PDA

View Full Version : PSVR και 4Κ HDR



Error Flynn
05-11-2016, 07:00
Η απόφαση της SONY ώστε το processor unit του PSVR να μπορεί να περνά σήμα 4Κ αλλά όχι και HDR θα αποτελεί σοβαρό πρόβλημα τους επόμενους μήνες που οι ιδιοκτήτες 4K HDR τηλεοράσεων θα πληθαίνουν. Ξεκινάω το παρόν νήμα λοιπόν για να ανεβάζουμε νέα και λύσεις ώστε να ξεπεραστεί το συγκεκριμένο θέμα. Ήδη στο ΝΕΤ υπάρχουν λύσεις για άτομα που δεν έχουν AV Receivers σύγχρονους για 4Κ ώστε να μπορούν να βρίσκουν τρόπους ώστε να μη πρέπει να αγοράσουν και νέους ενισχυτές για εικόνα/ήχο. Μια απλή ιδέα είναι να συνδέσεις με hdmi το PS4 Pro απευθείας στην τηλεόραση και με οπτική να συνδέσεις την κονσόλα στον ενισχυτή. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση με το PSVR; Πως κάποιος μπορεί να έχει και PSVR και HDR μαζί; Έχει διαβάσει κανείς κάτι σχετικό;

Μια απλή σκέψη που έκανα χωρίς να ξέρω αν είναι λειτουργική είναι η εξής:

α) από το PS4 Pro φεύγει (κοντό κατά προτίμηση) hdmi καλώδιο και καταλήγει σε ένα switch.
β) από το switch φεύγουν δυο hdmi ώστε το ένα να πηγαίνει πάνω στο processor unit και το άλλο απευθείας στην τηλεόραση.

με αυτόν τον τρόπο αναγκαστικά χρησιμοποιούμε δυο από τις εισόδους της τηλεόρασης και με το πάτημα ενός κουμπιού που θα έχει το switch θα μπορούμε να επιλέγουμε αν το Pro μας θα στέλνει σήμα στη τηλεόραση μέσω της απευθείας σύνδεσης άρα και 4K HDR, είτε μέσω του PSVR με 4Κ χωρίς HDR.

Φανταζομαι για να παίξει σωστά τα καλώδια και switch θα πρέπει να είναι hdmi 2.0a.

Έχει κανείς διαβάσει κάτι σχετικό ή έχει κάτι να προτείνει;

Christos33
05-11-2016, 11:20
Όντως μεγάλη μαλακια αυτό αλλά εγώ το μόνο πού θα έκανα αν είχα 4K είναι να βγάζω το καλώδιο από πίσω και να το βάζω στο ps4.
Edit
Όταν θα ήθελα να παίζει το HDR, γιατί το 4K παίζει κανονικά.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Error Flynn
05-11-2016, 15:31
Εγώ που έχω 4Κ με HDR έτσι όπως έχω στημένα τα μηχανήματα
μου είναι ιδιαίτερα άβολο να βάζω και να βγάζω άσε που δεν είναι και ότι
καλύτερο για τη θύρα του HDMI.

Ήθελα να ήξερα τι σκ@#* έχουν μέσα στο κεφάλι τους ώρες ώρες.
Είμαι σχεδόν σίγουρος πως στο μέλλον θα βγάλουν αυτόνομο unit πρός αγορά
που θα αφήνει να περνά το HDR.

Christos33
05-11-2016, 18:14
Εγώ που έχω 4Κ με HDR έτσι όπως έχω στημένα τα μηχανήματα
μου είναι ιδιαίτερα άβολο να βάζω και να βγάζω άσε που δεν είναι και ότι
καλύτερο για τη θύρα του HDMI.

Ήθελα να ήξερα τι σκ@#* έχουν μέσα στο κεφάλι τους ώρες ώρες.
Είμαι σχεδόν σίγουρος πως στο μέλλον θα βγάλουν αυτόνομο unit πρός αγορά
που θα αφήνει να περνά το HDR.
Το πρόβλημα είναι στο κουτί η το έχουν κλείσει γιατί δεν κάνει με το VR, αν δεν είναι το κουτί με update φτιάχνει.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ababapanos
05-11-2016, 22:15
θελω να πιστεύω πως με καποιο update θα το λύσουν το θεμα!

ChrisX
05-11-2016, 23:39
Τσέκαρε αυτό το thread στο neogaf έχεουν λύσεις. http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1288307

Όντως είναι μεγάλο foul της Sony ώρες ώρες δεν μπορώ να καταλάβω τι σκέφτονται...

cocous
06-11-2016, 11:01
Παιδιά εγω πιστεύω πως με software update θα γίνει. Εδώ ούτε το ps4 δεν είχε HDR και με update απόκτησε.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
06-11-2016, 11:23
Νομίζω στο PSVR είναι θέμα hardware. Οι θύρες του hdmi δεν υποστηρίζουν ανάλυση 4Κ


Sent from my iPad using Tapatalk

cocous
06-11-2016, 11:42
Μα ουτε στο ps4 το απλο ειχε HDR


Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Christos33
06-11-2016, 13:24
Νομίζω στο PSVR είναι θέμα hardware. Οι θύρες του hdmi δεν υποστηρίζουν ανάλυση 4Κ


Sent from my iPad using Tapatalk
Λες να είναι τόσο μαλακες!!!
Δεν νομίζω να έκαναν τέτοιο λάθος.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
06-11-2016, 13:48
Λες να είναι τόσο μαλακες!!!
Δεν νομίζω να έκαναν τέτοιο λάθος.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καπου το ειχα διαβάσει αλλα δεν θυμάμαι που.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Error Flynn
07-11-2016, 14:33
Λοιπόν με "μπακαλίστικο" τρόπο κάπως διόρθωσα την κατάσταση από
απαράδεκτη να ειναι απλά υποφερτή.

Με λίγα λόγια:

Δυο καλώδια HDMI που φεύγουν και κουμπώνουν πάνω στη τηλεόραση (κοινώς καταλαμβάνω δυο θέσεις) για το PS4.
To ένα πηγαίναι αυτούσιο στην τηλεόραση το άλλο μεσολαβεί το VR με τη γνωστή συνδεσμολογία του PU.
Μικρό καλώδιο HDMI 2.0 στην έξοδο το PS4 που πάνω του βάζω μούφα για να γίνει "θυλυκό". Προσοχή πρέπει και η μούφα να είναι για HDMI 2.0
Aν θέλω να παίξω PS4 με HDR καρφώνω πάνω στη μούφα (που ξαναλέω είναι πάνω στο PS4 πάντα) το ένα από τα δυο HDMI
και μιλάω για αυτό το οποίο πηγαίνει απευθείας πάνω στην τηλεόραση.
Αν θέλω να παίξω PS4 με VR καρφώνω πάνω στη μούφα μου το HDMI στο οποίο παρεμβάλεται το VR να το πω όσο πιο απλά μπορώ.

Ουσιαστικά δηλαδή έχω μια εύκολη πρόσβαση στη θύρα HDMI του PS4 αφού με την μικρή προέκταση και τη μούφα τα φέρνω σε σημείο
που είναι πολύ εύκολα προσβάσιμα ένα και δεύτερο και σημαντικό εξίσου πως με αυτό τον τρόπο δεν ταλαιπωρώ την θύρα του PS4.

Είναι το πιο απλό που μπορεί να γίνει πιστεύω μέχρι να δούνε εκεί τα τζιμάνια μπας και δώσουν σωστή λύση.
Αυτά που έγραψα πιο πάνω δεν είναι θεωρίες που θέλω να κάνω, τα έχω δοκιμάσει και δουλεύουν κανονικά.

Error Flynn
07-11-2016, 18:06
Επανέρχομαι για να πω πως με αυτή τη λύση ΔΕΝ παίζει σωστά το VR. Δε ξέρω τι είναι αυτό που μπλοκάρει κάτι αλλά
η εικόνα που δείχνει το VR έχει θόρυβο και μέσα στο headset και στην τηλεόραση. Δηλαδή βλέπω κόκκινες κουκίδες...

Οπότε, αν κάποιος το σκεφτόταν σαν λύση δυστυχώς δεν...

ababapanos
16-11-2016, 12:43
Εχουμε κανενα νεοτερο βρε παιδια πανω στο θεμα? Σημερα παραλαμβανω την Sony KD55XD9305 (http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/161313-sony-kd55xd9305) και πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.... ετσι μουρχετε να βλαλω τελείως το PS VR απο το setup μεχρι να βρεθει λυση....

Παλιότερα σε ενα ps3 ειχε καει θηρα HDMI απο τα πολλα βαλε βγαλε, και απο τοτε το εχω παρει απο φοβο...
Μηπως η λυση στο προβλημα θα ηταν κατι τετοιο που διαβαζω σε ξενα σαιτς? http://www.ebay.com/itm/Ultra-HD-4K-HDMI-Splitter-1X2-2-Port-Repeater-Amplifier-Hub-3D-1080p-1-In-2-Out-/122061381888

Error Flynn
16-11-2016, 13:58
Δε θα σου κάνει δουλειά... θες και κάτι να περνά το HDR...

Αν στη θύρα βάζεις και βγάζεις hdmi όταν το μηχάνημα είναι ανοιχτό τότε ναι μπορεί να καεί.
Σε σβηστό μηχάνημα δεν έχεις τέτοιο φόβο.

ababapanos
16-11-2016, 14:21
Αυτο εδω αναφερει οτι περναει και HDR https://www.amazon.com/SMARTOOO-Splitter-Supports-signals-Outputs/dp/B01M68A6IT/ref=sr_1_2?s=aht&ie=UTF8&qid=1479295331&sr=1-2&keywords=HDMI+2.0+Splitter+4K+60Hz+with+HDR
βεβαια ειναι και πολυ ακριβοτερο... αν υπολογίσεις μεταφορικά τελωνειο κλπ...

WolfRathmA
23-01-2017, 11:39
Έχω διαβάσει ότι κυκλοφορούν HDMI Coupler το οποίο κάνει εύκολο το swap. Θα πάω να αγοράσω ένα σήμερα και θα γράψω εντυπώσεις. Κουράστηκα το swap όλη την ώρα. LOL

Error Flynn
23-01-2017, 20:19
Έχω διαβάσει ότι κυκλοφορούν HDMI Coupler το οποίο κάνει εύκολο το swap. Θα πάω να αγοράσω ένα σήμερα και θα γράψω εντυπώσεις. Κουράστηκα το swap όλη την ώρα. LOL

Το έχω δοκιμάσει και δε μου έπαιξε...

WolfRathmA
23-01-2017, 21:11
Το έχω δοκιμάσει και δε μου έπαιξε...

Υποστήριζε HDMI 2.0; Γιατί στο NeoGAF με ένα συγκεκριμένο που περνάει HDMI 2.0 παίζει λένε κανονικά.

Error Flynn
24-01-2017, 03:25
Το είχα δοκιμάσει από την περίοδο που είχα πάρει το VR και το Pro δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμη.
Ναι, έπαιζε αλλά έκανε κάποια μικρά artifacts σαν αστερόσκονη να φανταστείς κόκκινη, οπότε δεν έπαιζε σωστά.

Η ίδια συνδεσμολογία που έπαιζε (έστω και έτσι στο παλιό PS4) δεν παίζει (βγάλε άκρη) στο Pro.
Δεν βγάζει καν εικόνα...! Ακριβώς το ίδιο πράγμα με μένα το είχαν και άλλοι αν το ψάξεις.

Και ναι είναι HDMI 2.0 και δυστυχώς το χρυσοπλήρωσα. Αν θες να κάνεις δοκιμή στο δικό σου και δε θες
να αγοράσεις coupler πολύ ευχαρίστως να στο δανείσω εκτός και αν παίζει με το συγκεκριμένο που λες...

Δε θέλω να σε απογοητεύσω γιατί και γω είχα και έχω ξενερώσει φοβερά με το συγκεκριμένο θέμα αλλά νομίζω
πως πρός το παρόν δεν υπάρχει λύση...

WolfRathmA
24-01-2017, 11:48
Δεν βρήκα τελικά εδώ. Παραγγειλα ένα από eBay που προτείνουν στο NeoGAF και θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Νομίζω ότι αυτό που πήρα έχει μέσα 10 κομμάτια αν τα γράφει σωστά ο πωλητής. Αν δουλεύει πολύ ευχαρίστως να σου δώσω ένα. Σίγουρα θα παίζει γιατί έχουμε ακριβώς το ίδιο setup.

Νομίζω ότι το καλώδιο που έχει μέσα στο VR Δεν πρέπει να είναι HDMI 2.0. Πρέπει να είναι 1.4.

Error Flynn
24-01-2017, 12:50
Καλημέρα! Κατ΄αρχάς σε ευχαριστώ για τη πρόθεση και μόνο. Μακάρι να παίζει και να ξεμπερδέψουμε.
Περιμένω νέα και εντυπώσεις το συντομότερο.

WolfRathmA
22-02-2017, 13:11
Καλημέρα! Κατ΄αρχάς σε ευχαριστώ για τη πρόθεση και μόνο. Μακάρι να παίζει και να ξεμπερδέψουμε.
Περιμένω νέα και εντυπώσεις το συντομότερο.
Καλησπέρα. Μου ήρθαν σήμερα. Έχει τελικά μέσα όντως 10 κομμάτια. Το έχω συνδέσει και προς ώρας παίζει κανονικά. Χωρίς παράσιτα ή διακοπές. Στην αρχή μου έκανε διακοπές στην εικόνα. Αλλά μετά έβαλα ανάποδα το coupler (γιατί δεν γράφει πουθενά επάνω ποιό είναι το in και το out) και παίζει προς ώρας μία χαρά.

Άσε με να το δοκιμάσω μερικές μέρες να δω ότι όντως παίζει απροβλημάτιστα και μετά αν είναι να συναντηθούμε να σου δώσω.

Όποιος άλλος ενδιαφέρεται ας μου στείλει. Έχω πολλά.

Error Flynn
22-02-2017, 13:43
Καλησπέρα. Μου ήρθαν σήμερα. Έχει τελικά μέσα όντως 10 κομμάτια. Το έχω συνδέσει και προς ώρας παίζει κανονικά. Χωρίς παράσιτα ή διακοπές. Στην αρχή μου έκανε διακοπές στην εικόνα. Αλλά μετά έβαλα ανάποδα το coupler (γιατί δεν γράφει πουθενά επάνω ποιό είναι το in και το out) και παίζει προς ώρας μία χαρά.

Άσε με να το δοκιμάσω μερικές μέρες να δω ότι όντως παίζει απροβλημάτιστα και μετά αν είναι να συναντηθούμε να σου δώσω.

Όποιος άλλος ενδιαφέρεται ας μου στείλει. Έχω πολλά.

Τέλεια νέα! ΟΚ δες το πως θα πάει και μου λες. Σε ευχαριστώ και πάλι.

gonzalez
22-02-2017, 15:52
Καλησπέρα. Μου ήρθαν σήμερα. Έχει τελικά μέσα όντως 10 κομμάτια. Το έχω συνδέσει και προς ώρας παίζει κανονικά. Χωρίς παράσιτα ή διακοπές. Στην αρχή μου έκανε διακοπές στην εικόνα. Αλλά μετά έβαλα ανάποδα το coupler (γιατί δεν γράφει πουθενά επάνω ποιό είναι το in και το out) και παίζει προς ώρας μία χαρά.

Άσε με να το δοκιμάσω μερικές μέρες να δω ότι όντως παίζει απροβλημάτιστα και μετά αν είναι να συναντηθούμε να σου δώσω.

Όποιος άλλος ενδιαφέρεται ας μου στείλει. Έχω πολλά.
Καλησπέρα! Θα με ενδιέφερε και μένα το συγκεκριμένο! Έχε με στα υπόψιν! Thanks!

WolfRathmA
26-02-2017, 14:28
Τελικά παιδιά δε δούλεψε. Κάνει διακοπές στην εικόνα. Ένα παίζει κανονικά για την πρώτη μισή με μία ώρα μετά κάνει που και που διακοπές.

Τελικά η μόνη λύση είναι με splitter και να συνδέσεις 2 HDMI στην τηλεόραση όπου η μία θα είναι για το VR και η άλλη για 4Κ.

Error Flynn
01-03-2017, 08:28
Τελικά παιδιά δε δούλεψε. Κάνει διακοπές στην εικόνα. Ένα παίζει κανονικά για την πρώτη μισή με μία ώρα μετά κάνει που και που διακοπές.

Τελικά η μόνη λύση είναι με splitter και να συνδέσεις 2 HDMI στην τηλεόραση όπου η μία θα είναι για το VR και η άλλη για 4Κ.

Κρίμα που τελικά δεν λειτούργησε σαν λύση... το μόνο που κάνει είναι διακοπές δηλαδή; Όταν εγώ είχα δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο μου έβγαζε κάποια artifacts μέσα στην εικόνα... πάντως και με το splitter είναι περίεργη η κατάσταση... άλλοι λένε πως παίζει σωστά άλλοι έχουν πρόβλημα... κάτι αντίστοιχο με τα coupler που πήρες δηλαδή...

bladegld
16-02-2018, 15:15
Μου αρέσει η ηδέα του HDMI coulpler σαν λύση . Παρήγγειλα αυτό αλα δεν δούλεψε (http://www.e-shop.gr/logilink-ah0006-hdmi-extension-adapter-19-pin-female-to-19-pin-female-p-PER.756972) (δεν υποστηρίζει 2160p rgb ούτε HDR ) .
Έχει πάρει κανείς κάτι αντίστοιχο που να λειτουργεί ?
Η επόμενη λύση που μου άρεσε είναι με τα extention cables (αν μπορεί κάποιος να προτείνει τι να αγοράσω ) .
Δεν θα ήθελα να πάω στην λύση του hdmi switch γιατί δεν έχω ελεύθερη hdmi θήρα στην tv μου .