PDA

View Full Version : PayPal - Χρεωστικές κάρτες, αγορές & απορίες



Pages : [1] 2

NonBorn
28-01-2008, 23:53
σοβαρα την δικια σου απαντησει περιμενα. :p εχω paypal account αλλα δεν εχω καρτα. πες λιγο τι καρτα να παω να βγαλω γιατι 30ευρω διαφορα ειναι αυτα. κατι μου ειχαν πει για μια gift card απο ATEbank στην βγαζουν τζαμπα.

PayPal & Χρεωστική Κάρτα

Εύκολα βγάζεις μία χρεωστική(ή αλλιώς προπληρωμένη) κάρτα (έτσι θα την ζητήσεις) σε κάποια τράπεζα (εγώ έχω μία από Eurobank & μία από Κύπρου. Αυτήν την κάρτα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις ακριβώς όπως και μία πιστωτική κάρτα, όμως για να την χρησιμοποιήσεις πρέπει να την έχεις "φορτώσει" με κάποια λεφτά. Δε μπορείς να αγοράσεις κάτι χωρίς να έχει το ποσό στο λογαριασμό που συνδέεται με αυτήν την κάρτα. Πολύ απλά... Βάζεις 40 ευρώ στη κάρτα, γυρνάς σπίτι, παραγγέλνεις το παιχνίδι μέσω της κάρτας σου! :D

Στο paypal τώρα όταν θα συνδέσεις την κάρτα τη συγκεκριμένη που θα βγάλεις με το account, θα χρειαστεί να ζητήσεις από το paypal να σου κάνει verify τον λογαριασμό. Το paypal θα στείλει στην τράπεζα σου ένα κωδικό εντός κάποιων ημερών και εσύ πρέπει να πας να ζητήσεις τον κωδικό αυτόν από την τράπεζα και να τον γράψεις στο λογαριασμό στο paypal. Αυτό θα σου εξασφαλίσει το verification στο paypal και δε θα σε περιορίζει στις αγορές σου (αν δε το κάνεις έχεις κάποιο όριο στα ποσά που μπορείς να διακινήσεις ανά μέρα αν δε κάνω λάθος).

xar
28-01-2008, 23:57
PayPal & Χρεωστική Κάρτα

Εύκολα βγάζεις μία χρεωστική(ή αλλιώς προπληρωμένη) κάρτα (έτσι θα την ζητήσεις) σε κάποια τράπεζα (εγώ έχω μία από Eurobank & μία από Κύπρου. Αυτήν την κάρτα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις ακριβώς όπως και μία πιστωτική κάρτα, όμως για να την χρησιμοποιήσεις πρέπει να την έχεις "φορτώσει" με κάποια λεφτά. Δε μπορείς να αγοράσεις κάτι χωρίς να έχει το ποσό στο λογαριασμό που συνδέεται με αυτήν την κάρτα. Πολύ απλά... Βάζεις 40 ευρώ στη κάρτα, γυρνάς σπίτι, παραγγέλνεις το παιχνίδι μέσω της κάρτας σου! :D

Στο paypal τώρα όταν θα συνδέσεις την κάρτα τη συγκεκριμένη που θα βγάλεις με το account, θα χρειαστεί να ζητήσεις από το paypal να σου κάνει verify τον λογαριασμό. Το paypal θα στείλει στην τράπεζα σου ένα κωδικό εντός κάποιων ημερών και εσύ πρέπει να πας να ζητήσεις τον κωδικό αυτόν από την τράπεζα και να τον γράψεις στο λογαριασμό στο paypal. Αυτό θα σου εξασφαλίσει το verification στο paypal και δε θα σε περιορίζει στις αγορές σου (αν δε το κάνεις έχεις κάποιο όριο στα ποσά που μπορείς να διακινήσεις ανά μέρα αν δε κάνω λάθος).

ωραια δλδ αυριο παω eurobank ζηταω να μου βγαλουν μια χρεωστικη καρτα. δεν παιζονται προβληματα και χαζομαρες οπως τις πιστωτικες που ακουω και τετοια ε; θα πληρωνω τπτ στην eurobank για την καρτα;

NonBorn
28-01-2008, 23:58
ωραια δλδ αυριο παω eurobank ζηταω να μου βγαλουν μια χρεωστικη καρτα. δεν παιζονται προβληματα και χαζομαρες οπως τις πιστωτικες που ακουω και τετοια ε; θα πληρωνω τπτ στην eurobank για την καρτα;

Όχι δεν παίζει πρόβλημα να σε χρεώσουν κάτι παραπάνω στις αγορές αφού κάθε φορά θα έχεις το ποσό που χρειάζεσαι και τις περισσότερες φορές ειδικά για τα games θα είναι μικρό!

Νομίζω δε πληρώνεις τίποτα και σε 10 λεπτάκια είσαι έτοιμος με την κάρτα... (Αν δε βρεις ουρά :rofl::rofl::rofl:)

xar
29-01-2008, 00:02
Όχι δεν παίζει πρόβλημα να σε χρεώσουν κάτι παραπάνω στις αγορές αφού κάθε φορά θα έχεις το ποσό που χρειάζεσαι και τις περισσότερες φορές ειδικά για τα games θα είναι μικρό!

Νομίζω δε πληρώνεις τίποτα και σε 10 λεπτάκια είσαι έτοιμος με την κάρτα... (Αν δε βρεις ουρά :rofl::rofl::rofl:)

χαχα συνηθως εχει ουρες (βλεπε οτε). καλως ευχαριστω μου εδωσες λυση! θα σου πω αυριο νεοτερα..

NonBorn
29-01-2008, 00:11
Τα έβαλα σε ένα thread με τίτλο paypal γιατί σίγουρα θα έχουν κι άλλοι απορίες και θα βοηθηθούν αρκετά με ένα τέτοιο thread! To θέμα είναι ότι δε ξέρω που θα ήταν καλύτερο να μείνει ένα τέτοιο thread? Αν έχετε καμία πρόταση την ακούω, προς το παρόν το αφήνω εδώ!

Edit:

Αυτή που δίνει η eurobank είναι visa! Oπότε θα είσαι ok... Εξάλου μέσω paypal δε θα χρειαστεί να διαλέξεις κάρτα... Θα βάλεις τα στοιχεία σου στο paypal και το paypal θα κάνει τη δουλειά για σένα! ;)

Katana
29-01-2008, 00:25
Ωραιος Κωστα!

Και εγω με prepaid Visa δουλευω, δυστυχως της Τραπεζας Αττικης.Και λεω δυστυχως γιατι δεν με βολευουν οι περιοχες υποκαταστηματων.

Στην Eurobank μπορειτε να πιστωσετε λεφτα και απο ΑΤΜ?

NonBorn
29-01-2008, 00:27
Ωραιος Κωστα!

Και εγω με prepaid Visa δουλευω, δυστυχως της Τραπεζας Αττικης.Και λεω δυστυχως γιατι δεν με βολευουν οι περιοχες υποκαταστηματων.

Στην Eurobank μπορειτε να πιστωσετε λεφτα και απο ΑΤΜ?

Και στη Κύπρου... Απλά νομίζω είναι διαθέσιμα την επόμενη μέρα...

Katana
29-01-2008, 00:52
Χμ, εστω και ετσι ειναι καλυτερα απο το να τρεχεις και να περιμενεις στο ταμειο...

Στην Attica Bank αν καταθεσω χρηματα κατα τις 2, γυρω στις 5μιση το απογευμα εχουν πιστωθει στην Visa μου, οποτε και παραγγελνουμε νεα PS3 games!:angry:

xar
29-01-2008, 15:23
noborn εβγαλα την καρτα αλλα την εβγαλα στο ονομα του πατερα μου γιατι εγω δεν εκλεισα ακομη τα 18. πειραζει; το account μου στο paypal ειναι στο δικο μου ονομα ομως. εχει καμια σχεση; τωρα μπορεις να μου πεις στο paypal τι θα βαλω στο card number ενα σωρο αριθμους εχει πιο ειναι :p

Katana
29-01-2008, 15:32
Δε νομιζω οτι πειραζει, αλλωστε μπορεις να εχεις πολλες Visa στο paypal.

Στο paypal βαζεις ολο τον αριθμο της καρτας, μαζι με ενα νουμερακι που εχει απο πισω, νομιζω τριψηφιο.

xar
29-01-2008, 15:56
θελει ωρα μεχρι να ενεργοποιηθει; εχει κανα 30λεπτο που μου την εδωσαν απ την τραπεζα. μου λεει: This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

Katana
29-01-2008, 17:25
ναι, δωστης λιγη ωρα.

δοκιμασε κατα τις 8 το βραδι.

xar
29-01-2008, 19:04
πωω θα τρελαθω πηρα τηλεφωνο στην Eurobank και μου λεει μια γκομενα πρεπει να βαλεις λεφτα μεσα στην καρτα αλλιως ειναι μηδενικη και γιαυτο δεν μπορεις να ολοκληρωσεις το account σου στο paypal. παω παταω εκει ενεργοποιηση καρτας μου ζηταει πιν, τι να βαλω τι να βαλω βαζω εκει οτι ναναι που εχει η καρτα κανω 3 λαθοι και μου τι τρωει. α στο διαολο ρε γαμωτο!! τωρα θα παω αυριο να την παρω, γνωριζει κανεις που λεει το πιν; αν οντως πρεπει να καταθεσω λεφτα για να ενεργοποιηθει; αυτα!

Katana
29-01-2008, 19:10
To PIN ειναι οι 3 αριθμοι.

Προφανως επρεπε να βαλεις λεφτα μεσα, δεν ειναι πιστωτικη καρτα με την εννοια οτι μπορεις να πιστωσεις ποσο που δεν υπαρχει!Μονο αν εχει μεσα χρηματα μπορεις να πληρωσεις και εκει εγκειται η ασφαλεια της ως μεσο πραγματοποιησης online συναλλαγων.

xar
29-01-2008, 19:18
To PIN ειναι οι 3 αριθμοι.

Προφανως επρεπε να βαλεις λεφτα μεσα, δεν ειναι πιστωτικη καρτα με την εννοια οτι μπορεις να πιστωσεις ποσο που δεν υπαρχει!Μονο αν εχει μεσα χρηματα μπορεις να πληρωσεις και εκει εγκειται η ασφαλεια της ως μεσο πραγματοποιησης online συναλλαγων.

Εβαλα 3 αριθμους που ειχε πισω απ την καρτα απ οσο θυμαμαι.. αυτοι ειναι; στο τηλεφωνο μου ειπε δεν μπορεις να ενεργοποιησεις το παυπαλ γιατι δεν εχεις λεφτα μεσα επειδη περνει και αυτο κατι 1.50ευρω καπου εκει. θα παω αυριο να παρω την καρτα να ρωτησω και πιο ειναι το πιν μου να χωσο 40-50ευρω και να τελειωνουμε γιατι με κουρασε!!

Katana
29-01-2008, 19:39
Ναι ετσι ακριβως, κατι σε χρεωνει το paypal.

Απο οσο θυμαμαι, το PIN αυτο ειναι.Επισης, την πιστωτικη χρειαζεται να την περασεις οχι μονο απο το paypal αλλα και απο το ebay, αν υποθεσουμε οτι απο εκει θα αγορασεις.

Προτου πας, σκεψου περιπου τι αγορες θες να κανεις, ωστε να μην τρεχεις συνεχεια.

xar
29-01-2008, 19:47
Ναι ετσι ακριβως, κατι σε χρεωνει το paypal.

Απο οσο θυμαμαι, το PIN αυτο ειναι.Επισης, την πιστωτικη χρειαζεται να την περασεις οχι μονο απο το paypal αλλα και απο το ebay, αν υποθεσουμε οτι απο εκει θα αγορασεις.

Προτου πας, σκεψου περιπου τι αγορες θες να κανεις, ωστε να μην τρεχεις συνεχεια.

δεν θελω να κανω αγορες απο ebay, κατσε να μου δωσουν το πιν να χωσο και τα λεφτα να τελειωνω με το παυπαλ και μετα βλεπουμε τις αγορες μου.

edit: βασικα ο πατερας μου ειπε οτι αμα χρησιμοποιω πιν τοτε η καρτα γινεται πιστωτικη, εγω δεν θελω να γινει πιστωτικη θελω να ειναι χρεωστικη..

NonBorn
29-01-2008, 20:09
δεν θελω να κανω αγορες απο ebay, κατσε να μου δωσουν το πιν να χωσο και τα λεφτα να τελειωνω με το παυπαλ και μετα βλεπουμε τις αγορες μου.

edit: βασικα ο πατερας μου ειπε οτι αμα χρησιμοποιω πιν τοτε η καρτα γινεται πιστωτικη, εγω δεν θελω να γινει πιστωτικη θελω να ειναι χρεωστικη..

Το pin είναι το verifycation για το paypal... Πρέπει αν το ζητήσεις από την τράπεζα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα! Χρεωστική έβγαλες και όχι πιστωτική! Αν δε βάλεις λεφτά μέσα δε μπορείς να αγοράσεις τίποτα!

kyrtzo
29-01-2008, 20:53
Αν και δεν καταλαβα ακριβως τι εχεις κάνει λάθος θα προσπαθήσω να βοηθήσω.
Η κάρτα που έχεις είναι χρεωστική και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει πιστωτική με κανέναν τρόπο.
Στην κάρτα μπορεις να βάλεις λεφτα μονο αν πας στην τράπεζα ή αν έχεις e-banking.
Για να χρησιμοποιησεις ΑΤΜ πρέπει πρώτα να κάνεις αιτηση. Θα στο στειλουν τον κωδικο μετα απο λίγες μέρες.
Ο τρηψιφιος αριθμός στο πίσω μέρος της κάρτας δεν είναι ΡΙΝ, απλά ειναι το verification code για να χρησιμοποιησεις την κάρτα για αγορές μέσω internet.
Εγω εχω e-banking και ησυχασα βαζω λεφτα στην κάρτα απο το σπίτι μου.

Katana
29-01-2008, 20:55
Απο περιεργεια, πως γινεται αυτο?

Βαζεις τα 50ευρα στο DVD Rom?:rofl::rofl::rofl:

kyrtzo
29-01-2008, 21:04
Απο περιεργεια, πως γινεται αυτο?

Βαζεις τα 50ευρα στο DVD Rom?:rofl::rofl::rofl:

Πολυ καλο!:rofl:

geodlord7
29-01-2008, 21:09
Ρε παιδια γιατι ο ανθρωπος να βαλει την visa στο paypal??Ξερω οτι τα περισσοτερα e-shops δεν δεχονται paypal.

xar
29-01-2008, 21:10
ωχουυ πολυ μακρια πατε.. δεν εχω προβλημα να πηγαινω στην τραπεζα να βαζω λεφτα! εγω μονο να ενεργοποιησω την καρτα θελω και τπτ αλλο.

NonBorn
29-01-2008, 21:15
ωχουυ πολυ μακρια πατε.. δεν εχω προβλημα να πηγαινω στην τραπεζα να βαζω λεφτα! εγω μονο να ενεργοποιησω την καρτα θελω και τπτ αλλο.

H απάντηση σε αυτό βρίσκεται στο πρώτο post!

- Βάζεις τα ΣΩΣΤΑ στοιχεία της καρτας που έβγαλες στο paypal!
- To paypal δεχεται την κάρτα και σου λέει ότι ο λογαριασμός είναι un-verified ή κάπως έτσι δε θυμάμαι ακριβώς.
- Ζητάς από το paypal να σου κάνει verify... Έχει ένα link! Σου λέει πότε θα σου στείλει τον PIN στην τράπεζα...
- Πας στην τράπεζα μετά από μερικές μέρες και ζητάς κ παίρνεις τον κωδικό.
- Βάζεις το PIN στο paypal και έχεις έναν verified λογαριασμό να τον κάνεις ότι θες!!

Μετά απλά βάζεις λεφτά στην κάρτα και αγοράζεις...

geodlord7
29-01-2008, 21:32
Mα δεν του χρειαζεται το paypal:fryingpan:

NonBorn
29-01-2008, 21:38
Mα δεν του χρειαζεται το paypal:fryingpan:

Έχεις δει σε τι thread βρίσκεσαι? :confused:

geodlord7
29-01-2008, 21:40
Σωστα δεν το προσεξα.Απλα διαβασα που ρωταει για χρεωστικη που θελει να αγοραζει απο e-shops.

Katana
29-01-2008, 22:04
H απάντηση σε αυτό βρίσκεται στο πρώτο post!

- Βάζεις τα ΣΩΣΤΑ στοιχεία της καρτας που έβγαλες στο paypal!
- To paypal δεχεται την κάρτα και σου λέει ότι ο λογαριασμός είναι un-verified ή κάπως έτσι δε θυμάμαι ακριβώς.
- Ζητάς από το paypal να σου κάνει verify... Έχει ένα link! Σου λέει πότε θα σου στείλει τον PIN στην τράπεζα...
- Πας στην τράπεζα μετά από μερικές μέρες και ζητάς κ παίρνεις τον κωδικό.
- Βάζεις το PIN στο paypal και έχεις έναν verified λογαριασμό να τον κάνεις ότι θες!!

Μετά απλά βάζεις λεφτά στην κάρτα και αγοράζεις...

Πολυ σωστα.

Ακομη εγω βεβαια ειμαι unverified, οποτε με πολλα ebay shops δεν μπορω να κανω συναλλαγες.:(

xar
30-01-2008, 00:58
H απάντηση σε αυτό βρίσκεται στο πρώτο post!

- Βάζεις τα ΣΩΣΤΑ στοιχεία της καρτας που έβγαλες στο paypal!
- To paypal δεχεται την κάρτα και σου λέει ότι ο λογαριασμός είναι un-verified ή κάπως έτσι δε θυμάμαι ακριβώς.
- Ζητάς από το paypal να σου κάνει verify... Έχει ένα link! Σου λέει πότε θα σου στείλει τον PIN στην τράπεζα...
- Πας στην τράπεζα μετά από μερικές μέρες και ζητάς κ παίρνεις τον κωδικό.
- Βάζεις το PIN στο paypal και έχεις έναν verified λογαριασμό να τον κάνεις ότι θες!!

Μετά απλά βάζεις λεφτά στην κάρτα και αγοράζεις...

βασικα αυτο το verified δεν ειναι και αναγκαστικο, δουλευει η καρτα και χωρις αυτο βαζοντας απλα χρηματα. δεν σκοπευω να κανω αγορες και καθε μερα. χαλαρα πραγματα!

patso
30-01-2008, 08:22
Παρε την prepaid απο τραπεζα Κυπρου! Εγω αυτη εχω κ εχω γραφτει στο paypal. Veryfied γινεσαι μετα απο 3-4 μερες, παιρνεις τηλεφωνο κ σου λενε το ΡΙΝ. Απλως θα σε χρεωνουν 1 ΕΥΡΩ οποτε ναζεις χρηματα (ανεξαρτιτου ποσου) κ στην αρχη αρχη ακομα θελεις 5 ΕΥΡΩ για την εκδοση της καρτας την οποια παιρνεις την ιδια στιγμη. Εαν πας το πρωι να την παρεις, το απογευμα της ιδιας μερας θα σου ειναι ενεργη. Τελος οποτε βαζεις χρηματα αυτα θα ειναι διαθεσιμα σε 1 μερα δλδ την επομενη. Την εχω χρησιμοποιησει στο PSN και οπου θελει VISA χωρις κανενα προβλημα.

xar
30-01-2008, 18:39
παιδια πηγα πριν λιγο εβαλα τα λεφτα μου ειπε ενας εκει που δουλευει οτι παταω καταθεση χρηματων με πιστωτικη και δεν εβαλα ουτε πιν ουτε τπτ. τα εβαλα με φακελο.. αυτα τωρα θα φανουν αυριο γιατι παλι στο παυπαλ το ιδιο μου λεει. This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

kyrtzo
30-01-2008, 19:09
Μηπως σου βγαζει προβλημα γιατι η καρτα ειναι στο ονομα του πατερα σου ενω ο λογαριασμος στο Paypal ειναι στο δικο σου όνομα;

xar
30-01-2008, 19:18
Μηπως σου βγαζει προβλημα γιατι η καρτα ειναι στο ονομα του πατερα σου ενω ο λογαριασμος στο Paypal ειναι στο δικο σου όνομα;


ε προσπαθησα και με αλλο account paypal το ιδιο κανει. αυτους τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι τα λεφτα θα μπουν στην καρτα σε 2μερες δλδ την παρασκευη καλα ρε γαμωτο τοσο πολυ αργη; ελεος!!! μου χουν σπασει τα νευρα τι μπερδεμα ειναι αυτο....

kyrtzo
30-01-2008, 19:48
οι 2 μερες μου φαινονται πολλες, ισως επειδη ειναι η πρωτη φορα.
οσες φορες εβαλα λεφτα απο καταστημα μπηκαν στην καρτα αμεσως ή το πολυ μετα απο 3-4 ωρες

xar
30-01-2008, 20:54
αυριο θα παω να ρωτησω στην ευρομπανκ αν ειναι ολα οκ με τα λεφτα. αν μου πουν ενταξει τοτε κατι παιζει με το παυπαλ.. τι μπερδεμα μωρε! :mad:

xelonas
30-01-2008, 22:10
Παιδες για να μην αγχωνεστε καλο ειναι πριν κανετε οτιδηποτε με καρτες να δειτε εαν η τραπεζα σας εχει αξιοπρεπες ebanking
ΟΛΑ μα ολα τα κανετε μεσα απο το pc σας μετα και δεν χρειαζετε να ανησυχειτε για τιποτα
το κακο ειναι οτι χανουν δουλεια ανθρωποι στις τραπεζες (ταμειες)αφοι θα τους λειψετε αλλα .......
το verify στο paypal το βλεπετε μεσα απο τηνκρατηση τν 2 ευρω που σας καναουν εαν πατε και το δειτε μεσα απο το pc και εμφανιζρτε μετα απο 3-4 μερες περιπου!!

ProEvo
31-01-2008, 10:50
παιδια πηγα πριν λιγο εβαλα τα λεφτα μου ειπε ενας εκει που δουλευει οτι παταω καταθεση χρηματων με πιστωτικη και δεν εβαλα ουτε πιν ουτε τπτ. τα εβαλα με φακελο.. αυτα τωρα θα φανουν αυριο γιατι παλι στο παυπαλ το ιδιο μου λεει. This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

Όταν η κατάθεση γίνεται με φάκελο σε ΑΤΜ χρειάζονται 2 μέρες για να πιστωθούν τα χρήματα στο λογαριασμό.Καλό είναι να γίνεται πάντα σε ταμείο (ή φυσικά μέσω e-banking αν υπάρχει η δυνατότητα) που πιστώνονται αμέσως. Είναι κάτι που ισχύει και για πληρωμές πιστωτικών καρτών κτλ.

xar
31-01-2008, 11:12
οκ πηγα σημερα στην τραπεζα και μου ειπαν μπηκαν εβαλα και τα στοιχεια στο paypal και μου εβγαλε successfull τωρα δεν χρειαζεται τπτ αλλο απο μερους paypal ετσι; παραγγελνω τα παιχνιδια κανονικα;

Katana
31-01-2008, 11:14
Νομιζω πως ναι.

Ελπιζω να εβαλες εναν αρκετα δυσκολο κωδικο στο paypal.

xar
31-01-2008, 20:25
παιδια αγορασα 2 παιχνιδια απ το cduniverse αλλα κοιταξτε το register account μου στην σελιδα τους ειναι στο ονομα μου δλδ δικα μου στοιχεια και το paypal και τα λεφτα που θα παρουν ειναι απο αλλα στοιχεια δλδ τελειως διαφορετικα. για να καταλαβετε απο ενα φιλο μου. δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα ετσι; αυτη κανονικα θα μου το φερουν στο σπιτι μου με τα στοιχεια που ειμαι register στην σελιδα τους ετσι;

xar
06-02-2008, 19:54
ρε παιδια τι ειναι αυτο που μου στελνουν ε-μαιλ.
That order has not shipped out to you because we would need you to
verify
the PayPal name on the account in order for us to process the order.

τι πρεπει να κανω δλδ γαμωτο;

Katana
06-02-2008, 20:43
Μηπως θελουν να κανεις verified τον account σου, μεσω paypal?

NonBorn
06-02-2008, 21:22
ρε παιδια τι ειναι αυτο που μου στελνουν ε-μαιλ.
That order has not shipped out to you because we would need you to
verify
the PayPal name on the account in order for us to process the order.

τι πρεπει να κανω δλδ γαμωτο;

Όταν μιλάω εγώ ο καθένας καταλαβαίνει τα δικά του.... Xar σου είπα ακριβώς τι να κάνεις πάνω από μία φορά αλλά εσύ δεν το έκανες... Και για του λόγου το αληθές...



PayPal & Χρεωστική Κάρτα

Εύκολα βγάζεις μία χρεωστική(ή αλλιώς προπληρωμένη) κάρτα (έτσι θα την ζητήσεις) σε κάποια τράπεζα (εγώ έχω μία από Eurobank & μία από Κύπρου. Αυτήν την κάρτα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις ακριβώς όπως και μία πιστωτική κάρτα, όμως για να την χρησιμοποιήσεις πρέπει να την έχεις "φορτώσει" με κάποια λεφτά. Δε μπορείς να αγοράσεις κάτι χωρίς να έχει το ποσό στο λογαριασμό που συνδέεται με αυτήν την κάρτα. Πολύ απλά... Βάζεις 40 ευρώ στη κάρτα, γυρνάς σπίτι, παραγγέλνεις το παιχνίδι μέσω της κάρτας σου! :D

Στο paypal τώρα όταν θα συνδέσεις την κάρτα τη συγκεκριμένη που θα βγάλεις με το account, θα χρειαστεί να ζητήσεις από το paypal να σου κάνει verify τον λογαριασμό. Το paypal θα στείλει στην τράπεζα σου ένα κωδικό εντός κάποιων ημερών και εσύ πρέπει να πας να ζητήσεις τον κωδικό αυτόν από την τράπεζα και να τον γράψεις στο λογαριασμό στο paypal. Αυτό θα σου εξασφαλίσει το verification στο paypal και δε θα σε περιορίζει στις αγορές σου (αν δε το κάνεις έχεις κάποιο όριο στα ποσά που μπορείς να διακινήσεις ανά μέρα αν δε κάνω λάθος).



H απάντηση σε αυτό βρίσκεται στο πρώτο post!

- Βάζεις τα ΣΩΣΤΑ στοιχεία της καρτας που έβγαλες στο paypal!
- To paypal δεχεται την κάρτα και σου λέει ότι ο λογαριασμός είναι un-verified ή κάπως έτσι δε θυμάμαι ακριβώς.
- Ζητάς από το paypal να σου κάνει verify... Έχει ένα link! Σου λέει πότε θα σου στείλει τον PIN στην τράπεζα...
- Πας στην τράπεζα μετά από μερικές μέρες και ζητάς κ παίρνεις τον κωδικό.
- Βάζεις το PIN στο paypal και έχεις έναν verified λογαριασμό να τον κάνεις ότι θες!!

Μετά απλά βάζεις λεφτά στην κάρτα και αγοράζεις...

xar
06-02-2008, 23:09
Όταν μιλάω εγώ ο καθένας καταλαβαίνει τα δικά του.... Xar σου είπα ακριβώς τι να κάνεις πάνω από μία φορά αλλά εσύ δεν το έκανες... Και για του λόγου το αληθές...



δεν εχω στην κατοχη μου ουτε καρτα δικια μου ουτε paypal απο ενα φιλο μας καναμε την παραγγελεια. τωρα μου στειλαν
I have updated the information you have provided me with and will send
it
to the security department.

Once the information is accepted, we will send you an email letting you
know the order is on its way out to you.
και στο Order Status:
Processing
We are working on getting all of the items on your order ready to ship.

Πιστευω τωρα ειναι ολα οκ.

NonBorn
06-02-2008, 23:11
Sorry τότε, απλά το paypal κάνει τα δικά του αν δεν κάνεις verify και έχω δει άπειρα προβλήματα να δημιουργούνται από αυτό, γι αυτό με βλέπεις κ επιμένω τόσο...

xar
06-02-2008, 23:15
Sorry τότε, απλά το paypal κάνει τα δικά του αν δεν κάνεις verify και έχω δει άπειρα προβλήματα να δημιουργούνται από αυτό, γι αυτό με βλέπεις κ επιμένω τόσο...

αυτοι εδω οι μλκες νομιζω μου ζητησαν να τους επιβεβαιωσω το paypal account τους το εστειλα και τωρα μου λενε αυτα. ξερεις και εγω ανησυχω πολυ ειναι και η πρωτη φορα και υπαρχει μπερδεμα. τωρα πιστευω οτι ειναι ολα οκ. απλα θα περιμενω για το επομενο ε-μαιλ. τωρα αυτος ο γνωστος μας αν εχει κανει verify δεν ξερω αλλα ασχολειτε πολυ με αυτο αγοραζει συνεχεια και πουλαει απο ebay κτλ. γνωριζει, αυτο ειναι το καλο!

klepidas
08-04-2008, 00:01
Θα ήθελα να μάθω αν ξέρετε ποιά ξένα και ελληνικά καταστήματα χρησιμοποιουν paypal για το μόνο που ξέρω ειναι το

www.games-asia.com

blizard
08-04-2008, 02:03
Θυμάμαι το cduniverse.com και το yesasia.com , αλλά ίσως υπάρχουν και άλλα.

NonBorn
08-04-2008, 15:30
Θα ήθελα να μάθω αν ξέρετε ποιά ξένα και ελληνικά καταστήματα χρησιμοποιουν paypal για το μόνο που ξέρω ειναι το

www.games-asia.com (http://www.games-asia.com)

klepidas το search στο forum δουλεύει μια χαρά γιατί δε το χρησιμοποιείς? :confused::confused::confused:

magus32
08-04-2008, 18:33
videogamesplus.ca
________
MAINE DISPENSARY (http://maine.dispensaries.org/)

ps3team
08-04-2008, 19:28
μια ερωτηση επειδη ειμαι βλακας και δεν τα εχω καταλαβει πολυ καλα με τις prepaid.εχουμε μια visa κανονικη που εχει πιστωτικο οριο 1500€ πχ. και εχω και μια prepaid που εχω βαλει μεσα 800 αντε 1000€.ποια η διαφορα να βγαλω prepaid και οχι κανονικη visa οταν πχ με κλεψουν ηλεκτρονικα? στην μια περιπτωση θα μου παρουν 1500€ και στην αλλη 1000€.μιπως η prepaid ειναι τελικα μονο για φοιτητες και για παιδια ηλικιας 15-18 ετων?

geodlord7
08-04-2008, 22:20
Δεν θα βαλεις 1000 στην προπληρωμενη!!Ελεος!!Ο λογος που εχει φτιαχτει ειναι να βαζεις τοσα οσα ειναι η αγορα σου ωστε αν σε κλεψουν να μην παρουν 3000 ευρω απο μια κανονικη visa αλλα 200.

ps3team
08-04-2008, 23:59
εσυ λες 200€.εαν ομως εχεις να κανεις αγορα που εχει 300-350 € τι κανεις? ρωτω διοτι ενας που κανει συνεχεια αγορες να ειναι καθε πρωι στην τραπεζα για να την γεμιζει? μου φενετε λιγο λαλακια.εκανα το ερωτημα διοτι πιστευο οτι ειναι μια καρτα για ψιλοαγορες.αντε να παρεις κανεα βιβλιο αντε κανενα dvd η cd η κανενα game. ελα ομως εαν θες να παρεις κατι απο ebay και εχει κανενα 300 -400 € και δεν εχεις μεσα λεφτα.δεν καθεσε μπανανα? απλος πιστευω οτι δεν υπαρχει ασφαλη και μη ασφαλη καρτα στο διαδίκτυο.ολα ειναι θεμα marketing ,και εαν θα πεσεις θυμα ειναι σκετο κΩ@#φαρδια.

blizard
09-04-2008, 00:08
Υπάρχει λύση ... αν θές μπορείς να πάρεις μια electron visa από alphabank (cashcard είναι ουσιαστικά σε απλό τραπεζικό λογαριασμό) , και να την γεμίζεις από 2ο λογαριασμό σου μέσο internet άμεσα, μόνο όταν θές να κάνεις την αγορά.

Έτσι η κάρτα σου έχει λεφτά για το ελάχιστο δυνατό και είσαι ασφαλής... ακόμα και αν κάποιος ξέρει τους κωδικούς της, δεν μπορεί να κάνει πολλά.
(για την μεταφορά χρημάτων online, υπάρχει ένα μικρό μπρελόκ που βγάζει κωδικούς, και χωρίς αυτό πάλι δεν μπορεί να γίνει τίποτα)

geodlord7
09-04-2008, 00:13
εσυ λες 200€.εαν ομως εχεις να κανεις αγορα που εχει 300-350 € τι κανεις? ρωτω διοτι ενας που κανει συνεχεια αγορες να ειναι καθε πρωι στην τραπεζα για να την γεμιζει? μου φενετε λιγο λαλακια.εκανα το ερωτημα διοτι πιστευο οτι ειναι μια καρτα για ψιλοαγορες.αντε να παρεις κανεα βιβλιο αντε κανενα dvd η cd η κανενα game. ελα ομως εαν θες να παρεις κατι απο ebay και εχει κανενα 300 -400 € και δεν εχεις μεσα λεφτα.δεν καθεσε μπανανα? απλος πιστευω οτι δεν υπαρχει ασφαλη και μη ασφαλη καρτα στο διαδίκτυο.ολα ειναι θεμα marketing ,και εαν θα πεσεις θυμα ειναι σκετο κΩ@#φαρδια.

Eνταξει αναλογα με τις αναγκες σου.Εγω που αγοραζω παιχνιδια ps3 συχνα την γεμιζω με 200 ευρω.Δεν αγοραζω και καθε μερα παιχνιδια!Και βεβαια οταν ψωνιζω μεγαλα πραγματα gadget απο ebay παω και τις βαζω 500-600!!Και παλι καλυτερα να μου κλεψουν 500 ευρω παρα 3000 ευρω.(και αν μου κλεψουν)Αυτη ειναι η λογικη της προπληρωμενης.Τωρα αν καθε μερα εσυ αγοραζεις απο ebay πραγματα αξιας 400 ευρω, ε βεβαια πρεπει να εχεις κανονικη visa.

ps3team
09-04-2008, 00:31
Υπάρχει λύση ... αν θές μπορείς να πάρεις μια electron visa από alphabank (cashcard είναι ουσιαστικά σε απλό τραπεζικό λογαριασμό) , και να την γεμίζεις από 2ο λογαριασμό σου μέσο internet άμεσα, μόνο όταν θές να κάνεις την αγορά.

Έτσι η κάρτα σου έχει λεφτά για το ελάχιστο δυνατό και είσαι ασφαλής... ακόμα και αν κάποιος ξέρει τους κωδικούς της, δεν μπορεί να κάνει πολλά.
(για την μεταφορά χρημάτων online, υπάρχει ένα μικρό μπρελόκ που βγάζει κωδικούς, και χωρίς αυτό πάλι δεν μπορεί να γίνει τίποτα)

δεν το ηξερα .αυτο θα παο να κανω αθριο πρωι πρωι.ευχαριστω για info


Eνταξει αναλογα με τις αναγκες σου.Εγω που αγοραζω παιχνιδια ps3 συχνα την γεμιζω με 200 ευρω.Δεν αγοραζω και καθε μερα παιχνιδια!Και βεβαια οταν ψωνιζω μεγαλα πραγματα gadget απο ebay παω και τις βαζω 500-600!!Και παλι καλυτερα να μου κλεψουν 500 ευρω παρα 3000 ευρω.(και αν μου κλεψουν)Αυτη ειναι η λογικη της προπληρωμενης.Τωρα αν καθε μερα εσυ αγοραζεις απο ebay πραγματα αξιας 400 ευρω, ε βεβαια πρεπει να εχεις κανονικη visa.
ναι δυστηχος φιλε κανω περιπου 2-3 αγορες την εβδομαδα και μπορει να φτασω και τα 300 ευρω την εβδομαδα σε αγορες ειδικα μεσω ebay . γιαυτο μαλλον η λυση ειναι αυτη που λεει ο φιλος blizard.

redismagik
21-06-2008, 00:43
pedia ego eftiaxa mia propeid card sti eurobank.katafera ki ekana mia agora apo gameplus xtes.tin xrisimopieisa san apli pistotiki sto sigkekrimeno site.to thema eine oti psaxnontas xtes sta site eida oti ta perisotera kanoun polisis me ti methodo tou paypall.ston gkise pou perimena gia tin paralavi tis propliromenis rotisa ti xeroun gia to paypall kai den eixere kaneis.mou eipan oti oi agores apo to internet eine me e-bay.eine diaforetikos tropos agoras to e-bay?kai deyteron poio eine to ling gia na kano ti propliromeni pou evgala xtres na douleyei sto paypall.kai apo oti diavasa se ollo to thrtead prepei na paro enan kodiko apo tin trapeza mou gia na ton doso sto peypall.afou oi anthropoi den ixeran gia to paypall pos tha me exiperetisoun.akoma opoios xerei na mas pei kai ti xreoseis pezoun se olles aytes tis sinalages.ego rotisa pos tha xreonoun tin propaid kai mou elegan misologa oti eine analoga to poso.parakalo voithiste osoi xeroun eyxaristo!

golden321
21-06-2008, 00:48
στο paypal μπανεις με www.paypal.com (http://www.paypal.com) και φτιαχνεις ενα acount εκει δινεις και το αριθμο της καρτας σου .Τωρα οταν πας να κανεις καποια αγορα απο το internet εαν εχει paypal to επιλεγεις και πληρωνεις με αυτο .το καλο με το paypal ειναι οτι δεν φαινεται ο αριθμος της πιστωτικης σου καρτας και δεν σε χρεωνει τιποτα απολυτως επιπλεον.

redismagik
21-06-2008, 00:52
στο paypal μπανεις με www.paypal.com (http://www.paypal.com) και φτιαχνεις ενα acount εκει δινεις και το αριθμο της καρτας σου .Τωρα οταν πας να κανεις καποια αγορα απο το internet εαν εχει paypal to επιλεγεις και πληρωνεις με αυτο .το καλο με το paypal ειναι οτι δεν φαινεται ο αριθμος της πιστωτικης σου καρτας και δεν σε χρεωνει τιποτα απολυτως επιπλεον.
tha valo ta stixia tis propliromenis pou exo?an ne opos grafo pio pano den xeroun tpt sti trapeza mou ''eurobank'' kai to e-bay eine diaforetikos tropos agoras?eyxaristo:tiphat:

redismagik
21-06-2008, 01:02
re pedia to ling gia to paypal eine terastio.ase pou prepei na xereis agglika tou xavard!!

redismagik
21-06-2008, 02:56
Why should I link and confirm my card?

When you link your card to your PayPal account, you can start making payments using money from that card. However, for security reasons there are initial limits on the amount of money you can send, receive, and withdraw from your PayPal account. You can easily lift these limits when you confirm your card. In some countries, there may be a few additional steps to completely lift these limits.
What do I need to do?

Linking and confirming your card is easy.
Link: Just provide your card details and your card will be linked to your PayPal account.
Confirm: Authorize PayPal to charge a small amount to your card account.
https://www.paypalobjects.com/WEBSCR-525-20080614-1/en_US/i/header/spot_verification_a.gif Your card will be charged a small amount.


Check your card statement and find the 4-digit PayPal code for the charge.


Return to PayPal and enter the 4-digit code to confirm your card.




This amount will be refunded to your PayPal account after you confirm your card.
exo ftasei se ayto to simio ti prepei na kano tora gia na paro ton kodiko pou leei:please2:

desperate_gamer
21-06-2008, 03:54
Σου λέει ότι το Paypal θα χρεώσει ένα συμβολικό ποσό στη κάρτα σου και στον λογαριασμό της κάρτας σου, θα αναγράφεται ένα κωδικός 4 ψηφίων και θα πάρεις το κωδικό εκείνο να το βάλεις στο site. Αν είναι προπληρωμένη η κάρτα, τότε πρέπει να πας στη τράπεζά σου μάλλον...

Όπως λέει και η υπογραφή σου... "Vivere pericolozamente". Εγώ δεν έχω ενεργοποιημένο paypal account και με είχε βολέψει.

WolfRathmA
21-06-2008, 03:58
Δηλαδη για να φτιαξεις λογαριασμο στο paypal σου περνει λεφτα μεσα απο τη καρτα σου;

desperate_gamer
21-06-2008, 04:02
Όχι δεν παίρνει. Είναι ένα μικρό χρεωστικό ποσό ίσα ίσα για να εγγράψουν κάπου "ασφαλώς" τον κωδικό. Αργότερα πρέπει να το επιστρέφουν το ποσό.

Και το PS Store κάνει "δοκιμαστική" χρέωση 1 ευρώ που αργότερα επιστρέφει για να δει αν υπάρχει prob με τη κάρτα.

redismagik
21-06-2008, 13:57
Σου λέει ότι το Paypal θα χρεώσει ένα συμβολικό ποσό στη κάρτα σου και στον λογαριασμό της κάρτας σου, θα αναγράφεται ένα κωδικός 4 ψηφίων και θα πάρεις το κωδικό εκείνο να το βάλεις στο site. Αν είναι προπληρωμένη η κάρτα, τότε πρέπει να πας στη τράπεζά σου μάλλον...

Όπως λέει και η υπογραφή σου... "Vivere pericolozamente". Εγώ δεν έχω ενεργοποιημένο paypal account και με είχε βολέψει.
pos se exei volepsei ?otan pas na kaneis agopra me paypal then sou zitaei ta 4 psifia?logika prepei na sta zitaei afou to ollo thema me ti agora meso paypal eine na min emfanizeis ton aritho tis kartras sou.

redismagik
21-06-2008, 13:58
Δηλαδη για να φτιαξεις λογαριασμο στο paypal σου περνει λεφτα μεσα απο τη καρτα σου;
oxi to kanoun gia tin psixi tis manas tous!!!:rofl::rofl:

desperate_gamer
21-06-2008, 14:41
pos se exei volepsei ?otan pas na kaneis agopra me paypal then sou zitaei ta 4 psifia?logika prepei na sta zitaei afou to ollo thema me ti agora meso paypal eine na min emfanizeis ton aritho tis kartras sou.

Δεν χρειάστηκε να κάνω "activate" τον λογαριασμό στο paypal μου. Εγώ απλά έχω κάνει sign up (όπως κι εσύ θα έχεις κάνει φαντάζομαι) και αν κανένα store εκεί στο checkout έχει επιλογή paypal το πατάω και δίνω το κωδικό μου στο Paypal. Και όλα καλά.

Το activate είναι για να μετακινείς κάποια μεγάλα ποσά μέσω paypal και τέτοια. Τώρα για να πάρεις ένα παιχνιδάκι που κάνει 40 ευρώ, δεν χρειάζεται. Και αν δεν βγάζεις άκρη με το Paypal δίνεις τα στοιχεία της κάρτας σου στο μαγαζί που θέλεις. Τα περισσότερα είναι αρκετά έμπιστα. Στο videogameplus.ca ας πούμε τα έδωσα έτσι τα στοιχεία. Τώρα για άλλα μαγαζιά άγνωστα, δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά, αλλά αν διαθέτουν SSL encryption δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

redismagik
21-06-2008, 14:43
afou eipame to noima eine na mi dixneis tin karta

desperate_gamer
21-06-2008, 15:39
Κοίτα σου λέω... Κάποια μαγαζιά (όπως το videogameplus.ca, το play.com, το Game.co.uk και τα amazon) είναι μια χαρά και ασφαλή. Δεν νομίζω να βρείς κανα μαγαζί με καλύτερες τιμές από αυτά που ανέφερα. Άντε και το ebay έχει κάποιες καλές ευκαιρείες και μόνο εκεί χρειάζεται το Paypal, αλλά μπορείς να κάνεις δουλειά χωρίς να μπλέκεις με account activations!

redismagik
21-06-2008, 15:46
vasika thelo na exo paypall giati vrika ena kinito se kali timi.alla kai apo tin alli polla site opos epsaxna ixan agores mono me paypall

desperate_gamer
21-06-2008, 15:49
Για να κάνεις αυτές τις αγορές είναι απολύτως απαραίτητο να κάνεις activate το account σου;

kyrtzo
21-06-2008, 15:57
Why should I link and confirm my card?

When you link your card to your PayPal account, you can start making payments using money from that card. However, for security reasons there are initial limits on the amount of money you can send, receive, and withdraw from your PayPal account. You can easily lift these limits when you confirm your card. In some countries, there may be a few additional steps to completely lift these limits.
What do I need to do?

Linking and confirming your card is easy.
Link: Just provide your card details and your card will be linked to your PayPal account.
Confirm: Authorize PayPal to charge a small amount to your card account.
https://www.paypalobjects.com/WEBSCR-525-20080614-1/en_US/i/header/spot_verification_a.gif Your card will be charged a small amount.


Check your card statement and find the 4-digit PayPal code for the charge.


Return to PayPal and enter the 4-digit code to confirm your card.




This amount will be refunded to your PayPal account after you confirm your card.
exo ftasei se ayto to simio ti prepei na kano tora gia na paro ton kodiko pou leei:please2:

Δεν ειναι τιποτα δυσκολο λοιπον ακου τι θα κανεις.
Αφου εχεις κανει sign in εβαλες τα στοιχεια της καρτας σου και τον 3ψηφιο αριθμο απο πισω μετα σου βγαζει το πιο πανω μηνυμα.
Τωρα σου ζηταει εναν 4ψηφιο αριθμο για να κανεις confirm.
Το paypal εχει χρεωσει την καρτα σου με 1.5€ αυτο που πρεπει να κανεις τωρα εσυ ειναι να πας μια μερα στην τραπεζα και να ζητησεις μια αναλυση της κινησης της προπληρωμενης καρτας σου. λογικα θα εχει δυο εγγραφες μια το αρχικο ποσο που εσυ εβαλες στην καρτα πχ 50€ και δευτερη εγγραφη θα ειναι η χρεωση απο το paypal 1,5€.
Ο τιτλος θα λεει ΧΧΧΧpaypal$%sfsfdf 1,5€ οπου ΧΧΧΧ ειναι ο τετραψηφιος αριθμος που θελεις!!!!
Μην λες τιποτα στην τραπεζα δεν ξερουν τιποτα και λενε βλακειες εσυ ζητα μονο την αναλυση.
Μπες παλι στο www.paypal.com (http://www.paypal.com) κανε login και βαλε τον 4ψηφιο αριθμο εκει που το ζηταει πατα confirm και εισαι ετοιμος.
Προσοχη αφου κανεις confirm περιμενε μερικες ωρες 5-6 πριν κανεις οποιαδηποτε αγορα γιατι θα βγαζει σφαλμα μετα μπορεις να αγοραζεις ανετα απο οποιονδηποτε χωρις ρισκο.
Τα στοιχεια της καρτας σου θα τα ξερει μονο το paypal και κανενα αλλο site απο οπου κανεις αγορες στο site απλα θα πληρωνει το paypal παιρνοντας λεφτα απο την καρτα σου. πχ αγοραζεις απο Videogameplus.ca πατας αγορα με paypal και αυτοματα σε παει στη σελιδα του paypal οπου κανεις login σου γραφει τι αγοραζεις το τελικο ποσο και απο κατω confirm το πατας και η αγορα εγινε. Για ολες τις κινησεις αυτες παιρνεις αντιστοιχα email που το επιβεβαιωνουν.
Μακαρι να σε βοηθησα οτι αλλο χρειαστεις και μπορω να σε βοηθησω ρωτα ελευθερα.

ΥΓ Μην ρωτας τις τραπεζες για αυτα οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι το ξερω και εγω σε τραπεζα δουλευω!!

redismagik
21-06-2008, 16:29
ΥΓ Μην ρωτας τις τραπεζες για αυτα οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι το ξερω και εγω σε τραπεζα δουλευω!!
__________________
thanks man eise apolita safis sto ti prepei na kano.eisai loipon san o prosopikos mou trapezitis ena pragma !! lolol:bowdown::bowdown::wave::wave:

WolfRathmA
23-06-2008, 05:09
Φιλε kyrtzo (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=195) αν παω σε καποιο ATM μηχανημα και ζητησω αναλυτικο χαρτι θα μου το βγαλει αυτο που λες; Οχι ε;

Vassilius
23-06-2008, 12:39
Πάντως και κατευθείαν την κάρτα να χρησιμοποιείς αν είναι αξιόπιστο το μαγαζί δεν υπάρχει πρόβλημα. Αγορές μέσω πιστωτικής κάνω από το 2000 και ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό.
Επίσης, οι περισσότερες τράπεζες, σου δίνουν την δυνατότητα να βλέπεις τις κινήσεις της κάρτας σου και μέσω internet.

msnes7
23-06-2008, 13:35
Κρίμα που δεν δέχονται την paysafe card,νομίζω θα έλυνε αρκετά χέρια όσο αφορά τις αγορές μέσω ίντερνετ.....κρίμα γιατί έχει και των 100 ευρώ

kyrtzo
23-06-2008, 17:04
Φιλε kyrtzo (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=195) αν παω σε καποιο ATM μηχανημα και ζητησω αναλυτικο χαρτι θα μου το βγαλει αυτο που λες; Οχι ε;

Νομιζω πως ναι γιατι τα 4 ψηφια εμφανιζονται στον τιτλο εγω το ειδα και απο το e-banking που φαινονται μονο τα 7 πρωτα ψηφια του τιτλου.
Ειναι τα 4 πρωτα ψηφια της επικεφαλιδας.

three_brothers1
23-06-2008, 17:06
apo pou borw n vgalw paypal

kyrtzo
23-06-2008, 17:17
Το paypal.com ειναι site μπαινεις κανεις εγγραφη βαζεις τα στοιχεια της καρτας σου τωρα αν εννοεις προπληρωμενη καρτα μπορεις σε πολλες τραπεζες οπως eurobank Πειραιως κτλ

redismagik
25-06-2008, 01:23
energopoiisa in paypall simera .sou dinoun 4 noumera sti trapeza kai ta vazeis sti forma.

Narmo
10-10-2008, 04:05
παιδια και εγω paypal εχω αλλα με χρεωστικη ...δεν ηξερα πως ειναι τοσο επικινδυνω στο paypal το θεωρουσα ασφαλη μεθοδος ....

βασηκα δεν ξερω αν συμφερει να κανω αγορα μεσω πιστωτικης (χρεωστικης ) απο αποψη τοκου ...δλδ αν αγοραζα με προπληρωμενη σιγουρα δεν θα ειχα καποιο τοκο ...σωστα ??? ενω με την χρεωστικη σιγουρα θα εχω ενα 19% λογικα ...ξερω ακουγετε χαζο αλλα προσφατα το σκεφτηκα ...νομιζα πως περα απο την ασφαλεια ...η χρηση και η λειτουργικοτητα ηταν ιδια ... κανω λαθος ??

kyrtzo
10-10-2008, 17:12
Πρωτα απο ολα να ξεκαθαρισουμε οτι υπαρχουν οι πιστωτικες καρτες και οι χρεωστικες καρτες.
Η χρεωστικη καρτα ειναι η προπληρωμενη χρεωνει εναν λογαριασμο οπου υπαρχουν λεφτα μεσα, η πιστωτικη καρτα ειναι αλλο, ειναι μια μορφη δανειου τωρα στην συγκεκριμενη περιπτωση αν χρησιμοποιησης την πιστωτικη σου καρτα θα σου ερθει στο τελος του μηνα ενας λογαριασμος με το ποσο της αγορας πχ 50€ αν εσυ δεν πληρωσης το ποσο αυτο και βαλεις μονο την ελαχιστη καταβολη που εινα 15 € τοτε το υπολοιπο ποσο θα παρει επιτοκιο επιπλεον 19%, αν πληρωσεις κανονικα ολο το ποσο δεν θα παρει τοκο.
Το paypal ειναι η ασφαλεστερη μεθοδος αγορας μεσω ιντερνετ μην φοβασαι.
Ελπιζω να σε βοηθησα.

jammin
13-10-2008, 11:18
παιδια θελω να παρω τιυς χαρτες του cod4 απο το ps store. Ξερει κανεις να μου πει αν μπορω να το κανω αυτο με την predaid της Τραπεζας Κυπρου???

ProEvo
13-10-2008, 11:19
παιδια θελω να παρω τιυς χαρτες του cod4 απο το ps store. Ξερει κανεις να μου πει αν μπορω να το κανω αυτο με την predaid της Τραπεζας Κυπρου???

Απ' όσο ξέρω, από το Ευρωπαϊκό (Ελληνικό) store γίνεται κανονικότατα.

jammin
13-10-2008, 11:22
Απ' όσο ξέρω, από το Ευρωπαϊκό (Ελληνικό) store γίνεται κανονικότατα.
ευχαριστω φιλε proevo! Διαβαζοντας τα posts του συγκεκριμενου thread κατι τετοιο καταλαβα αλλα εψαχνα και μια γνωμη παραπανω.
Και παλι thanks!!!

WolfRathmA
20-10-2008, 18:46
Παιδια! Παω να βγαλω μια καρτουλα αυριο μεθαυριο απο eurobank χρεωστικη... ξερετε ποσα θελουν για να σου την εκδώσουν; Να παω προετοιμασμένος :p

Psychaos_
20-10-2008, 18:47
Wolf egw evgala simera.

Edwsa 32 euro 2e einai ta exoda gemismatos ths kartas to ligotero pou mporeis na gemiseis einai ta 30e. Egw epidi eixa mitrwo sthn eurobank mono mia tautotita mou zitisan. Esi gia kalo kai gia kako pare ena αφμ/tautotita kai mia apodixi misthodosias

modecris
20-10-2008, 19:36
Στην τράπεζα Κύπρου που έβγαλα εγώ σήμερα μου χρέωσαν 5€ για την έκδοση της κάρτας και το κάθε γέμισμα κοστίζει 1€.Φαντάζομαι πως δουλεύει και στο psn αλλά και σε online shop (πχ play.com ή blahdvd.com) αφού είναι visa,ε;

PDS
20-10-2008, 19:41
Στην τράπεζα Κύπρου που έβγαλα εγώ σήμερα μου χρέωσαν 5€ για την έκδοση της κάρτας και το κάθε γέμισμα κοστίζει 1€.Φαντάζομαι πως δουλεύει και στο psn αλλά και σε online shop (πχ play.com ή blahdvd.com) αφού είναι visa,ε;

Aπο το psn εχω κατεβασει και δουλευει κανονικα(και εγω προσφατα την εβγαλα).Τωρα για αγορες απο το εξωτερικο λογικα θα κανει.Θα δοκιμασω καποια στιγμη.

X-NEC
21-10-2008, 01:56
Στην τράπεζα Κύπρου που έβγαλα εγώ σήμερα μου χρέωσαν 5€ για την έκδοση της κάρτας και το κάθε γέμισμα κοστίζει 1€.Φαντάζομαι πως δουλεύει και στο psn αλλά και σε online shop (πχ play.com ή blahdvd.com) αφού είναι visa,ε;

Φυσικά κάνει και αφού είναι Visa (σκέτη! :p) θα μπορείς να την χρησιμοποιείς τόσο σε αγγλικά sites όσο και στο VGP.ca. :)

WolfRathmA
21-10-2008, 02:27
Οποτε θα παω σε τραπεζα κυπρου να βγαλω μια. Εμενα με ενδιαφερει ΜΟΝΟ για αγορες απο ebay και απο εξωτερικο (play.com κτλ) Οποτε πιστευω να ειμαι μια χαρα. Θα τους το πω κιολας οταν παω εκει περα!

Ευχαριστω παιδια!!!

modecris
21-10-2008, 03:19
Ευχαριστώ και εγώ για τις απαντήσεις! Από σήμερα ποτέ ξανά 69.99...:p

WolfRathmA
21-10-2008, 03:22
Ευχαριστώ και εγώ για τις απαντήσεις! Από σήμερα ποτέ ξανά 69.99...:p

Ακριβώς!!! Και εγω για αυτο το λογο ποιο πολυ το εκανα!!! Αν θες σου δεινω και εναν πωλητή απο ebay (ειναι απο hong kong ομως) ο οποιος εχει πολλα παιχνιδια για ps3 και τα εχει ολα μεσο ορο 37 ευρω!! Εχω αγορασει απο αυτων και ειναι αξιοπιστος!

modecris
21-10-2008, 03:42
Κάτσε λίγο να πάρω τον αέρα του play.com και μετά πάμε βουρρρρ για ebay!!

X-NEC
21-10-2008, 03:48
Eγω θα ελεγα να τα παίρνει από το VGP.ca με 42 ευρώ, να έχει και το κεφάλι του ήσυχο. Σε 5-6 μέρες θα τα έχει. :)

Χρήστo κοίταξε και το Blah!. Σε παιχνίδια που έχουν την ίδια τιμή με το Play είναι φτηνότερο. :)

modecris
21-10-2008, 03:57
Το έχω κοιτάξει και μάλλον είναι καλύτερο το Blah.
Με το VGP.ca υπάρχει πρόβλημα με το online ή είμαστε οκ;

X-NEC
21-10-2008, 04:04
Το blah έχει ένα προβληματάκι στις προπαραγγελιες δηλαδή αργει να φέρει το stock ενώ το Play φέρνει τα games από την Τρίτη (ενώ βγαίνουν την ερχόμενη Παρασκευή)

Από τον Καναδά το μονο θέμα είναι το online. Θα το προτιμάς κυρίως για games που δεν έχουν online, η για games που ξέρεις ότι έχουν global servers. Τα υπόλοιπα θα τα παίρνεις από την Αγγλία. Επίσης τα Χριστούγεννα το Play βγάζει μπόλικους τίτλους με μειωμένες τιμές (από 13 έως 49 ευρώ). Οποτε μην τα πάρεις όλα τώρα! :p

modecris
21-10-2008, 04:08
Thanks necτάριε... :tiphat:

X-NEC
21-10-2008, 04:14
Thanks necτάριε... :tiphat:

Παρακαλώ Χρήστο. ;) (χε χε πρωτη φορα βλεπω το ονομα μου μισο-μισο! :bgrin2:)

kiopir
21-10-2008, 23:04
paidia egw exw ena periergo provlima me to acc mou sto paypal!!exw kanei oloi autin tin diadikasia pou prepei alla exw kolisi ekei sto Confirm my card. exw parei ton tetrapsifio kodiko apo ton logargiasmo mou alla den mporw na ton valw ekei sta pedia giati me petaei pali sto vima me to Link my card eleos afou ta exw simplirosi kai exw pari ton kodiko!giati den sinexizi??ti mporw na kanw gia na ta valw ta 4 psifia????

euxaristw poly perimeno kapoia apantisi!

leone
22-10-2008, 16:56
οσοι χρησιμοποιουν την προπληρωμενη της eurobank ειναι ευχαριστημενοι ???
γιατι την θελω για paypal και αγορες απο το play.com κτλ.

gepe13
22-10-2008, 18:02
οσοι χρησιμοποιουν την προπληρωμενη της eurobank ειναι ευχαριστημενοι ???
γιατι την θελω για paypal και αγορες απο το play.com κτλ.


Δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα

kiopir
22-10-2008, 18:46
paidia ok esteila minima ston admin tou paypal kai mou to epanefere ola kala!!!!

thanks!!!

leone
28-11-2008, 02:18
προσπαθω να γραφτω στο play.com και στην διευθυνση μου λεει:
The address can only contain letters, numbers and punctuation.
εχει 3 κουτακια, βαζω την διευθυνση με τον αριθμο στο πρωτο, νικαια στο δευτερο και πειραιας στο τριτο.... μπορει να με help κανεις ?

WolfRathmA
28-11-2008, 03:12
Το πρωτο μονο θα συμπληρωσεις. Δηλαδη

Ατταλειας ΧΧΧ (οπου Χ ο αριθμος σου)

leone
28-11-2008, 03:15
Το πρωτο μονο θα συμπληρωσεις. Δηλαδη

Ατταλειας ΧΧΧ (οπου Χ ο αριθμος σου)


πρεπει να ειναι στα ελληνικα γραμμενη η διευθυνση ?

WolfRathmA
28-11-2008, 04:17
Οχι ρε! Χαχα... :D

FunkyCobra
29-11-2008, 15:54
λοιπον παιδια 8α βγαλω κι εγω τελικα προπληρωμενη καρτα για paypal!!!γιουχουυυυ!λολ
η8ελα να σας ρωτησω ποιο ειναι το πιο φτηνο(κ αξιοπιστο) site που βρηκατε για παιχνιδια ps3?

X-NEC
30-11-2008, 04:43
λοιπον παιδια 8α βγαλω κι εγω τελικα προπληρωμενη καρτα για paypal!!!γιουχουυυυ!λολ
η8ελα να σας ρωτησω ποιο ειναι το πιο φτηνο(κ αξιοπιστο) site που βρηκατε για παιχνιδια ps3?

Δες εδώ. (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=3687)

FunkyCobra
30-11-2008, 14:41
υπαρχει περιπτωση να σε κλεψουνε??μιλαω γενικα για paypal.

X-NEC
01-12-2008, 02:34
Όχι φιλε εγώ ένα χρόνο αγοράζω από μερικά sites και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Και δεν χρησιμοποιώ paypal. Φυσικά θέλει προσοχή που δίνεις τις κάρτες σου και από που αγοράζεις παιχνίδια κλπ.

FunkyCobra
01-12-2008, 10:35
αρα υπαρχει περιπτωση να σε κλεψουν αν το site ειναι gtp.

FunkyCobra
01-12-2008, 13:07
εβγαλα pre-paid visa παιδες!μ ειπε η κοπελια εκει οτι μπορω να αγορασω κατευ8ειαν.δλδ σημερα την πηρα σημερα αγοραζω???
και τπτ που πρεπει να 3ερω?
για να γραφτω στο paypal πρεπει να βαλω τα αληθινα μ στοιχεια??εκει με την διευθυνση εχει 50 πραγματα κ δεν ξερω πως να τα βαλω...βλεπω ειστε πολλοι απο Νικαια.κι εγω Νικαια μενω.μπορειτε να μ πειτε τι ακριβως βαλατε?

FunkyCobra
02-12-2008, 15:06
τεσπα εφτιαξα ενα λογαριασμο στο paypal 8α δειξει τωρα...πως θα ξερω αν λειτουργει η καρτα μου ο λογαριασμος μου στο paypal κ αυτα?

magus32
03-12-2008, 11:42
???? ?????? ??? ????? Webuy ??? ???????? ; ????? ?????????????? ;
________
Vn1500R (http://www.cyclechaos.com/wiki/Kawasaki_VN1500R)

FunkyCobra
04-12-2008, 20:10
πως θα ξερω αν λειτουργει η καρτα μου ο λογαριασμος μου στο paypal κ αυτα?

kyrtzo
04-12-2008, 20:15
πως θα ξερω αν λειτουργει η καρτα μου ο λογαριασμος μου στο paypal κ αυτα?


Οταν θα κανεις την πρωτη αγορα σου θα γινει μεσω paypal θα γινει redirect στη σελιδα του paypal και θα επιβεβαιωσεις την συναλλαγη αν γινουν ολα σωστα θα σου ερθει e-mail απο το paypal οτι εγινε η πληρωμη.

FunkyCobra
05-12-2008, 10:31
πολυ ωραια.thx φιλε

michael92
21-12-2008, 18:53
Εγώ έβγαλα χρεωστική της Marfin (Visa) και θα την έχω την τετα΄ρτη, έβαλα 150 ευρώ μέσα. Από e-banking θα μπορώ να κάνω confirm το paypal; :)

desperate_gamer
21-12-2008, 19:30
Εγώ έβγαλα χρεωστική της Marfin (Visa) και θα την έχω την τετα΄ρτη, έβαλα 150 ευρώ μέσα. Από e-banking θα μπορώ να κάνω confirm το paypal; :)

Ναι φυσικά. Κι εγώ έτσι το έκανα. Όταν σου βγάλει τη συγκεκριμένη χρέωση του PayPal στο e-banking θα έχει μέσα και τον 4ψήφιο κωδικό που θα κάνεις paste στο PayPal και θα ενεργοποιηθεί! :tiphat:

X-NEC
21-12-2008, 21:13
Εγώ έβγαλα χρεωστική της Marfin (Visa) και θα την έχω την τετα΄ρτη, έβαλα 150 ευρώ μέσα. Από e-banking θα μπορώ να κάνω confirm το paypal; :)

Σίγουρα είναι Visa και όχι Visa Electron;

michael92
21-12-2008, 23:13
Ναι φυσικά. Κι εγώ έτσι το έκανα. Όταν σου βγάλει τη συγκεκριμένη χρέωση του PayPal στο e-banking θα έχει μέσα και τον 4ψήφιο κωδικό που θα κάνεις paste στο PayPal και θα ενεργοποιηθεί! :tiphat:

Thanks :)


Σίγουρα είναι Visa και όχι Visa Electron;

http://egnatiasite.egnatiabank.gr/MarfinEgnatia/Gr/Docs/Idiotes/Kartes/MarfinCashNBuy.aspx

X-NEC
23-12-2008, 01:52
Τι είναι πάλι αυτό; Από τη μια γραφει <<αγορές σε εκατομμύρια επιχειρήσεις με το σήμα Electron, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό καθώς και στο Internet, με αυτόματη χρέωση του τραπεζικού σας λογαριασμού>>, και από την άλλη στην κάρτα δείχνει το σήμα της Visa... Aντε βγάλε άκρη... Για το internet που με ενδιαφέρει παντως, μάλλον Electron θεωρείται αφού θέλει το συγκεκριμένο σήμα...

michael92
23-12-2008, 04:16
Αυτή δεν είναι η Electron (http://egnatiasite.egnatiabank.gr/MarfinEgnatia/Gr/Docs/Idiotes/Kartes/MarfinBlueVisa.aspx);

X-NEC
23-12-2008, 04:28
Αυτη ειναι πιστωτικη φιλε.

piterakos
01-01-2009, 17:32
Ρε παιδια μια ερωτηση μην κανω καμια βλακεια και βαλω στο internet την καρτα μου αν ειναι πιστωτικη.. Εχω απο την δουλια μου που με πληρωνουν μια Marfin Cash and Buy (visa electron) . μια πρασινη.. αυτη ειναι προπληρωμενη ή πιστωτικη ? Εκει μου βαζουν τα λεφτα απο την δουλεια μου.. αλλα μου ειπαν οτι γινονται αγορες online..απλα δεν μου εξηγουνε αν ειναι πιστωτικη..

personGR
01-01-2009, 17:36
Ρε παιδια μια ερωτηση μην κανω καμια βλακεια και βαλω στο internet την καρτα μου αν ειναι πιστωτικη.. Εχω απο την δουλια μου που με πληρωνουν μια Marfin Cash and Buy (visa electron) . μια πρασινη.. αυτη ειναι προπληρωμενη ή πιστωτικη ? Εκει μου βαζουν τα λεφτα απο την δουλεια μου.. αλλα μου ειπαν οτι γινονται αγορες online..απλα δεν μου εξηγουνε αν ειναι πιστωτικη..

Έχω την εντύπωση πως οι Electron κάρτες είναι χρεωστικές (μπορεί να τις ξέρεις ως debit)...
Είναι άμεσα συνδεδεμένες με έναν λογαριασμό και αντλούν από εκεί χρήματα - προφανώς τον δικό σου.
Είναι σχετικά πιο ασφαλής από την πιστωτική, ενώ σίγουρα μπορείς να κάνεις αγορές από Internet...

Πάντως και πιστωτική να ήταν, το paypal είναι από τα πιο έμπιστα sites δε θα αντιμετώπιζες κάποιο πρόβλημα...

piterakos
01-01-2009, 17:36
Βλεπω και πιο πανω αλλα δεν καταλαβαινω πιστψτικη ειναι η μπλε και η πρασινη προπληρωμενη?

desperate_gamer
01-01-2009, 18:24
Δεν υπάρχουν χρώματα!

Πιστωτική (Credit Card) = Κάρτα που σε χρεώνει χρήματα που εσύ δεν έχεις, αλλά χρεώνονται στην τράπεζα η οποία αυτή μετά στα ζητάει με τόκο (κοινώς θα έρχεται λογαριασμός στο σπίτι). Δεν βγαίνει η πιστωτική με την ίδια ευκολία (σε διαδικασία) που βγαίνει η προπληρωμένη.

Προπληρωμένη πιστωτική = Κάρτα που έχει ένα απόθεμα χρημάτων με λεφτά δικά σου (δηλαδή η τράπεζα δεν κάνει τίποτα, παρά να "μεσολαβεί"). Είναι ασφαλέστατη, χρήσιμη και χωρίς τόκους. Γενικά το όνειρο του συνηδητοποιημένου αγοραστή που δεν θέλει να βρεθεί ξαφνικά με τους τόκους να τον έχουν πνίξει.

Debit Card (όπως η Visa Electron) = Κάρτα που αντλεί λεφτά από τον τραπεζικό σου λογαριασμό. Πάλι χωρίς τόκους κτλ, αλλά λίγο λιγότερο ασφαλής από την προπληρωμένη αφού έτσι και γίνει καμια μεγάλη στραβή και στην κλέψουν, τότε απλά μπορούν να σου αντλήσουν όλα τα λεφτά του λογαριασμού σου (που υποθέτω είναι πολύ περισσότερα από το να βάλεις 100-200 ευρώ σε μια προπληρωμένη). Εσένα σου καταθέτουν το μισθό στο λογαριασμό σου και αυτομάτως έτσι η κάρτα βρίσκει τα λεφτά στο λογαριασμό και μπορείς να αγοράσεις κάτι. Επίσης λειτουργεί και σαν κάρτα ΑΤΜ.

Κατάλαβες τώρα; Αυτή η cash and buy είναι στη τελευταία κατηγορία. Το καλύτερο που μπορείς να κάνει είναι να μεταφέρεις κάποια λεφτά από τον λογαριασμό σου σε μια καινούργια προπληρωμένη και να χρησιμοποιείς την δεύτερη στο Ίντερνετ και παντού, με την πρώτη να είναι μόνο κάρτα ανάληψης ΑΤΜ. Και έτσι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και δεν παραπέφτεις σε παραπάνω αγορές (αφού σχεδόν όλοι λέμε "Ε αφού έχει λεφτά ο λογαριασμός, δεν βαριέσαι..." :giggle:)

piterakos
01-01-2009, 18:35
Σε ευχαριστω αρχηγε μου..!!! Παω να βγαλω μια αλλη καρτα τοτε..και να τα βαζω οσα θελω εκει!!!

kyrtzo
01-01-2009, 22:22
Δεν υπάρχουν χρώματα!

Πιστωτική (Credit Card) = Κάρτα που σε χρεώνει χρήματα που εσύ δεν έχεις, αλλά χρεώνονται στην τράπεζα η οποία αυτή μετά στα ζητάει με τόκο (κοινώς θα έρχεται λογαριασμός στο σπίτι). Δεν βγαίνει η πιστωτική με την ίδια ευκολία (σε διαδικασία) που βγαίνει η προπληρωμένη.

Προπληρωμένη πιστωτική = Κάρτα που έχει ένα απόθεμα χρημάτων με λεφτά δικά σου (δηλαδή η τράπεζα δεν κάνει τίποτα, παρά να "μεσολαβεί"). Είναι ασφαλέστατη, χρήσιμη και χωρίς τόκους. Γενικά το όνειρο του συνηδητοποιημένου αγοραστή που δεν θέλει να βρεθεί ξαφνικά με τους τόκους να τον έχουν πνίξει.

Debit Card (όπως η Visa Electron) = Κάρτα που αντλεί λεφτά από τον τραπεζικό σου λογαριασμό. Πάλι χωρίς τόκους κτλ, αλλά λίγο λιγότερο ασφαλής από την προπληρωμένη αφού έτσι και γίνει καμια μεγάλη στραβή και στην κλέψουν, τότε απλά μπορούν να σου αντλήσουν όλα τα λεφτά του λογαριασμού σου (που υποθέτω είναι πολύ περισσότερα από το να βάλεις 100-200 ευρώ σε μια προπληρωμένη). Εσένα σου καταθέτουν το μισθό στο λογαριασμό σου και αυτομάτως έτσι η κάρτα βρίσκει τα λεφτά στο λογαριασμό και μπορείς να αγοράσεις κάτι. Επίσης λειτουργεί και σαν κάρτα ΑΤΜ.

Κατάλαβες τώρα; Αυτή η cash and buy είναι στη τελευταία κατηγορία. Το καλύτερο που μπορείς να κάνει είναι να μεταφέρεις κάποια λεφτά από τον λογαριασμό σου σε μια καινούργια προπληρωμένη και να χρησιμοποιείς την δεύτερη στο Ίντερνετ και παντού, με την πρώτη να είναι μόνο κάρτα ανάληψης ΑΤΜ. Και έτσι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και δεν παραπέφτεις σε παραπάνω αγορές (αφού σχεδόν όλοι λέμε "Ε αφού έχει λεφτά ο λογαριασμός, δεν βαριέσαι..." :giggle:)

Πολυ σωστος αν και τραπεζικος δεν θα μπορουσα να τα πω καλυτερα.

Και να προσθεσω για ευκολια καντε μια αιτηση για e-banking για να βαζετε λεφτα στην προπληρωμενη καρτα απο το σπιτι και να ξερετε καθε στιγμη ποσο χρεωνεται ο λογαριασμος σας.
Ποτε μην βαζεται πιστωτικη στο ιντερνετ οσο αξιοπιστο ειναι το site γινονται τρελα πραγματα, μονο προπληρωμενη.

redismagik
01-01-2009, 22:39
re paidia eixa kanei ena logariazmo pay-pal ki eixa kairo na ton xrisimopoioiso .mou zitisan na janakano ki ekana .me xreosan 1.5 euro kai mou eipan tha epistrafei otan kano epalitheusi.gia na kano epalitheysi xriazete enas tetrapsdifios arithos .ayton ego pou tha ton vro? tha mou to stiloun me mail?

piterakos
01-01-2009, 23:28
re paidia eixa kanei ena logariazmo pay-pal ki eixa kairo na ton xrisimopoioiso .mou zitisan na janakano ki ekana .me xreosan 1.5 euro kai mou eipan tha epistrafei otan kano epalitheusi.gia na kano epalitheysi xriazete enas tetrapsdifios arithos .ayton ego pou tha ton vro? tha mou to stiloun me mail?

Τηλεφωνεις στην τραπεζα σου αδελφε και τους το λες και στο λενε εκεινη τον 4ψιφιο

kyrtzo
01-01-2009, 23:30
re paidia eixa kanei ena logariazmo pay-pal ki eixa kairo na ton xrisimopoioiso .mou zitisan na janakano ki ekana .me xreosan 1.5 euro kai mou eipan tha epistrafei otan kano epalitheusi.gia na kano epalitheysi xriazete enas tetrapsdifios arithos .ayton ego pou tha ton vro? tha mou to stiloun me mail?

Θα παρεις μια αναλυση λογαριασμου της καρτας σου και εκει που εχει το ποσο της αγορας που εκανες απο το ιντερνετ εχει εναν 4ψηφιο αριθμο αυτον βαζεις στο paypal.
Κινηση μπορεις να παρεις και απο ενα ΑΤΜ.

personGR
02-01-2009, 00:27
re paidia eixa kanei ena logariazmo pay-pal ki eixa kairo na ton xrisimopoioiso .mou zitisan na janakano ki ekana .me xreosan 1.5 euro kai mou eipan tha epistrafei otan kano epalitheusi.gia na kano epalitheysi xriazete enas tetrapsdifios arithos .ayton ego pou tha ton vro? tha mou to stiloun me mail?

Ή μπορείς μέσω της ιστοσελίδας της τράπεζας σου (ξέρω ότι η alpha bank έχει), να δεις τις κινήσεις των καρτών σου/λογαριασμών σου, και από εκεί να τσεκάρεις τον τετραψήφιο κωδικό...

e-banking ftw!!! (συνήθως θέλει Internet Explorer και όχι κάποιον ασυμβίβαστο browser βλ. Opera)

redismagik
02-01-2009, 01:02
re paidia sorry alla de me vooithisate .pia agora les esi oti tha do ston analitiko logariaszmo afou den exo psonisi tpt.ki ti anakateuete tis trapezes afou den exoun sxesi me to pay pall!

personGR
02-01-2009, 01:07
re paidia sorry alla de me vooithisate .pia agora les esi oti tha do ston analitiko logariaszmo afou den exo psonisi tpt.ki ti anakateuete tis trapezes afou den exoun sxesi me to pay pall!

Έχουν σχέση με την κάρτα σου.

Ουσιαστικά πλήρωσες 1,5 € τη στιγμή που γράφτηκες στο paypal.
Μόλις κάνεις μία από τις παραπάνω διαδικασίες θα σου επιστραφούν...

Αμέσως, αντίδραση :rant::rant::rant::rant:

redismagik
02-01-2009, 02:03
Έχουν σχέση με την κάρτα σου.

Ουσιαστικά πλήρωσες 1,5 € τη στιγμή που γράφτηκες στο paypal.
Μόλις κάνεις μία από τις παραπάνω διαδικασίες θα σου επιστραφούν...

Αμέσως, αντίδραση :rant::rant::rant::rant:
re paidia oti eipa de to eipa me kako ,oute gia na tin po se opoidipote! ki ok pira tin trapeza ki mou eipe ton kodiko kai ton evala ki eine ok
.to thema eine tora an jerei kaneis pos kanoume epiloges apo to e-bay.patame e-bay com i gr i uk i otidipote .? ego pou epsaxa ligo eida sto com oti pio polli eine ameriki.isxeiei ayto "? deyteron pou vlepoume ti ajiopistia tou site me to opoio tha kanoume sinalagi? exete tpt ipspsin sas? ki apo prosopikes agores sas exete minei eyxaristimenoi?

sorru ama kouras! ki xronia polla!:wave:

personGR
02-01-2009, 02:33
re paidia oti eipa de to eipa me kako ,oute gia na tin po se opoidipote! ki ok pira tin trapeza ki mou eipe ton kodiko kai ton evala ki eine ok
.to thema eine tora an jerei kaneis pos kanoume epiloges apo to e-bay.patame e-bay com i gr i uk i otidipote .? ego pou epsaxa ligo eida sto com oti pio polli eine ameriki.isxeiei ayto "? deyteron pou vlepoume ti ajiopistia tou site me to opoio tha kanoume sinalagi? exete tpt ipspsin sas? ki apo prosopikes agores sas exete minei eyxaristimenoi?

sorru ama kouras! ki xronia polla!:wave:

Λοιπόοοοον:

Ως πρώτη σου επιλογή θα έχεις το ebay.co.uk μίας και υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να βρεις πωλητές που στέλνουν Ελλάδα (δεν είναι δεδομένο).

Με το που θα μπεις λοιπόν, θα ψάξεις κάτι (πχ Resistance 2) στην αναζήτηση. Θα σου βγάλει μια λίστα με εικονίδια όπου θα υπάρχει ένας τίτλος και δίπλα μια τιμή.

http://img293.imageshack.us/img293/8266/ebayfv1.jpg (http://imageshack.us)
http://img293.imageshack.us/img293/ebayfv1.jpg/1/w1440.png (http://g.imageshack.us/img293/ebayfv1.jpg/1/)

Όπως είδες στην εικόνα πιο πάνω, έχω κυκλωμένη μια στήλη με κόκκινο. Εκεί θα κάνεις κλικ και στη λίστα που σου βγάζει πατάς Greece ή GRC (δε θυμάμαι τι έχει).

Μόλις το επιλέξεις, θα σου βγάλει μια σελίδα (παρόμοια με την παραπάνω), όπου δίπλα στην τιμή του κάθε προϊόντος θα έχει και μια δεύτερη, μικρότερη τιμή όπου θα αναγράφονται τα έξοδα αποστολής. Όπου δε δεις τιμή πάει να πει πως ο πωλητής δε στέλνει Ελλάδα.

Αφού λοιπόν επιλέξεις το προϊόν που σε συμφέρει περισσότερο, κάνεις κλικ πάνω του και σου βγαίνει μια νέα σελίδα. Εκεί το μόνο ενδιαφέρον είναι (πέρα από τα χαρακτηριστικά του κάθε προϊόντος που υποτίθεται πως τα ξέρεις), η περιοχή Meet The Seller, όπως θα δεις παρακάτω. Αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι:

-Το feedback: Όσο πιο κοντά στο 100% γίνεται. Αν δεις πωλητή να πέφτει από το 98,8% μην αγοράσεις από εκεί.
-Η ημερομηνία την οποία γράφτηκε το ebay: Όσο πιο παλιά γίνεται. Αυτό σε συνδυασμό με το feedback είναι τα μεγάλα ατού του πωλητή.

http://img258.imageshack.us/img258/7463/ebay2to6.jpg (http://imageshack.us)
http://img258.imageshack.us/img258/ebay2to6.jpg/1/w1440.png (http://g.imageshack.us/img258/ebay2to6.jpg/1/)

Για να αγοράσεις ένα αντικείμενο τώρα έχεις δύο επιλογές: είτε με το Buy it Now (το αγοράζεις άμεσα) είτε μέσω δημοπρασία. Στην τελευταία επιλογή ορίζεις μια τιμή, και αν δε βρεθεί κάποιος που να διαθέτει περισσότερα χρήματα, αγοράζεις το αντικείμενο. Αν όμως βρεθεί κάποιος που ορίσει μια τιμή μεγαλύτερη από τη δική σου, τότε ή ξανα-ορίζεις τιμή, ή χάνεις το αντικείμενο.

Στον τομέα της πληρωμής τώρα, τα πάντα θα τα κάνεις μέσω paypal. Η διαδικασία είναι σχεδόν αυτοματοποιημένη, βάζεις μία και καλή τη διεύθυνση όπου θέλεις να έρχονται αυτά που αγοράζεις, πατάς confirm Και είσαι έτοιμος.*

*Μερικές φορές η διαδικασία γίνεται σε διεύθυνση του πωλητή και όχι του paypal. Σε αυτήν την περίπτωση βεβαιώσου πως κάπου αναγράφετε το logo του paypal. Τότε και μόνον τότε θα είσαι καλυμμένος σε περίπτωση απάτης.

Ελπίζω να βοήθησα...

redismagik
02-01-2009, 08:06
Λοιπόοοοον:

Ως πρώτη σου επιλογή θα έχεις το ebay.co.uk μίας και υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να βρεις πωλητές που στέλνουν Ελλάδα (δεν είναι δεδομένο).

Με το που θα μπεις λοιπόν, θα ψάξεις κάτι (πχ Resistance 2) στην αναζήτηση. Θα σου βγάλει μια λίστα με εικονίδια όπου θα υπάρχει ένας τίτλος και δίπλα μια τιμή.

http://img293.imageshack.us/img293/8266/ebayfv1.jpg (http://imageshack.us)
http://img293.imageshack.us/img293/ebayfv1.jpg/1/w1440.png (http://g.imageshack.us/img293/ebayfv1.jpg/1/)

Όπως είδες στην εικόνα πιο πάνω, έχω κυκλωμένη μια στήλη με κόκκινο. Εκεί θα κάνεις κλικ και στη λίστα που σου βγάζει πατάς Greece ή GRC (δε θυμάμαι τι έχει).

Μόλις το επιλέξεις, θα σου βγάλει μια σελίδα (παρόμοια με την παραπάνω), όπου δίπλα στην τιμή του κάθε προϊόντος θα έχει και μια δεύτερη, μικρότερη τιμή όπου θα αναγράφονται τα έξοδα αποστολής. Όπου δε δεις τιμή πάει να πει πως ο πωλητής δε στέλνει Ελλάδα.

Αφού λοιπόν επιλέξεις το προϊόν που σε συμφέρει περισσότερο, κάνεις κλικ πάνω του και σου βγαίνει μια νέα σελίδα. Εκεί το μόνο ενδιαφέρον είναι (πέρα από τα χαρακτηριστικά του κάθε προϊόντος που υποτίθεται πως τα ξέρεις), η περιοχή Meet The Seller, όπως θα δεις παρακάτω. Αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι:

-Το feedback: Όσο πιο κοντά στο 100% γίνεται. Αν δεις πωλητή να πέφτει από το 98,8% μην αγοράσεις από εκεί.
-Η ημερομηνία την οποία γράφτηκε το ebay: Όσο πιο παλιά γίνεται. Αυτό σε συνδυασμό με το feedback είναι τα μεγάλα ατού του πωλητή.

http://img258.imageshack.us/img258/7463/ebay2to6.jpg (http://imageshack.us)
http://img258.imageshack.us/img258/ebay2to6.jpg/1/w1440.png (http://g.imageshack.us/img258/ebay2to6.jpg/1/)

Για να αγοράσεις ένα αντικείμενο τώρα έχεις δύο επιλογές: είτε με το Buy it Now (το αγοράζεις άμεσα) είτε μέσω δημοπρασία. Στην τελευταία επιλογή ορίζεις μια τιμή, και αν δε βρεθεί κάποιος που να διαθέτει περισσότερα χρήματα, αγοράζεις το αντικείμενο. Αν όμως βρεθεί κάποιος που ορίσει μια τιμή μεγαλύτερη από τη δική σου, τότε ή ξανα-ορίζεις τιμή, ή χάνεις το αντικείμενο.

Στον τομέα της πληρωμής τώρα, τα πάντα θα τα κάνεις μέσω paypal. Η διαδικασία είναι σχεδόν αυτοματοποιημένη, βάζεις μία και καλή τη διεύθυνση όπου θέλεις να έρχονται αυτά που αγοράζεις, πατάς confirm Και είσαι έτοιμος.*

*Μερικές φορές η διαδικασία γίνεται σε διεύθυνση του πωλητή και όχι του paypal. Σε αυτήν την περίπτωση βεβαιώσου πως κάπου αναγράφετε το logo του paypal. Τότε και μόνον τότε θα είσαι καλυμμένος σε περίπτωση απάτης.

Ελπίζω να βοήθησα...


oxi voioithises mono ........esi ekanes analisi epipedou! thanks +rep!:1appl:

athanasiou
04-01-2009, 11:44
εγω περιμενω visa απο την εθνικη go τη δουλευει κανενας

thang
04-01-2009, 16:09
εγω περιμενω visa απο την εθνικη go τη δουλευει κανενας
μια χαρα ειναι.κανενα προβλημα πουθενα.(ebay,play,hong kong κτλ)

kidd13
05-01-2009, 00:54
Παιδιά προτείνετε προπληρωμένη απο eurobank η απο τράπεζα Κύπρου?

three_brothers1
05-01-2009, 00:55
kuprou xalara

kidd13
05-01-2009, 01:00
Βγαίνει αμέσως?Χρεώνεσαι τιποτα για την έκδοση της???Πέρα απο ταυτότητα χρειάζεται τίποτα άλλο??

three_brothers1
05-01-2009, 01:01
vgenei amesws nai...den xrewnese akrivws...apla prepei n valeis kapoio poso g n anoiksei i karta...egw otan tn ekana evala t xamilotero...5E

kidd13
05-01-2009, 01:03
Kαλά θα βάλω ενα ποσό γύρω στα 40 ε για να κάνω την πρώτη μου αγορά...Απο διακιολογητικά χρειάζομαι κάτι ή μόνο ταυτότητα?

modecris
05-01-2009, 03:34
Στην έκδοση της prepaid της Κύπρου χρεώνεσαι 5€ και μετά κάθε φορά που βάζεις λεφτά 1€,ανεξαρτήτως ποσού.

piterakos
05-01-2009, 09:34
Kαλά θα βάλω ενα ποσό γύρω στα 40 ε για να κάνω την πρώτη μου αγορά...Απο διακιολογητικά χρειάζομαι κάτι ή μόνο ταυτότητα?

Μονο ταυτοτητα και το ΑΦΜ σου απλα το νουμερο να θυμασε

kidd13
05-01-2009, 12:20
(Θα κάνω την ερώτηση,μόνο μη με κοροιδέψετε αν σας φανεί χαζή...!!!!!!!)Tα λεφτά τα καταθέτουμε σε ευρω κανονικά έτσι?Η πρέπει να τα μετατρέψουμε σε λίρες???

piterakos
05-01-2009, 12:23
Ευρω αρχηγε μου :D

kidd13
05-01-2009, 12:54
thnx παιδια....

platonas13
21-03-2010, 22:50
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ 12 ΧΡΟΝΩΝ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΧΡΕΩΣΤΗΚΗ ΚΑΡΤΑ?

platonas13
21-03-2010, 23:07
ΕΙΜΑΙ 12 ΧΡΟΝΩΝ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ?

Dikakom
21-03-2010, 23:14
δύσκολο..χωρίς να είμαι σιγουρος.

gdskate
22-03-2010, 10:13
ΕΙΜΑΙ 12 ΧΡΟΝΩΝ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ?

Εάν την θέλεις για αγορές μέσω PSN τότε, καλύτερα να πας να πάρεις μια PSN Card.

platonas13
22-03-2010, 15:29
ΤΙ ΕΝΝΩΗΤΕ ΠΣΝ ??ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΕ ΕΝΑ ΣΙΤΕ www.mileyworld.com! :)

gdskate
22-03-2010, 15:58
PSN=Playstation Network
Τότε όχι δεν κάνει αυτό που σου λέω.
Εκεί θέλεις κάρτα.

desperate_gamer
22-03-2010, 17:13
ΤΙ ΕΝΝΩΗΤΕ ΠΣΝ ??ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΕ ΕΝΑ ΣΙΤΕ www.mileyworld.com (http://www.mileyworld.com)! :)

Το site ΤΕΛΕΙΟ! 8D

Τώρα για καρτούλα προπληρωμένη μπορείς να βγάλεις με τον κηδεμόνα σου μαζί στην τράπεζα. Και καλό είναι να του δείξεις τι θες να αγοράσεις, να σε βοηθήσει κιόλας με την παραγγελία. Μην κάνεις τίποτα μόνος σου.

platonas13
22-03-2010, 20:45
TI ENNVHTE AFOY DEN 8A AGORASW TIPOTA APLOS 8A GRAFTW KANEI H XREWSTHKH KARTA ALLA PREPEI NA THN BGALW MONO STHN TRAPEZA??

desperate_gamer
22-03-2010, 21:29
TI ENNVHTE AFOY DEN 8A AGORASW TIPOTA APLOS 8A GRAFTW KANEI H XREWSTHKH KARTA ALLA PREPEI NA THN BGALW MONO STHN TRAPEZA??

TI SXESH EXEI TO SITE THS MILEY CYRUS ME TO PAYPAL KAI TO FORUM TOU PS3! TI ENNVHS?

platonas13
22-03-2010, 22:29
ΡΑΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ¨)

platonas13
22-03-2010, 23:17
ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ
1) ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΙΤΕ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ (ΑΜΕΡΙΚΗ) WWW.MILEYWORLD.COM ΚΑΙ ΕΧΩ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΤΟ PAYPAL?
2)ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩ ΤΟΝ 18 Η ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΙΣΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΓΙΝΕΤΕ?
3)ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΧΡΕΒΣΤΙΚΗ?
4)ΑΝ ΑΝΟΙΞΩ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΒΑΛΩ 30 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΩΘΗ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ?
5) ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΩ ΤΗΝ ΧΡΕΩΣΤΗΚΗ ΜΟΥ ?
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ :)

kyrtzo
22-03-2010, 23:58
1) Για το site δεν ξερω δεν μπορω να σε βοηθησω
2) Δεν χρειαζεται να εισαι πανω απο 18 αλλα χρειαζεσαι ταυτοτητα και ΑΦΜ
3) Δεν χρειαζεται να εχεις λογαριασμο στην Τραπεζα
4) Αναλογα με την τραπεζα π.χ στην eurobank η καρτα βγανει δωρεαν και η πρωτη φορα που βαζεις λεφτα σου παιρνει 2 ευρω καθε επαναφορτισει 1 ευρω ή αν ειναι πανω απο 100 2 ευρω κτλ
5) Ολες οι καρτες εχουν ημερομηνια ληξης αν δεν την χρειαστεις αλλο απλα δεν την χρησιμοποιεις δεν εχει κρυφες χρεωσεις

Απο οτι καταλαβα εισαι μικρος και δεν μπορεις να βγαλεις μονος σου, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ζητησεις δωρο απο εναν μεγαλο μια χρεωστικη καρτα( Μαμα Μπαμπα Θειο Παππου κτλ.) Οι χρεωστικες καρτες ειναι ανωνυμες και μπορει ο καθενας να βγαλει μια και να την κανει δωρο.

muku
23-03-2010, 00:04
ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ
1) ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΙΤΕ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ (ΑΜΕΡΙΚΗ) WWW.MILEYWORLD.COM (http://WWW.MILEYWORLD.COM) ΚΑΙ ΕΧΩ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΤΟ PAYPAL?
2)ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩ ΤΟΝ 18 Η ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΙΣΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΓΙΝΕΤΕ?
3)ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΧΡΕΒΣΤΙΚΗ?
4)ΑΝ ΑΝΟΙΞΩ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΒΑΛΩ 30 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΩΘΗ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ?
5) ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΩ ΤΗΝ ΧΡΕΩΣΤΗΚΗ ΜΟΥ ?
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ :)

Ο φίλος από πάνω νομίζω σε κατατόπισε πλήρως για τις ερωτήσεις σου. Από την άλλη τι σελίδα είναι αυτή και θέλει και λεφτά για την εγγραφή? Θα κερδίσεις κάτι με το να γραφτείς στη σελίδα? Αγοράζεις κάτι, σου στέλνουν κάποιο δώρο? Στο λέω αυτό γιατί υπάρχουν πολλές κακόβουλες σελίδες στο ίντερνετ και αφού είσαι και πιτσιρικάς μπορεί να μην έχεις ανάλογη εμπειρία.

platonas13
23-03-2010, 15:43
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΑΝΚΛΑΜΠ ΟΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΣ 8ΕΛΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΗΣ 29,95 $ ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΥΓΝΩΣΤΟ

platonas13
23-03-2010, 15:45
ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΛΕΥΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΜΙΑ?

gdskate
23-03-2010, 15:49
ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΛΕΥΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΜΙΑ?

Δεν γίνονται έτσι τα πράγματα στο ιντερνετ.
Και να προσφερθεί κάποιος μην το κάνεις.
Βρες κάποιον συγγενή σου που να τον εμπιστεύεσαι.

platonas13
23-03-2010, 15:57
ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ?

muku
23-03-2010, 16:18
ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ?

Γιατί δεν ξέρεις κανέναν από εδώ προσωπικά και δεν ξέρεις αν αυτός που θα του δώσεις τα λεφτά θα σου τα φάει ή θα σου βγάλει κάρτα. Συν τοις άλλοις 30$ να γραφτείς σε ένα fan club είναι κοροϊδία εφόσον δεν κερδίζεις κάτι εσύ. Πληρώνεις δηλαδή χρήματα για ποιο λόγο, απλά για να γραφτεί το όνομα σου σε μια λίστα? Προφανώς δεν θα έχεις και μεγάλη εμπειρία από το internet και υπάρχουν άπειροι τρόποι για να σου τρώνε τα λεφτά σου και το συγκεκριμένο site είναι απάτη. Να σου έστελναν κανά μπλουζάκι ή κάτι άλλο να πω εντάξει με το ζόρι, αλλά αυτή τη στιγμή απλά θα κάνεις κατά 30$ πλουσιότερη μια ήδη πάμπλουτη κοπέλα...

platonas13
23-03-2010, 16:27
ΕΧΕΙ CHAT ROOM ΟΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ Η ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΛΗΣΗΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ 2) ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΗΣΥΤΙΡΙΑ , 3 ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ¨)

kyrtzo
23-03-2010, 17:23
Μην εμπιστευεσαι κανεναν στο internet οπως ειπε ο φιλος πιο πανω ακομα και καποιος να θελει να σου δωσει μια μην τον πιστευεις. Μην δωσεις σε κανενα τα προσωπικα σου στοιχεια, ΠΡΟΣΕΧΕ.
Ρωτα τους γονεις σου και αν θελουν και συμφωνουν να σε βοηθησουν να κανεις εγγραφη στο site.
Μια συμβουλη, κανενα site δεν αξιζει να δωσεις 30 ευρω για εγγραφη.
1) Δεν υπαρχει περιπτωση να μιλησεις σε chat μαζι της στην καλυτερη καποιος απο το fan club που εχει στησει το site να σου μιλησει. Η συγκεκριμενη μπορει να γραψει απλα μια σκεψη της και παλι μεσα απο καποιον αλλον που απανταει στο ονομα της.
2) Και εισητηρια να κερδισεις μπορεις να μου εξηγησεις πως θα τα αξιοποιησεις, δεν νομιζω να ερθει Ελλαδα.
3) Φωτογραφιες της μπορεις να βρεις στο internet οσες θες και πολυ καλητερες απο το site.
Σκεψου ποσο καλα μπορεις να περασεις με τους φιλους σου με 30 ευρω σε ενα fun park. Πιστευω να το σκεφτεις καλυτερα.

platonas13
23-03-2010, 18:24
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΤΟ ΦΑΝΚΛΑΜΠ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΗΛΗΣΗ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΣΕ ΤΣΑΤ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΤΣΑΤ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΑΜΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΞΙΖΕΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ :)

desperate_gamer
23-03-2010, 21:48
Καλά και της Madonna το επίσημο ICON fanclub έχει συνδρομή. Δεν μπαίνει η ίδια να κάνει chat αλλά με το να είσαι μέλος συμμετέχεις στα pre-sales για τις συναυλίες της και έτσι παίρνεις καλές θέσεις πριν πλακώσει ο κόσμος.

Τώρα αν είσαι τόσο μεγάλος fan της Miley Cyrus και πιστεύεις ότι αξίζει, ρώτα τους γονείς σου, πες τους γιατί θες να είσαι μέλος και αν συμφωνούν να σε βοηθήσουν. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι εσύ τώρα μόνος σου έτσι κι αλλιώς. Ούτε paypal, ούτε προ-πληρωμένη κάρτα να βγάλεις.

platonas13
24-03-2010, 12:21
ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΗ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΕΛΟΣ !!!!!!!!!!!!

lak100
22-06-2010, 21:32
?????? ?????? ??? ?? paypal ??????? ??? ????Cash ??? ????? ????????? ?aestro?
________
Launch Box Vaporizer (http://mflbvaporizer.com)

Spyrosss
01-11-2010, 13:26
Ρε παιδια εχω μια χρεωστικη καρτα της τραπεζας πειραιως αλλα ποτε δεν την εχω χρησιμοποιησει και τωρα θελω να την χρησιμοποιησω για να αγορασω κατι παιχνιδακια πρεπει να την ενεργοποιησω πρωτα?

muku
01-11-2010, 13:30
Ρε παιδια εχω μια χρεωστικη καρτα της τραπεζας πειραιως αλλα ποτε δεν την εχω χρησιμοποιησει και τωρα θελω να την χρησιμοποιησω για να αγορασω κατι παιχνιδακια πρεπει να την ενεργοποιησω πρωτα?

Πρέπει να της βάλεις χρήματα μέσα. Πήγαινε σε ένα κατάστημα Πειραιώς να στο κάνουν.

sakoulias
01-11-2010, 16:55
ΟΠοιος ξερει να με βοηθησει στο εξης. Πηγα να κανω μια αγορα Με την prepaid της ATE που εχω απο το game.co.uk και μου εβγαλε προβλημα στην αγορα. Οταν παω στο ΑΤΜ τα χρηματα φαινονται μονο εκει που λεει "λογιστικο " και οχι στο "διαθεσιμα " με αποτελεσμα να μην μπορω να τα χρησιμοποιησω.

Πρεπει να παω στην τραπεζα για να λυσω αυτο το προβλημα ή να στειλω email στο game.co.uk?

Spyrosss
01-11-2010, 17:43
Πρέπει να της βάλεις χρήματα μέσα. Πήγαινε σε ένα κατάστημα Πειραιώς να στο κάνουν.Ευχαριστω φιλε...αυριο κιολας θα παω να βαλω

muku
01-11-2010, 17:48
ΟΠοιος ξερει να με βοηθησει στο εξης. Πηγα να κανω μια αγορα Με την prepaid της ATE που εχω απο το game.co.uk και μου εβγαλε προβλημα στην αγορα. Οταν παω στο ΑΤΜ τα χρηματα φαινονται μονο εκει που λεει "λογιστικο " και οχι στο "διαθεσιμα " με αποτελεσμα να μην μπορω να τα χρησιμοποιησω.

Πρεπει να παω στην τραπεζα για να λυσω αυτο το προβλημα ή να στειλω email στο game.co.uk?

Πάρε ένα τηλέφωνο στο τμήμα καρτών της ΑΤΕ και θα σου πουν, δεν έχει να κάνει με το game. Το θέμα είναι από την τράπεζα. Κάπου έχουν δεσμευτεί τα χρήματα, μπορούν να σου πουν ακριβώς που και πόσα. Πότε την φόρτισες? Μπορεί αν την φόρτισες πχ σήμερα να τα κρατάει να φαίνονται έτσι μέχρι αύριο. Στη δική μου δεν το κάνει απλά το αναφέρω. Εμένα τελευταία φορά που μου έτυχε αυτό ήταν όταν ακύρωσα μια παραγγελία από ebay. Ήταν δεσμευμένα για 2-3 μέρες αν θυμάμαι καλά. Κάνε ένα τηλ πάντως και θα ξεκαθαρίσει το τοπίο, συνήθως 24ώρα είναι τα τμήματα για τις κάρτες.

sakoulias
01-11-2010, 18:04
Ευχαριστω για την απαντηση +ρεπ
Το προβλημα δεν ειναι απο την φορτιση εχω πολλες μερες που τα εχω βαλει τα λεφτα αλλα ειπα να περιμενω λιγο να δω μηπως διορθωθει το προβλημα. Οποτε αυριο χτυπαω ενα τηλεφωνο και βλεπουμε...

muku
01-11-2010, 18:23
Ευχαριστω για την απαντηση +ρεπ
Το προβλημα δεν ειναι απο την φορτιση εχω πολλες μερες που τα εχω βαλει τα λεφτα αλλα ειπα να περιμενω λιγο να δω μηπως διορθωθει το προβλημα. Οποτε αυριο χτυπαω ενα τηλεφωνο και βλεπουμε...

Τώρα πάρε 24ώρο θα είναι. Οπότε αν δεν είναι από τη φόρτιση, καμία άλλη συναλλαγή δεν έχεις κάνει αυτό τον καιρό?

overclocker
02-11-2010, 13:36
Πληροφοριακά : Λογιστικό υπόλοιπο είναι μια ενδιάμεση κατάσταση, δεν είναι διαθέσιμα σε εσένα τα χρήματα αλλά ούτε λείπουν από τον λογαριασμό σου. Τα λεφτά τα "κλειδώνει" η τράπεζα έτσι ώστε να τα στείλει σε κάποιο λογαριασμό, μετά από 2-3 μέρες από την ημερομηνία που θα κάνεις την αγορά. Αν στο διάστημα αυτό εσύ αρνηθείς και πας με αποδείξεις στην τράπεζα ότι δεν έκανες αυτήν την κίνηση τότε η τράπεζα ακυρώνει την κάρτα σου και δεν χάνεις τα λεφτά σου αλλά περιμένεις ένα χρονικό διάστημα έτσι ώστε να κάνει έρευνα για το τι έγινε και αν τελικά έχεις δίκιο τότε σου τα πιστώνει στον λογαριασμό σου και εντωμεταξύ σου έχει εκδώσει καινούργια κάρτα.

sakoulias
02-11-2010, 15:07
Το προβλημα δημιουργηθηκε μαλλον επειδη μολις πατησα αγορα απο το game μετα απο λιγο την ακυρωσα γιατι ηθελα να αλλαξω διευθυνση . Πηρα τηλεφωνο στο τμημα καρτων και μου ειπαν οτι τα χρηματα μενουν για 10 μερες δεσμευμενα και μετα αμα τελικα το καταστημα δεν εχει ζητησει τα λεφτα θα επιστρεψουν σε εμενα... Οποτε πρεπει να κανω υπομονη :bang::bang::bang:

plakas
03-11-2010, 11:44
hello λογο οτι ειμαι σε Νησι και δεν εχει τραπεζα κυπρου οπου εχω βγαλει μια προπληρωμενη καρτα (δεν μπορω να βαλω χρηματα με λιγα λογια)

Το μονο που εχει εδω ειναι Εθνικη,Εμπορικη τραπεζα!!!Ξερετε αν αξιζει να βγαλω προπληρωμενη καρτα απο εκει;και αν βεβαια δουλευουν στα ονλινε μαγαζια;

ευχαριστω
Μαριος

katsouras
04-11-2010, 11:14
Και εγω θελω να βγαλω μια αλλα δεν ξερω απο που!Ευτυχως επιλογες εχω αφου εχουμε σχεδον ολες τις τραπεζες στο νησι.Ποια με συμβουλευετε να προτιμησω και γιατι?Βασικη προϋποθεση να μην εχει καμια τρελη διαδικασια!

muku
04-11-2010, 12:15
Η εθνική τράπεζα δεν έχει προπληρωμένη σίγουρο αυτό. Οπότε Μάριε μόνο η Εμπορική σου μένει να πας να ρωτήσεις. Βέβαια μπορείς να φτιάξεις ebanking για την τράπεζα κύπρου και να την φορτίζεις έτσι. Με την προυπόθεση να έχεις λογαριασμό με λεφτά εκεί πέρα.

Katsouras νομίζω κάποιο παιδί είπε ότι η ProBank δεν παίρνει προμήθεια για τη χρέωση οπότε αν έχεις probank βγάλε εκεί. Αλλιώς δεν ξέρω ποια συμφέρει καλύτερα, εγώ eurobank χρησιμοποιώ.

katsouras
04-11-2010, 12:47
η eurobank ξερεις τι χρειαζεται για να βγαλεις?

muku
04-11-2010, 13:35
η eurobank ξερεις τι χρειαζεται για να βγαλεις?

Λογαριασμό eurobank και ταυτότητα. Ο λογαριασμός ανοίγει κατευθείαν χωρίς κάποια χρέωση και η πρώτη φόρτιση της κάρτας χρεώνει 2Ε και οι επόμενες 1Ε για ποσά κάτω των 100Ε νομίζω.

dimitrisasp
04-11-2010, 14:23
Λογαριασμό eurobank και ταυτότητα. Ο λογαριασμός ανοίγει κατευθείαν χωρίς κάποια χρέωση και η πρώτη φόρτιση της κάρτας χρεώνει 2Ε και οι επόμενες 1Ε για ποσά κάτω των 100Ε νομίζω.

Δηλαδη με μια ταυτοτητα πας εκει και τιποτα αλλο?

katsouras
04-11-2010, 15:41
Παω να βγαλω αυριο Eurobank!

muku
04-11-2010, 16:13
Δηλαδη με μια ταυτοτητα πας εκει και τιποτα αλλο?

Ε πιθανόν να ζητήσουν τον ΑΦΜ σου. Όχι κανά χαρτί, απλά τον αριθμό :)

fotaras
06-11-2010, 01:39
Λογαριασμό eurobank και ταυτότητα. Ο λογαριασμός ανοίγει κατευθείαν χωρίς κάποια χρέωση και η πρώτη φόρτιση της κάρτας χρεώνει 2Ε και οι επόμενες 1Ε για ποσά κάτω των 100Ε νομίζω.
τα ιδια με τα παραπανω θελει και η αγροτικη τραπεζα,το αναφερω αν εχει καποιος λογαριασμο στην αγροτικη και ενδιαφερεται να βγαλει prepaid καρτα.ιδιες χρεωσεις εχει.το θυμαμαι γιατι ειχα βγαλει το καλοκαιρι.

katsouras
06-11-2010, 02:12
Για καποιο που δεν εχει λογαριασμο στην Eurobank και θελει να βγαλει μια χρεωστικη θελει ταυτοτητα,εκκαθαριστικο και αν δουλευει ενα χαρτι απο τον εργοδοτη νομιζω,αλλιως τα δυο προηγουμενα μονο.

HELL1NAS
06-11-2010, 04:30
Της ΠΕΙΡΑΙΩΣ έχω κι εγώ, πολύ καλή εξυπηρέτηση, κανένα πρόβλημα με την χρήση της. Ενδέχεται αν έχει παλαιού τύπου να περιμένεις για να σου εκδόσουν νέα με τσιπάκι. Σου πρωτείνω να κάνεις αίτηση για να φτιάξεις λογαριασμό WINBANK. θα γίνει επιτόπου και κόστιζε όταν τον έκανα εγώ, 5 ευρώ εφάπαξ. Έτσι θα ελέχγεις την κίνηση στον λογαριασμό άνετα. Πολύ καλή υπηρεσία, πιστεύω η καλύτερη απο τις υπόλοιπες στην Ελλάδα.

muku
06-11-2010, 04:32
Της ΠΕΙΡΑΙΩΣ έχω κι εγώ, πολύ καλή εξυπηρέτηση, κανένα πρόβλημα με την χρήση της. Ενδέχεται αν έχει παλαιού τύπου να περιμένεις για να σου εκδόσουν νέα με τσιπάκι. Σου πρωτείνω να κάνεις αίτηση για να φτιάξεις λογαριασμό WINBANK. θα γίνει επιτόπου και κόστιζε όταν τον έκανα εγώ, 5 ευρώ εφάπαξ. Έτσι θα ελέχγεις την κίνηση στον λογαριασμό άνετα. Πολύ καλή υπηρεσία, πιστεύω η καλύτερη απο τις υπόλοιπες στην Ελλάδα.

Όλες έχουν internet banking. Και στις περισσότερες είναι τσάμπα ;) Η καλύτερη υπηρεσία για μένα είναι το live banking της eurobank που σου δίνει 3% επιτόκιο για τα χρήματα στο λογαριασμό σου.

msnes7
17-11-2010, 18:40
Ρε παιδιά επειδή το σκέφτομαι για prepaid της κύπρου,αυτές τις προπληρωμένες τα ξένα sites σαν το blahdvd τις έχουν στην λίστα με τους τρόπους πληρωμής και αν ναι σαν τι όνομα(γράφει δηλαδή visa?).H prepaid card γράφει πάνω visa?

ikaria_g4
17-11-2010, 19:13
η ποιο απλή prepaid είναι της Κύπρου.
πας με τα ταυτότητα και ΑΦΜ και σε 20 λεπτά είσαι έτοιμος.
πληρώνεις 5euro για την ενεργοποίηση.κάθε φορτισμα χρεώνεται με 1 euro.
και στα site που θες να αγοράσεις κάτι επιλέγεις visa.


εγώ έχω πρόβλημα με το paypal.
πάω να κάνω login και βγαίνει αυτό:
This account has been permanently locked with a €0.00 EUR balance. All information associated with this account has been blocked from the PayPal system and cannot be registered with another account.

τους εστειλα μνμ και μου απαντησαν αυτο:


Thank you for contacting PayPal regarding your account access.

I have carefully reviewed your account and I can see
that it was blocked because it had a non resolved limitation. In other
to access your account again you need to lift this limitation ID:
'*******************'.

Please note to review your account access you will need to complete the
following steps:

1. Link and confirm a debit or credit card
2. Provide Proof of Address

Please contact us if you cannot complete any of these steps.

You can upload or fax your information for review. To submit information
to resolve the limitation on your account, complete these steps:

1. Go to the PayPal website and log in to your account.
2. Go to the Resolution Centre, and then click 'Resolve' in the
Action column of your limitation.
3. Select a method to submit your documentation.
4. To upload your documentation, click 'Browse'.
5. Select the file you want to attach.
6. Click 'Open'.
7. Give the file a recognisable title.
o The title should not include more than three numbers.
o You may provide a description of the file you are sending,
up to 100 characters.
8. Click 'Attach this File'.
o Information about your file will appear under the
Attachments box. In the Attachments section, you can preview the file or
delete it.
9. Repeat steps 1-3 as many times as required, up to a total file
size of 5000kb.
10. Click 'Send Files to PayPal' to submit your files for review by
PayPal.

If you are faxing information, it's important to use the cover sheet
provided by PayPal. The cover page contains information specific to you
and using it ensures that your documents are routed and handled in a
timely manner.

If you no longer have a copy of the fax cover sheet, please fax the
requested documents to + 44 08707 303 194 Attn: Account Review
Department. Please note your email address and the following case number
when faxing the documents: ****************.

Please let us know if you require any further assistance.


τι να κάνω;
μου λέει να κάνω login για να αρχίσω την διαδικασία αλλά δεν μπορώ.
έχει τύχει σε κανέναν;

Ixor24
17-11-2010, 21:02
Μαγκες πηρα κατι απο το ebay και για να δω το Tracking number πρεπει να του στειλω μαιλ να μου το πει?

msnes7
17-11-2010, 22:49
Προς βαγγέλη
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση περί prepaid
Σχετικά με το πρόβλημα σου δοκίμασε στο google βάζοντας κάποιες λέξεις κλειδιά(δοκίμασε να βάλεις σχεδόν όλες τις λέξεις από το μύνημα που σου γράφει).Όλο και σε κάποιον θα έχει τύχει

katsouras
20-11-2010, 15:21
Σημερα ελαβα τον κωδικο επικυρωσης για paypal απο τραπεζα κυπρου οπου εχω και prepaid.Ο λογαριασμος μου λεει οτι ειναι ομως limited.Ειμαι καινουργιος και δεν εχω κανει καμια αγορα..Γιατι αυτο?

alexxx711
20-11-2010, 17:14
Σημερα ελαβα τον κωδικο επικυρωσης για paypal απο τραπεζα κυπρου οπου εχω και prepaid.Ο λογαριασμος μου λεει οτι ειναι ομως limited.Ειμαι καινουργιος και δεν εχω κανει καμια αγορα..Γιατι αυτο?



Αν εχω καταλαβει καλα εισαι στο σημειο που το Paypal εκανε καποιες καταθεσεις στο τρ. λογαρισμο σου (κατω απο 1 ευρω)

Αυτα τα δυο νουμερα καπου τα δηλωνεις ωστε να επιβεβαιωσουν οτι σου ανηκει ο τρ. λογαρισμος. Μολις γινει αυτο τοτε ο λογαρισμος γινεται verified και μπορεις να τον χρησιμοποιησεις ελευθερα.

Σορυ που τα γραφω γενικα αλλα εχει περασει αρκετος καιρος που εχω κανει την διαδικασια και δεν τη θυμαμαι λεπτομερως

katsouras
20-11-2010, 17:40
Εγινε verified ο λογαριασμος μου.Πηρα τον 4ψηφιο αριθμο για το paypal μεσω τηλ επικοινωνιας με την τραπεζα Κυπρου.Αφου ομως εγινε μου εχει limited access και balance 3 ευρο.Μου λεει να κανω καποια βηματα(που ειναι ηδη ενταξει , ειναι και τσεκαρισμενα με πρασινο ν) τους εστειλα mail και περιμενω..

ikaria_g4
28-11-2010, 22:38
όσοι χρησιμοποιείτε paypal έχετε στείλει αντίγραφο από το δίπλωμα οδήγησης σας ή το διαβατήριο σας;
επικοινώνησα μαζί τους και έστειλα αντίγραφο της ταυτότητας μου για να επιβεβαιώσουν το όνομα.
έστειλα έναν λογαριασμό forthnet για να ταυτοποιήσουν την διεύθυνση μου. και επιβεβαίωσα και την prepaid card ότι ισχύει και είναι δικιά μου.

αυτά μου ζητούσαν από την αρχή.
και τώρα μου στέλνουν e-mail ότι θέλουν δίπλωμα ή διαβατήριο...
δεν έχω ούτε δίπλωμα, ούτε διαβατήριο.
τόσος κόσμος που το χρησιμοποιεί, έχουν ΟΛΟΙ;

ReaperX
28-11-2010, 23:22
Eμένα δεν έχουν ζητήσει τίποτα απ' όλα αυτά στα 2 περίπου χρόνια που έχω το account...

Απλά στην αρχή είχε γίνει το κλασσικό με το 1,5€.

muku
28-11-2010, 23:52
όσοι χρησιμοποιείτε paypal έχετε στείλει αντίγραφο από το δίπλωμα οδήγησης σας ή το διαβατήριο σας;
επικοινώνησα μαζί τους και έστειλα αντίγραφο της ταυτότητας μου για να επιβεβαιώσουν το όνομα.
έστειλα έναν λογαριασμό forthnet για να ταυτοποιήσουν την διεύθυνση μου. και επιβεβαίωσα και την prepaid card ότι ισχύει και είναι δικιά μου.

αυτά μου ζητούσαν από την αρχή.
και τώρα μου στέλνουν e-mail ότι θέλουν δίπλωμα ή διαβατήριο...
δεν έχω ούτε δίπλωμα, ούτε διαβατήριο.
τόσος κόσμος που το χρησιμοποιεί, έχουν ΟΛΟΙ;

Πολύ περίεργα όλα αυτά. Πρώτη φορά το ακούω, συνήθως για να γίνει verified το account γίνεται με τη διαδικασία που περιγράφουν τα παιδιά παραπάνω. Να σου πω, επειδή κυκλοφορούν πολλοί scammers, στα email που σου στέλνουν έχεις κοιτάξει την διέθυνση? Είναι @paypal.com? Ή είναι κάτι άλλο?

ikaria_g4
29-11-2010, 00:02
όχι κανονικά είναι τα e-mail τους.
όλα τα άλλα είναι περίεργα.
είχα ανοίξει λογαριασμό πριν 2 χρόνια και δεν τον είχα ενεργοποιήσει. μου έστελναν e-mails και στο τέλος μου τον κλείδωσαν.
πριν λίγο καιρό αποφάσισα να αρχίσω να τον χρησιμοποιώ και άρχισαν να ζητάνε όλα αυτά τα έγγραφα...
μέχρι ενός σημείου μου φαίνεται φυσιολογικό.
αλλά αφού έχω στείλει απόδειξη για το που μένω και πως με λένε...

το δίπλωμα ή το διαβατήριο τι άλλο θα προσθέσει;
δεν μπορώ να καταλάβω.

antoniss
30-11-2010, 13:40
όχι κανονικά είναι τα e-mail τους.
όλα τα άλλα είναι περίεργα.
είχα ανοίξει λογαριασμό πριν 2 χρόνια και δεν τον είχα ενεργοποιήσει. μου έστελναν e-mails και στο τέλος μου τον κλείδωσαν.
πριν λίγο καιρό αποφάσισα να αρχίσω να τον χρησιμοποιώ και άρχισαν να ζητάνε όλα αυτά τα έγγραφα...
μέχρι ενός σημείου μου φαίνεται φυσιολογικό.
αλλά αφού έχω στείλει απόδειξη για το που μένω και πως με λένε...

το δίπλωμα ή το διαβατήριο τι άλλο θα προσθέσει;
δεν μπορώ να καταλάβω.

προφανώς όλα αυτά γίνονται επειδή τον είχες δημιουργήσει τον λογαριασμό 2 χρόνια πριν χωρίς να τον χρησιμοποιείς!

αν έφιαχνες π.χ τώρα έναν καινούργιο δεν θα τα ζητούσαν όλα αυτά.

Το χαρτί της forthnet δεν το θεωρούν αρκετό ενώ το δίπλωμα/ταυτότητα κτλ. είναι επίσημο έγραφο και το δέχονται.

Και εγώ όταν είχα κάνει την εγραφή μου στο paypal δεν μου ζητήθηκε τίποτα τέτοιο ,πέρα από μια τυπική χρέωση του 1€ νομίζω και να βάλω τον τετραψήφιο κωδικό για να είναι οκ ο λογαριασμός μου.

ikaria_g4
02-12-2010, 04:36
προφανώς όλα αυτά γίνονται επειδή τον είχες δημιουργήσει τον λογαριασμό 2 χρόνια πριν χωρίς να τον χρησιμοποιείς!

αν έφιαχνες π.χ τώρα έναν καινούργιο δεν θα τα ζητούσαν όλα αυτά.

Το χαρτί της forthnet δεν το θεωρούν αρκετό ενώ το δίπλωμα/ταυτότητα κτλ. είναι επίσημο έγραφο και το δέχονται.

Και εγώ όταν είχα κάνει την εγραφή μου στο paypal δεν μου ζητήθηκε τίποτα τέτοιο ,πέρα από μια τυπική χρέωση του 1€ νομίζω και να βάλω τον τετραψήφιο κωδικό για να είναι οκ ο λογαριασμός μου.

ναι αλλά η ΔΕΗ δεν έρχεται στο όνομα μου,ούτε το νερό,μόνο η forthnet.
στο κινητό δεν έχω σύνδεση. δεν υπάρχει τρόπος δηλαδή να τους πω που μένω; εν τω μεταξύ τους είχα ρωτήσει αν είναι ok με το λογαριασμό της 4νετ και είπαν ναι.
έλεος...
άρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα..
και μου έχουν δεσμευμένο και το 1.5euro...στα mail δε δεν απαντάνε.

antoniss
07-12-2010, 13:53
ναι αλλά η ΔΕΗ δεν έρχεται στο όνομα μου,ούτε το νερό,μόνο η forthnet.
στο κινητό δεν έχω σύνδεση. δεν υπάρχει τρόπος δηλαδή να τους πω που μένω; εν τω μεταξύ τους είχα ρωτήσει αν είναι ok με το λογαριασμό της 4νετ και είπαν ναι.
έλεος...
άρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα..
και μου έχουν δεσμευμένο και το 1.5euro...στα mail δε δεν απαντάνε.

Τελικά έβγαλες άκρη Βαγγέλη ?

υ.γ. δοκίμασες να στείλεις το λογαριασμό της ΔΕΗ και ας μην είναι στο όνομά σου , για να δουν την δνση σου έστω και έτσι και δεν το δέχτηκαν ?

gre
07-12-2010, 14:58
Τι είναι καλύτερο, η προπληρωμένη ή η χρεωστική κάρτα;

ikaria_g4
07-12-2010, 15:17
Τελικά έβγαλες άκρη Βαγγέλη ?

υ.γ. δοκίμασες να στείλεις το λογαριασμό της ΔΕΗ και ας μην είναι στο όνομά σου , για να δουν την δνση σου έστω και έτσι και δεν το δέχτηκαν ?

τελικά όλα καλά... τους είπα ότι είναι έγκλημα αυτό που κάνουν κτλ κτλ κτλ, κάθε μέρα του έστελνα mail...
από εκεί που ζητούσαν τα κέρατα τους μου έστειλαν mail ότι χρειάζονται τον λογαριασμό της prepaid (μηνιαίο λογαριασμό)
τον έστειλα και την άλλη μέρα ξεκλειδώθηκε πλήρως ο λογαριασμός. μου έστειλαν και mail να απαντήσω σε ερωτηματολόγιο.
αν ταλαιπωρήθηκα, πόσο κτλ...

tasaras007
13-12-2010, 03:13
ενας φιλος μου εχει prepaid card και δε θελω μα τον υποχρεωνω καθε φορα να μου τη δινει... θελω να ρωτησω αν ισχυει οτι υπαρχει καρτα απο την τραπεζα κυπρου που δε χρειαζεται λογαριασμο και λειτουργει και για αγορες μεσω internet?

litanies
13-12-2010, 12:32
ενας φιλος μου εχει prepaid card και δε θελω μα τον υποχρεωνω καθε φορα να μου τη δινει... θελω να ρωτησω αν ισχυει οτι υπαρχει καρτα απο την τραπεζα κυπρου που δε χρειαζεται λογαριασμο και λειτουργει και για αγορες μεσω internet?


www.prepaidcards.gr (http://www.prepaidcards.gr) έχει τα πάντα για την κάρτα της Τράπεζας Κύπρου που λες.

tasaras007
13-12-2010, 15:52
ευχαριστω πολυ ρε αντωνη...

Spiros20
15-01-2011, 00:11
Παιδιά μπορώ να βάλω σε μια prepaid κάρτα της Κύπρου χρήματα απο τα Α.Τ.Μ και αν ναι πως;

Dragonpaul
15-01-2011, 00:33
Παιδιά μπορώ να βάλω σε μια prepaid κάρτα της Κύπρου χρήματα απο τα Α.Τ.Μ και αν ναι πως;

Nαι, υπαρχει επιλογη φορτισης.

antoniss
15-01-2011, 00:38
Παιδιά μπορώ να βάλω σε μια prepaid κάρτα της Κύπρου χρήματα απο τα Α.Τ.Μ και αν ναι πως;

αν είναι η DEBIT που στην ουσία είναι VISA ναι μπορείς , αυτή έχω και εγώ (στην ουσια είναι λογαριασμός ταμιευτηρίου)

αν είναι η πρώτη που είχε βγει η prepaid δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται ,
αν έχεις κάποιο Pin και έχει και τσιπάκι επάνω κοίτα.

Πάντως σε κάθε περίπτωση και να τα βάλεις από ATM τώρα δεν θα είναι διαθέσιμα στον λογαριασμό σου , από Δευτέρα λογικά...

Η κατάθεση από ATM είναι η γνωστή διαδικασία που σου βγάζει φάκελο και βάζεις τα χρήματα , δηλώνεις το ποσό κτλ κτλ.

Υ.Γ. Με μόνη εξαίρεση κάποια καινόυργια ATMs που είναι online η διαδικασία και δεν τα βάζει σε φάκελο αλλά ένα ένα και τα καταχωρεί επι τόπου , δηστυχώς τέτοια έχω βρει μόνο της Εθνικής κοντά μου ....

Spiros20
15-01-2011, 00:43
αν είναι η DEBIT που στην ουσία είναι VISA ναι μπορείς , αυτή έχω και εγώ (στην ουσια είναι λογαριασμός ταμιευτηρίου)

αν είναι η πρώτη που είχε βγει η prepaid δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται ,
αν έχεις κάποιο Pin και έχει και τσιπάκι επάνω κοίτα.

Πάντως σε κάθε περίπτωση και να τα βάλεις από ATM τώρα δεν θα είναι διαθέσιμα στον λογαριασμό σου , από Δευτέρα λογικά...

Η κατάθεση από ATM είναι η γνωστή διαδικασία που σου βγάζει φάκελο και βάζεις τα χρήματα , δηλώνεις το ποσό κτλ κτλ.

Υ.Γ. Με μόνη εξαίρεση κάποια καινόυργια ATMs που είναι online η διαδικασία και δεν τα βάζει σε φάκελο αλλά ένα ένα και τα καταχωρεί επι τόπου , δηστυχώς τέτοια έχω βρει μόνο της Εθνικής κοντά μου ....

Το έβαλα σε ΑΤΜ και ηθελε PIN. Αλλά δεν ξέρω τι PIN ειναι. Δεν ξέρω που να το βρω.

ilias78
15-01-2011, 00:45
Το έβαλα σε ΑΤΜ και ηθελε PIN. Αλλά δεν ξέρω τι PIN ειναι. Δεν ξέρω που να το βρω.

δεν σου εδωσαν pin οταν εβγαλες την καρτα?

Spiros20
15-01-2011, 01:02
δεν σου εδωσαν pin οταν εβγαλες την καρτα?

Oxi προσπαθώ να βρω τώρα τον φάκελο που μου έδωσαν να δω άμα είχε μέσα κανένα PIN.

Μεταφορικά χρεώνει ανάλογα. 3 με 6 λίρες. (για το Amazon)

Spiros20
15-01-2011, 02:25
αν είναι η DEBIT που στην ουσία είναι VISA ναι μπορείς , αυτή έχω και εγώ (στην ουσια είναι λογαριασμός ταμιευτηρίου)

αν είναι η πρώτη που είχε βγει η prepaid δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται ,
αν έχεις κάποιο Pin και έχει και τσιπάκι επάνω κοίτα.

Πάντως σε κάθε περίπτωση και να τα βάλεις από ATM τώρα δεν θα είναι διαθέσιμα στον λογαριασμό σου , από Δευτέρα λογικά...

Η κατάθεση από ATM είναι η γνωστή διαδικασία που σου βγάζει φάκελο και βάζεις τα χρήματα , δηλώνεις το ποσό κτλ κτλ.

Υ.Γ. Με μόνη εξαίρεση κάποια καινόυργια ATMs που είναι online η διαδικασία και δεν τα βάζει σε φάκελο αλλά ένα ένα και τα καταχωρεί επι τόπου , δηστυχώς τέτοια έχω βρει μόνο της Εθνικής κοντά μου ....

Την πήρα πριν περίπου 2 χρόνια. Τελικά έχει PIN. Όταν βάζω λεφτά στην κάρτα( απο το ταμείο μέσα στην τράπεζα) τα λεφτά δεν γίνονται κατευθείαν διαθέσιμα. Το απόγευμα περίπου στις 6 μπαίνουν. Ξέρετε γιατί γίνεται αυτό; Την παλιά έχω; Στην καινούργια μπαίνουν αμέσως;

mihalis13
15-01-2011, 02:36
Νομίζω είναι αναλογα το ATM(αν τα βάζεις σε φάκελο θέλει κάποια ώρα)τώρα δεν έχω τιν ίδια κάρτα για να σου πω σίγουρα γιατι έχω απο άλλη τράπεζα.

volyros
15-01-2011, 04:09
Την πήρα πριν περίπου 2 χρόνια. Τελικά έχει PIN. Όταν βάζω λεφτά στην κάρτα( απο το ταμείο μέσα στην τράπεζα) τα λεφτά δεν γίνονται κατευθείαν διαθέσιμα. Το απόγευμα περίπου στις 6 μπαίνουν. Ξέρετε γιατί γίνεται αυτό; Την παλιά έχω; Στην καινούργια μπαίνουν αμέσως;oxi den mpainoun amesws mpainoun stis 6 opws eipes..auto symvainei epeidi ekeini thn wra ginete h ananewsei tou systhmatos tous..den einai online..eleos 2011 exoume re kyprou !!!!epishs apo ATM den xreiazetai fakelo apla vazeis ta xartonomismata ena ena..an ta valeis mexri tis 2:30 pou kleinoun oi trapezes ta exeis dia8esima meta tis 6(oti ysxeiei kai mesa stin trapeza diladi).an ta valeis meta tis 2:30 ta exeis dia8esima tin epomeni mera meta tis 6..m@l@kia auto alla etsi doulevei h kyprou..epishs an valeis paraskevi apogeuma 8a ta exeis deutera apogeuma!!!gi auto ton nou sou!!!

Spiros20
15-01-2011, 12:08
oxi den mpainoun amesws mpainoun stis 6 opws eipes..auto symvainei epeidi ekeini thn wra ginete h ananewsei tou systhmatos tous..den einai online..eleos 2011 exoume re kyprou !!!!epishs apo ATM den xreiazetai fakelo apla vazeis ta xartonomismata ena ena..an ta valeis mexri tis 2:30 pou kleinoun oi trapezes ta exeis dia8esima meta tis 6(oti ysxeiei kai mesa stin trapeza diladi).an ta valeis meta tis 2:30 ta exeis dia8esima tin epomeni mera meta tis 6..m@l@kia auto alla etsi doulevei h kyprou..epishs an valeis paraskevi apogeuma 8a ta exeis deutera apogeuma!!!gi auto ton nou sou!!!

+rep. Θα πάω να τα βάλω σήμερα. Δεν τα βιάζομαι. Θα τα έχω την Δευτέρα πιστεύω.

antoniss
15-01-2011, 13:11
Εγώ πάντως που έχω Κύπρου debit πάντα πάω το πρωί πριν τη δουλειά κατά τις 8:30 στο ταμείο βάζω το ποσό που θέλω και μετά από 15 λεπτά που πάω στο γραφείο κάνω κανονικά την παραγγελία! Μόνο αν τα βάλω από το ATM μπαίνουν ακόμα και την επόμενη μέρα.

Dragonpaul
15-01-2011, 13:45
Και απο το ταμείο το απόγευμα μπαίνουν.

overclocker
15-01-2011, 14:19
Από ταμείο μπαίνουν το πολύ σε μια ώρα, τουλάχιστον σε Εθνική και Πειραιώς που έχω δοκιμάσει.

antoniss
15-01-2011, 15:41
Και απο το ταμείο το απόγευμα μπαίνουν.

Τί κάρτα έχεις;; Και μπαίνουν το απόγευμα;
Γιατί εγώ με Κύπρου debit από το ταμείο μπαίνουν αμέσως!

Τα τελευταία 2 χρόνια αυτό γίνεται!

Και για να επανέλθουμε on topic το zavvi ακόμα μου στέλνει 1 παιχνίδι από τις 29/12 ενώ στην αρχή της βδομάδας ήρθε το ένα από τα δύο που είχε η παραγγελία! Τώρα ποιος φταίει το zavvi ή από εδώ; :thumbsdown:

Dragonpaul
15-01-2011, 15:44
Τί κάρτα έχεις;; Και μπαίνουν το απόγευμα;
Γιατί εγώ με Κύπρου debit από το ταμείο μπαίνουν αμέσως!

Τα τελευταία 2 χρόνια αυτό γίνεται!

Για την Κυπρου μιλαω. Κανοντας φορτιση απο το ταμειο μπαινουν το απογευμα!!!!!!!

antoniss
15-01-2011, 17:28
Για την Κυπρου μιλαω. Κανοντας φορτιση απο το ταμειο μπαινουν το απογευμα!!!!!!!

άρα λες να ψάξω να βρω αν με γουστάρει η ταμίας και σε εμένα μπαίνουν αμέσως ???:what:

2 χρόνια έτσι αγοράζω ! απο το ταμείο κατάθεση στον λογαριασμό μου (η DEBIT είναι κανονικός λογαριασμός ταμιευτηρίου) και αμέσως είναι διαθέσιμα !

σκέψου για ποιον λόγο να μην είναι άμεσα διαθέσιμα ?
αφού κάνεις κανονική κατάθεση ?

όταν ξαναπάς στο κατ/μα που τα βάζεις κάνε τον κόπο να ρωτήσεις γιατί κάποιο λάθος κάνουν σε σένα

ilias78
15-01-2011, 17:35
αντωνη εσυ εχεις χρεωστικη καρτα. γιαυτο τα βλεπεις αμεσως. οι prepaid που εχουμε εμεις, δεν ειναι ακριβως χρεωστικες. δεν ειναι συνδεδεμενη με λογαριασμο, οπως η δικη σου. δεν εχουν καν το ονοματεπωνυμο πανω στην καρτα γραμμενο. γιαυτο σε εσενα τα χρηματα φενονται αμεσως.

antoniss
15-01-2011, 17:55
αντωνη εσυ εχεις χρεωστικη καρτα. γιαυτο τα βλεπεις αμεσως. οι prepaid που εχουμε εμεις, δεν ειναι ακριβως χρεωστικες. δεν ειναι συνδεδεμενη με λογαριασμο, οπως η δικη σου. δεν εχουν καν το ονοματεπωνυμο πανω στην καρτα γραμμενο. γιαυτο σε εσενα τα χρηματα φενονται αμεσως.


Ηλία αυτό λέω και εγώ από χθες !

ότι έχω την DEBIT που είναι κανονικός λογαριασμός ταμιευτηρίου !(προφανώς και έχω δλδ δώσει στοιχεία , ονομα κτλ. )

η PREPAID είναι λίγο διαφορετική , και όπως είπα δεν ξέρω λεπτομέριες αφού δεν την έχω .

τον φίλο Dragonpaul τον ρώτησα 2 φορές ποια έχει , και σε όλα τα ποστς γράφω ποια έχω εγώ για να μην μιλάμε στον αέρα.

πάντως αν μπορείτε να την αλλάξετε σε DEBIT γιατί εκτός από αυτό χρησιμοποιείται παντού σε όλα τα sites και μαγαζιά αφού την δέχονται όλοι σαν VISA που είναι. (εννοείται πως αν δεν εχεις μέσα υπόλοιπο δεν θα ολοκληρωθεί η αγορά)

ilias78
15-01-2011, 18:03
το θεμα με την debit ομως, ειναι οτι εχει και καποιο πιστωτικο οριο (2000-3000-5000) αναλογα. η prepaid δεν εχει. οποτε στην 2η επιλογη, νιωθεις καπως περισσοτερο ασφαλης, αφου αν καποιος υποκλεψει κωδικους (μακρια απο ολους μας), θα "φαει" μονο οσα εχει η prepaid (50-100-130 ευρω).

antoniss
15-01-2011, 18:20
το θεμα με την debit ομως, ειναι οτι εχει και καποιο πιστωτικο οριο (2000-3000-5000) αναλογα. η prepaid δεν εχει. οποτε στην 2η επιλογη, νιωθεις καπως περισσοτερο ασφαλης, αφου αν καποιος υποκλεψει κωδικους (μακρια απο ολους μας), θα "φαει" μονο οσα εχει η prepaid (50-100-130 ευρω).


δεν υπάρχει πιστωτικό όριο στην DEBIT γιατί δεν λειτουργεί όπως η πιστωτική κάρτα, δλδ είναι σαν κουμπαράς , όσο έχεις υπόλοιπο στον λογαριασμό σου τόσα μπορείς να αγοράσεις , οποτε και σε περιπτωση υποκλοπής ότι έχεις μέσα υπάρχει περίπτωση να χάσεις ,

είναι ακριβώς ίδια φιλοσοφία η DEBIT με την prepaid , απλά πρώτα βγήκανε οι prepaid κάρτες , και ήταν κυρίως ανώνυμες και χωρίς να αντιστοιχούν σε κάποιον λογαριασμό , (υπήρχαν και οι gift cards) και μετά βγήκανε οι DEBIT που κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά αλλά είναι συνεδεμένες με κάποιον λογαριασμό ταμιευτηρίου , άρα είναι κανονικά καταχωρημένες με το όνομά σου και τα στοιχεία σου.

Εγώ όταν πήγα να βγάλω την κάρτα , δεν είχα καν λογαριασμό στην τράπεζα κυπρου και μόλις μου εξηγησε το πως λειτουργεί η DEBIT έβγαλα επι τόπου έναν λογαριασμό ταμιευτήρίου (δεν χρειαζότανε καν να κάνω κατάθεση κάποιου ποσού) και αμέσως μου βγάλανε την κάρτα.

Τα θετικά είναι ότι χρησιμοποιείται όπου περνάει η VISA (δλδ παντού)
ότι ενημερώνεται αμέσως το υπόλοιπό μου μόλις κάνω κατάθεση και τέλος ότι έχω internet banking και μπορώ να την παρακαλουθώ από το internet (υπόλοιπο / κινήσεις κτλ.)

ilias78
15-01-2011, 18:28
αυτο δεν το γνωριζα. θα μιλησω με την τραπεζα απο δευτερα.
παντως και οι prepaid εχουν το σημα της visa γραμμενο και περνανε παντου (την ειχα δοκιμασει και στην ολλανδια)

Dragonpaul
15-01-2011, 18:46
άρα λες να ψάξω να βρω αν με γουστάρει η ταμίας και σε εμένα μπαίνουν αμέσως ???:what:

2 χρόνια έτσι αγοράζω ! απο το ταμείο κατάθεση στον λογαριασμό μου (η DEBIT είναι κανονικός λογαριασμός ταμιευτηρίου) και αμέσως είναι διαθέσιμα !

σκέψου για ποιον λόγο να μην είναι άμεσα διαθέσιμα ?
αφού κάνεις κανονική κατάθεση ?

όταν ξαναπάς στο κατ/μα που τα βάζεις κάνε τον κόπο να ρωτήσεις γιατί κάποιο λάθος κάνουν σε σένα

Εννοείται πως αν κανείς κατάθεση σε λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος με κάρτα μπαίνουν αμέσως!!!! Αλλα η συζήτηση ξεκίνησε για τις prepaid, στις οποίες αν κανείς φόρτιση το πρωί, τα χρήματα είναι διαθέσιμα το απόγευμα. Ειδα ότι εγραψες debit, αλλα αφού μιλαγαμε για prepaid θεώρησα ότι ίσως μπερδευτηκες. Anyway, problem solved.

volyros
15-01-2011, 20:33
δεν υπάρχει πιστωτικό όριο στην DEBIT γιατί δεν λειτουργεί όπως η πιστωτική κάρτα, δλδ είναι σαν κουμπαράς , όσο έχεις υπόλοιπο στον λογαριασμό σου τόσα μπορείς να αγοράσεις , οποτε και σε περιπτωση υποκλοπής ότι έχεις μέσα υπάρχει περίπτωση να χάσεις ,

είναι ακριβώς ίδια φιλοσοφία η DEBIT με την prepaid , απλά πρώτα βγήκανε οι prepaid κάρτες , και ήταν κυρίως ανώνυμες και χωρίς να αντιστοιχούν σε κάποιον λογαριασμό , (υπήρχαν και οι gift cards) και μετά βγήκανε οι DEBIT που κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά αλλά είναι συνεδεμένες με κάποιον λογαριασμό ταμιευτηρίου , άρα είναι κανονικά καταχωρημένες με το όνομά σου και τα στοιχεία σου.

Εγώ όταν πήγα να βγάλω την κάρτα , δεν είχα καν λογαριασμό στην τράπεζα κυπρου και μόλις μου εξηγησε το πως λειτουργεί η DEBIT έβγαλα επι τόπου έναν λογαριασμό ταμιευτήρίου (δεν χρειαζότανε καν να κάνω κατάθεση κάποιου ποσού) και αμέσως μου βγάλανε την κάρτα.

Τα θετικά είναι ότι χρησιμοποιείται όπου περνάει η VISA (δλδ παντού)
ότι ενημερώνεται αμέσως το υπόλοιπό μου μόλις κάνω κατάθεση και τέλος ότι έχω internet banking και μπορώ να την παρακαλουθώ από το internet (υπόλοιπο / κινήσεις κτλ.)antoni kai h prepaid VISA einai kai mpainei pantou akomh kai se estiatoria kai souper market (leitourgei kai san pistotiki diladi)..epishs exei kai internet banking (i-cardonline.gr)opou elenxeis tis kinhseis sou..ta arnhtika ths einai oti se xrewnei 1€ se ka8e sou synalagy(asxeta apo to poso pou 8a kata8eseis)..kai oti den exeis dia8esima ta xrhmata sou amesws...

thanosa75
17-01-2011, 14:07
Παιδιά όντως , όσες φορές έχω καταθέσει χρήματα στην prepaid Κύπρου το υπόλοιπο ανανεώθηκε στην καλύτερη περίπτωση την επόμενη μέρα. Πάντως από τις προπληρωμένες κάρτες των άλλων τραπεζών είχε την μικρότερη προμήθεια.

plakas
03-03-2011, 12:48
καλημερα θελω να βγαλω μια καρτα για ονλινε αγορες προπληρωμενη αν γινετε!!!το θεμα ειναι οτι εδω εχει μονο εμπορικη και εθνικη τραπεζα,και η απορια μου ειναι αν ειναι συμβατες με τα ονλινε καταστηματα και ebay ...εχετε κατι να μου πειτε για να με βοηθεισετε

ευχαριστω

Aphelian
03-03-2011, 13:19
Λογικά η κάρτα που θα σου βγάλουν είναι Visa οπότε ναι δεν έχεις κανένα πρόβλημα, το Paypal δουλεύει μια χαρά με τη Visa, δεν έχει σημασία από πια τράπεζα θα είναι.

ikaria_g4
05-05-2011, 16:38
πως γίνεται να μου βάλει λεφτά κάποιος στον λογαριασμό μου στο paypal;
απλά θα του δώσω το mail που έχω συνδέσει με τον λογαριασμό;
και σε πόσες ώρες θα γίνει η μεταφορά και θα δω τα χρήματα στον λογαριασμό;
ευχαριστώ.

azalus
10-05-2011, 23:12
Ξερει κανεις τι χρειαζεται για να βγαλεις μια καρτα(prepaid)?Πρεπει να εχεις λογαριασμο στην τραπεζα.

ilias78
10-05-2011, 23:26
δεν χρειαζεται να εχεις λογαριασμο. πας στην τραπεζα, λες οτι θες να βγαλεις μια prepaid, στη φτιαχνουν, σε χρεωνουν 5 ευρω (για την prepaid της Κυπρου) και βαζεις οτι υπολοιπο θελεις. κ εισαι ετοιμος.

azalus
11-05-2011, 00:12
Σ`ευχαριστω.

mark1laz
11-05-2011, 13:52
δεν χρειαζεται να εχεις λογαριασμο. πας στην τραπεζα, λες οτι θες να βγαλεις μια prepaid, στη φτιαχνουν, σε χρεωνουν 5 ευρω (για την prepaid της Κυπρου) και βαζεις οτι υπολοιπο θελεις. κ εισαι ετοιμος.
καθε φορά που θα βάζω χρήματα θα με χρεώνει +5 € ;;;

muku
11-05-2011, 15:43
^ Την πρώτη φορά. Τις άλλες από 1 ευρώ. Οι χρεώσεις διαφέρουν από τράπεζα σε τράπεζα, αν ψαχτείς θα δεις τι σε συμφέρει περισσότερο. Eurobank πχ χρεώνει 2Ε την πρώτη φορά αντί για 5. Απλά εκεί πρέπει να ανοίξεις λογαριασμό (δωρεάν είναι αυτό)

antoniss
11-05-2011, 16:52
Αλήθεια γιατί κάποιος πλέον να προτιμήσει χρεωστική και όχι Debit ?

σε όλα είναι καλύτερη , π.χ. δεν σε χρεώνει τίποτα όταν κάνεις κατάθεση , είναι άμεσα διαθέσιμα , την παρακολουθείς από internet banking κτλ.

Επίσης δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για να την αποκτήσεις , πας σε ένα κατ/μα ανοίγεις έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου στην ουσία (δλδ έχεις και κανονικό βιβλιάριο) και σου αντιστοιχούν την debit visa !:a020:

muku
11-05-2011, 18:34
Αλήθεια γιατί κάποιος πλέον να προτιμήσει χρεωστική και όχι Debit ?

σε όλα είναι καλύτερη , π.χ. δεν σε χρεώνει τίποτα όταν κάνεις κατάθεση , είναι άμεσα διαθέσιμα , την παρακολουθείς από internet banking κτλ.

Επίσης δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για να την αποκτήσεις , πας σε ένα κατ/μα ανοίγεις έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου στην ουσία (δλδ έχεις και κανονικό βιβλιάριο) και σου αντιστοιχούν την debit visa !:a020:

Ποιες τράπεζες προσφέρουν debit? Εγώ από τη eurobank παίρνω την κάρτα ανάληψης από τα atm η οποία όμως λειτουργεί ως πιστωτική για αγορές μέσω internet. Δηλαδή δεν χρεώνει τον καταθετικό λογαριασμό, απλά χρεώνεται η κάρτα και μετά σκάει λογαριασμός σπίτι για τον πληρώσω. Η νέα εθνοcash της εθνικής είναι debit από ότι είδα. Για άλλες τράπεζες δεν ξέρω τι ισχύει.