PDA

View Full Version : UK & US psn accounts



gkontos10
26-02-2019, 10:09
Καλησπέρα παιδιά εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ 2 βασικούς λογαριασμούς σαν primary στο ps4 μου

1. Αμερικανικό όπου αγοράζω τα παιχνίδια digital (αφού είναι πολύ πιο φτηνά)

2. Και ενα αγγλικό που ουσιαστικά είναι ο κύριος λογαριασμός μου και από εδω παίζω όλα τα παιχνίδια, εχω συνδρομή psn κτλ

Όπως είπα είναι και οι δύο primary άρα τα παιχνίδια γίνονται share στο ps4.
Το θέμα μου ποιο είναι

Πχ οταν θέλω να αγοράσω κάτι για ενα παιχνίδι μου που παίζω στον αγγλικό λογαριασμό δεν με αφήνει..

Τι εννοώ

Πχ για το blackout μέσο του παιχνιδιού οταν παω να αγοράσω για παράδειγμα coins κτλ η εφαρμογή του store μέσα από το παιχνίδι δεν είναι διαθέσιμη..

Δοκίμασα να τα αγοράσω απευθείας από το store αλλά και πάλι δεν εμφανίζονται στο παιχνίδι, με άλλα λόγια πεταω τζάμπα λεφτά.

Ποιο είναι το πρόβλημα?
Τι πρέπει να κάνω?

Sent from my MI 6 using Tapatalk

jk_blue_tiger
27-02-2019, 03:48
Υπαρχει νημα για αυτο το θεμα (game sharing), δεν χρειαζοταν να ανοιξεις νεο.
Κοιτας εδω (http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/15243-Game-Sharing-%CF%83%CF%84%CE%BF-PS4), η απαντηση ειναι στην 1η σελιδα.

WolfRathmA
27-02-2019, 13:04
Το θέμα σου είναι το εξής.

Εφόσον αγοράζεις από το Αμερικάνικο store, πρέπει και τα DLC να τα αγοράζεις από εκεί και όχι από το UK account σου που παίζεις.

Ταιριάζει εδώ η παροιμία: αλλού τρως, αλλού πίνεις, αλλού πας και τον δίνεις.

:a045:

Christos33
27-02-2019, 13:43
Το θέμα σου είναι το εξής.

Εφόσον αγοράζεις από το Αμερικάνικο store, πρέπει και τα DLC να τα αγοράζεις από εκεί και όχι από το UK account σου που παίζεις.

Ταιριάζει εδώ η παροιμία: αλλού τρως, αλλού πίνεις, αλλού πας και τον δίνεις.

:a045:Κ να συμπληρώσω ότι υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί το DLC στο ευρωπαϊκό account, όπως κ season pass αν έχει το παιχνίδι.

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nek_Food
27-02-2019, 15:57
Σωστά όλα αυτά περί DLC, Κλπ αλλά το πρόβλημα που αναφέρει είναι ότι δεν έχει υλικό διαθέσιμο στο PS store για αγορά, όχι ότι δεν είναι συμβατό με το παιχνίδι που αγόρασε. Δεν του δείχνει περιεχόμενο, δεν του επιτρέπει να αγοράσει coins που λογικά θα έπρεπε να έχει αυτή την δυνατότητα και να μπορεί να χρησιμοποιήσει τα coins/points (CP) κανονικά αφού τέτοιες αγορές κλειδώνουν στο account και όχι στο παιχνίδι.

Από την άλλη θα μπορούσε να δοκιμάσει μία την τύχη του για αγορά CP (μικρού τιμήμηατος αρχικά) από τον υπολογιστή. :scratch:
https://store.playstation.com/en-gb/grid/EP0002-CUSA12443_00-CODBO4BASEBUNDLE/1?relationship=add-ons

WolfRathmA
27-02-2019, 16:04
Σωστά όλα αυτά περί DLC, Κλπ αλλά το πρόβλημα που αναφέρει είναι ότι δεν έχει υλικό διαθέσιμο στο PS store για αγορά, όχι ότι δεν είναι συμβατό με το παιχνίδι που αγόρασε. Δεν του δείχνει περιεχόμενο, δεν του επιτρέπει να αγοράσει coins που λογικά θα έπρεπε να έχει αυτή την δυνατότητα και να μπορεί να χρησιμοποιήσει τα coins κανονικά αφού τέτοιες αγορές κλειδώνουν στο account και όχι στο παιχνίδι.

Από την άλλη θα μπορούσε να δοκιμάσει μία την τύχη του για αγορά coins (μικρού τιμήμηατος αρχικά) από τον υπολογιστή. :scratch:

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες. Αν το κάνεις μέσα από το παιχνίδι πάει να σε πετάξει στο αμερικάνικο store αλλά δεν μπορεί, για αυτό γράφει ότι δεν υπάρχει περιεχόμενο. Αν πας από το store κανονικά, τα βλέπεις, αλλά και να τα αγοράσεις, δεν αναγνωρίζεται έπειτα από το παιχνίδι.

Christos33
27-02-2019, 16:30
Σωστά όλα αυτά περί DLC, Κλπ αλλά το πρόβλημα που αναφέρει είναι ότι δεν έχει υλικό διαθέσιμο στο PS store για αγορά, όχι ότι δεν είναι συμβατό με το παιχνίδι που αγόρασε. Δεν του δείχνει περιεχόμενο, δεν του επιτρέπει να αγοράσει coins που λογικά θα έπρεπε να έχει αυτή την δυνατότητα και να μπορεί να χρησιμοποιήσει τα coins/points (CP) κανονικά αφού τέτοιες αγορές κλειδώνουν στο account και όχι στο παιχνίδι.

Από την άλλη θα μπορούσε να δοκιμάσει μία την τύχη του για αγορά CP (μικρού τιμήμηατος αρχικά) από τον υπολογιστή. :scratch:
https://store.playstation.com/en-gb/grid/EP0002-CUSA12443_00-CODBO4BASEBUNDLE/1?relationship=add-onsΝαι αν πάρεις το gta από us κ πας απο Ευρώπη να παίξεις δεν μπορείς να αγοράσεις τίποτα

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nek_Food
27-02-2019, 23:01
Γιατί αν δεν έχω κανένα παοχνιδι από τα δύο, το store δεν θα μου δείχνει τίποτα για αγορά; Εγώ κατάλαβα ότι δεν του δείχνει στο store κάτι για αγορά και λογικά τα cp δεν θα έπρεπε να μπορεί να τα αγοράσει από UK και να τα χρησιμοποιήσει στο παιχνίδι αφου είναι account related stuff; Σε άλλο παιχνίδι εμένα μου επέτρεπε να πάρω plus πακέτα από διάφορες χώρες και να τα χρησιμοποιώ στο ίδιο παιχνίδι (US & GR). Επίσης θα έπρεπε να μπορεί να αγοράσει και DLC από Αγγλία και ας μην τα αναγνωρίζει το παιχνίδι μετά αλλά δεν έγραψε κάτι τέτοιο αν διάβασα το αρχικό post καλά.

Christos33
27-02-2019, 23:15
Γιατί αν δεν έχω κανένα παοχνιδι από τα δύο, το store δεν θα μου δείχνει τίποτα για αγορά; Εγώ κατάλαβα ότι δεν του δείχνει στο store κάτι για αγορά και λογικά τα cp δεν θα έπρεπε να μπορεί να τα αγοράσει από UK και να τα χρησιμοποιήσει στο παιχνίδι αφου είναι account related stuff; Σε άλλο παιχνίδι εμένα μου επέτρεπε να πάρω plus πακέτα από διάφορες χώρες και να τα χρησιμοποιώ στο ίδιο παιχνίδι (US & GR). Επίσης θα έπρεπε να μπορεί να αγοράσει και DLC από Αγγλία και ας μην τα αναγνωρίζει το παιχνίδι μετά αλλά δεν έγραψε κάτι τέτοιο αν διάβασα το αρχικό post καλά.Τα online δεν λειτουργουν τα ποιο πολλά δλδ αν πάρεις Division από αμερικη θα σου ζητήσει αν είναι διαφορετικό να πάρεις της Αμερικής το season pass αυτό δεν λειτουργεί σε άλλο account μόνο στο αμερικανικό, οπότε όταν πας με το δικό σου δεν θα φαίνεται καθόλου.
Το ίδιο gta τα λεφτά που θα αγοράσεις με το αμερικανικό δεν θα στα δείχνει στο ευρωπαϊκό.

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gkontos10
28-02-2019, 16:00
Σωστά όλα αυτά περί DLC, Κλπ αλλά το πρόβλημα που αναφέρει είναι ότι δεν έχει υλικό διαθέσιμο στο PS store για αγορά, όχι ότι δεν είναι συμβατό με το παιχνίδι που αγόρασε. Δεν του δείχνει περιεχόμενο, δεν του επιτρέπει να αγοράσει coins που λογικά θα έπρεπε να έχει αυτή την δυνατότητα και να μπορεί να χρησιμοποιήσει τα coins/points (CP) κανονικά αφού τέτοιες αγορές κλειδώνουν στο account και όχι στο παιχνίδι.

Από την άλλη θα μπορούσε να δοκιμάσει μία την τύχη του για αγορά CP (μικρού τιμήμηατος αρχικά) από τον υπολογιστή. :scratch:
https://store.playstation.com/en-gb/grid/EP0002-CUSA12443_00-CODBO4BASEBUNDLE/1?relationship=add-onsΑυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα..
Δοκίμασα με 2 αγορές
200 coins μια απο pc και μια μέσω του ps4 αλλά τίποτα..
Η χρέωση γίνεται κανονικά αλλά δεν εμφανίζεται στο παιχνίδι


Sent from my MI 6 using Tapatalk

gkontos10
28-02-2019, 16:00
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες. Αν το κάνεις μέσα από το παιχνίδι πάει να σε πετάξει στο αμερικάνικο store αλλά δεν μπορεί, για αυτό γράφει ότι δεν υπάρχει περιεχόμενο. Αν πας από το store κανονικά, τα βλέπεις, αλλά και να τα αγοράσεις, δεν αναγνωρίζεται έπειτα από το παιχνίδι.Ακριβώς αυτό

Sent from my MI 6 using Tapatalk