PDA

View Full Version : Περιεργος ηχος σε Ps4 Pro



spartan
24-06-2017, 01:44
Καλησπέρα παιδια τις τελευταίες ημερες παρατηρω έναν ενοχλητικο ηχο να ακούγεται κατά διαστηματα από την κονσολα μου.Ο συγκεκριμενος ηχος ακούγετε κυριως μονο όταν παιζω παιχνίδια(ειτε είναι ψηφιακα ειτε είναι σε δισκακι)

https://www.youtube.com/watch?v=A_YJE6zqAnY



https://www.youtube.com/watch?v=PElN3gfs4C4

spartan
24-06-2017, 02:00
Σας φαινεται φυσιλογικος αυτος ο ηχος?Ειναι πολύ ενοχλητικος παιδια και ακούγεται συνεχως.

Leon_DiZ
24-06-2017, 11:52
Σας φαινεται φυσιλογικος αυτος ο ηχος?Ειναι πολύ ενοχλητικος παιδια και ακούγεται συνεχως.

Μόνο φυσιολογικός δεν μου ακούγεται. Από τη στιγμή που είναι στην εγγύηση θα προσπαθούσα να το αντικαταστήσω.

Κάνει κάτι άλλο; Κολλήματα, να χάνεται η εικόνα στο παιχνίδι...;;

spartan
24-06-2017, 14:07
Μόνο φυσιολογικός δεν μου ακούγεται. Από τη στιγμή που είναι στην εγγύηση θα προσπαθούσα να το αντικαταστήσω.

Κάνει κάτι άλλο; Κολλήματα, να χάνεται η εικόνα στο παιχνίδι...;;
Μου εκανε ένα κολλημα στον ηχο(σταματησε απότομα το ηχητικο του παιχνιδιού) όταν επαιζα το horizon(παγωματα σε παιχνιδις δεν εχω παρατηρησει)Τωρα το θεμα είναι πως θα αιτιολογησω ότι η κονσολα μου παιζει να είναι προβληματικη?(.Την κονσολα την ειχα παρει από παμπλικ με επεκταση εγγυησης.

Leon_DiZ
24-06-2017, 14:38
Ποιο σκληρό έχεις; Το δικό του ή τον άλλαξες;


Μου εκανε ένα κολλημα στον ηχο(σταματησε απότομα το ηχητικο του παιχνιδιού) όταν επαιζα το horizon(παγωματα σε παιχνιδις δεν εχω παρατηρησει)Τωρα το θεμα είναι πως θα αιτιολογησω ότι η κονσολα μου παιζει να είναι προβληματικη?(.Την κονσολα την ειχα παρει από παμπλικ με επεκταση εγγυησης.

Δείξε τα βίντεο, δείξε και τα serial numbers αν μπορείς μέσα στη λήψη και πήγαινέ τα.

spartan
24-06-2017, 15:04
Ποιο σκληρό έχεις; Το δικό του ή τον άλλαξες;



Δείξε τα βίντεο, δείξε και τα serial numbers αν μπορείς μέσα στη λήψη και πήγαινέ τα.
Τον δικο του!!! δεν εχω αλλαξει καθολου σκληρο.Πηρα το παμπλικ και μου ειπαν ότι θα πρεπει να παει πρωτα αναγκαστικα σε ελεγχο στην κομετρον.Το θεμα είναι αν θα ηταν καλυτερα να την πηγαινα εγω ο ιδιος εκει(οι ιδιοι μου αναφέρανε παντως ότι μου δεινουν και προσωρινη κονσολα μεχρι να παραλαβω ξανα την δικια μου.

Leon_DiZ
24-06-2017, 15:38
Τον δικο του!!! δεν εχω αλλαξει καθολου σκληρο.Πηρα το παμπλικ και μου ειπαν ότι θα πρεπει να παει πρωτα αναγκαστικα σε ελεγχο στην κομετρον.Το θεμα είναι αν θα ηταν καλυτερα να την πηγαινα εγω ο ιδιος εκει(οι ιδιοι μου αναφέρανε παντως ότι μου δεινουν και προσωρινη κονσολα μεχρι να παραλαβω ξανα την δικια μου.


Ε ναι μη το σκέφτεσαι τότε. Κάνε backup τα πάντα και στειλ' το/πήγαινέ το.

Axilleas_GR
24-06-2017, 17:07
Ο ήχος φαίνεται να είναι από το σκληρό δίσκο. Μπορείς να κάνεις τα εξής χωρίς να φοβάσαι ότι θα έχεις πρόβλημα με την εγγύηση σου.
Κάνε backup τα πάντα. Βάλε αν έχεις ένα άλλο σκληρό δίσκο, που είσαι 100% σίγουρος ότι δεν έχει πρόβλημα και φόρτωσε ένα παιχνίδι. Αν δε σου κάνει αυτό το θόρυβο που άκουσα τότε με μια αντικατασταση του σκληρού εντός εγγύησης θα είσαι οκ. Μακάρι να είναι αυτό και να μην είναι τίποτα άλλο.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spartan
24-06-2017, 17:15
Ε ναι μη το σκέφτεσαι τότε. Κάνε backup τα πάντα και στειλ' το/πήγαινέ το.
Λεωνιδα παιζει και να ζεστενετε αρκετα η κονσολα λογο καλοκαιριου και για αυτό να ακούγεται ετσι.(εχω ριξει τον ανεμιστηρα αυτην την στιγμη να χτυπάει πανω της) και τον συγκεκριμενο θορυβο δεν τον ακουω τωρα.:p

- - - Updated - - -


Ο ήχος φαίνεται να είναι από το σκληρό δίσκο. Μπορείς να κάνεις τα εξής χωρίς να φοβάσαι ότι θα έχεις πρόβλημα με την εγγύηση σου.
Κάνε backup τα πάντα. Βάλε αν έχεις ένα άλλο σκληρό δίσκο, που είσαι 100% σίγουρος ότι δεν έχει πρόβλημα και φόρτωσε ένα παιχνίδι. Αν δε σου κάνει αυτό το θόρυβο που άκουσα τότε με μια αντικατασταση του σκληρού εντός εγγύησης θα είσαι οκ. Μακάρι να είναι αυτό και να μην είναι τίποτα άλλο.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μακαρι να είναι ο σκληρος βρε αχχιλεα.Χιλιες φορες να παιζει αυτό παρα κατι άλλο.Δυστυχως αυτην την στιγμη δεν εχω άλλο εσωτερικο.Αν βαλω έναν εξωτερικο και του φορτωσω να τρεξει από εκει ένα παιχνιδι πιστευεις ότι θα μου δειξει αν οντως ο συγκεκριμενος ηχος είναι από πρόβλημα σκληρου?ευχαριστω.

Axilleas_GR
24-06-2017, 17:44
Λεωνιδα παιζει και να ζεστενετε αρκετα η κονσολα λογο καλοκαιριου και για αυτό να ακούγεται ετσι.(εχω ριξει τον ανεμιστηρα αυτην την στιγμη να χτυπάει πανω της) και τον συγκεκριμενο θορυβο δεν τον ακουω τωρα.:p

- - - Updated - - -



Μακαρι να είναι ο σκληρος βρε αχχιλεα.Χιλιες φορες να παιζει αυτό παρα κατι άλλο.Δυστυχως αυτην την στιγμη δεν εχω άλλο εσωτερικο.Αν βαλω έναν εξωτερικο και του φορτωσω να τρεξει από εκει ένα παιχνιδι πιστευεις ότι θα μου δειξει αν οντως ο συγκεκριμενος ηχος είναι από πρόβλημα σκληρου?ευχαριστω.
Αν θα σου το κάνει ή όχι δε μπορώ να στο απαντήσω με σιγουριά αλλά δε χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις. Είναι απλούστερη διαδικασία από το να αλλάξεις σκληρό δίσκο.
Για το άλλο που λες με τη θερμοκρασία και τον ανεμιστήρα της κονσόλας σου, θεωρώ ότι αν είχε ανέβει τόσο πολύ θα το άκουγες να κάνει σαν ηλεκτρική σκούπα.
Ενδεικτικά στο ps3 έβλεπαν οι μικρές μου YouTube και έκλεισαν το συρτάρι που το έχω τοποθετήσει κατά λάθος.
Λίγη ώρα μετά άκουσα αμυδρά ένα βουητό. Μόλις κατάλαβα από που ακουγόταν και άνοιξα το συρτάρι νόμιζα ότι είχα ένα F4 Phantom σε πλήρη μετακαυση στο σπίτι. Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα......

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spartan
24-06-2017, 17:50
Αν θα σου το κάνει ή όχι δε μπορώ να στο απαντήσω με σιγουριά αλλά δε χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις. Είναι απλούστερη διαδικασία από το να αλλάξεις σκληρό δίσκο.
Για το άλλο που λες με τη θερμοκρασία και τον ανεμιστήρα της κονσόλας σου, θεωρώ ότι αν είχε ανέβει τόσο πολύ θα το άκουγες να κάνει σαν ηλεκτρική σκούπα.
Ενδεικτικά στο ps3 έβλεπαν οι μικρές μου YouTube και έκλεισαν το συρτάρι που το έχω τοποθετήσει κατά λάθος.
Λίγη ώρα μετά άκουσα αμυδρά ένα βουητό. Μόλις κατάλαβα από που ακουγόταν και άνοιξα το συρτάρι νόμιζα ότι είχα ένα F4 Phantom σε πλήρη μετακαυση στο σπίτι. Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα......

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το δικο μου δεν κανει τοσο θορυβο με τον ανεμιστηρα παρα μονο αυτόν τον συγκεκριμενο περιεργο ηχο(παιζει να είναι και πρόβλημα σκληρου)Θα το κοιτάξω ακομα μερικες ημερες ώστε να μην το τρεχω τζαμπα στα σερβις και μετα μου πουν!!!οτι δεν εχει κατι η κονσολα σου.Απλα μου κανει εντυπωση αυτό που αναφερω στο λεωνιδα στο προηγουμενο μου ποστ.Οτι από την στιγμη που εβαλα τον ανεμιστηρα να χτυπάει το μηχανημα δεν ακουω κατι παρομοιο ξανα(θα το δω και το βραδυ που θα υπαρχει και περισσοτερη ησυχια στο δωματιο)Και παλι σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας παιδια/Για ότι νεοτερο θα ξαναενημερωσω το υπαρχον θεμα.

Christos33
24-06-2017, 18:23
Ο θόρυβος από ανεμιστήρα είναι ανάλογα το παιχνίδι, αν βάλεις Division νομίζεις ότι έχει πάρει φωτιά απο πίσω και λειτουργεί τουρμπίνα :).
Οσο για το άλλο και εμένα φυσιολογικό δεν μου φαίνεται, αλλά δεν ακούω και καθαρά απο το βίντεο (ίσως να φταίει που το είδα απο κινητό)

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

christos-sonyboy
24-06-2017, 20:11
τωρα το καλοκαιρι καλο θα ειναι να το χτυπαει κανας ανεμιστηρας ή αμα παιζεις με air condition ακομα καλυτερα.ετσι κανω εγω τουλαχιστον.
περα απο αυτο,ο ηχος ουτε εμενα μου φαινεται φυσιολογικος χωρις να ειμαι ειδικος. δεν μου φαινεται για ηχος ανεμιστηρα αυτο,εμενα θα με ενοχλουσε κ θα το
εψαχνα. ευχομαι να βγαλεις ακρη παντως!

spartan
25-06-2017, 03:36
τωρα το καλοκαιρι καλο θα ειναι να το χτυπαει κανας ανεμιστηρας ή αμα παιζεις με air condition ακομα καλυτερα.ετσι κανω εγω τουλαχιστον.
περα απο αυτο,ο ηχος ουτε εμενα μου φαινεται φυσιολογικος χωρις να ειμαι ειδικος. δεν μου φαινεται για ηχος ανεμιστηρα αυτο,εμενα θα με ενοχλουσε κ θα το
εψαχνα. ευχομαι να βγαλεις ακρη παντως!

https://www.youtube.com/watch?v=NffC1QZRK74

Αυτό το πραγμα είναι πολύ ενοχλητικο παιδια.Ιδιετερως το βραδυ ακούγεται πολύ ασχημα.Χρηστο και ανεμιστηρα που του εχω βαλει δεν κανει τιποτα(ο σπαστικος ηχος αρχιζει όταν παιζεις καπιο παιχνιδι)Ειτε είναι σε δισκακι αυτο ειτε είναι σε ψηφιακη μορφη.Πρωι πρωι της δευτερας εφυγε για κομετρον.Ευχομαι να μην μου το παιξουν κινεζοι και μου που ότι δεν βλεπουν κατι μη φυσιλογικο στην λειτουργικοτητα της κονσολας.Οτι δουλευει δουλευει!!αλλα αυτόν τον ενοχλητικο ηχο το προηγουμενο διάστημα δεν τον ακουγα καθολου.
Υ.Γ Τωρα λογικα θα μπορειτε να το ακουσετε πιο καθαρα τον περιεργο ηχο στο νέο βιντεο που ανεβασα.

Christos33
25-06-2017, 09:57
https://www.youtube.com/watch?v=NffC1QZRK74

Αυτό το πραγμα είναι πολύ ενοχλητικο παιδια.Ιδιετερως το βραδυ ακούγεται πολύ ασχημα.Χρηστο και ανεμιστηρα που του εχω βαλει δεν κανει τιποτα(ο σπαστικος ηχος αρχιζει όταν παιζεις καπιο παιχνιδι)Ειτε είναι σε δισκακι αυτο ειτε είναι σε ψηφιακη μορφη.Πρωι πρωι της δευτερας εφυγε για κομετρον.Ευχομαι να μην μου το παιξουν κινεζοι και μου που ότι δεν βλεπουν κατι μη φυσιλογικο στην λειτουργικοτητα της κονσολας.Οτι δουλευει δουλευει!!αλλα αυτόν τον ενοχλητικο ηχο το προηγουμενο διάστημα δεν τον ακουγα καθολου.
Υ.Γ Τωρα λογικα θα μπορειτε να το ακουσετε πιο καθαρα τον περιεργο ηχο στο νέο βιντεο που ανεβασα.
Αν είναι απο παιχνίδι πρέπει να είναι ο ανεμιστήρας, μπορεί να έχει πρόβλημα και να ακούγεται έτσι.
Γενικά πάντως είναι ενοχλητικό ο ήχος ακόμα και του ανεμιστήρα, ειδικά τώρα το καλοκαίρι δεν τολμάς να παίξεις ένα παιχνίδι και κάνει σαν τρελό μιλάμε μερικά παιχνίδια δεν παλεύεται δουλεύει στο φουλ.
Έχεις δοκιμάσει να βάλεις την σκούπα να τραβήξει τής σκόνες.

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

christos-sonyboy
25-06-2017, 11:46
ναι πηγαινε το cometron κ γραψε εδω τι σου ειπαν. λογικα θα στο φτιαξουν!

spartan
25-06-2017, 14:12
Αν είναι απο παιχνίδι πρέπει να είναι ο ανεμιστήρας, μπορεί να έχει πρόβλημα και να ακούγεται έτσι.
Γενικά πάντως είναι ενοχλητικό ο ήχος ακόμα και του ανεμιστήρα, ειδικά τώρα το καλοκαίρι δεν τολμάς να παίξεις ένα παιχνίδι και κάνει σαν τρελό μιλάμε μερικά παιχνίδια δεν παλεύεται δουλεύει στο φουλ.
Έχεις δοκιμάσει να βάλεις την σκούπα να τραβήξει τής σκόνες.

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν είναι από τον ανεμιστηρα χριστοφορε αυτό.Ακουγετε μπροστα από το μηχανημα(σαν ενοχλητικο Παρασιτο υψηλης συχνότητας?)

- - - Updated - - -


ναι πηγαινε το cometron κ γραψε εδω τι σου ειπαν. λογικα θα στο φτιαξουν!Θα τους δειξω το βιντεο και εχω βγαλει και φωτογραφια και το serial number της κονσολας μου.Θα το εστελνα παμπλικ(να το στειλουν αυτοι)αλλα μου αναφεραν 10 με 15 εργασιμες.Οπωτε δεν με συμφερε αυτο

gRim
25-06-2017, 16:17
Υπάρχει περίπτωση να είναι ο δίσκος ή σίγουρα δεν ακούγεται από εκεί; Άραγε σε περίπτωση που είναι ο δίσκος θα τον αλλάξουν ή θα δώσουν και πάλι ανακατασκευασμένο; Εγώ δεν μπορώ να το ακούσω καθαρά χωρίς ακουστικά αλλά δεν μοιάζει με coil whine. Το ότι βέβαια σταματά όταν βάλεις ανεμιστήρα να ψύχει την κονσόλα μου φαίνεται πολύ περίεργο και δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Axilleas_GR
25-06-2017, 16:39
Το ότι βέβαια σταματά όταν βάλεις ανεμιστήρα να ψύχει την κονσόλα μου φαίνεται πολύ περίεργο και δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Δεν σταματάει ο ήχος όταν βάζει ανεμιστήρα να ψύχει τη κονσόλα. Το έγραψε λίγο πιο πάνω. Μόλις βάλει κάποιο παιχνίδι να παίξει είτε σε retail είτε σε digital μορφή, του παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα. Αν επρόκειτο για πρόβλημα σκληρού θα του αντικαταστησουν το σκληρό. Δε χρειάζεται αλλαγή κονσόλας. Αν είναι κάτι το οποίο χρειάζεται να ανοιχτεί η κονσόλα η Cometron δε το αναλαμβάνει και σου την αντικαθιστά. Τώρα για ανακατασκευασμενη ή καινούρια δε ξέρω. Τι πιο πιθανό όμως, αν είναι να πάει προς αντικατασταση, είναι ότι θα πρέπει να απευθυνθεί στο κατάστημα που την αγόρασε για να του δώσουν καινούρια. Αλλά πάλι όλη η διαδικασία από την αρχή. Το public θα τη στείλει στη Cometron κ.ο.κ.


Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Christos33
25-06-2017, 17:42
Κάνε backup και πήγαινε την ο ίδιος θα γλυτώσεις πολλές μέρες, γενικά αυτές η εταιρείες πάνε της συσκευες σε δικο τους σέρβις και μετά στην αντιπροσωπεία δλδ να φύγει απο το κατάστημα να πάει στο σέρβις το δικό τους, να φύγει απο το σέρβις να πάει αντιπροσωπεία μπορεί να περάσει μια βδομάδα ετσι αερα χωρίς να γίνει δουλειά.

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
25-06-2017, 18:20
Αν σας πω τι μου θυμίζει; Έναν κουλό ήχο από κάτι high-fi τέλη δεκαετίας 80ς, που είχε χαλάσει το CD και η κεφαλή προσπαθώντας ανεπιτυχώς να διαβάσει τα data, πήγαινε πέρα-δώθε μικροδιαδρομές βγάζοντας παρόμοιους ήχους.

Για δίσκος δεν μου κάνει, καθώς η κεφαλή όταν "χτυπάει" σε κάποιο platter έχει εντελώς διαφορετικό ήχο.
Όπως είπε κι ο φίλος πιο πριν, δεν μου κάνει "ηλεκτρονικός" ήχος.

Σα να πηγαίνει πολύ γρήγορα μικρο-διαδρομές η κεφαλή του Blu-ray ένα πράμα. Σαν hi-pitched frequency ρομποτικός ήχος.

Όπως και να έχει, πηγαίνεις απευθείας στην Cometron και όχι στο μαγαζί που το αγόρασες, ώστε να συντομεύσεις τον χρόνο αναμονής σου.
Να ξέρεις πάντως, ότι ανακατασκευασμένο θα πάρεις και όχι καινούριο (όπως γίνεται τα τελευταία 10 χρόνια δηλαδή, από την έλευση του PS3).

Axilleas_GR
25-06-2017, 18:59
Λευτέρη, η όλη φάση με την αντικατασταση με ανακατασκευασμενη κονσόλα ισχύει ακόμη και αν απευθυνθεί στο κατάστημα από όπου την αγόρασε? Η μπορεί, ας πούμε, να το "τραβήξει" κάπως το θέμα και να του δώσουν καινούρια. Αναφέρομαι πάντα στο κατάστημα αγοράς.
Επιπλέον δεν έχω καταλάβει ποιος θα του δώσει κονσόλα μέχρι να δουν τι φταίει με τη δική του. Public ή Cometron? Γιατί αν είναι από τα Public, εφόσον θα έχει κονσόλα, δεν τον ενδιαφέρει η αναμονή.

Update:
Και επιπλέον για να μη ξεχνιόμαστε. ...
http://community.eu.playstation.com/t5/%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%87%CE%BF%CE%BC%C E%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B5%C F%85%CF%84%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%C F%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%BD-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%84%C E%B5/td-p/20664853
Και εδώ μερικές πληροφορίες.
http://www.georgasnet.gr/dikaiomata-katanaloti.html
Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Christos33
25-06-2017, 21:10
Έχει δίκιο ο Λευτέρης για να σου δώσουν καινούργιο πρέπει να πάθει ζημιά σε μια βδομάδα απο την αγορά μετά απλά το φτιάχνουν δωρεάν.

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Axilleas_GR
25-06-2017, 21:15
Δικαιούσαι μέσα στους έξι μήνες από την αγορά κατά επιλογή του καταναλωτή είτε δωρεάν επισκευή είτε αντικατασταση με νέο προϊόν βάση αστικού κώδικα. Διάβασε προσεκτικά το δεύτερο link.
"Στο άρθρο 537 ορίζεται μάλιστα ότι (αναφέρεται με απλά λόγια) αν το πράγμα εμφάνισε ελαττώματα μέσα σε ένα*εξάμηνο από την αγορά του,*θεωρούνται τα ελαττώματα αυτά ότι υπήρχαν κατά την παράδοση του πράγματος στον αγοραστή, δηλ.*εξ αρχής.

Ποια είναι τα δικαιώματα του αγοραστή στις παραπάνω περιπτώσεις; Ορίζονται ξεκάθαρα και άνευ ουδεμίας αμφιβολίας στο άρθρο 540 ΑΚ:
«Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούταικατ' επιλογήν του:

1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση*του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες"
Απλά αυτά τα δικαιώματα υποχρεούται να τα ασκήσει ενάντια στον πωλητή (Public ) και όχι στη Cometron.
Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spartan
26-06-2017, 10:01
Μόλις έφυγα από την κομετρον όπου παρέδωσα την κονσόλα. Τους ανέφερα το πρόβλημα!!! τους έδειξα και το βίντεο που είχα τραβήξει αλλά μου ανέφεραν ότι η κονσόλα θα πρέπει να ελεγχθεί πρώτα από τους ίδιους . Οπότε περιμένουμε τώρα να δούμε αν όντως ακούσουν τον συγκεκριμένο θόρυβο και αυτοί. Πραγματικά εχω μεγάλη περιέργεια να δω τι θα μου πουν.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spartan
26-06-2017, 10:10
Επιπλέον μου ανέφερε ο τεχνικός που παρέλαβε την κονσόλα!! ότι πρώτη φορά λέει ακουει το συγκεκριμένο ηχο. Και ότι η βίντεοσκοπηση που του έδειξα δεν είναι πειστηριο λέει για αυτον!!! αν δεν το δεί αυτό ο ίδιος. Εγω προσωπικά αν μου πουν δεν βλέπουν κάτι θα προβω σε καταγγελία προς το συνήγορο του καταναλωτή. Δεν γίνεται να με βγάλουν και τρελό απο επανω. Τεσπα για ότι καινούργιο θα σας ξαναενημερωσω. Πάντως εκανε έναν ψιλο έλεγχο στην αρχή της πλάκας. Έβαλε το pro evolution να δει αν ακούει κατι. Εγω του εξήγησα ότι αυτος ο ήχος παρουσιάζετε μετά απο κάποια ωρα.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

christos-sonyboy
26-06-2017, 11:10
για να δουμε....

WolfRathmA
26-06-2017, 11:40
Καλή επιτυχία με την Cometron...

spartan
28-06-2017, 17:54
Τελικα η κονσολα αντικαταστηθηκε με καινουργια(το τονιζω καινουργια του κουτιου)από την κομετρον και όχι με ανακατασκευασμενη.Τελος καλο όλα καλα λοιπον.Ευχαριστω τα παιδια που μου δωσανε τις απαραίτητες συμβουλες πανω στο πρόβλημα που ειχα.

christos-sonyboy
28-06-2017, 18:05
ωραιος,χαιρομαι!

Lefteris_X
28-06-2017, 20:19
Μια χαρά σου έκατσε! Καλορίζικη.

spartan
29-06-2017, 02:33
Να στε καλα παιδες !!!σας ευχαριστω πολύ.:a020:

Christos33
29-06-2017, 16:36
Τελικα η κονσολα αντικαταστηθηκε με καινουργια(το τονιζω καινουργια του κουτιου)από την κομετρον και όχι με ανακατασκευασμενη.Τελος καλο όλα καλα λοιπον.Ευχαριστω τα παιδια που μου δωσανε τις απαραίτητες συμβουλες πανω στο πρόβλημα που ειχα.
Μια χαρά σου έκατσε καινούργια κονσόλα, είχες επέκταση εγγύησης δεν είπες απο το public ειπες μήπως πρέπει να πας και απο εκεί γιατί λογικά αυτή έχει αλλο αριθμό να το αλλάξεις για να την έχεις στην καινούργια.
Φαινετε καμία φορά τους είναι ποιο εύκολο να δώσουν καινούργια πάρα να φτιάξουν την προβληματική.


Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spartan
30-06-2017, 02:34
Μια χαρά σου έκατσε καινούργια κονσόλα, είχες επέκταση εγγύησης δεν είπες απο το public ειπες μήπως πρέπει να πας και απο εκεί γιατί λογικά αυτή έχει αλλο αριθμό να το αλλάξεις για να την έχεις στην καινούργια.
Φαινετε καμία φορά τους είναι ποιο εύκολο να δώσουν καινούργια πάρα να φτιάξουν την προβληματική.


Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Την διαδικασια αυτή την εκανα κατευθείαν με το που πηρα την καινουργια κονσολα στα χερια μου χριστοφορε(ενημερωσα το παμπλικ και πηγα στο κατάστημα και εγινε η τροποποιηση του σειριακου αριθμου με του καινουργιου.)

Leon_DiZ
30-06-2017, 08:42
Τελικά μάθαμε ποιο ήταν το πρόβλημα; Σκληρός, BD drive;

spartan
01-07-2017, 03:09
Τελικά μάθαμε ποιο ήταν το πρόβλημα; Σκληρός, BD drive;
Δυστυχως επίσημος δεν μου ειπανε τη ειχε(δεν τις ανοιγουν λεει τις κονσόλες) αυτή την απαντηση πηρα όταν τους ανεφερα να μαθω την αιτια του συγκεκριμενου προβλήματος.

Christos33
01-07-2017, 12:47
Δυστυχως επίσημος δεν μου ειπανε τη ειχε(δεν τις ανοιγουν λεει τις κονσόλες) αυτή την απαντηση πηρα όταν τους ανεφερα να μαθω την αιτια του συγκεκριμενου προβλήματος.

Το σκέφτηκα αυτό οτι ούτε καν την άνοιξαν :)
Εντάξει εσένα μια χαρά σου έκατσε καινούργια κονσόλα ;)
Edit
Και η nacon το ίδιο έκανε έστειλα το χειριστήριο κ πότε δεν πήρα απάντηση, μόλις αργήσε μερικές μέρες μου έκαναν αντικατάσταση χωρίς να περιμένουν.
Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spartan
01-07-2017, 16:44
Το σκέφτηκα αυτό οτι ούτε καν την άνοιξαν :)
Εντάξει εσένα μια χαρά σου έκατσε καινούργια κονσόλα ;)
Edit
Και η nacon το ίδιο έκανε έστειλα το χειριστήριο κ πότε δεν πήρα απάντηση, μόλις αργήσε μερικές μέρες μου έκαναν αντικατάσταση χωρίς να περιμένουν.
Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαβασα χριστοστοφορε και για την δικη σου περιπτωση τελος καλο όλα καλα και σε εσενα(τον ειχα βαλει στο ματι τον συγκεκριμενο μοχλο αλλα μετα το πρόβλημα που σου παρουσιασε εκανα πισω και εγω)Στο youtube παντως ενας μου εγραψε στα σχολια ότι του το κανει και αυτου τον συγκεκριμενο οξυ ηχο και η δικια του κονσολα.

Christos33
01-07-2017, 16:49
Διαβασα χριστοστοφορε και για την δικη σου περιπτωση τελος καλο όλα καλα και σε εσενα(τον ειχα βαλει στο ματι τον συγκεκριμενο μοχλο αλλα μετα το πρόβλημα που σου παρουσιασε εκανα πισω και εγω)Στο youtube παντως ενας μου εγραψε στα σχολια ότι του το κανει και αυτου τον συγκεκριμενο οξυ ηχο και η δικια του κονσολα.
Μόνο που σε μενα έπαιξε μαλάκια κ δεν υπήρχε άλλο για αντικατάσταση, βέβαια το raiju δεν μου βγήκε κακό αντίθετα είναι πολύ καλό, καλύτερο απο της nacon αλλά δεν έχει macro εντολές.

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spartan
01-07-2017, 16:53
Μόνο που σε μενα έπαιξε μαλάκια κ δεν υπήρχε άλλο για αντικατάσταση, βέβαια το raiju δεν μου βγήκε κακό αντίθετα είναι πολύ καλό, καλύτερο απο της nacon αλλά δεν έχει macro εντολές.

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι οντως καλυτερο αλλα αρκετα τσιμπιμενο(δεν ξερω πως είναι και σε πιοτητα σε σχεση με το elite controler του xbox one?

Christos33
01-07-2017, 17:02
Είναι οντως καλυτερο αλλα αρκετα τσιμπιμενο(δεν ξερω πως είναι και σε πιοτητα σε σχεση με το elite controler του xbox one?
Έχω κ elite, εντάξει στο xbox είναι γνήσιο χειριστήριο με καλύτερα υλικά,με προγραμματισμό στα πλήκτρα δεν υπάρχει σύγκριση.
Edit
Καλύτερα υλικά εννοώ απο απλο χειριστήριο οχι τα naco/raiju τα οποία είναι πολύ καλά στα αναλογικα (μοχλούς) από εκεί κ πέρα είναι ανάλογα το άτομο, εμένα το raiju με βολεύει κ στο πιάσιμο κάτι που στο άλλο δεν γίνεται

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spartan
01-07-2017, 17:18
Έχω κ elite, εντάξει στο xbox είναι γνήσιο χειριστήριο με καλύτερα υλικά,με προγραμματισμό στα πλήκτρα δεν υπάρχει σύγκριση.
Edit
Καλύτερα υλικά εννοώ απο απλο χειριστήριο οχι τα naco/raiju τα οποία είναι πολύ καλά στα αναλογικα (μοχλούς) από εκεί κ πέρα είναι ανάλογα το άτομο, εμένα το raiju με βολεύει κ στο πιάσιμο κάτι που στο άλλο δεν γίνεται

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό το τσουτσουνι που εχει διπλα από τα χερουλια (που βαζεις το καλωδιο του μικροφωνου δεν σε ενοχλει?)Φαινεται αρκετα ογκωδης.

https://c7.staticflickr.com/6/5564/30545770326_875c25a4ee_b.jpg

Christos33
01-07-2017, 17:22
Αυτό το τσουτσουνι που εχει διπλα από τα χερουλια (που βαζεις το καλωδιο του μικροφωνου δεν σε ενοχλει?)Φαινεται αρκετα ογκωδης.

https://c7.staticflickr.com/6/5564/30545770326_875c25a4ee_b.jpg
Όχι αλλά σε ενοχλεί κ στα δύο ο σκατα ήχος που βγάζει στο party στους άλλους ακούγεσαι δύο φορές.

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
01-07-2017, 19:40
Όχι αλλά σε ενοχλεί κ στα δύο ο σκατα ήχος που βγάζει στο party στους άλλους ακούγεσαι δύο φορές.

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό μάλλον είναι bug του PS4 OS.

Γιατί κι εγώ το αντιμετωπίζω με το νέο DS4, που μπορεί να γυρίσει σε εντελώς USB επικοινωνία όταν το φορτίζεις. Το παλιό DS4 ακόμα κι όταν φόρτιζε με USB καλώδιο, συνέχιζε να επικοινωνεί με το PS4 μέσω Bluetooth.

Όταν λοιπόν έχω βάλει καλώδιο USB και έχω την ρύθμιση να κλείνει το bluetooth και η σύνδεση να είναι μέσω καλωδίου, τότε με υπάρχει αντίλαλος στο party chat.
Όταν το έχω σε Bluetooth σύνδεση, ακόμα και με καλώδιο USB, τότε όλα ακούγονται κανονικά.

Για να μου λέτε ότι το ίδιο συμβαίνει και με 3rd party joypad, τότε η μαλακία δεν είναι στο DS4, αλλά στο κωλο-PS4 OS.

Blood Prince
18-11-2020, 13:09
Θα άνοιγα νέο topic αλλά δεν μπορώ.

Δεν έχω PS4 Pro αλλά PS4 Slim.

Eγώ παίζω με τα ακουστικά στο Dualshock 4....έχω παρατηρήσει κάτι που μου το έκανε και παλιότερα...κάποιες φορές ο ήχος ακούγεται "αλλοιωμένος ή βραχνιασμένος" και για να το διορθώσω βάζω και ξαναβγάζω τα ακουστικά ή κάνω επανεκίνηση το Dualshock 4.