PDA

View Full Version : Προβλημα η οχι?



ilias78
19-02-2016, 02:03
Για δωστε μου λιγο τα φωτα σας αν κ δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι προβλημα η οχι.
Η τηλεοραση εχει 4 θυρες hdmi. Στη θεση 1 εχω το nova, στη θεση 2 το ps4 κ στη θεση 3 το blu ray. Παρατηρησα το εξης για πρωτη φορα. Εχοντας το nova κλειστο, χωρις να εχω εικονα στην tv, αν ανοιξω το ps4 κ επιλεξω την πηγη 2 που το εχω συνδεδεμενο, δεν μου δειχνει εικονα απο την κονσολα. Βασικα δεν μου δειχνεινκαθολουβεικονα. Για να δω εικονα, θα πρεπει να αλλαξω πηγη σε καποια αλλη θυρα, πχ στο νοβα κ ας ειναι απενεργοποιημενος ο αποκοδηκοποιητης κ μετα να επιλεξω παλι την πηγη για το ps4. Αντιθετα, αν το νοβα ειναι ανοιχτο κ ανοιξω το ps4 επιλεγοντας κ την αντιστοιχη πηγη, την πηγη 2, τοτε φερνει εικονα αμεσως το ps4.

Lefteris_X
19-02-2016, 09:46
Πήγαινε να ενεργοποιήσεις στο PS4, μέσα στα Settings, την επιλογή control μέσω HDMI.......δεν λέγεται βέβαια έτσι και δεν θυμάμαι πως ακριβώς ονομάζεται η επιλογή στο PS4...........και την αντίστοιχη επιλογή πρέπει να ενεργοποιήσεις και στην τηλεόραση (όπου κάθε κατασκευαστής στην εν λόγω λειτουργία δίνει την δική του ονομασία, πχ. HDMI-CEC, Samsung Device Control, Sony Link - τυχαίες οι ονομασίες, απλά ως παραδείγματα τα αναφέρω).

Σορρυ δεν έχω κοντά μου το PS4 τώρα για να είμαι πιο ακριβής, όταν θα μπορέσω (ή προλάβει κάποιος άλλος), θα γίνω πιο αναλυτικός.

Αν τέλος πάντων ενεργοποιήσεις αυτή τη λειτουργία τόσο στο PS4 όσο και στην TV, τότε:

Α) όταν η TV είναι σε standby κλειστή (όχι εντελώς Off δηλαδή) και ανάβεις το PS4, τότε θα ανάβει αυτόματα η TV και στο "κανάλι" HDMI 2 που είναι συνδεδεμένο το PS4.

Β) όταν η TV είναι ανοιχτή σε οποιοδήποτε κανάλι (είτε NOVA, είτε Blu-ray, είτε ΕΡΤ 1) και ανάβεις το PS4, τότε θα γυρνάει αμέσως στο κανάλι που είναι συνδεδεμένο το PS4, εν προκειμένω στο HDMI 2.

Γ) όταν παίζεις στο PS4 και κάποια στιγμή θέλεις να το κλείσεις, απλώς πατάς να κλείσει η TV σε standby και αυτόματα το PS4 μπαίνει σε Rest Mode (δεν θυμάμαι αν το κάνει όταν παίζεις παιχνίδι ή πρέπει να το έχεις κάνει close application πρώτα).

ilias78
19-02-2016, 11:12
Σε ευχαριστω παρα πολυ. Θα το ψαξω στο σπιτι.

ilias78
19-02-2016, 13:34
Αν γκουγκλαρα σωστα, η επιλογη για το ps4 ειναι η HDMI Device Link κ για την τηλεοραση μιας κ ειναι samsung ειναι anynet+?

Εγω τρομαξα μην ειναι καποιο προβλημα βασικα.

Christos33
19-02-2016, 13:59
Καλα δεν είναι και φυσιολογικό να επιλέγεις το δεύτερο hdmi και να μην παίζει η εικόνα ανεξάρτητα αν έχεις ανοιξει η κλείσει αλλες συσκευές.
Edit
Την δεύτερη φορά που το διάβασα κατάλαβα ακριβώς τι λες, εντάξει δεν είναι τίποτα αν και έπρεπε να δείχνει αμέσως εικόνα.
Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ilias78
19-02-2016, 14:12
Θεωρω πως αν ηταν προβλημα, εικονα δεν θα ειχα γενικα. Δεν ειχε κατσει κ ποτε να εχω το νοβα κλειστο κ να επιλεξω ps4 κατευθειαν.

ilias78
19-02-2016, 16:50
Ο λευτερης μου εδωσε τη λυση. Thanks +rep

Lefteris_X
19-02-2016, 17:05
Να 'σαι καλά φίλος, χαίρομαι που βρέθηκε λύση!

edessaios
06-09-2017, 20:09
Καλησπέρα σας παιδιά!
Έχω ένα πρόβλημα με το PS4 Pro και ήθελα να φώτα σας!

Εχθές έκανα την τελευταία αναβάθμιση στο PS4 (4.73 Version) και απο τότε ξεκίνησαν όλα!
Εγώ έχω 2 λογαριασμούς τον 1ο "Giorgos" που τον εχω primary και των παιδιών μου τον 2ο "Giannis-Alex"
Απο τότε που έγινε η αναβάθμιση, ο 2ος λογαριασμός δεν ανοίγει τα παιχνίδια που έχω κατεβασει απο τον κυριο λογαριασμο :(
Μου βγαζει μια κλειδαριά στα παιχνίδια αυτά! Παίζει μόνο τα παιχνίδια που είναι με το δίσκο που είναι αγορασμένα!!!

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να το λυσω? :d040g:

Nek_Food
07-09-2017, 01:45
Δοκίμασε από τον κύριο λογαριασμό, αυτόν που έχει κάνει τις αγορές να πας στα settings και εκεί να επιλέξεις to account management του λογαριασμού, πρέπει να είναι κάπου στην αρχή και λογικά θα έχει το avatar σου. Εκεί θα επιλέξεις την προτελευταία επιλογή activate as primary PS4, μετά αν θέλεις μπορείς να κάνεις και restore licences αν και δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο.

Μας λες...

WolfRathmA
19-09-2017, 12:15
Restore licences νομίζω πρέπει να κάνει λογικά.