PDA

View Full Version : E3 2019 | June 11 – 13



hakoo
30-05-2019, 18:18
https://ksassets.timeincuk.net/wp/uploads/sites/54/2019/04/L7HibiuKVq9xvb2pQh47Ch-920x518.jpg

(https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=2ahUKEwjk49-6rsPiAhURU1AKHflhDy4QjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fwww.trustedreviews.com%2Fnews%2F e3-2019-news-announcements-games-3704446&psig=AOvVaw06bBDtb-NrupsuCZrxCIA6&ust=1559309432359877)


E3 2019 schedule
Conference Date (UK)
stream links



Microsoft conference

Sunday, June 9
youtube
(https://www.youtube.com/watch?v=TTLuhF9TRaA)
23:00



Bethesda conference
Monday, June 10

03:30



PC Gaming Show conference
Monday, June 10

20:00



Ubisoft conference
Monday, June 10th

23:00



Square Enix conference
Tuesday, June 11

04:00



Nintendo conference
Tuesday, June 11

19:00






Devolver Digital
Monday, June 10

05:00





Eκανα τη μετατροπη σε Ελληνικη ωρα, ελπιζω να μην εχω κανει κανενα λαθος, θα μπουν και τα links σε λιγες μερες και οσο πλησιαζουμε.
Αυτες ειναι οι επισημες ωρες και οι εταιρειες που θα παρουν μερος με conference, EA απεχει αλλα θα κανει το δικο της event

EA Play
Saturday, June 8

Stream Links


https://www.youtube.com/watch?v=c9W0RGXmFtc Battlefield V - New Maps Gameplay Reveal – Live at EA PLAY 2019
https://www.youtube.com/watch?v=TtyoXez8ncU Star Wars Jedi: Fallen Orderβ„Ά β€” Official Gameplay Reveal Live Stream β€” EA Play 2019
https://www.youtube.com/watch?v=N-LuNtzpvQM The Sims 4: EA PLAY Stream 2019



Φαινομενικα ειναι ισως η πιο ξενερωτη Ε3 της προσφατης ιστοριας για εμας μιας και οπως ξερουμε ολοι για πρωτη φορα στην ιστορια του θεσμου η Sony δεν θα υπαρχει ουτε στο ιδιο το event ουτε εχει ανακοινωσει κατι παρεμφερες οπως η ΕΑ.
Παρολα αυτα ειναι Ε3 και το ανοιξα για να συζητησουμε για ολες τις υπολοιπες εταιρειες που με τον ενα η τον αλλο τροπο θα ειναι παρουσες.

Την απουσια της Sony θα εκμεταλλευθει σιγουρα η MS μιας και εχει το πεδιο ελευθερο να παρουσιασει τα δικα της παιχνιδια (gears,halo κτλ) και ο,τι θελει απο third party. Ολα τα μεγαλα παιχνιδια που δεν εχουν εκδοτες με εκθεση θα ειναι εκει, οπως για παραδειγμα το Cyberpunk. Επισης η Sony εχει ηδη αρχισει να μιλαει επισημα για το ps5 οποτε δεν θα προκαλεσει καμια εκπληξη να εχουμε καποιου ειδους ανακοινωση για το επομενο xbox, και λεω ανακοινωση γιατι αναφορα εγινε και περσι.

Τωρα απο ολα τα υπολοιπα για μενα ενδιαφερον εκτος απο το Cyberpunk εχουν και
- Jedi Fallen order που ειμαι πολυ περιεργος να δω και ειναι επιβεβαιωμενο για παρουσιαση
- Τhe Outer Worlds της Obsidian που θα ειναι κι αυτο λογικα στην conference της Ms
- η conference της SE υπο προυποθεσεις (FFVII Remake, FF XVI?)
- η conference της Bethesda υπο προυποθεσεις (αν δειξουν starfield η elder scrolls να αποφασισουμε αν αξιζει να ασχολουμαστε πια)
- αυτο το Avengers project της Crystal Dynamics που νομιζω ηρθε η ωρα του επιβεβαιωθηκε μεσω tweet (https://twitter.com/PlayAvengers/status/1133750125665239041/photo/1) , thanks enstikto

Απο φημες και leaks λιγα πραγματα μεχρι στιγμης φετος, μια σουμα
- Βatman game by WB Montreal, πιοσυγκεκριμενα οι φημες λενε οτι ειναι βασισμενο στο story του court of owls
- Rocksteady game (για ακομη μια φορα που νομιζω ομως οτι θα ειναι εκει μετα και την δηλωση τους στα game awards)
- New Bioshock
-New Battlefield
- Resident Evil VIII
- Resident Evil 3 Remake
-Watch Dogs 3
- Assassin's Creed Vikings
- Fable 4 απο τους devs του Forza Horizon (what?)
- Harry Potter RPG που ειδαμε περσι σε leak


Γενικα οπως ειπα ψιλοξενερωτα πραγματα φετος αλλα οπως και να εχει, θα δουμε μπολικο υλικο απο παιχνιδια που ηδη ξερουμε και υπαρχουν και καποιες πιθανες ανακοινωσεις με ενδιαφερον.

enstikto
30-05-2019, 18:28
Square έχει και το νέο Marvel Avengers game το οποίο μάλιστα έχει ανακοινώσει οτι θα το δείξει αυτή τη φορά.
Επίσης ελπίζω οτι θα δείξουν και Kingdom Hearts 3 dlc!

hakoo
30-05-2019, 18:30
To εβαλα πιο κατω, νομιζα οτι δεν το εχουν επιβεβαιωσει για παρουσιαση.
Επισης δεν βρηκα κατι επισημο για Devolver digital, ειχαν πει καποια στιγμη μεσα στον Μαιο οτι θα ειναι στην εκθεση αλλα δεν βρηκα κατι νεοτερο.

enstikto
30-05-2019, 18:35
To εβαλα πιο κατω, νομιζα οτι δεν το εχουν επιβεβαιωσει για παρουσιαση.
Επισης δεν βρηκα κατι επισημο για Devolver digital, ειχαν πει καποια στιγμη μεσα στον Μαιο οτι θα ειναι στην εκθεση αλλα δεν βρηκα κατι νεοτερο.

Το Ign (https://www.ign.com/wikis/e3/E3_2019_Schedule:_Live_Streams_and_Press_Conferenc es) λέει οτι έχει conf κανονικά η Devolver Digital μετά την Bethesda.
Για το avengers κάναν tweet (https://twitter.com/PlayAvengers/status/1133750125665239041/photo/1) πρόσφατα για confirmation.

christos-sonyboy
31-05-2019, 00:54
μια χαρα θα ειναι η φετινη Ε3 και ανυπομονω για την παρουσιαση της microsoft που θα δειξει καποια exclusives μεσα σε αυτα ειναι επιβεβαιωμενο το gears 5 αλλα θα δειξει και ενα κακο χαμο απο νεα multiplatform παιχνιδια.10 μερες εμειναν!

Sir_Teraflop
31-05-2019, 04:08
μια χαρα θα ειναι η φετινη Ε3 και ανυπομονω για την παρουσιαση της microsoft που θα δειξει καποια exclusives μεσα σε αυτα ειναι επιβεβαιωμενο το gears 5 αλλα θα δειξει και ενα κακο χαμο απο νεα multiplatform παιχνιδια.10 μερες εμειναν!

1134216118086750214

kostasb13
31-05-2019, 10:49
Τα τρια τα ξερουμε. Επίσης Cuphead 2 και το νέο Ori.
Μένει να δούμε ποια και τι είναι τα υπόλοιπα 9 που λέει ο Spencer, ελπίζω σε παρουσίαση νέου παιχνιδιού από Ninja Theory.

hakoo
01-06-2019, 02:03
Οπως ειπα και στο πρωτο φημολογειται εντονα Fable 4 απο τους devs του Forza Horizon οπως επισης και δουλειες απο τα νεοαποκτηθεντα studios (ninja theory κτλ).
Σιγουρα θα εχει πολυ δυνατη εκθεση η MS φετος, οχι μονο λογω των δικων της παιχνιδιων αλλα και λογω απουσιας της Sony. Ολα τα σημαντικα 3rd party θα βρισκονται εκει.

alan sirer
04-06-2019, 17:18
τα στριμ της ea για τα 3 απο τα 6 παιχνιδια

https://www.youtube.com/watch?v=c9W0RGXmFtc Battlefield V - New Maps Gameplay Reveal – Live at EA PLAY 2019
https://www.youtube.com/watch?v=TtyoXez8ncU Star Wars Jedi: Fallen Orderβ„Ά β€” Official Gameplay Reveal Live Stream β€” EA Play 2019
https://www.youtube.com/watch?v=N-LuNtzpvQM The Sims 4: EA PLAY Stream 2019

hakoo
04-06-2019, 23:16
Alan τα εκανα copy στο αρχικο post, thanks.
Μια τελευταια φημη που κυκλοφορει εδω και μερες ειναι οτι υπαρχει project της From Software σε συνεργασια με τον Martin (game of thrones) και θα ανακοινωθει στην E3. Υποτιθεται οτι ειναι collaboration με concept του Martin και εκτελεση της Fromsoft και δεν εχει να κανει καθολου με game of thrones. Κατα ποσο ευσταθει αυτη η φημη θα το δουμε σε λιγες μερες, παντως σαν ιδεα ειναι πολυ ελκυστικο ολο αυτο. Δεν εχει διαψευστει κατι απο πλευρας Μartin και η From εχει ουτως η αλλως μικρους κυκλους αναπτυξης οποτε δεν αποκλειεται ηδη να δουλευει σε παραπανω απο 1 παιχνιδια. Συμφωνα με διαρροη το παιχνιδι εχει προς το παρον την κωδικη ονομασια Great Rune, ειναι open world σε Norse setting και θα ανακοινωθει στην conference της MS.
https://www.tweaktown.com/news/65996/george-martin-software-team-up-norse-rpg/index.html

Valkyre
05-06-2019, 11:13
Alan τα εκανα copy στο αρχικο post, thanks.
Μια τελευταια φημη που κυκλοφορει εδω και μερες ειναι οτι υπαρχει project της From Software σε συνεργασια με τον Martin (game of thrones) και θα ανακοινωθει στην E3. Υποτιθεται οτι ειναι collaboration με concept του Martin και εκτελεση της Fromsoft και δεν εχει να κανει καθολου με game of thrones. Κατα ποσο ευσταθει αυτη η φημη θα το δουμε σε λιγες μερες, παντως σαν ιδεα ειναι πολυ ελκυστικο ολο αυτο. Δεν εχει διαψευστει κατι απο πλευρας Μartin και η From εχει ουτως η αλλως μικρους κυκλους αναπτυξης οποτε δεν αποκλειεται ηδη να δουλευει σε παραπανω απο 1 παιχνιδια. Συμφωνα με διαρροη το παιχνιδι εχει προς το παρον την κωδικη ονομασια Great Rune, ειναι open world σε Norse setting και θα ανακοινωθει στην conference της MS.
https://www.tweaktown.com/news/65996/george-martin-software-team-up-norse-rpg/index.html

Nα γιατι δε γραφει τα βιβλια σε περιπτωση που καποιοι ακομα αναρωτιουνται! :P

Christos33
05-06-2019, 14:05
Nα γιατι δε γραφει τα βιβλια σε περιπτωση που καποιοι ακομα αναρωτιουνται! :PΧάχα δεν το ήξερες, έχει βγει η φήμη εδώ κ 15 μέρες ( αντί να γράψει κανένα βίβλιο) , θέλει να βγάλει παιχνίδι.
Κυριακή Βράδυ θα δείξει τι θα είναι κ αυτό.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Snk
06-06-2019, 20:17
Εχει αρχίσει αυτή την ώρα η παρουσίαση του stadia και καποια απο τα games που δειχνει θα τα δουμε και στις κονσολες


https://www.youtube.com/watch?v=k-BbW6zAjL0


Αυτο θελω σαν τρελός να δουμε στα μερη μας αλλιώς παω σιγουρα για αναβάθμιση το pc μετα απο πολλααα χρονια


https://www.youtube.com/watch?v=OcP0WdH7rTs

Sir_Teraflop
06-06-2019, 20:46
Καλά εντάξει πάνε καλά? Θες συνδρομή για να έχεις την δυνατότητα να αγοράζεις παιχνίδια (και για το 4K/60) και founders edition on TOP?

Λολ, πόσο disconnected πρέπει να είσαι με το κοινό που απευθύνεσαι Google ΩεΟ???

Ο mobile gamer δεν δίνει τσακιστή δεκάρα ούτως ή άλλως και ο hardcore θα τα σκάσει να αγοράσει παιχνίδι στην πλατφόρμα σου όταν MS/SONY σου δίνουν KAI download?

Στο μεταξύ την παρουσίαση την είδα στην LG web OS4 μου linked με 5Ghz wifi με το router μου στο μισό μέτρο σε αψεγάδιαστη VDSL 50 και το macroblocking ήταν clear as a blue sky και υπόσχονται 4K/60+HDR με 35 mbs?

Την μισή παρουσίαση την είδα σε 360p μα το θεό... Την έβαλα και στο κινητό (nexus 5, πάλι στα 5ghz) και δεν έδειχνε τόσο σκατά αλλά ένα gap για buffering 20 δευτερόλεπτα το έκανε...

Απογοητεύτηκα πραγματικά.

Lefteris_X
06-06-2019, 20:52
XAAXAXXAAXAAXAXXAAXAXAXXAAAXAAXAXAX

Επί δύο.

Επί τρία.

Εις τη νιοστή.

Sir_Teraflop
06-06-2019, 21:10
Δεν, δεν, Λευτέρη δεν ξέρω τι να σχολιάσω.... Παρόλο που έχω old school καταβολές, είμαι ανοιχτός σε ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο σε διάφορα usage scenarios, πχ. πήγες ταξίδι, πήγες διακοπές, σου χάλασε η κονσόλα κτλ..

Εδώ οι τύποι, ένα live stream δεν μπόρεσαν να δείξουν σωστά (και το διασταύρωσα με σχόλια από το εξωτερικό), game θα σου κάνουν streaming?

Στο μεταξύ τι πληρώνεις? Ένα glorified XBL Gold/PS+ και ένα ΑΧΡΗΣΤΟ μα εντελώς άχρηστο Chromecast Ultra με χειριστήριο της πλάκας και δουλεύει στα PiXEL 3!!!!! Αυτά τα εντελώς διαδεδομένα κινητά :D (ναι οκ συνδέεται στο wifi σου loool)!!!!!!!!

Εγώ αυτό κατάλαβα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

- - - Updated - - -

PS: Αμ τι μαλάκες ήταν στην Sony που πήγαν με το Azure?. Τώρα θα κλαίνε από τα γέλια οι CEO Sony/MS.

- - - Updated - - -


I found it illarious that a video stream had a terrible stream quality, jumping from high defenition to fully pixelated when ur trying to sell a streaming service for videogames that is much more demanding than a video stream. And im on a 100/100 mb connection.

¶ει stadiaλα...

Sir_Teraflop
06-06-2019, 21:20
Connection Test (UK) για το σύστημα σας - αν και όταν έρθει και το stadia Ελλάδα:

https://projectstream.google.com/speedtest?hl=en-GB

Sir_Teraflop
06-06-2019, 21:38
Και εδώ ένα breakdown:

1136671086156718080

Πάμε για Κυριακή 23.00 να δούμε κάτι ενδιαφέρον.

Lefteris_X
06-06-2019, 21:51
Αισχροκέρδεια για......"αεράτο" προϊόν.

Αφής στιγμής δεν μου ανήκει....ΚΑΝΟΝΙΚΑ να μου ανήκει = tangible, χειροπιαστό προϊόν.........παίρνει τα @@ μου.

Απαπαππαπαπαπα, στον βωμό της ευκολίας δεν θυσιάζω τις βασικές αρχές μου ως άτομο, ως καταναλωτής, ως αξιοπρέπεια, ως λογική, ως πορτοφόλι. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

You can kiss my ringpiece Google.

Desmond
06-06-2019, 23:05
Connection Test (UK) για το σύστημα σας - αν και όταν έρθει και το stadia Ελλάδα:

https://projectstream.google.com/speedtest?hl=en-GB

(Με κατοστάρα σύνδεση) An error has occurred; please try again.
Αχχααχαχα

Sir_Teraflop
07-06-2019, 01:19
Μουαααχαχαχαχαχα!

Θα σκάσει την Κυριακή (Δευτέρα) κατά τις 01.00 (nah -12.15) ο Spencer, αφού έχει καλύψει τα υπόλοιπα πεδία της ομιλίας του και θα πει:

XCLOUD:3500 Games.

...Available November 2019 με το Game Pass Ultimate.

Ο Jim Ryan πίσω από το monitor του θα βαράει παλαμάκια.

Κλαίω λέμε.

- - - Updated - - -

Ο Phil ... ο Harisson θα πάει εκεί που έπρεπε να είναι: Σπίτι του.

Που πας έτσι ξεβράκωτη μωρή Google στα αγγούρια για μπάνιο? :a040:

Sir_Teraflop
07-06-2019, 01:44
Αισχροκέρδεια για......"αεράτο" προϊόν.

Αφής στιγμής δεν μου ανήκει....ΚΑΝΟΝΙΚΑ να μου ανήκει = tangible, χειροπιαστό προϊόν.........παίρνει τα @@ μου.

Απαπαππαπαπαπα, στον βωμό της ευκολίας δεν θυσιάζω τις βασικές αρχές μου ως άτομο, ως καταναλωτής, ως αξιοπρέπεια, ως λογική, ως πορτοφόλι. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

You can kiss my ringpiece Google.

Στο είπα και στο ξαναλέω: Οι τύποι είναι εκτός πραγματικότητας.

Αντί να δώσουν μια υπηρεσία στυλ netflix/gamepass/ps now στην χειρότερη - σου πουλάνε χειριστήριο και chromecast, σαν "κονσόλα" τελικά έτσι ? και ας λένε πίπες ότι δεν σου δίνουμε κονσόλα ΚΑΙ έχουν την απαίτηση από πάνω να αγοράζεις full price τα games στην ... "πλατφόρμα" τους και ΑΝ είσαι κυμπάρης και πήρες το premium (για 4k/60) θα σου δώσουν και το destiny free.

Μιλάμε ότι όποιος το σκέφτηκε αυτό το μοντέλο, όχι από το ψυχιατρείο βγήκε αλλά αντίθετα θα έπρεπε να εισαχθεί για θεραπεία γιατί ακόμα και κάποιος "να το έσκαγε" καλύτερο μοντέλο θα σκεφτόταν.

Τragic καταστάσεις και πραγματικά απορώ πως κάποιοι άνθρωποι πληρώνονται αδρά για να σκέφτονται αυτές τις μαλακίες.

- - - Updated - - -

Τι να σχολιάσω άλλο πλέον - με ξεπερνάει η ηλιθιότητα που βλέπω.

Lefteris_X
07-06-2019, 02:06
Υπηρεσίες gaming που σου πουλάνε αέρα ως προϊόν.......τις καταδικάζω ολοκληρωτικά.

Το προϊόν είναι ένα και μόνο ένα: χειροπιαστό.

Αν θέλετε να είστε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΜΑΓΚΕΣ εσείς της βιομηχανίας, κάντε το εξής:

Πουλήστε τα αεράτα προϊόντα σας προς κάποια τιμή/ες.
Και όταν ο πελάτης σταματήσει να παίζει........του επιστρέφετε όλα τα χρήματα. ¶ντε πες κρατήστε ένα 20% για πάρτη σας και επιστρέψτε το 80% (έτσι για τον κόπο σας / δηλαδή των σέρβερ).

Αφής στιγμής ο πελάτης/καταναλωτής ΠΟΤΕ δεν του ανήκει ένα game ως χειροπιαστό προϊόν, όταν αποδεδειγμένα παρατήσει την υπηρεσία, τότε πρέπει να επιστρέφονται τα χρήματα.

Έχω/χρησιμοποιώ αεράτο προιόν= πληρώνω.
Σταματάω να έχω = τα χρήματά μου πίσω.

Ειδάλλως έχετε διαφορετική ονομασία: ΚΛΕΦΤΕΣ.


Αναφέρομαι στις κονσόλες και μόνο, μην παπαριάσουμε την κουβέντα με τα κινητά τηλέφωνα/ταμπλέτες.

ΥΓ: Σε όσους φίλους, γνωστούς και αγνώστους έχω μιλήσει-περιγράψει περί cloud gaming όλοι έχουν αντιδράσει α) με γέλια, β) με απορία (σε στυλ " ποιος μαλάκας θα το δεχτεί αυτό; " ), γ) άπατο θα πάει, δ) σε καμία περίπτωση δεν το δέχομαι, ε) για ηλίθιους μας έχουν;......και όσοι (επίτηδες) τους λέω "ίσως σε μερικά χρόνια μόνο έτσι θα είναι το gaming" η απάντηση είναι: α, τότε κανένα πρόβλημα θα γράψω στα @@ μου το gaming, τόσο απλό.

ΥΓ2: Ένας γνωστός μου μόνο δέχεται με χαρά το cloud gaming, αλλά νταξ, ο άνθρωπος είναι μαλάκας σε γενετικό επίπεδο. Δεν φταίει, έτσι γεννήθηκε. :P

Valkyre
07-06-2019, 11:18
Δεν μπορω να πω οτι στεναχωριεμαι για το stadia με αυτα που βλεπω και διαβαζω. Δεν συμφωνω καθολου με την προσεγγιση αυτη και οσο το τρεναρουμε τοσο το καλυτερο.

Christos33
07-06-2019, 11:42
Εμένα το μόνο που μου αρέσει σε αυτή την φάση είναι ότι αρχίζει να μπαίνει το cross save τώρα με destiny 2, πιστεύω αργότερα κ σε άλλα παιχνίδια.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sir_Teraflop
07-06-2019, 19:52
Με δικιά σας ευθύνη! Έγινε πιθανότατα Leak το παιχνίδι της Ninja Theory για την E3 (εγώ το είδα στεγνά).:ice:

Προσοχή ΜΕΓΑΛΟ SPOILER!!!!! https://xboxer.sk/wp-content/uploads/2019/06/Bleeding-Edge-E3-trailer-leaked-XboxerSK.mp4

MajereMP44
07-06-2019, 20:45
Είναι αληθινό το trailer?
Αν ναι τότε...

...δεν με εκπλήσσει καθόλου που δεν με ελκύουν τα παιχνίδια της MS όλα αυτά τα χρόνια...

christos-sonyboy
07-06-2019, 21:02
ναι το ειδα λιγο πριν και
δεν καταλαβαινω τι ειδους σκατα εχει στο χοντροκεφαλο της αυτη η microsoft,σοβαρα
δλδ! αν ειναι ενα απο τα exclusives αυτο το σκουπιδι,δεν εχω καμια ελπιδα.ευτυχως θα σωσει λιγο την κατασταση
το gears 5

Lefteris_X
07-06-2019, 21:16
Όπως έχω πει στο παρελθόν πολλές φορές, ειλικρινά ζηλεύω το Xbox/PC για το Gears of War.
Είχα τη χαρά να παίξω το GoW4 σε αρκετά δυνατό PC (4K/60) και πραγματικά ζήλεψα όσο δεν πάει.
Δεν καταλαβαίνω γιατί η Sony δεν έχει βγάλει κάτι αντίστοιχο. Μηδέν στοιχεία RPG (I loved that), απίστευτη δράση, ευρηματικά sequences (στο σημείο με τα μηχανάκια υποκλίθηκα), τρομερά γραφικά, αντρίλα και πώρωση.
Κρίμα. Πολύ κρίμα που λείπει ένα ολόιδιο παιχνίδι 1st party από το PS brand.

ΥΓ: Για το σούπερ-σκουπίδι του σπόιλερ, ότι και να πω είναι σπατάλη λέξεων.

MajereMP44
07-06-2019, 21:32
Λευτερη

Θα συμφωνήσω ότι το gears είναι πολύ ωραιο. Έχω παίξει και το 1 στο pc τότε που ταυτόχρονα ήμουν και pc gamer όπως και το halo το πρώτο. Δεν με τράβηξε το universe τους και ευτυχώς δεν μου έλειψε αυτή η ωμή δράση διότι στην προηγούμενη γενιά είχε βγει το Warhammer space marine ακριβώς μα ακριβώς ίδιο στυλ και με σαφώς τρομερό βάθος σαν universe. Φυσικά δεν θα με πείραζε καθόλου να έβγαινε στο play κάτι σε exclusive αντίστοιχο! Έχει λίγο περάσει η σονυ στην αντίπερα όχθη με έμφαση στο σενάριο και βαρύ και ασήκωτο κονσεπτ σε ότι και να βγάλει. Σαφώς του γούστου μου αλλα και ένα χυμαδιο τύπου gears είχε θέση σίγουρα.

Sir_Teraflop
08-06-2019, 00:22
Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι. H Ninja T. το φτιάχνει αυτό το παιχνίδι εδώ και χρόνια, από το 2014 ήδη από ότι διάβασα και δεύτερον, είναι (ήταν) ένα studio 100 ατόμων περίπου, το οποίο ακόμα και πριν το acquisiotion της από την MS, είχε ήδη χωριστεί σε 4 ομάδες, εκ των οποίων η μια (20 άτομα) μας έδωσε το HellBlade.

Αυτήν την στιγμή βλέπουμε-είδαμε ένα σχεδόν έτοιμο game, το οποίο σαφώς έγινε Greenlight από την νέα διοίκηση (MS) για κυκλοφορία για "λόγους" (Game Pass - Online MP - GaaS ότι σκατά θέλετε προσθέστε).

Δεν μπορώ όμως να δεχτώ σχόλια που διαβάζω από εδώ και από εκεί του στυλ:

- Πήρε η MS την Ninja και την έκανε MP/always online/θα πέσει μετεωρίτης στην Γη, επειδή μια ομάδα της όπως εξήγησα παραπάνω, είναι αυτό .... μόνο μια ομάδα της.

- Το παιχνίδι είναι σκουπίδι, MP σατανάς, lootbox διάολος και άλλα, γιατί παρόλο που και εμένα δεν μου άρεσε το art direction, αν μη τι άλλο μου θύμισε παιχνίδια melee/tag team fighter των παλιών καλών χρόνων, με καλύτερο combat και άλλα πολλά ... τα οποία απλά τότε λόγω τεχνολογίας δεν ήταν ... Online. Ήταν όμως local co-op. Ε τον 20o αιώνα το local co-op/pvp λέγεται online. Πως θα γίνει δηλαδή.

Με την ίδια λογική και το smash bros τι είναι? Και αυτό Online PVP team brawler είναι αλλά 2d.

Μην αφορίζουμε παρακαλώ games απλά και μόνο επειδή έχουν το MP στον χαρακτηρισμό τους στο store τους...

- - - Updated - - -

Και όπως σωστά εντοπίζει ο φίλος Majere από πάνω - ε δεν είναι δυνατόν όλα παιχνίδια να είναι δακρύβρεχτα narrative driven...SP εμπειρίες...

Χρειάζεται μια διαφοροποίηση (diversity) πόσο μάλλον από την Sony που κακά τα ψέματα ήτανμπροστάρης σε αυτό.

MajereMP44
08-06-2019, 01:08
Η σονυ κατάφερε βέβαια να παίξει μπάλα και με ένα παιχνίδι όσο ανάλαφρο πρέπει και όσο σοβαρό πρέπει και να απευθυνθεί έξυπνα σε ευρύ κοινό και δεν είναι άλλο απτό Spider-Man. Γενικά το κοινό της πλέον είναι (και είμαι κ εγώ) στο βαρύ σενάριο. Υπάρχουν πάντως blockbusters τίτλοι που άρχισαν να σοβαρεύουν όπως το Uncharted σε αυτή τη γενιά.
Και μιας κ λέμε για παιχνίδια χυμα και δράση κλπ θα μπορούσαν να προχωρήσουν το The order το οποίο και καλό σενάριο έχει και μπορεί να γίνει 3person μακελειό και πιο γρήγορο. Δεν θα με χαλούσε να το έβλεπα να εξελιχθεί έτσι.
Για να κλείσω απτην πλευρά μου το off topic την ποικιλία η Σονυ την αντλεί απτά multi platform παιχνίδια - και στα exclusives δίνει το στίγμα της. Απτην άλλη η MS μου δίνει την εντύπωση ότι θα βγάλει ένα σκασμό παιχνίδια που θάναι στο ύφος των ήδη υπαρχόντων multi platform. Να πω την αλήθεια ότι και να βγάλει καλως να το κάνει να εχουμρ να συζητάμε για παιχνίδια που μας αρέσουν τόσο, εγώ περιμένω την παρουσίαση της σονυ για το ps5. Για την τελευταία γενιά ίσως παραδοσιακών κονσολών έχω προαποφασίσει ότι θα πάρω ps5 εκτός κ αν κάνει κάτι πολύ χοντρό η σονυ και με ξενερωσει τόσο.

Sir_Teraflop
08-06-2019, 01:18
Η σονυ κατάφερε βέβαια να παίξει μπάλα και με ένα παιχνίδι όσο ανάλαφρο πρέπει και όσο σοβαρό πρέπει και να απευθυνθεί έξυπνα σε ευρύ κοινό και δεν είναι άλλο απτό Spider-Man. Γενικά το κοινό της πλέον είναι (και είμαι κ εγώ) στο βαρύ σενάριο. Υπάρχουν πάντως blockbusters τίτλοι που άρχισαν να σοβαρεύουν όπως το Uncharted σε αυτή τη γενιά.
Και μιας κ λέμε για παιχνίδια χυμα και δράση κλπ θα μπορούσαν να προχωρήσουν το The order το οποίο και καλό σενάριο έχει και μπορεί να γίνει 3person μακελειό και πιο γρήγορο. Δεν θα με χαλούσε να το έβλεπα να εξελιχθεί έτσι.
Για να κλείσω απτην πλευρά μου το off topic την ποικιλία η Σονυ την αντλεί απτά multi platform παιχνίδια - και στα exclusives δίνει το στίγμα της. Απτην άλλη η MS μου δίνει την εντύπωση ότι θα βγάλει ένα σκασμό παιχνίδια που θάναι στο ύφος των ήδη υπαρχόντων multi platform. Να πω την αλήθεια ότι και να βγάλει καλως να το κάνει να εχουμρ να συζητάμε για παιχνίδια που μας αρέσουν τόσο, εγώ περιμένω την παρουσίαση της σονυ για το ps5. Για την τελευταία γενιά ίσως παραδοσιακών κονσολών έχω προαποφασίσει ότι θα πάρω ps5 εκτός κ αν κάνει κάτι πολύ χοντρό η σονυ και με ξενερωσει τόσο.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Όντως η Sony άφησε το πεδίο στους 3rd Party να καλύψουν όλα τα κενά της και να επικεντρωθεί στο πεδίο του story telling ενώ η MS δεν είχε ούτε καν αυτό.

Αυτό δεν σημαίνει ότι προσωπικά για μένα η Sony ήταν αυτή η εταιρεία που ήξερα ούτε ότι η MS δεν πάσχει κάθετα και καθολικά, αντίστοιχα, από έλλειψη σε όλα αυτά.

Εγώ αναζητώ πλέον arcade εμπειρίες λόγω χρόνου (όχι ότι με χαλάνε heavy story games μια στο τόσο - κάθε άλλο) και περίεργα είδη τα οποία προσφέρει και η MS και η Sony αλλά η τελευταία τα κάνει gate στο PSVR.

Από ότι βλέπω η MS το πάει στο general gaming ενώ η Sony δίνει πολύ μεγάλη έμφαση στο movie gaming, υποθέτω και λόγω τεχνογνωσίας, αλλά ρε γαμώτο δεν ήταν έτσι.

hakoo
08-06-2019, 02:33
- - - Updated - - -

Και όπως σωστά εντοπίζει ο φίλος Majere από πάνω - ε δεν είναι δυνατόν όλα παιχνίδια να είναι δακρύβρεχτα narrative driven...SP εμπειρίες...

Χρειάζεται μια διαφοροποίηση (diversity) πόσο μάλλον από την Sony που κακά τα ψέματα ήτανμπροστάρης σε αυτό.

Mα ακριβως αυτο προσφερει η Sony με τα story driven single player games, diversity.
Δεν ξερω πως το βλεπει ο πολυς κοσμος, για μενα αλιμονο αν και τα exclusives ηταν πιου πιου co-op κτλ.
Δεν μας φτανουν οι ΕΑ, Activision,Ubisoft, Epic τα μυριαδες free to play που προσφερουν τετοιες εμπειριες με τον σωρο και εχουν κανει τα videogames ορισμο του κορεσμου, θα ειχαμε μια απο τα ιδια και απο την sony...
Δεν θεωρω σε καμια περιπτωση οτι προσφερει μονο δακρυβρεχτες εμπειριες, Alienation, Astro bot, Resogun, Driveclub, Crash, Spyro, Rachet, Matterfall, Rigs, Shadow of the Beast και αλλα τοσα που ξεχναω ειναι ο ορισμος του arcade.

Lefteris_X
08-06-2019, 03:35
Τα "movie-high quality games" μακάρι η Σονυ να μην σταματήσει ΠΟΤΕ να τα βγάζει.

Έχω πεθυμήσει όμως την ΑΑΑ ποιότητα που προσφέρει η Σονυ (εννοώ τα 1στ πάρτυ στούντιο) να την έβλεπα (όπως πιο παλιά) και σε πιο ανάλαφρα παιχνίδια, βλέπε Jak 'n' Daxter ή ένα δικό της Gears of War (που δεν έχει βγάλει ever).

Προσοχή! Δεν υπονοώ να μειώσει τα movie-high quality, αλλά να προσθέσει αραιά και που ένα pure διαμάντι δράσης (τεσπα, ανάλαφρο) με όλα τα ΑΑΑ resources ενός μεγάλου στούντιο δικού της.

Επιμένω: ένα game ala Gears (και μόνο ένα franchise, δεν λέω πλειάδα) από 1st party που να είναι ΕΚΘΕΜΑ στα τεχνικά μέρη (να πέφτουν σαγόνια από γραφικά, εφφέ, ανάλυση, 60 fps), πιστεύω ότι λείπει από την βιβλιοθήκη μας. (τονίζω: ala Gears. Όχι Killzone, Horizon διότι καμία σχέση. Είμαι πολύ συγκεκριμένος. Τούμπανο τεχνικό μέρος σε 3rd person action-shooter, σε επίπεδα χολυγουντιανής παραγωγής / φαντασμαγορικό. Όπως δηλαδή το Gear 4 που βίωσα.)

Τεσπα, δεν χάλασε και ο κόσμος κιόλας.

Fulgore
08-06-2019, 08:11
Ni No Kuni: Wrath of the White Witch Remastered has leaked.
https://twitter.com/DirectFeedGames/status/1137136971602636801 (https://twitter.com/DirectFeedGames/status/1137136971602636801)

Ezio
08-06-2019, 09:29
Τόσο καιρό δεν ακουγόταν τίποτα και τις τελευταίες μέρες έπεσαν τα leak μαζεμένα. Τέλος πάντων, ελπίζω πάντως να δείξει κάτι παραπάνω η Microsoft ως προς την νέα της κονσόλα σε σχέση με την συνέντευξη του Cerny. Θα πουν για ray-tracing, 8K, SSD, Zen 2 και Navi, αλλά ελπίζω να πουν κάτι παραπάνω, π.χ. αριθμό tflops (που δεν νομίζω να πουν το συγκεκριμένο), τύπο ή ποσότητα ram ή πόσο μεγάλος θα είναι ο SSD δίσκος. Τουλάχιστον ας δείξουν ένα μικρό tech demo αν δεν πουν κάτι παραπάνω.

Snk
08-06-2019, 09:43
Βγηκαν κι αλλα. Μαθαμε πως λέγεται και το παιχνιδι της from σε συνεργασία με τον George R.R. Martin


Bandai Namco E3 2019 announcements leaked: Tales of Arise, From SoftwareΆs Elden Ring, and Ni no Kuni Remastered (https://gematsu.com/2019/06/bandai-namco-e3-2019-announcements-leaked-tales-of-arise-from-softwares-elden-ring-and-ni-no-kuni-remastered)

Sir_Teraflop
08-06-2019, 14:52
Και άλλο ένα leak:

1137126688054104064

Bonus Content:

https://pbs.twimg.com/media/D8fjAyUXUAAvo4b.jpg

:ice:

hakoo
08-06-2019, 14:52
Μαλιστα, αναμενουμε το επισημο trailer στην conference της MS λοιπον, αν και απ οτι φαινεται ειναι cg teaser, δεν θα εχει πολλα πραγματα. Ουτως η αλλως ο,τιδηποτε by Miyazaki ειναι instant buy, με Martin γινεται ακομα πιο ενδιαφερον.
Η Rocksteady ανακοινωσε οτι δεν θα ειναι (https://twitter.com/Seftonhill/status/1136038340652916736) στην e3 παλι φετος. Κατι παιζει με το project της Rocksteady παντως, εχουν περασει 4 χρονια απο το Arkham Knight. Προφανως ειναι κατι που δεν εχουν ξανακανει για να τους παιρνει τοσο καιρο, δυστυχως βλεπω να επιβεβαιωνονται οι φημες για mmoειδες στυλ Destiny. Και λογικα αφου χανει την E3 δεν ειναι για φετος, μαλλον προοριζεται για cross gen η next gen.

hakoo
08-06-2019, 21:50
https://www.youtube.com/watch?v=8939aURV9Dc

Sorry για το double post, απο EA play.

kostasb13
09-06-2019, 03:47
Με δικιά σας ευθύνη! Έγινε πιθανότατα Leak το παιχνίδι της Ninja Theory για την E3 (εγώ το είδα στεγνά).:ice:

Προσοχή ΜΕΓΑΛΟ SPOILER!!!!! https://xboxer.sk/wp-content/uploads/2019/06/Bleeding-Edge-E3-trailer-leaked-XboxerSK.mp4

Τραγωδία αν είναι αληθινό...περίμενω κάτι πολύ περισσότερο από την Ninja Theory.

kostasb13
09-06-2019, 03:53
Όπως έχω πει στο παρελθόν πολλές φορές, ειλικρινά ζηλεύω το Xbox/PC για το Gears of War.
Είχα τη χαρά να παίξω το GoW4 σε αρκετά δυνατό PC (4K/60) και πραγματικά ζήλεψα όσο δεν πάει.
Δεν καταλαβαίνω γιατί η Sony δεν έχει βγάλει κάτι αντίστοιχο. Μηδέν στοιχεία RPG (I loved that), απίστευτη δράση, ευρηματικά sequences (στο σημείο με τα μηχανάκια υποκλίθηκα), τρομερά γραφικά, αντρίλα και πώρωση.
Κρίμα. Πολύ κρίμα που λείπει ένα ολόιδιο παιχνίδι 1st party από το PS brand.

ΥΓ: Για το σούπερ-σκουπίδι του σπόιλερ, ότι και να πω είναι σπατάλη λέξεων.

Βασικά έπαιξες το μακράν χειρότερο παιχνίδι της σειράς. Δεν ξέρω αν έχεις παίξει τα προηγούμενα 3 στο 360, αλλά το Gow4 στο single κομμάτι, στην campaign ήταν ντροπή για το όνομα και την ιστορία του franchise. Καμια σχέση με τα 3 επη στο 360.
Προσωπικά τα 3 πρώτα GOW τα έχω και θα τα έχω για πάντα στη συλλογή μου. Το τέταρτο έφυγε για πούλημα την επόμενη μέρα αφού το τερμάτισα.
Ξαναλέω για να μην παρεξηγουμαι, αναφέρομαι μόνο στην campaign, δεν ασχολήθηκα με το multi.

kostasb13
09-06-2019, 04:21
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Όντως η Sony άφησε το πεδίο στους 3rd Party να καλύψουν όλα τα κενά της και να επικεντρωθεί στο πεδίο του story telling ενώ η MS δεν είχε ούτε καν αυτό.

Αυτό δεν σημαίνει ότι προσωπικά για μένα η Sony ήταν αυτή η εταιρεία που ήξερα ούτε ότι η MS δεν πάσχει κάθετα και καθολικά, αντίστοιχα, από έλλειψη σε όλα αυτά.

Εγώ αναζητώ πλέον arcade εμπειρίες λόγω χρόνου (όχι ότι με χαλάνε heavy story games μια στο τόσο - κάθε άλλο) και περίεργα είδη τα οποία προσφέρει και η MS και η Sony αλλά η τελευταία τα κάνει gate στο PSVR.

Από ότι βλέπω η MS το πάει στο general gaming ενώ η Sony δίνει πολύ μεγάλη έμφαση στο movie gaming, υποθέτω και λόγω τεχνογνωσίας, αλλά ρε γαμώτο δεν ήταν έτσι.

Spiderman....Και Bloodborne, σε αυτη τη γενια βγηκε. Το "δακρυβρεχτες εμπειρίες" είναι σχετικο και υποκειμενικο, οπως το βλεπει κανεις.
Πχ μια χαρά διασκεδάζω με το Days Gone αυτές τις μέρες και την arcade αισθητική του και δεν βλέπω κάτι το "δακρυβρεχτο". Υπάρχει σίγουρα μια post-apocalyptic ιστορία από πίσω αλλά η ουσία του παιχνιδιού, είναι αυτά που μπορείς να κάνεις στο χάρτη και το μακελειό που θα προκαλεσεις με τις ορδές των freakers, τους rippers κτλ.

Lefteris_X
09-06-2019, 13:28
kostasb13

Εκπλήσσομαι ευχάριστα και δυσάρεστα με αυτό που λες!

Ευχάριστα, διότι αν έπαιξα το χειρότερο single στο GofWar franchise δεν μπορώ να φανταστώ πόσο καλύτερα ήταν τα 1-2-3, εύγε MS!

Δυσάρεστα, γιατί αυτό σημαίνει ότι η Sony γράφει στα παλιά της τα παπούτσια των ευθύ ανταγωνισμό με το εν λόγω franchise από το 2005-6 έως σήμερα (13-14 χρόνια).

kostasb13
09-06-2019, 14:29
kostasb13

Εκπλήσσομαι ευχάριστα και δυσάρεστα με αυτό που λες!

Ευχάριστα, διότι αν έπαιξα το χειρότερο single στο GofWar franchise δεν μπορώ να φανταστώ πόσο καλύτερα ήταν τα 1-2-3, εύγε MS!

Δυσάρεστα, γιατί αυτό σημαίνει ότι η Sony γράφει στα παλιά της τα παπούτσια των ευθύ ανταγωνισμό με το εν λόγω franchise από το 2005-6 έως σήμερα (13-14 χρόνια).

Υπάρχει συλλογή με τα τρία πρώτα συν το μετριοτατο Judgment για One και PC. Αν τα δοκιμάσεις θα καταλάβεις. Περί "αντριλας" και πορωσης που ανέφερες πιο πάνω, υπολόγισε αυτό που έπαιξες στο gow4 επί 3....
Όσον αφορά τη Sony, οκ το GOW είναι αυτό που είναι, από το πρώτο παιχνιδι έφερε κάτι δικό του, ξεχωριστό και για αυτο έχει τόσους φάνς και είναι τόσο μεγάλο και σημαντικό σαν όνομα. Δεν θα ξεχάσω όταν άρχισα να το παίζω στο 360 πριν πολλά χρόνια όταν είχε πρωτοβγεί το σοκ και δέος που είχα πάθει....
Από εκεί και πέρα, παιχνίδια με ατελειωτο ξυλικι δράση και μακελειό έχουν βγει μπόλικα, πχ τα 3 πρώτα God of war όσον αφορά τη Sony, λέω ένα παράδειγμα. Δεν είναι παρόμοια παιχνίδια σίγουρα αλλά και εκεί η πορωση και το ξύλο περισσεύουν. Και πολλά άλλα από third party εταιρίες.
Το Gow έχει το δικό του ξεχωριστό χαρακτήρα, τουλάχιστον τα παιχνίδια της Epic και όχι τα κακέκτυπο της Coalition.
Και αν και μεγάλος φαν της σειράς, επειδή ξέρω ότι και το Gow5 θα βγει από την ίδια ομάδα, κρατάω μεγάλο καλάθι.

Fulgore
09-06-2019, 15:37
Υπάρχει συλλογή με τα τρία πρώτα συν το μετριοτατο Judgment για PC.

Οχι δεν υπαρχει. Μονο το προσφατο Gears 4 και το πρωτο Gears ultimate edition υπαρχουν.

Παντως και εγω το 4 το βρηκα σχετικα αδυναμο για gears παιχνιδι(αν και οπτικα ηταν πολυ καλο και με καλο Optimization,σε αυτο τους παραδεχομαι).
Και στο αρχικο κομματι με τα ας το πουμε ρομποτ,αλλα και στο κατα καποιο τροπο ψιλο αποτομο τελος σε φαση cliffhanger.

Στα νεα gears και Halo περισσοτερη βαση φαινεται εδωσαν στο multiplayer κομματι τους,παρα στο single player(ειδικα το halo 5 διχασε πολυ κοσμο).

Αλλα να μου πεις πως αλλιως μετα θα σου πλασαρει(οπως στο Gears 4)την Ultimate edition των 100ευρω.

MajereMP44
09-06-2019, 15:52
Αν και δε γουστάρω να κάνω το δικηγόρο κανενός διότι κανεις σε αυτό το φόρουμ δεν τοχει ανάγκη να πω απλά ότι παρόλο που η σειρά gears έκανε κοιλιά (όχι στον οπτικό τομέα) ο Λευτέρης θέλει κάτι ακριβώς αντίστοιχο. Η σονυ δεν έχει τέτοια σειρά. Mindless, brutal, οπτικά καλή, pure American muscle orientated, run n gun (όχι το μπασκετακι για οποίους το θυμούνται). Εκτος αν κάτι μ διαφεύγει κ μένα.

Απλως για να γίνω εγώ ξεκάθαρος στο τι πιστεύω θα πω ότι ναι μεν είναι καλά παιχνίδια αλλά δεν τα ζηλεύω εγώ ούτε στο ελάχιστο. Καλύπτομαι πλήρως με παρεμφερή είδη/παιχνίδια που έχει ήδη η Σονυ, ακόμα και από multiplatform παιχνίδια όπως το space marine που προανέφερα το οποίο για μένα είναι και καλύτερο σε σημεία απτό gears και pure bad ass. Δεν θα με χαλούσε ομωσ ένα gears τύπου (είπα και μια πρόταση παραπάνω με το ήδη φοβερο setting του The Order) σε καμία περίπτωση.

kostasb13
09-06-2019, 16:13
Οχι δεν υπαρχει. Μονο το προσφατο Gears 4 και το πρωτο Gears ultimate edition υπαρχουν.

Ναι εχεις δικιο. Ειχε δωθει η δυνατοτητα να κατεβασουν οι χρήστες δωρεαν τα τέσσερα πρώτα και με την Ultimate και με το Gears4 αλλά αυτό ήταν για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
Το πρώτο μόνο έγινε remaster τα υπόλοιπα ήταν τα 360 παιχνίδια με backwards compatibility.

Fulgore
09-06-2019, 16:33
Ναι εχεις δικιο. Ειχε δωθει η δυνατοτητα να κατεβασουν οι χρήστες δωρεαν τα τέσσερα πρώτα και με την Ultimate και με το Gears4 αλλά αυτό ήταν για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
Το πρώτο μόνο έγινε remaster τα υπόλοιπα ήταν τα 360 παιχνίδια με backwards compatibility.

Δεν υπαρχουν ως τωρα τουλαχιστον.Τωρα αν τα προσθεσουν αργοτερα οπως με την προσφατη ανακοινωση του Halo MCC,αυτο δεν το γνωριζω.

Kapa
09-06-2019, 16:38
Νομίζω ότι ο Λευτέρης εκθειάζει τον τεχνικό τομέα του gears 4 και όχι το story telling και το γενικότερο feeling που αφήνει το παιχνίδι.

Το gears 1 που είναι και το καλύτερο third person shooter multiplayer παιχνίδι που έχει βγει ποτέ, προσπάθησε τότε η sony να το κοντράρει με το uncharted. Μιλάω καθαρά για το multiplayer κομμάτι. Δεν της βγήκε ποτέ...

Ήταν τότε και οι αρχές του online gaming στις κονσόλες σε ευρύ κοινό, που το gears 1 είχε δημιουργήσει online παρέες. Κάτι που δεν γίνεται σήμερα.

Πάντως πρέπει να δείτε την πρώτη φορά που έδειξαν το παιχνίδι και πως τελικά παρουσιάστηκε στις κονσόλες. Σοκ από κάθε άποψη.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Sir_Teraflop
09-06-2019, 18:11
Μετέτρεψα την συνδρομή GOLD/PASS στην νέα Ultimate (επιτέλους τα ενοποίησαν) και μετά στο Store από PC βλέπω το εξής:

https://i.imgur.com/FSsOs7z.png
Προφανώς δεν γράφτηκα για το Game Pass για PC αλλά αυτό περιλαμβάνεται στο Ultimate για xbox.

Αναμένω την επίσημη ανακοίνωση το βράδυ :)

lol αυτό δεν ήταν exclusive μέχρι το 2020 στο EPIC Store? :ice:

Ezio
09-06-2019, 18:44
Βάζω λινκς για την έκθεση της Microsoft αν κάποιος θέλει.

https://www.youtube.com/watch?v=TTLuhF9TRaA

https://www.youtube.com/watch?v=zeYQ-kPF0iQ

https://www.twitch.tv/xbox

kostasb13
09-06-2019, 21:22
Περισσοτερο απ' ολα περιμενω να δω το Ori and the will of the wisps με επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας και αν θα υπαρξει κάτι δυνατό, καποια εκπληξη με νέο ip. Το προηγουμενο Ori το είχα λατρέψει. Δυστυχώς η Ninja theory από την οποία περίμενα πολλά με απογοήτευσε, αν τελικά είναι αυτό ή μόνο αυτό που θα δείξει.

lak100
09-06-2019, 21:23
εγω ειχα gold μεχρι τον 9/2021 και gamepass μεχρι τον 6/2020 και με το που εβαλα το ultimate gamepass για ενα μηνα μηνα με 1 ευρω με πηγε στον 6/2022 με 1 ευρω κερδισα 9 μηνες gold και 2 χρονια gamepass το επιβεβαιωσα και με το support της ms

Sir_Teraflop
09-06-2019, 21:45
εγω ειχα gold μεχρι τον 9/2021 και gamepass μεχρι τον 6/2020 και με το που εβαλα το ultimate gamepass για ενα μηνα μηνα με 1 ευρω με πηγε στον 6/2022 με 1 ευρω κερδισα 9 μηνες gold και 2 χρονια gamepass το επιβεβαιωσα και με το support της ms

Και εμένα έτσι - με πήγε στο μάξιμουμ των 36 μηνών - και μην ξεχνάς αν έχεις και PC ξεκίνα το κατέβασμα, γιατί στην συνδρομή του ultimate περιλαμβάνεται και το PC Game Pass. Το καρατσέκαρα με αρκετούς τίτλους.

Επίσης φημολογείται ότι αρκετά παιχνίδια θα έχουν την Ultimate super full έκδοση μέσα με όλα τα DLC, όπως το Gears 5, αντίθετα με το απλό pass όπου σου δίνει την standard edition, χωρίς DLC κλπ.. Αυτό και αν θα είναι νέο!

Τέλος όποιος έχει mixer xbox account ας προτιμήσει να το δει εκεί μιας και θα έχει mixpot (δωράκια δηλαδή) αν και είναι απαράδεκτα laggy εφαρμογή γενικά. Ας το βάλει να παίζει από κινητό και ας το δει από youtube στην τηλεόραση τουλάχιστον :D

lak100
09-06-2019, 22:10
Και εμένα έτσι - με πήγε στο μάξιμουμ των 36 μηνών - και μην ξεχνάς αν έχεις και PC ξεκίνα το κατέβασμα, γιατί στην συνδρομή του ultimate περιλαμβάνεται και το PC Game Pass. Το καρατσέκαρα με αρκετούς τίτλους.

Επίσης φημολογείται ότι αρκετά παιχνίδια θα έχουν την Ultimate super full έκδοση μέσα με όλα τα DLC, όπως το Gears 5, αντίθετα με το απλό pass όπου σου δίνει την standard edition, χωρίς DLC κλπ.. Αυτό και αν θα είναι νέο!

Τέλος όποιος έχει mixer xbox account ας προτιμήσει να το δει εκεί μιας και θα έχει mixpot (δωράκια δηλαδή) αν και είναι απαράδεκτα laggy εφαρμογή γενικά. Ας το βάλει να παίζει από κινητό και ας το δει από youtube στην τηλεόραση τουλάχιστον :D το pc μου ειναι αρχαιο θα το δω απο mixer εννοειται περυσι ειχα τσιμπησει το outer wilds νομιζω

Sir_Teraflop
09-06-2019, 22:32
Για να δούμε τι θα δούμε... Ελπίζω το TV,TV,TV να μην μεταφραστεί φέτος σε PC,PC,PC....

Τελευταία τους.

DJTaurus
10-06-2019, 00:13
Για να δούμε τι θα δούμε... Ελπίζω το TV,TV,TV να μην μεταφραστεί φέτος σε PC,PC,PC....

Τελευταία τους.

1/4 αξίζουν μέχρι στιγμής αν και για το Ori δεν κόβω φλέβες [emoji14]

kostasb13
10-06-2019, 03:11
Elden Ring, δεν ξέρω αλλά το τρέιλερ μου φάνηκε πολύ Dark Souls σκηνικό, ελπίζω να είναι έτσι.
Cyberpunk απογοήτευση, ναι ωραίο cinematic τρέιλερ, καλή η φάση με τον Reeves αλλά δείξτε και λίγο gameplay ρε...
Halo τίποτα, οκ δικαιολογούνται με το παιχνίδι να βγαίνει τέλη του 2020, το Ori όπως το περίμενα, πανέμορφο, μαγικό! Αλλά αργεί γαμωτο, το περίμενα για φετος.

Fulgore
10-06-2019, 03:23
Σιγουρα θα δουμε μεμονωμένα gameplay trailers για το Cyberpunk αργοτερα μιας και κυκλοφορει(αν δεν φαει delay)πριν την επομενη Ε3.

Αυτο που με απογητευσε ειναι οτι δεν ειδαμε κανενα νεο για το dlc του Cuphead που θα βγει φετος.

Ωραιο και το νεο Elite controller(microsoft παρουσιαση χωρις και ενα controller δεν γινεται..) αν και το Amazon βλεπω εχει αρχικη τιμη τα 180δολλαρια.

Τελος για το νεο xbox για καποιο λογο αν και μιλησαν λιγο για τα specs,δεν ανακοινωσαν τιμη.

Το leak που ειχε ανεβει παντως για το παιχνιδι της Ninja Theory επιβεβαιωθηκε.

MajereMP44
10-06-2019, 07:36
3 σημεία από εμένα:

3) Forza Lego? Έχεις όλη την Ε3 για πάρτη σου και δείχνεις αυτό; Αλήθεια;
2) Λες για νέα κονσόλα για του χρόνου, νέα γενιά ξεκινάει και εσυ θές ssd για να παίξεις τι ακριβώς; 3,5 παιχνίδια;
1) Ένα σκασμό παιχνίδια έδειξε αλλά...ναι...δεν...Μου θύμισε πάνελ με πολιτικούς που μιλάνε 2 ώρες λένε λένε λένε και τίποτα δεν λένε.

και μια συνολική άποψη να πω μιας και ήταν η πρώτη φορά π είδα έκθεση της MS απτην αρχή ως το τέλος κυρίως για να δω cyberpunk και elden ring: καλή παρουσίαση, safe και με ποσότητα παιχνιδιών. Όχι όμως και ειδικό βάρος παιχνιδιών τουλάχιστον για τα δεδομένα τα δικά μου. Λέμε καλό είναι να υπάρχει ανταγωνισμός κλπ ναι συμφωνώ γενικά. Ειδικά τώρα, αν η Sony έβγαινε για τον τελευταίο χρόνο του ps4 με death stranding, the last of us, ανακοίνωση ps5 με horizon zero 2, God of war 2, ghost of Tsushima και τα ρέστα θα είχαμε μακελειό. Ακόμα και σκέτα trailers να έδειχνε.
Εαν η σονυ τα κάνει θάλασσα όταν θα παρουσιάσει το ps5 να πάνε να βάλουν ssd ξέρουν που...

mihalis13
10-06-2019, 10:28
Καλή παρουσίαση είχε η Microsoft. Έδειξε αρκετά παιχνίδια, είδαμε πως τα νέα στούντιο που απέκτησε ετοιμάζουν παιχνίδια, είχαμε ανακοίνωση για νέα κονσόλα.
Δεν νομίζω να άφησαν κάποιον απογοητευμένο.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

WolfRathmA
10-06-2019, 10:30
https://www.youtube.com/watch?v=6-kCxRSNQGo

DJTaurus
10-06-2019, 11:49
Δλδ πέρα από το Ori και το Gears (το οποίο δεν είδαμε) σας άρεσε αυτό που είδατε χτες; ¶λλη μια παρουσίαση με πολλους λογους για να μην αγοράσει καποιος κονσόλα της MS. Πάει και η Ninja Theory την απορρόφησαν κ αυτήν. Η Moneysoft είναι πλέον services services services και δεν μου φαίνεται να θέλει να χτυπήσει τη Sony με τους όρους της δεύτερης. Αναμένω Game Pass Ultimate στο Ps5.... ο κοινός εχθρός πλέον είναι η Google [emoji14]

https://twitter.com/andrew_reiner/status/1137833936682274816

WolfRathmA
10-06-2019, 12:23
Ούτε εμένα μου άρεσε. Πέρα από την φάση με το Cyberpunk και τον Reeves που βγήκε στη σκηνή (που είναι άσχετο από το κυρίως θέμα που συζητάμε, αλλά anyway).

Περίμενα να δω το Gears 5. Δεν είδαμε τίποτα. Πιστεύω να δείξουν κάτι αργότερα στην έκθεση έστω.

Αλλά δεν είδαμε ούτε ένα real gameplay. Να βγει έστω κάποιος στην σκηνή, κάτι να δείξει. Όλο trailer και trailer.

kostasb13
10-06-2019, 12:27
Γνωρίζοντας ήδη ότι δεν θα δούμε Elder Scrolls 6 από Bethesda, αυτό που απομένει είναι το FFVII και μια πιθανή ανακοίνωση νέου switch μπας και δούμε κάτι στη φετινή Ε3.
Όσον αφορά την έκθεση της MS, έδειξε πολλά παιχνίδια, αναμενόμενο αφού έπαιζε μόνη της. Όταν έχεις δημιουργήσει αυτό το hype όμως με τα 14 exclusives και βλέπουμε στο συνολο του, αυτό που είδαμε χθες, ε ναι μια απογοήτευση την έχεις....ουτε Gears5, ή Cuphead εστω. Όσον αφορά την Ninja Theory, την εταιρία που πριν λίγα χρόνια μου έδωσε μια από τις πιο ξεχωριστές, συγκλονιστικές gaming εμπειρίες με το Hellblade, αυτό που είδαμε χθες μόνο θλίψη προκαλεί. Ελπίζω ότι με τον καιρό θα δούμε από αυτήν κατι που πραγματικά ελπίζουμε και έχουμε μάθει να περιμένουμε.

Υ.γ Παταγος με τον Keanu Reeves....χεστηκε η φοράδα στο αλώνι όπως λένε στο χωριό μου.

mihalis13
10-06-2019, 12:29
Εγώ θεωρώ για τα δεδομένα της πως είχε καλή παρουσίαση παιδιά.
Τις άλλες χρονιές ήταν φουλ απογοητευτική.
Τώρα για το παιχνίδι της Ninja Theory ναι ήταν φουλ απογοητευτικό.
Γενικά ήταν μια παρουσίαση που την έβλεπες ευχάριστα. Δεν είχε κάτι το οποίο να σε ενθουσιάσει αλλά όχι και βαρετή για μένα.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kostasb13
10-06-2019, 12:46
Εγώ θεωρώ για τα δεδομένα της πως είχε καλή παρουσίαση παιδιά.
Τις άλλες χρονιές ήταν φουλ απογοητευτική.
Τώρα για το παιχνίδι της Ninja Theory ναι ήταν φουλ απογοητευτικό.
Γενικά ήταν μια παρουσίαση που την έβλεπες ευχάριστα. Δεν είχε κάτι το οποίο να σε ενθουσιάσει αλλά όχι και βαρετή για μένα.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν ειχε κακες παρουσιασεις τα προηγουμενα χρονια. Εδειχνε πολλα παιχνιδια, ειχε ροη η παρουσιαση, δεν νομιζω οτι ηταν απογοητευτικη. Αντιθετα, ειχαμε δει στη Sony να μιλουν ακαταπαυστα και για πράγματα που ελάχιστους ενδιέφεραν, ενω ο Spencer εδειχνε μονο παιχνιδια.
Απλά φέτος που έπαιζε μόνη της και είχε δημιουργηθεί όλο αυτό το hype, περιμέναμε κάτι πολύ περισσότερο.
Δεν ήταν κακη η παρουσίαση και χθες, αλλά δεν ήταν αρκετή, δεν πρόσφερε αυτά που περιμέναμε ή ελπίζαμε.

mihalis13
10-06-2019, 12:49
Κώστα εγω hype δεν είχα καθόλου. Αντίθετα είχα στην Ε3 του 2017 και για μένα ήταν απογοήτευση.
Πέρυσι αν εξαιρέσω ότι είδαμε στο τέλος το cyberpunk η παρουσίαση της MS ήταν φουλ βαρετή για εμένα.
Φέτος είχα πολύ χαμηλά τον πήχη μιας και πάντα υπόσχεται και πάντα είναι κατώτερη των προσδοκιών μου, οπότε είδα μια παρουσιαση με αρκετά παιχνίδια που μου αρεσαν.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DJTaurus
10-06-2019, 13:03
Εγώ θεωρώ για τα δεδομένα της πως είχε καλή παρουσίαση παιδιά.


Σορυ αλλά 8 στα 10 παιχνίδια ήταν multi και επειδή μόνο η MS είχε conference έδειξε και τα περισσότερα. :)

Kapa
10-06-2019, 13:03
Ούτε εμένα μου άρεσε. Πέρα από την φάση με το Cyberpunk και τον Reeves που βγήκε στη σκηνή (που είναι άσχετο από το κυρίως θέμα που συζητάμε, αλλά anyway).

Περίμενα να δω το Gears 5. Δεν είδαμε τίποτα. Πιστεύω να δείξουν κάτι αργότερα στην έκθεση έστω.

Αλλά δεν είδαμε ούτε ένα real gameplay. Να βγει έστω κάποιος στην σκηνή, κάτι να δείξει. Όλο trailer και trailer.https://youtu.be/wpL7M-Ci1HA

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

mihalis13
10-06-2019, 13:10
Σορυ αλλά 8 στα 10 παιχνίδια ήταν multi και επειδή μόνο η MS είχε conference έδειξε και τα περισσότερα. :)Δεν διαφωνώ σε αυτό.
Δεν κρίνω ούτε τα exlusives ούτε τίποτα εξάλλου δεν περίμενα να δω και τίποτα exlusives μιας και την έχουμε μάθει την MS πλέον.
Απλά σαν παρουσίαση πως την είδα και αν βαρέθηκα.
Ξαναλέω για μένα καθαρά ήταν μια καλή παρουσίαση για τα δεδομένα της MS. Τελείως υποκειμενικα.
¶λλος μπορεί να είχε πολύ υψηλότερες απαιτήσεις και να απογοητεύτηκε ή να μην είδε κάτι ενδιαφέρον από τα παιχνίδια που παρουσιαστηκαν.


Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

enstikto
10-06-2019, 13:56
Μου κάνει πολύ εντύπωση που στο conf της ms δεν είχε κανένα ubisoft game.

Λογικά ισχύει κάτι απο τα παρακάτω:
1. Ήθελε να κρατήσει τις εκπλήξεις η ubisoft για το δικό της conf ώστε να κάνει περισσότερες "εκπλήξεις" (αν και στο παρελθόν δεν το έχει ξανακάνει αυτό).
2. Έχει κάποια συμφωνία με Sony
3. Είναι τόσο μπούρδες αυτά που έχει να δείξει που η ms της έριξε άκυρο.

Το 3 θεωρώ οτι είναι το λιγότερο πιθανό tbh.

christos-sonyboy
10-06-2019, 14:30
μια χαρα ηταν η εκθεση της ms. fable δεν ειδα και ξενερωσα ομως αλλα δε πειραζει. το project scarlett εννοειται day one αγορα. περιμενω να δω και την κονσολα της sony που θα ειναι και αυτη τερας λογικα.
η bethesda υπνος. θελω να δω τι εχει να δειξει και η ubisoft οπωσδηποτε.

hakoo
10-06-2019, 15:01
Μια παρουσιαση για να περασει ευχαριστα η ωρα και ως εκει, υποκειμενικα καποια πραγματα και τι αρεσει στον καθενα.
Καθολου gameplay demos απο high profile παιχνιδια, πολυ cgi, πολλα cinematic trailers, πολλα game montages.
Cyberpunk που περιμενε ολος ο κοσμος, ενα cg trailer και ενα bit με τον Keanu Reeves στη σκηνη που ηταν και αρκετα cringy. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εβαλαν τον ανθρωπο να πει τετοιες χαζομαρες, Jedi Fallen order, Dying Light και 1-2 ακομα high profile παιχνιδια την εβγαλαν με trailερακι του ενος λεπτου, τιποτα που δεν εχουμε δει ηδη. Τα exclusives της MS, εκει ειναι που ειλικρινα δεν τους καταλαβαινω. Περιμενε ολη η fan base να δει demo του Gears, nope, focus σε multiplayer modes. Στο Halo ενα αδιαφορο cinematic. Mια ωραια εκπληξη με το Phantasy Star, εννοειται multiplayer και αυτο. Νinja theory? Trailer, εννοειται multiplayer και αυτο. Battletoads, trailερακι του ενος λεπτου και αυτο. Το Elven Ring ωραιο, cg βεβαια και αυτο.
Ακομα και στην αναφορα της next gen κονσολας, πολυυυυυ πολυ προσεκτικοι μην δειξουν και μην πουν κατι παραπανω απο αυτα που εχει πει η Sony μεχρι στιγμης.
Τρελο push στο gamepass και καταιγισμος απο μικροτερα παιχνιδια, τα περισσοτερα εκ των οποιων περνουσαν τοσο γρηγορα μπροστα απο την οθονη που δεν προλαβαινες καν να δεις τι ειναι.
Βομβαρδισμος απο πραγματα που για μενα προσωπικα δεν εχουν ιδιαιτερο ενδιαφερον, βεβαια γουστα ειναι αυτα. Θα προτιμουσα χορταστικα demos απο 1-2 high profile games απο trailers 100 χιλιαδων αδιαφορων πραγματων.
Και πραγματικα (αυτο παει για ολους και οχι μονο για την MS), τους ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβουν οτι ο κοσμος και μονο με την αναφορα του streaming αισθανεται αμηχανια? Ας βρουν εναν αλλο τροπο να το σπρωξουν.
Οπως ειπα και πριν για μενα ηταν απλα μια παρουσιαση να περασει ευχαριστα η ωρα, δεν ειδα κατι που να με ενθουσιασει.

Christos33
10-06-2019, 15:07
Μέτρια αλλα δεν πειράζει, πιστεύω ότι ετοιμάζει η MS θα το δείξει με την καινούργια κονσόλα τώρα το έχει χάσει το παιχνίδι.
Τώρα Halo το μαζί με καινούργια κονσόλα θα γαμ****, από εκεί κ πέρα πιστεύω να βγάλει κ κάτι άλλο εκτός forza κ τα γνωστά θα έχει τον χρόνο μέχρι τότε (θέλω να πιστεύω δλδ)

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

christos-sonyboy
10-06-2019, 15:11
γουστα ειναι αυτα και ο καθενας τα βλεπει απο τη δικια του οπτικη γωνια.

Fulgore
10-06-2019, 15:42
Υποτιθεται οτι το dlc του cuphead κυκλοφορει φετος αλλα ουτε για αυτο ειδαμε τιποτα.

spartan
10-06-2019, 15:57
Η χειροτερη παρουσιαση μεχρι στιγμης ηταν τις μπαγκεστας(μομπαιλ μομπαιλ μομπαιλ)και απο κατω τους υστερικους να ουρλιαζουν σε οτι εδειχναν στο κοινο τους.(το ταληρακι να ειναι καλα που πεφτει)

christos-sonyboy
10-06-2019, 16:14
παντως η αληθεια να λεγεται,στη micro επρεπε να δειξουν περισσοτερα gameplay και οχι τοσα trailer. απαραδεκτοι οι της techland που δεν ετοιμασαν gameplay και απαραδεκτοι της microsoft που δεν εδειξαν story gameplay του gears 5,cyberpunk επισης.

Christos33
10-06-2019, 18:28
Βλέπω σήμερα 9 έχει το sea of thieves στο δικό του κανάλι στο mixer πως κ δεν έδειξε τίποτα το xbox στην E3, τελοπαντων πιστεύω η ubisoft να δείξει κάτι, αντε μήπως βγάλει κανένα καινούργιο sam [emoji16]

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kostasb13
10-06-2019, 19:00
https://youtu.be/lky8A5B2Sf4

Snk
10-06-2019, 20:52
https://www.youtube.com/watch?v=WshQo48iu2E

AgentPrinny007
11-06-2019, 01:00
Εδω και μια ωρα περιπου βλεπω τη παρουσιαση της ubisoft και εχω την εντυπωση οτι βλεπω το ιδιο παιχνιδι, εκτος τη στιγμη που χορευε το παντα.

Fulgore
11-06-2019, 01:44
https://www.youtube.com/watch?v=Egzb6_HCqQw

WolfRathmA
11-06-2019, 16:43
That's right... Free marketing for Sony.

https://www.youtube.com/watch?v=zuS1QJVYMwk

FurionMike
11-06-2019, 17:00
Ok,πήραμε την δόση μας, δείξανε πολλά παιχνίδια γενικά κ το όλο show εγω δεν βαρέθηκα πχ να το παρακολουθώ , (αυτο θα γινει σίγουρα σήμερα με την nintendo:p) αλλά έκτος απο τα γνώστα Cyberpunk,FF7 remake και εννοειται Elden Ring! (γαμωτο γιατι μπηκα κ είδα τα leaks :/), μονο το GhostWire Tokyo απο Mikami (resident,evil within) με ενθουσιάσε.(παρακαλώ ανεβάστε thread για το game xaxa)
64 games η microsoft και άλλα τόσα όλοι οι άλλοι μόνο 1 προιόν στο wishlist...could be better. where is sonyyy??:(

Leon_DiZ
11-06-2019, 17:02
μονο το GhostWire Tokyo απο Mikami (resident,evil within) με ενθουσιάσε.(παρακαλώ ανεβάστε thread για το game xaxa)


http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/18487-Ghostwire-Tokyo-%28Tango-Gameworks%29

Fulgore
11-06-2019, 18:20
Παρα πολυ δυνατο οπτικα το Final Fantasy 7,περιεργο το Avengers

https://www.youtube.com/watch?v=1zl-jT5QyoY

DJTaurus
11-06-2019, 20:30
Περισσότερο to the point η έκθεση της Ninty δεν γίνεται. Ήδη σε μόλις μισή ώρα δεν ξέρουμε τι αποκλειστικό να πρωτο-παίξουμε!!

christos-sonyboy
11-06-2019, 21:08
πως και δε βγαλανε κανα σουπερ μαριο νουμερο 198

Lefteris_X
11-06-2019, 22:21
Καθότι καθόλου φαν των πάσης φύσεως (θεματολογίας) RPG και FPS παιχνιδιών, λογικό τα περισσότερα να μου φαίνονται αδιάφορα.

Αντιθέτως όμως, το Luigi Mansion.......με έκανε να μου τρέχουν τα σάλια. (από το πρώτο της σειράς στο GameCube το ζήλευα)

kostasb13
11-06-2019, 23:29
Zelda links awakening και η συνέχεια του Botw μαζί με το Luigi Mansion ότι καλύτερο είχε να δείξει η nintendo, ευτυχώς που υπήρξε και αυτή και είδαμε και κάτι στην χειρότερη E3 ever.
Για το Witcher 3 έχω μεγάλη περιέργεια να δω αν θα μπορεί να τρέξει σε 480p στα lowest settings....

Fulgore
12-06-2019, 16:56
Zelda links awakening και η συνέχεια του Botw μαζί με το Luigi Mansion ότι καλύτερο είχε να δείξει η nintendo, ευτυχώς που υπήρξε και αυτή και είδαμε και κάτι στην χειρότερη E3 ever.
Για το Witcher 3 έχω μεγάλη περιέργεια να δω αν θα μπορεί να τρέξει σε 480p στα lowest settings....

Κοντα επεσες :P

https://twitter.com/witchergame/status/1138537702796791808?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5 Etweetembed%7Ctwterm%5E1138537702796791808&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.insomnia.gr%2Findex.php% 3Fapp%3Dcore%26module%3Dsystem%26controller%3Dembe d%26url%3Dhttps%3A%2F%2Ftwitter.com%2Fwitchergame% 2Fstatus%2F1138537702796791808

Sir_Teraflop
14-06-2019, 00:02
Λοιπόν.... ας πω και εγώ το κάτι τοις μου.

Όπως είχα αναφέρει και σε προηγούμενο post μου - ναι το hype ήταν μεγάλο, αλλά πάντα είχα την "πισινή" στο μυαλό μου: Είτε αυτό θα ήταν PC,PC,PC όπως είχα αναφέρει, είτε κάτι άλλο.

Δεν θα κρυφτώ. Σαν xbot/θεατής απογοητεύτηκα. Επειδή ήμουν και σε party chat με 2 φίλους, γρήγορα διαπίστωσα ότι η ροή ήταν μέτρια. Μάλλον όχι. Κακή. Κάκιστη.

Εκεί που μας είχαν στο στο τάδε ΑΑΑ μας πήγαιναν στο indie στο τάδε ΑΑ exclusive, στο PC στο CGI ...άστα να πάνε. Πολύ σωστά εντόπισαν φίλοι παραπάνω ότι ενώ το Gears κυκλοφορεί σύντομα δεν έδειξαν τίποτα στην PC...ε δείξε λίγο gameplay παραπάνω! Ότι και να παίξανε οι τύποι, στο insider κτλ μικρή προβολή θα είχε ούτως ή άλλως.

Ναι έβρισα, έκραξα. Αλλά όλα αυτά τα περίμενα. Όπως και περίμενα σε αυτήν την E3 να ΜΗΝ κάψει όλα τα όπλα της η MS. Οι λόγοι ευνόητοι. Του χρόνου θα γίνει ο χαμός και η μάχη 6 μήνες πριν την κυκλοφορία των νέων κονσολών. Όπως έχουν δηλώσει αμφότεροι οι platform holders ότι θα γίνεται ή μάλλον δεν θα γίνεται ανακοίνωση για games αν αυτά δεν θα κυκλοφορήσουν σύντομα.

Για μένα αυτή η E3 εκ μέρους της MS ήταν "stealth Loveletter" στο PC Gaming, με τα AOE και FS2019. Το PC-GAME Pass κερασάκι στην τούρτα και όλα τα επιπλέον περί καινούργιου pc store app, να αλλάζει το site του XBOX.COM, τόσο πολύ ώστε να περιλαμβάνει ξεχωριστές κατηγορίες πλέον για play anywhere, pc games/console games ενώ ταυτόχρονα κάθε παιχνίδι του xbox να δείχνει σήμερα που τσέκαρα ότι είναι διαθέσιμο (αν) και σε PC...

Αυτά τα έχω περιγράψει χρόνια τώρα. Ρεζουμέ για μένα είναι ότι επιτέλους η πολυπόθητη ένωση pc/xbox είναι άλλο ένα μεγάλο βήμα προ των πυλών, όπως και με τις υπηρεσίες (το gold είναι απλό addon όπως έπρεπε να ήταν καιρό τώρα) και κυριότερα ότι οι 3 μεγάλοι δείχνουν την αυτοδιάθεση μη ανταγωνισμού ο ένας με τον άλλον, με την MS και το Game Pass που κέρδισε την E3 εκ του αποτελέσματος (από τα 60 παιχνίδια τα 30+ θα είναι Game Pass day one), την Nintendo να βρίσκει το πάτημα της με το να δέχεται άπειρα games (last gen values though και αυτό ήταν το σχέδιο εν τέλει) και την Sony στο δρόμο που χάραξε με τα exclusive της και ας μην είναι παρούσα.

Gaming Wins!

Sir_Teraflop
17-06-2019, 01:03
Στον απόηχο της E3 βγαίνουνε πολλά νέα ίσως και πιο πολλά από την ίδια την εκδήλωση.

Δείτε αυτό. Ενδιαφέρει πολλούς και πολλές πλατφόρμες:


https://youtu.be/Vov8iphA5-4?t=780
Ποτέ δεν φανατίστηκα με κονσόλες, ομάδες, κόμματα και άλλα πολλά.

Αλλά πραγματικά ο Phil Spencer είναι ότι καλύτερο έχει συμβεί στην βιομηχανία εδώ και πολλά χρόνια.

Και πραγματικά δεν θα σπρώξει μόνο την M$ μπροστά, αλλά και την Sony και την Nintendo.

Δείτε απλά το βίντεο από το 13 λεπτό και μετά.

Συγκλονιστικός.

spartan
17-06-2019, 16:46
Στον απόηχο της E3 βγαίνουνε πολλά νέα ίσως και πιο πολλά από την ίδια την εκδήλωση.

Δείτε αυτό. Ενδιαφέρει πολλούς και πολλές πλατφόρμες:


https://youtu.be/Vov8iphA5-4?t=780
Ποτέ δεν φανατίστηκα με κονσόλες, ομάδες, κόμματα και άλλα πολλά.

Αλλά πραγματικά ο Phil Spencer είναι ότι καλύτερο έχει συμβεί στην βιομηχανία εδώ και πολλά χρόνια.

Και πραγματικά δεν θα σπρώξει μόνο την M$ μπροστά, αλλά και την Sony και την Nintendo.

Δείτε απλά το βίντεο από το 13 λεπτό και μετά.

Συγκλονιστικός.

Ο τυπος εκτος από αγαπητος σε ολλους(είναι και τρομερος οραματιστης)

Lefteris_X
17-06-2019, 17:04
Είδατε όλο το βίντεο; Χαρά στην υπομονή/κουράγιο σας (δεν το λέω ειρωνικά).

Αν θέλει να μπει στο κόπο κάποιος να κάνει μια περίληψη, θα ήταν ευπρόσδεκτο. (για όσους δεν έχουν την υπομονή να βλέπουν βίντεο άνω των 2-3 λεπτών, όπως εγώ λολ)

Sir_Teraflop
17-06-2019, 17:26
Πολύ πολύ γενικά, Λευτέρη, μέχρι το σημείο που έβαλα time stamp, αναφέρεται στο πως λειτουργεί η E3, στα Leaks (μάλιστα όταν ο παρουσιαστής του ομολογεί κυνικά ότι ήξερε 2 μέρες πριν για τον Keanu, του κάνει πλάκα ότι ααα εσύ είσαι μέρος του προβλήματος), πως προσεγγίζουν οι 3rd party τους platform holders π.χ. για το Cyberpunk, τα μέτρα ασφαλείας που παίρνουν αναγκαστικά σε αυτές τις εκδηλώσεις, αποκαλύπτει τον τρόπο που στήνονται αυτά τα show και άλλα πράγματα άγνωστα σε εμάς από την απέξω - ίσως όχι και τόσο για εσένα.

To ζουμί ξεκινάει όταν τον ρωτήσανε για την απουσία της Sony και εξηγεί ότι όχι για μένα gaming δεν είναι το γεγονός, ότι να λείπει ο άλλος, πάρε και μια αγκωνιά να βγω πρώτος και τα εξηγεί με τέτοιο τρόπο όπου πραγματικά ήταν σαν να λέει - Όχι θα ήθελα να είναι και η Sony εδώ γιατί είναι αναπόσπαστο κομμάτι του Gaming, στέλνει τα fanboys στο υπόγειο τους λέγοντας ότι με την Sony η MS συνεργάζεται 30 χρόνια, οπότε γιατί σας κάνει εντύπωση η συνεργασία για το Azure κλπ.

Τέλος ισχυρίζεται πως συμμετέχει σε όλες τις PC, Sony, Nintendo κλπ., έχει αποκτήσει διαπροσωπικές σχέσεις με πολύ κόσμο και για μένα ήταν πραγματικά συγκλονιστικό όταν εξιστορεί την σχέση του με ένα άτομο με αναπηρία, όπου γνωρίστηκαν σε μια E3 και όχι μόνο επικοινωνούν στο twitter αλλά παίζουν και Gears μαζί!

Από αυτό και μόνο, projects όπως το adaptive controller ξέρουμε που πρέπει να πιστωθούν...

Ο τύπος είναι fanboy του gaming και όχι απλά ο VP εταιρείας του 1τρις $...

Lefteris_X
17-06-2019, 18:09
Μάλιστα.
Ευχαριστώ πολύ!