PDA

View Full Version : Αλλαγή του "black level" σε Samsung TV (Μήπως ξέρει κανείς που οφείλεται αυτό??)



NonBorn
26-01-2008, 14:33
Παιδιά θέλω μία μικρή βοήθεια να δω τι μπορεί να είναι αυτό που παρατήρησα στην τηλεόραση μου. Συνέδεσα την τηλεόραση, μέσω hdmi καλωδίου και ένα adaptor στην κάρτα γραφικών του pc μου. Αυτό που παρατήρησα χωρίς να ξέρω γιατί γίνεται, είναι το εξής. Έχοντας μαύρο φόντο στο desktop, το μαύρο είναι πολύ πιο "γκρί" απ αυτό που μπορεί να δώσει η οθόνη... Το περίεργο είναι ότι όταν ανοίγω κάποιο παράθυρο ή οτιδήποτε που έχει άλλα έντονα χρώματα το μαύρο δε μένει στο ίδιο επίπεδο αλλά γίνεται πολύ πιο σκούρο στα επίπεδα του μαύρου που μπορεί να δώσει η τηλεόραση. Αυτό συνέβει και μέσω vga όταν έβαλα το laptop...

Επίσης αυτό γίνεται όταν έβαλα να δω μία ταινία μέσω του classic media player. To πλαίσιο πάνω κάτω που μένει μαύρο λόγω του κάδρου της ταινίας, ανάλογα με την σκηνή γίνεται "πιο μάυρο" ή "πιο γκρι".

To θέμα είναι ότι με το ps3 μου και το dvd player μου δεν έχω τέτοιο πρόβλημα και το μαύρο είναι μια χαρά. Πίστευα ότι θα χρειάζονταν κάποιοι drivers αλλά δε βρήκα τίποτα στο internet και έχω απογοητευτεί, δε ξέρω τι είναι! :(

Δείτε και το video που τράβηξα για να παρατηρήσετε αυτό που λέω... Όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει λίγο μπας και βγάλω καμία άκρη... Ευχαριστώ πολύ!

YouTube - Ξ*ρόβλημα ΞΌΞ΅ tv

greekteo
26-01-2008, 15:00
Και σε μενα γινεται αυτο. Οταν γενικα εχεις να επικρατει πολυ μαυρο και ξαφνικα ανοιξεις ενα παραθυρο ή γενικα εμφανισεις κατι με εντονο φωτεινο χρωμα, η τν ρυθμιζει αυτοματα τον φωτισμο και το κανει πιο σκουρο το μαυρο. Αυτο γινεται και αντιστροφα. Εαν εξαφανιστει το φωτεινο χρωμα, το μαυρο θα ειναι λιγο πιο ανοιχτο κι οχι σκουρο.

Αν στο PS3 βαλεις το κλασσικο φοντο, θα στο κανει και εκει αυτο. Στις ταινιες ειναι πολυ δυσκολο να διακρινεις τις διαφορες του μαυρου.

Παντως γενικα προβλημα δεν υπαρχει. Ειναι αυτοματη ρυθμιση φωτισμου της τηλεορασης ισως για να ναι πιο ευδιακριτα τα χρωματα. Λογικα εαν σε ενοχλει θα υπαρχει τροπος να το απενεργοποιησεις.
Το πολυ πολυ ρωτα την samsung για λεπτομεριες :)

Valkyre
26-01-2008, 15:07
Lypamai NonBorn alla den mporw na voithisw.Pantws to sygekrimeno sto kanei mono me PC swsta , oxi me PS3 h alli konsola?

Edit: molis ekana test kai ginetai kai se emena otan vazw to pc!Ara opws eipe kai o filos pio panw logiko einai.(ki egw samsung exw)

NonBorn
26-01-2008, 15:19
Είναι σπαστικό όμως....!!! :banghead::banghead::banghead: