PDA

View Full Version : ΧΒΟΧ 360 και voice chat



NEKTARIOSmajor
14-01-2008, 23:40
Καλησπερα παιδια σε ολους δυστηχως θελω να εκφρασω μερικες μου αποριες που αφορουν το ps3
.Μεχρι πριν μερικες μερες ημουν κατοχος 360 απο την οποια εμεινα ευχαρηστημενος οσο αφορα το διαδυκτιακο της κοματι.Που ειληκρινα πιστεψτε με τουλαχιστον απο πλευρας εποικινωνιας ειναι ποιο μπροστα απο το ps3 :1appl:.Eνοω στο VOICE CHAT.Μπορεις οποιαδηποτε στιγμη θελεις να μιλησεις με τους φιλους σου.Εδω θα κανω μια σταση και θα σας ρωτησω αν γνωριζεται ποτε η SONY εχει σκοπο να μασς χαρισει αυτο το προνομιο?:banghead: Παιδια αν υπαρχει λογος που το 360 πετυχε στο ONLINE GAMING εγω πιστευω το οφειλει στην φωνητικη εποικινωνια που ειλικρινα ενωσε ολους τους ελληνες παικτες του 360.Παιζαμε διφορετικα παιχνιδια και μιλαγαμε τερματιζοντας αυτα.ΚΥΡΙΑ SONY δεν σε :hide: βλεπω καλα ???????

NonBorn
14-01-2008, 23:58
Έχει γίνει ξεχωριστό thread γι αυτό, εδώ: http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=1575

Έχεις μισό δίκιο σε αυτό που λες... Και λέω μισό γιατί εντάξει ας δεχτούμε αυτό που λες.. Συμφωνώ! Αλλά από την άλλη άμα θες να μιλάς με τον άλλον πάρε ένα skype ένα ventrillo, ένα msn στη χειρότερη και μίλα... Επειδή δηλ. μιλάς σημαίνει ότι είναι καλύτερο? Μάλλον είμαστε πολλοί κουτσομπόλιδες μου φαίνεται :p

Anyway... Aυτή είναι η άποψη μου, και πιστεύω ότι το μόνο αξιόλογο-διαφορετικό-εθιστικό στοιχείο που έχει το Live είναι το σύστημα πόντων (ενιαίο) που αν και δεν ενθουασιάζει εμένα προσωπικά αναγνωρίζω την απήχηση και την αξία που έχει για πολλούς gamers...

SQP_GR
15-01-2008, 00:27
to xbox den exei tin magia tu na milane kai na fenonte me parathira tautoxrona 6 atoma kai na kanun xavale.auto pu mas les tha einai euikto poli eukola me to in game acees otan erthi .na mporis na kanis tsat i na stili minima se kapion enw paizis

NEKTARIOSmajor
15-01-2008, 01:12
δεν ξερω αν μιλανε 6 ατομα οπως λες φιλε μου ομως το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι ποιο μπροστα απο το 360 απο πλευρας μαρκετινγκ η sony.oso gia to in game acces που μου λες τι ακριβως ειναι αυτο?:please2:

MaRkUs_
15-01-2008, 01:16
το in game xmb εννοεί ο sqp!

SQP_GR
15-01-2008, 01:28
filemu sto tsat pu les mporune na milane mexri 6 atoma kai na fenonte se parathira.kai otan me to kalo erthi kai i in game xmb tha gini kai auto pu mas les kai jamba.opws kai ta anotera kai 3d arhivement ,kalitera kai apo tu xbox

Darth_Ioannis
18-01-2008, 21:03
Σας κανει η Sony τη ζωη δυσκολη και γουσταρετε?
Οι ευκολιες του 360 δεν πιανονται κι ουτε προκειται ποτε να δουμε τοσο ευχρηστο menu απο την sony!
Για παραδειγμα εχω παρει εγω κι αλλοι 4 φιλοι μου Unreal και μας εχει σπασει τα νευρα το θεμα με τα περιεργα invites και που δεν μπορουμε να μιλησουμε!Μια φορα επαιζα με ξενους και θυμαμαι εναν που μιλαγε κανονικα και τον ακουγα απο το bluetooth!
Πολυ αργα βηματα κανει η sony και κατανταει εκνευριστικο!Αν ειναι να ερθει στα ισια του το ps3 οταν βγαλει η MS νεα παιχνιδομηχανη τοτε τι να πω...Λυπαμαι....Ελπιζω σιγα σιγα να αρχισει το ps3 να γινεται πιο ανταγωνιστικο...για το δικο μας εννοειται καλο!

TopGunZ
18-01-2008, 21:09
και ναι κυρίες και κύριοι! το ερώτημα που ταλανίζει την ανθρωπότητα απ'αρχής κόσμου απαντήθηκε! το σημαντικότερο πράγμα σε ένα βιντεοπαιχνίδι είναι....να μιλάς με τον κολλητό σου??!??!!? εεεε....τι?

τι να σας πω ρε αιδιά, εγώ θυμάμαι ότι όταν ήθελα να παίξω ένα βιντεοπαιχνίδι ήθελα να παίξω το βιντεοπαιχνίδι, ούτε την π**τσα μου να μετρήσω με ενός καμένου από την κορέα, ούτε να κουτσομπολεύω, ούτε να φτιάχνω παστίτσιο, ούτε να παίζω κουτσό.

παιξτε.....τα μαμημενα......τα παιχνιδια!!!!! ξέρετε υπάρχουν ακόμα καφετέριες....

γαμώτο με αυτά τα παιδια σήμερα....

teddy
18-01-2008, 21:20
http://imaclanni.blogspot.com/blog/trolls.jpg

acerocks
19-01-2008, 03:24
και ναι κυρίες και κύριοι! το ερώτημα που ταλανίζει την ανθρωπότητα απ'αρχής κόσμου απαντήθηκε! το σημαντικότερο πράγμα σε ένα βιντεοπαιχνίδι είναι....να μιλάς με τον κολλητό σου??!??!!? εεεε....τι?

τι να σας πω ρε αιδιά, εγώ θυμάμαι ότι όταν ήθελα να παίξω ένα βιντεοπαιχνίδι ήθελα να παίξω το βιντεοπαιχνίδι, ούτε την π**τσα μου να μετρήσω με ενός καμένου από την κορέα, ούτε να κουτσομπολεύω, ούτε να φτιάχνω παστίτσιο, ούτε να παίζω κουτσό.

παιξτε.....τα μαμημενα......τα παιχνιδια!!!!! ξέρετε υπάρχουν ακόμα καφετέριες....

γαμώτο με αυτά τα παιδια σήμερα....


Μήν γίνεσαι άδικος..
Σε άλλους μπορεί να είναι σημαντικό κομμάτι.
Και στο φινάλε άλλο χαβαλέ κάνεις όταν παίζεις διπλό και τον "δουλεύεις" ζωντανά μέσω voice chat. :rofl:
Στην μούγκα δεν τα ευχαριστιούντε τα παιχνίδια όλοι. :notsay:

TopGunZ
19-01-2008, 10:32
Μα μια χαρά μιλάς στο ονλάιν, σε άσχετη φάση δεν μπορείς να μιλήσεις.

Δεν ξέρω παιδιά, δεν μπορώ να σας καταλάβω, εγώ ξεκίνησα να παίζω καμιά 10αριά χρόνια πριν αρχίσουν να εκφυλίζουν το gaming σε κοκορομαχίες (βλέπε ονλάιν). Τότε gaming ήταν να κάθεσαι μέχρι τις 2 η ώρα να βγάλεις τον Ρίντλευ στο Super Metroid, ήταν η πρώτη φορά που εβλεπες στο Final Fantαsy 7 το ξύπνημα των Weapons... Ή και σήμερα...όταν πέθανε η Ναρίκο...όταν εξεράγη η πυρηνική στο COD4...και όχι τα "Άντι ρι καμπίρη, ξεκαμπιρώσου"... το gaming είναι προσωπική υπόθεση, όχι τρόπος να εξευμενίσεις τα κόμπλεξ σου...

Προς Θεού, κι εγώ ευχαριστήθηκα το online του RFOM (εκ-πλη-κτι-κό), έχω το warhawk και θα πάρω και το UT3. Απλά αυτήν την ανάγκη να την πεις στον άλλο, να τον ειρωνευτείς, να το παίξεις καλύτερος ποτέ δεν την κατάλαβα, πρέπει να είμαι το λιγότερο ανταγωνιστικό ον σε αυτόν τον πλανήτη. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να περνάω ΕΓΩ καλά. Κάποιος είναι καλύτερος? Μπράβο του. Δεν πρόκειται να μου στερήσει εμένα διασκέδαση. Δόξα τω Θεώ έχω πολύ σημαντικότερο πράγματα να..."κοκκορευτώ" στη ζωή μου από το να μπορώ να παίξω ένα βιντεοπαιχνίδι καλύτερα από έναν 11χρονο στην άλλη άκρη του κόσμου...

PDS
19-01-2008, 12:33
Συμφωνω και διαφωνω TopGunZ.
Για μενα κανενα online παιχνιδι δεν μπορει να σταθει μπροστα σε ενα καλο offline(πχ MGS,FF κτλ),αλλα εχει το χαβαλε του το online,εχει πλακα να μιλας με αλλους και να συνεργαζεσαι και δινει μεγαλη διαρκεια σε εναν τιτλο.Ακομα μεγαλυτερη αν δεν αγωνιζεσαι μονος σου,αλλα παιζεις με ατομα που ξερεις.

Για την συγκριση 360-ps3 για το online κομματι...θα πω οτι τα exclusives του Ps3 ειναι αψογα(βλεπε resistance) σε αυτον τον τομεα,οποτε ειναι καθαρα θεμα δουλειας απο τους 3τους.

TopGunZ
19-01-2008, 12:50
Δε διαφωνώ PDS, άλλωστε το παραδέχομαι ότι κάποια παιχνίδια τα παίζω κι εγώ ονλάιν, αλλά από κει μέχρι να ανακυρήσω καλύτερη κονσόλα το βασιλιά της μετριότητας και της κακής ποιότητας μόνο και μόνο επειδή κάνει κάτι ΑΣΧΕΤΟ με το gaming (γιατί ενώ παίζετε μαζί μπορείτε να μιλάτε και στο PS3, εδώ μιλάμε καθαρά για τηλεφωνία και όχι in-game online συνεργασία).

jimbrav
19-01-2008, 13:15
Συμφωνω και διαφωνω TopGunZ.
Για μενα κανενα online παιχνιδι δεν μπορει να σταθει μπροστα σε ενα καλο offline(πχ MGS,FF κτλ),αλλα εχει το χαβαλε του το online,εχει πλακα να μιλας με αλλους και να συνεργαζεσαι και δινει μεγαλη διαρκεια σε εναν τιτλο.Ακομα μεγαλυτερη αν δεν αγωνιζεσαι μονος σου,αλλα παιζεις με ατομα που ξερεις.

Για την συγκριση 360-ps3 για το online κομματι...θα πω οτι τα exclusives του Ps3 ειναι αψογα(βλεπε resistance) σε αυτον τον τομεα,οποτε ειναι καθαρα θεμα δουλειας απο τους 3τους.

+1:)...

NonBorn
19-01-2008, 13:23
Mόλις κατάλαβα ότι ήταν σε άκυρο forum... :p Γιατί δε μιλάτε καλέ??? :angry: Και εγώ πάντως προτιμώ μία καλή ιστορία και ένα καλο single player (το resistance 2 μάλλον θα χει 2 :D) από ένα online (με εξαίρεση το UT που αποτελεί θρησκεία :p

acerocks
19-01-2008, 15:24
Ρε παιδιά μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά.
Αν παίζεις διπλό, παράδειγμα fifa η proevo or whatever, μπορείς να μιλάς συνχρόνως με τον αντίπαλο σου me voice chat την ώρα που παίζεις μαζί του?
Αν ναί τότε πάω πάσο δεν το ήξερα.

PDS
19-01-2008, 15:31
Ρε παιδιά μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά.
Αν παίζεις διπλό, παράδειγμα fifa η proevo or whatever, μπορείς να μιλάς συνχρόνως με τον αντίπαλο σου me voice chat την ώρα που παίζεις μαζί του?
Αν ναί τότε πάω πάσο δεν το ήξερα.

Για το ps3 μιλας?
Φυσικα και γινετε ναι.

acerocks
19-01-2008, 19:55
Ναι βέβαια για το ps3 μιλάω.
Ομολογώ πως δεν το ήξερα αυτό!
Νόμιζα ότι γενικώς δεν υπάρχει η δυνατότητα για voice chat.
Δηλαδή με τον "αντίπαλο" σου την στιγμή που παίζεις μαζί του, υπάρχει η δυνατότητα να συνομιλήτε μεταξύ σας, και απλά δεν υπάρχει η δυνατότητα όταν παίζεις ενα game να μιλάς με κάποιον άλλον άσχετο με το game αυτό ας πούμε. Θα πρέπει πρώτα να βγείς απο το game που παίζεις δλδ για να μιλήσετε.
Ε τότε οκ δεν είναι και τπτ σημαντικό και όποτε έρθει και αυτή η δυνατότητα θα είμαστε κομπλέ. :)

modecris
19-01-2008, 20:03
Πέρα από το προσωπικό γούστο του καθενός,κάποια παιχνίδια τα απολαμβάνεις καλύτερα online.Πχ gt5,fm2,μπασκετάκια/ποδοσφαιράκια κτλ.
Βασική προϋπόθεση:Να βρεις άτομα που παίζουν σοβαρά (άσχετα από τις ικανότητές τους) και να μην αρχίζουν τις π@π@ριές.

PDS
19-01-2008, 20:58
Ναι βέβαια για το ps3 μιλάω.
Ομολογώ πως δεν το ήξερα αυτό!
Νόμιζα ότι γενικώς δεν υπάρχει η δυνατότητα για voice chat.
Δηλαδή με τον "αντίπαλο" σου την στιγμή που παίζεις μαζί του, υπάρχει η δυνατότητα να συνομιλήτε μεταξύ σας, και απλά δεν υπάρχει η δυνατότητα όταν παίζεις ενα game να μιλάς με κάποιον άλλον άσχετο με το game αυτό ας πούμε. Θα πρέπει πρώτα να βγείς απο το game που παίζεις δλδ για να μιλήσετε.
Ε τότε οκ δεν είναι και τπτ σημαντικό και όποτε έρθει και αυτή η δυνατότητα θα είμαστε κομπλέ. :)

Nαι ετσι ειναι,αλλα και παλι στο resistance που ηταν απο τα πρωτα games του ps3,υπηρχε(περιπου) η δυνατοτητα να γραψεις ενα μηνυμα(ισως και να μιλησεις) με καποιον που δεν ειναι μεσα στο παχνιδι.Και λεω περιπου γιατι αυτην την δυνατοτητα την ειχες οταν τελειωνε το παιχνιδι και περιμενες το επομενο.Δηλαδη οχι οταν επαιζες.Παντως δεν χρειαζοταν να βγεις απο το παιχνιδι για να μιλησεις.

Darth_Ioannis
20-01-2008, 19:41
και ναι κυρίες και κύριοι! το ερώτημα που ταλανίζει την ανθρωπότητα απ'αρχής κόσμου απαντήθηκε! το σημαντικότερο πράγμα σε ένα βιντεοπαιχνίδι είναι....να μιλάς με τον κολλητό σου??!??!!? εεεε....τι?

τι να σας πω ρε αιδιά, εγώ θυμάμαι ότι όταν ήθελα να παίξω ένα βιντεοπαιχνίδι ήθελα να παίξω το βιντεοπαιχνίδι, ούτε την π**τσα μου να μετρήσω με ενός καμένου από την κορέα, ούτε να κουτσομπολεύω, ούτε να φτιάχνω παστίτσιο, ούτε να παίζω κουτσό.

παιξτε.....τα μαμημενα......τα παιχνιδια!!!!! ξέρετε υπάρχουν ακόμα καφετέριες....

γαμώτο με αυτά τα παιδια σήμερα....

Παιζε offline καλυτερα μαγκα...αν οmως μαθεις να παιζεις με voice αλλαζει ολο το πραγμα και η ομαδα σε παιχνιδια call of duty κλπ παιρνει νοημα!Αν δεν μπορω να μιλησω δεν εχει νοημα να παιξω capture the flag η γενικα καποιο παιχνιδι με team objectives!
Στο pro ειναι αχρηστο για ενα ranked αγωνα να μιλας με το αγγλακι κλπ αλλα οταν παιζεις με τον φιλο σου λεει πολυ να μιλας!
Κι ολο αυτο το σκηνικο δεν μπορει να εκτιμηθει απο ατομα που δεν εχουν γνωρισει το Xbox Live και παιχνιδια που το voice chat ειναι απολυτως απαραιτητο οπως Gears Of War και HALO!
Και γραφω τωρα σ αυτο το topic γιατι παιζω UT3 μου αρεσει παρα πολυ(αλλα πρεπει αμεσα να παρω dual shock3 γιατι το sixaxis ειναι επιεικως απαραδεκτο) και χωρις voice γινεται βαρετο και ολη η παρεα που μαζευομαστε το παραταμε και παμε για Halo3

acerocks
20-01-2008, 20:57
Παιζε offline καλυτερα μαγκα...αν οmως μαθεις να παιζεις με voice αλλαζει ολο το πραγμα και η ομαδα σε παιχνιδια call of duty κλπ παιρνει νοημα!Αν δεν μπορω να μιλησω δεν εχει νοημα να παιξω capture the flag η γενικα καποιο παιχνιδι με team objectives!
Στο pro ειναι αχρηστο για ενα ranked αγωνα να μιλας με το αγγλακι κλπ αλλα οταν παιζεις με τον φιλο σου λεει πολυ να μιλας!
Κι ολο αυτο το σκηνικο δεν μπορει να εκτιμηθει απο ατομα που δεν εχουν γνωρισει το Xbox Live και παιχνιδια που το voice chat ειναι απολυτως απαραιτητο οπως Gears Of War και HALO!
Και γραφω τωρα σ αυτο το topic γιατι παιζω UT3 μου αρεσει παρα πολυ(αλλα πρεπει αμεσα να παρω dual shock3 γιατι το sixaxis ειναι επιεικως απαραδεκτο) και χωρις voice γινεται βαρετο και ολη η παρεα που μαζευομαστε το παραταμε και παμε για Halo3

Mα είπε οτι μέσα στο game μπορείς και συνομιλής με τον(τους) συμπαίκτη(ες) σου. :notsay:
Τελικά τι ισχύει; :fryingpan:

TopGunZ
20-01-2008, 21:03
το ότι μπορείς να μιλήσεις.

NonBorn
20-01-2008, 21:06
Σχεδόν όλα τα παιχνίδια έχουν voice chat... Το ps3 δεν έχει ακόμα cross game chat... Δηλαδή να μιλάς με οποιονδήποτε φίλο σου, ενώ παίζεις οτιδήποτε... resistance, cod4 έχουν voice chat με το resistance να χει το καλύτερο voice chat που έχω δει σε παιχνίδι! Το UT3 αποτελεί εξαίρεση και είναι μαλακία της Epic που δεν έχει διορθωθεί ακόμα!

acerocks
20-01-2008, 21:17
Σχεδόν όλα τα παιχνίδια έχουν voice chat... Το ps3 δεν έχει ακόμα cross game chat... Δηλαδή να μιλάς με οποιονδήποτε φίλο σου, ενώ παίζεις οτιδήποτε... resistance, cod4 έχουν voice chat με το resistance να χει το καλύτερο voice chat που έχω δει σε παιχνίδι! Το UT3 αποτελεί εξαίρεση και είναι μαλακία της Epic που δεν έχει διορθωθεί ακόμα!

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση και σένα και τον TopGunZ.
Οπότε παραμένω στην προηγούμενη απάντηση μου.

Ε τότε οκ δεν είναι και τπτ σημαντικό και όποτε έρθει και αυτή η δυνατότητα(cross game chat) θα είμαστε κομπλέ

Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί δεν έχω σχεδόν κανέναν στην λίστα μου για αυτό και ρώτησα. :banghead:
2 που έβαλα είναι offline. :angry:

TopGunZ
20-01-2008, 22:10
αν έβαλες εμένα την έκατσες :angry: σπάνια μπαίνω αυτόν τον καιρό.

georgios
21-01-2008, 02:50
man! ti epines otan ekanes auto to post!!!

vale ke to motorstorm sta pexnidia su sto signature!


http://imaclanni.blogspot.com/blog/trolls.jpg

teddy
21-01-2008, 18:30
ευρηματικο ομως,δεν μπορεις να πεις!!!γεια σου ρε γιωργο,gamer!!!

signature updated!