PDA

View Full Version : Σας αρεσει η ιδεα ενος αναβαθμισμενου Ps4?



Slay
31-03-2016, 10:17
Το παρον poll εχει περισσοτερο την εννοια να σταλει ενα μυνημα προς την Sony για το πως βλεπουμε οι χρηστες του Ps4 μια τετοια κινηση, μακαρι και αλλα μεγαλυτερα forums του εξωτερικου να κανουν κατι παρομοιο. Πιστευω οτι ο Λουκας και ο Κωνσταντινος θα επικοινωνησουν τα αποτελεσματα αυτου του δημοψηφισματος στα καταληλα ατομα.

Tilemaxx
31-03-2016, 10:24
Διαφωνώ, και σε καμία περίπτωση δεν θα αγόραζα κάτι τέτοιο. Aναβαθμισμένο PS4, αυτόματα υποβαθμισμένη εγκατεστημένη βάση άνω των 40 εκ. τωρινών PS4. Ποιό το νόημα να υπάρχει μοντέλο PC σε μια κλειστή αγορά κονσολών; Αν υποθέσουμε επίσης οτι το PS4K θα βγεί κάποια στιγμή το 2017, σχεδόν 4 χρόνια μετά την κυκλοφορία του PS4, ποιός ο λόγος να μην εξοικονομήσουν resources και να λανσάρουν κατευθείαν το PS5 κάποια στιγμή το 2018;

mihalis13
31-03-2016, 12:03
Εννοείται πως διαφωνώ. Χωρίζει τους ps4 users σε 2 κατηγορίες. Αν γίνει κάτι τέτοιο καταστρέφει το console gaming. Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να το γυρίσω σε pc gaming.
Σε 2-3 χρόνια θα την εμπιστευτεί κανείς και να αγοράσει Day One το PS5;; Όταν δεν σέβεται 40εκ χρήστες τότε για μένα τρώει Χ.
Εννοείται είσαι εταιρεία και κυνηγάς το κέρδος (και καλά κάνεις) αλλά λίγος σεβασμός σε τόσους που σε στηρίξανε και σε έχουν βάλει σε τροχιά PS2 δεν τους πουλάς έτσι.
Έχω πει πως προσωπικά δέχομαι να βγάλει ένα PS4 slim το οποίο να παίζει 4Κ ταινίες, άντε και να έχει παραπάνω usb ports.
Οτιδήποτε που να έχει σχέση με games και να τρέχουν καλύτερα στο PS4,5 είμαι κάθετα αντίθετος ακόμα και καλύτερη υποστήριξη του PSVR που δεν σκοπεύω να το αγοράσω.
Λογική σε αυτή την κίνηση ακόμα προσπαθώ να βρω. Εκτός αν το σκέφτεται η Sony, διαρρέει φήμες και βλέπει τις αντιδράσεις του κοινού. Αν δει θετικές θα το κυκλοφορήσει, αν δει αρνητικές βγάζει το slim μοντελο.
Μονο αυτό μπορώ να σκεφτώ.

teras1
31-03-2016, 12:21
Δεν ξέρω τι θα μπορέσουν να επικοινωνήσουν τα παιδιά στη Sony, αλλά δεν νομίζω οτι θα φτάσει ή θα μετρήσει κανένα poll στον επίδοξο "Don Matrick" στα υψηλά κλιμάκια αν οι φήμες αληθεύουν.

Θεωρώ ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ήδη κατόχων κονσολών δεν θέλει αναβαθμισμένες κονσόλες κάθε δύο χρόνια και θα εκνευριστεί με την ύπαρξη ενός revision που θα τρέχει τα επόμενα παιχνίδια καλύτερα.
Οι κονσόλες δεν είναι κινητά τηλέφωνα!!!

odytsak
31-03-2016, 13:07
Το "συμφωνω, θα το αγορασω" εχει μονο μια ψηφο, την δικια μου. :P

mihalis13
31-03-2016, 13:09
Το "συμφωνω, θα το αγορασω" εχει μονο μια ψηφο, την δικια μου. :P

Για ποιο λόγο όμως συμφωνείς;;

Viper
31-03-2016, 13:16
Διαφωνω, δεν θα αγορασω. Με ενα μεγαλο ΑΛΛΑ.

Δεν ξερω τι θα βγει τελικα απο specs, οπως δεν ξερω ποια θα ειναι η κινηση μου (και των υπολοιπων που τωρα διαφωνουν), οταν (θεωρητικα παντα) βγει το GTA6 οπως βγει στο PS4 και βγει το ιδιο αλλα σε 60 fps και καλυτερα γραφικα στο PS4K. Δεν ξερω τι θα κανω. Και για να μην πηγαινω μακρια διοτι μεχρι το GTA6 εχουμε 2-3 χρονια ακομα, τι θα κανουμε αν το Horizon φαει delay και παει για launch title μαζι με το PS4K για αρχες 2017? Μια εκδοση για το PS4 και μια καλυτερη εκδοση για το PS4K. Τι θα κανουμε οταν το GT Sport βγει καλυτερο στο PS4K? Βαλτε ο καθενας το παιχνιδι που σας αρεσει και φανταστειτε μια εκδοση καλυτερη στο PS4K.

Ολα αυτα βεβαια με την προυποθεση οτι οντως ισχυουν τα 2xGPU power και αν μπει και καλυτερη CPU και αν το ενα και αν το αλλο.

Αυτο που θελω να πω ειναι, ναι τωρα διαφωνω και θεωρω τεραστιο λαθος αυτη την κινηση. Αλλα οταν θα αρχισουν να βγαινουν τα παιχνιδια και δουμε τιποτα τρελες διαφορες μεταξυ PS4/PS4K, να μας δω τοτε τι θα λεμε:P

- - - Updated - - -


Για ποιο λόγο όμως συμφωνείς;;

Ο Οδυσσεας ηθελε PS5 το 2018. Οποτε μια χαρα του καθεται:c055gfe:

mihalis13
31-03-2016, 13:23
Εγώ πραγματικά όποιο παιχνίδι και να βγάλουν δεν θα πάρω την καινούρια κονσόλα. Θα μείνω με το ps4 και μετά θα πάρω ένα καλό pc.
Το horizon για παράδειγμα το περιμένω πως και πως. Αλλά δεν θα στηρίξω αυτό το πράγμα. Μιλάμε για βιασμό του console gaming. Και το TLOU 2 να βγει πάλι με το PS4 θα μείνω.
Εκτός και αν μου πουν δώσε 50€ και το PS4 και αναβαθμίζεις στην καινούρια κονσόλα.
Και εγώ είμαι απο αυτούς που λένε 2018(Χριστούγεννα)-2019 να βγει ps5. 5-6 χρόνια είναι καλά για μια κονσόλα. Αυτό βέβαια είναι διαφορετικό και με βρίσκει αντίθετο.

WolfRathmA
31-03-2016, 13:29
Δε θα μπορουσα να μην συμφωνησω με τους Tilemaxx & mihalis13. Δε χρειαζεται να προσθεσω κατι αλλο, με εχουν καλυψει πληρως. Αν οντως γινει κατι τετοιο, οντως και εγω θα στραφω επειτα στο PC gaming.

james9
31-03-2016, 13:31
Ολοι λετε να βγει νεα κονσολα το 18-19 και οτι η προηγουμενη γενια κρατησε πολυ.

Ξεχνατε οτι σε αυτη τη γενια ομως παιχνιδια δεν εχουν βγει και 1 στα 2 ειναι remaster. Στην προηγουμενη γενια ειδαμε 3 uncharted , σε αυτη ουτε ενα. Στα τελειωματα της προηγουμενης ειδαμε το LoU , σε αυτη ουτε κατα διανοια κατι παρομοιο. Στην προηγουμενη ειδαμε 2 GTA σε αυτη ενα και αυτο remaster.

Θελω να πω οτι η γενια αυτη δεν εχει προσφερει αυτα που προσφερε η προηγουμενη ωστε να ειμαστε ολοι τοσο χαλαροι με το 2018-2019.

Θα μου πειτε τρεχει η τεχνολογια κλπ. Ωραια , pc ολοι και αναβαθμιση οποτε βγαινει κατι νεο . Γιατι να εχω σκασει 500 στην ms και να μην εχω δει κατι συγκλονιστικο ακομα? Γιατι να εχω σκασει αλλα τοσα στη σονυ και να εχω να λεω μονο για το Bloodborne που οκ τεχνικα δεν εσκιζε κιολας.

odytsak
31-03-2016, 13:37
Ο Οδυσσεας ηθελε PS5 το 2018. Οποτε μια χαρα του καθεται:c055gfe:

Σωστοοοοοός! :yes:

mihalis13
31-03-2016, 13:41
Ολοι λετε να βγει νεα κονσολα το 18-19 και οτι η προηγουμενη γενια κρατησε πολυ.

Ξεχνατε οτι σε αυτη τη γενια ομως παιχνιδια δεν εχουν βγει και 1 στα 2 ειναι remaster. Στην προηγουμενη γενια ειδαμε 3 uncharted , σε αυτη ουτε ενα. Στα τελειωματα της προηγουμενης ειδαμε το LoU , σε αυτη ουτε κατα διανοια κατι παρομοιο. Στην προηγουμενη ειδαμε 2 GTA σε αυτη ενα και αυτο remaster.

Θελω να πω οτι η γενια αυτη δεν εχει προσφερει αυτα που προσφερε η προηγουμενη ωστε να ειμαστε ολοι τοσο χαλαροι με το 2018-2019.

Θα μου πειτε τρεχει η τεχνολογια κλπ. Ωραια , pc ολοι και αναβαθμιση οποτε βγαινει κατι νεο . Γιατι να εχω σκασει 500 στην ms και να μην εχω δει κατι συγκλονιστικο ακομα? Γιατι να εχω σκασει αλλα τοσα στη σονυ και να εχω να λεω μονο για το Bloodborne που οκ τεχνικα δεν εσκιζε κιολας.

Έχεις δίκιο σε αυτό βέβαια η προηγούμενη γενιά κράτησε 8 χρόνια (το 2005 βγήκε το 360 ) και συμφωνώ μαζί σου πως δεν έχουμε δει αρκετά πράγματα ακόμα (exclusives)
Εγώ προσωπικά θεωρώ τα 5-6 χρόνια λογική διάρκεια σε μια γενιά. Το θέμα με τα Games είναι βέβαια άλλο. Ακόμα βγαίνουν remasters και εμείς πάμε και τα αγοράζουμε.
Και η κουτσή Μαρία έχει βγάλει remaster.
Το πότε θα κυκλοφορήσει μια νέα κονσόλα είναι άλλο θέμα, αν θα βγει το 2018 ή το 2020.
Εδώ μιλάμε για console gamers 2 ταχυτήτων...
Εδώ έπεσε κράξιμο παντού που η Nintendo παράτησε το WiiU και κυκλοφορεί νέα κονσόλα. Ε αυτό που κάνει (εάν κάνει) η Sony είναι χυδαίο. Όσους αγοράσαμε ps4 μας γράφει κανονικότατα.
Έχω αγοράσει όλες τις κονσόλες της και δηλώνω οπαδός της. Αλλά αν κάνει αυτό bye bye κυρία Sony...
Μιλάμε για κανονική αυτοκτονία...

james9
31-03-2016, 13:46
Πολλες υποθεσεις κανουμε ολοι που βασιζονται σε φημες. Δεν υπαρχει κατι χειροπιαστο οπως στην ms που ο Ceo τα ειπε ψιλοξακαθαρα.

Η λογικη λεει οτι η σονυ θελει να βγαλει ενα σλιμ ps4 με 4Κ blu ray player για να σπρωξει κ τις 4Κ τηλεορασεις της και την streaming υπηρεσια που ξεκινησε. Θελει ακομα και οι μη gamers να εχουν το ps4 στο σαλονι εστω σαν 4k blu ray player. Ολα καλα ως εδω , αλλωστε και το ps3 στις αρχες το διαφημιζε ως το πιο φτηνο blu ray που παιζει και παιχνιδια. Win Win!

Αν βγαλει ομως μοντελο που θα παιζει αλλα παιχνιδια ή θα παιζει τα παλια με καλυτερο framerate ή αναλυση , τοτε θα το βρει μπροστα της. Οι καμμενοι θα την ακολουθησουν και θα το παρουν αλλα οπως εμαθε η ms με ασχημο τροπο, την αγορα δεν την κινουν οι καμμενοι.

three_brothers1
31-03-2016, 13:49
ας φτιαξουν οι εταιρεις παιχνιδια full hd 60 fps και ας βγαλουν οτι κονσολα με οτι δυνατοτητες θελουν.
ψηφισα οτι δεν μου αρεσει σαν ιδεα και πως δεν θα το αγορασω γιατι θεωρω πως λιγες εταιρειες εχουν εκμεταλλευτει το υπάρχων μηχανημα.Δεν ειναι τυχαιο που κορυφαια σε πωλησεις παιχνιδια δεν ειναι full hd 60fps.δηλαδη να παρω το 4Κ γιατι;για να φορτωθω και αλλη τηλεοραση 4κ που κοστιζει ακριβα και να εχω να παιξω μετρημενα παιχνιδια;οχι δεν θα παρω.
για μενα η σονυ δεν υποτιμαει κανενως την νοημοσυνη απλα ξανα ζεσταινει το φαγητο για να ψαρωσουν και αλλοι.εδω καποιοι πουλουσαν τις μαυρες κονσολες για να παρουν ασπρη και εσεις μιλατε για κοροϊδια;

michael92
31-03-2016, 14:35
Από την μία μου αρέσει η ιδέα ενός αναβαθμισμένου PS4. Από την άλλη το 2X είναι πολύ λίγο, επίπεδα gtx 970. Το 2017 θα είναι ήδη obsolete. Καλύτερα να έβγαζε ένα high-end VR-dedicated console η Sony το 2018.

Ixor24
31-03-2016, 14:41
Αυριο να περιμένετε ανακοίνωση


May the force be with you

stavros88
31-03-2016, 14:50
Διαφωνω αλλα δεν ξερω ακομα τι θα κανω.Δεν εχουμε αρκετες πληροφοριες ακομα για να αποφασισω

GRZEUS
31-03-2016, 14:54
Διαφωνώ με την τακτική που πανε να περάσουν και ας παίζουν τα παιχνίδια 2 φόρες καλύτερα. Ας περιμένουμε 3 χρόνια ακόμη για ένα ps5 παρα αυτό… καλύτερα να δίνουμε 600 ε ανα 6 χρόνια παρα κάθε 3 χρόνια αναβαθμισμένη κονσόλα.

Tilemaxx
31-03-2016, 15:59
ας φτιαξουν οι εταιρεις παιχνιδια full hd 60 fps και ας βγαλουν οτι κονσολα με οτι δυνατοτητες θελουν.
ψηφισα οτι δεν μου αρεσει σαν ιδεα και πως δεν θα το αγορασω γιατι θεωρω πως λιγες εταιρειες εχουν εκμεταλλευτει το υπάρχων μηχανημα.Δεν ειναι τυχαιο που κορυφαια σε πωλησεις παιχνιδια δεν ειναι full hd 60fps.δηλαδη να παρω το 4Κ γιατι;για να φορτωθω και αλλη τηλεοραση 4κ που κοστιζει ακριβα και να εχω να παιξω μετρημενα παιχνιδια;οχι δεν θα παρω.
για μενα η σονυ δεν υποτιμαει κανενως την νοημοσυνη απλα ξανα ζεσταινει το φαγητο για να ψαρωσουν και αλλοι.εδω καποιοι πουλουσαν τις μαυρες κονσολες για να παρουν ασπρη και εσεις μιλατε για κοροϊδια;

Πράγμα το οποίο σου υπόσχοταν απ' το 2005 και δεν υλοποιήθηκε ποτέ μετά απο 11 χρόνια. Και εγώ σου λέω οτι ακόμα και στην επόμενη γενιά δύσκολα θα το δείς να είναι η νόρμα, παρά μόνο η εξαίρεση.

Axilleas_GR
31-03-2016, 16:05
Ψήφισα όχι, δεν κάθομαι να αναλύσω περισσότερο τους λόγους αφού ο Μιχάλης κ Tillemax με κάλυψαν πλήρως με τις απαντήσεις τους.

Lefteris_X
31-03-2016, 16:36
αχαχαχαχ κι εγώ είμαι άλλος ένας της 1ης επιλογής!

Ήθελα να γράψω τους λόγους, τόσο σε αυτό το θρεντ όσο και στο άλλο περί PS4,5 αλλά το έχω σβήσει πολλές φορές, καθώς ήταν......δοκίμιο. Οι λόγοι είναι πολλοί, ΠΑΡΑ πολλοί και έχουν την σημασία τους.

mihalis13
31-03-2016, 16:48
Θα΄θέλα πάντως να δω και τη γνώμη του Λευτέρη και του Οδυσσέα για ποιο λόγο είναι υπέρ αυτής της κίνησης. Εγώ συνεχίζω να επιμένω πως είναι το τέλος του console gaming μια τέτοια κίνηση..

james9
31-03-2016, 16:53
Εγω γελαω ηδη παντως. Θυμαμαι εδω μεσα τι κραξιμο επεφτε για τις τακτικες της ms απο "υπερμαχους του gaming" και τωρα αρχιζω κ βλεπω κωλοτουμπες. Κ δεν αναφερομαι σε καποιον προσωπικα , λογικο να εχουμε συμπαθειες.

AgentPrinny007
31-03-2016, 16:58
Με τοσα remake που εχουν φορτωσει τη συγκεκριμενη γενια ειναι λογικο να παθει το ιδιο και η κονσολα:P

Valkyre
31-03-2016, 16:59
Εγω γελαω ηδη παντως. Θυμαμαι εδω μεσα τι κραξιμο επεφτε για τις τακτικες της ms απο "υπερμαχους του gaming" και τωρα αρχιζω κ βλεπω κωλοτουμπες. Κ δεν αναφερομαι σε καποιον προσωπικα , λογικο να εχουμε συμπαθειες.

Eγω τους στολισα εξαρχης καθωσπρεπει παντως δεν μπορεις να πεις. Και αν αποδειχθει αληθεια, η Σονυ θα ειναι αυτη που θα καταστρεψει το console gaming οπως το ξεραμε, οχι η MS. Μπροστα στα του DRM αυτο εδω εμενα μου φαινεται πιο βαρυ, ναι, κι ομως...

Lefteris_X
31-03-2016, 17:01
Κωλοτούμπα δεν έκανα ποτέ μου - και james9 σέβομαι ότι δεν αναφέρεσαι προσωπικά σε εμένα. Απλώς τοποθετούμαι ότι δεν πρόκειται περί κωλοτούμπας.

Για την MS το είχα προβλέψει, γνωρίζοντας το hardware και στο στήσιμο των 3 OS που φοράει, σε σχέση με τα δυνατότερα specs (και 2 OS, ελαφρύτερα) του PS4.

Όσο για την άποψή μου, κάποια στιγμή ευελπιστώ να την παραθέσω, αλλά όπως είπα, θα είναι δοκίμιο, όχι απλώς "σεντόνι" και επειδή ξέρω ότι οι περισσότεροι κουράζονται με τέτοια ποστ (και τα προσπερνούν), αποφεύγω να ποστάρω.

Αν μπορούσαμε (υποθετικά μιλώντας) να τα λέγαμε face2face, πχ σε κάποιο καφεδάκο, πολύ ευχαρίστως - όπως έχω ήδη κάνει με άλλους γνωστούς.

james9
31-03-2016, 17:09
Ναι Λευτερη γιαυτο το εγραψα για να μην παρεξηγηθω.

Καταλαβαινω οτι πολλοι εχουν μια συμπαθεια στην ms καποιοι αλλοι στη σονυ και οταν καποια κανει την κουτσουκελα με καποιο τροπο θα βρουν τροπο να δικαιολογησουν την εκαστοτε εταιρια.

Θυμαμαι σεντονια στο insomnia γιατι το kinect πρεπει να υπαρχει , γιατι το always online ειναι καλο και πολλα αλλα που εγω τα ακουγα αλαμπουρνεζικα σαν gamer.

Τα ιδια θα δουμε και εδω οταν και αν βγει το ps4.5. Δε διαφωνω οτι καποιος μπορει να εχει επιχειρηματα , καποια μαλιστα και ισχυρα. Ομως για μενα κονσολα=σταθεροτητα, διαρκεια, ξεγνοιασια. Θα μου φαινοταν πιο λογικο να ειναι η επομενη κονσολα offline παρα αυτο . But that's just me.

Axilleas_GR
31-03-2016, 17:13
Κωλοτούμπα δεν έκανα ποτέ μου - και james9 σέβομαι ότι δεν αναφέρεσαι προσωπικά σε εμένα. Απλώς τοποθετούμαι ότι δεν πρόκειται περί κωλοτούμπας.

Για την MS το είχα προβλέψει, γνωρίζοντας το hardware και στο στήσιμο των 3 OS που φοράει, σε σχέση με τα δυνατότερα specs (και 2 OS, ελαφρύτερα) του PS4.

Όσο για την άποψή μου, κάποια στιγμή ευελπιστώ να την παραθέσω, αλλά όπως είπα, θα είναι δοκίμιο, όχι απλώς "σεντόνι" και επειδή ξέρω ότι οι περισσότεροι κουράζονται με τέτοια ποστ (και τα προσπερνούν), αποφεύγω να ποστάρω.

Αν μπορούσαμε (υποθετικά μιλώντας) να τα λέγαμε face2face, πχ σε κάποιο καφεδάκο, πολύ ευχαρίστως - όπως έχω ήδη κάνει με άλλους γνωστούς.
Time and place!!!!(Να το ξέρουμε βεβαια λιγες μερες νωριτερα....)Αν και δεν έχω θέμα με τα μεγάλα post. Φροντίζω να τα διαβάζω.

PDS
31-03-2016, 17:15
Ναι Λευτερη γιαυτο το εγραψα για να μην παρεξηγηθω.

Καταλαβαινω οτι πολλοι εχουν μια συμπαθεια στην ms καποιοι αλλοι στη σονυ και οταν καποια κανει την κουτσουκελα με καποιο τροπο θα βρουν τροπο να δικαιολογησουν την εκαστοτε εταιρια.

Θυμαμαι σεντονια στο insomnia γιατι το kinect πρεπει να υπαρχει , γιατι το always online ειναι καλο και πολλα αλλα που εγω τα ακουγα αλαμπουρνεζικα σαν gamer.

Τα ιδια θα δουμε και εδω οταν και αν βγει το ps4.5. Δε διαφωνω οτι καποιος μπορει να εχει επιχειρηματα , καποια μαλιστα και ισχυρα. Ομως για μενα κονσολα=σταθεροτητα, διαρκεια, ξεγνοιασια. Θα μου φαινοταν πιο λογικο να ειναι η επομενη κονσολα offline παρα αυτο . But that's just me.

Ναι αλλα οπως βλεπεις το 93% διαφωνει!:P

james9
31-03-2016, 17:17
Βρε και παραπανω πιστευω οτι ειναι το ποσοστο αλλα οκ σεβομαι οτι καποιος εχει τους λογους του, δε μπορω να κανω κουμαντο στην τσεπη του. Για μενα δεν υπαρχει κανενα καλο σε αυτη την υποθεση. Κονσολα καθε 6-7 χρονια και τελος . ΜΙΑ.

Tilemaxx
31-03-2016, 17:20
Γράψε το δοκίμιο Λευτέρη να ξεστραβωθούν :a050::a050:

Melnibonian
31-03-2016, 19:48
Η ερώτηση όπως τίθεται στο Poll είναι εντελώς αόριστη. Για τι αναβαθμίσεις μιλάμε και σε τι βάθος χρόνου; Εγώ απάντησα την πρώτη επιλογή, πήρα όμως ως δεδομένο ότι η νέα version δεν θα την δούμε για τα επόμενα 2 τουλάχιστον χρόνια και πως οι βελτιώσεις θα είναι στα σημεία, όπως και σε κάποιες επιπλέον λειτουργίες (πχ το 4Κ για το οποίο ακούγονται οι φήμες). Σε τέτοιες αλλαγές μας έχει συνηθίσει η σονυ και με τα λανσαρίσματα των slim εκδόσεων. Οι καλύτερες καταναλώσεις ρεύματος του ps3 slim έναντι του fat,η σχεδόν εξάλειψη του YLOD, οι μεγαλύτεροι σε χωρητικότητα σκληροί δίσκοι που ακολούθησαν δε νομίζω να χάλασαν κανέναν. Σε αυτό το μήκος κύματος σκεπτόμενος, θα προχωρούσα στην αγορά και του νέου μοντέλου (αν φυσικα το 2018 έχουμε ακόμη χρήματα και η σαρια δεν έχει αντικαταστήσει το σύνταγμα μας).

Dragonpaul
31-03-2016, 20:05
Γιατί δε συμφωνώ:



Επειδη εχω επιλέξει κονσόλα για να εχω την άνεση και τον "αέρα" του κύκλου ζωής της, χωρίς να αγχώνομαι για το αν θα "τρέχει" σε αυτή ο τάδε ή ο δεινα τίτλος.
Επειδη δε γουστάρω τις αναβαθμίσεις στυλ PC.
Επειδη δεν κόβω λεφτά απο τα δέντρα για να εχω να δίνω καθε τόσο που η καθε Sony ή ΜS κ@υλων3ι να κυκλοφορεί αναβαθμισμένη κονσόλα.
Γιατι δε γουστάρω gamers πολλών ταχυτήτων.
Επειδη δε γουστάρω να διαβάσω μια μέρα πως το νέο τάδε παιχνιδι θα μπορεί να τρέξει ΜΟΝΟ στο νέο PS.
Επειδη δε γουστάρω να βγει μια νέα κονσόλα, απλα για να "κουμπώσει" πιο ομαλά το VR.
Επειδη δε γουστάρω να μη με υπολογίζει η "μαμά" εταιρία και να με θεωρεί πρόβατο που θα προσκυνήσει την καθε της κίνηση.
Τελος, επειδη αυτό θα ειναι προπομπός χειρότερων πρακτικών απο όλες τις εταιρίες αλλα και απο αυτές που, φυσικά, θα εισέλθουν στον χώρο και τα θύματα θα είμαστε εμείς.



Γιατι θα το αγοράσω:



Επειδη μου ειναι απλα ΑΔΥΝΑΤΟ να μείνω τεχνολογικά πίσω σε οτιδήποτε και ειδικότερα σε ο,τι αφορά στο αγαπημένο μου χόμπι!!!! Απλα δε μπορώ!!!!!!!

mihalis13
31-03-2016, 20:45
Ούτε εμένα Παύλο μου αρέσει να μένω πίσω τεχνολογικά και ειδικά στο αγαπημένο μου χόμπι.
Αλλα τέτοιες τακτικές δε θα τις στηρίξω. Εκτός και αν μου πει με ενα συμβολικό ποσό να "αναβαθμισω". Εκεί θα το σκεφτώ.
Αλλα τέτοιο πράγμα καμία εταιρεία ποτέ..

Ο κυριότερος λόγος που δεν θα το αγοράσω ειναι οτι σε περίπτωση που πετύχει αυτό το εγχείρημα θεωρω πως θα μου καταστρέψει το αγαπημένο μου χόμπι. Δόξα το θεό υπάρχουν και άλλες πλατφόρμες που μπορώ να διαλέξω.

mtifosi
31-03-2016, 21:14
Αν και επελεξα την 4η επιλογη ισως πρεπει να το δουμε και απο την μερια της εταιριας sony. Αφου και οι δυο(sony/ms) εχουν επιλεξει αποκλειστικα την amd πρεπει να εχει μια απαντηση σε ενδεχομενη κινηση της ms. Ισως σκεφτεται πως ενα ενδεχομενο ενα νεο και ποιο ισχυρο xbox μονοπωλησει την επικαιροτητα και χασει το momentum. Αλλα η λογικη λεει πως εχει την ανεση να περιμενει ωστε πχ ενα χρονο να φτιαξει κατι πραγματικα πολυ ποιο δυνατο. Βεβαια εμεις δεν τα ξερουμε ολα και το αν και ποτε μπορει να διαθεσει κατι η amd. Παντως θα εχει ενδιαφερον να δουμε αν και πως θα προχωρησει το εγχειρημα ωστε να δουμε πως θα κινηθουν οι εταιριες.

Dragonpaul
31-03-2016, 21:14
Αλλα τέτοιες τακτικές δε θα τις στηρίξω. Εκτός και αν μου πει με ενα συμβολικό ποσό να "αναβαθμισω". Εκεί θα το σκεφτώ.

Μιχάλη μου, ουσιαστικά, ακομα κι ετσι, ειναι σα να το αποδέχεσαι, διότι είτε σου δοθεί αυτη η δυνατότητα είτε οχι, απο τη στιγμή που θα το αποδεχθείς, έστω και με ενα μικρο ποσο αναβάθμισης, τοτε ανοίγουν οι ασκοί... Δυστυχως...

Δόξα το θεό υπάρχουν και άλλες πλατφόρμες που μπορώ να διαλέξω.
Ποιες;;;; Η MS προτίθεται, ανοικτά, να κανει κατι παρόμοιο, το Wii U bye bye birdie, οποτε;;; PC; Για εμένα "Thanks, but no thanks". Το εχω δοκιμάσει κι αυτο και δε θα παρω αλλο.

james9
31-03-2016, 21:28
Για να χάσει το momentum η σονυ σε σχέση με την ms πρέπει απλά να σταματήσει να πουλάει κονσόλες έτσι όπως είναι τώρα η διαφορά τους.

Αδύνατον μιας κ σε ένα μήνα βγαίνει uncarted κ τα ps4 θα πωλούνται σα ζεστά ψωμάκια.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
31-03-2016, 21:36
Μιχάλη μου, ουσιαστικά, ακομα κι ετσι, ειναι σα να το αποδέχεσαι, διότι είτε σου δοθεί αυτη η δυνατότητα είτε οχι, απο τη στιγμή που θα το αποδεχθείς, έστω και με ενα μικρο ποσο αναβάθμισης, τοτε ανοίγουν οι ασκοί... Δυστυχως...

Ποιες;;;; Η MS προτίθεται, ανοικτά, να κανει κατι παρόμοιο, το Wii U bye bye birdie, οποτε;;; PC; Για εμένα "Thanks, but no thanks". Το εχω δοκιμάσει κι αυτο και δε θα παρω αλλο.

Για αυτό λέω πως θα το σκεφτώ. Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση δεν το δέχομαι.
Σίγουρα εννοώ το pc gaming, αλλα το λέω με την έννοια οτι δεν με κρατάει και δεμένο η Sony και η κάθε Sony υπάρχουν και άλλους πορτοκαλιές.
Πάντως γιατί τοσο αρνητικός με το pc gaming;
Και εγω console fan είμαι αλλά όταν βλέπω τέτοια πράγματα απο τις κονσόλες τις χαιρετώ πολύ ευχαρίστως.

Dragonpaul
31-03-2016, 21:50
Διότι, όπως ειπα, εχω υπάρξει PC gamer και δε μπορώ να πω οτι ήταν και η καλύτερη μου. Ξεκίνησα με ενα πολύ δυνατό σύστημα για την εποχή, αλλα γρήγορα χρειαζόμουν αναβάθμιση για να μπορέσω να παίξω τα νέα παιχνίδια. Οπότε...

mihalis13
31-03-2016, 21:53
Διότι, όπως ειπα, εχω υπάρξει PC gamer και δε μπορώ να πω οτι ήταν και η καλύτερη μου. Ξεκίνησα με ενα πολύ δυνατό σύστημα για την εποχή, αλλα γρήγορα χρειαζόμουν αναβάθμιση για να μπορέσω να παίξω τα νέα παιχνίδια. Οπότε...

Μα αυτό παει να γίνει και εδώ...
Απλά εδω αγοράζεις καινούργια κονσόλα και οχι καινούργια κάρτα γραφικών.
Για αυτό και εγω δεν ασχολούμαι με το pic gaming, γιατι θέλει ανα 2-3 χρόνια να τα σκας.
Εάν το θέλει και το console gaming αυτό, τότε ναι θα προτιμήσω το pc gaming που θα τα σκάω ανα 2-3 χρόνια αλλα θα παίζω σε καλύτερα γραφικά.

Dragonpaul
31-03-2016, 22:00
Προφανώς, αλλα και παλι στο πολλα σκας για το PC. Anyway, το θέμα ειναι πως πάμε να μπούμε σε μια άλλη λογική στο console gaming και αυτό ειναι πολύ άσχημο!!!! Εκτός αν, τι να πω, μιλάμε για κάτι που θα γίνει -αν γίνει- μια φορά μόνο, λόγω της έλευσης των VR συστημάτων. Αλλα δε νομίζω...

michael92
31-03-2016, 22:10
Διότι, όπως ειπα, εχω υπάρξει PC gamer και δε μπορώ να πω οτι ήταν και η καλύτερη μου. Ξεκίνησα με ενα πολύ δυνατό σύστημα για την εποχή, αλλα γρήγορα χρειαζόμουν αναβάθμιση για να μπορέσω να παίξω τα νέα παιχνίδια. Οπότε...

Αυτά ίσχυαν την προηγούμενη δεκαετία που είχαμε πολύ μεγάλη πρόοδο στις κάρτες γραφικών. Μεταξύ 2005 και 2011 διπλασιάστηκαν τα die sizes, τριπλασιάστηκαν οι συχνότητες και έγιναν 3 die shrinks. Αντίθετα τώρα είμαστε κολλημένοι στα 28nm εδώ και 5 χρόνια! Το slowdown φαίνεται και στις κονσόλες: PS2 -> PS3 40X ταχύτητα, PS3 -> PS4 10X ταχύτητα.

Προσωπικά θα προτιμούσα να είχαμε την ίδια πρόοδο όπως με τότε και ας θέλαμε ξανά συχνές αναβαθμίσεις.

mihalis13
31-03-2016, 22:17
Προφανώς, αλλα και παλι στο πολλα σκας για το PC. Anyway, το θέμα ειναι πως πάμε να μπούμε σε μια άλλη λογική στο console gaming και αυτό ειναι πολύ άσχημο!!!! Εκτός αν, τι να πω, μιλάμε για κάτι που θα γίνει -αν γίνει- μια φορά μόνο, λόγω της έλευσης των VR συστημάτων. Αλλα δε νομίζω...

Ναι αλλα pc όλοι σχεδόν έχουμε. Οκ ένας που δεν εχει pc θα επιλέξει και πάλι την κονσόλα.
Τώρα πχ δίνουμε για παράδειγμα ενα x ποσό για pc ανα 6 χρόνια και ενα ψ για κονσόλα.
Εάν το ποσό που δίνουμε για κονσόλα το διαθέσουμε στο pc μια η άλλη μας έρχεται.
Ξαναλέω, δεν θέλω με τίποτα να πάω στο pic gaming για διάφορους λόγους. Αλλα αν ειναι να δίνω ανα 2-3 χρόνια λεφτά για κονσόλες νομίζω με αναγκάζουν.
Αν γίνει κανόνας, αυτοί που έχουν 2 κονσόλες θα σκάνε 1000€ ανα 3 χρόνια για να "αναβαθμίσουν".

Tilemaxx
01-04-2016, 00:57
Αυτά ίσχυαν την προηγούμενη δεκαετία που είχαμε πολύ μεγάλη πρόοδο στις κάρτες γραφικών. Μεταξύ 2005 και 2011 διπλασιάστηκαν τα die sizes, τριπλασιάστηκαν οι συχνότητες και έγιναν 3 die shrinks. Αντίθετα τώρα είμαστε κολλημένοι στα 28nm εδώ και 5 χρόνια! Το slowdown φαίνεται και στις κονσόλες: PS2 -> PS3 40X ταχύτητα, PS3 -> PS4 10X ταχύτητα.

Προσωπικά θα προτιμούσα να είχαμε την ίδια πρόοδο όπως με τότε και ας θέλαμε ξανά συχνές αναβαθμίσεις.

Τέλη του χρόνου έρχονται οι Pascal με 16nm.

michael92
01-04-2016, 01:08
Τέλη του χρόνου έρχονται οι Pascal με 16nm.

16nm FinFet, δηλαδή density 2x των 28nm και όχι 4x όπως ήταν παλιότερα. Μετά από 5 χρόνια στην ίδια λιθογραφία δεν το λες και εξέλιξη.

Καλοδεχούμενες οι νέες κάρτες όπως και να έχει βέβαια.

jden
01-04-2016, 01:42
Για μενα πριν ερθω στο console gamming ημουν pcακιας.Για μενα η κονσολα μου προσφέρει εκτός την άνεση του καναπε η οπου αλλου γουστάρει ο καθενας(χωριο, υπνοδωματιο κ.λ.π) την σταθεροτητα.Δεν χρειαζεται να κανω αναβάθμιση καθε χρόνο για να παιξω.Μονο κ μονο γι'αυτό διαφωνώ παντελώς κ αν γινει θα επιστρέψω στο pc.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cocous
01-04-2016, 02:04
Εννοείται διαφωνώ με τις φημες περι playstation 4k και συμφωνω με ολα τα λεγόμενα των παραπανω σχολίων εκτος απο αυτους που το αποδεχονται. Επίσης αναφερω οτι εχω διαθεσιμο PC με 16gb ram GTX 980G1 ssd FX 8350 με FormulaZ motherboard κτλ και αγόρασα PS4 διότι μου αρεσει η ανεση που προσφέρει οπως αναφερανε τα παιδιά πιο πάνω. Το πολύ πολύ να βαλω μπροστα το θηρίο διότι πραγματικα ζήτημα αν εχω παίξει 2-3 παιχνιδια έκει.
Και τελος αν αυτό ισχύει η Sony θα ειναι η μοναδική εταιρεία που θα αυτοκαταστραφει διότι μονο αυτό θα καταφέρει να κάνει μουτζωνοντας 40 εκατομμύρια χρήστες που έχουν αγοράσει την κονσολα.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

michael92
01-04-2016, 02:24
^ Να αφήνεις το θηρίο ανεκμετάλευτο είναι αμαρτία. Υπάρχουν τόσα γαμάτα sandbox/ physics games στο steam. Και αν πάλι δεν σε πολυτραβάνε κατέβασε PCSX2 & Dolphin, σύνδεσε το Dualshock 4 στο PC και παίξε console games σε 1440p/ 4K :D

cocous
01-04-2016, 02:51
Δεκτον αλλά είναι αυτό που λέμε. Ανεση καναπες κτλ. Αλλη φαση η κονσόλα. Αλλα εντάξει δεν συγκρίνεται η 980 ποιοτικά με κανένα playstation.
:)
Αλλα και η ουσια της κονσόλας ειναι αυτη η ανεση και σιγουρια μη περαιτέρων αναβαθμισεων. Αν αυτό χαθεί τότε δεν υπάρχει λογως ύπαρξης της.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
01-04-2016, 09:55
Κάποιος μου έδωσε +rep και τον ευχαριστώ.
Γράφοντας οτι στο pc κυριαρχεί τα digital. Συμφωνώ με αυτό και ειναι ένας ακόμα απο τους λόγους που δεν εχω διαλέξει το pc gaming.
Είμαι console user 26 χρόνια και μια περίοδο είχα και gaming pc και δεν με κάλυψε. Ακόμα και τώρα που εχω 2 απλά παιχνίδια στο pc δεν τα ευχαριστιέμαι.
Αλλά αυτό που φημολογείται οτι θα κανει η Sony ειναι σημαντικός λόγος για μένα να μην ασχοληθώ με το console gaming.
Επίσης είμαι φανατικός των retail και δεν αγοράζω ποτέ digital game. Αλλα αν έρθει η στιγμή που θα έχουμε only digital θα απογοητευτώ αλλα δεν θα παρατήσω το αγαπημένο μου χόμπι. Με βαριά καρδιά θα αγοράζω digital games.
Αυτό όμως δεν μπορώ να το χωνέψω.
Περιμένω το δοκίμιο του Λευτέρη να δω και τα επιχειρήματα όσων ειναι υπέρ της κίνησης αυτής.

Επίσης βλέπω σε αλλα site οτι οι περισσότεροι που ειναι υπέρ αυτής της κίνησης δεν έχουν ps4 και λένε τώρα ναι εχω λόγο να πάρω ps4. Βέβαια η πλειοψηφία αυτών θα γκρινιάζει όταν 3 χρόνια μετα το PS4.5 θα βγει PS5.
Βέβαια συνεχίσω να πιστεύω/ελπίζω πως μιλάμε για ενα PS4 slim το οποιο θα παίζει 4Κ ταινίες μιας και θέλει η Sony να μπει στη αγορά του 4Κ. Όποτε θα σου προσφέρει ενα φθηνό 4Κ player, όπως με το ps2 είχε ενα φθηνό DVD player και καθε σπίτι είχε ps2 και μπορεί να μην είχε καν games.

Axilleas_GR
01-04-2016, 12:39
Όλα όσα έχετε γράψει σχετικά με τις αντιρρήσεις είναι απολύτως σωστά. Περιμένω βέβαια και το δοκίμιο του Λευτέρη ; )
Θα χαρώ πολύ να το διαβάσω.
Προσωπική μου πεποίθηση είναι ότι δεν πρόκειται να βγει ένα ps4.5 το οποίο να ειναι πχ 2 φορες δυνατοτερο απο το ηδη υπαρχον για καθαρά εμπορικούς λόγους οπως:
Δημιουργία σύγχυσης στο καταναλωτικό κοινό. Δεν παράγεις κάτι το οποίο θα κάνει την ίδια δουλειά απλά λίγο η και πολυ καλύτερα. Εξαιρουμένου του γεγονότος ότι έχεις πιάσει το λιγότερο Μ....Α ένα κάρο κόσμο συμπεριλαμβανομένου και εμένα που στις γιορτές αγόρασαν ps4 μόνο και μόνο για να μάθουμε 3 μήνες μετα ότι θα κυκλοφορήσει στο προσεχές διαστημα αναβαθμισμένη κονσόλα. (Όχι ότι ενδιαφέρει και κανέναν αλλά μόνιμα τη δική μου τη συνδεσα μόλις χθες έπειτα από μήνες ). Εάν το ήξερα δε θα επερνα καθόλου όχι το 4 αλλά ούτε το 4.5 ούτε το 4.7 ούτε τίποτα. Εμένα με το ωραίο μου PS3 που έχει ακόμα ένα σκασμό παιχνίδια για να παίξω.
Έλλειψη εμπιστοσύνης στο brand name και εδώ βάλτε όποια εταιρεία σας αρέσει είτε λέγεται sony, ειτε Msoft, είτε Nintendo. Αυτό θα στοιχίσει στο μέλλον καθώς δε θα είναι και λίγοι αυτοί που θα δυσαρεστηθουν.
Διχασμός της ήδη εγκατεστημενης βάσης. Δε φτανει που έχουμε "κοντρα" μεταξύ pc-κονσόλας, κονσόλα με κονσόλα, τώρα θα δημιουργηθεί το ίδιο και μέσα στην ίδια πλατφόρμα. Γελάω από τώρα.
Σύγχυση και στους devs αφού θα πρέπει να δουλεύουν σε δύο συστήματα. Έχουν προαναφερθει παραδείγματα σε αυτό.
Εντέλει θεωρώ ότι πιθανότατα θα ανακοινωθεί ένα ps4 slim παρά κάτι διαφορετικό. Το όλο θέμα μου θυμίζει την εποχή προτού το launch ps4-Xboxone και πριν την ετήσια εκείνη E3 που πολύς κόσμος πίστευε οτι και η sony θα ακολουθουσε παρόμοια πολιτική με τη Ms σε σχέση με το Drm. Μέχρι που όλα έγιναν ξεκάθαρα. Είμαστε στη περίοδο που γίνεται πολύς ντόρος και κάπου έχει αρχίσει και με νευριάζει το όλο θέμα.
Τα πράγματα είναι απλά. Δε κρέμεται κανείς από τα @@ κάθε εταιρείας. Ας κάνουν ότι θέλουν. Το ίδιο θα κάνουμε και εμείς.

Slay
01-04-2016, 13:00
Ελπιδα μου ειναι ο ντορος να αλλαξει τυχον σχεδια της sony για κυκλοφορια ενδιαμεσης κονσολας. Ημαρτον ακομα δεν εχουμε δει καν παιχνιδια οπως νεο GT, GTA, Mass Effect, GOW και αλλα, και θα παμε για νεα κονσολα? Εχει αρχισει και παιρνει διαστασεις PR Nightmare η ολη ιστορια για την Sony.

Valkyre
01-04-2016, 13:10
Εδω δεν εχουμε δει ουτε 1 Naughty Dog game, τι λεμε τωρα? :P

chronohill
01-04-2016, 13:12
Εγω guys με αυτα που διαβαζω το θεωρω δεδομενο πλεον οτι θα βγαλει ps4k(ταιριαζει και η ονομασια..!) η sony μας..
προφανως θελει να πιασει κατα πρωτον το psvr και δευτερον τις τηλεορασεις 4k...Το βλεπω να κυκλοφορει μαζι με το PSVR...
σου λεει και σεις θα παιζετε τα παιχνιδια του VR οποτε no problemo..
Εννοειται οτι δεν συμφωνω αλλα το βλεπω να γινεται

BigBOSS
01-04-2016, 13:20
Εννοείται διαφωνώ με τις φημες περι playstation 4k και συμφωνω με ολα τα λεγόμενα των παραπανω σχολίων εκτος απο αυτους που το αποδεχονται. Επίσης αναφερω οτι εχω διαθεσιμο PC με 16gb ram GTX 980G1 ssd FX 8350 με FormulaZ motherboard κτλ και αγόρασα PS4 διότι μου αρεσει η ανεση που προσφέρει οπως αναφερανε τα παιδιά πιο πάνω. Το πολύ πολύ να βαλω μπροστα το θηρίο διότι πραγματικα ζήτημα αν εχω παίξει 2-3 παιχνιδια έκει.


συγγνώμη αλλά τοτε εχεις ξοδέψει τα λεφτά σου άσκοπα για να πάρεις αυτο το θηριο pc (στη GPU αναφέρομαι ως επι το πλειστον) και να μην το απολαμβάνεις, δεν βρισκω ουδεμια λογική στα λεγομενα σου.

αμα σου αρέσει τοσο πολύ ο καναπές μπορεις να παιζεις και στη hdtv σου μεσω φυσικής συνδεσης η streaming ή να παρεις μια πολύ αναπαυτική καρέκλα για pc οπως κανει πολύ κοσμος και να παίζεις στο pc monitor.

Σχετικά με το ps4k ειναι γεγονος πως δεν ειναι η καλύτερη κινηση της Sony απέναντι στην ήδη εγκατεστημένη βάση του ps4, και προσωπικά σίγουρα θα ήμουν ενοχλημένος εάν είχα ps4. Eάν πλέον κυκλοφορούν νέα κονσολα κάθε 3 ξερω γώ χρονια αλλάζει ολο το σκηνικο στις κονσολες. Απο την αλλη βέβαια και αυτα που λένε κάποιοι "θελω η κονσολα να διαρκει 7-8 χρόνια έως την επομενη" τα βρισκω υπερβολικά, σε 7-8 χρονια η τεχνολογια κάνει άλματα, οποτε θεωρώ πως τα πέντε χρόνια ειναι η χρυσή τομη για την κυκλοφορια νέας κονσολας χωρίς βεβαίως αυτο να σημαινει την ξαφνική και ολοκληρωτική εγκατάλειψη υποστήριξης της προηγούμενης κονσολας.

Τώρα απο την άλλη κερδισμένοι απο ένα ενδεχόμενο ps4k θα βγούνε αυτοι που σκοπευαν να αγοράσουν κάποια στιγμή ps4 οποτε κατά πάσα πιθανότητα πολλοί απο αυτούς τους υποψηφιους αγοραστές θα στραφούν πλέον στην νέα κονσολα, που θα προσφέρει πολύ καλύτερη εμπειρια αν ολα αυτά περι διπλάσιας δύναμης σε GPU κτλ ειναι αληθινά, 100% ταχυτερη GPU ειναι πολύ μεγάλη διαφορά. Βεβαια η λογική λέει πως στην κυκλοφορια ενος ps4k η τιμή του ps4 θα πέσει έστω και λιγο οποτε οσοι δεν ενδιαφέρονται για καλύτερα γραφικά, 60 fps και ολα τα συναφή θα αγοράσουν το υπάρχον ps4. Φυσικά πρέπει να θεωρειται σιγουρο πως θα υπάρξει κοσμος, θα δουμε ποσος, που εχει ps4 και θα αγοράσει και το ps4k, θα δούμε πολλές αγγελειες πώλησεις ps4 λιγο καιρο πριν την κυκλοφορια του ps4k. Ηδη σε σχολια απο ξένες ιστοσελιδες διαβάζω και γνωμες gamer που εχουν ps4 και δεν ενοχλούνται καθολου απο ενα ps4k και μάλιστα λένε πως θα το αγορασουν απο την πρώτη μέρα.

Η υπαρξη δύο κονσολών σαφώς και διαιρει την βάση της sony και ήδη γράφονται και ακούγονται διάφορα για παιχνιδια του ps4k που ναι μεν θα τρέχουν και σε ps4 αλλά με μεγάλες θυσίες.

Προσωπικά διαφωνώ με την κινηση της sony αλλά αν ειναι να πάρω καποια στιγμή κάποια κονσολα της αναγκαστικά θα στραφώ σε ps4k για ευνόητους λόγους.

Mokelle
01-04-2016, 19:55
Και εγώ διαφωνώ κάθετα στην έλευση ενός PS4.5 όπως και οι περισσότεροι χρήστες. Δεν υπάρχει φόρμουλα ώστε να μην καούν οι υπάρχοντες χρήστες PS4 αν βγεί ένα δύο φορές ισχυρότερο μηχάνημα. Το έκανε η M$ με το πρώτο XBOX και έκαψε του χρήστες του, αλλά αυτό έγινε γιατί το PS2 δεν φαινόταν ούτε με κυάλια μπροστά και η M$ κάτι έπρεπε να κάνει, κάτι που μια χαρά το πέτυχε με το 360 που κυκλοφόρησε πρώτο και πήγε μια χαρα σε πωλήσεις.

Το να το κάνει τώρα η Sony με το PS4 να είναι με διαφορά πρώτο σε πωλήσεις το θεωρώ άκυρο και απο οικονομικής και από επιχειρηματικής πλευράς. Ακόμα και αν το κόστος ενός PS4.5 είναι εξίσου χαμηλό με ενός PS4 η ζημιά που θα κάνει στη βάση χρηστών θα είναι ανεπανόρθωτη. Και μην τρελαθούμε, μια χαρά δυνατότητες έχει το PS4 για κονσόλα με 8Gb γρήγορης μνήμης όταν στο PS3 είχαμε 512Mb. Η μνήμη είναι πάντα ο περιοριστικός παράγοντας στις κονσόλες όπως λένε όλοι οι devs και σε αυτή τη γενιά υπάρχει αρκετή. Επίσης πως θα μάθουν οι devs να ξεζουμίζουν το hardware αν αλλάζει κάθε 2 χρόνια? Αν θέλουμε ανεκμετάλλευτο hardware αγοράζουμε και PC...

BigBOSS
01-04-2016, 20:21
Επίσης πως θα μάθουν οι devs να ξεζουμίζουν το hardware αν αλλάζει κάθε 2 χρόνια?.

καθε κονσολα τερματιζεται περίπου στα τρια χρονια, μετά τα γραφικά έχουνε πολυ μικρές βελτιωσεις και αν το παρακάνουν το frame rate ειναι κακιστο, για αυτο θεωρώ το πολύ να μεσολαβουν πέντε χρονια για την κυκλοφορια νεας κονσολας, βλέπεις τι γινεται τωρα και με το xbox one, το Quantum Βreak με τα γραφικά που έχει θα τρέχει σε μολις 720p, ανάλυση του 2005 δηλαδή, και πάλι μόνο στα 30 fps.

Για τo xbox τα θυμαμαι, πήρα την κονσολα το 2004 και σε ένα έτος βγήκε το 360, αλλά δε μπορώ να πω, την κονσολα την ευχαριστήθικα και η διαφορα στα γραφικά με το ps2 ήταν μεγάλη, με ορισμένα καταπληκτικά games σαν το Ninja Gaiden ή το Splinter Cell Chaos Theory.

Υποθετω πως ενας απο τους λογους για την κυκλοφορια του ps4k ειναι και το Playstation VR, καθως λογικά το υπάρχον ps4 δεν τραβάει.

Slay
02-04-2016, 02:07
καθε κονσολα τερματιζεται περίπου στα τρια χρονια,
το 2013 στο Ps3 το θυμασαι καθολου? η μπαααα?

PDS
02-04-2016, 02:15
Tου ειχε χαλασει:P

Ezio
02-04-2016, 08:15
Είμαι εντελώς κατά αυτής της ιδέας, γιατί μετά θα έχουμε τον κάθε dev να λέει (όχι δημοσίως φυσικά): "και τι πειράζει μωρέ που το παιχνίδι μου δεν έχει σταθερό framerate; το πετάω στο ps4k και το framerate θα είναι μια χαρά". Θέλω ξεζούμισμα της κονσόλας που αγόρασα, που αυτό είναι και το νόημα της κονσόλας.
Αν και δεν νομίζω η Sony να σκέφτεται κάτι τέτοιο, την βλέπω στην E3 να παρουσιάζει ένα ps4 slim και να διαψεύσει τότε (όχι όμως πάνω στην σκηνή) αυτές τις φήμες.

christos-sonyboy
02-04-2016, 18:00
Ας βγαλουν κανα last of us 2 κ ας αφησουν τα 4κ κ τις παπαριες. 400 εγω δεν ξαναδινω στη σονυ,ειμαι καλυμμενος με το ps4 κ προτιμω αυτα τα λεφτα να τα δωσω σε παιχνιδια exclusive,που ακομα δεν εχω δει κατι που με συνταραξε κιολας. Αυτα απο μενα κ φυσικα ψηφισα ΟΧΙ σε ολα.

corsaopc3071r
02-04-2016, 20:21
Παιζει να δουμε και remaster του remaster δλδ...

Τραγικα πραγματα.

Slay
02-04-2016, 20:27
υπαρχει και θεμα στο επισημο playstation forum http://community.eu.playstation.com/t5/PS4/POLL-Will-you-be-buying-the-PS4K/m-p/24161173 τα αποτελεσματα παρομοια με εδω.

Daflander
02-04-2016, 21:49
You know it! :)
Αν και όλα παραμένουν φήμες η συγκεκριμένη δημοσκόπηση έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον από μόνη της

teras1
03-04-2016, 00:42
You know it! :)
Αν και όλα παραμένουν φήμες η συγκεκριμένη δημοσκόπηση έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον από μόνη της

Το poll το έχει δημιουργήσει ένας απλός χρήστης.
Δεν είναι από τη Sony :p

ary4022
03-04-2016, 01:31
εαν ειναι και HDR PLAYER εγω θα το αγοραζα.
και λεω οτι εαν κανουν κατι ισως αυτο να ειναι
το μελλον στις 4Κ τηλεορασεις
HDR

PDS
03-04-2016, 01:42
Offtopic αλλα πρεπει να υποστηρίζει η κονσολα HDR για να δεις HDR?

Kapa
03-04-2016, 01:49
^Το Netflix ανακοινωσε οτι περιεχομενο που ειναι σε 4Κ ηδη, σε λιγο καιρο θα το βγαλει σε 4K HDR.

Τωρα σε Blu ray, χρειαζεται να εχεις Ultra HD BR Player και το περιεχομενο να ειναι φτιαγμενο για HDR.

Slay
03-04-2016, 09:57
You know it! :)
Αν και όλα παραμένουν φήμες η συγκεκριμένη δημοσκόπηση έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον από μόνη της

φημες ειναι τα περι specs και το τι θα περιλαμβανει η συσκευη (αν ακομα και αυτο παιζει) η υπαρξη ομως της συσκευης δεν ειναι φημη, καθως μεχρι στιγμης εχει επιβαιβεωθει απο 4 διαφορετικες πηγες. Βεβαια παντα η sony μπορει να κανει πισω και να μην το κυκλοφορησει ποτε, η τουλαχιστον οπως σκεφτοταν αρχικα να το κυκλοφορησει, και να επιλεξει ξανα τον δρομο ενος slim μοντελου.

Η γνωμη μου ειναι οτι καλα θα κανει να το ξεκαθαρισει συντομα το ζητημα πριν αρχισει και της κανει ζημια στις πωλησεις. Διαβαζα απο τις διαρροες στο neogaf οτι σκεφτονται λεει να μην το ανακοινωσουν καν πριν τα χριστουγεννα, για να μην κοψουν πωλησεις απο το κανονικο μοντελο και το psvr. Η γνωμη μου ειναι οτι εαν το αφησουν ετσι αιολο, θα εχουν αντικτυπο στις πωλησεις και των δυο.

Χρηστες που θελουν απλα ενα PS4 θα περιμενουν την "καλυτερη" εκδοση, ενω ακομα και τωρινοι χρηστες του ps4 που ενδιαφερονται για το PSVR θα κρατησουν σταση αναμονης, γιατι το μυνημα που υπαρχει αυτη την στιγμη στον κοσμο, ειναι οτι η παρουσα κονσολα δεν ειναι αρκετα δυνατη για το VR, οποτε γιατι να δωσει καποιος 400 η 500 ευρω για να το αποκτησει? Καλα θα κανει η Sony να μην επαναλαβει τα λαθη της MS του 2013. Ετσι για την ιστορια να θυμισω, οτι πολυ μεγαλη μεριδα casual gamers , μηνες μετα την κυκλοφορια του Χ1, και μηνες μετα την αντιστροφη ΟΛΩΝ των πολιτικων που ενοχλουσαν, πιστευαν οτι το Χ1 δεν παιζει για παραδειγμα μεταχειρισμενα. Οταν γινει η ζημια, και χαλασει η εμπιστοσυνη, αυτο διορθωνεται πολυ δυσκολα, οπως εμαθε η MS.

Axilleas_GR
03-04-2016, 12:01
Δε πιστεύω ότι θα έχει τόσο τρομερή διαφορά στα specs. Η όποια αναβάθμιση θα είναι και τελείως άστοχη (2 φορές πιο δυνατό πχ ) ή τουλάχιστον όχι αντιληπτη απο εμας, αφού τις περισσότερες φορες όταν προσπαθείς να "διαιρέσεις" με κάποιο τρόπο τη βάση χρηστών δεν έχεις επιθυμητά αποτελέσματα. Οι κατασκευάστριες εταιρείες συνήθως κοιτούν ποιά είναι η μεγαλύτερη βάση χρηστών για να αποκομίσουν περισσότερα κέρδη. Υπάρχει περίπτωση αν βγάλει κάτι πολύ δυνατότερο να φτάσει σε 2+ χρόνια τις 40.000.000 πωλήσεις? Μάλλον όχι, πολύ περισσότερο αν έχει δυσαρεστήσει το καταναλωτή. Αρα τουλαχιστον στο τομεα των παιχνιδιων δε θα υπαρξουν διαφορες.
Ήδη χτυπιέται από τον ανταγωνισμό (Ms) σε σχέση με τα παιχνίδια και τις τιμές και δεν είναι λίγοι που είναι ήδη δυσαρεστημένοι σχετικά με αυτό. Όπως το βλέπω ή για κανένα slim με ελαφριές διαφορές στα specs που θα είναι μη ιδιαίτερα παρατηρητές, ίσως κάτι σε slim με 4K blue ray player ή ακόμα και PSVR ready μηχάνημα για να μην έχουν το έξτρα εξωτερικό τούβλο που θα συνδέσεις το PSVR. Πάντως οποιοδήποτε άλλο revision σε δυνατότητες από cpu-gpu, 1080p-60 frames το 4.5 1080p-30 frames το απλό, 4K παιχνίδια (lol) μου ακούγονται προσωπικά το λιγότερο παράλογα. Ας φτιάξουν κανένα παιχνιδάκι, ας διορθώσουν και το plus που το έχουν ξεσκίσει να βγάλουν κάνα φράγκο επιπλέον και επιτέλους αρκετά πια με τα remastered. Ανέκδοτο έχει γίνει.

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
03-04-2016, 14:36
Καλά αν το αφήσουν έτσι μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχουν σημαντικό αντίκτυπο στις πωλήσεις. Θα είναι ακόμα πιο ανόητη κίνηση.
Όλοι θα είναι στην αναμονή για το τι θα γίνει με το καινούριο ps4, ακόμα και αυτοί που δεν τους ενδιαφέρει να έχει μεγαλύτερα specs θα περιμένουν μήπως γίνει κανένα καλό price drop στο PS4.
Πάντως σίγουρα αυτή η έντονη φημολογία έχει ήδη αντίκτυπο στις πωλήσεις και το οτι η Sony ακόμα δεν έχει βγει να πει κάτι νομίζω πως θα έχουμε PS4.5.
Θεωρώ πως στην Ε3 θα κάνουν την όποια ανακοίνωση αν και 2 μήνες τώρα θα ψιλοπαγώσουν οι πωλήσεις μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο.

jden
03-04-2016, 18:11
Συμφωνώ απόλυτα με τον μιχαλη απο πάνω.Πιστευω στην Ε3 θα ξεκαθαρίσει το τοπιο.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Axilleas_GR
03-04-2016, 20:22
Καλά αν το αφήσουν έτσι μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχουν σημαντικό αντίκτυπο στις πωλήσεις. Θα είναι ακόμα πιο ανόητη κίνηση.
Όλοι θα είναι στην αναμονή για το τι θα γίνει με το καινούριο ps4, ακόμα και αυτοί που δεν τους ενδιαφέρει να έχει μεγαλύτερα specs θα περιμένουν μήπως γίνει κανένα καλό price drop στο PS4.
Πάντως σίγουρα αυτή η έντονη φημολογία έχει ήδη αντίκτυπο στις πωλήσεις και το οτι η Sony ακόμα δεν έχει βγει να πει κάτι νομίζω πως θα έχουμε PS4.5.
Θεωρώ πως στην Ε3 θα κάνουν την όποια ανακοίνωση αν και 2 μήνες τώρα θα ψιλοπαγώσουν οι πωλήσεις μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο.
Αντίκτυπο στις πωλήσεις να προσθέσω δεν έχουν μόνο από αυτή την έντονη φημολογία και τις διάφορες θεωρίες οι οποίες κάνουν πιθανούς αγοραστές να είναι σε στάση αναμονής. Δεν είναι λίγοι αυτοί που επιλέγουν Xbox1 λόγω καλύτερων τιμών κονσόλας, παιχνιδιων και αυτό το χρονικό διάστημα καλύτερου line up στο games with gold. Επιπλέον έχουν και το backwards compatibility κάτι που στη sony αν δεν απατώμαι θα είναι με συνδρομή? Αν σε αυτό προσθέσουμε και τα εορταστικά bundles που θα βγάλουν το Πάσχα θα είναι δύσκολος μήνας για τη Sony. Όχι ότι με ενδιαφέρουν κιόλας οι πωλήσεις δε τα βάζω και στη τσέπη μου.
Απλά τονίζω το πως από τη μια πλευρά κάνουν ότι μπορούν για να αυξήσουν τις πωλήσεις και να αντιστραφουν τα κακώς κείμενα στη συνείδηση του αγοραστικού κοινου ενώ από την άλλη με τον αέρα του "νικητή" και τις πωλησεις που αναμένουν (ελέω Uncharted 4) σαν να το έχουν γράψει λίγο στα @@ τους το όλο ζήτημα. Δεν ειναι λίγος ο κόσμος που εξαιτίας αυτής της συμπεριφοράς αποφασίζει να πουλήσει το ps4 για αγορά Xbox1 ή λόγω της έντονης φημολογίας το πουλάει τώρα, για να αγοράσει το πιθανό επόμενο καλύτερο μοντέλο.
Άποψη μου είναι πως το θέμα θα πρέπει να γίνει ξεκάθαρο πολύ πιο σύντομα από την E3 γιατι έχει αρχίσει να μεγαλώνει παρά πολύ και δε θα τους βγει σε καλό.
Αν και μια τεράστια σφαλιάρα να συνέλθουν λίγο νομίζω ότι τους χρειάζεται.

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk