PDA

View Full Version : PS4/PS5 Assassin's Creed Valhalla



Pages : [1] 2 3

ilias78
07-04-2019, 01:02
Στη χωρα των Viking το επομενο?

https://kotaku.com/odd-tease-in-the-division-2-spills-the-beans-on-the-nex-1833838193

Ezio
07-04-2019, 10:07
Προϊστορία από ανοιχτό κόσμο με χιόνια και δάση έχουν από το assassin's creed 3, συν του ότι η εποχή των Βίκινγκ (793–1066 μ.Χ.) έχει κατακτήσεις και εμπόριο, οπότε μπορούμε να έχουμε πολλά περιβάλλοντα αν το θέλουν οι developers. Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα να μπαίνεις σε πλοίο και υπάρχει εν δυνάμει η σύνδεση με την Ρώμη (οι Ρωμαίοι είχαν σχέσεις με γερμανικά φύλα για παράδειγμα, οπότε μπορούν να την συνδέσουν κάπως έτσι και με ακόμα πιο βόρειες περιοχές).

Δεν θα μου άρεσε βέβαια να ήταν αυτός ο τίτλος, θα προτιμούσα κάτι σαν Assassins of the North, Assassin's Creed: Northern Order ή Order of the North, ή Winds of Freedom (για την ελευθερία που υπερασπίζονται οι ασασίνοι σε σχέση με την κυριαρχία των Ναϊτών).

Valkyre
08-04-2019, 13:44
Aν ισχυει τοτε η Σκανδιναβικη μυθολογια ειναι στα φορτε της μιλαμε στον χωρο των βιντεοπαιχνιδιων. Σωροι απο παιχνιδια που βασιζονται/εμπνεονται απο αυτην.

jk_blue_tiger
21-11-2019, 14:48
Assassin’s Creed Ragnarok To Be Unveiled In February; Maps, Gameplay Mechanics Detailed – Rumor (https://wccftech.com/assassins-creed-ragnarok-unveiled-february-rumor/)

Slay
22-11-2019, 09:16
Εγω κρατάω μικρό καλάθι, και ελπιζω να διαψευτω. Ειναι σαν να βλεπω επαναληψη της ιστοριας των AC.
AC1: Εκπληκτικό , παρα πολυ καλο , AC2: OMFG!!! απιστευτο 10/10 , ΑC3: τι σκατά κάνω πάνω στα δέντρα? χιμπατζής είμαι?

Καταλάβατε που το πάω έτσι?

Valkyre
22-11-2019, 11:30
To AC1 ηταν ενα χαλι μαυρο ΙΜΟ. Εντυπωσιακο οπτικα (αν και ετρεχε αστα να πανε) αλλα απο gameplay και fun επασχε παρα πολυ. Ειχαν δωσει ολη την προσοχη τους στην αναπτυξη του παρκουρ element που η ουσια του παιχνιδιου μπηκε σε 2η μοιρα. Στην ουσια 7?8?9? assassinations ηταν το παιχνιδι. Και ολα πολυ ομοια μεταξυ τους.

Το 2 ηταν πραγματι αποκαλυψη. Το Bortherhood συνεχισε πολυ καλα. Το τουρκικο δεν το επαιξα ποτε.

Το 3 δεν μου φανηκε τοσο πατατα οσο φανηκε σε ολους τους υπολοιπους. Τα δεντρα δεν καταλαβαινω γιατι σου εκατσαν τοσο στραβα σε ολα τα παιχνιδια ανεβαινεις στα δεντρα. Σιγουρα δεν ηταν αναλογο των 2 και Bortherhood και σιγουρα το παρατραβαγε περισσοτερο απο οσο θα επρεπε, αλλα δεν με χαλασε και τοσο.

Αυτο που χαλασε το AC ηταν οι ετησιες κυκλοφοριες. Με αποκορυφωμα το Unity που του εκθεσε σε μεγαλο βαθμο. Με την ελευση του Origins μπηκε παλι στο σωστο δρομο και το Odyssey συνεχησε επισης καλα, ομως νιωθω οτι μπαινουμε παλι σε επικνδυνα χωραφια "γνωριμοτητας" απο την αποψη οτι το σκανδιναβικο θα ειναι το τριτο που ακολουθει την συνταγη του origins και φοβαμαι οτι αρχιζει και ερχεται ξανα η κουραση...επισης το ολο timing με το σκανδιναβικο theme νομιζω δεν ειναι καλο... ο κοσμος ηδη εχει παιξει αρκετα παιχνιδια τελευταια με σκανδιναβικο theme, For Honor, Hellblade, God of War...

Lefteris_X
22-11-2019, 11:50
Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι το Σκανδιναβικό δανείζεται την κατεύθυνση που πήρε το God of War;

Τόσο πολύ πια η UBisoft δεν μπορεί να βγάλει αυθεντικό τίτλο;

Έβγαλε το 3D Remake του παλιού Prince of Persia στο PS2.
Παράλληλα η Rockstar έβγαλε το GTA 3.

Χρόνια μετά, θέλοντας η Ubisoft να βγάλει ένα "GTA-like" παιχνίδι, βασίστηκε πάνω στο PoPersia......όμως το είχε αλλάξει ΤΟΣΟ πολύ + σε καμία περίπτωση δεν της έβγαινε "GTA-like".......οπότε το ονόμασε A.Creed.

Και ερχόμαστε στο σήμερα με Σκανδιναβία.

Εύγε.

christos-sonyboy
22-11-2019, 14:37
Εγω κρατάω μικρό καλάθι, και ελπιζω να διαψευτω. Ειναι σαν να βλεπω επαναληψη της ιστοριας των AC.
AC1: Εκπληκτικό , παρα πολυ καλο , AC2: OMFG!!! απιστευτο 10/10 , ΑC3: τι σκατά κάνω πάνω στα δέντρα? χιμπατζής είμαι?

Καταλάβατε που το πάω έτσι?
καταλαβαινω που το πας αλλα καλο ειναι να υπαρχει μια εξελιξη στο παιχνιδι.εμενα προσωπικα τα δυο τελευταια μου αρεσαν παρα πολυ. παντως εγω πιστευω οτι θα κρατησει το υφος του origins και odyssey και επειδη σε καθε επομενο ac μεγαλωνουν τον χαρτη,λογικα σε αυτο θα εχει μεγαλυτερο κοσμο για εξερευνηση.

jk_blue_tiger
22-11-2019, 16:56
Το 1ο ac game με ειχε κουρασει κ το παρατησα, γι αυτο τον λογο δεν ειχα ακουμπησει την Ezio τριλογια.
Εχω παιξει κ τελιωσει ολα τα games της σειρας απο το ΙΙΙ κ επειτα, τα περισσοτερα μαλιστα εχουν πλατιναριστει.
Απολαυσα καθε ενα απο αυτα, με αποκορυφωμα το BF.

Η αλλαγη που εγινε στο Origins δεν με ενοχλησε, αλλα δεν ηταν κ κατι που επιζητουσα.
Ο λογος ειναι οτι προσωπικα παιζοντας τo παιχνιδι stealth, δεν με ενδιαφερουν κ ιδιαιτερα τα combat mechanics.
Το odyssey ειναι καλο επισης, αλλα δεν ειναι ac game.
Το spear of Leonidas δεν ειναι ο ορισμος του hidden blade,
το πετας απο μακρια οπως πετουσαν οι Νεατερνταλ κονταρια στα μαμουθ.
Οταν μαλιστα αναβαθμιζεις τα χαρακτηριστικα σου και αποκτας το ability οπου τηλεμεταφερεις το spear
και εμφανιζεσαι μαζι με αυτο την ωρα που το καρφωνεις στον εχθρο, αυτο δεν λεγεται stealth assassination αλλα Star Trek (scott me up beamie lol).
Το ολο θεμα με τα stats με κουρασε επισης, να συλλεγω ξυλο/πετρα/σιδηρο κλπ για να αναβαθμισω οπλα/πανοπλια/πλοιο,
να συγκρινω ποια αναβαθμιση με ωφελησε ή οχι κ να ξεσκαρταρω τα αχρηστα αντικειμενα.
Εαν ηθελα τοσο rpg βαθος, θα επαιζα witcher 3.
Τελος ο μυστικισμος/αποκρυφισμος ειναι κατι που με εξιταρει, το odyssey δεν τον ειχε στο βαθμο που θα επρεπε/ηθελα,
το origins ηταν πολυ καλυτερο σε αυτο τον τομεα.

To nordic setting ειναι απο τα αγαπημενα μου κ γενικα προτιμω να παιζω παιχνιδια που διαδραματιζονται στο παρελθον.
Περιμενω με ανυπομονησια τον νεο τιτλο, ειμαι σιγουρος οτι θα τον απολαυσω οπως κ τα προηγουμενα.
Οι annual κυκλοφοριες δεν με εχουν "κουρασει", ισα ισα στενοχωριεμαι οταν καθυστερει ο επομενος τιτλος.

jk_blue_tiger
14-01-2020, 19:23
Assassin’s Creed Ragnarok – Tons of Information Leaked! True or False? (https://www.play-asia.com/blog/2020/01/14/assassins-creed-ragnarok-tons-of-information-leaked-true-or-false/?utm_source=&utm_medium=&utm_campaign=)

Kane
27-01-2020, 12:45
According to the leaks, Assassin’s Creed Ragnarok will bring us in the Viking era that will start around 845 CE during the siege of Paris where you play as Jora’s father, Rorik. The next scene will take place during 963 CE where you play as the teenage Jora

Κάτι είναι λάθος στις χρονολογίες. 120 χρόνια διαφορά μεταξύ των ιστοριών του πατέρα και του υιού;

Desmond
28-01-2020, 10:27
Λογικά, 863 αντί 963, καθώς το 845 χρονολογικά είναι σωστό.

Snk
29-04-2020, 17:18
Η ubisoft εχει ξεκινήσει ενα teaser live streaming για το παιχνίδι

https://www.youtube.com/watch?v=uWGtBLOvpAg

tonybsg
29-04-2020, 17:47
Πόση ώρα ζωγραφίζει ο τύπος επιτέλους

Leon_DiZ
29-04-2020, 20:08
Ο,τι λέει ο τιτλος

Leon_DiZ
29-04-2020, 23:03
https://twitter.com/assassinscreed/status/1255587664612524038


1255587664612524038

Αύριο στις 18:00 το trailer!!!

PDS
30-04-2020, 00:37
Cross Gen?

Sir_Teraflop
30-04-2020, 00:37
https://youtu.be/L0Fr3cS3MtY

hakoo
30-04-2020, 01:36
Μαλλον θα ειναι καποιο announcement cg trailer, δεν νομιζω να δειξουν gameplay. Καθε φορα τετοια εποχη σκαει η επισημη ανακοινωση και μετα στην e3 εχουμε gameplay.
Λογικα θα κανουν το δικο τους event διαδικτυακα μιας και εχουν και αλλα να δειξουν, watch dogs, gods and monsters κτλ.
Πρωτοτυπος ο τιτλος παντως :p

Leon_DiZ
30-04-2020, 04:47
https://twitter.com/ubisoftmtl/status/1255610392283418626


1255610392283418626

14 studios!!

Valkyre
30-04-2020, 12:24
God of war vibes everywhere :P

Ενδιαφερον παντως. Για να δουμε.

tonybsg
30-04-2020, 14:14
Ναι ναι... Αλλά πιστεύω ακόμη περισσότερο Vikings vibes λόγω του open world!

Προφανώς ψήνομαι αν και πρέπει πρώτα να παίξω το Odyssey

Sir_Teraflop
30-04-2020, 17:51
Live το trailer στο λινκ που έβαλα παραπάνω.

Snk
30-04-2020, 18:09
https://www.youtube.com/watch?v=6TXx0guC5zE




Become Eivor, a legendary Viking raider on a quest for glory. Explore England's Dark Ages as you raid your enemies, grow your settlement, and build your political power

-Advanced RPG mechanics allow you to shape the growth of your character and influence the world around you
-Sail from the harsh and mysterious shores of Norway to the beautiful but forbidding kingdoms of England and beyond
-Dual-wield powerful weapons such as axes, swords and even shields to relive the ruthless fighting style of the Viking warriors
-Launch massive assaults against Saxon troops and fortresses throughout England
-Construct and upgrade buildings that allow for deep customization, including a barracks, blacksmith, tattoo parlor, and more

Sir_Teraflop
30-04-2020, 18:11
Κατά τη συνήθη πρακτική της, τα marketing rights του game γίναν τράμπα στο Xbox.

Leon_DiZ
30-04-2020, 18:13
Εχουν κάνει πολύ καλύτερα CGI trailers, still hype AF.

Πολύ όμορφο οπτικά, κάτι είπε ο Jason S. ότι την επόμενη βδομάδα ίσως έχουμε και gameplay



twitter.com/Nibellion/status/1255874805838028801

1255874805838028801

Πολλές πληροφορίες και artwork

Leon_DiZ
30-04-2020, 18:25
twitter.com/Nibellion/status/1255877116043890689

1255877116043890689




https://pbs.twimg.com/media/EW3C9OGXsAMz-Sb?format=jpg&name=largehttps://pbs.twimg.com/media/EW3C8WHXQAEURru?format=jpg&name=largehttps://pbs.twimg.com/media/EW3C6mJXkAk8XDl?format=jpg&name=large

tonybsg
30-04-2020, 18:41
Vikings Seasons 1-3 από τις περιγραφές

1255704956025425926

Sir_Teraflop
30-04-2020, 18:52
https://www.eurogamer.net/articles/2020-04-30-assassins-creed-valhalla-reshapes-the-series-rpg-storytelling-by-giving-you-a-viking-settlement

- - - Updated - - -

Viking Animal's: Crossing! :D

ilias78
30-04-2020, 19:00
Το θέλω ΤΩΡΑ!!!!!!!!

tutuyo
30-04-2020, 19:05
lol βικινγκς που δεν σφαζουν/βιαζουν αλλά συγκρατουν τον συμπολεμιστη τους κιολας

Snk
30-04-2020, 19:19
Πολύ όμορφο οπτικά, κάτι είπε ο Jason S. ότι την επόμενη βδομάδα ίσως έχουμε και gameplay

Λογικά θα δούμε 7 Μαΐου στο event της ms

jk_blue_tiger
30-04-2020, 19:36
12030

Αυτη ειναι η 1η AC συλλεκτικη που θα εχει θηλυκο χαρακτηρα σε φιγουρα, ολες οι προηγουμενες συλλεκτικες ειχαν αντρικη.

Τιμη: μονο 180 λιρες = 207€ (https://store.ubi.com/uk/game?pid=5e84b6f95cdf9a21c0b4e746&dwvar_5e84b6f95cdf9a21c0b4e746_Platform=ps4&edition=Collector%27s%20Edition&source=detail) πολυ υψηλη τιμη χωρια που δεν θα μπορουμε να την αγορασουμε απο το ubistore οποτε δεν θα εχουμε -20% εκπτωση (144 λιρες = 166€)
και ποιος ξερει τι θα χρεωνουν σε μεταφορικα οι εκαστοτε πωλητες.

12031

Εαν καποιοι θελουν κ την αντρικη φιγουρα κοστολογειται στις 50 λιρες χωρις την εκπτωση. (https://store.ubi.com/uk/assassin-s-creed-valhalla-eivor-the-wolf-kissed/5e8b45295cdf9a12c868c876.html)

Leon_DiZ
30-04-2020, 19:52
Κάτι πολύ σημαντικό είναι ότι το παιχνίδι θα υποστηρίζει Smart Delivery στο Xbox. Φαντάζομαι ότι θα γίνει το ίδιο και στο PS4/5 άρα δε θα χρειαστεί να το αγοράσει κάποιος δύο φορές.

Kapa
01-05-2020, 21:06
Assassin's Creed Valhalla will let you engage in homosexual romances.
https://stevivor.com/features/in-depth/assassins-creed-valhalla-lets-you-have-homosexual-romances/?utm_source=TW

[emoji91]

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Sir_Teraflop
01-05-2020, 22:27
Assassin's Creed Valhalla will let you engage in homosexual romances.
https://stevivor.com/features/in-depth/assassins-creed-valhalla-lets-you-have-homosexual-romances/?utm_source=TW

[emoji91]

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk


Μάλιστα. Και εκεί που νόμιζα ότι τα AC, μετά Odyssey εποχής και τους δύο χαρακτήρες - αποφεύγανε μια χαρά τέτοιους "σκόπελους".

Ας βάλουν λοιπόν character creator και αν θέλουν να τιμούν τον όρο RPG, ας έχουν ανάλογα τον χαρακτήρα και τις επιλογές του (και το class του κυρίως), διαφορετική διάδραση στο story.


Κάτι που κάνανε τα Elder Scrolls αιώνες πριν (πριν το Skyrim -Morrowind π.χ.) ή και το Outer Words.

hakoo
02-05-2020, 03:25
Oι 2-3 in game/in engine screens παντως δεν με εντυπωσιασαν, καθολου θα ελεγα. Περιμενω να δω gameplay να το δουμε και σε κινηση.
Για μενα με βαση αυτο που επαιξα με το Origins αλλα και σε εναν βαθμο με το Odyssey το συγκεκριμενο θα μπορουσε να ειναι χαλαρα το launch παιχνιδι που θα παρω αν εχουμε παλι launch line-up ala ps4 εκ μερους Sony, δλδ αχρωμα παιχνιδια απλα να συμπληρωνουν τα obligatory genres.
Eιναι σε μια ροη που μου αρεσει η σειρα, φυσικα δεν εχει καμια σχεση με τα AC πριν αλλα ειναι for the better, για τα δικα μου γουστα τουλαχιστον.
Το origins ειχε υπεροχο setting αλλα τα rpg mechanics δεν ηταν πολυ δουλεμενα, στο Odyssey αισθανθηκα το ακριβως αντιθετο, δλδ τα role playing στοιχεια πιο εντονα και δουλεμενα, το setting ηταν πολυ οικειο για να μου δωσει καποιο ενδιαφερον, επιπλεον ηταν και αρκετα grindy σαν παιχνιδι με φανερο στοχο τα microtransactions ακομα και αν δεν τα ειχε μεσα στα μουτρα σου.
Ενα ενδιαφερον στοιχειο btw ειναι οτι ο σκηνοθετης του παιχνιδιου ειναι ο Ashraf Ismail που ηταν πισω απο το Origins (και το Black Flag).
Αν δεν εχουμε κατι δυνατο απο first party για το λανσαρισμα της κονσολας η καποια αλλη εκπληξη (κανα Cyberpunk ας πουμε at launch) το συγκεκριμενο για μενα φαινεται μαλλον η πιο ελκυστικη επιλογη.
Για να δουμε και gameplay, ελπιζω να δειξουν και την "next gen" εκδοση, οκ δεν περιμενω θαυματα (ειναι ενα game αυτης της γενιας) αλλα κατι λιγο πιο εντυπωσιακο απο αυτο που βλεπω.

Leon_DiZ
02-05-2020, 10:34
Oι 2-3 in game/in engine screens παντως δεν με εντυπωσιασαν, καθολου θα ελεγα. Περιμενω να δω gameplay να το δουμε και σε κινηση.
Για μενα με βαση αυτο που επαιξα με το Origins αλλα και σε εναν βαθμο με το Odyssey το συγκεκριμενο θα μπορουσε να ειναι χαλαρα το launch παιχνιδι που θα παρω αν εχουμε παλι launch line-up ala ps4 εκ μερους Sony, δλδ αχρωμα παιχνιδια απλα να συμπληρωνουν τα obligatory genres.
Eιναι σε μια ροη που μου αρεσει η σειρα, φυσικα δεν εχει καμια σχεση με τα AC πριν αλλα ειναι for the better, για τα δικα μου γουστα τουλαχιστον.
Το origins ειχε υπεροχο setting αλλα τα rpg mechanics δεν ηταν πολυ δουλεμενα, στο Odyssey αισθανθηκα το ακριβως αντιθετο, δλδ τα role playing στοιχεια πιο εντονα και δουλεμενα, το setting ηταν πολυ οικειο για να μου δωσει καποιο ενδιαφερον, επιπλεον ηταν και αρκετα grindy σαν παιχνιδι με φανερο στοχο τα microtransactions ακομα και αν δεν τα ειχε μεσα στα μουτρα σου.
Ενα ενδιαφερον στοιχειο btw ειναι οτι ο σκηνοθετης του παιχνιδιου ειναι ο Ashraf Ismail που ηταν πισω απο το Origins (και το Black Flag).
Αν δεν εχουμε κατι δυνατο απο first party για το λανσαρισμα της κονσολας η καποια αλλη εκπληξη (κανα Cyberpunk ας πουμε at launch) το συγκεκριμενο για μενα φαινεται μαλλον η πιο ελκυστικη επιλογη.
Για να δουμε και gameplay, ελπιζω να δειξουν και την "next gen" εκδοση, οκ δεν περιμενω θαυματα (ειναι ενα game αυτης της γενιας) αλλα κατι λιγο πιο εντυπωσιακο απο αυτο που βλεπω.

Δεν είναι καθόλου εντυπωσιακό όντως, μοιάζει με ένα up-rezed Odyssey, πολύ όμορφο αλλά καθόλου next gen.

Επίσης βγάζουν μάτι ότι οι συγκεκριμένες φωτό είναι και πειραγμένες.

Sir_Teraflop
02-05-2020, 15:21
Έχει μπει στην γωνία η Ubi. Τα 14 studio που αναφέρθηκαν παραπάνω δεν είναι τίποτε περισσότερο στην πλειοψηφία τους, από τα outsourced, διάσπαρτα στον πλανήτη, που ξερνάνε assets.

Δεν τολμάει βλέπω να το μετονομάσει σε καινούργιο IP και πατάει στην γνωστή συνταγή + προσθήκες. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό μιας και συμπληρώνει κενά στην βιομηχανία/χώρο, που είναι υπαρκτά (Bethesda π.χ.).

Για τα σχόλια ότι δεν είναι και κάτι εντυπωσιακό - συμφωνώ. Θα δούμε βέβαια την άλλη εβδομάδα.

PDS
02-05-2020, 15:47
Δεν είναι καθόλου εντυπωσιακό όντως, μοιάζει με ένα up-rezed Odyssey, πολύ όμορφο αλλά καθόλου next gen.


Μα ειναι cross gen, λογικο δεν ειναι?

Leon_DiZ
02-05-2020, 15:51
Μα ειναι cross gen, λογικο δεν ειναι?

Ναι είναι :Ρ

Sir_Teraflop
02-05-2020, 15:57
Πάτε να με κάνετε trigger αλλά δεν θα σας περάσει!

:ice:

E όχι δεν είναι λογικό.

PDS
02-05-2020, 16:01
Πάτε να με κάνετε trigger αλλά δεν θα σας περάσει!

:ice:

E όχι δεν είναι λογικό.

Ε γραψε και γιατι δεν ειναι :p

Sir_Teraflop
02-05-2020, 16:09
Όπως δεν κρατάει πίσω, η 960 την RTX280 Ti ή το Titanfall /Tomb Raider 360--->One.

Διαφορετικές προσεγγίσεις - υπαρκτές δε.

PDS
02-05-2020, 16:16
By default τα cross gen μενουν πισω κυριολεκτικα σε ολα τα επιπεδα. Τοσο στο Design και στις αποφασεις, οσο και στα βασικα assets. Αλλο να παιζεις ενα παιχνιδι oυσιαστικα ''remastered'' και αλλο δομημενο μονο για την νεα γενια.

Sir_Teraflop
02-05-2020, 16:28
By default τα cross gen μενουν πισω κυριολεκτικα σε ολα τα επιπεδα. Τοσο στο Design και στις αποφασεις, οσο και στα βασικα assets. Αλλο να παιζεις ενα παιχνιδι oυσιαστικα ''remastered'' και αλλο δομημενο μονο για την νεα γενια.

Τελικά προσέγγιση PC και "smart delivery" ή remastered?

Δεν έχω δει στα PC την έννοια crossgen, τόσα χρόνια που ασχολούμαι.

Γίνεται πιο ισχυρό το hardware και όλα έρχονται "οργανικά".

Ούτε ταμπέλες - ούτε τίποτα.

PDS
02-05-2020, 16:39
Δεν έχω δει στα PC την έννοια crossgen, τόσα χρόνια που ασχολούμαι.

Γίνεται πιο ισχυρό το hardware και όλα έρχονται "οργανικά".

Ούτε ταμπέλες - ούτε τίποτα.

Για αυτο ακριβως αγοραζεις ενα PC hardware και απλα το κοιτας.
(να ξερεις οτι καταλαβαινω γιατι εχεις αυτην την αποψη, απλα το αναφερω για να εισαι και στο μυαλο μου λιγο οπως ειμαι εγω)

Τα πραγματα ειναι απλα και δεδομενα. Το Uncharted 4 δεν θα εδειχνε ποτε ετσι αν εβγαινε και στο PS3. Θα ηταν ενα generation leap χειροτερο.
Εκτος αν το χτισουν ξεχωριστα για καθε μια κονσολα, αλλη ομαδα ας πουμε, αλλα αυτο καταλαβαινεις οτι δεν μπορει να γινεται για οικονομικους λογους. Ελαχιστες φορες το εχουμε δει. forza νομιζω?

Sir_Teraflop
02-05-2020, 16:44
Για αυτο ακριβως αγοραζεις ενα PC hardware και απλα το κοιτας.
(να ξερεις οτι καταλαβαινω γιατι εχεις αυτην την αποψη, απλα το αναφερω για να εισαι και στο μυαλο μου λιγο οπως ειμαι εγω)

Τα πραγματα ειναι απλα και δεδομενα. Το Uncharted 4 δεν θα εδειχνε ποτε ετσι αν εβγαινε και στο PS3. Θα ηταν ενα generation leap χειροτερο.
Εκτος αν το χτισουν ξεχωριστα για καθε μια κονσολα, αλλη ομαδα ας πουμε, αλλα αυτο καταλαβαινεις οτι δεν μπορει να γινεται για οικονομικους λογους. Ελαχιστες φορες το εχουμε δει. forza νομιζω?


Δεν διαφωνώ αλλά, θα ήθελα και εσύ να κατανοήσεις το ευρύτερο οικονομικό περιβάλλον, το πως φτιάχνονται τα games, πόσο καιρό κάνουν να φτιαχτούν και ένα σωρό άλλες λεπτομέρειες, που πραγματικά δεν μπορούν να αναχθούν από το παρελθόν (βλέπε παλιές κονσόλες από τα 8-bit), στο commoditized hardware σήμερα.

Αυτό θέλανε οι developers άλλωστε.

Παρακολουθώ όμως με ενδιαφέρον.

hakoo
02-05-2020, 17:51
Σαφως και δεν περιμενω να δω next gen visuals απο ενα cross gen game, περιμενω ομως να δω διαφορες αναλογες με τα ubisoft ps3/ps4 games.
Αναφέρομαι συγκεκριμενα γιατι βλεπω οτι θα φαμε παλι 3-4 σελιδες να μιλαμε για cross gen games γενικα και για το game development.
Συγκεκριμενα λοιπον περιμενω να δω διαφορες αντιστοιχες με αυτες που ειχε το Black Flag και το watch_dogs σε ps3/ps4.
Ειδικα το πρωτο το ειχα κανει review για το ps3 οποτε το ειχα μελετησει αρκετα, μετα το πηρα για ps4 και οι διαφορες σε τεχνικα τουλαχιστον θεματα ηταν σημαντικες.
Υποθετω στο gameplay reveal θα δειξουν την superior εκδοση οποτε θα εχουμε περισσοτερα να σχολιασουμε.

Sir_Teraflop
02-05-2020, 17:55
Λες να έχουμε και downgrades?! :ice:

Sir_Teraflop
02-05-2020, 18:42
Βγήκε και Info από τις συλλεκτικές:

https://i.imgur.com/6Ab6j8b.png



https://i.imgur.com/K4kpcVq.png


Άσχετο αλλά δεν καταλαβαίνω πως η μια φιγούρα είναι λες βγάζει ο τύπος shelfie για το Facebook και η άλλη ξυρίστηκε λες και είναι έτοιμη να πολεμήσει αρκούδα/τέρας του Λοχ Νες.

Αnyway.

spartan
03-05-2020, 01:41
Ελπιζω να τρεχει στα 60 φρειμς το συγκεκριμενο παιχνιδι στις νεες κονσολες
Ε ubisoft?

mihalis13
03-05-2020, 08:22
Βγήκε και Info από τις συλλεκτικές:

https://i.imgur.com/6Ab6j8b.png



https://i.imgur.com/K4kpcVq.png


Άσχετο αλλά δεν καταλαβαίνω πως η μια φιγούρα είναι λες βγάζει ο τύπος shelfie για το Facebook και η άλλη ξυρίστηκε λες και είναι έτοιμη να πολεμήσει αρκούδα/τέρας του Λοχ Νες.

Αnyway.Η μία φιγούρα είναι άντρας η άλλη γυναίκα

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
05-05-2020, 17:13
Επιβεβαίωσε η Microsoft ότι θα το δούμε μεθαύριο.

hakoo
06-05-2020, 01:58
Επιβεβαίωσε η Microsoft ότι θα το δούμε μεθαύριο.

Yey, λογικα gameplay να δουμε και τι ψαρια πιανει.

mihalis13
06-05-2020, 11:00
Πάντως το trailer μου άρεσε αρκετά.
Ελπίζω σε κάποια πράγματα να βελτιωθεί η Ubisoft, γιατί ενώ το Odyssey ήταν πάρα πολύ καλό είχε κάποια πράγματα που σε κούραζαν (έλεος με αυτά τα φρούρια ρε Ubi...)


Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
06-05-2020, 12:12
Προσωπικά κάθε χρόνο απογοητεύομαι από την ιστορία του και θα ήθελα να το βελτιώσουν. Θα ήθελα να υπάρχει μεγαλύτερη έμφαση στο μοντέρνο κομμάτι γιατί έτσι όπως το κάνουν τώρα υπάρχει απλά για να υπάρχει και για να πουλάνε τα comics της σειράς.

Επίσης είναι οριακά στο σημείο "το τραβάμε από τα μαλλιά για να βγάλει νόημα".

Το ότι ο Odin παραμοιάζει με τον Ezio / Altair, το ότι και οι δυο πρωταγωνιστές είναι canon και το lore των Origins/Odyssey με προιδεάζει για το που το πάνε.

hakoo
06-05-2020, 12:26
Προσωπικά κάθε χρόνο απογοητεύομαι από την ιστορία του και θα ήθελα να το βελτιώσουν. Θα ήθελα να υπάρχει μεγαλύτερη έμφαση στο μοντέρνο κομμάτι γιατί έτσι όπως το κάνουν τώρα υπάρχει απλά για να υπάρχει και για να πουλάνε τα comics της σειράς.



Εγω παλι θα ηθελα το μοντερνο setting να αφαιρεθει εντελως, ηταν με διαφορα τα χειροτερα κομματια του origins και του odyssey και απο τη στιγμη που το παιχνιδι εχει παρει αυτο το direction δεν βρισκω το παραμικρο νοημα. Απλα χαλαει τη ροη του παιχνιδιου.
Δυστυχως επιβεβαιωθηκε οτι θα υπαρχει και στο Valhalla μοντερνο setting με layla κτλ.

tonybsg
06-05-2020, 12:26
Ποιο modern time ρε Λεωνίδα; :P

Πάει το ξεχάσαμε αυτό, από το 3; από το Revelations;

Όλη η ουσία είναι η παρουσίαση της εποχής που καταπιάνονται για μένα. Που τουλάχιστον τους το δίνουμε αυτό, ρίχνουν πολύ δουλειά σε αυτό το κομμάτι.

Προσωπικά εδώ και πολλά χρόνια δεν περιμένω τίποτα, καμία ουσιαστική εξέλιξη στο modern world με κάποιο end-game ή δεν ξέρω τι - δεν έχω παίξει το Oddysey βέβαια ακόμη.

Εννοείται ότι είχαμε επενδύσει σε αυτό αρχικά με τις θεωρίες κλπ, αλλά νομίζω είναι σαφές πλέον ότι δεν πρέπει να έχουμε προσδοκίες επί αυτού.

Viper
06-05-2020, 12:32
Προσωπικά κάθε χρόνο απογοητεύομαι από την ιστορία του

Εχει και ιστορια?:p

Για μενα το AC τελειωσε καπου στο Brotherhood. Μετα εχασα το ενδιαφερον με τις απανωτες κυκλοφοριες. Το Black Flag μου αρεσε, κυριως ομως λογο setting( νησια-πειρατες-θαλασσα) και οχι λογο ονοματος. Και Μητσος ο πειρατης να λεγοταν, παλι θα το δοκιμαζα.

Το Unity ουτε στην μεση δεν το πηγα, Syndicate/Origins δεν τα ακουμπησα καν και τωρα παιζω το Odyssey λογο καραντινας. Αλλιως ουτε αυτο.

Για το Valhalla βλεπουμε.

mihalis13
06-05-2020, 12:33
Εντάξει στα πρώτα παιχνίδια ήταν πολύ ενδιαφέρον το modern time και τι θα γίνει.. μετά το εγκατέλειψαν τελείως και εγώ προσωπικά δεν έπαιξα αλλά παιχνίδια της σειράς απο τότε πλην του Unity και του Odyssey.
Θα ήθελα και εγώ να ξαναδώσουν βάρος στο τι γίνεται και τώρα. Αλλά θέλω να δω και βελτιώσεις στο παιχνίδι μην είναι πάλι map cleaner....

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
06-05-2020, 12:43
I will die on this hill :P :P

Ξέρω ότι δεν είναι δημοφιλής άποψη, αλλά το lore για το μοντέρνο setting υπάρχει, απλά αρνούνται να το βάλουν στα παιχνίδια.

Δλδ στο Syndicate έψαχναν οι Templars το shroud για ένα πολύ συγκεκριμένο σκοπό, αν το αφαιρέσεις αυτό για εμένα χάνει πολύ η ιστορία. Τι να πω, ίσως αν ήταν από την αρχή μόνο στο παρελθόν να μην μου κακοφαινόταν.

enstikto
06-05-2020, 12:43
@Tony πως και δεν το έχεις παίξει το Odyssey?
Είναι imo το καλύτερο AC.

hakoo
06-05-2020, 12:59
Ξέρω ότι δεν είναι δημοφιλής άποψη, αλλά το lore για το μοντέρνο setting υπάρχει, απλά αρνούνται να το βάλουν στα παιχνίδια.



Στα comics προφανως θα ειναι πολυ πιο ωραια δοσμενο, στα παιχνιδια δεν δουλευει ομως ρε συ.
Με την μορφη που εχουν παρει τωρα τα παιχνιδια θεωρω οτι ειναι εντελως ακυρο, ακομα και τις λιγες φορες που υπηρχε μεταβαση στο Odyssey που το εχω και προσφατο για μενα ηταν σχεδον ενοχλητικο.

Valkyre
06-05-2020, 12:59
Μεχρι και το AC3 το modern story ηταν ξεκαθαρα στο προσκηνιο. Και μου αρεσε πολυ αυτο. Απο εκει και μετα πηρε την κατω βολτα σε τετοιο βαθμο που πλεον μοιαζει με κομπαρσος στο παιχνιδι. Ειμαι κι εγω απο αυτους που θελουν να αναπτυχθει το Modern story. Παντα εκει ηταν το βασικο μου ενδιαφερον στο τι θα συμβει επι της ουσιας στον κοσμο του σημερα. Το παρελθον, ενδιαφερον δεν λεω αλλα οταν το παιχνιδι μου βαζει στο προσκηνιο το τι μελει γενεσθαι στο μελλον του παιχνιδιου, ξαφνικα το παρελθον του, μου μοιαζει προδιαγεγραμμενο, κατι που εχει ηδη συμβει και δε θα μου δωσει ουσιαστικη απαντηση για το τι θα γινει στο μελλον. Με χαλαει αυτο. Με καθε νεο AC ελπιζω να δω κατι τετοιο και τελικα ολο και απομακρυνομεθα...

tonybsg
06-05-2020, 13:05
@Tony πως και δεν το έχεις παίξει το Odyssey?
Είναι imo το καλύτερο AC.

Κάποια στιγμή έμεινα ένα παιχνίδι πίσω στα AC :(

Οπότε έπαιξα πέρυσι το καλοκαίρι το Origins και είχα στόχο φέτος πριν το καινούριο να παίξω το Odyssey (λογικά το καλοκαίρι πάλι!)

Τουλάχιστον ενδιάμεσα έχω βγάλει μεταξύ άλλων κάτι άλλα open world που είχα στο backlog (Shadow of War, Shadow of Tomb Raider) και τώρα RDR2.

Κάνω catch up σιγά σιγά!

Desmond
06-05-2020, 14:12
Πάντως το trailer μου άρεσε αρκετά.
Ελπίζω σε κάποια πράγματα να βελτιωθεί η Ubisoft, γιατί ενώ το Odyssey ήταν πάρα πολύ καλό είχε κάποια πράγματα που σε κούραζαν (έλεος με αυτά τα φρούρια ρε Ubi...)


Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Βασικά τα φρούρια ήταν από τα αγαπημένα μου διαλείμματα στο main story του παιχνιδιού. Αλλά υποθέτω οτι αυτή είναι και η κατάρα των open world στην προσπάθεια να "γεμίσουν" τον κόσμο και να ωθήσουν τον παίκτη να εξερευνίσει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος του χάρτη. Κάποιους θα τους κουράσει. Πχ. απηύδησα με το "follow the trails" στο HZD.

mihalis13
06-05-2020, 14:19
Βασικά τα φρούρια ήταν από τα αγαπημένα μου διαλείμματα στο main story του παιχνιδιού. Αλλά υποθέτω οτι αυτή είναι και η κατάρα των open world στην προσπάθεια να "γεμίσουν" τον κόσμο και να ωθήσουν τον παίκτη να εξερευνίσει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος του χάρτη. Κάποιους θα τους κουράσει. Πχ. απηύδησα με το "follow the trails" στο HZD.Εμένα με κούρασαν αρκετά και το κάνει και στο Far Cry η Ubisoft, οπότε ένιωθα σαν αν έκανα το ίδιο πράγμα σε δύο παιχνίδια...
Επίσης μου έχει τυχει να καθαρίσω φρούριο και μετά από λίγο να μου το βγάλει σε main mission πάλι γεμάτο....

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PDS
06-05-2020, 14:32
Εγω παλι ποτε δεν καταφερα να προχωρησω παιχνιδι της σειρας, μου φαινοταν βαρετο.
Εχω το odyssey ομως και θελω να δω αν εχει αλλαξει κατι σε συγκριση με παλιοτερα AC.

Valkyre
06-05-2020, 14:52
Καταλαβαινω τι λετε, αλλα τα φρουρια κλπ ειναι αναγκαια σε ενα open world παιχνιδι κατα τη γνωμη μου. Αναγκαια οχι ως προς την ιστορια ή το σεναριο αλλα γενικοτερα ως προς τη φυση του παιχνιδιου και το ποσο θελει να ασχοληθει αυτος που το παιζει.

Ειναι παντοτε προεραιτικη η ενασχοληση τους (περα απο τις φορες που μπορει να σε στειλει μια αποστολη του στορυ) αλλα γι αυτους που τους αρεσει το εκαστοτε παιχνιδι και το gameplay του και δε θα ηθελαν να το αφησουν το παιχνιδι συντομα, ειναι κατι που τους αρεσει. Εμενα πολλες φορες που μου αρεσει ενα παιχνιδι ψαχνω πραγματα να κανω γιατι περναω καλα και δεν θελω να τελειωσει που λεμε. Ε το να υπαρχουν τετοιες δραστηριοτητες ειναι καλο. Αν σου αρεσει το παιχνιδι τις κανεις, αν οχι τις προσπερνας.

Τωρα οκ θεμα υπαρχει και για πολυ κοσμο που εχει OCD με καποια πραγματα (οπως ολοι μας) και ισως εκει ξενερωνουν γιατι κατα μια εννοια υποχρεωνονται να παιξουν κατι που δεν θελουν για το 100% completion. Αλλα δεν θα ηταν σωστο κατα τη γνωμη μου να λειπουν τετοια πραγματα απο ενα τεραστιο open world παιχνιδι. Οσο μεγαλυτερη ποικιλια προεραιτικων δραστηριοτητων υπαρχει τοσο καλυτερα.

Να δωσω ενα παραδειγμα. Το FFVIII remake. Δεν ηθελα να τελειωσει. Ηθελα κι αλλο υλικο. Ας ηταν side και ας μην ειχε και πολυ ουσια. Αλλα ας υπηρχε. Να μπορεσω να μεινω λιγο ακομα στον κοσμο του και να μην χρειαζεται να κανω περισσοτερα playthroughs απο οσα θα σκοπευα αρχικα.

Προσοχη παντα μιλαμε για εντελως προεραιτικα πραγματα ετσι. Οχι αγγαρεια με το ζορι.

mihalis13
06-05-2020, 15:35
Το θέμα με τα φρούρια είναι ότι κάποια στιγμή θα αναγκαστείς να τα κάνεις.
Για να ρίξεις την ισχύ των εχθρών σε μια περιοχή πχ.
Οπότε θα αναγκαστείς να ασχοληθείς με ένα φρούριο για να κάνεις μετά στο παιχνίδι την ζωή σου πιο εύκολη.. Είναι προαιρετικά μεν αλλά τελικά αναγκάζεσαι να ασχοληθείς..
Έχουμε δει και open world με πιο εμπνευσμένο περιεχόμενο χωρίς να πήγαινες απλά στο τάδε φρούριο να το καθαρίσεις.
Προσωπικά θα ήθελα να δω μια διαφορετική συνταγή παρά ένα τεράστιο χάρτη γεμάτο με ερωτηματικά...

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
06-05-2020, 15:53
Σε καποια παιχνιδια ισως γινεται αυτο Μιχαλη που λες και αρα δεν εναποκειται ακριβως στο προεραιτικο κομματι που λεω. Στο AC συγκεκριμενα δεν θυμαμαι να υπηρχε τετοιο θεμα, στα 2 τελευταια τουλαχιστον. Ειχαν πολλα φρουρια, σε πολυ λιγα (συγκριτικα) ησουν υποχρεωμενος να πας για βασικη αποστολη.

Σιγουρα μπορεις να βαλεις εμπνευσμενο υλικο, και πολλα games κανουν και αυτο και τα φρουρια. Και το Odyssey ειχε μερικα πολυ καλα side quests. Δε με χαλαει να μου βαζουν ερωτηματικα και να με προωθουν στο να θελω να ανακαλυψω περισσοτερο τον κοσμο. Οσο δεν ενοχλουν αυτους που θελουν το main κομματι του στορυ και το pacing να ειναι καθωσπρεπει, και δεν στερουν κατι ποιοτικα απο αυτα τα κομματια, δεν βρισκω τον λογο να μην υπαρχουν. Αλλωστε εαν θες ο κοσμος σου να ειναι "ζωντανος" πρεπει να υπαρχει και κατι να κανεις ή κατι που να σου δινει την αισθηση οτι οντως ειναι ζωντανος ο κοσμος.

Απλα τα Open world λογο μεγεθους τεινουν να επαναλαμβανονται ως προς τις διαδικασιες τους. Ακομα και το Witcher 3 στην ουσια επαναλαμβανει το ιδιο pattern στο 80% των αποστολων του. Τα βηματα που ακολουθεις ειναι σχεδον μονιμως τα ιδια. Λογικο ειναι και αυτο. Δεν μπορεις να βαλεις απειρη ποικιλια σε συγκεκριμενα gameplay patterns.

mihalis13
06-05-2020, 16:14
Ισχύει αυτό που λες για το Witcher, αλλά η διαφορά είναι πως στο Witcher τα περισσότερα side quests έχουν εξαιρετικό γράψιμο και θες να πας μόνο και μόνο για να δεις τι γίνεται. Χωρίς το story το κάθε quest και απλά να ήταν να χρησιμοποιώ Witcher senses θα ήταν φουλ βαρετά..
Δεν είναι πάντα το gameplay είναι και πως το ντύνεις.
Σε όλα τα παιχνίδια κάνεις σχεδόν το ίδιο πράγμα.. και στο TLOU πχ όλη την ώρα κρύβεσαι και σκοτώνεις κόσμο.. αλλά έχει τόσο ενδιαφέρον story που δεν θες να τελειώσει και ας πετάξεις 200 τούβλα συνεχόμενα..
Στο AC Odyssey ενώ είναι πολύ καλό παιχνίδι και έχει και πολύ καλά side quests δυστυχώς έχει και πολύ σαβουρα σε side quests. Εγώ για αυτό δεν ασχολήθηκα με όλα τα side quests παρόλο που ήθελα και σίγουρα έχω χάσει κάποια ωραία quests..
Επίσης έχουμε δει ένα rdr2 που απλά το παιχνίδι σε ωθούσε μόνο του να ανακαλύψεις τον κόσμο να δεις και την τελευταία καλύβα. Ε μετά από 10+ παιχνίδια AC θεωρώ πρέπει να υπάρχει και κάποια πρόοδος σε αυτό το κομμάτι.. Βελτίωσαν την μάχη, βάλανε κάποια rpg στοιχεία, για μένα πλέον πρέπει να βελτιώσουν και τον κόσμο του παιχνιδιού..
Η εύκολη λύση είναι να τον γεμίσεις πάλι με φρούρια..

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
06-05-2020, 16:54
^^ Δε διαφωνω σε αυτο που λες. Και νομιζω εκαναν αρκετα σωστα βηματα προς αυτη τη κατευθυνση με το Origins/Odyssey. Δηλαδη ειδικα στο Odyssey υπαρχαν πολυ καλα side quests. Αλλα ναι γενικα δε διαφωνω κι εγω θα προτιμουσα ποιοτικοτερο υλικο απο ευκολες λυσεις, αλλα μερικες φορες ηθελα και την "παιδικη χαρα" οπου μπορω να πειραματιστω με το gameplay του τιτλου, ειδικα σε παιχνιδια που μου αρεσει το gameplay τους.

Το RDR2 ειναι ενα πολυ καλο παραδειγμα (για εμενα παντα) ενος πολυ ωραιου και πραγματικα ζωντανου κοσμου με εξαιρετικο γραψιμο και events, που ομως το βαρυ και αγαρμπο gameplay του με εκανε να μην θελω να πετυχω "φρουρια" με τιποτα. (και προφανως δεν το λεω θετικα αυτο)

mihalis13
06-05-2020, 17:10
Δεν ξέρω, ίσως αν δεν το έβλεπα σε όλα τα παιχνίδια της Ubisoft να μην με ενοχλούσε τόσο πολύ.
Στο Odyssey έχει πολύ καλά quests και ίσως ασχοληθώ πάλι στο μέλλον. Πάντως έχω μια ελπίδα πως στο Valhalla θα βελτιώσουν ακόμα περισσότερα πράγματα.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Viper
06-05-2020, 21:41
1258080173175472129

1258088248116731904

Leon_DiZ
06-05-2020, 21:49
https://youtu.be/cUuKIpCM2o0

Ίσως είναι κάτι τέτοιο. Κρίμα, ήθελα κάτι μεγαλύτερο αλλά έτσι κι αλλιώς θα έχει και η Ubisoft δικό της event

hakoo
07-05-2020, 00:43
Shame, νομιζα οτι θα δουμε demo.
Βεβαια λογικο, δεν θελει να καψει υλικο σε ξενη conference.

hakoo
07-05-2020, 21:36
https://www.youtube.com/watch?v=aFhNZmvHYc4&feature=emb_title

μνιεεεεεε, μαλλον πρεπει να περιμενουμε για το demo για τα οποια συμπερασματα

tonybsg
11-05-2020, 12:42
Έχουν ανέβει διάφορες εκδόσεις στα ελληνικά καταστήματα, από αυτές που έχουν digital περιεχόμενο, season pass κ.λπ.

Πχ public (https://www.public.gr/search/public/searchResultsSN.jsp?sn.q=valhalla&sn.ff.sm_category_2=gaming%2F%2FPlayStation+4&sn.ff.s_brand=UBISOFT)

Leon_DiZ
11-05-2020, 12:44
Έχουν ανέβει διάφορες εκδόσεις στα ελληνικά καταστήματα, από αυτές που έχουν digital περιεχόμενο, season pass κ.λπ.

Πχ public (https://www.public.gr/search/public/searchResultsSN.jsp?sn.q=valhalla&sn.ff.sm_category_2=gaming%2F%2FPlayStation+4&sn.ff.s_brand=UBISOFT)

Περιμένω να δω τι παιχνίδι θα δώσουν στο season pass αυτή τη φορά.

hakoo
11-05-2020, 18:43
Εντελως γελοιο να διαβαζεις περιγραφες των εκδοσεων σε retailers με εξτρα αποστολες, equipment, season pass κτλ τοσο λεπτομερειακα ενω ακομα δεν εχουμε δει ουτε μισο δευτερολεπτο gameplay.
Τhe magic of Ubisoft.
Δεν εχετε δει καν το παιχνιδι αλλα επιλεξτε ποια εκδοση θελετε, lol

Leon_DiZ
11-05-2020, 19:25
Υπάρχει μια πιθανότητα να επιστρέψει ο Jesper Kyd ως ένας από τους συνθέτες μαζί με την Sarah Schachner (Black Flag, Origins) και τον Einar Selvik (Vikings)

https://i.imgur.com/6j8Kg2X.png

Lefteris_X
11-05-2020, 21:03
Jesper Kyd;;; Καλά;; Είναι ακόμα ενεργός αυτός;;; Πόσο χρονών θα είναι λολ!!!

Μπράβο του πάντως, μιλάμε για "μορφή" στην μουσική της demoscene για Amiga από το 1988 περίπου!
Ενδιάμεσα στην "τρέλα" του είχε συνεργασίες με devs όπου αναλάμβανε τον τομέα ήχου σε κάποιο videogame!! (ακόμα ένα θαυμαστικό: ! )

hakoo
11-05-2020, 21:35
Δεν ξερω αν εχει συμμετοχη στα αλλα παιχνιδια της σειρας παντως στο acii ειχε γραψει υπεροχα κομματια


https://youtu.be/FSVHx23ByhM

Παιζει να ειναι και το πιο memorable κομματι του franchise

Leon_DiZ
12-05-2020, 00:31
Η Ubisoft είπε ότι το παιχνίδι θα τρέχει σε 4K/30fps τουλάχιστον

https://www.windowscentral.com/assassins-creed-valhalla-will-run-least-30fps-xbox-series-x-according-ubisoft

tonybsg
12-05-2020, 13:17
Καλά ο Jesper έδινε ρέστα στα πρώτα AC, από τους βασικούς λόγους της όλης πώρωσης.

Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή και ο Einar Slevik - αν και μάλλον όλοι τον ψάχνουν για οτιδήποτε Vikings related :a057:.

Ένα δείγμα από τους Vikings


https://www.youtube.com/watch?v=ZQ0JF0pOJKw


https://www.youtube.com/watch?v=6loWrABr8gA

Nek_Food
12-05-2020, 14:21
Πληροφορίες λένε ότι το ένα από τα missions που θα περιλαμβάνονται στο Season Pass θα σχετίζεται με τον γνωστό θρύλο του Beowulf. Υποτίθεται ότι αναρτήθηκε στην Γερμανική ιστοσελίδα που αφορά το παιχνίδι, προσωπικά αδυνατώ να βρω το στοιχείο αυτό πλέον (δεν ξέρω αν άλλαξε από χθες η εν λόγω σελίδα). Βάζω 2 Link, ένα από το pushsquar.com και από το IGN.gr που έχει σχετικό κείμενο στα Ελληνικά:

http://www.pushsquare.com/news/2020/05/assassins_creed_valhalla_dlc_mission_will_feature_ the_famous_beowulf_legend
https://gr.ign.com/assassins-creed-valhalla/79016/news/assassins-creed-valhalla-erkhetai-se-dlc-o-thrulos-to-beowulf

Ο Ashraf Ismail ουσιαστικά επιβεβαίωσε ότι όσοι το παίξουν θα μπορούν να κάνουν μία βόλτα και από το γνωστό Stonehenge:

https://www.vg247.com/2020/05/05/assassins-creed-valhalla-stonehenge/

Leon_DiZ
12-05-2020, 22:33
1260285913315241984

https://twitter.com/JesperKyd/status/1260285913315241984?s=20


Assassin’s Creed Valhalla Is Bringing Back The Instakill Hidden Blade, In A Signal To Hardcore Fans (https://kotaku.com/assassin-s-creed-valhalla-is-bringing-back-the-instakil-1843417623)


Ashraf Ismail, creative director for this fall’s Viking-themed Assassin’s Creed Valhalla, recently told me that this latest entry won’t just bring back the series’ iconic hidden blade, but will once again make it lethal enough to regularly pull off one-hit kills.






“We wanted to look at the old games and see the greatness that those games had and acknowledge what’s great about the updated formula,” Ismail told me. “There was an identity and a uniqueness that we wanted to bring back for Valhalla.”


But even as Valhalla’s trailer and initial marketing points highlight the potency and aggression of an axe-swinging Viking, Ismail’s revelation about the hidden blade suggests that the more subtle approach may be returning to series vogue.


“Eivor receives the hidden blade quite early on,” Ismail told me, referring toValhalla’s main character. “We continue with the idea that Eivor is not a trained assassin. Eivor is a Viking who receives this badass weapon and has to learn very quickly. Early in the experience, Eivor will learn a technique that, with the right timing ... can one-shot-kill virtually anybody.”



Ismail promises that another recently abandoned Assassin’s Creed staple is coming back, too: social stealth. That’s the ability for the hero of our adventure to blend into a crowd and remain undetected in plain sight. That feature, too, was in the first 10 or so games, and then omitted from Origins and Odyssey.
“We have a cool new spin on it,” Ismail told me. “But, yes, social stealth is back.” He said bringing that back was a “major piece” of ensuring that Valhalla exhibits the series’ most distinctive traits. How does social stealth co-exist make sense for axe-swinging Vikings? Bear in mind that the game is about them invading England. “The idea that a Norse person or a Viking is in a place that they’re not wanted, for them to sort of go incognito and kind of hide in the crowd, if you will, made a lot of sense,” he said.


Επιστρέφει και επίσημα ο Kyd, το hidden blade θα μπορεί να κάνει one-hit kills όπως στα παλιότερα και θα έχουμε και social stealth!!

Valkyre
13-05-2020, 12:32
το UI μπορουν να το φτιαξουν λιγο? Γιατι ολα αυτα τα φωτιζομενα περιγραμματα απο NPCs θαμνους κλπ κλπ ειναι πολυ ενοχλητικα. Ουτως ή αλλως το Animus θα μπορουσε να βελτιωθει.

ilias78
23-05-2020, 13:47
Αυτόν είχαν στη ubisoft κ εμπνεύστηκαν για τον πρωταγωνιστή???

https://www.youtube.com/watch?v=UjCdB5p2v0Y&feature=youtu.be

Lefteris_X
23-05-2020, 14:00
Που το θυμήθηκες αυτό το βίντεο; Είναι άνω των 20 ετών, εποχές 56k modem!! :P :P

ilias78
23-05-2020, 14:14
Ειμαι της παλιάς σχολής!!

Lefteris_X
23-05-2020, 15:16
Σωστός!

"άλλα επίπεδα πρόσφυσης..........ωωωω ρε μλκ" (τούμπεν)

Snk
28-05-2020, 14:16
Σχετικά με το loot


Assassin’s Creed Valhalla Adopts A Unique Loot System In Place Of Odyssey’s Randomised Gear (https://www.psu.com/news/assassins-creed-valhalla-adopts-a-unique-loot-system-in-place-of-odysseys-randomised-gear/)

Every piece of gear is unique in the game and [can be] upgraded extensively so that when you find a piece of gear, you’re excited and you celebrate it, and that can stay with you for quite a long time. It can be viable for quite a long time. So it’s quite a different approach than the previous games took.

The lootbox system that featured in Origins and Odyssey appears to be gone; instead new unique weapons and gear are earned and valued, and most can be used throughout the entire game

Leon_DiZ
06-07-2020, 00:03
https://youtu.be/R_bfgXG7PEg

30 λεπτά gameplay!!!

edit: mirror

https://youtu.be/OKO5UHHhFko

Lefteris_X
06-07-2020, 00:12
Στο 11:45 πέθανα στα γέλια.

Πόσο άθλια μπορεί να είναι στον προγραμματισμό αυτή η Ubi ρε παιδάκι μου. Animation σπασμωδικό (δεν φτάνει τις ND/Santa Monica ούτε για αστείο, ούτε καν το RDR 2), collision detection στις μάχες είναι σα....να χτυπάς αέρα και απλώς δίνεται εντολή να παιχτεί το τάδε animation δηλαδή τεχνικές 12 ετών πριν.

Πολλά λεφτά στα φανταχτερά γραφικά, πολλά λεφτά στο σενάριο, πολλά λεφτά στον σκηνοθέτη ώστε να έχει σεκάνς με γωνίες λήψης που κάνουν το απλό θέαμα=υπερθέαμα (και έτσι στα μάτια του απλού κόσμου τα γραφικά φαίνονται γραφικάρες), πολλά λεφτά στην μουσική/φωνές.......αλλά από εκσυγχρονισμό αυτών που καυτηρίασα...ούτε λόγος. Ίδια συνταγή στο gameplay (με ολίγες διαφορές, κυρίως στο να περνάς περισσότερο χρόνο σε φάση pause = δηλαδή στο inventory = δηλαδή εκεί που υπάρχει μηδέν gameplay).

Εύγε μάγκα Ubisoft. Τα ρουφάς καλά τα χρηματάκια από το κοσμάκη (επειδή ακριβώς χώνεις χρήμα εκεί που ανέφερα, καλό το τρικ σου).

Snk
06-07-2020, 00:37
Προλαβα και το ειδα ολο πριν το σβησουν. Βγαζει ματι οτι δεν ειναι ετοιμο και θελει βελτιώσεις αλλα ιδια πραγματα ειχε και παλι με λιγο διαφορετικές κινήσεις. Περιμενα κατι καλυτερο να πω την αληθεια

Stefanos
06-07-2020, 01:02
Ε οτι γινεται εδω και χρονια δλδ, περιμενεις καμια 10αρια (?) πατς για να στρωσει.. οπου αυτο ειναι εφικτο..

Fulgore
06-07-2020, 02:48
Εαν ηθελε η ubisoft,το αφηνε το παιχνιδι μια και καλη για ps5 και εδινε παραπανω χρονο στην ομαδα αναπτυξης να φτιαξει κατι πραγματικα διαφορετικο.

Με 2 και 2.5χρονια αναπτυξης,ειναι αναμενομενο να εχει(οπως τα περισσοτερα παιχνιδια της)κοινα στοιχεια με προηγουμενους τιτλους.

Ειπαμε την εταιρεια αυτη την ενδιαφερει η ποσοτητα παρα η ποιοτητα.

Το μονο καλο με τους τιτλους της ubisoft ειναι οτι πολυ γρηγορα πανε σε εκπτωση.

mihalis13
06-07-2020, 10:06
Δεν είδα κάτι που να με ενθουσιάσει... Νομίζω η σειρά χρειάζεται ένα διάλειμμα μπας και προσφέρει κάτι καινούριο..
Αν και γενικά στην Ubisoft πλέον δεν έχω καμία εμπιστοσύνη..
Το AC Odyyey μου άρεσε αρκετά αλλά έχω να ασχοληθώ με την σειρά από το Unity.
Δεν έχω παίξει αρκετά παιχνίδια της σειράς και όντως δεν νομίζω να έχω χάσει κάτι....

Valkyre
06-07-2020, 10:28
Υπαρχει σε καλυτερη ποιοτητα? το βρηκα στο youtube αλλα ειναι αθλιο. Επισης πραγματικα μοιαζει με re skinned odyssey... γενικα το οτι δεν το εχουν δειξει τοσο καιρο ισως να σημαινει πολλα...

Leon_DiZ
06-07-2020, 10:34
Υπαρχει σε καλυτερη ποιοτητα? το βρηκα στο youtube αλλα ειναι αθλιο. Επισης πραγματικα μοιαζει με re skinned odyssey... γενικα το οτι δεν το εχουν δειξει τοσο καιρο ισως να σημαινει πολλα...

Όχι και το αρχικό ήταν σε κακή ποιότητα με πολύ black crush. To αρχικό βίντεο νμζ ήταν στα 60fps αλλά δεν ξέρουμε αν είναι από next gen κονσόλα, PC ή Stadia. Υπομονή μέχρι την Κυριακή.

Ούτε εμένα με ενθουσιάζει ό,τι δείχνουν αλλά το Odyssey μου άρεσε πάρα πολύ και θυμάμαι ότι και για το Odyssey το ίδιο ακριβώς πράγμα λέγαμε, ότι ήταν απλά ένα reskin του Origins. Πλέον θεωρείται από τα καλύτερα AC.

mihalis13
06-07-2020, 10:45
Το origins δεν το είχα παίξει αλλά οκ λογικό το Odyssey να μοιάζει αρκετά στο Origins.
Γενικά όμως η σειρά με έχει κουράσει.. Θα προτιμούσα να βγάλανε ανα 3-4 χρόνια παιχνίδι παρά ανα 1-2 που βγάζουν τώρα..
Και την ίδια κόπωση έχω με όλα τα παιχνίδια της Ubisoft. Παίζω ένα και αμέσως μου θυμίζει ένα άλλο της παιχνίδι..

Ολα Open world, όλα με σημαιάκια.. Πραγματικά δεν σου προσφέρουν κάτι.. Παίζεις ένα και είναι σαν να τα έχεις παίξει όλα...

Valkyre
06-07-2020, 10:54
Όχι και το αρχικό ήταν σε κακή ποιότητα με πολύ black crush. To αρχικό βίντεο νμζ ήταν στα 60fps αλλά δεν ξέρουμε αν είναι από next gen κονσόλα, PC ή Stadia. Υπομονή μέχρι την Κυριακή.

Ούτε εμένα με ενθουσιάζει ό,τι δείχνουν αλλά το Odyssey μου άρεσε πάρα πολύ και θυμάμαι ότι και για το Odyssey το ίδιο ακριβώς πράγμα λέγαμε, ότι ήταν απλά ένα reskin του Origins. Πλέον θεωρείται από τα καλύτερα AC.

Ναι αλλα επειδη ειναι cross gen περιμενα μηπως δουμε κατι καλυτερο οπτικα (πχ να τρεχει στο series X or whatever).

tonybsg
06-07-2020, 12:10
Εντάξει δεν βγάζουν κάθε χρόνο πάντως πλέον και φαίνεται ότι ρίχνουν ακόμη άπειρη δουλειά! Και γενικά ξέρουμε τι να περιμένουμε από ένα AC, δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε κάποιο leaked video. Κάποιες αλλαγές θα τις έχει, κάποια mechanics θα μοιάζουν με τα παλιά κ.ο.κ.

Φυσικά τα αρνητικά σχετικά με όλα αυτά που πρέπει να κάνεις παραμένουν. Το Odyssey δεν το έχω παίξει ακόμη, αλλά έχω την εντύπωση ότι αναγνωρίστηκε η προσπάθεια για εξέλιξη της σειράς στα δύο τελευταία παιχνίδια.

Valkyre
06-07-2020, 12:18
Δεν εχω προβλημα, οντως τα προσεχουν, και μια χαρα ευχαριστηθηκα τα Odyssey και Origins. Απλα το τεχνικο κομματι ειναι που θελω να εχει κατι εξτρα γιατι το διαφημιζανε για series X και οσο ναναι περιμενεις να δεις κατι λιγο παραπανω απο current gen.

mihalis13
06-07-2020, 12:31
Εντάξει δεν βγάζουν κάθε χρόνο πάντως πλέον και φαίνεται ότι ρίχνουν ακόμη άπειρη δουλειά! Και γενικά ξέρουμε τι να περιμένουμε από ένα AC, δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε κάποιο leaked video. Κάποιες αλλαγές θα τις έχει, κάποια mechanics θα μοιάζουν με τα παλιά κ.ο.κ.

Φυσικά τα αρνητικά σχετικά με όλα αυτά που πρέπει να κάνεις παραμένουν. Το Odyssey δεν το έχω παίξει ακόμη, αλλά έχω την εντύπωση ότι αναγνωρίστηκε η προσπάθεια για εξέλιξη της σειράς στα δύο τελευταία παιχνίδια.

Τα τελευταία 5 χρόνια έχουν βγάλει 4 παιχνίδια (Syndicate, Orgins, Odyssey, Valhalla) δεν τα λες και λίγα :P
Πάντως το Odyssey εμένα μου άρεσε πολύ, αν και κάποια secondary quests καλύτερα να μην υπήρχαν. Και το story ήταν ωραίο και αρκετά secondary ήταν καλά.

tonybsg
06-07-2020, 12:32
Τα τελευταία 5 χρόνια έχουν βγάλει 4 παιχνίδια (Syndicate, Orgins, Odyssey, Valhalla) δεν τα λες και λίγα [emoji14]
Πάντως το Odyssey εμένα μου άρεσε πολύ, αν και κάποια secondary quests καλύτερα να μην υπήρχαν. Και το story ήταν ωραίο και αρκετά secondary ήταν καλά.Ε από το origins και μετά που άλλαξαν τον κύκλο [emoji16]

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

christos-sonyboy
06-07-2020, 13:49
ειναι work in progress ακομα,οποτε θα εχει πολλες διαφορες οταν θα ειναι στην τελικη του μορφη.

spartan
06-07-2020, 16:01
Για ποιο λογο κρινουμε ενα παιχνιδι,απο ενα gameplay(leak trailer)
Που στην τελικη απο οτι λενε,ειναι απο πολυ πρωιμη μορφη?

mihalis13
06-07-2020, 16:05
Δεν κρίναμε, μια πρώτη εντύπωση γράψαμε από αυτά που είδαμε

BillyFlo81
08-07-2020, 16:43
Νέο leak.. (boss fight)


https://youtu.be/_uyci-GNAYk

Nek_Food
08-07-2020, 16:50
και άλλο από τον ίδιο με μισή ώρα gameplay;

https://www.youtube.com/watch?v=A9bsC_HnGIs

Boomer
11-07-2020, 21:35
Origins,Odyssey και Valhalla ίδια παιχνίδια με διαφορετικό skin. Σε όποιον άρεσαν τα 2 τελευταία θα του αρέσει και το Valhalla. Next gen γραφικά δεν έχει πάντως.

Lefteris_X
11-07-2020, 22:07
Ακόμα και να είχε next-gen γραφικά, πάλι ένα βαρετό map cleaner με μπόλικη δόση Ubisoft-ίλας, δηλαδή ξεζούμισμα της συνταγής του Origins.

Δυστυχώς υπάρχει κόσμος που αγοράζει, οπότε ισχύει το ρητό "βρίσκει και τα κάνει" η Ubisoft. (αν δεν αγόραζε ο κόσμος, αυτός ο όποιος κόσμος, πολύ απλά θα την είχε τσούξει και θα είχε παρουσιάσει πραγματική εξέλιξη/διαφοροποίηση).

Προσωπικά, ποτέ δεν με μαγνήτιζαν τα παιχνίδια της εταιρείας, κατά κάποιο τρόπο όλα μοιάζουν στην φιλοσοφία δημιουργίας τους, όλα πάνω-κάτω έχουν ομοιότητες, προσφέροντας παραπλήσια εμπειρία.

Αν δεν σου αρέσει το πρώτο, το δεύτερο, αλλά και το τρίτο, τέταρτο Assasins (όπως εμένα), ε, τότε δεν θα σου αρέσει κανένα. (δοκίμασα πέρυσι το καλοκαίρι το Origins, άντεξα περίπου 10 λεπτά, σκυλοβαρέθηκα και το έκανα delete από το σκληρό δίσκο του PS4)

Πάντως είναι πραγματικά ΘΑΥΜΑ πως κατάφεραν ακόμα και το Tomb Raider να μοιάζει με το Assasins.
Όπως είναι θαύμα το Division 2, να μοιάζει σαν Division 1.5 (και όχι Νο 2).

Ειλικρινά, αυτός ο publisher είναι λες και το κάνει επίτηδες.

Boomer
12-07-2020, 00:07
Έχει πολύ καθάρισμα χάρτη μέσα συμφωνώ, όπως πολύ καλλιέργεια και μέτρια τεχνική νοημοσύνη, αλλά κακό παιχνίδι σαν σύνολο δεν το λες, δίνει πολλές και ευχάριστες ώρες gameplay με πολύ ωραία σύνθεση κόσμου, άλλωστε όπως είπες και εσύ υπάρχει κοινό που το αγοράζει άρα αρέσει γι αυτό και δεν αλλάζει συνταγή η Ubisoft.
Για το Τomb Raider δεν το έπιασα αυτό που ισχυρίζεσαι έχοντας παίξει τα 2 τελευταία από τα 3 της Square Enix. Εννοείς το parkour-σκαρφάλωμα?

Lefteris_X
12-07-2020, 00:21
Έχοντας παίξει και τα 3 νέα Tomb Raider (έχω κάνει το Νο 2 εκτενές ρηβιού), μπορώ να πω ότι αυτό το πράμα ΔΕΝ είναι Tomb Raider.
Είναι μια σύνθεση μερικών στοιχείων gameplay από άλλα παιχνίδια της Ubisoft. Το παρκούρ από το Assasins (όχι ολόιδιο αλλά εφάμιλλο), έχει το shooting από Division (όχι ίδιο αλλά εφάμιλλο), έχει το ίδιο map cleaning (ολόιδιο όπως σε άλλα παιχνίδια), έχει το ίδιο στυλ ξεκλειδώματος skills και το ακόλουθο back-tracking (γυρνάς σε προηγούμενες περιοχές) που πλέον με τις νέες δυνατότητες μπορείς να πετύχεις 100% map cleaning, τα puzzle είναι εντελώς straight-forward (απλοϊκά).

Γενικώς, αυτό ΔΕΝ είναι Tomb Raider. Είναι συρραφή ποικίλλων και ήδη οικείων στοιχείων gameplay από άλλα παιχνίδια της εταιρείας.
Απλώς, "ντύθηκε" με πλούσιο στόρυ ώστε να "ξεγελάσει" τους καταναλωτές ως "μια φρέσκια πνοή στο Tomb Raider franchise".

Τεσπα, βγαίνω/βγαίνουμε οφφτοπικ.

ΥΓ: Διαφωνώ περί AC στο "επειδή πουλάει" η συνταγή παραμένει ίδια. Αν έχουν αληθινή φαντασία στον σχεδιασμό κόσμων (δεν έχουν), αν έχουν εξαιρετικές δυνατότητες στον προγραμματισμό σοβαρού κώδικα (δεν έχουν), τότε θα μπορούσαν να βγάλουν πραγματικά εξελιγμένο gameplay και όχι τοσοδούλικα iterations επί 12 χρόνια. Αυτό που έχουν είναι (τους το αναγνωρίζω) αντοχή για σκληρή δουλειά (τεράστιοι κόσμοι, αμέτρητες γραμμές σεναρίου). Σκληρή δουλειά, ναι. Εργάζονται σαν τα σκυλιά, ναι. Εξέλιξη πραγματική όμως, όχι.

Boomer
12-07-2020, 00:55
Ναι καταλαβαίνω τι λες, ok boomer! :a050:
Επειδή εγώ πέρα από τα τελευταία 2 assassins και τα τελευταία tomb raider δεν έχω ακουμπήσει τα παλιότερα σε καμία από τις 2 σειρές, δεν μπορώ να αντιληφθώ αυτό που βιώνεις έχοντας παίξει τα παλιότερα και κάνεις τις ανάλογες συγκρίσεις μεταξύ γενεών.
Στο άλλο που λες για το assassins διαφωνώ στα σημεία τις σύνθεσης και σχεδιασμό του κόσμου, εκεί δίνουν ρέστα για μένα, όπως και στο σημείο του σοβαρού προγραμματισμού που σε τόσο μεγάλο παιχνίδι ανοιχτού κόσμου δεν αντιμετώπισα κανένα bug.

Lefteris_X
12-07-2020, 01:00
Ως γνήσιος Gen-X, 45άρης σχεδόν κι έχοντας παίξει αρκετούτσικα :P

Αυτό που λες περί AC, είναι καθαρά θέμα γούστου.
Προηγουμένως δεν αναφέρθηκα στο γούστο (που είναι υποκειμενικό).

Τέλος, ο προγραμματισμός είναι:

- Κακός όταν υπάρχουν αρκετά bug και κακές/μέτριες επιδόσεις.
- Μέτριος όταν δεν υπάρχουν bug, αλλά οι επιδόσεις είναι μέτριες.
- Καλός όταν δεν υπάρχουν bug, αλλά οι επιδόσεις είναι άριστες.
- Πάρα πολύ καλός όταν δεν υπάρχουν bug, και ταυτόχρονα βλέπεις εικόνα/ήχο/animation που δεν έχεις ξαναδεί πουθενά.

Το να μην υπάρχουν bug, δεν αποτελεί εύσημο.


ΥΓ: Αφής στιγμής πρωτοείδα το Tomb Raider το 1995 σε PC, έναν ολόκληρο χρόνο πριν κυκλοφορήσει τις εποχές που έγραφα στα περιοδικά της Compupress (Pixel, PC Master κλπ), κατόπιν το 1996 σε PSX κι έκτοτε έχω βιώσει όλα τα Tomb Raider σε PSX/PS2/PS3/PS4, όπως και από το πρώτο AC στο PS3 μέχρι το τελευταίο σε PS4.........ε, λογικό είναι να μην έχουμε την ίδια "βάση" για να κάνουμε εποικοδομητική κουβέντα. Στα θέματα πάντως προσωπικού γούστου, δεν τίθεται καν συζήτηση, καθώς όπως λέει το ρητό "περί ορέξεως....κολοκυθόπιτα". Το γούστο, είναι εντελώς custom προσωπική υπόθεση για τον κάθε άνθρωπο. (πχ. δεν μου αρέσουν τα Last of Us I και II, τα θεωρώ misery/depress simulators και είναι εντελώς εκτός γούστου μου. Αυτό είναι υποκειμενικό. Εντούτοις, οφείλω αντικειμενικά μιλώντας να πω ότι είναι εξαιρετικές παραγωγές από πολλές απόψεις.)

Snk
12-07-2020, 16:38
17 Νοέμβρη απο οτι φαινεται κυκλοφορει το ασασιν

https://www.reddit.com/r/assassinscreed/comments/hpb6a3/november_17_release_date_according_to_a_now/

AriStos13
13-07-2020, 09:38
https://www.youtube.com/watch?v=pnRhPn31apg

tonybsg
13-07-2020, 09:47
Μια χαρά


https://www.youtube.com/watch?v=y5l-uCiMrGY

Valkyre
13-07-2020, 10:27
Παιδια αυτο το dodge/parry mechanic του Assassins Creed απο το Odyssey και απο οτι φαινεται το Valhala πρεπει να φυγει...

Πρωτα απο ολα οπτικα ειναι απο τα πιο "ασχημα" dodge που υπαρχουν στο gaming αυτη τη στιγμη... δευτερον ειδικα στο Odyssey ελειψη ασπιδας το μονο που σου εμενε ηταν το dodge και αυτη η βλακεια parry. Δε ξερω γενικα το combat ειναι rough. Σαν αισθηση κλπ εννοω. Ευτυχως εδω θα υπαρχει κανονικα ασπιδα οποτε το πραγμα βελτιωνεται κατευθειαν. Αλλα απο την αλλη ειμαστε σε φουλ τσοπα επιπεδο πλεον, δηλαδη το stealth ειναι μαλλον πιο διακοσμητικο απο ποτε. Γενικα ομως το ολο feeling εξακολουθει να δειχνει μετριο. Μακαρι να κανω λαθος. Κατα πασα πιθανοτητα θα το παρω αλλωστε.

Leon_DiZ
13-07-2020, 10:28
https://youtu.be/sGyM5Xh7Jf0


Και 30 λεπτά gameplay walkthrough από το event.

17 Νοεμβρίου και επίσημα για την current gen έκδοση, free upgrade η next gen για τους κατόχους.

Everything We Learned About Assassin’s Creed Valhalla After Playing It (https://kotaku.com/everything-we-learned-about-assassin-s-creed-valhalla-a-1844355373)


Προσωπικά μου άρεσε πολύ το gameplay trailer που έδειξαν, έχουν κάνει ωραίες προσθήκες στο combat.

spartan
13-07-2020, 15:17
https://youtu.be/sGyM5Xh7Jf0


Και 30 λεπτά gameplay walkthrough από το event.

17 Νοεμβρίου και επίσημα για την current gen έκδοση, free upgrade η next gen για τους κατόχους.

Everything We Learned About Assassin’s Creed Valhalla After Playing It (https://kotaku.com/everything-we-learned-about-assassin-s-creed-valhalla-a-1844355373)


Προσωπικά μου άρεσε πολύ το gameplay trailer που έδειξαν, έχουν κάνει ωραίες προσθήκες στο combat.

Αν φτιαξουν λιγο καλυτερα και το facial animation των χαρακτηρων.Θα μιλαμε για ενα ποιο βελτιωμενο assasin σε αυτο τους 2 τομεις
Κατα τα αλλα ομως απο θεμα gameplay παραμεμενει στα στανταρ των προηγουμενων 2

Valkyre
13-07-2020, 15:39
Δε ξερω γενικα βρισκω πολλα "παλιομοδιτικα" σκηνικα. Ισως κακομαθαμε τελευταια με καποιες μεγαλες κυκλοφοριες. Δηλαδη ας πουμε αυτο το εφφε με τα ιχνη που εμφανιζεται καθε φορα που κανεις καποια επιθεση με ενα οπλο, σαν να "σκιζει τον αερα" μου φαινεται πολυ ατοπο. Ειναι ωραια φαση για ενα arcade παιχνιδι που εχει καρτουνιστικο στυλ, οχι ενα assassins creed που υποτιθεται προσπαθει να δειχνει πιο ρεαλιστικο. Μπορω να το δικαιολογησω να υπαρχει σε μια σπεσιαλ κινηση, αλλα οχι και ολη την ωρα.

Γενικα η Ubisoft εχει θεμα με τετοια πραγματα, οπως αλλωστε και με τα μονιμως μπουχτιστικα HUD της... αυτο το τελευταιο ειμαι πεπεισμενος πλεον οτι ποτε μα ποτε δεν θα μπορεσουν να το βελτιωσουν. Ειναι ξεκαθαρο οτι σαν εταιρεια εχει φετιχ με το User Interface.

Ξαναλεω, πιθανοτατα το παιχνιδι παει προς αγορα, αλλα οσο ναναι γκρινιαζω που βλεπω καποια πραγματα να μην βελτιωνονται αναλογως με τα υπολοιπα. Και εννοειται οτι εχω μεγαλες απαιτησεις απο την Ubisoft που εχει και τους πορους και το budget αλλα και το asset library για να δινει ολο και καλυτερα αποτελεσματα. Ειναι αυτο τωρα facial animation? Ειπαμε δε θελουμε να ειναι και TLOU2 προφανως αλλα οχι και αυτα τα χαλια... στο Odyssey ηταν επισης τραγικο αυτο το κομματι οπως φυσικα και το voice acting (at least στον Αλεξιο...)

Fulgore
13-07-2020, 16:03
Το παιχνιδι ηταν στην αναπτυξη περιπου 2.5χρονια. Μην περιμενετε να δειτε πολλα διαφορετικα παγματα σε σχεση με τα τελευταια origins/Odyssey.

Επισης για τιτλο της ubisoft μιλαμε που θα μπει σε γερη εκπτωση μετα απο λιγους μηνες(που τοτε και θα αξιζει)και φυσικα για αλλο ενα παιχνιδι με ακριβο season pass.

christos-sonyboy
13-07-2020, 19:29
εμενα μου αρεσε,δεν εχω κανενα παραπονο και εχει φυγει για day one αγορα. σιγουρα θα υπαρξουν πολλες βελτιωσεις οπτικα μεχρι να βγει.

hakoo
14-07-2020, 15:17
Το battle system φαινεται αρκετα βελτιωμενο απο αυτα που εδειξαν, γενικα φαινεται οτι σε οποιον αρεσαν τα origins/odyssey θα του αρεσει και αυτο.
Τεχνικα το βρισκω μετριοτατο, δεν ξερω ποια εκδοση ειναι αυτη που εδειξαν αλλα σε συγκριση με την προηγουμενη cross gen κυκλοφορια δεν βλεπω τιποτα που να το διαχωριζει με current gen παιχνιδια.
Το black flack ειναι φυσικα ενα παιχνιδι της ps360 γενιας, παρολα αυτα η εκδοση του ps4 ειχε καποια features οπτικα που του εδιναν ενα edge, εδω δεν βλεπω απολυτως τιποτα.
Υποθετω γα βγαλουν καποια στιγμη κατι πιο συγκεκριμενο για να δουμε αν υπαρχουν διαφορες και ποιες ειναι αυτες περα απο τα loading speeds.

spartan
14-07-2020, 15:43
Το battle system φαινεται αρκετα βελτιωμενο απο αυτα που εδειξαν, γενικα φαινεται οτι σε οποιον αρεσαν τα origins/odyssey θα του αρεσει και αυτο.
Τεχνικα το βρισκω μετριοτατο, δεν ξερω ποια εκδοση ειναι αυτη που εδειξαν αλλα σε συγκριση με την προηγουμενη cross gen κυκλοφορια δεν βλεπω τιποτα που να το διαχωριζει με current gen παιχνιδια.
Το black flack ειναι φυσικα ενα παιχνιδι της ps360 γενιας, παρολα αυτα η εκδοση του ps4 ειχε καποια features οπτικα που του εδιναν ενα edge, εδω δεν βλεπω απολυτως τιποτα.
Υποθετω γα βγαλουν καποια στιγμη κατι πιο συγκεκριμενο για να δουμε αν υπαρχουν διαφορες και ποιες ειναι αυτες περα απο τα loading speeds.

Το παιχνιδι παντως ειναι σε φαση βελτιωσης
Το εγραφε και κατω δεξια το μηνυμα που ελεγε work in progress,οταν επαιζε το gameplay trailer
Δεν νομιζω να βγει τοσο χαλια οπτικα στην τελικη του εκδοση οταν με το καλο κυκλοφορησει

mihalis13
14-07-2020, 15:59
Συνήθως η Ubisoft κάνει το αντίθετο πάντως. Μας δείχνει τρομερά γραφικά και μας προσφέρει ένα ωραιότατο downgrade...
Προσωπικά μου άρεσε το Odyssey αλλά με κούρασε το μέγεθος οπότε με πολλά side quests δεν ασχολήθηκα.
Την σειρά όμως την έχω παρατήσει πολύ καιρό ουσιαστικά οπότε δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ με το συγκεκριμένο.
Από ότι είδα μου άρεσε η επίθεση σε ένα κάστρο πάντως.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
14-07-2020, 16:04
Έχουν πει πότε κυκλοφορεί;

Αν γνωρίζετε ημερομηνία, με βάσει το πως είναι τα χρονοδιαγράμματα ανάπτυξης τέτοιων μεγάλων παιχνιδο-κόσμων, μπορούμε να κάνουμε μια υπόθεση για το αν θα βελτιωθεί πολύ, μέτρια, λίγο το οπτικό αποτέλεσμα (όπως βέβαια και τα gameplay mechanics).

Αν κυκλοφορεί σε 6 μήνες, ξεχάστε το: πάνω-κάτω έτσι θα είναι το παιχνίδι, τόσο οπτικά όσο και από gameplay.

Αν κυκλοφορεί σε 1 χρόνο, ίσως δεχτεί μια βελτίωση οπτικά (το gameplay θα παραμείνει ίδιο).

Αν κυκλοφορήσει μετά από 1,5 χρόνο, τότε μπορούν να υπάρξουν κάποιες προσδοκίες (gfx+gameplay), όχι κάτι το ιδιαίτερο όμως.

Ο λόγος: είναι ήδη in-place όλα τα mechanics, όλα τα world modeling, texturing, avatars (NPCs), ο κώδικας έχει αποφασιστεί ποιος θα είναι και πως θα αποδίδει, στην τελική φάση ανάπτυξης ραφινάρονται τα bugs και γίνεται το playtesting. Για τόσους μεγάλους κόσμους, η τελική φάση διαρκεί 6-12 μήνες.
Βάλτε υπόψη σας το bd-rom pressing (παραγωγή των εκατομμυρίων δίσκων bd-rom), βάλτε την διάρκεια των μεταφορικών από Κίνα σε όλο το πλανήτη (retail)........πόσο καιρό απαιτεί αυτό; Τουλάχιστον 1 μήνα.

Συνεπώς, μην περιμένετε ιδιαίτερες διαφορές από αυτό που είδατε.

Όπως ειπώθηκε:

- Σε όσους άρεσαν τα Origins, Odyssey, τότε θα αρέσει κι αυτό (εκτός κι αν βαρέθηκαν να παίξουν πάλι κάτι που να μοιάζει).

- Σε όσους δεν άρεσαν τα δύο προηγούμενα ή τέλος πάντων τα βρήκαν μέτριες εμπειρίες, να μην αναμένουν κάτι διαφορετικό.

Ουσιαστικά reskin (σε γοτθικό theme) των προηγούμενων είναι με ολίγες προσθήκες στο gameplay (ουσιαστικά δεν τις λες προσθήκες, αλλά λιλιπούτεια iterations. Είναι ο νέος "μαγικός" τρόπος μιλκαρίσματος φράγκων τα iterations. Αν το ψάξετε καλά τι εστί αυτός ο όρος, θα καταλάβετε τι εννοώ. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι γνωρίζουμε τι σημαίνει).

Valkyre
14-07-2020, 16:05
@ Spartan

Μην περιμενεις να αλλαξει κατι ιδιαιτερο... το παιχνιδι ειναι 3-4 μηνες απο το να γινει Gold!

@ Λευτερης

Μαζι γραφαμε.

spartan
14-07-2020, 16:08
Συνήθως η Ubisoft κάνει το αντίθετο πάντως. Μας δείχνει τρομερά γραφικά και μας προσφέρει ένα ωραιότατο downgrade...
Προσωπικά μου άρεσε το Odyssey αλλά με κούρασε το μέγεθος οπότε με πολλά side quests δεν ασχολήθηκα.
Την σειρά όμως την έχω παρατήσει πολύ καιρό ουσιαστικά οπότε δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ με το συγκεκριμένο.
Από ότι είδα μου άρεσε η επίθεση σε ένα κάστρο πάντως.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν αντιλεγω
Αλλα στα origins και στο odysseys δεν ειδα καποιο downgrade μεσα στο παιχνιδι
Επιπλεον μην ξεχναμε οτι ειδικα το τελευταιο ηταν και το καλυτερο παιχνιδι της σειρας(απο αποψη και βαθμολογιας κιολας)

- - - Updated - - -


@ Mιχαλης

Μην περιμενεις να αλλαξει κατι ιδιαιτερο... το παιχνιδι ειναι 3-4 μηνες απο το να γινει Gold!

@ Λευτερης

Μαζι γραφαμε.

Ανετα μπορει να βελτιωθουν π.χ τα facial animation πανω στην συγκεκριμενη buld που εδειξαν,Ειδικοτερα που αυτη την στιγμη ειναι χειροτερα απο τα προηγουμενα της σειρας
Οπως φυσικα και τα perfomance του παιχνιδιου

Lefteris_X
14-07-2020, 16:10
Άει καλά!
Σε 3-4 μήνες κυκλοφορεί;

Μην περιμένετε καμία διαφορά. Αυτό που είδατε, αυτό θα πάρετε.

Άντε να γίνει ένα ραφιναρισμα-τάκι στον κώδικα, μπας και σωθούν κάποια frame drops.

Να αναμένετε σίγουρα day 1 patch ή έστω ένα patch σε σύντομο χρονικό διάστημα (που θα επικεντρώνεται στα bugs). Κι αυτό με μεγάλο "αν". Διότι θα δοθεί μεγαλύτερη έμφαση στο gamepass και στην δημιουργία υλικού προς αυτό.

Το "WiP" όπως λέγεται εδώ και δεκαετίες (Work in Progress), όπως είπε ο Δημήτρης/Βάλκυριε, είναι για τυπικούς λόγους τοποθετημένο στα preview-video κάτι σαν fail-safe αν πέσουν κραξίματα. Σε τέτοια μεγάλα παιχνίδια, το WiP 3-4 μήνες πριν την κυκλοφορία είναι σα να σου λένε "αυτό θα είναι το τελικό παιχνίδι, πλην κάποιων bug που όσα προλάβουμε θα διορθώσουμε".

ΥΓ: @σπαρταν = Ξέρεις ΠΟΣΗ δουλειά απαιτείται για τα facial animations; Γι' αυτό είπα ότι "όλα είναι στην θέση τους, γραφικά, animation κλπ" όταν το παιχνίδι απέχει 3-4 μήνες. Είναι καθαρά θέμα logistics / finance. ΔΕΝ βγαίνει το χρονοδιάγραμμα αν κάτσουν οι γραφίστες να βελτιώνουν γραφικά, για διάφορους λόγους πχ. η βελτίωση γραφικών μπορεί να απαιτεί περαιτέρω προγραμματισμό (γιατί το παιχνίδι θα γίνει πιο βαρύ = απαιτείται καλύτερος κώδικας). Μόνο και μόνο αυτό, αποκλείει την βελτίωση σε διάστημα μόνο 3-4 μηνών.

spartan
14-07-2020, 16:16
https://www.youtube.com/watch?time_continue=137&v=pjgmK3YlL18&feature=emb_ logo
Παντως το combat animation
Φαινεται πολυ καλυτερο απο το origins και odyssey

Valkyre
14-07-2020, 16:19
To performance μπορει να βελτιωθει. Το facial animation δεν νομιζω, αν και να ειμαι ειλικρινεις μου φανηκε ηδη βελτιωμενο σε σχεση με το Odyssey που πραγματικα ηταν τραγικο.

ilias78
14-07-2020, 20:09
Ξέρουμε εάν η έκδοση του ps4 θα παίζει κ στο ps5?

Snk
14-07-2020, 20:34
Ναι παιζει κανονικα

Purchase Assassin's Creed Valhalla on Xbox One or PlayStation4 and upgrade your game to the next-gen version (Xbox Series X or PlayStation5) at no additional cost

Fulgore
14-07-2020, 21:44
Ολα τα παιχνιδια που κυκλοφορουν απο τον Ιουλιο και μετα πρεπει να ειναι συμβατα και με ps5 συμφωνα με την Sony.

Αρα ολα τα παιχνιδια της Ubisoft που θα κυκλοφορησουν μετα το καλοκαιρι(Watch Dogs,Valhalla,FC6)εννοειται οτι οι ps4 εκδοσεις τους θα παιζουν και στο ps5.

mihalis13
14-07-2020, 21:46
Αν πάτε στο 20ο λεπτό λένε για το παιχνίδι.
Δεν λένε και τα καλύτερα πάντως

https://youtu.be/CGk2zEozM2c

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Snk
14-07-2020, 22:24
Δεν ειναι και οι μονοι. Παρα πολλοι που το επαιξαν δεν λενε και τα καλυτερα

Εμενα απο αυτα που ειδα στα διαφορα vids μου θύμισε πολυ την κατάσταση που ηταν το Breakpoint, που και μετά που κυκλοφόρησε το είχαν αφήσει όπως στην beta γιατί απλά δεν προλάβαιναν να το φτιάξουν

PDS
18-07-2020, 16:19
https://www.youtube.com/watch?v=IJ8RfrqMyuc

Leon_DiZ
19-07-2020, 09:56
Κυκλοφόρησε EP με κομμάτια από το soundtrack

https://music.apple.com/gr/album/assassins-creed-valhalla-out-north-original-soundtrack/1522789958

Slay
22-07-2020, 09:41
Εγω παντως το Odyssey το έπαιξα με την Κασσαναδρα, ίσως γιατι το Αλέξιος μου έκανε πολύ Ελληνορθόδοξο και εκτός εποχής για να τον επιλεξω. Στο Valhalla πάντως όταν θα το παιξω θα επιλέξω άνδρα.

Sergio
22-07-2020, 09:55
Εγω καταευχαριστήθηκα το Odyssey και γι αυτό πήρα και το origins.Δεν το εχω ξεκινήσει ακόμα αλλά φαντάζομαι οτι θα το ευχαριστηθώ όπως το odyssey

Snk
22-07-2020, 12:00
Εγω παντως το Odyssey το έπαιξα με την Κασσαναδρα, ίσως γιατι το Αλέξιος μου έκανε πολύ Ελληνορθόδοξο και εκτός εποχής για να τον επιλεξω. Στο Valhalla πάντως όταν θα το παιξω θα επιλέξω άνδρα.

Στο Valhalla θα μπορεις ανα πασα στιγμη να αλλαζεις σε αντρα ή γυναικα επιτόπου. Αμα πχ βαρεθεις με αντρα βαζεις με την μια γυναίκα και συνεχίζεις, χωρις καμια διαφορα σε τιποτα

Nek_Food
22-07-2020, 12:31
Ξέρω ότι θα έχει το ίδιο όνομα ο κεντρικός χαρακτήρας, οπότε θα είναι σαν να λέμε κάνεις επέμβαση αλλαγής φύλλου εν ριπή οφθαλμού ένα πράγμα. Αυτό δεν είναι ολίγον περίεργο σαν δυνατότητα και game disorienting; Αντιλαμβάνομαι το ότι μπορεί στην αρχή του παιχνιδιού να έκανες μία επιλογή χωρίς να την πολυσκεφτείς, την οποία μπορεί κάλλιστα να μετάνιωσες στην πορεία, αλλά προσωπικά μου κάνει κάπως αυτή η δυνατότητα και σιγά δηλαδή γιατί είναι απαραίτητη. Θα μου πεις όντας στο Animus μερικές γραμμές κώδικα είναι ή το πάτημα ενός κουμπιού, από την άλλη πάλι δεν υποτίθεται ότι παίζεις το storyline ενός υπαρκτού προσώπου; Γίνεται αυτό το πρόσωπο να αλλάζει στην ιστορία από άντρας σε γυναίκα και τούμπαλιν κατ επιλογήν οποιαδήποτε ώρα και στιγμή; Δεν λέω καλό να έχεις επιλογές σαν παίκτης (σιγά ένα skin στον κεντρικό χαρακτήρα είναι), από ένα σημείο και μετά όμως μήπως το παρακάνουν με κάποια θέματα; Απλά αναρωτιέμαι, δεν ξέρω αν κάποιος συμφωνεί μαζί μου ή το βρίσκει περίεργο όλο αυτό το σκεφτικό μου. Τέλος πάντων αν όντως έχεις αυτή την επιλογή και φτάσει η ώρα να το παίξω αυτό το παιχνίδι, μιλάμε θα του δώσω να καταλάβει, θα αλλάζω συνέχεια την ώρα της μάχης, των διαλόγων, των αποστολών (αν μπορώ - όπου μπορώ) να μην ξέρουν όλοι οι άλλοι (σύμμαχοι, εχθροί ή ουδέτεροι) τι παίζει, θα τους τρελάνω λέμε.

Leon_DiZ
22-07-2020, 13:21
Σχετικά με αυτα που λέμε στο thread του Origins (θα μεταφερθούν τα posts)


Πώς θα λειτουργεί το DNA Stream Selection

https://twitter.com/accesstheanimus/status/1285582908598685696?s=21


1285582908598685696


Το πιο ενδιαφέρον κομμάτι πάνω σε αυτό για εμένα είναι το πως θα το εξηγησουν στο lore. Έχω μια υποψία από hints που έχουν ρίξει στα Origins + Odyssey, αλλά περιμένω να δω πως θα το χειριστουν.

Valkyre
22-07-2020, 18:23
Ψιλοσαχλαμαρα μου ακουγεται και δυσκολα δεν θα ειναι immersion breaking stuff...

Αλλα οκ εγω δεν προκειται να αλλαξω οποτε δεν θα εκφρασω και δυσαρεσκεια...

Kane
23-07-2020, 08:52
Στο Valhalla θα μπορεις ανα πασα στιγμη να αλλαζεις σε αντρα ή γυναικα επιτόπου. Αμα πχ βαρεθεις με αντρα βαζεις με την μια γυναίκα και συνεχίζεις, χωρις καμια διαφορα σε τιποτα

Αυτό πάει να πει δέσιμο με τον χαρακτήρα

christos-sonyboy
25-07-2020, 12:05
το οτι υπρχει αυτη η επιλογη δε σημαινει οτι επιβαλλεται να τη χρησιμοποιησει καποιος. θες δεσιμο με τον χαρακτηρα?
μεινε με τον χαρακτηρα που επελεξες.
αυτα δυστυχως γινονται για να μην υπαρχει γκρινια απο τους γνωστους κλαψο(μπιπ)ηδες του χωρου. εδω μιλαμε για κοσμο
που εκανε παραπονα για ενα απο τα dlc του odyssey,γιατι τους αναγκαζε λεει να ειναι straight και να κανουν παιδι!!! γιαπ,τρου στορυ!
οποτε μη σας φαινεται περιεργο που εχουν μπει σε αυτη διαδικασια.

PDS
25-07-2020, 15:16
το οτι υπρχει αυτη η επιλογη δε σημαινει οτι επιβαλλεται να τη χρησιμοποιησει καποιος. θες δεσιμο με τον χαρακτηρα?
μεινε με τον χαρακτηρα που επελεξες.
αυτα δυστυχως γινονται για να μην υπαρχει γκρινια απο τους γνωστους κλαψο(μπιπ)ηδες του χωρου. εδω μιλαμε για κοσμο
που εκανε παραπονα για ενα απο τα dlc του odyssey,γιατι τους αναγκαζε λεει να ειναι straight και να κανουν παιδι!!! γιαπ,τρου στορυ!
οποτε μη σας φαινεται περιεργο που εχουν μπει σε αυτη διαδικασια.

Το θεμα ειναι πως ομολογει οτι το γκειμ δεν ειναι χτισμενο πανω σε καποιον χαρακτηρα. Με οτι αυτο συνεπαγεται.

christos-sonyboy
25-07-2020, 16:44
εμενα καλο μου ακουγεται αυτο παντως.

Leon_DiZ
30-08-2020, 13:40
https://youtu.be/iUSo87TxCo0

tonybsg
08-09-2020, 10:34
Q&A with Eric Baptizat: Assassin's Creed Valhalla Game Director (https://www.theoneswhocamebefore.com/eric-baptizat-interview)

Snk
09-09-2020, 17:04
Ερχεται πιο γρήγορα για να γίνει launch game στο xbox

1303679789560221701

spartan
09-09-2020, 17:16
Και 4κ/60 παρακαλω στο series x https://www.resetera.com/threads/assassins-creed-valhalla-will-be-4k-60fps-on-the-xbox-series-x.283205/
(η λογικη λεει οτι και στο ps5 θα τρεχει εξισου το ιδιο)

jk_blue_tiger
22-09-2020, 03:06
Και 4κ/60 παρακαλω στο series x https://www.resetera.com/threads/assassins-creed-valhalla-will-be-4k-60fps-on-the-xbox-series-x.283205/
(η λογικη λεει οτι και στο ps5 θα τρεχει εξισου το ιδιο)

2 ελληνικα sites επιβεβαιωνουν τα 60fps (εδω (https://game20.gr/assassins-creed-valhalla-xbox-series-x-60-fps/) κ εδω (https://gamesenpai.gr/%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CF%82-ubisoft-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-ps5-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7-fps-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B9/)), αλλα δεν μπορεσα να βρω την επισημη ανακοινωση.

spartan
22-09-2020, 17:08
2 ελληνικα sites επιβεβαιωνουν τα 60fps (εδω (https://game20.gr/assassins-creed-valhalla-xbox-series-x-60-fps/) κ εδω (https://gamesenpai.gr/%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CF%82-ubisoft-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-ps5-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7-fps-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B9/)), αλλα δεν μπορεσα να βρω την επισημη ανακοινωση.


UPDATE 21/9: Η Ubisoft ανακοίνωσε επίσημα ότι το Assassin’s Creed Valhalla τρέχει σε 4K/60fps και στο PS5.


- - - Updated - - -

Τελικα το αναφεραν και επισημα αυτο

Leon_DiZ
29-09-2020, 19:02
https://youtu.be/5aO7okmiYZo

jk_blue_tiger
30-09-2020, 00:16
Εχει βγει ανακοινωση τι θα περιεχει το Season Pass;
Μια κ δεν θα μπορεσουμε να αγορασουμε την συλλεκτικη φετος οι ενδιαφερομενοι, να δουμε τλχ εαν αξιζει το SP,
ωστε να ξερουμε εαν θα παμε για gold ή για απλη εκδοση.

tonybsg
30-09-2020, 09:23
Δεν φαίνεται και πολύ ωραία η female Eivor btw

1310913586064175106

ilias78
07-10-2020, 14:04
https://youtu.be/nOIA_P3i5rI

Viper
13-10-2020, 11:17
Assassin's Creed Valhalla's settlement explored: your new Viking home (https://www.eurogamer.net/articles/2020-10-12-assassins-creed-valhallas-settlement-explored-your-new-viking-home)

Snk
14-10-2020, 14:35
Assassin's Creed Valhalla Will Auto-Switch Between Male and Female Eivor By Default (https://www.playstationtrophies.org/news/news-32194-Assassin-s-Creed-Valhalla-Will-Auto-Switch-Between-Male-and-Female-Eivor-By-Default.html)

Thanks to a preview from IGN, we can see that when beginning Valhalla, you're offered the choice to play as either male Eivor, female Eivor, or a third option "Let the ANIMUS choose". If you decide to let the Animus choose, the game will switch between the different versions of Eivor at certain points in the story. If you decide you don't like this, you can go and change it at any time

Φαση θα εχει να υπάρχει κανένα bug/glitch που να τους έχεις και τους δυο ταυτόχρονα στο ίδιο σώμα σαν φρανκενστάιν :hohoho:

BillyFlo81
14-10-2020, 19:33
https://youtu.be/oVDvTi4JKks

spartan
14-10-2020, 23:30
Το παιχνιδι εχει σαφως βελτιωσεις απο τα προηγουμενα build previews του καλοκαιριου
Πολυ καλο και το τελευταιο τρειλερ,παρεπιπτοντως

Valkyre
15-10-2020, 01:54
To animation παντως εγω προσωπικα δεν αντεχω αλλο να το βλεπω ετσι οπως ειναι... ελπιζω στο επομενο (που φανταζομαι θα ειναι πραγματικα next gen) να δωσουν βαση εκει. Η πλακα ειναι οτι τα assassins creed ειχαν απο τα καλυτερα animation ever με αποκορυφωμα το Unity που ηταν θεσπεσιο. Δεν καταλαβαινω που η δυσκολια να βελτιωσουν τον χειρισμο αλλα παραλληλα να κρατησουν την ποιοτητα του animation στα επιπεδα του unity...

WolfRathmA
15-10-2020, 19:43
Το νέο τρέιλερ ήταν εξαιρετικό, πολύ καλύτερο από τα προηγούμενα που μας είχα δείξει. Και σαφώς φαίνεται και πιο βελτιωμένο. Σίγουρα δεν είναι τρελό next gen, αλλά σε κάποιο price drop θα εκτιμηθεί.

ilias78
17-10-2020, 10:50
Έγινε gold

https://www.gameinformer.com/2020/10/16/assassins-creed-valhalla-has-gone-gold

Leon_DiZ
20-10-2020, 19:09
https://www.youtube.com/watch?v=QVmdXvQlfGc

Επιτέλους! Πάνω που σκεφτόμουν να τους κράξω λίγο που δεν είχαν πει τίποτα για το Season Pass

- Wrath of the Druids - Spring 2021
- Siege of Paris - Summer 2021
- Legend of Beowulf - At Launch
- Free Seasonal Content for all players starting end 2020 and then Spring, Summer and Fall 2021
- Discovery Tour - TBC

Γμτ, σε κανένα χρόνο με βλέπω να το παίρνω το παιχνίδι. Ελπίζω να κρατηθώ.

Desmond
20-10-2020, 19:40
Στο odyssey πάντως η αναμονή να τα παίξω όλα μαζεμένα με ικανοποίησε με το παραπάνω.

Leon_DiZ
20-10-2020, 19:58
Στο odyssey πάντως η αναμονή να τα παίξω όλα μαζεμένα με ικανοποίησε με το παραπάνω.

Εννοείς ότι περίμενες και τα έπαιξες όλα μαζί έτσι; Και εγώ αυτό έκανα απλά πάει μακριά η βαλίτσα και θέλω το yearly fix μου. Πέρυσι θυμάμαι είχα πάιξει πρώτα τα remasters του Liberation + 3 γι αυτό το λόγο.

Christos33
20-10-2020, 20:13
Όλα όλα;
Πως άντεξες εγώ έχω παίξει το origin 3 χρόνια κ όλο πάω πίσω το odyssey γιατί θυμάμαι ακόμα πως είναι κ μου φαίνεται μια από ίδια ότι θα ζήσω.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
20-10-2020, 20:23
Όλα όλα;
Πως άντεξες εγώ έχω παίξει το origin 3 χρόνια κ όλο πάω πίσω το odyssey γιατί θυμάμαι ακόμα πως είναι κ μου φαίνεται μια από ίδια ότι θα ζήσω.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι το είχα παίξει τον Αύγουστο οπότε είχαν βγει όλα τα major patches και μετά είχαν μείνει κανα-δυο πιο μικρά.

Δεν μ' αρέσει να τα παίζω και να ξαναγυρνάω μετά από πολλούς μήνες για τα DLC οπότε αν μπορώ περιμένω. Και σκέψου ότι το είχα αγοράσει από το Black Friday

jk_blue_tiger
21-10-2020, 02:14
https://www.youtube.com/watch?v=QVmdXvQlfGc

Επιτέλους! Πάνω που σκεφτόμουν να τους κράξω λίγο που δεν είχαν πει τίποτα για το Season Pass

- Wrath of the Druids - Spring 2021
- Siege of Paris - Summer 2021
- Legend of Beowulf - At Launch
- Free Seasonal Content for all players starting end 2020 and then Spring, Summer and Fall 2021
- Discovery Tour - TBC

Γμτ, σε κανένα χρόνο με βλέπω να το παίρνω το παιχνίδι. Ελπίζω να κρατηθώ.

Αυτα τα νεα περιμενα, για να αποφασισω ποια εκδοση θα παρω.

Λεωνιδα εχεις κανει παραδοση να ποσταρεις τα νεα για τα AC season pass, μηπως εισαι στο payroll της ubi; :respect7:




AC: Origins Season Pass + Free Content






https://youtu.be/g6POA3nFT-o


http://images.eurogamer.net/2017/articles/2017-10-10-16-53/ACO_PostLaunchContent_Horizontal_PR_171010_6pm_CET _1507634564.jpg

http://images.eurogamer.net/2017/articles/2017-10-10-16-54/ACO_HR_DLC_01_Vertical_PR_171010_6pm_CET_150763456 3.jpg/EG11/resize/600x-1/quality/80/format/jpghttp://images.eurogamer.net/2017/articles/2017-10-10-16-53/ACO_HR_DLC02_Vertical_PR_171010_6pm_CET_1507634570 .jpg/EG11/resize/600x-1/quality/80/format/jpg


http://www.eurogamer.net/articles/2017-10-10-assassins-creed-origins-has-undead-mummy-dlc

- - - Updated - - -

http://blog.ubi.com/app/uploads/2017/10/aco_timeline_combine_ver_1507597519.jpg?x49516




Ελπίζω να είναι καλά τα remasters και των δύο τίτλων αλλά πραγματικά... mad respect. Μιλάμε για πολύ περιεχόμενο.

Επίσης new game plus + Discovery Tour! Φοβόμουν ότι δεν θα έβαζαν το δεύτερο και χαίρομαι που το επιβεβαίωσαν.

ASSASSIN’S CREED ODYSSEY POST-LAUNCH DETAILS REVEALED (https://assassinscreed.ubisoft.com/game/en-us/news-updates/335024/assassins-creed-odyssey-post-launch-details-revealed-)

Τα βάζω όλα μαζί μαζεμένα

https://youtu.be/q-sCQnFX-uU

- Legacy of the First Blade (Story Expansion)
- The Fate of Atlantis (Story Expansion)
- Assassin's Creed 3 (Remaster)
- Assassin's Creed Liberation (Remaster)
- Lost Tales of Greece (Story DLC - FREE)
- Epic Ships/Mercenaries (Weekly Mode FREE)
- Oikos of the Olympians (Daily Challenges FREE)
- New Game+ (Gameplay Addition FREE)
- Discovery Tour (Gameplay Addition FREE)

Τα remasters θα κυκλοφορήσουν και μόνα τους προς πώληση.



Το περιεχομενο του sp δεν μου εκανε ουτε κρυο, ουτε ζεστη.
Μετα το sp του Odyssey που εδωσε 2 remastered full games (III, Liberation) θα επρεπε να δωσει εστω ενα για να με τραβηξει.
Θα μπορουσε να δωσει BF ή Rogue ή Chronicles, ονειρο ηταν να δωσει remastered το 1ο με Altair κ trophy support
(η εκδοsη 360 το πηρε με patch, ενω η ps3 εκδοση δεν πηρε ποτε patch).
Anyway μια κ η Ubi μας σνομπαρει κ δεν στελνει physical στην Ελλαδα, μερικο εμπαργκο κ εγω οποτε παιρνω απλη εκδοση,
θα παραγγειλω απλα την φιγουρα του Eivor κ θα παρω το sp οταν πεσει η τιμη του στα 10€-15€.
Ενας ακομη λογος να μην παρω την gold edition, ειναι οτι το extra content βγαινει σε επεισοδια (μεχρι το Odyssey τλχ)
κ αυτο το να παιζω το 1ο επεισοδιο κ να περιμενω 2 μηνες για να παιξω το επομενο χαλαει το immersion,
εαν συνεχισει το μοτιβο αυτο θα τα παιξω οταν με το καλο εχουν κυκλοφορησει ολα μια κ εξω να τα ευχαριστηθω,
χωρις να μετραω ποτε θα κυκλοφορησει το επομενο επεισοδιο.

konstantinos
21-10-2020, 11:51
Εγώ εκεί που έλεγα δεν ξανα αγοράζω ubi game γιατί ήθελα τις συλλεκτικές , ρώτησα ένα φιλο μου που είναι έξω αν μπορεί να αγοράσει. Του έστειλα λεφτά κ την πήρα 160 ευρώ με κωδικό. Απλά θα περιμένω να την ακούσω στα μεταφορικά όταν μου την στείλει.

jk_blue_tiger
21-10-2020, 15:03
Εγώ εκεί που έλεγα δεν ξανα αγοράζω ubi game γιατί ήθελα τις συλλεκτικές , ρώτησα ένα φιλο μου που είναι έξω αν μπορεί να αγοράσει. Του έστειλα λεφτά κ την πήρα 160 ευρώ με κωδικό. Απλά θα περιμένω να την ακούσω στα μεταφορικά όταν μου την στείλει.

Θεωρητικα θα μπορουσα κ εγω να κανω το ιδιο με γνωστους απο Αγγλια ή Γερμανια.
Κατι ομως τα μεταφορικα οπως ειπες, κατι το ετσι θελω της ubi να μπαναρει την Ελλαδα, κατι η ελλειψη artbook, κατι το χαλια βαψιμο της φιγουρας της συλλεκτικης,
με χαλασαν κ δεν θα ξοδεψω τα χρηματα μου σε αυτους που δεν με σεβονται ως καταναλωτη.

Leon_DiZ
21-10-2020, 17:04
Αυτα τα νεα περιμενα, για να αποφασισω ποια εκδοση θα παρω.

Λεωνιδα εχεις κανει παραδοση να ποσταρεις τα νεα για τα AC season pass, μηπως εισαι στο payroll της ubi;

Τι μόνο αυτό; Started by... :P

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20201021/9f3ed4aa382475ab675415fd9ec85374.jpg


Το παρόν είναι το μόνο που μου ξέφυγε από το Black Flag και μετά

Μιλάμε για ένα από τα αγαπημένα μου IPs, ωραία θα ήταν να με πλήρωναν κιόλας xD



Το περιεχομενο του sp δεν μου εκανε ουτε κρυο, ουτε ζεστη.
Μετα το sp του Odyssey που εδωσε 2 remastered full games (III, Liberation) θα επρεπε να δωσει εστω ενα για να με τραβηξει.
Θα μπορουσε να δωσει BF ή Rogue ή Chronicles, ονειρο ηταν να δωσει remastered το 1ο με Altair κ trophy support
(η εκδοsη 360 το πηρε με patch, ενω η ps3 εκδοση δεν πηρε ποτε patch).
Anyway μια κ η Ubi μας σνομπαρει κ δεν στελνει physical στην Ελλαδα, μερικο εμπαργκο κ εγω οποτε παιρνω απλη εκδοση,
θα παραγγειλω απλα την φιγουρα του Eivor κ θα παρω το sp οταν πεσει η τιμη του στα 10€-15€.
Ενας ακομη λογος να μην παρω την gold edition, ειναι οτι το extra content βγαινει σε επεισοδια (μεχρι το Odyssey τλχ)
κ αυτο το να παιζω το 1ο επεισοδιο κ να περιμενω 2 μηνες για να παιξω το επομενο χαλαει το immersion,
εαν συνεχισει το μοτιβο αυτο θα τα παιξω οταν με το καλο εχουν κυκλοφορησει ολα μια κ εξω να τα ευχαριστηθω,
χωρις να μετραω ποτε θα κυκλοφορησει το επομενο επεισοδιο.


Σε κάποιο βιντεάκι πρόσφατα έχω την εντύπωση ότι είπαν ότι δεν θα κυκλοφορήσει σε μορφή επεισοδίων όπως το είχαν κάνει στο Odyssey γιατί σε πολλούς δεν άρεσε.

Και εγώ θα ήθελα κάτι έξτρα να σου πω την αλήθεια, ακόμα πιο πολύ από ένα remaster του πρώτου θα μου άρεσε ένα patch για Unity / Syndicate / Origins / Odyssey για να τρέχουν καλύτερα στο PS5. To Season Pass του Odyssey με κακόμαθε.

jk_blue_tiger
21-10-2020, 17:55
Τι μόνο αυτό; Started by... :P

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20201021/9f3ed4aa382475ab675415fd9ec85374.jpg


Το παρόν είναι το μόνο που μου ξέφυγε από το Black Flag και μετά

Μιλάμε για ένα από τα αγαπημένα μου IPs, ωραία θα ήταν να με πλήρωναν κιόλας xD

Χαχαχα, κοιταξα μονο ποιος ειχε ποσταρει τα νεα για τα 2 προηγουμενα sp, δεν ηξερα οτι η τρυπα του λαγου ειχε τοσο βαθος...:scratch::silly:
Ετσι κ αλλιως δεν συμμετεχω ενεργα εδω κ χρονια, ας ποσταρουν κ κατι οι editors...:banplease:



Σε κάποιο βιντεάκι πρόσφατα έχω την εντύπωση ότι είπαν ότι δεν θα κυκλοφορήσει σε μορφή επεισοδίων όπως το είχαν κάνει στο Odyssey γιατί σε πολλούς δεν άρεσε.

Και εγώ θα ήθελα κάτι έξτρα να σου πω την αλήθεια, ακόμα πιο πολύ από ένα remaster του πρώτου θα μου άρεσε ένα patch για Unity / Syndicate / Origins / Odyssey για να τρέχουν καλύτερα στο PS5. To Season Pass του Odyssey με κακόμαθε.

Μπορεις να βρεις το βιντεακι; Μηπως κ αλλαξω αποφαση κ παω για gold...

Leon_DiZ
22-10-2020, 00:28
Χαχαχα, κοιταξα μονο ποιος ειχε ποσταρει τα νεα για τα 2 προηγουμενα sp, δεν ηξερα οτι η τρυπα του λαγου ειχε τοσο βαθος...:scratch::silly:
Ετσι κ αλλιως δεν συμμετεχω ενεργα εδω κ χρονια, ας ποσταρουν κ κατι οι editors...:banplease:




Μπορεις να βρεις το βιντεακι; Μηπως κ αλλαξω αποφαση κ παω για gold...

Ρε το έψαξα πόση ώρα και δεν το βρίσκω με τίποτα. Google, συνεντεύξεις, τπτ.

ilias78
22-10-2020, 14:16
Μιας κ το assassin θα ειναι μαλλον το τελευταιο παιχνιδι της γενιας για εμενα, σκεφτομαι να παρω τη gold για το sp, για να με κρατήσει μέχρι το καλοκαίρι. Αξίζει Να δώσει κάνεις 40 ευρώ παραπάνω για αυτά τα 3 dlc? Από διάρκεια θα έχουν πει κάτι?

Snk
28-10-2020, 20:30
https://www.youtube.com/watch?v=Gi0NEHUT5RE

Δεν το ηξερα οτι δεν γεμίζει η ζωή αυτοματα και πρεπει να τρωμε για να την γεμιζουμε μονοι μας. Ουτε οτι η stamina λειτουργεί κάπως σε στιλ souls


Αν και το ειχα παρει πολυ στραβα στην αρχη, οσο πλησιάζει η κυκλοφορία του τοσο με ψήνει να παω για day1 αγορα

Snk
31-10-2020, 23:03
https://www.youtube.com/watch?v=kyANg9hwQ_s

Πολυ ωραιο trailer με τον μονολογο του Eivor

Fulgore
06-11-2020, 22:56
Δευτερα τα reviews
https://opencritic.com/news/1888/assassins-creed-valhalla-review-embargo-details

Leon_DiZ
07-11-2020, 13:06
1324782827376939009

panos74gr
09-11-2020, 09:10
Εσεις που θα παίξετε το παιχνίδι και θα πάρετε και ps5, που σκοπεύετε να το ξεκινήσετε;

Από ότι είδα εδώ https://www.polygon.com/2020/10/22/21528682/assassins-creed-valhalla-immortals-fenyx-rising-cross-progression-platform-ubisoft-connect τα save files θα μεταφέρονται μεταξύ συσκευών και εκδόσεων, οπότε δεν υπάρχει θέμα να το ξεκινήσω στο PS4 και όταν έρθει το PS5 να το μεταφέρω στην ps5 έκδοση.

Αυτό μάλλον θα κάνω, για να δω και πιο έντονα την διαφορά (αν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά) μεταξύ των εκδόσεων.

enstikto
09-11-2020, 11:29
Ανέβηκε trophy guide στον Powerpyx...
https://www.powerpyx.com/assassins-creed-valhalla-trophy-guide-roadmap/

Πιο μεγάλο και απο Odyssey....

Snk
09-11-2020, 11:34
The game is extremely buggy (the buggiest I have ever played in 12 years of guide making). It’s very common being unable to advance Mysteries because the quest givers can’t be talked to, or they glitch through the map and disappear. There are also several game-breaking progression bugs in the story where main quest NPCs don’t spawn and cutscenes don’t trigger. If just a single Collectible / Mystery of the 780 total is bugged for you, it would cause you to miss the 100% completion trophy β€œCompletionist All the Way!”. For this reason, it is highly recommended to keep a Manual Save from the start of each region (after you pledge to a region at England’s Alliance Map). Also manual save between Quests and between Mysteries so that you can quickly go back if a bug occurs. The good news is most bugs are quickly fixed by fast travel to another map, changing gender, or loading a manual save before starting the quest.

Αμα λεει ετσι, μακρια μεχρι να βγουν ενα κάρο updates

ilias78
09-11-2020, 15:57
Με μια προχειρη ματια που εριξα, ειδα ορι τα τροπαια σε ps4 κ ps5 ειναι ιδια.
Έστω λοιπόν ότι πάιρνει κάποιος την πλατινα στο ps4. Όταν το παίξει ξανά στο ps5, θα του δώσει αυτόματα όλα τα τρόπαια? Ή θα πρέπει να το ξανά παίξει?

Christos33
09-11-2020, 16:05
Με μια προχειρη ματια που εριξα, ειδα ορι τα τροπαια σε ps4 κ ps5 ειναι ιδια.
Έστω λοιπόν ότι πάιρνει κάποιος την πλατινα στο ps4. Όταν το παίξει ξανά στο ps5, θα του δώσει αυτόματα όλα τα τρόπαια? Ή θα πρέπει να το ξανά παίξει?Μπα αυτόματα πλατίνα δύσκολο κ στα δύο, αν βγάλει χωριστά τα τρόπαιο (μπορεί να βγάλει μαζί ps5 κ ps4 κ να είναι κοινά), λοιπόν αν τα βγάλει χωριστά με το save μπορεί να σου δώσει κάποια τρόπαια αλλά δεν νομίζω να στα δώσει όλα, ας πούμε borderlands που είχα πάρει το save από το ps3 στο 4 μου έδωσε πολλά τρόπαια αλλά έπρεπε να παίξω το παιχνίδι όλο ξανά για τα υπόλοιπα.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Stefanos
09-11-2020, 16:07
@ilias78
@panos74gr

PS4 version is backwards compatible so if you start playing it on PS4 you can still earn the remaining PS4 trophies on the PS5 (using the PS4 version of the game). But if you buy the proper PS5 optimized version, it will be a different trophy stack (must get all trophies again).

panos74gr
09-11-2020, 16:43
Άρα από οτι καταλαβαίνω αν ξεκινήσω το παιχνίδι στο 4 και παρω κάποια trophies, και μετά συνεχίσω στο 5, τα trophies που πήρα στο 4 δεν θα μετρήσουν στην τροπαιολίστα του 5 κα θα εχω δύο ημιτελείς λίστες ε; (οχι ότι ειμαι trophy hunter... αλλά μου χτυπάει αρκετά το OCD μου να έχω 2 λίστες για το ίδιο game)

Christos33
09-11-2020, 16:48
Άρα από οτι καταλαβαίνω αν ξεκινήσω το παιχνίδι στο 4 και παρω κάποια trophies, και μετά συνεχίσω στο 5, τα trophies που πήρα στο 4 δεν θα μετρήσουν στην τροπαιολίστα του 5 κα θα εχω δύο ημιτελείς λίστες ε; (οχι ότι ειμαι trophy hunter... αλλά μου χτυπάει αρκετά το OCD μου να έχω 2 λίστες για το ίδιο game)Υπάρχει περίπτωση να είναι ίδια τρόπαια κοινά δεν είδα πουθενά να φαίνονται χωριστά.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

panos74gr
09-11-2020, 16:49
Υπάρχει περίπτωση να είναι ίδια τρόπαια κοινά δεν είδα πουθενά να φαίνονται χωριστά.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ είδα 2 λίστες, μια για 4 μια για 5

tonybsg
10-11-2020, 18:11
Δεν τα πήγε άσχημα στα reviews, σαν το Odyssey (που ξεκίνησα τώρα εγώ εντωμεταξύ).

Πολλά bugs βέβαια όπως είπαμε και πιο πάνω, οπότε προσοχή αν ασχοληθεί κανείς τώρα.

Leon_DiZ
11-11-2020, 18:53
Assassin's Creed Valhalla - Known Issues (https://discussions.ubisoft.com/topic/76980/assassin-s-creed-valhalla-known-issues-updated-nov-11?lang=en-US)

djpar
13-11-2020, 06:46
https://youtu.be/5c2nkJLQxQo

Το xbox πέφτει στα 1440p και το ps5 στα 1620p.

Slay
13-11-2020, 07:19
Που είναι εκείνοι οι μηχανικοί του καναπέ να μας εξηγήσουν πώς γίνεται αυτό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cocous
13-11-2020, 07:21
Δεν πρόλαβα να δω το βίντεο αλλά στα σχόλια πέφτει πολύ κράξιμο.
Καλημέρα [emoji2][emoji2][emoji2][emoji2]

Slay
13-11-2020, 07:55
Δεν πρόλαβα να δω το βίντεο αλλά στα σχόλια πέφτει πολύ κράξιμο.
Καλημέρα [emoji2][emoji2][emoji2][emoji2]

Κατάλαβες τώρα αγαπητέ γιατί πριν απο μήνες σου λέγαμε να περιμένεις να δεις συγκριτικά, και να μην παιρνεις σαν δεδομένη την υπεροχή (και μάλιστα ΤΕΡΑΣΤΙΑ) του Xbox?

djpar
13-11-2020, 08:59
Που είναι εκείνοι οι μηχανικοί του καναπέ να μας εξηγήσουν πώς γίνεται αυτό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτο ήθελα να γράψω και εγώ αλλά δεν το έκανα γιατί θα με έβγαζαν fanboy

Slay
13-11-2020, 10:55
Αυτο ήθελα να γράψω και εγώ αλλά δεν το έκανα γιατί θα με έβγαζαν fanboy

Ηθελαν να πάρουν "εκδίκηση" για το 2013, ήθελαν να μπορούν να λένε οτι "να εμεις εχουμε 4Κ και το Ps5 1440p", "ειμεις εχουμε 60 fps , το Ps5 ειναι στα 30" ακόμα και εαν τα νουμερα στο καλυτερο σενάριο για το Xbox δεν προέκυπταν. Κατέληξαν με μια κονσόλα με 0 1st party games, με 0 3rd party exclusives, με εξίσου καλο BC με το PS5, και με 0 διαφορές στα multiplatform.

Τέλος ενα τραγουδάκι για να γελάσουμε λίγο ακόμα....

Και όλο κλαίνε, τα xbot-ακια.... στου DF, στου DF τα βιντεάκια.
Η μαμά τους η κυρία Microsoft-ινα,
πάει βόλτα με τον Spencer στην Ραφήνα.
Και όλο κλαίνε, τα xbot-ακια.... στου NX, στου NX τα βιντεάκια.

Giannis1979
13-11-2020, 10:58
Που είναι εκείνοι οι μηχανικοί του καναπέ να μας εξηγήσουν πώς γίνεται αυτό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μηχανικό δεν με λες αλλα να το πω κακο optimisation?[emoji1]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
13-11-2020, 11:01
Πιστευω ειναι νωρις ακομα. Σιγουρα οι διαφορες δεν φαινεται να ειναι ή να γινουν ποτε αυτες που πιστευε ο κοσμος οτι θα ειναι. Απο την αλλη ειναι ομως νωρις. Δε ξερουμε τι σοι αρπακολλα επαιξε. Ναι οτι και να επαιξε και στις 2 περιπτωσεις το ιδιο επηρρεασε. Αλλωστε το Valhala ολο στο ΧΒΟΧ το εδειχναν...

Αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι το PS5 με την αρχιτεκτονικη του βοηθαει πολυ περισσοτερο τους devs να ξεζουμισουν πιο ευκολα τις δυναμεις του. Το SX απο την αλλη θελει περισσοτερη δουλεια, πρεπει να το σκαλισουν περισσοτερο. Αναφερεται παντου αυτο.

Θα δουμε. Γενικοτερα αποδεικνυεται για μια ακομη φορα οτι τα νουμερα εχουν μικρη σημασια.

Και θα το πω αλλη μια φορα... το βασικο προβλημα του SX δεν ειναι το PS5 αλλα το SS.

Slay
13-11-2020, 11:07
Μηχανικό δεν με λες αλλα να το πω κακο optimisation?[emoji1]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλα για cross-gen παινχίδι μιλάμε, το optimisation ειναι απλά ανέκδοτο. Αλλα γιατί να έχει πρόβλημα το optimisation μόνο στην μία κονσόλα, ειδικά όταν με αυτή την κονσόλα υπάρχει και marketing deal?
Γιαννη απο την αρχή κάποιοι το βλέπαμε να έρχεται αυτο το έργο που παιζεται τώρα. Θυμαμαι οτι ειχα πει πριν ακομα μάθουμε τα specs ότι οι κονσόλες θα είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις , όποια και εαν έχει ενα μικρό προβάδισμα στα χαρτιά. Μετα την παρουσιαση του Cerny , καποιοι που μπορουμε να καταλάβουμε μερικά πράγματα παραπάνω, ειδαμε το parity και σε κάποια σημεια και την υπεροχή του PS5. ΑΝΤΙ ομως να βγαινουμε και να λέμε σχόλια του τύπου "μπορει το XSX να εχει 12TF, αλλα το PS5 για το Α,Β,Γ λόγο θα το πατήσει σε επιδόσεις" , σας λέγαμε πολύ απλά ότι μονο απο τα TF δεν μπορεις να βγάλεις συμπέρασμα, και να περιμένετε συγκριτικά. Εεεε να που βγήκαμε αληθινοι.

Giannis1979
13-11-2020, 11:16
Καλα για cross-gen παινχίδι μιλάμε, το optimisation ειναι απλά ανέκδοτο. Αλλα γιατί να έχει πρόβλημα το optimisation μόνο στην μία κονσόλα, ειδικά όταν με αυτή την κονσόλα υπάρχει και marketing deal?
Γιαννη απο την αρχή κάποιοι το βλέπαμε να έρχεται αυτο το έργο που παιζεται τώρα. Θυμαμαι οτι ειχα πει πριν ακομα μάθουμε τα specs ότι οι κονσόλες θα είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις , όποια και εαν έχει ενα μικρό προβάδισμα στα χαρτιά. Μετα την παρουσιαση του Cerny , καποιοι που μπορουμε να καταλάβουμε μερικά πράγματα παραπάνω, ειδαμε το parity και σε κάποια σημεια και την υπεροχή του PS5. ΑΝΤΙ ομως να βγαινουμε και να λέμε σχόλια του τύπου "μπορει το XSX να εχει 12TF, αλλα το PS5 για το Α,Β,Γ λόγο θα το πατήσει σε επιδόσεις" , σας λέγαμε πολύ απλά ότι μονο απο τα TF δεν μπορεις να βγάλεις συμπέρασμα, και να περιμένετε συγκριτικά. Εεεε να που βγήκαμε αληθινοι.

Κοιτα ειδικά για την ανάλυση για μενα το θεμα εχει κλεισει με την γενιά που έφυγε.
Απο 720 στα 1080 ναι υπήρχε διαφορα και την έβλεπες απο κει και πανω και ειδικά απο 2Κ σε 4Κ ακομα και να υπαρχει δε μπορεις να τη δεις ειτε εισαι απο πανω ειτε εισαι απο κατω.
Ποιος θα κάτσει να παιξει ενα μέτρο απο 50 ιντσών τηλεόραση;
Να σου πω την αληθεια ουτε εγω περιμενω να δω τιποτα τρελές διάφορες στα multiplatform οι 2 τελευταίες γενιές με τους ξεκάθαρους νικητές 360 και PS4 νομιζω έκλεισαν οριστικά αυτο το θεμα.
Απο δω και περα πιο πολυ για να κάνουμε πλακα μεταξυ μας θα τα Λέμε παρά θα τα βλέπουμε στην οθόνη.
Φυσικα αφηνω εκτός το θεμα frame rate stability στο οποιο περιμενω να πεσει μεγαλο βάρος σε αυτη τη γενιά .


Sent from my iPhone using Tapatalk

spartan
13-11-2020, 16:33
Που είναι εκείνοι οι μηχανικοί του καναπέ να μας εξηγήσουν πώς γίνεται αυτό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κατι ντιλερ κτλ εχουν εξαφανιστει απο προσωπου γης

- - - Updated - - -


Κοιτα ειδικά για την ανάλυση για μενα το θεμα εχει κλεισει με την γενιά που έφυγε.
Απο 720 στα 1080 ναι υπήρχε διαφορα και την έβλεπες απο κει και πανω και ειδικά απο 2Κ σε 4Κ ακομα και να υπαρχει δε μπορεις να τη δεις ειτε εισαι απο πανω ειτε εισαι απο κατω.
Ποιος θα κάτσει να παιξει ενα μέτρο απο 50 ιντσών τηλεόραση;
Να σου πω την αληθεια ουτε εγω περιμενω να δω τιποτα τρελές διάφορες στα multiplatform οι 2 τελευταίες γενιές με τους ξεκάθαρους νικητές 360 και PS4 νομιζω έκλεισαν οριστικά αυτο το θεμα.
Απο δω και περα πιο πολυ για να κάνουμε πλακα μεταξυ μας θα τα Λέμε παρά θα τα βλέπουμε στην οθόνη.
Φυσικα αφηνω εκτός το θεμα frame rate stability στο οποιο περιμενω να πεσει μεγαλο βάρος σε αυτη τη γενιά .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Περα απο την πλακα αυτο ειδικα με τις αναλυσεις εχει αρχιζει να κουραζει γενικα
Απλα ειναι και αυτο που λεει και ο slay(οπου ακους πολλα πολλα κρατα και μικρο καλαθι)

Valkyre
13-11-2020, 16:37
To ευτυχεστερο ειναι (οπως εχω ξαναπει) οτι ολα δειχνουν οτι συντομα και οι μεν και οι δε θα παψουν με αυτο το παθος για native αναλυσεις. Και αυτο με τη σειρα του θα εχει ως αποτελεσμα και οι devs να σταματουν παση θυσια να βγαλουν ανουσια υψηλες αναλυσεις με μεγαλο κοστος πορων στην παραγωγη παιχνιδιων. Μακαρι!

Slay
13-11-2020, 17:43
Κατι ντιλερ κτλ εχουν εξαφανιστει απο προσωπου γηςμπαααα απλα σκέφτονταν τι δικαιολογία θα έχαφταν οι ακόλουθοι του.
https://pbs.twimg.com/media/EmtXXE6W4AEosUd?format=jpg&name=large

spartan
13-11-2020, 17:47
μπαααα απλα σκέφτονταν τι δικαιολογία θα έχαφταν οι ακόλουθοι του.
https://pbs.twimg.com/media/EmtXXE6W4AEosUd?format=jpg&name=large
Ποσο σανο ακομα θα τους ριχνει αυτος?

- - - Updated - - -

Το επιβεβαιωνει και το digital foundry τελικα 12540

jk_blue_tiger
13-11-2020, 18:48
οι 2 τελευταίες γενιές με τους ξεκάθαρους νικητές PS3 και PS4 νομιζω έκλεισαν οριστικά αυτο το θεμα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

fixed

Slay
13-11-2020, 21:28
Ειναι και Game Designer ο συγκεκριμένος, απλα ντροπή.

1327323816264024064

jk_blue_tiger
16-11-2020, 18:15
Για να υπαρχει ξεκαθαρισμενο κ τυπωμενο το αποτελεσμα της συγκρισης, απο ουδετερο (οσο γινεται) δημοσιογραφικο & οχι φανμποιστικο site:

Ms like this:

12551


Μηνες τωρα μας εχουν φαει τα αυτια με power of the Terraflops, full RDNA 2 arch, Native 4K κ αλλες παπαριες που ακουμε συνεχεια.
Α κ οτι ολα τα 3rd party θα τρεχουν καλυτερα σ' αυτους.
Σημειωση: H Ubi πηρε χρημα απο MS για να διαφημισει (αρα κ να "παιξει" καλυτερα) το παιχνιδι στην κονσολα της.

Outcome:

PS5:
1) 1620p 60fps,
2) NO SCREEN TEARING
3) locked v-sync,
4) better physics,
5) cleaner, brighter, more sharp image,
6) more detailed textures in the distance,
7) faster loading times

Xbox:
1) 1440p 60fps
2) WITH SCREEN TEARING,
3) adaptive v-sync to maintain frames,
4) worse physics,
5) WORSE image,
6) less detailed image in the distance,
7) slower loading times

Α & ενα μικρο παραδειγμα απο τα σχολια, πως γινεται το ασπρο-μαυρο απο τα fanboy για μια ακομη φορα:

Rosana Gillespie (https://www.youtube.com/channel/UCOcRavv6-iuSR0ovTlo_g7A) 3 days ago
So virtually identical then. Same resolution, practically same frame-rate with the tiniest unnoticeable advantage for Series X, and a tiny loading time advantage on PS5. A draw.

Οσοι πιστευετε οτι η Ms εχει φτιαξει μηχανημα που θα κανει ''σκονη'' το αυτο της Sony, keep dreaming.
Κ το γραφω οσο πιο χαλαρα μπορω.

Giannis1979
16-11-2020, 20:22
fixed

Εχεις δικιο.
Και αν παμε ακομα πιο πισω το ps2 έτρεχε τα παιχνίδια καλυτερα απο το πρωτο xbox οπως και το ps1 απο το Nintendo 64.
Αν παμε δε και πιο μπροστα σίγουρα το PS4 pro τα έτρεχε καλυτερα απο one x.
Βρε θα με τρελάνεις; [emoji1745]


Sent from my iPhone using Tapatalk

jk_blue_tiger
16-11-2020, 22:01
Εχεις δικιο.
Και αν παμε ακομα πιο πισω το ps2 έτρεχε τα παιχνίδια καλυτερα απο το πρωτο xbox οπως και το ps1 απο το Nintendo 64.
Αν παμε δε και πιο μπροστα σίγουρα το PS4 pro τα έτρεχε καλυτερα απο one x.
Βρε θα με τρελάνεις; [emoji1745]
Sent from my iPhone using Tapatalk

Στις σημερινες σου ειρωνιες δεν θα απαντησω.
Καταρχην οσον αφορα το προηγουμενο flame post σου, μια κ σφυριζεις αδιαφορα για την ουσια αυτου, να σου θυμισω πωλησεις (https://www.computerworld.com/article/2714950/idc--total-ps3-sales-top-xbox-360.html) & ποιοτητα πολλων exclusives (https://www.escapistmagazine.com/v2/who-finally-won-ps3-or-xbox-360/).
Mε ενα απλο search στο google τα βρισκεις τα links, αλλα στα εβαλα για να μην δυσκολευτεις.

Και μια κ ειναι το 2ο συνεχομενο μηνυμα σου σε αυτο το νημα που προκαλει flame
εχεις φαει report για επαναλαμβανομενα flame posts, στα οποια υπαρχουν αβασιμοι ισχυρισμοι & ειρωνιες.
Διαβαζω τις καφριλες που γραφουν καποιοι xbox fanboys στα forums σας κ δεν απανταω για μην τσακωθω, προτιμω να τους αφησω στο συμπαν τους.
Το να ερχεσαι σε ps forum και να γραφεις με παρομοιο τροπο με ξεπερναει.

nikosarg
16-11-2020, 22:17
Παιδια εχω την εντυπωση οτι δεν χρειαζεται να τσιτωνουμε. Παροτι ποσταρω λιγο παρακολουθω το forum χρονια και οι δυο ειστε καιρο εδω και valuable members. Ειναι και οι εποχες δυσκολες, με την κλεισουρα και την αναμονη για καποιους καινουργιας κονσολας. Δεν θελει και πολυ να παρεξηγηθουμε. Εχουμε ακομα να δουμε και να συζηταμε για τη νεα γενια.......

Valkyre
16-11-2020, 23:07
Θα συμφωνησω. Για αρκετο καιρο το κλιμα ηταν πολυ καλο στο φορουμ. Ας αποφυγουμε ολοι τις προκλησεις και ας μην δινουμε εκταση. Οι κονσολες ειναι εδω και αργα ή γρηγορα ολοι μας θα τις χαρουμε. Η κοντρα ειναι ωραια αρκει να λειπουν οι υπερβολες και παντα να γνωριζουμε τι γραφουμε και σε ποιον.

Slay
17-11-2020, 07:26
απο ουδετερο (οσο γινεται) δημοσιογραφικο & οχι φανμποιστικο site:

Ετσι απο περιέργεια, ποιο θεωρείς ουδέτερο και όχι φανμποιστικο site?

jk_blue_tiger
17-11-2020, 11:13
Ετσι απο περιέργεια, ποιο θεωρείς ουδέτερο και όχι φανμποιστικο site?


Παρακολουθουσα επι χρονια το gamespot (εποχες 2000-2005), τωρα λογω χρονου κανενα,
κ επειδη παιζεται πολυ χρημα για να μεταδωσουν fake news κ να αβανταρουν τον "αιμοδοτη" τους
προτιμω να βλεπω βιντεο απο μικρους youtubers, παλαιοτερα εβλεπα cgr, τωρα acg.

Valkyre
17-11-2020, 11:38
O ACG ειναι οντως πολυ καλος, τον παρακολουθω κι εγω. Μονο "παραπονο" μου (σε εισαγωγικα παντα) ειναι οτι μερικες φορες το συστημα του Buy rent wait for sale δεν δουλευει για τα δικα μου κριτηρια. Δεν εννοω οτι διαφωνω με την αποψη του, απλα οτι καποιες φορες το συστημα αυτο δεν με βοηθαει να αποφασισω προσωπικα.

manga1024
18-11-2020, 12:30
Ειμαστε εκτος θεματος αλλα θα μπορουσατε κανενα ελληνα youtubers να μου προτεινετε εσεις που ξερετε απο αυτα?εγω ενημερωνομαι απο δυο site και απο μια εκπομπη στη συνδρομητικη τηλεοραση

Leon_DiZ
18-11-2020, 18:13
https://youtu.be/rzaSrS1fsvc

- - - Updated - - -

Series S:

but the key cutback here is a drop from 60fps down to 30fps, firmly pegging it with last-gen versions of the game. Not only that, dynamic resolution is rather elastic, operating from 1188p to around 1656p, often settling at 1296p

Series X | PS5:

Both of the premium next generation consoles also use a dynamic resolution scaling system. The lowest measured pixel count is 1440p (67 per cent of native 4K on either axis) while the maximum is 1728p (80 per cent native) and in almost all scenarios


However, the key takeaway is that PlayStation 5 is much closer to the 60fps target more of the time, while Xbox Series X can struggle. In fact, at its worst, we noted PS5 delivering a 15 per cent performance advantage over its Microsoft equivalent in identical scenarios

Series X|S Are Buggier than PS5:

Beyond performance matters, it's pretty clear that Assassin's Creed Valhalla still needs a lot of work - especially on Xbox platforms. We encountered plenty of bugs playing this game: in addition to some weird performance bottlenecks on Series consoles, we also noted that camera motion doesn't update with a linear relationship to frame-rate during cutscenes, meaning some ugly looking stutter even with the engine actually running flat-out at 60fps (PS5 is fine here).

spartan
18-11-2020, 18:27
https://content.screencast.com/users/CarlosDiaz5425/folders/Capture/media/d5e0be46-abd4-4085-ab11-ebd324216006/LWR_Recording.png


https://i.imgur.com/FCMET9v.jpg

Leon_DiZ
18-11-2020, 18:29
Είναι πάρα πολύ καλή η έκδοση για το PS5 imo.

Slay
18-11-2020, 18:33
Ps5 is performing shockingly stable.

Ούτε αυτοί δεν περίμεναν τέτοια διαφορά στην απόδοση υπέρ του ps5.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
18-11-2020, 18:39
Τετοια διαφορα με τιποτα δεν την περιμενε κανεις νομιζω.

spartan
18-11-2020, 18:54
https://i.imgur.com/GVlSgO8.jpg


https://i.imgur.com/ZqdbxV5.gif

djpar
18-11-2020, 18:56
Τα xbot τι λένε; ότι φταίει το Dev kit;

spartan
18-11-2020, 18:56
Και καποιες επιπλεον πληροφοριες απο το συγκρiτικο του digital foundry(αναμεσα στις 2 κονσολες)για το assasins creed vailhalla

Slay
18-11-2020, 19:06
Τα xbot τι λένε; ότι φταίει το Dev kit;Και όλο κλαίνε, τα xbot-ακια
Στου DF, στου DF τα βιντεάκια.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Kapa
18-11-2020, 19:15
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20201118/62e7ad66613f1041c99b70f2bd8704db.jpg

obione
18-11-2020, 19:22
Μπορούν να το βάλουν ακριβως κατω από την διαφήμιση της Microsoft για την ισχυρότερη κονσολα ever made.
Αμ τα κάνουμε αυτά τα διαφημιστικά μα Αφού δούμε αν ισχύει κάτι τέτοιο κυρα μικροσοφτ...

Slay
18-11-2020, 19:29
Μπορούν να το βάλουν ακριβως κατω από την διαφήμιση της Microsoft για την ισχυρότερη κονσολα ever made.
Αμ τα κάνουμε αυτά τα διαφημιστικά μα Αφού δούμε αν ισχύει κάτι τέτοιο κυρα μικροσοφτ...Πλάκα πλάκα άλλαξαν το slogan πριν λίγους μήνες, σε more powerful xbox console, κάτι ήξεραν από τότε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
18-11-2020, 19:42
^^ ακριβως την ειδαν τη δουλεια και ειπαν κατσε να το βγαλουμε γιατι θα βρουμε μπελα...

και ετσι απο most powerful console εγινε most powerful xbox.

PDS
18-11-2020, 19:46
https://i.imgur.com/OyUDmPd.gif

djpar
18-11-2020, 20:44
Δεν βλέπω κίνηση στο νήμα του xbox στο forum μας. Που είναι αυτοί που λέγανε για full rdna, 12tflop κλπ;

jk_blue_tiger
18-11-2020, 20:49
Δεν βλέπω κίνηση στο νήμα του xbox στο forum μας. Που είναι αυτοί που λέγανε για full rdna, 12tflop κλπ;


Απο αυτα που διαβαζω τα φορτωνουν στους devs ή στα dev tools, μαλλον μαθαινουν να προγραμματιζουν τωρα κ δεν εχουν χρονο να ποσταρουν.

Valkyre
18-11-2020, 20:55
Ναι λες και στο Ps5 κωλοχτυπηθηκαν να το κανουν optimize! :P

jk_blue_tiger
18-11-2020, 21:05
With the Xbox Series X being a stronger console there are two things at play here.

1. Dev tools weren't quite ready due to the pandemic

2. Game wasn't ready for launch and launched anyway. They probably optimized for PS5 first and haven't finished it for Series X

I am taking this all with a grain of salt at the moment.

Σε ελληνικη fb ομαδα, γραφτηκε επισης οτι το Valhalla προγραμματιστηκε βαση της χειροτερης κονσολας (ps5), γι αυτο κ δεν εκμεταλλευεται ΣΩΣΤΑ το xbox :hysterical:.

djpar
18-11-2020, 21:08
Ξύδι ΤΟΠ

odytsak
18-11-2020, 21:18
Αναμενόμενα τα αποτελέσματα γιατί κάποιοι εδώ μέσα μας είχαν ζαλίσει στην αριθμολαγνεία λες και δεν παίζει ρόλο τίποτα άλλο παρά μόνο τα τεραφλόπια.
Πάρτε τώρα τα τεραφλόπια και βάλτε τα εκεί που ξέρετε. :P

PDS
18-11-2020, 21:20
Tο επιχειρημα των tools πρεπει να εχει βαση αλλα οταν διορθωθει αυτο, θα μιλαμε με ορους PS5 PRO μαλλον.

Aπο κει και περα ακομα και αυτες οι διαφορες εμενα δεν θα με πειραζαν αν ειχα xbox. Αλλα γενικα δεν θεωρω μεγαλες τις διαφορες ποτε μεταξυ των κονσολων στα multiplatform, ωστε να πω οτι μιλαμε για εντελως καινουρια εμπειρια.


Απλα φαινεται οτι ο Cerny ΄κενταει΄ για την ωρα σε ολα επιπεδα, παρουσιαζοντας ισως την καλυτερη κονσολα της Sony ever. Που πιθανοτατα θα το δουμε περισσοτερο στα exclusives.
Περισσοτερο εκει εχει ενδιαφερον για μενα δηλαδη παρα για τις διαφορες αυτες καθαυτες.

Slay
18-11-2020, 21:29
Την διαφορά στην εμπειρία την κάνει το dualsense Βαγγέλη και σε αυτό η Microsoft δεν έχει καμία απάντηση.

In other news, οι σανεμποροι άρχισαν ήδη να μοιράζουν φρεσκοκομμένο σανό στους ακόλουθους τους.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20201118/9190e0cf834763041e4d0048c121d834.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tomic20
18-11-2020, 21:30
Παντως προσφερουν διασκεδαση ο Astal στο twitter με τη τεραρφλοπ παρεα του...Το digital foundry τα παιρνει απο τη sony, τα game awards που ειναι γεματα με παιχνιδια της sony, τα παιρνουν απο τη sony. To φυσαει το χρημα ο cerny...

odytsak
18-11-2020, 21:42
Την διαφορά στην εμπειρία την κάνει το dualsense Βαγγέλη και σε αυτό η Microsoft δεν έχει καμία απάντηση.

In other news, οι σανεμποροι άρχισαν ήδη να μοιράζουν φρεσκοκομμένο σανό στους ακόλουθους τους.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20201118/9190e0cf834763041e4d0048c121d834.jpg


Αν δεν τρολάρει μια χαρά κάνει την δουλειά του, views θα κάνει, λεφτά από αυτά θα βγάλει
και την επόμενη μέρα άλλο παραμύθι, ξανά μανά views κλπ κλπ περιμένοντας εις τους αιώνες των αιώνων αυτό το 50%! gap στο performance :P

tomic20
18-11-2020, 21:58
ερχεται η δυναμη του cloud :P

Slay
18-11-2020, 22:25
Ωραίο memehttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20201118/b712e72d6e592986a71fde4581019e95.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk