PDA

View Full Version : PlayStation 4 Pro



Pages : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11

odytsak
19-04-2016, 14:33
Ειναι μια πολυ ωραια μερα σημερα. :P

Αν εχει και ενσωματωμενο το τουβλο για το VR θα ειναι super.

Valkyre
19-04-2016, 14:34
Mην λετε μεγαλες κουβεντες παιδια. Δεν σας πιστευω οτι θα κοψετε το χομπυ. :D

Εγω βρισκομαι σε σταυροδρομι οπως εχω πει, εαν τα πραγματα ειναι αυτα που ακουμε. Και το σταυροδρομι εχει να κανει με το αν συνεχιζω με κονσολα ή πηγαινω σε PC.

Προσωπικα τα specs του PS4.5 που εγιναν εχθες leak, στην ουσια κανουν ακομα πιο ελκυστικο το PC απο αυτο που εγω νομιζα με τα δεδομενα που ηξερα πριν την αποκαλυψη των τεχνικων χαρακτηριστικων.

Ομολογω οτι περιμενα οτι αν η Sony εκανε την κινηση για PS4.5, οτι τα τεχνικα χαρακτηριστικα θα ηταν πολυ καλυτερα απο αυτα που τελικα ειναι... ειναι δυνατον να βαζουν τοσο πενιχρη CPU και παλι? Αφου εκει ειναι το προβλημα του PS4, και αυτοι συνεχιζουν παλι με πολυ ισχυρη GPU και πενιχρη CPU? Μηπως το κανουν για να ειναι ευκολο το scaling των εκδοσεων μεταξυ PS4/PS4.5?

Με την CPU αυτη δυσκολα θα δουμε τα παιχνιδια να τρεχουν στα 60 καρε στο 4.5 οταν στο 4αρι τρεχουν με 30. Δεν νομιζω οτι φτανει το ζουμι ουτε για 60 fps στο 4.5

Οποτε μιλαμε καθαρα για καλυτερα γραφικα, μεγαλυτερη αναλυση και πιο σταθερο (οχι μεγαλυτερο) framerate.

Οποτε αν ολα αυτα ειναι αληθινα.... γιατι να δωσω 400 ευρω για κατι τετοιο? Μηπως ειναι καλυτερο να φτιαξω ενα PC και να παιζω ολα τα μουλτι παιχνιδια εκει και απλα να κρατησω το PS4 για τα (λιγοστα πλεον ειναι η αληθεια) αξιολογα exclusives?

Να κοψω το gaming ειναι πολυ δυσκολο, τουλαχιστον επι του παροντος.

pictorino
19-04-2016, 14:36
Διαφορετικό πράγμα το digital με το retail. Μην το συγκρίνεις έτσι.
Αλλά και εγώ πλέον μετά από αυτή την κίνηση μάλλον θα το γυρίσω σε Pc gaming
Στο ps store το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι πιο ακριβό από τη retail έκδοση !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mihalis13
19-04-2016, 14:41
Στο ps store το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι πιο ακριβό από τη retail έκδοση !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτό είναι θέμα του κάθε Store και κατα πόσο ο κάθε publisher θέλει να κάνει κάποια προσφορά. Και το συγκεκριμένο παιχνίδι για παράδειγμα το είχε δώσει το Xbox Gold δωρεάν για το Xbox.
Δεν έχει να λέει κάτι..
Άλλο είναι το θέμα μας εδώ.
Αν σε ενοχλούν τα ακριβά παιχνίδια αυτό δεν έχει να κάνει με PS4 ή PS4,5.
Πάντα τα παιχνίδια ήταν πιο ακριβά σε μια κονσόλα όπως πάντα το κόστος απόκτησης μιας κονσόλας ήταν πιο μικρό σε σχέση με ένα gaming pc.

nikosgnr
19-04-2016, 15:41
Plot Twist: Tο λάθος ήταν το ίδιο το PS4 που κυκλοφόρησε πρίν απο 3 χρόνια. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω απο όλα αυτά και προκύπτει στα δικά μου μάτια.

Μια κίνηση τότε που κανείς δε περίμενε, θέλοντας να ακολουθήσει το Οne και κακά τα ψέματα μας έχει φλομώσει στα Remaster.

Μήπως λοιπόν το πλάνο εξαρχής ήταν για το 2016 και το 4 μπήκε σφήνα σε όλα αυτά? Δε ξέρω, υποθέσεις κάνω και εγώ.

Και ναι, σαν κίνηση είναι το λιγότερο τραγική, απαξιώνοντας χρήστες που ουσιαστικά δεν τους έχεις προσφέρει κάτι ιδιαίτερο 3 χρόνια τώρα και μιλάω σαν σύνολο παιχνιδιών (βλ. Remaster πιο πάνω).

ΟΜΩΣ ασχέτως των παραπάνω. Η τεχνολογία προχωράει και προχωράει πολύ απότομα. Κάποια στιγμή ήταν λογικό να πάρει η μπάλα και Console Gaming. Νομίζω οι εποχές που κρατάγαμε μια κονσόλα αξιοπρεπώς 6-7 χρόνια έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

Και για να κλείσω.. Μη κοιτάτε εμάς εδώ μια χώρα χρεωκοπημένη 11εκ. ανθρώπων που δεν είναι τίποτα άλλο απο ένας κόκκος άμμου σε μια παραλία. Εξώ, που δεν υπάρχουν μισθοί (πείνας όπως εδώ) και οι 4K τηλεοράσεις πουλάνε με φυσιολογικούς ρυθμούς θα πουλήσει το 4K ή 4.5 ή όπως διάολο θα λέγεται.

Μπορεί να μη κάνει τις πωλήσεις του 4, σίγουρα όμως δε θα είναι λόγος για να κλείσει(!) η Sony. Θα φανούν όλα στο χειροκρότημα και όταν θα αρχίζουν να βγαίνου εκεί τα περίφημα "Exclusives" ή τα παιχνίδια νέας γενιάς, όλοι αυτοί που αρνούνται να ακολουθήσουν τη νέα λογική, θα αναθεωρήσουν..

Leon_DiZ
19-04-2016, 16:01
Digital Foundry: Revealed: Sony's plan for PlayStation 4K - codename Neo (http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-sonys-plan-for-playstation-4k-neo-revealed)


Sony is now openly sharing this specification with developers and while Giant Bomb beat us to the punch, we have access to the same documentation. There is no doubt - this is real. This is the new, more powerful PlayStation 4.


The release window is unclear, but the schedule for hardware roll-out to developers is black and white: development kits prototype are on their way to studios now. A test kit (debug station, if you like) housed within a non-final chassis - which Sony is asking developers not to show - follows shortly. A second-gen test kit, again not based on the actual retail shell, goes out in June. Sony gives more intensive Neo briefings at its DevCon event in in May, while code submission for Neo-compatible titles begins in August.



Well, according to Sony's own documents, there is a focus on delivering 4K gaming content, though upscaling to UHD resolution is likely. Owners of 1080p screens can expect benefits too, explicitly stated as:

Higher frame-rates
More stable frame-rates
Improved graphics fidelity
Additional graphics features




There's also no indication at all that any of the functionality found in PlayStation VR's external processing box will make its way into the Neo hardware, nor is there any mention at all that Neo will benefit PSVR, though we would expect that the same base/Neo spec differentiation will apply to those titles just as they would to any PS4 game.



On top of that, while the documentation says that the hard drive will remain the same (Sony has several in circulation, so we assume it means 2.5-inch laptop drives generally) there are no indications of any changes to the Blu-ray drive. This is surprising, as we would have assumed that Sony would take this opportunity to support the new UHD 4K movie standard, supporting standard 50GB discs along with 66GB and 100GB variants. For now it seems that developers are set to stick with 50GB of storage.


Developers have the ability to add Neo support to their existing PlayStation 4 titles coming out in September via a day one patch, while dual base/Neo supported titles are expected to arrive from October onwards. Sony isn't telling developers when the unit will actually launch and states that it's perfectly OK with Neo-compatible titles shipping before the actual hardware. Either the platform holder is playing its cards close to its chest or else the firm itself simply isn't clear when it plans to launch the kit.

mihalis13
19-04-2016, 16:04
Δε νομίζω να μπήκε σφήνα το ps4. Για μένα δοκιμάζουν πράγματα. 6-7 είναι μεγάλος χρόνος οκ το δέχομαι τα 5 είναι λογικός.
Αλλά να δεχτώ πως η τεχνολογία προχωράει γρήγορα.
Είδαμε δείγματα σε αυτή τη γενιά έως τώρα που να δικαιολογούν το PS4,5;; Έχουμε κάποιο παιχνίδι που να πήγε στα όρια του το PS4;; Ίσως το Uncharted όταν βγει.
Αλλά και πάλι θα είναι ένα παιχνίδι.
Αδικαιολόγητη κινηση για μένα. Που την θεωρώ κίνηση πανικού για να προλάβει καταστάσεις (Nintendo NX και Xbox 1,5) και θεωρώ θα της γυρίσει μπούμερανγκ.
Η Nintendo απέτυχε με το WiiU και βγάζει νέα κονσόλα.
Η MS ακολουθεί 2η με μεγάλη διαφορά και δοκιμάζει διάφορα πράγματα (παιχνιδια στο PC μέσω του store της) και έχει την οικονομική ευρωστία να το κάνει αυτό.
Η Sony χωρίς κανέναν απολύτως λόγο βγάζει αναβαθμισμένη κονσόλα και γράφει στα παλιά της τα παπούτσια 40 εκατομμύρια πελάτες...

Viper
19-04-2016, 16:06
Δηλαδη η EA (τυχαιο παραδειγμα) θα βγαλει το FIFA 17 (τυχαιο παραδειγμα) για PS4+PS4 NEO + εκδοση για PS4 PSVR + εκδοση PS4 NEO PSVR. Θα εχει πολυ ενδιαφερον να δουμε πως θα παει το πραμα.

Οπως ενδιαφερον θα εχει να δουμε πως θα πανε οι πωλησεις του PSVR. Αν καποιος περιμενε να δει τι παιχνιδια θα βγουν για να δωσει 400 ευρω, τωρα θα περιμενει να δει τι διαφορες θα εχουν οι 2 εκδοσεις. Αν ειναι μικρες οι διαφορες μπορει να τα δωσει, μπορει και οχι γιατι θα νιωθει ριγμενος. Απο την αλλη, θα πρεπει να δωσει 800 ευρω για PS4 NEO+PSVR.

PDS
19-04-2016, 16:38
Λογικα με το PS4 θα στοχευουν 60fps για VR+reprojection , ενω στο PS4.5 θα πηγαινουν για native 90fps.

Dragonpaul
19-04-2016, 16:43
Να μια περίπτωση που οι early adopters "ευνοήθηκαν" αφού εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την ύπαρξη του PS4 2μιση χρόνια τωρα. Όσοι το πήραν πρόσφατα ειναι σαφώς περισσότερο "ριγμένοι" της υπόθεσης μιας και ολοι είμαστε, στην τελική, "ριγμένοι".
Ενα πράγμα ακόμα, έτσι, κουβέντα να γινεται και να θυμίσω παλι οτι στο αντίστοιχο poll είχα υποστηρίξει οτι είμαι αντίθετος με την κίνηση αυτή, ασχέτως εάν θα την πάρω τη νέα κονσόλα...

Οσοι λέτε οτι δε θα πάρετε την κονσόλα για τον τάδε ή δεινα λόγο και έχετε επιλέξει το στρατόπεδο της Sony στο gaming για δικούς του λόγους ο καθένας, θα προτιμούσατε να μείνουν τα πράγματα ως έχουν με την υπολογιστική ισχύ του υφιστάμενου μοντέλου PS4 ενώ ξέρετε σχεδόν σιγουρα οτι η MS θα κυκλοφορήσει ενα νέο One και η Nintendo ενα νέο ισχυρότερο μηχάνημα;;;; Just sayin....

mihalis13
19-04-2016, 16:53
Ισχύει αυτό που λες για τους early adopters Παύλο.
Εγώ πάντως θα προτιμούσα να έμεναν έτσι τα πράγματα από πλευράς SONY και θα την εκτιμούσα ακόμα περισσότερο. Τώρα εφόσον βλέπω πως μου φέρνουν όλα τα αρνητικά το Pc gaming (έξοδα για hardware, upgradable συστήματα, διαφορετική εμπειρία στους χρήστες, Install στον σκληρό δίσκο κλπ).
Ε ας πάω μια και καλή στο Pc gaming τουλάχιστον θα έχω και τα θετικά του pc gaming που τώρα δεν τα έχω.
2 ειναι οι κυριότεροι λόγοι που επιλέγω κονσόλες:
α) Η "ασφάλεια" του ότι για 5-6 χρόνια είμαι καλυμμένος
και β) οι αποκλειστικοί τίτλοι (για αυτό και έχω PS4)
Μετά θα βρω χιλιάδες λόγους υπέρ της κονσόλας. Αλλά όχι τόσο σημαντικούς να με αποτρέψουν από το να "μετακομίσω" στο pc gaming.
Γιατί πάνω απ'ολα το gaming αγαπάω και όχι την κάθε εταιρεία.

james9
19-04-2016, 16:53
Ναι εγω θα προτιμουσα να μεινω ετσι και ας βγαλει παπαδες η ms. Console gaming σημαινει οτι παιζουμε ολοι το ιδιο παιχνιδι, στην ιδια κονσολα , για μια περιοδο 5-7 χρονια. Οτιδηποτε αλλαζει αυτον τον κανονα με βρισκει καθετα αντιθετο. ΔΕΝ λεω οτι δεν θα το παρω , εξαρταται απο πολλα πραγματα, ομως ελπιζω να τιμωρηθει η σονυ απο τον κοσμο , οπως τιμωρηθηκε η ms με τα always online , τα kinect κλπ.

Tilemaxx
19-04-2016, 16:57
Ξεφτύλες απλά. Ήταν που είχα ξενερώσει γενικώς με τον χώρο, απο δώ και στο εξής δεν πρόκειται να διαθέσω ούτε ένα ευρώ για κονσόλα ξανα. PC και πάλι PC στο μέλλον, έτσι κι αλλιώς το 95% των τίτλων που με ενδιαφέρουν υπάρχουν εκεί και φυσικά έρχονται με όλα τα κομφόρ που λείπουν απ' τις κονσολάδικες εκδόσεις τους (4K, 60fps, δωρεάν online, κλπ). Αϊ σιχτίρ πιά...

AgentPrinny007
19-04-2016, 17:07
Δηλαδη η EA (τυχαιο παραδειγμα) θα βγαλει το FIFA 17 (τυχαιο παραδειγμα) για PS4+PS4 NEO + εκδοση για PS4 PSVR + εκδοση PS4 NEO PSVR. Θα εχει πολυ ενδιαφερον να δουμε πως θα παει το πραμα.

και οχι μονο, αφου θα εχουμε το xbox one, το νεο xbox one, το PC και μαλλον τη νεα κονσολα της nintendo...


Να μια περίπτωση που οι early adopters "ευνοήθηκαν" αφού εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την ύπαρξη του PS4 2μιση χρόνια τωρα.

Eξαρταται. Γιατι αν οι early adopters δεν εχουν μεινει ικανοποιημενοι απο τους μεχρι τωρα τιτλους και βλεπουν οτι τα καλυτερα ερχονται με 400 ευρω επιπλεον, τοτε περισσοτερο ριγμενοι πρεπει να νιωθουν παρα οτιδηποτε αλλο.

πιστευω οτι οι μονοι που θα ευνοηθουν θα ειναι αυτοι που δεν εχουν αγορασει ακομα το PS4 και το οποιο θα δημιουργησει κακο προηγουμενο για τις επομενες κονσολες.

BigBOSS
19-04-2016, 17:11
Έχουμε κάποιο παιχνίδι που να πήγε στα όρια του το PS4;;

αυτό απότελεί ένα ερώτημα ανευ ουσίας και περιεχομένου

το νέο μηχάνημα με αυτά που ήρθαν στην επιφάνεια έχει 100% ταχυτερη gpu και σημαντικά ταχύτερη CPU αν και πάλι είναι του ίδιου τύπου, o αδύναμος jaguar.

επομένως περιμένουμε σιγουρα καλύτερο frame rate, πχ σε παιχνιδια σαν το FF XV ή 60αρι fps σε ένα Last of Us 2 ή Bloodborne 2.

mihalis13
19-04-2016, 17:12
Σίγουρα ο early adopter νοιώθει λιγότερο ριγμένος σε σχέση με ένα που πήρε πριν 3 μήνες την κονσόλα. Αν νοιώθει έτσι ο early adopter Agent που έχει παίξει και 10 παιχνίδια ας πούμε, σκέψου ένας που πήρε τώρα το PS4 και έχει παιξει 1-2 παιχνίδια πως νοιώθει.

PDS
19-04-2016, 17:17
αυτό απότελεί ένα ερώτημα ανευ ουσίας και περιεχομένου
.

Δεν νομιζω οτι ειναι ανεφ ουσιας, γιατι ως καταναλωτης θες να ξεζουμιζουν το μηχανημα σου.

mihalis13
19-04-2016, 17:24
αυτό απότελεί ένα ερώτημα ανευ ουσίας και περιεχομένου

το νέο μηχάνημα με αυτά που ήρθαν στην επιφάνεια έχει 100% ταχυτερη gpu και σημαντικά ταχύτερη CPU αν και πάλι είναι του ίδιου τύπου, o αδύναμος jaguar.

επομένως περιμένουμε σιγουρα καλύτερο frame rate, πχ σε παιχνιδια σαν το FF XV ή 60αρι fps σε ένα Last of Us 2 ή Bloodborne 2.

Ίσως για σένα να είναι άνευ ουσίας. Εγώ προσπαθώ να βρω ένα λογικό λόγο πέραν του κάνουμε ότι γουστάρουμε που να δικαιολογεί εν μέρη την αναβάθμιση του PS4.

Σε μια γενιά που τώρα παίρνει τα πάνω της στην ουσία την ακυρώνεις (σαν SONY).
Εγώ αυτό λέω. Δεν είναι ότι χορτάσαμε παιχνίδια και λέμε "α ρε γαμώτο λίγο πιο δυνατό να ήταν το PS4 θα βλέπαμε παπάδες"
Έως τώρα μηδέν εκμετάλλευση της κονσόλας.
Όταν 2,5 χρόνια έχεις προσφέρει ελάχιστα πράγματα, "πουλάς" τον πελάτη σου, υποβαθμίζοντας την κονσόλα του και περιμένεις να εμπιστευτεί πάλι τα χρήματα του σε σένα.
Και 3 χρόνια μετά το PS4,5 θα βγάλει το PS5 και μετά το PS5,5 κ.ο.κ.

Ποιο το προτέρημα της κονσόλας απέναντι στο pc gaming;;;

Dragonpaul
19-04-2016, 17:34
Πέρα απο τον Μιχάλη και τον Δημήτρη, δε βλέπω να μου απαντάτε στο ερώτημα... Λογικό το "μούδιασμα" βέβαια και ειναι νωρίς ακόμα, αλλα, παιδιά ας μη γελιόμαστε, όσοι έχουμε επιλέξει το "στρατόπεδο" των κονσολων, το έχουμε κανει για συγκεκριμένους λόγους χιλιοειπομενους που δε χρειάζεται να συζητηθούν παλι. Εφόσον τα πράγματα αλλάζουν ρότα -καλώς ή κακώς- θα "υποχρεωθούμε" να ακολουθήσουμε. Δεν προτίθεμαι να εγκαταλείψω το gaming, αλλα ούτε να αρχίσω να συναρμολογω PC καθε τρεις και λίγο. Άρα;;; Τι μένει;;; Ακριβώς!
Να μου συγχωρήσετε αυτο που θα πω αφού ούτε να προκαλέσω θέλω, ούτε τίποτα ανάλογο αφού η πλειοψηφία των παιδιών που συμμετέχουν εδώ μέσα μου ειναι συμπαθής, αλλα περιμένω να δω πολλές γνώμες να αλλάζουν (είδατε; δε χρησιμοποίησα την αγοραία λέξη :P ) μολις και αν κυκλοφορήσει όντως η νέα κονσόλα...

BigBOSS
19-04-2016, 17:37
To είπα ακριβώς για αυτο, το ξεζούμισμα ειναι μόνο μια λέξη και η πραγματικότητα ειναι κάτι άλλο.

Ο Mihalis αναρωτηθικε εαν υπήρξαν παιχνιδια που να πήγαν το ps4 στα ορια του. Φυσικά και μπορούμε άνετα να πούμε πως υπάρχουν τέτοια παιχνίδια, οπως το Order με την κομμένη ανάλυση (μπάρες), το Witcher 3 ή τα Βattlefield 4/Βattlefront που τρέχουν 900p για να πετύχουν 60 fps οπως ακόμη και το 1st party mp του Uncharted 4 απο την πολυδιαφισμένη για τις ικανότητες στην βελτιστοποιηση Naughty Dog που τρέχει 900p για 60fps με εμφανώς ρηγμένα γραφικά. Επισης και το Dark Souls 3 που ειδα στο pc δεν έχει και τα υπερ απαιτητικά γραφικά σαν το Witcher 3 (αν και έχει εξαιρετικο level design/art direction) και παρολα αυτα το ps4 δε το τρέχει 60 fps.

Δηλαδή καλο το ξεζουμισμα αλλά ένα κλειστό hardware έχει και τα όρια του οπως και να έχει. Επισης ξεζουμισμα ενος απαρχαιωμένου hw σημαινει για μια ομάδα και πολλές περισσοτερες εργατοώρες επομένως έξοδα, πάνω σε αυτον τον τομέα, που θα μπορούσαν να αποφευχθουν. Δηλαδή αν είσασταν ομάδα ανάπτυξης και σας έδιναν hw μεγαλύτερης ισχύς δεν θα είχατε μεγαλύτερη άνεση να υλοποιήσετε τις ιδέες σας; Υπό την έννοια αυτή το νέο ps4 μάλλον λύει τα χέρια των developers για να δώσουν καλύτερα αποτελέσματα.

Slay
19-04-2016, 17:37
θα προτιμούσατε να μείνουν τα πράγματα ως έχουν με την υπολογιστική ισχύ του υφιστάμενου μοντέλου PS4 ενώ ξέρετε σχεδόν σιγουρα οτι η MS θα κυκλοφορήσει ενα νέο One και η Nintendo ενα νέο ισχυρότερο μηχάνημα;;;; Just sayin....

Πρωτον η Ms το εχει περισσοτερο αναγκη γιατι ειναι πισω τεχνολογικα λογω επιλογων που δεν της βγηκαν, αλλα και παλι δεν ξερεις εαν αυτο θα επιανε. Δηλαδη την εκανε μια φορα με το kinect στους early adopters , Θα δοκιμαζε να το κανει μονη της και δευτερη φορα? εγω δεν το πιστευω. Οσο για την nintendo ειναι απλα irrelevant, οσοι θελουν να παιζουν παιχνιδια της, παιρνουν την κοσνολα της, οσοι δεν τους ενδιαφερει και θελουν να παιζουν και Multiplatform δεν την αγοραζουν. Ετσι εγινε με το wii, ετσι εγινε και με το wiiu που και αυτο βγηκε με καλυτερο hardware απο τον τοτε ανταγωνισμο, αλλα εκανε μια τρυπα στο νερο.

Εγω ηθελα να παρω το PSVR εαν τα οικονομικα μου βεβαια το επετρεπαν κατα την ημερομηνια κυκλοφοριας, τωρα ουτε το ΝΕΟ θα παρω, ουτε το VR. Δεν βρισκω τον λογο να επενδυσω στο headset απο την στιγμη που δεν ξερω εαν τα παιχνιδια σε 1 χρονο απο τωρα, δεν θα θελουν το ΝΕΟ για να παιζουν αξιοπρεπως. Εσυ πες μου τωρα ποιος βγαινει χαμενος? Δεν ξερω ποιος ειχε την ιδεα για αυτη την ταυτοχρονη οπως δειχνουν τα πραγματα κυκλοφορια, αλλα πλεον η Sony αρχιζει και θυμιζει το τσιρκο με τους χιμπατζηδες που ηταν η Ms το 2013.

PDS
19-04-2016, 17:41
Πέρα απο τον Μιχάλη και τον Δημήτρη, δε βλέπω να μου απαντάτε στο ερώτημα... Λογικό το "μούδιασμα" βέβαια και ειναι νωρίς ακόμα, αλλα, παιδιά ας μη γελιόμαστε, όσοι έχουμε επιλέξει το "στρατόπεδο" των κονσολων, το έχουμε κανει για συγκεκριμένους λόγους χιλιοειπομενους που δε χρειάζεται να συζητηθούν παλι. Εφόσον τα πράγματα αλλάζουν ρότα -καλώς ή κακώς- θα "υποχρεωθούμε" να ακολουθήσουμε. Δεν προτίθεμαι να εγκαταλείψω το gaming, αλλα ούτε να αρχίσω να συναρμολογω PC καθε τρεις και λίγο. Άρα;;; Τι μένει;;; Ακριβώς!
Να μου συγχωρήσετε αυτο που θα πω αφού ούτε να προκαλέσω θέλω, ούτε τίποτα ανάλογο αφού η πλειοψηφία των παιδιών που συμμετέχουν εδώ μέσα μου ειναι συμπαθής, αλλα περιμένω να δω πολλές γνώμες να αλλάζουν μολις και αν κυκλοφορήσει όντως η νέα κονσόλα...

Απλα περιμενουμε να δουμε ανακοινωσεις για να βγαλουμε συμπερασματα.

Τωρα πηγαινουμε με τα ''αν''.


Πιστευω οτι αυτο το ps4-->ps4.5-->ps5--->ps5.5 κτλ πρεπει να το χτισουν με τετοιο τροπο ωστε να πεισουν τον καταναλωτη οτι δεν χανει με καθε αγορα. Να τον πεισουν να τους ακολουθησει.
Ελπιζω να εχουν κατι που θα πειθει τον μεσο καταναλωτη στο μυαλο τους.

AgentPrinny007
19-04-2016, 17:41
Σίγουρα ο early adopter νοιώθει λιγότερο ριγμένος σε σχέση με ένα που πήρε πριν 3 μήνες την κονσόλα. Αν νοιώθει έτσι ο early adopter Agent που έχει παίξει και 10 παιχνίδια ας πούμε, σκέψου ένας που πήρε τώρα το PS4 και έχει παιξει 1-2 παιχνίδια πως νοιώθει.

Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο.

αυτό απότελεί ένα ερώτημα ανευ ουσίας και περιεχομένου

Παντα ειχε ουσια, περιεχομενο και μαλιστα πρακτικη εφαρμογη απο την εποχη του SNES αφου οι διαφορες των παιχνιδιων αναμεσα στο πρωτο χρονο κυκλοφοριας και κατα το τελος ηταν ιδιαιτερα σημαντικες. Δεν θα σταματησει τωρα να εχει ουσια επειδη αποφασισαν να το παιξουν Apple...

mihalis13
19-04-2016, 17:42
Πέρα απο τον Μιχάλη και τον Δημήτρη, δε βλέπω να μου απαντάτε στο ερώτημα... Λογικό το "μούδιασμα" βέβαια και ειναι νωρίς ακόμα, αλλα, παιδιά ας μη γελιόμαστε, όσοι έχουμε επιλέξει το "στρατόπεδο" των κονσολων, το έχουμε κανει για συγκεκριμένους λόγους χιλιοειπομενους που δε χρειάζεται να συζητηθούν παλι. Εφόσον τα πράγματα αλλάζουν ρότα -καλώς ή κακώς- θα "υποχρεωθούμε" να ακολουθήσουμε. Δεν προτίθεμαι να εγκαταλείψω το gaming, αλλα ούτε να αρχίσω να συναρμολογω PC καθε τρεις και λίγο. Άρα;;; Τι μένει;;; Ακριβώς!
Να μου συγχωρήσετε αυτο που θα πω αφού ούτε να προκαλέσω θέλω, ούτε τίποτα ανάλογο αφού η πλειοψηφία των παιδιών που συμμετέχουν εδώ μέσα μου ειναι συμπαθής, αλλα περιμένω να δω πολλές γνώμες να αλλάζουν (είδατε; δε χρησιμοποίησα την αγοραία λέξη :P ) μολις και αν κυκλοφορήσει όντως η νέα κονσόλα...

Αυτό ξαναπές το! :P (φαντάζεσαι να μας δεις όλους περιχαρείς αγκαλιά με PS4,5; :P
Εγώ πάντως όπως σκέφτομαι τώρα δε νομίζω να ασχοληθώ με το console gaming αν γίνει έτσι. Οκ δεκτό εσένα να σε κουράζει να συναρμολογείς το PC κάθε 3 και λίγο (και εμένα δεν μου αρέσει για αυτό προτιμώ κονσόλες).
Αλλά, αν είναι να δίνω 400-500 κάθε 3 χρόνια για να απολαμβάνω το max σε μια κονσόλα προτιμώ να τα δίνω στο pc και να απολαμβάνω το max σε ένα videogame.

Dragonpaul
19-04-2016, 17:46
Πρωτον η Ms το εχει περισσοτερο αναγκη γιατι ειναι πισω τεχνολογικα λογω επιλογων που δεν της βγηκαν, αλλα και παλι δεν ξερεις εαν αυτο θα επιανε. Δηλαδη την εκανε μια φορα με το kinect στους early adopters , Θα δοκιμαζε να το κανει μονη της και δευτερη φορα? εγω δεν το πιστευω. Οσο για την nintendo ειναι απλα irrelevant, οσοι θελουν να παιζουν παιχνιδια της, παιρνουν την κοσνολα της, οσοι δεν τους ενδιαφερει και θελουν να παιζουν και Multiplatform δεν την αγοραζουν. Ετσι εγινε με το wii, ετσι εγινε και με το wiiu που και αυτο βγηκε με καλυτερο hardware απο τον τοτε ανταγωνισμο, αλλα εκανε μια τρυπα στο νερο.

Εγω ηθελα να παρω το PSVR εαν τα οικονομικα μου βεβαια το επετρεπαν κατα την ημερομηνια κυκλοφοριας, τωρα ουτε το ΝΕΟ θα παρω, ουτε το VR. Δεν βρισκω τον λογο να επενδυσω στο headset απο την στιγμη που δεν ξερω εαν τα παιχνιδια σε 1 χρονο απο τωρα, δεν θα θελουν το ΝΕΟ για να παιζουν αξιοπρεπως. Εσυ πες μου τωρα ποιος βγαινει χαμενος? Δεν ξερω ποιος ειχε την ιδεα για αυτη την ταυτοχρονη οπως δειχνουν τα πραγματα κυκλοφορια, αλλα πλεον η Sony αρχιζει και θυμιζει το τσιρκο με τους χιμπατζηδες που ηταν η Ms το 2013.
Το οτι η MS το έχει περισσότερο ανάγκη, δε νομίζω οτι λέει κάτι στην παρούσα στιγμή. Αυτο που έχει σημασία ειναι οτι ο κύριος ανταγωνιστής της Sony καθίσταται υπολογιστικα/τεχνικά, όπως θες πες το, δυνατότερος απο εσένα, άρα τι κανεις;;;
Ούτε αυτο που αναφέρεις με τη Nintendo με βρίσκει σύμφωνο, διότι με τη ίδια λογική επέλεξε κάποιος να βρίσκεται στο στρατόπεδο της Sony ή της MS, δηλαδή τα παιχνίδια. Ποιος μας λέει οτι τωρα στη Nintendo δε θα κυκλοφορούν εφεξής οι ίδιοι τίτλοι με το δικό μας σύστημα, απλα με καλύτερη απόδοση λόγω τεχνικής ανωτερότητας;
Όσο για το ποιος ειναι χαμένος, δεν έχεις άδικο, αλλα δε θα σκεφτούν ολοι έτσι...
Και για τα περί τσίρκου είμαι μαζί σου all the way!!!! Αλλα δεν ειναι μόνο η Sony... Ειναι ολοι τους μαζι!!!!!

PDS
19-04-2016, 17:50
Επισης ξεζουμισμα ενος απαρχαιωμένου hw σημαινει για μια ομάδα και πολλές περισσοτερες εργατοώρες επομένως έξοδα, πάνω σε αυτον τον τομέα, που θα μπορούσαν να αποφευχθουν. Δηλαδή αν είσασταν ομάδα ανάπτυξης και σας έδιναν hw μεγαλύτερης ισχύς δεν θα είχατε μεγαλύτερη άνεση να υλοποιήσετε τις ιδέες σας; Υπό την έννοια αυτή το νέο ps4 μάλλον λύει τα χέρια των developers για να δώσουν καλύτερα αποτελέσματα.

Ξεζουμισμα hardware σημαινει uncharted 4 και τα καλυτερα γραφικα της χρονιας(αν τα καλυτερα γραφικα μεχρι σημερα στα βγαζει απαρχαιωμενο hardware τιμη σου και μπραβο για την επιλογη σου να το αγορασεις:P).

Δεν υπαρχει απαρχαιωμενο hardware.
H καθε κονσολα εχει το καλυτερο δυνατο hardware για 400 ευρω. Aυτο ειναι κονσολα παραδοσιακα. Απλα το pc ακολουθει τα assets αυτης της κονσολας(αντι να ξεζουμιζεται) και ουσιαστικα πληρωνεις κοπανιστο αερα για hardware που αν ηταν κλειστο μεσα σε μια κονσολα θα εβλεπες παππαδες.

Αυτο φοβομαστε οτι μπορει να γινει και εδω γι αυτο γκρινιαζουμε.

Εσυ ζητας με λιγα λογια να πληρωνεις εσυ τις εργατοωρες τους σε hardware για μην σου ξεζουμιζουν το συστημα σου. Να το πεταξουν μεσα το παιχνιδι και οτι βγει.

Dragonpaul
19-04-2016, 18:07
Αυτό ξαναπές το! :P (φαντάζεσαι να μας δεις όλους περιχαρείς αγκαλιά με PS4,5; :P

Και πολλούς απο την πρώτη μερα, μη σου πω... :P

BigBOSS
19-04-2016, 18:08
Αλλά, αν είναι να δίνω 400-500 κάθε 3 χρόνια για να απολαμβάνω το max σε μια κονσόλα προτιμώ να τα δίνω στο pc και να απολαμβάνω το max σε ένα videogame.

αμα πας στο pc gaming με αυτη τη λογική θα απογοητευτεις, μη περιμένεις δηλαδη να πάρεις μια καλη gpu και μετά απο 2 χρονια οταν βγει το νεο Witcher ή Crysis να το παιξεις maxed και μάλιστα να απαιτεις και 60fps, βεβαια εξαρταται το παιχνιδι αλλες απαιτήσεις έχει το Witcher 3 αλλες το Dark Souls 3.

pds αν δεν σε αρέσει το απαρχαιωμένο τοτε ειναι παλιό, ξεπερασμένο, δεν ειναι high end, οχι μονο το ps4, αλλα ολες οι κονσολες και το pc μου και αλλα pc,

high end τωρα ειναι οι κορυφαιες καρτες γραφικών που και αυτες δεν θα ειναι πια κορυφαιες οταν κυκλοφορήσουν οι high end pascal.

καθε κλειστο hw έχει ορια, το ps3 δε τρέχει Witcher 3 χωρις το παιχνιδι να γίνει αγνώριστο.


Ξεζουμισμα hardware σημαινει uncharted 4 και τα καλυτερα γραφικα της χρονιας(αν τα καλυτερα γραφικα μεχρι σημερα στα βγαζει απαρχαιωμενο

ναι οκ αλλα και πάλι ειναι ένα παιχνιδι, με συγκεκριμένο στησιμο, cinematic, πολλά set pieces κτλ. Αλλες απαιτησεις έχει αυτο το ειδος παιχνιδιού και άλλες ένα αχανές Witcher 3.

PDS
19-04-2016, 18:16
pds αν δεν σε αρέσει το απαρχαιωμένο τοτε ειναι παλιό, ξεπερασμένο, δεν ειναι high end, οχι μονο το ps4, αλλα ολες οι κονσολες και το pc μου και αλλα pc,

high end τωρα ειναι οι κορυφαιες καρτες γραφικών που και αυτες δεν θα ειναι πια κορυφαιες οταν κυκλοφορήσουν οι high end pascal.

καθε κλειστο hw έχει ορια, το ps3 δε τρέχει Witcher 3 χωρις το παιχνιδι να γίνει αγνώριστο.

Μα αυτο λεω, δεν εχει νοημα αυτη η κουβεντα.

Οποιοδηποτε αμαξι και να αγορασεις σημερα ειναι απαρχαιωμενο απο την αποστολη που ετοιμαζεται ξερω γω για τον ΑΡΗ:P

Το θεμα για το gaming(και για ολα τα προιοντα αν θες) ειναι το τι μπορει να επιβιωσει εκει εξω εστε να μπορει να υπαρχει, να εχει εσοδα και να παραγει ΑΑΑ games και να μπορεις να τα αγοραζεις.

Η κονσολα υπαρχει για αυτον ακριβως τον λογο.

Αν το χασουν αυτο, εχασαν και το παιχνιδι.

mihalis13
19-04-2016, 18:16
Δηλαδή ποσά πρέπει να σκας ανα 2-3 χρόνια για να απολαμβάνεις το max σε ενα παιχνιδι στο pc.
Και για να σε προλάβω. Ας θέσουμε Max το 1080p/60fps.
Γιατι το ξερω υπάρχει και το 4Κ το οποιο δεν με ενδιαφέρει.

PDS
19-04-2016, 18:18
ναι οκ αλλα και πάλι ειναι ένα παιχνιδι, με συγκεκριμένο στησιμο, cinematic, πολλά set pieces κτλ. Αλλες απαιτησεις έχει αυτο το ειδος παιχνιδιού και άλλες ένα αχανές Witcher 3.


Δεν ειναι open world, αλλα ειναι το πιο ανοιχτο(ημι-open τυπου crysis 1) TPS που θα υπαρχει εκει εξω και τυχαινει να εχει τα καλυτερα γραφικα απο ολα τα linear TPS.

Για open world θα περιμενουμε το Horizon που ηδη δειχνει να εχει καλυτερα γραφικα απο το W3. Θα το δουμε ομως.

teras1
19-04-2016, 18:26
Πέρα απο τον Μιχάλη και τον Δημήτρη, δε βλέπω να μου απαντάτε στο ερώτημα... Λογικό το "μούδιασμα" βέβαια και ειναι νωρίς ακόμα, αλλα, παιδιά ας μη γελιόμαστε, όσοι έχουμε επιλέξει το "στρατόπεδο" των κονσολων, το έχουμε κανει για συγκεκριμένους λόγους χιλιοειπομενους που δε χρειάζεται να συζητηθούν παλι. Εφόσον τα πράγματα αλλάζουν ρότα -καλώς ή κακώς- θα "υποχρεωθούμε" να ακολουθήσουμε. Δεν προτίθεμαι να εγκαταλείψω το gaming, αλλα ούτε να αρχίσω να συναρμολογω PC καθε τρεις και λίγο. Άρα;;; Τι μένει;;; Ακριβώς!
Να μου συγχωρήσετε αυτο που θα πω αφού ούτε να προκαλέσω θέλω, ούτε τίποτα ανάλογο αφού η πλειοψηφία των παιδιών που συμμετέχουν εδώ μέσα μου ειναι συμπαθής, αλλα περιμένω να δω πολλές γνώμες να αλλάζουν (είδατε; δε χρησιμοποίησα την αγοραία λέξη :P ) μολις και αν κυκλοφορήσει όντως η νέα κονσόλα...

Εγώ Παύλο θα αγοράσω την καινούργια κονσόλα όταν το PS4 που έχω χαλάσει ή καεί. Αν θα κρατήσει μέχρι το PS5, τότε θα πάρω το PS5 αργότερα.
Αν θέλουν να το παίξουν Apple, τότε θα τους φερθώ όπως φέρθηκα και στην Apple. Ένα smartphone ανά x χρόνια και ας έβγαζαν αυτοί καινούργιο κάθε έξι μήνες. Αν και πλέον έχω αλλάξει στρατόπεδο (Android FTW).
:p

Στο ερώτημά σου απαντάς ο ίδιος. Προφανώς επιλέγουμε Sony γιατί μας ενδιαφέρουν τα αποκλειστικά της και είμαστε "εγκλωβισμένοι" στο δικό της ecosystem. Accounts, trophies, αγορές κλπ.
Οπότε αν η MS και η Nintendo έβγαζαν αναβαθμισμένα μηχανήματα δεν θα είχαμε λόγο να απαιτήσουμε το ίδιο και από τη Sony, ούτε κάτι να ζηλέψουμε. Όπως δεν έχουμε πρόβλημα που τα multiplatform παιχνίδια τρέχουν καλύτερα σε ένα καλό PC. Όπως δεν είχαμε πρόβλημα όταν το PS3 ζοριζόταν σε σχέση με το 360.
Αυτό που θέλουμε είναι παιχνίδια.
Εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση του PS4 μέχρι τώρα και θεωρώ ότι θα με καλύψει για άλλα 2 χρόνια.

BigBOSS
19-04-2016, 18:30
Μihalis13,

τώρα δεν θέλω να γράφω σεντονια για άσχετα με το θέμα πράματα,

απλώς να πω πως πολυς κοσμος κάνει το λάθος να θεωρει πως pc gaming σημαινει πως πάντα παιζω τα παντα maxed 60fps,

αν δεν εισαι απο αυτους μια χαρά τη βγάζεις με καλη gpu για 3-4 ακομη και 5 χρονια, αναλογα και τι παιζεις, και με cpu περισσότερο 6-7 χρονια (εγώ έχω την ιδια τα τελευταια 6 χρονια και τρέχω DS3 σε σταθερά 60 fps high σε 1080p)

gonzalez
19-04-2016, 18:33
Ο μόνος λόγος που θα με έκανε να αγόραζα τη νέα κονσόλα θα ήταν αν ήξερα οτι θα τρέχουν όλα 1080p 60fps με ανώτερα settings από τα τωρινά 1080p και έβρισκα να πουλήσω το ps4 σε ικανοποιητική τιμή. Εν ολίγοις, πάνω από 200 ευρώ δε θα έδινα, και μόνο αν ίσχυαν τα παραπάνω. Διαφορετικά δε βλέπω κανένα απολύτως λόγο.

Dragonpaul
19-04-2016, 18:33
Πανο, εσυ καλα μου απαντάς και, εννοείται, το δέχομαι, όμως θα ηταν ίδια η απάντηση εαν έβλεπες, όντως, αρκετά καλύτερη απόδοση σε ενα multi platform παιχνίδι σε αντίπαλη κονσόλα;;; Δε θεωρώ οτι ειναι το ίδιο με το PC, διότι εκει εχεις αγοράσει κονσόλα ξέροντας για ποιους λόγους δεν εχεις πάρει PC.

mihalis13
19-04-2016, 18:42
Εμένα προσωπικά δεν θα με ενοχλούσε.
Όπως και τώρα που θα έβγαινε το ΝΧ θεωρούσα πως θα ειναι ανώτερο (έστω και λίγο) τεχνικά απο τα PS4/XBOX1.
Όπως δεν με ενδιέφερε που τα περισσότερα multi platform τρέχανε καλύτερα στο 360 σε σχέση με το PS3.
Όπως αν είχα επιλέξει Χbox1 δεν θα με ενοχλούσε που τρέχουν καλύτερα στο PS4.
Αν με ενοχλούσε θα είχα και gaming pc να παίζω εκεί τα multi platform όπως κανει πολύς κόσμος.

teras1
19-04-2016, 19:36
Πανο, εσυ καλα μου απαντάς και, εννοείται, το δέχομαι, όμως θα ηταν ίδια η απάντηση εαν έβλεπες, όντως, αρκετά καλύτερη απόδοση σε ενα multi platform παιχνίδι σε αντίπαλη κονσόλα;;; Δε θεωρώ οτι ειναι το ίδιο με το PC, διότι εκει εχεις αγοράσει κονσόλα ξέροντας για ποιους λόγους δεν εχεις πάρει PC.

Αυτό το χρονικό σημείο είμαι ικανοποιημένος με τον τεχνικό τομέα των παιχνιδιών που υπάρχουν ήδη και που θα υπάρξουν για τα επόμενα πιστεύω 2 χρόνια.
Δεν θέλω κάτι περισσότερο οπτικά από τα Witcher 3, The Order1886, Killzone SF, Infamous, GTA V, Alien Isolation, Dirt Rally, Uncharted 4, Horizon κλπ.

Εκτιμώ πολύ και το art direction κάθε τίτλου. Για παράδειγμα το Bloodborme δεν έχει τίποτα τρομερα γραφικά. Έχει όμως art direction που το απογειώνει και το κάνει να φαίνεται στα μάτια μου πολύ όμορφο οπτικά. Επίσης δεν είμαι ευαίσθητος στο θέμα του framerate ώστε να θέλω πάσει θυσία 60fps ή να με ενοχλούν πολύ τα drops από τα 30fps.
Αυτό που πάντα θα θέλω είναι να εκμεταλλεύονται οι developers το εκάστοτε hardware. Όσο πάει.

Θεωρώ την αγορά κονσόλας μια μικροεπένδυση. Στα 2,5 χρόνια που την έχω, ενώ τα έχει βγάλει τα λεφτά της, πιστεύω ότι μπορεί να μου δώσει άλλο τόσο για να αποδώσει τα μέγιστα σαν επένδυση.
Εξάλλου όπως είπαν και τα παιδιά ακόμα δεν έχουν κυκλοφορήσει παιχνίδια ορόσημα μιας ολόκληρης γενιάς κονσολών.

andapo
19-04-2016, 22:01
Σίγουρα ο early adopter νοιώθει λιγότερο ριγμένος σε σχέση με ένα που πήρε πριν 3 μήνες την κονσόλα. Αν νοιώθει έτσι ο early adopter Agent που έχει παίξει και 10 παιχνίδια ας πούμε, σκέψου ένας που πήρε τώρα το PS4 και έχει παιξει 1-2 παιχνίδια πως νοιώθει.

Μέσα στο μυαλό μου είσαι. 3 μήνες κονσόλα που πήρα την κονσόλα και έρχεται αυτή η είδηση... Έλεος... Πλήρης απαξίωση του PS4.

Axilleas_GR
19-04-2016, 22:46
Μέσα στο μυαλό μου είσαι. 3 μήνες κονσόλα που πήρα την κονσόλα και έρχεται αυτή η είδηση... Έλεος... Πλήρης απαξίωση του PS4.

Χαχαχαχαχα προσωπικά θα έπρεπε να κλαίω γιατί πήρα τη κονσόλα τα Χριστούγεννα κ έχω προλάβει να παίξω μόνο uncharted 1 και λίγο world of tanks. Κρατάω τα πυρομαχικά με την επίσημη ανακοίνωση.....
Μη ξοδεύω ammo..... ;)

andapo
19-04-2016, 23:39
Χαχαχαχαχα προσωπικά θα έπρεπε να κλαίω γιατί πήρα τη κονσόλα τα Χριστούγεννα κ έχω προλάβει να παίξω μόνο uncharted 1 και λίγο world of tanks. Κρατάω τα πυρομαχικά με την επίσημη ανακοίνωση.....
Μη ξοδεύω ammo..... ;)

Αμέσως μετά τις γιορτές την πήρα εγώ. Μου αρέσει που τότε κοίταγα πόσα χρόνια κράτησαν οι προηγούμενες γενιές για να υπολογίσω αν πρέπει να κάνω την αγορά ή να περιμένω το επόμενο μοντέλο!!! Μέσα έπεσα!!! χαχαχαχαχαχαχαα Anyway, ότι είναι να γίνει ας γίνει.

odytsak
19-04-2016, 23:40
Εχει να πεσει κυβιστηση απο πολλους οταν κυκλοφορησει. :P

Christos33
19-04-2016, 23:46
Εχει να πεσει κυβιστηση απο πολλους οταν κυκλοφορησει. :P
Χαχα πεθανα στο γέλιο, κοινως κωλοτουμπα :P.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

teras1
19-04-2016, 23:55
Εχει να πεσει κυβιστηση απο πολλους οταν κυκλοφορησει. :P

Έλα, παραδέξου το. Έχεις κερδίσει κι εσύ 4K TV!
:p :D

chronohill
20-04-2016, 00:09
Πάντως στο n4g που χαζευα λιγο βλεπω αρκετα θετικη αντιμετώπιση και με ξαφνιασε...ένα "επιχειρημα" που διαβασα ηταν -γιατι πως βγηκε το s7 μετα απο 1 χρόνο;δεν λειτουργουν ολα καλα στο s6?εχοντας βεβαια ολοι ως δεδομενο οτι το ps4k θα παιζει απλα λιγο βελτιωμενα τα παιχνίδια...

Nikoladim
20-04-2016, 00:22
Πάντως στο n4g που χαζευα λιγο βλεπω αρκετα θετικη αντιμετώπιση και με ξαφνιασε...ένα "επιχειρημα" που διαβασα ηταν -γιατι πως βγηκε το s7 μετα απο 1 χρόνο;δεν λειτουργουν ολα καλα στο s6?εχοντας βεβαια ολοι ως δεδομενο οτι το ps4k θα παιζει απλα λιγο βελτιωμενα τα παιχνίδια...

Φανταζομαι δεν ειναι οι ιδιοι τυποι που λεγανε PC? απαπα , αναβαθμιση καθε δυο χρονια? :P :P :P

Axilleas_GR
20-04-2016, 00:54
Εχει να πεσει κυβιστηση απο πολλους οταν κυκλοφορησει. :P
Γουστάρω πολύ που πας κοντρα στο ρεύμα του ανελεητου κραξιματος χαχαχαχαχαχα κάθε ποστ ρίχνει λάδι στο φλεγόμενο δάσος. Ήμουν 1000% σίγουρος ότι θα επιδοκιμαζες :P:P:P:P

Leon_DiZ
20-04-2016, 10:13
http://m.neogaf.com/showthread.php?t=1209660

Ειμαι απο κινητο. Διαβάστε/δειτε το.

Φαινεται οτι η Sony στοχευει ξεκαθαρα να υιοθετησει την ψιλοσοφια που εχει επικρατήσει στην αγορα των κινητων.

james9
20-04-2016, 10:36
To αστειο είναι οτι βλεπω ατομα εδω μεσα που εκραζαν με παθος την ms και εξηραν την ντομπροσυνη και την τιμιοτητα της sony απεναντι στους πελατες της και τωρα χρησιμοποιουν καθε αστεια δικαιολογια για να υποστηριξουν οτι αυτο που συμβαινει ειναι κατι καλο. Εξαιρεση ο slay που τα ειπε τα πραγματα ωμα και οπως ειναι αν και δεν το περιμενα. Το τι θα κανει ο καθενας με τα λεφτα του ειναι δικαιωμα του φυσικα . Απο την αλλη μπειτε στη θεση καποιου που αγορασε ps4 το τελευταιο διμηνο και τωρα του λενε οτι βγαινει δυνατοτερο. Πιστευω οτι η διαφορα στην ισχυ δεν ειναι τετοια που θα δουμε τρομακτικες διαφορες ομως μονο και μονο που βαζει τους παικτες σε αυτη την διαδικασια συγκρισης η σονυ κανει μεγαλο φαουλ.

Lefteris_X
20-04-2016, 10:39
Το ξαναλέω κι ας κατηγορηθώ: ίσως να είμαι από τους πρώτους που θα αγοράσει τη νέα κονσόλα. Οι λόγοι της απόφασής μου είναι πολλοί και δεν είναι σημερινοί. Σιωπηρά ήλπιζα σε μια τέτοια κίνηση, σχεδόν από την 1η μέρα του PS4 (όταν είχα δει τα specs και κατάλαβα ότι έχουν πολύ περιορισμένο χρόνο ζωής).

Και ας μην ξεχνάμε τις μεγάλες απαιτήσεις σε frames per second του PSVR, που αυτό είναι το επόμενο βήμα στο gaming (ώστε να αυξηθεί το "ταβάνι" του πληθυσμού χρηστών, καθώς έχει μείνει στάσιμο επί πολλά χρόνια, μην πω κιόλας ότι μειώθηκε, ενώ το κόστος ανάπτυξης παιχνιδιών αυξήθηκε κατακόρυφα).

Περισσότερα δια ζώσης, στο ραντεβού το Σαββάτου.

Valkyre
20-04-2016, 11:11
http://m.neogaf.com/showthread.php?t=1209660

Ειμαι απο κινητο. Διαβάστε/δειτε το.

Φαινεται οτι η Sony στοχευει ξεκαθαρα να υιοθετησει την ψιλοσοφια που εχει επικρατήσει στην αγορα των κινητων.

Δεν εχω χρονο κι εγω να το δω αυτη τη στιγμη αλλα με το που ακουω να λενε οτι στοχευουν στην φιλοσοφια των κινητων, αυτοματως δεν μπορω να καταλαβω με ποια εννοια και με πιο τροπο μπορουν να το εφαρμοσουν αυτο?

Δηλαδη τι να βγαζουν 1 κονσολα καθε χρονο? Και οι devs τι θα κανουν? Αλλο τα παιχνιδακια στα κινητα που μεσα σε μερικους μηνες και με μια μικρη ομαδα κυκλοφορεις ενα παιχνιδι και αλλο να μιλαμε για μια ομαδα 200 ατομων που δουλευει 3 και 4 χρονια για να κυκλοφορησει ενα ΑΑΑ παιχνιδι.

Οποτε πως ακριβως οι devs θα δουλευουν σε μια τετοια περιπτωση? Θα ξεκινανε να σχεδιαζουν το παιχνιδι τους με βαση το hardware του (παραδειγμα) PS5 και μεχρι την κυκλοφορια του παιχνιδιου θα κυκλοφορει το PS7???

Βοηθηστε με γιατι μαλλον δεν καταλαβαινω πως η φιλοσοφια των κινητων μπορει να εφαρμοστει στις κονσολες.

ΥΓ: Το βιντεο θα το δω εννοειται, οταν θα εχω την δυνατοτητα.

Axilleas_GR
20-04-2016, 11:19
Από ονόματα μια χαρά το έχει πάει :
Project Morpheus για το PSVR
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160420/cf121c185f72d9a77f55d38bb18b56f3.jpg
Project Neo για το PS4.5
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160420/0b59a62f064174f89cb050a0d73c3e6b.jpg
Και εμείς τι είμαστε για να το προχωρήσω λίγο? Οι 40000000 μ.....ς, συγνωμη Agents Smith που τρώμε τη φόλα.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160420/e677f4eccb23ae72143134b61f520c10.jpg
Sorry Λευτέρη αλλά τίποτα δεν έχει να τους βγει σε καλό από όλο αυτό. Ελπίζω να τα πούμε από κοντά εκτός απροόπτου το Σάββατο αλλά διαφωνώ κάθετα στην όλη στρατηγική. Είμαι απλά ένα βήμα πριν αρχίσω να βρίζω απλά περιμένω να δω και την επίσημη ανακοίνωση. Να δω δηλαδή τη Μαλ.... σε όλο το μεγαλείο και έπειτα να αρχίσω. Είναι το μόνο που με κρατάει. Να έχω τη πλήρη εικόνα και έπειτα να ξεκινήσω. Αν ήθελαν πωλήσεις να έβγαζαν παιχνίδια όχι ένα σκασμό remastered.
Greatness Awaits my ass!!

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
20-04-2016, 11:38
Δεν πρόκειται να δικαιο-λογήσω την κίνηση της Sony (μιλάω σοβαρά τώρα, πριν έκανα πλάκα)..........αλλά θα σας την αιτιο-λογήσω. Άλλο το ένα (δίνω δίκιο) και άλλο το άλλο (παραθέτω τις αιτίες).

Στα πολύ γρήγορα γιατί σήμερα έχω βεβαρυμένο πρόγραμμα: αλλαγή τεχνολογικών εξελίξεων, απουσία custom τεχνολογιών, αλλαγή (μείωση δραστική) στο R&D των tech εταιρειών, τραγική μείωση των παρεχόμενων αρχιτεκτονικών, αλλαγή φιλοσοφίας και expectations του αγοραστικού κοινού εν γένει προς οτιδήποτε mainstream tech προϊόντος (ιδιαίτερα νεαρότερων ηλικιών = όχι εμείς), αλλαγή παγκόσμιου οικονομικού τοπίου, αλλαγή στην φιλοσοφία προγραμματισμού, αλλαγή στο τι εστί "gaming + κάνει η κονσόλα και διάφορα άλλα", επερχόμενη αλλαγή λόγω VR (εν γένει).

Όλα τα παραπάνω είναι αλληλένδετα, ως ένας ιστός αράχνης. Ένας παντελώς νέος ιστός, που δεν υπήρξε ποτέ μέχρι σήμερα στο σύνολό του - μερικά επιμέρους στοιχεία είχαν κάνει την εμφάνισή τους περί το 2006-7, δείχνοντας τα πρώτα σημάδια του πλήρους συνόλου (που αναφέρω στην προηγούμενη παράγραφο), ε, πλέον ήρθε το πλήρωμα του χρόνου.

Περισσότερα το Σάββατο.

ΥΓ: Λόγω των παραπάνω, αν υπάρξει PS5 (γιατί παίζει πολύ και το "αν" ).....θα ακολουθηθεί η φιλοσοφία κύκλου ζωής ανά 3 χρόνια (Δεκέμβριος 2013 με Δεκέμβριο 2016). Αυτό δεν λέγεται κύκλος κινητών τηλεφώνων και σίγουρα δεν είναι ο κύκλος ζωής των κονσολών μετά το 1995. Οι παλαιότεροι θα θυμηθούν ότι μόνο μια κονσόλα / εταιρεία κράτησε μεγάλο κύκλο στις κονσόλες της (Nintendo NES 1985, SNES 1990/1). Όλες οι άλλες εταιρείες μέχρι το 1994/5 που βγήκε το PS1, είχαν μικρότερο κύκλο ζωής (με εξαίρεση το NEO-GEO που ήταν arcade board που βγήκε και στην λιανική αγορά). Κοιτάξτε το, ανατρέξτε στην Ιστορία των κονσολών και θα δείτε ότι ο κύκλος ζωής των PS1, PS2, PS3 ήταν αποκλειστικός της Sony (και από πλευράς MS, μόνο το Χ360 είχε τον ίδιο κύκλο ζωής). Οπότε...........δεν είναι και τόοοοοσο στάνταρντ ο κύκλος των 5,5-6-7 ετών.

Viper
20-04-2016, 11:44
Απο καποιον Insider (απο οτι καταλαβα εχει σχεση με retail shop):

Retail Perspective on Iterative Hardware (PS4K, Xbox1.5 etc) (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1209628)


First off, some history, before working in the gaming section, I handled Mobile, so I do have direct experience handling Tablet and Cell phone sales for several years, on that side. I will however, try to not go into endless comparisons to the Cell phone marketplace.

First off, anyone assuming that the release of a premium model of the PS4k and so on, will suddenly lead to the normal model PS4 or XB1 going away, should never, ever talk about business/products again, because that's not how this works. Releasing a premium/high end SKU is catering to a higher end market, usually a tech-savvy market, who is willing to pay more to get more, while also giving you more market flexibility with your core product, and even allowing for it to lower in price on that.


Also, as an aside, people complaining about Sony not offering a trade in program, I would be shocked if both our stores or Gamestop and the like were not offering special trade-up (instead of 'trade-in', ah, marketing), deals to encourage adoption for your existing hardware. Reason being, that they can then re-sell that existing hardware on their own terms, or make profit in other ways, as trade ins are extremely lucrative profit margins.


I had originally planned to wait til we had a bit more in the mill regarding the other hardware providers, but with how this was getting out of hand, I wanted to put some perspective from what we see here, on a daily basis.

Το βλεπω να πηγαινουν σε νεα κονσολα καθε 3-4 χρονια. Μη πω οτι μπορει να δουμε κανα PS5 και PS5 mini (ή PS5 και PS5 Plus) ταυτοχρονα στο στυλ των κινητων δηλαδη.

pictorino
20-04-2016, 11:57
Δεν εχω χρονο κι εγω να το δω αυτη τη στιγμη αλλα με το που ακουω να λενε οτι στοχευουν στην φιλοσοφια των κινητων, αυτοματως δεν μπορω να καταλαβω με ποια εννοια και με πιο τροπο μπορουν να το εφαρμοσουν αυτο?

Δηλαδη τι να βγαζουν 1 κονσολα καθε χρονο? Και οι devs τι θα κανουν? Αλλο τα παιχνιδακια στα κινητα που μεσα σε μερικους μηνες και με μια μικρη ομαδα κυκλοφορεις ενα παιχνιδι και αλλο να μιλαμε για μια ομαδα 200 ατομων που δουλευει 3 και 4 χρονια για να κυκλοφορησει ενα ΑΑΑ παιχνιδι.

Οποτε πως ακριβως οι devs θα δουλευουν σε μια τετοια περιπτωση? Θα ξεκινανε να σχεδιαζουν το παιχνιδι τους με βαση το hardware του (παραδειγμα) PS5 και μεχρι την κυκλοφορια του παιχνιδιου θα κυκλοφορει το PS7???

Βοηθηστε με γιατι μαλλον δεν καταλαβαινω πως η φιλοσοφια των κινητων μπορει να εφαρμοστει στις κονσολες.

ΥΓ: Το βιντεο θα το δω εννοειται, οταν θα εχω την δυνατοτητα.

Δεν θα ασχολούνται πολύ με το "βασικό" μοντέλο και θα υπάρχει κακό optimization και πρόχειρα ports.

james9
20-04-2016, 12:04
Αυτο το ειδε κανεις? Τι θελει να πει ο ποιητης? Ειναι τοσο ηλιθιοι?

http://segmentnext.com/2016/04/19/rumor-playstation-4-5-blu-ray-wont-happen/

Valkyre
20-04-2016, 12:09
Αυτο το ειδε κανεις? Τι θελει να πει ο ποιητης? Ειναι τοσο ηλιθιοι?

http://segmentnext.com/2016/04/19/rumor-playstation-4-5-blu-ray-wont-happen/


http://i0.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/173/576/Wat8.jpg?1315930535

Δεν μπορει, κατι λαθος πρεπει να λενε...

AgentPrinny007
20-04-2016, 12:13
Εμενα η ολη κατασταση μου θυμιζει αυτο το σκετσακι απο το south park.

https://www.youtube.com/watch?v=tO5sxLapAts

Παντως για το καλο οσων αγαπανε αυτο το χομπι ευχομαι τα οσα λεει ο Λευτερης πιο πανω να βγουν αληθινα και να μην απλα η ονειρωξη καποιων μεγαλοστελεχων της Sony.

Leon_DiZ
20-04-2016, 12:19
Αυτο το ειδε κανεις? Τι θελει να πει ο ποιητης? Ειναι τοσο ηλιθιοι?

http://segmentnext.com/2016/04/19/rumor-playstation-4-5-blu-ray-wont-happen/

Για κανένα λόγο...

Axilleas_GR
20-04-2016, 12:21
Αυτο το ειδε κανεις? Τι θελει να πει ο ποιητης? Ειναι τοσο ηλιθιοι?

http://segmentnext.com/2016/04/19/rumor-playstation-4-5-blu-ray-wont-happen/
Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι οι μπαμπουινοι μετακομισαν Sony πλευρά.

teras1
20-04-2016, 12:23
Είναι γελοίο να συγκρίνονται τα κινητά τηλέφωνα με τις παιχνιδομηχανές. Το ένα το χρειάζεσαι και μπορείς να δικαιολογήσεις το κόστος του, το άλλο όχι.

Η Sony, μάλλον "μεθυσμένη" από την επιτυχία του PS4, έχει αξιολογήσει λάθος την δυναμική της αγοράς των κονσολών η οποία δεν αυξάνεται. Απλά παραμένει σχετικά σταθερή (αν και έχει μειωθεί) και στηρίζεται απο ένα target group το οποίο στην πλειοψηφία του αποτελείται από άτομα 25-40 χρόνων.

Οι νέοι gamers που επιλέγουν κονσόλα είναι πολύ λίγοι και από αυτούς ακόμα λιγότεροι είναι αυτοί που θα μείνουν πιστοί πελάτες. Τις νέες ηλικίες τις τραβάει περισσότερο το mobile, στο οποίο το gaming είναι ένα extra που προσφέρει το κινητό τους τηλέφωνο, μαζί με κλήσεις, sms, chat apps και internet browsing. Δηλαδή πράγματα πολύ πιο χρήσιμα από dedicated gaming hardware.

Ανυπομονώ πλέον να δω τη Sony να τρώει τα μούτρα της με αυτή τη φιλοσοφία. Από ότι φαίνεται τελικά δεν μαθαίνουν από τις γκάφες τους όπως αρχικά έδειξαν με το PS4.
Τουλάχιστον η MS έχει πιο ορθολογικό πλάνο. Σκοπεύει να κάνει το Xbox υπηρεσία και να πιάσει πέρα από τους πιστούς της κονσόλας, μεγάλη πελατεία από τους PC users. Επίσης το gaming δεν είναι σημαντικό revenue για αυτούς σε αντίθεση με τη Sony που ζεί και πεθαίνει με το τμήμα ασφαλειών* και μετά απο αυτό, το Playstation.

*Ναι, η Sony πουλάει ασφάλειες και βγάζει καλά λεφτά από αυτό :p

Slay
20-04-2016, 13:06
To αστειο είναι οτι βλεπω ατομα εδω μεσα που εκραζαν με παθος την ms και εξηραν την ντομπροσυνη και την τιμιοτητα της sony απεναντι στους πελατες της και τωρα χρησιμοποιουν καθε αστεια δικαιολογια για να υποστηριξουν οτι αυτο που συμβαινει ειναι κατι καλο. Εξαιρεση ο slay που τα ειπε τα πραγματα ωμα και οπως ειναι αν και δεν το περιμενα.
Νομιζω οτι εισαι αδικος, οι περισσοτεροι που συμμετεχουν σε αυτη την συζητηση ειναι αρνητικοι με αυτη την εξελιξη, κατι που φανηκε και στο poll που ειχαμε κανει πριν λιγο καιρο. Δεν ειναι ομως δυνατον να εχουμε ολοι ακριβως την ιδια αποψη, καποιοι το βρισκουν θετικο, δεν ειναι κατι κακο αυτο πιστευω.

Ray Liotta
20-04-2016, 13:25
Ανυπομονώ πλέον να δω τη Sony να τρώει τα μούτρα της με αυτή τη φιλοσοφία. Από ότι φαίνεται τελικά δεν μαθαίνουν από τις γκάφες τους όπως αρχικά έδειξαν με το PS4.
Τουλάχιστον η MS έχει πιο ορθολογικό πλάνο. Σκοπεύει να κάνει το Xbox υπηρεσία και να πιάσει πέρα από τους πιστούς της κονσόλας, μεγάλη πελατεία από τους PC users. Επίσης το gaming δεν είναι σημαντικό revenue για αυτούς σε αντίθεση με τη Sony που ζεί και πεθαίνει με το τμήμα ασφαλειών* και μετά απο αυτό, το Playstation.

*Ναι, η Sony πουλάει ασφάλειες και βγάζει καλά λεφτά από αυτό :p

Η MS όμως δεν πουλάει τηλεοράσεις.
Το Neo θα δώσει τεράστια ώθηση στις πωλήσεις 4Κ TVs όπου το περιθώριο κέρδους είναι μεγαλύτερο.
Αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που βγαίνει το 4.5, για να σπρώξουν το 4Κ.
Οπότε ακόμα κι αν δεν πάει καλά η νέα κονσόλα (που δε νομίζω) σίγουρα θα πάνε καλά οι τηλεοράσεις.
Πάντως να φάει τα μούτρα της συνολικά η Sony δεν υπάρχει περίπτωση!

james9
20-04-2016, 13:31
Νομιζω οτι εισαι αδικος, οι περισσοτεροι που συμμετεχουν σε αυτη την συζητηση ειναι αρνητικοι με αυτη την εξελιξη, κατι που φανηκε και στο poll που ειχαμε κανει πριν λιγο καιρο. Δεν ειναι ομως δυνατον να εχουμε ολοι ακριβως την ιδια αποψη, καποιοι το βρισκουν θετικο, δεν ειναι κατι κακο αυτο πιστευω.


Μα δεν ειπα για την πλειοψηφια. Ειπα για "καποια ατομα εδω μεσα" και εχω στο μυαλο μου ακριβως ποιοι ειναι αυτοι , απλα δεν αναφερω ονοματα για να μην θεωρηθει επιθεση. Φυσικα οι περισσοτεροι ειναι κατα .

Εγω το ειπα απο την πλευρα μου , γιατι προσπαθω να μην ειμαι κολημμενος με μια εταιρια οσο και αν εχω συμπαθεια στη σονυ . Στην τελικη οπως ειπα ο καθενας τα λεφτα του τα κανει οτι θελει . Θεωρω πχ "ανοητο" ( με τη δικη μου λογικη) να δινει καποιος 800 στην apple για να παιρνει ενα iphone με 16 και 32gb μνημη αλλα τι να κανουμε γουστα ειναι αυτα.

teras1
20-04-2016, 13:41
To αστειο είναι οτι βλεπω ατομα εδω μεσα που εκραζαν με παθος την ms και εξηραν την ντομπροσυνη και την τιμιοτητα της sony απεναντι στους πελατες της και τωρα χρησιμοποιουν καθε αστεια δικαιολογια για να υποστηριξουν οτι αυτο που συμβαινει ειναι κατι καλο. Εξαιρεση ο slay που τα ειπε τα πραγματα ωμα και οπως ειναι αν και δεν το περιμενα. Το τι θα κανει ο καθενας με τα λεφτα του ειναι δικαιωμα του φυσικα . Απο την αλλη μπειτε στη θεση καποιου που αγορασε ps4 το τελευταιο διμηνο και τωρα του λενε οτι βγαινει δυνατοτερο. Πιστευω οτι η διαφορα στην ισχυ δεν ειναι τετοια που θα δουμε τρομακτικες διαφορες ομως μονο και μονο που βαζει τους παικτες σε αυτη την διαδικασια συγκρισης η σονυ κανει μεγαλο φαουλ.

Επειδή είναι η δεύτερη φορά που το λες αυτό, καλό θα είναι να αναφερθείς συγκεκριμένα ώστε τα άτομα αυτά να σου απαντήσουν. Και τις δύο φορές έχεις κάνει το Λευτέρη να απαντήσει ενώ αν δεν κάνω λάθος του είχες πεί από την προηγούμενη ότι δεν εννοείς αυτόν.
Οπότε καλό είναι να ξέρουμε για ποιους μιλάς, ειδικά απο τη στιγμή που εξαιρείς μόνο (!) έναν άνθρωπο.
Όπως είπε και ο Slay η συντριπτική πλειοψηφία είναι εναντίον αυτής της κίνησης.

Δεν το λέω για μένα καθώς δεν πιστεύω ότι είμαι ένας από αυτούς στους οποίους αναφέρεσαι.

Christos33
20-04-2016, 13:52
Εδω μεσα είναι εναντίον για γενικά βλέπω ενα κλιμα προς το καλά κάνει και βγάζει καινούργιο, αλλά εγώ δεν φοβάμαι σιγά την διαφορά που θα έχει στα παιχνίδια μας έχει συνηθίσει από τα κινητά η sony να βγάζει το κουμπι λίγο ποίο εκεί και να βγαζει καινούργιο μοντέλο κάτι τετοιο θα κάνει και στο ps4 θα παίζει έξτρα 4k ταινίες και σιγα μην κάτσουν να βγάζουν αλλά παιχνίδια για το ενα ps4 αλλά για το αλλο θα τα τρέχει λίγο καλύτερα σιγά πάλι το πράγμα να δω αυτούς που θα τρέξουν να παρουν την καινούργια κονσόλα και μετά απο δυο χρόνια βγαλει και αλλη και θα εχουν αγοράσει δυο φορές το ps4 και θα ειναι παλιό,τότε θα καταλάβουν πως είναι διαφορετικό το κινητό απο την κονσόλα και κάθε δυο χρόνια μοντέλο μονο ζημιά κάνει.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

teras1
20-04-2016, 14:06
Η MS όμως δεν πουλάει τηλεοράσεις.
Το Neo θα δώσει τεράστια ώθηση στις πωλήσεις 4Κ TVs όπου το περιθώριο κέρδους είναι μεγαλύτερο.
Αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που βγαίνει το 4.5, για να σπρώξουν το 4Κ.
Οπότε ακόμα κι αν δεν πάει καλά η νέα κονσόλα (που δε νομίζω) σίγουρα θα πάνε καλά οι τηλεοράσεις.
Πάντως να φάει τα μούτρα της συνολικά η Sony δεν υπάρχει περίπτωση!

Η Sony δεν έχει κέρδος από τις τηλεοράσεις εδώ και πολλά χρόνια. Κατασκευάζει panels μαζί με Samsung και Sharp.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sony


As of 2012, Sony's television business has been unprofitable for eight years.[35]

In December 2011, Sony agreed to sell all stake in an LCD joint venture with Samsung Electronics for about $940 million.[36] On 28 March 2012, Sony Corporation and Sharp Corporation announced that they have agreed to further amend the joint venture agreement originally executed by the parties in July 2009, as amended in April 2011, for the establishment and operation of Sharp Display Products Corporation ("SDP"), a joint venture to produce and sell large-sized LCD panels and modules.[37]

http://www.bloomberg.com/news/articles/2012-05-23/sony-samsung-ask-u-s-retailers-to-curb-discounts-on-tv-sets

Axilleas_GR
20-04-2016, 14:08
Ο James αναφέρεται δύο χρόνια πριν και στο κράξιμο που ρίχναμε σχεδόν όλοι στη ms σε σχέση με το τι λέγαμε και για τη Sony. Δεν έχω στο μυαλο μου κάποιους συγκεκριμένους ανθρωπους αλλά δε με ενοχλεί κιόλας που μερικοί έχουν αντίθετη άποψη. Ούτε θα μπω βέβαια στη διαδικασία να τους αλλάξω γνώμη. Για φιλική συζήτηση πάντα μέσα ��

Christos33
20-04-2016, 14:17
Καλα πάλι η Ms θα φταίει έτσι θα πουν, οτι η sony απλά δεν θέλει να μείνει πισω (αν βγάλει καινούργιο xbox) και βγάζει ενα δικο της καλύτερο μοντέλο, μου θυμίζει εποχές, χαλασε ο φουρνος φταίει ο ΟΤΕ :D

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ray Liotta
20-04-2016, 14:30
Η Sony δεν έχει κέρδος από τις τηλεοράσεις εδώ και πολλά χρόνια. Κατασκευάζει panels μαζί με Samsung και Sharp.


Τότε έχει κέρδος από τα πανελς.
Ε και;



Χλωμό μου φαίνεται πάντως να αγοράζεις Sony TV και να μην κερδίζει η Sony!

pictorino
20-04-2016, 14:36
Μένει να δούμε πόσες αποτυχίες αντέχει το επικερδές τμήμα του playstation. Το psp δεν υποστηρίχτηκε όπως έπρεπε, η ... έμπνευση του psp go πήγε άπατη, το Vita αφέθηκε στην τύχη του, το ps tv .......

Leon_DiZ
20-04-2016, 14:39
Τότε έχει κέρδος από τα πανελς.
Ε και;



Χλωμό μου φαίνεται πάντως να αγοράζεις Sony TV και να μην κερδίζει η Sony!

Τα τελευταία άρθρα πάντως που θυμάμαι να έχω διαβάσει σχετικά με τα οικονομικά της Sony είναι ότι το μόνο κομμάτι της εταιρείας που πάει καλά, είναι το PlayStation.

BigBOSS
20-04-2016, 14:39
Η MS όμως δεν πουλάει τηλεοράσεις.Το Neo θα δώσει τεράστια ώθηση στις πωλήσεις 4Κ TVs όπου το περιθώριο κέρδους είναι μεγαλύτερο.
Αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που βγαίνει το 4.5, για να σπρώξουν το 4Κ.


καλά παιζε εσύ upscale 1080p σε 4k να φαινεται σαν εμετός, γιατι κανονικό 4k εκτος ισως απο κανα απλο σε γραφικά indie τύπου Braid ή Terraria δεν προκειται να δουμε στο ps4 neo.

teras1
20-04-2016, 14:42
Τότε έχει κέρδος από τα πανελς.
Ε και;



Χλωμό μου φαίνεται πάντως να αγοράζεις Sony TV και να μην κερδίζει η Sony!

Πιστεύεις στα αλήθεια ότι όλη αυτή η ιστορία αποσκοπεί στο να πουληθούν 4K τηλεοράσεις;
Σε καμία περίπτωση κατά τη γνώμη μου.

PDS
20-04-2016, 14:44
Καλα πάλι η Ms θα φταίει έτσι θα πουν, οτι η sony απλά δεν θέλει να μείνει πισω (αν βγάλει καινούργιο xbox) και βγάζει ενα δικο της καλύτερο μοντέλο, μου θυμίζει εποχές, χαλασε ο φουρνος φταίει ο ΟΤΕ :D

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παιδια συζητηση ειναι, δεν μπορει να ειναι ολοι κατα.
Προσωπικα απο το πρωτο ποστ που ανοιξα το thread γραφω οτι ειμαι κατα, αλλα επιβαλεται και θελω να ακουσω τις αποψεις αυτων που μπορει να ειναι υπερ.

Σκεψου ενα thread που ολοι θα λεμε τα ιδια και θα κραζουμε.Εχει καποιο νοημα η συζητηση? Βγαζει κατι?

Ασε που ειναι λογικο οι περισσοτεροι να περιμενουμε να δουμε ποιο ακριβως ειναι το πλανο της Sony. Αυτη τη στιγμη ουσιαστικα εξεταζουμε μια ξερη ειδηση(γιατι πλεον δεν ειναι φημη) οτι θα υπαρξει ενα πιο δυνατο PS4 και ως εκει.

Christos33
20-04-2016, 14:45
Καλα εγω δεν ειπα για της φήμες, σχόλιαζω αυτα που βλέπω, είναι δυνατόν να το συγκρίνουμε με κινητό η να λένε αφου πρωτα η αλλη εταιρεία ξεκινα.
Και δεν μιλαω μόνο απο εδώ μεσα γενικά απο αυτα που διαβάζω (σχόλια) .
Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PDS
20-04-2016, 14:47
Αποψεις ειναι και αυτες:)

GRZEUS
20-04-2016, 14:58
Και ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος ps4 neo όταν και πάλι είναι σχετικά αδύναμο;;;;;;; και όταν σε λιγότερο από 3 χρόνια θα υπάρχει ps5 ..... Είναι αυτό που έλεγα. Θέλουν να κρατήσουν έναν κύκλο με βάση τα 3 χρόνια.... Έχω προαίσθημα ότι δεν θα τις βγει σε καλό.....

Ray Liotta
20-04-2016, 15:04
Πιστεύεις στα αλήθεια ότι όλη αυτή η ιστορία αποσκοπεί στο να πουληθούν 4K τηλεοράσεις;
Σε καμία περίπτωση κατά τη γνώμη μου.

ΚΑΙ στο να πουληθούν 4Κ τηλεοράσεις (παράπλευρη ωφέλεια). Φυσικά το κύριο κέρδος θα προέλθει από την κονσόλα.
Με άλλα λόγια η συνδυασμένη κερδοφορία τηλεοράσεων και κονσολών θα είναι μεγαλύτερη για τη Sony...

- - - Updated - - -


Τα τελευταία άρθρα πάντως που θυμάμαι να έχω διαβάσει σχετικά με τα οικονομικά της Sony είναι ότι το μόνο κομμάτι της εταιρείας που πάει καλά, είναι το PlayStation.

Λόγος παραπάνω για να δώσουν με το Νeo ένα boost και σε άλλα κομμάτια της εταιρείας που δεν πάνε τόσο καλά...

BigBOSS
20-04-2016, 15:04
Και ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος ps4 neo όταν και πάλι είναι σχετικά αδύναμο;;;;;;;

Ο καθένας ανάλογα με τις απαιτήσεις του πράττει, αν τον ενδιαφέρει το καλυτερο frame rate, καλυτερα γραφικά κτλ

οι διαφορές απο το ps4 μπορει να μην ειναι τεράστιες αλλά δεν ειναι και μικρές, η κάρτα γραφικών ειναι αρκετά πιο ισχυρή ενώ και τα +500mhz στο επεξεργαστή δεν ειναι αμελητέα διαφορά, κάθε άλλο.

Viper
20-04-2016, 15:04
Ασχετο με το θεμα, αλλα μιας και λετε για panels:

https://ihs.newshq.businesswire.com/sites/ihs.newshq.businesswire.com/files/IHS_Top_Three_TV_Brands_Business_Plans_as_Shares_o f_Global_Panel_Supply_2015_150227--IHS_colors.PNG

Ray Liotta
20-04-2016, 15:15
καλά παιζε εσύ upscale 1080p σε 4k να φαινεται σαν εμετός, γιατι κανονικό 4k εκτος ισως απο κανα απλο σε γραφικά indie τύπου Braid ή Terraria δεν προκειται να δουμε στο ps4 neo.

Tαινιούλες UHD όμως θα μπορώ να βλέπω, σωστά; Μπορεί να μην υπάρχει αρκετό υλικό τώρα αλλά στο μέλλον όλο και θα αυξάνεται. Τα Χριστούγεννα όταν και θα κυκλοφορήσει το Neo το υλικό αυτό θα είναι επαρκές για να χαρεί κάποιος 4Κ αναλύσεις στην TV του...

Όσον αφορά το gaming, το πως θα υλοποιήσουν το 4Κ κανείς δεν ξέρει. Εικασίες μπορούμε να κάνουμε βέβαια...
Αν μη τι άλλο όμως θα υπάρχει επιλογή μεταξύ 4Κ και FullHD, κάτι που δεν υπάρχει στο απλό PS4.

Αλήθεια γιατί μπορεί να δούμε 4Κ από indie και όχι από mainstream εταιρείες;;;

PDS
20-04-2016, 15:18
Και ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος ps4 neo όταν και πάλι είναι σχετικά αδύναμο;;;;;;; και όταν σε λιγότερο από 3 χρόνια θα υπάρχει ps5 ..... Είναι αυτό που έλεγα. Θέλουν να κρατήσουν έναν κύκλο με βάση τα 3 χρόνια.... Έχω προαίσθημα ότι δεν θα τις βγει σε καλό.....

Εχω την εντυπωση οτι δεν παιζει να ακυρωνουν την καθε κονσολα πριν απο τα 6 χρονια.

Δηλαδη θα σου πει οτι το Ps4 θα παιζει τα παντα για 6 χρονια και εισαι οκ αν μεινεις εκει.Οσο ο κυκλος ζωης μιας κονσολας δλδ(καπου στα 6 χρονια βγηκαν και τα τελευταια exclusives στο Ps3). Μετα θα παιρνει τη σκυταλη το ps4.5 για αλλα 3 χρονια(θα ειναι ηδη 3 στην αγορα) και παει λεγοντας.

Πιστευω οτι δεν θα μπει στην διαδικασια να σου στερησει την ασφαλεια των 6 ετων.

Aπο κει και περα
Developers Unhappy With Sony’s Plans for PS4.5, According to Report
http://www.playstationlifestyle.net/2016/04/19/ps4-5-neo-sony-playstation-4/

Valkyre
20-04-2016, 15:19
Αλήθεια γιατί μπορεί να δούμε 4Κ από indie και όχι από mainstream εταιρείες;;;

Γιατι με τα τεχνικα χαρακτηριστικα που μαθαμε οτι εχει το PS4K , το ζουμι δεν φτανει για να τρεχουν με απαιτητικα γραφικα σε αναλυση 4Κ native (το τονιζω).

Δηλαδη μην περιμενεις οτι θα μπορει να τρεξει ενα Uncharted 4 ή ενα Witcher 3 σε 4Κ... ουτε κατα διανοια...



Aπο κει και περα
Developers Unhappy With Sony’s Plans for PS4.5, According to Report
http://www.playstationlifestyle.net/2016/04/19/ps4-5-neo-sony-playstation-4/

Λογικο. Και πιστευω αυτοι θα ειναι και οι σοβαροι devs ως επι το πλειστον. Η Σονυ τους βαζει σε ενα επικινδυνο καλουπι... μπρος γκρεμος και πισω ρεμα η φαση.

GRZEUS
20-04-2016, 15:25
Με τα χαρακτηριστικά του neo δεν υπάρχει περίπτωση να δεις 4k σε μεγάλες παραγωγές παιχνιδιών.... Και μέχρι να υπάρξει υλικό σε ταινίες και τα σχετικά θα έχει βγει ήδη το ps5 ...... Για μένα δεν υπάρχει λόγος αγοράς εκτός και ξεχάσει η Sony τα 40 εκ κόσμο που την αγόρασαν και στρέψει το ενδιαφέρον στο neo.

teras1
20-04-2016, 15:27
Μια ανάλυση της διαφοράς μεταξύ native 4K και upscaled 1080p γιατί μάλλον αρκετός κόσμος δεν γνωρίζει.

http://www.red.com/learn/red-101/upscaled-1080P-vs-4K

PDS
20-04-2016, 15:34
Για μένα δεν υπάρχει λόγος αγοράς εκτός και ξεχάσει η Sony τα 40 εκ κόσμο που την αγόρασαν και στρέψει το ενδιαφέρον στο neo.

Δεν μπορει να τους ξεγραψει. Δεν την συμφερει να τους ξεγραψει.

Πριν καποιους μηνες παρουσιασαν σε devs αυτο το slide.
http://abload.de/img/psvrl3st3.png

mihalis13
20-04-2016, 16:00
Εχω την εντυπωση οτι δεν παιζει να ακυρωνουν την καθε κονσολα πριν απο τα 6 χρονια.

Δηλαδη θα σου πει οτι το Ps4 θα παιζει τα παντα για 6 χρονια και εισαι οκ αν μεινεις εκει.Οσο ο κυκλος ζωης μιας κονσολας δλδ(καπου στα 6 χρονια βγηκαν και τα τελευταια exclusives στο Ps3). Μετα θα παιρνει τη σκυταλη το ps4.5 για αλλα 3 χρονια(θα ειναι ηδη 3 στην αγορα) και παει λεγοντας.

Πιστευω οτι δεν θα μπει στην διαδικασια να σου στερησει την ασφαλεια των 6 ετων.

Aπο κει και περα
Developers Unhappy With Sony’s Plans for PS4.5, According to Report
http://www.playstationlifestyle.net/2016/04/19/ps4-5-neo-sony-playstation-4/

Άρα και εσύ θεωρείς πως κάποια παιχνίδια που θα βγουν στο PS4,5 δεν θα τα τρέχει το PS4 (εφοσον θα κρατήσει 6 χρόνια η κάθεμια)
Εγώ ειδικά αυτό το φοβάμαι πολύ και είμαι σχεδόν βέβαιος πως θα γίνει.

Valkyre
20-04-2016, 16:09
Άρα και εσύ θεωρείς πως κάποια παιχνίδια που θα βγουν στο PS4,5 δεν θα τα τρέχει το PS4 (εφοσον θα κρατήσει 6 χρόνια η κάθεμια)
Εγώ ειδικά αυτό το φοβάμαι πολύ και είμαι σχεδόν βέβαιος πως θα γίνει.

Παιδια, το θεμα δεν ειναι αν ενα παιχνιδι αποφασισουν το 2020 οτι θα κυκλοφορησει μονο στο ΝΕΟ. Τοτε θα μιλαμε για PS5 πλεον (αν δεν εχει ηδη βγει λολ).

Λιγο με νοιαζει εαν η Σονυ θα τηρησει το λεγομενο της οτι "κανενα παιχνιδι δεν θα κυκλοφορησει αποκλειστικα στο ΝΕΟ", αν και προσωπικα την πιστευω αυτην την δηλωση οτι θα τηρηθει, τουλαχιστον για ενα μεγαλο διαστημα, γιατι θα ειναι παντελως βλακωδες να ξεγραψουν 40 εκατομυρρια χρηστες μεσα σε 1-2 χρονια.

Οχι, το βασικο προβλημα ειναι οτι πλεον γινομαστε μια κοινοτητα 2 ταχυτητων. Και αυτο ειναι που δημιουργει ολα τα προβληματα που εχουμε πει κατα καιρους.

Να το πω και αλλιως, θυμαστε οταν το Watch Dogs κυκλοφορησε και για PS3? Το θυμαστε πως ηταν? Δηλαδη ως κατοχοι του PS3 αν δεν ειχατε PS4 θα λεγατε απο μεσα σας "οκ τουλαχιστον υπαρχει το παιχνιδι στην κονσολα μου, κατι ειναι και αυτο! Μπορει να ειναι παντελως αθλιο και απαραδεκτο, αλλα υπαρχει!".

Εγω δεν θα ημουν ευχαριστημενος με κατι τετοιο. Δεν με νοιαζει απλα να υπαρχει "υποστηριξη", με ενδιαφερει αυτη η υποστηριξη να ειναι 100% αυθεντικη και οπως την εχω μαθει τοσα χρονια που παιζω σε κονσολες. Αν αρχισουμε να βρισκομαστε σε μια αιωνια cross gen φαση, αυτο θα ηταν εφιαλτης για εμενα.

mihalis13
20-04-2016, 16:12
Εννοείται πως δεν είναι αυτό το θέμα.
Το θέμα είναι όπως λες πως θα έχουμε 2 ταχυτήτων κατόχους PS4.
Απλά πιστεύω πως σίγουρα θα δούμε μετά από λίγο καιρό games που θα βγουν μόνο στο ΝΕΟ.

PDS
20-04-2016, 16:13
Άρα και εσύ θεωρείς πως κάποια παιχνίδια που θα βγουν στο PS4,5 δεν θα τα τρέχει το PS4 (εφοσον θα κρατήσει 6 χρόνια η κάθεμια)
Εγώ ειδικά αυτό το φοβάμαι πολύ και είμαι σχεδόν βέβαιος πως θα γίνει.

Υποθετω πως ναι.
Γιατι το φοβασαι? Αφου για 6 χρονια θα ετρεχαν ολα τα παιχνιδια στο ps4 ετσι και αλλιως. Μετα θα πηγαινες σε PS5. Το ιδιο δεν ειναι?

Εγω αυτο που φοβαμαι ειναι το optimization και τον χρονο,χρημα,κοπο για τις μεταφορες.

mihalis13
20-04-2016, 16:20
Υποθετω πως ναι.
Γιατι το φοβασαι? Αφου για 6 χρονια θα ετρεχαν ολα τα παιχνιδια στο ps4 ετσι και αλλιως. Μετα θα πηγαινες σε PS5. Το ιδιο δεν ειναι?

Εγω αυτο που φοβαμαι ειναι το optimization και τον χρονο,χρημα,κοπο για τις μεταφορες.

Θεωρώ πως θα βγουν πιο γρήγορα αποκλειστικοί τίτλοι για την καινούρια κονσόλα. Αλλά και μετά από 3 χρόνια να βγουν που θα βγει το ps5 πάλι με ενοχλεί.
Δηλαδή κάποια παιχνίδια θα βγουν μόνο στο PS4,5.
Όποτε ή καποια δεν θα τα παίξεις ή κάθε 3 χρόνια θα αλλάζεις κονσόλα. Η οποία θα είναι λίγο καλύτερη από την προηγούμενη.

Επειδή ακόμα από όσους είναι υπέρ δεν έχω ακούσει αναλυτική άποψη (το Σάββατο τουλάχιστον θα ακούσω την άποψη του Λευτέρη) μπας και καταλάβω κάτι.

PDS
20-04-2016, 16:28
Αν βγουν πιο συντομα απο το 2019 θα ειναι μεγαλη πατατα της sony.

Φανταζομαι οτι το 2020 θα εχουμε καποιο αποκλειστικο παιχνιδι για το ps4.5 το οποιο θα τρεχει και στο ps5 σε 4K ξερω γω.

Valkyre
20-04-2016, 16:35
Εγω αυτο που φοβαμαι ειναι το optimization και τον χρονο,χρημα,κοπο για τις μεταφορες.

Ολα θα εξαρτηθουν απο το ποσο το "ουτοπικο" σεναριο της Sony θα υλοποιηθει κατα γραμμα... δηλαδη οτι καμμια κονσολα, ουτε το PS4 ουτε το NEO θα χασουν κατι απο το ξεζουμισμα του hardware ενω συνυπαρχουν.

Κατι που εγω, οπως εχω πολλακις πει, δεν το πιστευω οτι μπορει να συμβει.

Δεν ξερω μερικες φορες το σκεπτικο της Σονυ το βρισκω πολυ ιδιοτροπο. Οκ εταιρεια ειναι, πορφανως και αμεσο στοχο εχει το κερδος και φυσικο ειναι να ψαχνει καινουργιους τροπους να το εκμεταλλευτει, ακομα και αν αυτο σημαινει να τα κανει ολα ανω κατω. Ψιλοχεστηκαν, δεν προκειται να στεναχωρηθουν αν τους κραξουμε, εφοσον τα φραγκα ερχονται.

Αλλα σε πολλα προιοντα τους ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο τους. Οκ εβγαλαν το PSP, δεν ειχε το αναμενομενο αποτελεσμα, οκ σαν κονσολα πουλησε αλλα στο handheld market ηταν πενιχρο μπροστα στη Νιντεντο, βαγζουν το Vita και μοιαζει σαν να μην εμαθαν απολυτως ΤΙΠΟΤΑ απο το PSP.

Τωρα, με το ΝΕΟ, προσπαθουν να αλλαξουν αρδην το στατους του console gaming. Και ολα αυτα ενω το προιον τους μοσχοπουλαει... μου μοιαζει πολυ περιεργο ρισκο. Μεγαλη εταιρεια ειναι, σιγουρα εχει ικανους ανθρωπους να κοιτανε και να μελετανε τα νουμερα και τις αγορες, αλλα... ετσι δεν θα επρεπε να πω και για το PSP??

PDS
20-04-2016, 16:47
Το psp ειχε παει πολυ καλα για αυτο και εβγαλαν Vita. Eιχε πουλησει 80εκ (περιπου οσο το Ps3 που ηταν επιτυχημενη κονσολα) και προς το τελος του ανεβαινε στην Ιαπωνια.To 3ds με 5 χρονια ζωης ειναι 20εκ πισω απο το PSP! Το Vita απο την αλλη εχει φτασει τα 20εκ? δεν νομιζω. Το θεμα οτι οταν εχεις πουλησει 80 μυρια δεν γινεται να μην βγαλεις και νεο φορητο.
Τωρα σιγουρα δεν θα ξαναβγαλει φορητο μετα απο το Vita ομως:P

Σιγουρα κατι εχουν στο μυαλο τους οι τυποι και συμφωνω μαζι σου στο οτι ολα θα εξαρτηθουν απο το τι προγραμμα/τακτικη εχουν. Οποτε στην Ε3 θα εχει πολυ δουλεια για να μας πεισει η sony.

Leon_DiZ
20-04-2016, 16:53
Εννοείται πως δεν είναι αυτό το θέμα.
Το θέμα είναι όπως λες πως θα έχουμε 2 ταχυτήτων κατόχους PS4.
Απλά πιστεύω πως σίγουρα θα δούμε μετά από λίγο καιρό games που θα βγουν μόνο στο ΝΕΟ.

Είναι παααρα πολύ μεγάλη η βάση των 40 εκ για να μην τους υποστηρίξουν οι devs. Αν πουλήσει 100% κονσόλες οι Sony σε αυτή τη γενιά, μιλάμε για το 40%+ των χρηστών.

Valkyre
20-04-2016, 16:53
Το psp ειχε παει πολυ καλα για αυτο και εβγαλαν Vita. Eιχε πουλησει 80εκ (περιπου οσο το Ps3 που ηταν επιτυχημενη κονσολα) και προς το τελος του ανεβαινε στην Ιαπωνια. Το Vita απο την αλλη εχει φτασει τα 20εκ? δεν νομιζω. Το θεμα οτι οταν εχεις πουλησει 80 μυρια δεν γινεται να μην βγαλεις και νεο φορητο.
Τωρα σιγουρα δεν θα ξαναβγαλει φορητο μετα απο το Vita ομως:P

Σιγουρα κατι εχουν στο μυαλο τους οι τυποι και συμφωνω μαζι σου στο οτι ολα θα εξαρτηθουν απο το τι προγραμμα/τακτικη εχουν. Οποτε θα πρεπει στην Ε3 να εχει πολυ δουλεια για να μας πεισει η sony.

Βαγγελη το ειχαμε ξαναπει, το νουμερο των πωλησεων του Hardware δεν ειναι αρκετο για να αποκαλεσεις ενα προιον επιτυχημενο. Το software ειναι που μετραει και στον τομεα αυτο το PSP υστερουσε σημαντικα. Βεβαια η Sony σιγουρα δεν εγκατελειψε την προσπαθεια για καποιους λογους, πιστεψε οτι εξακολουθει να υπαρχει potential γιατι οντως οι πωλησεις Hardware (αν και υστερουσαν απο τον ανταγωνισμο) εδειχναν οτι απλα το software πρεπει να παρει τα πανω του για να γινει μεγαλη επιτυχια.

Αλλα ανταυτου, αντι να προσπαθησουν να αλλαξουν αυτο το κομματι, φροντισαν να επαναλαβουν τα ακριβως ιδια λαθη, μην πω και χειροτερα.

Τεσπα, γενικα κανουν καποιες κινησεις σαν εταιρεια που μου μοιαζουν τσαπατσουλικες εντελως... PS TV το θυμαστε? Μια που το ακουσαμε μια που το χασαμε... δεν ξερω, τζογαρουν μεχρι να τους κατσει?

PDS
20-04-2016, 17:03
Δλδ αγoραζαν το psp για να μην παιζουν? 80εκ ειναι τεραστιο νουμερο.

Eπειδη κενταγε η Nintendo αυτο δεν κανει αυτοματα το psp αποτυχημενο.
Δες εδω διαφορες στο sofware με το 3ds. Στο hardware εχει 20εκ περισσοτερα το psp και αμφιβαλλω αν θα το φτασει ποτε το 3ds.
http://www.vgchartz.com/platform/6/playstation-portable/
http://www.vgchartz.com/platform/42/nintendo-3ds/

To ds ειχε ξεφυγει περισσοτερο σιγουρα αλλα συγκρινω με το 3ds γιατι υποτιθεται οτι ειναι το απολυτα επιτυχημενο φορητο και θελω να δειξω ακριβως οτι ηταν απολυτα επιτυχημενο και το psp.

Με το psvita απετυχε και δεν νομιζω οτι θα επαναλαβει το λαθος.
Αλλωστε τα στουντιο που εκαναν παιχνιδια για psp τα εχει παει στο ps4.


Τωρα σιγουρα ρισκαρει προσπαθωντας να αλλαξει την αγορα. Εχει το πανω χερι, αν καταφερει να χασει το παιχνιδι ειναι αξια της μοιρας της.

Slay
20-04-2016, 17:14
Άρα και εσύ θεωρείς πως κάποια παιχνίδια που θα βγουν στο PS4,5 δεν θα τα τρέχει το PS4 (εφοσον θα κρατήσει 6 χρόνια η κάθεμια)
Εγώ ειδικά αυτό το φοβάμαι πολύ και είμαι σχεδόν βέβαιος πως θα γίνει.

απο αυτα που διαβασα και ειδα σημερα, νομιζω οτι οντως θελουν να πανε σε μοντελο κινητων, δηλαδη θα βγει το ps4 , θα παιρνει Os μεχρι ξερω 4, και θα παιζει παιχνιδια μεχρι την στιγμη που καποιο για παραδειγμα θα θελει 4.1 και δεν θα παιζει. Εντωμεταξυ θα εχει βγει το PS4.5, το οποιο θα εχει καλυτερα specs και θα παιρνει Οs μεχρι το 6 ας πουμε, και αυτο θα μπορει να παιξει ολα τα παιχνιδια του 4, συν οσα βγουν για αυτο, μεχρι καποιο παιχνιδι να ζητησει Os 6.1 το οποιο θα εχει μονο το ps5 κ.ο.κ.

Valkyre
20-04-2016, 17:20
Δλδ αγoραζαν το psp για να μην παιζουν? 80εκ ειναι τεραστιο νουμερο.

Eπειδη κενταγε η Nintendo αυτο δεν κανει αυτοματα το psp αποτυχημενο.
Δες εδω διαφορες στο sofware με το 3ds. Στο hardware εχει 20εκ περισσοτερα το psp και αμφιβαλλω αν θα το φτασει ποτε το 3ds.
http://www.vgchartz.com/platform/6/playstation-portable/
http://www.vgchartz.com/platform/42/nintendo-3ds/

To ds ειχε ξεφυγει περισσοτερο σιγουρα αλλα συγκρινω με το 3ds γιατι υποτιθεται οτι ειναι το απολυτα επιτυχημενο φορητο και θελω να δειξω ακριβως οτι ηταν απολυτα επιτυχημενο και το psp.

Με το psvita απετυχε και δεν νομιζω οτι θα επαναλαβει το λαθος.
Αλλωστε τα στουντιο που εκαναν παιχνιδια για psp τα εχει παει στο ps4.


Τωρα σιγουρα ρισκαρει προσπαθωντας να αλλαξει την αγορα. Εχει το πανω χερι, αν καταφερει να χασει το παιχνιδι ειναι αξια της μοιρας της.

Bαγγελη δεν ειναι σωστη η συγκριση σου, δεν καταλαβαινω γιατι χρησιμοποιεις το 3DS για συγκριση αντι το DS που ηταν ο αμεσος ανταγωνιστης του PSP. Το 3DS δεν υπηρχε καν τοτε. Η κονσολα η οποια ερχοταν σε ανταγωνισμο το PSP τοτε ηταν το DS και η διαφορα ηταν massive. Αν και δεν εμπιστευομαι το vgchartz:

http://www.vgchartz.com/platform/1/nintendo-ds/

Το 3DS ειναι απολυτα επιτυχημενο στην σημερινη κατασταση, με ανταγωνιστη το VITA.

Επισης, πολλοι θεωρω οτι αγορασαν το PSP επειδη εσπαγε πανευκολα και μπορουσες να παιξεις και τα παιχνιδια του PSONE αν το εκανες αυτο.

Δεν λεω οτι η Σονυ δεν ειχε κανενα λογο να βγαλει PS VITA. Καθε εταιρεια δεν παραταει ενα προιον ετσι απλα. Και το ΧΒΟΧ δεν εκανε επιτυχια, δεν εφερε καν κερδος στην MS. Εβγαλε το ΧΒΟΧ360 και εγινε μεγαλη επιτυχια, γιατι εμαθαν απο τα λαθη τους. Λογος για να βγαλουνη VITA υπηρχε, αρκει να μαθαιναν καποια πραγματα απο το PSP, αλλα απο οτι φαινεται δεν εμαθαν.

- - - Updated - - -




απο αυτα που διαβασα και ειδα σημερα, νομιζω οτι οντως θελουν να πανε σε μοντελο κινητων, δηλαδη θα βγει το ps4 , θα παιρνει Os μεχρι ξερω 4, και θα παιζει παιχνιδια μεχρι την στιγμη που καποιο για παραδειγμα θα θελει 4.1 και δεν θα παιζει. Εντωμεταξυ θα εχει βγει το PS4.5, το οποιο θα εχει καλυτερα specs και θα παιρνει Οs μεχρι το 6 ας πουμε, και αυτο θα μπορει να παιξει ολα τα παιχνιδια του 4, συν οσα βγουν για αυτο, μεχρι καποιο παιχνιδι να ζητησει Os 6.1 το οποιο θα εχει μονο το ps5 κ.ο.κ.

Πανο, παιζει να μου εξηγησεις πως θα δουλεψει αυτο με βαση την παρακατω απορρια μου?


Δεν εχω χρονο κι εγω να το δω αυτη τη στιγμη αλλα με το που ακουω να λενε οτι στοχευουν στην φιλοσοφια των κινητων, αυτοματως δεν μπορω να καταλαβω με ποια εννοια και με πιο τροπο μπορουν να το εφαρμοσουν αυτο?

Δηλαδη τι να βγαζουν 1 κονσολα καθε χρονο? Και οι devs τι θα κανουν? Αλλο τα παιχνιδακια στα κινητα που μεσα σε μερικους μηνες και με μια μικρη ομαδα κυκλοφορεις ενα παιχνιδι και αλλο να μιλαμε για μια ομαδα 200 ατομων που δουλευει 3 και 4 χρονια για να κυκλοφορησει ενα ΑΑΑ παιχνιδι.

Οποτε πως ακριβως οι devs θα δουλευουν σε μια τετοια περιπτωση? Θα ξεκινανε να σχεδιαζουν το παιχνιδι τους με βαση το hardware του (παραδειγμα) PS5 και μεχρι την κυκλοφορια του παιχνιδιου θα κυκλοφορει το PS7???

Βοηθηστε με γιατι μαλλον δεν καταλαβαινω πως η φιλοσοφια των κινητων μπορει να εφαρμοστει στις κονσολες.

ΥΓ: Το βιντεο θα το δω εννοειται, οταν θα εχω την δυνατοτητα..

Γιατι εγω ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να γινει αυτο... εκτος και αν μας κανουν τα παινχιδια μπουρδελο εντελως και δεν δινουν δεκαρα για το hardware.

memix
20-04-2016, 17:36
Εγώ περιμένω να δω πως θα υλοποιήσουν αυτό το πράγμα που λένε πως θα βγάλουν και σε τι τιμή θα το πουλήσουν.
Αν όντως έχει την κάρτα γραφικών που λένε ( Polaris 10 ) που δεν έχει βγει στην αγορά ακόμη και θα είναι κάτι ανάλογο σε απόδοση της R9 290 , σε τι τιμή θα πρέπει να το πουλήσουν το PS4 Neo αφού η κάρτα απο μόνη της θα κοστίζει σχεδόν όσο είναι το κόστος παράγωγης ενός PS4.
O επεξεργαστής και καλά θα είναι ο ίδιος αλλά overclocked στα 2.1 .
Εδω τώρα και ζορίζεται γιατί δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο και συνέχεια ουρλιάζει ο ανεμιστήρας .
Αν τον κανουν over τοσο ψηλα θα πρεπει να του βαλουν fan 12 και ανω για να μπορει να ψύχεται σωστά το σύστημα αλλα και παλι το κέρδος σε αποδοση δεν θα είναι τοσο μεγάλο και μια τόσο παλιά CPU και σε συνδυασμό με ολοκαινουργια GPU θα υπαρξει bottleneck του σκοτωμού .
Και αν όντως τα καταφέρουν να το συνδυάσουν και να λειτουργεί σωστά θα χωρίσουν τους χρήστες του σε δυο ταχύτητες οσο και να λένε οτι το ιδιο παιχνιδι θα βγαίνει και για τις δυο κονσόλες.
Φανταστείτε να παίζεται online FPS παιχνίδι και αφού και τα δυο PS4 - PS4 Neo θα χρησιμοποιουν τους ίδιους servers εσυ με το απλο PS4 θα παιζεις στα 30fps και ο άλλος με το Neo στα 60fps.
Θα προτιμούσα να μου λέγανε οτι θα βγει καινούργια κονσόλα σε 4-5 χρονιά με καλύτερη κάρτα γραφικών και πιο δυνατό επεξεργαστή το οποίο θα έτρεχε και παιχνίδια του PS4 αλλά θα το λέγανε PS5 , πιο καλά θα μου κάθιζε πάρα αυτό που μάλλον θα κάνουν τώρα .

PDS
20-04-2016, 17:44
Valkyre
Εβαλα το 3ds στην συγκριση γιατι υποτιθεται οτι ειναι απολυτα επιχημενο και σαρωνει. Δλδ πρεπει να φτασει το DS που ειναι το πιο επτυχημενο φορητο ever και το δευτερο πιο επιτυχημενο gaming συστημα ever για να θεωρηθει επιτυχημενο το psp? Χανουμε λιγο τον λογο για τον οποιο τα συγκριναμε.
Τα 80εκ και αυτο το software δινουν νουμερα που φωναζουν επιτυχια για οποιαδηποτε εποχη, παρελθον,μελλον, παρον.
Στο VITA δν υπηρχε υποστηριξη ουτε απο Ιαπωνια ουτε απο την ιδια την sony.

Τεσπα ας μην ξεφευγουμε.

Dragonpaul
20-04-2016, 19:55
Οι developers δεν είναι χαρούμενοι με τα PS4K και Xbox 1.5 (http://unboxholics.com/news/gaming/15020-oi-developers-den-einai-xaroumenoi-me-ta-ps4k-kai-xbox-1-5)

Slay
20-04-2016, 20:13
Πανο, παιζει να μου εξηγησεις πως θα δουλεψει αυτο με βαση την παρακατω απορρια μου?
Γιατι εγω ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να γινει αυτο... εκτος και αν μας κανουν τα παινχιδια μπουρδελο εντελως και δεν δινουν δεκαρα για το hardware.

εαν παει εκει το πραγμα, αυτη την καταληξη θα εχουμε, τουλαχιστον εγω αυτο πιστευω. Και εντελως μπουρδελο να μην ειναι τα παιχνιδια, το ξεζουμισμα του hardware απλα το ξεχναμε, λογικα εαν γινει ετσι, και ακολουθησουν και οι αλλοι στο ιδιο στυλ, τοτε θα το φτιαχνουν για ενα επιπεδο hardware και απο εκει και περα θα κανει καπως scale up για τα καλυτερα κινητα, εεεε κονσολες ηθελα να πω.

kostasb13
20-04-2016, 22:25
Καποια πραγματακια γνωριζω αλλα ειδικος περι τεχνικων θεματων δεν ειμαι, να ρωτησω λοιπον κατι.
Με βαση αυτα που εχουν βγει θα εχουμε μια κονσολα με διπλασια δυναμη στην gpu συν τις βελτιωσεις σε cpu και μνημη. Αρα μπορουμε να μιλαμε για κατι που θα εχει περιπου τη διπλασια δυναμη σε σχεση με το τωρινο; Γιατι αν ισχυει αυτο τοτε νομιζω οτι δεν μιλαμε για κατι που απλα θα δινει καλυτερο framerate ή αναλυση, αλλα που η διαφορα στην γραφικη απεικονιση θα ειναι γενικη και ξεκαθαρη.
Επισης σε αυτο που γραφει πιο πανω ο memix εχει δικιο. Κρατανε την ιδια cpu και βαζουν μια δυνατη gpu, δηλ bottleneck στο θεο....οσοι εχουν ασχοληθει με το pc gaming το γνωριζουν αυτο, απο τη μια, μια σουπερ gpu και απο την αλλη μια cpu της πλακας-που ειναι ο jaguar και δεν πανε να τον κανουν overclocked και στα 3, της πλακας θα παραμεινει- ειναι λογικος ενας τετοιος σχεδιασμος, μπορει να αποδοσει τα επιθυμητα;...

Leon_DiZ
20-04-2016, 22:28
Καποια πραγματακια γνωριζω αλλα ειδικος περι τεχνικων θεματων δεν ειμαι, να ρωτησω λοιπον κατι.
Με βαση αυτα που εχουν βγει θα εχουμε μια κονσολα με διπλασια δυναμη στην gpu συν τις βελτιωσεις σε cpu και μνημη. Αρα μπορουμε να μιλαμε για κατι που θα εχει τουλαχιστον τη διπλασια δυναμη σε σχεση με το τωρινο; Γιατι αν ισχυει αυτο τοτε νομιζω οτι δεν μιλαμε για κατι που απλα θα δινει καλυτερο framerate ή αναλυση, αλλα που η διαφορα στην γραφικη απεικονιση θα ειναι γενικη και ξεκαθαρη.
Επισης σε αυτο που γραφει πιο πανω ο memix εχει δικιο. Κρατανε την ιδια cpu και βαζουν μια δυνατη gpu, δηλ bottleneck στο θεο....οσοι εχουν ασχοληθει με το pc gaming το γνωριζουν αυτο, απο τη μια, μια σουπερ gpu και απο την αλλη μια cpu της πλακας-που ειναι ο jaguar και δεν πανε να τον κανουν overclocked και στα 3, της πλακας θα παραμεινει- ειναι λογικος ενας τετοιος σχεδιασμος, μπορει να αποδοσει τα επιθυμητα;...

Σε παιχνίδια που είχε πρόβλημα το PS4 με το frame-rate είχαν πει πολλοί ότι είναι λόγω CPU. Οπότε όντως λογικά δεν θα βοηθήσει ιδιαίτερα η GPU.

Υπάρχει μια πιθανότητα η GPU να βοηθάει στο VR και να μην χρειάζεται το εξωτερικό κουτί (αυτό καθαρά υπόθεση είναι).

andapo
20-04-2016, 22:34
Με υποθέσεις (μιας και δεν έχουμε τίποτα επίσημο ως προς το hardware) παίδες δεν μπορείτε να βγάλετε συμπεράσματα. Πόσο μάλλον σε τεχνικό επίπεδο.

Viper
20-04-2016, 23:02
How PlayStation Neo and the original PS4 will co-exist (http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-how-playstation-4k-neo-and-the-original-ps4-will-co-exist)


In this article, we'll be drawing on the rules of engagement that Sony has supplied to PlayStation 4 developers. While these guidelines may change, the picture painted is clear and unambiguous.


Dual Shock 4 remains the primary controller: Sony has no plans to introduce a new joypad for the Neo hardware. The Dual Shock 4 remains unchanged and Sony has actually mandated that all existing peripherals should be supported with no segregation between PS4 and Neo.


1080p is the mandatory minimum display resolution: Sony is keen to push developers on to higher resolutions and super-sampling down to full HD is an option, but 1080p is the lowest pixel-count allowed.


No online segregation between consoles: If a PlayStation title supports online features, they must be deployed equally on both systems. Developers cannot have Neo-only servers. We believe this may actually introduce gameplay balance issues if, say, the Neo version hits 60fps while the PS4 version is capped at 30fps.


Save data systems are cross-platform: The PlayStation operating system is constant between both PS4 and Neo. This means that all data (save games, back-ups etc) are interchangeable between both systems by default. However, it seems that Sony is leaving it up to developers to ensure that Neo and PS4 save-swapping actually works.


Forward compatibility patches are for old games only: Sony really wants Neo support on all games from October onwards. While older titles can have Neo features patched in, the platform holder will not allow new titles to add Neo features at a later date.


The PS4 front-end offers an identical experience whether you're running on Neo or an original PS4 system. The PlayStation Store will be exactly the same, but Sony is considering offering enhanced media facilities - for example, 1080p gameplay streaming and recording. Access to 4K media apps with HDCP 2.2 requirements aren't covered in Sony's documentation.

Axilleas_GR
21-04-2016, 00:52
Πόσοι όμως πρέπει να νιώθουν κάπως έτσι :
https://vimeo.com/163614806
:P:P:P:P:P

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DJTaurus
21-04-2016, 08:07
Μπορείτε να αρχίσετε να πουλάτε από τώρα τα ps4 σας εκτός αν θέλετε να παίξετε downgraded εκδόσεις των παιχνιδιών που θα βγουν φέτος (να δούμε ποσα θα φάνε delay) η τα indie του plus.
https://mobile.twitter.com/shinobi602/status/722915062462033920

mihalis13
21-04-2016, 08:18
Ποσό πλάκα θα ειχε το Last Guardian να ειναι PS4 NEO exclusive; lol

DJTaurus
21-04-2016, 08:32
Ποσό πλάκα θα ειχε το Last Guardian να ειναι PS4 NEO exclusive; lol

Το αστείο είναι ότι η mini 4ετης γενιά του PS4 βγήκε με exclusive racing το driveclub και η Sony ακόμα απολαμβάνει free pass (σε θάψιμο) από τους neoGafs. Θέλω bundle PS4K με GTurismo να πλερωσω για 1080p στα 60fps.

Viper
21-04-2016, 09:00
Μπορείτε να αρχίσετε να πουλάτε από τώρα τα ps4 σας εκτός αν θέλετε να παίξετε downgraded εκδόσεις των παιχνιδιών που θα βγουν φέτος (να δούμε ποσα θα φάνε delay) η τα indie του plus.
https://mobile.twitter.com/shinobi602/status/722915062462033920

Για το Horizon το ειχα σχεδον σιγουρο το delay (http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/17065-%CE%A3%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%C F%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85-Ps4?p=607301&viewfull=1#post607301).


http://i.picpar.com/AXNb.png

Lefteris_X
21-04-2016, 11:23
http://www.gamespot.com/articles/sony-reportedly-unsure-if-there-will-ever-be-a-pla/1100-6439011/?ftag=GSS-05-10aaa0a

Τι έλεγα ότι ενδέχεται να μην υπάρξει PS5;;;;;;

Μάλλον θα σταματήσει το στυλ κονσόλα 5,6,7 κλπ........και θα το γυρίσουμε σε στυλ MacBook Pro late 2016, mid 2019, late 2022 κλπ.

Κατ' εμέ, είναι η σωστή επιχερηματική οδός.

Axilleas_GR
21-04-2016, 11:35
Κατ' εμέ ή σωστή κίνηση είναι να τους δείξω το μεσαίο δάκτυλο, βουτηγμένο σε μπόλικο γρασο (ελέω εργασιας) και να τους στείλω στο διάολο. Θα κάνουν πααααααρα πολύ καιρό να ξαναδούν 40000000 πωλήσεις σε ένα προϊόν μέσα σε λιγότερο από 2.5 χρόνια. Δε πειράζει γουστάρω πάρα πολύ. Ευτυχώς έχω ένα σκασμό παιχνίδια να ασχοληθώ στο PS3. Plus θα δουν από εμένα του Αγίου ανήμερα.
Αι σιχτίρ
Ένα σχετικά φθηνό χόμπι είχαμε το ξεπατωσαμε και αυτό. Και ακόμη δεν έχω αρχίσει το βρισίδι να φανταστείς....
Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pictorino
21-04-2016, 11:45
Ούτε υπολογιστή δεν αναβαθμίζεις τόσο συχνά ...

cocous
21-04-2016, 11:45
Οι άνθρωποι είναι γελοιοι. Με όλη την σημασία της λέξεως. Απλα ελπιζω και λιγο στο να είναι ολα αυτα ραδιοαρβυλες. Αλλά το βλέπω χλωμο διότι με τοσο κραξιμο και χαμο που έχει γίνει θα έπρεπε ηδη να είχε λάβει θεση η Sony. Οπότε οπως καταλαβαινετε μας λεει μπραβο μ@λ@κες που σας δουλεψα τόσο καιρο και σας εταζα λαγους με πέτρα χείλια και εκτος του ανερχόμενου Uncharted σας φλομωσα στα remaster. Και αφού τωρα ειναι αδύνατο να ανταπεξελθει σε αυτα που ακολουθούν ριξτε φραγκα για το επομενο. Τα έπιασε τα λεφτά του. Τι το θελα το ρημάδι. Δεν καθόμουν με το pc? Και ζητημα αν το εχω 4 μηνες. Και γω μπήκα στο club των κορόιδων.


Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Axilleas_GR
21-04-2016, 11:52
Αν, αν είμαστε στο ελάχιστο λίγο τυχεροί, θα κάνουν μια ωραία καλλιτεχνική κωλοτούμπα 180 μοιρών στυλ ms και θα το μαζέψουν.....
Αλλά δε το βλέπω ως πιθανότητα.
Το "club των κορόιδων" τι το ήθελες τωρα?
Ήδη βρίζω απλά δεν εκφράζομαι δημόσια. Η μούντζα που μου έχω ρίξει πάει σύννεφο.
Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

james9
21-04-2016, 11:55
"Η σωστη επιχειραματικη κινηση" . Μαλιστα . Ξαφνικα γιναμε CEO και μέτοχοι της εκαστοτε εταιριας. Μην παρεξηγηθω καταλαβαινω Λευτερη πως το λες, αλλα εμεις οι παικτες δεν πρεπει να συζηταμε για επιχειρησεις , κερδη κλπ.

Με την ιδια λογικη η ms εκανε μια "σωστη επιχειρηματικη κινηση" να απαγορευσει τα μεταχειρισμενα αλλα τελικα πηρε τα 3 μου γιατι οι παικτες κινουν την αγορα και δινουν πρωτιες , οχι οι CEOs που παιρνουν αποφασεις και ισως δεν εχουν παιξει και παιχνιδι ποτε τους.

Κ αν θελουμε να το παμε και παραπερα , θυμαστε που λεγαμε οτι η σονυ επιασε τον παπα απο τα @@ και η καταντια του Plus ειναι μονο η αρχη? Ε κλαψτε τωρα ομαδικα γιατι τα kinect και τα always online ειναι πταισμα μπροστα σε αυτο που πανε να περασουν .

cocous
21-04-2016, 11:56
Δυστυχώς ούτε εγώ το βλέπω. Για την καλλιτεχνική κολωτουμπα εννοώ.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Viper
21-04-2016, 12:01
Στην αρχη ειχαμε τα delays, μετα τα remaster, τωρα παλι delays για να γινουν port στο PS4 NEO.

teras1
21-04-2016, 12:03
Κατ' εμέ είναι η αρχή του τέλους των κονσολών.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην επιλέξει κάποιος το PC με τα πλεονεκτήματα της ανοιχτής πλατφόρμας, της παραγωγικότητας και του δωρεάν online.
Νομίζω ότι οι τρείς κονσολάρχες έχουν υπερεκτιμήσει τις δυνατότητές τους επειδή ο καθένας έχει αποκτήσει μερικά εκατομμύρια φανατικούς υποστηρικτές.
Η πλειοψηφία δεν θα ακολουθήσει αυτό το μοντέλο και θα φύγει προς PC/mobile. Η πλειοψηφία πάντα ήθελε multiplatform παιχνίδια και value for money hardware.

Η MS θα είναι εκεί στο PC από νωρίς και την Sony την κόβω να το γυρνάει σε 3rd party software development μαζί με την Nintendo σε μερικά χρόνια.

Axilleas_GR
21-04-2016, 12:03
Πες τα ρε James. Στα @@ μου η σωστή επιχειρηματική κίνηση. Παίρνω ποσοστά ή έχω μετοχές και δε το ξέρω?
Και για να το πάω λίγο στο θέμα που θίγει ο Λευτέρης. Εφόσον το PlayStation division είναι επικερδές και σε καμία περίπτωση ζημιογόνο τότε τι το πειράζεις?
Μου αρέσει που κατηγορούμε τη ms ότι καταστρέφει το console gaming.
Ενώ η Sony τι κάνει? Το πάει σε επόμενο στάδιο?
Πρέπει αν έχουν ελάχιστο μυαλό να τρίβουν τα χέρια τους στη ms. Τέτοιο επικοινωνιακό δώρο ούτε στα όνειρά τους.

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
21-04-2016, 12:03
Εγώ βλέπω ότι μας σπρώχνουν όλο και περισσότερο στο pc gaming. Ίσως βέβαια σταματήσουν οι κονσολες και πουλάνε μέσω δικών τους store στο pc παιχνίδια.
Πραγματικά αυτή η γενιά ό,τι να'ναι.....

Valkyre
21-04-2016, 12:09
Σωστη επιχειρηματικη οδος μπορει να ειναι, αλλα γιατι τοτε κραζαμε τοσα χρονια το PC gaming για το γεγονος οτι χρειαζεται αναβαθμισεις και οτι το να γραφεις κωδικα στο μεταλλο ειναι κατι που απλα δεν υφισταται? Γιατι το επιχειρην να εχει τον πρωτο λογο απο εμας? Απο την Sοny το καταλαβαινω. Αλλα το ιδιο θα επρεπε να λεμε ολο αυτον τον καιρο και για την MS και τα PC αν ηταν ετσι.

Ομως καλως ή κακως ειμαστε κονσολαδες και ως κονσολαδες οι πρακτικες των αναβαθμισεων και των πολλαπλων εκδοσεων ειναι πραγματα τα οποια για πολλους απο εμας ηταν ο λογος που αποφασιζαμε να παιζουμε σε κονσολες ωστε να μην απασχολουν.

Δεν ξερω γιατι μπορει καποιος να βλεπει θετικο να κυκλοφορει καθε χρονο ενα playstation. Ειλικρινα... οπως το ειπαν πιο πανω τα παιδια, ουτε PC δεν αναβαθμιζεται τοσο γρηγορα (αν υποθεσουμε οτι θελουν να πανε στο μοντελο του mobile με καινουργια "ανανεωμενη" κονσολα καθε 1-2 χρονια).

Και να πω οτι η αγορα εδειξε σημαδια στην ΣΟνυ οτι ο κοσμος δεν ειναι διατεθιμενος να παρει PS4 επειδη το Hardware δεν ειναι αρκετο, να το καταλαβω... αλλα πουλαει σαν τρελο ακομη και τωρα... οποτε ειλικρινα απο που πηγαζει αυτη η εντυπωση οτι το console gaming εχει αναγκη απο την υιοθετηση της φιλοσοφιας της αγορας των κινητων??!

ΥΓ: Και κατι τελευταιο, δεν ξερω ποσοι αγοραζουν Macbook καθε χρονο, εγω νομιζω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια αγοραζει ενα macbook για τουλαχιστον 4-5 χρονια... μπορειτε να φανταστειτε να παιρνω εγω το Playstation late 2016 model και να προσπαθω να τρεξω το Uncharted 7 το 2020 με τον ιδιο τροπο που θα μπορω να χρησιμοποιω το late macbook 2016 για να κανω την δουλεια μου σε σχεση με ενα macbook του 2020?

Ουδεμια επαφη.

Viper
21-04-2016, 12:19
Μπορει να ειναι και χαζη σαν σκεψη, αλλα γιατι μου εχει μπει η ιδεα οτι ηταν στα σχεδια τους το PS4 να βγει με 4GB ram και να εβγαζαν μετα το PS4 NEO με 8GB?

Οκ προφανως τελικα το εβγαλαν με 8GB αλλα αυτη η αλλαγη της τελευταιας στιγμης (που ολοι ηξεραν για 4GB και τελικα βγαινει στην σκηνη ο Cerny και μενουν ολοι καγκελο), τωρα δεν μου φαινεται και τοσο τυχαια.

Valkyre
21-04-2016, 12:20
^^ Δεν νομιζω να ηταν στα σχεδια τους ενα PS4.5 εκεινη την περιοδο. Προεκυψε στην πορεια ή ηταν ευσεβης ποθος ακομα τοτε.

pictorino
21-04-2016, 12:27
γιατι τοτε κραζαμε τοσα χρονια το PC gaming για το γεγονος οτι χρειαζεται αναβαθμισεις

Υπάρχει γενικά αυτή η εντύπωση ότι οι pc gamers κάνουν συνέχεια αναβαθμίσεις αλλά σε μεγάλο βαθμό δεν ισχύει. Δεν χρειάζονται κιόλας, κάρτες (υπολογιστές γενικότερα) 5-6 ετών παίζουν εφάμιλλα ή ίσως και λίγο καλύτερα από το ps4.

https://www.youtube.com/watch?v=kqaOg3NFcDE

PDS
21-04-2016, 12:31
εμεις οι παικτες δεν πρεπει να συζηταμε για επιχειρησεις , κερδη κλπ.

Αυτο.
Οσο επιχειρηματικα καλες και να ειναι αυτες οι κινησεις για την sony, εμας μας ενδιαφερει το αν αυτο που παει να προσφερει εχει καποιο ωφελος για εμας τελικα. Αν δεν εχει, το αποτελεσμα θα ειναι χειροτερο για τον console gamer. Aν για καποιο λογο ξερω γω καταφερουν να αυξηθουν τα ΑΑΑ games,βελτιωθουν οι υπηρεσιες λογο περισσοτερων εσοδων τοτε μπορει να δει καποιος με καλυτερο ματι την νεα κατευθυνση.
Αλλα οταν λιγο πριν την ανακοινωση αποδεσμευουν την evolution για παραδειγμα, πως μπορει καποιος να ειναι αισιοδοξος?

PDS
21-04-2016, 12:43
Υπάρχει γενικά αυτή η εντύπωση ότι οι pc gamers κάνουν συνέχεια αναβαθμίσεις αλλά σε μεγάλο βαθμό δεν ισχύει.

Αυτο που και παλι δεν θα αλλαξει ειναι η ευκολια που σου προσφερει η κονσολα.
Για παραδειγμα εγω δεν θελω να χασω ουτε λεπτο κοπου για να ψαξω πως πρεπει να χτισω κατι για να μπορει να μου βγαλει καποια χρονια κτλ. Oταν ο αλλος μου δινει ετοιμη την αναβαθμιση εξακολουθει να μου ειναι ευκολια. Gamer ειμαι οχι συναρμολογητης Hardware.
Αυτο η sony ξερει οτι δεν θα αλλαξει. Η ευκολια θα παραμεινει ευκολια και αν συνεχισει να υποστηριζει με καποια στανταρτς ποιοτητας το ps4, ουσιαστικα δεν χανεις κατι.
Επισης δεν θελω να βαλω ενα τελαρο οπουδηποτε μεσα στο σπιτι μου, αλλιως δεν θα αγοραζα laptops τα τελευταια 10 χρονια.

Το αγκαθι για μενα ειναι το optimization και αν απο τα first party studios θα δουμε παλι πολυ καλη δουλεια στο ps4, απο τα third party το βλεπω χλωμο.

pictorino
21-04-2016, 12:54
Αυτο που και παλι δεν θα αλλαξει ειναι η ευκολια που σου προσφερει η κονσολα.
Για παραδειγμα εγω δεν θελω να χασω ουτε λεπτο κοπου για να ψαξω πως πρεπει να χτισω κατι για να μπορει να μου βγαλει καποια χρονια κτλ. Oταν ο αλλος μου δινει ετοιμη την αναβαθμιση εξακολουθει να μου ειναι ευκολια. Gamer ειμαι οχι συναρμολογητης Hardware.
Αυτο η sony ξερει οτι δεν θα αλλαξει. Η ευκολια θα παραμεινει ευκολια και αν συνεχισει να υποστηριζει με καποια στανταρτς ποιοτητας το ps4, ουσιαστικα δεν χανεις κατι.
Επισης δεν θελω να βαλω ενα τελαρο οπουδηποτε μεσα στο σπιτι μου, αλλιως δεν θα αγοραζα laptops τα τελευταια 10 χρονια.

Το αγκαθι για μενα ειναι το optimization και αν απο τα first party studios θα δουμε παλι πολυ καλη δουλεια στο ps4, απο τα third party το βλεπω χλωμο.
Αυτό είναι άλλο θέμα, φυσικά καθένας κρίνει τι του είναι χρήσιμο και τι τον βολεύει και αναλόγως πράττει.

Valkyre
21-04-2016, 12:58
Αυτο που και παλι δεν θα αλλαξει ειναι η ευκολια που σου προσφερει η κονσολα.
Για παραδειγμα εγω δεν θελω να χασω ουτε λεπτο κοπου για να ψαξω πως πρεπει να χτισω κατι για να μπορει να μου βγαλει καποια χρονια κτλ. Oταν ο αλλος μου δινει ετοιμη την αναβαθμιση εξακολουθει να μου ειναι ευκολια. Gamer ειμαι οχι συναρμολογητης Hardware.
Αυτο η sony ξερει οτι δεν θα αλλαξει. Η ευκολια θα παραμεινει ευκολια και αν συνεχισει να υποστηριζει με καποια στανταρτς ποιοτητας το ps4, ουσιαστικα δεν χανεις κατι.
Επισης δεν θελω να βαλω ενα τελαρο οπουδηποτε μεσα στο σπιτι μου, αλλιως δεν θα αγοραζα laptops τα τελευταια 10 χρονια.

Το αγκαθι για μενα ειναι το optimization και αν απο τα first party studios θα δουμε παλι πολυ καλη δουλεια στο ps4, απο τα third party το βλεπω χλωμο.

Σε αυτο πονταρουν κιολας Βαγγελη. Στο γεγονος οτι δεν βαζουν εσενα να σχολεισαι με τις αναβαθμισεις, αλλα υποτιθεται το εχουν κανει αυτοι για εσενα με ενα πιο κλειστο κυκλωμα. Και ναι οντως ειναι ευκολια αν το δεις με το PC οπου πρεπει να ξερεις και 5 πραγματα για να κανεις σωστη δουλεια.

Απο την αλλη ομως, μπορεις να φανταστεις να βγαινει καθε 1-2 χρονια Playstation τι θα συμβει με τα παιχνιδια? Οι devs θα ξεκινανε την αναπτυξη ενος τιτλους στο devkit ενος Playstation late 2016 και θα ολοκληρωνουν το παιχνιδι το 2019 στο devkit ποιος ξερει ποιανου μοντελου... οτι ναναι μοιαζει το σκηνικο.

ΥΓ: Πλακα πλακα απο την καταστροφολογια των τελευταιων σελιδων που μιλαμε για κονσολες καθε χρονο (εγω δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο να γινει αυτο) τα εχουμε βαψει τοσο μαυρα, που στο τελος το "καθε 3 χρονια κονσολα" θα καταληξει να ειναι μια ανακουφιση... :D

Axilleas_GR
21-04-2016, 13:00
Όσο προχωράει πάντως η συζήτηση και σαν late adopter? αισθάνομαι όλο και περισσοτερο κάπως έτσι :

https://youtu.be/l1-_zd2j9mQ
Μου την έχει δώσει πολύ άσχημα όλο αυτό. Ακόμη και να θελήσω να πουλήσω την κονσόλα ποιός ακριβώς θα την αγοράσει αν δε βάλω τη τιμή πάτωμα? Λογικά κανείς. Με αυτή τη τακτική όχι ps4.5 δεν αγοράζω ούτε το ps9.5 καν. Δόξα το Θεό υπάρχουν και άλλα χόμπυ.

PDS
21-04-2016, 13:01
Αυτό είναι άλλο θέμα, φυσικά καθένας κρίνει τι του είναι χρήσιμο και τι τον βολεύει και αναλόγως πράττει.

Μαζι σου.

Σκεψου βεβαια την Valve και τα περιφημα steam machines που πανω κατω ειναι αυτο που παει να κανει η sony και η Valve πηγε να το κανει στο pc gaming. Αν δεν υπηρχε η αναγκη δεν θα το εκανε.

Θελω να πω οτι και valve ειδε οτι ο κοσμος εχει αναγκη την ευκολια. Το τι θελω εγω και εσυ λιγο μετραει. Αυτο που μετραει ειναι το τι θελει η μαζα. Και η μαζα θελει να της προσφερεις ευκολια.

Εφοσον η μαζα αυτο θελει, εκει παλι θα εχεις τα exclusives και παει λεγοντας.

trabakoulas
21-04-2016, 13:03
Κατ' εμέ ή σωστή κίνηση είναι να τους δείξω το μεσαίο δάκτυλο, βουτηγμένο σε μπόλικο γρασο (ελέω εργασιας) και να τους στείλω στο διάολο. Θα κάνουν πααααααρα πολύ καιρό να ξαναδούν 40000000 πωλήσεις σε ένα προϊόν μέσα σε λιγότερο από 2.5 χρόνια. Δε πειράζει γουστάρω πάρα πολύ. Ευτυχώς έχω ένα σκασμό παιχνίδια να ασχοληθώ στο PS3. Plus θα δουν από εμένα του Αγίου ανήμερα.
Αι σιχτίρ
Ένα σχετικά φθηνό χόμπι είχαμε το ξεπατωσαμε και αυτό. Και ακόμη δεν έχω αρχίσει το βρισίδι να φανταστείς....
Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mε βρισκεις απολυτα συμφωνο, ps3 και πασης ελλαδος να ουμε, εχω κι εγω πολλα games ακομα για ξεζουμισμα. Η sony παει απο το κακο στο χειροτερο, το ps4 παρολο τα 40μυρια πωλησεις μετραει ηδη σχεδον τρια χρονια χωρις καποιο σοβαρο - ανταξιο των προσδοκιων - τιτλο, μας εχουν πηξει στα remaster, και αντι να ασχοληθει με το πως θα φτιαξει σοβαρα παιχνιδια οπως ειχαν οι προκατοχοι του, κανει κινηση αυτοχειριας. Θα χαρω πολυ να αποτυχει παταγωδως, πραγμα πολυ πιθανο. Τελειως αδικαιολογητη η κινηση αυτη μεσα στην τριετια. Δεν χρειαζεσαι ταβανι hardware για να κανεις καλους τιτλους, αναφεροντας καποια παραδειγματα οπως the last of us, gt6 κλπ του 2013-2014 τα οποια τρεχαν σε μηχανημα με τεχνολογια <2006 και ειδαμε τα αποτελεσματα τα οποια ειναι καταπληκτικα ακομα και για το 2016.
Κι αν το κανει για το vr, θεωρω οτι μπορουσε πολυ ευκολα να το κανει διαθετοντας καποιο ξεχωριστο εξαρτημα για να μπορει να υποστηριξει την υπαρχουσα κονσολα χωρις να χρειαστει να βγαλει καινουρια. Ασε που νομιζω μοδα ειναι και το vr οπως και τα 3d κλπ. Για πολυ σκληροπυρηνικους δλδ, εδω ακουστικα μονο φορας και μετα απο λιγη ωρα θες να τα βγαλεις που λεει ο λογος.

Μεχρι στιγμης το PS4 το θεωρουσα την χειροτερη playstation κονσολα με διαφορά και τωρα η sony που ενω ειχε τα φόντα λογω μεγαλων πωλησεων να την κανει να φτασει ακομα και τα επιπεδα του ps2 φτιαχνοντας τιτλους που του αρμοζουν, καταφερνει και της βαζει ταφοπλακα, και αυτο λογω της απληστιας της.

Ray Liotta
21-04-2016, 13:10
Αργεί πολύ η εποχή που η Sony θα τρέχει τα παιχνίδια για λογαριασμό μας, στους servers της;
Το μόνο που θα χρειάζεται από εμάς θα είναι ένα παμφθηνο τερματικό και γρήγορη σύνδεση στο ιντερνετ.
Και φυσικά η πληρωμή μιας συνδρομής στο PSN...

Σε 4-5 χρόνια, με την εξέλιξη της τεχνολογίας (ταχύτητες internet, κλπ) πιστεύω ότι δεν είναι ανέφικτη μια τέτοια προοπτική...
Ίσως το Neo να είναι η τελευταία κονσόλα με τη μορφή που ξέρουμε. Το "if" του Yoshida σχετικά με την ύπαρξη PS5 (στο άρθρο που πόσταρε ο Λευτέρης παραπάνω) μπορεί να αναφερόταν σε αυτή την προοπτική, δηλ. gaming ως συνδρομητική υπηρεσία.

(υποθέσεις κάνω...)

PDS
21-04-2016, 13:13
Απο την αλλη ομως, μπορεις να φανταστεις να βγαινει καθε 1-2 χρονια Playstation τι θα συμβει με τα παιχνιδια? Οι devs θα ξεκινανε την αναπτυξη ενος τιτλους στο devkit ενος Playstation late 2016 και θα ολοκληρωνουν το παιχνιδι το 2019 στο devkit ποιος ξερει ποιανου μοντελου... οτι ναναι μοιαζει το σκηνικο.


Εκει ακριβως ειναι το προβλημα και οχι στην αναβαθμιση κατ'εμε.

Στην αναβαθμιση θα ειναι αν σου πουν τελικα οτι η διαρκεια ζωης του ps4 θα παει απο τα 6 που ηταν να ειναι, στα 3.
Εκει ναι τα μαμανε ολα.

mihalis13
21-04-2016, 13:34
Προσωπικά θα προτιμώ να παιδευτώ λίγο παραπάνω για να χτίσω ένα καλό μηχάνημα. Που ήδη το κάνω μιας και είμαι fan των desktop απλά το μηχάνημα που στήνω κάθε 5-6 χρόνια απλά δεν το στήνω για gaming (καρτα γραφικών <40€ )
Το να είμαι συνέχεια σε μια φάση: να πάρω το PS η να περιμένω την επόμενη έκδοση που θα είναι καλύτερη, εμένα με κουράζει πάρα πολύ.
Η Sony πραγματικά δεν ξέρω τι έχει στο μυαλό της...
Αν έκραξα μια φορά την MS για το DRM εδώ θα κράξω 100.

Για μένα αν συμβεί αυτό τότε το console gaming Θα πεθάνει. Μετά πιστεύω θα δούμε συνδρομητικές υπηρεσίες, όπου η καθε εταιρεία θα έχει το δικό της store και ίσως να βγάζουν κονσόλες τύπου steam machines και να λένε πως το μηχάνημα μας είναι recommended για τα παιχνίδια μας. (αυτό για όσους θέλουν πιο απλές λύσεις από το να χτίσουν ένα δικό τους gaming pc.

Tilemaxx
21-04-2016, 13:48
Μεχρι στιγμης το PS4 το θεωρουσα την χειροτερη playstation κονσολα με διαφορά και τωρα η sony που ενω ειχε τα φόντα λογω μεγαλων πωλησεων να την κανει να φτασει ακομα και τα επιπεδα του ps2 φτιαχνοντας τιτλους που του αρμοζουν, καταφερνει και της βαζει ταφοπλακα, και αυτο λογω της απληστιας της.

Δεν νομίζω το PS4 να είναι η χειρότερη PS κονσόλα. Είπαμε τα έχουμε πάρει με το business model της Sony αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Το PS3 ήταν πολύ πιο δύστροπο, αργό και προβληματικό σαν σύνολο μηχανήματος. Αυτό που φταίει δεν είναι το hardware, αλλά το ότι εδώ και 3 χρόνια δεν έχουμε δεί πραγματικό AAA exclusive τίτλο (εντάξει έρχεται το U4 αλλά και πάλι), το GT είναι άφαντο, το GOW επίσης, και το ότι μόνο στη σκέψη οτι για να παίξεις τα επόμενα μεγάλα παιχνίδια "as intended", θα πρέπει να αναβαθμίσεις σε μια καινούργια αναβάθμιση της ΙΔΙΑΣ κονσόλας, έ αυτό εντάξει είναι για πολλές μούτζες και είναι οριστική ξενέρα για μένα προσωπικά που είχα παρατήσει εντελώς το χόμπυ απο τα τέλη του 2014 και έχω να αγοράσω νεο παιχνίδι απο τότε.

Ευτυχώς ο μοναδικός τίτλος που με αφορά πλέον, το 2Κ, θα τρέχει σε 60fps στο "peasant box" PS4 που ετσιθελικά η Sony του κάνει downgrade σε αυτόν τον χαρακτηρισμό. Και μελλοντικά χτίζουμε ένα ωραίο enthusiast PC και ησυχάζουμε μια και καλή με το πολύ ανώτερο και δοκιμασμένο μοντέλο του Steam. Σούπερ τιμές, προσφορές, refunds, και-και-και. Έτσι και αλλιώς πλέον μέχρι και ο πιο αδαής έχει συνειδητοποιήσει οτι το console gaming της 8ης γενιάς που τρέχουμε, είναι ουσιαστικά βασισμένο πάνω σε PC machines με Sony/MS branding.

Και αυτό που λέει ο Yoshida οτι δεν είναι σίγουρος οτι θα υπάρξει PS5 είναι λογικό. Όλα θα πάτουν πάνω σε Windows PC's με ξεχωριστές πλατφόρμες για κάθε υπηρεσία (στην προκειμένη περίπτωση το Playstation brand θα γίνει subscription based service στο PC). Είδαμε που πάει το πράγμα με την κίνηση της MS να ενοποιήσει ουσιαστικα το Xbox με τα Windows και να κυκλοφορεί όλα τα μελλοντικά της exclusives και στις δύο πλατφόρμες.

Οπότε, χωνέψτε οτι το gaming όπως το ξέρατε κάπου εδώ αποχαιρετά. Για όσους συνεχίσετε το σπόρ καλά θα κάνετε να το συνειδητοποιήσετε, τα σημάδια τα είδαμε εδώ και μια δεκαετία επι X360/PS3. PC=μέλλον. Και ειλικρινά μόνο ως ανέκδοτο μπορεί να συνεχίσει να λαμβάνεται το "console" gaming απο εδώ και πέρα...

Leon_DiZ
21-04-2016, 13:56
Λοιπόν.. ας μιλήσει και κάποιος που δεν έχει ακόμα PS4 :P

- Ως καταναλωτής, το θεωρώ πουστιά το ότι μας έσκασε αναβάθμιση "από το πουθενά". Όπως με είχε ξενίσει απίστευτα η αλλαγή από iPad 3 σε 4 (6 μήνες αντί για ένα χρόνο), έτσι με ξενίζει και το Neo. Είναι εκνευριστικό να σου δημιουργεί η οποιαδήποτε εταιρεία ανασφάλεια για το πότε είναι καλό να αγοράσεις ένα προϊόν. Πάντα υπάρχει ένας κίνδυνος (καλύτερη προσφορά, πτώση τιμής), αλλά μια τόσο μεγάλη αναβάθμιση μου κάνει λίγο "middle finger". Δεν είχαμε κανένα hint ότι θα υπάρξει κάτι τέτοιο. Αυτό που ξέραμε από την ΕΑ και την Sony είναι ότι η γενιά θα ήταν πιο μικρή (περίπου 5 χρόνια).

Επίσης, επειδή δεν σχολιάστηκε συγκεκριμένα νμζ από κάποιον, πραγματικά λυπάμαι όλους αυτούς που αγόρασαν κονσόλα με την προσφορά των Χριστουγέννων.

- Δεν πιστεύω ότι το PS4 χρησιμοποιήθηκε στο μέγιστο των δυνατοτήτων του. Σε καμία περίπτωση. Είχε και πιστεύω πως έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης στον τομέα των γραφικών και των παιχνιδιών που μπορεί να δώσει ως κονσόλα.

- Δεν είμαι ούτε θετικός, ούτε αρνητικός στο θέμα της συχνής αναβάθμισης. Μου προξενεί ενδιαφέρον η όλη φάση. Από τη μία μου φαίνεται επικίνδυνο όλο αυτό με τις συχνές αναβαθμίσεις, από την άλλη είμαι περίεργος να δω πως θα εξελιχθεί η βιομηχανία μέσα από αυτό και πως θα αλλάξουν τα δεδομένα στο gaming έμπρακτα.

- Γενιά κονσολών: Αυτό που περιμένω είναι μια βασική κονσόλα η οποία θα είναι ουσιαστικά η "νέα γενιά" και στην συνέχεια μια αναβάθμιση (ακριβώς ό,τι κάνει η Apple με τα 6, 6S κτλ). Αν γίνει έτσι και είναι όλα συμβατά μεταξύ τους, δεν μου φαίνεται και τόοοοοσο τραγικό.

- Για τους devs που κλαίγονται: Καταλαβαίνω ότι το Neo θα είναι πιο πολλή δουλειά για κάποιους. Με έχουν πείσει ότι θα είναι πολλή δουλειά όμως; Όχι. Μιλάμε για 2 παρόμοια μηχανήματα, ίδιες αρχιτεκτονικές, ίδιο λογισμικό που απλά θα χρειάζεται ένα patch. Από αυτά που ξέρουμε, είναι ο ίδιος επεξεργαστής σε υψηλότερη συχνότητα, λίγη παραπάνω RAM, και αυτό που μάλλον έχει την μεγαλύτερη (όχι μεγάλη) απόκλιση από το απλό PS4, θα είναι η GPU, η οποία θα είναι βασισμένη σε άλλο chip. Όλα αυτά δεν μου κάνουν με την καμία ως τρομερή διαφορά όσον αφορά το optimisation.

"Θα έχουμε delays επειδή δεν θα είναι optimised το παιχνίδι"

Παιδιά δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, αλλά εδώ και χρόνια δεν έχουμε delays επειδή το παιχνίδι τρέχει άσχημα στις κονσόλες (Unity, Just Cause κτλ κτλ). Κυκλοφορεί στην αγορά ως έχει, με bugs και και κακό frame-rate και το φτιάχνουν στην συνέχεια - αν το φτιάξουν. Οπότε το να λένε κάποιοι devs "είναι παραπάνω δουλειά", γιατί πριν που ήταν λιγότερη δουλειά την κάνανε; Σοβαρά studio δεν πιστεύω ότι θα έχουν προβλήματα. Οι καραγκιόζηδες τύπου Ubisoft είχαν προβλήματα λόγω αδιαφορίας έτσι κι αλλιώς οπότε και δεν δίνω σημασία.

-Για τους χρήστες που λένε πάω σε PC: παιδιά, σταματήστε τις υπερβολές.. (1) δεν ξέρουμε πολλά πράγματα ακόμα για να βγάζουμε συμπεράσματα. (2) Βρισκόμαστε σε ένα forum που ζει για τα TLOU2, Uncharted, GTA, GT, GoW κτλ... ΜΕΓΑΑΑΛΗ κουβέντα το "κόβω τις κονσόλες". Πείτε το αφού βγουν τα παραπάνω.

pictorino
21-04-2016, 14:02
με το πολύ ανώτερο και δοκιμασμένο μοντέλο του Steam

Επίσης, υπάρχει το gog, το uplay, το origin και δεκάδες ακόμα site από τα οποία αγοράζεις κωδικούς τους οποίους εξαργυρώνεις στα παραπάνω. Στο παιχνίδι πλέον μπαίνει και το windows store, απ' όπου θα πουλάει τα παιχνίδια της η MS.

PDS
21-04-2016, 14:02
Lnds500
Συμφωνω σε ολα.
Για το οptimisation δεν ειμαι και τοσο αισιοδοξος ομως.
Ειναι επιπλεον δουλεια. Αν υπαρχει καποιος μαγικος τροπος για την μεταφορα τοτε με πειραζει πολυ λιγοτερο η ολη φαση.

Valkyre
21-04-2016, 14:13
Κι εγω συμφωνω με μια ομως παρατηρηση:

Δυστυχως πιανω τον εαυτο μου, να εχω παψει να ζω για ενα πολυ μεγαλο μερος των exclusives της Sony... Το καλυτερο exclusive του PS4 ειναι το Bloodborne και αυτο δεν ειναι 1st party τιτλος... βαλε και καταλαβε δηλαδη.

Δεν βλεπω σοβαρα καινουργια ΙΡ απο την Σονυ. Τα δε γνωστα ΙΡ εχουν ξεζουμιστει οσο δεν παει, αποδειξη οτι ξεμειναν απο ελληνικη μυθολογια στο GOW και ριχνουν μεσα τωρα τον Θορ και δεν θελω να σκεφτομαι τι αλλο, μπας και γινει δουλεια.

Το GT? Ανυπαρκτο πλεον για εμενα. Ο Καζουνορης ειναι Καζουνορης και εχει να αποδειξει σε εμενα πααααααρα πολλα πριν του βγαλω το καπελο.

Ακομα και το Uncharted, το λατρευω, θα το παρω day 1 και λογικα θα γραφω διθυραμβους, αλλα πρεπει να τελειωσει και αυτο. Να δουμε κατι νεο.

Γενικα καμμια επαφη η κατασταση με το PS3 για εμενα. Μοναδικες ελπιδες καποιες καινουργιες δουλειες απο Guerilla κλπ.

Νιωθω οτι τα exclusives πεθαινουν. Εχω περασει συντριπτικα μεγαλυτερο χρονο παιζοντας multi games και ειναι και τα αγαπημενα μου πλακα πλακα...

Tilemaxx
21-04-2016, 14:24
Έχουν ήδη πεθάνει τα exclusives σαν business model, το οποίο δεν είναι βιώσιμο πλέον. Πάνε οι εποχές που οι gamers χωρίζονταν σε 2 μεγάλα στρατόπεδα και ο κάθε console maker έβγαζε τους exclusive κράχτες του για να επικρατήσει. Πλέον με τόσες δεκάδες επιλογές, Steam, indies, handhelds, smartphones κτλ, το attention span του μέσου gamer δεν είναι το ίδιο με αυτό που ήταν το 2000 π.χ.



-Για τους χρήστες που λένε πάω σε PC: παιδιά, σταματήστε τις υπερβολές.. (1) δεν ξέρουμε πολλά πράγματα ακόμα για να βγάζουμε συμπεράσματα. (2) Βρισκόμαστε σε ένα forum που ζει για τα TLOU2, Uncharted, GTA, GT, GoW κτλ... ΜΕΓΑΑΑΛΗ κουβέντα το "κόβω τις κονσόλες". Πείτε το αφού βγουν τα παραπάνω.

Εγώ προσωπικά προτιμώ να ζω για τον εαυτό μου και για την τσέπη μου. Και σίγουρα θα μπορέσω να ζήσω χωρίς το TLOU, το GT, το GOW, κτλ. Το GTA απο PC ξεκίνησε και μια ζωή θα εξακολουθεί να βγαίνει σε PC. Το GT έχει ξεπεραστεί προ πολλού απο sims όπως Project Cars, Asseto Corsa κτλ. Και όπως προείπα, μην είσαι τόσο σίγουρος οτι σε 5 χρόνια δεν θα μπορείς να παίξεις το επόμενο μεγάλο game της ND στο PC σου...

PDS
21-04-2016, 14:26
Valkyre
Γενικα παρατηρεις οτι τα ΑΑΑ games/ακριβες παραγωγες δυσκολευονται να βγουν ακομα και οταν μιλαμε για multiplatform. Ποσο μαλλον τα exclusives.

Γενικα οσο βελτιωνονται τα γραφικα λογικο ειναι να υπαρχουν απαιτησεις για περισσοτερη δουλεια απο τους devs.

Δεν ειναι το ιδιο για παραδειγμα να φτιαχνεις το πρωτο GTurismo με το να ετοιμαζεις το τελευταιο για ps4. Ο καθρευτης ενος αυτοκινητου σημερα παιζει να χρειαζεται περισσοτερη δουλεια απο το ιδιο το αυτοκινητο του GT του psone, για να μη πω απο την πιστα και φανω υπερβολικος:P.

Υπαρχει η αναγκη να μεγαλωσει κι αλλο η αγορα/εσοδα και τελικα τα teams που κανουν παιχνιδια. Αν δεν τους φτανουν τα ρεκορ που σπαει το ps4, τοτε οντως κατι πρεπει να αλλαξει.

Απλα εγω θα προτιμουσα να μην γινει ετσι οπως το παει η sony.
Αλλα ενα hardware που θα εχει Nintendo,sony και MS exclusives + ολα τα multiplatform και ας κραταει 5-7 χρονια.
Βεβαια εκει χανεις τον ανταγωνισμο. Θα το παρουν ολοι ομως:P

michael92
21-04-2016, 14:26
Αργεί πολύ η εποχή που η Sony θα τρέχει τα παιχνίδια για λογαριασμό μας, στους servers της;
Το μόνο που θα χρειάζεται από εμάς θα είναι ένα παμφθηνο τερματικό και γρήγορη σύνδεση στο ιντερνετ.
Και φυσικά η πληρωμή μιας συνδρομής στο PSN...

Σε 4-5 χρόνια, με την εξέλιξη της τεχνολογίας (ταχύτητες internet, κλπ) πιστεύω ότι δεν είναι ανέφικτη μια τέτοια προοπτική...
Ίσως το Neo να είναι η τελευταία κονσόλα με τη μορφή που ξέρουμε. Το "if" του Yoshida σχετικά με την ύπαρξη PS5 (στο άρθρο που πόσταρε ο Λευτέρης παραπάνω) μπορεί να αναφερόταν σε αυτή την προοπτική, δηλ. gaming ως συνδρομητική υπηρεσία.

(υποθέσεις κάνω...)

Με την στροφή στο VR το cloud gaming απορρίπτεται. Εκτός και αν καταφέρουν να ξεπεράσουν την ταχύτητα του φωτός εκεί στην Sony. :D

Γενικά πάντως το cloud gaming είναι χαζό σαν ιδέα. Πλέον έχεις φοβερές επιδόσεις με πάνφθηνα SoC, ενώ για να πετύχεις high-end cloud gaming οι server θα είναι τόσο ακριβοί που η υπηρεσία δεν θα μπορεί να είναι ανταγωνιστική. Εκεί που έχει θέση το cloud και θα το δούμε σίγουρα στην επόμενη δεκαετία είναι στο high-level NPC AI σε MMO worlds, όπου το latency δεν παίζει και τόσο καθοριστικό ρόλο.

mihalis13
21-04-2016, 14:30
Εγώ προσωπικά μπορώ να ζήσω και χωρίς να παίξω κάποιο exclusive. Την κονσόλα την επιλέγω πρωτον για λόγους ευκολίας (την αγοράζω και για 5-6 χρόνια έχω το κεφάλι μου ήσυχο) και μετά για τους exclusive τίτλους.
Που εκεί ναι προτιμώ το Playstation. Αλλά θα παίξω 1-2 exclusive το χρόνο. Οκ μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά.
Επίσης για να προλάβω όποιον πει πως και με το PS4 για 5-6 χρόνια θα παίζω Games το ξέρω. Αλλά δεν μου αρέσει αυτός ο διαχωρισμός και ειδικότερα αυτή η "ύπουλη" και ανήθικη τακτική. Αν μου έλεγε η Sony ξέρεις το PS4 για 3-4 χρόνια θα το κρατήσω και θα βγάλω μια αναβαθμισμένη έκδοση του.
Ναι μεν θα με ενοχλούσε αλλά θα ήταν πιο "τίμιο" εκ μέρους της.

Θα μου πει εταιρεία που αποσκοπεί στο κέρδος και να είναι τίμια;;
Εμένα με είχε κερδίσει και με αυτό η Sony ότι υποστήριζε τις κονσόλες της μέχρι τελευταία στιγμή. Δείτε πόσα exclusives βγήκαν τα 2 τελευταία χρόνια της ζωής του PS3 σε σχέση με το Xbox360.
Και τώρα βλέπω πως όχι μόνο δεν υποστηρίζει το ps4 αλλά το χαντακώνει κιόλας....

Slay
21-04-2016, 14:36
https://www.youtube.com/watch?v=uqhBdCYymuQ

και απο εδω αρνητικες αποψεις, και να θυμισω οτι η εκπομπη ειναι χορηγια της Sony απ'οσο ξερω.

PDS
21-04-2016, 14:38
μην είσαι τόσο σίγουρος οτι σε 5 χρόνια δεν θα μπορείς να παίξεις το επόμενο μεγάλο game της ND στο PC σου...

Η κονσολα ηταν το βημα μπροστα στα 80s γιατι προσεφερε ευκολια κτλ. Δεν νομιζω οτι θα γυρισουμε 40 χρονια πισω και θα το βαφτισουμε βημα.

Το επομενο βημα μετα τις κονσολες ειναι λογικο να ειναι κατι διαφορετικο, που θα προσφερει ακομα μεγαλυτερη ευκολια και εσοδα. Αυτο το διαφορετικο σιγουρα δεν ειναι το pc με την μορφη που ειναι σημερα(πειρατεια, οχι ευκολια κτλ).

Tilemaxx
21-04-2016, 14:43
Να προσθέσω επίσης οτι τα νέα κεντρικά της Sony Interactive Entertainment βρίσκονται στην Καλιφόρνια και φυσικά η εταιρεία διοικείται πλέον απο δυτικούς CEO. Έχει χαθεί δηλαδή ο "ηθικός κώδικας" των Ιαπώνων όπως και ένα μεγάλο μέρος της επιρροής που ασκούσαν στο PS εν γένει. Με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται αναφορικά με τις μελλοντικές πρακτικές του gaming τμήματος της Sony.



Η κονσολα ηταν το βημα μπροστα στα 80s γιατι προσεφερε ευκολια κτλ. Δεν νομιζω οτι θα γυρισουμε 40 χρονια πισω και θα το βαφτισουμε βημα.

Το επομενο βημα μετα τις κονσολες ειναι λογικο να ειναι κατι διαφορετικο, που θα προσφερει ακομα μεγαλυτερη ευκολια και εσοδα. Αυτο το διαφορετικο σιγουρα δεν ειναι το pc με την μορφη που ειναι σημερα.


Μην το βλέπετε σαν PC καθεαυτό πλέον, αλλά σαν πλατφόρμα. Πιο σωστά θα έπρεπε να πώ οτι το μέλλον του PS βρίσκεται στα Windows (όσο οξύμωρο ακούγεται αυτό). PC είναι γενικός όρος που υπάρχει εδώ και 40 χρόνια. Δεν είναι το ίδιο το PC του '80 με αυτό του 2016, όπως και μια αντίστοιχη Smart TV με δικό της OS, Wifi κτλ δεν είναι η ίδια με μια τηλεόραση 10 ετών πρίν. Πλέον η μπάλα παίζεται με "πλατφόρμες" και "υπηρεσίες".

mihalis13
21-04-2016, 14:45
Τα PC πάντα όμως καλώς ή κακώς είναι τεχνολογικά μπροστά από τις κονσόλες. Οι κονσόλες κάποτε ήταν plug & play και έβαζες το παιχνίδι και έπαιζες αμέσως. Τώρα θες να κάνεις account, να περιμένεις να κατέβουν τα διορθωτικά patch του κάθε game. Που προσωπικά δεν έχω τόσο πρόβλημα, αλλά είναι ένα βήμα πίσω (σε ευκολία) σε σχέση με τις κονσόλες μέχρι και την γενιά του ps2.
Αντίθετα τα Pc του 2016 λόγω steam είναι πιο βολικά σε σχέση με τα pc του 1995. Παλιά το Install ενός game ήταν μια χρονοβόρα διαδικασία. Τώρα είναι πιο απλή

PDS
21-04-2016, 14:56
Μην το βλέπετε σαν PC καθεαυτό πλέον, αλλά σαν πλατφόρμα. Πιο σωστά θα έπρεπε να πώ οτι το μέλλον του PS βρίσκεται στα Windows (όσο οξύμωρο ακούγεται αυτό). PC είναι γενικός όρος που υπάρχει εδώ και 40 χρόνια. Δεν είναι το ίδιο το PC του '80 με αυτό του 2016, όπως και μια αντίστοιχη Smart TV με δικό της OS, Wifi κτλ δεν είναι η ίδια με μια τηλεόραση 10 ετών πρίν. Πλέον η μπάλα παίζεται με "πλατφόρμες" και "υπηρεσίες".

Οκ ειναι θα ηταν καλογυαλισμενο πισωγυρισμα.:P
Το εφτιαξα τωρα.
Δεν βλεπω μελλον σε κατι τετοιο οπως ειναι η κατασταση τωρα.
Αν γινοταν mainstream τα steam machines και καταπολεμουσαν την πειρατεια ισως ναι.
Πιστευεις οτι η Rockstar θα διακινδυνεψει τα εκατομμυρια της για να βγαζει το παιχνιδι της απευθειας στο pc day one.

Γι αυτο τονιζω οτι με βαση τα δεδομενα του σημερα δεν βλεπω κατι τετοιο.

Eυκολια<-->mainstream συστημα και καπου εκει τελειωνει η κουβεντα.



Τα PC πάντα όμως καλώς ή κακώς είναι τεχνολογικά μπροστά από τις κονσόλες. Οι κονσόλες κάποτε ήταν plug & play και έβαζες το παιχνίδι και έπαιζες αμέσως. Τώρα θες να κάνεις account, να περιμένεις να κατέβουν τα διορθωτικά patch του κάθε game. Που προσωπικά δεν έχω τόσο πρόβλημα, αλλά είναι ένα βήμα πίσω (σε ευκολία) σε σχέση με τις κονσόλες μέχρι και την γενιά του ps2.
Αντίθετα τα Pc του 2016 λόγω steam είναι πιο βολικά σε σχέση με τα pc του 1995. Παλιά το Install ενός game ήταν μια χρονοβόρα διαδικασία. Τώρα είναι πιο απλή

Τεχνολογικα μπροστα ειναι πολλα πραγματα σημερα σε συγκριση με οτι βαζουμε στο σπιτι μας τελικα. Και 8Κ tv εχουν φτιαξει. Το θεμα ειναι τι απο αυτα θα καταφερει να γινει mainstream(η αν θες να γινει αυτο που θα πληρωνει την καθε ND, Ubi κτλ). Η τεχνολογια απο μονη της δεν εχει αξια.

mihalis13
21-04-2016, 15:08
Τεχνολογικα μπροστα ειναι πολλα πραγματα σημερα σε συγκριση με οτι βαζουμε στο σπιτι μας τελικα. Και 8Κ tv εχουν φτιαξει. Το θεμα ειναι τι απο αυτα θα καταφερει να γινει mainstream(η αν θες να γινει αυτο που θα πληρωνει την καθε ND, Ubi κτλ). Η τεχνολογια απο μονη της δεν εχει νοημα.

Το point μου είναι άλλο. Βέβαια το pc gaming μια χαρά mainstream είναι (αν δούμε πόσοι παίζουν στα pc τους)
Εγώ ήθελα να πω οτι αναφέρεις τις ευκολίες που είχε η κονσόλα τις οποίες καλώς ή κακώς δεν τις έχει πλέον (και ξαναλέω πως εμενα δεν με ενοχλεί αυτό). Αλλά εκεί που άπλα έβαζες ένα game και το ευχαριστιόσουν τώρα θες χώρο στον σκληρό, patch κλπ.
Οι κονσόλες πήγαν πιο πολύ προς το Pc και δυστυχώς πήραν τα κακά του. Τώρα θέλουν και άλλα κακά του pc gaming να αφομοιώσουν. Αρχίζει ένας console gamer να τα συνηθίζει αυτά και δεν θα του φανεί τόσο δύσκολη η μετάβαση στο pc.

PDS
21-04-2016, 15:13
Το point μου είναι άλλο. Βέβαια το pc gaming μια χαρά mainstream είναι (αν δούμε πόσοι παίζουν στα pc τους)

Απο οτι φαινεται για πολλες εταιριες δεν ειναι αρκετο αυτο και σε αυτο σιγουρα παιζει ρολο και η πειρατεια. Το port begging συνεχιζει κανονικα οσο καλυτερα και να ειναι τα πραγματα για το pc σημερα.


Εγώ ήθελα να πω οτι αναφέρεις τις ευκολίες που είχε η κονσόλα τις οποίες καλώς ή κακώς δεν τις έχει πλέον (και ξαναλέω πως εμενα δεν με ενοχλεί αυτό). Αλλά εκεί που άπλα έβαζες ένα game και το ευχαριστιόσουν τώρα θες χώρο στον σκληρό, patch κλπ.
Οι κονσόλες πήγαν πιο πολύ προς το Pc και δυστυχώς πήραν τα κακά του. Τώρα θέλουν και άλλα κακά του pc gaming να αφομοιώσουν. Αρχίζει ένας console gamer να τα συνηθίζει αυτά και δεν θα του φανεί τόσο δύσκολη η μετάβαση στο pc.

Σιγουρα δεν υπαρχει η ευκολια που υπηρχε παλιοτερα στην κονσολα.

Θα εχει ενδιαφερον η Ε3 που θα ξεκαθαρισουν πολλα.
Προς το παρον δεν νομιζω οτι χαροποιει κανεναν η ειδηση για νεο PS4.

Ray Liotta
21-04-2016, 15:27
Παιχνίδια στην κονσόλα και PC για όλα τ' άλλα.
Δεν συγκρίνεται η ευκολία του controller στον καναπέ με τα ποντικοπληκτρολόγια στο γραφείο.
Όσες μορφές κι αλλάξει το PC, πάντα θα πρέπει τα παιχνίδια να γίνουν installed, να απασχολούν πολύτιμους πόρους, να χρειάζονται συχνές αναβαθμίσεις στο hw, κλπ.
Καλύτερα dedicated μηχάνημα (για οποιαδήποτε χρήση, γενικά μιλάω) παρά all-in-one λύσεις.

mihalis13
21-04-2016, 15:36
Παιχνίδια στην κονσόλα και PC για όλα τ' άλλα.
Δεν συγκρίνεται η ευκολία του controller στον καναπέ με τα ποντικοπληκτρολόγια στο γραφείο.
Όσες μορφές κι αλλάξει το PC, πάντα θα πρέπει τα παιχνίδια να γίνουν installed, να απασχολούν πολύτιμους πόρους, να χρειάζονται συχνές αναβαθμίσεις στο hw, κλπ.
Καλύτερα dedicated μηχάνημα (για οποιαδήποτε χρήση, γενικά μιλάω) παρά all-in-one λύσεις.

Install έχουμε στις κονσόλες πλέον, συχνές αναβαθμίσεις έρχονται. οπότε;;
Όσο για το ποντίκι-πληκτρολόγιο όλοι οι φίλοι μου που έχουν gaming pc παίζουν με wireless controller. Κάποιοι απο αυτούς παίζουν και στον καναπέ τους.
Για να μην παρεξηγιέμαι.
Είμαι fan της κονσόλας γενικά για πολλούς λόγους (όπως ο τελευταίος που λες), αλλά οταν βλέπω να σχεδιάζουν συχνές κυκλοφορίες κονσολων ε τότε απογοητευόμαι και σκέφτομαι να τους ρίξω μια μούτζα..

pictorino
21-04-2016, 15:37
Παιχνίδια στην κονσόλα και PC για όλα τ' άλλα.
Δεν συγκρίνεται η ευκολία του controller στον καναπέ με τα ποντικοπληκτρολόγια στο γραφείο.
Όσες μορφές κι αλλάξει το PC, πάντα θα πρέπει τα παιχνίδια να γίνουν installed, να απασχολούν πολύτιμους πόρους, να χρειάζονται συχνές αναβαθμίσεις στο hw, κλπ.
Καλύτερα dedicated μηχάνημα (για οποιαδήποτε χρήση, γενικά μιλάω) παρά all-in-one λύσεις.
Αν δεν το ξέρεις στο pc βάζεις χειριστήριο, προσωπικά χρησιμοποιώ το χειριστήριο του X360 το οποίο είναι 50 φορές καλύτερο από το Dualshock 3. Σε fps βέβαια δεν συγκρίνεται το ποντίκι με το χειριστήριο ως προς την ταχύτητα και την ακρίβεια. Επιπλέον, με ποντίκι παίζει πολύ άνετα παιχνίδια στρατηγικής, rpg's και point and clicks.
Οι αναβαθμίσεις επίσης δεν είναι τόσο συχνές, σε καμία περίπτωση, απλά δεν ισχύει. Δες σύγκριση με hardware 2011.

https://www.youtube.com/watch?v=kqaOg3NFcDE

Τώρα για το θέμα καναπέ ή καρέκλας είναι θέμα βολέματος.

PDS
21-04-2016, 15:57
To προβλημα ειναι οτι το 2011 ειχες ισως καλυτερο hardware απο το ps4 και αν κρατησες το ιδιο pc...χρειαστηκε να περιμενεις σχεδον 5 χρονια για να παρεις ενα batman που εκμεταλευεται σε ενα ποσοστο το pc σου(στο video οσες φορες το σταματησα δειχνει καλυτερη η Ps4 version btw)

Το 11 που θα μπορουσες να παιξεις τετοια γραφικα οπως του παραπανω βιντεο δεν υπηρχε αυτο το παιχνιδι, σου εβγαζαν το Arkham city(2011) που εγινε με βαση του Hardware του ps3(2005-6). Και σημερα που θα φτιαξεις ενα pc που θα μπορoυσε θεωρητικα να παιξει ενα batman σχεδον οπως θα το τρεχει το ps5(τo 2021) θα παρεις αντι αυτου το... ''ps4 batman''.

Αυτα δυστυχως για μενα κανουν το pc gaming κακη επιλογη. Παιρνεις παντα πολυ λιγοτερα απο αυτα που πληρωνεις και δεν οδηγεις εσυ (που εχεις χρυσοπληρωσει το συστημα σου) την αγορα αλλα η κονσολες(το ποτε θα βγει τι και με τι assets).

Βεβαια οπως το παει η sony μπορει να κανει τις ιδιες βλακειες... οποτε μη λεμε πολλα.

Ray Liotta
21-04-2016, 16:04
Δεν είπα ότι δεν γίνεται να παίξεις παιχνίδια στο PC, απλά δεν είναι πρακτικό κάτι τέτοιο σε σύγκριση με την κονσόλα..
Και στο PS3 μπορούσες να βάλεις λινουξ. Θα χρησιμοποιούσατε ποτέ όμως την κονσόλα ως (linux) PC;;;
Φυσικά και όλο το θέμα είναι το βόλεμα στον καναπέ/κρεβάτι για να παίξω στην ΤV. Παιζει κανεις playstation στο γραφείο;

Επίσης, στο PC αν δεν παίζει κάποιος παιχνίδια δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλει κ.γραφικών!
Ακόμα κι αν το χρησιμοποιεί σαν media player, τα ενσωματωμένα γραφικά στη CPU είναι υπέρ-αρκετά...

pictorino
21-04-2016, 16:06
To προβλημα ειναι οτι το 2011 ειχες ισως καλυτερο hardware απο το ps4 και αν κρατησες το ιδιο pc...χρειαστηκε να περιμενεις σχεδον 5 χρονια για να παρεις ενα batman που εκμεταλευεται σε ενα ποσοστο το pc σου(στο video οσες φορες το σταματησα δειχνει καλυτερη η Ps4 version btw)
Είχε αντίστοιχα καλά παιχνίδια. Το βίντεο το ανέβασα για να δείξω πως τα συχνά upgrades είναι μύθος. Το συγκεκριμένο παιχνίδι βγήκε με πολύ κακό optimization στο pc και όπως λέει ο τύπος που έφτιαξε το βίντεο δεν έχει περάσει ακόμα τo patch.

mihalis13
21-04-2016, 16:08
Δεν είπα ότι δεν γίνεται να παίξεις παιχνίδια στο PC, απλά δεν είναι πρακτικό κάτι τέτοιο σε σύγκριση με την κονσόλα..
Και στο PS3 μπορούσες να βάλεις λινουξ. Θα χρησιμοποιούσατε ποτέ όμως την κονσόλα ως (linux) PC;;;
Φυσικά και όλο το θέμα είναι το βόλεμα στον καναπέ/κρεβάτι για να παίξω στην ΤV. Παιζει κανεις playstation στο γραφείο;

Επίσης, στο PC αν δεν παίζει κάποιος παιχνίδια δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλει κ.γραφικών!
Ακόμα κι αν το χρησιμοποιεί σαν media player, τα ενσωματωμένα γραφικά στη CPU είναι υπέρ-αρκετά...

Εγώ :P
Και πολύς κόσμος που το σαλόνι του είναι κατειλημένο. ;)

Valkyre
21-04-2016, 16:11
Είχε αντίστοιχα καλά παιχνίδια. Το βίντεο το ανέβασα για να δείξω πως τα συχνά upgrades είναι μύθος. Το συγκεκριμένο παιχνίδι βγήκε με πολύ κακό optimization στο pc και όπως λέει ο τύπος που έφτιαξε το βίντεο δεν έχει περάσει ακόμα τo patch.

Μπορεις να μου δειξεις ενα παιχνιδι του 2011 που συγκρινεται με τα γραφικα αυτα του Arkham Knight?

pictorino
21-04-2016, 16:12
Επίσης, στο PC αν δεν παίζει κάποιος παιχνίδια δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλει κ.γραφικών!
Ακόμα κι αν το χρησιμοποιεί σαν media player, τα ενσωματωμένα γραφικά στη CPU είναι υπέρ-αρκετά...
Μιλάμε για gaming pc.

PDS
21-04-2016, 16:14
Είχε αντίστοιχα καλά παιχνίδια.

Καλα παιχνιδια ειχε, αλλα ενω μπορουσες απο το 11 να εχεις γραφικα κοντα στο ps4, επαιρνες ps3-360 assets. Αυτο ειναι κοροιδια κατα την γνωμη μου.
Το κακο ειναι οτι κανενα παιχνιδι δεν γινεται optimised για το συγκεκριμενο hardware που μπορει να εχεις χτισει. Υποτιθεται οτι για αυτο αξιζει να εχεις κονσολα.

''Υποτιθεται'' γιατι δεν ξερω τι σκοπο εχουν στο μελλον.

james9
21-04-2016, 16:16
Με συγχωρειτε εγω αν δω οτι γινεται ετσι η δουλεια ενα steam machine στην τηλεοραση δε θα με χαλαγε. Αλλα οτι κ να λεμε απο τη στιγμη που η σονυ αφηνει να αιωρουνται θεωριες στον αερα και να λεμε το μακρυ μας κ το κοντο μας , καταλαβαινετε ποσο γτπ ειναι .

pictorino
21-04-2016, 16:17
Μπορεις να μου δειξεις ενα παιχνιδι του 2011 που συγκρινεται με τα γραφικα αυτα του Arkham Knight?
Το Arkham City

Valkyre
21-04-2016, 16:20
Το Arkham City

Θες να μου πεις οτι το Arkham City στο PC ειχε εφαμιλλα γραφικα με το Arkham Knight? Συγχωρεσε με αλλα αμφιβαλλω. Παρα πολυ.

PDS
21-04-2016, 16:21
Με συγχωρειτε εγω αν δω οτι γινεται ετσι η δουλεια ενα steam machine στην τηλεοραση δε θα με χαλαγε.

Και γιατι οχι ps4 κ μετα ps4.5? το ιδιο ειναι αλλα με τα exclusives του.:P:P

Ασε που steam machines υποτιθεται εχουν βγει απο το 15 νομιζω και δεν ακουγεται τπτ.


Το Arkham City

Ε οχι ρε συ:P

Η διαφορα ειναι generation leap και μαλιστα πολυ μεγαλο.

mihalis13
21-04-2016, 16:26
Το hardware του PC είναι αδικημένο, βέβαια ποτέ δεν γίνεται ένα pc να το εκμεταλευτούν 100%. Εκτός του οτι τα Games γίνονται optimized από τις κονσόλες στο pc τρέχουν και άλλα προγράμματα που τρώνε πόρους.
Δυστυχώς πλέον βλέπω να έρχεται αυτό να έρχεται και στις κονσόλες (μη πληρης εκμεταλευση των δυνατοτήτων).
Αν ισχύσει η συγκεκριμένη φήμη, δεν θα δούμε ποτέ στο PS4 παιχνίδια αντίστοιχα του TLOU που εκμεταλλεύτηκαν στο 110% το ps3. Πάντα θα βγαίνει η καλύτερη έκδοση την κονσόλα. Άρα κανένας developer δεν θα διαθέσει χρόνο, κόπο και χρήμα να εκμεταλλευτεί πλήρως μια κονσόλα..

pictorino
21-04-2016, 16:28
Θες να μου πεις οτι το Arkham City στο PC ειχε εφαμιλλα γραφικα με το Arkham Knight? Συγχωρεσε με αλλα αμφιβαλλω. Παρα πολυ.
Και εφάμιλλα γραφικά να μην είχε πήρε την κάρτα το 11 και θα την αλλάξει το 2018 - 2020, μπορεί και αργότερα (αν την αλλάξει).

james9
21-04-2016, 16:31
@pds Γιατι ετσι οπως παμε δεν θα υπαρχουν exclusives. Ηδη στην Ms εξαφανιστηκαν , σχεδον ολα πανε και στο πισι day one. Τι εμεινε? Σε αυτη τη γενια Until Dawn , Bloodborne και αντε τιποτα indies που μου αρεσουν στη σονυ αλλα δεν ειναι σε καμια περιπτωση console seller. Καλο το infamous αλλα θα ζησω χωρις αυτο ,ενω σαν το Killzone υπαρχουν δεκαδες παιχνιδια.

PDS
21-04-2016, 16:31
pictorino
Αμφιβαλλω, ηδη εχω διαβασει γκρινιες για καλυτερο hardware απο αυτο που υπαρχει στο βιντεο.
Τεσπα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.

james9
Εννοω οτι αν το κοστος ειναι το ιδιο, γιατι να προτιμησεις κατι που θα σου προσφερει λιγοτερα(και που δεν φαινεται να εχει πετυχει).

Leon_DiZ
21-04-2016, 16:45
@pds Γιατι ετσι οπως παμε δεν θα υπαρχουν exclusives. Ηδη στην Ms εξαφανιστηκαν , σχεδον ολα πανε και στο πισι day one. Τι εμεινε? Σε αυτη τη γενια Until Dawn , Bloodborne και αντε τιποτα indies που μου αρεσουν στη σονυ αλλα δεν ειναι σε καμια περιπτωση console seller. Καλο το infamous αλλα θα ζησω χωρις αυτο ,ενω σαν το Killzone υπαρχουν δεκαδες παιχνιδια.

Ξέχασες μερικά exclusives.. είπαμε...

Valkyre
21-04-2016, 16:48
Και εφάμιλλα γραφικά να μην είχε πήρε την κάρτα το 11 και θα την αλλάξει το 2018 - 2020, μπορεί και αργότερα (αν την αλλάξει).

Nαι αλλα αυτο ακριβως ειναι το Point του Βαγγελη (αν και υπερβολικο το 2018...). Οτι επρεπε να φτασεις στο 2015 για να δεις την κρατα που αγορασες το 2011 να αξιοποιειται αξιοπρεπως... Εσυ (οχι εσυ συγκεκριμενα, οποιοσδηποτε στο παραδειγμα που συζηταμε μην το παρεξηγησεις) θα μπορουσες να ειχες γραφικα Arkham Knight το 2011 αλλα περιμενες να κυκλοφορησουν οι κονσολες νεας γενιας ωστε να ασχοληθουν οι devs και να δεις το αποτελεσμα αυτο.

pictorino
21-04-2016, 16:55
Nαι αλλα αυτο ακριβως ειναι το Point του Βαγγελη (αν και υπερβολικο το 2018...). Οτι επρεπε να φτασεις στο 2015 για να δεις την κρατα που αγορασες το 2011 να αξιοποιειται αξιοπρεπως... Εσυ (οχι εσυ συγκεκριμενα, οποιοσδηποτε στο παραδειγμα που συζηταμε μην το παρεξηγησεις) θα μπορουσες να ειχες γραφικα Arkham Knight το 2011 αλλα περιμενες να κυκλοφορησουν οι κονσολες νεας γενιας ωστε να ασχοληθουν οι devs και να δεις το αποτελεσμα αυτο.
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις κονσόλες, το ps4 για παράδειγμα δεν έχει αξιοποιηθεί όσο θα έπρεπε ακόμα.

mihalis13
21-04-2016, 16:58
Nαι αλλα αυτο ακριβως ειναι το Point του Βαγγελη (αν και υπερβολικο το 2018...). Οτι επρεπε να φτασεις στο 2015 για να δεις την κρατα που αγορασες το 2011 να αξιοποιειται αξιοπρεπως... Εσυ (οχι εσυ συγκεκριμενα, οποιοσδηποτε στο παραδειγμα που συζηταμε μην το παρεξηγησεις) θα μπορουσες να ειχες γραφικα Arkham Knight το 2011 αλλα περιμενες να κυκλοφορησουν οι κονσολες νεας γενιας ωστε να ασχοληθουν οι devs και να δεις το αποτελεσμα αυτο.

Με την ίδια λογική και εμείς θα μπορούσαμε να δούμε γραφικά TLOU, Beyond 2 Souls, Unchated 3 στο ps3 από το 2006.
Το point είναι πως πλέον στο pc δεν θες τοσο συχνά αναβάθμιση όσο παλαιότερα.
Και τώρα πάνε να κάνουν τις κονσόλες pc ή ακόμα καλύτερα steam machines...

PDS
21-04-2016, 16:58
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις κονσόλες, το ps4 για παράδειγμα δεν έχει αξιοποιηθεί όσο θα έπρεπε ακόμα.

Συμφωνω εν μερη. Σε αυτη τη γενια βγηκαν πολλα cross gen παιχνιδια, αλλα και παλι ειναι καμια 20αρια+ που παιζουν μονο σε Ps4(oχι ps3) και το εχουν εκμεταλευτει(το τελευταιο batman ειναι ενα απο αυτα). Απο δω και περα ολα θα γινονται με βαση το ps4.
τουλαχιστον βγαζει τα λεφτα του. Στο pc δεν υπηρχε ουτε ενα εκτος του crysis1.

PDS
21-04-2016, 17:04
Με την ίδια λογική και εμείς θα μπορούσαμε να δούμε γραφικά TLOU, Beyond 2 Souls, Unchated 3 στο ps3 από το 2006.
.

Eιδες heavenly sword, motorstorm, uncharted 1, cod mw κ.α
παιχνιδια που εσπρωχναν το hardware. Μετα σαφως και βελτιωθηκαν κι αλλο τα γραφικα με τα παιχνιδια που αναφερεις.

Βλεπεις σε κανενα απο αυτα ομως το generation leap που βλεπεις στα 2 μπατμαν? Σε καμια περιπτωση.
Και ειναι λογικο. Απο την μια εχεις παιχνιδια που σπρωχνουν μονο το ps3(uncharted1 & the last of us). Kαι απο την αλλη assets του ps3(batman city) vs αυτα του ps4(batman Night).

mihalis13
21-04-2016, 17:12
Eιδες heavenly sword, motorstorm, uncharted 1, cod mw κ.α
παιχνιδια που εσπρωχναν το hardware. Μετα σαφως και βελτιωθηκαν κι αλλο τα γραφικα με τα παιχνιδια που αναφερεις.

Βλεπεις σε κανενα απο αυτα ομως το generation leap που βλεπεις στα 2 μπατμαν? Σε καμια περιπτωση.
Και ειναι λογικο. Απο την μια εχεις παιχνιδια που σπρωχνουν μονο το ps3(uncharted1 & the last of us). Kαι απο την αλλη assets του ps3(batman city) vs αυτα του ps4(batman Night).

Δεν μίλησα για κανένα generation leap εγώ προσωπικά και ούτε έβαλα σε σύγκριση τα Batman.
Απλά λέω μην πάμε σε μια λογική οτι στο pc Batman Arkham Knight μπορούσες να παίξεις το 2011. Είναι πολλοί οι λόγοι που δεν μπορούσες. Οι developers δεν δούλευαν καιρό με τις νέες κάρτες γραφικών ώστε να τις αξιοποιήσουν καλύτερα, η τεχνογνωσία στα στούντιο ήταν μικρότερη κλπ.
Και συμφωνώ πως τα pc περιορίζονται/ακολουθούν τις κονσόλες. Για αυτό έχω Pc για όλες τις άλλες δουλειές και κονσόλα για το gaming.

Αν όμως, οι κονσόλες γίνουν Pc δεν βρίσκω λόγο εγώ προσωπικά να μείνω στις κονσόλες. Τα 400 που δίνω για την κονσολα τα επενδύω στο pc μου και ξέρω ότι για τα επόμενα 3-4 χρόνια (τουλάχιστον) θα τρέχω όλα τα games που θα βγουν και θα είναι έστω και λίγο καλύτερα από τις εκδόσεις των κονσολών.

PDS
21-04-2016, 17:16
Απλά λέω μην πάμε σε μια λογική οτι στο pc Batman Arkham Knight μπορούσες να παίξεις το 2011. Είναι πολλοί οι λόγοι που δεν μπορούσες.
Eνας ειναι βασικα.:p
Το οτι δεν οδηγουν την αγορα, αλλα την ακολουθουν. Καλως η κακως στο gaming γινεται οτι ''πουν'' οι κονσολες. Αν την κονσολα θα την εκμεταλευτουν στο 85% και προς το τελος στο 95%, το pc σου θα το εκμεταλευονται στο 40 και μεχρι το τελος της γενιας θα πεφτει κι αλλο(αν μπεις στην διαδικασια να αναβαθμισεις καποια στιγμη).
Εγω αυτο το θεωρω πισωγυρισμα αλλα σαφως ο καθενας θα κανει τις επιλογες του.

Valkyre
21-04-2016, 17:24
Παιδια αναφερομαστε σε generational leap αυτη τη στιγμη... Αν θελατε να το κανετε ιδιο θα επρεπε να μου λεγατε οτι θα μπορουσαμε να δουμε στο PS3, Uncharted 4 αν περιμεναμε μερικα χρονια ακομα. Αλλο generational leap, αλλο μιλαμε για σημαντικες οπτικες βελτιωσεις επι της ιδιας γενιας.

Και το σημαντικο ειναι οπως ειπα οτι τα παιχνιδια κατασκευαζονται με γνωμονα παντα το πιο αδυναμο hardware. Οποτε το PC, οχι δεν περιμενε την φυσικη εξελιξη του development του να βελτιωθει στα γραφικα και να μπορει να δωσει Arkham Knight. Περιμενε της κονσολες. Το ζουμι που ειχε ηδη ηταν μπολικο και υπεραρκετο για να το εκμεταλλευοντουσαν οι devs αν ηθελαν και ας μην ηταν τοσο καλο οπτικα οσο το Arkham Knight. Και στο μισο να εφταναν την οπτικη του παρουσιαση, παλι θα το χωριζε μια γενια απο τα PS360. Αλλα δεν το εκαναν αυτο. Και γι αυτο ξαφνικα εμφανιστηκαν ενα καρο next gen παιχνιδια και στο PC οταν εφτασαν οι νεες κονσολες.

Οχι επειδη οι devs δεν ειχαν την τεχνογνωσια να το κανουν νωριτερα, αλλα επειδη τους κραταγαν τα PS3 / 360. + φυσικα οτι και οι νεες μηχανες γραφικων περιμεναν τις κονσολες για να βγουν στην αγορα και να εχει καποιο νοημα.

mihalis13
21-04-2016, 17:26
Eνας ειναι βασικα.:p
Το οτι δεν οδηγουν την αγορα, αλλα την ακολουθουν. Καλως η κακως στο gaming γινεται οτι ''πουν'' οι κονσολες. Αν την κονσολα θα την εκμεταλευτουν στο 85%, το pc σου θα το εκμεταλευονται στο 40 και μεχρι το τελος της γενιας θα πεφτει κι αλλο(αν μπεις στην διαδικασια να ανβαθμισεις καποια στιγμη).
Εγω αυτο το θεωρω πισωγυρισμα αλλα σαφως ο καθενας θα κανει τις επιλογες του.

Εγώ πιστεύω πως είναι αρκετοί οι λόγοι και παρέθεσα μερικούς.
Τώρα σε ό,τι λες για τις κονσόλες (οδηγουν την αγορά,πλήρης εκμετάλλευση του hw) συμφωνώ 100%.
Αλλά θεωρώ πως με αυτή την κίνηση (PS4K) θα χάσουν πολύ κόσμο. Και θα δούμε και άλλες "ασθένειες" του Pc να έρχονται στις κονσόλες μας. Για παράδειγμα δεν θα εκμεταλλεύονται το hw πλήρως όπως συνέβαινε μέχρι τώρα.

PDS
21-04-2016, 17:37
θα δούμε και άλλες "ασθένειες" του Pc να έρχονται στις κονσόλες μας. Για παράδειγμα δεν θα εκμεταλλεύονται το hw πλήρως όπως συνέβαινε μέχρι τώρα.

Αυτο φοβομαστε ολοι.

BigBOSS
21-04-2016, 17:40
Κατ' εμέ ή σωστή κίνηση είναι να τους δείξω το μεσαίο δάκτυλο, βουτηγμένο σε μπόλικο γρασο (ελέω εργασιας) και να τους στείλω στο διάολο. Θα κάνουν πααααααρα πολύ καιρό να ξαναδούν 40000000 πωλήσεις σε ένα προϊόν μέσα σε λιγότερο από 2.5 χρόνια.

η sony σε 2.5 χρόνια κυκλοφόρησε ελάχιστα game κράχτες αν εξαιρέσουμε το BloodBorn, ουτε Gran Turismo, ουτε Uncharted, ουτε Last of Us 2, νέο God of War, ουτε το παιχνιδι "σιριαλ" Τhe Last Guardian, παρα ταύτα πούλησε οπως λες 40 μύρια, δεν φταιει η Sony αυτονών δουλειά ειναι να σε πειθουν να αγοράζεις το προιόν τους ανεξαρτήτως αν αξίζει ή όχι στη παρούσα φάση.

mihalis13
21-04-2016, 17:42
Παιδια αναφερομαστε σε generational leap αυτη τη στιγμη... Αν θελατε να το κανετε ιδιο θα επρεπε να μου λεγατε οτι θα μπορουσαμε να δουμε στο PS3, Uncharted 4 αν περιμεναμε μερικα χρονια ακομα. Αλλο generational leap, αλλο μιλαμε για σημαντικες οπτικες βελτιωσεις επι της ιδιας γενιας.

Και το σημαντικο ειναι οπως ειπα οτι τα παιχνιδια κατασκευαζονται με γνωμονα παντα το πιο αδυναμο hardware. Οποτε το PC, οχι δεν περιμενε την φυσικη εξελιξη του development του να βελτιωθει στα γραφικα και να μπορει να δωσει Arkham Knight. Περιμενε της κονσολες. Το ζουμι που ειχε ηδη ηταν μπολικο και υπεραρκετο για να το εκμεταλλευοντουσαν οι devs αν ηθελαν και ας μην ηταν τοσο καλο οπτικα οσο το Arkham Knight. Και στο μισο να εφταναν την οπτικη του παρουσιαση, παλι θα το χωριζε μια γενια απο τα PS360. Αλλα δεν το εκαναν αυτο. Και γι αυτο ξαφνικα εμφανιστηκαν ενα καρο next gen παιχνιδια και στο PC οταν εφτασαν οι νεες κονσολες.

Οχι επειδη οι devs δεν ειχαν την τεχνογνωσια να το κανουν νωριτερα, αλλα επειδη τους κραταγαν τα PS3 / 360. + φυσικα οτι και οι νεες μηχανες γραφικων περιμεναν τις κονσολες για να βγουν στην αγορα και να εχει καποιο νοημα.

Σαφώς τα pc τα κρατάνε πίσω οι κονσόλες. Αλλά και πάλι εγώ δεν πιστεύω πως το 2011 θα μπορούσαμε να δούμε τα γραφικά που βλέπουμε το 2016 (το 2013-2014 ίσως). Αυτό το λένε και με παράπονο οι pc gamers. Πως αν δεν υπήρχαν οι κονσόλες θα βλέπαμε πολύ ανώτερα γραφικά.
Επίσης μπορεί να πει κάποιος πως εγώ παιδιά έδωσα το 2011 κάποια χρήματα για ένα pc για να παίζω videogames το οποίο στέκεται ακόμα αξιοπρεπώς στη νέα γενιά. Είναι αλήθεια.

Για να μην ξεφεύγουμε όμως και το κάνουμε pc vs console (υπάρχει κατάλληλο thread για αυτό).

Εγώ βλέπω οτι σιγά σιγά παίρνουμε όλα τα κακά του Pc (install,updates,patches ) θέλουν να μας φέρουν και το αναβαθμισμένο hw.. Αλλά δεν παίρνουμε και τίποτα καλό από εκεί (δωρεαν online πχ)
Σίγουρα θα βρει κόσμος να μείνει στις κονσόλες είτε αυτό λέγεται exclusive τίτλοι είτε αυτό που είπε ο PDS πως δεν θέλω να φτιάχνω μόνος μου το hw του Pc μου.
Αλλά πολύς κόσμος θα φύγει από τις κονσόλες και θα πάει στα pc.
Και αν γίνει leader αγορά το pc τότε θα μπει και η οριστική ταφόπλακα στις κονσόλες...
Εγώ θεωρώ πως πάνε να βγάλουν μόνοι τους τα μάτια τους...

PDS
21-04-2016, 17:51
Σαφώς τα pc τα κρατάνε πίσω οι κονσόλες. Αλλά και πάλι εγώ δεν πιστεύω πως το 2011 θα μπορούσαμε να δούμε τα γραφικά που βλέπουμε το 2016 (το 2013-2014 ίσως). Αυτό το λένε και με παράπονο οι pc gamers. Πως αν δεν υπήρχαν οι κονσόλες θα βλέπαμε πολύ ανώτερα γραφικά.

Αυτο μου κανει τοσο λογικο οσο το ''αν δεν υπηρχαν τα αυτοκινητα τωρα θα πεταγαμε με τζετπακς''.''Τα αυτοκινητα κρατανε πισω τα τελευταια και αν δεν υπηρχαν θα πεταγαμε''.
Επισης ''αν δεν υπηρχαν οι 1080P ΤV θα βλεπαμε τωρα σε 8Κ''.

Η επιλογες και δυνατοτητες της αγορας καθοριζουν το τι ειναι τεχνολογικα εφικτο να υπαρχει μεσα σε αυτην(αγορα) και οχι η εξελιξη της τεχνολογιας.

Οποτε το ''αν δεν υπήρχαν οι κονσόλες θα βλέπαμε πολύ ανώτερα γραφικά'' εχει οσο βαση εχουν και τα παραπανω με τα τζετπακς και τις 8Κ.

BigBOSS
21-04-2016, 17:55
Σαφώς τα pc τα κρατάνε πίσω οι κονσόλες. Αλλά και πάλι εγώ δεν πιστεύω πως το 2011 θα μπορούσαμε να δούμε τα γραφικά που βλέπουμε το 2016 (το 2013-2014 ίσως). Αυτό το λένε και με παράπονο οι pc gamers. Πως αν δεν υπήρχαν οι κονσόλες θα βλέπαμε πολύ ανώτερα γραφικά.


οχι σε οτι θα κυκλοφορούσε για pc, στα πάντα ολα, γιατι απο τη μια υπάρχουν παιχνιδια οπως το Witcher 2 το 2011 και το προς κυκλοφορια Star Citizen κτλ αλλά απο την άλλη υπάρχουν και τα Pillars of Eternity, Banner Saga κτλ

μη νομιζεις δηλαδη οτι ο καθένας θα έφτιαχνε games για τις gpu των 600 ευρώ και ολοι οι υπολοιποι ας τα τρέχουν low στα 30 fps, και στο pc υπάρχει είδος "parity".

Εγώ προσωπικά δεν έχω παράπονο απο τα γραφικά, παιχνιδιών σαν το Witcher 3, GTAV, Dark Souls 3 ή MGSV.

Valkyre
21-04-2016, 18:14
\

Εγώ προσωπικά δεν έχω παράπονο απο τα γραφικά, παιχνιδιών σαν το Witcher 3, GTAV, Dark Souls 3 ή MGSV.

Οποιοσδηποτε νοημον και φυσιολογικος ανθρωπος δεν θα ειχε προβλημα με τετοια γραφικα. Και οχι μονο αυτα τα παιχνιδια αλλα και Uncharted 4, Driveclub, Quantum Break, και τοσα αλλα.

Γι αυτο και απορρω προσωπικα με το ρισκο να προσπαθησουν τωρα να φερουν το console market στα προτυπα του mobile. Αξιζει το ρισκο να θελουν να πονταρουν μια βαση 40 εκατομυρριων χρηστων οταν υπαρχει και αλλη λυση αν το παρακανουν? (PC)

mtifosi
21-04-2016, 18:25
Κατοχος high-end pc την προηγουμενη γενια(ps3,x360) μπορω να πως πως εχει τα θετικα και τα αρνητικα του. Αλλα το κυριοτερο αρνητικο ειναι οτι οπως και να το κανεις ασχολεισαι με drivers,patch κλπ. σε πολυ περισσοτερο βαθμο απο την κονσολα.
Αυτη η γενια των κονσολων ειναι καπως περιεργη. Η sony κανει σωστες κινησεις στο hardware αλλα με οχι τοσο δυνατους αποκλειστικους τιτλους ειδικα για αυτους που ειχαν ps3 ενω η ms κανει αστοχες επιλογες σε πολλα επιπεδα αλλα θεωρω με λιγο καλυτερους αποκλειστικους τιτλους που ομως τα κραταει πισω το hardware του xone. Θεωρω πως η κινηση αυτη της sony βαζει ξανα μεσα στο παιχνιδι την ms με την προοπτικη να παρουσιασει ενα ακομα ποιο δυνατο xbox καθως αν θελει μπορει να διαθεσει τα αναλογα ποσα, ενω με την δυναμικη και την βαση που εχει μπορουσε να κανει την κινηση της λιγο αργοτερα και να διαθεσει κατι πραγματικα πολυ ποιο δυνατο. Για οποιον ειναι κατοχος ps4 δεν αξιζει η μεταβαση στο neo εκτος αν θελει περισσοτερα frames ή ισως καλυτερη εμπειρια vr.

Axilleas_GR
21-04-2016, 18:51
η sony σε 2.5 χρόνια κυκλοφόρησε ελάχιστα game κράχτες αν εξαιρέσουμε το BloodBorn, ουτε Gran Turismo, ουτε Uncharted, ουτε Last of Us 2, νέο God of War, ουτε το παιχνιδι "σιριαλ" Τhe Last Guardian, παρα ταύτα πούλησε οπως λες 40 μύρια, δεν φταιει η Sony αυτονών δουλειά ειναι να σε πειθουν να αγοράζεις το προιόν τους ανεξαρτήτως αν αξίζει ή όχι στη παρούσα φάση.
Τι ακριβώς θες να πεις? Ότι φταίμε εμείς ας πούμε που την αγοράσαμε τα Χριστούγεννα? :P:P:P
Ανεξάρτητα από το σχόλιο φυσικά και είναι δουλειά κάθε εταιρείας να σε πείθει να επενδύσεις όχι τα χρήματα, αλλά την ενέργεια και το κόπο σου σε ένα προϊόν της. Οποια εταιρεία και όποιο προϊόν και αν είναι αυτό. Είναι όμως και υποχρέωση αυτή την επένδυση να τη σέβονται. Όσο και αν πάμε τώρα να ωραιοποιησουμε-δικαιολογήσουμε μια άνευ ιστορικού προηγούμενου τετοια στρατηγική από Sony (έχω αναφέρει τη μια και μοναδική στην ιστορία που αποτέλεσε και το προπομπό του τέλους της Sega στις κονσόλες ) το ολο θέμα με έχει κάνει να πιστεύω ότι έκανα μια άστοχη αγορά. Αν τελικά ακολουθηθεί αυτή η πορεία πολύ εύκολα θα απέχω. Και όχι δε λέω μεγάλες κουβέντες. Αν μου καρφωθεί κάτι αρνητικά απλά τέλος.....
Όσο για τις πωλήσεις που αναφέρεις ας μην είχαν κάνει τις παπαριες της δεκαετίας στη Ms θα σου έλεγα πως θα ήταν σήμερα τα πράγματα και πως θα κονταροχτυπιοντουσαν μεταξύ τους.

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BigBOSS
21-04-2016, 19:01
Εγώ βλέπω οτι σιγά σιγά παίρνουμε όλα τα κακά του Pc (install,updates,patches )

γιατί το install ειναι κακό; προσωπικά δεν θέλω καθε φορά να βάζω το δισκακι στο driver, και πέρα απο αυτό προσφέρει ταχυτερα loading (σε ssd ταχιστα) και πλέον τα περισσότερα παιχνιδια (στο pc τουλάχιστον) o κόσμος τα αγοράζει ψηφιακά.


Lnds500
Συμφωνω σε ολα.
Για το οptimisation δεν ειμαι και τοσο αισιοδοξος ομως.
Ειναι επιπλεον δουλεια. Αν υπαρχει καποιος μαγικος τροπος για την μεταφορα τοτε με πειραζει πολυ λιγοτερο η ολη φαση.

απλά γελάω εδώ, σιγά δυο μηχανήματα ειναι της ιδιας λογικής, τι να πούνε και οσοι αναπτυσσουνε για pc και κάνουν optimisation σε 3 και 5 γενιές καρτων γραφικών

πχ ο Κοτζιμα με το MGSV ακόμη και οι άσχετοι με το pc optimization From Software μια χαρά τα κατάφεραν με τα DS2, DS3

ποιοι διαμαρτυρίθηκαν; η Ubisoft;


Κατοχος high-end pc την προηγουμενη γενια(ps3,x360) μπορω να πως πως εχει τα θετικα και τα αρνητικα του. Αλλα το κυριοτερο αρνητικο ειναι οτι οπως και να το κανεις ασχολεισαι με drivers,patch κλπ. σε πολυ περισσοτερο βαθμο απο την κονσολα.

όχι

πλέον εδώ και χρόνια βγαινουν Patch παντου (κονσόλα, pc) τα οποια δεν ψάχνεις αλλά κατεβαινουν αυτοματα μεσω steam, gog εκτος και αν το πειρατεψες,

επισης οι drives κατεβαινουν μεσω geforce experience για nvidia, σου στέλνει ειδοποιηση και αμα θες κατεβάζεις, ουσιαστικά κάτι σαν το firmware στο playstation.

σιγά τα ωά δηλαδή.


Οποιοσδηποτε νοημον και φυσιολογικος ανθρωπος δεν θα ειχε προβλημα με τετοια γραφικα. Και οχι μονο αυτα τα παιχνιδια αλλα και Uncharted 4, Driveclub, Quantum Break, και τοσα αλλα.

ναι αναφέρθηκα σε αυτά που έπαιξα, αν και απο τα νέα το Quantum Break, διαβαζω και αποψεις πως δεν ειναι τοσο εντυπωσιακα, state of the art τα γραφικά, εγώ απο οτι ειδα δεν εντυπωσιαστικα εκτος ισως απο τα μοντέλα.

mihalis13
21-04-2016, 19:09
γιατί το install ειναι κακό; προσωπικά δεν θέλω καθε φορά να βάζω το δισκακι στο driver, και πέρα απο αυτό προσφέρει ταχυτερα loading (σε ssd ταχιστα) και πλέον τα περισσότερα παιχνιδια (στο pc τουλάχιστον) o κόσμος τα αγοράζει ψηφιακά.



απλά γελάω εδώ, σιγά δυο μηχανήματα ειναι της ιδιας λογικής, τι να πούνε και οσοι αναπτυσσουνε για pc και κάνουν optimisation σε 3 και 5 γενιές καρτων γραφικών

πχ ο Κοτζιμα με το MGSV ακόμη και οι άσχετοι με το pc optimization From Software μια χαρά τα κατάφεραν με τα DS2, DS3

ποιοι διαμαρτυρίθηκαν; η Ubisoft;

Προσωπικά δεν έχω θέμα και όντως έχει και τα υπέρ του, αλλά μέχρι πριν όποιο παιχνίδι είχα στην κατοχή μου το έβαζα και έπαιζε. Τώρα πρέπει να βρω ποιο θα σβήσω ώστε να έχω χώρο στο δίσκο, να περιμένω να κατέβουν τα updates. Τώρα θα "αναγκαστώ" να πάρω μεγαλύτερο σκληρό δίσκο ώστε να χωράει τα games που θέλω.
Για μένα αυτά είναι αρνητικά του pc που δεν τα είχα στην κονσόλα μέχρι πριν.
Ξαναλέω δεν με ενοχλούν και δεν μου χαλάνε την εμπειρία.

Leon_DiZ
21-04-2016, 19:12
Προσωπικά δεν έχω θέμα και όντως έχει και τα υπέρ του, αλλά μέχρι πριν όποιο παιχνίδι είχα στην κατοχή μου το έβαζα και έπαιζε. Τώρα πρέπει να βρω ποιο θα σβήσω ώστε να έχω χώρο στο δίσκο, να περιμένω να κατέβουν τα updates. Τώρα θα "αναγκαστώ" να πάρω μεγαλύτερο σκληρό δίσκο ώστε να χωράει τα games που θέλω.
Για μένα αυτά είναι αρνητικά του pc που δεν τα είχα στην κονσόλα μέχρι πριν.
Ξαναλέω δεν με ενοχλούν και δεν μου χαλάνε την εμπειρία.

Τα συγκεκριμένα παραδείγματα πάντως δεν έχουν να κάνουν με το ότι η Sony κάνει τις κονσόλες τις να μοιάζουν πιο πολύ με PC. Είναι τεχνολογικά θέματα και θέματα απόδοσης.

BigBOSS
21-04-2016, 19:16
Τo Witcher 3 στο Ps4 απαιτει οπωσδήποτε εγκατάσταση;

αν ναι λογικό.

mihalis13
21-04-2016, 19:23
Τα συγκεκριμένα παραδείγματα πάντως δεν έχουν να κάνουν με το ότι η Sony κάνει τις κονσόλες τις να μοιάζουν πιο πολύ με PC. Είναι τεχνολογικά θέματα και θέματα απόδοσης.

Αλλο λέω ρε παιδιά.
Σιγά σιγά παίρνουμε αρκετά "αρνητικά" από το pc gaming. Μην κολλάμε στο Install. Γενικά οι κονσόλες pcιζουν πλέον. Είναι δεδομένο.
Θες στην αρχιτεκτονική τους, θες με τα Update, θες οτι δεν είναι αποκλειστικά κονσόλες; Αλλους τους ενοχλουν κάποια αλλους όχι.
Και πολύ κόσμο μπορεί να μην τον ενδιαφέρει αν είναι θέμα τεχνολογικό. Δεν θα το πάω εκεί όμως.
Εγώ ξέρω ότι κάποτε έβαζα το παιχνίδι και έπαιζα. Πλέον περιμένω να γίνει install (πάλι καλά στο Ps4 γίνεται αμέσως), μετά περιμένω να κατέβουν τα updates, μετά να μπω στο store Να κατεβάσω ένα ένα όλα τα έξτρα του παιχνιδιού (γιατί η SONY δεν μπορεί να βάλει την επιλογή all.

Και ξαναλέω εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί τίποτα από αυτά. Αλλά το κονσόλα κάθε 2 χρόνια με κάνει έξαλλο. Αγαπώ το console gaming και αυτό που σχεδιάζουν να κάνουν δεν έχει καμία σχέση με αυτό που αγαπώ.

Axilleas_GR
21-04-2016, 19:28
Και ξαναλέω εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί τίποτα από αυτά. Αλλά το κονσόλα κάθε 2 χρόνια με κάνει έξαλλο. Αγαπώ το console gaming και αυτό που σχεδιάζουν να κάνουν δεν έχει καμία σχέση με αυτό που αγαπώ.

+1000

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

teras1
21-04-2016, 19:42
Τo Witcher 3 στο Ps4 απαιτει οπωσδήποτε εγκατάσταση;

αν ναι λογικό.

Όλα τα παιχνίδια στο PS4 απαιτούν πλήρη εγκατάσταση στο δίσκο και επιπλέον και το blu-ray μέσα για να τρέξουν λόγω authentication.
Επίσης με τα patches παιχνιδιών που μπορούν να φτάσουν τα αρκετά GB ο σκληρός των 500GB είναι εξαιρετικά μικρός. Χωρίς να υπολογίσουμε αποθήκευση saves, screenshots και videos για κάθε παιχνίδι καθώς και digital only περιεχόμενο.

PDS
21-04-2016, 21:14
απλά γελάω εδώ, σιγά δυο μηχανήματα ειναι της ιδιας λογικής, τι να πούνε και οσοι αναπτυσσουνε για pc και κάνουν optimisation σε 3 και 5 γενιές καρτων γραφικών

Αν ανακαλυψεις τροπο μεταφορας μεταξυ των 2 συστηματων που θα νικησει τις 0 εργατοωρες που θα ειχαμε αν δεν εβγαινε νεο PS4, μαζι σου.
Εγω δεν ειπα οτι θα υπαρξει δυσκολια στην προσπαθεια, αλλα οτι θα υπαρξει προσπαθεια.

Nerven
21-04-2016, 21:45
https://youtu.be/9JoKP_KFlTI

mtifosi
21-04-2016, 21:56
όχι

πλέον εδώ και χρόνια βγαινουν Patch παντου (κονσόλα, pc) τα οποια δεν ψάχνεις αλλά κατεβαινουν αυτοματα μεσω steam, gog εκτος και αν το πειρατεψες,

επισης οι drives κατεβαινουν μεσω geforce experience για nvidia, σου στέλνει ειδοποιηση και αμα θες κατεβάζεις, ουσιαστικά κάτι σαν το firmware στο playstation.

σιγά τα ωά δηλαδή.



ναι αναφέρθηκα σε αυτά που έπαιξα, αν και απο τα νέα το Quantum Break, διαβαζω και αποψεις πως δεν ειναι τοσο εντυπωσιακα, state of the art τα γραφικά, εγώ απο οτι ειδα δεν εντυπωσιαστικα εκτος ισως απο τα μοντέλα.

Εχω εμπειρια και απο pc και απο ps4 και δεν εννοω performance pacht αλλα pacht τα οποια ειναι αναγκαια στο pc για να λειτουργησει ομαλα ο τιτλος. Το batman, tomb raider, quantum break, gears, battlefield, call of duty μερικα απο τα παραδειγματα με πολλα crashes και θεματα στην κυκλοφορια τους στο pc. Οσο για τους drivers μια ματια στο geforce forums της nvidia για την τελευταια εκδοση και τα θεματα που ειχε αρκει. Το pc ως ανοιχτη πλατφορμα εχει τα δικα του κουσουρια και θελει περισσοτερο ψαξιμο απο την κονσολα. Καποιοι δεν εχουν προβλημα με αυτο ενω αλλοι δεν θελουν να ασχολουνται με αυτα τα θεματα.

DJTaurus
21-04-2016, 22:42
Τουλάχιστον με το νέο επιχειρηματικό μοντέλο θα ησυχάσουμε με την pc master race. :P

BigBOSS
21-04-2016, 22:49
Οσο για τους drivers μια ματια στο geforce forums της nvidia για την τελευταια εκδοση και τα θεματα που ειχε αρκει.

εγω 5 χρονια που έχω nvidia δεν είχα κανένα θέμα, ουτε σε αυτον τον driver, κάποιοι ειχαν, αλλά αυτο ειναι κάτι πολύ σπάνιο 0.5% και αν πιθανοτητα, σαν μια φορά που δεν λειτουργούσαν τα playstation 3. Mη παραπλήροφορεις και τρομάζεις άδικα κόσμο λες και ειναι το σύνηθες.

και αυτο που λες με τα παιχνιδια, και αυτο δεν ειναι ο κανόνας αλλά η εξαιρεση, και μη βάζεις στην ιδια κατηγορια Tomb Raider ή Battlefield γιατι τα Batman AK, Gears, QB και νομιζω το τελευταιο CoD ήταν unplayable. Aυτά τα ελάχιστα με σοβαρά προβλήματα ειναι σταγονα στον ωκεανο σε σχέση με τα χιλιάδες που κυκλοφορούν καθε χρονο.

Ναι οκ θα ήθελα να παιξω QB αλλά δεν προκειται να δωσω λεφτά για αυτο το ξεφτυλικι, τουλάχιστον ως να διορθωθεί. Και αμα δεν παιξεις 3-4 επειδή ειναι άθλια πορτ σιγα μη κλάψεις δηλαδή, λες και έχουμε στέρηση απο games, υπάρχουν εκατοντάδες άλλα.

mtifosi
21-04-2016, 23:00
εγω 5 χρονια που έχω nvidia δεν είχα κανένα θέμα, ουτε σε αυτον τον driver, κάποιοι ειχαν, αλλά αυτο ειναι κάτι πολύ σπάνιο 0.5% και αν πιθανοτητα, σαν μια φορά που δεν λειτουργούσαν τα playstation 3. Mη παραπλήροφορεις και τρομάζεις άδικα κόσμο λες και ειναι το σύνηθες.

και αυτο που λες με τα παιχνιδια, και αυτο δεν ειναι ο κανόνας αλλά η εξαιρεση, και μη βάζεις στην ιδια κατηγορια Tomb Raider ή Battlefield γιατι τα Batman AK, Gears, QB και νομιζω το τελευταιο CoD ήταν unplayable. Aυτά τα ελάχιστα με σοβαρά προβλήματα ειναι σταγονα στον ωκεανο σε σχέση με τα χιλιάδες που κυκλοφορούν καθε χρονο.

Ναι οκ θα ήθελα να παιξω QB αλλά δεν προκειται να δωσω λεφτά για αυτο το ξεφτυλικι, τουλάχιστον ως να διορθωθεί. Και αμα δεν παιξεις 3-4 επειδή ειναι άθλια πορτ σιγα μη κλάψεις δηλαδή, λες και έχουμε στέρηση απο games, υπάρχουν εκατοντάδες άλλα.

Εσενα μπορει να μην σε πειραζει να παιξεις quantum break ή καποιο αλλο εμενα ομως για παραδειγμα με πειραζει. Στην κονσολα ξερεις πως θα βαλεις τον τιτλο στην κονσολα και θα παιξει. Αυτο που θελω να πω ειναι πως η κονσολα και το pc εχουν το κοινο τους. Δηλαδη η ms δεν ξερει και υποστηριζει το xbox οταν μπορει να επικεντρωθει μονο στα windows...

BigBOSS
22-04-2016, 08:33
Στην κονσολα ξερεις πως θα βαλεις τον τιτλο στην κονσολα και θα παιξει. Αυτο που θελω να πω ειναι πως η κονσολα και το pc εχουν το κοινο τους. Δηλαδη η ms δεν ξερει και υποστηριζει το xbox οταν μπορει να επικεντρωθει μονο στα windows...

και στην κονσολα δεν ισχύει αυτο πάντα (να σου θυμισω Skyrim στο ps3, Unity που έτρεχε σκατά και σε κονσόλες, Blightown στο Dark Souls που έτρεχε με 15 fps ), μη λέμε πάλι τα ιδια κουραστικά και λέμε οτι ναναι εκτος θέματος.

τώρα αν θες σων και καλά QB (εγώ δε λέω πως δεν θα ήθελα αλλά δεν καιγομαι και να το παιξω) πάρε xbox one ή περίμενε να patchαριστει στο Pc.

Ezio
22-04-2016, 09:05
Δεν μου αρέσει καθόλου σαν ιδέα ένα δυνατότερο ps4 και εξηγώ τους λόγους:
Οι developers δεν θα εκμεταλλευτούν πλήρως καμιά έκδοση (δεν τρέχει καλά στο παλιό ps4; πέτα το στο νέο και είμαστε εντάξει. Γιατί να κάθομαι να δουλέυω για το νέο ps4; Αφού πρέπει να κάνω και δουλειά στο παλιό ps4). Εγώ όμως πλήρωσα 400 ευρώ για να ξεζουμιστεί η κονσόλα, έστω από τα first party studios.
Μπορεί να βγουν παιχνίδια αποκλειστικά για το νέο ps4.

Ελπίζω η Sony να φάει μεγάλο άκυρο. Αν τώρα το νέο ps4 αφορά μόνο βελτιώσεις που δεν θα επηρεάζουν τα παιχνίδια, όπως χαμηλότερη κατανάλωση και τίποτα 4k για ταινίες τότε εντάξει.

pictorino
22-04-2016, 10:59
Έρευνα από το steam (http://www.gameover.gr/news/item/33410-epipedou-ps4-kai-xbox-one-i-pleiopsifia-ton-pc-sto-steam/33410-epipedou-ps4-kai-xbox-one-i-pleiopsifia-ton-pc-sto-steam)

MajereMP44
22-04-2016, 11:16
ΑΝ μιλήσω γιαυτήν την κατάσταση για τον εαυτό μου....νομίζω ότι αν είναι να πάρω το ps4 το "παλιο" στα 200 ευρω και να θυσιάσω frames και ανάλυση εμένα δεν με νοιάζει (δεν είμαι κάτοχος ps4). Δλδ ούτως ή άλλως (χωρίς να είναι και εντελώς κατ'αναλογια το παράδειγμά μου) , κάποιος που διέθετε παραπάνω χρήματα μπορούσε να πάρει ps4 με 1ΤΒ δίσκο ενώ εγώ το πιο στανταρ μοντέλο με τα 500 GB. Πάλι αυτός έχει ένα αίσθημα master race σε σχεση μεμένα... Όλα αυτά είναι πως το βλέπω εγώ... δλδ στην περίπτωση που έβγαζε απτην αρχή 2 μοντέλα, ενα που λεγόταν PS4 και ένα που λεγόταν PS4K και η διαφορά ήταν 100 ευρω, πραγματικά θα πήγαινα εξαρχής για το basic model.
Από άποψη ηθικής τώρα ποιά είναι η γνωμη μου? ότι χάλασε πολύ η Sony εαν επιβεβαιωθούν όλα αυτά που ακούγονται...και δεν λέω οτι χάλασε γτ ήταν αγία αλλά γτ έδειχνε μέχρι και την προηγούμενη γενιά οτι όντως αγαπάει το console gaming με τα τοοοοσα αποκλειστικά που έβγαζε.
Τώρα δείχει το μεσαίο δάκτυλο σε τόσο κόσμο που του απέκρυψε ότι είχε σχέδια για αναβαθμισμένη κονσόλα... Ξενέρα μεγάλη για τόσο κόσμο που το πήρε (ειδικά πρόσφατα).

Valkyre
22-04-2016, 11:19
Να κανω και λιγο τον δικηγορο του διαβολου για κατι που ειπωθηκε πιο πανω οσον αφορα το PS4 και τους αποκλειστικους τιτλους.

Ναι οπως κι εγω τονισα σε προηγουμενο μου ποστ η ποιοτητα των exclusives της Sony εχει πτωτικη ταση σε σχεση με το PS3. Βεβαια αυτο μπορει να αλλαξει με 2-3 δυνατα exclusives και το ενα ερχεται σε 15 μερες περιπου, ενω το αλλο (Horizon) πηρε μεταθεση για το 2017.

Aλλα ναι οι αποκλειστικοι τιτλοι χωλαινουν στο συνολο τους.

Ομως ειναι υπερβολη να λεμε οτι το PS4 ειναι μια απογοητευση, το χειροτερο playstation ever και οτι δεν εχουμε δει τιποτα στην κονσολα 2.5 χρονια. Με αυτο διαφωνω καθετα.

Ενω τα exclusives χωλαινουν, απο την αλλη, τα multiplatform PS4 παιχνιδια σε σχεση με την εποχη του PS3 ειναι σε αλλο επιπεδο απλα... μην ξεχναμε πολλα πρωην exclusives τωρα ειναι multiplatform. (MGSV, Witcher 3 κλπ)

Οποτε συγχωρεστε με, αλλα αν με ρωτουσατε τωρα ποια κονσολα θα ηθελα, ενα PS3 των 3 πρωτων χρονων ζωης του ή ενα PS4, μαλλον το PS4 θα διαλεγα. Σε καμμια περιπτωση δεν ειμαι απογοητευμενος συνολικα απο την εμπειρια της κονσολας. Αλλο οι αποκλειστικοι τιτλοι, αλλο το συνολο. Επαιξα αριστουργηματα που ουτε καν μπορω να βρω ομοια τους στο PS3, οπως το Witcher 3 ας πουμε. Μετα ειναι καποια αλλα multiplatform παιχνιδια οπως το MGSV, Αlien Isolation, Dragon Age III, Far Cry 4, Arkham Knight, Shadow of Mordor, Dark Souls 3 κλπ , συν φυσικα τα αξιολογα exclusives Bloodborne, Infamous, Driveclub, Ratchet and Clank.

Οποτε οχι, επι συνολου lineup ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο το τι εχει προσφερει το PS4. Η βιομηχανια εχει αλλαξει και η ποιοτητα των multiplatform παινχιδιων θεωρω οτι ολο και ανεβαινει, τουλαχιστον για την πλειοψηφια των περιπτωσεων.

BigBOSS
22-04-2016, 11:22
Έρευνα από το steam (http://www.gameover.gr/news/item/33410-epipedou-ps4-kai-xbox-one-i-pleiopsifia-ton-pc-sto-steam/33410-epipedou-ps4-kai-xbox-one-i-pleiopsifia-ton-pc-sto-steam)

αυτη η έρευνα του steam δεν λεει ολη την αλήθεια

πχ στο καλο pc υπάρχει αλλο account και στο Laptop (768p) με τον διπύρηνο και μια mobile gpu αλλο, άλλοι παιζουν μονο σε laptop.

αλλα αναμφισβίτητα οπως ειπα ειναι λάθος να πιστεύουμε πως καθε pc gamer κάνει συχνή ανανεωση hardware, πχ κάθε χρόνο. Eγω έχω cpu του 2008, gpu του 2013 και έχω να αλλαξω ram απο το 2010. Αν πάω για αναβαθμιση θα τα αλλαξω ολα με τη μια.

επισης κάτι άλλο δεν ειναι και τοσο τραγικο, βασικα δεν ειναι τραγικο να παιζει κάποιος ένα παιχνιδι very high 60fps και κάποιος αλλος medium/high ή high στα 60 με 45 fps με ένα μέσο στα 50 κάτι. Κι εγώ έτσι έπαιξα το Witcher 3, σιγά να πούμε τώρα μην ξοδευομουν για να το παιξω maxed καρφωτα 60 fps. Θα το παιξω σε δευτερο playtrhough μετά απο ολικη αναβαθμιση.

κατι ανάλογο και μεταξύ Ps4 και Ps4 neo, ένα God of War στο Ps4 στα medium high σε σχεση με ένα GoW στα very high στο neo ουσιαστικά πάλι το ίδιο παιχνιδι θα ειναι, oι διαφορές δεν θα είναι σαν να συγκρινουμε GOW ps2 με GOW ps3.

Valkyre
22-04-2016, 11:58
επισης κάτι άλλο δεν ειναι και τοσο τραγικο, βασικα δεν ειναι τραγικο να παιζει κάποιος ένα παιχνιδι very high 60fps και κάποιος αλλος medium/high ή high στα 60 με 45 fps με ένα μέσο στα 50 κάτι. Κι εγώ έτσι έπαιξα το Witcher 3, σιγά να πούμε τώρα μην ξοδευομουν για να το παιξω maxed καρφωτα 60 fps. Θα το παιξω σε δευτερο playtrhough μετά απο ολικη αναβαθμιση.

κατι ανάλογο και μεταξύ Ps4 και Ps4 neo, ένα God of War στο Ps4 στα medium high σε σχεση με ένα GoW στα very high στο neo ουσιαστικά πάλι το ίδιο παιχνιδι θα ειναι, oι διαφορές δεν θα είναι σαν να συγκρινουμε GOW ps2 με GOW ps3.

Λιγο οφφτοπικ, αλλα με το παραπανω κομματι του ποστ σου (με το οποιο συμφωνω 100%) με κανεις λιγο να απορρω για ποιον λογο στο παρελθον εκφραζοσουν με τοσο σθενος κραζοντας τις κονσολες που δεν εφταναν τις εκδοσεις των PC στα παιχνιδια και γενικα εβγαζες μια "PC Master Race" εντυπωση στις συζητησεις επι του θεματος.

Οπως και να εχει σε αυτη τη φαση φαινεται να βρισκομαστε στο ιδιο μηκος κυματος και ελπιζω να παραμεινει ετσι αυτο. (οχι οτι δεν πρεπει να διαφωνουμε, αλλα μπορουν να λειπουν τα αλλα)

Axilleas_GR
22-04-2016, 13:14
@BigBOSS
Κομμάτι οφφτοπικ και από εμένα αλλα δεν αντέχω να μη το ρωτήσω.
Η δρακοπερικεφαλαια του Ντορ-Λομιν το avatar σου? (Aka Τουριν Τουραμπαρ)

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Viper
22-04-2016, 15:14
AMD "design wins" suggest three upcoming console reveals (http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-amd-design-wins-suggest-three-upcoming-console-reveals)


AMD has revealed the existence of new "design wins" for its Semi-Custom processor design business, suggesting that three new console designs will roll out to the market throughout this year and beyond


AMD CEO Lisa Su was coy on details in an investor call, but did reveal that "not all" of these products would ship this year, and she would not be drawn on the specifics of the new design wins


At least one of the three designs has now been exposed - it's the new SoC (system on chip) processor at the heart of the new PlayStation, codenamed Neo.


As for the other two designs - you can take your pick from the upcoming Nintendo NX and perhaps Microsoft's upcoming mid-generation Xbox refresh. Alternatively it may well be the case that the console and handheld versions of the NX concept may well account for two of AMD semi-custom designs, with Nintendo's home console more likely to launch this year with the mobile device coming later in 2017.

djpar
22-04-2016, 15:23
Εγώ θα πω ότι οι κονσόλες δεν είναι κινητά.τα κινητά έχουν πιο ευρύ κοινό, είναι για να παίρνεις τηλέφωνα, να μπαίνεις ίντερνετ,να διαβάζεις τα email, να βγάζεις φωτογραφίες, να ακούς μουσική ακόμα και για GPS και όλα αυτά τα κάνουν από μικρά παιδιά μέχρι 70 χρόνων άνθρωποι.
Η κονσόλα είναι ΜΟΝΟ GAMING και στο σπίτι έχεις και υπολογιστή και κονσόλα γιατί όπως και να το κάνουμε έναν υπολογιστή θα έχεις.
Τώρα έρχεται (αν έρχεται..)η Sony και λέει θα αλλάξω την κονσόλα στα 3 χρόνια κάτσε ρε εγώ την παλιά τι θα την κάνω γιατί η κονσόλα δεν είναι κινητό (πήρες το iPhone 6s δίνεις το iPhone 5s σε γονείς ή ακόμα και το πουλάς) η κονσόλα θα σου μείνει και μπορεί να έχεις δώσει 400€ μόνο(λέμε τώρα) αλλά έχεις δώσει και πόσα 60αρια σε παιχνίδια που πλέον δεν πιάνουν ούτε μισή τιμή.
Για μένα αν βγει κονσόλα πρώτον θα σκεφτώ αν την πάρω και 2ον θα σκεφτώ πάρα πολύ καλά να φτιάξω ένα δυνατό pc και να τελειώσει το console gaming για μένα.
Δεν θέλω να γίνει κάτι τέτοιο γιατί έχω βολευτεί με τον καναπέ, την 50" TV και ότι όλα παίζουν χωρίς πολλά πολλά άλλα αν είναι να δίνω κάθε 3 χρόνια 400€ και να ξέρω ότι θα μου μένει στο σπίτι ή κάθε κονσόλα που παίρνω καλύτερα να δώσω μια και καλή σε pc και κάθε 3 χρόνια να δίνω όσα λεφτά θέλω εγώ και αν θέλω να τα δώσω

BigBOSS
22-04-2016, 16:01
http://i.imgur.com/tMX5hRb.jpg

Slay
22-04-2016, 16:07
Το ωραιο το ξερετε τωρα ετσι? εκει που βλεπαμε υλικο απο ενα παιχνιδι, και λεγαμε ειναι απο pc η απο PS4, τωρα θα λεμε , ειναι απο Pc, ps4 η PS4 Neo?

@djpar υπαρχει παντα η επιλογη να μην την παρεις, οσο λιγοτεροι την παρουν, τοσο θα ειναι ποιο δυσκολο για τον εκαστοτε dev να βγαλει ενα χαλι παιχνιδι στο κανονικο Ps4.

odytsak
22-04-2016, 16:21
Το μονο αρνητικο που βρισκω στο ΝΕΟ ειναι οτι αργει πολυ ακομα.


Ποιος περιμενει μεχρι Οκτωβριο-Νοεμβριο για ΝΕΟ και VR.

Ευτυχως που μεσολαβουν καποιες δυνατες κυκλοφοριες Uncharted 4, Assetto Corsa, No Man's Sky.

Leon_DiZ
22-04-2016, 16:26
Το μονο αρνητικο που βρισκω στο ΝΕΟ ειναι οτι αργει πολυ ακομα.


Ποιος περιμενει μεχρι Οκτωβριο-Νοεμβριο για ΝΕΟ και VR.

Ευτυχως που μεσολαβουν καποιες δυνατες κυκλοφοριες Uncharted 4, Assetto Corsa, No Man's Sky.

Παίζεις με τα νεύρα του κόσμου έτσι; :p

De-lee_GR
22-04-2016, 16:33
Γνώμη μου είναι πως από εδώ και πέρα (εάν ισχύει) είναι ότι τέλος οι Day 1 αγορές. Άσε να κυλισει η αγορά και έχει ο Θεός. Αν γίνει τέτοιο φιάσκο ποιος εγγυάται για παράδειγμα πως δεν θα βγει VR Neo σε 2 χρόνια;;;


Στάλθηκε από το X5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
22-04-2016, 16:36
Το μονο αρνητικο που βρισκω στο ΝΕΟ ειναι οτι αργει πολυ ακομα.


Ποιος περιμενει μεχρι Οκτωβριο-Νοεμβριο για ΝΕΟ και VR.

Ευτυχως που μεσολαβουν καποιες δυνατες κυκλοφοριες Uncharted 4, Assetto Corsa, No Man's Sky.

Δεν μας έχεις πει όμως για ποιο λόγο θες τόσο πολύ το ΝΕΟ;; Είσαι υπέρ του να δίνεις 400€ ανα 2-3 χρόνια για κονσόλα; Τι περιμένεις να δεις στο ΝΕΟ που δεν είδες στο PS4;
Είχες απογοητευτεί από το PS4 και το θεωρούσες αδύναμο;; Γιατί δεν θυμάμαι κάποιο τέτοιο ποστ σου.

Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω και μια τεκμηριωμένη άποψη από την πλευρά του ΝΑΙ :P (να θυμηθούμε και λίγο το περσινό δημοψήφισμα)

Slay
22-04-2016, 16:57
Είχες απογοητευτεί από το PS4 και το θεωρούσες αδύναμο;; Γιατί δεν θυμάμαι κάποιο τέτοιο ποστ σου.
Ναι, το εχει καημο να παιξει guns up, σε 4Κ :P

litanies
22-04-2016, 17:08
το ξέρεις ότι οι devs του guns up, του στέλνουν check κάθε μήνα χιχιχι

christos-sonyboy
22-04-2016, 17:12
τι χαρα!!! οντως αργει ρε γαμωτο. ας δωσω αλλα 400 ευρω,γιατι ετσι!

DJTaurus
22-04-2016, 17:21
Εκεί που θα γελάω με το NEO ειναι αν στους νέους τίτλους θα ισχύουν τα ίδια χάλια με τα τωρινά συστήματα.... να περιμένουμε κάθε φορά για patch που θα διορθώνουν το framerate.

spartan
22-04-2016, 18:23
Εκεί που θα γελάω με το NEO ειναι αν στους νέους τίτλους θα ισχύουν τα ίδια χάλια με τα τωρινά συστήματα.... να περιμένουμε κάθε φορά για patch που θα διορθώνουν το framerate.
Tα ιδια σκατα θα κανουν και εκει(τα perfomance patch θα πεφτουν συννεφο)

BigBOSS
22-04-2016, 18:56
Στην κάρτα γραφικών η διαφορά ισχύος ειναι μεγάλη. Μόνο τα stream processor units ειναι 1000+ παραπάνω στο ps4 neo, πέρα φυσικά απο τους υψηλότερους χρονισμούς πυρήνα και μνήμης. Πιστεύω πως τουλάχιστον με γραφικά ps4 ανετα έχει το neo σταθερα 60 fps, αν οχι σε όλα, σε πολλά games, πχ θα ετρεχε 60 fps GTAV ή Dark Souls 3, και Uncharted 4 γιατί όχι, δεν ειναι και open world.

Ray Liotta
22-04-2016, 22:30
Υπαρχει αγορά για το Neo.
Ειναι παρά πολλοί αυτοί που εχουν μείνει με PS3 και δεν έτρεξαν να αγοράσουν το 4.
Υπάρχουν και οι κάτοχοι 4Κ TV που δεν εχουν κονσόλα και ψάχνουν για 4Κ πηγή.

Σχετικό βέβαια το "έτρεξαν" μετα απο 2 χρόνια κυκλοφοριας του PS4.
Άραγε σε ποια περίοδο (χρονιά) της 6ετίας το PS3 εκανε τις περισσότερες πωλήσεις;

pictorino
22-04-2016, 23:27
Στο παιχνίδι και η Ms (http://www.gameover.gr/news/item/33530-ypo-dokimi-diafora-anavathmismena-xbox-one)

PDS
22-04-2016, 23:48
Πρωτα παντως ακουσαμε για xbox1.5 και μετα για ps4.5. Οποτε ειναι λογικο.

kostasb13
23-04-2016, 01:20
Περιμενει τωρα η ms...σου λεει κατσε να δουμε τι θα δωσουν οι Ιαπωνες για να βγαλουμε εμεις κατι καλυτερο και να παρουμε το αιμα μας πισω για το φιασκο πριν 3 χρονια:P

Axilleas_GR
23-04-2016, 02:41
Ακοντιο τον έχουν κάνει αμφότεροι. Αν έκαναν την ίδια προσπάθεια να βγάλουν κανένα πραγματικά ΑΑΑ παιχνίδι, με τη προσπάθειά που κάνουν στις μαλ....ς όλοι θα ειμασταν μια χαρά τώρα.

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Slay
23-04-2016, 10:08
Περιμενει τωρα η ms...σου λεει κατσε να δουμε τι θα δωσουν οι Ιαπωνες για να βγαλουμε εμεις κατι καλυτερο και να παρουμε το αιμα μας πισω για το φιασκο πριν 3 χρονια:P
μονο που οι κονσολες δεν ειναι PC να τους αλλαξεις μια καρτα γραφικων ή την μνημη την τελευταια στιγμη. Παντως και εγω πιστευω οτι εχοντας καει στον χυλο πριν 3 χρονια, θα περιμενουν να δουν τι θα κανει η sony και μετα θα αποκαλυψουν την δικια τους ενδιαμεση κονσολα, εαν εχουν φυσικα κατι τετοιο ετοιμο.

cocous
23-04-2016, 14:16
Πάντως μην το δενετε σχοινι κορδονι. Αν δεν βγει η ίδια η Sony να το ανακοινώσει τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pictorino
23-04-2016, 14:19
Πάντως μην το δενετε σχοινι κορδονι. Αν δεν βγει η ίδια η Sony να το ανακοινώσει τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχουν βγει μέχρι και οι τεχνικές λεπτομέρειες ! Επιβεβαιώθηκε έμμεσα και από την AMD

cocous
23-04-2016, 14:33
Η Sony που είναι?

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BigBOSS
23-04-2016, 15:32
Πάντως μην το δενετε σχοινι κορδονι. Αν δεν βγει η ίδια η Sony να το ανακοινώσει τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

η Sony έπρεπε να βγει απο προχθές και να διαψεύσει αν όλα αυτά ήταν μούφα.

η επίσημη ανακοίνωση του ps4 neo είναι απλώς θέμα χρόνου.

Axilleas_GR
23-04-2016, 15:46
Πάντως μην το δενετε σχοινι κορδονι. Αν δεν βγει η ίδια η Sony να το ανακοινώσει τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Επειδή πιθανότατα οι φήμες θα βγουν αληθινές από εκεί και ύστερα ο καθένας μένει να αποφασίσει τι οδό θα ακολουθήσει. Προσωπικά ps4.5 δεν αγοράζω αλλά ούτε και θα πουλήσω το υπάρχον που έχω. Θα το κρατήσω και όσο πάει. Από εκεί και ύστερα πιθανολογώ ότι δε πρόκειται να ακολουθήσω το ρυθμό της ανανέωσης κάθε 3 έτη. Κάπου εκεί το πάνε ούτως ή αλλιώς. Επιστροφή στις ρίζες? Πιθανό για εμένα. Ps2 ps3 και όσο αντέξει πλέον το 4. Γιατί αν ακολουθήσω αυτό το δρόμο(day 1 αγορά - ανανέωση στο τρίτο έτος ) εκτός του ότι θα στοκαρω κονσόλες στο σπίτι θα χρειαστώ και ένα καλό δικηγόρο για το διαζύγιο. ....

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

andapo
23-04-2016, 16:09
Καλά ούτε εγώ παίζει να ακολουθήσω κάθε 3 χρόνια. Με 400 ευρώ κάνεις τρελή αναβάθμιση στο PC και παίρνεις και τα παιχνίδια σε πολύ μικρότερη τιμή.

lak100
23-04-2016, 16:48
κατι για το PS4.5. το μεγαλο ζητημα για μενα ειναι τι θα κερδισουμε οσοι εχουμε 1080p τηλεορασεις η αν αξιζει να επενδυσει κανεις σε 4κ τηλεοραση

Axilleas_GR
23-04-2016, 17:05
κατι για το PS4.5. το μεγαλο ζητημα για μενα ειναι τι θα κερδισουμε οσοι εχουμε 1080p τηλεορασεις η αν αξιζει να επενδυσει κανεις σε 4κ τηλεοραση
Εφόσον το μίνιμουμ για τους devs είναι ορισμένο στα 1080p, εφόσον έχεις τέτοια τηλεόραση βγαίνεις κερδισμένος. Αν το βγάλουν με UHD Bleu ray player, θέλεις και μια 4Κ τηλεόραση για να το απολαύσεις. Για παιχνίδια στα 4Κ είναι ανέκδοτο μόνο να το συζητάμε.
Το άλλο γελοίο της υπόθεσης είναι το εξής:
Reviews για xboxone - Xbox 1.5, για ps4 - ps4.5, για PC και συγκριτικά αρθρα με ότι συνδυασμό μπορεί να σκεφτεί κανείς είτε αφορά exclusive είτε multiplatform. Take the eg and give it a haircut.....
Μπλέξαμε τα μπούτια μας.....

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
23-04-2016, 21:17
The Case for the PS4K (http://gamasutra.com/blogs/DavidGalindo/20160422/271014/The_Case_for_the_PS4K.php)

Επειδή μερικοί θέλατε να δείτε και επιχειρήματα υπέρ του 4Κ.

- - - Updated - - -

The Case for the PS4K (http://gamasutra.com/blogs/DavidGalindo/20160422/271014/The_Case_for_the_PS4K.php)

Επειδή μερικοί θέλατε να δείτε και επιχειρήματα υπέρ του 4Κ.

Axilleas_GR
23-04-2016, 21:45
Πολύ ωραίο άρθρο. Δε με βρίσκει σύμφωνο σαν γενική ιδέα αλλά εξηγεί πολλά. Ας όψεται και ο σημερινός καφές. Κρίμα που δεν είχα τόσο χρόνο στη διάθεση μου για περισσότερο.

Kapa
23-04-2016, 22:22
^Δεν ειναι αρθρο αλλα Blog Post καποιου απο τη κοινοτητα του Gamasutra. Το αναφερει στην αρχη.

Axilleas_GR
23-04-2016, 22:31
Οκ αυτό δε μειώνει την αξία της γνώμης και των επιχειρημάτων που παραθέτει. Είναι μια σεβαστή αντίθετη άποψη που βασίζεται στο πως εξελίσσεται το γενικότερο τοπίο σχετικά με τη τεχνολογία.
Thanks για τη διόρθωση.

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
23-04-2016, 22:35
Πάντως σήμερα ο Λευτέρης με έκανε να δω λίγο αλλιώς κάποια πράγματα.
Τα εξήγησε πιστεύω όσο πιο απλά γίνεται και με έκανε να καταλάβω κάποια πράγματα.
Ακόμα βλέπω με επιφύλαξη το PS4 NEO αλλά με διαφορετική μάτια.
Για αυτό θέλω και τις απόψεις που ειναι υπέρ της κίνησης αυτής.

Nerven
23-04-2016, 22:49
https://youtu.be/45oUV2QF2fM

lak100
23-04-2016, 23:17
αν αξιζει ειμαι διατεθειμενος να το παρω. εχουν πολλα να πουν στην Ε3 εγωπιστευω οτι η sony το βγαζει για να προλαβει την nintendo

Slay
23-04-2016, 23:56
Ειλικρινα παιδια, nobody gives a fuck about Nintendo, ειναι πασιφανες οτι οι κονσολες της απευθυνονται σε διαφορετικο κοινο απο αυτο των PS Xbox.

Τωρα σχετικα με το αρθρο...


but that copy of Knack you bought in 2013 will be playable in 2023, on new hardware.
εικασια, ναι μπορει να γινει κατι τετοιο, μπορει και οχι, ειδικα εαν το συνδυασω με το παρακατω.

That's the benefit of the x86 architecture that Sony, MS and (its heavily rumored) Nintendo has chosen to use for their consoles.
μπουρδες, το Wii δεν ειχε χ86 και επαιζε τα παιχνιδια του gamecube που επισης δεν ηταν χ86, επισης το wiiu παιζει τα παιχνιδια του wii, αλλα οχι και του gamecube, και αυτο επειδη ετσι αποφασισε η Nintendo, καθως με μια Homebrew εφαρμογη μπορει καποιος να παιξει τα παιχνιδια του GC στο WiiU.
Οποτε καλο το τυρακι του , "τα παιχνιδια θα μπορεις να τα παιζεις και σε νεο hardware" αλλα εαν δεν δοκιμαστει αυτο για σειρα ετων, δεν το πιστευω.


Digital Foundry pointed out that tech improvements are slowing to a crawl (http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-in-theory-playstation-4k-is-real-but-why-is-sony-making-it). Will consumers actually wait until 2022 to get a generational leap in graphics at a consumer friendly price?
αυτο τωρα ειναι επιχειρημα υπερ? μπορει να ειναι υπερ των κατασκευαστων, που θελουν να βγαζουν συνεχως ολο και περισσοτερα χρηματα απο το hardware, αλλα το οφελος για τον καταναλωτη ποιο ειναι? οτι δεν θα περιμενει μερικα χρονια παιζοντας ολοενα και βελτιουμενα παιχνιδια, οπως ειδαμε να γινεται εδω και και αρκετες γενιες.


Think about how unfriendly the current generational lifecycle is for the average consumer. They can either come in too early at high adopter prices and a slow start of game releases, or right in the middle where sales peak and deals are good, or come it at the end, where support will soon be ending for the system and mere years or even months are left for game releases.
ναι τωρα θα ειναι καλυτερα, γιατι ο καταναλωτης δεν θα εχει τετοια διληματα, οποια εποχη και να επιλεξει να αγορασει κονσολα, θα την αγοραζει σε premium price. Μην νομιζετε οτι επειδη ΤΩΡΑ λενε οτι θελουν να εχουν σε κυκλοφορια και τα δυο μοντελα, οτι αυτο θα συνεχιστει και σε μελλοντικες αναβαθμισεις.


Games as a Service
δεν θα μπω στα επιμερους, το θεωρω καρκινωμα για το gaming, δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.


Certainly there will be anger to come with this news; it's already happening, but then again, it always happens with everything. The internet amplifies everything to a degree that it becomes somewhat impossible to measure the actual consumer response to things until they're released.
... ελεγε το PR τμημα της MS το 2013, μεχρι που τα εκανε γαργαρα ολα.

Θα εγραφα και αλλα, αλλα ειναι αργα τωρα. Ισως να επανελθως αυριο με καποιο post.

Giannis1979
24-04-2016, 00:54
Η πλακα θα ειναι να μην βγαλει ανταγωνιστικη κονσολα η ms τωρα αλλα στην 5 αέτια και να ειναι πραγματικό τούμπαλιν οποτε μοιραία θα πάρει μαζι της το 90% των gamers.

Αν βγει ps4,5 του χρονου και αντιδράσει ετσι η ms εχει πεταξει τη Sony απο το gaming οπως ακριβως εκανε η Sony στη sega.

Η Sony σε αυτη την περιπτωςη με κυκλοφορία κονσολας πριν 2 χρονια δεν θα εχει το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης.

Κανει τεράστιο λαθος η ιαπωνική εταιρεια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Papanick
24-04-2016, 12:31
Κι εγώ δηλώνω διατεθειμένος να πω ναι. Όχι δεν μου περισσεύουν ούτε εμένα τα 400, ειδικά τέτοιες εποχές, κι εγώ "ξενέρωσα" λίγο κι ας πήρα το PS4 από τα πρώτα, αν όμως έχει και ενσωματωμένο 4K player γιατί να μην το δω μέσα στο 2017 ως μια ευκαιρία να πάρω επιτέλους και μια πολυπόθητη Bravia 4K.. (καλά να είμαστε μέχρι τότε και αν υπάρχει καθόλου χρήμα).

Υ.Γ. Ελπίζω να μη γίνει και με τις κονσόλες ό,τι έχει γίνει με πολλά, π.χ. (λέμε τώρα) παίρνεις flagship smartphone και σε 6 μήνες νιώθεις ήδη βλάκας.

balabanis
24-04-2016, 12:40
Για κάποιους το Playstation και τα video games, οπως τα ξέραμε παλιά, σημαίνουν πολλα πράγματα! Χιλιάδες συναισθήματα που προκυψανε απο καλούς τίτλους!
Βαρέθηκα να παίζουν με τη νοημοσύνη μου... δε τα θελω τα τέλεια γραφικά, δεν θελω 60 Fps δε θελω μισοτελειωμένα παιχνίδια, δε θελω internet συνέχεια με fb share κτλ, δε θελω updates με patches νεο υλικό και παραμύθια...
Θελω παιχνιδια ολοκληρωμένα, να με κανουν να χαθω για ένα 10 ωρο, να τα τελειώνω και να νοιωθω πλήρης!
Που ειναι; Χάσαμε τη κατεύθυνση μας... Ο κακός χαμός γινεται...

Giannis1979
24-04-2016, 18:46
Για κάποιους το Playstation και τα video games, οπως τα ξέραμε παλιά, σημαίνουν πολλα πράγματα! Χιλιάδες συναισθήματα που προκυψανε απο καλούς τίτλους!
Βαρέθηκα να παίζουν με τη νοημοσύνη μου... δε τα θελω τα τέλεια γραφικά, δεν θελω 60 Fps δε θελω μισοτελειωμένα παιχνίδια, δε θελω internet συνέχεια με fb share κτλ, δε θελω updates με patches νεο υλικό και παραμύθια...
Θελω παιχνιδια ολοκληρωμένα, να με κανουν να χαθω για ένα 10 ωρο, να τα τελειώνω και να νοιωθω πλήρης!
Που ειναι; Χάσαμε τη κατεύθυνση μας... Ο κακός χαμός γινεται...

Εχεις μεγαλο point...

Ενδεικτικά σου αναφερω οτι τον τελευταιο καιρο το one και το ps4 τρώνε σκόνη και εχω επιστρέψει στο 360.

Χαθήκαμε στον πολεμο για τα specs τις αναλύσεις και τα frames και χάσαμε την ουσία του gaming.

Τα καλα παιχνιδια που στη νεα γενια ειναι ελάχιστα.

ΥΓ:κατα την ταπεινή μου αποψη ολοι οσοι δηλώνετε έτοιμοι να στηρίξετε την υπέρτατη μ@λακια που παει να κανει η Sony πρώτοι θα αναθεματίζατε αν το εκανε πρωτα η ms αυτο με τα γνωστά "παει να καταστρέψει το console gaming κλπ κλπ".