PDA

View Full Version : προβλημα με την lan του ps4



lak100
15-04-2016, 21:47
παιδια γεια σας εδω και αρκετο καιρο το ps4 του αδερφου μου δεν λεει να συνδεθει με ethernet λεει connect a lan cable δοκιμασαμε τα παντα αλλο καλωδιο καρφωτη ip rebuild database τιποτα θεμα ρουτερ δεν ειναι γιατι απο το ιδιο ρουτερ το δικο μου ps4 παιζει μια χαρα επειδη εχω 2 συνδεσεις adsl σπιτι δοκιμασα και στις 2 αλλα τιποτα λετε να καηκε η lan?

Axilleas_GR
15-04-2016, 22:06
Όταν συνδέσεις το καλώδιο δικτύου με το ps4 ανάβει ενδεικτικό λαμπάκι? Η αλήθεια βέβαια είναι ότι στο δικό μου δεν έχω μπει στη διαδικασία να δω κάτι τέτοιο, στο 3 όμως το έχω κοιτάξει μια φορά που είχα θέμα και υπάρχει. Σύγκρινε το με το δικό σου που λειτουργεί στη τελική. Λογικά επίσης μόλις πάει να λάβει ή να στείλει δεδομένα (internet connection test πχ) θα πρέπει το αντίστοιχο ενδεικτικό φωτάκι της θύρας του ρουτερ που το έχεις συνδέσει να αναβοσβήνει. Κάπως έτσι θα τσεκάρεις αν λειτουργεί η θύρα του ps4.

evo481
15-04-2016, 23:28
μηπως απλα ειναι θεμα καλωδιου πχ?:scratch:

Slay
16-04-2016, 11:50
μηπως απλα ειναι θεμα καλωδιου πχ?:scratch:

ειπε ηδη οτι δοκιμασε αλλο καλωδιο, οποτε πιθανα να εχει θεμα η ethernet του οντως.

djpar
16-04-2016, 12:56
Εμένα ένα μοντεμ της forthnet Thomson δεν έλεγε με τίποτα να αναγνωρίσει το ps4 ενώ το ps3 με ίδιο καλώδιο σε ίσια θύρα έπιασε.
Άλλαξα μοντεμ. Για μένα κάνε ένα πείραμα και βάλε το ps4 του αδελφού σε άλλο μοντεμ για να είσαι σίγουρος ότι φταίει το ps4