PDA

View Full Version : Απορία με τρόπο παράδοσης από play.com



Chill
15-01-2008, 01:23
Διάβαζα στα διάφορα fora ότι το δέμα στο αφήνουν σπίτι σου. Τι γίνεται στην περίπτωση που μένεις σε μονοκατοικία με είσοδο στο δρόμο και δεν έχεις και ταχυδρομικό κουτί :/? Στα αφήνει στην πόρτα οπότε όποιος περάσει στα βουτάει και γεια σας ή σου αφήνει ειδοποίηση να τα πάρει από το ταχυδρομείο? Τα φώτα σας παίδες :please2:

Αν δεν βρω λύση να αγοράζω δικτυακά με 2 games θα μείνω για πάντα :(, 70άρες δεν σκάω ΜΕ ΤΗ ΚΑΜΙΑ!!!!!!!!!!!!

bocgr
15-01-2008, 09:39
Αν θέλεις αγόραζε απο το http://www.shopto.net , και καλές τιμές έχει και πρεπει να υπογράψεις στην παραλαβή του δέματος ή αν λείπεις σου αφήνει ειδοποίηση να τα πάρεις από το ταχυδρομείο

kleidaras
15-01-2008, 10:33
σου αφήνει ειδοποίηση να το πάρεις από το ταχυδρομείο.

ProEvo
15-01-2008, 10:53
εμένα μου το παρατάει στην είσοδο μαζί με όλα τα γράμματα. αν είμαι τυχερός και το δω πρώτος καλώς, αν όχι...
αν έχω καταλάβει καλά εξαρτάται από το ταχυδρομείο της περιοχής. από αγγλία το στέλνουν με απλό ταχυδρομείο.

Chill
15-01-2008, 11:24
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έκανα την παραγγελία μου (2xps3games+3xblue ray) και αναμένω. Ελπίζω να μην παιχτεί καμιά μλκια. Είχα βγάλει πιστωτική με χαμηλό όριο εδώ και μερικούς μήνες για τον συγκεκριμένο λόγο. Μετά την αγορά ps3 η χρήση της ήταν επιτακτική. Αλλιώς το μόνο που θα λειτουργούσε στο ps3 θα ήταν το ....swiffer για την σκόνη :D. Πήγα σε ένα από τα μαγαζιά που περιλαμβάνονται στο σχετικό thread το Σάββατο, έπαθα ένα καρδιακό και ένα τριπλό εγκεφαλικό και σήμερα έκανα την παραγγελία απ' έξω.

Greek stores sux, είναι το μόνο σίγουρο. Τώρα αν το play.com sux επίσης θα το διαπιστώσω σύντομα (ΕΛΠΙΖΩ ΟΧΙ!!!!!!)

TopGunZ
15-01-2008, 12:23
δεν ξέρω, αν μπορείς να συνεννοηθείς με το ταχυδρόμο της γειτονιάς σου. επίσης αν δουλεύεις, ειδικά τις πρωινές ώρες που δουλεύουν και τα ταχυδρομεία, θα μπορούσες να τα στέλνεις στη δουλειά σου όπως κάνω εγώ. τέλος θα μπορούσες να βάλεις ένα μεταλικό γραματοκιβώτιο με κλειδαριά, αρκετά μεγάλο ώστε να χωράει τα δεματάκια (υπάρχουν)

oddin
15-01-2008, 15:34
εμένα μου άφησαν πάντως ειδοποίηση και πήγα και τα πήρα απο το ταχυδρομείο την επόμενη μέρα.

Chill
15-01-2008, 16:21
Μια ακόμα ερώτηση μετά από πόσες μέρες στέλνουν την παραγγελία (εννοώ να φύγει από το εξωτερικό). Γιατί την έχω κάνει από το πρωί και ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση (παίζει βέβαια και καθυστέρηση για να ελέγξουν κάρτα κλπ μιας και μόλις χτες έκανα account).

Άντε γαμώτο και θέλω να δω τις στενές επαφές τρίτου τύπου σε blue ray :Thud:!!!!!!!

oddin
15-01-2008, 16:23
λογικά την επόμενη μέρα.eμένα πάντως μαζί με σκ έκαναν 5 μέρες να έρθουν.

Chill
15-01-2008, 16:32
Αν έχω κάνει καμιά @@ με τα στοιχεία μου λογικά θα μου επισημάνουν το όποιο λάθος μου μέσω email έτσι?

N00b στο ps3, n00b στις δικτυακές αγορές :( . Μόνο σε wow και battlenet είμαι αστέρι μου φαίνεται :P!!!!!!!!!!

oddin
15-01-2008, 16:35
Μπορεί και να μην σου στείλουν email,αλλα να στο αναγράψουν οτι υπάρχει πρόβλημα στο account σου.Οποτε παρακολούθα μεσο αυτού.

Chill
15-01-2008, 18:33
"Dear ..................

Thank you for your recent order with Play.com (http://play.com/)

At this time we are unable to process your order as payment has been
declined by your credit/debit card issuer.

Please check and amend the following information:

Card number
Expiry date
Valid from date
Issue number
CV2 (3 digit code on the signature line of your credit card)

For Play.com (http://play.com/) items - It is not necessary to re-submit your order. Your
outstanding order will be shipped as soon as we can process the payment.

For PlayTrade items (items sold by third party seller's) - Your order
could not be reserved and has been cancelled. If you would still like to
purchase this item please re-submit your order following any amendments
you have made.

If you experience any further problems please contact our Customer Service
Team on 08458001020 (UK only) or +44 (0)1534 877 595 (outside UK). Our
opening hours are 9am - 8pm Monday to Friday and 9am - 5pm Saturday and
Sunday.

Please accept our apologies for any inconvenience this may have caused you
and thank you for your patience and valued custom.

Kind Regards,

Play"

Με μια visa της alpha προσπαθώ να κάνω την παραγγελία αλλά σκαλώνει και αναρωτιέμαι γιατί :/. Την κάρτα δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ξανά για αγορές και είμαι βέβαιος ότι τα στοιχεία τα είχα γράψει σωστά αν και τα ξαναπέρασα μια φορά για να είμαι σίγουρος. Καμιά ιδέα?

Chill
15-01-2008, 18:58
Ok το πρόβλημα λύθηκε. Η κάρτα απλά δεν είχε ενεργοποιηθεί :D. Μ'αρέσει που ρώτησα τον κολλητό που μου την έβγαλε, "θέλει ενεργοποίηση και τα τοιαύτα για αγορές" και μου είχε απαντήσει "όχι". Άβυσσος η ψυχή του υπαλλήλου τραπέζης!!!!!!!!!

Οddin, χρειάζεται να τους στείλω ξανά κανένα email για να προχωρήσουν και πάλι την παραγγελία ή όχι? Thanx για το help mate και soz για το πρίξιμο.

oddin
15-01-2008, 19:54
Kανένα πρόβλημα,για αυτό είμαστε εδώ!
Eγω για να μην περιμένω τι θα γίνει,οταν είχα πάθει παρόμοιο...απλα έκανα cancel και ξαναέκανα κανονικά την παραγγελεία.;)

desperate_gamer
15-01-2008, 19:58
Chill δεν χρειάζεται να στείλεις email. Καταρχήν το η διεύθυνση του email που σου ήρθε δεν δέχεται απαντήσεις.

Αφού τσεκάρεις τα στοιχεία σου στο Play.com ότι είναι εντάξει κτλ, πάνε στο "Outstanding Orders" από το account σου και εκεί θα σου έχει επιλογή να ξαναδοκιμάσεις τη παραγγελία. Ξαναδοκιμάζεις και όλα οκ.

Όσο για τη παραλαβή, το "Στενές επαφές 3ου τύπου" μου ήρθε μέσα σε μια βδομάδα (6 μέρες στην ουσία) από τη μέρα παραγγελίας και μου έστειλαν χαρτάκι για να το πάρω από το ταχυδρομείο, μιας και είναι μεγαλούτσικο (καμιά σχέση με το φτωχομπινεδιάρικο πακετάκι που υπάρχει στην Ελλάδα) το κουτί.
Άλλα που είναι πιο μικρά (ένα απλό παιχνίδι, ή ένα dvd-ακι σε κανονική συσκευασία) συνήθως το αφήνουν στο ταχυδρομικό κουτί. Εξαρτάται από τα κέφια του ταχυδρόμου. Αν έχει θεωρήσει ότι μπορεί να το αφήσει σε ένα ταχυδρομικό κουτί και τελικά δεν χωράει, τότε το πετάει όπου βρει.

Αλλά βάλε ένα κουτί. Και εγώ δεν είχα στην αρχή, αλλά είναι ανάγκη. Αν ανησυχείς για το μήπως χαθούν τα πακέτα, να σου πω εγώ τα χαρτάκια πόσο εύκολα χάνονται!!

Chill
15-01-2008, 20:27
Πριν όταν logαρα στο play.com μου έγραφε πάνω πάνω ότι το account δεν έχει εγκριθεί ή κάτι τέτοιο. Τώρα δεν το αναφέρει πια οπότε θεωρώ ότι όλα βαίνουν καλώς.

Desperate_gamer, αυτό για να ξαναδοκιμάσω την παραγγελία δεν το βρήκα εκεί που είπες. Που στο καλό είναι?

Οι στενές επαφές είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες :), γι'αυτό δεν έχασα ευκαιρία. Πήρα και τους 300 αν και χωρίς greek subs και το spiderman 1+2+3 box. Έχει προσφορά αυτή τη στιγμή με 2 blue ray παίρνεις ένα τρίτο δώρο, τρεχάτεεεεε :D. Πήρα και 2 παιχνιδάκια για το ps3 και τέλος !!!!! Για την ώρα δηλαδή, γιατί βλέπω να τινάζω το κατάστημα στον αέρα haha!!!!! Ευτυχώς που τέλος Μάρτη βγαίνει το Starcraft2 :bowdown::bowdown::bowdown: το οποίο ....θα με κρατήσει απασχολημένο για 5-6 χρόνια οπότε θα περιορίσω τα έξοδα :tongue: haha!!!

Και κάτι τελευταίο αν κάνεις προπαραγγελία ένα προϊόν στο χρεώνει την ίδια στιγμή στην κάρτα ή όταν στο αποστείλει?

PDS
15-01-2008, 20:35
Πήρα και 2 παιχνιδάκια για το ps3 και τέλος !!!!! Για την ώρα δηλαδή, γιατί βλέπω να τινάζω το κατάστημα στον αέρα haha!!!!

Τι παιχνιδια πηρες chill?:)

Chill
16-01-2008, 00:48
Το heavenly και το drake's fortune. Αλλά φευ δεν τα πήρα και πάλι το account μου έγινε decline. Δεν ξέρω τι παίζει σηκώνω τα χέρια ψηλά!!!!!!

badboyfriend
16-01-2008, 01:03
Τι visa της alpha bank?Κανονική πιστωτική ή visa electron?Εμένα τη visa electron της alpha bank δεν τη δέχεται, μου στέλνουν το ίδιο email που έστειλαν και σε σενα (ενώ πριν 2 χρόνια τη δέχτηκαν κανονικά)

desperate_gamer
16-01-2008, 01:04
Chill, μιας και είναι η πρώτη σου φορά σε online αγορά, κάνεις κάποιο λάθος.

Τσέκαρε ξανά τα στοιχεία της κάρτας σου. Το νούμερο να είναι σωστό, το Expiration Date και για Issue number βάλε 0 (ή #, δεν θυμάμαι τι έχε). Επίσης πρόσεξε το CV2 number που είναι ένα τριψήφιο νουμεράκι στο πίσω μέρος της κάρτας (ίσως να προηγείται και ένα τετραψήφιο νούμερο, αλλά εσύ το 3ψήφιο που ξεχωρίζει να γράψεις).

Τέλος, να ρωτήσεις το φίλο σου που την έβγαλε τα ακριβή στοιχεία που έδωσε ως κάτοχος της κάρτας. Πρόσεχε ότι το billing adress (η διεύθυνση δηλαδή του κατόχου της κάρτας), δεν έχει σχέση με τη διεύθυνση που θα σου έρθουν τα αντικείμενα και πρέπει να είναι η ίδια διεύθυνση με αυτή που έχει καταχωρυμένη η τράπεζα ως διεύθυνση κατόχου κάρτας.

Είναι λίγο μανούρα και γραφειοκρατία, αλλά μόλις τα βάλεις μια φορά και μπουν σωστά θα είναι κορυφή όταν θα εκμεταλλεύεσαι τις φανταστικές προσφορές του Play. Συνέχισε να προσπαθείς, γιατί αξίζει

(Και οι ταινίες και τα παιχνίδια που πήρες είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει γενικά. Ουέ κι αλλοίμονο αν δεν τα πάρεις :P).

Chill
16-01-2008, 02:06
Badboyfriend την bonus έχω της alpha bank (visa). Πιστωτική. Electron έχω επίσης από το λογαριασμό καταθέσεων μου αλλά δεν την χρησιμοποιώ (δεν τρελάθηκα :P). Πότε έκανες εσύ την παραγγελία? Ξέρω εγώ μην έχει γίνει καμιά μλκία από πλευράς τραπέζης?

Desperate εγώ είμαι ο cardholder όχι ο φίλος μου. Αυτός εργάζεται στην alpha bank και μου την έβγαλε απλά.. Με δικά μου στοιχεία την έβγαλα και εννοείται ότι τα στοιχεία του cardholder είναι ίδια με το μέρος που πρέπει να παραδοθούν. Μια χαρά είναι τα στοιχεία μου τσεκαρισμένα πάμπολλες φορές, δεν αναφέρουν πρόβλημα σε αυτά όπως βλέπεις αλλά στην ίδια την κάρτα. Τι να πω, ίσως ο έλεγχος που πραγματοποίησαν εκ νέου να έγινε προτού την ενεργοποιήσω. Ξαναέβαλα τα στοιχειά και θα περιμένω να δω. Αν και πάλι μου στείλουν decline ξανά επικοινωνία με το τμήμα εξυπηρέτησης της aplha μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.

Ναι καλές τιμές έχει όσον αφορά τα ps3 games (στα pc games δεν βλέπω και μεγάλη διαφορά) και εφόσον λειτουργήσει δεν πρόκειται να με δουν οι εγχώριοι ποτέ ποτέ ξανά :P.

Τα παιχνίδια εντάξει καλά είναι δεν αντιλέγω αλλά αν έχεις δει και παίξει το crysis στο max όλα τα άλλα σου φαίνονται κάπως :P. Σήμερα αύριο το τερματίζω στην μέγιστη δυσκολία (ΤΟ παλούκι) και αρχίζει το κατέβασμα των εκπληκτικών mods. Το παιχνίδι είναι από άλλο πλανήτη. Offtopic μεν αλλά το crysis είναι ανεπανάληπτο, δεν μπορώ να μην το αποθεώσω για πολλοστή φορά.

badboyfriend
16-01-2008, 02:20
Μήπως είναι αυτό που λέει ο desperate με τη διεύθυνση?Μήπως άλλαξες διεύθυνση σε κάποια φάση? Και έχουν στην alpha bank την παλιά σου? Γιατί πρέπει να άλλάξεις τη διεύθυνση και στο λογαριασμό και στην κάρτα ξεχωριστά (ακόμη και στην electron που έχω εγώ πρέπει να ειδοποιήσεις ξεχωριστά). Εγώ πάντως από πέρσυ τέτοιο καιρό δεν μπορώ να κάνω παραγγελία με την electron.

Chill
16-01-2008, 02:47
Η διεύθυνση που έχει η alpha bank, αυτή που έχει ο cardholder (εγώ δηλαδή) και αυτή στην οποία θα παραδοθούν τα εμπορεύματα είναι η ΙΔΙΑ.

badboyfriend
16-01-2008, 02:52
Δεν ξέρω τότε. Γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στην alpha αύριο το πρωί να τους ρωτήσεις για ποιο λόγο κάνουν decline?

Chill
16-01-2008, 09:44
Την πρώτη φορά έγινε decline γιατί η κάρτα δεν ήταν ενεργοποιημένη αν και την έχω αρκετό καιρό. Είμαι άσχετος από πιστωτικές προτιμώ cash ως μέθοδο πληρωμής.

Την δεύτερη ίσως να έγινε decline πάλι γιατί ξαναπέρασα τα στοιχεία πριν τηλεφωνήσω στην alpha για ενεργοποίηση.

Αν πάρω και τρίτο decline σήμερα θα ξανά τηλεφωνήσω.

ProEvo
16-01-2008, 10:49
Να ελέγξεις και το issue number που βάζεις. Δε θέλει -- αλλά τη χρονιά έκδοσης της κάρτας πχ αν έχει βγει 2005 θέλει 05.

Chill
16-01-2008, 10:51
Το issue number σε έναν οδηγό που διάβασα λέει ότι το αφήνουμε κενό. Αναφέρεται μόνο σε χρεωστικές και όχι σε πιστωτικές.

ProEvo
16-01-2008, 10:53
Α, sorry. Πράγματι για χρεωστική μιλούσα.

konstantinos
16-01-2008, 12:07
Το issue number σε έναν οδηγό που διάβασα λέει ότι το αφήνουμε κενό. Αναφέρεται μόνο σε χρεωστικές και όχι σε πιστωτικές.

Αν θυμαμαι καλα εγω δεν εβαλα τπτ εκει κ εχω χρεωστικη

Chill
16-01-2008, 15:14
Payment for your order has been successfully processed.
Your order is now being prepared for dispatch.Τέλος καλό όλα καλά. Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και την υπομονή.

Δυστυχώς το "στενές επαφές τρίτου τύπου" όπως επίσης η τριλογία του spidey δεν υπάρχουν για την ώρα οπότε για τα συγκεκριμένα θα περιμένω την παραλαβή νέας παρτίδας :(.

X-NEC
16-01-2008, 15:21
μήπως αν έβγαζες μια χρεωστική θα ήταν πιο εύκολα τα πράματα? θα έχεις και πιο ήσυχο το κεφάλι σου για τυχόν στραβές...

Melnibonian
16-01-2008, 17:03
Καλο θα ηταν να απευθυνθεις στο ταχυδρομειο της περιοχης σου γιατι απο οτι ολοι καταλαβαινουμε καθενας κανει οτι τον φωτισει ο σκοτεινος θεουλης !
Τα δικα μου ερχονται στο σπιτι,στην πορτα μαζι με τον ταχυδρομο,αν λειπω τα ξαναφερνει την επομενη.Απο play εχω κανει πανω απο 20 τιτλουσ και αλλα ηδη παραγγελια και το ανωτερω διαστημα που εχουν καθυστερησει (αν βεβαια ειναι σε στοκ το προιον ετσι?) ηταν 4 ημερες !Μια χαρα.......

Chill
21-01-2008, 13:24
Λοιπόν σήμερα μου ήρθε το blue ray του "300".

1)Ο φάκελος ήταν ανοιχτός! Είθισται να έρχεται ανοιχτός ή όχι? Αν όχι να το ξέρω ώστε να κινηθώ νομικά για παραβίαση προσωπικών δεδομένων. Άκρη δεν θα βγάλω το ξέρω αλλά δεν θα αφήσουμε τους πιθίκους στο βασίλειο της μπανανίας να κάνουν ότι γουστάρουν. Ναι είμαι από τους "κάφρους" που είναι έτοιμοι για τσαμπουκά στην θέα και μόνο δημόσιου υπαλλήλου :fryingpan:.
2)Το BR disc ήταν ανοιχτό. Συνηθισμένος από τα dvd που έρχονταν με δισέλιδο συνοδευτικό το συγκεκριμένο ήταν εντελώς άδειο πέρα από ένα μονοσέλιδο σχετικά με τα blue ray. Έτσι βγαίνουν τα BR discs ή απουσιάζει υλικό?
3)Πάνω στο αυτοκόλλητο στην συσκευασία αποστολής γράφει customs/douane και από κάτω may be opened και σε παρένθεση old. WTF? Αναφέρεται στο προϊόν? Καινούργιο το πλήρωσα μεταχειρισμένο μου έστειλαν? Το disc είναι άθικτο και πεντακάθαρο αλλά όσα γράφονται πάνω σε αυτό με προβληματίζουν και με κάνουν να απορώ.

ProEvo
21-01-2008, 13:30
οι φάκελοι πάντα μου έρχονται κλειστοί
τα Br πράγματι έχουν πολύ λίγο υλικό μέσα (βιβλιαράκι, διαφημιστικό)

Chill
21-01-2008, 13:53
Τι να πω ρε proevo........

Λογικά αύριο θα έρθουν και τα δυο games που έχω παραγγείλει. Αν και αυτά έρθουν ανοιχτά το ταχυδρομείο της περιοχής μου θα γνωρίσει τον "νέο" Λεωνίδα :rant:. Κλασσικά θα μου πουν "έτσι μας ήρθε" και μετά θα αρχίσει το πανηγύρι :fryingpan:.

Άσε που πολύ φοβάμαι ότι τελικά το προϊόν μου έφτασε γιατί δεν περιέχει.....ελληνικούς υπότιτλους. Τα άλλα blue ray που έχουν ελληνικά....μάλλον δεν θα παραδοθούν ποτέ :banghead:.

Πραγματικά είμαι ο πιο φιλήσυχος άνθρωπος αλλά όταν έχω να κάνω με δημόσιο ...... ΚΡΥΦΤΕΙΤΕ :badpc:.

ProEvo
21-01-2008, 14:07
Άσε που πολύ φοβάμαι ότι τελικά το προϊόν μου έφτασε γιατί δεν περιέχει.....ελληνικούς υπότιτλους. Τα άλλα blue ray που έχουν ελληνικά....μάλλον δεν θα παραδοθούν ποτέ :banghead:.

Μη σε ανησυχεί αυτό. Και εγώ που πήρα την προσφορά 2+1, ένα κάθε μέρα μου ερχόταν. Όχι όλα μαζί.

litanies
21-01-2008, 20:52
και εγώ αναμένω κάποιες παραγγελείες απο το play.
2 παιχνίδια για το ps3 και 3 ταινίες bluray.
η μόνη διαφορά είναι ότι έχω ταχυδρομική θυρίδα και η σχέση με τους ταχυδρομικούς υπαλληλους είναι πιο "στενή" :)

Σήμερα ήρθαν τα πράγματα απο το Play, ΝΒΑ 2κ8, Uncharted + 3 blu ray movies

Chill
20-02-2008, 17:31
Παιδιά πόσο είναι το max που έχετε αναμένει να σας παραδοθεί μια παραγγελία? Κάτι παραγγελίες μου έγιναν posted την περασμένη Τρίτη και ακόμα δεν........Όλες οι άλλες παραγγελίες μου από το play μου ήρθαν σε 4 μέρες στην χειρότερη περίπτωση. Ήμουν κάπως ήσυχος λόγω τον ακραίων καιρικών φαινομένων ότι δεν θα λειτουργούσαν τα ταχυδρομεία αλλά δυστυχώς αλληλογραφία παρέλαβα σήμερα....για δέμα ούτε λόγος. Το play αντικαθιστά χαμένα αντικείμενα μετά την πάροδο 21 ημερών, δεν λέω ότι θα χάσω τα φράγκα μου σε περίπτωση απώλειας αλλά ήμουν ξεσηκωμένος για dmc και burnout και τελικά πάλι με warcraftIII και 2k8 την βγάζω :/.

litanies
20-02-2008, 19:31
maximum 10 μέρες, 22 Δεκεμβρίου παραγγελεία και μου ήρθε το πακέτο με τον νέο χρόνο. λογικό ήταν πάντως μιας και ήταν περίοδος γιορτών.

Chill
21-02-2008, 15:26
Ούτε σήμερα ήρθαν /cry. Τους δίνω διορία μέχρι την Δευτέρα. Αν μέχρι τότε δεν έρθουν θα βάλω την αποκριάτικη στολή του Conan και θα κάνω έφοδο στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου!!!!

edit: Η στολή του Κόναν θα μείνει για τις απόκριες και μόνο...Η Η Ηρθανε :1appl:!!!!!!!!!!!

redismagik
29-06-2008, 09:13
emena pantos ama den tixene na itan i gineka mou exo apo to spiti den xero ti tha ekane i taxidromos.mallon tha to afine se allo spiti!apo ti gameplus eixa paragkilei.