PDA

View Full Version : Help για internet στο PS3 μέσω wag200g



xar
11-01-2008, 15:21
Γεια σας. λοιπον, εχω ενα router linksys wag200g και εχω τωρα το ps3 που θελω να το συνδεσω στο ιντερνετ αλλα να ειναι και το pc μαζι. το pc μου ομως δεν εχει καλωδιο ethernet ουτε καρτα δικτιου και το εχω με ενα sagem modem. τι γινεται σε αυτη την περιπτωση; τι να συνδεσω με τι δλδ... αν δεν γινεται να εχω και τα 2 στο ιντερνετ δεν με ενοχλει. να συνδεσω μονο το ps3 με το ιντερνετ αλλα πως. εψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα λυση μου εβγαζε failled. κανενα guide η κανενας να με βοηθησει;

MaRkUs_
11-01-2008, 15:26
μπορείς πολύ απλά να πάρεις ένα wifi stick για το pc...και να συνδέεις το pc ασύρματα και το ps3 με ethernet.

Giannis
11-01-2008, 15:32
to router sou exei wireless?

MaRkUs_
11-01-2008, 15:39
to router sou exei wireless?

το wag 200 είναι ασύρματο...

Giannis
11-01-2008, 15:46
tote 8a to syndesi wireless

xar
11-01-2008, 15:57
μπορείς πολύ απλά να πάρεις ένα wifi stick για το pc...και να συνδέεις το pc ασύρματα και το ps3 με ethernet.

poso exoun auta ?

nai exei wireless alla mporw kai me ethernet.. pws omws ? :S

MaRkUs_
11-01-2008, 16:32
poso exoun auta ?

nai exei wireless alla mporw kai me ethernet.. pws omws ? :S

αναλόγος τι θα πάρεις....
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978243&product=654760 και αυτό μια χαρά θα σου κάνει!!!έχει και πιό φθηνά αν θέλεις... τώρα αν θές ethernet στο pc πέρνει μια κάρτα δικτύου....

xar
11-01-2008, 18:26
kalws.. to ps3 omws me to internet pws tha to syndesw ? kai ti ruthmiseis na kanw ?

MaRkUs_
11-01-2008, 18:48
kalws.. to ps3 omws me to internet pws tha to syndesw ? kai ti ruthmiseis na kanw ?καλύτερα μέσω ethernet....αν δεν ξέρεις να κάνεις manual ρυθμίσεις τότε βάλε αυτόματες....θα τα βρεί όλλα το ps3...εκτός αν θέλεις και εκεί ασύρματα

Giannis
11-01-2008, 19:20
re feile giati den to syndeis katefthian sto internet asirmata? den ginete to pc na blepei to ps3 oute to antidtrofo ektos an kanei to pc media server me tin boithia kapiou programmatos p.x nero....

xar
11-01-2008, 19:48
wraia to sundeo me ethernet meta otan einai na patiseis to ip address sto browse tou ps3 ti kanw ? kanena guide re paidia den exei ?

Giannis
12-01-2008, 12:20
Automatic pata pata i easy oti exei na ginoun olla aftomata

xar
12-01-2008, 20:50
Obtain ip address succeeded
Internet connection failed

an error occurred during communication with the server this is a DNS error. (80710102)

kanw oti mou leei edw pera: http://manuals.playstation.net/document/gr/ps3/1_51/settings/connectadvance.html kai den mpainei mou leei to parapanw error. gt ? :(

Giannis
12-01-2008, 23:00
upnp bale disable (etsi to exo ego ) wireless den 8es na to syndesis?

xar
13-01-2008, 08:04
upnp bale disable (etsi to exo ego ) wireless den 8es na to syndesis?

siga mhn exei sxesh to upnp tha to dokimasw omws.. e giati na to syndesw wireless afou einai akribws dipla to ps3 kai to router!

MaRkUs_
13-01-2008, 14:24
κάτι κάνεις λάθος ρε φίλε....αλιός θα έβλεπε κανονικά το ρούτερ....αν δεν το βρίσκει έτσι τότε δοκίμασε να το κάνεις με manual ρυθμίσεις.τι να πω?εγώ όποτε το έκανα να βρεί δίκτυο αυτόματα δεν είχε πρόβλημα!

xar
13-01-2008, 18:44
κάτι κάνεις λάθος ρε φίλε....αλιός θα έβλεπε κανονικά το ρούτερ....αν δεν το βρίσκει έτσι τότε δοκίμασε να το κάνεις με manual ρυθμίσεις.τι να πω?εγώ όποτε το έκανα να βρεί δίκτυο αυτόματα δεν είχε πρόβλημα!

e den ginetai na kanw kati lathos se 3pragmata pou mou leei na kanw.. eleos! mhpws paizei tpt me ta dns h' tis ruthmiseis tou router ?

xar
14-01-2008, 01:29
den mporw re gamwto ti mporei na paizei ? ola mia xara ta kanw.. kanenas allos pou na 3erei ?

mg1980
14-01-2008, 19:26
φιλε,xrar.εχω και εγω το wag200g linksys...απλως για δοκιμασε αυτο,γιατι μου εχει συμβει και μενα μεταξυ του laptop και του ps3..βαλε custom setings και μετα βαλε,ξεχωριστη primary ip adress π.χ pc: 192.168.1.102 και ps3: 192.168.1.106,default ip router adress 192.168.1.1(οπου ειναι οι default ip του router,θα το δεις αν κοιταξεις απο πισω το ρουτερ,οπου εχει το username and password και την ip adress(192.168.1.1)..για τα custom dns settings,ρωτισε τον internet provider που εχεις..μηπως στο wireless mode,εχεις βαλει security?αμα,δε καταφερεις τιποτα,κανε reset το router και μετα δωσε τη ip του router στο internet explorer,ειπα πριν...ελπιζω να βοηθησα..

xar
14-01-2008, 22:26
φιλε,xrar.εχω και εγω το wag200g linksys...απλως για δοκιμασε αυτο,γιατι μου εχει συμβει και μενα μεταξυ του laptop και του ps3..βαλε custom setings και μετα βαλε,ξεχωριστη primary ip adress π.χ pc: 192.168.1.102 και ps3: 192.168.1.106,default ip router adress 192.168.1.1(οπου ειναι οι default ip του router,θα το δεις αν κοιταξεις απο πισω το ρουτερ,οπου εχει το username and password και την ip adress(192.168.1.1)..για τα custom dns settings,ρωτισε τον internet provider που εχεις..μηπως στο wireless mode,εχεις βαλει security?αμα,δε καταφερεις τιποτα,κανε reset το router και μετα δωσε τη ip του router στο internet explorer,ειπα πριν...ελπιζω να βοηθησα..

μονο το ps3 με το ιντερνετ θελω να συνδεσω το pc αστο στην ακρη. το δοκιμασα αυτο που ειπες και εκει που το obtain ip address ειναι succeeded και κανει στο internet connection cheking.. μου πεταει ενα failed εβαλα:

ip address 192.168.1.1
default router 192.168.1.1
primary dns 195.170.0.2
secondary 192.170.2.1

MaRkUs_
14-01-2008, 22:36
μονο το ps3 με το ιντερνετ θελω να συνδεσω το pc αστο στην ακρη. το δοκιμασα αυτο που ειπες και εκει που το obtain ip address ειναι succeeded και κανει στο internet connection cheking.. μου πεταει ενα failed εβαλα:

ip address 192.168.1.1
default router 192.168.1.1
primary dns 195.170.0.2
secondary 192.170.2.1

καλά έβαλες το ps3 ίδια ip με του ρούτερ??:Ρ για βάλτο 192.168.1.2 το ip address

xar
14-01-2008, 22:47
καλά έβαλες το ps3 ίδια ip με του ρούτερ??:Ρ για βάλτο 192.168.1.2 το ip address

το αλλαξα.. παλι τα ιδια!! τι μπορει να φταιει μωρε μου τι σπαει!!!!!

MaRkUs_
14-01-2008, 22:50
δεν ξέρω τι να σου πω??:χ δοκίμασες να τα κάνεις αυτόματα??πάλη τα ίδια κάνει?

badboyfriend
14-01-2008, 22:50
Τα λαμπάκια στο Linksys ADSL και Internet (τα δύο τελευταία) είναι αναμένα πράσινα?

Edit: Και μια που το φερε η κουβέντα. Το έχεις συνδέσει στον υπολογιστή σου ποτέ? Ώστε να μπεις στο interface του modem και να περάσεις το username και το password της σύνδεσής σου? (επειδή στο πρώτο ποστ λες ότι το pc σου δεν έχει ethernet.)

xar
14-01-2008, 23:01
Τα λαμπάκια στο Linksys ADSL και Internet (τα δύο τελευταία) είναι αναμένα πράσινα?

Edit: Και μια που το φερε η κουβέντα. Το έχεις συνδέσει στον υπολογιστή σου ποτέ? Ώστε να μπεις στο interface του modem και να περάσεις το username και το password της σύνδεσής σου? (επειδή στο πρώτο ποστ λες ότι το pc σου δεν έχει ethernet.)

Τα μονα λαμπακια που ειναι αναμενα ειναι power, ethernet, wireless. Το dsl και internet ουτε καν εχουν αναψει! Οχι δεν το εχω συνδεσει ποτε στο pc, δεν μπορω κιολας!

badboyfriend
14-01-2008, 23:06
Ε τότε ρε φίλε πως περιμένεις να συνδεθεί στο Internet?Θα πρέπει να μπεις στο interface του modem (γράφοντας 192.168.1.1 στον internet explorer - είτε αγοράζοντας μια pci κάρτα δικτύου είτε πηγαίνοντάς το σε ένα φίλο που έχει υπολογιστή με ethernet) και να κάνεις setup. Δηλαδή να βάλεις Username password κλπ.
Αν και τώρα που το σκέφτομαι είτε δεν το έχεις συνδέσει σωστά στην πρίζα του τηλεφώνου, είτε δεν έχεις κλείσει το sagem που χρησιμοποιείς στο pc σου. Δεν μπορείς να έχεις δύο modem ταυτόχρονα συνδεδεμένα στην ίδια γραμμή.
Πάντως όπως και να χει, πρέπει να γίνει και setup στο router.

cocous
14-01-2008, 23:10
αν θελεις να εχεις δικτυο θα το κανεις με windows media player αλλα θα πρεπει να τα συνδεσεις ενσυρματα αλιως θα σου βγει η ψυχη. στα λεω γιατι και εγω εχω linksys. ενσυρματα θα το βρει αμεσως αφδου βεβαια πας στις ρυθμισεις του media player και τσεκαρεις να μπορει αλλη σθσκευει να δει αυτα που υπαρχουνε στην βιβλιοθηκη.

xar
14-01-2008, 23:11
Ε τότε ρε φίλε πως περιμένεις να συνδεθεί στο Internet?Θα πρέπει να μπεις στο interface του modem (γράφοντας 192.168.1.1 στον internet explorer - είτε αγοράζοντας μια pci κάρτα δικτύου είτε πηγαίνοντάς το σε ένα φίλο που έχει υπολογιστή με ethernet) και να κάνεις setup. Δηλαδή να βάλεις Username password κλπ.
Αν και τώρα που το σκέφτομαι είτε δεν το έχεις συνδέσει σωστά στην πρίζα του τηλεφώνου, είτε δεν έχεις κλείσει το sagem που χρησιμοποιείς στο pc σου. Δεν μπορείς να έχεις δύο modem ταυτόχρονα συνδεδεμένα στην ίδια γραμμή.
Πάντως όπως και να χει, πρέπει να γίνει και setup στο router.

Ουφφφφφφ δεν μπορω να καταλαβω που μιλαω.. στον τυχο!! σορρυ κιολας αλλα σου εχω πει οτι μπορω να μπω στο Interface και μεσω browse(ps3) και να τα αλλαξω ολα αυτα που λες. και το sagem modem τι σχεση εχει με το ρουτερ μου αφου συνδεω μονο το Ps3 τπτ αλλο!! βγαζω το καλωδιο του τηλεφωνου απ το sagem modem και το βαζω στο ρουτερ. καταλαβες τωρα φιλε ;

MaRkUs_
14-01-2008, 23:11
στο router μπορεί να μπεί απο τον broswer του ps3 δεν χρειάζεται pc....απο εκεί και πέρα αυτό που λέει ο φίλος ισχύει...είναι συνδεδεμένο σωστά το router??έχεις βγάλει το άλλο απο την μπρίζα???
έλενξε αν όλλα τα λαμπάκια του wag 200 είναι αναμένα....δες το εκείνο που λέει internet και ακριβώς δίπλα dsl... αν δεν κάνω λάθος είναι 2 χωριστά λαμπάκια δεξιά απο τα άλλα power & ethernet θύρες..

Donald
14-01-2008, 23:17
μου βρωμάει η δουλειά. το συνδέεις σωστά κα δεν ανάβει ούτε το dsl στο linksys ? Τι γραμμή έχεις,isdn ή pstn? μήπως έχεις πάρει linksys γιά λάθος annex? θυμίζω, pstn--> annex-a isdn--->annex-b
Πάντως κ εγώ wag200g έχω κ όλα μου δουλεύουν μιά χαρα.

xar
14-01-2008, 23:23
μου βρωμάει η δουλειά. το συνδέεις σωστά κα δεν ανάβει ούτε το dsl στο linksys ? Τι γραμμή έχεις,isdn ή pstn? μήπως έχεις πάρει linksys γιά λάθος annex? θυμίζω, pstn--> annex-a isdn--->annex-b
Πάντως κ εγώ wag200g έχω κ όλα μου δουλεύουν μιά χαρα.

pstn εχω... βασικα το εχω παρει απο ενα φιλο μου δεν γνωριζω τι ειναι!

badboyfriend
14-01-2008, 23:24
Δεν είναι συνδεδεμένο σωστά. Απλό.
Αν ήταν συνδεδεμένο σωστά τότε θα άναβαν τα λαμπάκια dsl (πράσινο) και ιντερνετ (είτε πράσινο είτε κόκκινο). Εφόσον δεν είναι αναμένο το dsl σημαίνει ότι το router δεν συγχρονίζει. Και αν μιλούσες λίγο πιο ευγενικά μπορεί να σε βοηθούσαν περισσότεροι. Δε σου χρωστάει κανείς εδώ μέσα.

Donald
14-01-2008, 23:26
αν δε σου ανάβει ούτε το dsl το πιθανότερο είναι να είναι annex-b οπότε ξεχασέ το,δε θα δουλέψει ποτέ,δεν μπορείς να το flashareis για pstn όπως άλλα modem,την έχω ψάξει τη δουλειά.

xar
14-01-2008, 23:31
Δεν είναι συνδεδεμένο σωστά. Απλό.
Αν ήταν συνδεδεμένο σωστά τότε θα άναβαν τα λαμπάκια dsl (πράσινο) και ιντερνετ (είτε πράσινο είτε κόκκινο). Εφόσον δεν είναι αναμένο το dsl σημαίνει ότι το router δεν συγχρονίζει. Και αν μιλούσες λίγο πιο ευγενικά μπορεί να σε βοηθούσαν περισσότεροι. Δε σου χρωστάει κανείς εδώ μέσα.

Δεν μπορεις να καταλαβεις καποια πραγματα εγω μιλαω παρα πολυ ευγενικα και ωραια απλα σου λεω οτι οπως βγαζω το καλωδιο απ το Modem ετσι το βαζω στο ρουτερ. αμα δεν ηταν κατι συνδεμενο σωστα τοτε ουτε με το pc δεν θα μπορουσα να μπω στο ιντερνετ. δεν θελει τοσο σκεψη :)


αν δε σου ανάβει ούτε το dsl το πιθανότερο είναι να είναι annex-b οπότε ξεχασέ το,δε θα δουλέψει ποτέ,δεν μπορείς να το flashareis για pstn όπως άλλα modem,την έχω ψάξει τη δουλειά.

πως μπορω να μαθω αν ειναι αννεχ-β ;

Donald
14-01-2008, 23:31
Δεν είναι συνδεδεμένο σωστά. Απλό.
Αν ήταν συνδεδεμένο σωστά τότε θα άναβαν τα λαμπάκια dsl (πράσινο) και ιντερνετ (είτε πράσινο είτε κόκκινο). Εφόσον δεν είναι αναμένο το dsl σημαίνει ότι το router δεν συγχρονίζει. Και αν μιλούσες λίγο πιο ευγενικά μπορεί να σε βοηθούσαν περισσότεροι. Δε σου χρωστάει κανείς εδώ μέσα.

δεν ίσχυει αυτό που λες,την απάντηση την έδωσα επάνω. το linksys γράφει πάνω στο κουτί αν είναι annex-a ή annex-b. Αν δεν είναι το σωστό δεν συγχρονίζει για κανένα λόγο,οπότε δεν ανάβει ούτε το dsl ακόμη και αν είναι συνδεδεμένο σωστά.

Donald
15-01-2008, 00:03
xar όπως είπα και επάνω το γράφει στο κουτί!

mg1980
15-01-2008, 19:38
συμφωνω,απολυτα με τον,φιλο Donald.απλως θελω να συμληρωσω οτι εγω εχω dsl over pstn και το wag200g που εχω ειναι anexx-a..συμβαινει αυτο,βασικα οταν δεν εχεις συνδεση στο ιντερνετ και μαλλον αυτο που φταιει ειναι οτι μαλλον εχεις αγορασει λαθος router,annex-b αντι annex-a για pstn,για τη συνδεση σου:(

xar
15-01-2008, 22:45
Γεια σας, λοιπον νομιζω βρηκα λυση στο προβλημα μου και θα βγω και κερδισμενος, πηγα στον οτε σημερα και μου ειπαν θα σου κανουμε την συνδεση 4mb και θα εχεις δωρο ενα modem/router λογικα θα ελεγαν αυτο της conn-x το baudtec. και τωρα ρωταω. χωρις το pc να εχει θυρα ethernet και καρτα δικτυου περνοντας αυτο το modem/router θα μπορω να συνδεσω το pc και ps3 στο ιντερνετ αγοραζοντας ακομη και μια τις πλακας καρτα δικτυου. ετσι; Θα τα συνδεσω και τα δυο με ethernet και θα ειμαι ωραιος ε; Αν μπορειτε μια γρηγορη απαντηση γιατι αυριο θα παω να το παρω.. ευχαριστω!

MaRkUs_
16-01-2008, 13:58
Γεια σας, λοιπον νομιζω βρηκα λυση στο προβλημα μου και θα βγω και κερδισμενος, πηγα στον οτε σημερα και μου ειπαν θα σου κανουμε την συνδεση 4mb και θα εχεις δωρο ενα modem/router λογικα θα ελεγαν αυτο της conn-x το baudtec. και τωρα ρωταω. χωρις το pc να εχει θυρα ethernet και καρτα δικτυου περνοντας αυτο το modem/router θα μπορω να συνδεσω το pc και ps3 στο ιντερνετ αγοραζοντας ακομη και μια τις πλακας καρτα δικτυου. ετσι; Θα τα συνδεσω και τα δυο με ethernet και θα ειμαι ωραιος ε; Αν μπορειτε μια γρηγορη απαντηση γιατι αυριο θα παω να το παρω.. ευχαριστω!

ναι και με μια απλή κάρτα δικτύου μια χαρα είσαι

xar
16-01-2008, 18:42
αυτοοοοοοο ητανν!!!! :) πηγα στον οτε πηρα ενα ασυρματο Modem/router μολις το συνδεσα κατευθειαν μπηκε. στεγνα πραγματα! :p εκανα και το update μου, εχω τπτ αλλο να κανω;