PDA

View Full Version : 2-Step Verification Προβλημα



spartan
24-11-2018, 17:20
Παιδια προσπαθω να κανω την συγκεκριμενη διαδικασια απο την ιστοσελιδα της σονυ για τον λογαριασμο μου .Αλλα δυστυχως δεν λαμβανω text message στο κινητο μου.Για να κανω επαληθευση.Καμια αλλη βοηθεια?

Leon_DiZ
24-11-2018, 17:36
Παιδια προσπαθω να κανω την συγκεκριμενη διαδικασια απο την ιστοσελιδα της σονυ για τον λογαριασμο μου .Αλλα δυστυχως δεν λαμβανω text message στο κινητο μου.Για να κανω επαληθευση.Καμια αλλη βοηθεια?


Μου έχει τύχει με μηνύματα για 2-factor από διάφορα sites κάπου να "χάνονται" και νομίζω ότι φταίνε οι εταιρείες κινητής (χωρίς να είμαι σίγουρος). Συνήθως ξεμπλοκάρει από μόνο του μετά από μερικές ώρες. Είναι μέρες που στο κάνει;

spartan
24-11-2018, 17:43
Μου έχει τύχει με μηνύματα για 2-factor από διάφορα sites κάπου να "χάνονται" και νομίζω ότι φταίνε οι εταιρείες κινητής (χωρίς να είμαι σίγουρος). Συνήθως ξεμπλοκάρει από μόνο του μετά από μερικές ώρες. Είναι μέρες που στο κάνει;


Όχι μονο σημερα.Ηθελα να δηλωσω ένα προιον στην ιστοσελιδα της σονυ.Αλλα δεν με αφηνε στην αρχη(με αυτό τον λογαριασμο που εχω) διοτι επρεπε λεει να απενεργοποιησω την διαδικασια αυτή πρωτα για να κανω register.Ε με το που το κανω.Μπαινω κανω εγραφη στο προιον ολα καλα.Επειτα μπαινω να κανω την διαδικασια για να την επεναφερω,αλλα δυστυχως εδώ και καμια ωρα δεν μου ερχετε τιποτα απο text messages στον αριθμο που εχω δηλωσει στο κινητο μου

Sir_Teraflop
24-11-2018, 19:52
Δεν υπάρχει authenticator εφαρμογή χωρίς SMS δηλαδή? Κάτι τέτοια τράβαγα και εγώ κατά καιρούς με διάφορες υπηρεσίες και το γύρισα στην χρήση apps.

spartan
24-11-2018, 22:25
Δεν υπάρχει authenticator εφαρμογή χωρίς SMS δηλαδή? Κάτι τέτοια τράβαγα και εγώ κατά καιρούς με διάφορες υπηρεσίες και το γύρισα στην χρήση apps.
Aκου να δεις οι τυποι τις σονυ τη μαλακια εκαναν.Μπηκα στο επισημο σαιτ της σονυ για να δηλωσω την τηλεοραση.Μου ανεφεραν ότι για να το κανω αυτό θα πρεπει να απενεργοποιησω το συγκεκριμενο μοτιβο.Το εκανα.Και τωρα που παω να το ενεργοποιησω ξανα ,μου αναφερει ότι δεν γινεται .Μιας και το συγκεκριμενο ηλεκτρονικο ταχυδρομειο είναι συνδεδεμενο με την συγκεκριμενη υπηρεσια.Ελεος δηλαδή.Τωρα περιμενω να μου το φτιαξουν από την

υποστιριξη

.

Sir_Teraflop
24-11-2018, 22:36
Εφαρμογή Authenticator δεν έχει το PS4? Του στυλ να σου σκάει notification στο κινητό - approve ή όχι ή είναι μόνο SMS text?




Άσχετο αλλά σχετικό το συγκεκριμένο πρόβλημα το έχει και το 360 για παράδειγμα (με το 2F auth) αλλά το λύσανε έξυπνα στην MS με machine codes. Για παράδειγμα αν κάποιος έχει xbox one αλλά θα πρέπει να συνδεθεί στον 360 λογαριασμό του θα φάει "χυλόπιτα" γιατί το 360 δεν υποστήριζε ποτέ 2 Step Verification. Αυτό λύθηκε με μοναδικά κλειδιά που σου εκδίδει το Microsoft Account σου και δέχεται και το 360.

Κάτι τέτοιο θα πρέπει να γίνει υποθέτω στην περίπτωση σου.


Καλή τύχη!

spartan
25-11-2018, 00:00
Εφαρμογή Authenticator δεν έχει το PS4? Του στυλ να σου σκάει notification στο κινητό - approve ή όχι ή είναι μόνο SMS text?




Άσχετο αλλά σχετικό το συγκεκριμένο πρόβλημα το έχει και το 360 για παράδειγμα (με το 2F auth) αλλά το λύσανε έξυπνα στην MS με machine codes. Για παράδειγμα αν κάποιος έχει xbox one αλλά θα πρέπει να συνδεθεί στον 360 λογαριασμό του θα φάει "χυλόπιτα" γιατί το 360 δεν υποστήριζε ποτέ 2 Step Verification. Αυτό λύθηκε με μοναδικά κλειδιά που σου εκδίδει το Microsoft Account σου και δέχεται και το 360.

Κάτι τέτοιο θα πρέπει να γίνει υποθέτω στην περίπτωση σου.


Καλή τύχη!
Σε μηνυμα μονο σου ερχετε και σου δινει συνεχεια τον κωδικο για να ξερει ότι εισαι εσυ όταν μπαινεις καπου