PDA

View Full Version : PlayStation 4 Pro



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

PDS
18-03-2016, 21:20
https://www.youtube.com/watch?v=Hme5BhT52_U

https://www.youtube.com/watch?v=kgWM0e6D9dM

Everything you need to know about the super-charged PS4 Pro. (https://blog.eu.playstation.com/2016/09/08/ps4-pro-the-ultimate-faq/)

Ότι πρέπει να ξέρεις για το PlayStation 4 Pro είναι εδώ (http://goo.gl/c1IBxh)

Boost Mode Video Compilation Thread - NeoGAF (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1340939)

https://pbs.twimg.com/media/Cr1e_PNWgAA6Hvn.jpg

Κυκλοφορία 10 Νοεμβρίου 2016, 399€







Αρχικό post


Sources: Sony Is Working On A ‘PlayStation 4.5’

http://kotaku.com/sources-sony-is-working-on-a-ps4-5-1765723053


Ελπίζω να μην ισχύει.

mihalis13
18-03-2016, 21:38
Πραγματικά δεν βρίσκω λόγο να κάνει αυτό το πράγμα. Είναι πρώτη με διπλάσιες σχεδόν πωλήσεις και δεν το έχει ανάγκη.
Το μόνο που βρίσκω λογικό είναι σε 2 χρόνια να ανακοινώσει την επόμενη κονσόλα και να τη κυκλοφορήσει το 2019. Αν βγάλει πάντως αναβαθμισμένη κονσόλα θα είναι για πολύ κράξιμο.

andapo
18-03-2016, 21:39
Χαμηλό κοστος σε κονσόλα και 4K χλωμό το κόβω. Μόνο αν ανεβάσει παρά πολύ το κοστος. Σε 2 χρόνια από τώρα ΟΚ.

Leon_DiZ
18-03-2016, 21:39
Δεν με βλέπω να το παίρνω ποτέ το PS4.

Axilleas_GR
18-03-2016, 21:48
Δεν με βλέπω να το παίρνω ποτέ το PS4.
[emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji1]
Πάντως αν όντως γίνει κάτι τέτοιο ξέρω από ποιόν να περιμένω ένα διθυραμβικο ποστ κραξιματος.
Αλήθεια Λευτέρη είτε έχεις κάποιον insider είτε μία μαγική σφαίρα δεν εξηγείται αλλιώς. [emoji4] [emoji4] [emoji4]

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Christos33
18-03-2016, 22:21
Αν κανει κάτι τέτοιο θα το κάνει για να υποστηρίξει καλύτερα το VR , φυσικά και θα είναι ξενερα.
Δεν πιστεύω να γίνει,καλύτερα να βγάλει αμέσως αλλη κονσόλα.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PDS
18-03-2016, 22:58
Θα ηταν ανόητη κίνηση πιστεύω απο Sony.

Πουλάνε τρελά το PS4 και πρέπει με κάποιον τρόπο να κάνουν mainstream το πακέτο PSVR+PS4. Το οποίο κοστίζει 800 ευρω. Πρεπει δηλαδη αν ειναι αυτό δυνατό να μειώσουν το κ'οστος του πακέτου και όχι να το αυξήσουν.
Επίσης το PSVR είναι ξεκάθαρο φτιαγμένο για τις δυνατότητες του PS4(βλ. ανάλυση οθόνης).

Δεν βρίσκω καμία λογική σε μία τέτοια κίνηση.

Axilleas_GR
18-03-2016, 23:10
Δε νομίζω ότι χρειάστηκε ποτέ να βγει εκ νέου κονσόλα για να υποστηριξει ένα περιφερειακο. Συνήθως προσαρμοζεται το εκάστοτε gadget στις δυνατότητες της κονσόλας και όχι το ανάποδο. Κ για να λέμε του στραβού το δίκιο τι είδους απήχηση περιμένουν να έχουν με αυτό το VR πια.....?
Τέτοια που να δικαιολογεί το να βγάλουν το Ps4.5 και να "αδειασουν" κανονικοτατα τόσα εκατομμύρια χρήστες? Άκυρη ως κίνηση κατά την άποψη μου πάντα.
Κ ακόμα δεν έχουν βγει παιχνίδια που να εκμεταλλευτούν στο έπακρο τις δυνατότητες της κονσόλας θα προχωρησουμε στο επόμενο μοντέλο? Δε ξέρω αυτή η γενιά με έχει μπερδέψει τελείως. Σαν να έχουνε ξεχάσει τι εστί home console και προσεγγίζουν τη φιλοσοφία αναβαθμίσεων που γίνονται στο pc, χωρια που όλη αυτή η μανία για διαρκώς αυξημένα specs μου δημιουργει την εντύπωση ότι οι devs γίνονται πιο "χαλαροι" αν μπορεί κανείς να το διατυπώσει έτσι. Αλλιώς ήταν παλιότερα που έπρεπε να ξεζουμισεις τη κονσόλα για να βγάλεις ένα πολύ καλό παιχνίδι (βλέπε Black, God of war στο ps2 που ήταν και κοντά σχετικά στο τέλος της γενιας) και εντελώς διαφορετικά τώρα όπου γίνεται το patch του patch ωωωωω patch.....
Και το κακό είναι ότι υπάρχει πολύς κόσμος που ούτε καν θα αντιδράσει σε μια τέτοια προοπτική ενός ps4.5. Υπάρχουν πολλοί που θα χοροπηδουν χαρούμενοι κιολας.

teras1
19-03-2016, 03:58
Sources: Sony Is Working On A ‘PlayStation 4.5’
http://kotaku.com/sources-sony-is-working-on-a-ps4-5-1765723053


Ελπίζω να μην ισχύει.

Χαχα αχαχαχαχ αχαχαχαχα!
Όχι..απλά όχι!
Δεν υπάρχει περίπτωση.

Slay
19-03-2016, 09:20
Χαχα αχαχαχαχ αχαχαχαχα!
Όχι..απλά όχι!
Δεν υπάρχει περίπτωση.

και εγω το ιδιο πιστευω, δεν βλεπω κανεναν απολυτως λογο για μια τετοια κινηση. Η κονσολα ως εχει πουλαει σαν ζεστο ψωμακι, δεν εχουν καν φτασει οι devs στα ορια των δυνατοτητων της, και θα βγαλει revision με περισσοτερη ισχυ? το θεωρω χλωμο. Και ολα αυτα για να βγαζει 4Κ? σιγα την διησδυση που εχουν οι 4Κ τηλεορασεις. Οσο για το VR που υπαρχει ενα Point, ακομα δεν το ειδαμε γιαννη το βαφτισαμε?. Απλα πιστευω οτι αρχισε την συζητηση για την επομενη κονσολα της, την οποια θα βγαλει το 19-20, και αφου ειδε οτι η προσεγγιση που εκανε με το ps4 εφερε καρπους, κανει το ιδιο και τωρα. Μπορει τελος αυτη η "διαρροη" να εγινε επιτηδες σαν απαντηση στα σχεδια της MS να κανει κατι αναλογο, ειναι σαν να τους λενε , εδω ειμαστε και εμεις και σας περιμενουμε.

djpar
19-03-2016, 09:40
http://www.pcworld.com/article/2990895/software-games/the-state-of-4k-gaming-what-you-need-to-know-from-pricing-to-performance-needs.html

Δεν παίζει να βγει 4.5 κονσόλα για 4κ gaming εκτός αν κάνει ποιο ακριβά από ότι έκανε day 1 το ps4

panos74gr
19-03-2016, 10:26
Αν πετύχει πολύ το PS VR νομίζω ειναι πιθανή κίνηση για ν απέχουν πιο δυνατό hardware και να ενσωματώσουν όλα αυτά τα έξτρα κουτάκια και καλώδια που τώρα ειναι εκτός του κουτιού. Δεν το βλέπω να γίνεται πραγματικότητα αλλά πιστεύω ότι στην Sony κάποιοι προετοιμάζονται για ένα τέτοιο ενδοχόμενο οποία έπρεπε άλλωστε.

Slay
19-03-2016, 10:30
http://www.pcworld.com/article/2990895/software-games/the-state-of-4k-gaming-what-you-need-to-know-from-pricing-to-performance-needs.html

Δεν παίζει να βγει 4.5 κονσόλα για 4κ gaming εκτός αν κάνει ποιο ακριβά από ότι έκανε day 1 το ps4

ακριβως, και για αυτον επισης τον λογο πιστευω οτι δεν θα γινει. Ενα PS5 σε 3-4 χρονια με αυτα τα specs και 400$ ναι, αλλα τωρα με τιποτα.

teras1
19-03-2016, 12:06
Το νούμερο ένα συστατικό επιτυχίας της Sony με το PS4 ήταν ο ξεκάθαρος χαρακτήρας της κονσόλας. Το ξεκάθαρο μήνυμα ότι το PS4 είναι μια παραδοσιακή κονσόλα που πάνω από οτιδήποτε παίζει παιχνίδια.
Το νούμερο δύο φυσικά η τιμή και τα υπόλοιπα ήταν extras.

Πιστεύω οτι το μεγαλύτερο μέρος των πελατών κονσολών επενδύει στη σταθερότητα και την αμεσότητα που προσφέρει το περιβάλλον της πλατφόρμας. Ξέρει ότι θα αγοράσει ένα μηχάνημα που θα παίζει όλα τα παιχνίδια που θα βγουν για αυτό για Χ χρόνια και το μόνο που έχει να κάνει ειναι να κατεβάσει το παιχνίδι ή να βάλει το δισκάκι μέσα και να παίξει.

Αν το πάρεις αυτό από τον κόσμο και αρχίσεις να βγάζεις καινούργια μηχανήματα κάθε χρόνο με βελτιώσεις, ακόμα και αν εξασφαλίσεις 100% συμβατότητα προς τα πίσω, τότε δεν είναι πια κονσόλα αυτό που βγάζεις αλλά ένα κλειστό PC.

Η MS θέλει να κάνει το Xbox υπηρεσία. Θέλει να βγάζει παιχνίδια που θα τρέχουν σε οποιαδήποτε συσκευή με Windows 10, είτε είναι PC, κινητό, tablet ή κονσόλα.
Εγώ πιστεύω ότι δεν θα βγάλει άλλη κονσόλα στο μέλλον. Δεν έχει συμφέρον να χαλάει χρήμα σε R&D για να φτιάχνει κάτι αντίστοιχο του Steam machine και να το ονομάζει Xbox οτιδήποτε.
Απλά δεν την συμφέρει να το πεί ευθέως όσο υποστηρίζει ακόμα το Xbox One για ευνόητους λόγους. Για αυτό ο Spencer κάνει ασαφής δηλώσεις περί αναβαθμισμένου hardware και ο κόσμος νομίζει ότι μιλάει για Xbox 1.5.
Το hardware υπάρχει. Λέγεται UWP (Universal Windows Platform).

kostasb13
19-03-2016, 13:08
Δυνατότητα αυτό το υποτιθεμενο upgrade στην ισχυ να βγει ως περιφερειακο υπαρχει; Αν έβγαζε καποιο add on στην υπάρχουσα κονσόλα δεν θα ήταν άσχημα...αν βγάλει άλλη κονσόλα τότε ναι υπάρχει θέμα.

Axilleas_GR
19-03-2016, 13:31
Δυνατότητα αυτό το υποτιθεμενο upgrade στην ισχυ να βγει ως περιφερειακο υπαρχει; Αν έβγαζε καποιο add on στην υπάρχουσα κονσόλα δεν θα ήταν άσχημα...αν βγάλει άλλη κονσόλα τότε ναι υπάρχει θέμα.
Κλεμμένο από σχόλιο στο άρθρο που έβαλε ο PDS αλλά με την ίδια λογική.....
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160319/e82c6963ab2dd375790b231741223be6.jpg
Κ δεν είχε κ επιτυχία από όσο μπορώ να θυμηθώ.

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dragonpaul
19-03-2016, 14:25
Το σιγουρο ειναι πως μ'αυτα και μ'αυτα, θεωρώ πως ο κύκλος ζωής των κονσολών της τρέχουσας γενιάς θα ειναι αρκετά μικρότερος...

PDS
19-03-2016, 16:22
Αν το κάνει και το κάνει για το VR, το πρωτο πράγμα που θα το επιβεβαίωνε θα ήταν η μεγαλύτερη ανάλυση στο PSVR. Στα 1080p του PSVR δεν μπορώ να βρώ νόημα σε ένα νέο Hardware.
60 κ 90 fps μπορείς να βγάλεις με ps3.5 γραφικά, ακόμα και το driveclub με μικρο downgrade παίζει σε 60 που και πάλι τα γραφικά του θα είναι τοπ. Οπότε θα έιχε νόημα για την μεγαλύτερη ανάλυση όχι τόσο για τα fps.

Slay
19-03-2016, 17:11
Αν το κάνει και το κάνει για το VR, το πρωτο πράγμα που θα το επιβεβαίωνε θα ήταν η μεγαλύτερη ανάλυση στο PSVR. Στα 1080p του PSVR δεν μπορώ να βρώ νόημα σε ένα νέο Hardware.
60 κ 90 fps μπορείς να βγάλεις με ps3.5 γραφικά, ακόμα και το driveclub με μικρο downgrade παίζει σε 60 που και πάλι τα γραφικά του θα είναι τοπ. Οπότε θα έιχε νόημα για την μεγαλύτερη ανάλυση όχι τόσο για τα fps.

η ισχυς μπορει να παει σε καλυτερο performance, μεγαλυτερη αναλυση, ποιο πολυπλοκες σκηνες και εφφε, ειναι στην ευχερια του καθε developer το πως θα την χρησιμοποιησει, αλλα οπως ειπα ηδη δεν το βλεπω πιθανο να εχουμε καποιο upgrade του ps4 σε θεμα επιδοσεων.

PDS
19-03-2016, 17:20
Σωστά αλλα αν εσπρωχναν κάτι θα ήταν η ανάλυση κατεμε.

Εκει βλέπεις τα περισσότερα ''αλλά'' σε όσους το δοκιμάζουν.

Slay
19-03-2016, 17:30
Δεν εχει νοημα βρε συ η αναλυση, τα τελικα specs του PSVR που θα βγει τον οκτωβριο, ειναι με 1080 οθονη, οποτε ποιος ο λογος να θελουν για το VR μεγαλυτερη αναλυση? Αυτα στα PSVR2 (εαν οντως επιτυχει το πρωτο) κατα το 19-20 μαζι με το ps5, αυτη ειναι η δικη μου εκτιμηση.

mihalis13
19-03-2016, 17:39
Και εγω με αυτό που λέει ο Slay συμφωνώ.
Δεν εχει λογική να βγάζει τώρα αναβαθμισμένη κονσόλα (ούτε κάποιο περιφερειακό που να κανει πιο δυνατό το ps4).
Και με τα δυο είμαι αντίθετος. Για αυτό παίρνουμε κονσόλα, γιατι θελουμε για 5-6 χρόνια να ξέρουμε οτι η κονσόλα μας παίζει ολα τα games. Άμα ειναι ας πάρουμε pc.
Αλλα δεν βρίσκω και λογική σε αυτό το πράγμα. Όταν βγάζεις σε 6 μήνες το PSVR και έχεις ρίξει όλο το βάρος σου εκεί δεν γίνεται να βγάλει PS4.5 και να "ακυρώνει" το PS4 που πουλάει σαν τρελό.

De-lee_GR
19-03-2016, 21:03
Και να βγει, αν δεν έχεις 4Κ τηλεόραση ποιος ο λόγος να το πάρεις;
Και εμένα μου φαίνεται παράλογο πάντως όλο αυτό και μάλλον τσάμπα το συζητάμε.
μέχρι να βγει το ps5 που θα έχουν πέσει και οι τιμές στις 4Κ, το συζητάμε

mihalis13
19-03-2016, 21:11
Να είχαμε γεμίσει και 4Κ τηλεοράσεις να πω οκ, εχει κάποια βάση.
Αλλα ακόμα απέχουμε κάποια χρόνια απο το να γίνει στάνταρ η 4K TV.

corsaopc3071r
19-03-2016, 21:42
Για 4Κ θες σε pc εκτος της οθονης και gpu αξιας 600+ ευρω και βγαινει rumor για ps 4.5!!!

Για να γελαμε απλα.

PDS
19-03-2016, 22:04
Δεν εχει νοημα βρε συ η αναλυση, τα τελικα specs του PSVR που θα βγει τον οκτωβριο, ειναι με 1080 οθονη, οποτε ποιος ο λογος να θελουν για το VR μεγαλυτερη αναλυση? Αυτα στα PSVR2 (εαν οντως επιτυχει το πρωτο) κατα το 19-20 μαζι με το ps5, αυτη ειναι η δικη μου εκτιμηση.

Μα αυτο ειναι το point μου ρε συ απο την αρχη...
οτι αν είχαν σκοπό νέο hardware θα στόχευαν στην ανάλυση στο PSVR hardware, γιατι αυτή τη στιγμη ειναι το πιο fixed χαρακτηριστικο απο ολα. Τα frames τα πας οπως θελεις.

Dragonpaul
20-03-2016, 05:44
PlayStation 4 & Xbox One adopting Nintendo’s handheld update strategy makes sense to analysts (http://venturebeat.com/2016/03/19/playstation-4-xbox-one-adopting-nintendos-handheld-update-strategy-makes-sense-to-anaylsts/)

Slay
20-03-2016, 08:38
Εαν εχουν μια σταλια μυαλο, τοσο η MS οσο και η Sony, με τις αντιδρασεις που ειδαν στο neogaf θα πρεπει να αναθεωρησουν τετοιου ειδους σχεδια.

Edit: μολις διαβασα το αρθρο, μαλλον τετοιοι """"αναλυτες"""" ειχαν πει στην MS οτι το always online και το κλειδωμα των παιχνιδιων σε μια συσκευη ειναι καλες ιδεες.


“For the hardware manufacturers, new systems are a way to alter the lifecycle consoles usually have,” Kantan Games analyst Serkan Toto told GamesBeat. “If you are losing to your competitor, as Microsoft does to PS4 in this generation, you are behind for many years, and there is almost no way to catch up. Updating the hardware means de-risking in this context. It also means, if the rumors are true, that consoles will be updated more like the iPhone.”
Η συμβουλη εδω λοιπον, ειναι οτι εαν εχεις μικροτερη βαση χρηστων απο τον ανταγωνισμο, η καλη ιδεα ειναι να την κανεις ακομα μικροτερη σπαζοντας την στα δυο, κυκλοφοροντας ενα νεο μοντελο, λιγο καλυτερο απο το προηγουμενο. Ηθελα να ηξερα ποσα λεφτα παιρνουν αυτοι οι απατεωνες για να λενε τετοιες μπαρουφες, λες και ΟΛΕΣ οι αγορες πρεπει να ειναι σαν τα κινητα που αλλαζουν καθε 1-2 χρονια. Προσφατα διαβασα μια στατιστικη που ελεγε οτι πανω απο 600 εκατομμυρια υπολογιστες (σταθερα και λαπτοπ) αυτη την στιγμη ειναι ηλικιας ανω των 5 χρονων, και δεν νομιζω οτι οι κατασκευαστες δεν βγαζουν τουλαχιστον ενα νεο μοντελο τον χρονο για να υπαρχει διαθεση, απλα ο κοσμος ΔΕΝ ψωνιζει υπολογιστες οπως κινητα, και το ιδιο ισχυει για τις κονσολες.


“I think one of the advantages of both the PS4 and Xbox One being built largely from high-end PC specs is that they can be upgraded mid-cycle,” he said. “I think it would be challenging to ask developers to make two PS4 versions of their games, so I suspect the difference would largely be performance-related, and potentially new features, such as 4K.”
απλα ΑΝΙΔΕΟΣ

Υπαρχουν ομως και καποιοι που εχουν μια ιδεα περι της βιομηχανιας.

Others, like SuperData Research analyst and cofounder Joost van Dreunen, think this gives Sony the chance to release a new PS4 specifically designed to handle the upcoming PlayStation VR headset. That device requires a special breakout box to handle extra cords, but a PS4.5 could build that hardware directly into the internals.

At the same time, van Dreunen is skeptical that a PS4.5 is truly real.
“I did not see any statement from Sony, but instead read about a Kotaku writer overhearing a few developers talk,” he said.


Αυτο ΝΑΙ, ειναι πιθανο, ενα revision δηλαδη που θα εχει ενσωματωμενο το breakout box στην κονσολα, το οποιο θα πουλιεται μαζι με το headset.


Wedbush Securities analyst Michael Pachter echoed that sentiment.
“It’s funny how those pesky developers only share this stuff with the rumor mill, but not with people who might actually keep the information confidential,” he said. “I’ve heard nothing, but I think it’s possible that Sony launches a PS4.5 that is optimized for PlayStation VR, but highly doubt that they would make the PS4 obsolete only three years after launch.”

cocous
20-03-2016, 18:36
Εγω το βλέπω γελοίο ολο αυτο. 800 ευρωπουλα δίνεις για high end καρτα γραφικών στο pc και 4k παλι δυσκολευεται που λεει ο λογος. Πολυ μουφα μου φαίνεται.
Αλλά και μια στο τόσο να ισχύει βλέπω ολοι μετά να γυρνανε σε pc

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
21-03-2016, 12:54
Εαν αυτο ειναι αληθεια και οντως εχουν τετοια σχεδια, τοτε μαλλον ηρθε η ωρα να παω να φτιαξω κι εγω ενα gaming PC να τελειωνει η υποθεση...

Δεν μπορω να καταλαβω την λογικη του να εχω κονσολα, οταν κανει αυτο που μισουσα στα PC. Μαλλον ξεχνανε γιατι ο περισσοτερος κοσμος επιλεγει την κονσολα...

Αφηστε δε το καλυτερο... οτι εαν οντως κανουν κατι τετοιο MS + Sony, καταλαβαινετε οτι θα ειμαστε μονιμα σε μια... "cross gen phase" ετσι? Οσοι εχουν το 4Κ μηχανημα θα ειναι σε cross gen φαση επι μονιμου βασεως. Οι δε PS4 απλοι χρηστες, θα εχουν προιοντα με κακο framerate.

Ουτε οι μεν ουτε οι δε θα εκμεταλλευονται το hardware του μηχανηματος τους... ακουγεται οικειο αυτο? Α ναι, οτι συμβαινει με τα PC σημερα. Θα ζησουμε ωραια πραγματα... /s

Slay
21-03-2016, 13:23
Εαν αυτο ειναι αληθεια και οντως εχουν τετοια σχεδια, τοτε μαλλον ηρθε η ωρα να παω να φτιαξω κι εγω ενα gaming PC να τελειωνει η υποθεση...

Δημητρη το εγραψα και σε αλλο ποστ, απλα η φημη αυτη ειναι μπαρουφα. Οχι γιατι η sony δεν εχει σχεδια για ισχυροτερη κονσολα, με 4Κ υποστηριξη , και backwards compatible, αλλα γιατι απλα αυτη θα λεγεται PS5 και θα κυκλοφορησει αρκετα χρονια απο τωρα. Το τζιμανι του kotaku ανακαλυψε τον τροχο, δηλαδη το console development cycle, και νομιζει οτι θα βγει αυριο νεα κονσολα απλα σαν αναβαθμιση. Ετσι επειδη ξεχναμε πολλες φορες πραγματα...


According to lead architect Mark Cerny (https://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Cerny), development of Sony's fourth video game console began as early as 2008.
4K στο ορατο μελλον, με κοστος κονσολας ειναι αδυνατον να δουμε, τοσο απλο ειναι το θεμα, και σε το kotaku να κουρευεται.

Valkyre
21-03-2016, 13:30
^^ Μακαρι, η λογικη η δικη μου επισης το ιδιο θελει να λεει. Αλλα καλο θα ηταν να βγει η Σονυ και να το ξεκαθαρισει το τοπιο. Γιατι οσο δεν το κανει, οι αμφιβολιες φουντωνουν μεσα μου. Και μπορει να λεω οτι θα χτισω PC σε τετοιο σεναριο, αλλα η αληθεια ειναι οτι κατι τετοιο θα ηταν τοσο καταστροφικο για εμενα, που ισως με οδηγουσε μακρια απο το χομπυ.

cocous
21-03-2016, 14:03
Συμφωνω με ολους και τα λεγομενα σας. Αυτην την στιγμη εχω διαθέσιμο pc monster με 16 gb ram με gtx 980 και ssd και 8πυρηνο κτλ κτλ. Ομως η κονσόλα ειναι αλλη φαση και για όλα τα παραπανω την προτιμω. Οπότε αν ποτε αυτό είναι αλήθεια τότε χανεται αυτη η ευκολία και η ξενιασια που έχει ενας χρήστης κονσόλας οσον αφορά αναβαθμίσεις κτλ σε σχέση με τα pc. Άρα ουδείς λογος αγοράς κονσόλας ξανά στο μελλον.


Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Slay
21-03-2016, 14:46
^^ Μακαρι, η λογικη η δικη μου επισης το ιδιο θελει να λεει.
και επισης υπαρχει και αυτο.
One of the sources for the original story felt that the PS4.5 was an exploratory device,

PDS
21-03-2016, 16:10
Μεταφέρω εδώ τα post για να μην γεμίζουμε τα news.

Melnibonian
21-03-2016, 18:26
8641 ...

greekwarrior77
21-03-2016, 19:27
ακομα δεν εχουμε ευχαριστηθει το ps4 και παμε για ps4,5 ? αντε ρε sony να δουμε τι μαs ετοιμαζειs !!

DJTaurus
24-03-2016, 13:47
Ευγε (http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-in-theory-playstation-4k-is-real-but-why-is-sony-making-it)....αντε και μόλις κλείσει κάνα χρόνο το PSVR και ξε-στοκάρουν τα παλιά move θα παρουσιάσουν και καινούρια.

Valkyre
24-03-2016, 16:36
http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-in-theory-playstation-4k-is-real-but-why-is-sony-making-it

Απο οτι φαινεται ειναι αληθεια... το PS4.5 (οτι κι αν τελικα ειναι αυτο) ειναι πραγματικοτητα.

Εαν αυτο το πραγμα διαφοροποιησει την βαση χρηστων και φερει μια κατασταση μονιμου cross gen στην κοινοτητα του Playstation, ειναι για πολυ φτυσιμο αυτοι που ειχαν την φαεινη ιδεα...

Θελω να πιστευω οτι ειναι απλα για να κανει playback βιντεο σε 4Κ, σε συνδυασμο με μια slim εκδοση του PS4 (που λογικο ειναι να περιμεναμε καπου τωρα με βαση το παρελθον).

Αν ομως πειραξουν το hardware και εχεις αντικτυπο αυτο στα games, το πειραμα ειναι τετοιο που ειναι πολυ επικινδυνο και μπορει να καταστρεψει το console gaming οπως το ξερουμε. Τετοια κινηση θα περιμενα απο μια MS, απο την Sony οχι...

mihalis13
24-03-2016, 16:48
Απαράδεκτη κίνηση από τη Sony αν ισχύει... Πραγματικά για πολύ φτύσιμο..
Αν γίνει κάτι τέτοιο δε νομίζω να ξανααγοράσω κονσόλα αφού θα έχουμε μια μορφής pc gaming...
Ντροπή..

james9
24-03-2016, 17:01
Εγω επιμενω οτι δεν θα γινει τιποτα. Ισως ειδαν ενα πολυ early ps5.

Οικονομικα να το παρουμε ειναι καταστροφη. Να κατασκευασουν ενα νεο μηχανημα την ωρα που το παλιο εχει πατησει τον ανταγωνισμο? Και γιατι? Για να δει 4Κ ποιος? Εχω στην Αμερικη κολλητους gamers κιολας και γενικα μου λενε οτι το 4Κ υλικο δεν ειναι διαδεδομενο. Λιγο Netflix , λιγο Hulu αλλα οχι οτι υπαρχει σε αφθονια και φευγουν οι 4Κ τηλεορασεις σαν ζεστα ψωμακια.

Αν δεχτουμε οπως λεει ο Val οτι θα βγει ps4 slim , με 4Κ απεικονιση , ε τοτε ποιος τους εμποδιζει να πειραξουν λιγο και την cpu , να βαλουν και λιγο μνημη παραπανω κλπ κλπ.

gonzalez
24-03-2016, 17:09
Ποιο 4k ρε παιδιά με κόστος κονσόλας? Εδώ καλά καλά δεν μπορούν να βγάλουν με τις τρέχουσες συνθήκες AAA τίτλους με 1080p 60fps και είναι όλο κόψε ράψε. Τι θα τρέχει δλδ στα 15fps? Και πόσοι από μας πλέον έχουν 4k τηλεόραση ή θα σκέφτονταν δλδ να αντικαταστήσουν μια μεγάλη τηλεόραση πχ 55" με μια 4k για μια κονσόλα? Δλδ όλο αυτό μου φαίνεται ένα κακόγουστο αστείο για το προσεχές μέλλον, ή μια πολύ μεγάλη πατάτα απλά. Να βγάλουν slim έκδοση οκ αλλά όλα τα άλλα μου φαίνεται οτι θα έχουν σχεδόν μηδενική απήχηση πέρα από την κατακραυγή.

ThanosZ
24-03-2016, 17:19
Ο MODERATOR στο πρώτο post λέει ελπίζει να μην ισχύσει. Αντιθέτως εγώ θα πω... μακάρι να κάνει τα αυτονόητα η SONY. Δίχως 4Κ ανάλυση στο PS4 έκανε τεράστια πατατιά, ενα ατόπυμα ανεξήγητο για μια εταιρία που σε κάθε κονσόλα που έβγαζε εως σήμερα, πρωτοπορούσε στις καινοτομίες και πάντοτε ανέβαζε την ανάλυση εικόνας, κάτι που για πρώτη φορά στην 4 δεν το έκανε! Εύχομαι λοιπόν να το κάνει και τότε θα αγοράσω την κονσόλα την οποία ούτε και θέλω να βλέπω σήμερα (την 4 εννοώ) και ούτε καν μου έχει περάσει στο μυαλό να την αγοράσω.
Αναμένουμε λοιπόν!!!

mihalis13
24-03-2016, 17:35
Εγω επιμενω οτι δεν θα γινει τιποτα. Ισως ειδαν ενα πολυ early ps5.

Οικονομικα να το παρουμε ειναι καταστροφη. Να κατασκευασουν ενα νεο μηχανημα την ωρα που το παλιο εχει πατησει τον ανταγωνισμο? Και γιατι? Για να δει 4Κ ποιος? Εχω στην Αμερικη κολλητους gamers κιολας και γενικα μου λενε οτι το 4Κ υλικο δεν ειναι διαδεδομενο. Λιγο Netflix , λιγο Hulu αλλα οχι οτι υπαρχει σε αφθονια και φευγουν οι 4Κ τηλεορασεις σαν ζεστα ψωμακια.

Αν δεχτουμε οπως λεει ο Val οτι θα βγει ps4 slim , με 4Κ απεικονιση , ε τοτε ποιος τους εμποδιζει να πειραξουν λιγο και την cpu , να βαλουν και λιγο μνημη παραπανω κλπ κλπ.

Ρε συ και εγώ δεν βρίσκω λογική στο να βγει τέτοια κονσόλα. Αλλά σε περίπτωση που βγει και τρέχει τα παιχνίδια διαφορετικά είναι για πολύ κράξιμο..
Τότε μιλάμε για νέα κονσόλα ανά 2-3 χρόνια. Δύο ταχυτήτων χρήστες PS4...
Ο βασικός λόγος που αγοράζει κάποιος μια κονσόλα πέραν των αποκλειστικών τίτλων είναι η "σιγουριά" ότι για 5-6 χρόνια θα παίζεις οτι βγει για αυτή την κονσόλα.



Ο MODERATOR στο πρώτο post λέει ελπίζει να μην ισχύσει. Αντιθέτως εγώ θα πω... μακάρι να κάνει τα αυτονόητα η SONY. Δίχως 4Κ ανάλυση στο PS4 έκανε τεράστια πατατιά, ενα ατόπυμα ανεξήγητο για μια εταιρία που σε κάθε κονσόλα που έβγαζε εως σήμερα, πρωτοπορούσε στις καινοτομίες και πάντοτε ανέβαζε την ανάλυση εικόνας, κάτι που για πρώτη φορά στην 4 δεν το έκανε! Εύχομαι λοιπόν να το κάνει και τότε θα αγοράσω την κονσόλα την οποία ούτε και θέλω να βλέπω σήμερα (την 4 εννοώ) και ούτε καν μου έχει περάσει στο μυαλό να την αγοράσω.
Αναμένουμε λοιπόν!!!

Καλά και το PS3 έπαιζε 1080p αλλά οι τίτλοι που τρέχαν σε 1080p ήταν μετρημένοι στα δάκτυλα.
Το οτι έκανε πατάτα με 4Κ δε νομίζω. Ένας υπολογιστής για να τρέχει 4Κ κοστίζει 1500-2000€ πόσο νομίζεις οτι θα κόστιζε το PS4;; Εγώ θα σου πω τα μισά 800-1000€ δηλαδή.
Γενικά πότε βλέπεις να επικρατήσει το 4Κ και να έχει μπει στα περισσότερα σπίτια;; Εγώ το βλέπω κοντά στο 2020 (2018-2019 θα έχουμε PS5 λογικά)
Εδώ πολύς κόσμος το 2006 έπαιζε PS3 σε CRT τηλεοράσεις και μετά από 1-2 χρόνια αγόρασε HD και FullHD.
Με τέτοιο κόστος ούτε τις μισές πωλήσεις δεν θα έκανε το PS4. Και πιθανόν να είχε τρομερά οικονομικά προβλήματα η SONY.
Εγώ θεωρώ πως η κίνηση της ήταν μια χαρά. Και για την ίδια μιας και το PS4 πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι αλλά και για εμάς τους καταναλωτές που είναι οικονομικά προσιτό και το απολαμβάνουμε εδώ και 2,5 χρόνια σχεδόν.

Leon_DiZ
24-03-2016, 17:45
Προσωπικά περιμένω το Option #3, PS4 με 4Κ υποστήριξη στις ταινίες δλδ, μαζί με κάποια μείωση στο μέγεθος CPU/GPU οπότε και σε μικρότερο chasis. Θα δούμε, η E3 δεν αργεί πολύ.

ThanosZ
24-03-2016, 17:45
Ρε συ και εγώ δεν βρίσκω λογική στο να βγει τέτοια κονσόλα. Αλλά σε περίπτωση που βγει και τρέχει τα παιχνίδια διαφορετικά είναι για πολύ κράξιμο..
Τότε μιλάμε για νέα κονσόλα ανά 2-3 χρόνια. Δύο ταχυτήτων χρήστες PS4...
Ο βασικός λόγος που αγοράζει κάποιος μια κονσόλα πέραν των αποκλειστικών τίτλων είναι η "σιγουριά" ότι για 5-6 χρόνια θα παίζεις οτι βγει για αυτή την κονσόλα.




Καλά και το PS3 έπαιζε 1080p αλλά οι τίτλοι που τρέχαν σε 1080p ήταν μετρημένοι στα δάκτυλα.
Το οτι έκανε πατάτα με 4Κ δε νομίζω. Ένας υπολογιστής για να τρέχει 4Κ κοστίζει 1500-2000€ πόσο νομίζεις οτι θα κόστιζε το PS4;; Εγώ θα σου πω τα μισά 800-1000€ δηλαδή.
Γενικά πότε βλέπεις να επικρατήσει το 4Κ και να έχει μπει στα περισσότερα σπίτια;; Εγώ το βλέπω κοντά στο 2020 (2018-2019 θα έχουμε PS5 λογικά)
Εδώ πολύς κόσμος το 2006 έπαιζε PS3 σε CRT τηλεοράσεις και μετά από 1-2 χρόνια αγόρασε HD και FullHD.
Με τέτοιο κόστος ούτε τις μισές πωλήσεις δεν θα έκανε το PS4. Και πιθανόν να είχε τρομερά οικονομικά προβλήματα η SONY.
Εγώ θεωρώ πως η κίνηση της ήταν μια χαρά. Και για την ίδια μιας και το PS4 πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι αλλά και για εμάς τους καταναλωτές που είναι οικονομικά προσιτό και το απολαμβάνουμε εδώ και 2,5 χρόνια σχεδόν.Και γιατί λοιπόν το PS3 ΕΊΧΕ 1080p απ'την στιγμή που δεν χρειαζόταν, δεν υπήρχε αναγκαιότητα, δεν υπήρχαν τίτλοι; Όχι δεν είναι λογική αυτή. Τότε το αποδεχθήκατε, τώρα για ποιόν λόγο όχι; Τότε οι τηλεοράσεις ήταν HD ready στην καλύτερη περίπτωση και στην πλειονότητα στα σπίτια μας είχαμε CRT ακόμη. Γιατί λοιπόν η SONY έβγαλε με blue ray κονσόλα; Αυτό λέτε εσείς λοιπόν τώρα!!!!! Εγώ λοιπόν που έχω πάρει 65άρα 4Κ τηλεόραση, αναμένω μια τέτοια κίνηση ώστε να αγοράσω την κονσόλα.

Valkyre
24-03-2016, 17:45
Ο MODERATOR στο πρώτο post λέει ελπίζει να μην ισχύσει. Αντιθέτως εγώ θα πω... μακάρι να κάνει τα αυτονόητα η SONY. Δίχως 4Κ ανάλυση στο PS4 έκανε τεράστια πατατιά, ενα ατόπυμα ανεξήγητο για μια εταιρία που σε κάθε κονσόλα που έβγαζε εως σήμερα, πρωτοπορούσε στις καινοτομίες και πάντοτε ανέβαζε την ανάλυση εικόνας, κάτι που για πρώτη φορά στην 4 δεν το έκανε! Εύχομαι λοιπόν να το κάνει και τότε θα αγοράσω την κονσόλα την οποία ούτε και θέλω να βλέπω σήμερα (την 4 εννοώ) και ούτε καν μου έχει περάσει στο μυαλό να την αγοράσω.
Αναμένουμε λοιπόν!!!

Nομιζω οτι εχεις μπερδεψει λιγακι το πως ακριβως λειτουργουν οι γενιες στις κονσολες...

Δηλαδη το PS5 πρεπει να βγει στα 8Κ? Και το PS6 στα 16Κ?

Και γιατι να μεινουμε εκει. Αφου το PS2 ειχε dvd και το PS3 ειχε bluray, τοτε το PS4 επρεπε να εχει GreenRay ή κατι νεο?

Δεν παει ετσι. Το 4Κ δεν το απολαμβανει κανεις, παρα το 1-2% του gaming πληθυσμου που εχουν ενα πολυ δυνατο PC μηχανημα και φυσικα οθονες... μια εταιρεια πρεπει να εχει και ενα κερδος απο την ολη ιστορια, δεν μπορει η Sony το 2013 (και απο το αρθρο του Digital Foundry ουτε καν σημερα δεν μπορει) να προσφερει hardware για να μπορει να τρεχει τα παιχνιδια σε 4Κ σε αυτην την τιμη που προσφερει το PS4. Απλα δεν γινεται, δεν υπαρχει η τεχνολογια να χωρεσει το hardware στο κουτι και δεν υπαρχει κοστος καταστευης ενος τετοιου hardware που να μπορει να βρισκεται στην τιμη των 400-500 ευρω.

Αν νομιζεις οτι το PS4 μπορουσε να εχει 4Κ Hardware και να εχει πουλησει 40 εκατομυρρια κονσολες οπως εχει κανει σημερα, τοτε μαλλον κατι κανει λαθος η λογικη σου.

PDS
24-03-2016, 17:48
^^
ακριβως.
Το 4Κ οπως και το 8Κ υπάρχει σαν τεχνολογία.
Το θέμα δεν ειναι τι μπορείς να έχεις σαν τεχνολογία σήμερα(φαντάζομαι οτι μπορείς να εχεις και 16Κ που λέει ο λόγος), το θέμα ειναι τι μπορείς να έχεις ως mainstream τεχνολογία για την αγορά.

Δεν είναι ακομα εποχη 4Κ. Εχουμε 2-4 χρονια για να φτάσουμε εκεί.

mihalis13
24-03-2016, 17:53
Και γιατί λοιπόν το PS3 ΕΊΧΕ 1080p απ'την στιγμή που δεν χρειαζόταν, δεν υπήρχε αναγκαιότητα, δεν υπήρχαν τίτλοι; Όχι δεν είναι λογική αυτή. Τότε το αποδεχθήκατε, τώρα για ποιόν λόγο όχι; Τότε οι τηλεοράσεις ήταν HD ready στην καλύτερη περίπτωση και στην πλειονότητα στα σπίτια μας είχαμε CRT ακόμη. Γιατί λοιπόν η SONY έβγαλε με blue ray κονσόλα; Αυτό λέτε εσείς λοιπόν τώρα!!!!! Εγώ λοιπόν που έχω πάρει 65άρα 4Κ τηλεόραση, αναμένω μια τέτοια κίνηση ώστε να αγοράσω την κονσόλα.

Τότε φαινότανε οτι μέχρι το 2008-2009 (2 χρόνια μετά την κυκλοφορία του PS3) θα είχε ο περισσότερος κόσμος HD και FullHD τηλεοράσεις. Ήδη είχε γίνει mainstream. Σε αντίθεση με τις 4Κ που τις έχει το 1% και έχουμε ακόμα 3-4 χρόνια μέχρι να γίνει προσιτή και αξιοποιήσιμη η 4Κ τεχνολογία.
Και σου λέω και το κόστος. Οκ εσύ εχεις 4Κ και καλά κάνεις να θες PS4.
Θα έδινες 1.000€ για PS4 4Κ;; Αν δεν βγαίνανε 4Κ games θα γκρίνιαζες;;
Αν είχες τη SONY που ήδη έχει οικονομικά προβλήματα θα έβγαζες στην αγορά 4Κ μηχάνημα με πάρα πολύ υψηλό κόστος παραγωγής (λογικά θα έμπαινες και μέσα τουλάχιστον στα πρώτα χρόνια) και να το πουλάς στον κόσμο 1.000€;;

Εδώ ταινίες 4Κ δεν βγαίνουν.. Θα βγουν video games;;

Leon_DiZ
24-03-2016, 17:54
1080 έπαιζε και το PS2 btw :P

Για να είμαστε ακριβείς.

PDS
24-03-2016, 18:03
1080 έπαιζε και το PS2 btw :P

Για να είμαστε ακριβείς.

1080i για περισσότερη λεπτομέρια:P

Valkyre
24-03-2016, 18:26
1080i για περισσότερη λεπτομέρια:P

Ποσα 2-3 παιχνιδια ολα κι ολα το υποστηριξαν αυτο? Νομιζω το GT ηταν?

PDS
24-03-2016, 18:30
Ποσα 2-3 παιχνιδια ολα κι ολα το υποστηριξαν αυτο? Νομιζω το GT ηταν?

Και εγω μονο το GT νομιζω οτι ήταν.

Lefteris_X
24-03-2016, 18:31
480p/1080i και το Xbox (το πρώτο) έως και 720p (σε τρομερά λίγους τίτλους)

ThanosZ
24-03-2016, 19:11
Την αγορά την κάνει η τεχνολογία, οι εταιρίες σπρώχνουν το αγοραστικό κοινό προς την άνοδο, τι μου λέτε οτι δεν υπάρχει αγοραστικό κοινό; Το blueray όταν το εισήγαγε η SONY πιο το αγοραστικό κοινό της; Την ανάλυση στα παιχνίδια ποιός την ανέβασε την τότε εποχή; Η sony με την κονσόλα της.Λέτε για τις οθόνες. Λάθος μεγάλο. Όταν βγήκε το ps3 δεν υπήρχαν οθόνες 1080p κι όμως η sony έβγαλε τέτοια... "άχρηστη" κατ'εσάς ανάλυση! Tώρα υπάρχουν 4Κ οθόνες και άρα η εταιρία έμεινε πίσω με την δική μου λογική. Διότι εγώ με τα μετριότατα οικονομικά μου μπόρεσα και έχω μια τέτοια οθόνη, άρα εύκολα κανείς μπορεί να έχει μια τέτοια ανάλυση. Όσο για την επεξεργαστική ισχύ, εκεί είναι και η δύναμη των κονσολών. Αλλιώς δεν θα την χρειαζόμασταν. Όταν βγήκε το ps3 όλοι μιλούσαν με θαυμασμό για 4πύρηνο επεξεργαστή που ούτε καν υπήρχε σε pc. Τώρα έρχεστε και λέτε (όσοι το κάνετε) μα... δεν γίνεται, θα κοστίζει, δεν σηκώνει το μηχάνημα κλπ. Και ξέρετε γιατί κατα την γνώμη μου τα λέτε αυτά; Διότι ΉΔΗ είστε κάτοχοι της κονσόλας 4ης γενιάς. Εγώ λοιπόν που δεν είμαι αλλα έχω 4Κ οθόνη, λέω μπράβο και άργησες και ήταν λάθος που δεν έβγαλες εξ'αρχής την κονσόλα έστω με δυνατότητα μελλοντική να μπορεί να "τρέχει" παιχνίδια τέτοιας ανάλυσης.

jden
24-03-2016, 19:19
Φιλε για το blueray που λες στο ps3 δεν εχει σχεση με την ανάλυση οθονης αλλα με τον ογκο δεδομένων.Τωρα οσον αφορα την αναλυση εσυ καλα κανεις κ περιμενεις μια κονσολα 4Κ αλλα σκεψου κ οσους εχουν ηδη κονσόλα.Σκεψου να βγανει το ιδιο παιχνιδι για διαφορετικο Hardware?Ηδη εχουμε τρελαθει στα patches σκεψου τι θα γινει.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ThanosZ
24-03-2016, 19:20
Τότε φαινότανε οτι μέχρι το 2008-2009 (2 χρόνια μετά την κυκλοφορία του PS3) θα είχε ο περισσότερος κόσμος HD και FullHD τηλεοράσεις. Ήδη είχε γίνει mainstream. Σε αντίθεση με τις 4Κ που τις έχει το 1% και έχουμε ακόμα 3-4 χρόνια μέχρι να γίνει προσιτή και αξιοποιήσιμη η 4Κ τεχνολογία.
Και σου λέω και το κόστος. Οκ εσύ εχεις 4Κ και καλά κάνεις να θες PS4.
Θα έδινες 1.000€ για PS4 4Κ;; Αν δεν βγαίνανε 4Κ games θα γκρίνιαζες;;
Αν είχες τη SONY που ήδη έχει οικονομικά προβλήματα θα έβγαζες στην αγορά 4Κ μηχάνημα με πάρα πολύ υψηλό κόστος παραγωγής (λογικά θα έμπαινες και μέσα τουλάχιστον στα πρώτα χρόνια) και να το πουλάς στον κόσμο 1.000€;;

Εδώ ταινίες 4Κ δεν βγαίνουν.. Θα βγουν video games;;
Χαχαχα! Που ήταν οι 22άρες 2200 ευρώ και 3400 οι 30άρες και μάλιστα οχι full hd;;;; Και μιλάω για πραγματικές τιμές. Και εσύ μας λες οτι φαινόταν πως ο κόσμος πάει προς τα εκεί; Που το έβελες αυτό, σε γυάλα του μάγου προφήτη; Η sony έσπρωξε τον κόσμο στην αλλαγή τηλεοράσεων μέσω της κονσόλας της. Ενώ ΤΏΡΑ φαίνεται οτι πάει προς τα εκεί ο κόσμος. Με τις τιμές χώμα. 400-600 ευρώ έχουν οι 4Κ. Και γιατί βγάζουν τέτοιες οθόνες; Μάλλον είναι βλάκες. Ας πάμε στην αυθαίρετη τιμή για κονσόλα στα 4Κ. Εσύ είσαι στέλεχος της sony και μας το λες αυτό; Το κόστος δεν το κάνει ο επεξεργαστής αλλα τα υλικά συσκευής. Η τεχνολογία υπάρχει όσον αφορά την επεξεργαστική ισχύ. Η sony λες έχει προβλήματα. Εντάξει, και ο πλανήτης καταστρέφεται και έρχονται οι εξωγήινοι και ο ISIS ταλαιπωρεί την ασία. Αυτά θα λέμε τώρα; Έλεος. Εκτός κι αν είσαι είπαμε, στέλεχος της sony και άρα να υποκλειθούμε κιόλας. Και τέλος, εγώ θέλω κονσόλα 4Κ δυνατότητας και ας μην βγαίνουν πολλά, έτσι ήταν και πρίν. Θα περιμένω. Όχι όμως να πάρω αρχαία τεχνολογία και να την πληρώσω για καινούργια όπως έχετε πάθει εσείς με το PS4.

jden
24-03-2016, 19:25
Και η δικη σου τηλεοραση οταν θα βγαινουν games 4K θα ειναι αρχαια, εκτος αν πιστευεις οτι δεν θα εξελιχθεί αλλο η τεχνολογια 4K.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ThanosZ
24-03-2016, 19:26
1080 έπαιζε και το PS2 btw :P

Για να είμαστε ακριβείς.
1080 το ps2. Α ναι σωστά, με dvd driver που φτάνει στα 480i !!!!!!!! :a038-1:

alexxx711
24-03-2016, 19:38
Τα ιδια λεγονταν και για PS3,5 με αφορμη μια πατεντα της ΣΟΝΥ

http://www.playstationlifestyle.net/2010/12/09/ps3-5-sony-patent-shows-plans-to-increase-ps3s-power-with-external-processor/

Το ερωτημα σε οσους εχουν κονσολα ειναι αν θα δινατε 50-60 ευρω για να παιζουν ολα τα παιχνιδια 1080p 60fps

Γιατι αποψη μου ειναι αν κυκλοφορησει PS4,5 τοτε η Σονυ κατι θα κανει για τους ηδη κατοχους

Daytime Dreamer
24-03-2016, 19:48
Την αγορά την κάνει η τεχνολογία, οι εταιρίες σπρώχνουν το αγοραστικό κοινό προς την άνοδο, τι μου λέτε οτι δεν υπάρχει αγοραστικό κοινό; Το blueray όταν το εισήγαγε η SONY πιο το αγοραστικό κοινό της; Την ανάλυση στα παιχνίδια ποιός την ανέβασε την τότε εποχή; Η sony με την κονσόλα της.Λέτε για τις οθόνες. Λάθος μεγάλο. Όταν βγήκε το ps3 δεν υπήρχαν οθόνες 1080p κι όμως η sony έβγαλε τέτοια... "άχρηστη" κατ'εσάς ανάλυση! Tώρα υπάρχουν 4Κ οθόνες και άρα η εταιρία έμεινε πίσω με την δική μου λογική. Διότι εγώ με τα μετριότατα οικονομικά μου μπόρεσα και έχω μια τέτοια οθόνη, άρα εύκολα κανείς μπορεί να έχει μια τέτοια ανάλυση. Όσο για την επεξεργαστική ισχύ, εκεί είναι και η δύναμη των κονσολών. Αλλιώς δεν θα την χρειαζόμασταν. Όταν βγήκε το ps3 όλοι μιλούσαν με θαυμασμό για 4πύρηνο επεξεργαστή που ούτε καν υπήρχε σε pc. Τώρα έρχεστε και λέτε (όσοι το κάνετε) μα... δεν γίνεται, θα κοστίζει, δεν σηκώνει το μηχάνημα κλπ. Και ξέρετε γιατί κατα την γνώμη μου τα λέτε αυτά; Διότι ΉΔΗ είστε κάτοχοι της κονσόλας 4ης γενιάς. Εγώ λοιπόν που δεν είμαι αλλα έχω 4Κ οθόνη, λέω μπράβο και άργησες και ήταν λάθος που δεν έβγαλες εξ'αρχής την κονσόλα έστω με δυνατότητα μελλοντική να μπορεί να "τρέχει" παιχνίδια τέτοιας ανάλυσης.

Θάνο, σκέφτεσαι και κινείσαι με βάση το συναίσθημα και με το τι κατά την δικιά σου άποψη θα έπρεπε να είχε γίνει. Οι εταιρείες βλέπουν στατιστικά πάνω σε διάφορους τομείς της αγοράς, κρίνουν και αποφασίζουν για το βέλτιστο αποτέλεσμα για αυτές και για τον καταναλωτή. Η λογική σου είναι πέρα για πέρα εσφαλμένη και καθόλου βιώσιμη.

Πάντα φιλικά :)

mihalis13
24-03-2016, 19:48
Χαχαχα! Που ήταν οι 22άρες 2200 ευρώ και 3400 οι 30άρες και μάλιστα οχι full hd;;;; Και μιλάω για πραγματικές τιμές. Και εσύ μας λες οτι φαινόταν πως ο κόσμος πάει προς τα εκεί; Που το έβελες αυτό, σε γυάλα του μάγου προφήτη; Η sony έσπρωξε τον κόσμο στην αλλαγή τηλεοράσεων μέσω της κονσόλας της. Ενώ ΤΏΡΑ φαίνεται οτι πάει προς τα εκεί ο κόσμος. Με τις τιμές χώμα. 400-600 ευρώ έχουν οι 4Κ. Και γιατί βγάζουν τέτοιες οθόνες; Μάλλον είναι βλάκες. Ας πάμε στην αυθαίρετη τιμή για κονσόλα στα 4Κ. Εσύ είσαι στέλεχος της sony και μας το λες αυτό; Το κόστος δεν το κάνει ο επεξεργαστής αλλα τα υλικά συσκευής. Η τεχνολογία υπάρχει όσον αφορά την επεξεργαστική ισχύ. Η sony λες έχει προβλήματα. Εντάξει, και ο πλανήτης καταστρέφεται και έρχονται οι εξωγήινοι και ο ISIS ταλαιπωρεί την ασία. Αυτά θα λέμε τώρα; Έλεος. Εκτός κι αν είσαι είπαμε, στέλεχος της sony και άρα να υποκλειθούμε κιόλας. Και τέλος, εγώ θέλω κονσόλα 4Κ δυνατότητας και ας μην βγαίνουν πολλά, έτσι ήταν και πρίν. Θα περιμένω. Όχι όμως να πάρω αρχαία τεχνολογία και να την πληρώσω για καινούργια όπως έχετε πάθει εσείς με το PS4.

Δεν σε εχω ειρωνευτεί καθόλου όποτε θα ήθελα το ίδιο και απο εσένα.
Εγω αυτές τις τιμές που λες δεν τις έβλεπα και πήρα 23 TV για το δωμάτιο μου το 2009 220€ και οχι 2.000€ που λες.
Όταν στα μισά σπίτια που έμπαινα έβλεπα HD τηλεοράσεις το 2007 ναι φαινότανε.
4Κ έως τώρα εχω δει μόνο σε καταστήματα.
Και 3D βγάζανε και το 3D πάτωσε. Βλάκες ήτανε; (Και δεν θεωρω πως η 4Κ τεχνολογία θα πατώσει, απλά κανει τα πρώτα της βήματα. Εχει ακόμα χρόνια μέχρι να ωριμάσει)
Δεν είμαι στέλεχος της SONY αλλα σκέφτομαι λογικά. Όταν έβγαλα ενα PS3 με τρομερή τεχνολογία για την τότε εποχή και το πούλαγα 600-700€ και έμπαινα και μέσα και ήμουν 3ος και καταϊδρωμένος σε πωλήσεις γιατι να κανω το ίδιο "λαθος";;
Τώρα η Sony ρίχνει το βάρος στο VR που με 800-900€ ο καταναλωτής απολαμβάνει αυτή την διαφορετική εμπειρία. Αν έβγαζε 4Κ με το ίδιο κόστος το 1% θα απολάμβανε games σε 4Κ ανάλυση. Οι υπόλοιποι που θα αγόραζαν την κονσόλα θα απολάμβαναν μια ωραία 1080p ανάλυση όπως τώρα που δώσανε 400€.
Επίσης βλέπεις υπάρχουν 40εκατομμυρια ps4 αυτή τη στιγμή και ακόμα παραπονιέται κόσμος για τα Remaster. Πιστεύεις οτι θα πουλούσε το ίδιο με κονσόλα με διπλάσιο κόστος;;
Ας πούμε οτι έκανε τις μισές πωλήσεις 20εκ άρα το 50% της τωρινής βάσης των ps4 gamers. Άρα και οι Developers θα μείωναν τα διαθέσιμα budget για το καθε game.
Άρα λογικά θα είχαμε λιγότερο ποιοτικά παιχνίδια και πιθανόν ακόμα πιο πολλά remaster.
Εκεί να δεις γκρίνια....
Ούτε προφήτης είμαι, ούτε στέλεχος, ούτε τίποτα.
Δεν χρειάζεται να υποκλιθείς επομένως.

jk_blue_tiger
24-03-2016, 20:15
@ThanosZ

Επειδη σου εκατσε και εχεις αυτη τη στιγμη 65αρα 4K TV με 300€ (http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/12493-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%BD%CE%AD%CE%B1%CF%82-TV?p=597894&viewfull=1#post597894) δεν σημαινει οτι θα δωσει/εχει ο καθενας 1500€ (ετσι γραφεις παλι) για νεα 4K TV.
Οπως διαβασες πριν, η Sony με το ps3 ειχε τρομερη χασουρα οταν βγηκε και ηταν τελευταια στις πωλησεις μεταξυ των τριων μεγαλων,
προς το τελος μονο περασε την ms, αλλα η ζημια (στο brand name και στα εσοδα) ειχε ηδη γινει.
To οτι ειχε δηλαδη το καλυτερο hardware δεν επιβραβευτηκε και με τις αναλογες πωλησεις, ακριβως το αντιθετο εγινε.
Το να ξαναεκανε το ιδιο λαθος και να κυκλοφορουσε κονσολα με "εξωγηινα" χαρακτηριστικα ή εστω μη mainstream θα ηταν καθαρη αυτοκτονια.
Στην οικονομικη κατασταση που βρισκεται πολυς/ο περισσοτερος κοσμος (και δεν μιλαω μονο για Ελλαδα) το 4K δεν τους ενδιαφερει.
Υπαρχουν επισης πολλοι που εχουν μεινει με hd ready tv και δεν κανουν καν τον κοπο να πανε σε full hd.
Ταινιες σε 4k υπαρχουν ελαχιστες και δεν φαινεται στον οριζοντα να εχουμε "εκρηξη" κυκλοφοριων σε αυτο το format.
Εδω βλεπεις οτι ακομα και τα μεγαλα ιντερνετικα καταστηματα εσωτερικου/εξωτερικου στοκαρουν/πουλανε ταινιες σε dvd περιμενεις να δεις 4K games τωρα;

edit
Οσον αφορα τις τιμες που ανεφερες για tv πριν χρονια οταν ειχε πρωτοβγει το ps3 κανεις λαθος, ειχα αγορασει FULL hd 37'' (Amoi) στα 2.200€ το 2008 ή 2009.

andapo
24-03-2016, 21:55
.Όταν βγήκε το ps3 όλοι μιλούσαν με θαυμασμό για 4πύρηνο επεξεργαστή που ούτε καν υπήρχε σε pc.

Τον 4πυρηνο στο PS3 που τον βρήκες; Ο cell είχε ένα επεξεργαστή και 8 synergistic processors όπως τους ονομάζανε. Εντελώς εκτός εποχής του και ακόμα και σήμερα αποτελεί από τις πιο δύσκολες πλατφόρμες ανάπτυξης λογισμικού ως προς την αξιοποίηση του.

Slay
24-03-2016, 22:55
Χαχαχα! Που ήταν οι 22άρες 2200 ευρώ και 3400 οι 30άρες και μάλιστα οχι full hd;;;; Και μιλάω για πραγματικές τιμές. Και εσύ μας λες οτι φαινόταν πως ο κόσμος πάει προς τα εκεί; Που το έβελες αυτό, σε γυάλα του μάγου προφήτη; Η sony έσπρωξε τον κόσμο στην αλλαγή τηλεοράσεων μέσω της κονσόλας της. Ενώ ΤΏΡΑ φαίνεται οτι πάει προς τα εκεί ο κόσμος. Με τις τιμές χώμα. 400-600 ευρώ έχουν οι 4Κ. Και γιατί βγάζουν τέτοιες οθόνες; Μάλλον είναι βλάκες. Ας πάμε στην αυθαίρετη τιμή για κονσόλα στα 4Κ. Εσύ είσαι στέλεχος της sony και μας το λες αυτό; Το κόστος δεν το κάνει ο επεξεργαστής αλλα τα υλικά συσκευής. Η τεχνολογία υπάρχει όσον αφορά την επεξεργαστική ισχύ. Η sony λες έχει προβλήματα. Εντάξει, και ο πλανήτης καταστρέφεται και έρχονται οι εξωγήινοι και ο ISIS ταλαιπωρεί την ασία. Αυτά θα λέμε τώρα; Έλεος. Εκτός κι αν είσαι είπαμε, στέλεχος της sony και άρα να υποκλειθούμε κιόλας. Και τέλος, εγώ θέλω κονσόλα 4Κ δυνατότητας και ας μην βγαίνουν πολλά, έτσι ήταν και πρίν. Θα περιμένω. Όχι όμως να πάρω αρχαία τεχνολογία και να την πληρώσω για καινούργια όπως έχετε πάθει εσείς με το PS4.
Για ποια χρονια μιλας? Εγω πηρα 37" 1080 το 2006 με 1800 και ακόμα αυτή την τηλεόραση εχω.

Στάλθηκε από το iQ8125 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

trabakoulas
25-03-2016, 00:24
Φιλε @ThanosZ sorry, αλλα καπου το εχεις χασει. Βασικα δεν ισχυει τιποτα απο αυτα που λες και μαλιστα εχουν τεραστιες αποκλισεις απο την πραγματικοτητα. Νο offence ετσι.

Υγ. Αν κερδιζα με 300€ 65αρα 4Κ κι εγω θα επιθυμουσα ps5 με 100-200 ευρω αλλα δεν ειναι καθε μερα Κυριακη.



Στάλθηκε από το SM-N910C μου

james9
25-03-2016, 00:45
Παιδιά δεν αντέχω άλλο την διπλωματία. Αγαπητέ Θάνο ή πως σε λένε δεν έχεις ιδέα. Δεν ξέρεις τι λες κ δεν ξέρω από που να ξεκινήσω να σε διορθώνω. Να την χαίρεσαι την 4Κ οθόνη αλλά μη μας κάνεις κ μάθημα για τις τεχνολογίες.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dragonpaul
25-03-2016, 01:09
Επιβεβαιώνεται η ύπαρξη του PlayStation 4.5 (http://unboxholics.com/news/gaming/14386-epibebaiwnetai-h-yparksh-tou-playstation-4-5-apo-to-eurogamer)

djpar
25-03-2016, 11:05
http://www.athinorama.gr/digital/games/article.aspx?id=2513087

Γιατί το eurogamer λέει και πολλές μαλακιες τύπου ότι μπορεί πλέον να δώσει διπλάσια cpu δύναμη επειδή πήγε στα 16nm το chip.
Προς το παρόν δεν υπάρχουν τίτλοι AAA όπως παλιά άρα γιατί να πάω σε ένα πιο αναβαθμισμενο σύστημα ?

panos74gr
25-03-2016, 13:27
http://www.athinorama.gr/digital/games/article.aspx?id=2513087

Γιατί το eurogamer λέει και πολλές μαλακιες τύπου ότι μπορεί πλέον να δώσει διπλάσια cpu δύναμη επειδή πήγε στα 16nm το chip.
Προς το παρόν δεν υπάρχουν τίτλοι AAA όπως παλιά άρα γιατί να πάω σε ένα πιο αναβαθμισμενο σύστημα ?

Που διαφωνείς σε αυτο; Αφού με την νέα μέθοδο παραγωγής το ύπαρχον chip μπορεί να γίνει πολύ πιο μικρό και να μπουν διπλάσιοι πυρήνες CPU + GPU

djpar
25-03-2016, 13:52
Θεωρητικά... Τπ δεν συνεχίζω μιας και βλέπω ανοητη την ιδέα να βγει σύντομα (εντός ενός χρόνου) νέο ps4 με καλύτερα χαρακτηριστικά και αν γίνει πολύ εύκολα θα γυρίσω εγώ και πολύ άλλοι στο pc gaming

teras1
25-03-2016, 14:15
Εξακολουθώ να μην το πιστεύω. Ίσως η Sony σχεδιάζει πρωτότυπα για το PS5, ίσως κάποιος κάπου είπε μια βλακεία και τον άκουσαν 5-6, δεν ξέρω.

Όχι πως η Sony δεν είναι απόλυτα ικανή για αυτοχειρία, όπως έχει δείξει ουκ ολίγες φορές άλλωστε στο παρελθόν με τα χαζά ιδιόκτητα forma της σε διάφορες συσκευές που απέτυχαν.
Αν κάνουν κάτι τέτοιο θα δείξουν πόσο πραγματικά δεν ξέρουν τι θέλει το κοινό τους, κάτι που νόμιζα πως έχουν κατακτήσει μετά την επιτυχία του PS4.

andapo
25-03-2016, 14:17
Που διαφωνείς σε αυτο; Αφού με την νέα μέθοδο παραγωγής το ύπαρχον chip μπορεί να γίνει πολύ πιο μικρό και να μπουν διπλάσιοι πυρήνες CPU + GPU

Διπλάσιοι πυρήνες δεν σημαίνει και διπλάσια ισχύ. Ούτε καν αύξηση απόδοσης αν δεν μπορείς να τους εκμεταλευτείς. Αυτό είναι καθαρά θέμα προγραμματισμού και σήμερα δεν έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο ώστε απλά με την προσθήκη νέων πυρήνων να κερδίζεις τρελά σε απόδοση. Επίσης το μεγαλύτερο μέρος του chip το καταλαμβάνει η cache και όχι η CPU ή η GPU.

panos74gr
25-03-2016, 14:29
Διπλάσιοι πυρήνες δεν σημαίνει και διπλάσια ισχύ. Ούτε καν αύξηση απόδοσης αν δεν μπορείς να τους εκμεταλευτείς. Αυτό είναι καθαρά θέμα προγραμματισμού και σήμερα δεν έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο ώστε απλά με την προσθήκη νέων πυρήνων να κερδίζεις τρελά σε απόδοση. Επίσης το μεγαλύτερο μέρος του chip το καταλαμβάνει η cache και όχι η CPU ή η GPU.

Συμφωνώ και διαφωνώ μαζί σου. Οι GPUs έχουν ήδη εδω και πολλά χρόνια παρά πολλά cores και οι engines μι χαρά τα εκμεταλλεύονται, ειδικά αν έχουν και ένα low level Api όπως εχει το ps4 και το dx12. Νομίζω όμως ότι τωρα πια και τις πολλές CPU μπορούν να τις εκμεταλλευτούν. Αναγκαστικά το κάνουν γιατί Ps4 & Xbox one έχουν αρκετές αλλά σχετικά αδύναμες CPU.

Πάντως για να επανέλθω στο θέμα, και εγώ δεν θέλω με τίποτε γενιά 2 ταχυτητων καλύτερα να βγει λιγο πιο γρήγορα το ps5 παρά κάτι τέτοιο.

Από την άλλη αν η Microsoft πάει προς τα εκεί, αναγκαστικά και η Sony ωφελεί να ειναι σχετικά έτοιμη και ας ελπίσουμε να μην το κυκλοφορήσει ποτε.

MajereMP44
25-03-2016, 14:40
Η MS εχει τη δύναμη του cloud.
Τελοσπαντων... σε 1,5 χρονο το πολυ πολυ να βγει η πληροφορια οτι θα βγαλει νεα κονσολα σε αλλον 1,5 χρονο..δηλαδη σε 3 χρόνια απο τωρα.
Αυτο πιστεύω οτι ειίναι ολο κιολο προσωπικα.

Slay
25-03-2016, 15:47
Νεα κονσόλα χωρίς να εχουν ηδη σταλει devkits δεν γινεται. Εκτος και εαν μιλαμε απλα για ενα revision π.χ. μια slim version.

Στάλθηκε από το iQ8125 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Kapa
25-03-2016, 16:51
Δηλαδη θα δουμε Infamous SS Remastered πιο γρηγορα αποτι περιμεναμε.... :P

Το να διχασει η Sony το κοινο της σε αυτη τη γενια, που ακοπα δημιουργησε(ελεω MS), ειναι παιδικη λογικη/αντιληψη.

Να φτασουμε στο σημειο δηλαδη που θα τρολαρονται μεταξυ τους 2 χρηστες PS4. Τοσο καιρο συγκριναμε εκδοσεις μεταξυ PS4/XBOX ONE, μετα θα συγκρινουμε εκδοσεις PS4/PS4. Για πολλα γελια...

Το πιο λογικο ειναι μια Slim edition(ποσο ακομα slim ομως?) ή καποια πρωιμα σχεδια για το PS5.

MajereMP44
25-03-2016, 17:54
Νεα κονσόλα χωρίς να εχουν ηδη σταλει devkits δεν γινεται. Εκτος και εαν μιλαμε απλα για ενα revision π.χ. μια slim version.

Στάλθηκε από το iQ8125 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

3 χρόνια πριν που ξεκινάει και η παραφιλολογία στέλνονται dev kits ? μπορει. Άρα ουτε σε 3 χρόνια. Παραπάνω λοιπόν.

andapo
25-03-2016, 21:04
Συμφωνώ και διαφωνώ μαζί σου. Οι GPUs έχουν ήδη εδω και πολλά χρόνια παρά πολλά cores και οι engines μι χαρά τα εκμεταλλεύονται, ειδικά αν έχουν και ένα low level Api όπως εχει το ps4 και το dx12. Νομίζω όμως ότι τωρα πια και τις πολλές CPU μπορούν να τις εκμεταλλευτούν. Αναγκαστικά το κάνουν γιατί Ps4 & Xbox one έχουν αρκετές αλλά σχετικά αδύναμες CPU.

Πάντως για να επανέλθω στο θέμα, και εγώ δεν θέλω με τίποτε γενιά 2 ταχυτητων καλύτερα να βγει λιγο πιο γρήγορα το ps5 παρά κάτι τέτοιο.

Από την άλλη αν η Microsoft πάει προς τα εκεί, αναγκαστικά και η Sony ωφελεί να ειναι σχετικά έτοιμη και ας ελπίσουμε να μην το κυκλοφορήσει ποτε.

Σωστός. Λάθος μου που δεν το διευκρινησα ότι το σχόλιο μου αφορά τις cpu και όχι τις gpu. Στις gpu ειναι πολύ πιο "εύκολο" να τις αξιοποιήσεις σε σχέση με τις cpu. Στις cpu έχουμε δρόμο μπροστά μας.

Οσο για την 4Κ γενιά προσωπικά την θεωρώ όχι απίθανη, αλλα αδύνατη να βγει με αυτά τα χαρακτηριστικά άμεσα. Κοστος και ψύξη ειναι τεράστια ζητήματα στην παρούσα φάση.

Christos33
25-03-2016, 22:52
Εγω πιστεύω ότι αν βγάλουν κατι θα το βγάλουν για το VR και όχι για να παίζει 4K.
Edit
Λάθος το έγραψα, εννοούσα οτι δεν θα είναι το 4Κ ο λόγος αυτό απλά θα παίζει δεν νομίζω να δούμε πότε 4K παιχνίδι (τουλάχιστον για τα επόμενα 5 χρόνια).
Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dragonpaul
26-03-2016, 00:04
Υπαρκτό το 'PlayStation 4.5' σύμφωνα με νέα αναφορά (http://gr.ign.com/m/playstation-4-gaming-hardware/25550/news/uparkto-to-playstation-45-sumphona-me-nea-anaphora)Θα ονομάζεται PlayStation 4K και υπολογίζεται να κυκλοφορήσει το 2017 (http://gr.ign.com/m/playstation-4-gaming-hardware/25550/news/uparkto-to-playstation-45-sumphona-me-nea-anaphora)

Slay
26-03-2016, 01:28
Τόσο το άρθρο του ign.gr οσο και του unboxholics έχουν αναμασημενη πληροφορία με click bait τιτλους.

Στάλθηκε από το iQ8125 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nerven
26-03-2016, 01:30
Γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για ένα revision του hardware που συνεπάγεται μεταβίβαση σε 14/16nm με την ίδια APU με αρκετά λιγότερη κατανάλωση ίσως μιλάμε και για slim μοντέλο με external τροφοδοτικό, με υποστήριξη ταινιών σε 4K 60hz (HDMI 2.0) και HDCP 2.2
Αυτά, δεν πιστεύω η Sony να αφήσει 30/40 εκατομμύρια χρήστες πίσω θα φάει το κράξιμο της ζωής της.

Α ναι! Και να ενσωματώσει το "splitter" του PS VR (VR ready).

Dragonpaul
26-03-2016, 02:03
Τόσο το άρθρο του ign.gr οσο και του unboxholics έχουν αναμασημενη πληροφορία με click bait τιτλους.

Στάλθηκε από το iQ8125 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Προφανέστατα, αφού αλλο λέει ο τίτλος και αλλο ειναι το περιεχόμενο. ;)

djpar
26-03-2016, 08:05
Σε ένα μήνα βγαίνει ps4 8k...

kostasb13
26-03-2016, 13:22
Να χουμε να λέμε αλλά αν βγάλει κάποιο upgrade η ms όπως φημολογείται και βγάλει και η Nintendo νέα κονσόλα, ίσως τοτε να "αναγκαστει" η Sony να κάνει κατι...λέμε τωρα

mihalis13
27-03-2016, 21:01
Πάντως οι φήμες φουντώνουν και δεν βλέπω τη Sony να το διαψεύδει.
Προσωπικά θεωρω απίθανο το 4Κ σε games, αλλα αν ισχύει ισως δούμε το 1080/60.
Πάντως για μένα θα ειναι φάουλ κίνηση απο τη Sony αυτή. Και θα ωθήσει πολύ κόσμο στο pic gaming.
Αν το κανει δεν θα της βγει σε καλό.
Μετα πόσοι θα αγοράσουν το PS5 day one; Για να ειναι τα κορόιδα;
Οχι θα περιμένουν το ps5.5.

Dragonpaul
27-03-2016, 21:20
ΦΗΜΗ: Playstation 4.5 Release Date & Price Pinned Down (http://wccftech.com/rumor-playstation-45-release-date-price-pinned/#ixzz447no33ty)

Όσο η Sony δε διαψεύδει τις φήμες που καθε μέρα "κτιζουν" το νέο σύστημα, τόσο πιστεύω οτι τελικά κάτι υπάρχει. Ακόμα κι αν αυτό δεν ειναι αυτό που φημολογείται. Πάντως, κι εγώ πιστεύω οτι θα ειναι φάουλ απο τη Sony, αλλα ίσως "πιέζεται" απο την ενδεχόμενη "αναβάθμιση" του One και του νέου συστήματος της Ninty.

Dragonpaul
27-03-2016, 21:36
Ας τα μαζέψουμε λίγο..

Everything we know about the “PS4.5” (http://www.gamesradar.com/ps4-5-news-rumors-release-date/)

Slay
27-03-2016, 22:04
Να ενας σημαντικος λογος για να μην πυροβολησουν το ποδι τους στην sony.

https://pbs.twimg.com/media/CegMbYTW8AASrIH.jpg:large

H Κονσολα εχει τροχια ps2 και ειναι επικερδης απο την κυκλοφορια της, σε λιγους μηνες θα κυκλοφορησει το PSVR το οποιο επισης θα ειναι επικερδες απο την πρωτη στιγμη, δεν βλεπω κανεναν απολυτως λογο κυκλοφοριας οποιασδηποτε "αναβαθμισης" περα απο νεα sku με μεγαλυτερους δισκους, ή καποια slim εκδοση. Αλλα διαφορα στην αποδοση και fragmentation της βασης δεν τις θεωρω επιλογες που θα κανει η sony.

Y.Γ. Παυλο οι εταιριες ΠΟΤΕ δεν διαψευδουν φημες, ο λογος ειναι απλος, εαν το κανουν για το Α επειδη δεν ισχυει , τοτε εαν δεν το κανουν και για το Β καποια αλλη φορα, ολοι θα υποθεσουν οτι ισχυει το Β. Αυτο που λενε παντα, και που ειπαν και τωρα, ειναι οτι δεν σχολιαζουν φημες.

Viper
27-03-2016, 23:59
713046195753586688

cocous
27-03-2016, 23:59
Μακάρι να είναι μουφα αλλιως ειδικά εμείς που αποκτήσαμε πρόσφατα την κονσόλα πιανομαστε διπλά κορόιδα οπως επίσης και ολος ο πληθυσμός που προτίμησε ps4.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
28-03-2016, 00:11
713046195753586688

:D :D

Slay
28-03-2016, 01:55
Εδωσε και ενα thread απο ενα forum, στο οποιο ειπε τα εξης:


From what I've heard it's slightly better spec PS4 to help with PS VR performance but none of the upgrades are accessible for normal game development.

2 big third party devs are getting dev kits/prototype hardware for this next month. It's not PS5.

Well its meant to be like a slim upgrade.
Like how ps2 slim had a faster clock speed but all the same games ran on fat and slim.
The better spec just made the system run better.

As far as I've heard, from speaking to devs, kotaku have got it wrong.

But I wouldn't be surprised if Sony were looking at all options to see what fan feedback was.

But as far as I'm aware this is meant to be a PS4 Slim with slightly more upgrades than previous slim models to help out with running the system better and perhaps upscaling games or something. Probably media stuff too. But it's not this huge leap that people are talking about. The same games will work on both systems etc...

teras1
28-03-2016, 02:34
Εδώ οι 3rd party δεν κάνουν optimization της προκοπής για δύο κονσόλες και θα αρχίσουν να στοχεύουν σε τρείς ή τέσσερις και μόλις βγεί και η καινούργια της Nintendo, πέντε;

Φαντάζεστε το DF στα face offs; θα βγάζουν 3 άρθρα συγκρίσεων για κάθε παιχνίδι και θα χάνουμε την μπάλα.

Να μην πούμε για το τεράστιο μεσαίο δάχτυλο που θα δείχνει η Sony σε όποιον πήρε την κονσόλα και θα βρεθεί να μην έχει το "καλό" μοντέλο για το οποίο θα πρέπει να ξαναπληρώσει για να μην έχει framedrops στα παιχνίδια του.

Και ποιος σκέφτεται τον καημένο τον Slay που θα ψάχνει άλλο domain κάθε χρόνο; ps4komma5forums.gr, ps4Kforums.gr, ps5para1forums.gr κ.ο.κ.
:p

Viper
29-03-2016, 09:57
PlayStation 4.5 to be announced before October - report (http://www.eurogamer.net/articles/2016-03-28-playstation-4-5-to-be-announced-before-october-report)


The rumoured PlayStation 4.5 - or PS4K as it's been codenamed - will allegedly be revealed before the PlayStation VR's launch in October, according to the Wall Street Journal (via GameSpot).


According the the report, the new console will feature "ultra-high definition resolution graphics" and is looking "to capture gamers willing to pay for a richer gaming environment, including a high-end virtual-reality experience."

Slay
29-03-2016, 11:37
The system will be able to power "ultra-high definition resolution graphics.
Μιας και ποτε η WSJ δεν ηταν πηγη για gaming news, εγω απλα φανταζομαι οτι πηραν το αρθρο του Kotaku, και εφτιαξαν ενα δικο τους. Δεν πιστευω με τιποτα οτι η sony μπορει να κανει ενα τοσο μεγαλο upgrade σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα, σε τιμη κονσολας. Ειναι απλα αδυνατο, και οσο βλεπω τετοια "reports" ολο και περισσοτερο πειθομαι οτι θα προκειται απλα για ενα ps4 slim, το πολυ πολυ με blu-ray 4K support, και ισως ενσωματωμενο το breakout box για το VR.

mihalis13
29-03-2016, 12:20
Και εγώ έτσι σκέφτομαι Slay, αλλά από την άλλη όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Και οι φήμες φουντώνουν.
4Κ gaming το αποκλείω, δεν γίνεται κονσόλα να αποδώσει 4Κ gaming.
Αλλά φοβάμαι μην πάει σε 1080/60 που και πάλι για μένα είναι λάθος κίνηση της Sony.
Προσωπικά δέχομαι μέχρι να βγάλουν μια αναβάθμιση του τύπου "θα παίζει 4Κ ταινίες"

Slay
29-03-2016, 13:02
Προσωπικά δέχομαι μέχρι να βγάλουν μια αναβάθμιση του τύπου "θα παίζει 4Κ ταινίες"
ή upscale τα παιχνιδια σε 4Κ, και αυτο ειναι πιθανο

mihalis13
29-03-2016, 13:06
ή upscale τα παιχνιδια σε 4Κ, και αυτο ειναι πιθανο

Αυτό πως γίνεται;;
Θυμάμαι κάτι προτζέκτορες που κάνανε Upscale από 720p σε 1080.
Πάντως αν δω να χωρίζουν σε 2 κατηγορίες του ps4 gamers θα ξενερώσω πολύ.
Τώρα αν βγάλουν κάποια slim έκδοση που να παίζει 4Κ ταινίες ή να έχει παραπάνω usb ports οκ το δέχομαι.

Daflander
29-03-2016, 13:06
Δεν έχω ιδέα αν έχουν σκοπό να βγάλουν καινούρια κονσόλα.
Αλλά κονσόλα που θα τρέχει παιχνίδια 4Κ και στα 400€ (αυτό είναι πρωταπριλιάτικο αστείο από μόνο του) και που δε θα φτιάχνεις τηγανητά αυγά στο σαλόνι, προσωπικά το βλέπω πολύ δύσκολο.

Christos33
29-03-2016, 13:14
Μπα 4K παιχνίδι δεν πρόκειται να δούμε, για καμια ταινία μπορεί να βάλουν;)

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Slay
29-03-2016, 13:29
Αυτό πως γίνεται;;
Θυμάμαι κάτι προτζέκτορες που κάνανε Upscale από 720p σε 1080.

γινεται στην GPU, απλα τωρα γινεται μεχρι 1080, για παιχνιδια που δεν εχουν native 1080 αναλυση.


Πάντως αν δω να χωρίζουν σε 2 κατηγορίες του ps4 gamers θα ξενερώσω πολύ.
εαν μπορουσα να δω καποιο οφελος για την Sony, θα μπορουσα να το δεχτω οτι μπορει να το κανει. Δεν βρισκω ομως κανεναν απολυτως λογο για κατι τετοιο, οποτε θα παει λογικα σε slim με μικροτερο fabrication, λιγοτερη θερμοτητα/καταναλωση και μεγαλυτερο περιθωριο κερδους, οτι εχει κανει δηλαδη με ολες τις slim εκδοσεις μεχρι τωρα.

Viper
29-03-2016, 13:41
γινεται στην GPU, απλα τωρα γινεται μεχρι 1080, για παιχνιδια που δεν εχουν native 1080 αναλυση.


εαν μπορουσα να δω καποιο οφελος για την Sony, θα μπορουσα να το δεχτω οτι μπορει να το κανει. Δεν βρισκω ομως κανεναν απολυτως λογο για κατι τετοιο, οποτε θα παει λογικα σε slim με μικροτερο fabrication, λιγοτερη θερμοτητα/καταναλωση και μεγαλυτερο περιθωριο κερδους, οτι εχει κανει δηλαδη με ολες τις slim εκδοσεις μεχρι τωρα.

Αυτο βλεπω και εγω. Ολα τα αλλα περι 4K gaming (ακομα και για 1080p/60fps που διαβαζω) ειναι ονειρα. Δηλαδη θα πει στα 40 εκατ. PS4 που κυκλοφορουν, παρτε εσεις κοινοι θνητοι το Uncharted 5 σε 30 fps και η PS4 Master Race:P σε 60fps? Αν το κανει, καλυτερα να το κλεισει απο τωρα το μαγαζι.

Snk
29-03-2016, 14:07
Θα μπορούσαν να κανουν και το αλλο. Να πουν οι υπάρχοντες κάτοχοι ps4 δίνουν την κονσόλα τους, ένα χρηματικό ποσό πχ 100ε και παίρνουν το ps4.5

mihalis13
29-03-2016, 14:19
Θα μπορούσαν να κανουν και το αλλο. Να πουν οι υπάρχοντες κάτοχοι ps4 δίνουν την κονσόλα τους,κανένα χρηματικό ποσό πχ 100ε και παίρνουν το ps4.5

Fixed! :P

cocous
29-03-2016, 15:24
Οποιοδήποτε hardware upgrade θα ήτανε τραγικό λαθος. Ειδικά αναβαθμιζμενη gpu. Αλλιως μουτζωνει τους υπαρχοντες κατοχους του ps4.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
29-03-2016, 15:31
Πάντως όλη αυτή η φημολογία πιστεύω θα επηρεάσει κάπως τις πωλήσεις.
Αν κάποιος ήταν να πάρει τώρα Ps4 σίγουρα το τρενάρει μέχρι να δει τι γίνεται με αυτές τις φήμες.
Κακώς για μένα δεν παίρνει θέση η Sony.

Slay
29-03-2016, 15:54
^^^ Λογικα η ανακοινωση για το Slim (εγω ετσι θα το λεω μεχρι αποδειξεως του αντιθετου) θα γινει στην Ε3.

jden
29-03-2016, 19:05
Εγω συμφωνω με τον slay πως slim κπνσολα θα ειναι.Επισης καπου διαβασα οτι θα βγει 2016-2017.Στο μυαλο μου εχω οτι το 2019-20 θα βγει Ps5 δλδ κάποιοι θα αγοράσουν κονσόλα για 2-3 χρονια μονο μεχρι την επομενη next gen εκδοση?

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
29-03-2016, 21:02
Εγω συμφωνω με τον slay πως slim κπνσολα θα ειναι.Επισης καπου διαβασα οτι θα βγει 2016-2017.Στο μυαλο μου εχω οτι το 2019-20 θα βγει Ps5 δλδ κάποιοι θα αγοράσουν κονσόλα για 2-3 χρονια μονο μεχρι την επομενη next gen εκδοση?

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι. Κάποιοι θα αγοράσουν PS4 Slim μέχρι την επόμενη next-gen slim έκδοση. :P

jden
29-03-2016, 21:24
Οκ ειναι μια αποψη κ αυτο.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
30-03-2016, 23:18
"Άσχημα" νέα..

Ο τύπος είναι Insider αλλά μου φαίνονται πολύ κουλά αυτά που γράφει για CPU + GPU (ειδικά για την δεύτερη).

PS4K (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1202462)


Related info from a meeting we had yesterday was waiting for it to be approved before posting.

Price is currently $399.99 they were discussing a better CPU which would raise the price to $499.99 we were guaranteed the price will be no higher than $499.99 (He mentioned the CPU upgrade quite a bit almost as if they haven't really decided on a final spec could be a pricing issue.) also there is currently no plan for any type of trade in program for current PS4 users but that could change.

They stated that the GPU is twice as powerful as standard PS4 and much faster. They did not say exactly how fast but that is was running at a higher clock speed while being much smaller than the original.

It will have a 4k blu ray player and will upscale games that are not natively 4k.

Also there was talk of some sort of VR lounge for the media player app which is supposed to be getting a substantial upgrade.

It was stated plainly and with no room for interpretation that there are developers that already have development kits for the PS4K and that they are making games that will directly target and take advantage of the higher specs of the PS4K. It was also stated that these games will in fact work for the PS4 but with considerable sacrifices made to performance.

It was also made very clear that current games would not be getting any type of performance upgrades by being played on the system and any benefits to older games would come via patch per game and per developer. When asked if this was going to happen the response was "Its a possibility but doubtful with the exception of a handful of games."
We were also given a list of games that will be available at launch that will directly take advantage of the PS4K where the differences are and I will quote him "Significant."

For the PSVR

Eve Valkyrie
Robinson
GT Sport

For the PS4K

Deep Down (Thought this was dead)
GOW4 (This was the exact abbreviation on the sheet I can only assume its god of war 4)

There were more games on the list but these are the ones that stood out to me.



That's all I can remember off the top of my head I'll see if I can get any more information.

AgentPrinny007
30-03-2016, 23:38
Μου μυριζει πρωταπριλιατικο...

Dragonpaul
30-03-2016, 23:47
Πρωταπριλιά ειναι σε δυο μέρες όμως... :(

AgentPrinny007
30-03-2016, 23:56
Πρωταπριλιά ειναι σε δυο μέρες όμως... :(


Βγηκε ο αλλος απο τη συσκεψη και τον αφησαν να πει τετοια πραγματα, ναι καλα... Μαλιστα πιστευω πως ειναι σε συνεννοηση με τους mods στο neogaf αφου ειναι ολοφανερο, απο τα ποστς τους, πως και οι ιδιοι βαζουν φιτιλιες με ιδιαιτερη προθυμια και χαρα:P

Kapa
30-03-2016, 23:58
Αν ελεγε οτι το GOW4 ειναι το Gears of War 4, τοτε ισως να τον πιστευα....

PDS
31-03-2016, 01:42
^^^ Λογικα η ανακοινωση για το Slim (εγω ετσι θα το λεω μεχρι αποδειξεως του αντιθετου) θα γινει στην Ε3.

Πολυ καπνός ομως Πανο.
Εχουμε ντουμανιάσει:P

Και να θες να μη το πιστεψεις...

Nerven
31-03-2016, 01:47
Όντως πολύ καπνός, και η Sony τουμπεκί, που με ανησυχεί ιδιαίτερα.

teras1
31-03-2016, 03:35
Αυτός ο insider γιατί έχει το "Bish checked" ως tag;
Το βάζουν οι mods σε όλους όσους "ελέγχουν" ως αληθινούς insiders; Δεν το έχω ξαναδεί.
Για αστείο μου φαίνεται και μένα!

Δεν είναι δυνατόν να διαταράξει την εξαιρετική πορεία της κονσόλας η Sony τώρα, όταν έχει να λανσάρει και το PSVR σε λίγους μήνες.
Μου φαίνονται τελείως παράλογα όλα αυτά!

spartan
31-03-2016, 04:19
http://i.imgur.com/Iyij3Tg.gif


http://i.imgur.com/q0jtdU3.jpg


http://i.imgur.com/4jAZqnC.jpg

Eχει παρει φωτια το neogaf τις τελευταιες ωρες.

michael92
31-03-2016, 05:35
Πάντως αν είναι 2X το performance θα μπορεί να τρέχει anamorphic 4K (1920x2160p). Τα μάτια μας αντιλαμβάνονται πιο πολύ την κάθετη από την οριζόντια ανάλυση.

Leon_DiZ
31-03-2016, 08:34
http://i.imgur.com/Iyij3Tg.gif


Eχει παρει φωτια το neogaf τις τελευταιες ωρες.

LOL

Πέρα από την πλάκα η κατάσταση θυμίζει πάρα πολύ Μάιο-Ιούνιο του 13. Ακούγαμε από παντού ιστορίες για αγρίους για τις νέες κονσόλες (μεταχειρισμένα/ιντερνετ), σε σημείο που κανείς δεν τα πίστευε.. Ε μια από τις 2 εταιρείες τελικά την έκανε την πατάτα και ακόμα προσπαθεί να συνέλθει.

Slay
31-03-2016, 09:09
Δεν είναι δυνατόν να διαταράξει την εξαιρετική πορεία της κονσόλας η Sony τώρα, όταν έχει να λανσάρει και το PSVR σε λίγους μήνες.
Μου φαίνονται τελείως παράλογα όλα αυτά!

Μπορει οι μπαμπουινοι που διοικουσαν το Xbox division στο λανσαρισμα του Χ1, να προσληθφησαν στην Sony. Δεν εχει καμια αλλη λογικη εξηγηση αυτο που βλεπω αυτη την στιγμη. 499? αληθεια? στο μεσο της γενιας? σπασιμο της βασης στα δυο? τι να πω!!!

DJTaurus
31-03-2016, 09:42
400ePSVR+499ePS4K = :P ?... πλερώστε "console gamers". Η γενιά των XboxOne,5 και PS4K θα έχει την παγκόσμια πρωτοτυπία με Remaster στο Remaster..... πως θα ολοκληρωθώ σαν Gamer αν δεν παίξω Uncharted και Halo Collection ΚΑΙ σε 4K. Μετά την αποτυχία του 3D θα μας τα ζαλίσουν με το νέο gimmick όταν στις υπάρχον αναλύσεις έχουμε μουρλαθεί στο patch... ειδικά στο One είναι κωμικοτραγικά τα πράγματα με patch και update σε νέα παιχνίδια των 30-40GB... να αγοράζεις νέο παιχνίδι και να περιμένεις 1-2 ημέρες να το παίξεις. Εγώ πάντως για να καταλάβω 4K σε TV βλέπω διαφορές από τις 55-60ιντσες και πάνω.... πραγματικά είμαι περίεργος πως θα το πλασάρουν.

mihalis13
31-03-2016, 09:44
Πραγματικά πέρα απο την προσωπική μου άποψη που ειναι κατα στην κυκλοφορία τέτοιας κονσόλας, δεν μπορώ να βρω και λογική σε όλο αυτό το εγχείρημα.
Οκ, το ακούγαμε για την MS αλλα αυτή εχει χάσει το παιχνιδι όποτε μπορεί να το δοκίμαζε. Που και πάλι κακή κίνηση θα ήτανε γιατι μπορεί σε σχέση με τον ανταγωνισμό να εχει μείνει πίσω, αλλά μια χαρά πωλήσεις εχει κανει και η ιδια.
Από την άλλη όμως όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε ντουμανιάσει...

Viper
31-03-2016, 09:47
Καταρχας το leak μου φαινεται πολυ υποπτο. Και τιμη/τιμες μαθαμε, και specs πανω κατω μαθαμε και παιχνιδια μαθαμε και διαφορες λεπτομερειες. Δηλαδη η Sony τους ειπε 5-6 πραγματα και τους αφησε ετσι να τα διαρευσουν? Και μαλιστα ο τυπος πηρε και εγκριση να τα διαρευσει!! Και GOW4?

Δεν ξερω τι να πω. Δεν μ'αρεσει καθολου ετσι οπως το πανε.

Viper
31-03-2016, 10:09
Απο τον ιδιο που εκανε το αρχικο leak (http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=199662492&postcount=2766):


Yes I do care about my job and I generally do the firing =) . To clear up a few things though he did not make it sound like all games would be native 4k just that they would be scaled to 4k and we do have a tentative placeholder date for late Q1 next year.

Tried to keep my personal thoughts out of this thread but I really believe this move is all about the PSVR trying to look a bit better when compared to its direct competition.

Slay
31-03-2016, 10:26
Ριξτε και μια ψηφο εδω http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/17065-%CE%A3%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%C F%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85-Ps4

jden
31-03-2016, 11:24
Προσωπικα ειμαι πολυ κατα αν βγει νεα κονσολα.Θα προτιμουσα να μου πει Ps5 σε 2 χρονια παρα αυτο.Ειναι λογος να σταματησω να ασχολουμαι τοσο εντονα με το hobby μου.

GRZEUS
31-03-2016, 11:57
Το ps4k είναι ένα σχέδιο Β σε περίπτωση που η ms στην e3 παρουσιάσει αναβαθμισμένο xboxone . θυμάστε που η ms ειχε πει ότι σε αυτή την γενιά θα αλλάξει τον τροπο με τον οποιο βλέπουμε τις κονσόλες? Αν μέσα σε αυτό βάλεις και την τακτική της τα games του xboxone να βγαίνουν και στα pc καθώς και την συνεργασία του online μεταξύ των κονσόλων και του pc , τοτε να το αποτέλεσμα. Θυμάστε που ειπε ότι σε αυτή την γενια θα καταπιεί την sony? Θα αναγκάσει την sony να βγάλει και αυτή αναβαθμισμένη κονσόλα και ετσι με τις ευλογιές της ms οι κονσόλες έγιναν pcια. Αν γίνει μεγάλο λαθος από την sony.

Valkyre
31-03-2016, 12:19
Δεν σπαταλας τετοια υπερογκα ποσα σε R&D απλα ως "Plan B". Ή ειναι plan ή δεν ειναι. Αν κατι οι εταιρειες μετρανε ειναι οι επενδυσεις και καμμια εταιρεια δεν προκειται να επενδυει ετσι ασκοπα κατι.

Απο αυτα που διαβαζω τελευταια, καθως και απο την σιγη της Σονυ, οπως ειπε ο Βαγγελης εχουμε ντουμανιασει... οποτε μαλλον αληθεια ειναι.

Απορρω πραγματικα με την κινηση αυτη, δεν μπορω να καταλαβω την λογικη, η Σονυ κανει ανεπιτρεπτες κινησεις που απειλουν το χομπυ...

Τι διαρκεια ζωης εχει το PS4 απο μια τετοια κινηση?
Τι διαρκεια ζωης εχει το PS4K απο μια τετοια κινηση?
Θα μπουμε σε μια διαρκη "cross gen" κατασταση?

mihalis13
31-03-2016, 12:29
Και εγώ τα ίδια ερωτήματα έχω Val και ακόμα ψάχνω να βρω λογική σε αυτήν την κίνηση.
Έγραψα στο thread του poll που δημιούργησε ο Slay πως το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως η Sony διαρρέει φήμες και κόβει αντιδράσεις. Αλλά από την άλλη είναι αυτό που λες "Δεν σπαταλάς τέτοια ποσά έτσι"...
Και από την μικρή μου πείρα οι φήμες (πόσο μάλλον οι έντονες) που δεν διαψεύδονται από τις ίδιες τις εταιρείες στο 99% των περιπτώσεων επιβεβαιώνονται.
Αν τη Sony την παρέσυρε η MS θα το φάει το κεφάλι της...
Και αν δεν φανεί αυτή τη γενιά θα φανεί την επόμενη στις πωλήσεις του ps5...

GRZEUS
31-03-2016, 12:35
Γι αυτό το έγραψα…δυστυχώς είναι αλήθεια. Περισσότερα στην ε3.. μην ψάχνετε να βρείτε λογική.

Valkyre
31-03-2016, 12:35
Βασικα θα την πατησει ολοκληρη η βιομηχανια του console gaming. Εγω ετσι οπως το φανταζομαι το PC ισως γινει το πιο ελκυστικο μεσο να παιζω πλεον...

Viper
31-03-2016, 12:38
Παντως το leak ειναι σχεδον ιδιο (μη πω ολοιδιο) με την Option #1: A new, more powerful PlayStation απο το αρθρο του Digital Foundry (http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-in-theory-playstation-4k-is-real-but-why-is-sony-making-it):


What we might expect:


An APU with a higher-end Polaris would push graphics on - a 2x performance boost in GPU power compared to PS4 is achievable in a console form-factor. Possibly more - we really need to see the desktop PC equivalent parts first.
By default, Polaris has support for 4K, HDMI 2.0, HDCP 2.2 and HDR.
Console would not be cheap owing to the size of the processor - conceivably on par with PS4's £359/$399 launch price.
Possibly higher depending on how much Sony pushes the boat out in terms of processor size and memory allocation.
This PS4K could co-exist with a cheaper 'PS4 Slim' based on the older APU, again using 14nm/16nm technology.


Απο το leak:


Price is currently $399.99 they were discussing a better CPU which would raise the price to $499.99 we were guaranteed the price will be no higher than $499.99 (He mentioned the CPU upgrade quite a bit almost as if they haven't really decided on a final spec could be a pricing issue.) also there is currently no plan for any type of trade in program for current PS4 users but that could change.

They stated that the GPU is twice as powerful as standard PS4 and much faster. They did not say exactly how fast but that is was running at a higher clock speed while being much smaller than the original.

Και τα 2 αναφερουν 2x GPU power, ιδια τιμη 399 USD και ακριβοτερη τιμη αν μπει καλυτερος επεξεργαστης.

teras1
31-03-2016, 12:47
Για το PSVR.

Αυτή η κίνηση δεν έχει κανένα απολύτως νόημα και το μόνο που θα καταφέρουν θα είναι να σκοτώσουν τις πωλήσεις του PS4 και να κάνουν τον κόσμο ακόμα πιο επιφυλακτικό απέναντι στο PSVR, καθώς τώρα αυτοί που ενδιαφέρονται θα αναρωτηθούν αν τελικά το PS4 αρκεί για να τρέξει το software ικανοποιητικά.

Μέχρι τώρα όλοι όσοι το δοκίμασαν είχαν θετική εμπειρία χωρίς να κάνουν θέμα τα τεχνικά χαρακτηριστικά στην απεικόνιση των παιχνιδιών για να τρέξουν σε VR μορφή. Προφανώς και θα γίνουν κάποιες υποχωρήσεις εκεί αλλά φαίνεται πως σε τόσο πρώιμο για το VR στάδιο δεν χρειάζεται αυτή τη στιγμή δυνατότερο hardware.
Επίσης το PCVR δεν είναι ανταγωνιστής για τη Sony, τουλάχιστον στην αρχή. Η Sony έχει τα πλεονεκτήματα της 1st party υποστήριξης, του brand name και της χαμηλότερης τιμής εισόδου στην τεχνολογία.

Για το Xbox.

Η Sony ήδη έχει κερδίσει αυτή τη μάχη. Πουλάει τις διπλάσιες κονσόλες παγκοσμίως και έχει και το PSVR ως καινούργιο χαρτί να ρίξει στο τραπέζι.
Δεν έχει κανένα λόγο να αντιπαραθέσει μια "απάντηση" σε ένα πιθανό αναβαθμισμένο hardware revision του Xbox. Αυτά είναι γελοία πράγματα που πιστεύουν μόνο οι console warriors στα forums. Η αγορά έχει μιλήσει.
Ούτε η MS θα έχει κάποιο όφελος με αναβαθμισμένη κονσόλα για τη δική της βάση.

Κίνηση αυτοκτονίας!

mihalis13
31-03-2016, 13:05
Πόσο συμφωνώ ρε Παναγιώτη.
Αλλά με τις φήμες να φουντώνουν και τη Sony να μην παίρνει θέση, φοβάμαι πως θα αποδειχτούν αληθινές.
Το όφελος που μπορεί να έχει από τέτοια κίνηση πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω...
Θα φανεί πολύ αφερέγγυα σε 40εκ χρήστες PS4 από τους οποίους ένα μεγάλο ποσοστό θα απογοητευτεί και όταν κυκλοφορήσει το PS5 θα τη γυρίσει την πλάτη.
Αν κάνει τέτοια κίνηση και εμένα με βλέπω για pc gaming στην επόμενη γενιά.

Valkyre
31-03-2016, 16:37
Θα ζησουμε επικες στιγμες... πλεον εκτος απο το "PC Master Race" θα αναδυθει στην επιφανεια και το "Console Master Race"...

Viper
31-03-2016, 16:42
Και στην Ε3 θα δουμε κανα μπομπα trailer και θα ψαχνομαστε: Τρεχει σε PC, PS4 ή PS4K?:P

mihalis13
31-03-2016, 16:45
Και βιντεάκι PC-PS4K-PS4-XBOX ONE comparison.
Άντε και PS4,7

PDS
31-03-2016, 16:58
Θα ειναι ανόητο να κόψει στην μέση αυτη τη γενιά οταν πουλάει τοσο καλά.
Το θέμα ειναι το κέρδος για αυτες τις εταιρίες και αυτό παραδοσιακά δεν έρχεται στις κονσόλες απο τα δυνατότερα συστήματα. Παιζει να ειναι και η πρωτη φορα που η δυνατοτερη κονσολα πουλαει περισσοτερο απο τις αλλες.
Επισης αν μετραγε τοσο το hardware για τις πωλήσεις, η Νιντεντο δεν θα τολμούσε να βγάλει κατα πολυ υποδιέστερα συστήματα(το ενα απο τα 2 σαρωσε).

Το ps4 εχει τις δυνατοτητες με την κατάλληλη στήριξη και μια ακομα μείωση τιμής να σπάσει ολα τα ρεκορ στο κονσολ gaming. Οποτε ναι..υπάρχει καπνος αλλα μου φαίνεται απίθανο να προβούν σε ενέργειες που χαντακώνουν το ps4.

Ειμαι πολυ περίεργος να μάθω το σχέδιο τους στην Ε3.

Valkyre
31-03-2016, 17:06
Θα ειναι ανόητο να κόψει στην μέση αυτη τη γενιά οταν πουλάει τοσο καλά.
Το θέμα ειναι το κέρδος για αυτες τις εταιρίες και αυτό παραδοσιακά δεν έρχεται στις κονσόλες απο τα δυνατότερα συστήματα. Παιζει να ειναι και η πρωτη φορα που η δυνατοτερη κονσολα πουλαει περισσοτερο απο τις αλλες.
Επισης αν μετραγε τοσο το hardware για τις πωλήσεις, η Νιντεντο δεν θα τολμούσε να βγάλει κατα πολυ υποδιέστερα συστήματα(το ενα απο τα 2 σαρωσε).

Το ps4 εχει τις δυνατοτητες με την κατάλληλη στήριξη και μια ακομα μείωση τιμής να σπάσει ολα τα ρεκορ στο κονσολ gaming. Οποτε ναι..υπάρχει καπνος αλλα μου φαίνεται απίθανο να προβούν σε ενέργειες που χαντακώνουν το ps4.

Ειμαι πολυ περίεργος να μάθω το σχέδιο τους στην Ε3.

Mπορεις να σκεφτεις τροπο να λειτουργησει PS4 και PS4K χωρις το ενα να σερνει το αλλο και να την πληρωνουμε εμεις? Αληθεια ρωταω γιατι εγω οπως και να το σκεφτω δεν μπορω. Θα επελθει διχασμος στις κοινοτητες. Θα ειναι αυτοι που παιζουν "the way it was meant to be played" (και καλα) και αυτοι που θα μετρανε τα frames να δουν αν γινεται δουλεια. Oι Console Master Race και οι Console Peasants...

Ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω πως μπορει να λειτουργησει αυτο θετικα για το console community.

Kapa
31-03-2016, 17:08
Χωρίζεις τη βάση του ps4 στα 2, βγάζεις παιχνίδια αποκλειστικά για τη καλύτερη κονσόλα(κάπως πρέπει να σπρωξεις το κόσμο απο τη προηγούμενη κονσόλα) και χαντακωνεις το console gaming για πάντα. Πιστεύω ότι η ms πρέπει να πανηγυρίζει αν ισχύουν οτι διαβάζουμε. Οι pc users θα αυξηθούν δραματικά σε μια νύχτα.

Ο don mattick είναι γατάκι μπροστά στα στελέχη της Sony.

Μετα το ps4k, σε 1 χρόνο θα βγει το ps4kS που θα έχει τελικά καλύτερο επεξεργαστή.

Και κάπως έτσι οι κονσόλες γίνονται κινητά και το παραταμε το άθλημα.

Χόμπι υπάρχουν πολλά ευτυχώς...

PDS
31-03-2016, 17:12
Mπορεις να σκεφτεις τροπο να λειτουργησει PS4 και PS4K χωρις το ενα να σερνει το αλλο και να την πληρωνουμε εμεις? Αληθεια ρωταω γιατι εγω οπως και να το σκεφτω δεν μπορω. Θα επελθει διχασμος στις κοινοτητες. Θα ειναι αυτοι που παιζουν "the way it was meant to be played" (και καλα) και αυτοι που θα μετρανε τα frames να δουν αν γινεται δουλεια. Oι Console Master Race και οι Console Peasants...

Ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω πως μπορει να λειτουργησει αυτο θετικα για το console community.

Οχι δεν μπορω πραγματικα...

Απλα για αρχη θεωρώ αυτονόητο οτι δεν θα υπάρξουν exclusives στο νεο συστημα. Για να μπορεσω να ακουσω τι αλλο εχει να μου πει η sony ,πρεπει αυτο να ειναι fact.

Απο κει και περα ο μονος τροπος για να μη ξενερωσω θα ειναι να με πεισουν στην Ε3 οτι με καποιο μαγικο τροπο με μια ωρα δουλιτσας ξερω γω , θα γινεται upgrade στα παιχνιδια του PS4.5 ΜΟΝΟ στο framerate ή ΜΟΝΟ στην αναλυση και σε τιποτα αλλο.

Αν ισχύσουν αυτα, τοτε θα σχετικα οκ (δεν θα πεταξω απο τη χαρα μου) με το νεο συστημα.

Valkyre
31-03-2016, 17:24
^^ Eτσι οπως το λες κι εγω θα το "μασαγα" πιο ευκολα. Και παλι ομως θα με ξενερωνε πολυ.

Αλλα αυτο που περιγραφεις παραειναι ουτοπικο. Αποκλειεται να μην υπαρξει καποια στιγμη που καποιος dev θα πει οτι δεν μπορω να ακολουθησω αλλο το PS4.

Επισης αυτο το ενδεχομενο θα ηταν αδικο και προς τους κατοχους PS4K. Με το δικιο του καποιος να βγει και να πει "γιατι να μην εχω περισσοτερα πολυγωνα, καλυτερα textures και μεγαλυτερο draw distance?"

Ειναι χαλι μαυρο η κατασταση...οπως και να το δω...

PDS
31-03-2016, 17:27
Τι να πω δεν ξερω...

σιγουρα εχει πολυ δουλεια για να μας πεισει η sony...

Tilemaxx
31-03-2016, 17:29
Αν όντως γίνει τελικά κάτι τέτοιο, εύχομαι να σπάσει όσο το δυνατόν ταχύτερα μέχρι το "μέταλλο" το PS4 και δεν πρόκειται να ξαναγοράσω παιχνίδι ποτέ ξανά στη ζωή μου.

Viper
31-03-2016, 17:32
Απλα για αρχη θεωρώ αυτονόητο οτι δεν θα υπάρξουν exclusives στο νεο συστημα. Για να μπορεσω να ακουσω τι αλλο εχει να μου πει η sony ,πρεπει αυτο να ειναι fact.


Για αρχη οπως λες. Αλλα αν τελος του 2017-αρχες 2018 σου πεταξει κανα Exclusive Only on PS4K, μην απορησεις. Καπως πρεπει να τραβηξει πελατες στη νεα κονσολα.

Και αν οι πωλησεις ειναι καλες, ειμαι βεβαιος οτι θα δουμε και 3rd party μονο στο PS4K πολυ συντομα.

ΥΓ: Με βαση την κυκλοφορια Q1 2017 οπως λενε τα leaks.

PDS
31-03-2016, 17:34
Παντως ο σκοπος καθε εταιριας ειναι να χτισει την πολυποθητη εκγατεστημενη βαση για να κανει οργια μετα. Περισσοτερη υποστηριξη απο εταιριες, περισσοτερα παιχνιδια και κερδη για την sony απο ΚΑΘΕ παιχνιδι!

Το κοψιμο στη μεση ειναι κατι που θα θελει να αποφυγει σαν τρελη!

Το μοτο τους για το PSVR ηταν...
''Ηδη 37 εκατομμυρια κατοχοι θα εχουν προσβαση στο psvr'' εννοωνοντας οτι δεν χρειαζεται να κανουν καποια upgrade οπως γινεται στο pc για να παιξεις VR.

Δεν γινεται να το καταστρεψουν αυτο.

- - - Updated - - -


Για αρχη οπως λες. Αλλα αν τελος του 2017-αρχες 2018 σου πεταξει κανα Exclusive Only on PS4K, μην απορησεις. Καπως πρεπει να τραβηξει πελατες στη νεα κονσολα.

Θα ηταν απαραδεκτο για μενα.

Valkyre
31-03-2016, 17:38
Μωρε θα το δεις το exclusive και στο PS4, αλλα θα θες να το παιξεις εαν δειχνει εντελως last gen σε σχεση με το PS4K?

Θα θες να παιξεις TLOU2 σε 720p με χειροτερα γραφικα σε ολους τους τομεις και 30 fps, ενω θα σου λενε οτι το PS4K το τρεχει 1080p 60 fps με τρελα γραφικα?

Σε γαμαει ή δεν σε γαμαει?

AgentPrinny007
31-03-2016, 17:40
Και βιντεάκι PC-PS4K-PS4-XBOX ONE comparison.
Άντε και PS4,7

Ξεχασες το remake το xbox:P


Λοιπον, εχουμε και λεμε.

Στη προιγουμενη γενια αγοραζες ΜΙΑ κονσολα ( φυσικα παντα στη περιπτωση που δεν χαλαγε) και μπορουσες να παιξεις απο το resistance:fall of man μεχρι το εξαιρετικο σε γραφικα the last of us, ενω τωρα για να εχεις προσβαση στη καλυτερη σε γραφικα επιλογη πρεπει να αγορασεις ΔΥΟ κοσνολες.

Οσο και να μας το πλασαρουν οτι ειναι μια απλη και αθωα αναβαθμιση αφου θα μπορεις να παιζεις τα ιδια παιχνιδια, για εμενα ισχυει το πιο πανω. Τελος.

Nikoladim
31-03-2016, 18:50
Αν γινει κατι τετοιο... η λυση ειναι μια και ο μπακλαβας γωνια!

Steam και αγιος ο θεος.... ή Nintendo!

Ixor24
31-03-2016, 18:59
Δε νομίζω να υπάρξει τοσο σύντομα 4Κ player κ παιχνίδια! Για πρωταπριλιάτικο μου κανει.


May the force be with you

Christos33
31-03-2016, 19:03
Εγω και θέλω και δεν θέλω η αλήθεια είναι θέλω κονσόλα με μεγαλύτερες δυνατότητες, απο την αλλη αν αρχίσουμε τέτοια τότε θα ξεφύγουμε.
Αν αρχίσουμε τέτοια προτιμώ να βγάζουν κονσόλα και να της κάνουμε αναβάθμιση όπως στο pc παρα να πληρωμουμε 500αρικα,βλέπω να το γυρίζουν ολη στο pc πάλι;)
Edit
Δεν πιστεύω να κάνει ποτέ κάτι τέτοιο η sony, βλέπω απλά μια slim κονσόλα που θα παίζει 4K ταινίες οχι παιχνίδια,εντάξει μπορεί να είναι καλύτερη όχι όμως τρελη διαφορά.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
31-03-2016, 19:10
Εγώ πάντως εύχομαι να αποτύχει αυτό το εγχείρημα και να φάει η Sony τα μούτρα της.
Και τη Sega αγαπήσαμε αλλα μια χαρα ζούμε και απολαμβάνουμε το χόμπι μας χωρίς τις κονσόλες της.
Έτσι και με τη Sony.
Ε αν ακολουθήσουν όλοι αυτόν το δρόμο. PC gaming σου έρχομαι!

Christos33
31-03-2016, 19:18
Εγώ πάντως εύχομαι να αποτύχει αυτό το εγχείρημα και να φάει η Sony τα μούτρα της.
Και τη Sega αγαπήσαμε αλλα μια χαρα ζούμε και απολαμβάνουμε το χόμπι μας χωρίς τις κονσόλες της.
Έτσι και με τη Sony.
Ε αν ακολουθήσουν όλοι αυτόν το δρόμο. PC gaming σου έρχομαι!

Λες να της γυρίσει μπούμερανγκ, τότε κατάφερε και έκλεισε την Sega με χειρότερη κονσόλα και είναι τυχερη που η ms έχει πολλούς που δεν την γουστάρουν απο τα windows.
Πάντως φαίνεται παράξενο να βγαίνουν τόσες φήμες μετα την ημερομηνία κυκλοφορίας του VR.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
31-03-2016, 19:28
Δεν ξερω αν της γυρίσει μπούμερανγκ, αλλά το εύχομαι.
Τέτοιες τακτικές είναι εχθρός του Gaming.
Και λέγαμε για την MS και το drm....

PDS
01-04-2016, 00:57
Μωρε θα το δεις το exclusive και στο PS4, αλλα θα θες να το παιξεις εαν δειχνει εντελως last gen σε σχεση με το PS4K?

Θα θες να παιξεις TLOU2 σε 720p με χειροτερα γραφικα σε ολους τους τομεις και 30 fps, ενω θα σου λενε οτι το PS4K το τρεχει 1080p 60 fps με τρελα γραφικα?

Σε γαμαει ή δεν σε γαμαει?

Δεν ειχα σκεφτει οτι θα μπορουσαν να το φτασουν και μεχρι 720p...
Αλλα τωρα που το λες...
Το κανουν ηδη στο one.

michael92
01-04-2016, 12:18
Αν γινει κατι τετοιο... η λυση ειναι μια και ο μπακλαβας γωνια!Steam και αγιος ο θεος.... ή Nintendo!To cemu (wii u emulator) είναι σχεδόν σε stable φάση, το dolphin (GC, Wii) είναι super οπότε why not both? :P

Viper
01-04-2016, 12:38
Αυτός ο insider γιατί έχει το "Bish checked" ως tag;
Το βάζουν οι mods σε όλους όσους "ελέγχουν" ως αληθινούς insiders; Δεν το έχω ξαναδεί.


Μια και ρωτησες:


OP has been checked by NeoGAF moderater Bish (bishoptl). While that does not confirm that everything is true, it does confirm that OP is in a position to know this stuff.

Slay
01-04-2016, 13:03
^^^ Ακριβως αυτο, δεν σημαινει οτι λεει ψεμματα, απλα λεει αυτο που ξερει αυτη την στιγμη. Να θυμισω οτι αρχες του 13 ολοι ελεγαν οτι το ps4 θα εχει 4gb ram, και αυτο το ελεγαν επειδη αυτο ηξεραν μεχρι εκεινη την στιγμη, ομως τελικα 1-2 μηνες πριν το reveal παρθηκε η αποφαση να πανε στα 8, αυτο δεν κανει τους insiders που ελεγαν 4, ψευτες.

Christos33
01-04-2016, 14:59
Πάντως αν γίνει τρελή αναβάθμιση θα τελειώσει το games,θα γίνει σαν τα κινητά κάθε χρόνο καινούργιο μοντέλο.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

greekwarrior77
01-04-2016, 15:50
τι να πω..... δηλαδη τοσα εκατομυρια κονσολεs πωs θα πεταχτουν για να παρθει το ps4,5 ...μα πανε καλα οι ανθρωποι??εδω τραμαξαμε να παρουμε τo ps4 με την κριση που μαs εχει τσακισει

PDS
01-04-2016, 16:03
τι να πω..... δηλαδη τοσα εκατομυρια κονσολεs πωs θα πεταχτουν για να παρθει το ps4,5 ...μα πανε καλα οι ανθρωποι??εδω τραμαξαμε να παρουμε τo ps4 με την κριση που μαs εχει τσακισει

Πραγματικά δεν νομίζω οτι υπάρχει πιθανότητα να σου πουν οτι πρέπει να πάρεις αλλη κονσολα. Αν όντως βγάλουν νέο σύστημα δεν μπορούν να αφήσουν στην άκρη το παλιο.
Είναι απλά αδύνατο όχι μόνο για το ηθικό κομμάτι(το αδειασμα πελατων της), αλλα κυρίως για το συμφέρον τους οικονομικά ως εταιρία.Που είναι αυτο τους ενδιαφέρει τελικά.
Οπως έγραψα και παραπάνω, οταν έχεις χτίσει πιο γρήγορα απο ποτέ μια τέτοια εγκατεστημενη βαση(που αυτο ειναι και το ζητουμενο για να ερθει περισσοτερο κερδος), δεν την γκρεμίζεις. Ειναι επιχειρηματικά ανόητο.


Εντωμεταξύ με το 720p που ανέφερε ο Δημήτρης μου έσκασε φλασιά για ένα άρθρο που είχα διαβάσει.
Υποστήριζε την αποψη ή φανταζόταν πως θα ηταν τα γραφικά στις νεες κονσολες αν πηγαιναμε στα 720p σε ολα τα παιχνιδια. Υποστηριζε οτι θα εχουμε avatar γραφικα.
lol.

Christos33
01-04-2016, 16:42
Τι λέμε τώρα αν δεν υπάρχει τίποτα επίσημο δεν υπάρχει περίπτωση να παιζουν διαφορετικά τα games, θα είναι σαν αγοραζεις αλλη κονσόλα δεν μπορούν να βάλουν τέτοιες κονσόλες online μαζι χρήστες σε δυο ταχύτητες η βγάζουν αλλη κονσόλα η παμε σε slim.
Υ.Σ. Όταν λεω αλλη κονσόλα μιλαω για ps5 η 4.5 χωρίς να μπορούν να παιζουν παίχτες απο ps4.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ray Liotta
01-04-2016, 16:44
Η Sony (και η κάθε Sony) είναι ιδιωτική εταιρεία που λειτουργεί με βάση το κέρδος, πάνω απ' όλα... Αν η κερδοφορία της (είτε η βραχυπρόθεσμη είτε η μακροπρόθεσμη) αυξηθεί με την κυκλοφορία του PS4K, ε αυτό θα κάνει!
Χέστηκε για τον Έλληνα και την κρίση του, για την κοινότητα των gamers που θα 'διχασθεί', ή για το κομμάτι αυτών που θα το γυρίσει σε PC.
Προφανώς το τμήμα μάρκετινγκ έκανε τους υπολογισμούς του κ είδε ότι η κερδοφορία θα είναι ίδια και καλύτερη. Είδε δηλ. ότι ακόμα και οι "αδειασμένοι" πελάτες της (ένα μεγάλο ποσοστό τέλος πάντων) θα τρέξουν να αγοράσουν τη νεα κονσόλα no matter what! Μαζί με αυτούς προσθέστε και τους νέους πελάτες που είτε δεν είχαν ποτέ τους PS είτε έχουν μείνει με το PS3 και να πως αυξάνονται τα έσοδα της πολυεθνικής μας Sony.
Eπίσης οι καινούργιες τηλεοράσεις είναι στην πλειοψηφία τους 4Κ πλέον. Όλοι οι κάτοχοι 4Κ τηλεοράσεων πολύ δυσκολα θα αντισταθούν να αγοράσουν το νέο PS4K, ακόμα κι αν ήδη έχουν το PS4. Δεν είναι λουκούμι ο συνδυασμός 4ΚTV με PS4K; Ειδικά από τη στιγμή που δεν υπάρχει 4Κ υλικό για να αξιοποιηθεί η 4Κ ανάλυση των τηλεοράσεων αυτών...
Οπότε φίλε PDS επιχειρηματικά δεν το βρίσκω καθόλου ανόητο. Ηθικά ΝΑΙ! Αλλά όπως είπαμε καμία ιδιωτική εταιρεία δεν νοιάζεται για την ηθική παρά μόνο για τη μεγιστοποίηση του κέρδους της.

chronohill
01-04-2016, 16:49
Ρε σεις δεν είχε κανει κ η nintendo αν θυμαμαι καλα το ίδιο με το 3ds?πριν δυο χρονια περίπου δεν εβγαλε ενα μοντελο με καλυτςρα χαρακτηριστικά π αν θυμαμαι θα επαιζε και ενα καινουργιο παιχνίδι μονο στα καινούργια;
Και αν ισχυει ολο αυτο και δεν το εχω ονειρευτεί γιατι δεν ακολουθω και τα νεα της nintendo πως πηγε αυτο το εγχειρημα;

PDS
01-04-2016, 17:13
Οπότε φίλε PDS επιχειρηματικά δεν το βρίσκω καθόλου ανόητο. Ηθικά ΝΑΙ! Αλλά όπως είπαμε καμία ιδιωτική εταιρεία δεν νοιάζεται για την ηθική παρά μόνο για τη μεγιστοποίηση του κέρδους της.

H sony για καθε ενα παιχνιδι που βγαίνει στην κονσολα της απο οποιαδηποτε εταιρια, παιρνει ενα κομματι των χρηματων που δινουμε.
Πχ βγαινει το fifa 16 και το 10-20% ξερω γω θα παει στην SONY και το υπολοιπο στην ΕΑ.

To PS3 εγινε για την sony κερδοφορο αρκετα χρονια μετα την κυκλοφορια του και στην αρχη με καθε κονσολα εχανε και χρηματα αν θυμαμαι σωστα.

Καταλαβαινεις φανταζομαι ποσο σημαντικη ειναι η εγκατεστημενη βαση σε μια κονσολα και τι ειναι διατεθημενοι να θυσιασουν για να την χτισουν. Δεν βρισκω λογικη στο να καταστρεψουν οτι εχτισαν λοιπον.


Ειναι σαν να λες, ''ο στοχος μου ειναι να γινει γνωστο το μαγαζι που ανοιξα'' ''α οκ εγινε γνωστο και βγαζω τα κερατα μου, ας ανοιξω κατι αλλο τωρα, ας ξεκινησω απο την αρχη''

BigBOSS
01-04-2016, 17:13
Προφανώς το τμήμα μάρκετινγκ έκανε τους υπολογισμούς του κ είδε ότι η κερδοφορία θα είναι ίδια και καλύτερη.

δηλαδή εννοεις πως είδαν πως θα έχουν μεγαλύτερη κερδοφορία έαν κυκλοφορύν νέα κονσόλα κάθε 3-4 χρόνια;

Christos33
01-04-2016, 17:29
Αν βρουν κορόιδα να πουλάνε 19 εκατομμύρια γιατί στην ουσία μόνο κονσόλα πήραμε απο Games μηδέν, ενα χρονο την βλέπαμε στο σαλόνι χωρίς παιχνίδια μετα άρχισαν ολα τα παιχνίδια του ps3 να ξανα βγαίνουν στο ps4 και τώρα έχουμε φτάσει να μετράμε στα δάκτυλα τα παιχνίδια που βγήκαν καθαρά για ps4 και αν ισχύει η φημη θα μείνουμε με αυτά, περιμένω 3-4 χρόνια για GT και να το δω να βγαίνει για αλλη κονσόλα θα τα σπασω όλα και θα τα πετάξω στα σκουπίδια.
Edit
Όχι ότι με χάλαγε να το παιξω σε καλύτερα γραφικά αλλά οσο νανε σε πιάνουν κοροιδο και λες ευχαριστώ.
Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AgentPrinny007
01-04-2016, 18:00
Προφανώς το τμήμα μάρκετινγκ έκανε τους υπολογισμούς του κ είδε ότι η κερδοφορία θα είναι ίδια και καλύτερη.

Προσελαβε αυτους που απελυσε η MS μετα το πρωτο φιασκο?:P


Ρε σεις δεν είχε κανει κ η nintendo αν θυμαμαι καλα το ίδιο με το 3ds?πριν δυο χρονια περίπου δεν εβγαλε ενα μοντελο με καλυτςρα χαρακτηριστικά π αν θυμαμαι θα επαιζε και ενα καινουργιο παιχνίδι μονο στα καινούργια;
Και αν ισχυει ολο αυτο και δεν το εχω ονειρευτεί γιατι δεν ακολουθω και τα νεα της nintendo πως πηγε αυτο το εγχειρημα;

Αν θυμαμαι καλα το Xenoblade chronicles ηταν, αλλα αυτο δεν το λες και τοσο νεο παιχνιδι αφου ειχε κυκλοφορησει χρονια πριν στο Wii. Παντως δεν εχεις αδικο, ειναι μια τακτικη που εχει ακολουθησει εδω και χρονια η nintendo αλλα μονο στις φορητες κονσολες και οι διαφορες αφορουσαν περισσοτερο το σχεδιο της κονσολας κτλ.

chronohill
01-04-2016, 18:57
Ναι αυτο θυμαμαι μανθουκιε το xenoblade..ναι αλλα αυτη η εκδοση π σου λεω θυμαμαι π ηταν η πρώτη π ειχε και καλύτερα χαρακτηριστικα!οχι απλα design...προωθουσαν την αναβαθμισμ3νη κονσόλα μαζι με αυτο το game

Ray Liotta
01-04-2016, 22:43
H sony για καθε ενα παιχνιδι που βγαίνει στην κονσολα της απο οποιαδηποτε εταιρια, παιρνει ενα κομματι των χρηματων που δινουμε.
Πχ βγαινει το fifa 16 και το 10-20% ξερω γω θα παει στην SONY και το υπολοιπο στην ΕΑ.

To PS3 εγινε για την sony κερδοφορο αρκετα χρονια μετα την κυκλοφορια του και στην αρχη με καθε κονσολα εχανε και χρηματα αν θυμαμαι σωστα.

Καταλαβαινεις φανταζομαι ποσο σημαντικη ειναι η εγκατεστημενη βαση σε μια κονσολα και τι ειναι διατεθημενοι να θυσιασουν για να την χτισουν. Δεν βρισκω λογικη στο να καταστρεψουν οτι εχτισαν λοιπον.


Ειναι σαν να λες, ''ο στοχος μου ειναι να γινει γνωστο το μαγαζι που ανοιξα'' ''α οκ εγινε γνωστο και βγαζω τα κερατα μου, ας ανοιξω κατι αλλο τωρα, ας ξεκινησω απο την αρχη''
Βασικά το PS3 έγινε κερδοφόρο οταν κέρδισε τον πόλεμο των HD φορμά (Bluray vs Hddvd). Και αυτο συνέβη γιατι έδωσε στο λαό φτηνή HD πηγή ενώ στο xbox έπρεπε να αγοραστεί ξεχωριστά. Οταν η μπίλια έκατσε στο BluRay η απόκτηση PS3 ήταν μονόδρομος (κατα κάποιον τροπο).
Επίσης οταν ειχε βγει το PS3 ηταν επανάσταση απο κάθε άποψη, οχι μονο gaming. Και ήρθε και 'κούμπωσε' με τις fullHD TVs που είχαν βγει τότε, όπως ευελπιστεί να κανει η Sony σήμερα με το PS4K και τις 4K TVs.
Μη σου πω ότι απο μόνο του το PS4Κ θα σταθεί αφορμή για να αγοράσει κάποιος καινούργια (4K) TV!

Η διαφωνία μας ειναι οτι πιστεύετε οτι με αυτή την κινηση η βαση θα συρρικνωθεί ενώ εγω πιστεύω το αντίθετο. Αν δεν αυξανόταν το πελατολόγιο δεν θα έβγαζαν νεο PS. Απλά!
Δεν καταστρέφει καμία βαση. Αν εσύ κι εγω δεν πάρουμε το 4.5 θα υπάρχουν άλλοι (κορόιδα όπως είπε κι ο φιλος πριν) που θα το πάρουν. Κάποιους απο αυτούς ανέφερα στο προηγούμενο πόστ.

Στο παράδειγμά σου, θα αντιπαραθέσω την Apple με τα υπερτιμημένα iPhones. Ό,τι και να γίνει, πάντα θα υπαρχει μια 'βάση' που θα τα αγοράσει...

mtifosi
02-04-2016, 00:24
Επειδη ακουγεται οτι θα γινουν οπως τα iphone πρεπει να αναφερθει οτι δεν ειναι και τοσο απλο κυριως επειδη ειναι υψηλο το κοστος των παιχνιδιων. Παραδειγμα στο appstore οι περισσοτεροι τιτλοι κυμαινονται γυρω στα 5-7 ευρω και φτανουν μεχρι 15 ευρω. Στην κονσολα ομως οι τιμες ειναι πολυ υψηλοτερες και καποιος που θα δωσει 50 ευρω για εναν τιτλο σιγουρα θα τον πειραξει που μια αλλη εκδοση στο ps4k για παραδειγμα θα μπορει να ειναι καλυτερη. Για αυτο οποιαδηποτε τετοια κινηση κρυβει αρκετο ρισκο γιατι θα διχασει το κοινο με ισως την απομακρυνση πιστων στην sony. Και αυτο ισως ειναι και το μεγαλυτερο πληγμα στο brand. Γιατι αυτοι που αναζητουν μονο graphic/fps ερχονται και φευγουν σε κατι αλλο πολυ ευκολα.

mihalis13
02-04-2016, 00:56
Ειναι διαφορετικές περιπτώσεις κινητά και κονσόλες.
Στην περίπτωση ειναι ακριβό το hardware και φθηνό το software οι περισσότερες εφαρμογές έχουν 1-2€ και ελάχιστες ξεπερνάνε τα 5€.
Ενω αντίθετα στις κονσόλες έχουν απο 50€ και πάνω.

PDS
02-04-2016, 02:07
Ray Liotta

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι φαινεται πως το κερδος απο την κονσολα(hardware) δεν ειναι η προτεραιοτητα. Αλλιως δεν θα εβγαζαν κονσολες που θα τους εβαζαν μεσα.
Η προτεραιοτητα ειναι η εγκατεστημενη βαση για να βγαλουν λεφτα απο τα games.

Αν πιστευεις οτι το ps4.5 ειναι ευκολο να πουλησει αλλα 40 εκατομμυρια στα επομενα 3 χρονια,οκ δεκτο. Εγω ομως σου λεω οτι πουλαει 50 το ps4.5 οχι 40...και παλι δεν βρισκω κανενα νοημα στο να πεταξει στο καλαθο τον αχρηστων ενα αριθμο (40 μυρια σε 3 χρονια) που αλλες κονσολες δεν καταφεραν na το πλησιασουν σε ολη την ζωη τους.

Δεν λεω οτι δεν θα βγει ps4.5, αυτο που λεω ειναι τα χαρακτηριστικα και τα δεδομενα γυρω απο την νεα αυτη κυκλοφορια θα ειναι τετοια και η sony θα τα παρουσιασει ως τετοια, που δεν θα χαντακωνουν το ps4.
Δεν βλεπω καμια λογικη στο να πεταξει στον καλαθο 40 μυρια και γενικα να κλεισει την πορτα αποτομα σε μια τρελη πορεια κονσολας που μπορει να σπασει καθε ρεκορ.

Εσυ βλεπεις λογικη εγω οχι.

Slay
02-04-2016, 02:15
Αυτο ποιος το περιμενε τωρα?

http://www.gameinformer.com/b/news/a...box-boss-phil- (http://www.gameinformer.com/b/news/archive/2016/04/01/i-m-not-a-big-fan-of-xbox-one-and-a-half-says-xbox-boss-phil-)

"I’m not a big fan of Xbox One and a half. If we’re going to move forward, I want to move forward in big numbers," Spencer said. "I don’t know anything about any of the rumors that are out there, but I can understand other teams’ motivations to do that. For us, our box is doing well. It performs, it’s reliable, the servers are doing well. If we’re going to go forward with anything, like I said, I want it to be a really substantial change for people – an upgrade "

Ελπιζω να μην ειναι κανενα πρωταπριλιατικο αστειο, εαν δεν ειναι παντως βλεπω την αλλη πλευρα να ετοιμαζεται να καρπωθει γκαφα απο την Sony.

PDS
02-04-2016, 02:16
Καλα απο κει δεν βγηκε πρωτα η φημη για xbox 1.5???

kostasb13
02-04-2016, 03:21
Ρε σεις δεν είχε κανει κ η nintendo αν θυμαμαι καλα το ίδιο με το 3ds?πριν δυο χρονια περίπου δεν εβγαλε ενα μοντελο με καλυτςρα χαρακτηριστικά π αν θυμαμαι θα επαιζε και ενα καινουργιο παιχνίδι μονο στα καινούργια;
Και αν ισχυει ολο αυτο και δεν το εχω ονειρευτεί γιατι δεν ακολουθω και τα νεα της nintendo πως πηγε αυτο το εγχειρημα;

Ναι ισχυει, εβγαλε ενα νεο 3ds με καλυτερη 3d οθονη και πιο δυνατο επεξεργαστη. Το xenoblade ηταν ενα παιχνιδι που εκμεταλλευοταν το νεο μηχανημα, για αλλα παιχνιδια δε γνωριζω γιατι εχω πολυ καιρο να ασχοληθω με το 3ds μου.


Σχετικα τωρα με το ps4,5. Πρωτα απ'ολα δεν πιστευω οτι θα μπορει να παιξει παιχνιδια σε 4Κ αναλυση ακομα και με διπλασια δυναμη στην gpu οπως λενε οι φημες, χρειαζεται κατι παραπανω για να τρεξει 4K native ειδικα αν μιλαμε για ΑΑΑ τιτλους. Τωρα αν το 4Κ αφορα ας πουμε ταινιες, πραγματικα ποιος νοιαζεται...γνωμη μου ειναι οτι η οποια αναβαθμιση θα αφορα κυριως το VR και τη δυνατοτητα να εχεις μια καλυτερη εμπειρια.
Περα ομως απο το τι θα ειναι τελικα, αν υπαρξει, να κανω μια ερωτηση...αντιλαμβανομαι τις ανησυχιες των περισσοτερων εδω μεσα και σιγουρα και εγω ειμαι προβληματισμενος. Απο την αλλη πλευρα ομως, τι θα πρεπει να κανει η sony αν βγαλει η ms upgrade και η ninty νεα κονσολα που η λογικη λεει, ή εστω ειναι αρκετα πιθανο οτι θα ειναι πιο δυνατη;...
Η τεχνολογια προχωραει με γοργους ρυθμους, τωρα υπαρχει και το vr δεν ειναι απλα τα πραγματα.. Ή να το πω διαφορετικα...οι εικονες που ποσταρε σε αυτο το νημα συμφοφουριτης με τα δυο τρενα δειχνουν ενα παλιο ψιλοσκουριασμενο ως ps4 και ενα hitech φουτουριστικο ως ps4Κ. Προφανως τετοιες εικονες που βγαινουν στο gaf και αλλου ειναι επικριτικες αυτη τη στιγμη για την sony. Αν ομως σε λιγο καιρο στο σουπερντουπερ τρενο υπαρχει η ονομασια xbox 1,5 ή nintendo wiiu2 τι θα λεμε τοτε; θα λεμε μπραβο στη sony που εκανε αυτο που επρεπε για τους πελατες της ή θα επικρινεται επειδη δεν ακολουθει τους αλλους και παραμενει το παλιο τρενακι;

Slay
02-04-2016, 10:17
Καλα απο κει δεν βγηκε πρωτα η φημη για xbox 1.5???
ναι μεν, αλλα εχοντας καει πολυ προσφατα στο χυλο, και αφου ειδαν πρωτα τις αντιδρασεις για τα δικα τους σχεδια, και μετα τις ακομα εντονοτερες αντιδρασεις για την Sony, ισως να αναθεωρησαν και να περιμενουν στην γωνια με επειχηρηματα οτι αυτοι σεβονται τους ηδη πελατες τους (γαργαρα το κινεκτ) και τετοια.


γνωμη μου ειναι οτι η οποια αναβαθμιση θα αφορα κυριως το VR και τη δυνατοτητα να εχεις μια καλυτερη εμπειρια.
ακομα και ετσι να ειναι, και παλι ειναι μεγαλο fuckup γιατι ειναι σαν να λες σε οσους προπαραγγειλαν μεχρι εξαντλησεων των αποθεματων το PSVR, οτι τελικα η κονσολα τους δεν ειναι αρκετη για το VR και οτι θα χρειαστει να αγορασουν και νεα κονσολα.


οι εικονες που ποσταρε σε αυτο το νημα συμφοφουριτης με τα δυο τρενα δειχνουν ενα παλιο ψιλοσκουριασμενο ως ps4 και ενα hitech φουτουριστικο ως ps4Κ. Προφανως τετοιες εικονες που βγαινουν στο gaf και αλλου ειναι επικριτικες αυτη τη στιγμη για την sony. Αν ομως σε λιγο καιρο στο σουπερντουπερ τρενο υπαρχει η ονομασια xbox 1,5 ή nintendo wiiu2 τι θα λεμε τοτε; θα λεμε μπραβο στη sony που εκανε αυτο που επρεπε για τους πελατες της ή θα επικρινεται επειδη δεν ακολουθει τους αλλους και παραμενει το παλιο τρενακι;
οι εταιριες δεν ενδιαφερονται για braging rights απο την στιγμη που εχουν ενα επιτυχημενο προιον στην αγορα. Ειδες την sony να βγαζει ps2.5 μετα την κυκλοφορια του xbox? οχι γιατι πολυ απλα σε πωλησεις ηταν ετη φωτος μακρια. Το ιδιο μπορει να ισχυσει και τωρα, ακομα δηλαδη και να βγαλει κονσολα η Νιντεντο, και νεα κονσολα η MS, εαν το ps4 συνεχισει να πουλαει στους παροντες ρυθμους, χεστηκαν για το εαν ο ανταγωνισμος εχει καλυτερο hardware.

BigBOSS
02-04-2016, 10:37
Ειδες την sony να βγαζει ps2.5 μετα την κυκλοφορια του xbox?

ενας επιπλέον λογος που τοτε η sony δεν εκανε τετοιες κινησεις ειναι πως για την ανάπτυξη του ps2 αλλα και του ps3 ξοδεψε πολύ μεγάλα ποσά και έπρεπε να αποσβέσει, τώρα οι κονσολες, ps4/xbox one ειναι ουσιαστικά έτοιμο hardware με πασιγνωστη αρχιτεκτονική άρα σημαντικά μικροτερο κοστος, επομένως ισως τους παίρνει να κανουν πλέον τέτοιες κινησεις.

σου λεει η sony έκανα την κονομα με τα 40 εκατομμυρια ps4 πάω τώρα να κανω το ίδιο με το ps4k.

PDS
02-04-2016, 13:46
ακομα και ετσι να ειναι, και παλι ειναι μεγαλο fuckup γιατι ειναι σαν να λες σε οσους προπαραγγειλαν μεχρι εξαντλησεων των αποθεματων το PSVR, οτι τελικα η κονσολα τους δεν ειναι αρκετη για το VR και οτι θα χρειαστει να αγορασουν και νεα κονσολα.

Και εκτος απο αυτο, εχει περασει ενας μηνας απο αυτο το slide?

''Every PS4 is the SAME, optimize for one , optimize for 36 million.''

Console effectively- 60% more powerfull than same spec pc

Το δευτερο δεν το εβγαλαν απο το μυαλο τους. Οι devs που ασχολουνται με PSVR το υποστηριζουν και φυσικα το εκαναν μπουλετ για να τονισουν οτι το hardware ειναι αρκετο.

http://www.game-debate.com/blog/images/_id1456396325_343178_2.jpg


Αυτο που ισως θα μπορουσε να γινει με ενα ps4.5 ειναι να σου βγαζει native 90-120fps, ενω στο ps4 να το πετυχαινει με reprojection σε 60αρι.
Ετσι και αλλιως ειναι απαραιτητη προυποθεση το 60αρι sto PS4 συμφωνα με την sony.
http://gameranx.com/updates/id/45310/article/psvr-games-below-60fps-will-probably-be-rejected/


σου λεει η sony έκανα την κονομα με τα 40 εκατομμυρια ps4 πάω τώρα να κανω το ίδιο με το ps4k.

Οταν αυτη η κονομα αυξανεται και χωρις ιδιαιτερο price drop εχει καποιο νοημα να σταματησεις την φορα που εχεις παρει, ενω μπορεις να το ριξεις στα 300 και να σπασεις καθε ρεκορ κερδους απο hardware και software?

Slay
02-04-2016, 15:58
ενας επιπλέον λογος που τοτε η sony δεν εκανε τετοιες κινησεις ειναι πως για την ανάπτυξη του ps2 αλλα και του ps3 ξοδεψε πολύ μεγάλα ποσά και έπρεπε να αποσβέσει, τώρα οι κονσολες, ps4/xbox one ειναι ουσιαστικά έτοιμο hardware με πασιγνωστη αρχιτεκτονική άρα σημαντικά μικροτερο κοστος, επομένως ισως τους παίρνει να κανουν πλέον τέτοιες κινησεις.
καλως, εγω θα επιμεινω οτι απλα δεν την ενοιαζε επειδη πουλαγε η κονσολα σαν τρελλη, και τιποτε αλλο.


σου λεει η sony έκανα την κονομα με τα 40 εκατομμυρια ps4 πάω τώρα να κανω το ίδιο με το ps4k.
ενα die shrink θα της απεδιδε πολυ περισσοτερα κερδη, βγαζει ενα slim το δινει ιδια τιμη με το τωρινο ps4, Βαζει και μερικα ακομα features και συνεχιζει την ps2 πορεια της κοσνολας της. Τωρα με αυτα που διαβαζω , δεν βλεπω καμια τετοια προοπτικη απο τους hardcore gamers, και οπως ηδη ειπα αυτο θα βλαψει και το PSVR, αλλα λογικα θα επηρεασει και την πορεια του ps5, οπου ισως αρκετος κοσμος να μην βιαστει να αναβαθμισει περιμενοντας ενα ps5.5

andapo
02-04-2016, 17:06
ενας επιπλέον λογος που τοτε η sony δεν εκανε τετοιες κινησεις ειναι πως για την ανάπτυξη του ps2 αλλα και του ps3 ξοδεψε πολύ μεγάλα ποσά και έπρεπε να αποσβέσει, τώρα οι κονσολες, ps4/xbox one ειναι ουσιαστικά έτοιμο hardware με πασιγνωστη αρχιτεκτονική άρα σημαντικά μικροτερο κοστος, επομένως ισως τους παίρνει να κανουν πλέον τέτοιες κινησεις.

σου λεει η sony έκανα την κονομα με τα 40 εκατομμυρια ps4 πάω τώρα να κανω το ίδιο με το ps4k.

To hardware και η αρχιτεκτονική του PS4 και του PS3 δεν έχουν καμία σχέση.

pictorino
02-04-2016, 18:00
Η Sony διοικείται από ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα τι θέλει ο καταναλωτής. Γι' αυτό πάτωσαν όλα της τα τμήματα. Με αυτά που κάνουν θα βγάλουν ζημιογόνο και το τμήμα του Playstation και θα μπει λουκέτο στην εταιρεία. Αν ήθελαν κονσόλα που να παίζει 1080p 60 fps ή κονσόλα που να παίζει 4k βίντεο ας την έβγαζαν από την αρχή. Σιγά μην δώσω 400 + ?? για την ίδια κονσόλα, με τα ίδια χρήματα κάποιος φτιάχνει console killer pc και αγοράζει τα παιχνίδια τουλάχιστον 50% κάτω.

Έχω την υποψία πως γι' αυτό καθυστερεί το uncharted 4.

BigBOSS
02-04-2016, 18:58
Αν ήθελαν κονσόλα που να παίζει 1080p 60 fps ή κονσόλα που να παίζει 4k βίντεο ας την έβγαζαν από την αρχή.

όχι γιατι εάν πριν 2+ χρόνια κυκλοφορούσε τέτοια κονσόλα (1080p 60 fps, ταινιες έως 4k, ικανή για VR κτλ) σίγουρα δεν θα ειχε τιμή 400 ευρώ αλλά κατά πολύ υψηλότερη, κάνα 600αρι ευρώ (ισως και παραπάνω) σαν το ps3.

Και πάλι και 600 ευρώ να έκανε πάλι μέσα θα έμπαινε, όπως με το ps3.

αν η νέα κονσολα αποδίδει πράγματι 60fps έχει ενδιαφέρον να δούμε τι ψύξη θα χρησιμοποιήσουν, καθώς τα διπλασια frames ζοριζουν περισσότερο το hardware και άρα αναπτύσσονται μεγαλύτερες θερμοκρασίες ποσο μάλλον στα ασφυκτικά περιθώρια του κουτιου μιας κονσόλας.

djpar
02-04-2016, 19:12
«Ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βαφτίσαμε»: Λέγεται για όσους προλαμβάνουν τα πράγματα και προαναγγέλλουν σχέδια για το μέλλον. Όπως και οι πολιτικοί μας, που βασίζονται σε προσδοκίες αβέβαιες και αόριστες.
Η φράση αποδίδεται στον Θεόδωρο Κολοκοτρώνη. Ο Αγγελάκης Νικηταράς ειδοποίησε τον Κολοκοτρώνη, που ήταν φίλος του, όταν μπορέσει να κατέβει απ' τα βουνά στο χωριό, για να βαπτίσει το μωρό του, και να μην ξεχάσει να του δώσει το όνομα: «Γιάννης». Μόλις ο Κολοκοτρώνης έφτασε στο σπίτι του φίλου του, δεν είδε κανένα μωρό. Ο Νικηταράς του είπε, πως ο Γιάννης δεν γεννήθηκε ακόμα! Τότε ο Κολοκοτρώνης ξέσπασε στα γέλια και φώναξε: «Ωχού! μωρέ Αγγελάκη. Ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βαφτίσαμε»(!)

Lefteris_X
03-04-2016, 03:39
Έλα. Γιάννης εδώ!

Viper
04-04-2016, 13:27
AMD Q4 2015 Earnings Call Suggests Multiple New Consoles Launching This Year. (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1204164)


In our EESC segment, we had record shipments of our semi-custom SoCs powering the Playstation 4 and Xbox One game consoles.

Demand for game consoles looks strong for 2016 and we remain on track to generate additional revenue from new semi-custom business in the second half of 2016.

Game consoles -- we see units going up 2016 to 2015. We've also said in the enterprise embedded and semi-custom segment that we will be ramping some new design revenue in the second half of 2016.

We have new products being introduced in both the businesses with the new design wins in the second half on the semi-custom side.

Slay
04-04-2016, 14:34
Μπορει απλα να μιλανε για το ΝΧ, νομιζω οτι και η Nintendo με την AMD θα συνεργαστει.

jden
04-04-2016, 14:53
Θα ηθελα να δω τι πτωση στις πωλησεις θα εχει η εντονη φημολογία κ δεν βγαινει κανεις να ξεκαθαρίσει το τοπιο.Εγω αν δεν ειχα Ps4 κ ηθελα να αγορασω δεν θα το εκανα κ θα περιμενα

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
05-04-2016, 11:19
Θα ηθελα να δω τι πτωση στις πωλησεις θα εχει η εντονη φημολογία κ δεν βγαινει κανεις να ξεκαθαρίσει το τοπιο.Εγω αν δεν ειχα Ps4 κ ηθελα να αγορασω δεν θα το εκανα κ θα περιμενα

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και πολυ απλα γι αυτον τον λογο η Sony δεν μιλαει δεν λαλαει.

Γιατι εαν βγει σημερα και πει σε 6 μηνες ερχεται PS4K, οι πωλησεις του PS4 θα πιασουν πατο για 6 μηνες. Επισης σιγα μην βγει και πει κατι τωρα, λιγες μερες πριν την κυκλοφορια ενος φαινομενικα must have τιτλου που ειναι και system seller.

Η Sony θα ανακοινωσει το PS4K οταν θα μπορει να πει το εξης:

"PS4K is real and you can buy it tomorrow in stores."

Ετσι θα γινει η ανακοινωση, τυπου apple δηλαδη. Ουτως ωστε να μην κανουν ζημια στην αγορα του PS4 ολους αυτους τους μηνες μεχρι να ειναι ετοιμο το PS4K και να κανουν και τον κοσμο να τρεξει να αγορασει το νεο μηχανημα...

michael92
05-04-2016, 13:26
Αν το PS4K κάνει 499$ και το PS4 πέσει στα 249$ δεν νομίζω ότι θα επηρεάσει πολύ τις πωλήσεις πάντως. Κατά την γνώμη μου αυτή θα είναι και πιο δίκαια τιμολόγηση.

kostasb13
05-04-2016, 23:49
Σωστός ο Val, να προσθέσω και εγώ ότι ίσως τώρα να μετράει και αντιδράσεις, το κλίμα που θα διαμορφωθεί στον κόσμο του ps με τις φήμες που αιωρουνται και δεν διαψευδει. Και από εκεί και πέρα θα πράξει αναλόγως.

AgentPrinny007
07-04-2016, 14:24
https://www.youtube.com/watch?v=vOysuMAJaD8

θεωρει το PS4 και κατι οτι ειναι καλη ιδεα αλλα δεν πιστευει οτι θα πετυχει.

Valkyre
07-04-2016, 14:58
https://www.youtube.com/watch?v=vOysuMAJaD8

θεωρει το PS4 και κατι οτι ειναι καλη ιδεα αλλα δεν πιστευει οτι θα πετυχει.

O ανθρωπος λεει ακριβως αυτα που εχω πει εγω (και αλλοι) εδω στο φορουμ. Ειδικα το κομματι που μιλαει για τα Vita, 3D, Move ειναι σχεδον καρμπον τα quote μου. :P

Δυσκολα θα βγει σε καλο αυτη η κινηση της Sony. Οχι μονο γι αυτους, αλλα κυριως για εμας.

PDS
07-04-2016, 16:27
Παντως βλεπω στο neogaf val να μην καταλαβαινουν το αυτονοητο που τους λες στο thread για το PS4K. Και δεν ειναι και ιδιαιτερα καλο αυτο ως feedback για την sony.

δηλαδη τοοοοσο δυσκολο ειναι να καταλαβουν οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να υπαρξει μη εκμεταλευση των hardware?
Ο αλλος νομιζει οτι θα πετας μεσα το παιχνιδι και αυτοματα με θαυμα θα σου ανεβαζει αναλυση κτλ στο 4K...

οτι να ναι.

Valkyre
07-04-2016, 16:38
Παντως βλεπω στο neogaf val να μην καταλαβαινουν το αυτονοητο που τους λες στο thread για το PS4K. Και δεν ειναι και ιδιαιτερα καλο αυτο ως feedback για την sony.

δηλαδη τοοοοσο δυσκολο ειναι να καταλαβουν οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να υπαρξει μη εκμεταλευση των hardware?
Ο αλλος νομιζει οτι θα πετας μεσα το παιχνιδι και αυτοματα με θαυμα θα σου ανεβαζει αναλυση κτλ στο 4K...

οτι να ναι.

To neogaf δυστυχως εχει το κακο οτι γινεται υπερβολικα ευκολα και γρηγορα hyped. Η πλακα ειναι οτι μολις κυκλοφορησει το μηχανημα/ παιχνιδι, τοτε αρχιζει η δριμυτατη κριτικη με την πρωτη ευκαιρια... παρολαυτα υπαρχουν και πολλα σοβαρα ατομα που γνωριζουν πολλα.

PDS
07-04-2016, 16:51
Σαφως και υπαρχουν, οπως και καποιοι που δεν καταλαβαινουν τα αυτονοητα.

PDS
09-04-2016, 01:03
BioWare Founder on PS4/Xbox One Upgrades: It'd Be a "Gigantic Pain in the Ass"
http://www.gamespot.com/articles/bioware-founder-on-ps4xbox-one-upgrades-itd-be-a-g/1100-6438664/

Tilemaxx
09-04-2016, 15:01
Sony relax, don't do it.

Nerven
09-04-2016, 19:32
8688​

cocous
10-04-2016, 08:55
Εγω βλέπω οτι σιγά σιγά αρχίζουν και γυρνανε. Μαλλον ητανε απατη το ολο θεμα. Για να δούμε.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Slay
10-04-2016, 13:13
Εγω βλέπω οτι σιγά σιγά αρχίζουν και γυρνανε. Μαλλον ητανε απατη το ολο θεμα. Για να δούμε.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απατη δεν ηταν, υπηρχε τουλαχιστον prototype. Βεβαια τα σχεδια μπορουν να αλλαξουν, αλλα εσυ που ειδες οτι τα γυρνανε?

cocous
10-04-2016, 17:20
Τα γυρνανε το λεω συγνώμη κιόλας ως αποψη μου με το οτι εχει πλεον σωπασει το ολο θεμα, με το οτι ξαφνικα η MS που καίγεται περισσότερο δηλωνει και καλα οτι δεν ενδιαφέρεται, απο δηλωσεις που γίνονται οτι το πιο πιθανο να πρόκειται για το slim μοντελο και αλλα που διαβαζω καθημερινα διότι είναι ενα Θέμα που με πείραξε διοτι αν οντως τελικά επαληθευτει θα είναι σαν να μας μουτζωνουν στα μούτρα. Δεν υπάρχει λογως ειδικά αυτη την στιγμή για νεο playstation. Ειδικά τώρα που πουλάει σαν τρελό. Εδω βγάζουν και λενε οτι μέχρι το 2019 θα εχει χεστει στις πωλήσεις. Και αναφερουν καινούργια κονσόλα? Αυτη που έχει την σφιγγα ειναι η MS. Και από τι ειδα το NS λενε οτι σε specs θα ειναι υποδιεστερο και απο PS4 και απο ONE. Οπότε? Φημες για να σταματήσουν λίγο την φόρα που πηρε η Sony στις πωλήσεις. Απλα εχω μια αμφιβολια επειδή δεν έχει λάβει θεση στο ολο θεμα η ίδια η Sony.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ThanosZ
11-04-2016, 17:47
Επιβεβαιώνεται η ύπαρξη του PlayStation 4.5 (http://unboxholics.com/news/gaming/14386-epibebaiwnetai-h-yparksh-tou-playstation-4-5-apo-to-eurogamer)


Ευχαριστώ SONY που βγάζεις ΜΌΝΟ για μένα αυτό το... 4,5! :P Τα παιδιά διαφωνούν και μου την έπαισαν όλοι πρίν κάτι εβδομάδες μα τι να κάνουμε; Με αγαπάς και κάνεις το δικό μου χατήρι. (Ευτυχώς που ο θείος μου Nασουγκίρο Φακασόνι είναι ο διευθυντής της SONY).

Y.Γ. Οι τιμές των τηλεοράσεων που παράθεσα είναι στα τέλη του 2004 και αρχές του 2005 και απο το κατάστημα του Κωτσόβολου που ομολογουμένως με ρυθμούς χελώνας κατεβάζουν τις τιμές σε παλαιά μοντέλα τους!
Υ.Γ.2 Το PS3 είχε HDMI και άρα έβλεπες μια κάποια ανάλυση HD στις τηλεοράσεις της εποχής. Όχι 1080p αλλά στην πορεία μπήκαν στην ζωή μας και αυτές οι οθόνες!

Slay
11-04-2016, 18:13
Θα σου ελεγα να μην ανοιξεις σαμπανιες ακομα, δεν ξερουμε εαν θα κυκλοφορησει και με τι specs. Οσο για το 4Κ gaming.... χαχαχαχαχα

Valkyre
11-04-2016, 18:42
Ευχαριστώ SONY που βγάζεις ΜΌΝΟ για μένα αυτό το... 4,5! :P Τα παιδιά διαφωνούν και μου την έπαισαν όλοι πρίν κάτι εβδομάδες μα τι να κάνουμε; Με αγαπάς και κάνεις το δικό μου χατήρι. (Ευτυχώς που ο θείος μου Nασουγκίρο Φακασόνι είναι ο διευθυντής της SONY).

Y.Γ. Οι τιμές των τηλεοράσεων που παράθεσα είναι στα τέλη του 2004 και αρχές του 2005 και απο το κατάστημα του Κωτσόβολου που ομολογουμένως με ρυθμούς χελώνας κατεβάζουν τις τιμές σε παλαιά μοντέλα τους!
Υ.Γ.2 Το PS3 είχε HDMI και άρα έβλεπες μια κάποια ανάλυση HD στις τηλεοράσεις της εποχής. Όχι 1080p αλλά στην πορεία μπήκαν στην ζωή μας και αυτές οι οθόνες!

Φιλε, δεν θελω να σε στεναχωρησω, αλλα εαν νομιζεις οτι το PS4.5 θα παιζει AAA παραγωγες παιχνιδιων σε 4Κ, μαλλον θα απογοητευτεις...

Κανενα indie game μπορει να το δεις στα 4Κ.

Παιχνιδι με πολυπλοκα γραφικα, το ξεχνας στα 4Κ. Δεν φτανει το ζουμι.

Axilleas_GR
11-04-2016, 21:15
Ευχαριστώ SONY που βγάζεις ΜΌΝΟ για μένα αυτό το... 4,5! :P Τα παιδιά διαφωνούν και μου την έπαισαν όλοι πρίν κάτι εβδομάδες μα τι να κάνουμε; Με αγαπάς και κάνεις το δικό μου χατήρι. (Ευτυχώς που ο θείος μου Nασουγκίρο Φακασόνι είναι ο διευθυντής της SONY).

Y.Γ. Οι τιμές των τηλεοράσεων που παράθεσα είναι στα τέλη του 2004 και αρχές του 2005 και απο το κατάστημα του Κωτσόβολου που ομολογουμένως με ρυθμούς χελώνας κατεβάζουν τις τιμές σε παλαιά μοντέλα τους!
Υ.Γ.2 Το PS3 είχε HDMI και άρα έβλεπες μια κάποια ανάλυση HD στις τηλεοράσεις της εποχής. Όχι 1080p αλλά στην πορεία μπήκαν στην ζωή μας και αυτές οι οθόνες!
Μου αρέσει πολύ όταν επιβεβαιώνεται η πάγια ελληνική τακτική
"Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα ".......

andapo
11-04-2016, 23:15
Πολύ ωραίο άρθρο που εξηγεί αφενός ότι δεν είναι δυνατόν να υπάρξει native υποστήριξη για 4Κ resolution στο PS4K, αλλά πως αυτό μπορεί να επιτευχθεί με upscale σε 4Κ.

The current version of Sony’s console outputs most games (unlike Microsoft’s Xbox One) at a native FullHD resolution, or 1920Χ1080 (1080P), which is equivalent to 2,073,600 pixels; conventional 4K (3840Χ2160), on the other hand, requires four times the number of pixels (8,294,400). Right now, there is no single GPU capable of handling 4K rendering in performance intensive games while maintaining 60 frames per second; it is speculated that the most powerful GPUs from AMD and NVIDIA of the upcoming generation, Polaris and Pascal, might be able to do so.
But those high-end graphics cards will cost $500/600 at release, and it’s a known fact that consoles use mid-range GPUs to keep the price down. A much more realistic goal would be to increase the native resolution from 1080P to 1440P (2560Χ1440), or 3, 686, 400 pixels. That would translate into a 77% increase over 1080P in terms of pixels and definitely something that a GPU twice as powerful as PS4’s could handle.
The 1440P native resolution would then be upscaled to 4K, of course, but don’t expect earth-shattering graphics improvements in this case scenario; in fact, some of the less tech savvy customers may barely notice it. Does that mean PS4K won’t have any appeal for enthusiasts? Not at all, as the biggest technical advancement may well be another one: HDR support.


http://wccftech.com/heres-why-ps4k-ace-will-be-hdr-support-more-than-any-resolution-boost/#ixzz45XzC5ioD

Valkyre
11-04-2016, 23:22
Προφανως και το PS4.5 δεν θα μπορει να τρεξει τα παιχνιδια σε native 4k. Εδω καλα καλα δεν ειναι σιγουρο εαν το PS5 θα σε θεση να το κανει.

Καποιοι που δεν καταλαβαινουν πως λειτουργει το πραγμα και εχουν την εντυπωση οτι το 4K rendering ειναι κατι απλο, θα προσγειωθουν πολυ ανωμαλα και τα ονειρα τους θα γκρεμιστουν αποτομα...

Nerven
12-04-2016, 01:35
Δεν είναι μόνο αυτό, αλλά δεν μπορούν να καταλάβουν ότι και να ήθελε η Sony να βγάλει κονσόλα πες το και ps5 δεν υπάρχει η δυνατότητα τεχνολογικά με το form factor της κονσόλας και apu να παίξει AAA τίτλους σε 4Κ ούτε με 30fps...
Και να πεις δεν έχουν γραφτεί αυτά που λέω να πάει στο καλό αλλά εδώ έχουν πέσει links με αρκετά άρθρα. Όποτε φίλε μην ανοίγεις ακόμα σαμπάνια, κρατά την για 3-4 χρονάκια ακόμα.

Leon_DiZ
12-04-2016, 03:59
Here’s Why PS4K’s Ace Will Be HDR Support, More Than Any Resolution Boost

Read more: http://wccftech.com/heres-why-ps4k-ace-will-be-hdr-support-more-than-any-resolution-boost/#ixzz45Z8I9G3q

andapo
12-04-2016, 10:49
Here’s Why PS4K’s Ace Will Be HDR Support, More Than Any Resolution Boost

Read more: http://wccftech.com/heres-why-ps4k-ace-will-be-hdr-support-more-than-any-resolution-boost/#ixzz45Z8I9G3q

3 post πριν :yes::k020: Deja vu!

Axilleas_GR
12-04-2016, 13:15
Νομίζω ότι τα έχουμε πει ένα σωρό φορές μέσα σε αυτές τις σελίδες. Δεν αμφιβάλλω πλέον ότι κάποια ανανέωση θα βγει στη κυκλοφορία, αλλά αμφιβάλλω ότι αυτό θα έχει κάποια επίπτωση σε όσους έχουν ήδη αγοράσει ps4 και πολύ περισσότερο στην ανάλυση των παιχνιδιών. Με βάση τα άρθρα τα οποία κυκλοφορούν 4Κ ανάλυση για παιχνίδια σε κονσόλα (ακόμη και upscaled απο τα 1440p όπως λέει το άρθρο ) θα είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να δουμε. Τουλάχιστον όχι με αυτό το hardware. Ο κυριότερος λόγος κατά τη γνώμη μου, είναι ότι ακόμη και αν υπάρχει ή δυνατότητα να γινει, αυτό δεν εξυπηρετεί οικονομικά τη Sony σαν εταιρεία. Ούτως ή αλλιώς η ιστορία έχει δείξει ότι η προσπάθεια ανανέωσης του hardware κατά τη διάρκεια της ζωής ή προς το τέλος του κύκλου μιας κονσόλας δεν έχει στεφθεί με επιτυχία. Το έχω ξαναποσταρει σε προηγούμενο ποστ, αλλά ας μην ξεχνάμε αυτο:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160412/ed2bf954d806bd650b64e171fae1809f.jpg
και τι κατάληξη τελικά είχε. Αγνοήθηκε από σχεδιαστές, αγνοήθηκε και από αγοραστές και κατέληξε σε παταγώδη αποτυχία. Δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας μέσα στη sony που να θελήσει να δημιουργήσει gaming δύο ταχυτήτων (εκτός αν έχουν κανένα sales division που κουβαλά τα μυαλά του Don) και που τελικά θα έχει παρόμοια κατάληξη αφού καμία εταιρεία παραγωγής παιχνιδιων δε θα προτιμήσει μια μελλοντική βάση χρηστών έναντι της ηδη υπάρχουσας των σχεδόν 40.000.000 με αυξητικές τάσεις. Άρα για διαφορά στα παιχνίδια όσοι περιμένουν κάτι το ανώτερο, πιθανότατα για να μην ειμαι απόλυτος και γράψω σίγουρα ας κρατούν πολύ μικρό καλαθάκι. (Απο αυτά που δίνουν στα βαφτίσια [emoji1] )
Από την άλλη βέβαια θα μπορούσα να εικασω και να φανταστώ τις εξής επιλογές που δεν καθιστούν ένα revision ούτε αποτυχία, ούτε και διχασμό μεταξύ της υπάρχουσας και της μελλοντικής βάσης χρηστών.
1) Ένα PS4 slim με ελαφρώς διαφοροποιημένα χαρακτηριστικά που δε θα γίνονται καν αντιληπτά. Το έχουμε ξαναδεί δε είναι κάτι που προκαλεί.
2) Ένα PS4 το οποίο να έχει ένα Uhd blue ray player για αναπαραγωγή 4Κ ταινιών. Μια τέτοια κυκλοφορία με ένα price drop στο ήδη υπάρχον PS4 θα αποτελούσε ελκυστική επιλογή για όσους ενδιαφέρονται και έχουν 4Κ τηλεόραση στο σαλόνι τους ενώ ταυτόχρονα δεν "σκοτώνεις" το προηγούμενο. Απλά προσφέρεις μια ακόμη επιλογή.
3) Ένα PS4 που να ενσωματώνει τη τεχνολογία του PSVR. Να μη χρειάζεται να υπάρχει δηλαδή η εξωτερική μονάδα. Ενδεχομένως πέφτει η τιμή του headset και αυτή η πτώση απορροφάται από την αυξηση της τιμής της κονσόλας.
4) Όλα τα παραπάνω μαζί ή με όποιο συνδυασμό προτιμά κάποιος. (Αν και slim με ενσωματωμένο το PSVR brick το κόβω λίγο χλωμό.
Οποιαδήποτε όμως επιλογή και αν κάνουν, αν έχουν και λίγο μυαλό, πιθανότατα θα είναι για τη διατήρηση ή και την αύξηση των πωλήσεων πράγμα το οποίο θεωρώ ότι θα δώσει και μεγαλύτερο χρόνο ζωής στην υπάρχουσα γενιά. Αν σπάσουν κάθε ρεκόρ πωλήσεων δεν υπάρχει λόγος για την ύπαρξη ενός ps5 στο σύντομο μέλλον. Αν έχεις μια τεράστια εγκατεστημένη βαση ξεκινάς και βγάζεις έξτρα κέρδος από τα παιχνίδια. Που η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε δει στη πλειοψηφία κάτι το τρομερά εντυπωσιακό.
Περιμένω βέβαια το Uncharted 4 με περίσσια χαρά και πιστεύω ότι θα είναι super wow!!!!!!! (Overhyped)

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
12-04-2016, 13:32
Χωρίς να μπορώ να πω τίποτα για ευνόητους λόγους, ο Αχιλλέας έχει πέσει διάνα όσο αφορά το slim και το τι θα προσφέρει το PS4K.

Περισσότερα κοντά στον Οκτώβριο - Νοέμβριο.

mihalis13
12-04-2016, 14:10
Λογικά μου φαίνονται τα παραπάνω. Το VR δεν ξέρω αν θα μπορεί να το ενσωματώσει μιας και θα χρειαστεί να πωλείται διαφορετικο VR Headset.
Το να βγάλει μια συσκευή που να παιζει 4Κ ταινίες είναι λογικό. Το να χωρίσει τους gamers σε 2 κατηγορίες δεν το δέχομαι.
Εγώ ποντάρω σε ένα ps4 slim που θα παίζει 4Κ ταινίες (+ μικροδιαφορες που έχουν πάντα τα slim μοντέλα) το οποίο όμως δεν θα λέγεται slim αλλά PS4K για λόγους μάρκετινγκ

Valkyre
12-04-2016, 14:55
Χωρίς να μπορώ να πω τίποτα για ευνόητους λόγους, ο Αχιλλέας έχει πέσει διάνα όσο αφορά το slim και το τι θα προσφέρει το PS4K.

Περισσότερα κοντά στον Οκτώβριο - Νοέμβριο.

Oλοι σε αυτο ελπιζουμε και η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ ευχαριστο να ακουω εστω και μη επιβεβαιωμενες πληροφοριες που να συμβαδιζουν με αυτο.

cocous
12-04-2016, 15:07
Πεστα βρε Αχχιλεα. Συμφωνώ απόλυτα. Δεν υπάρχει λόγος για αναβάθμιση hardware όσον αφορά τα specs. Θα ήταν αυτοκτονια για την Sony.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
12-04-2016, 16:42
( @mihalis: δεν χρειάζεται "διαφορετικό" PSVR, απλά ένα πακέτο αγοράς με αυτό + το εξωτερικό κουτί, ένα πακέτο αγοράς με σκέτο το PSVR. Είναι γνωστό ότι η Sony είναι "μανούλα" σε πακέτα ή αλλιώς SKUs, οπότε θα δούμε και προσφορές σε πακέτα όπως πχ. PSVR+camera+Moves κλπκλπ).

PS4K = υποστήριξη 4Κ Blu-ray (οι πρώτες ταινίες θα εμφανιστούν σε λίγο καιρό), HDMI 2.0, HDR και (ίσως) ενσωματωμένη υποστήριξη για PSVR. Επίσης το PS4K θα προσφέρεται στο πακέτο αγοράς μαζί με την κάμερα. Έτσι ο πελάτης θα αγοράζει σκέτο το PSVR, σε μικρότερη τιμή. Τιμή 400 ευρώ, το πολύ 450.

Παράλληλα, PS4 Slim γύρω στα 250 ευρώ. Το υφιστάμενο δηλαδή PS4, το οποίο θα παίζει κι αυτό 4K Blu-ray, αλλά χωρίς την αυξημένη ποιότητα του HDMI 2.0 + HDR. Επίσης, ο ιδιοκτήτης του θα πρέπει να αγοράσει την κάμερα και το πακέτο PSVR+εξωτερικό κουτί (που θα είναι πιο ακριβό, απ' ότι το σκέτο PSVR).

Ότι είναι να ανακοινωθεί, θα γίνει λίγο πριν την αγοραστική περίοδο Xmas 2016, σε στυλ Apple "να, αυτό παρουσιάζουμε, σε λίγες μέρες μπορείτε να το αγοράσετε".

Έτσι, δεν θα χαντακώσει τις πωλήσεις, user base και devs του υφιστάμενου PS4.

Win-win situation.

Αλλά ακόμα δεν έχει αποφασιστεί τίποτα, γιατί εν γένει το οικονομικό τοπίο ΗΠΑ/Ευρώπης/Ασίας είναι σε συνεχές turmoil (αναφορικά με τις τελικές τιμές).

Slay
12-04-2016, 20:47
Ότι είναι να ανακοινωθεί, θα γίνει λίγο πριν την αγοραστική περίοδο Xmas 2016, σε στυλ Apple "να, αυτό παρουσιάζουμε, σε λίγες μέρες μπορείτε να το αγοράσετε".

Το μοναδικο event εκεινη την περιοδο ειναι το PSX 2016

Lefteris_X
12-04-2016, 21:27
Είναι pure speculation από μεριάς μου η περίοδος ανακοίνωσης.

Βέβαια, παίζει και το πότε θα διατεθεί ο Μορφέας = ενδέχεται το PS4K να ανακοινωθεί μαζί του, ήτοι αρκετά πιο νωρίς από την αγοραστική περίοδο των Χριστουγέννων.

DJTaurus
19-04-2016, 08:28
Πραγματικά εύχομαι να πατώσουν και οι 3ις τους με τις νέες τους κονσόλες. Last Guardian και νέο GTurismo προλαβαίνουν την ανακοίνωση του PS4K?.... απαξίωση του console gaming σε μια γενιά που τώρα κάπως πάει να παρουσιάσει τα δυνατά της χαρτιά στο software και αυτοί ετοιμάζουν νέο hardware. Οι nerdoules του NeoGaf την έχουν καταβρει συζητώντας για τα φημολογούμενα specs και τι boost θα δώσουν... "gamers".

Starting in October, every PS4 game is required to ship with both a “Base Mode” which will run on the currently available PS4 and a “NEO Mode” for use on the new console. (http://www.giantbomb.com/articles/sources-the-upgraded-playstation-4-is-codenamed-ne/1100-5437/)

http://i.imgur.com/uYP8AWT.jpg

Φάτε tech demos κορόιδα και μέσα σε αυτούς και εγώ μιας και χορτάσαμε games με τα παρακάτω γραφικά στην τρέχουσα γενιά.


https://www.youtube.com/watch?v=tn607OoVoRw

https://www.youtube.com/watch?v=wdwHrCT5jr0

https://www.youtube.com/watch?v=dlkAVKsEj80

christos-sonyboy
19-04-2016, 10:56
κ επειδη τελικα ειναι επισημο

https://youtu.be/kiF-LYQ7pc8

https://youtu.be/qEvVSPUoDcE

να επισημανω οτι ηταν οι τελευταιες κονσολες που πηρα ps4-xbox1. ας τα βαλουν στην ιαπωνικη κωλ@ρα τους οπως ξαναειπα.greatness awaits κ κατι αρχιδι@.

Valkyre
19-04-2016, 11:31
Αρα δεν μιλαμε για ενα απλο slim version με 4Κ support για ταινιες, αλλα για ακριβως αυτο που φοβομασταν, ενα κανονικοτατο hardware upgrade και με την βουλα.

ΥΓ: περιμενω με αγωνια να δω τους πανηγυρισμους καποιων, αλλα καλο θα ηταν να καταλαβουν 2 πραγματα:

α) Υπαρχει μια διαφορα (χαωδης) μεταξυ native resolution και upscaled.

β) Με αυτα τα specs 4K native gaming το ξεχνατε, εκτος και αν μιλαμε για κανα απλο παιχνιδακι indie.

Με λιγα λογια.

Τσαμπα η 4Κ τιβι οσον αφορα το gaming.

james9
19-04-2016, 11:40
Ναι μεν δεν θα υπαρχει 4Κ gaming οπως ονειρευονταν καποιοι ανιδεοι , δεν παυει να ειναι ομως ενα βελτιωμενo ps4 και οχι απλα μια slim εκδοση του κανονικου.

Μεγιστη μαλακια της σονυ και πιστευω οτι θα δουμε παιχνιδια με διαφορα στο framerate πχ 30-35 στο NEO 25-30 στο κανονικο.

ΥΓ. Eιμαι ασχετος με τα τεχνικα , οτι ξερω εμπειρικα αλλα το φτωχο μου μυαλο αυτο καταλαβαινει.

Valkyre
19-04-2016, 11:47
Ναι μεν δεν θα υπαρχει 4Κ gaming οπως ονειρευονταν καποιοι ανιδεοι , δεν παυει να ειναι ομως ενα βελτιωμενo ps4 και οχι απλα μια slim εκδοση του κανονικου.

Μεγιστη μαλακια της σονυ και πιστευω οτι θα δουμε παιχνιδια με διαφορα στο framerate πχ 30-35 στο NEO 25-30 στο κανονικο.

ΥΓ. Eιμαι ασχετος με τα τεχνικα , οτι ξερω εμπειρικα αλλα το φτωχο μου μυαλο αυτο καταλαβαινει.

Mα δεν ειπα κατι διαφορετικο, ισα ισα ειπα οτι εινα ακριβως αυτο που δεν θελαμε...

βεβαια, 35 frames per second ειναι πολυ χειροτερα απο 30 (ισως και απο 25 οσο περιεργο και αν ακουγεται) καθως στα 35 frames θα φαινεται πολυ σπαστη η κινηση στις τηλεορασεις μας λογω του refresh rate. Εγω πιστευω οτι τα παιχνιδια που παιζουν με κακο framerate στο PS4 θα παιζουν σταθερα στο ΝΕΟ και θα εχουν και βελτιωσεις στα γραφικα.

Σε καποιες περιπτωσεις ισως να χτυπανε και 60 στο ΝΕΟ ενω ειναι 30 στο PS4. Επισης τα παιχνιδια που θα ειναι 900p στο PS4 (και θα γινουν ολο και περισσοτερα τωρα μιας και οι devs σιγα μην κατσουν να χτυπανε τον κωλο τους κατω οταν θα μπορουν να εχουν στο ραφι μια superior version του προιοντος τους με το ΝΕΟ, αρα θα ριχνουν το φταιξιμο στο παρωχημενο hardware του PS4 για ολα τα προβληματα) θα ειναι 1080ρ στo NEO και ουτω καθε εξης.

Μυλος...

Snk
19-04-2016, 11:54
Για αυτο πρεπει να παρουν απο ολους μας 2 μεγάλα τριχωτά @@ να ηρεμήσουν

cocous
19-04-2016, 11:58
Ρε παιδιά περιμενετε λιγο. Επιβεβαιωθηκε? Απο την Sony?

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
19-04-2016, 12:07
Ρε παιδιά περιμενετε λιγο. Επιβεβαιωθηκε? Απο την Sony?

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ενα ρητο λεει οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια.

Πλεον στην περιπτωση του NEO, με ολα αυτα που εχουν ακουστει ολους αυτους τους μηνες, δεν μιλαμε για καπνο πια... εχει καει ολο το δασος...

Ειναι αληθεια. Απλως θα πρεπει να το παρουμε αποφαση οτι η Sony εκρινε σκοπιμο να υπαρχουν πρωτης και δευτερης διαλογης πελατες του Playstation. Peasants και Master Race.

Η Sony δεν το επιβεβαιωνει, πολυ απλα γιατι δεν θελει να καταστρεψει τις πωλησεις του PS4... γιατι οποιος αγορασει τωρα PS4 ειναι θυμα. Βεβαια παλι καλα που υπαρχουν και οι insiders...

Viper
19-04-2016, 12:13
Games running in NEO mode will be able to use the hardware upgrades (and an additional 512 MiB in the memory budget) to offer increased and more stable frame rate and higher visual fidelity,

Και εξτρα 512MB δηλαδη 5GB συνολο, ενω στο τωρινο PS4 ειναι 4.5GB+512 αλλα υπο προυποθεσεις (εκτος και αν εχει αλλαξει κατι).

Στα Exclusives θα πεσει το κραξιμο. TLOU 2 και TLOU 2 SUPER MASTER 4K EXTREME EDITION

GRZEUS
19-04-2016, 12:15
Παρατήρησα ότι στο PS store σε κάποια παιχνίδια έχουν αλλάξει το μενού και μοιάζει πολύ αυτό της εφαρμογής βίντεο στα κινητά Sony experia . Να δεις που ανέλαβαν αυτοί του mobile την ομάδα του PS και θέλουν να περάσουν τις τακτικές και εδώ...... Αντε και χρόνο και ένα PS ..... Για πλάκα το λέω φυσικά αυτό και δεν λέω ότι έχει σχέση αλλά το τέλος της κονσόλας όπως το ξέραμε τελείωσε...

mihalis13
19-04-2016, 12:45
Απαράδεκτη κίνηση για μένα που θα υποβαθμίσει το Ps4. Μπορεί να βλέπουμε και μέτρια ports στο ps4 ενώ στο ps4 NEO να παίζουν τέλεια.
Χωρίζει του χρήστες του Ps4 σε 2 κατηγορίες.
Δεν πειράζει...
Εγώ εύχομαι να φάει τα μούτρα της η Sony μπας και βάλει μυαλό (ή τουλάχιστον να βάλουν όσοι έχουν ίδιες βλέψεις)
Ηγείσαι στις πωλήσεις με σχεδόν διπλάσιες από τον κύριο ανταγωνιστή σου, ετοιμάζεσαι για το μεγάλο στοίχημα με το PSVR και μετά γράφεις στα @@ σου 40εκ πελάτες που σε στήριξαν και βγάζεις αναβαθμισμένη κονσόλα τη στιγμή που αρχίζει η γενιά κάπως να παίρνει τα πάνω της με καινούριους και πολυαναμενόμενους τίτλους.
Δηλαδή αν θέλω να απολαύσω φουλ ένα παιχνίδι μου ζητάς 800€ περίπου.. (για 2 κονσόλες) και αν βάλω ας πούμε και 400€ για έναν υπολογιστή που έχει ο περισσότερος κόσμος για να κάνει τη δουλειά του πάμε στα 1200€...
Ξέρεις κυρία Sony τι υπολογιστή φτιάχνω με 1200 ευρώ;;; Ποιος ο λόγος να δώσω 800 σε σένα;;
Εφόσον μου κάνει το console gaming ίδιο με το pc. Τουλάχιστον να απολαύσω τα προτερήματα του pc gaming (πχ mods) εσύ μου φέρνεις όλα τα αρνητικά του.
Μηδέν σεβασμός στους πελάτες...

Valkyre
19-04-2016, 12:55
Ειμαι εξαιρετικα περιεργος να δω πως θα χειριστουν τις 2 εκδοσεις οι developers. Η Bioware βγηκε την προηγουμενη εβδομαδα και δηλωσε οτι κατι τετοιο θα ηταν εφιαλτης γι αυτους. Αναρωτιεμαι πως θα παρουν τα νεα οι υπολοιποι. Τουλαχιστον απο αυτην την αποψη εχει ενδιαφερον.

GRZEUS
19-04-2016, 13:05
Πιστεύω οι dev δεν θα ασχοληθούν και τόσο με το ps4k λόγο πωλήσεων. Θα υπάρχουν μικρές διαφορές και μέχρι κάποιος να ασχοληθεί σοβαρά με το ps4k θα έχει έρθει η ώρα για το ps5 ..... Έχουν χάσει την μπάλα...... Αν και το περίμενα γιατί το είχα μάθει και από αλλού....

teras1
19-04-2016, 13:39
Ειμαι εξαιρετικα περιεργος να δω πως θα χειριστουν τις 2 εκδοσεις οι developers. Η Bioware βγηκε την προηγουμενη εβδομαδα και δηλωσε οτι κατι τετοιο θα ηταν εφιαλτης γι αυτους. Αναρωτιεμαι πως θα παρουν τα νεα οι υπολοιποι. Τουλαχιστον απο αυτην την αποψη εχει ενδιαφερον.

Πιστεύω ότι θα υπάρξουν δύο "σχολές" porting.

Στην πρώτη θα πέσει η ανάλυση. Σιγά μην κάτσουν να ασχολούνται με optimization. Εκεί που θα μπορούσαν να σπρώξουν το output στο PS4 στα 1080p με παραπάνω προσπάθεια (όπως έκαναν μέχρι τώρα στις εκδόσεις του Xbox με τις ευφάνταστες αναλύσεις του κάτι ενδιάμεσου ανάμεσα σε 720p και 1080p), πλέον θα αφήνουν τα παιχνίδια στα 900p με ότι framerate μπορούν να πετύχουν (συνήθως 25-30 με dips).
’λλωστε για όποιον θέλει Full HD gaming, κονσόλα (θα) υπάρχει. Το NEO. Πως το είχε πει εκείνος ο ανεκδιήγητος τυπάκος της MS για το always online: "We have a product for those customers. It's called Xbox360."

Στην δεύτερη "σχολή" θα δείξουν το μεσαίο δάχτυλο στο NEO (όπως έγραψες κι εσύ). Η βασική έκδοση του παιχνιδιού σε PS4 και X1 θα γίνεται ένα απευθείας port στο NEO όπου και καλά θα τρέχει με 30 fps σταθερά αντί για 25-30 και με κάποια sliders απλά θα ανεβάζουν την ποιότητα των σκιών και το vegetation λιγάκι, μονο για να μην τους μαλώσει η μαμά Sony. Δηλαδή δεν θα εκμεταλλευτούν το καλύτερο hardware όσο μπορούν. Δεν θα είναι η πρώτη φορά που θα γίνει κάτι τέτοιο φυσικά.

Αυτά θα ισχύσουν μέχρι το 2019 περίπου, όπου κάποια στιγμή θα βγεί η Sony και θα πεί ότι από εκεί και πέρα θα μπορούν να υπάρξουν αποκλειστικά παιχνίδια στο NEO, καθώς το hardware του PS4 θα είναι αρκετά πεπαλαιωμένο. Βέβαια θα συνεχίσει να έχει υποστήριξη αλα PS3, οπότε "όλα καλά".

Καλώς ήρθαμε στην αρχή του τέλους των κονσολών!
*Αν όλα αυτά δεν είναι ένα κακό αστείο*

dolmas
19-04-2016, 14:19
Υπάρχει ήδη παράδειγμα με κονσόλα 2 ταχυτήτων...το 3DS και το New 3DS!
Το Monster Hunter 4 για παράδειγμα τρέχει με καλύτερα textures και καλύτερο framerate στο New 3DS. To καινούργιο 40-60fps ενω το παλιο παλεύει με 30αρια...

https://www.youtube.com/watch?v=_0sZJyCArfg

pictorino
19-04-2016, 14:38
Τέλος για μένα η Sony. Δεν ανανεώνω το plus, δεν ξαναγοράζω τα πανάκριβα παιχνίδια της κονσόλας της, από δω και πέρα μόνο pc. Δείτε τιμές. https://www.humblebundle.com/telltale-bundle και κάντε τις συγκρίσεις. https://www.skroutz.gr/s/5212301/The-Wolf-Among-Us-PS4.html?from=catspan&keyphrase=the+wolf+among

Valkyre
19-04-2016, 14:43
Τις τελευταιες ωρες στο GAF το αστειο ειναι το εξης:

"PS4 getting replaced faster than WiiU!" :D :D

Ενταξει δεν ειναι ακριβως ετσι η αληθεια, αλλα ειναι αρκετα πετυχημενο! :)

Παρολαυτα η πλειοψηφια στο GAF δειχνει θετικη στην κινηση αυτη οποτε μενει να δουμε πως θα παιχτει το εργο.

Κατι μου λεει οτι αυτα τα νεα λιγο πολυ θα ωθησουν devs που ηδη προσπαθουν να πετυχουν καλυτερα αποτελεσματα στο παιχνιδι τους (πχ FFXV προσπαθουν για 1080ρ) να παρατησουν οποιαδηποτε περαιτερω προσπαθεια και απλα να εχουν το PS4.5 ως την δικαιολογια για την απολυτη βερζιον.

Αλλωστε... συμφωνα και με αυτα που υποτιθεται λεει η Σονυ για το PS4.5, πρεπει ΚΑΤΙ να ειναι καλυτερο απο την εκδοση PS4 οπτικα... οποτε σε περιπτωση που καποιοι δεν προλαβαινετε να φτιαξετε καλυτερα εφφε ή shadders ή textures, υπαρχει και μια πιο απλη λυση...

ας πουμε...

να κανετε downgrade την εκδοση PS4! ;) Απλα λεμε οτι το PS4 μπορει μεχρι 900p, λεμε οτι το 4.5 τρεχει στα 1080ρ και ειμαστε καλλυμενοι απο ολες τις αποψεις.

mihalis13
19-04-2016, 14:49
Τέλος για μένα η Sony. Δεν ανανεώνω το plus, δεν ξαναγοράζω τα πανάκριβα παιχνίδια της κονσόλας της, από δω και πέρα μόνο pc. Δείτε τιμές. https://www.humblebundle.com/telltale-bundle και κάντε τις συγκρίσεις. https://www.skroutz.gr/s/5212301/The-Wolf-Among-Us-PS4.html?from=catspan&keyphrase=the+wolf+among

Διαφορετικό πράγμα το digital με το retail. Μην το συγκρίνεις έτσι.
Αλλά και εγώ πλέον μετά από αυτή την κίνηση μάλλον θα το γυρίσω σε Pc gaming

PDS
19-04-2016, 14:52
Αντε να δουμε τι θα δουμε στην Ε3. Πρεπει να παρει θεση η sony για να αρχισουμε να κραζουμε.

Το μονο θετικο ειναι οτι δεν θα υπαρχουν exclusives. Αυτο θα ελειπε.

mihalis13
19-04-2016, 15:00
Αντε να δουμε τι θα δουμε στην Ε3. Πρεπει να παρει θεση η sony για να αρχισουμε να κραζουμε.

Το μονο θετικο ειναι οτι δεν θα υπαρχουν exclusives. Αυτο θα ελειπε.

Εγώ είμαι βέβαιος ότι κάποια στιγμή θα δούμε ανακοίνωση του τύπου: "Δυστυχώς τα specs είναι χαμηλά και η εμπειρία θα είναι φτωχή, οπότε αναγκαστικά θα βγει στο PS4 NEO"
Πραγματικά πιστεύω οτι σε 2-3 χρόνια θα γίνει αυτό...

Axilleas_GR
19-04-2016, 15:05
Παίδες δεν έρχεστε σε εκείνο το καφεδάκι το Σάββατο να ανταλλαξουμε απόψεις γιατί βαριέμαι να γράφω? ;)

Valkyre
19-04-2016, 15:06
Εγω καθομαι και σκεφτομαι οτι να εχεις 2 κονσολες, μια στανταρ version και μια superior, θα μου ηταν πολυ πιο ευπεπτο να το δεχθω εαν γινοταν ευθυς εξαρχης της γενιας αυτης. Δηλαδη αν ταυτοχρονα η Σονυ εβγαζε 2 βερζιον PS4 στην αγορα.

Και παλι θα ημουν απογοητευμενος πολυ, αλλα ,δεν ξερω, νομιζω θα μπορουσα να το δεχτω πιο ευκολα διοτι οι συνθηκες θα ηταν τελειως διαφορετικες με αυτες που δημιουργουνται τωρα, με μια εγκατεστημενη βαση 40 εκατομυρριων χρηστων.

PDS
19-04-2016, 15:06
Εγώ είμαι βέβαιος ότι κάποια στιγμή θα δούμε ανακοίνωση του τύπου: "Δυστυχώς τα specs είναι χαμηλά και η εμπειρία θα είναι φτωχή, οπότε αναγκαστικά θα βγει στο PS4 NEO"
Πραγματικά πιστεύω οτι σε 2-3 χρόνια θα γίνει αυτό...

Δεν νομιζω.

Οπως ειχα γραψει, αυτο που θα θελουν να κανουν ειναι να μην ριξουν τους παλιους και θα το τονισουν με καθε τροπo στην Ε3.

Το χειροτερο που μπορουν να κανουν ειναι να πουν οκ, εχεις PS4, θα παρεις καλυτερα γραφικα σε ολα τα παιχνιδια τυπου Star wars αλλα στα 900p30fps/60fps. Δλδ να σπρωξουν κι αλλο τα γραφικα στα 900p, οταν ο ΝEO χρηστης θα παιζει τα ιδια γραφικα στα 1080p.
Με λιγα λογια και οι δυο εκδοσεις θα εχουν καλυτερα γραφικα απο αυτα που βλεπουμε σημερα. Και καλα δεν σε ριχνει.

Η απατη εδω ειναι οτι δεν σε ρωτησε αν προτιμας τα καλυτερα γραφικα απο το native 1080p. Εγω προτιμω το πρωτο και στα 900p δεν το συζητω. Ομως αγορασα την κονσολα για 1080p. Εμενα πως θα με πεισει οτι δεν με εριξε, ασχετα απο τα θελω μου?

Καπως ετσι πιστευω θα παει, γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορουν να δωσουν διαφορες 60fps απο τα 30fps.

PDS
19-04-2016, 15:12
Εγω καθομαι και σκεφτομαι οτι να εχεις 2 κονσολες, μια στανταρ version και μια superior, θα μου ηταν πολυ πιο ευπεπτο να το δεχθω εαν γινοταν ευθυς εξαρχης της γενιας αυτης. Δηλαδη αν ταυτοχρονα η Σονυ εβγαζε 2 βερζιον PS4 στην αγορα.

Και παλι θα ημουν απογοητευμενος πολυ, αλλα ,δεν ξερω, νομιζω θα μπορουσα να το δεχτω πιο ευκολα διοτι οι συνθηκες θα ηταν τελειως διαφορετικες με αυτες που δημιουργουνται τωρα, με μια εγκατεστημενη βαση 40 εκατομυρριων χρηστων.

Αυτο ακριβως!!

Ουσιαστικα αν το σκεφτεις αυτο που κανει η sony ειναι με τεραστια διαφορα λιγοτερο ''απατη'' απο αυτο που εκανε η Νιντεντο με το 3ds(exclusives στο νεο 3ds) και σαφως λιγοτερο ''ριχνω τους καταναλωτες'' απο την τακτικη της Νιντεντο να βγαλει μετα απο 4 χρονια ολοκαινουρια κονσολα (NX) θαβοντας την παλια.

Ομως, δεν το ειχε πει απο την αρχη...για να ξερεις τι εχεις. Τωρα οποιαδηποτε αλλαγη που θα ριξει τους PS4 users θα ειναι εγκλημα(ακομα και αν βελτιωσει τα γραφικα στα 900p οπως εγραψα πριν).


btw το ειδα το neogaf. Αυτο που λεγεται δλδ.
http://i.imgur.com/gnIZvfK.jpg

GRZEUS
19-04-2016, 15:18
Εγώ πάντως σε PC gaming δεν πρόκειται να γυρίσω και να ζήσω και την κοροϊδία εκεί.... Νομίζω για μένα το χόμπι αυτό έφτασε στο τέλος....

DJTaurus
19-04-2016, 15:27
Εγώ πάντως σε PC gaming δεν πρόκειται να γυρίσω και να ζήσω και την κοροϊδία εκεί.... Νομίζω για μένα το χόμπι αυτό έφτασε στο τέλος....

Όχι ρε συ δεν θέλεις να παίξεις τα επόμενα map cleaners re-skinned της Ubisoft σε native 4Κ, τις συνέχειες τους καθώς και τα remaster των remaster ; Δεν έχεις λίγο χάσιμο χρόνου από την καθημερινότητα σου ; Ας μετρήσουμε τώρα τα πρωτότυπα φρέσκα IP που έχουμε δει σε αυτή τη γενιά γιατί το θέμα είναι πολύ χειρότερο από το αν θα βλέπουμε νέο hardware κάθε 3-4 χρόνια.

mihalis13
19-04-2016, 15:28
Εγώ πάντως σε PC gaming δεν πρόκειται να γυρίσω και να ζήσω και την κοροϊδία εκεί.... Νομίζω για μένα το χόμπι αυτό έφτασε στο τέλος....

Κοροϊδία στο PC gaming δεν υπάρχει. Ξέρεις εξαρχής πως φτιάχνεις ένα μηχάνημα σύμφωνα με το μπάτζετ σου κατά πόσο καλά θα τρέχει τα games.
Κοροϊδία είναι από τη SONY που δεν σου λέει εξαρχής τι θα κάνει και τις σκας 400€ με την προοπτική πως για 5 χρόνια τουλάχιστον θα είσαι καλυμμένος...