PDA

View Full Version : Freeze!



aiva
30-07-2016, 20:50
Χθες βράδυ είχα είχα ένα φριζαρισμα την ωρα που έπαιζα Uncharted. Ή εικόνα πάγωσε και το χειριστήριο δεν έδινε καμία εντολή. Πάτησα το κουμπί της κονσόλας για να κλείσει αλλά δεν έκλεισε, με πέταξε στο μενού της κονσόλας. Είναι φυσιολογικό; Ούτε βδομάδα δεν έκλεισε η κονσόλα, να ανησυχω για κάτι;

balabanis
01-09-2016, 20:47
Σε πέταξε κάποιο σφάλμα μετά;
Το χει κάνει σχεδόν σε όλους μας με τη διάφορα πως δε υπήρχε το κόλλημα. Εμένα με πετούσε στο μενού με ένα σφάλμα.
Δε νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς...


Sent from my iPhone using Tapatalk

odytsak
01-09-2016, 21:46
Τίποτα δεν είναι, μην ανησυχείς, καμμιά φορά μπορεί να κρασάρει κάποιο παιχνίδι,
το κλείνεις και το ξανανοίγεις (το παιχνίδι).

Το PS4 δεν είναι σαν το PS3 που φριζάριζε ολόκληρη η κονσόλα στο οποιοδήποτε σφάλμα του εκάστοτε παιχνιδιού.

Nek_Food
09-09-2016, 11:02
Όχι ότι δεν παγώνει εντελώς ή οδηγείται η κονσόλα σε forced shutdown έτσι; Τα έχω φάει στην μάπα και αυτά με παλιά αλλά και με το τελευταίο beta firmware το οποίο εν γένει είναι κυριλέ. Το να παγώσει ένα παιχνίδι και να ανταποκρίνεται η κονσόλα κανονικά σε μενού κλπ δεν είναι τίποτα, όχι ότι συμβαίνει συχνά. Το πιο συνηθισμένο είναι να κρασάρει ένα παιχνίδι τελείως και να σε πετάει σε μπλε οθόνη αναφοράς σφάλματος. Κάποια κακογρσμμένα παιχνίδια το κάνουν πολύ συχνά για παραδειγμα το Battle Ages εμένα το έκανε συνέχεια μέχρι το τελευταίο title update, έκτοτε μου το έχει κάνει μια δυο φορές μόνο. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σφάλμα κονσόλας που να έχει στιγματίσει αυτή την γενιά, πλην ίσως αυτό το θέμα με την λειτουργικότητα και το auto eject των blu rays από το drive.

aiva
26-09-2016, 11:02
Η κονσόλα κόλλησε κανα δυο φορές στο Uncharted 4 που έπαιζα πριν λιγο καιρό. Το χειριστήριο καμια εντολή. Την εκλεισα απο το κουμπί. Να κολλήσει παιχνίδι οκ αλλά η κονσόλα και μαλιστα στο Uncharted δεν το περίμενα.

Nek_Food
26-09-2016, 11:23
Συμβαίνει σπάνια αλλά συμβαίνει. Τώρα αν συνεχίσει να σου το κάνει και σε άλλα παιχνίδια παιχνίδια και μάλιςτα συχνά ίσως είναι ένδειξη προβλήματος, αν και το όποιο πρόβλημα σοβαρό υπάρχει συνήθως στις κονσόλες τις καθιστά μη λειτουργικές, έτσι συνήθως είναι πιο προφανές το hardware πρόβλημα. Τα κολλήματα κλπ όμορφα συνήθως είναι software error που έχουν σαν αποτέλεσμα να κρεμάνε το σύστημα.

Έχετε υπόψη ότι τον τελευταίο καιρό και μετά το πρόσφατο update της κονσόλας, κάτι δεν πάει καλά με το PSN, έχει στιγμιαία κολλήματα κλπ, αυτό σε κάποια παιχνίδια απλά προκαλεί απλά frame drops ή μήνυμα δευτερολέπτων (στο warframe απλά γράφει network not responding για κάνα δυο δευτερόλεπτα) ενώ σε άλλα παιχνίδια οδηγεί σε freeze του παιχνιδιού ή σε μαύρη οθόνη και επανεκκίνηση του (παιχνιδιού). Αυτά συνήθως σε always online παιχνίδια αλλά έτσι όπως είναι δομημένα πια τα παιχνίδια, ίσως επηρεάζει και τα single campaign.

aiva
26-09-2016, 15:32
Ευτυχώς δεν το έκανε ξανά και δοκίμασα αρκετά παιχνίδια. Θα δείξει..

lak100
03-10-2016, 21:01
ενω ειχα το fifa 17 σε rest mode ανοιγω το ps4 ακουγεται ο ηχος απο το menu του ps4 αλλα γινεται τιποτα ειναι κολλημενο στο logo του fifa αναγκαστηκα να το κλεισω απο το πολυμπριζο οταν ξανανοιξε μου εεγε οτι αντιμετωπισε ενα σοβαρο σφαλμα και να πατησω χ για να κανει restart η μονη επιλογη που δουλεψε ηταν initialise ps4 χωρις εγκατασταση firmware αλα τα εχασα ολα λετε να χτυπησε ο σλήρπς πρωτη φορα μου το κανει

Nek_Food
07-10-2016, 13:19
Φίφα δισκάκι ή downloadable από το PSP store? ρωτάω από περιέργεια, γιατί στο παρελθόν είχα μικροπροβλήματα (και πιο σοβαρά όπως freeze/κρασαρίσματα) στο boot και η διαπίστωση μου ήταν ότι τελικώς έφταιγε ο δίσκος από ένα συγκεκριμένο παιχνίδι που είχα αφήσει μέσα και ανά περιόδους (όχι πάντα) "δυσκολευόταν" να το διαβάσει/αναγνωρίσει αλλά αντί απλά να το προσπερνάει μου πετούσε ό,τι σφάλμα μπορείς να φανταστείς. Το έβγαλα από μέσα και ησύχασα, δυο χρόνια μετά δεν ξανά εμφανίστηκε παρόμοιο πρόβλημα. Αν μη τι άλλο το PS4 μπορεί να μην έχει κατασκευαστικά προβλήματα - σφάλματα, αλλά μία ποικιλία προβλημάτων (μικρων εν γένει) έχει, έχει πλάκα να σου βγάζει διάφορα άσχετα στο πουθενά.

lak100
08-10-2016, 00:28
fifa δισακι δεν εβγαλε καποιο σφαλμα μονο το logo με τον reus και ο ηχος απο το xmb δεν εκλεινε απο το κουμπι στην κονσολα. απλα επειδη τον σκληρο θελω να τον βαλω και στο pro γι αυτο ψαχνομαι