PDA

View Full Version : Αλλαγή θερμοαγώγιμης πάστας σε PS4 Glacier White.



Nerven
11-07-2015, 22:15
Παρόλο που ήταν ακόμα στην εγγύηση (μέχρι Οκτώβριο του 15) το PS4, πήρα την απόφαση να αλλάξω την παστούλα του, με την καλύτερη στην πιάτσα Gelid GS-EXTREME.


παρακάτω όλα τα εργαλεία/υλικά που χρησιμοποίησα:


7369




Παρακάτω το teardown.



73707371737273737374737573767377737873797380738173 82


Όλα πήγαν άψογα και το μηχάνημα δουλεύει τελείως αθόρυβα. :d055:

ntsmrtz
11-07-2015, 22:24
Ωραίος!

(να ρωτήσω τον λόγο της αλλαγής? είμαι λίγο άσχετος..)

Leon_DiZ
11-07-2015, 22:27
Διάβαζα περί αλλαγής παστών πρόσφατα και ότι είναι λίγο hit 'n' miss αν θα πάρεις κονσόλα που κάνει θόρυβο ή όχι, αναλόγως την πάστα. Το σκεφτόμουν και εγώ για το δικό μου (αν έχει πρόβλημα όταν με το καλό το πάρω).

Με γεια! :)

Nerven
11-07-2015, 23:01
Το μηχάνημα παιδιά δεν το αναγνωρίζω κυριολεκτικά, σαν να είναι σβηστό, δεν ακούγετε καθόλου. Η πάστα που βάζουν στη Foxconn είναι για τα μπάζα.
Εννοείτε με την ευκαιρία καθάρισα και μέσα ΟΛΟ το μηχάνημα εκατοστό εκατοστό.



Ωραίος!

(να ρωτήσω τον λόγο της αλλαγής? είμαι λίγο άσχετος..)

αλλάζουμε την πάστα για να έχει καλύτερη απόδοση το σύστημα ψύξης.


===




7383

gRim
12-07-2015, 12:47
Με ποια μέθοδο άπλωσες τη πάστα; Εγώ πήρα τον περασμένο Σεπτέμβριο την έκδοση με το destiny και κάνει αρκετό θόρυβο. Το θέμα είναι ότι το πήρα με τριετή εγγύηση public οπότε δε λέει να χαλάσω την εγγύηση για να του αλλάξω πάστα. Άραγε αν τους πω το πρόβλημα θα κάνουν οι ίδιοι την αλλαγή ή θα μου δώσουν απλά ένα ανακατασκευασμένο;

Nerven
12-07-2015, 15:27
Χρονια στο χώρο του PC overclocking/gaming/modding χρησιμοποιώ το τροπο της κουκιδας στην μέση του επεξεργαστή η οποία απλώνεται ομοιόμορφα μόνη της όταν πατήσει το cooler.
Δεν θα σου συνιστούσα να το ανοίξεις μιας και έχεις την επέκταση, όσον αφορά το θόρυβο το καλοκαίρι κάνουν ολα θόρυβο ειδικά στην χώρα μας με της υψηλές θερμοκρασίες που έχουμε.
Οποτε και να στο αλλάξουν εννοείτε με ανακατασκευασμενη δεν θα δεις διαφορά.
το μόνο που θα σου πρότεινα ειναι να κανείς χώρο γύρο απο την κονσόλα και ειδικά στο πίσω μέρος να αερίζεται ώστε να μην ανακυκλώνει το ζεστό αέρα.

jk_blue_tiger
12-07-2015, 20:33
Γιαννη θελω να σε ρωτησω εαν ολη η διαδικασια ειναι ευκολοτερη ή δυσκολοτερη απο την αλλαγη "παστας" στο ps3.
Να υποθεσω αλλαξες παστα σε CPU & GPU στο ps4;
Ποση ωρα περιπου σου πηρε απο την στιγμη που ξεκινησες μεχρι που εβαλες την τελευταια βιδα;
Και μιας και ανεφερα τις βιδες, υπαρχουν παλι ενα σωρο οπως του ps3 που βιδωνουν σε συγκεκριμμενα και μονο σημεια;
Υπαρχουν παλι ribbon cables;

Υ.Γ. Οσον αφορα το απλωμα της παστας προσωπικα παντα απλωνω μια λεπτη στρωση ομοιομορφα σε ολη την επιφανεια του chip
με τη βοηθεια μιας πιστωτικης καρτας. Εαν εχω βαλει παραπανω σε καποιο σημειο απλωνω προς τα εκει που δεν εχω βαλει ακομη
και με την καρτα μαζευω και πεταω τυχον υπολειμματα.
Η μεθοδος της κουκιδας στο κεντρο με φοβιζε παντοτε, γιατι ηθελα να ειμαι 100% σιγουρος οτι η κατανομη θα γινει ομοιομορφα.

Nerven
12-07-2015, 21:20
Συνονόματε το άπλωμα με κάρτα είναι η χειρότερη μέθοδος, γιατί πάντα θα αφήσει σημεία με αέρα. Ο τρόπος που κάνω εγώ, σίγουρα θέλει παραπάνω εμπειρία γιατί αν βάλεις παραπάνω θα ξεχειλίσει η πάστα (όχι και ότι καλύτερο) + ότι όσο πιο χοντρή στρώσει = χαμηλότερη απόδοση της πάστα. Με την εμπειρία μπορείς να βάλεις την σωστή ποσότητα εννοείτε ανάλογα και την επιφάνεια του επεξεργαστή, δεν υπάρχει μαγική συνταγή.
Το PS4 έχει πλέον APU, δηλαδή gpu+cpu είναι σε ένα σώμα. Μπορείς να το δεις και από τις photo μου.
Το PS4 σε σχέση με το ps3 είναι πάνω κάτω ίδιο. Οι βίδες δεν ήτανε πολλές άλλα εκεί που oι περισσότερες είναι security torx8 έχει κάτι ξεκάρφωτες Philips (2 στο PSU, μια στο bluraydrive, και μία κάτω από το PSU).
Φυσικά ακολούθησα С teardown, δεν πήγα στα τυφλά, θα το παραθέσω παρακάτω.
Το σημείο που με δυσκόλεψε είναι εκείνο το μεγάλο κομμάτι στο πάνω μέρος με το λογότυπο του ΠΣ4 δίπλα από το μικρό που βρίσκετε ο δίσκος, θα δεις και στο βίντεο ότι δυσκολεύεται και ο τύπος να το βγάλει, γι' αυτό και είδα πολλαπλά βίντεο για το συγκεκριμένο κομμάτι πριν το αφαιρέσω (θα το βάλω το βίντεο και αυτό σαν έξτρα).
Γενικά, δεν έχει πολλές βίδες, και ένα riborn που βγαίνει εύκολα (θα το δεις στο βίντεο) που έχει ένα έξυπνο και εύκολο τρόπο να βγει, αλλά οι περισσότεροι το βγάζουν λάθος και το σπάνε...


Video guide:


https://youtu.be/CahIHYCUtws





Έξτρα βίδεο για την αφέρεση σπαστικού πλαστικού καλύματος:
Στο 19:46 ξεκινάει να βγάζει το συγκεκριμένο.



https://youtu.be/1JAhv9Ed-N4?t=19m46s





Εγώ το έκανα με το χέρι όπως το παρακάτω:
38:10



https://youtu.be/mP7SXJVLHCc?t=38m10s

jk_blue_tiger
13-07-2015, 03:31
Ευχαριστω για τις απαντησεις, εαν θες γραψε και ποση ωρα σου πηρε συνολικα το teardown,
ωστε να εχω ενα timeframe οταν το αποφασισω και εγω.

gRim
13-07-2015, 11:39
Το πιστολάκι το χρησιμοποίησες για να βγάλεις τα αυτοκόλλητα της εγγύησης; Εάν ναι γίνεται να βγουν χωρίς να χαλάσουν; Επίσης την πάστα την αγόρασες από ebay; Επίσης μήπως έχεις βγάλει φωτογραφία αφού τοποθέτησες την πάστα για να δω περίπου πόση ποσότητα έβαλες;

Nerven
13-07-2015, 14:43
Ευχαριστω για τις απαντησεις, εαν θες γραψε και ποση ωρα σου πηρε συνολικα το teardown,
ωστε να εχω ενα timeframe οταν το αποφασισω και εγω.

Κοίτα να δεις, δεν κράτησα ώρα αλλά το πήγα με το πάσο μου + ότι έλυσα πράγματα που δεν έχουν καμία σχέση όπως το PSU (τροφοδοτικό). Επιπλέον έλυσα το πίσω backplate που είναι ενσωματωμένη η ψήκτρα και ο ανεμιστήρας, οπότε μου πήρε πολύ περισσότερη ώρα. Αν αλλάξεις παστούλα μόνο και ένα γενικό καθαρισμό, περίπου 40 λεπτά το υπολογίζω αν όχι λιγότερο.


Το πιστολάκι το χρησιμοποίησες για να βγάλεις τα αυτοκόλλητα της εγγύησης; Εάν ναι γίνεται να βγουν χωρίς να χαλάσουν; Επίσης την πάστα την αγόρασες από ebay; Επίσης μήπως έχεις βγάλει φωτογραφία αφού τοποθέτησες την πάστα για να δω περίπου πόση ποσότητα έβαλες;

Ακριβώς τα αυτοκολλητακια δεν φαίνονται ότι έχουν αφαιρεθεί καθόλου (θα βγάλω photo σήμερα αν δεν ξεχάσω), αλλά το χρησιμοποίησα και λίγο πάνω στο σωληνάριο της πάστας πριν την απλώσω ώστε να είναι λιγάκι πιο ρευστή.
Το αγόρασα από ewrold.gr http://www.eworld.com.gr/products/details/3399

Όχι δυστυχώς, δεν έβγαλα φωτογραφία, αφού έβαλα την πάστα είχα το νου μου όσο πιο γρήγορα να τοποθετήσω την ψήκτρα μην τυχών πέσει σκόνη πάνω ή κρυώσει η πάστα.
Η APU του PS4 είναι πάρα πολύ μικρή σε επιφάνεια σε σχέση με τα κλασικά desktop, οπότε εφόσον δεν ξέρεις πόσο να βάλεις θα σου πρότεινα να βάλεις δοκιμαστικά μια Α ποσότητα από την πάστα. Στην συνέχεια, τοποθέτησε την ψύκτρα πάνω για να δεις το αποτέλεσμα και μετά κρίνεις αν ήταν αρκετό, αν θες παραπάνω ή λιγότερο.

thanasis7
16-12-2015, 03:03
περιπου μετα απο ποσο καιρο χρήσης της κονσόλας χρειάζεται αλλαγη η θερμοπαστα; εγω το εχω ενα χρονο με σχεδον καθημερινη χρηση 2 ωρες μέσο όρο και τοποθετημένη η κονσόλα με πολυ αερα γύρω γύρω (τωρα σκεφτομαι ν τη βαλω σε ράφι με 6-7 πόντους κενό στο πλαι και περιπου 10 πισω

Nerven
16-12-2015, 20:41
Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας να πεις θα την αλλάζεις καθε τόσο, ο καθένας κρίνει απο μόνος του, εγω την άλλαξα ούτε στο πρώτο χρόνο ξέρωντας ότι η πάστα απο το εργοστάσιο δεν είναι η καλύτερη, τώρα την επόμενη αλλαγή θα την κάνω αρκετά αργότερα π.χ. στα 2 χρόνια μετα την πρώτη αλλαγή.

thanasis7
17-12-2015, 00:25
Επειδη δεν πιάνουν τα χερια μου για τετοια μπορω να δωσω καπου την κονσόλα να την αλλάξουν την πάστα; να εχω το κεφαλι μου ησυχο

Nasos206
24-12-2015, 17:44
γεια σας παιδια και απο μενα!μολις παρέλαβα το ps 4 1TB ,το λίγο ποιο καινούργιο μοντελο και ψαχνομε λιγο πολυ να μπω στη φιλοσοφία του αφού το ps3 μου κράτησε συντροφιά σχεδόν 8 χρόνια(το fat me ta 20 gb) exo mia ερώτηση .. παρατήρησα οτι πάνω δεξιά και pros kentro μεριά ανεβάζει αρκετα μεγάλη θερμοκρασία ....ειναι όντως ετσι η απλα το δικπ μου τραβά ζόρι?

Nerven
16-02-2016, 20:24
Όσον αφορά το επάνω κάλυμμα που βγαίνει με δυσκολία στο παρακάτω βιδεο ο τύπος έχει σχετικά καλό τρόπο στο 15:04



https://youtu.be/X7YipXnSBFQ?t=16m3s

WolfRathmA
16-02-2016, 21:57
Ωραίος οδηγός Nerven. Μπράβο σου που το μοιράστηκες μαζί μας στο φόρουμ!

thanasis7
05-05-2016, 03:05
Για να μην ανοίγω αλλο τοπικ, γνωριζει κανεις κανενα εμπιςτο μαγαζι η μάστορα στη θεσσαλονικη που να ασχολειται με αυτα θελω να αλλαξω οπωσδηποτε την πάστα κανει πολυ θόρυβο η κονσόλα! αν γνωριζει κανεις ας μου στειλει πμ αν θεωρείται διαφήμιση εδω!

andapo
03-06-2016, 21:22
1000 thanks στον χρήστη Nerven για τις πληροφορίες που έδωσε σε αυτό το thread και ειδικά για το συγκεκριμένο post (http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/16511-%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B1%CE%B3%CF%8E%C E%B3%CE%B9%CE%BC%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%83%CE%B5-PS4-Glacier-White?p=586990&viewfull=1#post586990).
Μετά απά 2 χρόνια με συνεχή προβλήματα στο laptop από θερμοκρασίες και ενώ είχα δοκιμάσει τα πάντα (καθάρισμα, αλλαγή πάστας, βάση με ανεμιστήρες) η λύση δόθηκε με αλλαγή της πάστας με την Coollaboratory liquid ultra.

DjVassel
04-06-2016, 23:35
Για αλλαγη παστας στο ps4, υπαρχει καποιος τροπος να δω θερμοκρασιες που ανεβαζει;

Slay
06-06-2016, 17:34
Λοιπόν έκανα και εγώ την αλλαγή και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό. Από εκεί πού έκανε σαν αεροπλάνο λίγα λεπτά αφότου ξεκινούσε παιχνίδι, τώρα ίσα πού ακούγεται.

Φυσικά το ξεσκονισα κιόλας αλλά δεν ήταν εκεί το πρόβλημα καθώς είχε πολύ λίγη σκόνη. Ορίστε και πόση πάστα είχε όταν το άνοιξα.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160606/5cf008df3983c2fd2c67e181f05465bc.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160606/a860b14acf24719a27df8802c5bcbf1e.jpg

Ο υπαίτιος βέβαια μού άφησε και στοιχεία όπως μπορείτε να δείτε πάνω στην μπαταρία.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160606/603cf6cfcf237f21dc00f3e33973175c.jpg

Στάλθηκε από το SM-G531F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Axilleas_GR
07-06-2016, 12:38
Λοιπόν έκανα και εγώ την αλλαγή και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό. Από εκεί πού έκανε σαν αεροπλάνο λίγα λεπτά αφότου ξεκινούσε παιχνίδι, τώρα ίσα πού ακούγεται.

Φυσικά το ξεσκονισα κιόλας αλλά δεν ήταν εκεί το πρόβλημα καθώς είχε πολύ λίγη σκόνη. Ορίστε και πόση πάστα είχε όταν το άνοιξα.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160606/5cf008df3983c2fd2c67e181f05465bc.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160606/a860b14acf24719a27df8802c5bcbf1e.jpg

Ο υπαίτιος βέβαια μού άφησε και στοιχεία όπως μπορείτε να δείτε πάνω στην μπαταρία.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160606/603cf6cfcf237f21dc00f3e33973175c.jpg

Στάλθηκε από το SM-G531F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για εμένα πχ. που δε το κατέχω το θέμα θεωρείται λίγη ή απλά ικανοποιητικά οριακή η πάστα που είχε επάνω?
Πόση ώρα σου πήρε το άνοιγμα και αν θες πες και τι πάστα χρησιμοποίησες.

andapo
07-06-2016, 12:48
Για εμένα πχ. που δε το κατέχω το θέμα θεωρείται λίγη ή απλά ικανοποιητικά οριακή η πάστα που είχε επάνω?
Πόση ώρα σου πήρε το άνοιγμα και αν θες πες και τι πάστα χρησιμοποίησες.

Κατά την γνώμη μου κανονική είναι η ποσότητα που βρήκε πάνω (και είναι και απόλυτα λογικό). Το πρόβλημα δεν είναι η ποσότητα στην συγκεκριμένη περίπτωση αλλά πρώτον η ποιότητα που βάζει η sony για μείωση κόστος και δεύτερον το πέρασμα του χρόνου που μειώνει την ικανότητα της πάστας ως προς την απαγωγή της θερμότητας.

Σχετικά με την ποσότητα που πρέπει να βάλει κάποιος απαιτείται και κάποια εμπειρία (δεν είναι και πυρηνική φυσική). Καλό είναι να δεις κάποια video ώστε να μπορέσεις να υπολογίσεις την ποσότητα. Ακόμα καλύτερα να βρεις video απο την συγκεκριμένη πάστα που θα χρησιμοποιήσεις.

Axilleas_GR
07-06-2016, 12:56
Καλά δε υπάρχει ακόμη λόγος να κάνω κάτι τέτοιο. Μια χαρά είναι ακόμα. Σκέψου παίζω U4 2-3 ώρες και ούτε που ακούγεται. Είναι βέβαια προστατευμένο από σκόνη 24/7 και όταν δουλεύει αεριζεται πολύ καλά. Το 3 είναι που θέλω να ανοίξω περισσότερο αυτό το καιρό. Έχει και κάποια γρανάζια στο drive που ενίοτε ακούγονται όποτε θα γίνει και μια μικρή επισκευή.

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

james9
07-06-2016, 13:52
Το δικο μου κανει σαν αεροπλανο ειτε παιζω fallout ειτε παιζω tetris που λεει ο λογος. Ειτε παιζω απο δισκακι ειτε digital . Δειλα δειλα το ανοιξα προχτες και απλα το φυσηξα και εβγαλε 30 κιλα σκονη. Το εβαλα να παιξω και ο θορυβος ηταν το ιδιο δυνατος οποτε θελω κ γω αλλαγη παστας.

Το θεμα ειναι οτι το φοβαμαι γιατι δεν εχω ξανακανει τετοια διαδικασια , αλλα για ολα υπαρχει πρωτη φορα τι να κανουμε.

Slay
07-06-2016, 14:13
Κατά την γνώμη μου κανονική είναι η ποσότητα που βρήκε πάνω (και είναι και απόλυτα λογικό). Το πρόβλημα δεν είναι η ποσότητα στην συγκεκριμένη περίπτωση αλλά πρώτον η ποιότητα που βάζει η sony για μείωση κόστος και δεύτερον το πέρασμα του χρόνου που μειώνει την ικανότητα της πάστας ως προς την απαγωγή της θερμότητας.

Αυτο ακριβως, αν και εχω ακουσει για περιπτωσεις με λιγη παστα, το προβλημα ειναι οντως και η ποιοτητα της , αλλα κυριως το περασμα του χρονου. Για την ιστορια το δικο μου ειναι launch unit, οποτε ισως και με καλυτερης ποιοτητας παστα και παλι να χρειαζοταν αλλαγη.


Σχετικά με την ποσότητα που πρέπει να βάλει κάποιος απαιτείται και κάποια εμπειρία (δεν είναι και πυρηνική φυσική). Καλό είναι να δεις κάποια video ώστε να μπορέσεις να υπολογίσεις την ποσότητα. Ακόμα καλύτερα να βρεις video απο την συγκεκριμένη πάστα που θα χρησιμοποιήσεις.

να προσθεσω εδω οτι η ολη διαδικασια ηταν ευκολοτερη απ'οτι την περιμενα. Εχω αλλαξει παστα σε μπολικα φορητα, και η διαδικασια ηταν και ποιο χρονοβορα και ποιο πολυπλοκη. Εδω στην ουσια αφαιρεις δυο εξαρτηματα (PSU, Drive) και το shield, και εχεις απο εκει και περα προσβαση και για καθαρισμο απο σκονη, αλλα και να αλλαξεις την παστα. Το μονο πραγμα που αυξανει καπως την δυσκολια, ειναι η χρηση του secure Torx No8 που δεν ειναι ενα εργαλειο που εχει ο καθενας σπιτι του, οπως τα απλα σταυροκατσαβιδα.

- - - Updated - - -



Το θεμα ειναι οτι το φοβαμαι γιατι δεν εχω ξανακανει τετοια διαδικασια , αλλα για ολα υπαρχει πρωτη φορα τι να κανουμε.

Καλο ειναι τοτε να το δωσεις σε καποιον που εχει κανει την διαδικασια. Οπως ειπα δεν μου φανηκε δυσκολο, αλλα εγω εχω και μπολικη εμπειρια οποτε δεν ειμαι ο καταληλος για να κρινω εαν και ποσο δυσκολο ειναι για καποιον αρχαριο. Παντως ξερω να σου συστησω πολυ καλο "κατσαβιδακια" στα Καμμενα Βουρλα , που ειναι κοντα σου. Ανεβαινω και εγω προς τα μερη σου, αλλα συνηθως σε αργιες, και το καλοκαιρι.

Daytime Dreamer
07-06-2016, 20:14
Το καλύτερο video που έχω βρει μέχρι στιγμής


https://www.youtube.com/watch?v=GeeINh2v1cw

DjVassel
07-06-2016, 20:29
Θεσσαλονικη εχει κανεις κανει την αλλαγη να προτεινει καταστημα;

Giorgos22
23-12-2016, 23:22
Εκανα και γω επιτυχης αλλαγη θερμοαγωγιμης παστας.
δυστυχως δεν εβγαλα φωτο πριν και μετα παρα μονο μια κατα τη διαδικασια,,το αποτελεσμα ειναι αισθητη διαφορα στο θορυβο του ανεμιστηρα..
προτεινω την artic MX4 καθως και τα themal pads 1.0MM που επισης προτεινω να αλλαξετε..
προσοχη η γενια cuh-1000/1100 διαφερει με τη cuh-1200..υπαρχουν αρκετοι οδηγοι στο youtube
μια φωτο επι το εργω

https://s23.postimg.org/ja1odfouf/IMG_20161223_141822.jpg (https://postimg.org/image/ja1odfouf/)

gRim
23-12-2016, 23:46
Υπάρχει περίπτωση η διαφορά στον θόρυβο να προέρχεται μόνο από το ξεσκόνισμα των αεραγωγών και ανεμιστήρα και να μην χρειαζόταν αλλαγή πάστας; Ρωτάω γιατί πολλοί που το έκαναν είδαν αισθητή διαφορά και δεν προχώρησαν σε αλλαγή πάστας.

Slay
28-03-2018, 15:01
Υπάρχει περίπτωση η διαφορά στον θόρυβο να προέρχεται μόνο από το ξεσκόνισμα των αεραγωγών και ανεμιστήρα και να μην χρειαζόταν αλλαγή πάστας; Ρωτάω γιατί πολλοί που το έκαναν είδαν αισθητή διαφορά και δεν προχώρησαν σε αλλαγή πάστας.

Να απαντησω πολυ ετεροχρονισμενα και να πω το εξης. ΝΑΙ μπορει να μην φταίει η παστα και να θέλει απλα ξεσκόνισμα, ΑΛΛΑ στο ps4 οπως και σε ολα τα φορητα που παρουσιαζουν προβληματα υπερθέμανσης, γίνεται το εξής, η σκόνη και το χνούδι μαζεύονται αναμεσα στον ανεμιστήρα και στην ψυκτρα, και επειδη παρεμβάλετεαι και το τροφοδοτικο αναμεσα, το καθαρισμα της με εξωτερικο φύσημα ειναι πρακτικά αδυνατο.

Σημερα ανοιξα ξανα το δικο μου γιατι εδω και πολυ καιρο κανει σαν αεροπλανο, η πάστα λοιπόν ηταν ακόμα υγρή, αλλα ξεβιδωνοντας 3 βίδες ακόμα και βγάζοτας το shield Που έχει κολλημενη την ψύκτρα επάνω βρηκα το παρακάτω.

10741

Knomax
10-12-2020, 12:09
Υπαρχουν καποια "συμπτωματα" για να καταλαβουμε σιγα σιγα οτι ερχεται το YLOD αν δεν κανουμε κατι?

psx3
10-12-2020, 15:55
YLOD δεν υπάρχει, BLOD λέγεται στο PS4, αλλά είναι πολύ σπάνιο.

Δεν έχεις PS5 ή λάθος θυμάμαι; Γιατί κάτι έγραφες για βήματα καμπάνα στο Cold War και υπέθεσα ότι περιέγραφες τα οφέλη του Tempest/3D Audio.

Knomax
11-12-2020, 13:23
PS4 εχω μαζι με astro mixamp pro 2019 edition..με custom eq profile του Zallias.

Lefteris_X
11-12-2020, 14:25
Αυτό που σου λέει Knomax είναι ο όρος Yellow Light of Death (YLoD) ήταν για το Xbox (από εποχής 360).

Στο δε PS3 (και αντίστοιχα PS4) ο αντίστοιχος όρος είναι BLoD (όπου αντί Yellow έχουμε Blue).

Συνεπώς: για το PS4 χρησιμοποιείς τον όρο "BLoD".

Axilleas_GR
12-12-2020, 06:04
Αυτό που σου λέει Knomax είναι ο όρος Yellow Light of Death (YLoD) ήταν για το Xbox (από εποχής 360).

Στο δε PS3 (και αντίστοιχα PS4) ο αντίστοιχος όρος είναι BLoD (όπου αντί Yellow έχουμε Blue).

Συνεπώς: για το PS4 χρησιμοποιείς τον όρο "BLoD".Lef, RRoD (Red ring of death ή σκέτο RoD-ring of death) για το Xbox360 και YLOD για το ps3. Κίτρινο ήταν για το ps3 και καλά κάνεις και δεν τα θυμάσαι γιατί είναι να μη σου τύχει γενικά....

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
12-12-2020, 11:37
Πω πω ναι! Τα έκανε αχταρμά η μνήμη μου!

jk_blue_tiger
20-03-2021, 00:40
Ευχαριστω για τις απαντησεις, εαν θες γραψε και ποση ωρα σου πηρε συνολικα το teardown,
ωστε να εχω ενα timeframe οταν το αποφασισω και εγω.

Μου πηρε μονο 6 χρονια μεχρι να το αποφασισω λολ, υποψιν η κονσολα λειτουργει απο το launch χωρις να εχει ανοιχτει ποτε.
Δυο-τρεις φορες ειχα καθαρισει τους αεραγωγους απο εξω, αλλα ολο ανεβαλα το ανοιγμα λογω υποχρεωσεων,
αλλα κ επειδη χρειαστηκε να φτιαξω 2 desktop pc from scratch πριν 1-2 χρονια, διαδικασια πολυ πιο απαιτητικη.
Αρκετα χρονια τωρα κανει σαν ελικοπτερο, λογω καραντινας αλλα κ του ps5 που αισθανομαι safe εαν κατι στραβωνε,
ειπα σημερα να κανω ενα χειρουργειο μια κ ο θορυβος του σε σχεση με το 5 δεν υποφερεται πια.
Χρησιμοποιησα εκτος απο τα γνωστα (οδηγο στο youtube, blower, κατσαβιδια, βατονετες, ισοπροπυλικη αλκοολη, παστα) κ μωρομαντηλα για πιο γρηγορο/ευκολο καθαρισμα,
μετα σκουπιζα τα parts με χαρτι κουζινας για να στεγνωσουν πιο γρηγορα.
Το ps4 εγινε κομματια για να καθαριστει/γλυφτει σχολαστικα, μονο το drive δεν εβγαλα, ολα τα υπολοιπα "γυαλισαν"
συμπεριλαμβανομενου κ του τροφοδοτικου, αλλαξα κ παστα μια κ η παλια ειχε ξεραθει εντελως κ πεφτανε κομματια της.
Τα thermal pads δεν αλλαχτηκαν μια κ δεν ειχα ουτε με ενδιεφερε ιδιαιτερα, σχεδον ολα ηταν σε καλη κατασταση εκτος απο 1 που το 1/3 ειχε διαλυθει.
Ο ανεμιστηρας μου πηρε καμποση ωρα λογω φυσικα σκονης κ πτερυγιων.

Σε οσους το προσπαθησουν να δωσω 2 συμβουλες:
1) Στην συναρμολογηση περασα χωρις να το προσεξω απο λαθος σημειο τo καλωδιο του τροφοδοτικου κ επειδη ειναι αρκετα κοντο με παιδεψε μετα μεχρι να το συνδεσω.
Προσοχη λοιπον γιατι ενα τετοιο λαθος μπορει να σας στοιχισει ανοιγμα ξανα της κονσολας ωστε να το περασετε σωστα.
2) Δεν εβαλα σωστα το ελασμα που βρισκεται στο καπακι για το eject button με αποτελεσμα το κουμπι να μην λειτουργει,
λογω του οτι δεν γνωριζα τιποτα για αυτο καθως ο οδηγος που ακολουθησα δεν το ανεφερε καθολου.
Μπορω κ κανω eject το δισκακι απο το μενου με το χειρηστηριο οποτε δεν ειναι κατι το συνταρακτικο, οταν το καθαρισω ξανα μελλοντικα θα το φτιαξω.

Το μηχανημα τωρα ουτε που ακουγεται, καταφερα να ακουσω τον ανεμιστηρα οταν αφου ειχα παγωσει ενα παιχνιδι, μπηκα ταυτοχρονα στο store.

12712

12713

12714

12715

12716

12717

12718