PDA

View Full Version : Review Beyond: Two Souls



Slay
01-12-2015, 17:07
Ποιο ήταν το πρώτο παιχνίδι της νέας γενιάς; Πριν βιαστείτε να απαντήσετε το Killzone ή το Ryse στο Xbox One, να σας πω ότι κυκλοφόρησε έναν μήνα πριν τις νέες κονσόλες. Ο λόγος είναι βέβαια για το Beyond: Two Souls της Quantic Dream, το οποίο είχε κυκλοφορήσει τον Οκτώβριο του 2013 στο Ps3. Ναι καλά διαβάσατε, το πρώτο παιχνίδι της νέας γενιάς βγήκε στο ps3, οπότε καιρός ήταν πιστεύω να το δούμε και στο PS4.


8096


Developer: Quantic Dream
Publisher: SCEE
Διάθεση: Sony Hellas


Ίσως σε μερικούς να φανεί τραβηγμένη η παραπάνω άποψη, αλλά προκαλώ όποιον έχει το παιχνίδι στο ps3 να το βάλει και να το συγκρίνει με παιχνίδια του PS4. Το παιχνίδι όχι μόνο στέκεται καλά οπτικά , πάρα τους προφανείς περιορισμούς (ανάλυση, Αnti-aliasing) αλλά παίζει δυνατά και για την κορυφή των παιχνιδιών του Ps4. Έτσι η έκδοση του Ps4 απλά βελτιώνει τον τίτλο σε επιμέρους σημεία, και τον κάνει καλύτερο, χωρίς ωστόσο να προσφέρει κάποια συνταρακτική βελτίωση, και ο λόγος που δεν γίνεται αυτό είναι επειδή η έκδοση του ps3 ήταν τόσο απίστευτα εκθαμβωτική οπτικά.

8101

Να πούμε εδώ ότι το παιχνίδι είναι απλά ένα πολύ καλό Port της έκδοσης του Ps3, μάλιστα αυτό εμμέσως το παραδέχεται και η Sony και η Quantic Dream , καθώς δεν χρησιμοποιούν πουθενά την λέξη Remastered. Οι βελτιώσεις λοιπόν είναι αυτές που θα είχε το οποιοδήποτε PC παιχνίδι, το οποίο θα έτρεχε σε καλύτερο hardware. Έτσι η Ps4 έκδοση είναι σε 1080p μεν, αλλά ΜΕ τις μαύρες μπάρες οι οποίες παρέμειναν. Είναι προφανές ότι αυτή είναι μια σχεδιαστική επιλογή, και όχι λόγω περιορισμού του Hardware , δεν μπήκε καν η επιλογή για αφαίρεση τους στην έκδοση του PS4. Επίσης τα frame drops που ήταν αρκετά συχνά στην έκδοση του PS3 έχουν εξαφανιστεί , και το παιχνίδι παίζει σταθερά στα 30 καρέ. Πιθανολογώ ότι και αυτή είναι επιλογή , για μεγαλύτερη κινηματογραφικότητα, καθώς είδαμε πολύ ποιο απαιτητικά παιχνίδια από άποψη ελευθέριας κίνησης του παίκτη, να μην έχουν πρόβλημα να φτάσουν τα 60fps (Last Of Us Remastered, Drake Collection).

8098

Τέλος είναι αισθητή η βελτίωση τόσο στο Anti-aliasing, όσο και στην ποιότητα των σκιών, που είναι ίσως και τα δυο μόνο σημεία που θα δει κάποιος στην αρχική έκδοση, και θα καταλάβει αμέσως ότι βλέπει παιχνίδι του Ps3. Επίσης υπάρχουν επι μέρους μικρές βελτιώσεις και σε κάποια εφέ καπνού και φωτιάς.

Η κυκλοφορία του Beyond: Two Souls για το Ps4 έχει και δυο στοιχεία που αξίζουν αναφοράς. Το πρώτο και σημαντικότερο είναι η τιμή, ή οποία είναι στα 30€, η μισή δηλαδή από την αρχική τιμή κυκλοφορίας του στο Ps3. Πιστεύουμε ότι αυτή είναι μια πολύ σωστή τιμολογιακή πολιτική για το οποιοδήποτε Remaster, δεν είναι δυνατόν να ζητά μια εταιρία το ίδιο αντίτιμο για το αρχικό παιχνίδι, και να περιμένει να ξανά αγοραστεί από τους χρήστες με την ίδια τιμή και το port του. Η δεύτερη ιδιαιτερότητα που έχει, είναι ότι προς το παρόν κυκλοφορεί μόνο σε ψηφιακή έκδοση. Λέω προς το παρόν, γιατί θα κυκλοφορήσει στις αρχές Μαρτίου σε φυσική μορφή η συλλογή που θα περιέχει και το άλλο μεγάλο παιχνίδι της εταιρίας, το Heavy Rain.

8099

Η έκδοση του Ps4 έρχεται και με μερικές προσθήκες ακόμα. Η πρώτη προσθήκη είναι η δυνατότητα να παιχτεί το παιχνίδι με χρονολογική σειρά. Να πω εδώ λίγα πράγματα για την δομή του παιχνιδιού, για όσους δεν έτυχε να το παίξουν στο Ps3. Το παιχνίδι έχει σπονδυλωτή ασύγχρονη εξιστόρηση, που καλύπτει ένα χρονικό διάστημα 15 ετών. Ξεκινάμε με την Jodie σαν μικρό κορίτσι, την βλέπουμε εφηβη, και τέλος ενήλικη. Η ιστορία είναι κομμένη σε μικρά κομμάτια/κεφάλαια αλλά η εξιστόρηση γίνεται πηδώντας συνέχεια μέσα σε διαφορετικές στιγμές του timeline της Jodie. Ήταν αίτημα αρκετών , το να μπορούν να παίξουν το παιχνίδι με χρονολογική σειρά, η παρούσα έκδοση λοιπόν το προσεφέρει αυτό, και μάλιστα αν και αρχικά είχε ειπωθεί ότι θα πρέπει πρώτα να τερματιστεί το παιχνίδι κανονικά, για να ξεκλειδώσει αυτό το Mode, τελικά είναι διαθέσιμο από την αρχή.

8097

Η συμβουλή μου είναι, ειδικά για τους νέους παίκτες, να το παίξετε όπως το ήθελε ο δημιουργός του, δηλαδή όπως ήταν και στο Ps3. Η χρονολογική σειρά για εμένα προσωπικά δεν παρουσίασε το ίδιο ενδιαφέρον. Για παράδειγμα η αρχή είναι εξαιρετικά αργή, χωρίς ούτε μεγάλες στιγμές δράσης, ούτε και με συναισθηματική φόρτιση, η οποία αποδίδεται εξαιρετικά χάρις κυρίως στις καταπληκτικές ερμηνείες της Ellen Page και Willem Dafoe. Γενικά το pacing είναι εντελώς λάθος, καθώς το παιχνίδι είχε σχεδιαστεί να εξιστορηθεί με έναν συγκεκριμένο τρόπο, και η χρονολογική σειρά το χαλάει αυτό, συγκεντρώνοντας τις «βαρετές» σκηνές στην αρχή, και συμπυκνώνοντας όλη την δράση στο τέλος. Ακόμα και η διαβάθμιση των γραφικών είναι ποιο bland στην αρχή, ενώ αργότερα στα κεφάλαια με τον Condenser, η με την απόδραση από το τραίνο , τα γραφικά χτυπούν κορυφή.

8100

Η δεύτερη προσθήκη είναι μια οθόνη σαν αυτές που βλέπουμε στα παιχνίδια της telltale μετα από κάθε κεφάλαιο. Μας ενημερώνει δηλαδή για τις επιλογές που κάναμε στο παιχνίδι, και πόσοι ακόμα από όσους έχουν παίξει το παιχνίδι έκαναν τις ιδίες με εμάς επιλογές. Αυτό έχει σαν κύριο στόχο να μας κάνει να ξαναπαίξουμε είτε το παιχνίδι είτε κάποιο συγκεκριμένο κεφάλαιο για να δούμε κάποιο διαφορετικό cut scene, που αλλιώς δεν θα βλέπαμε. Αυτή είναι βασικά και η μοναδική ανταμοιβή, καθώς οι επιλογές δεν παίζουν κανέναν απολύτως ρολό στην εξέλιξη της ιστορίας, με εξαίρεση το τελευταίο κεφάλαιο, που οδηγεί σε διαφορετικό επίλογο. Μάλιστα ούτε καν αποτυχία στα QTE events δεν σημαίνει game over, καθώς η Jodie απλά δεν πεθαίνει. Αυτό όπως καταλαβαίνετε κάνει την επιλογή επιπέδου δυσκολίας, όπως επίσης και την υποτιθέμενη αυξημένη δυσκολία που έχει αυτή η έκδοση σε κάποιες σκηνές δράσης, εντελώς ανούσια.

8102

Τέλος το παιχνίδι έχει και ένα DLC το οποίο ήταν μέρος της Special Edition στο Ps3, το Enhanced Experiments. Είναι πραγματικά ένα από τα χειροτέρα DLC που έχουμε δει ποτέ, καθώς δεν προσφέρει τίποτα απολύτως στην ιστορία. Πρόκειται για μια δοκιμασία κατά την εκπαίδευση της Jodie από την CIA, όπου σαν στόχο έχετε να περάσετε έναν χώρο σαν στίβο μάχης, μόνο που απλά πρέπει να βγείτε σε συγκεκριμένο χρόνο. Ο χρόνος ακόμα και την πρώτη φορά θα σας φτάσει και με το παραπάνω, όμως αυτό δεν είναι αρκετό για τον εκπαιδευτή σας ο οποίος σας στέλνει και για δεύτερο γύρο. Έχοντας όμως δει την λύση των γρίφων, θα το βγάλετε μέσα σε 5 λεπτά περίπου. Συνολική διάρκεια του DLC, 15-20 λεπτά το πολύ.

8103

Το Beyond: Two Souls απευθύνεται σε μια ομάδα ανθρώπων που μπορούν να διασκεδάσουν με μια interactive ταινία/ιστορία. Εάν θέλετε μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, με εξαιρετικές ερμηνείες, κορυφαία γραφικά/μουσική, σε καλή τιμή αγοράς, αλλά δεν έχετε απαιτήσεις από το gameplay τότε το παιχνίδι είναι για εσάς. Εάν σας αρέσουν τα παιχνίδια της Telltale Games, τότε θα ευχαριστηθείτε εξαιρετικά και το Beyond: Two Souls, εάν πάλι είστε της ποιο hardcore σχολής, μείνετε μακριά.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7.5/10

Nikoladim
01-12-2015, 19:37
Πολυ ωραιο review, μου αρεσε η αποψη σου για τη χρονολογικη σειρα, προφανως επειδη δεν το εχω παιξει το παιχνιδι δεν εχω αυτο το φιλινγκ.
Θα περιμενω το πακετο με την υπερπαιχνιδαρα το heavy rain το οποιο πραγματικα το καψουρευτηκα αρκετα, παρα τα σεναριακα κενα που ειχε.

Error Flynn
02-12-2015, 00:39
Όλα ωραία και καλά όσον αφορά το τεχνικό κομματι αλλά εξαιρετική ιστορία το Beyond? Αν αρέσκεστε σε αχταρμά σενάρια με: έφηβη κοπέλα, χαζό ειδύλλια, μεταφυσικές δυνάμεις, ειδικές δυνάμεις καταστροφών, ινδιανους, sci fi, επιστήμονες, ψευτοδιλήμματα, κοτσάρουμε και δυο ονόματα πολύ καλών ηθοποιών στο εξώφυλλο τάχα μου δήθεν να είχαμε να λέγαμε... Προχωρήστε άφοβα. Προσωπικά το βρήκα από τα χειρότερα παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ αφού με το ζόρι το προχωρούσα κάθε φορά. Μεγάλο πισωγύρισμα σε σχέση με το Heavy Rain.Οι κάθε σύγκριση με τα σεναριακά αριστουργήματα της tell tale τουλάχιστον ατυχής...

ntsmrtz
02-12-2015, 08:40
Το beyond δεν το είχα παίξει στο 3. Το heavy rain ναι αλλά... δεν το πολυθυμάμαι. Θυμάμαι ότι δεν μου είχε κάνει την άριστη εντύπωση που είχε κάνει στους πιο πολλούς αλλά μου άρεσε. Τα walking dead μου άρεσαν αρκετά.
Παρόλα αυτά το πακέτο και με τα δύο θα το τιμήσω τον Μάρτιο που θα κυκλοφορήσει.

mihalis13
02-12-2015, 11:10
Το είχα παίξει και εγώ στο ps3, αλλά όταν βγει η retail με το heavy rain θα το τσιμπήσω γιατί το heavy rain δεν το έχω παίξει.
Εγώ σκάλωσα με την ημερομηνία που βγήκε...
Νόμιζα πως είχε βγει το 2012..Αλλά όντως είναι το 2013..

Viper
02-12-2015, 11:37
Ευχαριστουμε για το review. Δεν το εχω παιξει στο PS3 οποτε το τσιμπησα με συνοπτικες διαδικασιες.

Dizzy
05-12-2015, 11:38
Καλησπερα σε ολους,

Εμενα μου αρεσε το Beyond Two Souls σαν ιστορία.Σαν gameplay δεν μου αρεσε καθως ηταν περισσοτερο ταινια.Εκτος απο τα γραφικα δεν νομιζω να υπήρξε και πολυς κοπος απο τους developers.Εστω και για τις παραλλαγες που τυχον εφτιαξαν στο Heavy Rain.Οποιος το εχει τερματισει το Beyond ξερει.

Ερωτηση. Στην αρχη του review που λες οτι ειναι το πρωτο παιχνιδι νεας γενιας τι εννοεις? Τοσο στην εβδομη οσο και στην ογδοη γενια υπηρξαν πολλα πρωτα "μεγαλα games" πριν το Beyond two souls.εκει μπερδεύτηκα λιγο βασικα κατα τα αλλα σε ολα τα υπολοιπα καλα τα λες.

υγ.δεν υπαρχει περιπτωση να το αγορασω στο ps4.δεν πληρωνω τιποτα διπλο παντα.

Slay
05-12-2015, 11:58
Εννοω, οτι απο τεχνικης αποψης το παιχνιδι χαλαρα το μπερδευεις για παιχνιδι του ps4, Και μιλαω για την αρχικη εκδοση του ps3, και οχι για αυτη που εγινε το παρον review.