PDA

View Full Version : PayPal - Χρεωστικές κάρτες, αγορές & απορίες



Pages : 1 [2]

antoniss
12-05-2011, 00:47
Ποιες τράπεζες προσφέρουν debit? Εγώ από τη eurobank παίρνω την κάρτα ανάληψης από τα atm η οποία όμως λειτουργεί ως πιστωτική για αγορές μέσω internet. Δηλαδή δεν χρεώνει τον καταθετικό λογαριασμό, απλά χρεώνεται η κάρτα και μετά σκάει λογαριασμός σπίτι για τον πληρώσω. Η νέα εθνοcash της εθνικής είναι debit από ότι είδα. Για άλλες τράπεζες δεν ξέρω τι ισχύει.

πως λέγεται η κάρτα σου της Eurobank ? δλδ αν κατάλαβα καλά η κάρτα σου αντιστοιχεί σε έναν λογαριασμό (πιθανόν μισθοδοσίας σου) αλλά μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για αγορά από το Internet (αλήθεια είναι visa /mastercard / maestro) και χωρίς να "τραβάει" χρήματα από τον λογαριασμό σου ? δλδ και να μην έχεις καθόλου μέσα υπόλοιπο αγοράζεις κανονικά ? και απλά σου έρχεται λογαριασμός σπίτι κάθε μήνα ?

νομίζω πως όλες πια οι τράπεζες έχουν debit το θέμα είναι να είναι όμως και visa !

εγώ έχω Κύπρου debit visa και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος ,αυτήν εδώ (http://www.bankofcyprus.gr/Cards_Gr/debitcard_gr/) Τα θετικά της είναι ότι με το που βάλω ένα ποσό (είτε από ταμείο κατ/τος , είτε μέσω internet ) είναι άμεσα διαθέσιμα επί τόπου και χωρίς να μου κρατάει κάποιο ποσό , και το βασικό εφόσον είναι visa την δέχονται όλοι ΑΛΛΑ απαραίτητη προυπόθεση το αντίστοιχο ποσό να υπάρχει μέσα φυσικά.
Οπότε υπάρχει ασφάλεια σε περίπτωση υποκλοπής κτλ. αφού δεν λειτουργεί σαν πιστωτική , αλλά ούτε και με τον τρόπο που περιέγραψες πριν

Visa debit έχει και η Πειραιώς όπου την λέει Visa Debit (http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=297656&lang=1&nt=96%20&sid=)
και η Alpha Bank όπου την λέει Alpha Bank Enter Visa ή Mastercard (http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=340&la=1)


επίσης η Eurobank έχει την οποία την λέει EuroLine Debit (http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=641&mid=693&lang=gr) αλλά είναι Maestro και όχι visa (κακό αυτό για τις αγορές από internet αφού 99% δεν θα την δέχονται , για αυτό μόνο visa ή έστω mastercard) , όπως και η Εθνική την Εθνοcash Plus (http://www.nbg.gr/wps/portal/%21ut/p/c1/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3jXIFNnSzcPIwN3UxdXAy OfQEM_cyM_g2BLM6B8JE55A0sjArr9PPJzU_WDU3P0I_WjzJFU BrobAlU6OQaaeQSbB3ka6ofoRzrrF-RGlPs5KioCAI19_dM%21/dl2/d1/L0lDU0lKSWdrbUEhIS9JRFJBQUlpQ2dBek15cXchL1lCSkoxTk ExTkk1MC01RncvN19FUjVDOUZIMjBPRjk1MDJMNlQzM0JFMTBS Mi9FbDFGYTIyNTUwMDQx/?WCM_PORTLET=PC_7_ER5C9FH20OF9502L6T33BE10R2_WCM&WCM_GLOBAL_CONTEXT=/wps/wcm/connect/nbg-gr/NBG+Site/Retail/Young%2C+Students/Cards/DEBIT_CARDS/ethnocash+retail) η οποία είναι Maestro επίσης.

όποιος ενδιαφέρεται βέβαια να βγάλει μια debit visa , να ρωτήσει τις λεπτομέρειες στο κατ/μα που θα πάει για επιβεβαίωση!

lebron15
12-05-2011, 23:17
Πηρα σημερα μια χρεωστικη απο την eurobank και οταν παω να προσθεσω την καρτα στο πειπαλ μου βγαζει το εξης μηνυμα ''This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.'' Εννοειται πως βαζω σωστα τα στοιχεια,μηπως παιζει ρολο που δεν εχω ακομα λεφτα στην καρτα; Σημερα εβαλα 30ε στον τρεχουμενο λογαριασμο και βρισκονται ακομα στο λογιστικο υπολοιπο και οχι στο διαθεσιμο πραγμα που σημαινει οτι δεν μπορω να τα φορτωσω την χρεωστικη,οταν φορτισω την χρεωστικη τοτε θα μου δεχθει την καρτα;

lebron15
12-05-2011, 23:33
Γιατι δεν ειδα καπου επιλογη για εντιτ συγγνωμη για το διπλο ποστ. Θελω να ρωτησω οσους εχουν καρτα απο eurobank,μου εδω σαν δυο καρτες,την euroline debit που λεει το παιδι απο πανω που ειναι οντως μαεστρο που απο οτι μου ειπαν αυτην την χρησιμοποιω για το ατμ,βαζοντας και βγαζοντας λεφτα σε αυτην και μια αλλη την προπληρωμενη που ειναι visa στην οποια δεν βαζω στο ατμ και φορτωνω στην προπληρωμενη τα λεφτα που εχω στην euroline,θα θελα να μου πειτε αν τα λεω σωστα και αν αυτο παιζει ρολο που μου βγαζει σφαλμα το πειπαλ,συγγνωμη παλι για τις ερωτησεις μου αλλα ειμαι ασχετος!

antoniss
13-05-2011, 01:59
@lebron15 (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=2911) φίλε αν είναι καινούργια η κάρτα σου , πάρε αύριο τηλ. στην Eurobank να την ενεργοποιήσεις , το πιο πιθανό είναι να είναι για ασφάλεια απενεργοποιημένη .

Επίσης το paypal θέλει κατά την εγραφή σου να τραβήξει ένα μικρό ποσό (νομίζω 1,5€) όπου στον αναλυτικό λογαριασμό θα έχει ένα 4ψήφιο νούμερο όπου τα βάζεις στο paypal και στα επιστρέφει.

messi10
13-05-2011, 21:33
Παιδια εγω εχω βγαλει Eurobank Pre-paid εδω και καποιο καιρο.Μου ειπε τα σχετικα οτι για να τη φορτοσω πρεπει να βαζω 1Ε,και μετα κανω αγορες απο internet και τα λοιπα και τα λοιπα.
Λοιπον,πρεπει αναγκαστικα να την συνδεσω με το paypal για να κανω αγορες απο internet;
Νομιζω το paypal προσφερει ''αυξημενη προστασια'' αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν εχω δικιο.Αν βαλω απλως λεφτα στην pre-paid και δεν την συνδεσω με το paypal,θα επηρεασει καθολου τις online αγορες μου;
Ειναι αναγκαιο να την συνδεσω με paypal;

jk_blue_tiger
13-05-2011, 21:58
Οι αγορες μεσω paypal προσφερουν προστασια σιγουρα. Ειδικα στο ebay οπου οι πωλητες ειναι πολλοι και καποιοι απατεωνες, το paypal (μου εχει συμβει) σου κανει refund εαν ο αλλος δεν στο στειλει ή χαθει. Ετσι και αλλιως οι πιο πολλοι sellers θετουν προυποθεση να γινει η αγορα μεσω paypal. Αν την συνδεσεις σιγουρα στο μελλον θα το χρειαστεις.
Οσον αφορα τα καταστηματα λιγα εχουν paypal αλλα και παλι μπορεις να το χρησιμοποιησεις και εκει.

messi10
13-05-2011, 22:06
Ευχαριστω πολυ φιλε ;)

volyros
14-06-2011, 12:57
παιδια να ρωτησω αν εχει αγορασει κανεις κατι απο το psn μετα που επεστρεψε με prepaid η χρεωστικη καρτα;;

ρωταω γιατι εγω εκανα με μια debit που εχω και μετα που ελεγξα την καρτα μου ελειπαν 6€ απο μεσα!!
πηρα την τραπεζα και μου ειπε οτι εχουν γινει 6 κινησεις του 1€(μια για καθε φορα ππου προσπαθουσα να κανω συνναλαγη γιατι δεν δεχοταν με την πρωτη την καρτα)απο το psn..μου ειπαν οτι αυτη ειναι πολιτικη του psn και οτι θα μου τα επιστρεψει μετα αππο 15 μερες!!

ξερει κανεις τιποτα γι αυτο;;δηλαδη αν τραβαει 1€ το psn σε καθε προσπαθεια συνναλαγης;;
δεν ξερω αλλα μετα το χακαρισμα μια ανασφαλεια την εχω..

muku
14-06-2011, 13:46
παιδια να ρωτησω αν εχει αγορασει κανεις κατι απο το psn μετα που επεστρεψε με prepaid η χρεωστικη καρτα;;

ρωταω γιατι εγω εκανα με μια debit που εχω και μετα που ελεγξα την καρτα μου ελειπαν 6€ απο μεσα!!
πηρα την τραπεζα και μου ειπε οτι εχουν γινει 6 κινησεις του 1€(μια για καθε φορα ππου προσπαθουσα να κανω συνναλαγη γιατι δεν δεχοταν με την πρωτη την καρτα)απο το psn..μου ειπαν οτι αυτη ειναι πολιτικη του psn και οτι θα μου τα επιστρεψει μετα αππο 15 μερες!!

ξερει κανεις τιποτα γι αυτο;;δηλαδη αν τραβαει 1€ το psn σε καθε προσπαθεια συνναλαγης;;
δεν ξερω αλλα μετα το χακαρισμα μια ανασφαλεια την εχω..

Αν θυμάμαι καλά μου έχει γίνει και εμένα αυτό πολύ παλιότερα. Αλλά δεν έκανε 15 μέρες αν και μένα τόσο μου είχαν πει όταν είχα πάρει τηλέφωνο. Παίζει και αύριο-μεθαύριο να σου έχουν επιστρέψει αυτά τα λεφτά.

giannis_33
26-08-2011, 05:34
καποια site το κανουν για να τσεκαριστει κ επιβεβαιωθει η καρτα..ρωτα αν ισχυει αυτο το ενδεχομενο την τραπεζα σου....ιδεα πεταω δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε αυτο το σιτε

FotisGRC
29-09-2011, 20:21
Ερώτηση: Μέσα στο λογαριασμό του paypal πρέπει να έχω λεφτά για να κάνω αγορά? Στην κάρτα έχω λεφτά, π.χ. 20 ευρώ αλλά αυτά δεν φαίνονται στο paypal. Τώρα μου δείχνει οτι έχω το 1,5 ευρώ που μου είχε τραβήξει και μου το επέστρεψαν..

mixaliscrete
29-09-2011, 20:25
οχι το paypal απλα μεσολαβει για την συναλλαγη αλλα αμα θες βαζεις λεφτα στο account του paypal δεν υπαρχει προβλημαl!!
να ξερεις οτι το paypal κραταει ποσοστο για την συναλλαγη,αναλογα την συναλλαγη βεβαια.παλιοτερα κρατουσε μεγαλο ποσοστο και στις μικρες συναλλαγες,τωρα νομιζω το εχει μειωσει γιατι τους εκραξαν!!

modecris
29-09-2011, 20:46
^^ έχουμε υπόψιν για τί ποσοστό μιλάμε;

FotisGRC
29-09-2011, 20:49
οχι το paypal απλα μεσολαβει για την συναλλαγη αλλα αμα θες βαζεις λεφτα στο account του paypal δεν υπαρχει προβλημαl!!
να ξερεις οτι το paypal κραταει ποσοστο για την συναλλαγη,αναλογα την συναλλαγη βεβαια.παλιοτερα κρατουσε μεγαλο ποσοστο και στις μικρες συναλλαγες,τωρα νομιζω το εχει μειωσει γιατι τους εκραξαν!!

Δεν το΄ξερα... Ούτως η άλλως σ'αυτή την κάρτα πάντα βάζω το ποσό που θέλω να κάνω την αγορά, οπότε δεν το έχω τόσο ανάγκη το paypal.. Πιο πολύ για το ebay..

FotisGRC
29-09-2011, 20:51
Στο site του paypal λέει αυτό.. There’s no fee to use PayPal to purchase goods or services. However, if you receive money for goods or services (such as from selling an item on eBay), the fee for each transaction is 2.9% plus $0.30 USD of the amount you receive.


Δηλαδή δεν σε χρεώνει για αγορά αγαθών ή υπηρεσιών.. Αλλά αν πουλήσεις κάτι στο ebay σου κρατάει το 2.9% συν 30 cents..

mixaliscrete
29-09-2011, 20:54
Στο site του paypal λέει αυτό.. There’s no fee to use PayPal to purchase goods or services. However, if you receive money for goods or services (such as from selling an item on eBay), the fee for each transaction is 2.9% plus $0.30 USD of the amount you receive.


Δηλαδή δεν σε χρεώνει για αγορά αγαθών ή υπηρεσιών.. Αλλά αν πουλήσεις κάτι στο ebay σου κρατάει το 2.9% συν 30 cents..

οκ thanks δεν το ηξερα γιατι δεν χρησιμοποιω paypal τοσο συχνα και δεν παρατηρω αν κραταει λεφτα στην συναλλαγη!!

παντως θυμαμαι μια φορα εκανα account στο rapidshare και μου κρατησε 1,20 ευρω,μιλαω βεβαια για 3 χρονια πριν!!

volyros
29-09-2011, 21:04
Το Paypal κραταει προμηθεια για τις αγορες μηπως αυτο που διαβαζεις φιλε Φωτη ειναι κατι αλλο;Πριν 20 μερες που εκανα συναλλαγη μεσω Paypal με χρεωσε κανονικα,τωρα αν αλλαξε προσφατα δεν ξερω..

@modecris
Στις μικρες αγορες η προμηθεια ειναι πολυ λιγη δηλαδη στα 20€ μπορει να σου παρει 0,15-0,20€..

FotisGRC
29-09-2011, 21:05
οκ thanks δεν το ηξερα γιατι δεν χρησιμοποιω paypal τοσο συχνα και δεν παρατηρω αν κραταει λεφτα στην συναλλαγη!!

παντως θυμαμαι μια φορα εκανα account στο rapidshare και μου κρατησε 1,20 ευρω,μιλαω βεβαια για 3 χρονια πριν!!

Ε ναι το κάθε site μπορεί να παίζει διαφορετικά..

modecris
29-09-2011, 21:15
@modecris
Στις μικρες αγορες η προμηθεια ειναι πολυ λιγη δηλαδη στα 20€ μπορει να σου παρει 0,15-0,20€..

Ευχαριστώ φίλε μου. ;)

FotisGRC
29-09-2011, 21:33
Το Paypal κραταει προμηθεια για τις αγορες μηπως αυτο που διαβαζεις φιλε Φωτη ειναι κατι αλλο;Πριν 20 μερες που εκανα συναλλαγη μεσω Paypal με χρεωσε κανονικα,τωρα αν αλλαξε προσφατα δεν ξερω..

@modecris
Στις μικρες αγορες η προμηθεια ειναι πολυ λιγη δηλαδη στα 20€ μπορει να σου παρει 0,15-0,20€..

Ξέρεις τι?? Το λέει αυτό που έγραψα αλλά μετά λέει και το άλλο. Τώρα το είδα..

International payments:

There is a fee when you send a payment to someone in another country or if you receive a payment from someone in another country. Please note that exchange rate fees also apply if there is a currency conversion. The Fees section of the PayPal User Agreement has specific information. You can find the User Agreement by clicking Legal Agreements at the bottom of any PayPal page.

Για άλλη χώρα σου κρατάει ποσοστό.. Κι εμείς επειδή ως επι το πλείστον αγοράζουμε απ'έξω μας κρατάει το ποσό που γράφεις..

FotisGRC
16-10-2011, 20:26
Παιδιά μιά ερώτηση.. Θέλω να αγοράσω κάτι πραγματάκια απο το Amazon.. Είναι διαφορετικής κατηγορίας. Το ένα λέει Dispatched from and sold by EyeCatchShoes.
Το άλλο Dispatched from and sold by Amazon.co.uk. Και ένα τρίτο απο ένα άλλο κατάστημα.. Αν τα βάλω όλα μαζί στο καλάθι θα μου σταλούν ξεχωριστά? Δηλαδή θα μου έρθουν 3 πακέτα με διαφορετικά έξοδα αποστολής το καθένα? Η τα μαζεύει το amazon και τα βάζει όλα μαζί και μετά τα στέλνει?

volyros
16-10-2011, 22:32
Παιδιά μιά ερώτηση.. Θέλω να αγοράσω κάτι πραγματάκια απο το Amazon.. Είναι διαφορετικής κατηγορίας. Το ένα λέει Dispatched from and sold by EyeCatchShoes.
Το άλλο Dispatched from and sold by Amazon.co.uk. Και ένα τρίτο απο ένα άλλο κατάστημα.. Αν τα βάλω όλα μαζί στο καλάθι θα μου σταλούν ξεχωριστά? Δηλαδή θα μου έρθουν 3 πακέτα με διαφορετικά έξοδα αποστολής το καθένα? Η τα μαζεύει το amazon και τα βάζει όλα μαζί και μετά τα στέλνει?

Προχωρα λιγο την παραγγελια πρωτα να δεις αν στελνει Ελλαδα γιατι συνηθως οι εκτος ΑΜΑΖΟΝ πωλητες δεν στελνουν..

Στο 2ο σκελος της ερωτησης σου δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα νομιζω οτι στα στελνουν ξεχωριστα..

ilias78
31-01-2012, 00:24
μια ενημερωση για τους κατοχους prepaid της τραπεζας Κυπρου.
απο 15/02/12, η χρεωση για φορτισμα της καρτας σας (ειτε απευθειες απο το γκισε καποιου καταστηματος, ειτε απο ΑΤΜ, ειτε μεσω νετ), απο 1.00 ευρω γινεται 1.20

nephian
16-05-2012, 09:56
Exω ενα προβλημα-απορια με την visa της eurobank.
Πιγα προχθες και εβαλα ενα 10ευρο να παρω μια καρτα psn των 10$ μολης ολοκληρονω την αγορα μου λεει οτι υπηρξε καποιο σφαλμα και μου λεει να επικηνωνησω μαζι τους. Το κανω και μου λεει οτι απορηφθηκε γτ λογικα δεν ειχα αρκετα χρηματα μεσα . Οκ λεω θα παω την επομενη μερα να βαλω αλλα 5 . Το κανω και μου λεει παλι τα ιδια δοκιμασα και σε αλλα site αλλα παλι τιποτα . Λεω κατσε να παρω τηλ να δω ποσα ευρο εχω μεσα και μου λεει τα εξεις:

Πιστοτικο οριο 0E
Χρεωστικο υποληπο του τελευταιου λογαριασμου 0Ε
Ελαχιστη καταβολη 0Ε
Τρεχων χρεωστικο υποληπο -15.63Ε
Διαθεσημο υποληπο 15.63Ε
Και στο τελος μου λεει: Πιθανων συναλαγες των τελευταιων ημερων να μην εμφανιζετε στην καρτα σας .
Εγω δεν καταλαβα τιποτα απο τα παραπανω που μου ειπε μηπως μπορει να μου εξηγησει καποιος τι γινετε και για ποιο λογο δεν μπορω να αγορασω την ριμαδοκαρτα ? Ευχαριστω προκαταβολικα

MajereMP44
05-06-2012, 15:23
Παιδια για στοιχημα τι καρτα να βγαλω?Θελω να μπορεις να κανεις καταθεση-αναληψη την ιδια μερα.Γινεται αυτο? Μην περιμενω δλδ 1 εργασιμη για να φορτωσει η καρτα και αλλα τετοια ομορφα που ισχυαν οταν ειχα την prepaid της Κυπρου.Επισης, σκεφτομαι για την bet365 καλη ειναι? Βασικα θελω να μπορεις οταν κανεις αναληψη τα χρηματα σου να μπορεις να τα βγαλεις οχι μετα απο 7 μερες, κατι τετοιο ειχα ακουσει!Ευχαριστω και σορρυ για τις noob-ικες ερωτησεις αλλα ερχεται euro και λεω να οργανωθω λιγο:P

aiakos81
05-06-2012, 15:45
Για αμεση καταθεση τραπεζα πειραιως στα ΑΤΜ που βαζεις τα χρηματα κατευθειαν στο μηχανημα χωρις φακελο και περνιουνται το ιδιο δευτερολεπτο στο λογαριασμο σου...Για ολα τα αλλα δεν εχω ιδεα μιας και παντα πηγαινα κουβα, οποτε το χω παρατησει το αθλημα...Τσεκαρε καλα την εταιρια που θα στοιχηματισεις γιατι για να τα "σηκωσεις" θα πρεπει να στα βαζουν και οι ιδιοι αμεσως με τη ληξη του αγωνα...Διαβασε καλα τα ψιλα γραμματα της καθε εταιριας και κανε αμα θες αντιστοιχη ερωτηση στο section αθλητικα!! Πειραιως παντως εγγυηση, εγω την χρησιμοποιω χρονια για το paypal - αγορες ιντερνετ (παντα αδειος λογαριασμος, βρισκω τι θελω, παω βαζω -συνηθως βραδυ για να μην εχει κινηση- τα χρηματα κα...ετοιμη η αγορα...)

FotisGRC
05-06-2012, 15:48
Παιδια για στοιχημα τι καρτα να βγαλω?Θελω να μπορεις να κανεις καταθεση-αναληψη την ιδια μερα.Γινεται αυτο? Μην περιμενω δλδ 1 εργασιμη για να φορτωσει η καρτα και αλλα τετοια ομορφα που ισχυαν οταν ειχα την prepaid της Κυπρου.Επισης, σκεφτομαι για την bet365 καλη ειναι? Βασικα θελω να μπορεις οταν κανεις αναληψη τα χρηματα σου να μπορεις να τα βγαλεις οχι μετα απο 7 μερες, κατι τετοιο ειχα ακουσει!Ευχαριστω και σορρυ για τις noob-ικες ερωτησεις αλλα ερχεται euro και λεω να οργανωθω λιγο:P

Θα σου πώ αυτά που ξέρω με τις λίγες γνώσεις..

1. Νομίζω οτι αυτό με τις 7 μέρες είναι στο χέρι της εταιρίας στοιχηματισμού και όχι τις τράπεζας..(Δεν είμαι σίγουρος όμως)

2. Εγώ έχω τράπεζα Πειραιώς κάρτα. Είναι VISA και την δέχονται όλες οι εταιρίες. Υπάρχουν ΑΤΜ της Πειραιώς που δέχονται κατευθείαν τα χρήματα που καταθέτεις και τα περνάνε στο λογαριασμό σου κατευθείαν. Και στο ταμείο να τα καταθέσεις το ίδιο γίνεται. Κατευθείαν και χωρίς καμία χρέωση..

FotisGRC
05-06-2012, 15:49
Για αμεση καταθεση τραπεζα πειραιως στα ΑΤΜ που βαζεις τα χρηματα κατευθειαν στο μηχανημα χωρις φακελο και περνιουνται το ιδιο δευτερολεπτο στο λογαριασμο σου...Για ολα τα αλλα δεν εχω ιδεα μιας και παντα πηγαινα κουβα, οποτε το χω παρατησει το αθλημα...Τσεκαρε καλα την εταιρια που θα στοιχηματισεις γιατι για να τα "σηκωσεις" θα πρεπει να στα βαζουν και οι ιδιοι αμεσως με τη ληξη του αγωνα...Διαβασε καλα τα ψιλα γραμματα της καθε εταιριας και κανε αμα θες αντιστοιχη ερωτηση στο section αθλητικα!! Πειραιως παντως εγγυηση, εγω την χρησιμοποιω χρονια για το paypal - αγορες ιντερνετ (παντα αδειος λογαριασμος, βρισκω τι θελω, παω βαζω -συνηθως βραδυ για να μην εχει κινηση- τα χρηματα κα...ετοιμη η αγορα...)

Με πρόλαβες Αχιλλέα, έτσι ακριβώς όπως τα λές!

MajereMP44
05-06-2012, 15:51
Ωραιος. +ρεπ καταρχην και στους 2 σας! Ερωτησεις:
Απλα αυτη της Πειραιως τι καρτα ειναι?prepaid? Ποση προμηθεια εχει αναληψη/καταθεση?Τι διαδικασια θελεις να την αποκτησεις (ταυτοτητες,λοιπα εγγραφα κλπ) και αν στην δινουν την ιδια ημερα?Ειναι ονομαστικη?

FotisGRC
05-06-2012, 16:21
Ωραιος. +ρεπ καταρχην και στους 2 σας! Ερωτησεις:
Απλα αυτη της Πειραιως τι καρτα ειναι?prepaid? Ποση προμηθεια εχει αναληψη/καταθεση?Τι διαδικασια θελεις να την αποκτησεις (ταυτοτητες,λοιπα εγγραφα κλπ) και αν στην δινουν την ιδια ημερα?Ειναι ονομαστικη?

Τι έκανα εγώ..

Πήγα στην Πειραιώς και άνοιξα έναν απλό λογαριασμό Ταμιευτηρίου..

Η κάρτα ΑΤΜ που σου δίνουν είναι ταυτόχρονα και VISA. Oπότε την χρησιμοποιείς και για ηλεκτρονικές συνναλαγες( αρκεί να έχεις μέσα υπόλοιπο)

Οπότε δεν είναι prepaid. Είναι απλά μια κάρτα ΑΤΜ που λειτουργεί και σαν prepaid. Ελπίζω να κατάλαβες πως το εννοώ.

Ανάληψη-κατάθεση καθόλου προμήθεια!

Θυμάμαι οτι είχαν ζητήσει ταυτότητα, εκκαθαριστικό εφορίας νομίζω και ίσως λογαριασμό ΔΕΗ? θα σε γελάσω για το τελευταίο..

Την παίρνεις την ίδια στιγμή και έχει και το όνομα σου επάνω

MajereMP44
05-06-2012, 16:28
Μαλιστα!Θα το τσεκαρω οπωσδηποτε μεχρι την Παρασκευη να ξεμπερδεψω,που μεσα στο σ/κ να ειμαι ετοιμοπολεμος.Ευχαριστω.Βεβαια ρωτησα και στο thread του euro 2012 για σιγουρια μηπως υπαρχει και κατι αλλο που πρεπει να δω, καμια αλλη τραπεζα και βλεπουμε.

FotisGRC
05-06-2012, 16:40
Και καλά έκανες!

Εγώ πάντως είμαι γραμμένος στην bet365. Δεν έχω παράπονο.. Οι αποδόσεις καλές και η κατάθεση χρημάτων στο λογαριασμό της bet γίνεται σε 1 λεπτό.

Aλλά δεν είμαι μεγάλος στοιχηματίας οπότε για τα υπόλοιπα ας σου πει κανένας πιο εμπειρος.

MajereMP44
05-06-2012, 16:45
Μωρε εγω εχω λογαριασμους στην bet365 και στην sportingbet αλλα ειχα ανοιξει πριν απο χρονια για κατι τελικους του CL και εβαζα λεφτα με paysafe για πλακα τα οποια και εχασα.Και δεν ασχοληθηκα μετα με αναληψεις καταθεσεις καρτες κλπ.Η δε preapaid της κυπρου που ειχα εληξε και περα απο κανενα παιχνιδι που επαιρνα δεν τη χρησιμοποιησα.Τωρα θελω να το παρω απο την αρχη, ομορφα ομορφα (δημοτικο φαση) και να εκμεταλλευτω και το bonus που δινουν οποτε θα τα κανω ολα απο το σημειο μηδεν.

ilias78
08-02-2013, 00:26
μιας κ η prepaid ληγει αυτο το μηνα, μου εστειλαν καινουρια. ο αριθμος της καρτας παραμενει ιδιος και οι μονες αλλαγες ειναι η ημερομηνια ληξης καθως και το τριψηφιο νουμερο που βρισκεται στην πισω πλευρα της καρτας. αλλαξα λοιπον σε ολους τους ισοτοπους τα στοιχεια της καρτας μου και προσεξα πως στο amazon δεν μου ζηταει τον 3ψηφιο αριθμο ασφαλειας, σε αντιθεση με αλλα online shops. επισης, στο μενου για καινουρια καρτα, παλι δεν βρηκα επιλογη για το 3ψηφιο αυτο νουμερο. ισχυει αυτο ή βρισκεται σε αλλη επιλογη? οταν εκανα την εγγραφη πριν ενα χρονο, δεν θυμαμαι να μου τον ζητησε.

odytsak
08-02-2013, 00:29
Πρόσφατα καταχώρησα εντελώς καινούρια κάρτα στο amazon
κι αν θυμάμαι καλά, δεν ζητάει τον τριψήφιο που βρίσκεται στο πίσω μέρος της κάρτας.

ilias78
08-02-2013, 00:32
thanks man. μου εκανε εντυπωση ομως.

patkiout
16-02-2013, 21:44
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙ ΧΡΕΩΣΤΙΚΩΝ ΚΑΡΤΩΝ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΑΠΟ ΕΞΩ,ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ Η ALPHA BANK ΕΧΕΙ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ??ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Stefanos
16-02-2013, 22:03
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙ ΧΡΕΩΣΤΙΚΩΝ ΚΑΡΤΩΝ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΑΠΟ ΕΞΩ,ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ Η ALPHA BANK ΕΧΕΙ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ??ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Καλησπερα φιλε μου, ναι εχει και ειναι οι εξης :
1) Enter Bonus American Express
2) Alpha Bank Enter Visa
3) Alpha Bank Enter MasterCard

(εγω προσωπικα ειχα την 2η επιλογη, η οποια ειναι και καλυτερη για ολα τα on line shop's)
Y.Γ. : επισης μη γραφεις με κεφαλαια γιατι ειναι σαν να 'φωναζεις' (εκτος αν θες να τονισεις κατι ιδιαιτερα)
Oτι αλλο χρειαστεις μη διστασεις να ρωτησεις :')

patkiout
16-02-2013, 22:38
Σε ευχαριστω πολυ στεφανε...Και κατι ακομα να σε ρωτησω...Οι 3 επιλογες που μου εδωσες στις καρτες,ειναι ολες χρεωστικες ή ειναι πιστωτικες??Γιατι μονο χρεωστικη θελω να βγαλω...
Υ.Γ)Ευχαριστω και για την συμβουλη:a014:...Θα κανω ησυχια στο εξης...χεχε

Daytime Dreamer
16-02-2013, 23:57
Αν και ζω στο εξωτερικο, όταν ημουνα στην Ελλαδα ειχα μια χρεωστικη της Alpha και ολα καλα με paypal και αγορες. Χρεωστική VISA

Stefanos
17-02-2013, 06:51
Σε ευχαριστω πολυ στεφανε...Και κατι ακομα να σε ρωτησω...Οι 3 επιλογες που μου εδωσες στις καρτες,ειναι ολες χρεωστικες ή ειναι πιστωτικες??Γιατι μονο χρεωστικη θελω να βγαλω...
Υ.Γ)Ευχαριστω και για την συμβουλη:a014:...Θα κανω ησυχια στο εξης...χεχε
Nα 'σαι καλα φιλε μου, χρεωστικες ειναι και οι 3ης Κωστα :)

patkiout
17-02-2013, 17:12
Thanks guys:a055:

katsouras
17-02-2013, 19:44
Καλησπερα φιλε μου, ναι εχει και ειναι οι εξης :
1) Enter Bonus American Express
2) Alpha Bank Enter Visa
3) Alpha Bank Enter MasterCard

(εγω προσωπικα ειχα την 2η επιλογη, η οποια ειναι και καλυτερη για ολα τα on line shop's)
Y.Γ. : επισης μη γραφεις με κεφαλαια γιατι ειναι σαν να 'φωναζεις' (εκτος αν θες να τονισεις κατι ιδιαιτερα)
Oτι αλλο χρειαστεις μη διστασεις να ρωτησεις :')

Νομιζω για να βγαλεις χρεωστικη στην Alpha θελει καταθεση 300 ευρω..Τουλαχιστον οταν ειχα ρωτησει πριν κατι μηνες.Απλα ενημερωνω..

patkiout
17-02-2013, 20:52
Αν ειναι ετσι,μπορω να βαλω τα 300 στην αρχη για να ανοιξω τον λογαριασμο και μετα να τα βγαλω??Γτ θελω να μην εχει χρηματα μεσα...Ποτε δεν ξερεις τι γινεται??

katsouras
17-02-2013, 21:00
Αν ειναι ετσι,μπορω να βαλω τα 300 στην αρχη για να ανοιξω τον λογαριασμο και μετα να τα βγαλω??Γτ θελω να μην εχει χρηματα μεσα...Ποτε δεν ξερεις τι γινεται??

Ναι σιγουρα γινεται δεν στα δεσμευει..Απο οσο ξερω παντα καλο ειναι να ρωτησεις επιτοπου μηπως αλλαξε κατι..Αλλιως απλα ανοιγεις τον λογαριασμο και τα σηκωνεις επιτοπου.Απλα σε αλλες πχ της Κυπρου που δουλευει εξισου καλα για αγορες online δεν θελει καταθεση μονο 5 ευρω νομιζω και την ιδια μερα εισαι ετοιμος.

patkiout
17-02-2013, 21:10
Παντως επειδη πριν 2 μηνες ανοιξα λογαριασμο σε τραπεζα που δεν εχει χρεωστικη για ιντερνετ τις εχω φοβηθει λιγο τις τραπεζες γτ και τι δεν μου ζητησαν απο χαρτουρα...Μεχρι και εκκαθαριστικο ηθελαν...Μονο την μανα μου και τον πατερα μου που δεν ηθελαν...:a010bg:

katsouras
17-02-2013, 21:25
Αν εισαι ανηλικος λογικο ειναι.Αν δεν εχεις δικο σου εκκαθαριστικο θελει των γονιων σου..Στην Κυπρου παντως ειναι 5 λεπτα οπως σου ειπα.Δεν θυμαμαι για εκκαθαριστικο ισως να θελει μονο το ΑΦΜ.

patkiout
17-02-2013, 21:30
28 χρ ειμαι...Απλα φοβαμαι οτι πλεον ζητουν τοσα πολλα γτ στις φετινες δηλωσεις,μαλλον θα πρεπει να δηλωσουμε τους λογαριασμους μας:whistle:

aiakos81
17-02-2013, 21:31
Ανοιξε στην Πειραιως και ζητα χρεωστικη μαζι με κωδικους για e-banking. Την εχω χρονια, δεν ειχα ποτε προβλημα. Δεν μου ειχαν ζητησει καταθεση, και το καλυτερο ειναι οτι εχει online συστημα καταθεσης μετρητων..Πας σε atm που δεχεται τα χαρτονομισματα απευθειας και οχι σε φακελο= με το που τα βαζεις, τα χρηματα περνιουνται αυτοματα στο λογαριασμο σου(ουτε επομενη εργασιμη για να "φανουν" στον λογαριασμο ουτε τιποτα, απλα πιστωνονται κατευθειαν..)
Την ιδια καρτα της Πειραιως (visa-debit) την εχω συνδεσει με το paypal και δεν ειχα ποτε προβλημα. Την εχω παντα αδεια (1-2 ευρω μεσα), βρισκω τι θελω και παω βραδυ και κανω την καταθεση. Στην χειροτερη στραβη του αιωνα να μου υποκλεψουν κωδικους και να θελουν να κανουν αγορες με την καρτα μου,απλα δεν μπορουν γιατι μεσα υπαρχουν χρηματα το πολυ για 30'. Το τεραστιο πλεονεκτημα με τις προπληρωμενες ειναι οτι δεν κρατα ποτε προμηθεια σε καθε καταθεση, ενω ελεγχεις και online τις κινησεις.
Οσο για τα στοιχεια που σου ζητησαν, εχει αλλαξει ο νομος και θα στα ζητουν ολες. Κανονικο φακελωμα με προσχημα τον ελεγχο της φοροδιαφυγης και του βρωμικου χρηματος..

patkiout
17-02-2013, 21:41
Το προβλημα που εχω ειναι οτι ο χρονος μου τις ωρες λειτουργιας των τραπεζων ειναι περιορισμενος και γι αυτο ειχα ρωτησει μονο για την alpha επειδη ειναι κοντα στην εργασια μου...Γνωριζω πως σιγουρα εχουν οι πειραιως και η κυπρου,απλα δεν με βολευουν δυστυχως...Οσο γι αυτο που ειπες για το οτι εχεις 1-2 ευρω στον λογαριασμο ειναι λογικο...Και εγω μονο για τις αγορες μου την χρειαζομαι...Γιατι δεν ειναι να παιρνεις ρισκα στο ιντερνετ με καρτες...Γι αυτο μονο στα σιγουρα ωστε οπως ειπες και να υποκλεψει καποιος τους κωδικους(1 στο εκατομμυριο βεβαια)να μην υπαρχει κατι μεσα...

FotisGRC
23-03-2014, 13:54
Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.. Το Paypal κάνει επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση χαμένου δέματος που δεν ήρθε?

james9
23-03-2014, 14:07
Ναι κανονικα αφου πρωτα επικοινωνησει και με εσενα και με τον πωλητη και τελικα διαπιστωσει οτι οντως δεν παρελαβες(μην με ρωτησεις πως) . Εχω αγορασει με paypal εκατονταδες φορες και δυο φορες που εμπλεξα με τυπους απο το ebay μου επεστρεψε τα χρηματα μεσα ενα μηνα απο την μερα που τα ζητησα. Αν ανησυχεις για το play-asia παντως τσαμπα αγχωνεσαι , μπορει να αργει αλλα it delivers.

FotisGRC
23-03-2014, 14:42
Ευχαριστώ Δημήτρη.. Ειχα το Play-Asia στο μυαλό μου αλλά κυρίως να γνωρίζω και για το μέλλον. Ούτως η άλλως το Play-Asia το κάνει ship, αλλα καμιά φορά γίνονται μπερδέματα και εξαφανίζεται το δέμα!

Πάντως τελευταία αρχισα να χρησιμοποιώ το Paypal και με έχει βολέψει πολύ.. Ούτε στοιχεία κάρτας ούτε τίποτα..

christos-sonyboy
23-10-2014, 19:12
ξερει κανενας πως στελνω χρηματα απο visa στο λογαριασμο μου στο paypal.εχω κανει την επικυρωση καρτας visa που ζητανε κ εχουν κρατησει το 1.50 ευρω,τα οποια μου τα περασαν στον λογαριασμο του paypal αλλα ακομα δεν εχω βρει τον τροπο να περασω χρηματα απο την καρτα στο paypal.ξερει κανεις,εχω ρωτησει κ τους ιδιους αλλα μεχρι να απαντησουν θα εχω βγαλει γενια.

odytsak
23-10-2014, 19:24
Δεν χρειάζεται να έχεις υπόλοιπο στον λογαριασμό σου στο paypal, τραβάει από την κάρτα όταν θέλεις να κάνεις αγορά.

Αν για κάποιο λόγο έχεις υπόλοιπο, γιατί π.χ. σου έβαλα εγώ λεφτά στο paypal account σου για κάποιο παιχνίδι που μου πούλησες
πρώτα θα τραβήξει αυτά και αν δεν φτάνουν θα πάρει όσα χρειαστούν για συμπλήρωμα από την κάρτα.

christos-sonyboy
23-10-2014, 19:30
κατατοπιστικοτατος οπως παντα.ευχαριστω!

phoenix7
28-11-2014, 17:15
ερώτηση, συνήθως δεν κάνω αγορές από κίνα, σήμερα ακύρωσα μια παραγγελία πριν κάν αποσταλεί από αυτούς, από το σιτε τους, σβήστηκε η παραγγελια(την εσβησαν) και δεν φαίνεται, μου είπαν ακυρωθηκε, δεν πρεπει να παρω και ενα email απο το paypal ταυτοχρονα, οτι εχει ακυρωθει η παραγγελια; ή αυτο δεν φαινεται αμεσως ; και πρεπει να περιμενω 3 μερες; μιας και ειδα δεν υπαρχει επιλογη στο paypal, cancel order

WolfRathmA
28-11-2014, 17:18
Στα εχει τραβηξει τα λεφτα;

phoenix7
28-11-2014, 17:20
ναι τα τράβηξε τα λεφτά, μου έστειλε το κατάστημα μήνυμα ότι μου ακύρωσαν την παραγγελία, αλλά μιας και πρωτη φορα που ακυρωνω, δεν γνωριζω αν χρειαζεται κατι αλλο , π.χ. το paypal δεν μου εστειλε μηνυμα ακυρωσης, εκει κολαω, στο τι χρειαζεται παραπανω

WolfRathmA
28-11-2014, 18:22
Εφοσων εχουν παρει τα λεφτα, θα πρεπει το καταστημα να σου δωσει τα λεφτα σου πισω. Οποτε θα πρεπει μεσο paypal να σου ερθει μηνυμα οτι ο "ταδε" σου εστειλε "τοσα" χρηματα στο λογαριασμο σου. Δε νομιζω οτι παιρνει καποιες μερες αυτο. Απο εκει και επειτα για να δεις τα λεφτα σου μεσα στη καρτα σου (η στη τραπεζα σου ας πουμε) ισως παρει και 15 μερες.

odytsak
30-07-2015, 15:30
Aλλαξα σήμερα την Visa γιατί έληγε τώρα τον Ιούλιο,
περνάει μεν η κάρτα στο λογαριασμό μου στο Paypal αλλά δεν μπορεί να γίνει verified αφού η διαδικασία είναι τέτοια που πρέπει να χρεώσει 1.50 ευρώ
και με τα Capital controls και τους γνωστούς περιορισμούς φαίνεται σαν να κάνεις αγορά από το εξωτερικό.
Αντε να δούμε πότε θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση.

We'll charge the card 1.50 EUR (or equivalent in other currency) to make sure it's yours.
We'll refund the money into your PayPal account within 24 hours
after you confirm your card (check your card history, find the charge,
log in to your PayPal account and enter the 4-digit code that appears next to the charge).

WolfRathmA
30-07-2015, 15:36
Αν μαθει κανεις τιποτα νεοτερο (αν και θα γινει πανικος στα social media οποτε θα το δουμε καπου σιγουρα) ας ενημερωσει και εδω περα το thread. Γιατι γενικοτερα ρωταμε αριστερα και δεξια και εχουν εξαφανιστει μερικα ποστ σε αλλα threads. χαχα.

odytsak
30-07-2015, 15:43
Το ρώτησα αν μπορούν να γίνουν αγορές από εξωτερικό και (αν κατάλαβα καλά) μου είπαν πως υπάρχει ημερήσιο όριο ανά τράπεζα στις 300 χιλιάδες ευρώ.

Christos33
30-07-2015, 15:49
Είναι για μερικές αγορές από οτι άκουσα εισιτήρια και ξενοδοχεία έξω μπορείς να κλείσεις πλέον και να πληρώσεις με καρτες.
Αλλά απο οτι κατάλαβα ακόμα δεν μπορεις να παρεις ρουχα,παιχνίδια κ.α λογικά κάπου θα υπάρχει λίστα με τη μπορείς να κάνεις αγορές.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phaerun
30-07-2015, 15:55
Δεν είναι το θέμα των 300 χιλιάδων (βασικά είναι και αυτό θέμα γιατί το ημερήσιο όριο εξαντλείται παρά πολύ γρήγορα αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα με το paypal).
Οι Amazon, google store, Apple (Itunes) store και το paypal κόβουν κάρτες με ελληνικό BIN (bank identification number). Δεν τους ενδιαφέρει αν η τράπεζα έχει ακόμα υπόλοιπο από τα 300 χιλιάρικα για την ήμερα. Δεν κάνουν καθόλου προσπάθεια για χρέωση. Απλά κόβουν ότι είναι ελληνική κάρτα γιατί θεωρούν ότι η κατάσταση στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα είναι “volatile” για να το θέσουν κομψά. Όταν ομαλοποιηθεί η κατάσταση (συμφώνα με τα κριτήρια τους) ΘΑ το επιτρέψουν.

Για την ώρα, αν προλάβεις το όριο, μπορείς να πάρεις από κινεζομάγαζα με τη χρήση της κάρτας σου (όχι Paypal φυσικά, έκτος και αν έχεις balance αλλά αυτό είναι moot point).

Christos33
30-07-2015, 15:56
Τώρα που ειπες Google store απο οτι άκουσα εχτες μπορείς κανονικά πλέον να βάλεις κάρτα.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phaerun
30-07-2015, 16:26
Εχω δοκιμάσει μόνο amazon με την καρτα που ειχα και spotify ανανέωση και με paypal και με καρτα και εφαγα πορτα και στα δύο.
Απο το Google Play store δεν εχω δοκιμασει και itunes δεν έχω.

EDIT: και digital ocean δοκιμασα να κάνω χρέωση και έφαγα πορτα, αλλά αυτο το "service" δεν νομίζω να ειναι κάτι που απασχολεί το πλατύ κοινό (αν και εμένα με κόβει περισσότερο απο το amazon και το ebay δυστυχως :( )

axilleas
30-07-2015, 16:30
εγω σημερα με προπληρωμενη visa της αττικης, εκανα δουλεια στο playstation store. κατευθειαν χρεωση. μεσω paypal δεν δουλευει.

DJTaurus
30-07-2015, 19:25
Μόλις αγόρασα ενα βιβλίο στο iBooks με την e-prepaid μου από την eurobank. Μέχρι χτες μου την έκανε decline.

Leon_DiZ
30-07-2015, 19:31
Πιστωτική της Alpha ακόμα τπτ από iTunes.

SOLID SNAKE MGS
30-07-2015, 20:53
Απο amazon δηλαδη δεν μπορουμε να αγορασουμρ?

Στάλθηκε από το SM-T311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phaerun
31-07-2015, 12:16
Πιστωτική της Alpha ακόμα τπτ από iTunes.

ναι ξεχασα να το αναφέρω αλλα ολα αυτα που εχω βαλει οτι εφαγα πορτα ήταν με την χρεωστική της alpha. και μόλις τώρα ξαναφαγα πορτα με την καρτα στην ανανέωση του spotify.

- - - Updated - - -


Απο amazon δηλαδη δεν μπορουμε να αγορασουμρ?

Στάλθηκε από το SM-T311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

οχι δεν δεχεται ελληνικές κάρτες.

axilleas
01-08-2015, 20:29
πριν απο λιγο δουλεψε το paypal στον maxplay. δεν ειχα υπολοιπο, τραβηξε χρηματα απο καρτα. ως εχθες δεν δουλευε.

Leon_DiZ
01-08-2015, 21:31
Το iTunes δέχτηκε χρεωστική της Πειραιώς, δεν δέχεται ακόμα πιστωτική της Alpha

odytsak
02-08-2015, 12:19
πριν απο λιγο δουλεψε το paypal στον maxplay. δεν ειχα υπολοιπο, τραβηξε χρηματα απο καρτα. ως εχθες δεν δουλευε.

Nαι, πρέπει να δουλεύει το Paypal τώρα όπως και το Paysafe.
Εχει κάνει ενημέρωση ο Τάκης στο site.
http://www.maxplay.gr/

Ενημέρωση για τα περιοριστικά μετρα.

Φίλοι και φίλες.
Το Paypal λειτουργεί πλέον κανονικά για αγορες με Ελληνικη πιστωτική ή προπληρωμένη χρεωστικη κάρτα,
όπως και για χρέωση του υπολοίπου του λογαριασμου σας στο Paypal.
Οι αγορες μεσω Paysafecard, δεν είναι μπλοκαρισμένες, αλλά η εταιρεια προσωρινά ειχε σταματησει την πώληση κωδικων στα καταστήματα λιανικης.
Μπορειτε να ρωτησετε στο κοντινό σας κατάστημα αν πλέον εχει το ελευθερο να πωλει κωδικους στη λιανικη.
Ευχαριστώ :)

odytsak
02-08-2015, 12:26
Eγώ βέβαια πάλι πόρτα έφαγα μόλις τώρα αλλά έχω άλλο πρόβλημα,
έληξε τον Ιούλιο η κάρτα, βάζω την καινούρια αλλά δεν συνεχίζει στο Confirm your debit or credit card
βγάζει error με την παρακάτω ειδοποίηση.

The Credit Card Verification System used by PayPal is currently unavailable.
Please try to add your credit card at a later time.
We apologize for this inconvenience.

v-tidus
02-08-2015, 15:07
Μόλις τώρα προσπάθησα, δεν μπορώ να αγοράσω με paypal ούτε με visa της alpha ουτε με της hsbc...

Desmond
02-08-2015, 15:32
Eγώ βέβαια πάλι πόρτα έφαγα μόλις τώρα αλλά έχω άλλο πρόβλημα,
έληξε τον Ιούλιο η κάρτα, βάζω την καινούρια αλλά δεν συνεχίζει στο Confirm your debit or credit card
βγάζει error με την παρακάτω ειδοποίηση.

The Credit Card Verification System used by PayPal is currently unavailable.
Please try to add your credit card at a later time.
We apologize for this inconvenience.

Ίσως αυτό έχει σχέση με το οτι το paypal κάνει μια πλασματική χρέωση 1.5 ευρώ για το verification.

axilleas
02-08-2015, 18:32
τελικα μονο στον maxplay δουλευει το paypal. οπουδηποτε αλλου μου βγαζει αυτο.

This transaction exceeds your remaining sending limit. Please link and confirm a debit or credit card to lift this limit.

και οταν παω να κανω confirm, βγαζει το γνωστο.

The Credit Card Verification System used by PayPal is currently unavailable.
Please try to add your credit card at a later time.
We apologize for this inconvenience.

περιεργο...

NickMrg
13-08-2015, 21:18
Σε ebay ακομα δεν μπορω να κανω αγορα με paypal

Sent from my Note 3 N9005

Nikos326_GR
13-08-2015, 22:42
εγω με alpha χρεωστική (visa) μπορεσα και εκανα μια αγορα απο το amazon.com,παραθετω και φωτο γιατι το εγραψα σε γειτονικο φορουμ και βγηκε καποιος και με αποκάλεσε εμμεσα ψευτη

7462

karlat89
14-08-2015, 00:07
Απο το πρωί σημερα,με κάρτες Alpha bank μπορεις να κανεις συναλλαγές με εξωτερικό

Christos33
14-08-2015, 02:16
Εγω εβαλα λεφτά στο paypal με eurobank χρεωστικη δεν μπορουσα να κανω αγορά αλλα με αφησε να βαλω λεφτα στο paypal οπότε η αγορά μετα έγινε;).
Εκανα ανανέωση seedbox τελευταία μέρα ήταν.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gRim
14-08-2015, 12:39
Εγω εβαλα λεφτά στο paypal με eurobank χρεωστικη δεν μπορουσα να κανω αγορά αλλα με αφησε να βαλω λεφτα στο paypal οπότε η αγορά μετα έγινε;).
Εκανα ανανέωση seedbox τελευταία μέρα ήταν.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μήπως μπορείς να περιγράψεις την διαδικασία; Όταν πάω να βάλω λεφτά μου δίνει την επιλογή να βάλω μόνο μέσω τράπεζας.

three_brothers1
14-08-2015, 12:55
Παιδιά για ψηφιακές υπηρεσίες μπορείς. Αγορές προϊόντων δεν γίνεται ακόμα.

Christos33
14-08-2015, 13:29
Ποια διαδικασία ειχα την κάρτα στο paypal και μέχρι εχτες δεν δεχονταν να κανει τίποτα, εχτες λοιπον μου ζήτησε (confirm your debit or credit card) την κάνω και μου λέει θελει 2-3 μερες για να δω στης συναλλαγές το κωδικό.
Εκει κόλλησα λεω αντε να περιμένω, εγω όμως εχω και αλλον λογαριασμό paypal και λεω να κανω δοκιμή να του στείλω λεφτά, αυτό το δέχτηκε και ετσι ειχα ενα ποσο στον άλλον λογαριασμό paypal και αγόρασα αυτό που ηθελα.


Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

jk_blue_tiger
14-08-2015, 15:04
Λοιπον να ξεκαθαρισω καποια πραγματα μια και σημερα καταφερα εν τελει να γεμισω (top-up) τον λογ/σμο μου στο paypal:

1) Το paypal δεν λειτουργει μεχρι σημερα. Εαν δεν εχεις balance στον λογ/σμο σου ή δεν σου στειλει αλλος χρηματα στο balance σου, αγορες γιοκ.
Σε καποιους (λιγους & τυχαια) εχει επιτρεψει να γινει το verification της πιστωτικης (το καταφερα και εγω), αλλα δεν προχωραει το confirmation της παραγγελιας στο ebay.
Σημειωση: Καποιοι σημερα ανεφεραν οτι μετα την ψηφιση του μνημονου χθες, περασαν το verification της πιστωτικης, ενω μεχρι χθες δεν μπορουσαν.

2) Ο μονος τροπος να γεμισεις το balance του paypal ειναι:

α) να σου στειλει καποιος γνωστος που δεν εχει paypal χρηματα απο εξωτερικο μεσω τραπεζης, θα πληρωσετε προμηθεια περιπου 4%,

β) να σου βαλει χρηματα καποιος στην Ελλαδα, που εχει ομως χρηματα στο balance του paypal

γ) να μεταφερετε οι ιδιοι χρηματα απο τον τραπεζικο λογ/σμο σας, στο balance του paypal λογ/σμου σας.
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προυποθεση τα χρηματα αυτα να εχουν προελθει απο το εξωτερικο ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΙΝ την επιβλοη των cc.
Το παραπανω ειναι ΠΝΠ που ανακοινωθηκε στις 3/8 και λιγοι το γνωριζουν, στην τραπεζα που συνεργαζομαι ο υπαλληλος
το ειχε ακουσει αλλα ηταν η 1η φορα που ασχοληθηκε να το ψαξει και να το επιβεβαιωσει.
Τα χρηματα δεν χρειαζεται να εχουν μεινει στον λογ/σμο, εγω τα ειχα βγαλει πριν την ΠΝΠ καθως δεν ειχε ανακοινωθει τοτε
και ξαναεβαλα το ιδιο ποσο (μπορειτε και μικροτερο αλλα οχι μεγαλυτερο) οταν το εμαθα.
Πριν μερικες ημερες εκανα την μεταφορα και ολοκληρωθηκε μεσω trust pay (συνεργαζεται με paypal), ενω ολη η διαδικασια ολοκληρωθηκε μεσω τραπεζας της Σλοβακιας.
Η προμηθεια που πληρωσα ηταν μονο 1€ στην τραπεζα μου και η συναλλαγη εγινε μεσω e-banking.
Τα χρηματα αργησαν να πιστωθουν (4 ημερες) αντι 2-3 που επρεπε.

δ) να αγορασεις bitcoins, ή καρτες moneysafe. Σε αυτη την περιπτωση οι προμηθεις που σας κρατανε ειναι ληστρικες
και μια και ειχα εμβασμα απο εξωτερικο δεν ασχοληθηκα περαιτερω.
Εαν καποιος θελει να ασχοληθει με το "σπορ" ας ψαξει και τις παρακατω υπηρεσιες: spectrocard, advcash, pockee.
Καποιοι εχουν αναφερει οτι μεσω UPS εκαναν την παραγγελια στο εξωτερικο και πληρωσαν με αντικαταβολη στην παραλαβη.
Τελος υπαρχεi το site byserv.com που αναλαμβανει να κανει την αγορα για σενα απο το εξωτερικο, με το αζημιωτο φυσικα.

3) Αρκετες πιστωτικες, χρεωστικες & prepaid μπορει να χρησιμοποιηθουν για αγορες σε ορισμενα ηλεκτρονικα κατ/τα του εξωτερικου.
Εγω προσωπικα εχω αγορασει απο sellers του amazon με αυτο τον τροπο, εφαγα ομως πορτα απο π.χ. το zavvi.
Αλλα κατ/τα στα οποια υπαρχουν επιβεβαιωμενες αγορες ειναι, αγγλικο & αμερικανικο amazon, banggood.


Ελπιζω να βοηθησα οσους βρισκονται σε παρομοια θεση μια και αυτη την περιοδο ηθελα να αγορασω καποια προιοντα
στα οποια η αγορα μπορει να πραγματοποιηθει μονο μεσω paypal, ενω και η ιδια η υπηρεσια μου παρεχει μεγαλυτερη ασφαλεια κατα την συναλλαγη.

tonybsg
18-08-2015, 17:04
Παίδες, για μεταφορά χρημάτων στο Paypal Balance, έκανα αυτή την διαδικασία και δούλεψε με Debit Mastercard της Εθνικής δεν δούλεψε με πιστωτική της Citibank (Alpha World ουσιαστικά).




akpe, on 15 Aug 2015 - 7:22 PM, said:
:D

Αρχικά, χρειαζόμαστε μια δεύτερη διεύθυνση email (όχι αυτή που έχουμε στο PayPal) και στην οποία έχουμε πρόσβαση. Εγώ χρησιμοποίησα ένα παλιό gmail που είχα. Εννοείται χρειαζόμαστε και χρεωστική κάρτα που να έχει μέσα το υπόλοιπο που θέλουμε να μεταφέρουμε (προσωπικά δεν δοκίμασα με πιστωτική).

Μπαίνουμε στο PayPal, πηγαίνουμε εκεί που λέει Request Money (τρίτο tab στο πάνω μέρος), και μόλις ανοίξει πατάμε πάλι το εικονίδιο Request Money. Εκεί δίνουμε το δεύτερο email μας, το ποσό που θέλουμε, επιλέγουμε Services εκεί που λέει «Request payment for» (σε κάποιους δούλεψε μόνο επιλέγοντας Goods) και πατάμε Continue.

Στην επόμενη σελίδα κάνουμε review την αίτηση, και απλά πατάμε το Request Money κάτω κάτω. Ουσιαστικά δηλαδή αυτό που έχουμε κάνει είναι να «ζητήσουμε» από τον εαυτό μας (!) το ποσό που θέλουμε! Πάμε παρακάτω.

Ανοίγουμε το δεύτερο email, αυτό στο οποίο στείλαμε την αίτηση δηλαδή, λογικά ήδη έχει έρθει το invoice. Πατάμε το Pay Now και στη σελίδα που ανοίγει πατάμε Continue. Στην επόμενη σελίδα -δεν- επιλέγουμε «Pay with my PayPal account» αλλά «Pay with my credit or debit card». Βάζουμε τα στοιχεία της κάρτας μας, εγώ διάλεξα διαφορετική κάρτα από αυτή που έχω συνδέσει με το PayPal, αν και κάποιοι δήλωσαν ότι δούλεψε ακόμα και όταν έβαλαν την ίδια. Πατάμε Review and Continue, περιμένουμε λίγο, και αν όλα πάνε καλά τα χρήματα άμεσα εμφανίζονται στο υπόλοιπο του PayPal!

Τη διαδικασία την έκανα προσωπικά με χρεωστική MasterCard Debit Εθνικής δύο φορές, μια χτές το βράδυ για δοκιμή (5 ευρώ) και άλλη μια μόλις τώρα (210 ευρώ) και δούλεψε αμέσως. Υπάρχουν αναφορές για επιτυχία με πιστωτική American Express της Alpha, χρεωστική Visa Eurobank, χρεωστική Πειραιώς, υπάρχουν όμως και αρκετές αναφορές αποτυχίας με τις ίδιες ακριβώς κάρτες. Σε περίπτωση που δεν δουλέψει την πρώτη φορά δοκιμάστε λίγο αργότερα, διαβάστε όμως και τη δεύτερη σημείωση πιο κάτω.

Σημειώσεις:

Έχετε υπόψιν σας πως για τη διαδικασία αυτή το PayPal χρεώνει fees. Συγκεκριμένα, χρεώνει το 3.4% του ποσού καθώς και €0.35 για κάθε αποστολή. Υπάρχουν ακόμα αναφορές ότι η τράπεζα κρατάει και προμήθεια €0.9, ακόμα και σε ανεπιτυχείς συναλλαγές (περισσότερα για αυτό παρακάτω). Ενδεικτικά, στα €5 μου έβαλε στο λογαριασμό μου €4.48, στα €210 μου έβαλε €202.51.

Από κάρτες Πειραιώς έχει αναφερθεί ότι η διαδικασία συχνά αποτυγχάνει, αλλά κάθε φορά ανεξαρτήρως επιτυχίας ή αποτυχίας αφαιρούνται από τον λογαριασμό περίπου €0.90. Αυτό ίσως συμβαίνει και σε άλλες κάρτες/τράπεζες. Για να επαναφέρετε στο λογαριασμό σας τα χρήματα αν η διαδικασία αποτύχει, πηγαίνετε στην κεντρική σελίδα του paypal, και στο κουτί my recent activity, βρείτε την αίτησή σας για χρήματα και κάντε cancel. Το ~1€ από κάθε αίτηση θα αποδεσμευτεί και θα γυρίσει στον τραπεζικό σας λογαριασμό.

Σε περίπτωση που έχετε υπόλοιπο σε ευρώ, αλλά δεν μπορείτε να πραγματοποιήσετε αγορές σε άλλο νόμισμα (π.χ. σε μερικά καταστήματα της Αγγλίας που λειτουργούν μόνο με λίρες), θα σας βγάλει λάθος σαν και αυτό «Please go to www.paypal.com to confirm your credit card before you complete this purchase». Αυτό συμβαίνει γιατί το υπόλοιπο σας είναι σε ευρώ, πρέπει πρώτα να το μετατρέψετε στο νόμισμα που θέλετε να κάνετε την αγορά (λίρες, δολάρια, κ.λπ.). Για να το κάνετε αυτό, ακολουθείτε τις εξής οδηγίες:

1) Log in to your PayPal account.
2) Click Profile at the top of the page.
3) Click My money, and then click Currencies.
4) Enter the amount you want to convert under the Currency Exchange column.
5) Choose the new currency.
6) Click Calculate to preview the conversion.
7) Click Review Exchange to see the conversion details.
8) Click Exchange Currency to confirm the transfer.

Υπάρχει -και- εκεί fee, εμένα η μετατροπή μου «έφαγε» περίπου 4 λίρες (είχα στο υπόλοιπο 144.κάτι αντί για 147.00), αλλά μετά η αγορά προχώρησε κανονικά.

Έχετε επίσης υπόψιν σας ότι όλες οι δοκιμές, από εμένα και από τα άλλα μέλη, έγιναν από χτές το απόγευμα. Κάποιοι κατάφεραν να πραγματοποιήσουν επιτυχώς παραγγελίες από FT, BG κ.λπ., όμως, υπάρχει πάντα η πιθανότητα από Δευτέρα αυτές οι παραγγελίες να φάνε άκυρο από τις τράπεζες. Οικονομολόγος δεν είμαι, το διάβασα ως πιθανότητα και απλά σας το μεταφέρω.

Τέλος, περί του «ηθικού» ή «νόμιμου» του θέματος, αναγνωρίζω ότι κάτι τέτοιο αποτελεί παράκαμψη ενός περιορισμού που μας έχει επιβληθεί (δικαίως ή αδίκως), για συγκεκριμένο λόγο. Από τη στιγμή όμως που υπάρχουν ήδη άλλοι νόμιμοι τρόποι να κάνει κάποιος το ίδιο πράγμα (η MoneySafeCard για παράδειγμα, ή η μεταφορά κεφαλαίων που ήδη υπάρχουν σε e-wallets, Neteller, Scrill κ.λπ.) δεν γνωρίζω, ως πολίτης, κατά πόσο η διαδικασία αυτή μπορεί να θεωρηθεί ανήθικη ή ακόμα και παράνομη. Σε κάθε περίπτωση, ακολουθείτε τη διαδικασία με δική σας ευθύνη.

Πάντως, μέλος εδώ έγραψε πως μίλησε με άτομο μέσα στην Εθνική και του είπε πως ουσιαστικά δεν υπάρχει πια μπλόκο στις συναλλαγές μεσω καρτών αλλά το πρόβλημα είναι τεχνικής φύσεως που δεν ειχαν αντιμετωπίσει ξανά και το λύνουν σταδιακά. «Σύντομα θα μπορούμε να κάνουμε ελεύθερα αγορες απο εξω, με μοναδικό περιορισμό το ημερήσιο πλαφόν καθε τράπεζας που θα διαρκέσει για αρκετό καιρό αλλά θα αυξάνεται σταδιακά».

Καλές αγορές, και βέβαια (χωρίς παρεξήγηση) αν είναι δυνατό να χρησιμοποιήσουμε τη διαδικασία αυτή με σύνεση ;)

Credit: re4male και σε όσα μέλη απάντησαν αναφέροντας αποτυχία ή επιτυχία της διαδικασίας και τις όποιες λεπτομέρειες παραθέτω μαζικά εδώ. ;)


http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/?p=54206878

NickMrg
18-08-2015, 18:08
Αν χρειαστεί να μας κάνει refund ένας seller από ebay τι γίνεται; Μπαίνουν κανονικά στη κάρτα ή έχουμε πρόβλημα κι εκεί;

Sent from my Note 3 N9005

jk_blue_tiger
18-08-2015, 18:28
Επιτρεπεται η μεταφορα στο εξωτερικο εως 500€ μηνιαιως. (http://flashnews.gr/post/238439/epta-allages-sta-capital-controls-me-apofash-tsakalwtoy)

vadergr
18-08-2015, 19:58
Εκτος απο paypal , εχει καταφερει κανεις αγορά απευθειας με καρτα απο amazon.co.uk ?

three_brothers1
19-08-2015, 09:47
Ανανέωση ps plus μέσω paypal έχει κάνει κανενας;

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Christos33
22-08-2015, 12:32
Μήνυμα απο eurobank
ENHMEPΩΘEITE ΓIA TIΣ ΣYNAΛΛAΓEΣ ΠOY MΠOPEITE NA KANETE ME THN KAPTA ΣAΣ (ΠX ΓIA AΓOPEΣ ΣTO EΞΩTEPIKO, ΣTO INTERNET K.A.) ΣTO www.eurobank.gr/cards

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk