PDA

View Full Version : Παιχνίδια από το εξωτερικό



fits79
05-09-2019, 14:41
Καλησπέρα.

Τι ακριβώς γίνεται με τα παιχνίδια σε δισκάκι από το εξωτερικό?
Το ξέρω ότι όλα τα ps4 παιχνίδια είναι region free που σημαίνει απ' όπου και να αγοράσεις ένα παιχνίδι θα παίζει κανονικά στην Ελληνική(Ευρωπαϊκή) κονσόλα ps4 με το ελληνικό σου psn id, αλλα τι ακριβώς γίνεται με τα dlc του όποιου παιχνιδιού?

Θα πρέπει το δισκάκι του παιχνιδιού να είναι από χώρες τις Ευρώπης για να μην έχεις κάποιο πρόβλημα με τα μελλοντικά dlc του παιχνιδιού και ίσως για τους Ελληνικούς υπότιτλους και γλώσσα που ίσως έχει το όποιο παιχνίδι.

Axilleas_GR
05-09-2019, 14:48
Καλησπέρα.

Τι ακριβώς γίνεται με τα παιχνίδια σε δισκάκι από το εξωτερικό?
Το ξέρω ότι όλα τα ps4 παιχνίδια είναι region free που σημαίνει απ' όπου και να αγοράσεις ένα παιχνίδι θα παίζει κανονικά στην Ελληνική(Ευρωπαϊκή) κονσόλα ps4 με το ελληνικό σου psn id, αλλα τι ακριβώς γίνεται με τα dlc του όποιου παιχνιδιού?

Θα πρέπει το δισκάκι του παιχνιδιού να είναι από χώρες τις Ευρώπης για να μην έχεις κάποιο πρόβλημα με τα μελλοντικά dlc του παιχνιδιού και ίσως για τους Ελληνικούς υπότιτλους και γλώσσα που ίσως έχει το όποιο παιχνίδι.Το μόνο θέμα είναι τα dlc και αυτό μονάχα αν ο τίτλος έχει dlc. Τότε θα πρέπει τα dlc να αγοραστούν από το εκάστοτε ps store του region προέλευσης. Βέβαια μερικά παιχνίδια το αφήνουν ελεύθερο αλλά στη πλειοψηφία ισχύει ο παραπάνω κανόνας. Στα update δεν έχεις θέμα από όπου και αν είναι.
Σε κάθε περίπτωση πρίν προβείς σε οποιαδήποτε αγορά το ψάχνεις για κάθε τίτλο ξεχωριστά για να είσαι απολύτως σίγουρος και ασφαλής.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

WolfRathmA
05-09-2019, 15:00
Υπάρχουν αντίστοιχα thread:

Online αγορές παιχνιδιών & καταστήματα! Αξιολόγηση όλων των μεγάλων e-shops!! (http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/3687-Online-αγορές-παιχνιδιών-καταστήματα%21-Αξιολόγηση-όλων-των-μεγάλων-e-shops%21%21)

Προσφορές - Καταστήματα για αγορές από Ελλάδα (http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/12823-Προσφορές-Καταστήματα-για-αγορές-από-Ελλάδα)

Για το DLC που ρωτάς, αν παράδειγμα πάρεις ένα παιχνίδι από Αγγλία θα πρέπει να αγοράσεις και από το αγγλικό store το DLC του για να δουλέψει.

fits79
05-09-2019, 15:16
Δηλαδή αν αγοράσω ένα παιχνίδι από Αγγλία όπως είπες και αγοράσω τα dlc σου του από το Ελληνικό psn store θα έχω πρόβλημα?
Και τι πρόβλημα ακριβώς εννοείς? Δεν θα δέχεται το dlc του Ελληνικού psn store ή θα δεχτεί να το πληρώσεις αλλά δεν θα το αναγνωρίσει ποτέ το παιχνίδι?

Λογικά αν αγοράσεις το όποιο παιχνίδι από χώρα της Ευρώπης δεν νομίζω να έχεις θέμα ούτε με το dlc του όποιου παιχνιδιού γιατί και η Ελλάδα στην Ευρώπη ανήκει.

Lefteris_X
05-09-2019, 15:24
Ακριβώς, θα το αγοράσεις μεν, αλλά ΔΕΝ θα "φαίνεται" εντός του παιχνιδιού. Τσάμπα η αγορά δηλαδή.

Και όχι, μην βγάζεις αυθόρμητα συμπεράσματα, είναι ολίγον τι μπέρδεμα η ιστορία.

Δεν υπάρχει 1 γενικό Store για Ευρώπη, αλλά επιμέρους Store για αρκετές χώρες (Γερμανικό, Αγγλικό, Γαλλικό, Ιταλικό κλπ).

fits79
05-09-2019, 15:27
Τι εννοείς? Μπορείς να εξηγήσεις ή να κάνεις μια περίληψη?

Μα από τη στιγμή που θα αγοράσει το οποίο παιχνίδι από Ευρώπη και η Ελλάδα ανήκει στην Ευρώπη γιατί να έχεις πρόβλημα με τα dlc's του παιχνιδιού?

Lefteris_X
05-09-2019, 15:33
Έκανα edit και σου απάντησα ήδη.

Αυτούς τους συνειρμούς που κάνεις............μην τους κάνεις! (ότι δηλαδή η Ελλάδα ανήκει στην Ευρώπη = άρα ότι DLC αγοράσεις από Ευρώπη = παίζει απαραίτητα στο ελληνικό παιχνίδι)

Διάβασε τι σου λέμε.

Έχουν γίνει αυτές οι συζητήσεις ΠΑΡΑ πολλές φορές, σου έδωσε τα θρεντ ο Αποστόλης.

Μην λέμε τα ίδια και τα ίδια! Υπάρχουν όλες οι απαντήσεις που θες.

fits79
05-09-2019, 15:50
Ναι δεν αντιλέγω θα υπάρχουν οι απαντήσεις αλλά σε πάνω από 300 σελίδες.
Εσύ θα καθόσουν να διάβαζες πάνω από 300 σελίδες για να βρεις αυτό που θέλεις?

Εν ολιγης μου λες ότι αν θέλω να αγοράσω ένα παιχνίδι που θα έχει και dlc(Που λίγα παιχνίδια δεν έχουν καθόλου dlc's) τότε να το αγοράσω από Ελλάδα και μόνο από Ελλάδα και καμιά άλλη χωρα Ευρώπης ή όχι Ευρώπης.

Lefteris_X
05-09-2019, 15:53
Δεν ξέρω αν εξυπηρετεί, δοκίμασε το search.

fits79
05-09-2019, 16:01
Το έκανα ήδη δυστυχώς δεν εξυπηρετεί καθόλου γιατί βγάζει άλλα νταλον αποτελέσματα.

Lefteris_X
05-09-2019, 16:12
Google search στα αγγλικά;

Kane
05-09-2019, 16:42
Εν ολιγης μου λες ότι αν θέλω να αγοράσω ένα παιχνίδι που θα έχει και dlc(Που λίγα παιχνίδια δεν έχουν καθόλου dlc's) τότε να το αγοράσω από Ελλάδα και μόνο από Ελλάδα και καμιά άλλη χωρα Ευρώπης ή όχι Ευρώπης.

Όχι. Αυτό που σου λέει είναι από όποια χώρα αγοράσεις το παιχνίδι από την ίδια να αγοράσεις και τα DLC για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ότι λένε ο Axilleas_GR στο 2ο ποστ και ο WolfRathma στο 3ο ποστ.

fits79
05-09-2019, 16:52
Με αυτη τη λογικη ρε παιδια ομως θα πρεπει να εχεις ενα psn id για την καθε χωρα που εχεις αγορασει το καθε παιχνιδι.
Αυτο δεν ειναι ουτε πρακτικο και εννοειτε ουτε λογικο να το κανεις γιατι ετσι θα καταληξεις με ενα καρο psn id στη κονσολα σου και στην ουσια θα χρησιμοποιεις ενα psn id για καθε παιχνιδι κατι που οχι απλα ειναι παντελως ακυρο αλλα και ανουσιο γιατι θελεις να εχεις ενα psn id για ολα σου τα παιχνιδια και τα save των παιχνιδιων σου.

Lefteris_X
05-09-2019, 16:56
Ε, βάλτα με τη Sony.

Προσωπικά που δεν με ενδιαφέρει να ψάχνομαι για παιχνίδια από όλο το πλανήτη, δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Όποιος θέλει τα γένια, πρέπει να βρίσκει και τα χτένια. Έτσι πάει. Δυστυχώς, έτσι πάει.

ΟΚ, το καλύψαμε το θέμα;

fits79
05-09-2019, 17:02
Αρχικα να σου πω ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και το χρονο σου.

Αλλα οφειλω να σου πω οτι εδω εισαι λαθος.

Γιατι στο xbox one αν π.χ. αγορασεις ενα παιχνιδι σε δισκακι απο την Αμερικη τοτε μπορεις πολυ ανετα να το παιξεις στο Ελληνικο σου gamertag και αν θες να κατεβασεις κατι για το συγκεκρημενο παιχνιδι το μονο που κανεις ειναι να αλλαξεις το region του Ελληνικου σου gamertag-profile σε Αμερικανικο και κατεβαζεις κανονικα το dlc που θελεις και παιζεις μια χαρα.

Αν μετα θελεις να παιξεις τα παιχνιδια που εχεις αγορασει απο Ελλαδα τοτε το γυρνας παλι σε Ελλαδα και ολα οκ.

Δεν χρειαζεται να φτιαχνεις ενα καρο profile-gamertag στη κονσολα σου αλλα μονο ενα και απλα αλλαζεις το region αυτου του profile.


Κατι αντιστοιχο δεν μπορει να κανει και η Sony?

Sir_Teraflop
05-09-2019, 17:16
Γιατι στο xbox one αν π.χ. αγορασεις ενα παιχνιδι σε δισκακι απο την Αμερικη τοτε μπορεις πολυ ανετα να το παιξεις στο Ελληνικο σου gamertag και αν θες να κατεβασεις κατι για το συγκεκρημενο παιχνιδι το μονο που κανεις ειναι να αλλαξεις το region του Ελληνικου σου gamertag-profile σε Αμερικανικο και κατεβαζεις κανονικα το dlc που θελεις και παιζεις μια χαρα.


Δεν είναι έτσι.

- - - Updated - - -

...περίπου.

fits79
05-09-2019, 17:19
Τι εννοεις δεν ειναι ετσι?

Εχω και xbox one s και μια χαρα ετσι εχω κανει για παιχνιδια που εχω αγορασει απο Αμερικη και απο Αγγλια.

Sir_Teraflop
05-09-2019, 17:23
Τι εννοεις δεν ειναι ετσι?

Εχω και xbox one s και μια χαρα ετσι εχω κανει για παιχνιδια που εχω αγορασει απο Αμερικη και απο Αγγλια.

Όλα τα παιχνίδια από κάθε χώρα παίζουν στο xbox σου (το ελληνικό). Και το δισκάκι από Ελλάδα παίζει το DLC από Αγγλία. Μέχρι εκεί ναι.

Το πρόβλημα είναι ο τρόπος πληρωμής αυτού. Αν έχεις μέθοδο πληρωμής αποδεκτή και billing adress ναι ισχύει ότι είπες. Αυτή είναι η εμπειρία μου. Αν έχεις διαφορετική ευχαρίστως να με διορθώσεις.

Axilleas_GR
05-09-2019, 17:24
Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται....
This will be interesting.....

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
05-09-2019, 17:28
Εμένα τι σκατά με νοιάζει τι κάνει η MS ή οποιαδήποτε άλλη εταιρεία;

Εμένα εννοώ προσωπικά.

Αφής στιγμής δεν έχω xbox και ούτε πρόκειται ποτέ μου να αποκτήσω, γιατί να με νοιάζει;

Αφής στιγμής Χ 2 δεν αγοράζω παιχνίδια μέσω Ιντερνετ (ούτε εξωτερικό, ούτε Ελλάδα), γιατί προτιμώ να πάω στο μαγαζί αυτοπροσώπως και να παζαρέψω καθώς ΠΑΝΤΑ αγοράζω με μετρητά, γιατί να με νοιάζει τι κάνει η MS (αλλά και η Sony) με τα region τους;


Αυτό που δεν καταλαβαίνω, και είναι κάτι που επαναλαμβάνεις σχεδόν σε όλα τα ποστ σου, είναι ότι ρωτάς κάτι, σου απαντούν (και σε έχουν καλύψει) και μετά επαναλαμβάνεις την ίδια απορία (άντε ελαφρώς αλλαγμένη) η οποία όμως έχει ΉΔΗ καλυφτεί. Για να μην σε αγνοήσουν σου απαντούν ξανά, κι εσύ τι κάνεις; Αντί να το λήξεις γιατί απαντήθηκες (άρα καλύφτηκες) μετά αρχίζεις την κριτική για την τάδε εταιρεία και τις πρακτικές της.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι έτσι απωθείς τον κόσμο από το να σε βοηθάει, γιατί του βγάζεις το λάδι. Με το συμπάθειο στα λέω, όχι για να σε στενοχωρήσω ή τσαντίσω ή προσβάλλω.
Αυτό το pattern όμως το κάνεις σχεδόν ΚΑΘΕ φορά.
Είναι κάτι σαν..........αναμενόμενη συμπεριφορά σου ένα πράμα.

Αλήθεια, και με όλη την αθωότητα: γιατί το κάνεις αυτό; (μην πεις "ποιο αυτό;" γιατί θα με στείλεις στα κάγκελα)

fits79
05-09-2019, 17:36
Όλα τα παιχνίδια από κάθε χώρα παίζουν στο xbox σου (το ελληνικό). Και το δισκάκι από Ελλάδα παίζει το DLC από Αγγλία. Μέχρι εκεί ναι.

Το πρόβλημα είναι ο τρόπος πληρωμής αυτού. Αν έχεις μέθοδο πληρωμής αποδεκτή και billing adress ναι ισχύει ότι είπες. Αυτή είναι η εμπειρία μου. Αν έχεις διαφορετική ευχαρίστως να με διορθώσεις.
Αν εχεις λεφτα στο xbox waller τοτε μια χαρα εισαι.

Και λεφτα μπορεις να βαλεις ειτε μεσω καρτας, ειτε μεσω paypal, ειτε μεσω giftcards αν π.χ. λοιπον θελεις να αγορασεις κατι απο το Αμερικανικο xbox store παιρνεις μια Αμερικανικη xbox gift card και εισαι μια χαρα αφου θα βαλεις τον κωδικο στο Αμερικανικο xbox store και ολα οκ.

- - - Updated - - -


Εμένα τι σκατά με νοιάζει τι κάνει η MS ή οποιαδήποτε άλλη εταιρεία;

Εμένα εννοώ προσωπικά.

Αφής στιγμής δεν έχω xbox και ούτε πρόκειται ποτέ μου να αποκτήσω, γιατί να με νοιάζει;

Αφής στιγμής Χ 2 δεν αγοράζω παιχνίδια μέσω Ιντερνετ (ούτε εξωτερικό, ούτε Ελλάδα), γιατί προτιμώ να πάω στο μαγαζί αυτοπροσώπως και να παζαρέψω καθώς ΠΑΝΤΑ αγοράζω με μετρητά, γιατί να με νοιάζει τι κάνει η MS (αλλά και η Sony) με τα region τους;


Αυτό που δεν καταλαβαίνω, και είναι κάτι που επαναλαμβάνεις σχεδόν σε όλα τα ποστ σου, είναι ότι ρωτάς κάτι, σου απαντούν (και σε έχουν καλύψει) και μετά επαναλαμβάνεις την ίδια απορία (άντε ελαφρώς αλλαγμένη) η οποία όμως έχει ΉΔΗ καλυφτεί. Για να μην σε αγνοήσουν σου απαντούν ξανά, κι εσύ τι κάνεις; Αντί να το λήξεις γιατί απαντήθηκες (άρα καλύφτηκες) μετά αρχίζεις την κριτική για την τάδε εταιρεία και τις πρακτικές της.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι έτσι απωθείς τον κόσμο από το να σε βοηθάει, γιατί του βγάζεις το λάδι. Με το συμπάθειο στα λέω, όχι για να σε στενοχωρήσω ή τσαντίσω ή προσβάλλω.
Αυτό το pattern όμως το κάνεις σχεδόν ΚΑΘΕ φορά.
Είναι κάτι σαν..........αναμενόμενη συμπεριφορά σου ένα πράμα.

Αλήθεια, και με όλη την αθωότητα: γιατί το κάνεις αυτό; (μην πεις "ποιο αυτό;" γιατί θα με στείλεις στα κάγκελα)
Μα δεν μου απαντουν σε αυτο που ρωτησα γι' αυτο ξανα κανω την ερωτηση λιγο αλλαγμενη για να δωσω να καταλαβουν τι εννοω.
Αν μου ειχαν απαντησει στην ερωτηση μου πληρως τοτε για πιο λογο να ξανα κανω την ερωτηση?

jk_blue_tiger
05-09-2019, 17:36
@fits79
Το τι κανει η ms στην κονσολα της ειναι διαφορετικο απο αυτο που κανει η sony στην δικη της.
Η καθε εταιρεια εφαρμοζει την στρατηγικη της.
Τωρα εαν δεν σε βολευει ή δεν σου αρεσει η στρατηγικη της sony σε αυτο το θεμα, δεν σου φταιμε εμεις, μπορεις να διαμαρτυρηθεις στο forum της sony.
Εχει χιλιοσυζητηθει αυτο το θεμα σε αυτο το forum εδω και χρονια, δεν εχει αλλαξει κατι και οπως ολα δειχνουν δεν προκειται να αλλαξει.
Οταν ρωτας εμας εαν μπορει η sony να κανει κατι παρομοιο, ειναι σαν να ρωτας εμενα εαν θελω να μαθω ιππασια.

fits79
05-09-2019, 17:40
Μα ειπα ποτε εγω οτι μου φταιτε εσεις?

Μην λεμε και τρελλα πραγματα τωρα.

Απλα λεω την αποψη μου. Ειναι τοσο κακο αυτο?

Peteoklis
06-11-2020, 14:18
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος την καλύτερη επιλογή για αποστολή δέματος από Αυστρία.
Πήρα την συλλεκτική του Valhalla και θέλω ένας φίλος να μου την στείλει Ελλάδα.
Με dhl έρχεται 90€ ανά 1,5 κιλό που είναι τραγικό.
Μετά βρήκα και μια εταιρεία Eurosender, ξέρετε αν είναι καλή και αν κάνει ¨ασφαλείς ¨ αποστολές?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

jk_blue_tiger
09-11-2020, 09:25
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος την καλύτερη επιλογή για αποστολή δέματος από Αυστρία.
Πήρα την συλλεκτική του Valhalla και θέλω ένας φίλος να μου την στείλει Ελλάδα.
Με dhl έρχεται 90€ ανά 1,5 κιλό που είναι τραγικό.
Μετά βρήκα και μια εταιρεία Eurosender, ξέρετε αν είναι καλή και αν κάνει ¨ασφαλείς ¨ αποστολές?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Εγω κοιτουσα εδω (https://www.parcel2go.com/parcel-delivery/greece) για να την εφερνα απο Αγγλια ή Γερμανια που εχω γνωστο, αλλα για να παρεις σωστη τιμη πρεπει να ξερεις διαστασεις κ βαρος.
Μια κ αγορασες την συλλεκτικη κ με ενδιαφερει κ εμενα, γραψε εαν θες διαστασεις κ βαρος να δουμε ποσο βγαινει.

Peteoklis
14-11-2020, 02:27
Τελικά είπα να μου στείλουν τη συλλεκτική μαζί με τη σκέτη φιγούρα του eivor με απλό ταχυδρομείο Austrian post.
Πήγε 34 ευρο αλλά μάλλον θα αργήσει αρκετά με εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης 8 με 36 ημέρες.

Το πακέτο της συλλεκτικης είναι 1,6 κιλά (λίγα μου φαίνονται) με διαστάσεις περίπου 46χ38χ28.

mayorovd
08-05-2022, 18:06
Σούπερ παιχνίδι)

Leon_DiZ
12-05-2022, 15:06
Το επόμενο παρεμφερές post είναι ban.

mayorovd
25-05-2022, 15:33
Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της εποχής μας είναι το The Witcher 3 .