PDA

View Full Version : Προβλημα με χειριστηριο



ilias78
16-02-2018, 23:57
Για δωστε μου τα φωτα σας.
Μετα απο πολυ καιρο κ αγορας νεου τιτλου, ειπα να ακοιξω την κονσολα. Παταω ps button λοιπον απο χειριστηριο, τιποτα. Αναβοσβηνει μονο η light bar του. Λεω ξεορτισε. Ανοιγω κονσολα απο το κουμπακι, συνδεω χειριστηριο με καλωδιο, πορτοκαλι λαμπακι στο light bar αναβοσβηνει, πατω ps button, τζιφος. Το χειριστηριο δεν αναβει. Ιδια διαδικασια κ στο 2ο χειρηστιριο, ιδιο αποτελεσμα. Τι reset εκανα τι αλλαξα καλωδια τιποτα. Καμια ιδεα?

Christos33
17-02-2018, 00:02
Για δωστε μου τα φωτα σας.
Μετα απο πολυ καιρο κ αγορας νεου τιτλου, ειπα να ακοιξω την κονσολα. Παταω ps button λοιπον απο χειριστηριο, τιποτα. Αναβοσβηνει μονο η light bar του. Λεω ξεορτισε. Ανοιγω κονσολα απο το κουμπακι, συνδεω χειριστηριο με καλωδιο, πορτοκαλι λαμπακι στο light bar αναβοσβηνει, πατω ps button, τζιφος. Το χειριστηριο δεν αναβει. Ιδια διαδικασια κ στο 2ο χειρηστιριο, ιδιο αποτελεσμα. Τι reset εκανα τι αλλαξα καλωδια τιποτα. Καμια ιδεα?’στο να φορτίσει για λίγη ώρα.

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
17-02-2018, 00:02
Αναποδογύρισε το joypad. Έχει δύο βίδες κοντά στα L2 και R2.

Κοντά στην βίδα του L2, έχει μια τρυπούλα. Με μια καρφίτσα που τη χώνεις μέσα κάπως βαθιά θα αισθανθείς ένα ανεπαίσθητο "κλικ" (γιατί αισθάνομαι σαν σεναριογράφος πορνό; λολ).


Έτσι κάνει reset το joypad στη σύνδεση με το PS4.
Κατόπιν το κάνεις re-connect μέσω καλωδίου.

Τσέκαρε την διαδικασία και ξαναπες.

ΥΓ: Δε νομίζω να είναι θέμα φόρτισης, γιατί και ψόφιο να είναι, αφής στιγμής το συνδέεις με καλώδιο = λαμβάνει ρεύμα = μπορεί να συνδεθεί κανονικά. Αυτό που εσύ περιγράφεις είναι απουσία Bluetooth handshake μεταξύ joypad - PS4.

ilias78
17-02-2018, 00:03
Το εχω κανει reset λευτερη αλλα τζιφος. Το εχω αφησει κ φορτιζει κανα 20λεπτο τωρα. Καθε φορα που παταω το ps αναβοσβηνει μπλε φως μονο.

Lefteris_X
17-02-2018, 00:07
Da fuck;

Έκανες reset όπως σου είπα και δεν;

Να βράσω μέσα!

χμμμμμμμμμμμ......δοκίμασε τότε να βάλεις το PS4 σε safe mode και τότε καλώδιο+joypad και τσέκαρε.

Και μια ηλίθια ερώτηση: δοκίμασες σε όλες τις USB θύρες του PS4;

Christos33
17-02-2018, 00:09
Έχει δίκιο ο Λευτέρης, καθάρισε την μπροστά μεριά του ps4 και από το χειριστήριο.

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ilias78
17-02-2018, 00:09
Safe mode πως? Ρευμα δινουν κ οι 2 usb γιατι βλεπω πως αναβοσβηνει το πορτοκαλι, αρα φορτιζουν.

Lefteris_X
17-02-2018, 00:11
Google-αρέτο ρε συ!

Εν συντομία, πατάς παρατεταμένα το on/off κουμπί του PS4 (από όταν είναι εντελώς shutdown) μέχρι να ακούσεις πολλαπλά "μπιπ".

Τότε θα σε πάει σε μια μαύρη οθόνη με λευκά fonts/επιλογές (εκεί συνήθως που κάνουμε rebuild database). Αυτό είναι το safe mode.

Christos33
17-02-2018, 00:12
Κοίτα κ αυτό
https://youtu.be/Oe5tD7vaBks

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ilias78
17-02-2018, 00:16
Κ οταν ειμαι σε rest mode πως το κλεινω τελειως? Βγαζω μπριζα?

Lefteris_X
17-02-2018, 00:22
Ανάβεις από το κουμπί PS4 και πατάς πάλι παρατεταμένα. Έτσι θα κάνει force shutdown.

Άστο 2-3 σεκς και μετά κάνε αυτά που σου είπα.

ilias78
17-02-2018, 00:26
Μπηκα σε safe mode συνδεσα καλωδιο με χειριστηριο κ δουλευει. Κατσε να βγω ομως να δω

Edit. Αψογος. Σε ευχαριστω. +ρεπ

vitriolis2003
11-03-2020, 14:49
Καλημέρα παιδιά. Καλώς σας βρήκα. Πρώτο μου playstation και post. Οπότε συγχωρέστε με. Είμαι άσχετος τελείως. Αγόρασα το ps 4 Pro και αγόρασα και δεύτερο μοχλό. Έλα όμως που δεν μπορώ να παίξω διπλό ούτε στο fifa 20 ούτε στο pes. Σε όποιο πληκτρολόγιο πατήσω το ps μόνο αυτο δουλεύει. Πως μπορώ να παίξω διπλό;;;

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nek_Food
11-03-2020, 16:19
Καλημέρα και καλώς όρισες στην παρέα μας.

Όταν πατάς το χειριστήριο για να ενεργοποιηθεί υιοθετεί στον φωτισμό του κάποιο χρώμα που ανταποκρίνεται στον ενεργό χρήστη που θα μπορεί να το ελέγχει. Συνήθως ο πρώτος ενεργός λογαριασμός (αν έχεις κάνει) δεσμεύει το πρώτο χειριστήριο που ενεργοποιείται και μετά αλλάζει σε άλλο χρώμα ανάλογα πόσοι χρήστες είναι ενεργοί ή αν συνδέονται σαν καλεσμένοι (quest). Για παράδειγμα μπλε για τον πρώτο χρήστη (αυτός που ανάβει την κονσόλα) κόκκινο για τον δεύτερο. Δεν ξέρω για τα παιχνίδια που λες αν υποστηρίζουν χρήση δεύτερου χρήστη σαν guest (καλεσμένου - χωρίς να υπάρχει αντίστοιχος χρήστης στην κονσόλα) ή αν απαιτούν την ύπαρξη δεύτερου λογαριασμού στην κονσόλα, λογικά θα υποστηρίζουν και τα δύο.

Έχε υπόψη σου ότι για να κρατάει την όποια πρόοδο σε παιχνίδια, saves δηλαδή, να παίρνεις τρόπαια στα παιχνίδια, αλλά και για να έχεις Online δυνατότητες και πρόσβαση στο κατάστημα θα πρέπει να φτιάξεις έναν λογαριασμό χρήστη (πολύ απλό με ένα e-mail αν δεν έχεις ήδη από προηγούμενη Sony κονσόλα - π.χ. PS3).

Θα έλεγα ότι έχεις έναν λογαριασμό π.χ.: vitriolis2003 σαν κύριο λογαριασμό στην κονσόλα σου (πιθανόν με σύνδεση και στις Online υπηρεσίες της Sony Μέσω PSN).
Μπορείς να κάνεις έναν δεύτερο λογαριασμό στην κονσόλα σου π.χ. vitriolis2020.
Όταν ανάβεις την κονσόλασου, λογικά θα ενεργοποιείται μέσω του vitriolis2003 (μπλε χρώμα στο χειριστήριο) αυτόματα ή σε ρωτάει (αν θέλεις αυτόματα μπορώ να σου πω πως).
Μετά θα πατάς στο δεύτερο χειριστήριο και θα σε ρωτάει αν θέλεις να παίξεις σαν guest ή να συνδεθείς στον δεύτερο λογαριασμό σου vitriolis2020 (κόκκινο χρώμα στο χειριστήριο).

Τέλος πάντων επειδή ίσως να ακούγονται μπερδεμένα δες το βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=wj10YpnAC7s

gregacm
11-03-2020, 22:43
Καλησπερα στην παρεα.

Νεος στο PS4 και στο φορουμ, οποτε συγχωρηστε με που θα κανω καταχρηση του θρεντ που ανοιξε ο φιλος για να κανω την ερωτηση μου.

Το λοιπον, επαιζε ενας φιλος το God of War και ξαφνικα πεταξε ενα error (το οποιο δεν θυμαται τι εγραφε). Παταει αναφορα και τον παει στην αρχικο menu του PS4. Ξαναπαταει να μπει στο GoW και μπαινει κανονικα. Μεσα στο παιχνιδι ομως δεν λειτουργει καθολου το χειριστηριο. Βγαζει μνμ οτι δεν βρεθηκε χειριστηριο, οτι δεν ειναι συνδεδεμενο ή οτι δεν εχει μπαταρια. Η μπαταρια ειναι στο φουλ, το συνδεσε και με το καλωδιο αλλα δεν γινεται τπτ. Λειτουργει μονο το PS κουμπι, το οποιο και παταει για να βγει στο κεντρικο μενου. Εκει συνεχιζει να δουλευει κανονικα το DS. Συνδεει δευτερο DS το οποιο λειτουργει κανονικα μεσα στο παιχνιδι. Ξαναβαζει το πρωτο, παλι τα ιδια.

Αλλαζει παιχνιδι και συνεχιζεται το ιδιο προβλημα με το πρωτο DS. Δουλευει στο κεντρικο μενου και νεκρωνει εντος παιχνιδιου.

Εχεις κανεις καμια ιδεα; Εχει τυχει σε κανεναν αλλον κατι παρομοιο;

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Nek_Food
11-03-2020, 23:47
Καλώς όρισες στην παρέα μας. Κανένα πρόβλημα με την χρήση ήδη υπάρχοντος θέματος αφού αφορά παρόμοιο θέμα

Στο πίσω μέρος του χειριστηρίου, κοντά στην αριστερή σκανδάλη και την εκεί βιδουλα έχει μια τρυπουλα. Εκεί με έναν συνδετήρα μπορείς να κάνεις reset το χειριστήριο και μετά θα πρέπει να το ενεργοποιήσει ξανά με το καλώδιο του usb συνδέοντας το στην κονσόλα.

Άλλο θέμα προκαλείται αν κάποιο από τα κουμπιά είναι κολλημένο συνήθως από βρωμιά ή σκόνη. Δες και το παρακάτω θέμα, πιθανόν να σε βοηθησει:

https://www.reddit.com/r/PS4/comments/2qgi89/controller_only_working_on_ps_menu_but_not_in/?sort=confidence

Αν επαναληφθεί πρόβλημα με error code μπορείς να ελέγξεις τι σημαίνει στον παρακάτω σύνδεσμο, επίσης κάπου στα Settings υπάρχει μια επιλογή που καταχωρεί όλα τα σφάλματα που παρουσιάζει η κονσόλα (ή σχεδόν όλα, καμία φορά κάποια σφάλματα που αναγκάζουν την κονσόλα να κολλήσει εντελώς ή να κάνει επανεκκίνηση μπορεί να μην καταχωρηθεί)

https://www.playstation.com/en-gb/get-help/#!/error-code/

gregacm
12-03-2020, 00:17
Ευχαριστω για την απαντηση. Αρχιζουμε τις δοκιμες, αν και μαλλον θα φταιει κανα κουμπι.

Valkyre
24-03-2020, 19:00
Παιδια ενα απο τα dualshock μου εμφανησε το -οπως βλεπω αρκετα συχνο- προβλημα με το stuttering στον αριστερο αναλογικο μοχλο. Για να περιγραψω λιγο το προβλημα, ο μοχλος οταν ειναι πατημενος διαγωνιως αριστερα ή δεξια δεν κανει σωστα register την εντολη με αποτελεσμα ο χαρακτηρας μια να περπαταει αργα μια γρηγορα, μια να κομπιαζει κλπ.

Διαβασα μερικα πραγματα στο ιντερνετ, ανοιξα το χειρηστηριο, καθαρισα τους μοχλους εσωτερικα με rubbing alcohool φυσιξα, ξαναφυσιξα, ξανακαθαρισα... τιποτα. το προβλημα παραμενει.

Εχετε καμμια ιδεα τι αλλο μπορω να κανω περα απο το να παρω αλλο χειρηστηριο και να πρεπει να αγορασω μοχλο και να κανω συγκολησεις κλπ (προτιμω να παρω νεο χειρηστηριο απο το να μπω σε τετοια διαδικασια). Περισσοτερο λεπτομερης οδηγιες καθαρισμου ή κατι αλλο ευπροσδεκτο...

Η πλακα ειναι οτι το συγκεκριμενο χειρηστηριο ειναι αυτο που πηρα μαζι με το Προ, και το οριτζιναλ χειρηστηριο που ειχα παρει το 2013 με το PS4 μια χαρα ακομα παιζει.... λολ...

Kapa
24-03-2020, 19:26
Αν άνοιξες το μπλε καπακι στο μοχλό και καθάρισες τα στρογγυλά λαστιχάκια που βρίσκονται εκεί, τότε δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις.



Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

jimspy
24-03-2020, 19:34
κανε κ ενα reset το χειριστηριο .....μηπως και....

Snk
24-03-2020, 19:35
2 χειριστήρια εχω αποχαιρετησει με το ιδιο προβλημα val. Οτι και να τους εκανα δεν έφτιαξαν ποτέ. Το ενα ηταν το default του pro, όπως και το δικό σου, το άλλο ένα camo

Στα πρωτα μας χάλαγε η γόμα στους μοχλούς, στα v2 ο αριστερός μοχλός. Αντε στο ps5 θα τα κανουν να χαλανε ολα τα κουμπιά

Valkyre
24-03-2020, 19:39
^^ Καταλαβα.... κριμα... παει και αυτο στο νεκροταφειο ανταλλακτικων...

sakispap87
27-03-2020, 16:07
Καλησπέρα παιδιά.Έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα όπου όταν ανοίγω το ps4 με το κουμπί της κονσόλας ή το ps button στη συνέχεια με ζητάει να πατήσω το ps button όπου εκεί είναι που τελειώνουν όλα και δεν δουλεύει το χειριστήριο και ανάβει άσπρο φως σε αυτό και στη κονσόλα.Επίσης στο safe mode δουλεύει κανονικά το χειριστήριο όπου και έκανα τα πάντα μέχρι που πέρασα από την αρχή το λογισμικό από στικάκι αλλά πάλι τα ίδια.Δοκίμασα και τα δύο χειριστήρια και σύνολο 6 usb cables μήπως έφταιγε και αυτό αλλά τίποτα.Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω άλλο ή θέλει οπωσδήποτε μάστορα?

Lefteris_X
27-03-2020, 16:51
Δες στο πίσω μέρος μια μικρή τρύπα, βάλε καρφίτσα και πάτα παρατεταμένα. Έτσι κάνει ρησέτ το τζοϊπαντ. Δες βίντεο στο γιουτιουμπ για να βρεις την τρύπα εύκολα καθώς είναι μικροσκοπική.

sakispap87
27-03-2020, 17:31
Έχω κάνει ήδη και reset και στα δυο χειριστήρια και πάλι δεν λειτούργησε.έχω δοκιμάσει ήδη διάφορους τρόπους που βρήκα στο google και στο youtube αλλά τζίφος...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν λειτουργεί...

Nek_Food
27-03-2020, 23:28
Δοκίμασε κατά γράμμα τις οδηγίες κυρίως 2 & 3. Είναι οι γνωστές οδηγίες αλλά κάποια λεπτομέρεια μπορεί να κάνει την διαφορά. Επίσης θα σου πρότεινα να κάνεις μέσω του γνωστού safe Mode μενού της κονσόλας ένα rebuild database. Μας λες αν λειτούργησε κάτι από αυτά.

https://www.drivereasy.com/knowledge/ps4-controller-wont-connect-solved/.

Το γεγονός που αναφέρεις ότι δεν είναι ένα το χειριστήριο που σου παρουσιάζει το πρόβλημα, με κάνει να πιστεύω ότι φταίει η κονσόλα. Όχι απαραίτητα κάτι σοβαρό, ειδικά μιας και λες ότι δουλεύει κανονικά στο safe Mode αλλά μετά στην κανονική λειτουργία δεν δουλεύει ούτε με καλώδιο ούτε ασύρματα.

teza
30-03-2020, 17:52
2 χειριστήρια εχω αποχαιρετησει με το ιδιο προβλημα val. Οτι και να τους εκανα δεν έφτιαξαν ποτέ. Το ενα ηταν το default του pro, όπως και το δικό σου, το άλλο ένα camo

Στα πρωτα μας χάλαγε η γόμα στους μοχλούς, στα v2 ο αριστερός μοχλός. Αντε στο ps5 θα τα κανουν να χαλανε ολα τα κουμπιά

Καλησπέρα σε όλους και καλό κουραγιο.
Και σε μένα σε δυο εχω προβλημα,το v2 τελευταια ο αριστερος μοχλος κανει προβλημα,και στο πρωτο χειριστηριο μαζι με το ps που ήρθε εχει θέμα το L1 κουμπι.
2 φορες το ανοιξα εβαλα σπρει επαφων χωρις λαδι (δεν ξερω αν κανει κακο)και λειτουργισαν για λιγο καιρο καλα,τωρα ξανα τα ίδια.
Θα τα ξανανοιξω ειναι κριμα και τι γίνετε τι προβλημα ειναι αυτο ? υπαρχει καποια αναφορα στη sony γι αυτο ?κριμα 40 ευρω σχεδον καινουριο v2 να πεταχτει ρε γαμωτη!!
Ευχαριστω.

Knomax
10-12-2020, 12:23
Πρεοτεινεται για καθαρισμο και με ισοπροπυλικη αλκοολη υπαρχει στα φαρμακεια...εγω ετσι εχω καθαρισει τα δικα μου και ειναι κομπλε.

Vasilis80
27-03-2021, 14:59
Καλησπέρα παιδιά. είμαι καινούριος στο forum.Πριν μια εβδομάδα έφαγε ενα σκάλωμα η κονσόλα δεν αναγνώριζε τα χειριστήρια .με τα χίλια ζόρια βρήκα μια λύση. Απο τότε όμως όταν πάω να βάλω δεύτερο χειριστήριο μου βγάζει το μήνυμα οτι ο λογαριασμός χρησιμοποιείται ηδη.τι μπορώ να κάνω. ευχαριστώ για το χρόνο σας

modecris
27-03-2021, 15:10
Σε πρώτη φάση κάνε reset τα χειριστήρια, στο πίσω μέρος έχει μια μικρή τρυπήτσα.

Vasilis80
27-03-2021, 15:38
το έκανα με μια καρφίτσα μέχρι που ένιωσα να πατάω το κουμπί. πρέπει να ανάψει το μπλέ φώς?

modecris
27-03-2021, 16:56
Δεν θυμάμαι ακριβώς την διαδικασία μετά πάντως δεν θα βρίσκει την κονσόλα και θα την ξανασυνδεσεις.

Playstationoulis
01-06-2022, 13:55
Έχει θεμα η πλακετα του usb άλλαξε την