PDA

View Full Version : Review Sony Platinum Headset



WolfRathmA
18-02-2017, 12:44
http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/Playstation%20Forum/PH1.jpg

Τα Sony Platinum Headset έρχονται για να ανανεώσουν και να προσθέσουν νέες δυνατότητες στα ήδη υπάρχον Gold τα οποία κυκλοφόρησαν περίπου 3 χρόνια πριν. Τα Platinum προσφέρουν μια πιο premium κατασκευή, 50mm διάμετρο ακουστικών μαζί με ένα νέο χαρακτηριστικό το οποίο η Sony ονομάζει 3D audio surround sound. Όλα αυτά στην "τσουχτερή" τιμή των 179 ευρώ.

Ας ξεκινήσουμε με ένα γρήγορο unboxing στο τι θα βρείτε μέσα στο κουτί. Μαζί με τα ακουστικά, θα βρείτε έναν USB αντάπτορα, ένα mico USB καλώδιο, ένα 3.5mm audio jack και ένα σακίδιο ή θήκη αν θέλετε πείτε το, ταξιδίου.


http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/Playstation%20Forum/PH2.jpg

Μόλις πάρετε τα ακουστικά στα χέρια σας θα νιώσετε απευθείας την Premium αίσθηση. Το headband πλέον αποτελείτε από μέταλλο αντί του πλαστικού που είχαν τα gold μαζί με ένα λαστιχένιο και εύκαμπτο στήριγμα για καλύτερη τοποθέτηση στο κεφάλι. Πολλά παράπονα έχουν ακουστεί από τους κατόχους των Gold Headset για σπάσιμο στα ακουστικά και αυτή ίσως η αλλαγή είναι η λύση προς το καλύτερο για την αντοχή των Headset. Το βάρος των ακουστικών είναι 318,2g κάτι το οποίο δε θα σας κουράσει μετά από αρκετή ώρα παιχνιδιού, αλλά αυτό έχει να κάνει και με τον καθένα μας ξεχωριστά. Προσωπικά, μετά από 1.5 ώρας gaming, αισθάνθηκα να με ενοχλούν στα αυτιά μου και χρειάστηκε να πάρω ένα διάλειμμα. Τα earcups είναι πολύ μαλακά και αποτελούνται ακριβώς από το ίδιο υλικό που αποτελούνται και τα Gold.


http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/Playstation%20Forum/PH3.jpg

Πάμε όμως στο ψητό που όλοι περιμένετε να διαβάσετε. Και αυτό δεν είναι άλλο από το 3D audio. Όπως και τα Gold headset το δυνατό τους χαρτί ήταν το 7.1 virtual surround που προσφέρουν. Αυτό που έλειπε όμως από το 7.1 ήταν το βάθος του ήχου. Και εδώ έρχεται να προστεθεί το 3D audio. Αντί να μπαίνει κάποιος στην διαδικασία να τοποθετεί ηχεία πάνω (αλά Dolby Atmos) και από "κάτω" του, το 3D audio κάνει αυτό που υπόσχεται. Να προσφέρει δηλαδή βάθος στον ήχο προσθέτοντας την αίσθηση ότι ο ήχος έρχεται από πάνω και κάτω από τον παίχτη και από όλες τις άλλες κατευθύνσεις. Γυρίζοντας τον διακόπτη, ο οποίος βρίσκεται στα δεξιά των ακουστικών, στο 3D, ο παίχτης απευθείας αντιλαμβάνεται την αλλαγή του ήχου. Ο ήχος είναι ποιο πλούσιος από την απλή λειτουργία του virtual surround sound (VSS) και αυτό γίνεται απευθείας αντιληπτό.

Φυσικά το μόνο παιχνίδι που έχει προς ώρας 3D audio είναι το Uncharted 4, όπου και δοκιμάσαμε και χωρίς αμφισβήτηση μιλάμε για μια απίστευτη εμπειρία. Ο ήχος ακούγεται πιο φυσικός, καθώς ακούτε τον αντίλαλο μέσα σε κάποιο τούνελ, τα νερά από καταρράχτες όταν στέκεστε από πάνω, αισθάνεστε ότι είναι ακριβώς από κάτω σας και διάφορα άλλα τέτοια παραδείγματα που μπορείτε και μόνοι σας να φανταστείτε. Το μόνο αξιοπερίεργο είναι όταν μιλάει ο Drake, είναι λες και ακούγετε η φωνή μέσα στο κεφάλι σας και όχι από μπροστά σας. Αλλά αυτό ίσως είναι και μέρος του 3D.


http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/Playstation%20Forum/PH5.jpg

Φτωχή προς ώρας η γκάμα των παιχνιδιών (τι φτωχή δηλαδή, μόνο ένα υπάρχει). Το επόμενο που έρχεται είναι το Horizon Zero Dawn το οποίο θέλω πολύ να δοκιμάσω. Προς ώρας τα παιχνίδια που έχουν ανακοινωθεί για 3D audio support είναι αποκλειστικά παιχνίδια της Sony, κάτι το οποίο έμενα με απογοητεύει, γιατί πραγματικά είναι ένα πολύ ωραίο χαρακτηριστικό, κάτι αντίστοιχο του 3D audio στο PSVR αλλά εκεί έχουμε και το track movement. Παράδειγμα πίστευα ότι θα υπάρξει και υποστήριξη και στο Resident Evil 7, καθώς είναι ένας καινούριος τίτλος ο οποίος υποστηρίζει και 3D audio μέσο του VR, αλλά τζίφος.

Η μπαταρία των ακουστικών κρατάει περίπου 8 ώρες με την ένταση να είναι συνέχεια σε δυνατά επίπεδα. Η φόρτιση δε, από το 0 έως το 100% θα χρειαστεί περίπου 3 ώρες.


http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/Playstation%20Forum/PH4.jpg

Σε γενικές γραμμές, μιλάμε για πάρα πολύ καλά ακουστικά. Πάρα πολύ δυνατός ήχος, απίστευτη ποιότητα στα μπάσα, η προσθήκη του 3D audio είναι ένα πολύ όμορφο χαρακτηριστικό, πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και μεγάλη διάρκεια μπαταρίας που θα ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό. Το μόνο αρνητικό, η τιμή τους.

odytsak
18-02-2017, 17:06
Πολυ καλο review. :yes:

Προσωπικα τα 179 ευρω τα βρισκω υπερβολικα και με τετοια τιμη δυσκολα να παει καλα εμπορικα.

christos-sonyboy
18-02-2017, 17:41
ωραιο review! μενω στα gold ομως,δεν υπαρχει λογος να αναβαθμισω. 179 ευρω η τιμη τους για την ακριβεια αυτη τη στιγμη στο σκρουτζ......ουτε καν!

Axilleas_GR
18-02-2017, 21:14
Πολυ καλο review +rep και από μένα. Η τιμή τους είναι όντως τσουχτερη όπως αναφέρεις και ο ίδιος και θεωρώ ότι αν κάποιος διαθέτει τόσα χρήματα για αγορά ενός headset είναι καλύτερα να προσθέσει κάτι παραπάνω και να αγοράσει κάτι ποιοτικότερο από αυτά που προσφέρει η Sony χάνοντας βέβαια το 3D audio. Αλλά οκ αυτό αποτελεί προσωπική μου άποψη.
Το μόνο που θα ήθελα να αναφέρεις σαν συμπλήρωμα στο review είναι τι απόδοση έχει το μικρόφωνο όταν βρίσκεσαι για παράδειγμα σε party chat ή in game. Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία καπου είχα διαβάσει ότι στα gold δεν αποτελούσε και το δυνατό τους, αν μπορώ να το πω έτσι, σημείο.
Και πάλι ευχαριστούμε για το χρόνο σου.

panos74gr
18-02-2017, 22:22
Πολύ ωραίο το review και χρήσιμο! Μπράβο!

Μακάρι να δούμε υποστήριξη σε πιο πολλά παιχνίδια γι το 3D audio, αλλά προς το παρόν η διαφορά στο κόστος δεν δικαιολογείται για μένα και νομίζω για τους περισσότερους.

pgp69
18-02-2017, 22:54
Τα πήρα και εγώ 159 από πλαίσιο.

WolfRathmA
18-02-2017, 23:03
Πολυ καλο review +rep και από μένα. Η τιμή τους είναι όντως τσουχτερη όπως αναφέρεις και ο ίδιος και θεωρώ ότι αν κάποιος διαθέτει τόσα χρήματα για αγορά ενός headset είναι καλύτερα να προσθέσει κάτι παραπάνω και να αγοράσει κάτι ποιοτικότερο από αυτά που προσφέρει η Sony χάνοντας βέβαια το 3D audio. Αλλά οκ αυτό αποτελεί προσωπική μου άποψη.
Το μόνο που θα ήθελα να αναφέρεις σαν συμπλήρωμα στο review είναι τι απόδοση έχει το μικρόφωνο όταν βρίσκεσαι για παράδειγμα σε party chat ή in game. Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία καπου είχα διαβάσει ότι στα gold δεν αποτελούσε και το δυνατό τους, αν μπορώ να το πω έτσι, σημείο.
Και πάλι ευχαριστούμε για το χρόνο σου.
Έχεις δίκιο φίλε μου. Δυστυχώς όσο τα έχω δεν έχει τύχη ακόμα να κάνω chat με κανέναν φίλο μου. Και εγώ θέλω να το δοκιμάσω να δω πως με ακούνε και πως τους ακούω και θα γράψω σίγουρα εντυπώσεις και πάλι επάνω σε αυτό.

Stay tuned!

Axilleas_GR
18-02-2017, 23:14
Έχεις δίκιο φίλε μου. Δυστυχώς όσο τα έχω δεν έχει τύχη ακόμα να κάνω chat με κανέναν φίλο μου. Και εγώ θέλω να το δοκιμάσω να δω πως με ακούνε και πως τους ακούω και θα γράψω σίγουρα εντυπώσεις και πάλι επάνω σε αυτό.

Stay tuned!

Αν δεν είχα 500 δουλειές απόψε το βράδυ θα σου έλεγα να το τεσταραμε μαζί. Αν ποτέ με βρεις αυτές τις μέρες online στείλε invite για party chat.

Fulgore
19-02-2017, 00:15
Λιγη υπομονη παιδια.Προβλεπω την εορταστικη περιοδο σιγουρα να παιζουν απο καπου σε καποια εκπτωση(ή εκπτωση αλυσιδας λογω ποσου αγορας κλπ) :P

Axilleas_GR
19-02-2017, 01:25
Λιγη υπομονη παιδια.Προβλεπω την εορταστικη περιοδο σιγουρα να παιζουν απο καπου σε καποια εκπτωση(ή εκπτωση αλυσιδας λογω ποσου αγορας κλπ) :P
Μακαρι αλλα το βλεπω απιθανο. Συνηθως οι τιμες στα περιφερειακα αλλαζουν ελαχιστα προς το χαμηλοτερο. Με εξαιρεση βεβαια τις τιμες αποτυχημενων περιφερειακων. Οπως για παραδειγμα την καμερα του Ps3 που τη βρηκα μαζι με το Eye pet στα 15 ευρω.
Αν παρουμε για παραδειγμα τα Gold headset η τιμη τους επεσε μολις προσφατα στα 65 ευρω και δε ξερω καν αν εχει παραμεινει τοσο ακομα διοτι δεν το εχω κοιταξει καθολου. Μεχρι προτινος πωλουνταν απο 80 εως 90 ευρω? Καπου τοσο. Αν και το ευχομαι, διατηρω μικρο καλαθι και λιγες ελπιδες για πτωση τιμης μεσα στην εορταστικη περιοδο ειδικα για κατι τοσο προσφατο οπως τα platinum.

Fulgore
20-02-2017, 01:32
Μακαρι αλλα το βλεπω απιθανο. Συνηθως οι τιμες στα περιφερειακα αλλαζουν ελαχιστα προς το χαμηλοτερο. Με εξαιρεση βεβαια τις τιμες αποτυχημενων περιφερειακων. Οπως για παραδειγμα την καμερα του Ps3 που τη βρηκα μαζι με το Eye pet στα 15 ευρω.
Αν παρουμε για παραδειγμα τα Gold headset η τιμη τους επεσε μολις προσφατα στα 65 ευρω και δε ξερω καν αν εχει παραμεινει τοσο ακομα διοτι δεν το εχω κοιταξει καθολου. Μεχρι προτινος πωλουνταν απο 80 εως 90 ευρω? Καπου τοσο. Αν και το ευχομαι, διατηρω μικρο καλαθι και λιγες ελπιδες για πτωση τιμης μεσα στην εορταστικη περιοδο ειδικα για κατι τοσο προσφατο οπως τα platinum.

Το gold headset σαν ασυρματο θεωρουνταν value for money στα χρηματα του,οχι απο πλευρας ποιοτητας κατασκευης(που τα hyperx Cloud κατω των 100ευρω παιζουν σχεδον μπαλα μονα τους),αλλα γιατι σε συγκριση με τα δημοφιλη αυτα ακουστικα το αντιστοιχο της Sony ειναι ασυρματο και στα χρηματα αυτα δεν υπηρχαν/ουν πολλες επιλογες για χρηση για το Ps4.

Το Platinum headset ομως μιας και εχει αρκετα υψηλη τιμη day one,ειναι πιο πιθανο να δουμε συντομοτερα πτωση τιμης ακριβως γιατι και ισχυροτερος ανταγωνισμος υπαρχει στα ασυρματα ακουστικα μεχρι 200ευρω και δεν υπαρχει μεγαλη αξιοποιηση του 3d audio ως τωρα.
Με λιγα λογια ειναι Premium headset μονο σε σχεση με το αντιστοιχο gold της Sony(το φθηνοτερο δηλαδη)και οχι γενικα ακριβοτερο.

Ηδη ο Κωτσοβολος βλεπω τα εβγαλε σε προσφορα στα 139ευρω με παζαρι θα το αναφερω και στο αντιστοιχο θεμα.
http://www.kotsovolos.gr/site/gaming-gadgets/playstation-4/periferiaka-ps4/170433-sony-platinum-ps4-wireless?cmicc=skroutz

Παρολα αυτα ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω και ζητω απο τωρα συγνωμη για το πως θα μιλησω για την sony(σαν καταναλωτης).

Ρε Sony μην πω τιποτα,για ποιο καταραμενο λογο 1χρονο εγγυηση?Στα παλια μας τα παπουτσια οι οδηγιες απο ΕΕ για 2χρονια εγγυηση σε ηλεκτρονικα προιοντα ?Η Microsoft γιατι δινει κανονικα 2χρονια και εσυ μονο 1?
Στα παλια σου τα παπουτσια δηλαδη για μας εδω στην Ευρωπη?

Ποιος θα παει να δωσει κοντα 200ευρω για headset με μολις 1χρονο εγγυηση?

WolfRathmA
26-02-2017, 19:58
Να πω κατι το οποιο δεν εχω γραψει στο review γιατι το θεωρουσα φυσιολογικο, μεχρι που εκατσα και το εψαξα και τελικα δεν ειναι.

Υπαρχει ενα προβλημα με τα ακουστικα, συγκεκριμενα με το δεξιο ακουστικο το οποιο οταν δεν παιζει ηχος ακους ενα βουητο. Ειναι σαν ηχος ρευματος ο οποιος διαπερνα μεσα απο το ακουστικο σε χαμηλη συχνοτητα. Μπορει μερικοι να μην το ακουνε και να μην τους ενοχλει. Εγω γενικοτερα ομως εχω ευαίσθητα αυτια και το ακουω και μου σπαει τα νευρα. Οταν μπουν στην φορτιση η συνδεθουν με το audio jack απευθειας αυτος ο ηχος κοβεται. Κατι που σημαινει οτι υπαρχει προβλημα στην ασυρματη μεταδοση, ειτε απο τα ακουστικα ειτε απο το usb dongle.

Εδω http://community.eu.playstation.com/t5/PS4-Support/Buzz-static-Sony-Playstation-Platinum-Headset/m-p/24872662
θα δειτε οτι παρα πολυ εχουν ακριβως το ιδιο προβλημα. Και σαν δεν εφτανε αυτο, η Sony βγαζει δευτερη παρτιδα τα οποια εχει λυσει το προβλημα με το buzzing και επισης εχει βελτιωσει και την κατασκευη των ακουστικων καθως στο καινουριο μοντελο δεν τρεμοπαιζουν τα κουμπια (κατι το οποιο δεν με ενοχλει και τοσο, αλλα πιθανον μιλαμε για factory issue και το διορθωσαν). Παρακατω ενα βιντεο το οποιο το αποδεικνύει. (απο το 1:20)


https://youtu.be/t8jfvIVYsek?t=1m21s

Το προβλημα ειναι απλα για γελια. Καθως μιλαμε για ακουστικα τα οποια κοστιζουν 180 ευρω και δεν πρεπει να εχουν τετοια προβληματα. Ουτε τα πιο φθηνα ακουστικα bluetooth δεν εχουν τετοια θεματα με buzzing.

Αποφασισα λοιπον να τα παω σερβις (cometron) και εκει περα μονο ενας ακουσε τον χαρακτηριστικο αυτον ηχο και το εθεσε ως φυσιολογικο. Δοκιμασα και εκει περα αλλα ακουστικα αλλου πελατη που τα ειχε αφησει για παρασιτα οπως μου ειπαν (το ιδιο θα εννοουσε) με το ιδιο προβλημα αλλα σε πιο χαμηλη συχνοτητα. Και μου ειπαν οτι εφοσον υπαρχει το προβλημα και στα αλλα ακουστικα, ειναι φυσιολογικο και οτι πιθανον ειναι ετσι κατασκευασμενα. Δεν το δεχομαι φυσικα αυτο.

Εδω ενα review το οποιο αναφερει και αυτος το ιδιο προβλημα.


https://www.youtube.com/watch?v=kIIMezvQ0SI

Εχω στειλει mail στην sony και περιμενω να δω τι θα γινει και εχω γραψει επισης και στο επισημο φορουμ οτι λεω και εδω (http://community.eu.playstation.com/ (http://community.eu.playstation.com/t5/%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%C E%BE%CE%B7-%CE%86%CE%BB%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CE%A3%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%C F%89%CE%BD/Playstation-Platinum-Wireless-Headset-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%B5%CE%BE%CE%AF/m-p/24949278#M74))

Αυτο σαφως δεν συνεπαγεται οτι δεν ειναι καλα ακουστικα. Ειναι παρα πολυ καλα ακουστικα αλλα εχουν αυτο το θεμα.

Πιστευω εστω σε καποιο firmware update το οποιο να λυσει το προβλημα αυτο.

Νεοτερα θα γραψω μολις παρω καποια απαντηση απο τη sony.

christos-sonyboy
26-02-2017, 20:20
αφου δεν εβγαλες ακρη ουτε με cometron,πακετο! δεν ειναι να παιρνεις day one τιποτα τελικα. αν εβγαλαν οντως νεα παρτιδα στην οποια εχουν διορθωσει τα θεματα που αναφερεις,σημαινει οτι ΗΞΕΡΑΝ γι'αυτα τα προβληματα.αρα πρεπει να στ'αλλαξουν χτες οχι σημερα,χτες!
εγω αυτο καταλαβαινω απ'αυτο που διαβασα παραπανω.

Fulgore
27-02-2017, 01:22
Και μου ειπαν οτι εφοσον υπαρχει το προβλημα και στα αλλα ακουστικα, ειναι φυσιολογικο και οτι πιθανον ειναι ετσι κατασκευασμενα.

Ειναι αυτα που ελεγα πιο πανω για τα περι εγγυησης. Ειναι τωρα αυτο εδω απαντηση σοβαρη απο επισημο μη χεσω service? Εφοσον υπαρχει το προβλημα σε αλλα ακουστικα ειναι φυσιολογικο?Φυσιολογικο προβλημα?Φυσιολογικα προβληματικο? Θα τρελαθουμε τελειως δηλαδη. Αγαπητε αν καλα κανεις και επιμενεις γιατι οι ανθρωποι(ή στο service ή στην sony ή και στα δυο)ειναι καραγκιοζηδες. Και ναι γνωριζω οτι χαρακτηρισμοι δεν ειναι οτι το καλυτερο αλλα οταν σου δινει αφορμες ο αλλος δεν θα χτυπαμε και παλαμακια. Παλι καλα που κρατηθηκα και δεν τα αγορασα δηλαδη.

WolfRathmA
27-02-2017, 01:26
Από ότι μου είπε και ένα παιδί. Το πρόβλημα είναι θέμα γείωσης του δεξιού ακουστικού.

Έκατσα και διάβασα ότι αυτό προκαλείται στα ηχεία αν περναει διαφορετική ροή ρεύματος και κάτι άλλα τέτοια σχετικά...

Χεστα. Περιμένω να δω τι θα γίνει.

WolfRathmA
02-03-2017, 17:02
Αν τα αγορασει κανεις αλλος και εχει το ιδιο προβλημα, ας το αναφερει εδω στο link (http://community.eu.playstation.com/t5/%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%C E%BE%CE%B7-%CE%86%CE%BB%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CE%A3%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%C F%89%CE%BD/Playstation-Platinum-Wireless-Headset-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%B5%CE%BE%CE%AF/m-p/24960608#M82) στο επισημο community μπας βρεθει καποια λυση.

Οι κριτικες επισης στο amazon δινουν και παιρνουν...
https://www.amazon.co.uk/Sony-PlayStation-Platinum-Wireless-Headset/product-reviews/B01LVU8NQL/ref=cm_cr_getr_d_paging_btm_1?filterByStar=critica l&pageNumber=1