PDA

View Full Version : Ξαναπαίζοντας το Metal Gear Solid... Join us!!!



NonBorn
18-01-2008, 17:08
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/e/e0/Metal_Gear_Solid_-_Logo.png



Μερικά στοιχεία για το παιχνίδι...


Metal Gear Solid's story centers on Solid Snake, a retired soldier who infiltrates a nuclear weapons disposal facility to neutralize the terrorist threat from FOXHOUND, a renegade special forces unit. He attempts to liberate their two hostages, the head of DARPA and the president of a major arms manufacturer, and stops the terrorists from launching a nuclear strike. Snake also confronts and defeats members of FOXHOUND.
Despite graphical improvements, Metal Gear Solid's gameplay remains similar to its MSX2 predecessor Metal Gear 2: Solid Snake. The player must navigate the protagonist Solid Snake through the game's areas without being detected — detection sets off an alarm, which draws armed enemies to his location. To return to a lower alert setting, the player must hide, and remain undetected by the enemy until a timer reaches zero.

To remain undetected, the player can perform techniques which make use of Solid Snake's abilities and the environment, such as crawling under objects, using boxes as cover, ducking or hiding around walls, and making noise to distract the enemy. These are carried out using the third-person camera; which slowly changes its angle to give the player the best strategic view of the area possible, and an on-screen radar, which displays enemy personnel and their field of vision. Solid Snake is armed with many items and gadgets, such as thermal goggles and a cardboard box disguise. This emphasis on stealth promotes a less violent form of gameplay — firefights against large enemy teams will likely result in heavy damage and possible death for the protagonist.

Intermixed with the player's progress are plot-progressing cut scenes and radio conversations as well as encounters with boss characters. To progress, players must discover weaknesses of these enemies (such as attack patterns) to defeat them. This is where the player will most often use the game's weapon-set, ranging from pistols to rocket launchers and hand grenades. Game controls and play strategies can also be accessed via the Codec radio, where advice is delivered from Snake's support crew as if the character were playing the video game; for example, the support team may chastise Snake for not saving his progress often enough, or explain his combat moves in terms of which buttons to press on the gamepad. Completion of the title provides the player with a statistical summary of their performance, and a "code name" based upon it, typically the common name of an animal.

In a first for the Metal Gear series, a training mode is available in which players can practice hiding techniques, weapons use, and sneaking. In addition to the stealth gameplay, there are set-piece sequences that entail firefights between the player and the enemy from the third-person and first-person perspectives.

EuTmDljP_QY NiOnV40gIV0


Mε τον ερχομό του MGS4 κατά πάσα πιθανότητα στις αρχές του καλοκαιριού σκέφτηκα να πάρω με τη σειρά όλα τα παιχνίδια από το 1 στο playstation και να τα παίξω ούτως ώστε να είμαι έτοιμος να παίξω το νέο Metal Gear το καλοκαίρι έχοντας στο μυαλό μου μια πλήρη και πρόσφατη εικόνα για την ιστορία! Συζητώντας με φίλους ανακάλυψα ότι ίσως δεν είμαι ο μόνος που θέλει να το κάνει αυτό. Κατάληξη αυτού είναι το παρόν thread. Ένα thread που θα μπορούμε να συζητήσουμε για το παιχνίδι καθώς το παίζουμε, όσοι τελικά αποφασίσουν να το ξαναπαίξουν μαζί μας! Επίσης όσοι άλλοι θέλετε να σχολιάσετε κάτι σχετικά με όσα θα λέμε μπορείτε ευχαρίστως να το κάνετε!

Το παιχνίδι δυστυχώς δεν το έχω στο Playstation σε δισκάκι οπότε εγώ προσωπικά θα το παίξω στο psp! Άρχισα να παίζω προχτές και έμεινα εντυπωσιασμένος με τους μηχανισμούς του gameplay και το πως εξελίσσεται η ιστορία του παιχνιδιού (δεν το είχα παίξει ποτέ στο πlaystation τότε για όποιον δε το ξέρει :hide:). Μπορεί τα γραφικά και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του παιχνιδιού να είναι πλέον πολύ πολύ πίσω από αυτό που έχουμε πια ως standards όμως όσο πίσω είναι τα γραφικά σε σχέση με τα σημερινά παιχνίδια τόσο μπροστά είναι το gameplay και η ιστορία... Πραγματικά το παιχνίδι αυτό αν εξαιρέσεις τα γραφικά του είναι ήδη έχοντας παίξει μόνο περίπου μια ώρα μπορστά από πολλά σημερινά παιχνίδια. Αν αναλογιστεί κανείς ότι ο τίτλος βγήκε το 1998 θα καταλάβει την αξία του!


Βρίσκομαι στο Armory, εκεί που...
Πεθαίνει ο DARPA και η Meryl τελικά (αν δε κάνω λάθος) ελέγχεται από τον Psycho Mantis και φεύγει με το ανσανσερ ενώ προσπαθεί να σκοτώσει τον Snake! Έχω κολλήσει στο δωμάτιο με τις πολλές πόρτες που έχει κάποιες παγίδες στο πάτωμα. Από ότι έχω καταλάβει πρέπει να χρησιμοποιήσω τα εκρηκτικά που βρήκα (C4) για να κάνω κάποια τρύπα στον τοίχο και να φύγω... Im working on it!! :angry:


Περιμένω να δω ποιοι άλλοι θα παίξουν μαζί μου ξανά το MGS!!! :bgrin2::bgrin2:

SQP_GR
18-01-2008, 17:25
ti mu thimises re to exw termatisi auto ,meta den xanasxolithika mexri to snake iater pu to proxorisa arketa mporo na po

PDS
18-01-2008, 17:51
Θα το αρχισω και εγω:)Ετσι και αλλιως ηθελα να το ξαναπαιξω(γιατι το ειχα φτασει στο τελος και δεν το ειχα τερματησει) και τωρα με το psp αυτο ειναι εφικτο χωρις να χρειαζομαι ps1.

Περιμενε με Κωωωστα!!:rofl:

Valkyre
18-01-2008, 17:53
A re nonborn!!
Egw opws exw anaferei kai sto MGS4 thread , paizw kathe xrono olo to MGS saga apo tin arxi.Einai to monadiko game palio poy paizw ksana kai ksana kai ksana.

Kai otan leme oli ti seira to ennooyme, kai malista xronologika kiolas! :

Metal Gear Solid 3:Subsistence
Metal Gear Solid:Portable Ops
Metal Gear 1
Metal Gear 2
Metal Gear Solid 1 : Sons of Big Boss
Metal Gear Solid 2 : Sons of Liberty

Btw Nonborn kai opoiosdipote allos , an exete apories sxetika me otidhpote (eite story eite lysi se kapoio shmeio opoioydipote MGS paixnidioy) pm me!!

Ta paixnidia mporw na ta paiksw me kleista matia pleon! :D

:D :D

desperate_gamer
18-01-2008, 18:28
Το 1 και το 2 στο Playstation τα έχω λιώσει 100%. Το πρόβλημα είναι με το 3 που γενικά δεν με άγγιξε... :P

Valkyre είσαι ό,τι χρειάζομαι! Τα κενά στο Metal Gear story είναι πολλά και δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να τα θυμηθώ, αλλά μου έδωσες την ιδέα να κάνουμε ένα thread με όλη τη σαπουνόπερα σε περίληψη για να καταλαβαίνουμε τι θα παίζουμε κι εμείς το καλοκαίρι! :P

NonBorn
18-01-2008, 18:48
Το 1 και το 2 στο Playstation τα έχω λιώσει 100%. Το πρόβλημα είναι με το 3 που γενικά δεν με άγγιξε... :P

Valkyre είσαι ό,τι χρειάζομαι! Τα κενά στο Metal Gear story είναι πολλά και δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να τα θυμηθώ, αλλά μου έδωσες την ιδέα να κάνουμε ένα thread με όλη τη σαπουνόπερα σε περίληψη για να καταλαβαίνουμε τι θα παίζουμε κι εμείς το καλοκαίρι! :P

Είναι όλα σχεδιασμένα.... ;) :rofl::rofl::rofl:
Ετοιμάζω κάτι τέτοιο σιγά σιγά αν μπορέσει και ο Valkyre να βοηθήσει σίγουρα θα γίνει πολύ καλύτερο!! Προς το παρόν παίζω το MGS στο psp :D

yiannis2002s
18-01-2008, 19:27
Άρχισα να παίζω προχτές και έμεινα εντυπωσιασμένος με τους μηχανισμούς του gameplay και το πως εξελίσσεται η ιστορία του παιχνιδιού (δεν το είχα παίξει ποτέ στο πlaystation τότε για όποιον δε το ξέρει :hide:). Μπορεί τα γραφικά και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του παιχνιδιού να είναι πλέον πολύ πολύ πίσω από αυτό που έχουμε πια ως standards όμως όσο πίσω είναι τα γραφικά σε σχέση με τα σημερινά παιχνίδια τόσο μπροστά είναι το gameplay και η ιστορία... Πραγματικά το παιχνίδι αυτό αν εξαιρέσεις τα γραφικά του είναι ήδη έχοντας παίξει μόνο περίπου μια ώρα μπορστά από πολλά σημερινά παιχνίδια. Αν αναλογιστεί κανείς ότι ο τίτλος βγήκε το 1998 θα καταλάβει την αξία του!




Το gameplay ειναι η πραγματικη αξια του καθε παιχνιδιου και οχι τα γραφικα και τα ποσα frames /sec ή οι αναλυσεις hd ή οχι. Το MGS ειναι ενα απο τα πιο συγκλονιστηκα παιχνιδια στην ιστορια των video games, και ευχομαι και η συνεχεια του να κινηθει με βαση την ιστορια του και οχι να χρησιμοποιησει την ιστορια του ως marketing περιτυλιγμα.
....Αν και επειδη θεωρω οτι ειναι σοβαρη εταιρια δεν θα το κανουν αυτο και για αυτο αργουν και τοσο. Ωστε και αυτη η συνεχεια να μεινει στον χρονο.....

Valkyre
18-01-2008, 20:26
Είναι όλα σχεδιασμένα.... ;) :rofl::rofl::rofl:
Ετοιμάζω κάτι τέτοιο σιγά σιγά αν μπορέσει και ο Valkyre να βοηθήσει σίγουρα θα γίνει πολύ καλύτερο!! Προς το παρόν παίζω το MGS στο psp :D

kai vevaia nonborn opote thes voitheia steile PM! :D

hohlitos
24-01-2008, 00:41
εγω πανω κατω την ξερω την ιστορια αλλα δεν ηθελα να σας πω μονο για αυτο...

να προτεινω αλλο ενα παιχνιδι θελω για τους φαν του Kojima..

AN δεν εχετε παιξει το ZONE OF THE ENDERS (ειδικα το 2 ) δε ξερετε τι χανετε...

διαστημα..ρομπτικα frames ενσωματωμενα με το ανθρωπινο σωμα...και ΣΕΝΑΡΙΟ ? Α LA Kojima...
αν δεν τα χετε παιξει μην τα χασετε...και το 1 και το 2 zone of the enders einai sto playstation 2 !!

Valkyre
24-01-2008, 01:42
kai fysika hohlitos to exoyme paiksei , kai akoma pio fysika ANYPOMONOYME na doyme to ZOE3!!!

Idiws opws eipes to ZOE2 htan apla EPIC se arketa shmeia toy!Latreyw ta crazy fast paced mech fighters! :D

DarkUSS
24-01-2008, 04:04
Ωχ δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι υπήρχε τέτοιο θεματάκι.

MGS...τι να πω από τα αγαπημένα μου παιχνίδια ever! Πολύ μπροστά από την εποχή του κι όχι τυχαία αφού βρίσκεται από πίσω ο ingenious Κοjima-san :D

Όπως είπαν και κάποια άλλα παιδιά, το MGS είναι το παιχνίδι που έχω τερματίσει τις περισσότερες φορές. Θυμάμαι παλαιότερα το έπαιζα κάθε καλοκαίρι που σταμάταγαν τα σχολεία.

Αnyway, ΝonBorn άργησες λιγάκι γιατί εγώ το τερμάτισα ξανά στο PSP τα Χριστούγεννα. Και μιας και το θυμήθηκα καλό είναι να τρέχεται το CFW 3.71m33-4 που υποστηρίζει PS1 παιχνίδια πολλαπλών δίσκων διαφορετικά θα έχετε πρόβλημα όταν ζητήσει το 2ο CD (θα χρειαστείται και patched ISO που περιέχει και τα 2 CD).

PDS
24-01-2008, 13:04
Αnyway, ΝonBorn άργησες λιγάκι γιατί εγώ το τερμάτισα ξανά στο PSP τα Χριστούγεννα.

Εγω το αρχισα στο psp πριν απο λιγες μερες και βρισκομαι στην μαχη με τον Psycho Mandis,απο τα καλυτερα bosses που εχω δει σε MGS.
A ρε hideo:angry:

To θεμα ειναι οτι για λογους ...kojima:p ,στο psp δεν νομιζω οτι μπορω να περασω τον P.M.

Oποιος τον ειχε περασει στο ps1 καταλαβαινει τι εννοω.Υπαρχει καποιος τροπος DarKuss?Αν ναι πες μου πως σε spoiler,pm ή msn.:blush:

NonBorn
24-01-2008, 14:12
PS button και reassign πιάνει? :p

DarkUSS
24-01-2008, 15:04
Αυτό που είπε ο NonBorn βασικά.

Πάτα το Home και άλλαξε το controller σε slot 2

Bέβαια γίνεται κι αλλιώς...

SeLanmere
28-01-2008, 18:58
Nonborn να ρε ποιος είναι ο Gray Fox

http://www.imageshack.gr/files/gl6a4ylmi2qtefvhhn8e.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=gl6a4ylmi2qtefvhhn8e.jpg)

:rofl::rofl::rofl::rofl:

DarkUSS
28-01-2008, 19:48
Nonborn να ρε ποιος είναι ο Gray Fox

http://www.imageshack.gr/files/gl6a4ylmi2qtefvhhn8e.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=gl6a4ylmi2qtefvhhn8e.jpg)

:rofl::rofl::rofl::rofl:

:giggle:

Nα κι ο "πραγματικός".

http://www.armchairempire.com/images/feature-articles/Weekly-Top-10/best-ninjas/Grayfox.jpg

NonBorn
28-01-2008, 20:44
:rofl::rofl::rofl::rofl:

Εγώ στο πα ότι δεν είναι οργανισμός αλλά...

Ο κολλητός του Solid που αναγκάζεται να τον σκοτώσει ο ίδιος... ;)

SeLanmere
29-01-2008, 01:32
Ναι ρε , απλά είχα ξεχάσει ότι ο deepthroat και ο gray fox ήταν το ίδιο άτομο
Λοιπόν τώρα θα βγω λίγο offtopic αλλά δεν πειράζει
Να ο πραγματικός Gray Fox
http://www.imageshack.gr/files/kjt4jh0qur06x5ger3jm.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=kjt4jh0qur06x5ger3jm.jpg)

Α ρε Oblivion κάψιμο...

Katana
29-01-2008, 01:34
Nonborn δε μας ειπες, ξεκινησες το ΜGS2? :p

NonBorn
29-01-2008, 01:39
Nonborn δε μας ειπες, ξεκινησες το ΜGS2? :p

Μετά την εξεταστική έχω πολύ δουλεία.... 3 MGS,devil may cry 4, burnout paradise :D :D :D

Προς το παρόν μπήκε στο ψυγείο η υπόθεση mgs λόγω εξετάσεων!

Akolov
29-01-2008, 01:42
Nonborn δε μας ειπες, ξεκινησες το ΜGS2? :p

Katana δεν μας είπες καλό το μπεμπόνι ?

Katana
29-01-2008, 10:12
Kαλο, καλο!:angry::angry::angry::angry:

@Nonborn, τα ιδια, οπως ειπα εχω 2 βδομαδες να ανοιξω το PS3, προχθες λιγο το ανοιξα για να τερματισω το CoD4 SP...:(

PDS
29-01-2008, 13:11
παντως κωστα δυστυχως ζηταει και 2 Cd:(

kyriakos7
29-01-2008, 13:56
Καλα το τελειο τοπικ!!:1appl::1appl::1appl::1appl::1appl:
Ηδη τελευταια ειχα αρχισει το 2,τωρα εχω πωρωθει να ξαναπερασω το 1...:)

Mr.Dododi
03-04-2014, 20:41
Παιδιά το έχω τερματίσει στο PSP, PS1 και μέσω bleem! στο Dreamcast!!! To πρώτο της σειράς ήταν το καλύτερο για μένα.

chronohill
03-09-2014, 12:09
ξεθαβω το θεμα γιατι ειπα να ξεκινησω την Legacy επιτελους..
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν θυμαμαι απολυτως τιποτα απο το 1...το ειχα παιξει στο λυκειο ναι αλλα να μην θυμαμαι ουτε ενα boss fight βρε αδερφε??τεσπα
εχω δυσκολευτει παααρα πολυ παντως...ειδικα στους αρχηγους...εφαγε κατι βρισιδια χθες η sniper wolf και το κορυφαιο
προχωραω παρακατω και φτανω στο καταπληκτικο σημειο των βασανιστηριων δεν πηρα στα σοβαρα αυτα που ελεγε ο Ocelot οτι δεν θα υπαρχει continue και στο σημειο αυτο με πηραν τηλ και πατησα το PS button...το προβλημα ειναι οτι με το PS button το παιχνιδι συνεχιζει και ας σου βγαζει το μενου και ας δειχνει μαυρη οθονη πισω...και τελικα εχασα και το προηγουμενο save μου ηταν εκει που επρεπε να παρω το sniper...πραγματικα πως το γλιτωσα το εγκεφαλικο ενας θεος το ξερει...μπινελικια ατελειωτα...μεχρι να ξαναπαρω το οπλο σε αυτο το σημειο και να φτασω με επιτυχια στην sniper wolf εριξα αλλα 15248 καντιλια...
υπαρχουν κιαλλα σημεια παρακατω που πρεπει να προσεξω???
@geogoku σε θελω να με εχεις απο κοντα που τα επαιξες και προσφατα!!!!!!:a038:

AlexandrosQV
03-09-2014, 19:40
Χαχα... Α ρε παιχνιδαρα... Δεν υπαρχει χειμώνας που να περάσει και να μην το τετατισω για ακομα μια φορα... Δεν υπάρχουν αλλα τετοια σημεία που πρεπει να προσέξεις οχι! Καλο υπόλοιπο!

WolfRathmA
03-09-2014, 23:11
Χαχαχα. Θεός chronohill! Γέλασα πολύ με το ποστ σου!

Παιχνιδαρα. Τρελές αναμνήσεις.

chronohill
03-09-2014, 23:35
Χαχα... Α ρε παιχνιδαρα... Δεν υπαρχει χειμώνας που να περάσει και να μην το τετατισω για ακομα μια φορα... Δεν υπάρχουν αλλα τετοια σημεία που πρεπει να προσέξεις οχι! Καλο υπόλοιπο!


Χαχαχα. Θεός chronohill! Γέλασα πολύ με το ποστ σου!

Παιχνιδαρα. Τρελές αναμνήσεις.

και γω τωρα γελαω που τα σκεφτομαι αλλα χθες...ο κοτζιμας οπου κιαν βρισκοταν στην ιαπωνια,με τα καντιλια που ακουσε το λιγοτερο που θα επαθε θα ηταν κανενα φτερνισμα!ελπιζω να μην εχω υπερδυναμεις και επαθε τπτ ο ανθρωπος γιατι περιμενω και το νεο Silent Hill!lol
θα συνεχισω να σας γραφω εντυπωσεις γιατι δεν εχω και που να τα πω!ο περιγυρος μου επι το πληστον ειναι μη gamers...

Νικησα τον liquid με χαρακτηριστικη ευκολια αφου ειχα ξεχασει να παρω το γαμ#$% το σχοινι και κατεβηκα 15 οροφους!τωρα που το σκεφτομαι κανω πολυ goofy playthrough γιατι θελω να το τερματισω γρηγορα να ξεκινησω το 2...
περασα και την γλυκουλα την sniper wolf και ξανα προς την δόξα τραβαμε εχω και ο καραπιξελιασμενος snake!
θα σας κανω και αυριο ενα update, ελπιζω να προλαβω να το τελειωσω!!!!:d055:

geogoku
07-09-2014, 07:49
ρε συ σορρυ αλλα ημουν διακοπες κ σημερα ειδα καταλαθος το post σου!

εγω ειχα δυσκολευτει παρα πολυ με τον χειρισμο στο πρωτο παιχνιδι.μην κοιταμε τωρα που ολα τα παιχνιδια μεγαλης παραγωγης θεωρουμε δεδομενο τον ευκολο χειρισμο...
επειδη τοτε ηταν κατι πρωτοτυπο ως παιχνιδι κ ο συγκεκριμενος τροπος gameplay,οσο να ναι ειναι κατι που πρεπει να μαθαινεις...βεβαια οπως ειναι φυσιολογικο σε καθε συνεχεια της σειρας τοσο θα γινεται κ καλυτερο σε ολα τα επιπεδα.

αν μπορω κ θυμαμαι φυσικα θα παρακολουθω το θεμα μηπως μπορεσω κ βοηθησω...

chronohill
07-09-2014, 14:26
ρε συ σορρυ αλλα ημουν διακοπες κ σημερα ειδα καταλαθος το post σου!

εγω ειχα δυσκολευτει παρα πολυ με τον χειρισμο στο πρωτο παιχνιδι.μην κοιταμε τωρα που ολα τα παιχνιδια μεγαλης παραγωγης θεωρουμε δεδομενο τον ευκολο χειρισμο...
επειδη τοτε ηταν κατι πρωτοτυπο ως παιχνιδι κ ο συγκεκριμενος τροπος gameplay,οσο να ναι ειναι κατι που πρεπει να μαθαινεις...βεβαια οπως ειναι φυσιολογικο σε καθε συνεχεια της σειρας τοσο θα γινεται κ καλυτερο σε ολα τα επιπεδα.

αν μπορω κ θυμαμαι φυσικα θα παρακολουθω το θεμα μηπως μπορεσω κ βοηθησω...

Διακοπες???!!!σουπερρ!τι σορυ εισαι καλα!!!!
εγω τον συνηθισα τον χειρισμο απλα με δυσκολεψαν πολυ καποια σημεια, επειδη ηθελε να μπεις στην λογικη του και να σκεφτεις...εχουμε ξεχασει να το κανουμε αυτο στα παιχνιδια πλεον...οσο σκαλωσα σε τοσα σημεια στο MGS δεν σκαλωσα σε ολα τα παιχνιδια που εχω παιξει στην γενια του PS3 και αυτο λεει πολλα για την (ν)τροπη που εχουν παρει τα παιχνιδια πλεον...
τελικα πρεπει να το ειχα τερματισει το 1 γιατι θυμομουν την τελικη μαχη...
μαρεσε παααααρα πολυ, δικαιως ειναι παιχνιδι σταθμος...πολυ μπροστα απτην εποχη του...

καταλαβαινετε οτι ξεκινησα κατευθειαν το 2...εμεινα λαλακας και εκει...τι αρχη ηταν αυτη!
τωρα ειμαι στο shell και με εξεπληξε το γεγονος οτι παιζω με τον raiden...καλα σοκ και δεος οταν ειπαν οτι εχει πεθανει ο σνεικ και μετα που τον συναντησα...

μαρεσαν πολυ και οι villains ο Vamp και η Queen και περιμενω να δω πως θα εξελλιχθει η ιστορια που αποτι εχω καταλαβει το καθε ενα παιχνιδι εχει φοβερο σεναριο και απιστευτες ανατροπες ετσι?

Με βλεπω να τα παω σερι μεχρι το 4 τι λετε?θα με κουρασουν?να κανω μια μικρη παυση μετα το 2?
επισης να το παιξω το peace walker?ειναι εξισου καλο?

AlexandrosQV
07-09-2014, 14:30
Καμία παύση! Σκιστα ολα! Σε ζηλεύω γιατί δεν εχω χρονο να τα αρχίσω παλι τωρα... :(

geogoku
08-09-2014, 00:26
δεν παιζει να σε κουρασει κανενα γιατι θα βλεπεις τοσες ανατροπες...χωρια που καθε ενα απο αυτα θα σου προσφερει πολλα διαφορετικα πραγματα απο το soundtrack, gameplay, κτλπ που δεν θα πεις ποτε "βαρεθηκα".

ειναι ολα τους τρομερα πραγματικα και αξιζουν το καθε λεπτο που θα ασχοληθεις μαζι τους.

εδω επαιξα 5 συνεχομενα ratchet & Clank που χωρις παρεξηγηση δεν εχουν απιστευτες διαφορες μεταξυ τους, θα βαριουμουν τα MGS??? εγω τα πηρα παντως ολα με την σειρα και αφησα τελευταιο το Peace Walker το οποιο ηταν εξαιρετικο για τα γουστα μου.

chronohill
13-09-2014, 13:12
Εφοσον εχουν κλειδωθει τα θεματα του Metal Gear και δεν μπορω να γραψω εκει, θα εκμεταλευτω το συγκεκριμενο θεμα για να περιγραψω την εμπειρια μου και στο δευτερο παιχνιδι...εαν ειναι μεταφερετε το...
Με τρελλανε και το sons of liberty...τι ανατροπες τι διαλογοι τι στιγμες...απιστευτο...
Η ιστορια εχει πολυ βαθος και τωρα οποτε δεν κανω κατι χαζευω στο ιντερνετ τις θεωριες και τις αντιδρασεις του κοσμου τοτε που βγηκε...
Διαβασα οτι η επιλογη του να παιξεις κυριως με τον Raiden ελαβε αναμικτα συναισθηματα, πραγμα που ειναι λογικο αφου ο Snake ειναι υπαρμαματος, ομως εμενα μαρεσε πολυ ο Raiden και
με ενθουσιασε παρα πολυ το στησιμο του ολου παιχνιδιου...
Τα bosses ευτυχως ηταν πιο ευκολα απο το πρωτο
στην σκηνη που επαιζα με τον Raiden γυμνο εριξα ΤΟ γελιο και το βρηκα ευφυες.Στο συγκεκριμενο σκηνικο χτυπαγε το Codec που καλουσε ο Colonel και μου ελεγε κλεισε την κονσολα εχεις παιξει πολυ ωρα κτλ...δηλαδη τρελα πραγματα...
Δεν θα σας κουρασω αλλο...εχω μονο να πω οτι σας καταλαβαινω απολυτα που ειστε κολλημενοι με την σειρα και της αξιζει ολη αυτη η επιτυχια και η αναγνωριση που εχει...
Μια ερωτηση που με καιει πολυ...πειτε μου οτι το 4 ειναι direct sequel του 2...αποτι κατααλβαινω και απτον τιτλο του 4 ετσι ειναι? *fingers crossed

geogoku
15-09-2014, 12:22
ετσι ειναι αλλα πιστεψε με αν κ μπορει να σου φανει καπως λογω του οτι ειναι prequel, το 3 θα σε χαζεψει πραγματικα....

θα μαθεις τοσα πολλα τα οποια ειναι φυσικα, απαραιτητα για το 4...

για μενα το 3 ηταν η ευχαριστη εκπληξη γιατι ελεγα "μνιε, prequel...αντε να τελειωνω να ερχισω με το 4 που ειναι κ στην νεα γενια και και και και..."

ελα ομως που επαθα την πλακα μου...δεν ειναι τυχαιο που πολυ το θεωρουν το καλυτερο της τετραδας...αφου το επαιξα τους δικαιολογησα....

chronohill
15-09-2014, 13:16
ετσι ειναι αλλα πιστεψε με αν κ μπορει να σου φανει καπως λογω του οτι ειναι prequel, το 3 θα σε χαζεψει πραγματικα....

θα μαθεις τοσα πολλα τα οποια ειναι φυσικα, απαραιτητα για το 4...

για μενα το 3 ηταν η ευχαριστη εκπληξη γιατι ελεγα "μνιε, prequel...αντε να τελειωνω να ερχισω με το 4 που ειναι κ στην νεα γενια και και και και..."

ελα ομως που επαθα την πλακα μου...δεν ειναι τυχαιο που πολυ το θεωρουν το καλυτερο της τετραδας...αφου το επαιξα τους δικαιολογησα....
Κωστα αστα να πανε!εχω συγκλονιστει με την σειρα...
Εννοειται δεν ξενερωνω με το 3 που ειναι πρικουελ..ισα ισα που γουσταρω!Aμα μου λες οτι εσενα σαρεσε τοσο πολυ κιολας..
ειδες και τα βιντεακια που εχει μεσα η HD collection?τα προτεινεις?
Τωρα ειπα να κανω μια παυση επειδη παιζω και destiny και απο βδομαδα θα ξεκινησω το 3...
Ασε που επαιξα τις τελευταιες 4 ωρες του Sons of Liberty συνεχομενες και απο την υπερπληροφορηση και τις ανατροπες ενιωσα τον εγκεφαλο μου να λιωνει και να βγαινει απτ'αυτια μου!
θελω τοσο πολυ να φτασω στο 4 που το εχω αχτι τοσα χρονια που το εχουν παιξει ολοι και θυμαμαι ειχε γινει τρομερος ντορος οταν βγηκε στο ps3...

geogoku
15-09-2014, 14:27
τα βιντεακια δεν θυμαμαι να τα ειχα δει...ή τα ειχα δει οταν το τελειωσα????ΛΟΛ δεν θυμαμαι!

εγω βασικα το 4 το περιμενα για δυο λογους.

1ον για να δω πως θα εξελιχθει ή ιστορια

2ον να δω το πως θα ειναι το παιχνιδι στην γενια που μας περασε.ηθελα να δω ποσο το εχει εξελιξει o hideo freaking kojima κ φυσικα με ποιο τροπο το εχει κανει να φαινεται αυτο.το ιδιο νιωθω και για το phantom pain που βλεπω τωρα...αυτο ειναι το καλο με το να τα παιζεις μαζεμενα.γινεται ενα brainstorm απο αλλαγες που μπορεις να συγκρινεις αμεσα γιατι εχεις νωπες τις αναμνησεις.