειά και το κόστος που θέλεις να δώσεις είναι μάλλον καλή λύση. Αν είναι αποκλειστικά για χρήση με το PS4 πάντως, νομίζω καλύτερα να πάρεις ένα αξιόλογο σετ ακουστικών να το συνδέσεις στο χειριστήριο να παίζεις ότι ώρα γουστάρεις χωρίς να ενοχλείς την οικογένεια. Με αυτό θα μπορείς να μιλάς και σε τυχόν Online multi με τίποτα φιλαράκια αν θέλεις. Είναι μία λύση που χάνεις πολλά μεν, αν και πιθανόν κερδίζεις και πολύ περισσότερα από άλλες λύσεις λόγω του ότι αντιλαμβάνεσαι καλύτερο εύρος και κατεύθυνση ήχου ακόμη και αν είναι στέρεο (ειδικά αν παίζεις τις ώρες που όλοι οι υπόλοιποι στο σπίτι κοιμούνται). Από αυτά που βλέπω δεν είσαι διατεθειμένος να επενδύσεις στον ήχο των παιχνιδιών τόσο πολύ και λάβε υπόψη σου ότι πρακτικά οδεύουμε στο τέλος της γενιάς (αν και λογικά το PS5 θα πρέπει να έχει και οπτική έξοδο ήχου... πιθανόν).

ilias78
16-12-2019, 11:20
Τα ακουστικά τα έχω απορρίψει γιατί γενικά θέλω να έχω επαφή κ με το υπόλοιπο σπίτι.

Αν πάρω κάτι τέτοιο https://www.cosmodata.gr/product/318902/ , θα μπορέσω να συνδέσω τα ηχεια του υπολογιστή κ να κάνω τη δουλειά μου? Διαβάζει μόνο 2.1 όποτε θα συνδέσω μόνο τα 2.1 από τα 5.1 που έχω.

ilias78
16-12-2019, 13:25
Αν δεν έχει το monitor σου speaker/headphone out ώστε να πας σε powered speaker με 3.5mm.

Τελικά από ότι είδα η οθόνη έχει θύρα headphone out όποτε θα τσιμπήσω 2 φτηνά ηχειακια κ θα κάνω τη δουλειά μου. Ευχαριστω

Edit.
Το headphone out δέχεται Jack ή mini Jack? Είναι στάνταρ ή εξαρταται από την εκάστοτε οθόνη?

Sir_Teraflop
16-12-2019, 16:32
Συνήθως mini (δηλαδή 3.5 mm διάμετρος). Αλλά ότι και να παίρνει υπάρχουν αντάπτορες άφθονοι. Από ότι μέγεθος θες. Απλά τα ηχεία θα πρέπει να είναι αυτοενισχυόμενα προφανώς, γιατί η θύρα είναι για ακουστικά και αυτά μάλλον της πλάκας.

ilias78
16-12-2019, 16:46
Όλα Αυτά που έχω έχω δει, πέρα από το mini Jack έχουν (συνηθως) USB ή μπριζακι για παροχή ρεύματος. Από το ps4 υπάρχει USB για σύνδεση όποτε κομπλέ.

Η άλλη λύση πάντως που βρήκα, είναι να πάρω αντάπτορα με οπτική κ rca για να συνδέσω τα 5.1 του υπολογιστή. Απλά με τα πρόσθετα καλώδια που βρίσκω, θα καταφέρω να ενώσω τα 2.1
Σίγουρα θα έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα Κ Ίσως κάνω αυτό τελικά.

Sir_Teraflop
16-12-2019, 17:08
Όλα Αυτά που έχω έχω δει, πέρα από το mini Jack έχουν (συνηθως) USB ή μπριζακι για παροχή ρεύματος. Από το ps4 υπάρχει USB για σύνδεση όποτε κομπλέ.

Η άλλη λύση πάντως που βρήκα, είναι να πάρω αντάπτορα με οπτική κ rca για να συνδέσω τα 5.1 του υπολογιστή. Απλά με τα πρόσθετα καλώδια που βρίσκω, θα καταφέρω να ενώσω τα 2.1
Σίγουρα θα έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα Κ Ίσως κάνω αυτό τελικά.


Μην μπλέξεις με adaptors. Δεν ξέρεις τι format υποστηρίζουν κλπ. οπότε πρόσεξε μην φας κοράκι στο τέλος.

Για δοκιμή (και λόγους ευκολίας δηλαδή να μην είσαι βάλε βγάλε από το PC) μιας και είναι πολύ φθηνό δοκίμασέ το αν θες, αλλά κάνε και μια και έρευνα αγοράς πρώτα για αντίστοιχους αντάπτορες. 13 eur D/A θα μου βαρούσε καμπανάκι.

Επίσης το 5.1. σύστημα έχει κάτι κεντρικό οπότε θα το αφήσεις όπως έχει και θα το ταΐσεις 2.1. σήμα όπως διάβασα από την περιγραφή του προϊόντος και το πολύ πολύ να του πεις παίζω stereo εγώ. Ούτε καλώδια χρειάζεται να ξηλώσεις - βάλεις ούτε τίποτα.


Στην θέση σου δεν θα ασχολούμουν καν. Έχεις powered 5.1 - τράβα καλώδιο σε αυτό από την οθόνη εκεί που κουμπώνεις το PC και τελείωσες.

- - - Updated - - -

Επίσης ποιο 5.1 έχεις για να ξέρω και εγώ τι γράφω συμβουλεύω στα τυφλά?

ilias78
16-12-2019, 19:40
Τα logitech g51 εχω.
Βέβαια κ αυτό το ανταπτιρακι που είδα, γράφει για 2.1 αλλά έχει 2 rca για τα ηχεία. Για το γουφερ δεν έχει όποτε δεν ξέρω πώς θα μπορούσα να το συνδεσω


Στην θέση σου δεν θα ασχολούμουν καν. Έχεις powered 5.1 - τράβα καλώδιο σε αυτό από την οθόνη εκεί που κουμπώνεις το PC και τελείωσες.
Απ το headphone out της οθόνη που ακριβώς?

Sir_Teraflop
16-12-2019, 19:56
Καλά κατάλαβα ότι είχες PCMR της LOGITECH.

Με RCA δεν κουμπώνει κανένα ηχείο - μόνο του.

Από εδώ (https://www.amazon.co.uk/Logitech-Surround-Sound-Speaker-System/dp/B000UC7W3Q) βλέπω ότι έχει inputs

6-channel direct
Stereo RCA

Άρα με ένα απλό (το πιο γελοίο καλώδιο που θα έχεις ήδη σπίτι) mini jack (3.5mm) ΑΠΟ την οθόνη - στα RCA IN του Logitech.

ilias78
16-12-2019, 20:04
Για να καταλάβω Καλά, από το headpfone της οθόνης, στα 2 πάνω rca βύσματα της φωτο? 11856

Sir_Teraflop
16-12-2019, 20:17
Σωστά.

ilias78
16-12-2019, 20:26
Είσαι ωραιος

Sir_Teraflop
16-12-2019, 20:28
Είσαι ωραιος

Τίποτα φίλος. Για αυτό είναι τα fora.

airjim
23-08-2020, 13:36
Καλημέρα σε όλη την υπέροχη παρέα κάτοχος μιας ημέρας PSP4 και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί από το μηχάνημα είναι απίστευτο αλλά το θέμα που έχω είναι πως δεν βρίσκω τρόπο να συνδέσω τα ηχεία τα Ediffier BT1700 που έχω με το PSP 4, μιας και η τηλεόραση που διαθέτω έχει μόνο 2 HDMI IN και ένα άθλιο SCART!!!!!!Σύνδεσα το psp με HDMI με την τηλεόραση αλλά τα ηχεία με ποιόν τρόπο???Υπόψιν τα ηχεία έχουν είσοδο RCA και δεν γνωρίζω αν το psp έχει Bluetooth,και αν μπορεί να κάνει Peraing με τα ηχεία!!!!Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να έχω ήχο από τα ηχεία?????Σας ευχαριστώ πολύ να είστε όλοι καλά.

mihalis13
23-08-2020, 13:43
Καλημέρα σε όλη την υπέροχη παρέα κάτοχος μιας ημέρας PSP4 και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί από το μηχάνημα είναι απίστευτο αλλά το θέμα που έχω είναι πως δεν βρίσκω τρόπο να συνδέσω τα ηχεία τα Ediffier BT1700 που έχω με το PSP 4, μιας και η τηλεόραση που διαθέτω έχει μόνο 2 HDMI IN και ένα άθλιο SCART!!!!!!Σύνδεσα το psp με HDMI με την τηλεόραση αλλά τα ηχεία με ποιόν τρόπο???Υπόψιν τα ηχεία έχουν είσοδο RCA και δεν γνωρίζω αν το psp έχει Bluetooth,και αν μπορεί να κάνει Peraing με τα ηχεία!!!!Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να έχω ήχο από τα ηχεία?????Σας ευχαριστώ πολύ να είστε όλοι καλά.

Καταρχήν καλώς ήρθες!
Ποιο ps4 έχεις; Το slim; Αν έχεις το fat έχει και την επιλογή της οπτικής ίνας για τον ήχο.
Αλλιώς κοίτα και η τηλεόραση αν έχει οπτική ίνα, εγώ στην οπτική ίνα της tv έχω περάσει την soundbar μου. (δεν ξέρω βέβαια αν τα ηχεία σου έχουν οπτική, αλλά αυτό λύνεται μένα αντάπτορα)

Slay
23-08-2020, 14:21
Με τα συγκεκριμενα ηχεια μάλλον ατυχησες. Βλεπω έχουν μόνο αναλογικές εισόδους και bluetooth. Το PS4 δεν εχει αναλογικη εξοδο, και εαν και εχει bluetooth δεν νομιζω οτι μπορεις να συνδεσεις ηχεια, αλλα μονο χειριστηρια. Μονο εαν η τηλεοραση σου έχει ειτε αναλογική έξοδο ειτε bluetooth μπορεις να τα συνδέσεις.

airjim
23-08-2020, 14:32
Ευχαριστώ πολύ που από σήμερα είμαι μέλος αυτού του υπέροχου Forum!!!!!Τα ηχεία μου είναι όπως προανέφερα τα Ediffier 1700 BT εκ πρώτης έχουν Bluetooth αλλά δεν ξέρω γιατί το Bluetooth του psp δεν τα βλέπει!!!!!Βλέποντας στο διαδίκτυο διάφορα βίντεο δεν πολύ κατάλαβα πόσους αντάπτορες θα χρειαστώ γιατί το μηχάνημα μπορεί να είναι κορυφαίο πάσχει από εξόδους!!!1 ΌσοΤο δικό μου έχει μια HDMI και μία θύρα Lan καθώς και μια AUX που δεν νομίζω να μπορώ συνδέσω σε αυτήν κάτι!Επανέρχομαι πάλι στα ηχεία που έχουν RCA in !!!και AUX IN !!!Συνδέω την έξοδο HDMI στην είσοδο HDMI της τηλεόρασης για να έχω εικόνα Ήχο όμως πως???Η τηλεόραση μου υπόψιν έχει 2 HDMI IN καθώς και ένα Scart και κάπου εδώ αρχίζουν τα προβλήματα σύνδεσης και απόδοσης ήχου από το φανταστικό PSP4!!!Υποθέτω οι αντάπτορες που θα χρειαστώ αν δεν κάνω λάθος και διορθώστε με θα είναι HDMI SWITCH και μετά ένα καλώδιο HDMI σε RCA!!!!!
Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας και χαίρομαι πάρα πολύ που από σήμερα είμαι και εγ΄ψ μέλος αυτής της υπέροχης παρέας!Να είστε καλά!

djpar
23-08-2020, 14:58
Σύνδεσε τα ηχεία με την τηλεόραση και ότι παίζει η τηλεόραση θα ακούς. Προϋποθέτει όμως η τηλεόραση να έχει bluetooth

Slay
24-08-2020, 10:23
Ετσι απο περιέργεια, ποια τηλεόραση έχεις?