PDA

View Full Version : Ελληνικούς υπότιτλους στα παιχνίδια



MPEKAS
09-10-2017, 10:54
Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι νόμιμο να μην βάζουν ελληνικούς υπότιτλους και κυρίως στα παιχνίδια της sony πχ horizon όταν έχουν τόσες άλλες γλώσσες όπως η μην δυνατότητα να περαστούν από τον χρήστη και τι ενέργειες μπορούμε να κάνουμε εμείς και από εδώ μέσα για να το επιτύχουμε αυτό για τα μελλοντικά παιχνίδια ή με αναβάθμιση για τα τωρινά

mihalis13
09-10-2017, 11:12
Για ποιο λόγο να μην είναι νόμιμο;;
Νομίζω παλιά στο μόνο που υποχρεωνοντουσαν οι εταιρείες ήταν να βγάζουν το manual στην ελληνική γλώσσα.
Τώρα για το γιατί δεν έχουμε ελληνικούς υπότιτλους είναι γιατί (δυστυχώς) είμαστε πολύ μικρή αγορά...


Sent from my iPhone using Tapatalk

james9
09-10-2017, 11:52
Αν είναι "νόμιμο"? Και γιατί να είναι παράνομο ας πούμε?

Nek_Food
09-10-2017, 12:28
"Ότι δεν προβλέπεται απαγορεύεται" νομίζω λέγαμε στον στρατό, λες να είναι κάτι παρόμοιο; :ice:

Οι υπόλοιπες γλώσσες μπορεί να προκύπτουν είτε λόγω μεγέθους αγοράς (λιγότερο), αλλά νομίζω πολύ περισσότερο από υποχρεώσεις και νόμους των εκεί χωρών (περισσότερο), όπως νομίζω στην Γερμανία (Ισπανία?) τα πάντα είναι υποχρεωτικά στα Γερμανικά, από ταινίες, σειρές μέχρι και παιχνίδια, είτε μεταγλωτισμένα αλλά και με υπότιτλους αντίστοιχα (δεν ξέρω αν και στα παιχνίδια υπάρχει η υποχρέωση να υπάρχουν μεταγλωτισμένα). Τώρα στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και δεν με καίει και πολύ προσωπικά. Άσχετα αν νιώθω όμορφα όταν υπάρχουν Ελληνικοί υπότιτλοι (και καλογραμμένοι θα έλεγα) σε παιχνίδια όπως τα Uncharted/Gran Turismo/κλπ

MPEKAS
09-10-2017, 14:51
Αν είναι "νόμιμο"? Και γιατί να είναι παράνομο ας πούμε?


αν ολα τα παιχνιδια ηταν για παραδειγμα στα ιαπωνικα ισως να μπορουσαμε να καταλαβουμε γιατι να ειναι παρανομο , τωρα αν αγοραζουμε ενα παιχνιδι στα 60 ευρω και ουσιαστικα δεν ειναι για την χωρα μου αλλα ομως μου το πουλανε τι να πω

james9
09-10-2017, 15:37
αν ολα τα παιχνιδια ηταν για παραδειγμα στα ιαπωνικα ισως να μπορουσαμε να καταλαβουμε γιατι να ειναι παρανομο , τωρα αν αγοραζουμε ενα παιχνιδι στα 60 ευρω και ουσιαστικα δεν ειναι για την χωρα μου αλλα ομως μου το πουλανε τι να πω

Για τη χωρα σου ειναι , απλα η χωρα σου εχει πολυ μικρη αγοραστικη δυναμη για να πληρωσει η καθε εταιρια ανθρωπους να μεταφρασει ολο το περιεχομενο . Το ιδιο ισχυει για ολες τις μικρες χωρες . Αντιθετα τα αγγλικα ειναι παγκοσμια γλωσσα. Τα γερμανικα , τα ιταλικα, τα πορτογαλικα τα μιλανε σε πολλες χωρες πχ.

Παλι καλα να λες που η σονυ εχει φερει καποιους τιτλους με ελληνικο μενου και υποτιτλους. Αλλες τριτοκοσμικες χωρες οπως η δικια μας ουτε στα ονειρα τους δεν το εχουν δει αυτο.

Christos33
09-10-2017, 19:23
Εδώ η χώρα δεν κάνει αλλά ουσιώδη θα ασχοληθεί με τα ελληνικά στα παιχνίδια :)
Η αλήθεια είναι όμως ότι παιχνίδια που κάνουν πώλησεις στην Ελλάδα έχουν υπότιτλους όπως pro, GT, uncharted,last of us.

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Tanno
09-10-2017, 23:35
Για χαλαρώστε...

Πρώτον, επίσημα υπάρχουν τα Ελληνικά στο μενού του PS4, όπως θα υπάρχουν και στις επόμενες κονσόλες. Το θέμα στα παιχνίδια είναι άλλο, και είναι και νόμιμο. Τα παιχνίδια θα πρέπει να είναι αποκλειστικότητα της Sony για να μπούν τα Ελληνικά. Όσα παιχνίδια έχουν βγει και σε άλλες κονσόλες δεν έχουν τα Ελληνικά μέσα. Προς το παρόν, μόνο στους υπολογιστές, και ειδικότερα στο Steam, κάποια παιχνίδια έχουν τα Ελληνικά, όπως και κάποια παιχνίδια που είναι τέρμα αποκλειστικότητες της Sony το έχουν. Αυτό μπορείτε να το διαπιστώσετε και μόνοι σας, αν ψάξετε τις πρόσφατες αποκλειστικότητες, καθώς και τα πολυπλατφορμικά παιχνίδια.

Η Microsoft δεν πρόκειται να βάλει τα Ελληνικά, και άρα δεν σκοπεύω ν' αγοράσω ούτε την κονσόλα της. Μας έχει χεσμένους χρόνια τώρα και το έχει αποδείξει επί εποχής X360.

Μόνο οι Ιάπωνες που βγάζουν αποκλειστικά τα παιχνίδια στη Sony βαριούνται να βάλουν τα Ελληνικά. Η υπόλοιπη Γη τα βάζει.

Lefteris_X
10-10-2017, 00:49
Υπάρχουν επισήμως συγκεκριμένες γλώσσες ευρωπαικές για τα τεχνολογικά προϊόντα, που είναι υποχρεωμένα να τις υποστηρίζουν δια νόμου.

Τα ελληνικά ΔΕΝ είναι ανάμεσα σε αυτές. Όποια ελληνικά έχουμε δει σε παιχνίδια είναι "bonus".
Επιπρόσθετα, ακόμα και ως κράτος δεν έχουμε αυστηρή, σαφή και συγκεκριμένη νομοθεσία για την ελληνική γλώσσα στα τεχνολογικά προϊόντα που πωλούνται στην χώρα μας. (υπάρχουν συσκευές που δεν έχουν καν ελληνικά στο μάνιουαλ και δεν τρέχει κάστανο, από πλευράς νομοθεσίας)

Enough said. Δεν χρειάζεται να το αναπτύξουμε περισσότερο, γιατί είναι θέμα νομοθεσίας, τόσο εθνικής όσο και ευρωπαϊκής. Ανάπτυξη με το τι είναι σωστό/λάθος, τι μας αρέσει/εξυπηρετεί είναι φιλοσοφικού περιεχομένου και δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την νομοθεσία.

ΥΓ: Αλήθεια τώρα, και αυτό είναι αθώα απορία όχι έμμεση κριτική, υπάρχει κόσμος κάτω των 40 ετών που δεν γνωρίζει αγγλικά πλέον; Αν ναι, τότε καλύτερα να αναλογιστούμε αυτό...

james9
10-10-2017, 10:22
Υπάρχουν επισήμως συγκεκριμένες γλώσσες ευρωπαικές για τα τεχνολογικά προϊόντα, που είναι υποχρεωμένα να τις υποστηρίζουν δια νόμου.

Τα ελληνικά ΔΕΝ είναι ανάμεσα σε αυτές. Όποια ελληνικά έχουμε δει σε παιχνίδια είναι "bonus".
Επιπρόσθετα, ακόμα και ως κράτος δεν έχουμε αυστηρή, σαφή και συγκεκριμένη νομοθεσία για την ελληνική γλώσσα στα τεχνολογικά προϊόντα που πωλούνται στην χώρα μας. (υπάρχουν συσκευές που δεν έχουν καν ελληνικά στο μάνιουαλ και δεν τρέχει κάστανο, από πλευράς νομοθεσίας)

Enough said. Δεν χρειάζεται να το αναπτύξουμε περισσότερο, γιατί είναι θέμα νομοθεσίας, τόσο εθνικής όσο και ευρωπαϊκής. Ανάπτυξη με το τι είναι σωστό/λάθος, τι μας αρέσει/εξυπηρετεί είναι φιλοσοφικού περιεχομένου και δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την νομοθεσία.

ΥΓ: Αλήθεια τώρα, και αυτό είναι αθώα απορία όχι έμμεση κριτική, υπάρχει κόσμος κάτω των 40 ετών που δεν γνωρίζει αγγλικά πλέον; Αν ναι, τότε καλύτερα να αναλογιστούμε αυτό...


Δεν ηθελα να το γραψω ωμα αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα . Ακομη και τωρα βλεπω ατομα στον επαγγελματικο μου χωρο που δεν ξερουν γρι αγγλικα. Μου φαινεται αδιανοητο. Και δεν μιλαω για γνωσεις φροντιστηριου. Πηρα proficiency στην 1η Λυκειου και με σταματουσε Αγγλος στο δρομο μετα απο χρονια και δεν μπορουσα να συνεννοηθω. Αγγλικα εμαθα απο τα video games και απο καποια ξενογλωσσα βιβλια που επεφταν στα χερια μου και παλευα λεξη λεξη να τα διαβασω.

Κοινως αν δεν θες δεν μαθαινεις. Οποιος θελει τη σημερον ημερα, ακομη και τωρα ακομα και 100 χρονων μπορει να μαθει μια γλωσσα.

Valkyre
10-10-2017, 11:13
Προφανως δεν ειναι παρανομο, οι εταιρειες εχουν και ενα τμημα που λεγεται legal department. Οσον αφορα τους λογους που δεν μπαινουν ελληνικα εχουν απαντησει ορθα οι παραπανω χρηστες για το μεγεθος της αγορας και ολα τα υπολοιπα.

Τα αγγλικα ειναι η παγκοσμια γλωσσα εμποριου και επισης συμφωνω οτι στην σημερινη εποχη, να ζεις σε μια Ελλαδιτσα των 10 εκατομυρριων, μια τουριστικη χωρα, η εκμαθηση των αγγλικων πρεπει να ειναι απαραιτητη και οποιος επιλεγει να μην τα μαθαινει πρεπει να ειναι και διατεθιμενος να υποστει τα οποια αρνητικα επιφερει αυτο.

Tanno
13-10-2017, 21:20
Υπάρχουν επισήμως συγκεκριμένες γλώσσες ευρωπαικές για τα τεχνολογικά προϊόντα, που είναι υποχρεωμένα να τις υποστηρίζουν δια νόμου.

Τα ελληνικά ΔΕΝ είναι ανάμεσα σε αυτές. Όποια ελληνικά έχουμε δει σε παιχνίδια είναι "bonus".
Επιπρόσθετα, ακόμα και ως κράτος δεν έχουμε αυστηρή, σαφή και συγκεκριμένη νομοθεσία για την ελληνική γλώσσα στα τεχνολογικά προϊόντα που πωλούνται στην χώρα μας. (υπάρχουν συσκευές που δεν έχουν καν ελληνικά στο μάνιουαλ και δεν τρέχει κάστανο, από πλευράς νομοθεσίας)

Enough said. Δεν χρειάζεται να το αναπτύξουμε περισσότερο, γιατί είναι θέμα νομοθεσίας, τόσο εθνικής όσο και ευρωπαϊκής. Ανάπτυξη με το τι είναι σωστό/λάθος, τι μας αρέσει/εξυπηρετεί είναι φιλοσοφικού περιεχομένου και δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την νομοθεσία.

ΥΓ: Αλήθεια τώρα, και αυτό είναι αθώα απορία όχι έμμεση κριτική, υπάρχει κόσμος κάτω των 40 ετών που δεν γνωρίζει αγγλικά πλέον; Αν ναι, τότε καλύτερα να αναλογιστούμε αυτό...

Αυτό είναι μία άλλη όψη του προβλήματος αυτού. Τα Ελληνικά δεν είναι καν μπόνους, απ' όσο νομίζεις. Η Εβραιοπαική νομοθεσία δεν μας απασχολεί, επειδή πολύ απλά δεν ασχολούνται με αυτήν οι δημιουργοί. Ασχολούνται με της κάθε χώρας τη νομοθεσία. Ένας από την CDP κι ένας από την Remedy Entertainment μου το είχαν πει αυτό. Θέλετε Ελληνικά; Ξεφορτωθείτε αυτούς τους 300 «Έλληνες» που βρίσκονται στην Βουλή, και αλλάξτε ολόκληρο το Σύνταγμα, όχι μόνο προς το συμφέρον του Ελληνισμού, αλλά και προς το συμφέρον όλων να μπουν τα Ελληνικά σε καθετί έρχεται Ελλάδα.

Επίσης, η επιμονή μου να μην μπουν τα εβραϊκά στα Ελληνικά συλλεκτικά πακέτα απέδωσε κάποια αποτελέσματα. Κάποιος πρέπει να το φωνάξει. Εδώ είναι Ελλάς, όχι Ισραήλ. Ευτυχώς, δεν υπάρχουν καν τα εβραϊκά στο PS4.

Lefteris_X
14-10-2017, 11:09
Εδώ είναι ΑΜΕΑ region (δεν εννοώ τα άτομα με ειδικές ανάγκες, αλλά Africa Middle East Asia ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι τώρα επακριβώς τα αρχικά). Ούτε καν Ευρώπη. Έτσι μας αντιμετωπίζουν. Και πολύ καλά κάνουν.

Όσο την CDP, ναι μεν έχουν κάποιο δίκιο, αλλά πες τους χαιρετίσματα δε. Είμαι δεκαετίες στον (επαγγελματικό) χώρο και πίστεψέ με, όσοι ήθελαν να βάλουν ελληνικά έβαλαν (βλέπε λίγους τίτλους της Sony που είχαν ελληνικά και ακόμη πιο λίγους που το τερμάτισαν έχοντας ΚΑΙ ελληνική μεταγλώττιση). Το να λέει ένας dev/publisher "αν αλλάξετε Σύνταγμα = μου επιβάλλεται πλέον μέσω νέου Συντάγματος με τον βούρδουλα να έχω ελληνικά", τότε πολύ απλά δεν ενδιαφέρεται για το ελληνικό community.

Πάντως παιδιά, είμαστε μια αγορά μικρός-κόκκος. Το peak σε πωλήσεις που έφτασε το PS3, και μάλιστα για πολύ μικρό χρονικό διάστημα, ήταν περί τις 300.000 κομμάτια. Επαναλαμβάνω: κομμάτια. Όχι χρήστες. Διότι κάποιος είχε πάρει 2-3 PS3 (είτε γιατί χάλασαν, είτε γιατί το ένα το είχε χακαρισμένο, είτε για το εξοχικό/κυρίως σπίτι, για διάφορους λόγους τέλος πάντων). Το PS4 ακόμα αυτά τα νούμερα δεν τα έχει φτάσει ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ. Εμετός. Τόσο αδιάφορη αγορά είμαστε, λόγω μικρού μεγέθους.

Οπότε ας πάμε παρακάτω, όπως προανέφερα "there is nothing to see here, move along". (εκ του Star Wars Ep. IV σαφώς)

Τέλος, είναι εγκληματικό και λίαν απαράδεκτο να μην ξέρουμε ΟΛΟΙ αγγλικά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ άπταιστα το 2017. Για να μην πω ότι κανονικά θα έπρεπε υποχρεωτικά να ξέρουμε δύο γλώσσες, έχοντας ως "βαριά" (my ass) βιομηχανία τον τουρισμό. (my ass = γιατί οι συνάδελφοί μου στα media μας ταίζουν ταραμά ότι δήθεν είναι η βαριά μας βιομηχανία, όταν ένα Μιλάνο έχει τα ίδια νούμερα τουριστών κάθε χρόνο σε σχέση με ΟΛΗ μας την χώρα. ΑΧΑΧΑΧΧΑ Ακόμα και στον τουρισμό είμαστε άθλιοι. Memorandums till the universe collapses.)

Desmond
14-10-2017, 22:47
Αυτό είναι μία άλλη όψη του προβλήματος αυτού. Τα Ελληνικά δεν είναι καν μπόνους, απ' όσο νομίζεις. Η Εβραιοπαική νομοθεσία δεν μας απασχολεί, επειδή πολύ απλά δεν ασχολούνται με αυτήν οι δημιουργοί. Ασχολούνται με της κάθε χώρας τη νομοθεσία. Ένας από την CDP κι ένας από την Remedy Entertainment μου το είχαν πει αυτό. Θέλετε Ελληνικά; Ξεφορτωθείτε αυτούς τους 300 «Έλληνες» που βρίσκονται στην Βουλή, και αλλάξτε ολόκληρο το Σύνταγμα, όχι μόνο προς το συμφέρον του Ελληνισμού, αλλά και προς το συμφέρον όλων να μπουν τα Ελληνικά σε καθετί έρχεται Ελλάδα.

Επίσης, η επιμονή μου να μην μπουν τα εβραϊκά στα Ελληνικά συλλεκτικά πακέτα απέδωσε κάποια αποτελέσματα. Κάποιος πρέπει να το φωνάξει. Εδώ είναι Ελλάς, όχι Ισραήλ. Ευτυχώς, δεν υπάρχουν καν τα εβραϊκά στο PS4.
Ελληνα, που κολλάει το Ισραήλ με τα... ελληνικά στο ps4??? Tράβα στον στόχο για τις ρατσιστικές σου μαλακίες.

Tanno
15-10-2017, 00:17
Εδώ είναι ΑΜΕΑ region (δεν εννοώ τα άτομα με ειδικές ανάγκες, αλλά Africa Middle East Asia ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι τώρα επακριβώς τα αρχικά). Ούτε καν Ευρώπη. Έτσι μας αντιμετωπίζουν. Και πολύ καλά κάνουν.

Όσο την CDP, ναι μεν έχουν κάποιο δίκιο, αλλά πες τους χαιρετίσματα δε. Είμαι δεκαετίες στον (επαγγελματικό) χώρο και πίστεψέ με, όσοι ήθελαν να βάλουν ελληνικά έβαλαν (βλέπε λίγους τίτλους της Sony που είχαν ελληνικά και ακόμη πιο λίγους που το τερμάτισαν έχοντας ΚΑΙ ελληνική μεταγλώττιση). Το να λέει ένας dev/publisher "αν αλλάξετε Σύνταγμα = μου επιβάλλεται πλέον μέσω νέου Συντάγματος με τον βούρδουλα να έχω ελληνικά", τότε πολύ απλά δεν ενδιαφέρεται για το ελληνικό community.

Πάντως παιδιά, είμαστε μια αγορά μικρός-κόκκος. Το peak σε πωλήσεις που έφτασε το PS3, και μάλιστα για πολύ μικρό χρονικό διάστημα, ήταν περί τις 300.000 κομμάτια. Επαναλαμβάνω: κομμάτια. Όχι χρήστες. Διότι κάποιος είχε πάρει 2-3 PS3 (είτε γιατί χάλασαν, είτε γιατί το ένα το είχε χακαρισμένο, είτε για το εξοχικό/κυρίως σπίτι, για διάφορους λόγους τέλος πάντων). Το PS4 ακόμα αυτά τα νούμερα δεν τα έχει φτάσει ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ. Εμετός. Τόσο αδιάφορη αγορά είμαστε, λόγω μικρού μεγέθους.

Οπότε ας πάμε παρακάτω, όπως προανέφερα "there is nothing to see here, move along". (εκ του Star Wars Ep. IV σαφώς)

Τέλος, είναι εγκληματικό και λίαν απαράδεκτο να μην ξέρουμε ΟΛΟΙ αγγλικά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ άπταιστα το 2017. Για να μην πω ότι κανονικά θα έπρεπε υποχρεωτικά να ξέρουμε δύο γλώσσες, έχοντας ως "βαριά" (my ass) βιομηχανία τον τουρισμό. (my ass = γιατί οι συνάδελφοί μου στα media μας ταίζουν ταραμά ότι δήθεν είναι η βαριά μας βιομηχανία, όταν ένα Μιλάνο έχει τα ίδια νούμερα τουριστών κάθε χρόνο σε σχέση με ΟΛΗ μας την χώρα. ΑΧΑΧΑΧΧΑ Ακόμα και στον τουρισμό είμαστε άθλιοι. Memorandums till the universe collapses.)

Θα διαφωνήσω ως ένα σημείο για το θέμα με την νομοθεσία που έθεσες εσύ. Δεν είμαστε εμείς η μικρότερη χώρα που νομίζεις. Υπάρχουν κι άλλες χώρες πολύ μικρότερες και πολύ φτωχές που δεν έχουν ούτε τα βασικά, και μετά μας βάζουν την μητρική τους. Τα δικά μας επίπεδα είναι όσα και της Πολωνίας.

Στην τελευταία παράγραφο, θα διαφωνήσω πάρα πολύ εδώ. Δεν είναι εγκληματικό να μην ξέρει ο καθένας τα βαρβαρικά τα Αγγλικά. Υπάρχει πολύς κόσμος που δεν θέλει καν να μάθει τα Αγγλικά, όπως υπάρχει πολύς κόσμος που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να τα μάθει, και μετά μου ζητάτε συνέχως Αγγλικά. Εγώ δεν λυπάμει τον κάθε ξιπασμένο σας εδώ που προτιμά τα Αγγλικά. Εγώ λυπάμαι τα παιδιά που δεν ξέρουν άλλη γλώσσα παρά τα Ελληνικά, και γι' αυτό κάνω ότι μπορώ και ότι περνά στο χέρι μου να μπουν τα Ελληνικά, γιατί το κάνω μόνο για τα παιδιά που ξέρουν μόνο Ελληνικά, και όχι για σας.

Το Playstation απέκτησε επίσημα τα Ελληνικά, κι αυτό ήθελε από την αρχή η Sony, και η αρχή ξεκίνησε με τα παιχνίδια, και δεν είναι από τρίτα πρόσωπα, αλλά ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ από την Sony Hellas. Από την Sony Hellas ήρθαν τα Ελληνικά μόνο σε αποκλειστικά παιχνίδια της.


Ελληνα, που κολλάει το Ισραήλ με τα... ελληνικά στο ps4??? Tράβα στον στόχο για τις ρατσιστικές σου μαλακίες.

Κολλάει και πολύ μάλιστα. Για κοίτα περί The Last of Us, Horizon: Zero Dawn και άλλα συλλεκτικά πακέτα. Σε άλλες χώρες υπάρχουν σκέτα τα Αγγλικά και μόνο η μητρική τους, ενώ εδώ βάζουν τα Αγγλικά, τα Ελληνικά, και τα σιχαμερά εβραϊκά. Αν θέλουν να βάζουν τα εβραϊκά, να τα βάλουν στο παράνομο κρατίδιο που ονομάζεται Ισραήλ. Κάθε φορά που βλέπω τα εβραϊκά στα συλλεκτικά πακέτα ΚΑΙ πετάω χαρτόνια που γράφουν πάνω εβραϊκά ΚΑΙ σβήνω τα εβραϊκά από τα συλλεκτικά κουτιά ΚΑΙ τα κουτιά του παιχνιδιού. Εδώ είναι Ελλάς, όχι Ισραήλ. Τους πλήρωσα να βάζουν μόνο τα Ελληνικά, κι όχι τα βρωμερά εβραϊκά. Δεν υπάρχουν τα εβραϊκά ούτε καν στο PS4, άρα δεν υπάρχει καν λόγος να μπουν σε κανένα πακέτο.

Εσύ τράβα λοιπόν να γλύψεις τους εβραίους, σίχαμα.

Leon_DiZ
15-10-2017, 09:50
Θα διαφωνήσω ως ένα σημείο για το θέμα με την νομοθεσία που έθεσες εσύ. Δεν είμαστε εμείς η μικρότερη χώρα που νομίζεις. Υπάρχουν κι άλλες χώρες πολύ μικρότερες και πολύ φτωχές που δεν έχουν ούτε τα βασικά, και μετά μας βάζουν την μητρική τους. Τα δικά μας επίπεδα είναι όσα και της Πολωνίας.

Στην τελευταία παράγραφο, θα διαφωνήσω πάρα πολύ εδώ. Δεν είναι εγκληματικό να μην ξέρει ο καθένας τα βαρβαρικά τα Αγγλικά. Υπάρχει πολύς κόσμος που δεν θέλει καν να μάθει τα Αγγλικά, όπως υπάρχει πολύς κόσμος που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να τα μάθει, και μετά μου ζητάτε συνέχως Αγγλικά. Εγώ δεν λυπάμει τον κάθε ξιπασμένο σας εδώ που προτιμά τα Αγγλικά. Εγώ λυπάμαι τα παιδιά που δεν ξέρουν άλλη γλώσσα παρά τα Ελληνικά, και γι' αυτό κάνω ότι μπορώ και ότι περνά στο χέρι μου να μπουν τα Ελληνικά, γιατί το κάνω μόνο για τα παιδιά που ξέρουν μόνο Ελληνικά, και όχι για σας.

Το Playstation απέκτησε επίσημα τα Ελληνικά, κι αυτό ήθελε από την αρχή η Sony, και η αρχή ξεκίνησε με τα παιχνίδια, και δεν είναι από τρίτα πρόσωπα, αλλά ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ από την Sony Hellas. Από την Sony Hellas ήρθαν τα Ελληνικά μόνο σε αποκλειστικά παιχνίδια της.



Κολλάει και πολύ μάλιστα. Για κοίτα περί The Last of Us, Horizon: Zero Dawn και άλλα συλλεκτικά πακέτα. Σε άλλες χώρες υπάρχουν σκέτα τα Αγγλικά και μόνο η μητρική τους, ενώ εδώ βάζουν τα Αγγλικά, τα Ελληνικά, και τα σιχαμερά εβραϊκά. Αν θέλουν να βάζουν τα εβραϊκά, να τα βάλουν στο παράνομο κρατίδιο που ονομάζεται Ισραήλ. Κάθε φορά που βλέπω τα εβραϊκά στα συλλεκτικά πακέτα ΚΑΙ πετάω χαρτόνια που γράφουν πάνω εβραϊκά ΚΑΙ σβήνω τα εβραϊκά από τα συλλεκτικά κουτιά ΚΑΙ τα κουτιά του παιχνιδιού. Εδώ είναι Ελλάς, όχι Ισραήλ. Τους πλήρωσα να βάζουν μόνο τα Ελληνικά, κι όχι τα βρωμερά εβραϊκά. Δεν υπάρχουν τα εβραϊκά ούτε καν στο PS4, άρα δεν υπάρχει καν λόγος να μπουν σε κανένα πακέτο.

Εσύ τράβα λοιπόν να γλύψεις τους εβραίους, σίχαμα.

3ημερο ban από εμένα και αφήνω τον Slay να αποφασίσει αν θα είναι μόνιμο ή όχι.

james9
15-10-2017, 10:39
Τι μπαν ρε παιδιά αφήστε τον να αναπτύξει τις θέσεις του, ο τύπος είναι φλέβα χρυσού θα έχουμε να λέμε χρόνια!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
15-10-2017, 11:52
3ημερο ban από εμένα και αφήνω τον Slay να αποφασίσει αν θα είναι μόνιμο ή όχι.

Προτείνω permanent ban στον Slay, καθώς η ιδεολογία και τρόπος έκφρασης σχεδόν προκαθορίζουν ότι θα προκαλούνται flaming και συνεχείς προστριβές.

Έχω ξεκινήσει να γράφω κατεβατό με επιχειρήματα που τον ισοπεδώνουν, μαζί με τους ανίδεους που υποστηρίζει εν έτει 2017 να μην γνωρίζουν αγγλικά (και ακόμη χειρότερα να μην θέλουν να μάθουν / τρεγελαφικό) σε μια χώρα όπως η Ελλάδα.............αλλά έχω σταματήσει τον εαυτό μου και το έχω σβήσει. Αυτό συνέβη 2-3 φορές.

Δεν έχει νόημα η συζήτηση (αν μπορεί καν να χαρακτηριστεί συζήτηση), διότι είναι το "τρικ" του flaming, η παγίδα που στήνει: σε προκαλεί με τις ανυπόστατες μπαρούφες να αντιδράσεις με λογική και επιχειρήματα, τα οποία θα πέσουν στο βρόντο. Με πιο απλά λόγια, ενεργοποιείται ο Νόμος του Μέρφι: μην διαφωνείς ποτέ δημόσια με έναν ηλίθιο, γιατί όσοι περνούν δίπλα σου, δεν θα καταλάβουν ποιος από τους δύο είναι ο ηλίθιος.

Sgt_Greco
15-10-2017, 15:27
Αφήστε το παιδί να πει αυτά που θέλει. Τι καραγκιοζιλικια είναι αυτά, μπάν και μλκιες.

Lefteris_X
15-10-2017, 22:02
Προς αποφυγή παρεξήγησης. Για να καταλάβω σωστά τι διατύπωσες: μας λες καραγκιόζηδες που λέμε μαλακίες;

christos-sonyboy
15-10-2017, 22:39
3ημερο ban από εμένα και αφήνω τον Slay να αποφασίσει αν θα είναι μόνιμο ή όχι.

η απαντηση ''τραβα στον στοχο για τις ρατσιστικες σου μαλακιες'' ειναι κοσμια ας πουμε κ δεν ειναι για μπαν. στο λεω χωρις υφος αυτο,ουτε κ εχω προβλημα με κανενα απο τα παιδια desmond κ tanno. απο την αρχη δεν επρεπε να ξεφυγει η συζητηση. η ταπεινη μου γνωμη!
.

Slay
16-10-2017, 12:13
Εσύ τράβα λοιπόν να γλύψεις τους εβραίους, σίχαμα.
Αυτη ειναι η μοναδικη ευκαιρια που σου δινεται, στο επομενο παρομοιο post εχεις φυγει με μονιμο.

Nek_Food
17-10-2017, 00:38
Εδώ είναι ΑΜΕΑ region (δεν εννοώ τα άτομα με ειδικές ανάγκες, αλλά Africa Middle East Asia ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι τώρα επακριβώς τα αρχικά). Ούτε καν Ευρώπη. Έτσι μας αντιμετωπίζουν. Και πολύ καλά κάνουν.

EMEA: Europe , Middle East , Africa :ice:

orck
17-10-2017, 18:53
Παιζει να ειναι και παρανομο, θυμαται κανεις την ιστορια με το φορουμ που ειχε οργανωμενους τους μεταφρασμενους στα ελληνικα υποτιτλους που εφτιαχνε η ομαδα εκει; Τους κυνηγησαν νομικαι και διωξαν ολους τους υποτιτλους, δεν κλεβαν τιποτα, επερναν τους αγγλικους με τα timestapms τους και εκαναν την μεταφραση. Παρολαυτα θεωρηθηκε οτι υπαρχει υποθεση για δικαστηριο, απο οσο ξερω δεν εγινε ποτε καθως με την μια καναν πισω στο φορουμ. Πλεον εαν γραψεις την λεξη υποτιτλος τρως προειδοποιηση και ισως και ban.
Νομιζω οτι ειχαν βασιστει οτι το αρχικο προιον ειναι πνευματικη ιδιοκτησια του στουντιου της τηλεοπτικης σειρας αρα δεν εχεις δικαιωμα να βασιστεις πανω σε προιον πνευματικης ιδιοκτησιας για να φτιαξεις κατι αλλο.
Φυσικα δεν συμφωνω με ολη αυτη την αρρωστια των πνευματικων δικαιωματων αλλα αντε βγαλε ακρη

Lefteris_X
18-10-2017, 16:34
Ε, πως δεν βγήκε άκρη; Είναι παράνομο. Αυτή είναι η άκρη που βγήκε.

Ότι έλεγα πιο πάνω δηλαδή. Οι νόμοι στο Ελλάντα είναι μπάχαλο. Και εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα. Πχ. γιατί άραγε το Netflix έκανε τόσα χρόνια να έρθει, αλλά και που ήρθε έχει τρομερά πετσοκομμένο υλικό; Και πόσες άλλες streaming υπηρεσίες δεν έχουν έρθει;

Και όχι μόνο υπηρεσίες για βίντεο streaming, αλλά υπηρεσίες music streaming, όπως Apple Music.

Οι απαντήσεις είναι σε OTE TV, Nova κ.α. με τα πλοκάμια τους στην εγχώρια νομοθεσία.

Sgt_Greco
18-10-2017, 20:56
Εδώ είναι ΑΜΕΑ region (δεν εννοώ τα άτομα με ειδικές ανάγκες, αλλά Africa Middle East Asia ή κάπως έτσι.

Απαξιωνω 17 εκατ. άτομα. . = 3 μέρες μπαν
Απαξιωνω τον μισό πλανήτη = . . . Χ;

Παω να κάνω μια απλή μέθοδο των τριών γτ είναι χοντρό το νούμερο. :)

Lefteris_X
19-10-2017, 00:50
Ανάθεμα κι αν σε κατάλαβα.

Είμαι στο κουρμπέτι της δημοσιογραφίας τεχνολογίας δεκαετίες. Και μοιράστηκα την πληροφορία που είναι ευρέως γνωστή στον χώρο μου: ότι ανήκουμε στις ΑΜΕΑ περιοχές.

Τώρα έγινα αντιληπτός;

Το αν έφαγε ο άλλος μπαν, ποσώς με ενδιαφέρει.
Περιττό να πω ότι την αναλογία σε απλή μέθοδο των τριών, ούτε κατάλαβα την αντιστοιχία της, ούτε προσωπικά είχα αντιπαράθεση μαζί του (ο τρόπος που εκφράστηκε μου ήταν απεχθής), ούτε είμαι το άτομο που του έριξε το μπαν. Εμφανώς λοιπόν, ΔΕΝ είμαι το άτομο που αντιστοιχεί η απλή μέθοδος των τριών / οπότε απευθύνσου σε άλλον-άλλους για την αναλογία.

Τι καθόμαστε και συζητάμε τώρα όμως; Γιατί αυτό, όντως δεν το καταλαβαίνω. Αυτή είναι η νομοθεσία. Τέλος. Έτσι μας αντιμετωπίζουν οι εταιρείες. Επίσης τέλος. Εν έτει 2017 υπάρχουν ακόμα Έλληνες που δεν ξέρουν γρι αγγλικά. Τέλος εις τον κύβο. Τι άλλο έχουμε να πούμε και δεν το εντοπίζω;

Slay
19-10-2017, 01:12
Απαξιωνω 17 εκατ. άτομα. . = 3 μέρες μπαν
Απαξιωνω τον μισό πλανήτη = . . . Χ;

Παω να κάνω μια απλή μέθοδο των τριών γτ είναι χοντρό το νούμερο. :)

Αντι να κανεις την κοροιδα, θελεις να τραβηξεις και την προσοχη επανω σου? Εισαι σιγουρος?