PDA

View Full Version : PSN Virginia



james9
08-11-2016, 11:04
Δεν θυμαμαι να εχω ανοιξει αλλη φορα θεμα στα τοσα χρονια που βρισκομαι στο φορουμ αλλα μετα το feedback του chronohill για το Everybody's Gone to Rapture , ειδα οτι υπαρχουν και αλλοι που γοητευονται απο αυτο ειδος των παιχνιδιων και καλο ειναι να διαφημιζουμε τετοια παιχνιδια για να συνεχισουν οι δημιουργοι να ασχολουνται και να μας δινουν τετοιες εμπειριες.

Συνεχιζοντας τον προλογο , μεσα σε αυτον τον κυκεωνα των αχρηστων -για μενα- πληροφοριων για τα 10λεπτα demo του psvr , για το αν το ps4 pro δινει λιγο καθαροτερη εικονα πανω δεξια στην οθονη και ποσα terraflops τελικα ειναι , αγορασα ενα παιχνιδι απο το store το Virginia.

Το ειχα ηδη στο ματι οποτε μολις ειδα οτι το εχει μονο 5€ δεν το σκεφτηκα 2η φορα. Οσοι εχετε παιξει το Rapture, το Firewatch ακομα και το Ethan Carter και σας αρεσαν τοτε το Virginia ειναι must buy. Ειστε μια νεα πρακτορας του FBI και η πρωτη σας υποθεση ειναι η εξαφανιση ενος αγοριου και ταυτοχρονα σας αναθετουν να παρακολουθειτε μια συναδελφο που εχουν βαλει στο ματι οι ανωτεροι σας. Τιποτα που δεν εχουμε ξαναδει θα μου πειτε.

Εδω ομως μπαινει η δημιουργηκοτητα και το οραμα των δημιουργων . Παρακολουθουμε την ιστορια μεσα απο τα ματια της ηρωιδας , μεσα απο interactive cutscenes ,που μας μεταφερουν στα διαφορα σημεια και γεγονοτα που συμβαινουν στο παιχνιδι . Δεν υπαρχει πουθενα διαλογος , οι χαρακτηρες επικοινωνουν μεταξυ τους με νοηματα ή και καθολου κατι που ειναι δυσκολο να αποδεχτεις ως λειτουργικο αν δεν το δεις. Οι σκηνες αλλαζουν γρηγορα, ακομη και σε δευτερολεπτα καποιες, η σκηνοθεσια ειναι υποδειγματικη και η μουσικη τοσο ταιριαστη συναισθηματικα που νοιωθεις οτι βλεπεις μια πολυ δυνατη ταινια. Δεν βαριεσαι σε κανενα σημειο , θες να δεις τι γινεται παρακατω και αν και ειναι υποκειμενικο , θεωρω οτι το τελος σε αποζημιωνει.

Τα γραφικα του μινιμαλιστικα οπως και ολη η παρουσιαση , αλλα δε θα του ταιριαζε κατι αλλο . Το Virginia δεν θελει να σε εντυπωσιασει θελει να σου πει μια ιστορια.

https://i.ytimg.com/vi/LtQr-qaZlyE/maxresdefault.jpg

Η ατμοσφαιρα θυμιζει twin peaks και x files απο την πρωτη στιγμη θα το καταλαβετε αμεσως μολις πατησετε start.


Να σας πρηξω λιγο και με τα φιλοσοφικα μου στο τελος . Τοσες μερες εδω μεσα θελω να βγω να φωναξω οχι αλλο καρβουνο . Κανεις δεν παιζει παιχνιδια , ολοι εχουν γινει αναλυτες γραφικων , κονσολων , οθονων. Λογικο θα μου πεις με 2 νεα προϊοντα στην αγορα το psvr και το pro. Για μενα οχι δεν ειναι λογικο. Μου φαινεται παραδοξο να πληρωνει καποιος 20 ευρω για να παιζει tech demos με μια μασκα . Μου φαινεται παραδοξο να δινει καποιος την κονσολα του και να περιμενει μια αλλη που θα του προσφερει σχεδον τιποτα (με βαση την σχεση τιμης αποδοσης) . Περι ορεξεως ομως.....κολοκυθοπιτα. Μηπως ομως η μανια να εχουμε παντα την καλυτερη κονσολα, την καλυτερη οθονη, το καλυτερο χειριστηριο μας αποσπα απο το χομπι μας και μας βαζει μια διαδικασια συνεχους ψαξιματος, συγκρισης που τελικα μας αφαιρει την διασκεδαση και την ξεγνοιασια? Σταματαω τις αμπελοφιλοσοφιες μου εδω.

Ειμαι 40 ετων και αυτα τα παιχνιδια ειναι ο λογος που ειμαι gamer. Το Virginia , τo Firewatch , το Rapture , το Ιco πιο παλια πριν γινει γνωστο , αυτα ειναι τα παιχνιδια που θα θυμαμαι σε μερικα χρονια και γιαυτο παντα τα αγοραζω για να δωσω τη δυναμη στους δημιουργους να δοκιμασουν ξανα κατι ισως καλυτερο. Γυρναω στη σπηλια μου τωρα , εκει που ζουν "οιγεροιπουεχουνμεινειεκατοχρονιαπισω" , θα χαρω να το παρει και καποιος αλλος και να το συζητησουμε , εχει ενδιαφερον η ιστορια.

chronohill
08-11-2016, 13:21
Εεεε το τσεκαρα χθες στο στορ μετα την παρότρυνση σου φιλε Δημήτρη...τωρα και με αυτα π γραφεις εδω θα το τσιμπησω δεν γινεται αλλιως!!!!ισως Επειδή μαθαμε απο τα μικρατα μας να παιζουμε παιχνιδια με ωραια κ στιβαρα σεναρια,γιαυτο να συνεχίζει να αποτελει πρωτο κ κυριο λογο σε ενα παιχνιδι...πφφφ το βραδυ θα το αγοράσω παναθεμασε...σ'ευχαριστούμε κ για το θεμα κ γω φτιάχνω για μικρα παιχνιδια οπως έκανα με το the bunker....

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PDS
08-11-2016, 16:14
Θενκς για το θρεντ και εγω λατρευω αυτου του ειδους τα παιχνιδια. Μαζι σου ως εδω.

Συνεχιζοντας τον προλογο , μεσα σε αυτον τον κυκεωνα των αχρηστων -για μενα- πληροφοριων για τα 10λεπτα demo του psv

Το virginia είναι σε διαρκεια στον μεσο ορο των PSVR games. Επισης η φιλοσοφια του φωναζει ''PSVR game''. Τετοια παιχνιδια βλεπεις και θα βλεπεις στο PSVR, με την εμπειρια να απογειωνεται σε αλλα επιπεδα.
Ενα τετοιο παιχνιδι ειναι και το Bound, οπου η εμπειρια ειναι μερα με νυχτα σε διαφορα(VR και 2D). Καποια απο αυτα θα ειναι μονο για psvr.

Κριμα που θα τα χασεις εφοσον σου αρεσουν και δεν το λεω καθολου ειρωνικα. Μακαρι να τα παιξεις και να τα συζηταμε εδω μαζι.

james9
08-11-2016, 16:22
Θενκς για το θρεντ και εγω λατρευω αυτου του ειδους τα παιχνιδια. Μαζι σου ως εδω.


Το virginia είναι σε διαρκεια στον μεσο ορο των PSVR games. Επισης η φιλοσοφια του φωναζει ''PSVR game''. Τετοια παιχνιδια βλεπεις και θα βλεπεις στο PSVR, με την εμπειρια να απογειωνεται σε αλλα επιπεδα.

Κριμα που θα τα χασεις εφοσον σου αρεσουν και δεν το λεω καθολου ειρωνικα. Μακαρι να τα παιξεις και να τα συζηταμε εδω μαζι.

Ημουν σιγουρος οτι οι "αμπελοσοφιες" μου θα κανουν περισσοτερο θορυβο απο οτι το ιδιο το παιχνιδι . Το Virginia διαρκει περιπου 2 ωρες, κοστιζει 5€ και δεν απαιτει ενα περιφερειακο που κοστιζει 409€. Ειναι ενα στοιχημα με μικρο ρισκο να το πω λιγο πιο απλα.

Αν ειχα δωσει 409 ευρω και επαιζα στο vr το Virginia τοτε δεν θα υπηρχε στην εξισωση το value for money θα ειχα αλλες απαιτησεις.

Μην το πλατιασουμε και εδω καταλαβαινω εν μερει τι λες αλλα διαφωνω. Σεβομαι οτι γουσταρετε το νεο σας gadget και οπως θα ειδες δεν συμμετεχω καν στις συζητησεις κ ας εχω ακομα περισσοτερες ενστασεις.

Για το παιχνιδι τωρα το ξαναπαιζω δευτερη φορα και οι συμβολισμοι του ειλικρινα ειναι Mindblowing σε καποια σημεια. Απιστευτη δουλεια εχουν κανει!

PDS
08-11-2016, 16:36
Βρε μαζι σου για το παιχνιδι και ευχαριστω που το εβαλες στο ρανταρ μου. Καπου το ειχα δει αλλα το ειχα διαγραψει απο την μνημη μου. Ελπιζω και σε αλλα τετοια Threads οποτε δεις κατι αναλογο.

Μαζι σου επισης για τα χρηματα τα επιπλεον που πρεπει να δωσεις και τις απαιτησεις που θα εχεις απο κει και περα . Για μενα(εχοντας το PSVR στο σπιτι μου) η εμπειρια που θα σου δωσει στο ιδιο παιχνιδι ειναι η μερα με την νυχτα και τα αξιζεi τα 400. Για αλλους μπορει να μην ισχυει κατι τετοιο. Απλα καπου το χασαμε στην αρχη με το σχολιο σου για τα 10λεπτα και την ποιοτητα των παιχνιδιων, καθως τετοια παιχνιδια ειναι και θα ειναι ουσιαστικα τα VRπαιχνιδα(με τετοια διαρκεια).

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ορεξη να παιξω 2d παιχνιδια πλεον και ελπιζω να ''συνελθω'' συντομα γιατι υπαρχουν διαμαντακια οπως το παραπανω που δεν θελω να τα χασω. Ειναι κατι που δεν μου αρεσει δλδ και ελπιζω να το βαρεθω λιγο το VR.

Χαιρομαι οπως και να χει για τις εντυπωσεις σου:)
Ελπιζω να παιχτει συντομα και απο εμενα και να γραψω τις εντυπωσεις μου.

PDS
08-11-2016, 16:53
Βαζω και το trailer να υπαρχει.

https://www.youtube.com/watch?v=7kAYh4MJFc8

teras1
08-11-2016, 21:37
Ημουν σιγουρος οτι οι "αμπελοσοφιες" μου θα κανουν περισσοτερο θορυβο απο οτι το ιδιο το παιχνιδι . Το Virginia διαρκει περιπου 2 ωρες, κοστιζει 5€ και δεν απαιτει ενα περιφερειακο που κοστιζει 409€. Ειναι ενα στοιχημα με μικρο ρισκο να το πω λιγο πιο απλα.

Αν ειχα δωσει 409 ευρω και επαιζα στο vr το Virginia τοτε δεν θα υπηρχε στην εξισωση το value for money θα ειχα αλλες απαιτησεις.

Μην το πλατιασουμε και εδω καταλαβαινω εν μερει τι λες αλλα διαφωνω. Σεβομαι οτι γουσταρετε το νεο σας gadget και οπως θα ειδες δεν συμμετεχω καν στις συζητησεις κ ας εχω ακομα περισσοτερες ενστασεις.

Για το παιχνιδι τωρα το ξαναπαιζω δευτερη φορα και οι συμβολισμοι του ειλικρινα ειναι Mindblowing σε καποια σημεια. Απιστευτη δουλεια εχουν κανει!

Η πλάκα είναι ότι το PSVR είναι ακριβώς αυτό που ζητάς βάσει των γραφομένων σου. Μοναδικές εμπειρίες που δεν στηρίζονται στα γραφικά και τα marketing check lists των μεγάλων παραγωγών.
Ενώ σίγουρα δεν υπάρχει κάτι με εξαιρετικό story μέχρι τώρα όσον αφορά το VR, υπάρχουν μοναδικές εμπειρίες που δεν έχεις ξαναζήσει και πιστεύω ότι θα εκτιμήσεις.
Πρέπει να το δοκιμάσεις :)

panos74gr
22-11-2016, 08:25
Τυχαία το ξεκίνησα εχτές... έπαιξα 2 ώρες και είμαι περίπου στην μέση αλλά το πάω σχετικά αργά για να το ευχαριστηθώ.

Το παιχνίδι έχει πολύ ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, καταπληκτική μουσική και σκηνοθεσία. Είναι μια ξεχωριστή εμπειρία και περιμένω πως και πως να γυρίσω το βράδυ για να το τελειώσω.

Μετά από τέτοια, γυρνάς στα παιχνίδια τύπου tomb raider κλπ και σου φαίνονται εντελώς ανούσια και βαρετά.

james9
22-11-2016, 09:40
Τυχαία το ξεκίνησα εχτές... έπαιξα 2 ώρες και είμαι περίπου στην μέση αλλά το πάω σχετικά αργά για να το ευχαριστηθώ.

Το παιχνίδι έχει πολύ ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, καταπληκτική μουσική και σκηνοθεσία. Είναι μια ξεχωριστή εμπειρία και περιμένω πως και πως να γυρίσω το βράδυ για να το τελειώσω.

Μετά από τέτοια, γυρνάς στα παιχνίδια τύπου tomb raider κλπ και σου φαίνονται εντελώς ανούσια και βαρετά.

Εισαι ενας απο εμας!!! Χαιρομαι που σου αρεσε περιμενω να το τελειωσεις να πουμε και τιποτα για την ιστορια.

chronohill
22-11-2016, 11:10
Και γω το αγορασα μετα την προτροπη σου φιλε james.δεν το εχω ξεκινησει ακομα γιατι αρχισα το westworld και ψιλοκολλησα αλλα σημερα αυριο θα το ξεκινησω γιατι εχω μεγαλη περιέργεια για το παιχνιδι!!!!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

panos74gr
23-11-2016, 14:39
Εισαι ενας απο εμας!!! Χαιρομαι που σου αρεσε περιμενω να το τελειωσεις να πουμε και τιποτα για την ιστορια.

χμμ... λοιπόν το τελείωσα αλλά μάλλον πρέπει να παίξω και δευτερο playthrough για να βάλω τα γεγονότα στην σειρά τους και να καταλάβω τι έγινε. Βρήκα και λυσάρι αλλά οκ δεν θέλω να καταφύγω εκεί ακόμα.

james9
23-11-2016, 14:47
χμμ... λοιπόν το τελείωσα αλλά μάλλον πρέπει να παίξω και δευτερο playthrough για να βάλω τα γεγονότα στην σειρά τους και να καταλάβω τι έγινε. Βρήκα και λυσάρι αλλά οκ δεν θέλω να καταφύγω εκεί ακόμα.

Aν δεις πιο πανω αυτο εκανα και εγω. Στο 2ο καποια πραγματα ειναι πιο ξεκαθαρα και θα δεις και τους συμβολισμους. Πες μου ομως ποσο ΓΑΜΑΤΟΣ ήταν ο ήχος και συγκεκριμενα το τραγουδι που ακουγεται σε μια σκηνη?

panos74gr
23-11-2016, 14:49
Aν δεις πιο πανω αυτο εκανα και εγω. Στο 2ο καποια πραγματα ειναι πιο ξεκαθαρα και θα δεις και τους συμβολισμους. Πες μου ομως ποσο ΓΑΜΑΤΟΣ ήταν ο ήχος και συγκεκριμενα το τραγουδι που ακουγεται σε μια σκηνη?

Εννοείς την σκηνή που ήταν βγαλμένη σαν από ταινία David lynch; (όλο το παιχνίδι ήταν αλλά αυτή ήταν ακόμα πιο πολύ για μένα)

chronohill
01-12-2016, 11:21
Περηφανος κατοχος πλατινενιου trophy και ακομα πιο περηφανος που επαιξα αυτο το αριστουργημα...
Γραφω ακουγοντας το υπεροχο sountrack και σε σημεια ανατριχιαζω οπως τοτε...


https://www.youtube.com/watch?v=DTZRV67pXbE

Πολλα ευχαριστω στον φιλο @james9 για την δημιουργια θεματος και την προταση...ευτυχως που εχουμε και κοσμο που μας ανοιγει τα ματια σε τετοιες μοναδικες εμπειριες και να παιζουμε και διαφορετικες προσπαθειες που ειναι φτιαγμενες με παθος και πραγματικη αγαπη...το γραμμα που εχουν οι δημιουργοι στην αρχικη σελιδα του παιχνιδιου τα λεει ολα...φαλιρησαν οι ανθρωποι αλλα εφεραν στην ζωη αυτο το δημιουργημα...
Δεν μπορεις να πεις πολλα για το παιχνιδι χωρις να χαλασεις την μαγεια του, απλα για καποιον που το διαβαζει αυτο εδω τωρα το κειμενο που του αρεσουν τα μυστηρια και οι καλοφτιαγμενες ιστοριες μην διστασεις..ειναι οτι ψαχνεις και παραπανω..Ενα "ενηλικο" παιχνιδι που προβαλλει την εσωτερικη ανθρωπινη παλη, τον προβληματισμο, την απανθρωπια, την επιλογη...ολα χωρις λογια μονο με εικονα και ηχο...μοναδικο σουρεαλιστικο ηχο απο την συμφωνικη ορχηστρα της Πραγας...

Μετα και το δευτερο Playthrough (πραγμα που δεν κανω ευκολα) ενω εβαλα πολλα κομματια στην σειρα καποια αλλα με προβληματισαν περισσοτερο...

Εχω προβληματιστει εντονα για το τι συμβολιζει τελικα το
1.βουβαλι...ενω θεωρουσα ξεκαθαρα οτι συμβολιζει την Χαρπενιν μετα που το βλεπει διπλα στο κρεββατι της και εξω απο το βενζιναδικο σκεφτηκα μηπως συμβολιζει και τον Λουκας...
2. το πουλι...στο νεκροτομειο με το που το πιανει ερχεται στην ζωη ενω στις επομενες συναντησεις εξαφανιζεται...στην πρωτη επαφη το βγαζει απτο κλουβι...ειναι η ελευθερη βουληση?η επιλογη?
Επισης το LSD που παιρνει προς το τελος η Anne και σε κατασταση νιρβανα γινονται οι αποκαλυψεις αποτι παρατηρησα εχει πανω το συμβολο του πουλιου οπως και ολα τα trophies...πρεπει να εχει να κανει με την συνομωσια της πολης και του ξεσκεπασματος που ειχε κανει η μανα της Χαρπενιν...
Οσο για τις εξωγηινες αναφορες, στο φιναλε δειχνει τον λουκας να πηγαινει με την μανα της Χαρπενιν στο διαστημοπλοιο και λες ωπα τι εγινε μετα ο λουκας φευγει τρεχοντας(λογικα περασε η επιδραση)...αλλα και στο βιβλιο του και οταν πεφτει η μασκα της Anne εχουμε παλι επαφη με "εξωγηινο" παρονομαστη...

Μια τραβηγμενη θεωρια π διαβασα στο πολιγκον ειναι οτι η anne πεθαινει προς το τελος και ολα αυτα ειναι ο δρομος της προς την μεταθανατιο ζωη...

james9
01-12-2016, 11:45
Περηφανος κατοχος πλατινενιου trophy και ακομα πιο περηφανος που επαιξα αυτο το αριστουργημα...
Γραφω ακουγοντας το υπεροχο sountrack και σε σημεια ανατριχιαζω οπως τοτε...


https://www.youtube.com/watch?v=DTZRV67pXbE

Πολλα ευχαριστω στον φιλο @james9 για την δημιουργια θεματος και την προταση...ευτυχως που εχουμε και κοσμο που μας ανοιγει τα ματια σε τετοιες μοναδικες εμπειριες και να παιζουμε και διαφορετικες προσπαθειες που ειναι φτιαγμενες με παθος και πραγματικη αγαπη...το γραμμα που εχουν οι δημιουργοι στην αρχικη σελιδα του παιχνιδιου τα λεει ολα...φαλιρησαν οι ανθρωποι αλλα εφεραν στην ζωη αυτο το δημιουργημα...
Δεν μπορεις να πεις πολλα για το παιχνιδι χωρις να χαλασεις την μαγεια του, απλα για καποιον που το διαβαζει αυτο εδω τωρα το κειμενο που του αρεσουν τα μυστηρια και οι καλοφτιαγμενες ιστοριες μην διστασεις..ειναι οτι ψαχνεις και παραπανω..Ενα "ενηλικο" παιχνιδι που προβαλλει την εσωτερικη ανθρωπινη παλη, τον προβληματισμο, την απανθρωπια, την επιλογη...ολα χωρις λογια μονο με εικονα και ηχο...μοναδικο σουρεαλιστικο ηχο απο την συμφωνικη ορχηστρα της Πραγας...

Μετα και το δευτερο Playthrough (πραγμα που δεν κανω ευκολα) ενω εβαλα πολλα κομματια στην σειρα καποια αλλα με προβληματισαν περισσοτερο...

Εχω προβληματιστει εντονα για το τι συμβολιζει τελικα το
1.βουβαλι...ενω θεωρουσα ξεκαθαρα οτι συμβολιζει την Χαρπενιν μετα που το βλεπει διπλα στο κρεββατι της και εξω απο το βενζιναδικο σκεφτηκα μηπως συμβολιζει και τον Λουκας...
2. το πουλι...στο νεκροτομειο με το που το πιανει ερχεται στην ζωη ενω στις επομενες συναντησεις εξαφανιζεται...στην πρωτη επαφη το βγαζει απτο κλουβι...ειναι η ελευθερη βουληση?η επιλογη?
Επισης το LSD που παιρνει προς το τελος η Anne και σε κατασταση νιρβανα γινονται οι αποκαλυψεις αποτι παρατηρησα εχει πανω το συμβολο του πουλιου οπως και ολα τα trophies...πρεπει να εχει να κανει με την συνομωσια της πολης και του ξεσκεπασματος που ειχε κανει η μανα της Χαρπενιν...
Οσο για τις εξωγηινες αναφορες, στο φιναλε δειχνει τον λουκας να πηγαινει με την μανα της Χαρπενιν στο διαστημοπλοιο και λες ωπα τι εγινε μετα ο λουκας φευγει τρεχοντας(λογικα περασε η επιδραση)...αλλα και στο βιβλιο του και οταν πεφτει η μασκα της Anne εχουμε παλι επαφη με "εξωγηινο" παρονομαστη...

Μια τραβηγμενη θεωρια π διαβασα στο πολιγκον ειναι οτι η anne πεθαινει προς το τελος και ολα αυτα ειναι ο δρομος της προς την μεταθανατιο ζωη...



Ενταξει πραγματικα το κομματι σε συνδυασμο τις εικονες απο το παιχνιδι μου εκοψε τα ποδια.

https://static2.fjcdn.com/comments/I+feel+you+bro+except+in+my+case+it+s+me+_8fc52731 280e14895d269f3c2c8c37c4.jpg

To παιχνιδι ειναι οντως αριστουργημα . Δεν χρειαζονται πολλα λογια οπως ειπες , πρεπει καποιος να παιξει για να καταλαβει τι λεμε, τα συναισθηματα δεν περιγραφονται.



The Bull

The buffalo symbolizes Maria Ortega. There are many clues to this; The first time you see the buffalo you are with her in the middle of the road. Then you dream of running over her with your boss driving the car, which symbolizes you are betraying her. She also gives you a buffalo toy. At the end, during sacrificial scene, all of it represents YOU, trying to literally stab her, you stop yourself form doing it, symbolizing you are not going to go trough that path anymore.

The bull comes to symbolize a couple of things. Firstly, and most importantly, it is often an obstacle: appearing for the first time in the middle of the road, causing Halperin to break suddenly. It then appears in Tarver’s dreams, standing in her room, or walking toward her slowly at the gas station. The second interesting aspect to the bull is that it’s undeniably male. The male presence, even in absolute silence, is something that constantly intrudes in Anne’s life, both in male superiors within the agency, men in bars, men in elevators – it is something that is omnipresent and inescapable.



The Bird

The bird that pops up periodically throughout Virginia takes on a fairly important role. It becomes more elusive as the story unfolds, and Anne – literally at one point – fails to grasp the bird before it disappears. It is truth. It is freedom. Perhaps the most important scene is the one in which Anne descends into the morgue – a gloomy, brown brick morgue filled with shadow – the bird at first appears dead, but then re-animates and escapes by flying out the window. For Anne, this means that escape is still possible. In another scene she also finds the bird inside the box – the box that contained Lucas’ film, and very similar to the box she burned. The box hints at a second chance for Anne: if she burned the first box, she now has a chance to do right by what’s in this box, and get to the bottom of Lucas’ discovery. Finally the bird is found imprinted on the blotter acid and it is this that leads Anne to her final visions, whereupon she reaches the truth at the center of the conspiracy.

Εδω ενα λινκ με καποιες θεωριες
https://www.reddit.com/r/Games/comments/54e9sh/virginia_story_discussion_spoilers/

Παντως η πρωτη μου σκεψη στο τελος ηταν οτι βλεπουμε την μεταθανατιο ζωη, δεν γινεται να εφυγαν και να συναντησαν τον Lucas ετσι απλα. Γενικα οσο και να ψαξεις θα δεις πολλες θεωριες που λογω των συμβολισμων ειναι ολες πιθανες.

jimspy
01-12-2016, 13:07
το τελειωσα εχθες το βραδυ....το παιχνιδι ειναι πολυ καλο...τελειως διαφορετικο απο τα συνηθισμενα....σε βαζει σε σκεψεις , δημουργει μια διαφορετικη συναισθηματικη ονειρικη αυρα κ ατμοσφφαιρα, σε κανει μερος του ακομα κ αν δεν θελεις ,γεματο απο εικονες που πρεπει ο ιδιος να εξηγησεις ....πραγματικα ενα απο τα καλυτερα διαφορετικα παιχνιδια των τελευταιων ετων.....

DJTaurus
05-12-2016, 20:09
Να ευχαριστήσω και εγώ τον James για την πρόταση. Δεν έχω ξαναπαίξει κάτι παρόμοιο σχεδιαστικά και σε παρουσίαση. Παρόλο που φαίνεται τόσο απλό και κενό με την απουσία διαλόγων και την γενικότερη αισθητική του καταφέρνει να σε γεμίζει συναισθήματα και να σε ιντριγκάρει βαθμωτα καθώς το story εξελίσσεται. Και αλλά παιχνίδια είναι απλά βλέπε το abzu που εκεί απλώς θαυμάζεις χρώματα και σκηνικά.... μόλις το τελειώσεις όμως το έχεις ξεχάσει. Εδώ δενεσαι με τον χαρακτήρα από την πρώτη στιγμή. Δεν μπήκα καν να διαβάσω user κριτικές στο metacritic απλώς μου κάνουν εντύπωση οι μέτριες βαθμολογίες....φαντάζομαι θα τους πείραξε η πολύ μικρή διάρκεια σε σχέση με την τιμή. Τόσο τσοπάνηδες είναι που δεν εκτιμούν ένα τόσο διαφορετικό παιχνίδι. 10ρακι από εμένα ακατέβατο. Πραγματικά δεν περίμενα να φάω τέτοιο κόλλημα με ένα παιχνίδι που οι μηχανισμοί του είναι τόσο γελοιωδώς απλοϊκοί. Αν υπάρχει κάποιο link για το soundtrack από θείο η σε λογική τιμή για pc θα εκτιμούσα ένα pm :)

υ.γ. το τραγούδι στο bar θυμίζει αρκετά twin peaks.

https://www.youtube.com/watch?v=hExJ1yyKCiU

chronohill
05-12-2016, 20:23
ναι ξερεις γιατι γινεται αυτο?γιατι πανε ολα τα μικρα και τα καμμενα με πυροβολητα και σου λεει ειναι δυνατον απλα να βλεπω μια ιστορια?που στην τελικη εχουν συνηθισει να μην τους ενδιαφερει το story στα παιχνιδια παρα μονο ο φτωχος εντυπωσιασμος και τα περισοτερα kills...
το ιδιο θα παρατηρησεις και στο EGTRapture..
Ειναι πραγματικα συγκολιστικο το virginia...
To sountrack π λες το εψαξα και γω και δεν βρηκα κατι π να το δινει ο θειος..παρα μονο στο youtube που υπαρχει ολο το OST..

Κατι τελευταιο:το παιχνιδι ειναι οτι πρεπει να το βαλεις σε μη gamer φιλο σου για να παθει την πλακα του...ηδη εχω 2-3 που θα το κανω...

Omega
11-12-2016, 04:50
Δοκίμασα το παιχνίδι ύστερα απο ΤΟΣΑ καλά σχόλια και έμεινα με το στόμα ανοιχτό.
Εκτίμησα αφάνταστα το design του στο θέμα του να μην υπάρχουν διάλογοι.
Αν και σχετικά μικρό, μακάρι να έβγαιναν και άλλοι τίτλοι σαν αυτό.
Απίστευτη εμπειρία.