PDA

View Full Version : προβλημα με σκληρο δισκο ????



alan sirer
30-08-2018, 11:17
στα 2 τελευταια παιχνιδια που κατεβασα το ενα ειναι το mafia 3 και σημερα το destiny 2 ειχα ενα θεματακι και στα 2,μου βγαζει οτι ειναι κατεστραμενα και οτι πρεπει να τα ξανακατεβασω,στο μαφια 3 το προβλημα το βγαζει σε συγκεκριμενο σημειο του χαρτη ενω το destiny 2 δεν ξεκιναει καν και τα 2 παιχνιδια τα κατεβασα στην λειτουργια αδρανειας.

ειμαι αναμεσα σε 2 προβληματα,1 ο σκληρος εχει προβλημα και 2 η λειτουργια αδρανειας δεν κατεβαζει σωστα τα παιχνιδια.

ολα τα αλλα παιχνιδια που ηδη εχω παιζουν κανονικα,κατεβασα ενα μικρο παιχνιδακι τωρα και ξεκινησε κανονικα,θα ξαναβαλω τωρα να κατεβει το destiny 2 χωρις να βαλω το ps4 σε αδρανεια.

alan sirer
05-11-2018, 00:03
για να μην ανοιξω αλλο θεμα,γραφω εδω,εχω ενα σημαντικο προβλημα,εχθες την ωρα που επαιζα αρχισε να κολλαει το παιχνιδι,κανω κλεισιμο της εφαρμογης που χρειαστηκε κανα λεπτο για τον κλεισει,μετα κολλουσε και το μενου ωσπου μου βγαζει οτι δεν υπαρχει σημα στην tv,αλλαξα καλωδιο τιποτα,αναγκαστηκα επρεπε να βγαλω την μπριζα,με το που ανοιξα την κονσολα ειχε διαγραψει τα παντα και μπηκε σε safe mode,μου ζητουσε να περασω το τελευταιο firmware,το εκανα αυτο και λειτουργεισε κανονικα,τωρα ομως εγω αλλα θεμα,δεν μπορω να κλεισω την κονσολα,την βαζω για κλεισιμο αλλα αναβοσβηνει συνεχως το λαμπακι σε λευκο χρωμα ατελειωτα,ξανα εβγαλα την κονσολα απο το ρευμα και τωρα δεν ανοιγει,μπαινω σε safe mode και επιλεγω αναδομηση αλλα πεταει το σφαλμα SU-41336-7,μηπως εχει πεθανει ο σκληρος και θελει αλλαγη η εχει αλλο θεμα το ps4.

αν ειναι ο δισκος με εξωτερικο δισκο θα μπορεσω να κανω ευκολα την δουλεια μου δλδ να περασω το firmware η πρεπει να βρω εσωτερικο δισκο ?

Nek_Food
05-11-2018, 10:34
Υποτίθεται από τις ενδείξεις ότι φταίει ο δίσκος αλλά δεν είναι αυτός. Οι κωδικοί SU-xxxxx-x σχετίζονται με το System software Update οπότε θα πρέπει να το προσεγγίσεις με άλλο τρόπο.

https://www.playstation.com/en-gb/get-help/#!/error-code/

Δες στην δεύτερη σελίδα τις διάφορες προτάσεις και κάνε ό,τι μπορείς από αυτές (3 διαφορετικές με τελικό αποτέλεσμα την σωστή λειτουργία) μπας και γλιτώσεις δεδομένα και έξοδα. Εάν δεν δουλέψει τίποτε από αυτά πέρνα μια βόλτα ξανά από εδώ... θα έλεγα να περάσεις ακόμη και αν δουλέψει να μας πεις τι έκανες.

https://community.eu.playstation.com/t5/PS4-Support/Error-code-SU-41336-7/td-p/25392708/page/2#thread-replies

1. Safe mode αλλαγή resolution
2. Βγάλε το καλώδιο για αρκετή ώρα και μετά συνεχή reboot μέχρι να πάρει μπροστά το rebuild database
3. Βγάλε τον δίσκο και καθάρισε τον (και το σημείο που μπαίνει) και ξαναβάλτον πίσω
4. FW update από USB stick (download από edge?)

Αυτά είδα πρόχειρα δοκιμάζεις και μας λες...

Ωστόσο αυτό με το καλώδιο καλό θα ήταν να το αποφεύγεις αν μπορείς αν και είναι στις προτάσεις της Sony για εκτακτη ανάγκη. (? αν αντιλαμβάνομαι σωστά - μπορεί και όχι ?)
https://support.playstation.com/s/article/PS4-System-Unresponsive?language=en_US

Δοκίμασες να κρατήσεις παρατεταμένα πατημένο το Power Button της κονσόλας μέχρι να κάνει forced shut down; Μπορεί να μην πιάσει με την πρώτη φορά και θέλει πολύ ώρα >15 δευτερολέπτων ενώ κάποιοι λένε έως και 30 και μπορώ να το επιβεβαιώσω ότι θέλει πάρα πολύ ώρα ανάλογα το σκάλωμα, καθώς το έκανα πρόσφατα σε game freeze που νέκρωσαν τα πάντα και δεν δούλευε τίποτα (νομίζω ότι στα 7 δευτερόλεπτα κάνει normal shutdown όταν δουλεύει σωστά - με απλό πάτημα νομίζω μπαίνει σε standby mode).

https://support.playstation.com/s/article/PS4-Power-Modes-On-Off-and-Rest-Mode?language=en_US

alan sirer
05-11-2018, 19:06
Η μερα μου δεν ξεκίνησε καλά μιας και έβγαλε πρόβλημα και το λάπτοπ μου,λοιπόν στα του ps4,το έλυσα πιστεύω το πρόβλημα αλλάζοντας την ανάλυση σε 720 μέσα από το safe mode και όλα λειτουργούν σωστά προς το παρόν,ανοίγει κανονικά κλείνει και κανονικά.
πολύ περίεργο όμως μου φαίνεται η ανάλυση να δημιουργήσει τέτοιο θέμα.

NoobShyBot
27-11-2018, 17:33
Το γράφω εδώ,μην κάνω νέο θέμα.






Πήρα πριν κάνα δίμηνο έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο WD για το PS4. H εγγύησή του,είναι για 3 χρόνια. Αυτό που θέλω να μάθω εγώ είναι πόση διάρκεια ζωής έχουν συνήθως οι εξωτερικοί δίσκοι. Έχω μέσα το ΡΤ και τρέμω μην το χάσω.
Επομένως αν παίζω παιχνίδια από τον δίσκο έχει μεγαλύτερη φθορά από το να μεταφέρω παιχνίδια από και προς αυτόν ώστε να τα παίζω;Για παράδειγμα τώρα είπα να μεταφέρω τα Driveclub & GOW στον εξωτερικό για να κάνω χώρο για το RDR2.




Δεν φαίνεται το ποστ πρέπει να κάνετε highlight,τι στο καλό;