PDA

View Full Version : Tι παροχεα ιντερνετ εχετε και τι συνδεση;



mg1980
18-01-2008, 06:50
παιδια,επειδη ειναι ενα θεμα η συνδεση στο ιντερνετ,οχι μονο για τους χρηστες ps3 αλλα και γενικοτερα..θελω,απλως να δω πως παει το ζητημα της ευρωζονικοτητας στην Ελλαδα.. σε γενικα πλαισια τις αποψεις σας και τα σχολια σας.εγω εχω otenet dsl 8mbit και ειμαι ευχαριστημενος.ευχαριστω

WolfRathmA
18-01-2008, 06:59
και εγω οτενετ εχω στα 2 και τωρα παω στα 4. ευχομαι να πανε ολα καλα. και εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος! :bgrin2:

SQP_GR
18-01-2008, 11:39
egw konex 24 katevazi me 1900 up 900

nikon
18-01-2008, 11:50
Για το θέμα αυτό υπάρχουν πολλές και διάφορες γνώμες για τον κάθε πάροχο όπως μπορείτε να δείτε και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/index.php?).
Εγώ έχω ΟΝ και είμαι μια χαρά (όσο μπορούμε να είμαστε με τους παρόχους σήμερα) από θέμα σύνδεσης.Πιστεύω είναι θέμα περιοχής τελικά και όχι εταιρείας για το πόσο ευχαριστημένος θα είσαι και μιλάω μόνο για σύνδεση γιατί από εξυπηρέτηση άστο καλύτερα.

greekteo
20-01-2008, 20:29
Εγω εχω conn-x 24. Βεβαια λογω attenuation η γραμμη μου πανω απο 14 δεν μπορει να παει αλλα το upload παει full. Ευτυχως ολα τελεια μεχρι στιγμης

NonBorn
20-01-2008, 20:32
Εγω εχω conn-x 24. Βεβαια λογω attenuation η γραμμη μου πανω απο 14 δεν μπορει να παει αλλα το upload παει full. Ευτυχως ολα τελεια μεχρι στιγμης

Απ αυτή τη στιγμή σε μισώ!!! btw τι μοντεμ έχεις?

greekteo
20-01-2008, 20:51
Απ αυτή τη στιγμή σε μισώ!!! btw τι μοντεμ έχεις?

:rofl::rofl::rofl: Μια τελειοτητα, ενα χαρμα οφθαλμου, ενα απιστευτο router, ονοματι BAUDTEC

cocous
20-01-2008, 20:58
εγω εχω otenet στα 4 και κατεβαζω με 440-470kbits

WolfRathmA
20-01-2008, 21:12
:rofl::rofl::rofl: Μια τελειοτητα, ενα χαρμα οφθαλμου, ενα απιστευτο router, ονοματι BAUDTEC

:rofl::rofl::rofl: Εισαι θεος!!! :rofl::rofl:

NonBorn
20-01-2008, 21:16
Μόνο εγώ δε συγχρόνισα σε αυτό το πλανήτη σε adsl2+???? :rant::rant::rant::banghead::banghead::banghead::m ad::mad::mad:

Μάλλον φταίει το zyxel μου!! :(:(:(

Katana
20-01-2008, 21:24
Forthnet adsl in a box plus, στα 2Mbit, με μια Φορθνετ να με παρακαλαει να παω στα 24.

Αλλα δεν!

NonBorn
20-01-2008, 21:29
Forthnet adsl in a box plus, στα 2Mbit, με μια Φορθνετ να με παρακαλαει να παω στα 24.

Αλλα δεν!

Kαι καλά κάνεις... Χρόνος ενεργοποίησης της γραμμής? 2 μήνες χαχαχαχαχα :rofl::rofl::rofl: Άσε ρε forthnet....

Katana
20-01-2008, 22:36
Aσε φιλε...Και εχω ακουσει και διαφορα για τρελο ping, οποτε δεν λεει!

teddy
20-01-2008, 22:46
εμενα παντως μου ενεργοποιειται το 2play της forthnet την τριτη και χρονος αναμονης ηταν λιγο παραπανω απο 1 μηνα...δεν ξερω αν θα μεινω ικανοποιημενος,η πορεια θα δειξει...

μεχρι την τριτη θα χρησιμοποιω το conn-x στο 1mbit!

ps4
22-01-2008, 20:14
Μια χαρα ειναι η forthnet. Ολοι εχουν να πουν ενα κακο για ολες τις εταιριες. Επισης ολοι εχουν εναν φιλο εναν γνωστο που ''δεν'' ή ''μη'' και λοιπα.

Αν δεν εχετε σκοπο να χρησιμοποιησετe το 3play της ΟΝ μην φυγεται απο τον ΟΤε. Τουλαχιστον προς το παρον.............

''παναγια μου υποστηριζω τον οτε;;;;;;;'' εχω ριξει πολυ μπινελικι γιαυτο.

Τεσπα σκεφτειτε το σοβαρα.

Spyrand
22-01-2008, 20:51
ΟΤΕΝΕΤ 4mbit, kai OTEnet edw kai 4 xronia. Pote kanena provlima, panta kala pings kai apsogo support.

MaRkUs_
22-01-2008, 21:04
εγώ σε ένα 2μηνο περίπου θα κάνω αίτηση στον ότε για να πάω σε connx 24/1...τώρα έχω on dsl στα 4 και πάει μια χαρά!!

fatalGR
22-01-2008, 22:53
LoL,μάλλον είμαι από τους λίγους που έχουν μείνει με το 1mbit.Παρ'όλα αυτά, εμένα μου φτάνει αυτό το speed!

Chill
22-01-2008, 23:27
768kb/s forthnet, μέχρι ώρας ahahahhaha παίζει να είμαι και ο μοναδικός. Ήρθε η forthnet ωστόσο εδώ και λίγες ημέρες με ιδιόκτητες γραμμές στην περιοχή μου και σκέφτομαι σοβαρά την μεταπήδηση στο 2play. Με παίρνουν εδώ και 5 μέρες καθημερινά τηλέφωνο γι'αυτό, τους έχω πει ότι θα πάω αλλά επειδή θα βάλω τζίφρα γι' αυτό πρέπει πρώτα να συμφωνήσει ο δικηγόρος μου, αυτοί εκεί εμμένουν κάθε μέρα με παίρνει κι άλλος πωλητής για να λάβει την ίδια απάντηση.

Και ναι είμαι από αυτούς που συμβουλεύονται δικηγόρο σε οτιδήποτε υπογράφουν.

Slay
23-01-2008, 11:36
Αν πανε ολα καλα την παρασκευη θα εχω tellas 12mbit, και επιτελους εξω απο τον ΟΤΕ, αρκετα μας δουλευει τοσα χρονια με τις προβληματικες υπηρεσιες του.

NonBorn
23-01-2008, 11:49
Αν πανε ολα καλα την παρασκευη θα εχω tellas 12mbit, και επιτελους εξω απο τον ΟΤΕ, αρκετα μας δουλευει τοσα χρονια με τις προβληματικες υπηρεσιες του.

Eτοιμάσου για νέο γύρο προβλημάτων... Δε θέλω να γίνω μάντης κακών αλλά και οι εναλλακτικοί δεν είναι και πολύ καλύτεροι στα ιδιόκτητα τους! :hide:

Slay
23-01-2008, 11:51
Eτοιμάσου για νέο γύρο προβλημάτων... Δε θέλω να γίνω μάντης κακών αλλά και οι εναλλακτικοί δεν είναι και πολύ καλύτεροι στα ιδιόκτητα τους! :hide:
μπορει και να εχεις δικιο , η διαφορα ομως τωρα ειναι οτι αν δεν μου αρεσει η tellas παω σε αλλον εναλακτικο, ενω πριν σε οποιον και να πηγαινα παλι μεσω OTE θα ειχα την γραμμη, με τα γνωστα προβληματα.

lak100
25-01-2008, 22:52
??? ??? conn-x ??? 2mbit ??? ?? ??? ??? 24. ????? ??? ????????? ??? ?? ????? ???:angry::angry:
________
Public video (http://www.fucktube.com/categories/35/public/videos/1)

Slay
28-01-2008, 11:06
Moυ ενεργοποιηθηκε η tellas την παρασκευη, αλλα οι βλακες, δεν με κανουν route ακομα απο τον BBRAS τους, ετσι ενω εχω και τηλεφωνο, και το modem κλειδωνει κανονικα (11300/1230) internet γιοκ, ειπαν οτι θα το φτιαξουν σημερα για να δουμε...

mg1980
29-01-2008, 08:54
καταρχην,καλη τυχη φιλε slay.τι λετε,εχω conn-x 8mbit,με παρακαλουσαν να τι κανω 24 αλλα εγω δεν θα παρω...αστε τις προβληματικες υπηρεσιες που 'παρεχει' ο οτε..τεσπα,θελω να αλλαξω γραμμη και σκεφτομαι τι να επιλεξω απο παροχο π.χ tellas,on .τι λετε?ευχαριστω

Tek_Killa
29-01-2008, 09:08
καταρχην,καλη τυχη φιλε slay.τι λετε,εχω conn-x 8mbit,με παρακαλουσαν να τι κανω 24 αλλα εγω δεν θα παρω...αστε τις προβληματικες υπηρεσιες που 'παρεχει' ο οτε..τεσπα,θελω να αλλαξω γραμμη και σκεφτομαι τι να επιλεξω απο παροχο π.χ tellas,on .τι λετε?ευχαριστω

τσεκαρε και τη netone :)

oddin
29-01-2008, 11:03
Eγω με οn μέχρι τώρα είμαι συγκρατημένα ευχαριστημένος,κάποια μικρο προβληματάκια λύνονται.Βέβαια τα 16 mbit που λένε δεν τα έχω δει ποτέ,αλλα ένα 8αράκι το πιάνω άνετα.

ps4
29-01-2008, 11:06
προσωπικα θα σου ελεγα να μεινεις στον οτε μιχαλη.

γυρω στα 20-25 ευρω που θα δινεις παραπανω θεωρησε τα σαν λεφτα για την ψυχικη σου υγεια.

κακο, πολυ κακο, το ξερω, αλλα ετσι ειναι στην ελλαδα. ο οτε διαφεντευει.

μακαρι να φτιαξουν και οι αλλοι τις υπηρεσιες τους ωστε να βελτιωθει το σκηνικο και καθαρισει το τοπιο για τους καταναλωτες. μας συμφερει. προς το παρον ομως.....

stratisd
29-01-2008, 11:50
Έχει απόλυτο δίκιο ο φίλος PS4. Απο προσωπική εμπειρία και λόγω εργασίας τα τελευταία 4 χρόνια (εργάζομαι σε εταιρία που έχει στον όμιλό της μια απο τις 2 μεγαλύτερες τηλεπικοινωνιακές εταιρίες) μπορώ να πώ οτι έχει ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ, μείνε μακρυά απο όλα αυτά τα "δωρεαν, ελεύθερα, free, τζάμπα" και ότι άλλο πιασάρικο θέλει να πλασάρει ο κάθε τυχάρπαστος που χωρίς καμία υποδομή (με εξαίρεση τη ΤΕΛΛΑΣ) πουλάει κοπανιστό αέρα.
Ακριβώς όπως το ακούτε κοπανιστό αέρα. Δέν έχουν κάνει τίποτα περισσότερο απο το να μισθώνουν κέντρα και υπηρεσίες του ΟΤΕ και να τις πουλάνε σε εμάς τους κακομοίρηδες χωρίς να μπορούν να υποστηρίξουν τυχόν βλάβες ή άλλες ανάγκες όπως μεταφορές αριθμών ή επίλυση προβλημάτων σε βρόγχους.
Τα λέω όλα αυτά γιατί έχω πάθει μεγάλο χουνέρι με τη FORTHNET που τη θεωρώ οτι χειρότερο μπορεί να συμβεί στο καθένα.
Είχα Forthnet 2Play μέχρι πρίν 3 μήνες οπότε μετακόμισα και ζήτησα να μου κάνει μεταφορά της γραμμής μου στη νέα μου διεύθηνση, που βρίσκεται πολύ κοντά στο πατρικό μου σπίτι και χρησιμοποιεί και το ίδιο κέντρο του ΟΤΕ απ'ότι έμαθα αργότερα. Σημειωτέων οτι πρίν κάνω τη σύνδεση μου απο ADSL in A Box σε 2Play παλαιότερα, τους είχα ρωτήσει (επειδή ήξερα οτι θα μετακόμιζα σε 6 μήνες) αν γίνεται η μεταφορά, αλλιώς να μήν προχωρήσω στην μεταφορά εξολοκλήρου του πακέτου της τηλεφωνίας απο τον ΟΤΕ σε αυτούς.

Η απάντησή τους αυτολεξή τότε ήταν "Βεβαίως κύριε δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αφού έιναι και στο ίδιο κέντρο του ΟΤΕ θα γίνει μέσα σε 10 ημέρες το πολύ". Τους πίστεψα ο έρμος και το γύρισα σε 2Play, οπότε πρίν 3 μήνες και ενώ ετοιμαζόμουν να μετακομίσω τους ξαναπαίρνω και μετά απο καμια 45αριά λεπτά που έκανα να πιάσω γραμμή ακούω το εξής καταπληκτικό "Εμ..ξέρετε να ρωτήσω ...μισό λεπτό, εε..τελικά δέν μπορούμε να κάνουμε τη μεταφορά εμείς, πρέπει να κάνετε διακοπή σε εμάς, αίτηση για μεταφορά στον ΟΤΕ και επανασύνδεση σε εμάς ξανά μετά τη μεταφορά".
Έμεινα κάγκελο, άλλά τί να κάνω λέω ας πάμε στον ΟΤΕ και θα δούμε, πάω στον ΟΤΕ κάνω αίτηση μεταφοράς και ταυτόχρονα στέλνω και αίτηση διακοπής στη Forthnet, ενα μήνα μετά και αφού τους είχα πάρει χωρίς υπερβολές τουλάχιστον 20 τηλέφωνα (πάνω απο 24 ώρες αναμονή συνολικά και κάθε φορά μίλαγα με άλλη τηλεφωνήτρια και ξαναέλεγα το πρόβλήμά μου) μου κάνουν υποτίθεται διακοπή και έρχεται ο ΟΤΕ και μου κάνει τη μεταφορά. Λέω πάλι καλά ξεμπερδέψαμε.
Αμ δέ...πάω στο παλιό μου σπίτι και βλέπω τη γραμμή να λειτουργεί κανονικά, παίρνω τηλέφωνο στο κινητό μου και βγαίνει το νούμερο μου...τρελάθηκα, πάω και στο καινούριο το σπίτι τα ίδια. Φεύγο καρφί για τον ΟΤΕ, λέω απο εκεί έγινε η μακακία και δέν το έκοψαν, τους λέω τι συμβαίνει μου κλείνουν ΑΜΕΣΩΣ το βρόγχο για να κάνουν έλεγχο και την άλλη μέρα μου λένε όλα ΟΚ απο εμάς, η Forthnet δέν έχει κόψει ακόμη το βρόγχο της. Εν'τω μεταξύ μου έρχεται και λογαριασμός της Forthnet ενώ υποτίθεται οτι ήταν κομμένο, τρελαίνομαι και πάω απο εκεί στα κεντρικά στη Καλλιθέα, εκεί μου το έπαιζαν οτι δέν ξέρουν, φταίει ο ΟΤΕ και τέτοια κουφά, πάρτε τους λέω τον ΟΤΕ να μιλησετε, τίποτα αυτόι δέν είναι απο εμάς και άλλα τέτοια μέχρι που αρπαχτήκαμε και ήρθαν οι security να μήν γίνει κακό.
Τέλως πάντων η ουσία είναι οτι πήγα τελικά μετά στον ΟΤΕ έκανα οριστική διακοπή της γραμμής και πράγματι σε 1 ΜΟΝΟ ΗΜΕΡΑ μου έκοψε τη γραμμή του στο καινούριο σπίτι. Στο παλιό σπίτι εξακολουθεί να υπάρχει ακόμη το ίδιο νούμερο της Forthnet και τώρα μου λένε οτι προωθούν το θέμα της διακοπής (3,5 μήνες μετά). Φυσικά δέν έχω πληρώσει κανένα απο τους λογαριασμούς που μου έχουν στείλει μετά τη διακοπή, εχω βάλει νομική προστασιά απο την ΕΕΤΤ και θα πάρουν αυτό που τους αξίζει τελικά.

Η ουσία είναι μία ΜΑΚΡΥΑ απο FORTHNET, όσο δουλεύει καλά είναι (άν και εγώ είχα πάρα πολύ φύσιμα στη γραμμή του τηλεφώνου σε εκνευριστικό βαθμό και ανα τακτά χρονικά διαστήματα έχανε το IP της γραμμής και το ξαναέβρισκε μόνο του), βάστα μήν χρειαστείς τίποτε άλλο.

Γολγοθάς παιδιά, γολγοθάς.

X-NEC
29-01-2008, 23:56
Καλά τα λέει ο Στρατής για την 4net τα έχω πει και εγώ σε παλαιότερα posts. Εγώ μετά από δυο μήνες στην Altec (1Mbit) έμεινα πολύ ικανοποιημένος (δεν είχα ούτε μια διακοπή εκτος από κάποιες μέρες που έπεφτε η ταχύτητα) και αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση με το Jetpack Megabit (http://jetpack.altectelecoms.gr/megabit/homepage.html) στα 24 (όσα βγούν:p) δίνοντας για 6 μήνες συνολικά 89 euro (13,80 τους πρώτους 5 και 20 τον έκτο) χωρίς καμια δέσμευση για μετά. Αύριο θα το ενεργοποιήσω και θα σας ενημερώσω.

Slay
30-01-2008, 09:33
Επιτελους εχω και εγω internet στο νεο σπιτι, με tellas, με ενεργοποιησαν την παρασκευη , το τηλεφωνο ΟΚ το μοντεμ συγχρονιζε κανονικα , αλλα ppp γιοκ, τους παιρνω τηλ , περιμενω μιση ωρα και στην αναμονη μεχρι να βγαλω γραμμη και αφου κανω οτι τυχον βλακεια μου ζητησαν το δηλωνουν σαν βλαβη και μου λενε θα το φτιαξουν την δευτερα.

Ερχεται η δευτερα, γυρναω 10 το βραδυ στο σπιτι απο την δουλεια, τιποτα μια απο τα ιδια, εντωμεταξυ τους εχει παρει νωριτερα η γυναικα μου τηλεφωνο και της εχουν πει να κανει 5 φορες reset το modem (ημαρτον!!!) τους παιρνω παλι εγω και μου λενε οτι θα το δουνε και θα με παρουν τηλεφωνο.

Τριτη το πρωι οντως με πηραν, αρχισαν παλι τις ιδιες αηδιες , πηγαινε εκει, πατα εκει κτλ. λεω της κοπελας στο τηλεφωνο, "για να μην χαλας τον χρονο μου και να μην χανεις και εσυ τον δικο σου ακου τι εχω κανει, το εχω βαλει και με PPPoE και με PPPoA , το εχω βαλει ακομα και με bridge ετσι ωστε να μην ανοιγει το Modem το PPP καναλι αλλα να το ανοιγω εγω απο τα windows, τα ιδια ακριβως εκανα και με αλλο modem Που εχω και παλι μηδεν αποτελεσμα" μου λενε κλειστε και σας παιρνουμε σε 2 λεπτα.

Οντως μετα απο κανα 10-λεπτο με πηραν και πλεον μπορουσα να συνδεθω, πιθανολογω οτι με ειχαν στο dslam αλλα δεν με καναν route στον BBRAS γιαυτο και δεν ανοιγε το PPP.

Τωρα απο ταχυτητα δεν τρελαθηκα, χθες εκανα καποια προχειρα τεστ και με εδειχναν στην κατηγορια 1-2mbit, αλλα επειδη κατεβαζε και το PS3 και εκανα και αλλα δεν ειναι αξιοπιστο, σημερα το πρωι εκανα το test στο speedtest.net και με τον recomended server στην αθηνα εβγαλα 3,5down kai 0,6UP ενω με ηρακλειο 4,5Down kai 0,7Up.

mg1980
31-01-2008, 11:43
καταρχην,ευχαριστω για τις αποψεις σας πανω στην ερωτηση μου.αποφασισα να συνεχισω σαν παροχο το οτε γιατι κακα τα ψεματα παραολα τα προβληματα που μπορει να εχουν οι υπηρεσιες του,ειναι και το θεμα οτι ολα πληρωνονται σε ενα λογαριασμο,δηλ. δε τρεχεις απο εδω και απο εκει για να πληρωνεις τους διαφορους λογαριασμους,νομιζω οτι ειναι και μια διευκολυνση προς τη πληρωμη των τελων συνδεσης και παροχης.ευχαριστω και παλι.

nikon
31-01-2008, 11:50
καταρχην,ευχαριστω για τις αποψεις σας πανω στην ερωτηση μου.αποφασισα να συνεχισω σαν παροχο το οτε γιατι κακα τα ψεματα παραολα τα προβληματα που μπορει να εχουν οι υπηρεσιες του,ειναι και το θεμα οτι ολα πληρωνονται σε ενα λογαριασμο,δηλ. δε τρεχεις απο εδω και απο εκει για να πληρωνεις τους διαφορους λογαριασμους,νομιζω οτι ειναι και μια διευκολυνση προς τη πληρωμη των τελων συνδεσης και παροχης.ευχαριστω και παλι.

Μα αν επιλέξεις πακέτο τηλ/νο+internet σε όποιον πάροχο και να πας ένα λογαριασμό πληρώνεις και δεν τρέχεις "από εδώ και από εκεί" με το e-banking τα πληρώνεις και από το σπίτι.Δεν είναι λόγος αυτός να δίνεις 16,50 ευρώ τον μήνα πάγιο στον ΟΤΕ.

teddy
31-01-2008, 16:56
η 4νετ μου εχει βγαλει την ψυχη εδω και 10 μερες...
πρωτα με αφησαν 1 εβδομαδα χωρις τηλεφωνο,επειδη φυσικα κατ' αυτους εφταιγε ο ΟΤΕ,ο οποιος εκοψε τον βρογχο μου,προτου η 4νετ δει τερματικες συσκευες...

π@π@ρια μαντολες λεω εγω!!!

εδω και 3 μερες που ειμαι συνδεδεμενος,εχω μεγιστη ταχυτητα κλειδωματος 6 mbps αλλα κανονικο upload στο 1mbps...
δεν μπορω να βγαλω ακρη,μιλαω καθε μερα με τεχνικους,και κανω συνεχως δοκιμες,,,αλλες πριζες κτλ...

αν δεν αλλαξουν δραματικα προς το καλυτερο τα πραγματα,βλεπω να τρωει ποδι η 4νετ...

α,να μην ξεχασω και τις συχνες αποσυνδεσεις!!!

WolfRathmA
31-01-2008, 17:34
α,να μην ξεχασω και τις συχνες αποσυνδεσεις!!!

Κλασσικο φαινομενο...

stratisd
31-01-2008, 18:12
η 4νετ μου εχει βγαλει την ψυχη εδω και 10 μερες...
πρωτα με αφησαν 1 εβδομαδα χωρις τηλεφωνο,επειδη φυσικα κατ' αυτους εφταιγε ο ΟΤΕ,ο οποιος εκοψε τον βρογχο μου,προτου η 4νετ δει τερματικες συσκευες...

π@π@ρια μαντολες λεω εγω!!!

εδω και 3 μερες που ειμαι συνδεδεμενος,εχω μεγιστη ταχυτητα κλειδωματος 6 mbps αλλα κανονικο upload στο 1mbps...
δεν μπορω να βγαλω ακρη,μιλαω καθε μερα με τεχνικους,και κανω συνεχως δοκιμες,,,αλλες πριζες κτλ...

αν δεν αλλαξουν δραματικα προς το καλυτερο τα πραγματα,βλεπω να τρωει ποδι η 4νετ...

α,να μην ξεχασω και τις συχνες αποσυνδεσεις!!!

Λένε ψέμματα φιλαράκι, ο ΟΤΕ δεν έχει να κάνει τίποτα με τους κόμβους της Forthnet. Διάβασε πρίν λίγα post να δείς τι έχω τραβήξει εγώ με τη κωλο Forthnet, πρέπει να τα λέμε αυτά για να προλάβουμε κανένα κακομοίρη πρίν μπλέξει με αυτούς, μόνο έτσι μπορούμε να τους χτυπήσουμε.
Α και υπόψιν η Forthnet δέν έχει τεχνικά συνεργεία, δηλώνουν τη βλάβη στον ΟΤΕ για να την κοιτάξει, εκείνος φυσικά δέν ασχολείται, λέει απλώς οτι είναι ΟΚ μετά απο 24 ώρες μιας και είναι υποχρεωμένος απο την ΕΕΤΤ και η Forthnet σου λέει ΟΚ με τη σειρά της...δηλαδή πιάστο αυγό και κούρευτο, όσο για να κάνεις διακοπή, προσπάθησέ το και αν τα καταφέρεις σε λιγότερο απο 3 μήνες και δέν έχεις πάθει νευρικό κλονισμό παίρνεις μετάλιο υπομονής.

Slay
02-02-2008, 11:24
Πιθανολογω οτι στην tellas εχουν κανει καποια μπινια, και δεν σου δινει πολυ bandwidth σε καθε connection, η απλα κανουν shaping με βαση τα connections, Παντως αυτη την στιγμη με torrents απο private tracker παιζω απο τα 850-930KB/sec οχι και ασχημα.

ps4
02-02-2008, 11:35
ενας φιλος που εχει 4νετ κλειδωνει στα 14 παντως και δεν εχει κανενα παραπονο.

τεσπα....

gavrosdr
02-02-2008, 11:53
και γω 4νετ 2play εχω και δοξα τω θεο δν εχει εμφανισει κανενα προβλημα μεχρι στιγμης...απ'οτι καταλαβα ειναι θεμα περιοχης τελικα.

georgiosdam
21-02-2008, 00:30
εγω παιζω με ον εδω και 5 μηνες!! ολα οκ και γρηγορα συνδεθηκα και πολυ λιγα προβληματακια!!!! το καλο ειναι οτι μενω πολυ κοντα στο dslam περιπου 1 χλμ και δεν χανω τιποτα!!!! κατεβαζω με 1,4-1,6 και δινω με 1!! οσο για την τηλεοραση που δινει ειμαι ικανοποιημενος αλλα περιμενω να δωσουν hd αναλυση,περισσοτερα καναλια, κανα αθλητικο, και ειχα ακουσει και για mtv ωστε να τα σπαει!!!

blizard
21-02-2008, 03:32
Εμείς έχουμε Altec για πολλά χρόνια και πάντα ήταν άψογος σαν provider.
(κάποια περίοδο είχα προβλήματα, λόγο γραμμής Οτε όμως)

Στη δεύτερη γραμμή βάλαμε Tellas ( χωρίς ΟΤΕ) από το καλοκαίρι, και παρότι μου είχαν πει ότι θα πάει από τα 4/512 στα 12 mbps σύντομα, εδώ και 1-2 μήνες είμαι με 2mbps/256 ... ΟΚ σαν ISP αλλά στον χρόνο θα γίνει αλλαγή.
(για λίγο είχα και forthnet με γραμμή ΟΤΕ, αλλά ήταν χάλια.)

Tek_Killa
21-02-2008, 10:00
Εως τώρα είχα forthnet 2mbit, όχι σε δική της γραμμή αλλά με σταθερό οτε και όλα ήταν μια χαρά. Τώρα μετακομίζω και έχω βάλει ήδη Netone στο νέο σπίτι που πάω. Μπορώ να σας πω πως μέσα σε μια εβδομάδα απο την αίτηση μου έστειλαν το router και μου ενεργοποίησαν και τη σύνδεση, η οποία κλειδώνει γύρω στα 15mbit. H ποιότητα των συνομιλιών είναι μια χαρά. Το μόνο σπαστικό είναι πως αν δεν κάνεις μια ηλεκτρολογική πατέντα, δεν μπορείς να βάλεις τηλέφωνα στις πρίζες των άλλων δωματίων παρα μόνο πάνω στο router που θα πρέπει να είναι στην κεντρική πρίζα του σπιτιού στο σαλόνι... τέσπα, το έλυσα το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Ένα άλλο πρόβλημα που δεν έχω λύσει και που -μάλλον- δεν οφείλεται στη netone, είναι το οτι παρόλο που το ασύρματο ίντερνετ στο router είναι ενεργοποιημένο και προς το παρόν ξεκλείδωτο, είτε δεν το "βλέπει" το λαπτοπ μου, είτε όταν το βλέπει και συνδέεται, έχει ταχύτητα λες και έχω pstn σύνδεση και διακόπτεται συνεχώς...

Αν μπορεί κανεις να με συμβουλέψει κάτι να κάνω, ευπρόσδεκτος... :)

touristas
05-03-2008, 14:50
ego pantos eimai stin agglia kai exo orange broadband sta 8 kai eimai poli ikanopoiimenos.exo kai tsampa tilefona se ola ta stathera ston kosmo.kaim plirono mono 5 lires

WolfRathmA
06-07-2008, 05:54
ego pantos eimai stin agglia kai exo orange broadband sta 8 kai eimai poli ikanopoiimenos.exo kai tsampa tilefona se ola ta stathera ston kosmo.kaim plirono mono 5 lires

Τσαμπα πραμα... αυτα να τα βλεπουν εδω περα....


Ερχομαι μετα απο 4 μηνες να ξεθαψω το thread! Μουαχαχαχαχαχαχα :rofl:

Λοιπον... επειδη τα φραγκα μου μετα την αγορα του καινουριου μου αυτοκινητου δεν ειναι και πολυ καλα, αποφασισα να κανω οικονομιες σε οτι βρω και βρηκα το παγιο του οτε! LoL! Πολυ ρε παιδακι μου... ναι μεν αξιοπιστο αλλα hestika με το συμπαθιο...

Σκεφτομαι για forthnet λοιπον. Θελω να ρωτησω ποιος μενει νικαια/κορυδαλλο και εχει 2play απο 4net και ειναι ικανοποιημένος. Δεν με ενδιαφερει αν κλειδωνει στα 24/15/10, ας κλειδωνει και στα 4mbit δεν εχω προβλημα. Αλλα απο αποσυνδεσεις και γενικα προβληματα τι παιζει; Διαβασα λιγο παραπησω αλλα ειναι τελικα οτι πεσει στον καθενα. Εδω στη δουλεια μου πολυ εχουν 4net και δεν εχουν κανενα προβλημα...

redismagik
06-07-2008, 07:29
allaxa ton ote me tis holl to doubleplay. dino peripou 39 euro to mina olla ta stathera tsampa kai mia ora kinita.i taxitita pou piano eine peripou 4 .

Katana
06-07-2008, 11:12
Eγώ αναβαθμίστηκα από τα 2 mbit της 4νετ στα 24, πιάνω περίπου 1400kbps, καλά είναι.

Nightwolf
06-07-2008, 11:16
Στην καβάλα που ήμουν φοιτητής είχα con-x με 4 mbps και τώρα γύρισα στην Ελευσίνα και έχω 2mbps Otenet και δυστυχώς η περιοχή που μένω σηκώνει μέχρι 2mbps σε οποιοδήποτε πάροχο :banghead:

thanos
06-07-2008, 11:24
On-telecoms....Μαλον απο τους τυχερους μιας και η ενεργοποιηση εγινε σε 20 μερες και μεχρι τωρα (7 μηνες περιπου) δεν εχω αντιμετωπισει απολυτως κανενα προβλημα.Ταχυτητα περιπου 14mbps πραγματικα.Επισης να αναφερω την αρκετα χρησιμη λειτουργεια pvr(on-rec) που "δινει" δωρεαν το video-box.

Omega
06-07-2008, 11:48
Δεν εχω κανενα παραπονο με την 4νετ μεχρι τωρα στο 2play.Ενεργοποιηθηκε η γραμμη μεσα σε 1 μηνα απο την στιγμη που περασε η αιτηση μου στο συστημα τους,χρονος της ταξεως δηλαδη του 1 μηνα και 10 μερρες το πολυ.
Συγχρονιζεται στα 14,πολλες φορες βλεπω και καλυτερες ταχυτητες.
Ισως βεβαια βοηθαει το θεμα οτι ειμαι πολυ κοντα στον ΟΤΕ της Κυψελης.

three_brothers1
06-07-2008, 11:49
t enas minas re k 20 meres lete re pedia?connx...................................3mer es xronos anamonis energopoiisis

georgiosdam
06-07-2008, 11:54
triple play apo on tellecoms sta 17 mbits kai 1 mbit upload polu euxaristimenos vlepeis exo kai ksaderfo pou einai supervisor sto 2 level ton diktion..... opote oti provlima eixa tilefono kai ftiaxnotan epitopou...

Omega
06-07-2008, 11:57
t enas minas re k 20 meres lete re pedia?connx...................................3mer es xronos anamonis energopoiisis


Το θεωρω ΜΕΓΙΣΤΗ απατεωνια να πληρωνω κοντα 30 ευρω το διμηνο παγιο σε μια (πρωην) κρατικη εταιρια που δεν εχει κανει ΤΙΠΟΤΑ στο να αναβαθμισει το δικτυο της,παρα να διαφημιζεται με τον Χατζηγιαννη ολη μερα.
Ποσα χρονια ακομα θα ακουμε το ψεμμα με τις οπτικες ινες?Το εχει και αφιερωμα ενα περιοδικο τεχνολογιας αυτη την εβδομαδα,δεν θυμαμε ποιο.
Οτι και καλα υπαρχει υποστηριξη στην Ελλαδα απο οπτικη ινα...Που ειναι?Οεο ?

Nightwolf
06-07-2008, 12:04
Παρα να διαφημιζεται με τον Χατζηγιαννη ολη μερα.
loooool omega :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::r ofl::rofl::rofl::rofl::rofl:


Ποσα χρονια ακομα θα ακουμε το ψεμμα με τις οπτικες ινες?Το εχει και αφιερωμα ενα περιοδικο τεχνολογιας αυτη την εβδομαδα,δεν θυμαμε ποιο.
Οτι και καλα υπαρχει υποστηριξη στην Ελλαδα απο οπτικη ινα...Που ειναι?Οεο ?

To ram είναι λοολ

geodlord7
06-07-2008, 12:06
Ρε παιδια αν ειναι δυνατον!!!Αλλαξτε τον τιτλο του θρεντ!!!!
"Τι παροχέα ιντερνετ εχετε και ΤΙ συνδεση"

Εγω εδω και 1 χρονο ακριβως εχω 2play της forthnet, κατεβαζω με 1600kb και εχω τζαμπα αστικα, υπεραστικα και εξωτερικου τηλεφωνηματα.

Omega
06-07-2008, 12:08
To Ram εχει και καποια σοβαρα ατομα εκει να δουλευουν.Το λεω επειδη εχω αρκετους γνωστους εκει μεσα και φιλους,αλλα μερικεσ φορες το τι θελεις να γραψεις εσυ σαν δημοσιογραφος,δεν συμφωνει με καποια αλλα συμφεροντα ή δεν βγαινει ακριβως οπως το εγραψες.
Δεν εννοω απαραιτητως το Ram στην προκειμενη απλα γενικως το ψεμα που μας αραδιαζουν για το internet στην Ελλαδα.

WolfRathmA
06-07-2008, 17:21
E.... Λιγα για το Χατζηγιαννη γιατι δε θα τα παμε καλα... Αληθεια...

three_brother θελεις να μη ξαναμπεις ποτε ιντερνετ; Τωρα ειδα οτι εχεις conn-x :D :D :D μουαχαχαχαχαχα.....

Παιδες, να βαλω forthnet ναι η ου; Πειτε μια απαντηση.. μονο ιντερνετ θα βαλω.

Τα τηλεφωνα τα τσαμπα δε τα χρειαζομαι...


Ρε παιδια αν ειναι δυνατον!!!Αλλαξτε τον τιτλο του θρεντ!!!!
"Τι παροχέα ιντερνετ εχετε και ΤΙ συνδεση"

Εγω εδω και 1 χρονο ακριβως εχω 2play της forthnet, κατεβαζω με 1600kb και εχω τζαμπα αστικα, υπεραστικα και εξωτερικου τηλεφωνηματα.

Αμαν ρε παιδακι μου...



Εβαλα και poll... ;)

personGR
06-07-2008, 17:42
Fothnet 1mbps, και δεν πάει καθόλου άσχημα για επαρχία :D

thanos
06-07-2008, 17:51
t enas minas re k 20 meres lete re pedia?connx...................................3mer es xronos anamonis energopoiisis

Αυτο που λες ειναι λογικο μια και δεν αλλαξες παροχο. Οι περισσοτεροι αλλαξαμε παροχο οχι μονο για internet αλλα και για σταθερη τηλεφωνια(+video οσοι εχουν on)

muku
07-07-2008, 15:17
E.... Λιγα για το Χατζηγιαννη γιατι δε θα τα παμε καλα... Αληθεια...

three_brother θελεις να μη ξαναμπεις ποτε ιντερνετ; Τωρα ειδα οτι εχεις conn-x :D :D :D μουαχαχαχαχαχα.....

Παιδες, να βαλω forthnet ναι η ου; Πειτε μια απαντηση.. μονο ιντερνετ θα βαλω.

Τα τηλεφωνα τα τσαμπα δε τα χρειαζομαι...



Αμαν ρε παιδακι μου...



Εβαλα και poll... ;)

Βάλε! Εγώ forthnet έχω εδώ και πολλά χρόνια μέσα από το δίκτυο του ΟΤΕ αρχικά και εδώ και 1 χρόνο στο ιδιόκτητο. Πιστεύω ότι οι 2 μεγάλες, forthnet και hol δεν γίνεται να έχουν πρόβλημα που να οφείλεται σε αυτούς. Έχουν πολύ καλά δίκτυα. Αν θα υπάρχει πρόβλημα θα οφείλεται στα dslams του ΟΤΕ. Γενικά πάντως έχω πάνω από 2 χρόνια από την τελευταία φορά που μου παρουσιάστηκε πρόβλημα στο internet οπότε θέλω να πιστεύω ότι η κατάσταση έχει βελτιωθεί αρκετά στο Ελλάντα.

WolfRathmA
07-07-2008, 16:12
Βάλε! Εγώ forthnet έχω εδώ και πολλά χρόνια μέσα από το δίκτυο του ΟΤΕ αρχικά και εδώ και 1 χρόνο στο ιδιόκτητο. Πιστεύω ότι οι 2 μεγάλες, forthnet και hol δεν γίνεται να έχουν πρόβλημα που να οφείλεται σε αυτούς. Έχουν πολύ καλά δίκτυα. Αν θα υπάρχει πρόβλημα θα οφείλεται στα dslams του ΟΤΕ. Γενικά πάντως έχω πάνω από 2 χρόνια από την τελευταία φορά που μου παρουσιάστηκε πρόβλημα στο internet οπότε θέλω να πιστεύω ότι η κατάσταση έχει βελτιωθεί αρκετά στο Ελλάντα.


Γενικα αν ειχαμε προβλημα στο dslam στην περιοχη μου θα ειχα προβλημα και με την οτενετ που εχω τωρα πιστευω. Τα στατιστικα της γραμμης μου ειναι σουπερ θα ελεγα, οποτε ας ελπιζουμε σε καλη μεταφορα... Μαλλον αυριο θα παω να κανω την αιτηση στην 4net. Το καλο ειναι οτι εχει πλεον δικα της μαγαζια...

wesker
14-07-2008, 02:13
HOL εγώ. Από υπηρεσίες είμαι ευχαριτημένος. Δεν μπορώ να πώ όμως το ίδιο και για την Τ/Υ τους. Οι τεχνικές τους γνώσεις αρχίζουν και τελειώνουν στο restart του ρουτερ....

WolfRathmA
14-07-2008, 02:16
Ξεχασα να ενημερωσω οτι τελικα εκανα την αιτηση την περασμενη Πεμπτη που μας περασε. Οποτε τωρα περιμενω. Πιστευω του χρονου ιδια μερα να εχει ενεργοποιηθει. LoL :D
Το ρουτερακι το τσιμπησα παντος :p

conn-a
14-07-2008, 02:23
forthnet κι εγω στα 24!!:p

WolfRathmA
14-07-2008, 02:24
forthnet κι εγω στα 24!!:p

ΕΠ! Να η Conna :p

Για πες εντυπωσεις... πως παει; Για να ξερω τι να περιμενω... προβληματα κτλ;

conn-a
14-07-2008, 02:31
ΕΠ! Να η Conna :p

Για πες εντυπωσεις... πως παει; Για να ξερω τι να περιμενω... προβληματα κτλ;
καλα με παει εμενα τον περισσοτερο καιρο:angry: τωρα τις τελευταιες μερες μου κανει κατι μικροπροβληματα:badpc: αλλα οχι συχνα 1 στο μηνα και οποτε αλλοτε της ερθει πχ κολλαει το νετ με πεταει γενικα εχει γεμισει και με πολλους χρηστες
και τωρα μου κανει και κατι ταχυτητες αστα..:rant:

wesker
14-07-2008, 02:43
ΕΠ! Να η Conna :p

Για πες εντυπωσεις... πως παει; Για να ξερω τι να περιμενω... προβληματα κτλ;

Αυτό είναι να μην σου τύχει. Και άλλοι λέγαν οτι η ΗOL έχει φοβερά προβλήματα, εγώ δεν αντιμετώπισα όμως, και η συνδεσή μου έγινε μέσα σε 6 μέρες.

WolfRathmA
14-07-2008, 02:45
Αυτό είναι να μην σου τύχει. Και άλλοι λέγαν οτι η ΗOL έχει φοβερά προβλήματα, εγώ δεν αντιμετώπισα όμως, και η συνδεσή μου έγινε μέσα σε 6 μέρες.

6 μερες;;;;;; Καλα πρεπει να εισαι απο τους πολυ τυχερους εσυ! Για 2play ετσι;;

conn-a
14-07-2008, 02:48
Αυτό είναι να μην σου τύχει. Και άλλοι λέγαν οτι η ΗOL έχει φοβερά προβλήματα, εγώ δεν αντιμετώπισα όμως, και η συνδεσή μου έγινε μέσα σε 6 μέρες.

για την χολ εχω ακουσει τα πανδεινα!!ενας φιλος μου εχει hol και δεν εχει δει ποτε ιντερνετ στη ζωη του εκτος απο τον τελευταιο καιρο θυμαμαι στις αρχες καθε μερα επαιρνε τηλ και τους τα εχωνε λοολ

geodlord7
14-07-2008, 02:48
Aντε wolfrathma καλοριζικο η forthnet:p

Tην πρωτη εβδομαδα σιγουρα θα αντιμετωπισεις καποια κοινα προβληματα οπως να σε παιρνουν τηλεφωνο και σε σενα να μην χτυπαει.Ή να χτυπαει 2 φορες αντι για 6 που το κρατησε ο αλλος:D
Αυτο ειναι κλασσικο προβλημα της forthnet....αλλα θα το συνηθισεις:D:D

greekteo
14-07-2008, 02:50
Βαλτε οτε!!! Σωστη εξυπηρετηση, ψηλες ταχυτητες!

wesker
14-07-2008, 02:50
6 μερες;;;;;; Καλα πρεπει να εισαι απο τους πολυ τυχερους εσυ! Για 2play ετσι;;

Μμμμμ όχι. Μέσω κυκλώματος ΟΤΕ. Έκανα την αίτηση Πέμπτη πρωι και Τετάρτη μεσημέρι είχα συγχρονίσει. Αυτό πριν από 1,5 χρόνο. Πριν από κάνα 5 μηνο έκανα αίτηση να πάω στο ιδιόκτητο τους δίκτυο στα 4ΜΒ. Το internet μου κόπηκε για 1 ώρα μόνο, και μόλις ξανασυγχρώνισε το router από 768 είχα πάει στα 4ΜΒ.

WolfRathmA
14-07-2008, 02:50
Aντε wolfrathma καλοριζικο η forthnet:p

Tην πρωτη εβδομαδα σιγουρα θα αντιμετωπισεις καποια κοινα προβληματα οπως να σε παιρνουν τηλεφωνο και σε σενα να μην χτυπαει.Ή να χτυπαει 2 φορες αντι για 6 που το κρατησε ο αλλος:D
Αυτο ειναι κλασσικο προβλημα της forthnet....αλλα θα το συνηθισεις:D:D

Ας δουλευει το ιντερνετ σωστα και να ας μη δουλεψει το τηλεφωνο ποτε lol :D
Ετσι θα γλυτωνω λεφτα αφου δε θα περνει τηλεφωνο η μανα μου :rofl::rofl::rofl:

ADSL economy εβαλα :p

conn-a
14-07-2008, 02:50
Aντε wolfrathma καλοριζικο η forthnet:p

Tην πρωτη εβδομαδα σιγουρα θα αντιμετωπισεις καποια κοινα προβληματα οπως να σε παιρνουν τηλεφωνο και σε σενα να μην χτυπαει.Ή να χτυπαει 2 φορες αντι για 6 που το κρατησε ο αλλος:D
Αυτο ειναι κλασσικο προβλημα της forthnet....αλλα θα το συνηθισεις:D:D
οχι το τηλεφωνο τουλαχιστον σε μενα ηταν απο την αρχη τζιτζικουρο κανενα προβλημα ευτυχως:angry:

geodlord7
14-07-2008, 02:55
οχι το τηλεφωνο τουλαχιστον σε μενα ηταν απο την αρχη τζιτζικουρο κανενα προβλημα ευτυχως:angry:

Hσουν απο τους τυχερους:angry::angry:

Γιατι το 90% απο αυτους που βαλανε double play το σεπτεμβριο ειχαμε αυτο το προβλημα για κανα μηνα:p:p

Βεβαια το καλο ειναι οτι δεν "προλαβαινεις" να σηκωσεις το τηλεφωνο χωρις να το επιδιωκεις:bgrin2:

wesker
14-07-2008, 02:56
Hσουν απο τους τυχερους:angry::angry:

Γιατι το 90% απο αυτους που βαλανε double play το σεπτεμβριο ειχαμε αυτο το προβλημα για κανα μηνα:p:p

Βεβαια το καλο ειναι οτι δεν "προλαβαινεις" να σηκωσεις το τηλεφωνο χωρις να το επιδιωκεις:bgrin2:

Χεχεχεχε... Πάντως αυτό το πρόβλημα πρώτη φορά το άκουω....

geodlord7
14-07-2008, 02:58
Χεχεχεχε... Πάντως αυτό το πρόβλημα πρώτη φορά το άκουω....

Παντως αν ειχες forthnet 2play θα το "ακουγες" καθε μερα:D:D:D

conn-a
14-07-2008, 02:58
Hσουν απο τους τυχερους:angry::angry:

Γιατι το 90% απο αυτους που βαλανε double play το σεπτεμβριο ειχαμε αυτο το προβλημα για κανα μηνα:p:p

Βεβαια το καλο ειναι οτι δεν "προλαβαινεις" να σηκωσεις το τηλεφωνο χωρις να το επιδιωκεις:bgrin2:
μηπως ηταν τοτε που εδινε και καλα τζαμπα τηλεφωνο για ενα μηνα!!:p

geodlord7
14-07-2008, 03:01
Μα ετσι και αλλιως το 2play ειναι απεριοριστε αστικες και υπεραστικες κλησεις...:notsay::notsay:

WolfRathmA
14-07-2008, 03:01
Γενικα στις αρχες ηταν δυσκολα τα πραγματα. Τωρα πλεον πιστευω οτι εχουν στρωσει λιγακι και εχουν συμμορφωθει...

conn-a
14-07-2008, 03:03
Μα ετσι και αλλιως το 2play ειναι απεριοριστε αστικες και υπεραστικες κλησεις...:notsay::notsay:
ναι οντως!!:bgrin2:λοολ ξεχαστηκα!:bow:

wesker
14-07-2008, 03:05
Γενικά σε κάθε εταιρία στις αρχές θα είχαν τα προβληματάκια τους. Πάντως οι εναλακτικοί έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους για να πιάσουν την ποιότητα των υπηρεσιών του ΟΤΕ.

geodlord7
14-07-2008, 03:08
Γενικά σε κάθε εταιρία στις αρχές θα είχαν τα προβληματάκια τους. Πάντως οι εναλακτικοί έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους για να πιάσουν την ποιότητα των υπηρεσιών του ΟΤΕ.

Τωρα αυτο ηταν πλακα ετσι?:D:D

Γιατι αραγε ολοιιιιιιιιιι βριζουν τον ΟΤΕ και ΟΛΟΙ φυγαν απο αυτον?????

Και γιατι παντα σου εδινε τα μισα απο αυτα που πληρωνες???

Π.χ εγω πληρωνα 2mbit και επαιρνα το πολυ 768:witsend::witsend:

Συνεχεις disconnects κτλπ..........

Forthnet και παλι forthnet....μακρια απο τον ΠΟΤΕ.

greekteo
14-07-2008, 03:13
Ο ΟΤΕ εχει παραπανω χρηματα αλλιως προσφερει τα καλυτερα. Εγω προσωπικα 768 πληρωνα? τοσο ειχα, 4mb πληρωνα τοσο ειχα, 24 τωρα? 12 πιανω αλλα καλα ειναι για αποσταση!

wesker
14-07-2008, 03:34
Τωρα αυτο ηταν πλακα ετσι?:D:D

Γιατι αραγε ολοιιιιιιιιιι βριζουν τον ΟΤΕ και ΟΛΟΙ φυγαν απο αυτον?????

Και γιατι παντα σου εδινε τα μισα απο αυτα που πληρωνες???

Π.χ εγω πληρωνα 2mbit και επαιρνα το πολυ 768:witsend::witsend:

Συνεχεις disconnects κτλπ..........

Forthnet και παλι forthnet....μακρια απο τον ΠΟΤΕ.

Όχι δεν ήταν πλάκα φίλε μου. Στις DSL παίζουν μεγάλο ρόλο πολλοίπαράγοντες όπως είναι η απόσταση από το DSLAM, η ποιότητα τησ καλωδίωσης και άλλα πολλά. Στον ΟΤΕ δεν περιμένεις σε αναμονές στην ΤΥ παραπάνω απο 5 λεπτα, οι τεχνικοί τους είναι ΤΕΧΝΙΚΟΙ, και όχι "τεχνικοι" που σου δίνουν τουλάχιστον 2-3 λύσεις που ανταποκρίνονται στο πρόβλημα σου (και μάλιστα λύσεις λογικές, οχι λύσεις του στύλ "Restart στο ρουτερ σας κάνατε κύριε;") και αν δεν φτιαχτεί έρχεται τεχνικός στον χώρο σου και δεν έχεις ποτέ τις απαντησεις του στυλ "Δεν συνεργαζόμαστε με εξωτερικου΄ς τεχνικους κύριε, καλημέρα σας". Ο λόγος που πολλοί φύγανε από τον ΟΤΕ ήταν το οικονομικό, και μαζί με αυτους και ο γράφων. Ναι εν γνωση μου έφυγα από εναν πάροχο αξιόπιστο προκειμένου να γλυτώσω 10-15€ τον μήνα.

WolfRathmA
14-07-2008, 03:41
Ο λόγος που πολλοί φύγανε από τον ΟΤΕ ήταν το οικονομικό, και μαζί με αυτους και ο γράφων. Ναι εν γνωση μου έφυγα από εναν πάροχο αξιόπιστο προκειμένου να γλυτώσω 10-15€ τον μήνα.


++++1000

Και εγω για αυτο το λογο εφυγα... Δε μου περισσευουν λεφτα δυστηχως για τιποτα.. προσπαθω να κανω οικονομια απο παντου αυτη τη στιγμη και για αυτο εκανα και εγω αυτη τη κινιση, απο την στιγμη κιολας οπου δε περνω ΚΑΝΕΝΑ τηλεφωνο, τσαμπα το πληρωνω τον οτε.

Ασε.. με τα μαμω ευρω τους... Παλια ειχες ενα πεντοχιλιαρο και δεν ηξερες τι να πρωτο αγορασεις και τωρα δε σου φτανει ουτε για ζητω!

wesker
14-07-2008, 04:03
++++1000

Και εγω για αυτο το λογο εφυγα... Δε μου περισσευουν λεφτα δυστηχως για τιποτα.. προσπαθω να κανω οικονομια απο παντου αυτη τη στιγμη και για αυτο εκανα και εγω αυτη τη κινιση, απο την στιγμη κιολας οπου δε περνω ΚΑΝΕΝΑ τηλεφωνο, τσαμπα το πληρωνω τον οτε.

Ασε.. με τα μαμω ευρω τους... Παλια ειχες ενα πεντοχιλιαρο και δεν ηξερες τι να πρωτο αγορασεις και τωρα δε σου φτανει ουτε για ζητω!

Με την έλευση του € οι τιμές πήραν την ανιούσα (μα καλά η στρογγυλοποίηση πάντα προς τα πάνω γίνεται ρε γαμωτο;) και πλέον από όπου μπορώ να σώσω χρήματα σώζω. Παλια γεμιζα το αυτοκίνητο με 30-35€, τώρα το αδηφάγο ντεπόζιτο μου ζητάει 60€ στην καθισιά του. Και δυστυχώς η ΄ταση μου για οικονομία χτυπάει όλους τους τομείς ακόμα και αυτόν του internet. Όταν έχεις υποχρεώσεις πιο συμαντικές από το ιντερνετ τότε αναγκαστικά θα πληρώσεις για κάτι χαμηλότερης ποιότητας ωστε να μαζέψεις λεφτα για πιο λειτουργικές αναγκες.

WolfRathmA
14-07-2008, 04:28
Χεστα βραστα :p

Αν εχεις καμια αλλη προταση για οικονομικα πες το :p Να δω αν μπορω να κοψω και απο πουθενα αλλου :D

WolfRathmA
13-08-2008, 02:44
Ξεχασα να σας πω παιδια :)

Μου ενεργοποιήθηκε η forthnet. Συνχρονιζει στα 15mbit και ομολογω να πω οτι παει σφαιρα. Upload 1024 επίσης άψογο! Ειμαι πολύ ευχαριστημενος προς ωρας. Και το τηλεφωνο επισης μια χαρα χωρις προβλημα. Αυτα :)

michael92
14-08-2008, 01:56
Forthnet 24mbps

Apple.com/trailers 8mbps live HD stream το πιάνει :p
Torrents άμα έχει πολλούς seeders (300+) έχω πιάσει και 22mbps :p
Regular downloads ανάλογα με τον server κάπου στα 2-5Mbps

Stevepredator
18-08-2008, 10:37
1 MBPS connex ήθελα 24 αλλά ο father μου μου λέει ότι δεν θα βάλει ούτε καν 2 mbps

pasxen
18-08-2008, 22:12
conn-x OTE δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ.
πάντως για τους ενναλακτικούς σκεφτείτε ότι μπορεί να μην δουλεύει το τηλέφωνο σας για πολύ καιρό.... και να προσπαθείτε να πιάσετε γραμμή στις 3 την νύχτα στο help desk και να έχει μια ώρα αναμονή (παθόν). Τουλάχιστον στον ΟΤΕ το τηλέφωνο είναι δεδομένο ότι θα δουλεύει και αν έχει πρόβλημα το οτιδήποτε βρίσκεις ένα άνθρωπο να δώσεις την βλάβη.
Αν χαμηλώσει και λίγο τις τιμές του για χάρη του ανταγωνισμού δεν θα έχω κανένα παράπονο.

Chill
22-08-2008, 02:13
Από τις 13 Αυγούστου είμαι κάτοχος 2play (είχα 1mbit στην forthnet πριν και τηλέφωνο στον πΟΤΕ). Εκτός του ότι πλέον μιλάω στο τηλέφωνο λες και είμαι γκόμενα - με τις ώρες lol - έχω κλειδώσει στα 22mbps \0/. Κατεβάζω από ftp με 2,2 mb/s, το δε bitcomet έχει πάρει φωτιά :D. Μιλάμε σήμερα έβαλα το demo του force unlseashed να κατέβει και δεν πρέπει το download να κράτησε παραπάνω από ένα τσιγάρο. Εκπληκτική η forthnet στα πάντα, άντε να έρθει και το 3play με την nova να τρελαθούμε. Άντε γειά πΟΤΕ για πάντα. Forthnet for teh win!!!!!!!!!

WolfRathmA
22-08-2008, 02:46
Ωραιος Chill!!!

Για πες τι ρουτερ εχεις;

KosmixGR
22-08-2008, 02:53
24mb conn-x:yay:

Chill
22-08-2008, 03:15
Ωραιος Chill!!!

Για πες τι ρουτερ εχεις;


Το linksys wag 200, αυτό που μου έστειλε η forthnet. Απίστευτο router το οποίο και φυσικά παρέλαβα εντελώς δωρεάν :).

WolfRathmA
22-08-2008, 03:20
Εμενα μου εδωσε d-link. Παρα πολυ καλο. Εχω και το wag 200. Να βαλω αυτο; LoL χεχε :p

ProEvo
05-09-2008, 11:10
Forthnet πια και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Καθόλου καθυστέρηση στην ενεργοποίηση, άψογο upload στα 1024 και download που κλειδώνει στα 13-14. Το μόνο πρόβλημα είναι ένας θόρυβος κάποιες στιγμές στο τηλέφωνο. Πάντως γλίτωσα τα τρελά έξοδα του ΟΤΕ.

jammin
05-09-2008, 11:16
conn-x (4αρα) στο σπιτι και ολα καλα
Στο γραφειο ομως πονεμενη ιστορια... altec και σερνεται με τα προβληματα της τον τελευταιο καιρο

X-NEC
07-09-2008, 03:39
Aσε φιλε και εγώ Altec έχω και εδώ και δυο εβδομάδες σέρνεται αν και η ταχύτητα με την οποια μπαίνω είναι παρόμοια με αυτή που έμπαινα και πριν. Έκανα αίτηση να φύγω δεν αντέχεται άλλο. Ώρες ώρες είναι σα να έχω 768kbps! Έχω και το σταθερό στην Altec θα το κόψω και αυτό γιατί πρέπει να περνώ το πρόθεμα του ΟΤΕ για να καλέσω και πληκτρολογώ συνολικά 14 ψηφία! Αν είναι δυνατόν! Η Ηοl και αυτή δεν πάει καλά, ασε που μπορεί να δώσει μονο 4Mb εκτος δικτύου της οποτε θα δοκιμάσω την Τellas και ο Θεός βοηθός...

kosmios
17-09-2008, 13:20
Forthnet 2play και γενικα ευχαριστημενος

chekenout
20-09-2008, 14:47
HOL 2play και ευχαριστημένος από το ίντερνετ αλλά όχι από το τηλέφωνο...

marzel19
21-09-2008, 01:42
Εγώ έχω βάλει Forthnet double play Soho 24Mbps και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος γιατί πιάνω σχεδόν πάντα 10-15Mbps (έχω πιάσει και κοντά στο 24!). Ευτυχώς γιατί η πολυκατοικία που μένω δεν είναι και η πιο καινούργια και τα καλώδια τηλεφώνου είναι λίγο απαρχαιωμένα! Είμαι πολύ ευχαριστημένος και με το τηλέφωνο. Εάν μάλιστα είναι και τα δύο τηλέφωνα forthnet τότε ο ήχος είναι καμπάνα (σαν να είναι ο άλλος δίπλα σου).

kostasb13
21-09-2008, 03:56
Και εγω forthnet double play εχω και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Υψηλες ταχυτητες γυρω στα 10-15mbps, δεν εχω προβληματα με αποσυνδεσεις ειτε στο internet ειτε στο σταθερο και φυσικα ο λογαριασμος καθε διμηνο σταθερος. Χρειαστηκαν βεβαια ...7 μηνες για να γινει η συνδεση, ειχα ριξει πολλα καντηλια τοτε και η εξυπηρετηση απο τη forthnet δεν ηταν και η καλυτερη, το αντιθετο... αλλα ευτυχως στους 6 περιπου μηνες που εχω συνδεθει δεν εχω αντιμετωπισει ιδιαιτερα προβληματα:)

WolfRathmA
21-09-2008, 12:34
Εγω αντιμετοπιζω κατι προβληματακια τελευταια. Οχι αποσυνδεσης και τετοια, αλλα τρελα ping και time out. Αυτο δε φενεται καθολου στο σερφαρισμα η στο κατεβασμα, κατεβαζω με full, εκει που το παρατηρω ειναι οταν παιζω στο ps3 και οταν εχχμμμ... βλεπω τηλεοραση (καταλαβατε :p)
Οπως διαβαζω το adslgr πολυ εχουν αυτο το προβλημα και λυση μηδεν. Τρελα ping σε εξωτερικο κτλ κτλ...

Ας ελπισουμε να κανουν τιποτα...

henry
21-09-2008, 13:08
Aσε φιλε και εγώ Altec έχω και εδώ και δυο εβδομάδες σέρνεται αν και η ταχύτητα με την οποια μπαίνω είναι παρόμοια με αυτή που έμπαινα και πριν. Έκανα αίτηση να φύγω δεν αντέχεται άλλο. Ώρες ώρες είναι σα να έχω 768kbps! Έχω και το σταθερό στην Altec θα το κόψω και αυτό γιατί πρέπει να περνώ το πρόθεμα του ΟΤΕ για να καλέσω και πληκτρολογώ συνολικά 14 ψηφία! Αν είναι δυνατόν! Η Ηοl και αυτή δεν πάει καλά, ασε που μπορεί να δώσει μονο 4Mb εκτος δικτύου της οποτε θα δοκιμάσω την Τellas και ο Θεός βοηθός...

H Altec πάει για χρεοκωπία, είναι θαύμα που έχεις (αν έχεις ακόμα) internet

djpar
21-09-2008, 13:12
X-NEC: tellas exei kapoia provlimata teleytaia,giayto kai valane prwstimo ston OTE gia parempodisei Double Play Tellas,alla genika den eixa pote problimata kai to internet eine koble

Tek_Killa
21-09-2008, 13:17
Εγώ παίδες ακόμη με Netone. Κανένα παράπονο ως τώρα... Ταχύτατη, χωρίς διακοπές - άντε μια κάθε δίμηνο, νορμαλ ping. Ούτε λογαριασμούς δε μας στέλνει η εταιρεία (δεν κανω πλάκα αν και αυτό είναι ένα προβληματάκι που θα λυθεί σύντομα). Το τηλεφωνικό κέντρο τεχνικής εξυπηρέτησης απαντά σε καλούς χρόνους και βοηθάει πολύ σε τυχόν προβλήματα αν ποτέ χρειαστεί. Μοναδικό πρόβλημα ταχύτητας είναι στο psn... Κάποιες φορές είναι γρήγορο αλλά άλλες σέρνεται. Αλλά απ ότι καταλαβαίνω όμως αυτό δεν εξαρτάται απο τη netone.

ΑΝ χρείαστεί να αλλάξω ποτέ σύνδεση, μόνο ΟΤΕ.

Chill
21-09-2008, 15:12
Ο ΟΤΕ ναι μεν διαθέτει σιγουριά αλλά σκεφτείτε και όλα τα υπόλοιπα. Έγινε κολοσσός χάρη στο μονοπώλιο και κατά συνέπεια χάρη στα εκατομμύρια Έλληνες που τον τροφοδοτούσαν για πολλές δεκαετίες με χρήμα ενώ έπαιρναν ανύπαρκτες υπηρεσίες. Τα λεφτά μας δεν πήγαιναν για υποδομές εντός του Ελληνικού χώρου αλλά για επενδύσεις σε Βουλγαρίες, Ρουμανίες και άλλες χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ. Ούτε καν internet έφερε στην χώρα. Υπενθυμίζω ότι η Forthnet έφερε το internet στην Ελλάδα και μετά ξύπνησαν τα δημοσιουπαλληλικά ζώα. Διαφημίσεις εν έτη 2005-2006 για το τρομερό isdn την στιγμή που όλος ο δυτικός κόσμος απολάμβανε adsl2. Να μην αναφέρω τις τρικλοποδιές που βάζει κάθε τρεις και λίγο στους εναλλακτικούς παροχούς προκειμένου να διατηρήσει τα θύματα, εμάς , στον ύπνο του δικαίου. Ως καταναλωτής έχω ρίξει μαύρη πέτρα πίσω μου στον ΟΤΕ. Ακούω ΟΤΕ και βγάζω σπυριά. Όλες οι αυτοκρατορίες πέφτουν όμως κάποια στιγμή. Και πλέον έχουμε την δύναμη να τον τσακίσουμε για όλα αυτά που έχουμε λουστεί σε επίπεδο τηλεπικοινωνιών τόσα και τόσα χρόνια. Να μην αναφέρω πως αποτέλεσε όργανο του κομματικού Ελληνικού κράτους, με γαλαζοπράσινα παιδιά να απολαμβάνουν υψηλότατους μισθούς στις πλάτες όλων μας. Λυπάμαι που θα το πω αλλά όποιος έχει ΟΤΕ συμφωνεί σιωπηρά με όλη αυτή την κατάσταση και επιδοκιμάζει την Ελληνική κατάντια. Γι'αυτό και δεν πρόκειται ποτέ τίποτα να προχωρήσει σε αυτή την χώρα. Την δουλειά μας να κάνουμε και όλοι οι άλλοι να πα να μαμηθούν. Ως καταναλωτές βρισκόμαστε στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας που ονομάζεται αγορά. Δεν είμαστε στον πάτο όπως θέλουν να μας κάνουν να αισθανόμαστε οι διάφορες εταιρίες. Έχουμε τεράστια δύναμη και πρέπει να την χρησιμοποιήσουμε προς όφελος μας.

X-NEC
21-09-2008, 15:24
Ναι το ξέρω ότι πάει για χρεοκοπία... Δεν έχω ελέξει ακόμα την ταχύτητα για να σου πω πως πάει... Djpar σε ευχαριστώ αλλα δεν είναι μονο θέμα εταιρίας αλλα και περιοχής... Ρώτησα 1-2 γνωστούς που έχουν Tellas και μου είπαν καλά λόγια... Θα ρωτήσω περισσότερα και θα δω... Το θέμα είναι ότι μου είναι απαραίτητο για το PS3. Aλλο να θες να δεις κάτι στο internet και να το δεις λίγο αργότερα και άλλο να παίζεις και να σου κοπεί στα καλά καθούμενα...

pictorino
21-09-2008, 15:27
είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη netone,δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα κάποια στιγμή

djpar
21-09-2008, 15:57
x-nec: egw apla anefera problimata,egw eime ypereyxaristimenos apo tin thlefwnia kai to internet tis tellas(eixa problima me tin grammi mou pou eftege o OTE telika!!! kai oso egw eixa problima den plhrwna katholou pagio stin tellas mexri na ftiaxtei)enoeitai oti paizw online ps3 kai na pw tin alitheia sto pro paizw sxedon alagarista parola ta problimata tou pro

X-NEC
21-09-2008, 16:15
Χαίρομαι που ακούω θετικά σχόλια και από εσένα. :) Το μονο που με προβληματίζει είναι ότι απαιτεί 12μηνη παραμονή. Εσύ έχεις το Double Play 24 MB με 39,99 έτσι;

djpar
21-09-2008, 17:02
12 paramoni exw kai egw alla peira wireless modem speedtouch st585iv6(para polly kalo modem gia mena)kai den skeftomai na allaxw etairia etsi kai alliws kai stin perioxi mou pianw 10mbps+ maximum distixws elegmeno kai apo allous,entwmetaxi 3 stena pianoun gyrw sta 8-10 kai ta alla 3 pio pera apo mena pianoun 19 mbps...ase friki alla genika i tellas eine kalh gia online twra megalos paragontas paizi pou meneis oxi ti etairia exeis apo oti exw katalavei

golden321
27-09-2008, 14:07
εγω σημερα εκανα αιτηση για vodafone double play me 25 ευρω το μηνα
1000 λεπτα ομιλιας προς σταθερα και 200 προς κινητα
ταχυτητα ιντερνετ 24 mbps (δηλαδη περιπου 15 απο οτι μου ειπαν )
αναμενω την ενεργοποιηση και θα συνεχισω στο υπαρχων post :prayer:

wesker
29-09-2008, 11:09
12 paramoni exw kai egw alla peira wireless modem speedtouch st585iv6(para polly kalo modem gia mena)kai den skeftomai na allaxw etairia etsi kai alliws kai stin perioxi mou pianw 10mbps+ maximum distixws elegmeno kai apo allous,entwmetaxi 3 stena pianoun gyrw sta 8-10 kai ta alla 3 pio pera apo mena pianoun 19 mbps...ase friki alla genika i tellas eine kalh gia online twra megalos paragontas paizi pou meneis oxi ti etairia exeis apo oti exw katalavei

Kαι τι βύσμα με τον Θεό έχεις:frog::frog::frog:

djpar
29-09-2008, 23:51
egw visma den exw wesker oi alloi exoun asta na pane...19mbps eleos

X-NEC
30-09-2008, 00:02
Εγώ από αύριο το βραδυ δεν θα έχω και θεωρητικα internet γιατί πρακτικά δεν έχω εδώ και πολύ καιρό. Πλέον μπαίνει και ο ΟΤΕ στο παιχνίδι διότι δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα γίνει αν υπάρχει πρόβλημα στο μέλλον με την Tellas λόγω της δωδεκάμηνης παραμονής...

alekos-brahami
30-09-2008, 20:46
Εγω εχω forthnet adsl 1mbps (αρχαια ταχυτητα) αλλα σε 7 μερες ληγει και σιγουρα θα κανω καποια αναβαθμιση στην ταχυτητα (δουλευοντας και wireless γαρ)..Εχει καποιος απο εσας double play??Συμφερει??Γιατι ειμαι αναμεσα σ'αυτη τη λυση και σε ενα προπληρωμενο πακετο adsl μονο (Για Forthnet μιλωντας παντα)...Ευχαριστω για τυχον απαντησεις..

garry
30-09-2008, 20:53
Geia sas egw exo Conn-x sta 1mbbs kai eimai efxaristimenos.Pros to paron den exei idioktitia diktia opote kala eimai kai me ton ote xexe:)

WolfRathmA
01-10-2008, 02:41
Εγω εχω forthnet adsl 1mbps (αρχαια ταχυτητα) αλλα σε 7 μερες ληγει και σιγουρα θα κανω καποια αναβαθμιση στην ταχυτητα (δουλευοντας και wireless γαρ)..Εχει καποιος απο εσας double play??Συμφερει??Γιατι ειμαι αναμεσα σ'αυτη τη λυση και σε ενα προπληρωμενο πακετο adsl μονο (Για Forthnet μιλωντας παντα)...Ευχαριστω για τυχον απαντησεις..


Εγω εχω double play και ειναι ολα μια χαρα. Τηλεφωνο και ιντερνετ δουλεουν ολα τελεια. Φουλ ταχυτητες στο download και σε σελιδες. Τωρα τελευταια μας κανει κατι κουλα και εχουμε τρελο ping σε σερβερς του εξωτερικου. Σημερα ομως απο οτι ειδα διορθωθηκε. Πιστευω να παραμεινει ετσι. Παντος εγω το εκανα απο αποψη οικονομικου. Γλυτωνω αρκετα λεφτα τωρα ετσι οπως ειμαι χωρις οτε. Τωρα στην εποχη μας κοιταμε απο που να γλυτωσουμε!

ProEvo
01-10-2008, 09:23
Εγω εχω forthnet adsl 1mbps (αρχαια ταχυτητα) αλλα σε 7 μερες ληγει και σιγουρα θα κανω καποια αναβαθμιση στην ταχυτητα (δουλευοντας και wireless γαρ)..Εχει καποιος απο εσας double play??Συμφερει??Γιατι ειμαι αναμεσα σ'αυτη τη λυση και σε ενα προπληρωμενο πακετο adsl μονο (Για Forthnet μιλωντας παντα)...Ευχαριστω για τυχον απαντησεις..


Εγω εχω double play και ειναι ολα μια χαρα. Τηλεφωνο και ιντερνετ δουλεουν ολα τελεια. Φουλ ταχυτητες στο download και σε σελιδες. Τωρα τελευταια μας κανει κατι κουλα και εχουμε τρελο ping σε σερβερς του εξωτερικου. Σημερα ομως απο οτι ειδα διορθωθηκε. Πιστευω να παραμεινει ετσι. Παντος εγω το εκανα απο αποψη οικονομικου. Γλυτωνω αρκετα λεφτα τωρα ετσι οπως ειμαι χωρις οτε. Τωρα στην εποχη μας κοιταμε απο που να γλυτωσουμε!

Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα :yes:

fanis86
01-10-2008, 10:38
Οποιος θελει ποιοτητα και καποια αξιοπιστια κακα τα ψεματα αλλα πρεπει να προτιμησει τον πΟΤΕ με τιμημα το κοστος.
Οποιος θελει αλλη εταιρια και πιο λιγο κοστος παει σε οποια απο τους αλλους παροχους θελει και παρακαλαει να δουλευει σωστα.

Ειχα hol και τους κατεβαζα καντηλια ολλη την ωρα και μενω γκυζι
Ο κολλητος μου μενει περισο και ειναι ευχαριστημενος με hol.

Ο αδερφος μου μενει κερατσινι και με φορθνετ ειναι ευχαριστημενος.
Ενας συναδελφος μου μενει πατησια και καθε απογευμα πηνει καφε με τον τεχνικο της φορθνετ.

Ειναι πως θα σου κατσει.
Αν δεν εχεις το στομαχι να τους αντιμετωπισεις καλυτερα παρε connex να εχεις λιγο παραπανο αξιοπιστια στην γραμμη σου.

Αυτα απο μενα.
Και εις αναμονη της δικια μου φορθνετ οπου ετσι οπως παει θα την δω το σωτηριο ετος 2009

JimmakoS
08-10-2008, 13:29
Γεια σας και απο εμένα.Εγώ έχω FORTHNET 2PLAY,νομίζω βέβαια πως είμαι από τους τυχερούς με αυτά που ακούω..Η ενεργοποίηση της γραμμής μου έγινε σε λιγοτέρο απο μήνα και όλα μα όλα(φτου να μην το ματιάσω δηλαδη) λειτουργούν άψογα..Κατεβάζω με 15000 standar και από καλό server έχω φτάσει και 19000.Αυτά

fanis86
08-10-2008, 15:16
Γεια σας και απο εμένα.Εγώ έχω FORTHNET 2PLAY,νομίζω βέβαια πως είμαι από τους τυχερούς με αυτά που ακούω..Η ενεργοποίηση της γραμμής μου έγινε σε λιγοτέρο απο μήνα και όλα μα όλα(φτου να μην το ματιάσω δηλαδη) λειτουργούν άψογα..Κατεβάζω με 15000 standar και από καλό server έχω φτάσει και 19000.Αυτά


Και πολυ τυχερος μαλιστα.

Pogol
30-10-2008, 19:41
Περιληπτικά.Ο ΟΤΕ είναι κλέφτης (με ότι έννοια θέλετε).
Η Forthnet είναι χείριστη σε θέματα υποστήριξης και τον τελευταίο μήνα παρέχει ταχύτητες επιπέδου PSTN.Επίσης είναι ψεύτες.Ξέρουν ποιό είναι το πρόβλημα αλλά δεν το παραδέχονται.Ευτυχώς που υπάρχουν τα forums.
Απ'ότι κατάλαβα όλες οι εταιρείες είναι γιά κλάμματα (ή γιά σκότωμα).Αλλά ποιά από αυτές θα με συμβουλεύατε ως πάροχο εκτός από ΟΤΕ και Forthnet?

vasses
31-10-2008, 01:39
shared llu vivodi 10 max κατεβαζω σταθερα με 8mbits / 512 upload , συντομα αλλαζω σε full telephonet , Double play (με 20 ευρω το μηνα :fooddance7: για ενα χρονο) κατοπιν αιτησης αναμενω ,προσφορα της βιβοδι μεχρι της 31 οκτωμβριου ητανε το οριο μετα γυρισε στα 35

Chill
31-10-2008, 04:28
Μπα Τόλη, πρόβλημα της γραμμής δεν ήταν, μιας και δοκίμασα από ftp την ίδια ώρα και έπιανα 2,3 mb/s.

WolfRathmA
31-10-2008, 05:53
Μπα Τόλη, πρόβλημα της γραμμής δεν ήταν, μιας και δοκίμασα από ftp την ίδια ώρα και έπιανα 2,3 mb/s.

*εκανα move τη συζητηση εδω για να μην είμαστε offtopic.*


Αν δοκιμασες απο τον ftp της forthnet η γενικα απο Ελληνικο ftp. Ειναι σιγουρο οτι δε θα εχεις πρόβλημα. Και το πρόβλημα δε παρουσιάζεται παντου αλλα σε καποιους κόμβους του εξωτερικού. Με λιγα λογια ο μεσολαβητής για να φτάσουμε εμεις τον server του PSN δεν ανταποκρίνεται "σωστά". Με αποτελεσμα τεράστια pings και πολυ χαμηλές ταχύτητες.

Chill
31-10-2008, 06:30
Από τον nvidia ftp δοκίμασα και όλα θαυμάσια, κανένα πρόβλημα.

Όσον αφορά το ingame lag που είπες αυτό το γνώριζα μιας και η forthnet έχει χαμηλό margin αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα στο El LADA (αν ως χώρα ήμασταν.....αμάξι τέτοια μάρκα θα μασταν lol). Στο wow έχω περί τα 150-300 ms εν ώρα heavy duty στους servers ενώ σε όλα μα όλα τα fps 1 στις 2 φορές τρώω kick :(

Από d/l speed πάντως πάω σφαίρα και μιας και δεν έχω την παραμικρή διάθεση να επιστρέψω στον πΟΤΕ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να υπογράψω το petition που αναφέρεις και να διεκδικήσουμε περισσότερα :). Επειδή δεν έχω ιδέα για το θέμα στο adslgr αν μπορείς postαρε το link για το petition.

WolfRathmA
31-10-2008, 06:33
Καλα. Απο αποψη download ουτε εγω εχω προβλημα. Αλλα εχτες μαμηθηκε ο Διας πραγματικα! Ειδικα με το demo του Mirror's... δηλαδη ελεος. Πολυ υψηλα ping και γενικα γινεται πανικος τελευταια. Πιστευω να κανουν κατι. Να μπορω να παιξω σαν ανθρωπος!

redismagik
31-10-2008, 06:41
ego korydalo exo holl double player.plirono gia mexri 24 ki katevazo 2,9.an ayto den eine apateonia ti na po eime sta skaria na allaxo ki na pao sti forthnet.elpizo na trexo kalitera.

WolfRathmA
31-10-2008, 07:32
ego korydalo exo holl double player.plirono gia mexri 24 ki katevazo 2,9.an ayto den eine apateonia ti na po eime sta skaria na allaxo ki na pao sti forthnet.elpizo na trexo kalitera.


Τι θες να πεις ακριβως; Δε βγαζει κανεις νοημα με αυτο που εγραψες.

Στα ποσα συνχρονιζεις;

zeus gr
31-10-2008, 08:41
Εγω εχω Forthnet αλλα οτι και να εχω εχω προβληματικο καλωδιο με βραχυκυκλωμα στα 2,5km μακρυα απο το σπιτι μου
Τι να πεις ? κανω υπομονη
Α, εχω το 2play

stelios256
31-10-2008, 09:15
Εγω παιδια εχω Conn-x.Ετρεξα να κανω αναβαθμιση απο τα 4 στα 24,οταν πρωτοεγινε διαθεσιμη η εν λογο ταχυτητα.Με την αναβαθμιση επιανε 6-7 mbit.Ηρθε τεχνικος σπιτι και το ειδε και μιλησε με το 134 και αποφασισε πως η ταχυτητα που μου ταιριαζει ειναι τα 4 οπου και το ρυθμισε.Η αληθεια ειναι οτι στα 4 που ειμαι τωρα δεν εχω κανενα παραπονο(μονο παραπανω ταχυτητα θελω!!!!!).Ειναι αστερι αλλα και αρκετα ακριβο.Αλλα δεν τολμω να μεταβω σε αλλο παροχο...

Ekptotos
31-10-2008, 09:29
Εγώ την δευτέρα αναβάθμισα σε 24αρα την γραμμή μου (conn-x). Η καλωδίωση στο σπίτι μου δεν είναι και ότι καλύτερο οπότε τα 6-7-8mb που φτάνω είναι, προς το παρών, ικανοποιητικά. Θα κάνω ένα τεστ μόλις αλλάξω μερικά καλωδιάκια ;)

Btw ένα χθεσινοβραδυνό μου τεστ...

http://www.speedtest.net/result/347565515.png

LOL!

και δεν είναι photoshop :p το έκαψα το speedtest hehe :fryingpan:

beleaver
31-10-2008, 15:18
Λόγω περιορισμού της περιοχής έχω και εγώ 4mb conn-x :/Θέλω 24!

vasses
31-10-2008, 15:30
apo oti mou exoun epi oi texnikoi tis vivodi oi perissotres grammes sto diktyo tou ote sikonoune mexri 6-8 mbits an eisai makria apo tous komvous , o vasikoteros logos einai i apostasi paroxea komvou - spitioy
px o aderfos exei hol double einai sta 600 m, katebvazei stathera me 1,9 mb /sec kai upload 965 , mia koliti mou me ton idio paroxea katevazei 5 mbits i kalodiosi einai palia pou exei kai to spiti tis einai makria apo ton komvo

hotsales73
08-11-2008, 17:46
εγω εχω FORTHNET και μεχρι τωρα δεν αντιμετωπιζω καποιο σοβαρο προβλημα.
μενω στη λαρισα ξερει κανεις ποτε θα ερθει η ON TELECOMS εδω?

lak100
19-11-2008, 17:56
??? ?? ?????? ?? ?? ?? ??? ????? ????? ?? ?? 2mbit ??? conn-x ???? ?????? ??? ?? ??? ???? ?? ???? cyta sta 12mbit ????? ????????? ?????? ??? ????????:frog::frog::frog:
________
VOLCANO VAPORIZERS (http://volcanovaporizer.net/)

fanis86
25-11-2008, 14:10
Με HOL συγχρωνιζα στα 4mb και με forthnet παλι στα ιδια.:banghead:

Ηρθε ο καιρος για να αλλαξω σπιτι και περιοχη μου φαινετε.:angry:



Πατερας
Γιατι παιδιμ θες να λαξ ις σπιτι?
Εγω
Γιατι ρε φαδερ να πουμε τα ιντερνετια σε μενα πανε κατα διαολου.Τα peer2peer ειναι χαμηλα ο θορυβος που εχω στο ρουτερα ειναι ψηλος και ο κομβος στη γειτονια εχει κλασει μεντες.
Πατερας.....

Εγω...

Πατερας...

Εγω...

Μπαμπης(ο γατος μου)...

Κυρα ματουλα(κουτσομπολα της γειτονιας εχει στησει αυτι)...

Πατερας Στη μανα σου το ειπες?

j0e
25-11-2008, 14:15
ego korydalo exo holl double player.plirono gia mexri 24 ki katevazo 2,9.an ayto den eine apateonia ti na po eime sta skaria na allaxo ki na pao sti forthnet.elpizo na trexo kalitera.

kai forthnet na pas giro sta 5-6 (peripou) tha katevazeis.

Enas
30-12-2008, 01:29
Ξεκίνησα με onDsl 384 και τώρα έχω 4Mbps. Αν εξαιρέσεις το ότι περίμενα πάνω από ένα μήνα να μου το συνδέσουν την πρώτη φορά και όταν το έκανα από onDsl σε connx έκανε μήνες και με χρέωσαν διπλά (μου επεστρεψαν όμως τα χρήματα) με τη σύνδεση ποτέ δεν είχα προβλημα.

Babis_ECE
02-01-2009, 19:37
Εδώ και 2 χρόνια έχω την 4Mbit της ΟΤΕΝΕΤ, (είχαν προηγηθεί άλλα 3 χρόνια με την 768Kbps..), είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος, ο ΟΤΕ έχει πολύ καλό δίκτυο, μοναδική παραφωνία το μικρό Upload της τάξης των 256kbps. Και ότι προσφέρεται το 1Mbit Upload Speed στην πανάκριβη γραμμή των 24Mbit.. (πανάκριβη στην Οτενετ..)
Σύντομα θα προβώ σε αλλαγή όμως, 24Mbit, είτε Fοrthnet, είτε HOL. Ακόμα προσπαθώ να διαλέξω..

madster95
02-01-2009, 20:45
εγω εχω 24/1 γραμμη και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος...συγχρονιζω γυρω στα 21mbps
το μονο προβλημα ειναιι το μ!#$^!@α ρουτερ που ακομα παλευω να συνδεσω με το ps3!

vasses
03-01-2009, 20:00
me to paketo tis vivodi full llu telefonet exo petixei tin kaliteri timi (prosfora stous palious xristes) apo olous tous paroxeis , me 20 eyro to mina exo 2 grammes tilefonou me dorean astika yperastika kai diethni + net pou sintonizei sta 12 mbits meso asirmatis kartas kai 13 me erthenet , katevazo me 1200 , to kalo einai oti den exo lag sto ps3 me to asirmato:)

konstantinos
04-01-2009, 14:58
Εγω αλλαξα κ εχω CYTA ειναι ο Κυπριακος ΟΤΕ.

vasses
06-01-2009, 17:09
ποσο πληρωνετε πακετο 24αρι με απεριοριστα αστικα και υπεραστικα με τον ποτε ?

φανταζομαι καμια περιουσια :yes:

xarhss
12-01-2009, 15:27
εχω οn triple play Στα 24. πιανω 8 και λεω και ευχαριστω. απλα οταν κατεβαζω απο τορρεντ μπουκωνει τρελα

athanasiou
12-01-2009, 16:05
εγω εχω υποτιθεται 24mb της hol αλλα δεν παει βυμα πανω απο 3mb δεν επιασα ποτε ασε που εχουν σηνεχως προβλημα με τις γραμες τους και κοβεται το ιντερνετ.παει για κοψυμο απο βδομαδα ?????

nikpel7
12-01-2009, 16:33
Tellas, τρεις μηνες αναμονη για να παρασουν καινουρια γραμμη...

StamatisGian
12-01-2009, 17:15
Μόλις έβαλα Forthnet 24Mbps και είμαι αρκετά ευχαριστημένος μέχρι τώρα (5 μέρες ενεργή σύνδεση). Δυστυχώς είμαι περίπου 2 χιλιόμετρα από τον κόμβο εδώ στην Καβάλα, και έχω πιάσει μέχρι 19Mbps. Πάντως κρατιέται σε αρκετά υψηλά επίπεδα γενικότερα, με την χαμηλότερη ταχύτητα που έχω δει μέχρι τώρα να είναι 12-13 Μbps. Λίγους περισσότερους υπαλλήλους να προσλαμβάνανε στην Εξυπηρέτηση Πελατών καλό θα ήτανε. Βγάζει κάτι αναμονές για 30λεπτά και σε αφήνει χαζό...

The-Cat
23-01-2009, 23:06
Παρε HOL που σε περνει πισω η ιδια τηλεφωνο... :), Αν και αυτη για κλωτσιες ειναι!!!Απο 1Mbps εκανα αναβαθμιση στα 4Mbps και για ενα μηνα πληρωνα 4ρα και ειχα 1Mbps ταχυτητα, κανανε το κουνελι μολις τους πηρα τηλ και τους εχεσα ... την αλλη μερα αμεσως ειχα 4ρα!!!!Ασε που για μια εβδομαδα με επερναν τηλ συνεχεια κ ολο τι προβλημα εχετε κ τι προβλημα εχετε...:badpc:

papatrexas
24-01-2009, 00:17
Παρε HOL που σε περνει πισω η ιδια τηλεφωνο..

Νομιζω το ιδιο κανει και η Forthnet!

madster95
01-02-2009, 14:50
εγω εχω οτε στα 24/1
καλα παει,συχρονιζει 21 και κατεβαζω στην καλυτερη περιπτωση με 2mb/s

djpar
02-02-2009, 13:14
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12319&subid=2&tag=9464&pubid=4715124

gia diavaste edw gia to GRIX

Nek_Food
02-02-2009, 13:45
HoL Double Play unlimited συγχρονισμένος στα 14/1 Mbps
Με μπόλικη "παρέα" (μέσω utorrent) έχει τσιμπήσει άνετα σε DL >1400kbps, από http πετάει γενικά, μόνο πρόβλημα κάτι στιγμιαίες αποσυνδέσεις (resets του ρούτερ) που και που τώρα τελευταία.

dimitrk
09-02-2009, 13:00
ΟΤΕΝΕΤ 24mbit, kai OTEnet edw kai 4 xronia. Pote kanena provlima, panta kala pings kai apsogo support.Entaksi mou ton pianoun ligo alla to eyxaristiemai..xexe

ikaria_g4
06-02-2010, 03:47
4net double play και όλα πάνε τέλεια...

sakis1984
06-02-2010, 04:15
2mbit connx και παιζω ονλινε μια χαρα χωρις καθολου lag

steli0s
06-02-2010, 17:06
Conn-X 24αρα και δεν την αλλαζω με κανεναν.
Ειχα forthnet για 4 χρονια απο το 2004 που ειχε 384/128 πακετο και τον τελευταιο χρονο η κατασταση στην ταχυτητα ειχε γινει ανυποφορη.

Εφυγα περσι τον Απριλιο και μπορω να πω οτι ειναι τα καλυτερα 8 ευρω παραπανω το μηνα που ειχα δωσει ποτε! (Δεν ειχα 2play)

djpar
06-02-2010, 17:11
an den pianeis ta 24 kai pianeis girw sto 8 koubwse ta 8 kalhtera

Melnibonian
06-02-2010, 17:13
Εγώ HOL 24άρα , αλλά 24 να είναι οι ώρες της αν είναι 24άρα αυτή...

apo21
06-02-2010, 17:51
tellas! Εχω κλειδωσει στα 12

KosmixGR
06-02-2010, 17:52
Ειναι κανεις με forthnet στην Θεσσαλονικη ;
Σερνεται Α-Π-Ε-Λ-Π-Ι-Σ-Τ-Ι-Κ-Α τις τελευταιες μερες, δεν εχει ξαναγινει αυτο. Νομιζα οτι εχει βλαβη η γραμμη μου, αλλα ειδα οτι παραπονιουνται πολλα ατομα στο ιντερνετ. Αντε να τελειωσει το συμβολαιο να γυρισω παλι ΟΤΕ.

INDIGO
06-02-2010, 17:54
g@mo tin tellas mou mesa!

Asmodeus
12-02-2010, 20:02
ΟΤΕ 2Mbps DL / 256kbps UL

stein3x
14-02-2010, 02:16
ΟΤΕ connx στα 8mbps..Πολύ καλές εντυπώσεις 2 χρόνια τώρα που έχω και σπάνια πρόβλήματα