PDA

View Full Version : Ανοιγει και κλεινει!!!



jimmyswash
21-07-2015, 10:07
καλημερα παιδια,παω να ανοιξω το ps4 και πατωντας το power αναβει η μπλε ενδειξη και μετα απο λιγο σβεινει!!
τι μπορει να συμβαινει??

memix
21-07-2015, 17:41
Στην οθόνη σου γράφει τίποτα;
Με safe mode δουλεύει; Πατώντας το κουμπί του on συνεχόμενα ώσπου να ακούσεις διπλό μπιμπ.

jimmyswash
22-07-2015, 00:43
τιποτα απο αυτα δεν γινοτανε,αναβε καιι μετα απο ενα δευτερολεπτο εσβηνε.
μετα απο καμια 40αρια φορες αναψε σβησε τελικα αναψε το απογευμα....τωρα θα δειξει αυριο που θα το ξαναανοιξω
παντως κατι δεν παει καλα...φοβαμαι μηπως τα παιξει το τροφοδοτικο....

jimmyswash
22-07-2015, 13:53
παλι τα ιδια το πρωι αλλα ανοιξε μετα απο 5 φορες,δεν ξερω τι συμβαινει πολυ περιεργο.

Lefteris_X
22-07-2015, 14:15
το ανοίγεις από το κουμπί on/off που είναι αφής πάνω στην κονσόλα ή από το joypad;

jimmyswash
22-07-2015, 15:13
πριν το ανοιγα πατα απο το joypad απο χθες που ξεκινησε το προβλημα απο το κουμπι αφης.

Lefteris_X
22-07-2015, 15:51
Το είπα μήπως και δεν κάνει καλή επαφή το κουμπί αφής και "κολλάει" με συνέπεια να ανάβει το PS4, αλλά με το κουμπί κολλημένο παρατεταμένα να παίρνει καπάκι την εντολή να κλείσει.

Αν είσαι στην εγγύηση πήγαινέ το στην Cometron. Ειδάλλως ψάχνεσαι στο Διαδίκτυο μπας και βρεις από άλλους παρόμοια συμπτώματα και λύσεις.

gRim
22-07-2015, 18:01
Επίσης δοκίμασε και με άλλο καλώδιο HDMI. Παλαιότερα είχα διαβάσει για κάποιους που είχαν παρόμοιο πρόβλημα και λύθηκε με αλλαγή του HDMI.

jimmyswash
23-07-2015, 17:10
δυστυχως αποτι ειδα στο google....παιζει να ειναι τροφοδοτικο!!σημερα δεν λεει να ανοιξει!!

jimmyswash
13-10-2015, 15:02
ενημερωτικα για οποιον του τυχει το συγκεκριμενο προβλημα ειναι αλλαγη πλακετας 130€!!!!το απολυτο ξενερωμα για μηχανημα 1,5 χρονο.

litanies
13-10-2015, 15:35
αν ήταν στον 1 χρονο, θα το κάλυπτε η εγγύηση?

jimmyswash
13-10-2015, 17:33
λογικα ναι,αφου εχει ενα χρονο εγγυηση

Nerven
13-10-2015, 18:23
ενημερωτικα για οποιον του τυχει το συγκεκριμενο προβλημα ειναι αλλαγη πλακετας 130€!!!!το απολυτο ξενερωμα για μηχανημα 1,5 χρονο.


Αν θες εξήγησε μας πιο αναλυτικά τι εννοείς πλακέτα; Που το πηγές και σου είπανε το πόρισμα;

jimmyswash
13-10-2015, 19:36
πηρα ενα καταστημα τηλεφωνο τους εξηγησα το προβλημα που μου παρουσιαζει και μου ειπανε οτι ειναι προβλημα της πλακετας(λογικα ενοουνε την μητρικη) και οτι δεν το φτιαχνουν.το στελνουν στην sony και μου δινουν αλλο ανακατασκευασμενο με 130€.

Kapa
13-10-2015, 19:44
https://www.youtube.com/watch?v=EulrCgyZtzU

Nek_Food
14-10-2015, 19:56
λογικα ναι,αφου εχει ενα χρονο εγγυηση
Μην αρχίσω πάλι περί Ευρωπαικής οδηγίσς που έχει εναρμονιστεί και η Ελλάδα με σχετική νομοθεσία για διετή τουλάχιστον εγγύηση στα ηλεκτρονικά πάσης φύσεως και μάλιστα άμεσα υπεύθυνο για την εφαρμογή της είναι το κατάστημα από όπου το αγόρασες και όχι αντιπροσωπείες κλπ...

Kapa
14-10-2015, 20:31
Υπάρχει νομοθεσία που αναφέρει ρητά το δικαίωμα για 2 έτη εγγύησης; Γιατί πιστεύω ότι είναι οδηγία και όχι νομοθεσία.

Ίσως και να κάνω λάθος...

mihalis13
14-10-2015, 22:07
Εγω πάντως το κυνήγησα πριν κατι μήνες που ειχα θέμα με το dual shock 4 και δεν κατάφερα τιποτα.
Ειχα απευθυνθεί και στο συνήγορο του πολίτη και μου είπαν και απο εκει οτι όσο κρίνει η εταιρεία ειναι η εγγύηση..

Lefteris_X
14-10-2015, 23:42
Για τα περιφερειακά (βλέπε DualShock 4) η εγγύηση είναι 6 μήνες. (αν θυμάμαι καλά)

Για τα μηχανήματα είναι δύο χρόνια.

Για τη Sony Hellas, που επιβάλλει την λαμογιο-νοοτροπία είναι 1 χρόνο και αν το πιέσεις το θέμα, "μαγικά" γίνεται 2 χρόνια.

Nek_Food
14-10-2015, 23:51
Υπάρχει σχετική Ελληνική νομοθεσία καιμέχει δημοσιευθεί και στο παρόν φόρουμ παλαιότερα σε σχετική συζήτηση. Την διετή εγγύηση την παρέχει το κατάστημα από όπου έγινε η αγορά και όχι ο εισαγωγέας ή αντιπρόσωπος. Τώρα από εκεί και πέρα όποιος θέλει με ένα απλό ψάξιμο στο internet το βρίσκει και μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο αυτό που λέτε για τον συνήγορο του πολίτη γιατί εάν δεν κάνω λάθος υπάρχει και στο site τους.

http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/guarantees/index_el.htm

Ν.3043/2002/ ΦΕΚ 192/21-8-2002
ψαξτε τομστο Εθνικό Τυπογραφείο http://www.et.gr

Kapa
15-10-2015, 01:06
Το παραπανω δεν αναφερει πουθενα οτι η εγγυηση ειναι 2 ετη. Αυτο που αναφερεται ειναι το εξης:


Τα δικαιωματα του αγοραστη λογω πραγματικου ελλατωματος ή ελλειψης συνομολογημενης ιδιοτητας παραγραφονται μετα τη παροδο 5 ετων για τα ακινητα και 2 ετων για τα κινητα.

Ποια ειναι τα δικαιωματα του αγοραστη:


Στις περιπτωσεις ευθυνης του πωλητη για πραγματικο ελαττωμα ή για ελλειψη συνομολογημενης ιδιοτητας ο αγοραστης δικαιουται κατ'επιλογην του 1.να απαιτησει τη διορθωση του ή αντικατασταση του κτλ κτλ κτλ κτλ.


Οποτε σε περιπτωση που φταιει ο πωλητης για ελλατωματικο προιον ή εκδορες πανω στο προιον ή κακη ποιοτητα προιοντος κτλ, τοτε ο αγοραστης εχει καθε δικαιωμα να το πραξει και να ζητησει οτι εχει δικαιωμα να ζητησει. Βεβαια δε νομιζω να παει καποιος μετα απο ενα χρονο και να πει οτι το προιον που μου δωσατε ηταν ελλατωματικο κατα την αγορα.

Και παμε παρακατω που αναφερει για εγγυησεις:


Πωληση καταναλωτικων αγαθων και εγγυησεις.Οταν παρεχεται εγγυηση στον καταναλωτη ο προμηθευτης οφειλει να την παρεχει γραπτως ή με αλλο τεχνικο μεσο που μπορει να ειναι διαθεσιμο και προσιτο στον καταναλωτη.Ειδικα για τα προιοντα τεχνολογιας αιχμης η διαρκεια της εγγυησης πρεπει να ειναι ευλογη σε σχεση με το χρονο κατα τον οποιο αναμενεται οτι θα παραμενουν συγχρονα.

Αυτα. Δεν αναφερεται τιποτε αλλο.



By the way,αν ηταν στο χερι των καταστηματων να προσφερουν την εγγυηση τοτε θα εβαζαν 1 μηνα εγγυηση και θα πουλουσαν τα πακετα επεκτασης εγγυησης σαν καραμελες.

Ακομα και στο καταστημα να το πατε το προιον, το προιον αυτο οδηγειται στην αντιπροσωπεια, η οποια με την σειρα της κρινει αν η οποια βλαβη ειναι εντος ή εκτος εγγυησης. Οποτε ειτε στο καταστημα το πατε ειτε στην αντιπροσωπεια ειναι ενα και το αυτο.

Desmond
20-10-2015, 00:28
Υπάρχει νομοθεσία που αναφέρει ρητά το δικαίωμα για 2 έτη εγγύησης; Γιατί πιστεύω ότι είναι οδηγία και όχι νομοθεσία.

Ίσως και να κάνω λάθος...
(Γενικά) Εφόσον η εθνική νομοθεσία δεν έχει εναρμονιστεί με την ευρωπαϊκή οδηγία, ο δικαστής είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει την οδηγία.

pafralis30
26-04-2016, 23:35
Καλησπερα στην παρεα, αφου ειχα πλεη4 και το πουλησα πριν 1 χρονο δεν αντεξα και πηγα και το ξαναπηρα απο πλαισιο εχθες! Εχθες το σεταρα λοιπον ξανακατεβασα καποια παιχνιδια σπο το στορ επαιξα κιολλας κανενα 3ωρο και ολα καλα! τωρα πηγα να την ανοιξω και μου εκανε το ιδιο θεμα και εμενα, αναβει το μπλε φως αλλα μετα απο 1-2 δευτερολεπτα σβηνει! ξερει κανεις εαν την γυρισω αυριο στο πλαισιο εαν θα παρω καινουργια επιτοπου? θα σταλει για επισκευη και θα περιμενω κανα μηνα? ειμαι απο θεσσαλονικι την κονσολα την πηρα απο το καταστημα της ευκαρπιας!

christos-sonyboy
18-07-2016, 00:20
για να μην ανοιγω νεο θεμα γι'αυτο,επειδη ειναι παραπλησιο το προσθετω εδω. σημερα για πρωτη φορα το ps4 μου εκλεισε εντελως μονο του.εκει που επαιζα ακουω το χαρακτηριστικο μπιπ.λεω μπα το air condition θα 'ναι,μετα αλλο ενα μπιπ κ εσβησε,οχι κοφτα βεβαια αλλα με το κανονικο κλεισιμο.
εχει συμβει σε κανεναν αλλο?
το ανοιξα στο καπακι κ επαιξα κανονικα αλλα δε μ'αρεσε αυτο το ξαφνικο.

tzimis
19-07-2016, 14:55
Μου το χε κανει και εμενα(τσεκαρα λιγο στο ιντερνετ τι μπορω να κανω αν ειναι μονο θεμα λειτουργικου) το εβγαλα απ την πριζα για λιγα λεπτα και μετα στο ανοιγμα το πηγα στο safe mode κατευθειαν εκανα rebuild dabase και απο τοτε πριν μηνες δε μου το χει ξανακανει (μου το χε κανει 2-3 φορες)

The Godfather
22-05-2017, 22:51
Παιδιά καλησπέρα. Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το PS4 μου. Με το που το ανοίγω, ακούω το μπιπ αλλά μετά από 1-2 δευτερόπλεπτα κλείνει από μόνο του. Σε safe mode μπορώ να μπω και έχω εικόνα. Μπορώ να κάνω κάτι ή να το πάω στο service αφού ακόμα είναι στην εγγύηση?

Edit: Το έβγαλα για λίγο από το ρεύμα, το ξαναξεκίνησα, κάτι έκανε από μόνο του (νομίζω cache rebuild) και τώρα δουλεύει...