PDA

View Full Version : Πρόβλημα με το PS3 και συμπεριφορά του Service



X-NEC
14-01-2008, 19:05
Καλησπέρα παιδιά,
Είχα ένα πρόβλημα με το ps3 το φθινόπωρο και το έστειλα στην Αθηνα αλλα δεν μου το άλλαξαν και σήμερα δυστυχώς το πρόβλημα αυτό ξαναπαρουσιάστηκε. Κάνω αυτό το topic γιατί δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση τους και από τον τρόπο που με αντιμετώπισαν (όπως και αλλα παιδιά του forum) και φυσικά για να με βοηθήσετε όπου μπορείτε. Λοιπόν το πρόβλημα είναι το εξής και έχει γίνει αρκετές φορες. Όταν ανοίγω το ps3 η TV δεν δείχνει τίποτα. Μονο μαύρο. Δεν δείνχει το κύμα, δεν ακούγεται η μελωδία τις αρχής, τίποτα. Και μονο μετά από 1-2 ώρες το όταν το ανοίξω λειτουργεί κανονικά. Επίσης έχω και ένα θέμα με τον θόρυβο (μάλλον ο ανεμιστήρας θα είναι) διότι μετά από μονο μιση ώρα λειτουργίας το μηχάνημα αρχίζει και ακούγεται καλά και ειδικά το βραδυ που έχει ησυχία ο θόρυβος γίνεται ενοχλητικός . Όπως καταλαβαίνετε έχει κάποια προβλήματα αλλα στην Sony δεν βρήκαν λόγο να το αλλάξουν. Τώρα να σας πω τι μου είπανε. Την πρώτη φορα που πήρα τηλέφωνο βγαίνει ένας του λέω γεια σας, περιμένω λίγο μπας και πει και αυτός, δεν λέει τίποτα, ξαναλέω γεια σας και τότε με εκνευρισμένο ύφος μου λέει πείτε μου!!! Τέλος πάντων του λέω τι συμβαίνει, πήρα την διεύθυνση τους και το κλείνουμε. Το στέλνω, και μετά από 8 μέρες με παίρνει κάποιος άλλος τηλέφωνο. Μου είπε ότι δεν βρήκε τίποτα και θα το στείλει πίσω και αν το ξαναπαρουσιάσει να τους το ξαναστείλω! Του λέω αυτή την δουλειά θα κάνουμε? Επίσης μου είπε ότι πρέπει να διαβάσω τις οδηγίες χρήσης στις οποιες αναφέρεται ότι δεν πρέπει να το χρησιμοποιώ πάνω από 1-2(!!!) ώρες επειδή δεν κάνει να δουλεύει παραπάνω! Εγώ εκείνη την στιγμή του είπα για το folding (για να δω τι θα μου πει) και αν και τον ρώτησα 3 φορες απέφευγε να μου απαντήσει. Εγώ λέει μονο για την κονσόλα μπορώ να σου πω και παίζει όλα τα δισκάκια. Μα εγώ δεν την έστειλα επειδή δεν παίζει τα δισκάκια! Να μην σας κουράζω άλλο δυστυχώς είμαι απογοητευμένος με αυτό το θέμα και υποπτεύομαι ότι αυτοί μπορεί να περνούν ακόμη και bonus για κάθε ps3 που είναι ελαττωματικό και δεν το αλλάζουν. Η συμπεριφορά τους αυτό μου έδειξε δυστυχώς.
Και αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αν δεν πας από εκεί καινούριο ps3 δεν έχει… Αυτά…

NonBorn
14-01-2008, 19:13
Καλησπέρα παιδιά,
Είχα ένα πρόβλημα με το ps3 το φθινόπωρο και το έστειλα στην Αθηνα αλλα δεν μου το άλλαξαν και σήμερα δυστυχώς το πρόβλημα αυτό ξαναπαρουσιάστηκε. Κάνω αυτό το topic γιατί δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση τους και από τον τρόπο που με αντιμετώπισαν (όπως και αλλα παιδιά του forum) και φυσικά για να με βοηθήσετε όπου μπορείτε. Λοιπόν το πρόβλημα είναι το εξής και έχει γίνει αρκετές φορες. Όταν ανοίγω το ps3 η TV δεν δείχνει τίποτα. Μονο μαύρο. Δεν δείνχει το κύμα, δεν ακούγεται η μελωδία τις αρχής, τίποτα. Και μονο μετά από 1-2 ώρες το όταν το ανοίξω λειτουργεί κανονικά. Επίσης έχω και ένα θέμα με τον θόρυβο (μάλλον ο ανεμιστήρας θα είναι) διότι μετά από μονο μιση ώρα λειτουργίας το μηχάνημα αρχίζει και ακούγεται καλά και ειδικά το βραδυ που έχει ησυχία ο θόρυβος γίνεται ενοχλητικός . Όπως καταλαβαίνετε έχει κάποια προβλήματα αλλα στην Sony δεν βρήκαν λόγο να το αλλάξουν. Τώρα να σας πω τι μου είπανε. Την πρώτη φορα που πήρα τηλέφωνο βγαίνει ένας του λέω γεια σας, περιμένω λίγο μπας και πει και αυτός, δεν λέει τίποτα, ξαναλέω γεια σας και τότε με εκνευρισμένο ύφος μου λέει πείτε μου!!! Τέλος πάντων του λέω τι συμβαίνει, πήρα την διεύθυνση τους και το κλείνουμε. Το στέλνω, και μετά από 8 μέρες με παίρνει κάποιος άλλος τηλέφωνο. Μου είπε ότι δεν βρήκε τίποτα και θα το στείλει πίσω και αν το ξαναπαρουσιάσει να τους το ξαναστείλω! Του λέω αυτή την δουλειά θα κάνουμε? Επίσης μου είπε ότι πρέπει να διαβάσω τις οδηγίες χρήσης στις οποιες αναφέρεται ότι δεν πρέπει να το χρησιμοποιώ πάνω από 1-2(!!!) ώρες επειδή δεν κάνει να δουλεύει παραπάνω! Εγώ εκείνη την στιγμή του είπα για το folding (για να δω τι θα μου πει) και αν και τον ρώτησα 3 φορες απέφευγε να μου απαντήσει. Εγώ λέει μονο για την κονσόλα μπορώ να σου πω και παίζει όλα τα δισκάκια. Μα εγώ δεν την έστειλα επειδή δεν παίζει τα δισκάκια! Να μην σας κουράζω άλλο δυστυχώς είμαι απογοητευμένος με αυτό το θέμα και υποπτεύομαι ότι αυτοί μπορεί να περνούν ακόμη και bonus για κάθε ps3 που είναι ελαττωματικό και δεν το αλλάζουν. Η συμπεριφορά τους αυτό μου έδειξε δυστυχώς.
Και αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αν δεν πας από εκεί καινούριο ps3 δεν έχει… Αυτά…

Πως έχεις συνδεδεμένο το ps3 στην τηλεόραση?

Για το service της Sony πάντως όλοι λένε τα καλύτερα... Τώρα στη συγκεκριμένη περίπτωση τι να πω... :confused::confused::confused:

X-NEC
14-01-2008, 19:17
Ποια καλύτερα ρε Κώστα εγώ θυμάμαι από τον Μάιο περιπτώσεις αλλα και μετά. Είναι δυνατόν να μου λένε για 1-2 ώρες? Είδανε ότι κάνει θόρυβο στη μιση και σου λέει ας του πούμε έτσι για να μην τον ενοχλεί ο θόρυβος. Για το Folding? Δεν ήξερε η έκανε πως δεν ήξερε? Ότι και να συμβαίνει δεν είναι σωστό. Εκθέτουν μια μεγάλη εταιρία. Η οποια φταίει και αυτή διότι τους έβαλε σε ένα τόσο σοβαρό πόστο.

NonBorn
14-01-2008, 19:48
Ποια καλύτερα ρε Κώστα εγώ θυμάμαι από τον Μάιο περιπτώσεις αλλα και μετά. Είναι δυνατόν να μου λένε για 1-2 ώρες? Είδανε ότι κάνει θόρυβο στη μιση και σου λέει ας του πούμε έτσι για να μην τον ενοχλεί ο θόρυβος. Για το Folding? Δεν ήξερε η έκανε πως δεν ήξερε? Ότι και να συμβαίνει δεν είναι σωστό. Εκθέτουν μια μεγάλη εταιρία. Η οποια φταίει και αυτή διότι τους έβαλε σε ένα τόσο σοβαρό πόστο.

Προφανώς έπεσες σε μ2λ2κ2 αυτό δε το συζητάω καν! Απο κει και πέρα μπορεί να μην είναι καν αυτός που σε πήρε αυτός που είδε την κονσόλα... Η δε ξέρω και εγώ τι... Για να πήγε στη Sony και να γύρισε χωρίς πρόβλημα μάλλον δε φταίει η κονσόλα. Τόσα ps3 πως έχουν γυρίσει καινούργια?

Τελικά πως το χεις συνδεδεμένο στην tv σου? Για να βρούμε και μια άκρη για το πρόβλημα :p

X-NEC
14-01-2008, 20:08
Αυτός που με πήρε τηλέφωνο μου είπε πως είδε το ps3. Το είδα μου λέει δεν έχει τίποτα η κονσόλα παίζει ότι δισκάκι της έβαλα! Το έχω με HDMI...Αλλα δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό. Δεν μπορεί να χαλάει για λίγο και μετά να είναι μια χαρά. Εκτος και αν φτιάχνει μονο του!:p

NonBorn
14-01-2008, 20:11
Αυτός που με πήρε τηλέφωνο μου είπε πως είδε το ps3. Το είδα μου λέει δεν έχει τίποτα η κονσόλα παίζει ότι δισκάκι της έβαλα! Το έχω με HDMI...Αλλα δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό. Δεν μπορεί να χαλάει για λίγο και μετά να είναι μια χαρά. Εκτος και αν φτιάχνει μονο του!:p

Συνέδεσε το καλώδιο το AV το απλό που είχε το ps3 με την tv μαζί με το hdmi mαζι και τα δύο πάνω! Άνοιγε το ps3 και μόλις σου κάνει το πρόβλημα, κλείστο και άνοιξε το κρατώντας πατημένο το on για να πάει σε default ρυθμίσεις και να περάσει την εικόνα από το απλό καλώδιο.

Για να μη βρήκαν αυτοί κάτι ίσως φταίει κάτι γύρω γύρω από το ps3.. Προσπαθώ δλδ και εγώ να δω τι μπορεί να φταίει :p Μήπως το hdmi παθαίνει διαλήψεις :p

X-NEC
14-01-2008, 21:28
Τελικά αν και δεν δούλεψε μετά από 1-2 ώρες ως συνήθως, πριν από λίγο το ξανάνοιξα και άκουγα μονο τη μουσική του StarDust και μετά από το reset είμαι πάλι με το HDMI. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αυτό το κάνει πρώτη φορα και ίσως να έχει κάτι το καλώδιο αν και στη Sony δεν το ανέφεραν καν (ούτε εγώ το πίστευα) και γί αυτό το θεωρούσα απίθανο... Τι να πω μπερδεύτηκα περισσότερο!

WolfRathmA
15-01-2008, 06:11
Δοκιμασε να παρεις ενα αλλο HDMI καλοδιο. Δεν χανεις τιποτα. Παντος εμενα στην αρχη ειχε ενα προβλημα και τρεμοπαιζε η εικονα που και που. Το καλοδιο εφτεγαι.. Ε με 10 ευρω τι περιμενεις; :p

nikon
15-01-2008, 09:03
Παίζει ρόλο ακόμα και πως έχεις βάλει το καλώδιο hdmi.Εγώ το είχα βάλει και είχε ήχο αλλά δεν είχε εικόνα και τρελάθηκα.Το βγάζω το ξαναβάζω τίποτα,το δοκιμάζω σε άλλη θύρα hdmi τίποτα και τελικά το βγάζω τελείως και από το ps3 το βάζω ανάποδα (την έξοδο που είχα στο ps3 την έβαλα στην tv) και δούλεψε μια χαρά.Bέβαια δεν έχει καμία διαφορά η μια άκρη με την άλλη ούτε έγραφαν τίποτα επάνω.

SPOWN
15-01-2008, 09:05
Τι να σου πω ρε φιλε, εμενα κατι μου βρωμαει στην ολη υποθεση. Παρε ενα hdmi καλο και κανε τις δοκιμες σου, παρε και το component να δεις τιο παιζει και αν στο κανει! Δεν ξερω κανενα γενικα testing με αλλα καλωδια πλιν αυτου του hdmi.

ProEvo
15-01-2008, 11:44
Και εμένα έχει συμβεί κανά 2 φορές να έχω ήχο και όχι εικόνα. Βάζω βγάζω τα καλώδια και ως δια μαγείας ξαναφτιάχνει. Δε ξέρω τι να πω. Κάποιο bug θα υπάρχει. Δεν έχει λογική αυτό.

huvitz
15-01-2008, 12:46
Καλημερα παιδια αυτο ειναι το πρωτο μου post στο forum και θα ηθελα να σας ευχηθω καλη χρονια. Χ-ΝΕC ελπιζω να σε βοηθησω και να σε καθυσηχασω γιατι ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα. Εγω πηρα το play το νοεμβριο με την προσφορα με την SONY bravia 40". Στην αρχη χρησιμοποιησα το καλωδιο HDMI που ειχε μεσα το starter pack και ειχα τα ιδια φαινομενα που εχεισ και εσυ. Πηγα μου το αλλάξανε το play (η αληθεια είνα χωρις να ελέγξουν αν αυτο που τους ελεγα ισχυει) και παλι τ ιδιο προβλημα. Εκει την ψιλιαστικα για το καλώδιο, οπου δοκιμασα με ΑV και δουλευε κανονικά και περνοντας ενα νεο HDMI (40 ευρω) δεν ξαναείχα προβλημα. Αν δοκιμασεις με καποιο αλλο καλωδιο (AV component κ.λ.π) και μετα με hdmi μονο προσεξε λιγο μηπως αλλαξουνε τα display settings και πρεπει να τα ξαναρυθμισεις για καθε τυπο καλωδιου που θα χρησιμοποιησεις

Tek_Killa
15-01-2008, 15:52
Φίλτατε Χ-NEC δεν μπορώ να ξέρω τη λύση στο τεχνικό σκέλος του προβλήματος σου, αλλά στο σκέλος που αφορά το τεχνικό τμήμα της Sony έχω να σου πώ το εξής:
Να τους πεις οτι δεν παίζει παιχνίδια αν θες να σου το αλλάξουν. Κι ας παίζει. Δεν πρόκειται να το τσεκάρουν.
Πήγα χθές το τρίτο αλλαγμένο μου PS3 με το συγκεκριμένο πρόβλημα και στο αλλάζουν χωρίς καμια συζήτηση. Δεν το ελέγχουν καν! Η συγκεκριμένη βλάβη είναι τόσο -δυστυχώς- συνιθισμένη που δεν μπάινουν στον κόπο. Άλλο τώρα αν αυτή τη φορά θα περιμένω να περάσουν 2 παρτίδες για να μου δώσουν καινούριο επειδή είναι τόσα πολλά τα χαλασμένα προς αντικατάσταση που τηρείται σειρά προτεραιότητας... :(

X-NEC
15-01-2008, 15:58
Παιδιά την επομενη φορα θα δοκιμάσω απλώς να το βγάλω και να το ξαναβάλω να δω αν θα φτιάξει, τι να πω. Πάντως δεν είναι καλώδιο της πλακας. Αυτό (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=960802) εδώ είναι. Και επίσης την άλλη φορα θα δοκιμάσω με scart κατευθείαν για να σιγουρευτώ ακόμη περισσότερο... Πάντως αφού το έχει κάνει και σε άλλους θα έπερεπε να το ξέρανε και να μου λέγανε την επομενη φορα να δοκιμάσω με scart και αν δεν δείχνει τίποτα τότε να τους το στείλω...

muku
17-01-2008, 13:55
Μου το κάνει κι εμένα μερικές φορές να το ανοίγω και να έχει ήχο αλλά όχι εικόνα. Στην αρχή έβγαζα και ξανάβαζα καλώδιο. Τώρα απλά κλείνω και ξανανοίγω το monitor από το κουμπί και δουλεύει κανονικά. Οπότε μην μπαίνετε στην βαρετή διαδικασία να βγάζετε και να ξαναβάζετε καλώδιο. Απλά αναβοσβήστε την tv!